Edit
Werk ohne Autor (2018) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Florian Henckel von Donnersmarck

Writing Credits  

Florian Henckel von Donnersmarck ... (written by)

Cast (in credits order)  

Tom Schilling ... Kurt Barnert
Sebastian Koch ... Professor Carl Seeband
Paula Beer ... Ellie Seeband
Saskia Rosendahl ... Elisabeth May
Oliver Masucci ... Professor Antonius van Verten
Cai Cohrs Cai Cohrs ... Kurt Barnert 6 Jahre
Ina Weisse Ina Weisse ... Martha Seeband
Evgeniy Sidikhin ... NKWD Major Murawjow
Mark Zak Mark Zak ... Dolmetscher Murawjow
Ulrike C. Tscharre ... Frau Hellthaler
Bastian Trost Bastian Trost ... Hausarzt Dr. Franz Michaelis
Hans-Uwe Bauer Hans-Uwe Bauer ... Professor Horst Grimma
Hanno Koffler ... Günther Preusser
David Schütter David Schütter ... Adrian Schimmel / Finck
Franz Pätzold Franz Pätzold ... Max Seifert
Hinnerk Schönemann Hinnerk Schönemann ... Werner Blaschke
Jeanette Hain ... Waltraut Barnert
Jörg Schüttauf Jörg Schüttauf ... Johann Barnert
Johanna Gastdorf ... Großmutter Malvine
Florian Bartholomäi ... Günther May
Jonas Dassler ... Ehrenfried May
Ben Becker ... Vorarbeiter Otto
Lars Eidinger ... Ausstellungsführer Heiner Kerstens
Rest of cast listed alphabetically:
Johannes Allmayer Johannes Allmayer
Bruno F. Apitz Bruno F. Apitz ... Würdenträger Eser
Martin Baden Martin Baden ... Arbeitermodell Udo
Anke Sabrina Beermann
Antonia Bill Antonia Bill ... Krankenschwester Anna
Inga Birkenfeld ... Krankenschwester Käthe
Viktor Bleischwitz Viktor Bleischwitz ... NKWD-Offizier
Lutz Blochberger Lutz Blochberger ... Würdenträger Schon
Rainer Bock ... Dr. Burghart Kroll
Martin Bruchmann ... Kunststudent Oskar
Pit Bukowski ... Junger SS-Mann Andreas
Michaela Caspar ... Rundgangbesucherin Frau Rebernik
Christian Donner Christian Donner
Matthi Faust Matthi Faust ... Heinz Viersen
Luc Feit Luc Feit ... Hermann Schreiber
Konstantin Frolov Konstantin Frolov ... Serschant Borisow
Zviad Gamsachurdia Zviad Gamsachurdia ... Student
Sven Gerhardt Sven Gerhardt ... SS-Arzt Franck
Sven Habermann Sven Habermann ... Pfleger
Hannes Hellmann Hannes Hellmann ... Arthur Kastner
Mina Herfurth Mina Herfurth ... Ellie Seeband 6 Jahre
Lisa Hoffmann Lisa Hoffmann ... Krankenschwester Erna
Eva Maria Jost ... Sekretärin Seeband
Benjamin Lillie Benjamin Lillie ... Neidischer Arbeiter Hartwig
Jacob Matschenz Jacob Matschenz ... Arendt Ivo
Stefan Mehren ... Journalist Jürgen Beier
Manfred Möck Manfred Möck ... Gesundheitsminister Kleiber
Oscar Müller Oscar Müller ... Kurt Barnert 13 Jahre
Andreas Nickl Andreas Nickl ... Kameramann Thorsten
Jörg Pose ... Volksschuldirektor Tschierswitz
Igor Possewnin Igor Possewnin ... Russischer Armeearzt Jewgeni Iwanowitsch
Rainer Reiners ... Rundgangbesucher Herr Rebernik
Anton Rubtsov Anton Rubtsov ... Gefreiter Mischa
Theresa Schneider Theresa Schneider ... Besucherin, Studentin
Rudolph Sebastian Rudolph Sebastian ... Gustav Wächtler
Linda Svobodová Linda Svobodová
Marlene Tanczik Marlene Tanczik ... Rundgangbesucherin Valerie
Chris Theisinger ... SS Arzt
Oleg Tikhomirov ... Sowjetischer Aufseher Sergei
Juta Vanaga Juta Vanaga ... Frau Murajow
Alexis Henckel von Donnersmarck Alexis Henckel von Donnersmarck ... Rundgangbesucher Christian
Axel Wandtke Axel Wandtke ... Grenzsoldat Steiwer
Manuel Zschunke Manuel Zschunke ... Kunststudent Emil
Adrian Zwicker Adrian Zwicker ... Urs Meybert
Artem Kiricuk Artem Kiricuk ... Usher (uncredited)

Produced by 

Quirin Berg ... producer
Kirsten Frehse ... line producer: degeto
Jacek Gaczkowski ... producer: service production company poland
Carlos Gerstenhauer ... commissioning editor
Carolin Haasis ... commissioning editor
Florian Henckel von Donnersmarck ... producer
Filip Hering ... producer: service production company czech republic
Jan Mojto ... producer
Bettina Ricklefs ... commissioning editor
Dirk Schuerhoff ... co-producer
Christine Strobl ... co-producer
Piotr Strzelecki ... producer: service production company poland
David Vogt ... line producer
Christiane Henckel von Donnersmarck ... producer
Max Wiedemann ... producer

Music by 

Max Richter

Cinematography by 

Caleb Deschanel

Film Editing by 

Patricia Rommel
Patrick Sanchez Smith ... co-editor

Casting By 

Simone Bär
Alexandra Montag

Production Design by 

Silke Buhr

Art Direction by 

Theresia Anna Ficus
Markus Nordemann
Robert Reblin ... supervising art director
Marek Warszewski ... (poland unit)
Jiri Zavadil ... (czech republic)

Set Decoration by 

Julia Roeske
Yvonne von Krockow ... (Duesseldorf)

Costume Design by 

Gabriele Binder

Makeup Department 

Stephanie Adam ... additional hair & makeup: crowd
Peggy Anstett ... hair stylist
Sabin Bolognini ... additional hair & makeup: crowd
Stefanie Dimitrow ... additional hair & makeup: crowd
Stefanie Dobelstein ... additional hair & makeup: crowd
Anja Drewermann ... additional hair & makeup: crowd
Birgit Düvelmeyer ... additional hair & makeup: crowd
Heike Eger ... additional hair & makeup: crowd
Linda Eisenhamerova ... key make up: czech republic
Marlen Elstner ... additional hair & makeup: crowd
Anke Espenhayn ... additional hair & makeup: crowd
Anna Freund ... additional hair & makeup: crowd
Nicole Förster ... additional hair & makeup: crowd
Marion Giggenbacher ... additional hair & makeup: crowd
Susanne Glöckner ... additional hair & makeup: crowd
Claudia Goetz ... additional hair & makeup: crowd
Andrea Gotowtschikow ... hair & makeup: crowd
Rossella Gregorio ... makeup artist
Jenny Grell ... additional hair & makeup: crowd
Gloria Göschel ... additional hair & makeup: crowd
Ami Haefner ... additional hair & makeup: crowd
Manuela Halligan ... additional hair & makeup: crowd
Ragna Jornitz ... additional hair & makeup: crowd
Jan Kempkens-Odemski ... hair & makeup: crowd
Doreen Kindler ... additional hair & makeup: crowd
Marika Knappe ... hair & makeup: crowd
Veronika Knigge ... additional hair & makeup: crowd
Grit Kosse ... additional hair & makeup: crowd
Tamara Koubová ... make up artist: czech republic
Judith Kröher ... additional hair & makeup: crowd
Levke Lassen ... additional hair & makeup: crowd
Sandra Leutert ... additional hair & makeup: crowd
Monika Lienig ... additional hair & makeup: crowd
Wolfgang Lienig ... additional hair & makeup: crowd
Birte Meier ... additional hair & makeup: crowd
Karla Meirer ... additional hair & makeup: crowd
Sarah Neumayer ... additional hair & makeup: crowd
Stefano Nigro ... additional hair & makeup: crowd
Claudia Otto ... additional hair & makeup: crowd
Marco Perna ... key hair stylist
Andrea Pirchner ... additional hair & makeup: crowd
Katharina Pointner ... additional hair & makeup: crowd
Franziska Presche ... additional hair & makeup: crowd
Katharina Rathgeber ... additional hair & makeup: crowd
Kerstin Scholz ... additional hair & makeup: crowd
Topsy Schreiber ... additional hair & makeup: crowd
Katja Schulze ... additional hair & makeup: crowd
Aldo Signoretti ... hair & wig design
Matteo Silvi ... makeup department head
Maurizio Silvi ... makeup designer
Sandra Stockmeier ... additional hair & makeup: crowd
Ivo Strangmüller ... make up artist: czech republic
Krisztina Szanto-Konthur ... additional hair & makeup: crowd
Katharina Thieme ... additional hair & makeup: crowd
Elise Tillmann ... hair & makeup: crowd
Anett Weber ... hair & makeup supervisor: crowd
Anne Wenzel ... additional hair & makeup: crowd
Christina Zobel ... additional hair & makeup: crowd

Production Management 

Wolfgang Bajorat ... production manager
Martin Cichy ... production consultant
Tristan Hume ... unit manager
Daniel Mattig ... production manager
Ondrej Nerud ... unit production manager: czech republic
Sven Nuri ... post-production supervisor
Tom Sternitzke ... production manager
Martin Trunec ... unit manager: czech republic
Joachim von Bülow ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Jan Sebastian Ballhaus ... first assistant director
Ben Bischof ... second assistant director: floor
Maximilian Bloching ... additional assistant director
Agne Braziene ... second assistant director
Katharina Dietl ... third assistant director: crowd
Stepan Drechsler ... third assistant director
Lars Gmehling ... first assistant director
David Hacke ... third assistant director
Janina Huettenrauch ... second assistant director
Christiana Hug ... third assistant director: base
Agne Januskyte ... key second assistant director
Frederike Karsch ... second second assistant director
Tomás Obermajer ... first assistant director: czech republic
Kristian Portz ... second assistant director: floor
Lars Reinert ... third assistant director
Henriette Rodenwald ... ad pa: base
Ronny Schröder ... second assistant director: crowd
Raimond Schultheis ... first assistant director
Veronika Schönová ... extras coordinator
Jakub Strangmuller ... second assistant director: czech republic
Paul Wolter ... ad pa
David Wunderlich ... second assistant director: crowd

Art Department 

Martina Arnold ... fashion drawings
Friederike Berthold ... set dresser
Charlotte Bieligk ... sculptures
Holger Birkelbach ... carpenter
Daniel Bothe ... painter: additional
Raymond Boy ... storyboard artist
Stephan Bradtner ... painter: HBK Dresden
Rafael Breglia ... carpenter: additional
Andreas Bucher ... prop buyer: additional
Dirk Böhme ... painter: additional
Bühnenfisch ... sculptures
Jule Bünsche ... set dec buyer
Marcel Caspers ... sfx & prop creation
Ralf Churfürst ... set dresser
Frederike Deharde ... painter: HBK Dresden
Peggy Dix ... set dresser: additional
Ulrike Eversmeier ... set dresser: additional
John Facenfield ... set dresser
Jivan Frenster ... set dec driver: additional
Hannes Früh ... set dresser: additional
Helena Fuertes ... set dresser: additional
Christel Geisemeyer ... painter
Maik Germann ... set dec driver: additional
Pegah Ghalambor ... assistant art dept. research
Konrad Groebler ... set dresser
Camillo Gulde ... prop hand
Nadja Götze ... set dresser
Christopher Haley-Simpson ... paintings & drawings
Sophia Haller ... painter: HBK Dresden
Filip Hamza ... assistant stand-by props on set: czech republic
Nicole Heilmann ... set dresser: additional
Christoph Heinecke ... set dresser
Jo Heins ... set dresser: additional
Andreas Henner ... set dresser: additional
Manuel Hess ... lead set dresser
Anka Hilbert ... painter: HBK Dresden
Susanne Hilsenbecken ... painter: HBK Dresden
Gonda Hinrichs ... construction manager and coordinator
Karoline Hinz ... sculptures
Brita Hofmann ... paintings & drawings
Matthias Hohm ... set dec buyer
Tim Hoppe ... prop hand
Mirjam Horn ... set designer
Andreas Horstmann ... property master
Manja Hunger ... set dresser
Boris Ivandic ... paintings & drawings
Katharina Jacob ... fashion drawings
Bertram Jechorek ... carpenter: additional
Olda Jirsa ... construction supervisor
Annika Kiel ... graphic designer
Marielle Kiessig ... art department coordinator
Dietrich Kirst ... set dresser: additional
Angela Kittner ... painter: HBK Dresden
Susanne Kleinlein ... painter
Martine Koetz ... set dec tailor
Armin Koschoreck ... prop hand
Grit Kronacher ... set dresser: additional
Olaf Kronenthal ... stand-by props
Christiane Krumwiede ... assistant set dec: Dusseldorf
Jan Kryner ... construction manager: czech republic
Jan Kunze ... paintings & drawings
Dirk Kuring ... set dec driver: additional
Tanja Kämmerer ... painter: HBK Dresden
Markus Kühne ... set dec driver: additional
Jörn Lachmann ... sfx & prop creation
Marco Lamprecht ... art work driver
Oliver Landgraf ... graphic designer
Michael Lenz ... paintings & drawings
Karolin Leshel ... assistant property master: additional
Christopher Lorenz ... set dresser: additional
Lidija Lüttgens ... paintings & drawings
Katharina Machacek ... painter
Felix Manchon ... h.o.d. painter
Jiri Maran ... stand-by construction: czech republic
Sandra Markgraf ... fashion drawings
Iraí Amana Martins de Souza ... assistant art dept. coordinator
Johanna Maul ... junior assistant set dec
Claus Mayr ... graphic designer: + supervisor
Christian Meinherz ... set dec driver
Rica Mende ... fashion drawings
Martin Meyer ... set dresser: additional
Nadin Meyer ... construction coordinator
Stefan Mily ... assistant property master / prop master: czech republic
David Morgenstern ... prop hand
Henning Moser ... graphic designer
Jana Müller ... fashion drawings
Mike Paul Müller ... assistant property master
Ruben Müller ... paintings & drawings
Oliver Naumann ... set dec driver
Theresa Neupert ... assistant stand-by props
Constanze Nier ... painter: HBK Dresden
Markus Nordemann ... sculptures
Alicia Ohntrup ... assistant to art director: poland
Jasmin Ott ... assistant set decorator
Moritz Pecher ... prop hand
Milan Petriskiv ... set dresser: czech republic
Nina Poeschel ... set designer
Doro Polstorff ... set dresser: additional
Matthias Prange ... stand-by carpenter
Egon Puce ... prop hand
Heiko Quicker ... carpenter
Cornelia Rapus ... set dresser: additional
Stephanie Rass ... set designer
Eva Ravasz ... painter: HBK Dresden
Fabian Reber ... prop hand
Mirko Reichwald ... prop driver
Anna Reiser ... painter: HBK Dresden
Martin Ries ... painter: HBK Dresden
Julia Roeske ... supervising set decoration
Hannah Rolland ... painter: HBK Dresden
Tino Rothert ... sculptures
Christiane Rüdebusch ... sfx & prop creation
Dominik Sablowski ... prop hand
Oliver Sallandt ... prop hand
Jan Sander ... prop hand
Frederic Schertenleib ... carpenter
Anne Schlaich ... art director/coordination
Andreas Schliebenow ... prop hand
Phil Schmucker ... prop hand
Thorsten Schreiter ... sfx & prop creation
Markus Schröder ... sculptures
Pina Schubert ... painter: HBK Dresden
Alexander Schwarz ... eletrician
Andreas Schön ... paintings: Hero painting
Dirk Seesemann ... paintings & drawings
Christoph Sieber ... set dresser: additional
Bodo Slengard ... set dresser: additional
Frantisek Sloup ... stand-by construction: czech republic
Thomas Specht ... set dresser: additional
Solveigh Sprengel ... set dresser
Christian Spörlein ... carpenter
Peer Stanko ... carpenter
Gerd Stegemann ... carpenter
Nina Strathmann ... graphic artist: props
Aino Stratmann ... set dresser: additional
Max Stühlein ... prop hand
Tanya von Barnau Sythoff ... paintings & drawings
Petr Takac ... construction manager: czech republic
Bia Tetzlaff ... graphic designer
Jacob Thauer ... prop hand
Epik Thil ... prop hand
David Thummerer ... set dresser
Cosima Vellenzer ... assistant set dec
Moritz Vietze ... prop hand
Yvonne von Krockow ... set dec: Dusseldorf
Christoph von Lengerke ... sculptures
Karin Weber ... standby props
Konstantin Weide ... prop hand
Andreas Wendt ... paintings & drawings
Eric Werner ... sfx & prop creation
Mark Wiesnau ... prop hand
Florian Wirsching ... prop driver
Tobias Wissmann ... set dec driver
Greta Wolf-Rosenbaum ... trainee art department
Christian Wollberg ... carpenter
Wolfgang Wrede ... painter
Gerd Zabel ... car wrangler
Sasa Zivkovic ... paintings & drawings
Wolfgang Zuber ... set dresser: additional

Sound Department 

Adam Asnan ... apprentice sound
Max Bauer ... foley artist
Daniel Bautista ... assistant re-recording mixer
Ludvík Bohadlo ... sound mixer: czech republic
Normann Büttner ... foley recordist
Eva Claudius ... adr script
Bernd Clauss ... technical sound manager
Benjamin Dunker ... boom operator
Stephan Fandrych ... adr supervisor
Babette Fürbringer ... sound post production manager
Magda Habernickel ... assistant sound editor / dialogue editor
Andreas Hemberger ... assistant re-recording mixer
Achim Hofmann ... assistant sound editor
Dana Hopfe ... adr editor
Michael Karl Huber ... sound post production manager
Thomas Kalbér ... supervising dialogue editor
Juliane Kiesel ... adr production manager
Michael Kranz ... re-recording mixer
Benjamin Krüger ... additional sound (as Ben Krüger)
Mathias Maydl ... re-recording mixer: foley predubs
Jens Müller ... boom operator
Wolfi Müller ... foley editor
Alexander Oberrader ... ADR recordist: München
Siegfried Oblinger ... technical supervisor
Maximilian Pongratz ... sound apprentice
Matthias Richter ... sound mixer
Benjamin Schäfer ... adr editor
Martin Steyer ... re-recording mixer
Dominic Töpfer ... adr boom operator
Daniel Vogl ... head of ARRI Sound
Florian von Frenckell ... management sound: arri
Christoph von Schönburg ... sound designer / supervising sound editor
Michael Wolf ... sound technicians reconform
André Zacher ... sound mixer: Tecrecce

Special Effects by 

Flash Barrandov ... sfx supervisor: czech republic
Kamil Jaffar ... sfx supervisor: czech republic
Claudius Rauch ... special effects supervisor
Thomas Trocha ... special effects technician
Adi Wojtinek ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Gustav Alexandersson ... 3d artist: goodbye kansas studios
Guillermo Algora ... compositor: goodbye kansas studios
Alex Balmer ... compositor: goodbye kansas studios
Alan Banis ... digital compositor
Paul Barton ... pipeline td: goodbye kansas studios
Martin Borell ... compositor: goodbye kansas studios
Mathieu Bourguignon ... vfx editor: goodbye kansas studios
Adrián Castro Viejo ... 3d artist: goodbye kansas studios
Jindrich Cervenka ... additional compositor: filmgate
Vitaliy Chabak ... additional compositor: filmgate
Selvakumar Chinnadurai ... additional compositor: filmgate
Aleksandra Czenczek ... compositor: goodbye kansas studios
Dmitriy Danilov ... additional compositor: filmgate
Alldin Dauti ... cg artist: filmgate
Jo De Mey ... compositor: goodbye kansas studios
Claes Dietmann ... vfx executive producer: goodbye kansas studios
Yaroslav Driuchin ... additional compositor: filmgate
David Enbom ... visual effects producer previs: goodbye kansas studios
Jonathan Enstrom ... fx td: goodbye kansas studios
Magnus Eriksson ... 3d artist: goodbye kansas studios
Max Erlandsson ... system administrator: goodbye kansas studios
Emil Ferdinandsson ... system administrator: goodbye kansas studios
Richard Fox ... compositor: goodbye kansas studios
Simon Giles ... visual effects supervisor
Oleg Glezin ... additional compositor: filmgate
R. Gopi ... rotoprep artist: filmgate
Erik Hallberg ... 3d artist: goodbye kansas studios
Sonny Hamberg ... visual effects artist: filmgate
Jeremy Hey ... compositing supervisor: goodbye kansas studios
Martin Hobbs ... vfx executive producer: goodbye kansas studios
Florentin Ionita ... visual effects artist: filmgate
Oleksandra Ivchenko ... additional vfx production: filmgate
Kenny Jakobsson ... in-house post production supervisor: filmgate
Erik Johansson ... pipeline td: goodbye kansas studios
Joakim Johansson ... pipeline td: goodbye kansas studios
Philip Karadzov ... 3d artist: goodbye kansas studios
Lydia Kenton ... 3d artist: goodbye kansas studios
Denis Klimenko ... additional compositor: filmgate
Nikolay Kostomarov ... visual effects artist: filmgate
Elin Kothe ... matte painter: filmgate
Sasha Krasnovitskii ... additional compositor: filmgate
Anton Kucherenko ... additional compositor: filmgate
Vijay Kumar ... rotoprep artist: filmgate
Charlotte Larive ... lead compositor: goodbye kansas studios
Peter Levin ... gk senior management: goodbye kansas studios
Linus Lindbalk ... matte painter: filmgate
Christian Lindholm ... matte painter: filmgate
K. Mahesh ... rotoprep production: filmgate
Martin Malmqvist ... visual effects artist: filmgate
Howard Margolius ... fx td: goodbye kansas studios
Jirí Mika ... additional vfx production: filmgate
Jacob Moilanen ... 3d artist: goodbye kansas studios
Jeanette Monero ... compositor: goodbye kansas studios
Rafael Morant ... environment supervisor: goodbye kansas studios
Oleksii Moskalenko ... additional vfx production: filmgate
K. Murali ... rotoprep artist: filmgate
Hannah-Marjut Myllyoja ... compositor: goodbye kansas studios
Daniel Nielsen ... visual effects studio supervisor: filmgate
Henrik Norin ... technical support: filmgate
Anders Nyman ... visual effects artist: filmgate
Magnus Olsson ... cg artist: filmgate
Jim Parson ... compositor: goodbye kansas studios
Antoine Pion ... fx td: goodbye kansas studios
James Prosser ... visual effects producer: goodbye kansas studios
Rajesh R. ... rotoprep artist: filmgate
Simon Rainerson ... 3d artist: goodbye kansas studios
Rami Reddy ... rotoprep artist: filmgate
Thirupathi Reddy ... rotoprep artist: filmgate
Denis Reva ... visual effects artist: filmgate / visual effects supervisor: filmgate
Jessie Rosbäck ... visual effects coordinator: filmgate
Desiree Ryden ... visual effects coordinator: goodbye kansas studios
Emeric Saint-Germain ... 3d artist: goodbye kansas studios
Anas Salti ... additional compositor: filmgate
Viktor Samoilenko ... additional vfx production: filmgate
Christopher Sandström ... compositor previs: goodbye kansas studios
R. Sathyanarayana ... rotoprep artist: filmgate
Elise Smulova ... compositor: goodbye kansas studios
Tomas Snizek ... additional compositor: filmgate
Timothy Stam ... fx lead artist: goodbye kansas studios
Sudhakar ... rotoprep artist: filmgate
Johann Sundbaum ... visual effects supervisor: goodbye kansas studios
James Sutton ... 3d artist: goodbye kansas studios
Kristian Talajic ... visual effects artist: filmgate
Vladimir Tomchuk ... additional compositor: filmgate
Jakub Troch ... additional compositor: filmgate
Malin Tvedt ... vfx editorial: goodbye kansas studios
Gustav Törnroth ... visual effects supervisor: filmgate
Zdenek Urban ... additional compositor: filmgate
Venkateswarlu ... rotoprep artist: filmgate
David Vestin ... fx td: goodbye kansas studios
Richard Vosper-Carey ... 3d artist: goodbye kansas studios
Tom Waldton ... compositor previs: goodbye kansas studios
Jona Karen Wedholm ... visual effects coordinator: goodbye kansas studios
Freya Wheelan ... visual effects coordinator: filmgate
Sean Wheelan ... studio manager: filmgate
Ben White ... visual effects supervisor: goodbye kansas studios
Martin Zika ... additional compositor: filmgate
Max Öberg ... fx lead artist: goodbye kansas studios
Annika Torell Östermann ... gk senior management: goodbye kansas studios

Stunts 

Jan Böhme ... stunt double
François Doge ... stunt supervisor
Ralf Haeger ... additional stunt rigger (as Ralf Häger)
Jindrich Klaus ... stunt rigger
Stefan Langel ... stunt double
Miroslav Lhotka ... stunt performer
Klara Lhotkova ... stunt performer
Alexander Magerl ... head stunt rigger
Asuka Tovazzi ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Stefan Baltz ... data wrangler
Martin Beck ... additional electrician
Christopher Becker ... additional electrician
Sebastian Behrens ... additional electrician
Shay Beinwoll ... additional second assistant camera
Jonathan Beneteau ... additional electrician
Christian Bernutz ... remotehead technician
Sebastian Beutler ... rigging electrician
Johanna Biallas ... additional assistant electrician
Paco Didlaukies ... additional electrician
Matthias Dippe ... additional electrician
Tim Ebdon ... additional assistant electrician
Ben Edlich ... additional grip
Hannes Engler ... additional second assistant camera
Karem Fassel ... additional grip
Emil Flunker ... apprentice electrical department
Pavel Frydrych ... second assistant camera: czech republic
Bat Gankhuyag ... grip
Hans-Ulrich Graefe ... additional electrician
Stefan Graf ... rigging best boy
Ivo Gresak ... grip: czech republic
Jan Grunwald ... additional first assistant camera
Sascha Görlich ... best boy
Jan Hagen ... grip
Martin Handrow ... rigging gaffer
Jörg Hartmann ... additional electrician
Elias Heiduk ... additional grip
Georg Heimann ... additional electrician
Hans Hellner ... dolly grip
Jaspar Henschke ... additional assistant electrician
André Herold ... additional electrician
Enno Hoffmann ... additional electrician
Pavel Homolka ... electrician: czech republic
David Horn ... rigging electrician
Golo Jahn ... additional electrician
Wolfdieter Jean-Louis ... additional electrician
Rafael Jeneral ... a camera first assistant
Oliver Joest ... additional electrician
Jonathan Kaiser ... additional electrician
Yassin Khateeb ... additional electrician
Thorsten Klein ... additional grip
Nadja Klier ... still photographer
Andreas Knäblein ... additional electrician
Václav Kovarík ... gaffer: czech republic
Udo Kowalczyk ... additional electrician
Wanja Krieger ... additional electrician
Florian Kronenberger ... gaffer
Markus Kuballa ... crane technician
Björn Körner ... electrician
Younes Labdi ... additional second assistant camera
Philipp Lange ... electrician
Volker Langholz ... additional electrician
Jerome Lauer ... additional grip
Marcus Lauterbach ... additional assistant electrician
Alfonso Leon ... additional assistant electrician
Martin Lieckfeld ... additional electrician
Viktor Lonek ... data wrangler: czech republic
Anton Meister ... additional electrician
Benjamin Menne ... additional electrician
Norman Metz ... additional assistant electrician
Sebastian Meuschel ... camera operator / steadicam operator
Kiril Mihaylov ... additional electrician
Mic Mueller ... key grip
Vicky Müller ... apprentice camera department
Falk Oettel ... additional electrician
Holger Olhus ... additional electrician
Won-suk Park ... additional first assistant camera
Leo Plank ... cam car driver
Simon Pollack ... additional assistant electrician
Andre Poser ... additional electrician
Mirko Prawdzik ... additional electrician
Lukas Ptacek ... best boy: czech republic
Philipp Rath ... additional grip
Carola Rodriguez Sanchez ... second assistant camera: a camera
David Roschke ... additional electrician
Bernhard Rostoski ... additional electrician
Jan Roth ... electrician/truck driver: czech republic
Martin Roth ... additional electrician
Rene Runge ... junior electrician
Christian Saalfeld ... ballon operator
Felix Sablotny ... additional techno crane operator
Toni Schultz ... additional electrician
Florian Schwarz ... second assistant camera: b camera
Sascha Schülein ... assistant electrician
Alexander Seidl ... first assistant camera: b camera
Tobias Semmelmann ... video operator
Fabio Seyding ... data wrangler
Dirk Siehlmann ... additional electrician
Krystof Simek ... video operator: czech republic
Radek Skudrna ... first assistant camera: czech republic
Josip Smolcic ... additional electrician
Mike Stiebing ... d.i.t.
Tarek Shayne Tabet ... additional electrician
Thomas Thiele ... additional: lighting technician
Jako Toufexis ... additional electrician
Ioannis L. Tsangaris ... additional electrician
Maik Uhlig ... additional electrician
Arian Uting ... electrician
Sascha Vogel ... additional electrician
Marc Von Kuk ... additional electrician
Trevor Watkins ... dolly grip
Erik Wenndorf ... assistant electrician
Marc Wiesenthal ... assistant electrician
Kim Worthington ... key grip: Czech Republic
Michael Wähner ... additional electrician
Uwe Zegnotat ... additional second assistant camera
Daniel Zeitler ... electrician
Konrad Zimmermann ... additional electrician

Animation Department 

Lutz Lemke ... animation: screen design & title

Casting Department 

Simone Bär ... casting
Lisa Böttcher ... extras casting
Patrick Dreikauss ... additional casting: children
Vojta Kodes ... extras casting: czech republic
Alexandra Montag ... casting
Petra Ohler ... extras casting
Johanna Ragwitz ... extras casting
Lars Reinert ... extras casting
Johannes Rhein ... extras casting
Jacqueline Rietz ... casting: children

Costume and Wardrobe Department 

Anke Baier ... assistant costume designer
Doris Bartelt ... additional wardrobe: crowd
Magdalena Behm ... ager/dyer
Claudia Blumenauer ... wardrobe: crowd
Ulrika Böhm ... wardrobe: military uniforms
Ina Christnacht ... additional wardrobe: crowd
Rosemoon Cunningham ... additional wardrobe: crowd
Jan Dieckmann ... costume breakdown artist
Nele Ellegiers ... additional wardrobe: crowd
Xenia Gauss ... apprentice costume
Cosima Gerke ... additional wardrobe: crowd
Natascha Gotowtschikow ... wardrobe supervisor
Barbara Haegele ... additional wardrobe: crowd
Beatrice Hanke ... additional wardrobe: crowd
Birgit Hofbauer ... costume supervisor
Najad Kirchberger ... wardrobe: crowd
Katrin Kobold ... seamstress
Vladan Kolar ... ager/dyer: czech republic
Alena Koucka ... costume supervisor: czech republic
Susann Krienelke ... costume breakdown artist
Franziska Lange ... additional wardrobe: crowd
Hannah Lehmann ... tailor: men
Paulina Mrvova ... wardrobe: czech republic
Jeanette Muttschall ... costume breakdown artist
Eike Neumann ... tailor: women
Ramona Petersen ... additional wardrobe: crowd
Patricia Puisy ... additional wardrobe: crowd
Meiken Reissig ... additional wardrobe: crowd
Sylka Schaedlich ... additional wardrobe: crowd
Nannette Schwarz ... assistant costume designer
Markus Schönfelder ... seamstress
Nana Seemann ... additional wardrobe: crowd
You-Jin Seo ... costume breakdown artist
Magdalena Slajchova ... ager/dyer: czech republic
Ylva Sofka ... additional wardrobe: crowd
Rebekka Stange ... additional wardrobe: crowd
Jana Subrtová ... wardrobe: czech republic
Laura Tamoj ... apprentice costume
Elene Trojanová ... additional wardrobe: crowd
Birgit Turné ... chief cast costumer
Olivia Vossenkuhl ... costume assistant / costume designer: extras
Wiebke Warskulat ... wardrobe: cast
David Werer ... wardrobe: crowd
Simone Zimmermann ... wardrobe: crowd

Editorial Department 

Julia Dupuis ... additional assistant editor
Alexander Klippe ... project monitoring: arri
Lissy Knauer ... dailies coordinator: arri
Aaron Kuder ... conforming engineer: arri
Antje Lass ... additional editor
Florian Martin ... colorist
Cevat Maskar ... colorist dailies: arri
Andreas Mummert ... project monitoring picture: arri
Silvia Perrera ... apprentice editing
Josef Reidinger ... post production management: arri
Geoffrey Rude ... assistant editor
Bianca Rudolph ... colorist
Clemens Schmid ... dailies supervisor: arri
Angie Stoiber ... post production producer tv: arri
Thomas Weckenmann ... data i/o
Michael Welzel ... HOD picture: arri
Jonasz Wiewiór ... apprentice editing
Magdalena Winhart ... additional assistant editor

Location Management 

Claudia Anton ... assistant location manager
Matthias Braun ... location scout
Paul Brosche ... additional location pa
Oliver Dresselhaus ... location manager
Pierre Eisenhut ... assistant location manager
Lars Ansgar Förster ... location manager
Lukas Gontovos ... location scout
Anton Heidrich ... assistant location manager
Stefan Hübert ... location scout
Jenny Jaros ... additional location pa
Rüdiger Jordan ... location scout
Barbora Jurkovicova ... location manager: czech republic
Andreas Kehl ... assistant location manager
Anja Knobloch ... additional location pa
Caroline Krtschmarsch ... location manager
Martin Lischke ... location manager
Christian Meinecke ... location scout
Moritz Melms ... assistant location manager
Konstantin Nerger ... assistant location manager
Kevin Nerlich ... assistant location manager
Jens Noack ... location manager
Tobias Palmer ... location scout
Benno Pastewka ... location manager / location scout
Stephan Richter ... assistant location manager
André Schmidt ... assistant location manager
Katharina Seiler ... assistant location manager
Michelle Sipeer ... assistant location manager
Yasmin Stürmer ... assistant location manager
Kathleen Teichmann ... assistant location manager
Philipp von Doering ... location scout
Lars von Lennep ... location manager
Marei Wenzel ... location scout
Viola Winghart ... location pa
Martin Zillger ... location scout

Music Department 

Natalia Bonner ... string quintet
Reiad Chibah ... string quintet
Rupert Coulson ... score engineer and mixer
Caroline Dale ... string quintet
Rebecca Drake-Brockman ... assistant to composer executive
Daniel Elms ... studio richter mahr assistant
Alex Ferguson ... assistant engineer
Dave Foster ... orchestrator
Louisa Fuller ... string quintet
Susie Gillis ... orchestral contractor
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Georgina Hay ... session pre production
Daniel Hope ... solo violin
Yulia Mahr ... executive music producer
Andy Massey ... piano
Everton Nelson ... orchestra leader
John Prestage ... protools recordist
Max Richter ... orchestrator / original score
Chris Worsey ... string quintet
Robert Ziegler ... conductor

Transportation Department 

Alex Bechberger ... production driver
Stephan Busch ... production driver
David Flemming ... production driver
David Friedewald ... production driver
Andreas Grasshoff ... transportation coordinator
Frank Gust ... production driver
Anett Hannemann ... production driver
Herbert Hoppe ... production driver
Vladimir Horky ... trailer actors and production: czech republic
Tomas Hubert ... driver: czech republic
Ludvik Janecek ... trailer wardrobe/make up: czech republic
Daniel Janssen ... production driver
Thomas Jentsch ... production driver
Mazlum Kaygalak ... production driver
Axel Kirst ... production driver
Patrik Klein ... driver: czech republic
Bernd Koeppe ... production driver
Oliver Kujas ... transportation captain
Simon Lubinski ... production driver
Jan Luo ... production driver
Jens Marschalleck ... production driver
Georg Meierotto ... transportation captain
Kulic Miloslav ... driver: czech republic
Sophie Mogge ... production driver
Falk Nagel ... production driver
Michael Sittner ... production driver
Markus Stajic ... production driver
Tom Strelow ... production driver
Eric von Mutius ... production driver
Rafael Walczak ... production driver
Anja Wernecke ... transportation coordinator
Kamil Wisniewski ... production driver
Miklas Wittmann ... production driver

Other crew 

Simon Adegbenro ... crowd marshall: Berlin
Fabian Ascher ... additional postproduction supervisor
Eva Augustin ... production coordinator
Gabriele Balk ... assistant to Jan Mojto
Andreas Bareiss ... legal counsel
Francesca Bishop ... assistant to Christiane Henckel von Donnersmarck
Sina Blaschek ... teamassistant: wiedemann & berg film
Martin Christopher Bode ... assistant set manager
Nils Boeckh ... caterer
Broder Cordsen ... legal affairs: wiedemann & berg film
Kirsten Dreher ... production assistant
Thomas Eriksson ... vfx cto: goodbye kansas studios
Harry Fakner ... advisor: military
Christoph Firit ... caterer
Katharina Fischer ... production assistant
Kay Furtak ... caterer
Michael Gancarz ... set medic: czech republic
Kathleen Georgi ... production assistant
Gabriella Gobber ... continuity
Christoph Haesner ... consigliere: pergamon film
Sabrina Hagenbrink ... teamassistant: wiedemann & berg film
Thomas Hartleb ... caterer
Luise Hauschild ... production assistant
Antonia Heinrichs ... assistant to line producer
Isabell Heins ... production coordinator
Rabeah Hinrichs ... assistant accountant
Dorothee Hufschmidt ... production coordinator
Sven Jenuwein ... set manager
Anika Julien ... teamassistant: wiedemann & berg film
Nicole Kerler ... teamassistant: wiedemann & berg film
Msgr. Liam Kidney ... spiritual affairs: pergamon film
Anna Klöble ... assistant set manager
Hjördis Knauer ... child care
Hermann Koenen ... caterer
Marina Koreneva ... advisor: russian
Scott Krivis ... business affairs usa: pergamon film
Franziska Kurra ... public relations: wiedemann & berg film
Julia Lenzinger ... assistant to line producer
Sebastian Luck ... unit move assistant
Senad Lutvica ... Head Of Finance And Controlling: Wiedemann & Berg Film
Leonard Lücke ... apprentice production management
Peter Meier ... caterer
Caro Mertsching ... caterer
Margaret Metz ... assistant production accountant
Janne Meyermann ... production assistant
Laura Mihajlovic ... assistant to producer
Lisa Nicolaidis ... apprentice. wiedemann & berg
Costa Nomade ... caterer
Isabel Nothelfer ... apprentice. wiedemann & berg
Leonie Novak ... apprentice. wiedemann & berg
Pjotr Odemski ... assistant accountant / assistant production accountant: czech republic
Andreas Penkin ... assistant accountant / assistant production accountant: czech republic
Igor Possewnin ... advisor: military / military advisor
Angela Reedwisch ... key account manager: arri
Enrico Reinecke ... location assistant/set pa
Wolfgang Rhaden ... production accountant
Justus Riesenkampff ... legal affairs: pergamon film
Vera Rockel ... public relations: wiedemann & berg film
Simone Ruff ... assistant to producer
Helena Safarikova ... runner: czech republic
Janina Schafft ... production assistant
Annika Schmidt ... teamassistant: wiedemann & berg film
Benno Schoppmann ... production assistant
Vanessa Schreiber ... assistant to director: pre-production
Herbert Schroder ... business affairs: pergamon film
Noel Schultz ... teamassistant: wiedemann & berg film
Steffen Schweizer ... assistant set manager
Christopher Seidel ... caterer
Petr Skrabek ... caterer: czech republic
Valentin Spengemann ... assistant set manager
Martin Stanek ... base camp/walkies: czech republic
Daniel Stelter ... dance teacher
Dorothee Stoewahse ... public relations: pergamon film
Karen Svobodny ... assistant to Florian Henckel von Donnersmarck
Chris Theisinger ... caretaker: extras
Tom Tholl ... assistant set manager
Jana Tosovska ... production coordinator: czech republic
Marie Trauttmansdorff ... assistant to Jan Mojto
Emilie Triskova ... mobile toilets: czech republic
Klaus Vetter ... advisor: medicine
Rocco Weber ... key assistant set manager
Manfred Wilke ... advisor: history
Eva Wolf ... assistant to Jan Mojto
Nicole Wolfarth ... researcher
Lorraine Wood ... vfx office management: goodbye kansas studios
Markus Wylegalla ... caterer
Sabine Zimmer ... additional continuity
Dominik Watin ... additional assistant director: Poland (uncredited)

Thanks 

Michael Barker ... special thanks
Tom Bernard ... special thanks
P. John Burke ... special thanks
Paolo Del Brocco ... special thanks
Thomas Demand ... special thanks
Mathias Döpfner ... special thanks
Craig Gering ... special thanks
Martina Horbach ... thanks
Karl-Erbo Kageneck ... special thanks
Alexander Kluge ... special thanks
Jonathan Landgrebe ... special thanks
Dylan Leiner ... special thanks
Sam Raimi ... special thanks
Anselm Reyle ... special thanks
Gerhard Richter ... special thanks
Roeg Sutherland ... special thanks
Alan Wertheimer ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed