Edit
F9: The Fast Saga (2021) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Justin Lin ... (directed by)

Writing Credits  

Daniel Casey ... (screenplay by) &
Justin Lin ... (screenplay by)
 
Justin Lin ... (story by) &
Alfredo Botello ... (story by) and
Daniel Casey ... (story by)
 
Gary Scott Thompson ... (based on characters created by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Vin Diesel ... Dominic Toretto
Michelle Rodriguez ... Letty
Jordana Brewster ... Mia
Tyrese Gibson ... Roman
Ludacris ... Tej (as Chris 'Ludacris' Bridges)
Nathalie Emmanuel ... Ramsey
Charlize Theron ... Cipher
John Cena ... Jakob
Finn Cole ... Young Jakob
Sung Kang ... Han
Anna Sawai ... Elle
Helen Mirren ... Queenie
Kurt Russell ... Mr. Nobody
Lucas Black ... Sean
Shad Moss ... Twinkie
Thue Ersted Rasmussen ... Otto
Don Omar ... Santos
Shea Whigham ... Stasiak
Vinnie Bennett ... Young Dom
JD Pardo ... Jack Toretto (as J.D. Pardo)
Michael Rooker ... Buddy
Jim Parrack ... Kenny Linder
Siena Agudong ... Young Mia
Isaac Holtane Isaac Holtane ... Little Brian (as Isaac Holdane)
Immanuel Holtane Immanuel Holtane ... Little Brian (as Immanuel Holdane)
Azia Dinea Hale ... Young Letty
Juju Zhang Juju Zhang ... Young Elle
Karson Kern ... Young Vince
Igby Rigney ... Young Jesse
Sophia Tatum ... Racer Chick
Francis Ngannou ... Ferocious Professional
Martyn Ford ... Lieutenant Sue
Bad Bunny ... Lookout
Jimmy Lin Jimmy Lin ... Lookout
Jason Tobin ... Earl
Cardi B ... Leysa
Cered Cered ... Young Leo
Ozuna ... Young Santos
Oqwe Lin Oqwe Lin ... 'Hey' Kid
Bill Simmons ... Linder Pit Crew
Vincent Sinclair Diesel Vincent Sinclair Diesel ... Younger Dom
Luka Hays Luka Hays ... Deputy
Rest of cast listed alphabetically:
Demitra Sealy ... Flag Girl in Flashback
Ella Bardot ... Vanessa (uncredited)
Melanie Beiler ... Edinburgh Tourist (uncredited)
Dzenita Bijavica ... Race Model (uncredited)
Janice Blue ... Race Car Model (uncredited)
Sophia Bui ... Race Car Model (uncredited)
Miranda Chambers Miranda Chambers ... Interpol (uncredited)
Méghane De Croock ... Otto's Entourage (uncredited)
Jean Donnay Jean Donnay ... Dancer (uncredited)
Patrick Doran ... Guest (uncredited)
Lex Elle ... Sergeant Reyes (uncredited)
Albert Giannitelli ... Technician (uncredited)
Anthony A. Gonzalez Anthony A. Gonzalez ... Pat VP Racing Pit Crew (uncredited)
Miraj Grbic ... Russian (uncredited)
Elizabeth Haley ... Street Race Model (uncredited)
Tony Holness Tony Holness ... Prisoner (uncredited)
Rob Horrocks ... Elite Guard (uncredited)
Michelle Marie Jacquot ... Street Race Girl (uncredited)
Joy A. Kennelly Joy A. Kennelly ... Drunk Girl #1 (uncredited)
Jae Kim ... Street Race Party Kid (uncredited)
Mark Krenik ... Cash (uncredited)
Lucas Krystek ... Younger Jakob (uncredited)
Laurine Lambert Laurine Lambert ... Street Race Girl (uncredited)
Jorge Leon ... Mechanic (uncredited)
Eugene Lin Eugene Lin ... Elite Guard (uncredited)
Lorin Alond Ly ... Street Race Kid (uncredited)
Ryan James Mack Ryan James Mack ... Tourist (uncredited)
Johnny Mansbach ... Pit Crew Guest (uncredited)
Humberto Martinez Humberto Martinez ... Mechanic (uncredited)
Kenny-Lee Mbanefo ... Elite Guard (uncredited)
Terry McGinnis ... Street Race Party Kid (uncredited)
Adrian Mozzi Adrian Mozzi ... Pianist (uncredited)
Deonne Newby ... Otto's Encourage (uncredited)
Aaron Olatunjie Aaron Olatunjie ... Tekkie (uncredited)
Amber Pauline Amber Pauline ... Street Race Model (uncredited)
Donnie Saylor Donnie Saylor ... Corona Truck Driver (uncredited)
Ginta Sebre Ginta Sebre ... Party model (uncredited)
Amber Sienna ... Interpol (uncredited)
Jimmy Star ... Mechanic (uncredited)
Jason Statham ... Deckard Shaw (uncredited)
Brian Torres ... Street Race Party Kid (uncredited)
Valeria Zunzun ... French Astronaut (uncredited)

Produced by 

Sophio Bendiashvili ... line producer: second unit - Georgia
Vin Diesel ... producer (produced by) (p.g.a.)
Kevin Elam ... associate producer
Josh Henson ... co-producer (as Joshua Henson)
Jeff Kirschenbaum ... producer (as Jeffrey Kirschenbaum) (produced by) (p.g.a.)
Justin Lin ... producer (produced by) (p.g.a.)
Bacho Meburishvili ... line producer: second unit - Georgia
F. Valentino Morales ... associate producer
Neal H. Moritz ... producer (produced by) (p.g.a.)
Piya Pestonji ... producer: second unit - Thailand
Thunn Pestonji ... line producer: second unit - Thailand
Joe Roth ... producer
Scott Shapiro ... associate producer
Clayton Townsend ... producer (produced by) (p.g.a.)
Alexander Vegh ... associate producer (as Alex Vegh)
Samantha Vincent ... producer (produced by)

Music by 

Brian Tyler ... (music by)

Cinematography by 

Stephen F. Windon ... director of photography

Film Editing by 

Greg D'Auria
Dylan Highsmith
Kelly Matsumoto

Casting By 

Rachel Tenner

Production Design by 

Jan Roelfs

Art Direction by 

Ravi Bansal
Sopo Bazgadze
Toby Britton ... senior art director
Gavin Fitch
Jake Hall
Ashley Lamont ... supervising art director
Sorayuk Mookleemas ... standby art director
Daniel Nussbaumer
Andrew Palmer ... senior art director
Alan Payne
Erik Polczwartek ... art director: Tbilisi
Anita Rajkumar
Elicia Scales
Fay Viola
Alice Walker ... standby art director

Set Decoration by 

Lucy Eyre
Brana Rosenfeld ... (los angeles unit)

Costume Design by 

Sanja Milkovic Hays

Makeup Department 

Trish Almeida ... hair department head: second unit, Los Angeles Unit
Lana Amoeva ... makeup artist: second unit, Georgia Unit
Corinne Bossu ... makeup artist: second unit, Georgia Unit
Paul Boyce ... makeup artist
Christine Choi ... key makeup artist: additional photography
Tanya Cookingham ... makeup artist: Los Angeles Unit
Robb Crafer ... makeup artist: second unit
Francesca Crowder ... key hair stylist
Roxy D'Alonzo ... makeup artist: Mr. Diesel
Julie-Ann Devine ... hair stylist: second unit (as Julie Ann Devine)
David DuMortier ... makeup artist: second unit
Jacqueline Fernandez ... makeup artist : Michelle Rodriguez
David Forrest ... key makeup artist: Los Angeles Unit (as David Craig Forrest)
Rheanne Garcia ... hair department head: Los Angeles Unit
Watana Garum ... makeup artist: second unit, Thailand Unit (as Wattana Garum)
Hafasa Ghate ... junior makeup artist: second unit
Lee Gren ... tattoo designer
Chloe Grice ... makeup artist
Meghan Heaney ... key hair stylist: Los Angeles Unit
Catherine Heys ... hair supervisor: second unit
Kashiya Hinds ... junior hair stylist: second unit
Johnny Ketterman ... barber
Amanda Knight ... makeup designer
Roseanna Larner ... key hair stylist: second unit
Mark MacIver ... barber
Nadine Mann ... hair stylist
Waldo Mason ... prosthetics
Karen McKinney ... hair stylist: second unit
Irma Melikishvili ... makeup artist: second unit, Georgia Unit
Ahou Mofid ... hair stylist: Los Angeles Unit
Bonny Monger ... hair trainee / makeup artist trainee
Jess Needham ... key makeup artist: second unit
Chloe Nelson ... hair stylist
Sharon Nicholas ... makeup artist
Bridget O'Neill ... makeup department head: Los Angeles Unit
Katie Pattenden ... hair stylist: second unit
Bianca Stewart ... makeup artist: second unit
Deborah Taylor ... key makeup artist
Lisa Tomblin ... hair designer
Robyn Wallace ... makeup artist: second unit
Lane Friedman ... key hair stylist: additional photography (uncredited)
Heed and Succeed ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Katie Byles ... production supervisor
David Cain ... unit production manager
Selena Carrillo ... production supervisor: additional photography, Los Angeles Unit
Ella Chaitow ... production supervisor: Edinburgh Unit
Frank Cuomo ... post-production supervisor
Michael Medina ... post-production manager (as Michael M)
Andy Surry ... production manager: second unit
Tawhid Rike Zaman ... production manager
Chris Moore ... production manager: second unit, Georgia Unit (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Ahmed Amare ... set production assistant
Sasiwimon Boonthongkhao ... second assistant director: Thailand Unit
Adam Byles ... key second assistant director: second unit
Sinéad Doherty ... set production assistant
Sekani Doram ... second second assistant director
Paul Drew ... crowd assistant director: second unit, UK Unit
Fraser Fennell-Ball ... first assistant director: second unit, UK Unit
Claire Frayn ... third assistant director
Eric Glasser ... second assistant director
Stewart Hamilton ... first assistant director: second unit
Kate Hicks ... assistant director
Tim Jim Hullegie ... set production assistant
Yu Inose ... first assistant director: Japan Unit
Jose Jimenez ... assistant director
Salome Jugeli ... third assistant director: Los Angeles Unit
Juliet Kirby ... assistant director
Vincent Lascoumes ... first assistant director
Teariki Leonard ... second assistant director: second unit, UK Unit
Ciara McIlraith ... crowd 3rd assistant director: dailies
Jeremy Moffett ... second assistant director
Sarah Mulberge ... assistant director
Tom Mulberge ... second assistant director: second unit, UK Unit
Ryan Newberry ... second assistant director: second unit
J.J. Perry ... second unit director
Spiro Razatos ... second unit director
Charlie Reed ... key second assistant director
Emyr Glyn Rees ... third assistant director: additional
James J. Reid ... third assistant director: second unit
Elle Russell ... base third assistant director
Danielle Scott ... additional set production assistant / crowd production assistant
Barney Shakespeare ... third assistant director: second unit
Tamar Shubitidze ... third assistant director: Georgia Unit (as Tamuna Shubitidze)
Paul Silver ... second second assistant director: additional photography
Toby Spanton ... second assistant director: Georgia Unit
John Alexander Stern ... second second assistant director
Kelcie Warner ... set production assistant
Suzi Wilson ... third assistant director: second unit, UK Unit
Peter Chiang ... second unit director: visual effects (uncredited)
Sinéad Doherty ... third assistant director (uncredited)
Alexander Vegh ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Wayne Adams ... carpenter
Douglas Allam ... head of department plasterer
Malikah Almaghrabi ... art department assistant
Oliver Arndt ... painter
Kyle Beament ... set dresser
William Bennett ... supervising carpenter
Gabor Biro ... greens supervisor
Salah Boudrar ... graphic designer
Matt Boyton ... props modeller hod
Max Bradley ... dressing props
Phillip Bradley ... supervising carpenter
Martel Ronald Josiyah Brown ... props
Toby Browne ... props
Mark Buck ... standby plasterer
Laurence Burns ... supervising carpenter
Mark Button ... concept artist
Alex Caldow ... concept artist
Chris Caldow ... concept artist
Martin Campbell ... supervising props modeller
Richard Caron ... greensman (credit only)
Robert Castillo ... tv promos and promotional song edits
Ian Chapman ... props painter
Matthew Clark ... graphic designer
Peter C. Clarke ... property master
Stephen Clements ... senior propmaker
Lindsay Coda ... set designer: re-shoots
Roman Coltellaro ... greens supervisor
Robert Cook ... paint foreman
Bradley Cooper ... supervising carpenter
Mitchell Cooper ... chargehand scenic painter
Curtis Corbitt ... assistant property master
Nathan Cornwell ... supervising carpenter
Chris Cull ... property master
Craig Cull ... props junior
Danny Cumberbatch ... set dresser
Kieran Cumberbatch ... set dresser
Paul Curren ... hod painter
Sam Curren ... chargehand painter
Joseph Dalton ... standby art director
Luke Dass ... draughtsperson
Helen Dawson ... draughtsperson
Bevan de Kock ... greensman
Ryan de Silva ... concept artist
Amy Diamond ... petty cash buyer
Michael Diersing ... construction coordinator: Los Angeles Unit
James Doh ... animatic/storyboard artist
Colin Dye ... stagehand
Madeleine Dymond ... junior draughtsperson
Nancy Eadington ... painter
Justin Elterman ... graphic designer: Los Angeles Unit
Charlotte Epstein ... junior props painter
Pierre Farinole ... standby art director
Josephine Farr ... art department coordinator
Pete Fielding ... props modeller
Colin H. Fraser ... construction manager
Martin Freeman ... supervising carpenter
Niall George ... senior props maker
Stephanie Gibbins ... construction buyer & coordinator
Kristin Gibler ... assistant art director
Daniel Gibson ... standby greens
Cody Gillies ... props
Gary Goble ... supervising h&s rigger
M. Marcos Gonzalez ... props
Thomas R Goode ... junior draughtsman
Elena-Sasha Green ... junior draughtsman
Stephen Gribbin ... props modeller
Andrew Guyett ... scenic painter
Beth Hajdukiewicz ... computer graphics playback: Compuhire
Tim Hamblyn ... dressing props: dailies
David Hodges ... hod sculptor
Jack Hollins ... greensman
Steven Holt ... dressing props: daily
Peter Hooper ... key greensman
Jason Hopperton ... props storeman
Darren Howton ... props
Matthew Hurry ... art department assistant
Marie Isabel ... junior assistant set decorator
Samantha James ... greens coordinator
Katie Johnston ... props painter: Edinburgh Unit
Gavin Jones ... supervising props modeller: Georgia Unit
Mark Jones ... dressing props / standby props: second unit
Paul Jones ... standby carpenter: second unit, UK Unit
Chapman C.H. Kan ... draughtsman
Vaska Kartvelishvili ... assistant art director
Nicole Keating ... construction coordinator
Miranda Keeble ... junior draughtsman
Beth Kendrick ... assistant graphic designer
Rowhan Kille ... props
Alex Klien ... construction coordinator
Eric Knight ... standby painter
Jade Lacey ... draughtsperson
Dave Lawson ... standby props
Peter Lee ... propmaker
Tim Lee ... carpenter
Jack Lewis ... assistant construction coordinator
Anthony Liberatore ... storyboard artist
Sarah Lopez ... art department coordinator: pre-production, Los Angeles Unit
Joe Lynch ... graphics trainee (as Joshua Lynch)
Kimberly Lyons ... paint foreman
Chris MacLean ... props
Vimonmart Mahattanatawee ... art department coordinator: second unit, Thailand Unit
Dean Marsh ... supervising chargehand dressing props
Connor McCarthy ... standby stagehand
Thomas McCarthy ... supervising carpenter
Paul McNamara ... dressing props: UK Unit
David Merryweather ... propmaker
Kevin Mitchell ... standby props: second unit, dailies
Shayla Mitchell ... art department assistant: additional photography, Los Angeles Unit
Olivia Muggleton ... assistant art director
Jack Murphy ... art department assistant: daily
Steven Murphy ... chargehand greensman
Alis Mäesalu ... construction coordinator: Georgia Unit
Billy Noonan ... propmaker
Maria Novo ... graphics trainee
Byron O'Grady ... dressing props
Roberto Oliveri ... standby lead greens
Rosslyn Oman ... props painter
Harriet Orman ... art department buyer
Jane Palmer ... painter
Francesca Parodi ... art department production assistant: Los Angeles Unit
Alex Pattison ... set dec assistant
Alan Payne ... graphic art director
Chris Peters ... hod metalworker
Michael Portillo ... set dresser
Jordan Primus ... props coordinator
Polly Rawlings ... set decoration coordinator
Joe Reel ... junior standby props
Skot Reynolds ... props modeller
Justin Richards ... greens buyer
Simon Riley ... chargehand standby props
Adam Robinson ... set dresser
Graham Robinson ... dressing props/standby props: second unit
Richard Robinson ... standby props
Emma Rosling ... petty cash buyer
Ignacio J. Santeugini ... supervising carpenter
Kenneth R. Saunchegraw ... mill foreman
Katie Scopes ... assistant set decorator
Ross Sears ... standby greens stagehand
Mark Seath ... hod carpenter
Ivan Shannon ... senior propmaker
Beth Smith ... buyer
Darrin Smith ... general foreman: Los Angeles Unit
Sean Stephen Smith ... painter
Tony Snook ... supervising carpenter
Bethany Spence ... lead greensman
Gordon Spurs ... graphic designer
Jimmy Stannard ... propmaker: Los Angeles Unit
Don Sturgeon ... props making supervisor: workshop
Mia Summerville ... assistant production buyer
Samantha Sussex ... action props buyer
Piotr Swigut ... concept artist: DNEG
Xavier Swinton Byrne ... standby props: second unit
Ian Taylor ... carpenter
Joaquin Townsend ... art department assistant
Michael Trudel Jr. ... props: Los Angeles Unit
Nick Tyrrell ... weapons and props mould maker
Gena Vazquez ... props
Shaun Viola ... art department coordinator: Los Angeles Unit
Dan Walker ... concept artist
Carrie-Louise Webb ... junior props modeller
Timothy Wilusz ... props
Melissa Wood ... art department assistant
Anna Wyatt ... petty cash buyer: Scotland Unit
Andy Young ... draughtsman
Lasha Zambakhidze ... art department coordinator
Dan Crawshaw ... props (uncredited)
Maurice Roy ... graphic designer (uncredited)
Jemma Storey ... work experience (uncredited)

Sound Department 

Paul Aulicino ... assistant supervising sound editor: Formosa Group
Tyler Blythe ... sound utility: Los Angeles Unit
Phil Brewster ... re-recording mix technician: NBCUniversal Studiopost
John Casali ... production sound mixer
Eliot Connors ... sound designer: Formosa Group
Jack Cucci ... foley mixer: One Step Up
Shane Hayes ... supervising dialogue editor: Formosa Group
Jake Hickey ... sound assistant: second unit, dailies
Phil Hutchins ... sound assistant: second unit
Oleg Kulchytskyi ... re-recording mixer
Michael Ling ... sound trainee
Donnie Little ... engineering support: Formosa Group
Bill Meadows ... re-recording mix technician: NBCUniversal Studiopost
Michael Miller ... adr mixer: Formosa Group
Frank A. Montaño ... re-recording mixer: NBCUniversal Studiopost
Chris Murphy ... first assistant sound
Dan O'Connell ... foley artist: One Step Up
Stephen P. Robinson ... sound designer: Formosa Group
Donnie Saylor ... sound intern: Formosa Group
Ann Scibelli ... sound designer
Jon Taylor ... re-recording mixer: NBCUniversal Studiopost
Dionysius Vlachos ... re-recording mix technician: NBCUniversal Studiopost
Jay Wilkinson ... supervising foley editor
Willie D. Burton ... sound mixer: Los Angeles Unit (uncredited)
Jason Chiodo ... re-recording mixer: marketing (uncredited)
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta Unit (uncredited)
Andrea Cremonini ... sound trainee: dailies (uncredited)
Rene Defrancesch ... sound utility: Los Angeles Unit (uncredited)
Jesse Dodd ... additional adr mixer (uncredited)
Fernanda Domene ... adr re-recording mixer (uncredited)
Devin Donaghy ... assistant sound editor: trailer (uncredited)
Craig Evans ... sound trainee: second unit (uncredited)
John Evans ... boom operator (uncredited)
Zach Hahn ... re-recording mixer (uncredited)
Carson X. MacDonald ... utility sound: second unit (uncredited)
Guilherme Tortolo Magrin ... adr recordist (uncredited)
Stephane Malenfant ... first assistant sound: dailies (uncredited)
Jerome McCann ... sound mixer (uncredited)
Adam Mohundro ... boom operator: Los Angeles Unit (uncredited)
Alex Preddy ... sound trainee (uncredited)
Sebastian Vaskio ... adr mixer (uncredited)
Tom Wilkin ... second assistant sound (uncredited)

Special Effects by 

Matthew G. Armstrong ... floor supervisor: second unit, dailies
Abolfazl Amiri Musical Artist ... special effects trainee
Bart Barber ... special effects technician: Los Angeles Unit
Samuel Batchelor ... special effects crew
Kevin Bitters ... special effects prep/workshop supervisor: Georgia Unit
Hiram Bleetman ... special effects assistant buyer
Kevann Boussac ... fx td : DNEG
Bruce Bright ... special effects prep/workshop supervisor: Thailand Unit
Pete Britten ... hydraulic & motion control lead
George Buckleton ... special effects technician
Julian Butterfield ... senior special effects technician
Mike Cahill ... special effects technician
Eloy Cervera ... special effects technician
Usha Chaman ... special effects coordinator
Nick Churchill ... special effects assistant
Gary Cohen ... senior technician
Perry Collins ... special effects trainee
Joshua Connaway ... special effects technician: second unit
James Crockett ... special effects engineer
Josh Crockett ... special effects assistant technician
Aaron Crowe ... special effects technician
Mike Crowley ... special effects senior technician
Jake Dimmer ... special effects technician
Csaba László Eröss ... special effects coordinator
Harry Eves ... special effects assistant
Alexander Fabre ... design co-lead
Hamish Farrant ... special effects
Tristan Fitzgerald ... special effects technician
Dean Franklin ... special effects
Katie Gabriel ... special effects buyer
Joel Gardyne ... senior special effects technician
Chris Giles ... special effects floor supervisor
Kade Godwin ... special effects assistant: Georgia Unit
Tom Goodman ... explosives engineer
Damian Green ... special effects technician
Thomas Gude ... special effects design engineer
Peter Haran ... special effects prep supervisor
Jamie Ben Harvey ... special effects engineer
Jamie Hendricks ... senior special effects technician: second unit
Tony Heugh ... special effects technician
Jannie Hoekman ... office assistant
Sungmin Hong ... fx td
Iain Hutton ... special effects floor supervisor
Curtis Iggulden ... special effects senior technician
Jan Kurmanowski ... special effects assistant
Luke Lally ... special effects trainee
Ruan Luckhoff ... special effects wireman
Dan MacIntyre ... special effects technician
Roger Mann ... special effects senior technician
Rick Marr ... special effects senior technician
Jason Marsh ... special effects senior technician
Julian Marsh ... special effects senior technician
Phil McLaren ... special effects technician: second unit, Georgia Unit
Michael Meinardus ... special effects supervisor: Los Angeles Unit
Ryan Meinardus ... special effects technician
Julio Navarro ... senior special effects technician
Ellie O'Rourke ... special effects assistant buyer/coordinator
Paul Oakman ... special effects technician
Bradley Paice ... special effects assistant
David Paszkowski ... special effects assistant
Steve Paton ... senior special effects technician
James Paul ... senior special effects technician: Thailand Unit
Christopher Pearce ... special effects technician
John Pilgrim ... special effects senior technician
Simon Rafferty ... special effects workshop supervisor
Yuri M. Ramos ... lab technician: Fractured FX
Max Reader ... special effects assistant technician
Vasili Rinquest ... fabricator
Mike Sasgen ... special effects crew: Los Angeles Unit
Robin Schoonraad ... special effects
Darren Shearwood ... special effects technician
Brian Shevela ... special effects
Peter Simons ... special effects technician
Arthur Spink Jr. ... special effects workshop supervisor
Leigh Stevens ... special effects assistant
Aaron Street ... special effects trainee
Kali Tattersall ... special effects assistant
Michael Toivonen ... special effects technician
Eddie Tycer ... special effects technician
Mark Van Niekerk ... special effects
Ivan Janse Van Rensburg ... senior special effects technician
George Waite ... special effects technician
Tom Wheeler ... special effects assistant
Joe White ... special effects technician
Alistair Williams ... production special effects supervisor
Oscar Williams ... breakaway mould maker
Jonathan Wilson ... special effects senior technician
Gareth Wingrove ... special effects floor supervisor: second unit
Douglas D. Ziegler ... special effects foreman

Visual Effects by 

Aakashshah ... visual effects coordinator: DNEG
Sajeev Abhishek ... visual effects
Juan Pablo Acosta Duarte ... creature td
Adarshkatti ... visual effects coordinator
Harshit Agarwal ... roto/prep artist: DNEG
Ritesh Aggarwal ... stereo supervisor: DNEG (as Ritesh 'Ricky' Aggerwal)
Mukund Agicha ... matchmove artist: DNEG India
Divya Agrawal ... stereo production coordinator
Lydia Aguilar ... compositor: DNEG
Martha Aguilar ... digital compositor
Payal Ailani ... environment generalist td
Vamsikrishna Aitha ... lookdev artist: DNEG India
Akashsaini ... compositor
Mohite Alankar ... compositor
Silvio Alberti ... digital artist: ILM
Carl Albrecht ... creature fx td: DNEG
Anjel Alcaraz ... previs artist: Proof
Daniel Alejo ... digital artist: ILM
Corbé Alexandre ... cg supervisor: DNEG
Aquib Ali ... fx td: DNEG
Ian Allard ... visual effects lead lighting td
David Drury Allen ... previs artist: Proof
Jon Allen ... lead previs artist: Proof
Bimpe Alliu ... concept artist: ILM
Victor Almela ... digital compositor: DNEG London
Itamar Aloni ... compositor: DNEG
Abhishek Amin ... lead 3d artist/td
Rajat Amin ... visual effects department manager
Anbarasu ... layout artist
Jarrod Anderson ... creature technical director: DNEG London
William Wright Anderson ... digital artist: Lola VFX
Andreas Andersson ... lead compositor
Pedro Andrade ... sequence 2d supervisor: DNEG
Kanika Andrew ... digital compositor: DNEG London
Josh Antonio ... shoot assistant: DNEG London
Kevin Antony ... fx td: DNEG London
George Antzoulides ... previs supervisor: Proof
Austin Aplin ... visual effects production manager
Prasad Narahari Apte ... digital matte painter
Rousselos Aravantinos ... digital artist: Lola VFX
Isabel Arboleya ... visual effects line producer: DNEG London
Paul Arion ... global head of layout: DNEG London
Jack Aroskin ... visual effects coordinator: DNEG London
George Arun ... visual effects lighting td
Ruth Asensio ... head of layout: DNEG London
Laraib Atta ... compositor: DNEG Mumbai
Patrice Avery ... visual effects producer: Proof
Deepali Awaghade ... visual effects coordinator
Abhijith Azhikkara ... matchmove artist
Hari Babu ... roto/prep artist
Alice Baglietto ... fx td
Muhammad Junaid Baig ... rendering supervisor: DNEG India
Kamilla Bak ... digital compositor: DNEG London
Balaganesh ... visual effects artist
Rv Balaji ... digital compositor: DNEG
Daniel Baldwin ... digital visual effects supervisor/on-set supervisor
Auguste Balnyte ... shotsculpt artist: DNEG India
Balu V ... matchmove artist
Stanley Balu ... matchmove supervisor (as Stanley)
Aviv Bar-Ami ... visual effects artist
Swapnil Baravalia ... digital compositor
Boris Bauer ... senior modeler: DNEG Mumbai
Robin Beard ... senior compositor: DNEG
Sebastian Becker ... cg build supervisor: DNEG
Charles Beglan ... previs artist: Proof
Jack Bell ... visual effects editor: DNEG
Martin Bell ... previs artist: Proof
Eric Benedict ... previs artist: Proof
Georgia Benjamin ... previs coordinator: Proof
George Benson ... visual effects line producer
Michaël Bentitou ... cg lighting supervisor
Miguel Berube Ouellet ... modeler: DNEG
Maxime Besner ... lead compositor
Gillian Best ... previs animator: Proof
Sanket Bhaisare ... matchmove artist
Uttham Bhalaykar ... artist
Avinash Bhandary ... compositor: DNEG London
Ravindra Bhandi ... cg supervisor
Swarup Bhanja ... fx artist
Malviya Bharat ... visual effects lighting td
Yogesh Bhavsar ... creature supervisor: DNEG
Shidhyesh Bhogle ... lead lighting artist
Minar Bidaye ... animator: DNEG
Lukasz Biernat ... layout td: DNEG Montreal
Zaheer Bijapure ... bodytrack & matchmove artist: DNEG
Muhittin Bilginer ... senior visual effects technical director: DNEG
Thomas Biller ... cg build supervisor: DNEG
Ajay Bisht ... effects technical director
Remi Bitawi ... lighting td: DNEG
Oliver Blackaby ... data i/o technician: DNEG London
Yugen Blake ... digital artist: Territory Studio
Théo Blanchard ... environment generalist td
Joel Bodin ... cg supervisor: ILM
Rémi Boeynaems ... environment generalist
Nadja Bonacina ... previs artist: Proof
Amanda Bone ... environment artist: DNEG London
Paul Bongiovanni ... visual effects lead data wrangler
Andrew Booth ... computer graphics supervisor: Blind
Micha Boström ... previs artist: Proof
Romain Bouvard ... compositing supervisor: DNEG London
Sreekanth Boyapati ... visual effects
Adam Brenn ... technology support
Jamie Briens ... pipeline supervisor: DNEG London
Brijeshpandey ... texture artist
Stephane Brisson ... digital compositor
Thomas Brockmann ... environment artist: DNEG London
Timmy Broderick ... stereo executive producer: DNEG (as Timmy Broderick-White)
Keanu Brouard ... prep artist/compositor: DNEG
Jon R. Brown ... visual effects production manager
Sebastian Brown ... compositor
Andrew Browne ... senior groom technical director: DNEG London
Blair Brownlee ... visual effects production manager: DNEG
Jennifer Burke ... digital artist: ILM
Imran Younas Butt ... previs artist: Proof
Nicolas Caboche ... matte painter
Steve Cady ... animation supervisor: DNEG
Daniel Caffrey ... digital artist: ILM
Anthony Cally ... visual effects coordinator: Universal Pictures
Callum Cameron ... motion control producer: DNEG London
Curtis Cardwell ... postvis artist: Proof
Carrie Carnevale ... postvis/finals coordinator: Proof
Ean Carr ... digital effects supervisor: DNEG London
Helen Carr ... digital compositor
Brendan Carroll ... visual effects artist: DNEG London
Steve Casa ... visual effects photographer
Giovanni Casadei ... dfx supervisor
Michael Cashmore ... digital artist: ILM
Borja N. González Castro ... matte painter: DNEG India
Maxime Cazaly ... creature supervisor: DNEG London
Ezequiel Cesana ... digital compositor: DNEG London
Anthony Chadwick ... lookdev lead
Amit Kumar Chahal ... texture artist (segment "vfx")
Shweta Chakrabarty ... visual effects coordinator: DNEG India
Eric K. Chan ... compositing supervisor: DNEG London
Michael Chan ... visual effects coordinator: Universal
Po Yan Chan ... compositor: DNEG
Wayne Chan ... digital artist: ILM
Deepak Chandra ... compositor
Can Chang ... digital artist: ILM
Jetti Chanukya ... visual effects model td: DNEG
Thibault Chapiron ... environment td: DNEG Montreal
Moïse Charest ... enviroment artist
Lai Lok Chau ... senior animator : DNEG
Dipak Chaudhary ... texture artist
Saket Chaudhary ... visual effects coordinator
Abhishek Chauhan ... visual effects editor: DNEG
John Abraham Chempil ... digital compositor
Keith Cheuk ... lighting technical director: DNEG London
Peter Chiang ... production visual effects supervisor: DNEG
Shailesh Chibire ... visual effects artist
Gi Ae Choi ... environment td: DNEG London
Monali Sinha Chowdhury ... digital compositor
Eric D. Christensen ... visual effects producer: Factory VFX
Ilektra Chrysanthou ... environment generalist td
Adriano Cirulli ... digital compositor: DNEG London
Neptali Cisneros ... digital artist: Territory Studio
Carlos Ciudad ... senior visual effects producer: DNEG
Erik Classen ... compositor: DNEG
Aaron Clement ... previs artist: Proof
David Clifton ... visual effects artist
Ally Cogbill ... visual effects coordinator
Jerome Collombier ... layout td: DNEG
Barry Corcoran ... motion graphics supervisor
Andres Coron ... groom td: DNEG London
Gregory Corraze ... compositor
Tony Cosgrove ... visual effects artist: DNEG
Jean-Nicolas Costa ... lead compositor: ILM
Hal Couzens ... overall visual effects producer
Ben Cowell-Thomas ... environment supervisor: DNEG
Dominic Coyle ... crowd technical director: DNEG Montreal
Christopher Cram ... visual effects executive: Universal Pictures
Maoris Creantor ... visual effects
James Cressaty ... visual effects roto/prep production coordinator: DNEG
Géraldine Cugnière ... digital compositor
Nick Curdy ... data wrangler: DNEG London
Andy Cuthbert ... pipeline supervisor: DNEG London
Anthony D'Agostino ... digital compositor: DNEG London
Eleonora D'Onofrio ... digital artist: ILM
Aravind D ... visual effects artist
Onkar Ashok Dahare ... fx td
DeeJay Daljeet Singh ... senior prep artist: worked with DNEG
Nguyen DangVy ... fx td: DNEG Montreal
Michal Daniel Bental ... digital compositor: DNEG
Adrianna Nielle Davies ... visual effects production manager: second unit
Tom Davies ... visual effects technical support
Beatriz de la Osa ... visual effects coordinator: DNEG London
Benoit De Longlee ... visual effects supervisor: DNEG
Marco De Rossi ... environment generalist td: DNEG London
Antonios Defteraios ... creature technical director: DNEG
Jorge del Valle ... previs artist: Proof
Peter Dell ... blue screen: DNEG London / standby blue screen
Chieh Deng ... digital artist
David Denley ... cg environment generalist supervisor
Scott Denton ... visual effects artist
Akash Desai ... matchmove artist: DNEG
Lalit b Desai ... digital compositor / lead digital compositor
Gopinath Devendran ... paint artist
Santosh Kumar Dey ... layout artist
Ujwal W. Dhankute ... compositing supervisor
Ivano di Natale ... digital compositor
Ekaterina Diaz ... visual effects production manager: DNEG
Caine Dickinson ... dfx supervisor: DNEG
Paounka Dimitrova ... fx td: DNEG India
Dan Dindarov ... lighting td: DNEG London
Jeremy Dineen ... fx supervisor: DNEG London
Andrew Dohan ... digital compositor
Vincent Domaigné ... lead layout td: DNEG
Federico Dominguez ... visual effects production manager: DNEG London
Tracie Donais ... digital compositor: DNEG
Naveen Babu Donga ... roto artist
Shreyas Dorwat ... visual effects line producer
Kim Doyle ... associate visual effects producer
Mahesh Dubey ... fx artist
Brian Ducharme ... visual effects artist
Tom Duckett ... digital artist: ILM (as Thomas Duckett)
Nancy Duff ... visualization coordinator
Travis Dultz ... 3d editor
Katherine Dumas ... visual effects coordinator: DNEG London
Jack Dunn ... senior compositor: DNEG
Hugo Durand ... visual effects artist
Santosh Dwivedi ... lead lighting td
Ole Geir Eidsheim ... lead visual effects artist
Aniket Ekale ... matchmove artist: DNEG London
Karim el Qattan ... environment generalist td: DNEG Montreal
Shahar Eldar ... previs artist: Proof
Joshua Elkin ... visual effects production coordinator: DNEG London
Emily Eliza Ellis ... lighting technical director: DNEG, London (as Emily Ellis)
Victor Manuel Enríquez Díaz ... compositor: DNEG India
Ellen Erikson ... animator: DNEG London
Rahul Narayan Erla ... visual effects camera track artist: DNEG India
Nicola Ernst ... visual effects
Marta Errera ... digital artist: ILM
Shizan Faisal ... digital compositor
Selena Farkas ... compositor
Kristin Farrensteiner ... groom td: DNEG London
Leana Mae Felipe ... visual effects production coordinator: DNEG
Francesco Ferraresi ... environment artist & digital matte painter: DNEG London
Aaron Fickling ... cg supervisor: DNEG London
Matt Flicker ... effects technical director
Joakim Flåten ... lead matte painter: DNEG London
Julian Foddy ... visual effects supervisor: ILM
Ellie Follows ... previs artist: Proof
David Forsbrey ... environment technical director: DNEG London
Derek Fortuna ... visual effects coordinator: Universal Pictures
Fabio Frangione ... effects artist: DNEG London
Dave Freeman ... concept artist: DNEG London
Jamie Frith ... previs artist: Proof
Chris Fryer ... digital compositor: DNEG London
Shizuka Fukuda ... lead compositor: DNEG
Antonio Funaro ... previs artist: Proof
Krishnanunni G. ... digital compositor
Irakli Gabunia ... visual effects production assistant
Patrick Gagné ... digital artist: ILM (as Patrick Gagne)
Vatsal Gala ... compositor: visual effects
Pranav Gangapurkar ... visual effects artist
Javier Garcia del rio Beneyto ... digital compositor
Jesus Garrido ... digital artist: ILM
Rahul Gawade ... creatures td
Shivesh Gehlot ... compositing supervisor
Victor Georgiev ... matte painter
Daniel Georgiou ... lead lighting technical director: DNEG
Vrucchik Ghonmode ... environment generalist td
Chady Ghorayeb ... layout td
Justas Giedraitis ... lighting lead: DNEG London
Mike Gilbert ... senior environment td: Proof
Daniel Gilligan ... on-set visual effects shoot td
Girishlalmp ... compositor: DNEG India
Neil Glasbey ... animation supervisor: DNEG
Ericka Go ... visual effects rigging td
Melissa Goddard ... lead compositor: DNEG London
Vlasis Gogousis ... assistant technical director: DNEG
Carsten Gomes ... environment generalist td: DNEG
Daniel Gonzalez ... visual effects artist
Jose Luis Gonzalez ... fx technical director: DNEG London
Chris Gooch ... 2d supervisor: DNEG
Joanna N. Goslicka ... postvis artist: Proof
Alexandros Gouvatsos ... r&d software engineer
Megan Graham ... compositor
Kari-Lyn Gravel ... visual effects production manager: Stereo D
Emily Greeley ... compositor: DNEG London
David Griffith ... fx technical director: DNEG London
Neil Griffiths ... lead digital compositor: DNEG London
Johnny Grilo ... environment and generalist supervisor: DNEG London
Pietro Grispo ... fx td
Michael Grobe ... visual effects supervisor: DNEG
Branko Grujcic ... digital artist: ILM
Jack Grundy ... compositor: DNEG London
Daniel C.M. Guerra ... creature td: DNEG
Shivaji Gunabattula ... visual effects artist
Bablu Gupta ... environment generalist td
Yashvanth Guru ... visual effects coordinator
Damien Gustin ... visual effects lighting td: DNEG
James Guy ... visual effects build supervisor : DNEG
Nicolas Guyon ... digital compositor
Vishal Haldankar ... visual effects coordinator
Matt Hallen ... digital compositor
Mohammed Hamid ... visual effects artist
Nick Hanks ... layout supervisor: DNEG London
John Hansen ... digital artist: ILM
Luke Hardisty ... compositor: DNEG London
Jason Harris ... visual effects artist
Mark Harrison ... lighting lead: DNEG London
Michael Harrison ... lead compositor
Steve Harrison ... lead previs artist: Proof
Bethany Harvey ... visual effects editor: ILM
Mary Hayden ... visual effects production manager
Issy Haylett ... visual effects coordinator
Jamie Hearing ... visual effects artist
Kieron Helsdon ... global head of shoot: DNEG London
Connor Henderson ... visual effects production assistant
Robert Hennings ... environment artist
Alberto Herrera ... department production manager: DNEG
Jesse Hildreth ... digital artist: ILM
Bao Er Ho ... previs artist: Proof
Guillaume Hoarau ... fx td: DNEG London
Tom Hocking ... digital compositor
Koen Hofmeester ... lead digital artist: ILM
Louis Holland ... assistant data wrangler
Anand Hotwani ... visual effects lighting td: DNEG
Spencer Howson ... compositing supervisor: Factory VFX
Tom Hoyle ... visual effects production assistant
Shih Ling Huang ... layout artist: DNEG
Ondrej Hudecek ... visual effects artist
Steven Hughes ... previs artist: Proof
John P. Husky ... visual effects assistant editor
Umar Adam Aziz Hussain ... visual effects associate producer: ILM
Jan Huybrechs ... 3d scanning
Chrismac Hwang ... matchmove supervisor: DNEG London
David Hyde ... data i/o coordinator
Diana Iashkunova ... digital matte painter
Emma Ihecherenoma ... visual effects production coordinator: ILM
Pat Imrie ... visual effects artist
Ali Ingham ... visual effects coordinator
Ludovic Iochem ... head of digital matte painting
Giorgio Iovino ... lead matte painter
Tracy Nicole Irwin ... visual effects artist: DNEG London
Belinda Isaacs ... visual effects coordinator: DNEG London
Shane Jaeger-Collins ... visual effects artist: DNEG London
Runalaila Jalil-Loewenthal ... previs coordinator: Proof
Federico Janni ... previs artist: Proof
Pauline Javelot ... lighting td: DNEG
Vanathi Jayalakshmi ... visual effects artist
Ng Cheuk-Yung Jayde ... digital artist: ILM (as Cheuk Yung NG)
Sivaprakash Jeevanantham ... lead compositor
Zahid Jiwa ... digital compositor: DNEG
Aniket Jog ... compositor
Phil Johnson ... visual effects production assistant: DNEG London
Shal Joseph ... effects supervisor: DNEG
Pia Josephson ... visual effects production assistant: DNEG
Abhimanyu Joshi ... layout td: DNEG India
Guillaume Julien ... environment td: DNEG London
Juvin_c ... visual effects 3d modeller
Naveendranath K ... cg crowd td / fx artist/td
Arvind Keru Kachare ... lead environment generalist td: DNEG India
Nachiket Kadhe ... fx td
Raghavendra Kamath ... stereo production manager: DNEG
Anand Kambli ... creature td: DNEG London
Yu Wei Kao ... fx technical director: DNEG
Vasilis Karatziva ... visual effects department production manager: DNEG London
Katsushi Katayama ... environments & dmp artist
Vikas Kaushal ... digital compositor: DNEG
Éva Kedves ... matte painter: DNEG London
Stephanie C. Kelly ... lead compositor: DNEG London
Martin Kemble ... visual effects shoot coordinator: DNEG London
Daniel Kemeys ... digital artist: ILM
Swapnil Kevat ... lighting td: DNEG India
Keyur-r-Patel ... visual effects artist
Samira Khan ... visual effects coordinator
Abhijeet Khedgikar ... lead lookdev td: DNEG
Soumya Khurana ... lighting technical director
Ryan Kilbane ... digital compositor
Eddie Kim ... previs artist
Jeanie King ... visual effects executive producer: ILM
Kristof Kiraly ... visual effects artist
Nathan Koga ... postvis compositor: Proof
Sowmithri Sai Koutha ... texture artist: DNEG
Akshay Krishnan ... matchmove artist
Chinu Krishnan ... matchmove artist
Abdelrahman Kubisi ... senior modeller: DNEG
Prasad Kulkarni ... compositing artists
Karuppasamy Kumar ... layout artist / roto artist
Kushank Tikku ... cg environment generalist & lighting supervisor: DNEG
Goran Lakic ... lighting td
Jonathan Lancelot ... assistant visual effects editor
Peter Lasrado ... cg supervisor
Marion Laurin ... senior layout td: DNEG
Rick Leary ... cg supervisor: DNEG London
Sun Lee ... matte painter: Lola VFX
Jennyfer Levy ... stereo production assistant
Jinfeng Li ... environment generalist td
Chiara Licandro ... creature lead: DNEG Montreal
Chew Teng Lim ... lighting td: DNEG
Pauline Liquido ... compositor: DNEG Montréal
Catherine Liu ... visual effects associate producer
Christine Liu ... lead fx technical director
Wai Chung Liu ... visual effects artist
Pramod Lj ... fx supervisor: DNEG
Yannick Lorvo ... senior generalist artist: DNEG London
Joao Lourenco ... senior visual effects artist
Steven Lovell ... layout lead
Charlie Lovett ... senior previs artist: Proof
Mattias Lullini ... environment lookdev: DNEG London
Luis Miguel Roledo Luna ... creature fx: DNEG
Francesco Lupo ... digital artist: ILM
Leo Luxford ... compositor
Chris Lynch ... lead data wrangler
Sue Lyster ... executive staff: ILM
Rounak Magoo ... visual effects line producer: DNEG
Firoz Kumar Mahto ... environment generalist td
Dipen Majmundar ... matchmove & bodytracking artist: DNEG India
Yael Majors ... compositing supervisor
Alexander Maldoff ... visual effects line producer: DNEG London
Mohit Mali ... environment generalist td
Feroz Mallick ... digital compositor
Gianni Malpeli ... senior animator: DNEG
Siddharth Malviya ... compositor (as Siddharthmalviyaa)
Akash Mangavkar ... visual effects production manager
Jayakrishnan Manikandan ... matchmove: bodytrack artist
Manohar.Kolla ... compositor
Nagarajan Manoharan ... digital compositor
Marco Manzini ... modeller: DNEG
Mark Marcin ... digital artist: ILM
Lorenzo Marconi ... digital compositor
Mincho Marinov ... digital artist: ILM
Gordon Marshall ... digital artist: ILM
Will Martindale ... digital artist: ILM
Masod-Nasir ... body tracking td: DNEG
Niall Mason ... assistant visual effects editor: DNEG London
Brandon Mata ... digital artist: Territory Studio
Stefanie Matei ... visual effects production assistant: ILM
Matthew Crowe ... layout artist: DNEG
Christoph Matthiesen ... lookdev td: DNEG London
Desai Mayuresh ... animator: DNEG
Liam McCartin ... visual effects coordinator: DNEG London
Owen McGonigle ... visual effects artist: DNEG London
Niamh McKenna ... assistant data wrangler
Brooke Meacham ... visual effects production manager: ILM
Liam Meakins ... compositor
Armando Medina Guerrero ... layout artist: DNEG Montreal
Shubham Mehta ... visual effects lighting td
Sebastian Meinecke ... matte painter: DNEG London
Juan Melgoza ... senior compositing supervisor: Factory VFX
Andy Middleton ... senior texture artist: DNEG
Steve Mihaylov ... visual effects supervisor
Natalie Millar Jadhav ... show production manager: DNEG India
Laura Millar ... virtual production td
Milos Milosevic ... compositing supervisor
M.S.M. Mirzhaa ... digital compositor
Anil Mishra ... compositor
Anuj Mishra ... compositor
Alice Mitchell ... digital compositor
Eric A. Mitchell ... digital compositor
Anup Mitra ... digital matte painter
Sayani Mitra ... matchmove technical director: DNEG India
Souvik Mitra ... layout td: DNEG India
Shrijeet Modi ... visual effects coordinator
Mathew Monro ... digital artist: ILM (as Mat Monro)
Reuben Montgomery ... digital compositor: DNEG London
Jeremy Mooney-Somers ... environment tech supervisor: DNEG
Douglas L. Moore ... lead digital artist: ILM
Dafydd Morris ... previs supervisor: Proof
Ahmed El-Shahat Moustafa ... senior effects technical director
Timothy Mueller ... digital artist: ILM
Vishal Mule ... digital compositor
Aj Mulley ... visual effects coordinator: DNEG
Jack Mumford ... previs asset builder: Proof
Surabhi Mundra ... matchmove artist
Chris Munns ... visual effects colorist: DNEG London
Theophile Mur ... compositor: DNEG
Muruganantham ... paint/prep artist
Aly Musso ... ingest coordinator
Jayaraj Muthukumar ... matchmove/roto artist
Jason G. Myers ... technical resource manager: DNEG India
Károly Mátyás ... senior animator: DNEG
Prafulla Naik ... visual effects artist
Raghavendra Naik ... fx td
Vatsal Nanavati ... fx td
Buchi Ramulu Narsingoju ... texturing lead: DNEG India
Vikramshil Narwade ... digital compositor
Suman Nayak ... lead: DNEG
Malcolm Neailey ... lighting supervisor: DNEG
Ben Neall ... digital artist: ILM
Devesh Neema ... team lead stereo compositor
Sophie Newton ... assistant visual effects colorist: DNEG London
Trent Newton ... visual effects production coordinator
Steve M. Ngo ... visual effects editor
Meghan L. Noble ... visual effects editor
Mirza Noman ... visual effects artist: DNEG India
Robin Nordenstein ... creature fx: DNEG
Ael Nosmas ... compositing artist
Samuel Nunez ... data wrangler
Dano O'Shaughnessy ... digital artist: ILM (as Daniel O'Shaughnessy)
Adam Ohl ... 3d producer: DNEG
Jyoti Ojwani ... environment generalist tg
Sophie Olive-Calver ... visual effects line producer: ILM London
Matteo Olivieri-Dancey ... digital artist: ILM
Hernan Orozco ... lighting artist: DNEG London
Juanma Ortiz ... visual effects artist
Adwait Page ... digital compositor
Akash Pakhidde ... compositor: DNEG
Francisco Palomares Pozas ... compositing supervisor
Konstantinos Panagiotopoulos ... compositor: DNEG London
Amey Panchal ... matchmove supervisor: DNEG
Arvind Singh Panwar ... visual effects artist
Praveen Kumar Sharma Parasnath ... digital compositor: DNEG
Eunice Park ... compositor
Prithvi Parmar ... visual effects lighting td: DNEG India
Rohan Parmar ... matchmove artist
Vishal Parmar ... digital compositor
Jason Martorell Parsekian ... data wrangler
Isaac Partouche ... head of virtual production: DNEG
Asma Parvin ... matchmove/roto artist
Tejas Patade ... lighting td: DNEG
Annsh Patel ... stereo production manager: DNEG
Hanuman Patel ... digital compositor
Sandeep Patel ... environment generalist td
Saurabh Patel ... matchmove supervisor
Rebecca Pearce ... visual effects coordinator
Jeff Penick ... compositor
Marko Perendija ... digital compositor: DNEG London
Valentin Petrov ... concept artist
Carlos Pfister ... visual effects artist
Lloyd Phillips ... software developer: DNEG London
Wesley Phung ... digital artist: Territory Studio
Quentin Pianta ... visual effects artist
Nicolò Piccinini ... creature fx technical director
Alessandro Pieri ... digital compositor: DNEG
Ezra Pike ... compositor: DNEG
Melvin Mathew Pillai ... prep lead: DNEG
Adeline Pizzato ... visual effects coordinator
Francesco Polito ... digital compositor: DNEG London
Ganesh Poojari ... build supervisor: DNEG India
James Porter ... shoot td: DNEG
Travis Porter ... dfx supervisor
Alex Potts ... previs artist: Proof
Lucas Pozzey ... lead lighting artist: DNEG London
Soumya Sucharita Pradhan ... digital matte painter
Chiraboina Prashanth ... 3d modeling
Vikram Prashanth ... visual effects editor
Davide Prato ... visual effects artist: DNEG London
Andrea Lo Priore ... visual effects production assistant: DNEG
David Pritchard ... previs artist: Proof
Giorgia Pulvirenti ... digital artist: ILM
Robin Purdy ... animator: Mocap
Joseph Quinn ... lead data wrangler
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: DNEG
Sebastián Raffaele ... layout td: DNEG London
Nigel Rafter ... animation supervisor: DNEG
Hari Ragavendra ... visual effects artist
Indreep Raha ... visual effects artist: DNEG
Imran Ahmed Raichuri ... digital artist
Samuel Rainville-Bell ... compositor: DNEG London
Ram oraon ... compositor: DNEG London
Jayesh Rambhiya ... compositor
Nick Rampling ... matte painter: DNEG London
Akshay Rana ... digital compositor: DNEG
Mohamed Raof ... lighting technical director: DNEG
Lasse Rasmussen ... visual effects artist: DNEG London
Mausum Rathod ... roto/prep artist: DNEG
Bhanu Pratap Rathore ... stereo compositor assistant supervisor: dneg
Daniel Rauchwerger ... visual effects supervisor: DNEG London
RaviKota ... fx td: DNEG
Clint Rea ... lookdev td
Jose Rebollo Redondo ... editorial i/o assistant: DNEG London
Julia Reinhard ... digital compositor: DNEG London
David Reinhold ... lead crowd td
Christian Ganea Reitmeier ... visual effects colourist
Anna Reszutarz ... visual effects production assistant
Laurent Reynaud ... compositor: DNEG London
Ron Rhee ... postvis artist
Francesco Ricciardelli ... environment artist
Jordan Rice ... visual effects technical resource assistant: DNEG London
Sullivan Richard ... matte painter: DNEG
Grover Richardson ... compositor: Territory Studio
Mnandi Ridley ... digital artist
Pasquale Riefoli ... senior effects technical director: DNEG
Anna Riva ... visual effects production assistant: ILM
Jaime E. Riveros ... lead compositor: Proof / lead postvis compositor: Proof
Sebastián Rocotovich ... visual effects artist
Lovell Rodricks ... model td
Arron Roebuck ... on-set visual effects data manager
Dipu Rohan ... matchmove artist: DNEG
Patole Rohit ... digital artist: Open Slate VFX
Nishikant Rokadey ... lighting supervisor: DNEG Mumbai
Martí Romances ... graphics supervisor: Territory Studio
Emily Roper ... visual effects photographer
Matthew J. Rowney ... fx production assistant: DNEG London
Anik Roy ... layout td: DNEG India
Rajat Roy ... senior compositor: DNEG India
Jessica Royce ... visual effects production coordinator: ILM
Alexandro Rubio ... creature td: DNEG London
Croft Russell ... digital compositor: DNEG
Jake Russell ... visual effects coordinator: DNEG
Thomas George Rutter ... assistant technical director: DNEG London
Vijayakumar S ... matchmove artist (as Vijayakumar.S)
Sreedev Nair S. ... lookdev td: DNEG
Thirumoorthy S. ... lighting td: DNEG
Ranit Sadhukhan ... fx artist
Kine Marie Saetereng ... environment artist: DNEG London
Barry Safley ... digital artist
Rohit Saini ... digital compositor
Raj Sakpal ... senior compositor
Sujeet Samant ... td lighting artist
Sarathkumar.ps ... matchmove artist: DNEG
Mohammad Sarim ... fx td: DNEG
Abhishek Sarkar ... lighting td: DNEG
Sarath Sasidharan ... matchmove artist: DNEG
Parag Neelkanth Satelkar ... digital compositor
Raviraj Sawant ... paint/prep artist
Laura Scott ... environment artist: DNEG
Emanuele Serniotti ... digital artist: ILM
Gregory Sery-Moron ... senior creature effects td
Jonny Severn ... digital artist: Territory Studio
Bansari Shah ... visual effects coordinator
Shivani Shah ... visual effects artist
Sabiha Shaikh ... visual effects line producer
Aurora Shannon ... senior colourist: DNEG London
Rahul Sharma ... digital compositor: DNEG
Sanket Kumar Sharma ... visual effects
Harri Sharp ... assistant data wrangler: dailies
Rob Shears ... visual effects producer: ILM
Sanjith Shetty ... digital compositor
Shihasns ... digital compositor
Sachin Shivkar ... layout supervisor
Pietro Silvestri ... visual effects production coordinator: DNEG London
Vishal Singh Silwal ... lighting td
Samuel Simanjuntak ... environment/generalist supervisor: DNEG
Natasa Simonson ... data wrangler
Jamie Ray Sims ... production and technical support: ILM
Gabriella Sinella ... data wrangler: second unit
Abhay Singh ... lighting td: DNEG
Ankur Singh ... modeler: DNEG
Deepanjali Singh ... visual effects production manager: DNEG
Gaurav Singh ... visual effects artist
Yogesh Singh ... lighting td
Tomos Sion ... digital artist: ILM
Manickam Sivaprakasam ... modeler: DNEG
James Skilbeck ... visual effects artist: DNEG London
Jamie Slowgrove ... assistant technical director: DNEG London
Corey D. Smith ... head of cg
Mihai Stan ... compositor: DNEG London
Anastasia Starova ... visual effects coordinator
Olivia Starr ... visual effects coordinator: DNEG
Richard Stay ... compositor
Petter Steen ... digital artist: ILM
Maris Stekels ... digital artist: ILM
Sheridan Steven ... digital matte painter: DNEG
Mike Stillwell ... digital effects supervisor: DNEG London / on-set supervisor: DNEG London
Rémi Stompe ... digital compositor
Boyan Stoyanov ... visual effects td
Thomas Stölzle ... head of lighting: DNEG
Praveen Subbaraman ... compositor: DNEG Montreal
Vimal Subramaniam ... cg supervisor
Arunkumar Subramanian ... visual effects artist
Aline Sudbrack ... fx supervisor: DNEG
Chris Suddaby ... senior previs artist: Proof
Russ Sueyoshi ... compositing supervisor
Kr Sujay ... assets line producer
Veena Suresh ... body tracking artist
Jeff Sutherland ... compositing supervisor: ILM
Jha Swagat ... visual effects lighting td
Apurv Swami ... matchmove td: DNEG India
Jeremiah Sweeney ... visual effects supervisor: Lola VFX
Michael J. Sweetser ... lead compositor: DNEG
Glen Swetez ... lead lighting artist: DNEG
César Sáez ... software engineer
Vinod Talwar ... digital compositor
James Tam ... stereo production coordinator
Sukesh G. Tambi ... lookdev td
Srinath Tammina ... environment generalist td: DNEG
Theophane Tan ... digital artist: ILM
Simone Tartaglia ... motion control supervisor
Austin Taylor ... previs artist: Proof
Jack Taylor ... environment artist: DNEG
David Teixidor ... matte artist: Territory Studio
Priyanka Telang ... Digital Mattepainter
Stephanie Tenn ... visual effects i/o coordinator
Bhumika Thakuria ... prep artist
Rincy Thomas ... lighting td: DNEG
Raghavi Arya Thota ... compositor
Luke Tickner ... previs/postvis artist: Proof
Steve Tizzard ... digital compositor
James Tomlinson ... lead environment td: DNEG
Ivan Tomovic ... fx technical director: DNEG London
Saul Toresan ... previs artist: Proof
Roger Tortosa ... environment lead: DNEG London
Cormac Treston ... on-set data processing
Mohit Tripathi ... digital compositor: DNEG
Adam Trowse ... digital compositor
Maria Tsianti ... environment & digital matte painter: DNEG
Robert Turnbridge ... visual effects line producer: DNEG London
Matthew Unwin ... visual effects artist
Anaaya Sharma Upmanyu ... texture artist: DNEG
Sourabh Uppal ... groom td: DNEG
Audrius Urbonavicius ... digital matte painter: DNEG London
Tanzir Uzzaman ... digital compositor
Davide Valvona ... environment artist/digital matte painter: DNEG India
Bram Van Rompuy ... creature td
Seppe Vangrunderbeek ... creature td: DNEG Montreal
Benito Vargas ... previs artist: Proof
Jhon Ricardo Vasquez ... cfx key artist creature td
Alessandro Vastalegna ... visual effects artist: DNEG
Ashlye Vaughan ... graphics producer: Territory Studio
Rohan Vaz ... visual effects asset/build supervisor: DNEG India
Carl Vazquez ... previs artist: Proof
Alexander Vegh ... previs supervisor: Rollo Inc.
Alejandro Vela-Castro ... digital artist: ILM
Rahul Verma ... digital compositor: DNEG
Akshay Vichare ... lighting supervisor
Erica Vigilante ... cg creature supervisor: DNEG London
Bakhaswala Vishal ... crowd td: DNEG
Singh Vishal ... texturing artist
Shiv Kumar Vishwakarma ... compositor
David Vivaldini ... digital artist: ILM
Vishal Vyas ... visual effects coordinator
Nigel Wagner ... environment supervisor
Andrea Walsh ... digital artist: ILM
Jordan Walsh ... effects supervisor
Andy Warren ... shoot technical director
Aidan Waugh ... visual effects production coordinator
Ian Yi Wei ... environment generalist td: DNEG London
Thomas Welleweerd ... animator: DNEG London
Derek Wentworth ... visual effects supervisor: DNEG
Chris West ... digital artist: ILM
Maya Weston ... tech coordinator: DNEG
Prasad Wharavadekar ... visual effects artist
George Wharton ... digital compositor: DNEG
Tom Whitehead ... lookdev lead: DNEG London
Caroline Whitehill ... visual effects line producer
Shane Christopher Wicklund ... senior digital compositor: DNEG
Grant Wilson ... animator: DNEG London
Philipp Wolf ... visual effects executive producer: DNEG Montreal
Alex Wolfe ... postvis compositor: Proof
Christal Wolgamott ... senior visual effects producer: Factory VFX
Oli Wolstencroft ... data wrangler
Jason Wong ... compositor
Solomon Ching Yu Wong ... lighting td: DNEG
Loeng Wong-Savun ... senior compositing supervisor: Lola VFX
Jiamin Kino Wu ... previs/postvis artist: Proof
Dane Wylie ... visual effects artist
Satyawan Yadav ... digital compositor
Bala Venkata Manikanta Arun Kumar Yagati ... matchmove & bodytracking artist
Bala Venkata Maniknata Arun Kumar Yagati ... matchmove artist
Casey Yahnke ... compositor
Gianne Yap ... compositor
Sunhyea Heather Yoon ... visual effects lighting artist (as Heather Yoon)
Melissa Yung-Hok ... digital matte painter: DNEG
Miruna Zegheru ... visual effects coordinator
Nessa Mingfang Zhang ... lead lighting technical director: DNEG London
Sujit Zinjad ... environment generalist td
Kelly Zoldak ... visual effects coordinator
Brandy Zumkley ... digital compositor
Camille Zurcher ... visual effects production coordinator
Annselie Åberg ... texture artist
Jérémie Abrial ... facial shapes modeller: ILM (uncredited)
Alexis Agrotis ... technology: ILM (uncredited)
Scott Balkcom ... visual effects: Lola VFX UK (uncredited)
Bryan Bartlett ... senior compositor: ILM (uncredited)
Ben Batty ... Media Systems Engineer: ILM (uncredited)
Laia Blanco Oller ... creature td: DNEG (uncredited)
Louisa Bremner ... virtual production td (uncredited)
Adam Broadbear ... shoot assistant: DNEG London (uncredited)
Jill Brooks ... visual effects executive producer: ILM (uncredited)
Ari Brown ... pipeline artist: Lola VFX UK (uncredited)
Gauresh Churi ... environment generalist td: DNEG (uncredited)
Anais Dappe ... fx artist (uncredited)
Mahesh Desai ... digital matte painter (uncredited)
Alex Drinkall ... capture technician: Clear Angle Studios (uncredited)
Dave Duarte ... capture technician: Clear Angle Studios (uncredited)
Kevin Elam ... consulting visual effects producer (uncredited)
Jörg Geidel ... lidar lead: Clear Angle Studios (uncredited)
Matthew Gray ... software developer (uncredited)
Guy Hancock ... motion graphics supervisor (uncredited)
Rick Harris ... lidar lead: Clear Angle Studios (uncredited)
Daniel Hazeltine ... visual effects artist: Clear Angle Studios (uncredited)
Eloisa Honrada ... roto/paint artist (uncredited)
Keita Hoshino ... compositor (uncredited)
Poppy Hunter ... scanning technician: Clear Angle Studios (uncredited)
Chris Jestico ... virtual production associate producer: ILM (uncredited)
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios (uncredited)
Roxana Loncea ... cg artist: Clear Angle Studios (uncredited)
Nicolas Lopardo ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Milos Lukac ... lidar scanning technician: Clear Angle Studios (uncredited)
Amy Madigan ... assistant production manager: Stereo D (uncredited)
Lee Mar ... tracking supervisor: Lola VFX UK (uncredited)
Natalia Matveenko ... compositor: Lola VFX UK (uncredited)
Helen McIlwrick ... visual effects artist: Clear Angle Studios (uncredited)
Shahan Miah ... creature td (uncredited)
Skye Morandin ... production coordinator: Stereo D (uncredited)
Jack Mumford ... postvis artist: Proof (uncredited)
Daniel Post ... compositor: ILM London (uncredited)
Stewart Probert ... visual effects production manager: Clear Angle Studios (uncredited)
John Relosa ... visual effects production technology: ILM (uncredited)
Dane Rockingham ... technology: ILM London (uncredited)
Rohishmani ... visual effects artist (uncredited)
Scott Shapiro ... visual effects producer (uncredited)
David Sheldon-Hicks ... visual effects: Territory Studio (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: DNEG (uncredited)
Amanda Viveiros ... visual effects coordinator: Stereo D (uncredited)
Jordan Walsh ... head of fx (uncredited)
Joe Warner Jr. ... lidar technician: Clear Angle Studios (uncredited)
Hazel Weatherall ... 3d scanning digital artist: Clear Angle Studios (uncredited)
Saxson Xavier ... matchmove lead (uncredited)

Stunts 

Joel Adrian ... stunt performer
Matthew R. Anderson ... stunt driver / stunt player
Philli Anderson ... stunt wire double, second unit
Mark Archer ... stunt player
Gary Arthurs ... stunt player
Daniel Awde ... stunt player
Lee Bagley ... stunt player
Paul Bailey ... stunt driver / stunt player
Charlie H Baileygates ... stunt driver (as Charlie Estepp)
Gregory J. Barnett ... stunts
Jeffrey G. Barnett ... stunts
Adam Basil ... stunt double: Marytn Ford / stunt player
Lloyd Bass ... stunt driver / stunt player
Ian Batey ... stunt driver
Jane Batey ... stunt department coordinator
Rebecca Batey ... stunts production assistant
George Beach ... wrangler: equipment
Keir Beck ... key stunt rigger
Jason Beeston ... previs stunt team
Matthew Bell ... stunt performer
Matt Berberi ... stunt player
Thomas Billings ... stunt performer
Chuck Borden ... stunt performer
Levi Bowling ... stunts
Scott Brady ... stunt performer
Stephen Bralver ... stunts
Jonathan Brenner ... stunt player
Eric Brown ... stunt player (as Eric Caetano Brown)
Jason Brown ... stunt performer/stunt rigger
Jason Brown ... stunt performer/stunt rigger
Joe Bucaro III ... stunt driver / stunt player (as Joe Bucaro)
David Bueno ... stunt performer
Katy Bullock ... stunt player
Nellie Burroughes ... stunt driver / stunt player
Andrew Butcher ... stunt player
Narayana Cabral ... stunt performer
Marvin Campbell ... stunt driver / stunt performer
Jon Capps ... stunt driver
Liam Carey ... stunt player
Stephanie Carey ... stunt player
Joe Cash ... stunt driver
Nick Chopping ... stunt player (as Nickolas Chopping)
Tony Christian ... stunt driver / stunt player
Kieran Clarke ... stunt performer
Joel Conlan ... stunt driver / stunt player
Tom Connelly ... stunt performer
Liam Coote ... stunt performer
Erik Cord ... stunt player
Christoph Cordell ... stunt actor / stunt player
Tom Cotton ... stunt performer
Francesca Cozier ... stunt performer/stunt double: Nathalie Emmanuel
Ellette Craddock ... stunt double: Anna Sawai / stunt double: Jordana Brewster / stunt double: Michelle Rodriguez
Matt Crook ... stunt player
Wally Crowder ... stunt driver / stunt player
Jason Curle ... stunt performer
Matt Da Silva ... stunt player / stunt rigger
Nicholas Daines ... stunt performer
Zarene Dallas ... stunt performer / stunt player
Andrius Davidenas ... stunt performer
Steve DeCastro ... stunt performer
Michael Dengel ... stunt driver
Jade-Eleena Dregorius ... stunt double: Nathalie Emmanuel
Harley Durst ... stunt player
Josh Dyer ... stunt performer
Cameron Early ... stunt performer
Brett Easton ... stunts
Rick English ... stunt driver / stunt player
Ben Essex ... stunt double: Ludacris / stunt player
Debbie Evans ... stunt driver
Rachael Evelyn ... stunt performer
Jeremy Fitzgerald ... stunts
Pete Ford ... stunt performer
David Forman ... stunt player
Amanda Foster ... stunt driver / stunt player
Sofian Francis ... stunt performer
Bryan Friday ... stunt performer
Timothy Frost ... stunt driver / stunt rigger
Andy Gill ... stunt coordinator: second unit
Kelly Gill ... stunt performer
Martin Gordon ... stunt player
David M. Graves ... stunt performer
Damian Green ... stunt rigger
Jacob Griffin ... stunt performer
Steve Griffin ... stunt coordinator
Jef Groff ... stunt player
Clayton Grover ... stunt player
Wanja Götz ... stunt double
George Harris ... stunt performer
Tom Hatt ... stunt performer
Paul Heasman ... stunt player
Claudia Heinz ... stunt double: Michelle Rodriguez / stunt player
Lyndon S. Hellewell ... stunt driver / stunt player (as Lyndon Hellewell)
Robert Hladik ... stunt player
Nick Hobbs ... stunt player
Crystal Hooks ... stunt double: Motorcycle / stunt player
Adam Horton ... stunt driver / stunt player
Samuel Hubinette ... stunt driver
Rob Hunt ... stunt player
Tony Hunt ... stunt driver / stunt player
Borislav Iliev ... stunt player
Erol Ismail ... stunt performer
Jonny James ... stunt performer
Charles Jarman ... stunt performer
Maia Kanchelashvili ... stunt department coordinator: second unit
Nathan Kannegiesser ... stunt performer / stunt rigger
Ian Kay ... stunt player
Ibrahima Keita ... stunt player
Steve Kelso ... stunt coordinator / stunt double
David Khubua ... stunt coordinator: second unit, Georgia Unit
Henry Kingi Jr. ... stunt double / stunt driver / stunt player (as Henry Kingi)
Alex Kingi ... stunts
Henry Kingi ... stunts
Scott Kirkbride ... stunt performer / stunt rigger
Jindrich Klaus ... stunt rigger
Cristian Knight ... stunt driver / stunt player
Ross Kohnstam ... stunts
Efka Kvaraciejus ... stunt performer
Jay Kwon ... stunt performer
Nathan Lawson ... stunt performer / stunt rigger
Andrew Layne ... stunt player
Tony Lazzara ... stunt driver
Richard Leggett ... stunt performer
Michael Lehr ... fight coordinator / stunt double: Sung Kang
Oscar Leiva ... stunt performer
Lukaz Leong ... stunt performer
Jess Liaudin ... stunt performer
Guy List ... stunt player
Phil Lonergan ... stunt player
Kurt D. Lott ... utility stunts
Donovan Louie ... stunt player (as Louis Donovan)
Paul Lowe ... stunt player / stunts
Jean-Paul Ly ... stunt performer
Stewert Lyddall ... stunt driver / stunt player
Jalil Jay Lynch ... stunt driver double: Ludacris
Mónica López ... stunt player
Will Mackay ... stunt player
Simon Mahoney ... stunt rigger
Ruben Maldonado ... stunt player
Tina Maskell ... stunt player
Dan Mast ... stunts
Dan Matteucci ... precision driving: stunt performer
Alister Mazzotti ... stunt player
Ginger McCarthy ... wire stunt rigger
Adrian McGaw ... stunt player
Richard Mead ... head rigger stunt
Erol Mehmet ... stunt performer
Tony Morgan ... stunt driver
Chris Morrison ... stunt driver / stunt player
Mike Mukatis ... stunts
Elliot Murray ... stunt player
Henna Mycock ... stunt player
Brian Nickels ... stunt player
Brian Nuesi ... stunt double: Vinnie Bennett
Vinny O'Brien ... stunt double: Jason Statham
Joanne O'Dell ... stunt player
Jason Oettle ... assistant stunt coordinator
Haruka Ohshima ... stunt double: Anna Sawai
Lauren Okadigbo ... stunt double: Nathalie Emmanuel / stunt player
Allan Padelford ... stunt driver / stunt player
Kyle Padelford ... stunt driver
Lachlan Parkinson ... stunt player / stunts
Liz Parkinson ... stunts
Justin Pearson ... stunt driver / stunt performer
Nathan People ... stunt performer
J.J. Perry ... stunt coordinator
Mitch Peters ... stunts (as Mitchell e Peters)
Randy Peters ... stunt driver
Rashid Phoenix ... stunt performer
Charlie Picerni ... stunt driver / stunt player
Denney Pierce ... stunt driver / stunt performer
Laurent Plancel ... stunt double: Tyrese Gibson / stunt performer
Rubie Planson ... stunt double: Jordana Brewster / stunt performer
Oleg Podobin ... stunt performer
Chris Pollard ... stunt performer / stunts
Gemma Powley ... stunt performer
Jerry Quill ... stunt performer
Spiro Razatos ... stunt coordinator
Jimmy N. Roberts ... stunt driver / stunt performer (as Jimmy Roberts)
Marcela Krylova Robinson ... assistant stunt coordinator
Troy Robinson ... stunt coordinator
Erik Rondell ... stunt performer
Hanna Rosa ... stunt double: Michelle Rodriguez
Flash Gianni Rose ... stunt driver
Casey Rutherford ... stunt driver
Rich Rutherford ... stunt driver
Alli Ryan ... stunt performer
Mike Ryan ... stunt driver
Elena Sanchez ... stunt performer
Nicholas Schodel ... stunt performer / stunt rigger
Cale Schultz ... stunt performer
Matt Sherren ... stunt driver / stunt performer
Anton Simpson-Tidy ... stunt performer
Ben Billam Smith ... stunt rigger
Dominique Elijah Smith ... stunt performer
Karen Smithson ... stunt performer
Brett Smrz ... stunt driver
Ian Songhurst ... stunt performer
Anastajah Stearns ... stunts
Carrie Stearns ... stunt double
Shane Steyn ... stunt performer
Matthew Stirling ... stunt performer
Paul Swift ... stunt driver / stunt performer
Bobby Talbert ... stunt performer / stunt rigging coordinator / utility stunts
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer
Rocky Taylor ... stunt performer
Spencer Thomas ... stunt double: John Cena
Tomas Tomas ... stunt double: Martyn Ford / stunt performer
Charlotte Townsend ... stunt performer
Jason Tubbs ... stunt driver / stunt performer
Tony Van Silva ... stunt performer
Pablo Verdejo ... stunt performer / stunt player
Kaloian Vodenicharov ... stunt performer/stunt driver
David Wald ... fight coordinator: additional photography
Elmo Walker ... stunt performer
Nicholas Yong Wang ... stunt performer
Nicolas Wang ... stunt performer
Joe Watts ... stunt performer
Daniel Weaver ... stunt performer / stunt rigger
Josh Webster ... stunt performer
Paul Weston ... stunt performer
Jason White ... stunt performer
Martin Wilde ... stunt performer
Ian Williamson ... stunt performer
Stuart Williamson ... stunt performer
Kevin Willie ... stunt double: Sung Kang / stunt performer
William Willoughby ... stunt performer
Justin Yu ... fight coordinator
Steve Kelso ... uncredited
Bobby Talbert ... uncredited
Ian Williamson ... uncredited

Camera and Electrical Department 

Ben Adefarasin ... first assistant camera: second unit
Jim Agnew ... best boy electric: second unit
Steve Ahn ... drone technician
Alfred Ainsworth Jr. ... video assist: Los Angeles Unit
Adam Akopyan ... drone technician
Barry Aldridge ... charge hand electrical rigger
Michael Ambrose ... gaffer
Michael D. Anderson ... lighting technician: Los Angeles Unit
Lewis Andrews ... drone technician
Ben Appleton ... dit
Dana Arnold ... rigging gaffer: Los Angeles Unit
Phil Arntz ... aerial camera operator
Curtis Graham Ashley ... data manager: second unit
Peter Ayriss ... drone pilot
Mike Bachman ... video playback technician: second unit
Fernando Barrios ... rigging grip sub forman
Barney Batchelor ... first assistant camera: second unit, dailies
Dafydd Bates ... central loader: second unit
Nic Batten ... drone technician (as Nicholas Batten)
Connor Bede ... stand by rigger
Chris Belcher ... digital imaging technician: second unit, UK Unit
Abdelkarim Belkasemi ... assistant camera
Adam R. Bell ... gaffer: second unit
Alex Bender ... first assistant camera: dailies
George Bird ... floor supervisor
Ffilip Bolton ... lighting technician
Chatchawan Boonrak ... electrician: Thailand Unit / lighting technician: Thailand Unit
Derek Bowman ... rigging electric
Alexander Bridges ... hd video assist operator: second unit, dailies
Joe Burns ... video trainee: second unit, dailies
Chris Burr ... rigging best boy
Francis Andrew Butler ... set lighting technician: Los Angeles Unit
Leroy Button ... camera operator: visual effects
Lauren Byrne ... camera trainee: dailies
Peter Byrne ... first assistant camera: "a" camera
Matt Cabinum ... underwater first assistant camera
Ryan Cancelosi ... rigging grip
Bruce Carmichael ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Tom Carpenter ... second assistant camera: second unit
Alex Carr ... camera array operator
David Carter ... lighting technician: Los Angeles Unit
Mischa Chaleyer-Kynaston ... video operator: second unit
Justin Chien ... drone pilot
Peter Chrimes ... key grip: U.S.
Andres Claridge ... second assistant camera: second unit, dailies, UK Unit
Matthew Clements ... central loader: second unit, UK Unit
Josh Coffin ... underwater camera technician
Jack Connolly ... standby rigger
Richard Copeman ... camera operator: "b" camera, second unit
Eric Corriea ... rigging data systems technician
Alistair Cox ... lighting technician
Attilio Frank Da Riva ... camera trainee: second unit
James 'Spud' Danicic ... edge technician
Richard Davis ... rigging first assistant camera: second unit
Claudio Del Gobbo ... floor best boy grip: second unit
Enrique Del Rio ... rf technician
Greg Dellerson ... first assistant camera: "c" camera
Jacob Depp ... first assistant camera: second unit
Hayley Dickinson ... video assistant: Georgia Unit
Sam Donaghy-Bell ... first assistant camera: second unit, UK Unit
Oliver Driscoll ... key first assistant camera: second unit
Paddy Driscoll ... camera trainee: dailies
Simon Dunn ... edge second assistant camera: Georgia Unit
Steve Ellingworth ... key grip
Jon Fenech ... video assist operator / video playback operator: dailies
Avelino Fernandez ... gaffer: second unit
Peter Field ... camera operator: second unit, Thailand Unit
Miles A. Fletcher ... helicopter camera pilot
Matthew Fox ... video assist operator
Isaac G. Perez ... video assist trainee: second unit: dailies
Seth Gallagher ... array second assistant camera
Justin Garcia ... lighting technician
Corey Gineris ... drone pilot
Dan Godar ... aerial camera technician
Giorgi Gogbaidze ... electrician: second unit
Jerardo Gomez ... rigging electric
Rafael Gomez ... rigging electric gang boss
Emily L.G. Goodwin ... film & digital loader: Los Angeles Unit
Peter Graf ... aerial camera system technician
Tom Graham ... grip trainee: second unit, UK Unit (as Thomas Graham)
James Grandi ... digital imaging technician trainee
Callan Green ... director of photography: second unit, UK Unit
Julia Green ... camera operator: "c" camera, second unit, UK Unit
Jeremy Griffiths ... best boy rigging grip: Los Angeles Unit
Kevin Grossett ... camera trainee: Edinburgh Unit
Geoffrey Haley ... camera operator: "a" camera/steadicam operator
Jordan Harriman ... digital imaging technician: second unit
Ben Harris ... camera assistant: second unit, dailies, Edinburgh
Rick Harris ... key rigging grip / key rigging grip: Los Angeles Unit
Richard Harrowing ... electrician: London Unit
Kent Harvey ... camera operator: "c" camera: second unit, Los Angeles Unit
Zack Haskell ... drone camera operator: second unit, Los Angeles Unit
Samuel Hayes ... second assistant camera: "b" camera, main unit
Peter Hayley-Barker ... best boy grip
Simon Heck ... first assistant camera: second unit
Sam Hemingway ... grip / trainee grip
Matthew J. Hicks ... array technician: visual effects, second unit, Tbilisi Unit
Matt Hillyer ... video assist: visual effects
Amanda Holland ... video trainee: second unit, dailies (as Amanda Jane Holland)
Darren Holland ... key grip: second unit
Sonny Holland ... grip trainee: second unit
Jason Hooper ... rf technician
Daniel Howard ... rf technician: second unit, dailies
Alex Howe ... first assistant camera: UK Unit
Sean Hale Hunt ... additional grip
Jani Häkli ... first assistant camera: second unit, UK Unit
Ian Jackson ... first assistant camera: "c" camera
Demetri Jagger ... video assist operator: second unit
Andrew Jones ... second assistant camera: "c" camera
Ben Jones ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Hiro Kakuhari ... lead mount technician: Los Angeles Unit
Tengo Kasradze ... electrician: second unit
Adam Kavanagh ... camera trainee
Aidan Kelly ... drone pilot
Lizzie Kelly ... video assist operator: second unit
Russell Kennedy ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Giles Keyte ... still photographer
Syd Klinge ... drone technician
Jody Knight ... crane grip: main unit
Patrick L. Kornegay ... set stills processing
Steve Koster ... camera operator / drone director of photography: second unit
Brett Lamerton ... grip: second unit
Matt Landry ... grip: Los Angeles Unit
Aaran Lewis Leach ... second assistant camera: "a" camera, second unit, UK Unit
Sarah Levy ... camera operator: "c" camera, Los Angeles Unit
Todd Liggitt ... grip: additional photography
David Littlejohns ... best boy grip: second unit
Tino Liverton ... best boy grip: second unit, UK Unit
Nathan Lloyd ... central loader
Jeffrey S. Lorenz ... first assistant camera: "b" camera, Los Angeles Unit
Iain Lowe ... electrical rigging hod
Sebastian Lumme ... stabilized head technician
Michael Luntzel ... second assistant camera
Christian Luxton ... first assistant camera: "a" camera, second unit, UK Unit
Loic Maheas ... drone pilot
James Malamatinas ... rigging second assistant camera: second unit, UK Unit
Tsotne Marsagishvili ... grip / grip: second unit, Georgia Unit (credit only)
Rodolfo Martinez ... lighting technician: Los Angeles Unit
Martina Massimei ... second assistant camera: dailies
Robbie Mayo ... camera trainee: dailies
Michael McDuffie-Finlay ... assistant digital imaging technician/data manager: second unit
Maurice K. McGuire ... edge camera operator
Brian McPherson ... technocrane operator: additional photography
Igor Meglic ... director of photography: second unit
Jamie Metzger ... digital imaging technician: additional photography
Negoita Mihai ... libra head technician
Courtney Marie Miller ... digital utility: additional photography
John D. Miller ... key grip: additional photography
Nicholas Milligan ... additional camera trainee
Alan James Mills ... rigging electrician
Angus Mitchell ... clapper loader: visual effects unit
Robert Monteith ... video assist/digital imaging technician trainee: dailies
Fernando Montes ... lighting technician: Los Angeles
Michael Montgomery-Salter ... camera trainee: second unit
Tim Morris ... first assistant camera: "b" camera, main unit
Christofer Moscoso ... grip: Los Angeles Unit
Ken Musson ... grip: "a" camera
David H. Neale ... best boy lighting rigging: re-shoots
Michael Nelson ... edge operator
Kiri Nicholetts ... electrician: second unit, dailies
David B. Nowell ... aerial director of photography: second unit
Russell O'Connor ... technocrane technician
Stephen Oh ... camera operator
Nika Okitashvili ... camera trainee
Ben Oliver ... first assistant camera: second unit, Georgia Unit
Michael E. Pacheco ... key rigging grip: Los Angeles Unit
Kyle Padelford ... edge arm operator
Giorgi Pailodze ... assistant camera
Onofrio Nino Pansini ... camera operator
Jerry Patton ... second assistant camera: : "a" camera, Los Angeles Unit
Jordan Pellegrini ... second assistant camera: second unit, Los Angeles Unit
Lee Perkins ... lighting technician: second unit/gaffer: UK Unit
Stephen Peters ... drone pilot
Morten Petersen ... best boy electric: Los Angeles Unit
Joseph C. Petkwitz ... set lighting technician: Los Angeles Unit
Felix Pickles ... first assistant camera: second unit, dailies, UK Unit
Barney Piercy ... camera operator: "b" camera, second unit, UK Unit
Teeravit Pirompapachok ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Toby Plaskitt ... russian arm operator
Jordan Popovich ... grip
Aldo Porras Jr. ... second assistant camera: "c" camera, Los Angeles Unit
Kalia Prescott ... digital utility / second assistant camera: second unit
Misha Ramishvili ... electrician: second unit
Madissen Ramser ... digital utility
Dominic Rau ... video assist operator: main unit
Sam Rawlings ... first assistant camera: second unit, dailies
Benoit Richard ... lighting programmer: Los Angeles Unit
Jonathan 'Chunky' Richmond ... additional camera operator/steadicam operator
Ed Riley ... lighting desk operator: second unit, UK Unit
Jody Roberts ... video assistant: dailies
Robert Rodgame ... grip
Ryan Rodgers ... set lighting technician: Los Angeles Unit
Jan Gretus Roelfs ... camera trainee: Los Angeles Unit / camera trainee: second unit, Los Angeles Unit / remote head camera trainee: second unit, Los Angeles Unit
Dennis Rogers ... first assistant camera: second unit, Los Angeles Unit
Philip Roxas ... rigging electric: Los Angeles Unit
Robert M. Sagaser ... first assistant camera: second unit
James Sams ... grip: second unit: UK Unit
Travis Samson ... drone technician
Sarawut Saodee ... electrician: Thailand Unit
Kelt Saunders ... grip trainee: second unit: Edinburgh Unit, dailies
Francesco Sauta ... digital imaging technician: Los Angeles Unit
Sean Savage ... camera operator: "a" camera/steadicam operator: UK Unit
John Charles Schneider ... systems technician
Jeff Schrage ... rigging electrician: Los Angeles Unit
Luke Selway ... first assistant camera: second unit
Thomas Sergy ... head technician: second unit
Laura Shand ... digital imaging technician trainee: Edinburgh Unit
Jonathan Sheed ... electrician: dailies
Steven Skinner ... electrician
Derek Smith ... first assistant camera: "a" camera, Los Angeles Unit
Keith Smith ... rigging grip
Chesda 'Pop' Smithsuth ... gaffer: Thailand Unit
Jennifer Souter ... camera trainee: dailies, second unit, UK Unit
Theo Spearman ... camera trainee: dailies (studio segments)
Kat Spencer ... second assistant camera: "a" camera
Picha Srisansanee ... camera operator
Joe Steel ... digital imaging technician: main unit
Christopher Stephens ... array camera technician
Duncan Steven ... grip: second unit, UK Unit
Pippa Storey ... camera trainee: dailies
Stephen Szot ... drone technician
Gabor Szucs-Kiraly ... russian arm head technician: second unit, London Unit (as Gabor Szucs)
Giles Taylor ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Lily Taylor ... camera trainee: dailies
Matthew Taylor ... second assistant camera: second unit, Los Angeles Unit
Greg Thomas ... best boy: second unit
Andy Thomson ... flighthead technician
Kes Thornley ... russian arm technician
Nick Thursby ... second assistant camera: "c" camera, second unit, UK Unit
Willie Tipp ... video assist: additional photography
Giviko Tukhareli ... drone first assistant camera
Mustafa Tyebkhan ... digital imaging technician: visual effects array
Lance Jay Velazco ... video assist utility
Gerald Vogt ... mount fabricator
Garrett Waite ... grip: second unit
Andy Waldron ... dolly grip
Charlie Wall ... crane grip: second unit, UK Unit
Aphisit 'Pep' Wansri ... grip
Steve Weekes ... camera operator
Dave Wells ... key grip: second unit, UK Unit
Matt Windon ... camera operator: "c" camera
David Winner ... best boy grip: Los Angeles Unit
Theresa Wong ... second assistant camera: second unit
James Woodmass ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Nick Woollard ... hod practical electrician
Constandinos Dean Zimarakis ... grip: dailies, UK Unit
Peter Zuccarini ... underwater director of photography
Steve Zvorsky ... lighting technician
Aaron Corera ... drone safety (uncredited)

Animation Department 

Ben Anderson ... department supervisor: DNEG
Emile Ghorayeb ... animation supervisor: DNEG
Ash Hawkins ... animator: DNEG
Prasad Hublikar ... animator: DNEG
Manolya Kulkoylu ... animator: DNEG
Thomas Lee ... animator: DNEG
Emmanuel Margoux ... animator: DNEG
Yusra Rabia ... animator: DNEG
Bob Salzano ... animator: Antenna Creative
Divyesh Shah ... animator: DNEG
Aljo Thomas ... animator: DNEG
Gwilym Morris ... animator (uncredited)

Casting Department 

Maya Abarai ... casting
Jody Butler ... extras casting
Dulcie Jones ... casting assistant: UK Unit
Terry L. Lamfers ... casting executive
Carla Lewis ... extras casting: Los Angeles Unit
Rick Messina ... casting associate
Riley O'Day ... casting assistant
Deedra Ricketts ... extras casting
Mark Sussman ... adr voice casting
Lucinda Syson ... casting director: UK Unit
Natasha Vincent ... casting associate: UK Unit

Costume and Wardrobe Department 

Gemma Aboagye ... costume standby: daily
Carmen Barclay ... costume maker
Helen Beaumont ... costume buyer
Ariel Boroff ... key background costumer: Los Angeles Unit
Lucy Bowring ... assistant costume designer
Meg Brittle ... costume trainee
Lucy Brookes ... principal costumier
Florence Chow ... crowd costume standby: daily
Joel Christopher ... costumer
Christian Cordella ... costume concept artist
Carrie Dacre ... principal trailer costumer: Los Angeles Unit
Gloria Dyer ... costumer: Los Angeles Unit
Lucy Fage ... crowd costume assistant
Veridiana Ferraz ... truck/principal costume supervisor
Alexandra Fiddes ... set costumer: dailies, Edinburgh Unit
Stefanie Garden ... costume coordinator: Los Angeles Unit
Natalia Georgiadou ... wardrobe
Bianca Harrison ... costumer
Sophie Hart-Walsh ... assistant costume designer
Shelley Hazell ... cutter
Eve Herbert ... costume maker
Saskia Homann ... principal standby costumer
Andrew Hunt ... costume supervisor
Max Hunt ... crowd costumier
Kellie Ishisaki ... costumer
Heather Karasek ... costumer
Dina Karmi ... costume buyer: Los Angeles Unit
Mary Kasprzak ... costumer: Los Angeles Unit
Sam Keyte ... alterations seamstress
Annapurna Kreaden ... costume assistant
Claire Lester ... dailies: UK Unit
Regine Linhares ... prep costumer
Jendayi Luck ... costume production assistant
Niall Macaulay ... principal standby costumer
Josh Mar ... costumer: uniforms
Amy Millar ... costume: daily
Mustapha Mimis ... key set costumer
Jackie Moody ... chief breakdown artist
Jacqueline Mulligan ... senior seamstress
Ruth Helen Munden ... costumer: second unit
Shirley Nevin ... wardrobe supervisor
Linda O'Reilly ... costumier: second unit
Michelle Mo Ojeda ... additional costumer
Dóra Papp ... costume standby: Edinburgh Unit
Dani Phelps ... key costumer
Nava R. Sadan ... prep costume supervisor: Los Angeles Unit
Lucilla Simbari ... key costumer: second unit
Irena Stepic ... assistant costume designer
Jaclyn Tamizato ... costume supervisor: Los Angeles Unit
Hood Thomas ... principal costume truck assistant
Camilla Thomson ... costume maker
Ellie Van Riel ... crowd costume standby: Edinburgh Unit
India Witzand ... crowd costume standby
Catherine Woolston ... costume coordinator
Tricia Yoo ... principal set costumer: Los Angeles Unit

Editorial Department 

Mike Azevedo ... first assistant editor
Jesika Costante ... dailies operator: Company 3
Delaney Del Vecchio ... second assistant editor
Chris Dewolde ... dailies producer: Company 3
Doiminic Evans ... second assistant editor
Cat Rowe Farquharson ... color assistant: Company 3
Doug Garside ... dailies technical supervisor: Company 3
Alan Louis Gordon ... finishing editor: Company 3
Jon Gray ... account executive: Company 3
Jason Hanel ... 3d colorist: Company 3
Lucy Heyworth ... editorial production assistant
Jason Keehne ... finishing editor: Company 3
David Kern ... additional editor
Lulu Ladd ... dailies operator: Company 3
Doychin Margoevski ... dailies colorist: Company 3
Sean Olding ... dailies operator: Company 3
Michael Pearce ... dailies operator: Company 3
Loan Phan ... finishing producer: Company 3
Andre Rivas ... colorist: Company 3
Qing Shao ... post-production assistant
Stefan Sonnenfeld ... president: Company 3 (as Steffan Sonnenfeld)
Jeffrey Steinkamp ... first assistant editor
Tom Swift ... dailies operator: Company 3
Prateek Thadeshwar ... assistant editor: second unit
L. Dillon Thomas ... first assistant editor
Laura Yanovich ... first assistant editor
Debajit Barman ... editorial supervisor: DNEG (uncredited)
Anthony Berardo ... dailies engineer: Company 3 (uncredited)
Hunter Clancey ... feature mastering producer: Company 3 (uncredited)
Jason Dougherty ... dailies engineer: Company 3 (uncredited)
Andrew Fineberg ... dailies operator: Company 3 (uncredited)
Andy Hudson ... lab manager: Cinelab (uncredited)
Warren Ince ... technologist: Company 3 (uncredited)
Ben Jones ... technologist: Company 3 (uncredited)
Thomas Kuo ... film dailies scanner: Company 3 (uncredited)
Christopher McDonald ... dailies technician: Company 3 (uncredited)
Shane O'Connor ... dailies colorist: Company 3 (uncredited)
Stephen Regnier ... dailies engineer: Company 3 (uncredited)
Alexis Ross ... dailies producer: Company 3 (uncredited)
Robert Scammell ... post production content security manager (uncredited)
Calvin Richard Evans Watson ... assistant editor (uncredited)

Location Management 

Michael Bangs ... location marshall
Joanna Beckett ... location manager (as Jo Beckett)
David Bell ... unit manager: second unit
Joe Bettencourt ... key assistant location manager: Los Angeles Unit (as Joe Bettancourt)
Giorgi Chaduneli ... unit manager assistant: second unit, Georgia Unit
Itthipon Chainapong ... assistant unit assistant manager: second unit, Thailand Unit
Irakli Chakhnashvili ... location manager: second unit, Georgia Unit
Narongchai Chivavattananan ... assistant unit assistant manager: second unit, Thailand Unit
Celine Cripps ... location department coordinator
Mauro Crolla ... location assistant: second unit
Simon Crook ... location manager: second unit
Alastair Don ... location manager: second unit
Louie Doran ... assistant location manager
Scott Fitzgerald ... key assistant location manager: Los Angeles Unit
Kenneth Fletcher ... unit manager / unit manager: second unit
Lottie Grafton ... studio unit assistant
Jodie Gregory ... assistant location manager
Salome Gvelesiani ... location department coordinator: second unit, Georgia Unit
Irakli Gvishiani ... location managers assistant: second unit, Georgia Unit
Charlotte Hemsley ... assistant location manager
Pete Holloway ... unit manager
Tobin Hughes ... location manager: second unit
Rachel Hyde ... location manager: UK Unit
Jamie Jones ... location manager
Arthit Kimakhom ... assistant location manager: second unit, Thailand Unit
Paata Kveselava ... unit manager assistant: second unit, Georgia Unit
Qeti Kvinikhidze ... location managers assistant: second unit, Georgia Unit (as Keti Kvinikadze)
Charlie Levell ... location assistant: second unit
Rosie Lines ... location marshall
Sophie Massey Broadbery ... assistant location manager: second unit (as Sophie Massey-Broadberry)
Giorgi Mikautadze ... location managers assistant: second unit, Georgia Unit
Sam Millner ... assistant location manager
Chris Moore ... supervising location manager
Michelle Pianca ... assistant location manager
Chanokmart Puechposub ... location coordinator: second unit, Thailand Unit
Irakli Qiria ... location manager: second unit, Georgia Unit
Ben Sanderson ... assistant location manager
Satien Santitarangkul ... unit manager: second unit, Thailand Unit
Somchai Santitharangkun ... location manager: second unit, Thailand Unit (as Somchai Santitharangkul)
Suriyun Santitharangkun ... assistant location manager: second unit, Thailand Unit (as Suriyun Santitharangkul)
Nini Sardlishvili ... assistant location manager: second unit, Georgia Unit
Ed Smith ... unit manager: second unit
Frankie Lee Taylor ... location marshall
Jacob M. Torres ... key assistant location manager: Los Angeles Unit (as Jacob Torres)
Justin True ... unit manager: second unit
Lee Wall ... key assistant location manager: Los Angeles Unit
Boyd Wilson ... supervising location manager: Los Angeles Unit
Ali Young ... assistant location manager: second unit
Omar Alboukharey ... location marshall (uncredited)
Lewis Andrews ... location assistant (uncredited)
George Barbakadze ... assistant location manager: second unit, Georgia Unit (uncredited)
Charlie Burdon ... location assistant (uncredited)
Curtis Burrell ... location assistant (uncredited)
Lyle Bushe ... location marshall (uncredited)
Callum Creaney ... location marshall (uncredited)
Daniel Dalus ... location assistant (uncredited)
Sean Doupe ... location marshall (uncredited)
Umut Moose Duzgunce ... location marshall (uncredited)
Jay Finlayson ... location marshall (uncredited)
Joseph Gould ... assistant location manager (uncredited)
Julie Hannum ... location scout: Hawaii Unit (uncredited)
Sam Hunt ... location assistant (uncredited)
Liam Irving ... location scout (uncredited)
Aidan Kennedy ... location marshall (uncredited)
Oliver Kiisa ... location marshall (uncredited)
Anna Kindness ... location marshall (uncredited)
Bram Kwantes ... location marshall (uncredited)
Susan MacBride ... location marshall (uncredited)
Nathanael Macdonald ... location marshall (uncredited)
Paul Mackie ... location assistant (uncredited)
Eilidh MacKinnon ... location assistant (uncredited)
Michael Medina ... location scout (uncredited)
Nicholas Morris ... location marshall: dailies (uncredited)
Tyler Okely ... location marshall (uncredited)
Mike Papal ... location assistant (uncredited)
Caitlin Parchment ... location assistant (uncredited)
Ptolemy Pickering-Gunn ... studio unit assistant (uncredited)
Sebastian Prias ... studio assistant (uncredited)
Paulina Pruciak ... location marshall (uncredited)
Michael Roe ... location marshall (uncredited)
Hannah Sapira ... location marshall (uncredited)
Jamie Smith ... location marshall (uncredited)
Kamilla Steczkowska ... location marshall: dailies (uncredited)
Julia Tomlinson ... location manager (uncredited)
Finlay van der Vossen ... location assistant (uncredited)
Connor Williams ... studio environmental assistant (uncredited)

Music Department 

Nathan Alexander ... music arranger
Ashley Andrew-Jones ... assistant engineer
Freddie August ... musician
Tom Bailey ... additional engineer
Robb Boyd ... music editor
Stephanie Bryant ... score coordinator
Evan Duffy ... music arrangements
Chris Forsgren ... musical arrangements
Opie Gruves ... music re-mixing coordinator
Greg Hayes ... music scoring mixer
Diego Incertis ... musician: french horn
Alex Klingle ... trailer music
Rachel Levy ... music supervisor
Joe Lisanti ... score producer/supervising music editor
Max Lombardo ... music arrangements
Ayatul Maksud ... musician
Jonathan Mayer ... additional music
The Philharmonia Orchestra ... score performed by
John Prestage ... digital recordist
Paul Rabjohns ... supervising music editor
Simon Rhodes ... recording engineer
Nicki Richards ... music coordinator
Jedidiah Rimell ... assistant engineer
Ben Sumner ... music supervisor
Denis Surov ... trailer music
Sarah Trevino ... music arrangement
Kenny Wood ... music arranger
Josh Zimmerman ... music arranger
Christoffer Franzén ... promo music (uncredited)

Script and Continuity Department 

Alice Guillot ... assistant script supervisor: second unit, UK Unit
Angela Inconis ... assistant script supervisor
Jessica Jordan ... additional script supervisor: stunt unit
Kelly Maracin Krieg ... script supervisor: dailies
Marie Lacey ... script supervisor: dailies
Maddison Marieges Moore ... assistant script supervisor: second unit
Laura Miles ... script supervisor: dailies
Hilary Momberger-Powers ... script supervisor: stunt unit
Zoe Morgan ... script supervisor
Emily Richardson ... assistant script supervisor: second unit, dailies, UK Unit
Rebecca Sheridan ... script supervisor: second unit

Transportation Department 

Darren Aitchison ... driver
Brad Beaven ... picture vehicle captain
Brad Beaven ... picture car captain
Matthew Bishton ... picture vehicles coordinator: second unit
Timothy Bouslaugh ... picture car mechanic
Jack Buckfield ... driver: Chris Bridges
Cody Caira ... transportation coordinator: Los Angeles Unit
Alan Canty ... unit driver
Mario Carrillo ... transportation
Joe Cash ... picture car coordinator
Emma Chapman ... transportation coordinator
Bradley Cohen ... unit driver
Richard Colarossi ... picture car foreman
Pani Constantinides ... driver: costume designer
Liz Cook ... minibus driver
Filippo Del Bello ... transport manager: Georgia Unit
David J. Duran ... edge transport driver
Lee Edwards ... driver: Helen Mirren
Russell D. Equi ... lead driver: Scotland Unit
Nico Ferrari ... picture vehicles workshop supervisor
Kenny Flockhart ... unit driver
Stuart W. Fraser ... unit driver
Jamie Gardner ... driver: visual effects crew
Simon Gardner ... driver: production designer
Chris Gergov ... driver
John Gill ... production driver
Mark Gough ... driver: Clayton Townsend
Kevin Green ... driver: Tyrese Gibson
Lily Gwynne-Thomas ... picture vehicles coordinator: UK Unit
Ben Hannen ... precision driver: Scotland Unit
Nick Harding ... unit driver
Sean Haskett ... picture vehicles floor supervisor: second unit/senior technician
Dave Heazlewood ... transportation captain: Thailand Unit
Darren Helman ... unit driver
Richard Holmes ... transport supplier
Andrew James ... driver: Nathalie Emmanuel
Hefin Jones ... facilities captain
Tom Kerslake ... picture vehicles senior technician
Scott W. Kitchen ... picture car mechanic
Nini Kvaskhvadze ... transportation coordinator
Scott Legg ... driver: Vin Diesel / unit driver
David Lewis ... transport supplier
John Lines ... transportation
Brian J. Louis ... picture car gang boss
Oscar Lozano ... production van driver
Steven Anthony Martinez ... production driver: Los Angeles Unit / transportation captain: re-shoots
Dennis McCarthy ... senior picture vehicle coordinator
Elliott Molyneux ... driver: second unit director
Nick Murray ... picture vehicles coordinator
Pete Newman ... production driver
Phakkawaran 'Wan' Patcharapaiboon ... transport coordinator: Thailand Unit
Dean Porter ... key transportation captain
Ken Price ... driver: camera truck, second unit
Carl Raby ... unit driver
Arlene Ramirez ... dot coordinator
Steven Ribeiro ... driver: Vin Diesel
Claudia Rojas ... picture car dispatcher
Winston Seidu ... driver: Justin Lin
Mike Shuttleworth ... picture car technician
Palapol Teriyaphirom ... transportation production assistant: Thailand Unit
Carl Vallejo ... transportation: Los Angeles Unit / transportation: re-shoots
John Cashman Walker ... unit driver
Jeremy Whalon ... driver
Kirk Womack ... driver
John Wright ... unit driver

Additional Crew 

Kimberly Aguirre ... payroll accountant: additional photography
Josh Allan ... production accountant
H. Leah Amir ... key craft service: Los Angeles Unit
Joseba Arruabarrena ... lead payroll accountant
Mohammad Atallah ... second assistant accounting
Devon Baclawski ... additional production assistant
Mayank Badhwar ... marketing consultant
Jimmy Badstibner ... utility stand in
Jambakur Bakradze ... production assistant
George Ampadu Bamfo Jr. ... personal trainer: Mr. Bridges
Tati Baramia ... production assistant
Farida Bawa ... extra cast
Chelsea Bayles ... basecamp production assistant: Los Angeles Unit
Kiarash Behain ... social media consultant
Matt Bell ... behind the scenes dp/director: second unit
Daniel Benjamin ... studio teacher
Matthew Bishton ... assistant picture vehicle coordinator: second unit
Matthew Blain ... location accountant: Georgia Unit
Daniel Blewett ... technology support
Michael Boxall ... health & safety advisor
Mike Buchan ... armourer
Talia Buckberry ... assistant production coordinator: second unit
Lizzie Bull ... production coordinator: second unit
Rosie Burn ... payroll accountant: Edinburgh Unit
Jennifer Cain ... voice actor
Jayme Carr ... assistant: Joe Roth
Leah Carroll ... production coordinator: Edinburgh Unit
Kelly Cassinerio ... production assistant
Yara Caubet ... assistant production coordinator: Georgia Unit
Lindy Chambers ... assistant production coordinator
Christopher Ciketic ... assistant accountant
Ali Claire ... vp credits: Universal Pictures
William Morgan Coxford ... shipping coordinator
Jordan Dee Crabtree ... production secretary: Los Angeles Unit
Jacqueline Crockett ... assistant accountant
Jeremy Cross ... crafts service
Simone Dawkins ... assistant: Ms. Rodriguez
Kaleb Day ... key unit medic: Thailand Unit/Georgia Unit
Yasmeena Daya-Resek ... asset coordinator
Maria De Ferry ... set production assistant: dailies
Joshua Delaney ... miscellaneous crew
Raffaele Di Nicola ... promo materials
Michelle Doiron ... stand-in: Michelle Rodriguez
Sam Dormer ... armourer
Mat Dorney ... security advisor (as Mathew Dorney)
Colin Dye ... stagehand
Ian Edwards ... armourer
David Ernst ... second assistant accountant
Amor Evans ... double: Natalie Emmanuel / stand-in: Natalie Emmanuel
Dino Fazzani ... armourer
Kimberley Franklin ... construction accountant
Emma Friedl ... environmental production assistant
Carla Gamson ... assistant accountant
Mia Garfield ... set production assistant: dailies
Carlene Garvey ... travel & accommodation coordinator
Omar Gelashvili ... equipment coordinator
Szilvia Gogh ... water safety
Matthew Gowan ... additional production assistant: Los Angeles Unit
Daniel Hamill ... second assistant accountant
Dan Hands ... production accountant
Jameson Hargear ... assistant: Mr. Lin
Joseph Hargrove ... additional production assistant: Los Angeles Unit
Ash Harris ... assistant production coordinator: Los Angeles Unit
Johannes Helmling ... lock-off production assistant
Nicholle Hembra ... body double: Charlize Theron
Harry Hewitt ... production secretary
Joel Hide ... assistant production coordinator (as Joel Philpott-Hide)
Rob Hoey ... behind-the-scenes: second unit
Paul Hover ... payroll accountant
Kevin Hudson ... stand-in: Michael Rooker
Rebecca Ioannou ... production coordinator: Georgia Unit
Theo Ip ... stand-in: Jason Tobin
Yasmine Jade ... production accountant
Wade James ... production assistant (as James Salsman)
Adam Jeffrey ... camera car technician
Martin Jenkins ... medic
Jennifer Jereza ... accounting clerk
Stewart Jones ... production staff
Jane Karen ... dialect coach
Daniel Cusa Bayuk Karmeniani ... location payroll accountant
Albertina Kelley ... first assistant accountant: Los Angeles Unit
Jaspar Kenton ... production assistant
Sheerin Khosrowshahi-Miandoab ... production coordinator: second unit
Sahel Khoury ... second assistant accountant
Beqa Kirtava ... line producer's assistant: Georgia Unit
Vicki Kisner ... clearance coordinator
Amanda Klein ... production accountant: Los Angeles Unit
Innes Knight ... technical armourer
Oliver Konteh ... production assistant
Akbar Kurtha ... accounts assistant
Sophie Langley ... accounts clerk
Francisco Lederman ... production assistant: Los Angeles Unit
Cary Sato Lee ... crafts service: Los Angeles Unit
Nacha Lenbury ... production assistant: Thailand Unit (as Nacha Vimuttiarun)
Alex J. Leung ... production secretary (as Alex Leung)
Chelsea Li ... stand-in & double: Anna Sawai
David Liddell ... health & safety supervisor / production safety advisor
Pavinee Liewkeat ... assistant production coordinator: Thailand Unit
James Linville ... production accountant
Lydia Look ... voice actor
Anthony Lowery ... production assistant: dailies
Oliver Lowry ... assistant: Clayton Townsend
Felicity Lyme ... cashier
Tekla Machavariani ... production coordinator
Lauren Macrae ... production staff
Melanie Maemura ... digital clerk
Ryan Makepeace ... shipping coordinator: second unit
James Mann ... first assistant accountant
Hiromi Marder ... supervising payroll accountant
Sara Marko ... additional set production assistant
Analyssa Marquez ... production assistant
Camille Marquez ... production assistant
Norman F. May ... production assistant
Liam McCartney ... supervising armourer
Carol McConnaughey ... unit publicist
Eddie Melikyan ... aerial producer
Laura Miles ... script supervisor: dailies
Francesca Millea ... production assistant
Tony Morgan ... stand-in
Cerris Morgan-Moyer ... adr voice artist
Ryan Moriarty ... adr loop group
NairRohit ... production department coordinator (as Rohit Chandrashekhar Nair)
Michael Neal ... supervising payroll accountant: US
Richard Neale ... computer/video playback operator: Compuhire
Melissa Negrete ... office production assistant
Simon Neville ... supervising armourer: Thailand Unit
Deonne Newby ... double: Nathalie Emmanuel
Frédéric North ... aerial coordinator/pilot
Kristina O'Reilly ... Greens Runner
Casey Oliver ... additional production assistant
Arthur Ortiz ... voice actor
David Nelson Paramedic ... paramedic: main unit
Vincent Parker ... playback software engineer
Justin Michael Patterson ... lab technician
Jack Gunnar Peterson ... production assistant
Maddie Phillips ... set production assistant: dailies
Maribeth Powers ... production assistant
Steven Preston ... production assistant: Los Angeles Unit
Camille Raoult ... environmental assistant
Frank Reina ... assistant: second unit director
Nejel Reyes ... screen credits
Sean Rigby ... safety supervisor: second unit
Lyndy Rist ... payroll accountant
Graham Michael Roberts ... production assistant
Hayleigh Roberts ... assistant production coordinator
Linda Jayne Roberts ... unit medic
Sandra Rogers ... clearance coordinator
Ben Rothwell ... master armourer
Mark Rowan ... health & safety advisor
Matt Salazar ... supervising payroll accountant: second unit
Roy Samuelson ... audio description narrator
Bill Sarine ... director: creative content
Dan Sasaki ... vice president: optical engineering, Panavision
Simon Scheerens ... marketing support (credit only)
Oliver Seaton ... assistant: Mr. Kirschenbaum
Joseph Serfaty ... production assistant: second unit
Michael Todd Serr ... security: Mr. Diesel (as Michael Serr)
Sean Seymour ... set production assistant
Mohammed Shaath ... armoured vehicle coordinator (english version)
Satu Sharp ... assistant accountant
Grace Olivia Shaw ... production assistant
Nik Shriner ... voice actor
Barry Sigrist ... cast therapist
Wayne T. Silva ... payroll accountant: California Unit
Keir Sloan ... shipping coordinator
Ed Smith ... unit manager: second unit: Edinburgh Unit
Edward Smith ... armourer
Louise Marie Smith ... sustainability manager
Danielle Stanners ... production coordinator
Mo Stemen ... production coordinator: Los Angeles Unit
Andy Stephens ... aviation consultant
Abrey Steve ... health & safety advisor
Ewa Stryczek ... assistant: Ms. Vincent
Mark Svenningsen ... second assistant accountant
Nathalie Taylor ... production assistant
Thyrale Thai ... digital media executive: One Race Films
Saffron Thomas ... accounts clerk
Rob Townsend ... construction health & safety advisor
Jamie Trott ... travel & accommodation assistant
Jane Trower ... supervising payroll accountant
Jarik Van Sluijs ... title designer: Antenna Creative/Creative Director
Erik Van Wouden ... additional crew: Glasgow Unit
Victoria Vanderlinden ... first assistant accountant
Samuel Vargas ... set production assistant
David Ware ... travel & accommodation coordinator
Olivia Weaver ... Accounts Clerk
Dean Weir ... fitting model
James Wesolowski ... assistant payroll accountant
Emily White ... assistant construction accountant
Fiona Whybrow ... assistant accountant: Edinburgh Unit
Julie Anne Wight ... office production assistant: Los Angeles Unit
Richard Wild ... chief meteorologist
Luisa Zabel ... assistant: Vin Diesel
Robert Etall ... paramedic (uncredited)
Tyrone Love ... double: Don Omar (uncredited) / stand-in: Don Omar (uncredited)
Michael Martinez ... 4d motion editor (uncredited)
Terry McGinnis ... marketing support (uncredited)

Thanks 

Elliott Daniels ... thanks to: Metropolitan Police Film Unit
Stephen Dixon ... thanks to: Metropolitan Police Film Unit
Leslie Finlay ... special thanks: Creative Scotland (as Leslie Finaly)
Jim Schramm ... thanks
John Singleton ... in memory of
Mark Wilson ... special thanks: Creative Scotland

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed