Edit
Phil (2019) Poster

(2019)

Full Cast & Crew

Directed by 

Greg Kinnear

Writing Credits  

Stephen Mazur ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Greg Kinnear ... Phil
Emily Mortimer ... Alicia
Bradley Whitford ... Michael Fisk
Jay Duplass ... Malcolm
Megan Charpentier ... Molly
Sarah Dugdale ... Kara
April Cameron ... Rahel
Luke Wilson ... Detective Welling
Taylor Schilling ... Samantha Ford
Robert Forster ... Bing Fisk
Kurt Fuller ... Dean Wurtz
Nicole Oliver ... Rosemary
Rukiya Bernard ... Nora
William B. Davis ... Father Grant
Peter Bryant ... Cop
Kirby Morrow ... Childhood Friend
Angela Moore ... Nurse
Brittany Mitchell ... Nurse 2 / Pizza Server
Jagen Johnson ... Booze Clerk
Christina Jastrzembska ... Mrs. Konwiser
Sook Hexamer Sook Hexamer ... Dental Patient #2
Byron Noble Byron Noble ... Dental Patient #3
Isaiah Lehtinen Isaiah Lehtinen ... Teen #1
Rider Rider ... DJ
Rondel Reynoldson ... 911 Operator / Mrs. Noland
Doug Abrahams ... Maître D'
Michael Antonakos ... Waiter
Alex Trebek ... Self
Donavin Kuhl ... Biker
Dario Giuseppe Dinuzzi Dario Giuseppe Dinuzzi ... Waiter / Dancer #1
Morgan Tanner ... Waiter / Dancer #2
Jarret Cody ... Waiter / Dancer #3
Sam Robert Muik ... Waiter / Dancer #4 (as Sam Muik)
Rest of cast listed alphabetically:
Gerardo Barcala Gerardo Barcala ... Professor (uncredited)
Eoin Bates Eoin Bates ... Driver (uncredited)
Andrew Beha ... Country Club Guest (uncredited)
Scott Crouch ... Frustrated Driver (uncredited)
Shahrokh Ferdowsi Shahrokh Ferdowsi ... Restaurant Patron (uncredited)
Cameron Fraser Cameron Fraser ... Street Performer (uncredited)
Tom MacNeill Tom MacNeill ... Patron (uncredited)
Mick Rochon Mick Rochon ... J. Dudeman (uncredited)
Nicole Rudell Nicole Rudell ... Margaret (uncredited)
John Specogna ... Gala Attendee (uncredited)

Produced by 

Jason Cloth ... executive producer
Aaron L. Gilbert ... producer
Brenda Gilbert ... co-executive producer
Greg Kinnear ... executive producer
Ron McLeod ... executive producer
Matthias Mellinghaus ... co-producer
Aimee Pestoni ... co-executive producer
Andrew Pollack ... executive producer
Andria Spring ... co-executive producer
Sandy Stern ... producer
Allan J. Stitt ... executive producer
Steven Thibault ... co-executive producer
Bradley Thomas ... producer

Music by 

Rolfe Kent ... (original music composed by)

Cinematography by 

John Bailey ... director of photography

Film Editing by 

David Rosenbloom

Casting By 

Mary Vernieu

Production Design by 

Tink

Art Direction by 

Justin Ludwig

Set Decoration by 

Victoria Söderholm

Costume Design by 

Lorraine Carson

Makeup Department 

Gila Bois ... first assistant makeup artist
Caroline Dehner ... hair designer
Victoria Fernandez ... first assistant hair stylist
Dana Hamel ... makeup department head
Bree-Anna Lehto ... second assistant makeup artist
Sheryl Wilson ... second assistant hair stylist

Production Management 

Ron McLeod ... unit production manager
Andria Spring ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Mimi Crowe ... second assistant director
Reid A. Dunlop ... first assistant director (as Reid Dunlop)
Chris Johnson ... third assistant director (as Chris 'Slater' Johnson)
D. Joanne Malo ... additional assistant director
David Markowitz ... first assistant director
Jason Still ... third assistant director

Art Department 

Steve Ball ... lead greensperson
Curtis Binkowski ... assistant props
Ina Brooks ... assistant property master
Gerry Calabrigo ... lead greensperson
Andrew Camp ... set dresser
Tobie Caplette ... set dresser
Angelique Chartre-Menard ... set dresser
Colin Clunas ... scenic painter
Allison Cockburn ... set dresser (as Alison Cockburn)
Dennis Dambroisie ... carpenter (as Dennis Dambroise)
Jeff Davies ... set dresser
Greg Diachok ... paint foreman (as Gregg Diachok)
Nick Dibley ... property master
Leah Duhamel ... set dresser
Scott Elwood ... truck props
Jai Field ... head of design: Bron Studios
Allen Fischer ... scenic carpenter
Rose Goronzy ... set dresser
David Greene ... on-set dresser
Tom Johnston ... lead painter
Iesza Jessica Jordan ... graphic designer (as Iesza-Jessica Jordan)
Theodore Khouri ... art department assistant
Eduardo Lafontaine ... carpenter
Franklin Leibel ... scenic painter
Sonia Levesque ... assistant set decorator
Krista Lomax ... graphic designer
Paola Botero Lopez ... set dresser
Andrea Ludwig ... set dresser
Jeff MacIntyre ... construction coordinator
Jacqueline Miller ... set decorator: additional photography
Paul Murray ... construction labourer
Trevor Oleksy ... head greensperson
Michael Quirk ... scenic helper
Tanysha Robinson ... construction labourer
Steve Rowland ... lead dresser
Bonnie Russell ... set painter
Carla Safinuk ... scenic painter
Steve Sisko ... assistant property master
Beth Snelgrove ... paint coordinator
Christian Snelgrove ... construction foreman
Christopher Strand ... on-set dresser: additional photography
Peter Stratford ... set designer (as Peter R. Stratford)
George Sumner ... carpenter
Christian Taylor ... greensperson
Danielle Taylor ... carpenter assistant (as Danielle Taylor Snelgrove)
Trevor Taylor ... lead greensperson
Randy Tebokkel ... carpenter
Courtney Thomas ... construction buyer
Craig Thompson ... lead carpenter
Faye Thorp ... set decoration buyer
Cheri 'Cheryl-Lynne' Trewin ... construction labourer (as Cheri Trewin)
Bryan Varnam ... construction labourer
Thomas Walker ... set dresser
Paul Warn ... scenic helper
Clare Wilkening ... set dresser
Rosemary Willicome-Trawny ... carpenter
Katrina Woodward ... greensperson

Sound Department 

Shayna Brown ... additional adr mixer
Brian Campbell ... adr editor / dialogue editor
Jay Cheetham ... background sound effects editor
Allyson Cole ... foley editor
Kelly Cole ... dialogue supervisor / re-recording mixer / sound supervisor
Mark DeSimone ... additional adr mixer
James Fonnyadt ... sound designer
May Guimarães ... adr mixer / re-recording mixer
Alexander Hall ... additional adr mixer (as Alex Hall)
Barton Hewett ... sound mixer
Darryl Isaacs ... it manager
William Kellerman ... foley assistant
Sara Kohlman ... sound assistant
Robert McDonagh ... boom operator (as Rob McDonagh)
Ben McDonald ... sound assistant
Laurie Melhus ... post-production sound manager
Bill Mellow ... re-recording mixer / supervising sound editor
Kevin Morales ... foley mixer
Tyler Newhouse ... additional adr recordist
Tony Rodney ... assistant sound editor
Shane Shemko ... foley artist
Dean St. John ... additional adr mixer
Elaine Stef ... foley artist
Art Young ... sound recordist: EPK

Special Effects by 

Steven Michael Adams ... special effects best boy
Robert Lyle ... special effects best boy: additional photography
John Sleep ... special effects technician
Tim Storvick ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Dug Claxton ... compositor
David Diaz ... CG artist
Chethan Diwakar ... compositor
Maxime Hacquin ... compositor
Matt Hansen ... CG supervisor (as Matthew Hansen)
Craig Hilditch ... compositor
Noël Hoffman ... visual effects coordinator
Elizabeth Holmes ... visual effects supervisor
Yang Hu ... CG artist
Adele Jones ... visual effects producer
Michael Kowalski ... visual effects production supervisor
Voytek Kufner ... simulation artist
Juliette Lemaire ... production assistant
Rowan Levine ... visual effects coordinator
Krista Lomax ... motion graphics designer
Rian McNamara ... compositor
Mark Rasmussen ... compositing supervisor
Paige Reynolds ... compositor
Joanne Seto ... CG artist
Siubhan Smith ... visual effects producer
Rickey Verma ... compositor
Fergal Warde ... systems engineer

Stunts 

Byron Brisco ... stunt double: Jay Duplass
Douglas Chapman ... stunt double: Greg Kinnear (as Doug Chapman)
Donavin Kuhl ... stunt performer
Mike Mitchell ... stunt actor: Cop #1
Shawn C. Orr ... stunt actor: Cop #2 (as Shawn Orr)
Gerald Paetz ... stunt double: Bradley Whitford
Melissa R. Stubbs ... stunt coordinator (as Melissa Stubbs)

Camera and Electrical Department 

Paul Akehurst ... best boy lighting
AJ Anderson ... rigging best boy
Ken W. Anderson ... rigging electric (as Ken Anderson)
Jeffrey Ballantyne ... best boy grip (as Jeff Ballantyne)
Amy Belling ... camera operator: "b" camera / dop: second unit
Brett Bird ... best boy lighting: additional photography
Dave Bird ... lamp operator (as David Bird)
Geoffrey Brown ... grip: additional photography
David Cameron ... key grip
Yann Chung ... camera trainee
Murray Chysyk ... generator operator: additional photography
George Collins ... video assistant
Kerri Coombs ... lamp operator: additional photography
Bill Dawson ... lamp operator
Robert DeVitt ... first assistant camera: "b" camera
Jordan Ewan ... second assistant camera: "a" camera
Ted Fanyeck ... dolly grip: "a" camera
Rod Frew ... lamp operator
Trevor Gemma ... lamp operator: additional photography
Rod Hamilton ... lamp operator
Simon Hunt ... gaffer
Brian Johnson ... director of photography: additional photography
Sean Karan ... lamp operator
Brian A. Kuchera ... key grip: additional photography (as Brian Kuchera)
Chris Lazenby ... grip: additional photography
Micah Llewellyn-Dance ... best boy grip: additional photography (as Micah Dance)
Krista Lomax ... computer playback operator
Richard Lyon ... dolly grip: "b" camera
Richard Macdonald ... lamp operator (as Richard MacDonald)
Kosmas Mavromatidis ... rigging electric
Paul Go Mayne ... generator operator (as Paul Mayne)
Blair McDonald ... rigging gaffer
Richard McSweeney ... second assistant camera: "a" camera, additional photography (as Rich McSweeney)
Steven Miko-Burns ... director of photography: EPK (as Steven Miko Burns)
Ian Nolan ... dolly grip: "a" camera, additional photography
Farah Nosh ... still photographer
James Ouellette ... lamp operator
Michael Page ... rigging electric
Francisco Passuelo ... second assistant camera: "b" camera
Andrew Pedley ... digital imaging technician
Damon Schwabach-Morris ... lamp operator
Robert Settlemire ... camera operator: underwater scenes
Benjamin Spek ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Patrick Stepien ... first assistant camera: "a" camera
Trevor Tablotney ... lamp operator
Sean Turner ... lamp operator
Gareth Wood ... lamp operator
Gerhard Ramone Young ... best boy grip (as Gerhard Young)
Petar Zastavnikovic ... lamp operator

Animation Department 

Krista Lomax ... animator

Casting Department 

Riva Cahn-Thompson ... casting associate: US (as Riva Cahn Thompson)
Candice Elzinga ... casting: Canada
Carol Korm ... background coordinator
D. Joanne Malo ... background coordinator (as Joanne Malo)
Jennifer Melchiorre ... background coordinator
Lisa Ratke ... extras casting
Martina Smyth ... casting associate: Canada
Rachael Taylor ... background coordinator

Costume and Wardrobe Department 

Jacy Croft ... background costumer
Andrea Hakesley ... background costumer
Natalya Lazarich ... truck costumer
Kathy Linder ... costume set supervisor
Lux Petrova ... prep costumer
Jessica Ram ... background costumer
Karen van Es ... assistant costume designer
Terry Webb ... background costumer

Editorial Department 

Chris Boettcher ... on-line editor
Martin Dudzik ... additional on-line editor / dailies technician
Sarah Flores ... editorial production assistant
Cal Garingan ... post-production coordinator
Carole A. Kenneally ... first assistant editor (as Carole Kenneally)
Julia Niendorf ... project manager: digital intermediate
Joe Rosenbloom ... first assistant editor
Fulvio Valsangiacomo ... first assistant editor
Lorne Wright ... digital intermediate colorist

Location Management 

Dan Carr ... location manager
Coleman Davie ... trainee assistant locations
Warren Dean Fulton ... location manager: additional photography (as Warren Fulton)
Parissa Imani ... trainee assistant locations
Jason Kent ... assistant location manager (as Jay Kent)
Mick Rochon ... location scout

Music Department 

Victoria Beard ... music coordinator
Tony Blondal ... orchestrator
Meghan Engel ... cello coach
Peter Fuchs ... engineer
Lena Glikson ... music editor assistant
Hill Kourkoutis ... lyrics translation
Jeremy Miller ... scoring mixer assistant
Sean Mulligan ... music supervisor
Sterling Powers ... score coordinator
The Slovak National Symphony Orchestra ... performer
Nick South ... music editor
Paul Talkington ... musician contractor
Greg Townley ... scoring mixer
Savannah Wheeler ... composer assistant
Allan Wilson ... conductor

Script and Continuity Department 

Joseph Parton ... script co-ordinator
Natasha Young ... script supervisor

Transportation Department 

Paul Antonic ... driver: cast
Chris Baldwinson ... driver: shuttle
Mike Bridge ... driver: shuttle
Don Bryan ... driver: set dec
Johnny Carr ... driver: cable truck
Richard Cavazzi ... driver: cast (as Rick Cavazzi)
Robin Chibi ... transportation coordinator
Justin Dubeau ... driver: shuttle
Ralph Eugster ... driver: work truck
Adrian Hinchcliffe ... driver: hair/makeup (as Adrian Hinchcliff)
Robert Hinds ... driver: work truck
Michael Huntley ... driver: cast
Sean Kennedy ... driver: star trailer (as Seán Kennedy)
Bernhard Lachkovics ... transportation captain
Doug Ladron De Guevara ... utility driver
Joe Lehnert ... driver: shuttle
Joseph Liberatore ... driver: cast
James Marshall ... driver: shuttle
Ross Martin ... transportation co-captain
Terry Maxwell ... driver: shuttle
Joseph Mcinally ... driver: shuttle (as Joseph McInally)
Dave Milne ... driver: wardrobe (as David Milne)
Stan Pyzik ... driver: star trailer
Lucas W.R. Robinson ... driver: shuttle (as Lucas Robinson)
Anoop Singh ... driver: set dec, additional photography
Frank Stastny ... driver: main cable truck
Doug Townsend ... driver: honey wagon
Terence Walker ... driver: shuttle

Additional Crew 

Lisa Ahlers ... craft service
Brittany D. Allan ... production assistant (as Brittany Allen)
Chrissie S. Vides Alvarado ... executive assistant: Mr. Gilbert
Mike Atwater ... key production assistant: additional photography
Oliver Bausor-Day ... production assistant
Farnaz Behzadmehr ... production assistant
Lena Belova ... production assistant
Chris Boettcher ... titles
Moe Brody ... choreographer
Colton Brown ... production assistant
Kyle Burchett ... production assistant (as Kyle Burtchett)
Darryl Burchynsky ... assistant chef (as Daryl Burchynsky)
Chuck Campbell ... stand-in
Sarah Dacey ... Personal Assistant to Brenda Gilbert
Adam Davids ... legal and business affairs: bron studios
David Davoli ... legal and business affairs: bron studios
Asha Paige DeChamplain ... production assistant (as Asha De Champlain)
Stephanie Duncan ... first assistant accountant
Edison Farfan ... production assistant: additional photography
Barb Foster ... chef: additional photography
Megan Fulton ... production assistant: additional photography
Alexander Glua ... business affairs associate
Lauren Goddard ... production assistant
Kim Goddard-Rains ... first assistant production coordinator
Cyrus Godenir ... production assistant
Hannah Godenir ... production assistant
Sheila Goodman ... assistant accountant
Elizabeth Himelstein ... dialect coach: Ms. Mortimer
Sara Holme ... production assistant
Maria Horvath ... craft service assistant / first aid
Kayla Howard ... production assistant
Stephanie Jacob-Goldman ... production assistant
Susan Kearney ... security co-captain (as Susan E. Kearney)
Drew Kennedy ... assistant chef (as Andrew Kennedy)
Toshi Kobayashi ... office production assistant
Kayla MacKirdy ... production assistant
Lori Massini ... production legal
Robert McKenzie ... production assistant
Tyler McLean ... production assistant
Brian McWha ... production assistant
Tracey Motherwell ... security captain
Holland Ninow ... post production accounting clerk
Everett Nolan ... production assistant: additional photography
Stephen Ostir ... key production assistant
Joseph Parton ... development coordinator: Bron studios
Jonathan Paulsen ... production assistant
Emily Posthumus ... production assistant
David Pratt ... key production assistant
Kyle Renz ... production assistant
Bonnie Riley ... accounting clerk
Carissa Roseborough ... key production assistant
Nicole Rudell ... stand-in
Michael Shewchuk ... production assistant
Darren Shmyr ... craft service assistant / first aid
Tiffany Sidick ... assistant chef
Nicholas Spiro ... assistant: Mr. Bradley Thomas
Jack Stranger ... helper: office production assistant
Diana Studenberg ... assistant to producer: additional photography / studio coordinator: bron studios
Sarah Stupar ... production assistant: additional photography
Reba Szabo ... first aid / key craft service
Mark Tachovsky ... production coordinator
Ross Taheri ... key production assistant
Geoff Titcomb ... caterer / head chef
Wayne Toews ... key production assistant: additional photography
Shelby Tony ... production accountant (as Shelby James Tony)
Robert Waterhouse ... production assistant
Michelle Watkins ... accounting clerk (as Mischelle Watkins)
Alicia Wise ... assistant chef
Sarah Youngson ... assistant: Mr. Kinnear

Thanks 

Spyros Damianakis ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed