Poster

Ant-Man and the Wasp ()


Reference View | Change View


As Scott Lang balances being both a superhero and a father, Hope van Dyne and Dr. Hank Pym present an urgent new mission that finds the Ant-Man fighting alongside The Wasp to uncover secrets from their past.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Scott Lang / Ant-Man
...
Hope Van Dyne / Wasp
...
Luis
...
Sonny Burch
...
Paxton
...
Maggie
...
Dave (as Tip 'T.I.' Harris)
...
Kurt
...
Ava / Ghost
...
Cassie
...
Jimmy Woo
...
Janet Van Dyne / Wasp
...
Dr. Bill Foster
...
Dr. Hank Pym
...
Uzman
...
Anitolov
...
Knox
...
Agent Stoltz (as Sean Thompson Kleier)
...
Agent Burleigh
...
Elihas Starr
...
Catherine Starr
...
Young Hank
...
Young Janet
...
Young Bill
...
Young Ava
...
Young Hope
...
Whale Boat Captain Daniel Gooobler
...
Shrinking Car Owner
...
Fireman
...
Elementary School Teacher
...
Agent Pearson
...
Luis' Abuelita (as Julia Vera Andrews)
...
Tourist Wife
Norwood J. Cheek Jr. ...
Tourist Husband
...
Wharf Cop
Ana Maria Quintana ...
Sister Ana Maria
...
Nanny
...
Online Magic Instructor
...
Burch's Goon
...
Burch's Goon
Jon Wurster ...
Burch's SUV Driver
...
Burch's SUV Driver
...
San Francisco News Announcer
Jessica Castro ...
San Francisco News Anchor
Reggie Aqui ...
San Francisco News Anchor
Natasha Zouves ...
San Francisco News Anchor
Mike Nicco ...
San Francisco News Anchor
Alexis Smith ...
San Francisco News Anchor
Rest of cast listed alphabetically:
Gary Agid ...
Homeless Man (uncredited)
Halit Alptekin ...
FBI Agent (uncredited)
...
Pedestrian (uncredited)
...
Whale Watcher (uncredited)
Cassandra Areff ...
Pier 39 Tourist (uncredited)
Danyel Areff ...
Pier 39 Tourist (uncredited)
Jace Areff ...
Pier 39 Tourist (uncredited)
...
Whale Watcher (uncredited)
Nargis Bahaduri ...
Tourist (uncredited)
Nooria Bahaduri ...
Tourist (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
Whale Watching Wife (uncredited)
...
San Francisco Tourist (uncredited)
...
Bicyclist / Tourist (uncredited)
Kenny Beers ...
Police Officer (uncredited)
Reo Bell ...
SF Police (uncredited)
Jennifer Black ...
Street Pedestrian (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Tarin Breuner ...
Student (uncredited)
Forrest Briggs ...
Pedestrian (uncredited)
...
Firefighter (uncredited)
...
Helmetless Biker (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
Prison Guard (uncredited)
Kevin Carscallen ...
Whale Watcher (uncredited)
Susan Case ...
San Francisco Tourist / Ferry Passenger (uncredited)
...
Whale Watcher (uncredited)
...
Ped (uncredited)
...
Whale Watcher / Chinatown Resident (uncredited)
Sabrina Chicas ...
San Francisco Pedestrian (uncredited)
Mary Ann Clawson ...
Street Vendor (uncredited)
Carl Collanus ...
Tourist (uncredited)
Hunter Cone ...
Street Pedestrian - Background (uncredited)
...
San Francisco Pedestrian (uncredited)
...
Whale Watch Boat Crew (uncredited)
Zachary Culbertson ...
Man on Pier (uncredited)
Steve Dakota ...
Tourist (uncredited)
...
Whale Watcher / Tourist (uncredited)
...
Pedestrian (uncredited)
Jacob Evans ...
Pedestrian (uncredited)
Travis Fitzgerald ...
Whale Watcher (uncredited)
Adi Freeman ...
Business Man (uncredited)
Hayley Gagner ...
Tourist (uncredited)
...
FBI agent (uncredited)
Damaris García ...
Pedestrian (uncredited)
Jaydyn Gay ...
Pedestrian (uncredited)
...
Firefighter (uncredited)
Tahseen Ghauri ...
San Francisco Pedestrian (uncredited)
...
Fire Chief (uncredited)
Jake Hanson ...
Precision Driver (uncredited)
Jeremy Harrington ...
The Slim-Jim Guy (uncredited)
...
Street Pedestrian (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Dan Idov ...
Street Performer - Pianist (uncredited)
Michael Inscoe ...
Tourist (uncredited)
Cal Johnson ...
Burch Goon #1 (uncredited)
Jay D. Kacho ...
FBI Suit (uncredited)
...
Sonny Burch's Driver (uncredited)
...
College Student (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Arianna Kurys ...
Pedestrian (uncredited)
...
Street Pedestrian (uncredited)
Elgin Lee ...
Policeman / Pedestrian (uncredited)
...
Tourist / Whale Watcher (uncredited)
Alejandro Lievano ...
Prisoner (uncredited)
...
San Francisco SWAT Team Leader (uncredited)
John Lobato ...
Tourist (uncredited)
Homero Lopez ...
San Francisco Pedestrian / Tourist (uncredited)
...
Chinatown Pedestrian (uncredited)
Sam Lund ...
Tourist (uncredited)
...
Student (uncredited)
...
Street Pedestrian (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Mary Lu Marr ...
Tourist (uncredited)
Van Marten ...
FBI Agent (uncredited)
...
Whale Watcher / Tourist (uncredited)
...
Pedestrian (uncredited)
Shaun McMillan ...
FBI Agent (uncredited)
Heidi Michaelis ...
Pier 39 Tourist (uncredited)
...
Waitress / Market patron (uncredited)
...
Sonny Burch's Bodyguard (uncredited)
Yvette Miner ...
San Francisco Tourist (uncredited)
Ed Moy ...
Tourist (uncredited)
Vaughn Myovich ...
Male Whale Watcher (uncredited)
...
Champagne CRV Driver (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
Pedestrian on Lombard Street During Van Motorcycle Chase (uncredited)
...
Tourist / Driver (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Edward Parker ...
San Francisco Pedestrian (uncredited)
...
Flatbed Truck Driver (uncredited)
Mason Pike ...
Pedestrian - 2nd unit (uncredited)
Paul Pillsbury ...
FBI Agent (uncredited)
...
College Jock (uncredited)
Andre Pushkin ...
KGB Goon (uncredited)
Branson Quirke ...
College Student (uncredited)
Jeff Redlick ...
Pedestrian with Car (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
SF Police (uncredited)
...
SF Street Pedestrian (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
Hot Jogger (uncredited)
James Haruo Saito ...
Whale Watcher (uncredited)
...
Tourist Pier 39 / Chinatown (uncredited)
...
Whale Watcher (uncredited)
...
Office Type (uncredited)
...
Street Pedestrian (uncredited)
...
School Kid (uncredited)
Shawn South ...
Garbage Man (uncredited)
Bailey Standley ...
Tourist (uncredited)
James Sterling ...
FBI Swat (uncredited)
Thomas W. Stewart ...
Whale Watcher (uncredited)
...
Pedestrian (uncredited)
...
Pedestrian (uncredited)
...
Pier 39 Local (uncredited)
...
FBI (uncredited)
Mallorie Vanghel ...
Argentinian Street Vendor (uncredited)
...
Cafe Patron (uncredited)
Nicholas Gabriel Velasquez ...
Civilian - Photographer (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
Whale Watcher Tourist (uncredited)
Gary Watson ...
FBI SWAT (uncredited)
Benjamin Weaver ...
San Francisco Pedestrian (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
Whale Watching Boat Crew (uncredited)
...
UC Berkeley Student (uncredited)
Steven Wiig ...
Pier 39 Fisherman (uncredited)
Ronnie Yelverton ...
Dock Worker (uncredited)
Shawn Sakhan Yith ...
Buenos Aires Pedestrian (uncredited)
Bobby Ysip ...
Fisherman's Wharf Tourist (uncredited)
...
FBI SWAT #4 (uncredited)

Directed by

Edit
Peyton Reed ... (directed by)

Written by

Edit
Chris McKenna ... (written by) &
Erik Sommers ... (written by) and
Paul Rudd ... (written by) &
Andrew Barrer ... (written by) &
Gabriel Ferrari ... (written by)
 
Stan Lee ... (based on the Marvel Comics by) and
Larry Lieber ... (based on the Marvel Comics by) and
Jack Kirby ... (based on the Marvel Comics by)

Produced by

Edit
Victoria Alonso ... executive producer
Mitchell Bell ... co-producer (as Mitch Bell)
Stephen Broussard ... producer (produced by)
Louis D'Esposito ... executive producer
Kevin Feige ... producer (produced by)
Stan Lee ... executive producer
Charles Newirth ... executive producer
Laura Stoltz ... associate producer
Lars P. Winther ... co-producer
Kevin R. Wright ... associate producer

Music by

Edit
Christophe Beck ... (music by)

Cinematography by

Edit
Dante Spinotti ... director of photography

Film Editing by

Edit
Dan Lebental ... (edited by)
Craig Wood ... (edited by)

Editorial Department

Edit
Jennifer Bergman ... post production supervisor
Stephen Ceci ... dailies producer
Sue-Ellen Chitunya ... post-production coordinator: Marvel Studios
Daniele Colombera ... colorist: dailies
Jason Fabbro ... video colorist
D.R. Farquharson ... digital cinema producer: Deluxe Technicolor Digital Cinema
Max Fisher ... apprentice editor
Travis Flynn ... stereo finishing artist
David E. Franks ... digital-intermediate finishing artist
Michael Goldberg ... assistant editor
Jake Hammond ... post-production assistant
Laura Holeman ... digital intermediate producer
Jess Jansen ... assistant editor
Kayley Kemp ... post-production assistant
Dawn Michelle King ... first assistant editor
Andrei Klein ... dailies operator
Ken Lebre ... dailies producer
Jenny Lindamood ... editorial assistant
Stephan Marliss ... dailies operator
Gray Marshall ... finishing artist
Kendall McCrory ... post-production coordinator
Julian McDougald ... home video producer: technicolor
Carl McKay ... trailer finishing artist
Simon Morgan ... first assistant editor
Adam Nazarenko ... finishing artist/colorist
Carrie Oliver ... finishing editor
Wayan Blue Palmieri ... stereoscopic editor
Stephen W. Potter ... avid engineer (as Steve Potter)
Subodhana Ranatunga ... assistant editor: Stereo D
Bob Schneider ... senior finishing editor
Steven J. Scott ... supervising finishing artist
Phelicia Sperrazzo ... marketing editor
Jessica T. Stone ... digital intermediate client services coordinator
Craig Tanner ... marketing editor
David Austin Thompson ... Dailies Operator
Matthew Tomlinson ... imaging scientist
Matt Watson ... supervising dailies colourist
Montrice White ... assistant editor
Allana Williams ... post-production assistant
Joe Zappia ... assistant editor
Miriam Alvarez ... assistant stereo editor: Stereo D (uncredited)

Casting By

Edit
Sarah Finn ... (as Sarah Halley Finn)

Production Design by

Edit
Shepherd Frankel

Art Direction by

Edit
Rachel Block
Michael E. Goldman
Kiel Gookin
Calla Klessig
Jay Pelissier ... supervising art director
Domenic Silvestri
Clint Wallace

Set Decoration by

Edit
Gene Serdena

Costume Design by

Edit
Louise Frogley

Makeup Department

Edit
Jeri Baker ... hair department head
Karen Bartek ... hair stylist: Mr. Rudd, Los Angeles
Wyatt Belton ... key hair stylist
Darlene Brumfield ... hair stylist: Los Angeles
Kimberly Carlson ... hair stylist: San Francisco / hair stylist: second unit
Hil Cook ... hair stylist: Ms. Lilly / makeup artist: Ms. Lilly
Raqueli Dahan ... makeup artist: Los Angeles (as Rauqel Dahan-Gonen)
Stephan Dupuis ... key makeup artist: second unit / makeup artist: San Francisco
Lynne K. Eagan ... key makeup artist: re-shoots
Jillian Erickson ... makeup artist
Greg Funk ... assistant makeup department head
Delonda Harvey ... additional makeup artist
Frances Mathias ... hair stylist: Ms. Pfeiffer / hair stylist: Ms. Pfeiffer, Los Angeles
Bill Myer ... key makeup artist: second unit
Joseph Negrete ... key hair stylist: second unit
Valli O'Reilly ... makeup artist: Ms. Pfeiffer
AL Payne ... hair stylist
Anna Quinn ... hair stylist
Janine Rath ... hair stylist: Mr. Rudd, Los Angeles (as Janine Rath Thompson)
Björn Rehbein ... makeup artist: Mr. Douglas (as Bjorn Rehbein)
Thomas Richards ... hair stylist: San Francisco
Kerrie Smith ... hair stylist: Mr. Douglas
John Tarro ... assistant hair department head
Heba Thorisdottir ... makeup department head (as Heba Thorisdotter)
Robert Wilson ... hair department head: second unit
Forrest Hill ... makeup artist (uncredited)
Seidah Nichols ... makeup artist (uncredited)
Lisa Poe ... additional makeup artist (uncredited)
Shaquanta Prescott ... additional hair stylist (uncredited)

Production Management

Edit
Renee Confair ... unit production manager: Hawaii unit
Zack Duncan ... assistant unit manager
Robin Le Chanu ... unit production manager
Shaan Nelson ... mist vfx studio
Charles Newirth ... unit production manager
Louis Polak ... production supervisor: Stereo D
Christopher Russell ... post production executive
Debbie Schwab ... production supervisor
Leeann Stonebreaker ... unit production manager: Los Angeles unit
Teodora Ilie ... production manager (uncredited)
Ashish Kukian ... production manager (uncredited)
Steven S. Shapiro ... production technology executive (uncredited)
Sainath Shinde ... production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Julia Fredette ... production assistant
Brian Avery Galligan ... first assistant director: macro unit
Katy Galow ... second assistant director (as Katherine Galow)
West Gibson ... dga trainee
Jeff Habberstad ... second unit director
Jason Halley ... second second assistant director: San Francisco units
Jeff Hubbard ... second second assistant director: Los Angeles
Jason Inman ... second assistant director: Los Angeles
Adam Lee ... additional second assistant director: second unit
Steve Love ... first assistant director: Los Angeles
Ryan J. Pezdirc ... second second assistant director
Douglas Plasse ... first assistant director: second unit / second assistant director
Stockton David Porter ... second assistant director: Hawaii (as Stockton Porter)
Adam D. Powell ... second second assistant director: macro unit
Megan Schmidt ... second assistant director: second unit
Townson Wells ... second second assistant director: second unit
Cody Williams ... second second assistant director
Megan S. Willis ... additional second assistant director
Lars P. Winther ... first assistant director
Rachel Caproni ... first assistant director: SF vfx unit (uncredited)
Jason Halley ... second assistant director: splinter unit (uncredited)
Kirk Michael Rogers ... first assistant director (uncredited)

Art Department

Edit
Lauren Abrams ... set painter: San Francisco
Susan Alegria ... assistant art director: San Francisco
Stewart D. Allen ... set dresser: San Francisco
Jory Alvarado ... drapery supervisor / upholstery supervisor
Beau Anderson Sr. ... Prop Maker / carpenter
A.J. Austin ... set dresser
Scanlan Backus ... carpenter
Konstantin Badashov ... propmaker foreman
C. Scott Baker ... set designer
Myke Bakich ... storyboard artist
Vincent Bates ... set designer
Jason Beale ... digital coordinator
Laurent Ben-Mimoun ... illustrator
Luis G. Benavides ... construction purchaser
Jennifer Bennes ... head scenic artist: San Francisco
Shawn Bidinger ... scenic artist: second unit / standby painter
Alex Bradford ... visual development artist
Aleksi Briclot ... concept artist
Frank Brookshire ... propmaker foreman
Kenneth Bryant ... set dressing gang boss
Jonathan Burdeshaw ... sculptor
Sam Carter ... set dresser
A.J. Caulfield ... set dresser
Clete Cetrone ... propmaker foreman
Katie Childs ... set decoration buyer
Andy Chung ... concept designer
Colton Comans ... set dresser
Jadrien Cousens ... concept designer
James Crain ... carpenter
Corey Crandall ... art production assistant
Travis Craven ... sculpting supervisor
Julien Côté ... carpenter
Vincent D'Aquino ... greens coordinator
Alexandria Danya ... set decoration assistant
Bob DeCourt ... propmaker foreman (as Robert Decourt)
John Dickenson ... illustrator
Patrick Dunn-Baker ... set designer
Timothy M. Earls ... lead set designer
John Eaves ... prop designer
Molly Ebner ... set dresser
James L. Eddy ... assistant property master: second unit
Gregory M. Edgar ... property master: second unit
Alonzo Edwards ... sculpture
Scot Erb ... senior model maker
Duncan Fletcher ... set dresser
Chad S. Frey ... Specialist Set Designer
Michael E. Goldman ... art director: San Francisco
Christy Gray ... graphic designer
Clark Grimes ... props
Brittany Gutheim ... art department coordinator
Philip Hall ... props assistant: day player
Curtis Hamill ... paint gang boss
Ephraim Harris ... propmaker gangboss
Kemper Harris ... on set dresser
Melissa Harrison ... assistant property master
Mike Helbig ... leadman: San Francisco
Kirk Hill ... propmaker foreman
Terry Hill ... set dresser
Daniel Holloway ... paint gang boss / standby painter: second unit
Christian Hoobyar ... set dresser / set dresser: San Francisco unit
Jason Hoobyar ... swing gang boss: San Francisco unit
Joe Hoogerhyde ... welder/propmaker: San Francisco
Michele Horn ... construction accountant
John Hoskins ... construction coordinator
Jessica R. Jackson ... set decoration coordinator (as Jessica Jackson)
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist
Ayesha Janmohammed ... art department coordinator: San Francisco
Henry Stuart John ... digital construction foreman
Patrick S. Johnson ... additional onset dresser / on-set dresser: splinter unit / set dresser
Robert Andrew Johnson ... digital set designer
Scott Johnson ... gang boss: second unit / set dresser
Kent Jones ... paint supervisor
Ian Joyner ... concept illustrator
Kevin Kalaba ... graphic designer: additional photography
Nicholas Kelly ... sculptor
Dave Kilby ... plasterer foreman
Michael Kutsche ... character designer
Blade Ladish ... set dresser
Mari Lappalainen ... assistant art director
Justin J. LaPresle ... general foreman
Margaux Lapresle ... assistant art director (as Margaux Wilcox)
Colleen Larson ... assistant art director: additional photography
Tammy S. Lee ... set designer
Eliot Levin ... assistant property master
Nathan Longest ... props
Lianir Lopez ... set decoration buyer: Los Angeles
Dwight Lowell ... mill foreman
Michael Luce ... props
Kristen Maloney ... art department researcher
Jeff Markwith ... set designer
William C. Martin ... assistant property master: San Francisco (as Bill C. Martin)
Mike Martino ... construction shop general / laborer: San Francisco
Edward J. McNicoll ... location foreman: San Francisco
Daniela Medeiros ... set designer
Tony R. Medina ... propmaker foreman
Scott Meehan ... art director: Hawaii
Justyn David Miller ... props
Ruth Mitchell ... scenic artist
Josh Moceri ... gang boss
Justin Nave ... paint gang boss
Thomas A. Nelson ... storyboard artist
Ben Nichols ... general foreman: San Francisco / local construction coordinator: San Francisco
Katharina Nimmervoll ... art department coordinator
Samuel Pactol ... painter
Ben Page ... propmaker foreman
Andy Park ... visual development supervisor
Gregg Perez ... set dresser (location segments)
Melani Petrushkin ... art department coordinator: additional photography
Emily Pietro ... art department production assistant
Manuel Plank-Jorge ... concept artist
Mark Rodriguez ... set dresser
Anna Rogers ... assistant property master: San Francisco
Jack Rogers ... propmaker: San Francisco
Jaime Rosegren ... on set dresser: second unit / set dresser
Adam Wesley Ross ... concept sculptor
Katrina Sainz ... art department coordinator
Robbie Sammons ... set dresser
Grant Samson ... leadman
Jenn Sandel ... set decoration buyer
Nikki Sass ... drapery assistant
Julian Scalia ... assistant art director
Stephen Schirle ... concept artist
Clint Schultz ... graphic designer: additional photography
Mark Sexton ... storyboard artist
Andrew M. Siegel ... property master
Shaquana Simmons ... graphic designer: additional photography
Bob Smith ... gang boss
Steele Smith ... art department assistant
Meg Hyatt Snow ... assistant property master
Panagiotis Sotiras ... carpenter
Shea Soutar ... stand by painter
Tully Summers ... concept artist
David Swayze ... illustrator
Jackson Sze ... senior concept illustrator
Kouji Tajima ... concept artist
Evgeni Tomov ... senior illustrator
Tyler Wallace ... set dresser / set dresser: Savannah unit
Robert Wilbanks ... plasterer supervisor
Chris M. Wilson ... gang boss
Dean Wolcott ... set designer
Jarrod Womack ... propmaker foreman
Christopher J. Wood ... set decorator: Hawaii
Sharod T. Woods ... draper
Mark Yang ... senior illustrator
Ashley Zipperman ... art department production assistant
Erin Choroszylow ... prop assistant (uncredited)
Emily K. Rolph ... graphic designer (uncredited)

Sound Department

Edit
Dan Abrams ... sound engineer: Disney
Ian Bender ... boom operator: second unit
Dawn Biro ... sound services manager: Walt Disney Studios
Stephanie Brown ... dialogue editor
Jeannette Browning ... adr recordist
Freddy Chancellor ... boom operator day player
Blake Collins ... foley mixer
Peter J. Devlin ... sound mixer: Los Angeles
David Farmer ... sound designer
Christopher Flick ... foley supervisor
Charles German ... sound mixer b unit
Lee Gilmore ... sound effects editor
Ben Greaves ... boom operator: Los Angeles
Chris Hall ... sound utility: Los Angeles (as Christopher Hall)
Scott Hinkley ... additional re-recording mixer: Walt Disney Studios
Lora Hirschberg ... additional re-recording mixer
Jeffrey A. Humphreys ... boom operator
Tom Johnson ... re-recording mixer
Doc Kane ... adr mixer
Noah Katz ... digital editorial support
Jeff King ... assistant re-recording mixer
Scott Kinzey ... sound mixer: San Francisco stunt unit
Jason C. Lewis ... second boom operator
Mark Lindauer ... sound engineer: Disney
Will Loftin ... boom operator: second unit
Brian Long ... engineering services
Josh Lowden ... general manager
Christopher Mills ... sound mixer: additional photography
Steve Morris ... head of engineering: Skywalker Sound
Douglas Murray ... sound effects editor
Jonathan Null ... head of production (as Jon Null)
Emma O'Reardon ... utility sound dayplayer
Steve Orlando ... sound effects editor
Lee Orloff ... sound mixer
Willard Overstreet ... foley editor (as Willard J. Overstreet)
Douglas Parker ... re-recording mix technician: Walt Disney Studios
Juan Peralta ... re-recording mixer
Carrie Perry ... scheduling
Mike Peters ... post-production finance manager
Daniela Pontoriero ... post-production sound accountant
Eva Porter ... client services
Jacob Riehle ... dialogue editor
Fred Runner ... boom operator: San Francisco stunt unit / sound utility: San Francisco
Lynn Sable ... first assistant sound editor
Brian Saunders ... vp sound post production: Walt Disney Studios
Tony Sereno ... assistant re-recording mixer
Aron Siegel ... sound mixer day player
Seva Solntsev ... adr recordist
Ryan Stern ... sound engineer: Disney
Gary Summers ... additional re-recording mixer
Addison Teague ... supervising sound editor
Stephen Urata ... assistant re-recording mixer
Jana Vance ... foley artist
Robert Vardaros ... boom operator: day player
Geoff Vaughan ... foley artist
Tony Villaflor ... additional re-recording mixer
Andy Winderbaum ... sound engineer: Disney
Katy Wood ... supervising sound editor
James Wright ... consultant: Dolby
Dale Anchor ... additional adr recordist (uncredited)
Devin Donaghy ... assistant sound editor: trailer (uncredited)
Ellen Heuer ... foley artist (uncredited)
Marilyn Morris ... assistant re-recording mixer (uncredited)
David Peifer ... digital editorial support (uncredited)

Special Effects by

Edit
David J. Barker ... pyro foreman
Craig Tex Barnett ... on set coordinator
Jan Beran ... special effects technician
David Boucher ... special effects technician
Charles Cooley ... special effects technician
Matt Dengel ... special effects technician
Scott Dwyer ... pyrotechnician
Bailey Eller ... Design Technician
Allison Gainza ... special effects technician
Keith Haynes ... special effects technician
Benjamin Holden ... special effects production assistant
Pete Kelley ... special effects technician: Ironhead Studio
Jeffrey Knott ... special effects technician
Joel Mitchell ... special effects coordinator
Nick Oroz ... special effects painter
Joshua Pinney ... special effects foreman
Brett Reeser ... special effects technician
Ric San Nicholas ... special effects foreman
Shannon Stecyk ... special effects paint foreman
Tom Stevenson ... special effects technician
Joel Studer ... special effects technician
Daniel Sudick ... special effects supervisor (as Dan Sudick)
Mitch Toles ... special effects technician
Ben Woodworth ... special effects paint supervisor

Visual Effects by

Edit
Nadarajan Usha Abheesh ... senior prep artist: DNEG
Morris Abramian ... CG Generalist
Carlos Acevedo ... effects artist: Rodeo FX
Kathleen Adams ... senior production assistant: industrial light and magic
Tasmin Adams ... production assistant (matchmove:double negative)
Tim Adams ... senior paint artist: ScanlineVFX / senior rotoscope artist: ScanlineVFX
Brian Adler ... visual effects
Stanley Joseph Aghori ... technical animator
Mukund Agicha ... matchmove artist
Prashant Agrawal ... production/technical support: Cinesite
Jose Gregorio Aguilar ... matchmove artist
Lydia Aguilar ... compositor: dneg
Hector Aguirre ... visual effects artist: Luma Pictures
Ahsan Uddin Ahmed ... Element QC Artist
Habeeb Ahmed ... lead visual effects artist
Adonis Ahogle-Bouchet ... lighting artist: Rodeo FX
Alexandre Aillet ... lead artist: Cinesite
Rachel Ajorque ... fx td: Luma Pictures
Frank Akrong ... senior compositor
Ashar Alam ... texture artist: DNEG
Carlos A. Alarcon ... 2d/compositing artist: Cinesite
Ryan Albertson ... pipeline technical director
Anjel Alcaraz ... compositor: Stereo D / paint artist: Stereo D
Carlos A. Alfaro Jr. ... stereo compositor
Daniil Alikov ... senior look development artist: Double Negative
Azra Alkan ... visual effects compositor
Corey Allen ... assistant paint lead: Stereo D
Michael James Allen ... digital artist: Industrial Light & Magic (as Michael J. Allen)
Praveen Allu ... digital compositor
Chrisser Alvarez ... visualization artist: the third floor
Juan Alvarez ... visual effects artist: technicolor vfx
Rogerio Alves ... visual effects artist
Louis Amaden ... visual effects artist: ScanlineVFX (as Louis 'Ludwig' Amaden)
Shudhdodhan Milind Ambhore ... finaling compositor-artist: Deluxe Stereo D
Ohkba Ameziane-Hassani ... lead digital groomer: method studios
Cody Amos ... effects artist: Luma Pictures
Robert D. Anaya ... visualization artist: the third floor (as Robert Anaya) / visualization artist: the third floor
Dane Anderson ... production support technician: Legend
Gerald Ang ... lighting technical director: Double Negative
Siau Yene Ang ... digital compositor
Shawn Annets ... artist manager
Khari Anthony ... compositor
Alexandra Antonovitch ... stereoscopic production coordinator
Syed Arafath Apsar ... visual effects
Alfredo Octavio Arango ... layout artist: Double Negative / matchmove artist: Double Negative
Andres Alvarez Argalle ... environment artist: Rodeo FX
Paul Arion ... global head of layout: Double Negative
Jose Armengol ... visual effects photographer
Cole Armstrong ... element qc artist: stereo d
Avi Arora ... qc artist
Jyoti Arora ... department coordinator: roto paint and outsource
Karen Arredondo Lopez ... digital compositor: Rodeo FX
Nanaware Arun ... texture artist
Ruth Asensio ... head of layout department: Double Negative, Vancouver
Suzie Askham ... cg effects artist: Cinesite
Kenneth Au ... lead visual effects supervisor
Alex Aucoin ... digital artist
Alexy Auffeves ... digital compositor: Double Negative
Karnati Avinash ... 3d artist
Steve Avoujageli ... effects supervisor: Luma Pictures
Daniel Axelsson ... lead modeler: Double Negative
Alireza Babarahimloo ... compositor: Dneg
Corentin Bachelet ... environment artist: Rodeo FX
Matthew Bacon ... compositor: Luma Pictures
Mostafa Badran ... character technical director
Habini Bae ... visualization artist: the third floor
Austin Baerg ... layout artist: Rodeo FX
Lance Baetkey ... digital artist
Jessica Bagby ... compositor: Cinesite
Cheryl Bainum ... Head of Los Angeles studio: Rodeo FX
James Baker ... visualization supervisor
Lucas Baker ... paint artist
Per Balay ... effects artist: ScanlineVFX
Tony Baldridge ... stereo supervisor
Sandra Balej ... DFX Supervisor
Philip Ballinger ... effects technical director: RISE Visual Effects Studios
Jesse Balodis ... senior texture artist
Peiman Bandari ... compositor
Rajarshi Banerjee ... animator: Rodeo FX
James Banville ... technology support: Rodeo FX
Lorien Baquera ... Element QC Artist: Stereo D
Guillaume Baratte ... rigging artist: Rodeo FX
Reuben Barkataki ... digital compositing supervisor: Rodeo FX
William Barkus ... compositor
H.R. Barnett ... stereoscopic editor: Legend 3D
Lorna Barnshaw ... visual effects artist: clear angle studios
Andrew Barrie ... digital compositor: Digital Domain
Tanner Bartlett ... compositor
Dan Bartolucci ... flame artist: Lola visual effects
Pradeep Barua ... effects artist: Rodeo FX
Rohan Barve ... visual effects artist
Ryan Basaraba ... lidar processing: DNEG VFX / motion capture technical director: DNEG VFX
Sanyam Basran ... modeler
Stephen Bassett ... visual effects
Addison Bath ... head of pipeline: the third floor
Ines Baumgartner ... visualization artist: the third floor
Sebastien Beaulieu ... cg effects artist: Cinesite
Jesse Bechard ... modeling artist: Rodeo FX
Monica Bechu ... depth artist: Stereo D
Loïc Beguel ... matchmove artist: Rodeo FX
Joel Behrens ... digital effects supervisor: Digital Domain
Hugh Behroozy ... visual effects
Alexis Belanger ... compositing supervisor: Rodeo FX
Sydney Benedet ... depth artist: Stereo D
Damien Bent ... assistant colourist: visual effects
Brian N. Bentley ... technical director
Ian Berg ... data i/o: Double Negative
Xavier Matia Bernasconi ... digital effects supervisor
Paul Berry ... visualization artist: the third floor
Suzanne Bertrand ... chief financial officer: Rodeo FX
Francis Bezooyen ... modeler
Dheeraj Bhadani ... lead software developer
Bargaje Bharat ... modeler
Jatin Bhavsar ... visual effects production manager
Yogesh Bhavsar ... rigging technical director: Double Negative
Manthan Bhayani ... stereo compositor: Stereo D
Rachel Bianculli ... visual effects coordinator: Luma Pictures
Philippe Bienvenue ... digital compositor: Rodeo FX
Kris Bieringa ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Garret Biles ... visual effects artist: method studios
Steven Bills ... creature technical director: DNEG
Babak Bina ... visual effects artist
Patcha Binginapalli ... matchmove artist: Rodeo FX
Jonathan Bird ... creature technical director
David Bishop Noriega ... lighting artist: Rodeo FX
David Bishop ... lighting artist: Rodeo FX
Magdalena Bisogni ... Recruitment and Talent Manager: Luma Pictures
Timothy Blake ... modeling artist: Rodeo FX (as Tim Blake)
Olivier Blanchet ... digital compositing supervisor: Rodeo FX
Kevin Blaney ... ingest artist: Rodeo FX
Samuel Blouin ... rotoscope artist: Rodeo FX
Robert Bock ... visual effects director of photography: Rodeo FX
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor
Jena Bodell ... visualization coordinator: the third floor
Nagender Raju Boga ... effects artist: Digital Domain
Melissa Boily ... texture artist: Rodeo FX
Ariane Boisvert ... lead cg coordinator: Rodeo FX
Sara Bold ... visual effects coordinator
Julia Boldt ... office manager: RISE Visual Effects Studios
Jason Bomstein ... stereoscopic supervisor
Daisy Bonar ... 2d/compositing artist: Cinesite
Timothy Bond ... digital coordinator: Luma Pictures
Pierre Bonnette ... visual effects artist
Fabio Bonvicini ... senior creature technical director
Ryan Borah ... creature technical director
Nicolas Borens ... 2d supervisor: Cinesite
Felipe Borges ... senior lighting technical director: Double Negative
Anton Borisov ... environment generalist td: DNEG
Jelmer Boskma ... visual effects supervisor: Scanline VFX
Rachel Bouchard ... matchmove artist: Rodeo FX
Marie-Pierre Boucher ... global production manager: Rodeo FX
Michael Bovberg ... digital compositor: Double Negative
Rigel Bowen ... effects technical director: Industrial Light and Magic
Peter Bowmar ... effects technical supervisor
Dameon Boyle ... creature lead
Richard Boyle ... 3d/vfx artist: Cinesite
Jason Bradbury ... 2d/compositing artist: Cinesite
Jon Bragado ... lead layout artist: Method Studios
Steve Braggs ... digital artist: ILM
Dhiraj Brahma ... roto/paint Supervisor: Digital Domain
Mark Braithwaite ... compositing supervisor: method studios
Anton Brand ... animation td
Alex Branton ... pipeline supervisor
Marissa Braun ... culture team: luma pictures
Jonathan Brayer ... production/technical support: Cinesite
Dan Breckwoldt ... digital artist: DNEG
Thibaut Breton ... production/technical support: Cinesite
Emilien Breuillier ... matchmove artist: Rodeo FX
Laura Brewer ... element qc (as Laura Massingham)
Decharne Brian ... digital compositor
Lee Briggs ... visual effects producer: Industrial Light & Magic
Dean Broadland ... pipeline supervisor
Tiffany Nichole Bromley ... paint artist: Luma Pictures (as Tiffany Nichole Vochatzer) / roto/paint artist: luma pictures (as Tiffany Nichole Vochatzer)
Jeremy Brown ... effects animator
John Brubaker ... compositing supervisor: Crafty Apes
Lee Brunet ... digital compositor: Rodeo FX
Justin Brunett ... animator: Luma Pictures
Mattias Brunosson ... animation lead: ScanlineVFX
Cody Brunty ... visual effects artist
Stuart Bruzek ... lead compositor
Laura Ludovica Buccinnà ... digital compositor: Double Negative
Felix Bucella ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Ranjith Buddolla ... texture artist
Yogendra Bundela ... visual effects artist: Lookdev TD - DNEG
Isaac Buono ... in-house compositor
Duncan Burbidge ... vp global operations, the third floor
Cuco Bures ... senior nuke technical director (as Jaime Burés Cuco)
Andrew Burles ... digital matte painter/environment artist: Double Negative
Rebecca Burnett ... visual effects coordinator
Kaitlen Burns ... qc artist
Benjamin Burr ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Daniel Burridge ... stereoscopic compositor
Lorie Bussières ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Simon Butler ... fx artist: Digital Domain
Brendan Byrd ... medusa performance capture technician
Gabriel Bégin ... animator
Anita Börcsök ... concept artist / digital matte painter
Nicholas Cabana ... animator: Rodeo FX
Philip Cabana ... visual effects coordinator
Anthony Cabula ... 3d/vfx artist: Cinesite
Daniel Cairnie ... digital compositor: Double Negative
Craig Campbell ... stereo compositor: StereoD
Doug Campbell ... compositor
Kevin Campbell ... head of production technology
Nicole Campbell ... depth artist
Alexandre Cancado ... cg supervisor: luma pictures
Marco Cantaluppi ... digital compositor
Jordi Cardus ... cg supervisor
Anna Carlsson ... lead artist: Cinesite
Brian Carney ... visualization lead: the third floor
Arthur Carnot ... lighting artist: Rodeo FX
Jessica Carrington ... visual effects coordinator
Yeri Casanova ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Jordan Catracchia ... digital compositor: Method Studios
Joe Censoplano ... lead look development artist: Luma Pictures / lighting artist: Luma Pictures
Stephane Ceretti ... visual effects supervisor
Ieva Cerps ... stereo compositor
Elohim Cervantes Tampus ... Paint Artist
Chris Chadwick ... 3d/vfx artist: Cinesite
Julien Chagnon-Zimmerly ... element qc: Legend 3D
Yinghao Chai ... model/texture artist: luma pictures
Saptarshi Chakraborty ... digital compositor
Gregory Chalenko ... senior compositor: DNEG
Bruno Champagne ... 3d/vfx artist: Cinesite
Viki Chan ... Lead Data Wrangler: Additional Photography
Kai Chang ... digital artist: ILM
Marguerite Chantal ... 3d/vfx artist: Cinesite
Jetti Chanukya ... modeler: double negative
Anthony Charbonnier ... 2d/compositing artist: Cinesite
Moïse Charest ... environment artist: Rodeo FX
Diane Charlery ... environment artist
James Charles ... fx td: double negative
Abhisek Chatterjee ... creature td: double negative
Abhishek Chaturvedi ... compositor
Saket Chaudhary ... visual effects coordinator: DNEG
Florian Chauvet ... visual effects line producer: Cinesite
Meagan Chechalk ... production coordinator
Andrew Cheng ... visual effects coordinator
Sophie Cherry ... vfx production manager: method studios
Carly Cheung ... digital artist
Simon Chicoine ... texture artist: Rodeo FX
Tagui Chilyan ... 3D Stereoscopic Production Coordinator: Marvel
Kunal Chindarkar ... compositor: DNEG
Praveen Kumar Chira ... digital artist
Jesse James Chisholm ... visual effects supervisor: additional photography
Hyemee Choi ... senior lighting artist
Soomin Chon ... effects technical director: Double Negative
Ann Chow ... visual effects department manager
Sravan Chowdarypeta ... compositor
Matthew Choy ... lead look development artist
Tim Christensen ... visual effects artist
Charles Christoforou ... digital compositor: Rodeo FX
Marvin Chua ... lighting artist
Janice Chun ... visual effects: Lola VFX
Leslie Chung ... compositing supervisor
Ngan Chung ... lead animator: Luma Pictures
Suzanne Cipolletti ... visualization lead: the third floor
James Galen Clark ... environment td: Double Negative
Jimi Clark ... department manager roto/paint & outsource
Andrew Clarke ... matte painter/environment artist luma pictures
Erik Classen ... digital compositor
Trent Claus ... visual effects supervisor: Lola VFX
James Clowater ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Valérie Clément ... quebec studio manager: Rodeo FX
Gregory Coelho ... cg modeller
Robert Cohen ... technical coordinator: luma pictures
Zachary Coker ... visual effects lead data wrangler
Torian Cole ... vfx intern
Andrew M. Collins ... visual effects artist
Richard Collis ... 2d/compositing artist: Cinesite
Rafael Colon ... digital compositor: Digital Domain
Luke Colson ... main titles design
David Connely ... senior scanning technician: clear angle studios
Robert Connor ... lookdev technical director: Double Negative
Heather Conrad ... modeler: Method Studios
Sean Coonce ... digital compositor: Double Negative
Jay Cooper ... compositing supervisor
Matt Cordero ... visual effects artist
Aaron Cornwall ... additional visual effects
Gregory Corraze ... 2d/compositing artist: Cinesite
Lydia Cosgrave ... layout artist / matchmove artist
Maxime Cosseau ... lighting artist: cinesite
Danielle Costa ... visual effects executive
Mirela Costache ... hr manager: RISE Visual Effects Studios
Ryan Coster ... fx artist
Pier-Olivier Cote ... animator: Rodeo FX
William Cote ... digital compositor: Rodeo FX
Aurelie Couble ... compositor
Francois Couette ... lighting lead: Rodeo FX
Christopher Courtland ... digital compositor: Scanline VFX
Patrick Couturier ... rotoscope artist: Rodeo FX
Marlon Cowan ... data i/o: DNEG
David Crane ... senior paint artist: Stereo D
Tim Crowson ... lighting artist: Method Studios
Lucas Manuel Cuenca ... build td
Xinyue Cui ... digital compositor / digital compositor: Crafty Apes (as Sally Cui)
Elliesse Cuniff ... sr. production coordinator
David Cunningham ... cg supervisor
Noelle Cyr ... stereo manager: Stereo D
Romain Côte ... texture artist: Rodeo FX
Sonia D'Costa ... Line Producer
Josh Dagg ... visual effects supervisor: for exceptional minds [us]
Dominic Daigle ... environment supervisor: Rodeo FX
Phil Dakin ... 3d/vfx artist: Cinesite / senior layout artist: Cinesite
Dave Dalley ... visual effects supervisor: ILM Singapore
Gopinath Damodaran ... modeling artist: DNEG
Ashish Dani ... senior environment td: scanline VFX
Yuki Danura ... creature TD: DNEG / rigging artist: Rodeo FX
Billy Dao ... animator: Luma Pictures
Will Van Dao ... lead roto/paint artist: ScanlineVFX
Lance Darden ... visualization artist: the third floor
Varuna Darensbourg ... finaling supervisor: stereoD
Cory Darough-Hardekopf ... digital modeler: Method Studios
Avijit Das ... creature td: double negative
Sashwata Das ... stereoscopic compositor / stereoscopic supervisor
Lorelei David ... Visual Effects Editor: ILM
Samuel David ... visual effects artist: Cinesite
Julian Davidson ... effects technical director: RISE Visual Effects Studios
Martin Davies ... Technical Director: Digital Domain
Jayson Davis ... visual effects artist: Lola VFX
Bora Dayioglu ... lighting supervisor: ILM
Martin de Coudenhove ... 3d/vfx artist: Cinesite
Alain De Hoe ... visual effects artist
Jose Maria de la Puente ... Production Manager (as Jose María de La Puente)
Carlos Patrick De Leon ... layout lead
Chris Debski ... lighting artist: Rodeo FX
Rémi Decroix ... rigging artist: Rodeo FX
Jake Dee-McKoy ... manager ingest/delivery & final qc: Stereo D
Vance Dehne ... paint artist / rotoscope artist
Christian Carlos Camacho del Carpio ... rotoscope artist: Rodeo FX
Michelle Del Rosario ... visualization artist: the third floor
Emmanuel Delange ... integration artist: digital domain (as Emmanuel De Lange)
Nicolas Delbecq ... effects supervisor: Industrial Light & Magic
Quimet Delgado ... senior matte painter: Luma Pictures
Brian Delmonico ... compositor: method studios
Julien Deragon ... animator: Rodeo FX
Mark Derksen ... digital compositor
Ayla Dervis ... stereoscopic artist: Stereo D
Rohan Desai ... global head stereo
Kunal Deshpande ... FX TD
Saurabh Deshpande ... roto / visual effects artist
Varadarajan Desikan ... element qc artist: Stereo D
Vincent Desjardins ... rigging supervisor: Rodeo FX
Marc Desmarais ... texture artist: Rodeo FX
Vuk Despotovic ... element qc manager: Stereo D
Louis Desrochers ... 3d/vfx artist: Cinesite
Eric Deuel ... visualization lead: the third floor
Joshua Devenyi ... digital compositor: DNEG
Lee Dexter ... 3d/vfx artist
Santosh Kumar Dey ... matchmove supervisor: Double Negative
Damien di Toro ... visual effects editor: RISE Visual Effects Studios
Michael Dillon ... di producer
Linda Dimaculangan ... office administrator: ScanlineVFX
Catherine Dion ... fx artist: Rodeo FX
Sachin Divkar ... texture artist: double negative
Van Le Do ... digital production manager: scanline vfx
Marian Dobrunz ... hr manager: RISE Visual Effects Studios
Andrew Dohan ... digital compositor
Brenna Dolan ... visual effects coordinator
Andrea Dongo ... cg modeler: Scanline VFX
Tim Donlevy ... VFX photographer/on-set VFX/VFX TD
Jeff Doran ... digital artist
Melanie Dorn Carter ... digital compositor: Double Negative
Ian Doss ... on set lead
Emeline Doumange ... digital compositor: Dneg
Derick Dressel ... digital compositor
Kristen Drewski ... visual effects coordinator
Paz Drimer ... digital production administrator: digital domain
Robert Drwila ... visual effects editor
Florian Dubois ... digital compositor: Double Negative
Geer DuBois ... visualization artist: the third floor
Bogdan Dubovyk ... senior modeler: Scanline VFX
Julien Dubuisson ... production/technical support: Cinesite
Joseph Dubé-Arsenault ... animator: Rodeo FX
Nico Duce ... fx td: method studios
Brian Ducharme ... digital compositor
Pierre Dufour ... 2d/compositing artist: Cinesite
François Dumoulin ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Guillermot Dupinet ... 3d/vfx artist: Cinesite
Adrien Dupont ... lighting technical director
Kassandra Dion Dupont ... texture artist: Rodeo FX
Basile Durieux ... 2d/compositing artist: Cinesite
Samuel Durocher ... rotoscope artist: Rodeo FX
William Dwelly ... lead layout technical director: Scanline VFX
Peter Dworin ... digital artist
Russell Earl ... visual effects supervisor: ILM
Rafael Echegaray ... digital compositor
Christopher Edwards ... visualization executive producer: the third floor
Dominic Edwards ... lighting lead
Richard Edwards ... stereo producer: DNEG
Stephen Eisenmann ... visual effects artist
Hala El Morajji ... rotoscope artist: Rodeo FX
Christopher Elke ... digital producer: Digital Domain
Ronald Ellis ... paint artist: Stereo D
Sebastian Elsner ... head of development: RISE Visual Effects Studios
Hiroshi Endo ... concept artist: Logan
Thomas Enjalbert ... 3d/vfx artist: Cinesite
Dan Enstrom ... digital compositor: ILM
David Entin ... lead digital coordinator: Luma Pictures
Zsuzsanna Erdei ... layout artist: Double Negative
Rachel Erdos ... visual effects editor: dneg
Todd Erickson ... visualization artist: the third floor (as Todd Allen Erickson)
Rahul Narayan Erla ... roto animation: Double Negative India
Vincent Escueta ... technical assistant: ILM
Melissa Espina ... depth department manager: 3D conversion
Jeanne Esquilat ... rotoscope artist: Rodeo FX
Cederic Estevao ... 2d/compositing artist: Cinesite
Youngbin Eun ... cg generalist
Jason Evanko ... visual effects artist
Maggie Evans ... senior producer: method studios
Jeremy Ezekiel ... 2d/compositing artist: Cinesite
Guillaume Fabre ... 3d/vfx artist: Cinesite
Rebecca Fair-Lien ... visual effects coordinator
Marc Falardeau ... visual effects coordinator (as Marc Faladeau)
Irene Faminial ... visual effects artist
Ari Feblowitz ... visualization lead: the third floor
Jasmin Fedder ... 2d/compositing artist: Cinesite
Dan Feinstein ... compositor: ScanlineVFX
Liz Feldstein ... lighting artist: Method Studios
Pedro Fernandes Santos ... cg environments and generalist supervisor: DNEG (as Pedro Santos)
Oniel Fernandes ... 2d compositing supervisor
Daniel Antón Fernández ... environments artist: Digital Domain
Elisa Mar Ferre ... digital compositor
George Ferris ... digital compositor: Double Negative
Aaron Fickling ... creature lead: DNEG
Alex Filipov ... Senior Animator: Method Studios
Gabriele Filippelli ... lighting/compositing artist
Nicolas Fillion ... texturing & look dev artist
Heather Fischer ... visual effects coordinator: Method Studios
Martin Fischer ... digital compositor: Dneg
Tiku Roemello Fisher ... department manager
Ryan Fisk ... production supervisor: Stereo D
Rob Fitzsimmons ... environment artist: Digital Domain
Jordan Flanagan ... Senior Compositor
Niall Flinn ... effects head of department
Megan Flood ... lead visual effects supervisor
Carlos Flores Tavitas ... visual effects coordinator
Juan Flores ... senior tech lead
David Fonti ... visual effects artist
Les Foor ... lead element qc artist
Christopher Ford ... environment td: Double Negative
Filippo Forno ... lighting supervisor
Eric Fortin ... 3d/vfx artist: Cinesite
Dom Francis ... matchmove lead: Luma Pictures
Elliot Francoeur ... ressources manager: Rodeo FX
Sebastien Francoeur ... lighting supervisor: Rodeo FX
Marcos Francos ... fx artist
Dave Freeman ... concept artist: double negative
Paul Fruchet ... production/technical support: Cinesite
Travis Fruci ... element qc artist: Stereo D
Peng Fu ... digital compositor
David Fuhrer ... digital compositor
Tomohiko Fukuda ... digital compositor
Kyoko Fukushima ... compositor: DNEG
Belinda Fung ... digital compositor: Method Studios
Menahem Gabay ... IT and Storage Project Lead: Cinesite
Alcaraz Arias Gabriel ... texture artist
Akash Gade ... visual effects
Emilie Gagnon ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Aurelie Gagnon-Morin ... rotoscope artist: Rodeo FX
Aman Gahlot ... visual effects artist
Toby Gaines ... digital artist
Carlos Galan IV ... stereoscopic 3d technical coordinator
Micah Gallagher ... compositing supervisor: Scanline VFX
Jason Gandhi ... research and development
Vikas Ganer ... roto and paint lead: method studios
Mayur Gangasagar ... creative lead
Enzo Garcia ... digital artist: Double Negative Visual Effects
Julio Tovar Garcia ... element qc artist: stereo d
Wenceslao Herrera Garcia ... 3d/vfx artist
Stuart Gardiner ... visual effects artist: Clear Angle Studios
J. Ignacio Garrido ... 3d/vfx artist: Cinesite
Miguel Garção ... lighting technical director: double negative
Nacho Gasco ... digital artist
Anshul Gattani ... production coordinator: Stereo D
Manuel Gaudreau ... set dressing supervisor: Rodeo FX
Philippe Gaulier ... art direction Method Studios
Bryan Gauna ... vp of technology
Pätrick Gehlen ... visualization supervisor: the third floor
Alec Geldart ... lead matte-paint artist
Florian Gellinger ... executive vfx producer: RISE Visual Effects Studios
Joshua Gengler ... lead element qc artist
Neil Safeer Ghaznavi ... digital compositor
Sreejita Ghosh ... modelling td
Manon Ghys ... lighter/compositor: Luma Pictures
Jennifer Giandalone ... studio coordinator: for exceptional minds [us]
Angela Giannoni ... senior digital compositor
Filippo Giansante ... visual effects artist: ScanlineVFX
Andreas Giesen ... fx supervisor: RISE Visual Effects Studios
Jami Gigot ... senior texture/lookdev artist
Alexandre Giguère ... rotoscope artist: Rodeo FX
Gabriel Giguère ... rotoscope artist: Rodeo FX
K.G. Ginu ... modeling artist
Florian Girardot ... compositor
Jose Gloria ... creature technical director: DNEG
Melissa Goddard ... compositor
Mathieu Godin ... 3d/vfx artist: Cinesite
Francois Godofe ... effects artist: ScanlineVFX
Akin Goecmenli ... effects technical director: RISE Visual Effects Studios
Blake Goedde ... digital compositor
Kristin Goedicke ... jr pipeline technical director: luma pictures
Ketki Gokhale ... character td
Jonathan Goldsmith ... stereoscopic 3D producer
Joni Golley ... digital artist
Nathalie Gonthier ... digital artist
Danny Gonzalez ... visual effects
Moises Gomez Gonzalez ... matchmove artist
Zachary Goodson ... visual effects artist: luma pictures
Marcus Goodwin ... visual effects producer: scanline vfx
Mariana Gorbea ... senior modeller
Jimmy Gordon ... character effects supervisor
Nalini Goyal ... rotoanim artist
Megan Graham ... stereoscopic compositor/paint artist
Oded Granot ... digital compositor: Double Negative
Victor Grant ... lead artist
Kirk Gravatt ... visual effects artist
Kari-Lyn Gravel ... assistant stereo manager: Stereo D
Michael Grawert ... visualization artist: the third floor
Luke Gray ... pipeline technical director: DNEG
Jeff Grebe ... fx technical director: ILM
Meagan Green ... lighter/compositor: Luma Pictures
Kritteka Gregory ... production coordinator
Gero Grimm ... fx lead: Double Negative
Ryan Grobins ... look dev and lighting department supervisor
Meghan Grube ... animator: luma pictures
Scott Gudahl ... Senior Compositor
Glenn Guenette ... stereo compositor: Stereo D
Anna Guerin ... production/technical support: Cinesite
Gina Guerrero ... pipeline technical director: the third floor
Nicolas Guerrero ... visual effects artist
Jean-Sebastien Guillemette ... cg supervisor: Rodeo FX
Carlos Guillén ... digital compositor: double negative
Terence Guilpin ... digital compositor: Rodeo FX
Rohit Prakash Gujar ... visual effects supervisor
Shreyas Gujrati ... digital compositor
Gunas ... stereo compositor
Vinod Gundre ... visual effects supervisor
Xin Steve Guo ... layout td: double negative
Yair Gutierrez ... animator: ILM
Lloyd Hackl ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Jim Hagarty ... visual effects artist
Jamal Hajlaoui ... 3d/vfx artist: Cinesite
Berk Hakguder ... senior fx technical director: ILM SF
Lev Hakobyan ... model/texture artist: Luma Pictures
Thomas Haley-Hermiz ... technical director: Stereo D
Alexis Hall ... senior fx technical director: ILM SF
David Hall ... animator: RISE Visual Effects Studios
Martin Halle ... lead flowline technical director: Scanline VFX
Don Ho Han ... plates lab technician: marvel studios
Rikke Gjerløv Hansen ... cfx production manager: ScanlineVFX
Ryan D. Hansford ... Lighting Artist
Krishnadev Hariprasad ... line producer
Thomas Harmonson ... end title artist: For Exceptional Minds [us]
Heidi Kathrin Harnisch ... digital compositor: method studios
Rio Harrington ... stereo compositor
Dylan Harris ... visualization artist: the third floor
Alex Conor Harrison ... visual effects coordinator
John Hasbrook ... visualization artist: the third floor
Christoph Hasche ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Sho Hasegawa ... visual effects artist: Digital Domain
Michael Haupt ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios
Dustin Hayes ... senior element qc artist
Michael Hedges ... 2d/compositing artist: Cinesite
Alex Heffner ... visual effects and augmentation lead
Gunnar Heiss ... compositor: Method Studios
Andrew Hellen ... visual effects supervisor: method studios
Ethan Helms ... assistant lead stereoscopic compositor
Jason Henrey ... visual effects
Gisela Hermeling ... production and technical support
Etay Herz ... creature technical director
David Hickey ... visualization artist: the third floor
Jeffrey Charles Higgins ... effects lead: Digital Domain
Paul Hill ... visual effects artist
Nina Helene Hirten ... previs editor: the third floor
Kang Yung Ho ... visualization artist: the third floor
James Hoang ... element qc artist: Legend 3D
Roy Hoes ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Andrew Hogden ... compositor
Oliver Hohn ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Thomas Scott Holland ... visual effects coordinator
Rosemma Hollis ... Roto/Paint Artist
Scott Holmes ... animator supervisor: Cinesite
Justin Holt ... texture supervisor: Method Studios
Marty Hon ... Digital Artist: Digital Domain
Katie Hooten ... previs producer: the third floor / visualization producer: the third floor
Paul Hopkins ... visualization artist: the third floor
Russell Hopwood ... compositor
Niall Horn ... flowline td: Scanline VFX
Marc Horsfield ... head of department
Shailey Horton ... roto/paint artist
Heather Howell ... pipeline technical director: Legend 3D
Heather Hoyland ... senior compositor: digital domain
Jiaxuan Hu ... visualization artist: the third floor
Xinjie Hu ... Technical Assistant: Industrial Light & Magic
Levon Hudson ... layout td: Double Negative
Jonas Huerta ... data wrangler: additional photography
Thomas Hullin ... head of munich studio: Rodeo FX
Lauren Hulsey ... digital compositor
Killian Huntley ... assistant data wrangler
Sacha Husband ... vfx production assistant
Andrew Hutton ... visual effects artist
Seung Rok Hwang ... matchmove artist: Method Studios
Sean Hyunin Lee ... senior digital compositor: Double Negative
Kolja Hübschmann ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Phinehas Iaboni ... depth artist: Stereo D
Hiroki Iijima ... visual effect compositor
Sachin Ilamkar ... digital artist
Simon Irvine ... 3d/vfx artist: Cinesite
Brad Isdrab ... digital artist
Jill Isner ... software development manager: Stereo D
Balakrishna Isunuri ... matchmove: DNEG
Christopher Jackson ... assistant technical director: Dneg
Sébastien Jacob ... digital compositor: Rodeo FX
Evan Jacobs ... senior stereoscopic 3D supervisor
Saurabh Sanjay Jadhav ... stereo compositor
Ebrahim Jahromi ... creature supervisor: ILM
Santosh Jakkam ... matchmove: Double negative visual effects
Siddarth Jambhulkar ... stereo compositor
Seok Ryan Jang ... compositor: Scanline VFX
Woonha Jang ... visualization artist / visualization artist: the third floor
Lucas Janin ... fx supervisor: Rodeo FX
Yvon Jardel ... animation supervisor: Rodeo FX
Eli Jarra ... senior visual effects artist
Naomi Jeanneteau ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Hanjoo Jeong ... senior effects technical director: Digital Domain
Kundan Kumar Jha ... Department Production Manager Roto & Prep
Carolina Jimenez Garcia ... layout technical director: Scanline
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Erik Johnson ... cg modeller
Menard Jordane ... character modeler
Josephnixon ... visual effects
Abhimanyu Joshi ... bodytrack artist: Double Negative
Vikrant Joshi ... lighting td: DNEG
Djordje Jugovic ... visual effects coordinator
Chaehyeon Lee Julie ... digital compositor
JaeHee Jung ... 2d/compositing artist: Cinesite / digital matte painter/environment artist
Michelle Jung ... asset artist
Kenneth Justo ... depth artist
Lindsey Kaiser ... stereo executive producer
Nikos Kalaitzidis ... visual effects supervisor
Andrew Kalicki ... digital coordinator: Luma Pictures
Sean Kalra ... compositor
Megumi Kanazawa ... senior compositor: double negative
Jinhyun Kang ... compositor
Gareth Kanter ... visual effects coordinator: Crafty Apes
Anurag Kapil ... matchmove and rotoanim artist
Michael Karp ... matchmove artist: Rodeo FX
Vinay Karunakar ... Line Producer
Dushyant Kashyap ... pipeline technical director: double negative
Manickam Kathirvel ... matchmove supervisor: double negative
Prateek Kaushal ... stereoscopic supervisor
Chris Keller ... visual effect supervisor: second unit, Double Negative
Dayna Kelly ... layout artist: method studios
Andrew Kennedy ... technical director: Stereo D
Xander Kennedy ... visual effects artist: luma pictures
Jai Kenway ... digital compositor
Dulshan Keragala ... model & texture artist: luma pictures
Marcel Kern ... fx lead: Scanline VFX
Simon D. Kern ... stereoscopic supervisor: Legend 3D
Damien Kessler ... visual effects artist: luma pictures
Sarah Keturah ... visual effects artist
Shanu Khalifa ... rotomation
Alex Khan ... lead lighting artist: Luma Pictures
Sagar Khorasia ... roto artist
Ryan Kilbane ... stereo compositor: stereo d
Bumjun Jeremy Kim ... compositor: ScanlineVFX
Chaiwon Kim ... visual effects artist
Dongsoo Kim ... digital compositor: ILM
Haetsal Kim ... tracking/matchmove artist: luma pictures
Jini Mijin Kim ... stereoscopic compositor: Deluxe
Jun Eun Kim ... lighting/compositing
Kevin J. Kim ... lighter/compositor: Luma Pictures
Eric Kimelton ... visual effects producer: digital domain
Doron Kipper ... visual effects plate photography
Vemulapalli Sasi Kiran ... lighting artist
Oliver Kirchhoff ... layout artist: Industrial Light & Magic
Dominik Kirouac ... fx lead: Rodeo FX
Shilpa Kirpalani ... lighting artist
Joel Kittle ... lead modeler: Scanline VFX
Lukas Tiberio Klopfenstein ... compositor: double negative
Terry Klopfenstein ... element qc senior artist/compositor
Zach Knue ... digital production manager
Paco Ramos Koch ... fx td
Kenneth Koh ... digital artist
Julianna Kolakis ... senior texture artist
Srinivasa Raghavendra Kondapuram ... bodytrack artist
Allie Koppel ... head of finance: the third floor
Michelle Korczak ... compositor: Method Studios
Jacob Koslosky ... generalist td: Rodeo FX
Jessica Koubi ... pipeline td
Hemanth Reddy Kovvuri ... senior stereoscopic compositor
Makoto Koyama ... senior animator: DNEG
Aaron Kramer ... environment td: double negative
Alexei Krassovsky ... 3d stereo production coordinator
Yadu Krishnan ... senior paint & roto artist: ScanlineVFX
Václav Kubant ... compositor
Julie Kubbillun ... munich studio manager: Rodeo FX
Annurup Kumaar ... matchmove and rotoanimation technical director: Double Negative
Manish Magesh Kumar ... element qc artist: Stereo D
Vishishth Kumar ... roto/paint/matchmove department manager: ScanlineVFX
Nicha Kumkeaw ... digital compositor
Dan Kunz ... motion capture supervisor: DNEG
Oliver Kurrle ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Evan Kwan ... compositor: digital domain
Federico La Tona ... lighting & compositing artist: luma pictures
Matthieu Labbe ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Daniel Labossiere ... effects technical director: DNEG
Jean-Francois Lafleur ... motion design artist: Rodeo FX
Estelle Lagarde ... environment artist: Rodeo FX
Hugo Lalonde ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Alan S.L. Lam ... environment artist: Rodeo FX
Damien Lam ... cg modeler: Scanline VFX
Alyson Lamontagne ... lighting artist: Rodeo FX
Andréanne Lamoureux ... digital compositor: Rodeo FX
Pascale Lamoureux-Miron ... digital compositor: double negative
Kevin Landry ... matchmove artist: Rodeo FX
Debbie Langford ... layout artist: Double Negative
Isabelle Langlois ... vp production: Rodeo FX
Philippe Langlois ... lead artist: Cinesite
Rudy Langoux ... fx artist: Rodeo FX
Michael Lankes ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Mary Lapena ... compositor: Luma Picutres
Mathieu Lapierre ... environment artist: Rodeo FX
Maxime Laroche ... digital compositor: Rodeo FX
Mark Laszlo ... generalist: Scanline VFX
Firdaus Ab Latif ... matchmove
Victor Latour ... visualization artist: the third floor
Stephanie Lawrence ... visual effects coordinator
Christophe Le Derout ... 3d/vfx artist: Cinesite
Laurent Le Mettez ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Claire Le Teuff ... digital compositor
Marc Lebuis ... layout supervisor: Rodeo FX
Christine Leclerc ... texture artist: Rodeo FX
Derek Ledbetter ... senior in-house compositor
James Ledwell ... visual effects coordinator
Adam Lee ... visual effects artist: Industrial Light and Magic
Herman Lee ... visualization artist: the third floor
Jeeho Lee ... modeling artist: Rodeo FX
Ken Lee ... asset lead: ScanlineVFX
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Sam Lee ... compositor: Digital Domain
Sun Lee ... matte painter: Lola VFX
Wei Ling Lee ... matchmove artist
Yusong Lee ... lighting artist
Daniel Lee-Poy ... stereo compositor:Stereo D
Raphael Legros ... digital compositor
Erik Lehmann ... senior build td: Double Negative
Tati Leite ... visual effects artist: Lola VFX
Maxime Letertre ... matchmove artist: Rodeo FX
Raphael Letertre ... cg supervisor: Rodeo FX
Nicolas Leu ... compositing supervisor: RISE Visual Effects Studios
Veronique Levesque ... look development artist: Rodeo FX
Fangfei Li ... digital compositor: Double Negative
Gretchen Libby ... Executive Staff
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Chi Jiajia Lim ... Stereoscopic Compositor: Stereo D
Edy Susanto Lim ... creature supervisor: method studios
Wayne Lim ... layout td: double negative
Ivan Lima ... digital compositor: Rodeo FX
Leon Lin ... 2d/compositing artist: Cinesite
Tong Jason Lin ... effects R&D
John Lindstein ... visual effects artist
Rachel Litz ... visual effects editor: Method Studios
Manuel Llamas ... digital compositor
Brendan Llave ... digital compositor
Wassila Lmouaci ... visual effects producer: Rodeo FX
Jacob Victor Lobo ... texturing artist
Samuel Locas-Meilleur ... 3d/vfx artist: Cinesite
Prasad Aaksha Lohith ... visual effects artist
Julian Lojek ... digital compositor: ILM
Gian Ignacio Lombardi ... compositing & lighting: Luma Pictures
Laura Lopez ... lead artist: Cinesite
Alexandra LoRusso ... effects artist: ScanlineVFX
Blaine Lougheed ... visual effects supervisor: 2nd unit
Will Lovett ... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Valerie Loyer ... texture artist: Rodeo FX
Adrian Rivera Lozano ... Roto/Paint Artist
Jordan Lucchino ... stereoscopic compositor
Alison Luong ... visual effects coordinator: digital domain
Daniel Lupien ... texture supervisor: Rodeo FX
Wanqi Lyu ... fx td: luma pictures
Michael Löffler ... senior pipeline td: ScanlineVFX
Susan Ma ... integration department manager: Method Studios
Melaina Mace ... environment artist: DNEG
Peter Machuca ... digital compositor
Melanie Mack ... matchmove artist: Method Studios
Symonne Madalena ... assistant vfx editor: Legend 3D
Renaud Madeline ... digital compositing supervisor: Rodeo FX
Shri Bindhu Madhav ... finaling senior supervisor
Amy Madigan ... production coordinator: Stereo D
Gokul Mahajan ... Creative Supervisor
Ravi Mahapatro ... line producer: Stereo D
Jérémie Maheu ... digital compositor: Rodeo FX
Marion Mahu ... grooming artist: Rodeo FX
Dipen Majmundar ... matchmove & bodytracking artist: DNEG
Carson Majors ... rotoscope lead
Yael Majors ... assistant finaling supervisor
Vincent Febriyanto Mak ... assistant lead stereoscopic compositor
Laurent Makowski ... look development artist: Rodeo FX
Alexander Maldoff ... production/technical support: Cinesite
Melik Malkasian ... visualization artist: the third floor
Brad Malott ... paint artist: Stereo D
Charana Mapatuna ... Roto and Paint Artist: Scanline VFx
Marilou Marchand ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Josimar Altamirano Marquez ... Lighting TD
Kevin Martel ... animation supervisor: ILM
Olivier Martin ... concept artist & matte painter: Rodeo FX
Aldo Martinez Calzadilla ... modeler: scanline vfx
Jorge Armando Martínez Terán ... animator
Joseph Masellis ... Depth and EQC Department: Production Coordinator
Daniel James Mason ... matchmove artist: method studios
Marc Mason ... line producer: double negative
Francisco Massanet ... 3d/vfx artist: Cinesite
Manmath Matondkar ... modeling artist: DNEG
Shoichi Matsubara ... lighting artist: Digital Domain
Tomoyo Matsuda ... 3d/vfx artist: Cinesite
Rylan Mattes ... animator: Rodeo FX
Amaury Matu ... pipeline td
Natalia Matveenko ... visual effects artist: Lola VFX
Saurabh Maurya ... cg lead
Laurent Maynard ... build td / groom td
Tatiana Maziar ... stereoscopic compositor: Stereo D
Eric Mc Guire ... cg supervisor: Rodeo FX
Kindra McCall ... stereoscopic depth artist
Samantha McConnell ... digital compositor: digital domain
Mark McCormack-Douglas ... stereoscopic compositor
Ambrose Mcduffy ... matchmove artist: Luma Pictures
Tim McGovern ... dfx supervisor: Double Negative
Erin McGuire ... cg supervisor: Rodeo FX
Bradleigh McKay ... previs artist: Rodeo FX
Scott McPhate ... visual effects coordinator
Jim McVay ... head of lighting department
Shane Meehan ... roto/prep supervisor: Double Negative
Natalie Meffert ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Pranay Meher ... 3d/vfx artist: Cinesite
Corbin Mehl ... visual effects editor
Vishal Mehta ... texture paint lead
Tobias Meier ... environment td: double negative
Jennifer Giovanna Meire ... compositing supervisor: DNEG
Joel Meire ... senior character animator: DNEG
Philipp Mekus ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Michael Melchiorre ... senior compositor
Juan Carlos Mendoza ... digital compositor
Lewis Menga ... visual effects editor: Rodeo FX / visual effects editor: RodeoFX
Kiran Menon ... digital compositor
Tory Mercer ... digital compositor
Simon Mercier ... environment artist: Rodeo FX
Lenny Mesina ... vfx editor: Logan
Steven Messing ... concept designer
Kaushik Metkar ... visual effects coordinator
David Michaels ... cg supervisor
Micheal Michaud ... production/technical support: Cinesite
Thomas Middleton ... digital compositor: Method Studios
Midhun ... visual effects artist
Amp Miller ... vfx coordinator: Scanline VFX
Andrew Miller ... visualization artist: the third floor
Lizz Miller ... depth supervisor
Scott Miller ... studio manager: Scanline VFX
Kyoungsoo Min ... model/texture artist: Luma Pictures
Ankur Mishra ... visual effect artist: Double Negative
Shitikantha Mishra ... 3d digital artist. dneg
Harsh Mistry ... effects technical director: Method Studios Vancouver
Eric A. Mitchell ... digital compositor
Scott Mitchell ... visual effects artist
Tamara Mitchell ... Senior Compositor
Sayani Mitra ... machmove TD
Souvik Mitra ... Layout Lead: double negative
Lauren Miyake ... visual effects associate producer
Vimal Raj Mohan ... layout artist: ILM
Farhad Mohasseb ... compositing supervisor
Eric Moliner ... creature td: double negative
Paul Molodowitch ... lead pipeline technical director: Luma Pictures
David Monfette ... digital compositor: Rodeo FX
Kevin Monge ... photogrammetry 3d scan artist: gentle giant studios
Brittany Montero ... visualization coordinator: the third floor
Elizabeth Montes ... visualization senior production manager: the third floor
Christopher Montesano ... pipeline supervisor (as Chris Montesano)
Reuben Montgomery ... visual effects artist
Steven Moore ... modeler: Cinesite
Jim Moorhead ... integration artist
Daniel Morales ... technical animator: Method Studios
Eroc Moralls ... senior vfx artist
Sébastien Moreau ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Allan Morel ... visual effects artist
Scott Morgan ... visual effects artist
Emmanuelle Morin ... layout artist: Rodeo FX
Gabriel Morin ... look development artist: Rodeo FX
Olivier Barbes Morin ... visual effects shooting: Rodeo FX
Jean-Francois Morissette ... matchmove artist: Rodeo FX
Claire Morris ... element qc compositor
Immanuel Morris ... lead visual effects supervisor
Fabienne Mouillac ... digital compositor: Rodeo FX
Ourania Mourta ... creature fx artist: Scanline VFX / senior fx artist: Scanline VFX
Ivan Moutinho ... plate lab wrangler
Aileen Mu ... visual effects coordinator: Lola VFX
Kimberly Mucha ... visual effects coordinator
Harrison Muecke ... visualization coordinator: the third floor
Susan Mueller ... stereo 3d production manager
King Mugabi ... element qc artist and compositor
Eva Mularonek ... visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios
Thierry Muller ... digital compositor: method studios
Oriane Mulleras-El Atmani ... lighting artist: Rodeo FX
Jason Mulyadi ... visual effects artist
Jass Mun ... layout artist: Rodeo FX
Gayle Munro ... visual effects producer: method studios vancouver
Jeremy Munro ... visualization artist: the third floor
Asuka Murata ... fx artist: ScanlineVFX
Adam Muratoff ... visual effects artist
Dennis Murillo ... visual effects coordinator
Melissa Murphy ... visualization artist: the third floor
Muruganantham ... matchmove artist: double negative
Prakash Murughendra ... bodytrack artist
Ryan Musante ... visual effects coordinator
Jayaraj Muthukumar ... matchmove and rotoanim artist
Jason G. Myers ... data operations manager: cinesite / technical resource manager: DNEG
Nicole Myers ... visual effects production assistant
Alexandre Ménard ... previs lead: Rodeo FX
Charles-Eric Nadeau ... rotoscope artist: Rodeo FX
Jeff Nadwidny ... visual effects artist
Daisuke Nagae ... cg supervisor: digital domain
Raghavendra Naik ... fx td: Dneg
Anoop M. Nair ... visual effects artist
Evan Nanou ... stereo compositor
Nishant Narang ... digital compositor
Josiah Nathan ... visual effects artist
Varshini Naveen Kumar ... visual effects artist: digital artist - DNEG
Suman Nayak ... digital compositor: Double Negative
Devesh Neema ... depth compositor: Team lead
Sheldon Neill ... digital coordinator: Luma Pictures
Charlotte Nelson ... head of production: the third floor
Jonathan R. Nelson ... fx td: Method Studios
Pete C. Newbauer ... visual effects artist
Daniel Paul Newman ... visual effects coordinator
Gregory Ng ... lead compositor: luma pictures
Lucas John Ng ... visual effects coordinator
Sheau Horng Ng ... digital artist: ILM
Vinh Nguyen ... lead compositor
Chris Nichols ... texture lead: Digital Domain
Jarrod Nichols ... stereo compositor
Carlos-Christian Nickel ... cg supervisor
Valérie Nicol ... head of finance: Rodeo Fx
Neela Nitesh ... stereo compositor
Thomas Nittmann ... vfx executive producer: Lola Visual Effects
Rajendra Nitturu ... stereo compositor
Chad Nixon ... visual effects producer: Cinesite
Sam Nixon ... digital artist
Conor Nolan ... layout artist: ScanlineVFX
Matthew Novak ... cg/lighting lead: Scanline VFX
Benjamin Nowak ... environment artist: digital domain
Emily Nudell ... visual effects production assistant
Sabrina Nunes ... lighting artist: Digital Domain
Barry O'Brien ... stereo supervisor: DNEG
David O'Brien ... element qc: Stereo D
Adam O'Brien-Locke ... global production supervisor: Rodeo FX
Skylar O'Flaherty ... assistant data wrangler: 2nd unit
Jeremy Oddo ... head of it: the third floor
Ken U. Ogbo ... senior roto/paint artist: Scanline VFX
Jaesung Oh ... vfx production manager
Jessica Oh ... visual effects coordinator: Scanline
Simon Ohler ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Alessandro Ongaro ... visual effects supervisor: Double Negative
Mark Orme ... matte painter
Mihaela Orzea ... vfx supervisor: macro unit
Raphael Oseguera ... roto department manager
Marc Ostroff ... executive staff: digital domain
Lauralea Otis ... software developer: Marvel
Ben Outerbridge ... lead compositor
Naoki Oyagi ... digital compositor
Sherin Padayatty ... production/technical support: Cinesite
Chirag Padlekar ... bodytracking TD: DNEG
Jongwon Pak ... fx artist: visual effects
Francesco Panzieri ... compositor: Digital Domain
Emese Papp ... character fx
Nathan Parade de la Feraude ... Visual Effects Production Assistant
Phanie Parent ... compositor
Stephane Paris ... visual effects supervisor: Cinesite
Adam Parker ... Production Assistant: ScanlineVFX
Junaid Parmar ... rigging td: double negative
Rohan Parmar ... matchmove artist
Vishal Parmar ... compositor
Steve Parsons ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Balasubramani Parthasarathy ... camera tracking td
Dana Passarella ... stereo compositing lead
Mitul Patel ... fx supervisor
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios
Ratnesh Patel ... roto artist
Saurabh Patel ... matchmove lead: double negative
Jeremy Patterson ... stereoscopic compositor
Caprice Paxton ... stereo producer: Legend 3D
Negin Paydarfar ... digital compositor
Jessica Pearce ... production coordinator: Stereo D
Bethany Pederson Onstad ... data wrangler
Martin Pedreira ... digital compositor: Rodeo FX
Jennyfer Pellerin ... 2d/compositing artist: Cinesite / roto and paint artist: Rodeo FX
Martin Pelletier ... head of quebec studio: Rodeo FX
Eric Pepin ... vp operations: Rodeo FX
Michael Perdew ... visual effects producer: luma pictures
Adam Pere ... visual effects producer: crafty apes
Raul Perez ... visual effects artist
Alex Perlstrom ... systems admistrator: Scanline VFX
Ann Perreault ... visual effects production assistant: Rodeo FX
John Perrigo ... fx td
Pablo Perugorria ... production/technical support: Cinesite
Josip Peterkovic ... matchmove artist: Luma Pictures
Eric Petey ... animator supervisor: Scanline VFX
Frank Petit ... digital compositor
Ignat Petrov ... rotomation artist
Mathieu Phaneuf ... modeling artist: Rodeo FX
Sandy Phetchamphone ... finaling manager: Stereo D
Phets Phonasa ... stereoscopic lead
Tananuch Phosri ... BG Prep Artist
Teddy Phuthanhdanh ... visual effects data wrangler
Dominic Piché ... modeling supervisor: Rodeo FX
Susan Pickett ... visual effects producer
Nicolas Pierquin ... concept artist: luma pictures
Ezra Pike ... Extraction Artist: Double Negative
Raphael A. Pimentel ... animation supervisor
John Ployhar ... visualization artist: the third floor
Nilesh Pobatti ... modeling artist: double negative
Ugo Poinas ... paint artist: Rodeo FX
François Poirier ... visual effects editor: Rodeo FX
Luca Poletto ... VFX production assistant: DNEG
Yash Polke ... effects technical director: Double Negative
Monique Pollaehne ... visual effects producer
John Polyson ... visual effects editor: Lola VFX
Jason Pomerantz ... post production supervisor: Stereo D
Ipyana Ponder ... compositor
Eddie Porter ... lead compositor: Luma Pictures
Justin Porter ... digital production manager: Luma Pictures
Michael Porterfield ... compositing supervisor
Etienne Poulin St-Laurent ... matchmove supervisor: Rodeo FX
Guillaume Poulin ... visual effects editor: Rodeo FX
Gabrielle Powell ... 3d stereoscopic production coordinator
Pyrrha Powilanska-Burnell ... Line Producer: Double Negative
Kiran Prabhu ... model td
Mahajan Prashant ... camera tracking td
Jeremy Preissner ... sr. systems administrator: Legend 3D
Padiyachi Premraj ... roto artist: visual effects
Quentin Prenant ... CFX artist at Scanline VFX
Brennan Prevatt ... lead compositor: Scanline VFX
Francis Prince ... visual effects
Richard Pring ... senior stereo editor: dneg
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios
Jaime Provido ... technology resource administrator: Method Studios
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Jakub Pruszkowski ... lead compositor: Double Negative
Ivan Prvulj ... lead fx artist: ScanlineVFX
Christopher Puchta ... effects technical director: Digital Domain
Lauren Puntillo ... head of marketing: the third floor
Robin Purdy ... Animator
Francis Puthanangadi ... compositing supervisor: Digital Domain
Yu Qin ... 2d/compositing artist: Cinesite
Woreshmean Qudrat ... visual effects production coordinator: Scanline VFX
Paul Patrick Quinn ... visual effects
Ricardo Quintero ... digital compositor
Romina Rabti-Zolpirani ... render wrangler: Rodeo FX
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: Double Negative
Simon Rafin ... senior compositor: ILM
Jesper Rahlff ... visual effects
Imran Ahmed Raichuri ... 3D modeling artist: double negative
Yves Rainville ... modeling artist: Rodeo FX
Sathya Rajarajan ... compositor
Keerthana Ramani ... technical director: Stereo D
Alma Ramirez ... visualization artist: the third floor
Guillermo Ramos ... digital compositor
Pablovsky Ramos-Nieves ... lighting lead/senior lighting td: Scanline VFX
Austin Ramsey ... visual effects compositor
Ryan Ramsey ... senior stereoscopic compositor: Deluxe
Jeff Ranasinghe ... concept and look development artist: Method Studios
Atish Ranjan ... lighting td
Ankit Rathod ... Stereo Supervisor
Kisholay Ray ... production coordinator
David Raymond ... creature fx artist: Rodeo FX
Kevin Razo ... Technical Lead
Vijay Bharath Reddy ... Lead Compositor
Derek Rein ... 2d/compositing artist: Cinesite
Leslie Renaud ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jana Rexhausen ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Marie Rheinschild-Jordan ... visual effects producer
Mike Rhone ... fx artist
Jordan Rice ... 2d visual effects runner
Tyler Rice ... element qc
Steffen Richter ... digital compositor: Method Studios
Daniel Riddle ... modeler & texture artist: luma pictures
Mnandi Ridley ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Stéphane Rioux ... digital compositor: Rodeo FX
Bastien Rivas ... visual effects coordinator
Genesis Rivas ... visual effect artist
Martin Rivera ... visualization artist: the third floor
Ariz Akhtar Rizvi ... senior stereo supervisor
Alexandra Robert ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Charles G. Roberts ... compositor
James William Roberts ... lead lighting td
Sharon Roberts ... visual effects line producer: DNEG
Joshua Robertson ... pipeline td
Travis Robinson ... visual effects coordinator
Cabral Rock ... visual effects producer: ILM Singapore
Lovell Rodricks ... modelling td
Paulina Rodriguez Lemus ... 2d/compositing artist: Cinesite
Karl Rogovin ... effects technical director: Luma Pictures
Marcos Romero ... character td: Luma Pictures (as Marcos D. Romero)
Ryan D. Romero ... digital artist
Xavier A. Romo ... end credits artist: exceptional minds [us]
Sergio Rosas ... lighting artist
Marc A. Rousseau ... vfx executive producer: Cinesite
Pierre Rousseau ... fx artist: Rodeo FX
Marine Rousselet ... rotoscope and paint artist: Rodeo FX
Rajat Roy ... Senior Compositor
Viktoria Rucker ... visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios
Angel Gil Ruiz ... senior matchmover
Christy Runyon ... production manager (as Christy Williams)
Nathan Rusch ... pipeline technical director: Luma Pictures
Darren Russell ... 2d/compositing artist: Cinesite
Brian Rust ... lead compositor
Sylvain Régnié ... rotoscope artist: Rodeo FX
Madalynn Rose Sadeghian ... producer: Stereo D
Sanu Sagar ... designer: perception
Mandeep Singh Saini ... 2d/compositing artist: Cinesite
Sneha Saji ... matchmove: DNEG
Petr Sajner ... digital compositor
Ryo Sakaguchi ... cg supervisor: Scanline VFX
David Salamon ... lidar scanning supervisior: RISE Visual Effects Studios
Erick Salazar ... lighter: Method Studios
Azhar Salim ... digital artist
Celestin Salomon ... lead artist: Cinesite / texture artist: Rodeo FX
Gregory Salter ... lead artist: compositing: ILM
Mayur Samant ... lead technical animator
Herbert Samson ... visualization artist: the third floor
Martin Gorbea Sanchez ... layout artist: Rodeo FX
Lui Sanchez-Fontillas ... Lead Roto Paint Artist
Jason Sanford ... visual effects executive producer: Crafty Apes
Mohan Sangeeth ... Digital Production Manager
Ghosh Sanjay ... texturing: DNEG
Clement Sanna ... 2d/compositing artist: Cinesite
Raphael Santos ... digital compositor: DNEG Vancouver
Saranraj ... Matchmove & Roto-Anim Artist: DNEG
Rohit Sardesai ... VFX Line Producer
Ashwin Sareen ... render technician/data io: Method Studios Vancouver
Tarkan Sarim ... lead grooming td: scanline vfx
Sabin Sasidharan ... Lead Stereoscopy Compositor DNEG
Anthony Saturno ... visual effects artist: For Exceptional Minds [us]
Hemant Parshuram Sawant ... digital compositor
Jason Adam Schaefer ... compositor
Casey Schatz ... technical supervisor: the third floor
Paul Schlie ... digital compositor: Rodeo FX
Yoann Schmid ... lighting artist: ScanlineVFX
Dennis Schmidt ... fx artist: Rodeo FX
Paul Schmitke ... visual effects artist
Lisa Schmölzer ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Erik Schneider ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Tanissa Potrovitza Schoen ... 3D Stereoscopic Associate Producer
Marc Schoenbeck ... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Yannic Schoof ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Brett Schroeder ... lead animator: cinesite
Rayk Schroeder ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jan Schubert ... lookdev td: Double Negative
Eric Schultz ... mid lighting technical director: Double Negative
David Schuster ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Angelika Schweitzer ... Technology Resource Lead
Brendan Seals ... visual effects supervisor: luma pictures
Jérémie Sebban ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
László Sebõ ... Software Developer
Ryan Sefton ... 3d artist
Flavio Segal ... lighting artist
Nupur Sehgal ... fx td: Method Studios
Pedro Seixas ... digital compositor
Eric Senecal ... 3d/vfx artist: Cinesite
Yuri Serizawa ... visual effects
Joseph Severn ... senior lidar tech
Anastasia Sevrugina ... visualization artist: the third floor
Khizar Shabir ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Rasoul Shafeazadeh ... matte painting supervisor: Method Studios
Viren Shah ... Lead Lighting TD: DNEG
Yi Shan ... techanim artist
Aurora Shannon ... colourist: visual effects
Amrish Sharma ... cfx artist
Deepakkumar Sharma ... matchmove artist
Prateek Sharma ... stereo supervisor
Vineet Sharma ... fx td: DNEG
Jessica Sharp ... line producer: Stereo D
Katryna Shattuck ... associate bidding producer: luma pictures
Mundel Shaurya ... Lookdev TD
Betty Shaw ... digital resource manager: ilm
Taylor Shaw ... visual effects artist
Sufiyan Sheikh ... rigging td: double negative
Brock Shekelton ... visual effects editor: Crafty Apes
Nishad Shelar ... modeler
Gary Shelley ... Roto/Paint Lead
Amy Shepard ... digital artist
Craig Sheppard ... visual effects editor: DD
Drew Shields ... tracking lead: method studios
Terry Shigemitsu ... visualization artist: the third floor
Sammy Shikaze ... visual effects coordinator
Nithin Shivaraju ... production co-ordinator
Ahmed Shoaib ... roto/paint artist: stereoscopic conversion
Erik Shveima ... visualization artist: the third floor
Javed Siddiqui ... senior modeler: DNEG
Aleksandra Sienkiewicz ... lead lookdev compositor: Method Studios
Marcela A. Silva ... Lead Compositor
Jared Simeth ... associate vfx supervisor: Luma Pictures
Vishnu Simha ... 3d modeling artist: double negative
Christian Simon ... lead artist: Cinesite
Jade Simpson ... stereo compositor: Stereo D
Shane Simpson ... visual effects artist
Abhishek Singh ... lead compositor
Ambar Singh ... effects artist: Luma Pictures
Ankur Singh ... modeler: DNEG
Gaurav Singh ... 3D Modeler: DNEG
Neha Singh ... Modeler
Nitin Singh ... vfx department production manager
Pratik Pradeep Singh ... visual effects artist
Ranjeet Singh ... visual effects artist
Korn Singprasong ... data i/o: Double Negative
Thanapoom Siripopungul ... character td supervisor: luma pictures
Maciej Skoluba ... compositor
Michael Slater ... lighting technical director
Scott Slater ... visualization artist: the third floor
Andrew Slevin ... production assistant: Scanline VFX
Bryan Smeall ... digital artist: Digital Domain
Edmond Smith III ... visual effects artist
Billy Smith ... senior paint artist
Billy Smith ... senior paint artist
Connor Smith ... vfx production coordinator
Dane Allan Smith ... Global Head Of Business Development: The Third Floor
Jonty Smith ... visual effects artist: clear angle studios
Joshua Smith ... compositor
Parker Smith ... stereo compositor
Nikki Snider ... digital compositor: DNEG
Jason Solberg ... visual effects editor
Jordan Soler ... grooming artist
Jordan Soles ... vp development & technologies: Rodeo FX
Jitendra Soni ... stereo compositor: Deluxe StereoD
Romain Sontag ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios
Satish Kanta Sorensangbam ... visual effects artist
Cameron Sorgi ... digital compositor: luma pictures
Kevin Souls ... visual effects supervisor: luma pictures
Nelson Sousa ... model department supervisor: Digital Domain
Tommy Souza ... visualization coordinator: the third floor
Richard Sowerby ... lead artist: Cinesite
Doug Spilatro ... visual effects supervisor
Anshul Kumar Srivastava ... texture artist: DNEG
Sonal Srivastava ... bodytack artist
Brett Stapleton-French ... digital compositor
Anthony Stedman ... texture artist: Rodeo FX
Irena Steinnagel ... creature td: DNEG
Mark Stepanek ... lead artist: Cinesite
Mark Stern ... visual effects executive producer: Lola Visual Effects
Jeremy Stewart ... animation supervisor
Jelena Stojanovic ... compositor
James Stone ... lead modeller
Yesod Stone ... production support group: Legend
Perry Stoutt II ... stereo artist: Stereo D
Andrew Stovesand ... visualization artist: the third floor
Jonas Stuckenbrock ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jim Su ... rigging supervisor: Scanline VFX
Nishant Subrahmanian ... visual effects production manager
Masaya Sugimura ... 3d/vfx artist: Cinesite
Michael Sullivan ... digital imaging technician: LOGAN
Troy Summersett ... visual effects artist: Stereo D
Ashutosh Surawshi ... Roto Artist: prime focus
Adrian Sutherland ... Senior Compositor
Mary Swain ... visual effects coordinator
Swarnadeep ... visual effects artist
Michael J. Sweetser ... compositor: dneg
Brian Sziklasi ... element qc artist: Stereo D
Krishna Prasad T. ... visual effects line producer
Mehdi Tadlaoui ... lead artist: Cinesite
Mark Joey Tang ... digital compositor: Rodeo FX
Wilson Tang ... digital restoration
Daniel Tapia ... lighting lead
Dipak Tarpara ... vfx artist: Stereo D
Patrick Tasse ... lead artist: Cinesite
George Tatchell ... 3d/vfx artist: Cinesite
Kian Tavasoli ... compositing artist: Luma Pictures
Eunice Taylor ... Digital Coordinator: Luma Pictures
Mason A. Taylor ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Elena Tchijakoff ... rigging artist: Rodeo FX
Jessica Teach ... executive staff: ILM
Randy R. Tecson ... 3d/vfx artist: Cinesite
Nicolas Teisseire ... lighting artist: Rodeo FX
Werner Ten Hoeve ... compositor: Digital Domain 3.0
Adrian Teng ... visual effects artist
Emily Tersigni ... stereo artist
Shashank Thakur ... model td: Double Negative
Marc-Antoine Thibault ... rotoscope artist: Rodeo FX
Olivier Thibaut ... head of software: Method Studios
Jason Thielen ... visualization supervisor: the third floor
Cameron Thomas ... lead compositor: Scanline VFX
Brian Thomason ... visual effects: Digital Domain
Mat Thompson ... visual effects department production manager: dneg
Johan Thorngren ... generalist supervisor: ILM
Raghavi Arya Thota ... stereo compositor
Jan-Niklas Tille ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Andrew Tinkler ... Stereo Compositor
Heiko Tippelt ... lead artist: Cinesite
Rohan Tirkey ... stereoscopic supervisor
Tim Tobin ... digital compositor: Double Negative
Shermaine Toh ... compositor: Scanline VFX
Beth Tomashek ... visualization artist: the third floor
Tyler Tometich ... tv campaign graphics: mOcean
Roohi Topgi ... 3d generalist: ScanlineVFX
Alexandra Torelli ... rotoscope artist: Rodeo FX
Jesus Tostado ... visual effects artist
Mike Tosti ... engineer
Vincent Touache ... creature technical director
Jessica Toucoula ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Will Towle ... digital compositor
Victoria Tracconi ... senior visual effects coordinator
Mai-Anh Tran ... environment artist: Rodeo FX
Diego Trazzi ... visual effects
Chris Treichel ... director of production: Stereo D
Amelie Tremblay ... visual effects production assistant: Rodeo FX
David Tremblay ... rotoscope artist: Rodeo FX
Merten Tremer ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
John Treusch ... visual effects artist
Esther Trilsch ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Christine Troianello ... compositor: Dneg
Kristina Truong ... production coordinator: ILM
Tom Truscott ... digital compositor
Tzung-Da Tsai ... flowline development lead
Graeme Tung ... senior lighting technical director
Abdul Ahad Tunio ... stereo compositor: Stereo D
Aurore Turbé ... texture artist: Rodeo FX
Alexandra Turmel ... rotoscope artist: Rodeo FX
Alexei Tylevich ... Creative Lead/Visual Effects / Visual Effects Second Unit Director
Yuki Uehara ... digital compositor
Ed Ulbrich ... Visual Effects Executive
Patryk Urbaniak ... look development td: DNEG
Tanzir Uzzaman ... digital compositor
Viral Vadalia ... technical support: Double Negative
Juan Francisco Valdivieso ... 3d/vfx artist: Cinesite
Adrien Vallecilla ... Lead lookdev & lighting
Rick van de Schootbrugge ... compositor
Marco van der Merwe ... FX Technical Director
Andrew Van Midde ... Shoot TD
Jack Van Nuis ... compositor
Daniel Ruiz Vargas ... 3d/vfx artist: Cinesite
Luis Vega ... visualization artist: the third floor
Vanessa Velasquez ... Double Negative: technology
Maegan Veloso ... layout artist: method studios
Leiki Veskimets ... department production manager: Scanline VFX
Opale Vezina ... rotoscope artist: Rodeo FX
VikramSampath ... Line producer: Dneg
Joseph Villa ... roto/paint lead: Method Studios
Venugopal Vimal ... modelling td
Johannes Vogt-Reimuth ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Jan Volckmann ... digital compositor: Rodeo FX
Scott Vosbury ... compositor: Scanline VFX
Holger Voss ... head of cg: Cinesite
Louis Vottero ... character fx
Jean-Philippe Voyer ... matchmove artist: Rodeo FX
Samantha Wade ... visualization artist: the third floor
Thomas Dane Wagener ... stereo coordinator: Scanline VFX
Ghanshyam Sureshbhai Waghela ... visual effects supervisor: Assistant supervisor - Deluxe Pune/Stereo D
Harrison Wang ... animator: Rodeo FX
Pablo Wang ... digital compositor
Ran Wang ... digital artist: Digital Domain
Rose Wang ... digital matte painter: ScanlineVFX
Sirui Wang ... Production Coordinator
Varot Wanithanont ... fx technical director: Dneg
Joe Warner Jr. ... cyber scanning technician: Clear Angle Studios
Thaddeus Warren ... matte painter
Jun Watanabe ... effects technical director: Industrial Light and Magic
Martin Toby Watson ... layout artist: Scanline vfx
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Jonathan Weber ... visual effects supervisor: RISE Visual Effects Studios
Helena Wegmann ... studio manager stuttgart: RISE Visual Effects Studios
Zack Weiler ... cfx: scanline vfx
Jeff Wells ... digital compositor: Scanline VFX
Kyle Whaley ... assistant depth department manager
Prasad Wharavadekar ... matchmove artist: DNEG
George Wharton ... Compositor: DNEG
Stephanie Whitmarsh ... Fx artist: DNEG
Aric Whittom ... stereoscopic compositor
Shaina Wiarda ... visual effects coordinator
Shane Christopher Wicklund ... senior digital compositor: ScanlineVFX
Valerie Wicks ... visual effects coordinator
Rudy Wijaya ... visualization artist: the third floor
Michael Wilde ... Modelling TD: DNeg
Katie Williams ... roto/paint artist: Digital Domain
Chris A. Wilson ... lighting td: Method Studios
Johnny Wilson ... In-House Lead Compositor
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Matthias Winkler ... cg supervisor: RISE Visual Effects Studios
Sebastian Wirbelauer ... animator: RISE Visual Effects Studios
Florian Witzel ... fx supervisor: ILM
Eddy Wolfson ... senior paint artist
Tom Wolstenholme ... 3d/vfx artist: Cinesite
Eric Hp Wong ... lighting td
Pornthep Wongkitigumjorn ... VFX Artist: Method Studios
Glenn Woodburn ... cyber scanning: Direct Dimensions
Sierra Woodburn ... cyber scanning: Direct Dimensions
Ryan John Woodward ... build supervisor: Double Negative
Gregg Wrenn ... visualization artist: the third floor
Wendi Harris Wu ... rigger: Scanline VFX
Garrett Wycoff ... 2d lead: luma pictures
Dane Wylie ... assistant depth supervisor
Saxson Xavier ... matchmove artist: Dneg
Jiacheng Xu ... digital compositor: Double Negative
Shravankumar Yadav ... digital artist
Casey Yahnke ... Compositor: Double Negative
Janet Yale ... visual effects producer: DNEG
Andy Yamada ... stereoscopic coordinator
Howard Yan ... accountant: ScanlineVFX
Hailie Yang ... vfx pa: additional photography
Kate Yang ... technology: ILM
Momo Yang ... senior matchmover
Michael Yates ... lighter/compositor
Jeen Yee ... associate production manager: ilm
Tiffany Yee ... visualization artist: the third floor
Louis Yeum ... animator: Rodeo FX
Benjamin James Ying ... compositing supervisor: luma pictures (as Ben Ying)
Aleksandar Yochkolovski ... Lead Lookdev TD CINESITE
Jacob Yorke ... visual effects artist
Andrew M. Young ... stereo supervisor: end title sequence
Asia Youngman ... visual effects artist
Ahmed Yousry ... cg supervisor
Sophia Yu ... visualization artist: the third floor
Wing Kit Yu ... fx td: DNEG
Can Yuksel ... visual effects artist
Volkan Yurdakul ... 2d/compositing artist: Cinesite
Indrit Zabzuni ... 3d artist
Christopher Lee Zammit ... senior character texture artist: Double Negative
Carles Zamorano ... Environment Generalist TD: DNEG
Céline Zapater ... visual effects editor: Rodeo FX
Alexandra Zedalis ... visualization artist: the third floor
Alvaro Zendejas ... digital compositor
David Zeng ... pipeline technical director
Eric Zhang ... texture & shading artist
Kevin x.l Zhao ... stereo compositor: xiao zhao from stereoD
Cleve Yilun Zhu ... sequence lead compositor: Dneg
Johnny Zhu ... technical director: Legend3D
Andrew Zink ... cg supervisor: luma pictures
Susan Zwerman ... visual effects executive producer: Exceptional Minds
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Sean Amlaner ... compositing supervisor: Lumeni Productions (uncredited)
Rajesh Babu ... associate producer (uncredited)
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Lorien Baquera ... depth artist: Stereo D (uncredited)
Stephanie Belanger ... paint & rotoscoping artist: Cinesite (uncredited)
Saumik Chaudhuri ... Intern paint & roto: ScanlineVFX (uncredited)
Victor Frenkel ... research & development: ILM (uncredited)
Lou Gatti ... visual effects coordinator (uncredited)
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning- Clear Angle Studios (uncredited)
Jin Ji ... visual effects artist (uncredited)
Mike Jutan ... research & development: Industrial Light & Magic (uncredited)
Julia Lou ... software developer: DNEG (uncredited)
Madhurimagupta ... stereo compositor: Deluxe Stereo D (uncredited)
Chiaki Matsubayashi ... visual effects (uncredited)
Tom Minor ... software developer: DNEG (uncredited)
Jonathan Niquet ... pipeline td: RodeoFX (uncredited)
Prakash Pathak ... visual effects coordinator (uncredited)
Brian Peluso ... compositor: Scanline VFX (uncredited)
Bhanu Pratap Rathore ... Team lead depth (uncredited)
Branan Sarveswaran ... element qc artist: Stereo D (uncredited)
Davis Scott Porter Saunders ... creative supervisor: StereoD (uncredited)
Jacob Telleen ... pipeline technical director: DNEG (uncredited)
Joseph Towe ... digital artist (uncredited)
Niel Vas ... software developer (uncredited)
Shawna Zegarra ... technical support: Double Negative (uncredited)

Stunts

Edit
Luke Aikins ... stunts
Randall Archer ... stunt performer
Ben Aycrigg ... stunt performer
Adrienne Ballenger ... stunt performer
Charles Barden ... stunt double: Derek
Kelli Barksdale ... stunt double: Cassie (as Kelli Lynn Barksdale)
Danya Bateman ... stunt performer
Kelly Bellini ... stunt driver
Grady Allen Bishop ... Russian Arm Driver
Chris Brewster ... fight coordinator
Dan Brown ... stunt double: Sonny Burch / stunts: Los Angeles Unit (as Dan W. Brown) / stunts: San Francisco Unit (as Dan W. Brown)
Tamiko Brownlee ... stunt double: Ghost
Kevin Cassidy ... stunt performer
Alex Chansky ... stunt performer (as Alex Chanskey)
Anis Cheurfa ... stunt performer
Stephen Conroy ... stunt performer
George Cottle ... stunt coordinator
Brycen Counts ... assistant stunt coordinator
Alan D'Antoni ... stunt performer
Nicholas Daines ... stunt double: Antilov
Chris Daniels ... stunt performer / stunt rigging coordinator
Liam Day ... stunt performer
Kent De Mond ... stunt double: Elihas Starr
J. Mark Donaldson ... stunts: Los Angeles Unit / stunts: San Francisco Unit
Danny Downey ... stunt performer
Stephen Dunlevy ... stunt performer
Kiante Elam ... stunt double: Bill Foster / stunt performer
David Elson ... stunt performer
Michael Endoso ... stunt performer (as Mike Endoso)
Marie Fink ... stunt performer
Stephane Fiossanangaye ... stunt performer
Scott R. Fisher ... stunts: Los Angeles Unit / stunts: San Francisco Unit
Brent Fletcher ... stunts
Alessandro Folchitto ... stunt performer
Colin Follenweider ... stunt double: Ant Man
Jeremy Fry ... stunt performer
Brenda Lorena Garcia ... stunt double: Cassie (as Brenda Garcia)
Anthony Genova ... stunt performer
Andy Gill ... stunt coordinator: second unit
Kelly Gill ... stunts
Marian Green ... stunt performer
Dante Ha ... stunt performer
Shane Habberstad ... stunt performer
Barry Hanley ... stunt performer
Michael Hansen ... utility stunts
Riley Harper ... stunt performer (as Riley Thomas Haper)
Casey Hendershot ... stunt performer
Zac Henry ... assistant stunt rigging coordinator: second unit (as Zachary Henry)
Crystal Hooks ... stunts
David Hugghins ... stunt rigging coordinator
Isaac Hughes ... stunt performer
Scott Hunter ... stunt performer
James Hutchison III ... stunts
Daniel Jackson ... stunts
Terry Jackson ... stunt driver / stunt performer
Cal Johnson ... stunt driver
Juliene Joyner ... stunt performer
Abigail Jurewicz ... stunt performer
Keone Kim ... stunt performer (as Vernon Keone Kim)
Jess King ... stunt performer / stunts: Los Angeles Unit / stunts: San Francisco Unit
Henry Kingi ... stunt driver
Ingrid Kleinig ... stunt double: Hope Van Dyne
Joel Michael Kramer ... stunts
Oakley Lehman ... stunts
Will Leong ... stunt double: Woo (as William Leong)
Bethany Levy ... stunt double: Catherine
David Paul Lord ... stunt driver
Jared Losano ... stunt double: Uzman
Buddy Love ... stunts: San Francisco Unit
Buddy Love ... stunts: Los Angeles Unit
David Brian Martin ... stunt driver
Tony McFarr ... stunt performer
Renae Moneymaker ... stunt double: Janet Van Dyne / stunt double: Wasp
William Morts ... stunts
Robert Nagle ... Array Unit stunt car driver
Niko Nedyalkov ... stunt performer (as Nikolay Nedyalkov)
Daniel Norris ... stunt performer
Paul Andrew O'Connor ... stunt performer (as Paul O'Connor)
Casey O'Neill ... stunt performer / stunts: Los Angeles Unit / stunts: San Francisco Unit
Vladimir Orlov ... stunt performer
Chris Palermo ... stunt performer
Brian Philpot ... stunt performer
Steve Picerni ... stunts
Vanessa Rael ... stunt office manager
Rex Reddick ... stunt driver (as Rex James Reddick)
Delmar Reyna ... stunt performer
Alice Rietveld ... stunt performer
Cody Robinson ... stunt performer
Erik Rondell ... stunts
Corrina Roshea ... stunt driver
Michael Runyard ... stunt double: Hank Pym
Angie Russo ... stunts
Jordan Salmon ... stunt performer
Elena Sanchez ... stunt performer
Marc Scizak ... stunt performer
Paul E. Short ... stunt driver
Brian Simpson ... stunts
Gregg Smrz ... stunts
Buddy Sosthand ... stunts
Travis Steele ... stunt driver / stunt office assistant
Matt Sweeney ... stunts: Los Angeles
Matt Sweeney ... stunts: Los Angeles
Nancy Thurston ... stunt driver
Coleen M. Tracy ... stunts
Ashley Rae Trisler ... stunt driver (as Ashley Trisler)
Michael Trisler ... stunts
Mark Aaron Wagner ... stunts: Los Angeles Unit (as Mark Wagner) / stunts: San Francisco Unit (as Mark Wagner)
Marlow Warrington-Mattei ... stunt double: Luis / stunt double: Paul Rudd
Jim Wilkey ... stunts: Los Angeles Unit / stunts: San Francisco Unit
Thom Williams ... stunt double: Big Agent
Eddie Yansick ... stunt performer
Bill Young ... stunts
Marcus Young ... stunt performer
David Alessi ... precision driver (uncredited)
Dean Bailey ... utility stunts (uncredited)
Adrienne Ballenger ... utility stunts (uncredited)
Kelli Barksdale ... stunts (uncredited)
Kelly Bellini ... stunts (uncredited)
Joanna Bennett ... stunts: wasp motion capture double (uncredited)
Girvan 'Swirv' Bramble ... utility stunts (uncredited)
Sergio Briones ... stunt double (uncredited)
Tamiko Brownlee ... utility stunts (uncredited)
Joe Bucaro III ... stunt driver (uncredited)
Arnold Chon ... stunts (uncredited)
Niko Dalman ... stunt double: Goran Kostic (uncredited)
Leesha Davis ... utility stunts (uncredited)
Greg Dela Riva ... stunt rigger (uncredited)
Danny Downey ... stunt driver (uncredited)
Joe Dryden ... utility stunts (uncredited)
Kevin Dyer ... utility stunts (uncredited)
Richard Epper ... utility stunts (uncredited)
Jimena Ferrante ... stunt performer (uncredited)
Alessandro Folchitto ... stunt double (uncredited)
Walter Garcia ... fight coordinator: second unit (uncredited)
George Giordano ... stunt performer (uncredited)
Travis Gomez ... stunts (uncredited)
Jared Leland Gore ... stunts (uncredited)
Jessie Graff ... Motion Capture Double (uncredited)
Jef Groff ... stunt driver: hellcat goon (uncredited)
Tracy Hambrick ... precision driver (uncredited)
Riley Harper ... stunt driver (uncredited)
Regis Harrington ... stunts: Camera Bike Rider (uncredited)
Jacob Hugghins ... stunts (uncredited)
Duke Jackson ... stunt player (uncredited)
Michael Jamorski ... stunts (uncredited)
Juliene Joyner ... stunt utility: pedestrian, moped (uncredited)
Steve Kelso ... stunt driver (uncredited)
Keone Kim ... utility stunts (uncredited)
Matt LaBorde ... utility stunts (uncredited)
Tony Lazzara ... stunt driver (uncredited)
Danny Le Boyer ... utility stunts (uncredited)
Will Leong ... stunt performer (uncredited)
Jalil Jay Lynch ... Motorcycle Stunts & Car Stunts (uncredited)
David Brian Martin ... stunts (uncredited)
Anthony Martins ... stunts (uncredited)
Jessica Merideth ... utility stunts (uncredited)
Dave Moro ... precision driver (uncredited)
Prophet Muscle ... assistant stunt coordinator (uncredited)
Niko Nedyalkov ... utility stunts (uncredited)
Allan Padelford ... utility stunts (uncredited)
Chris Palermo ... motorcycle stunts (uncredited)
Ricardo Perez ... precision driver (uncredited)
Ryan Rasberry ... precision driver (uncredited)
Jeff Redlick ... vehicle driver (uncredited)
Alice Rietveld ... utility stunts (uncredited)
Jimmy N. Roberts ... stunt rider (uncredited)
Rich Rutherford ... stunt driver (uncredited)
Jordan Salmon ... utility stunts (uncredited)
Myke Schwartz ... stunt driver (uncredited)
Timothy Scott ... precision driver (uncredited)
Robert Shavers ... stunt performer: motocycle stunt (uncredited)
Brandon M. Shaw ... utility stunts (uncredited)
Paul E. Short ... stunts (uncredited)
Brett Smrz ... driving stunt double: Paul Rudd (uncredited)
Eric Stratemeier ... stunts (uncredited)
Hamid-Reza Benjamin Thompson ... utility stunts (uncredited)
Frank Torres ... stunts (uncredited)
Ashley Rae Trisler ... stunts (uncredited)
Jason Tubbs ... stunt driver (uncredited)
Keisha Tucker ... utility stunts (uncredited)
Torrey Vogel ... stunt performer (uncredited)
Mark Aaron Wagner ... stunt double: Paul Rudd, additional photography (uncredited)
Keith Ward ... stunt double: Walton Goggins (uncredited)
Thom Williams ... utility stunts (uncredited)
Eddie Yansick ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Daniel Abbott ... grip: Los Angeles
Erik Adams ... computer/video engineer
Matt Alexander ... grip
Joseph J. Allen ... second grip technician: San Francisco
Reid Andrews ... base camp generator operator
Stephen Bacquet ... lighting technician: Hawaii unit
Rebecca Baehler ... director of photography: macro unit
Kent Baker ... rigging key grip
Kevin Barnes ... best boy rigging electric: san francisco
Robby Baumgartner ... C camera operator
Tigris Bergman ... rigging grip: San Francisco
John Betancourt ... edge arm operator
Mike Black ... grip
Tyler Blackwell ... digital imaging technician: vfx unit
Gabriel Blain ... rigging grip: San Francisco
Kenneth Bolton ... grip
Zavier Bolton ... grip
Bryan Booth ... lighting console programmer
Jeffrey Bordessa ... rigging electrician: San Francisco
Eddie Bowlin ... Additional Best Boy Electric Moco Unit
Shannon Bringham ... digital utility: San Francisco stunt unit
Jeremy Brussell ... key grip: additional photography
Stephen Buckingham ... camera operator: "d" camera, San Francisco
Nick Cannon ... second assistant camera: second unit
Alex Carr ... Camera Array Engineer
Bill Cendak ... rigging electrician: San Francisco
Dave Childers ... grip: San Francisco
Gregory M. Childers ... grip: San Francisco (as Greg Childers)
Peter Chrimes ... key grip: second unit
Ian Chriss ... set lighting technician: San Francisco
Andrew Clarke ... electrician: additional photography
Josh Cleland ... additional digital loader
Josh Coburn ... grip rigger
Gregory Collis ... grip: San Francisco
Daniele Colombera ... digital imaging technician
Michael J. Conner ... fixtures technician
Kevin Cook ... dolly grip: second unit
Justin Cooley ... A camera: second unit
Kenneth Cooper ... rigging electric best boy: additional photography
Mauricio Cornejo ... rigging grip: San Francisco
Bobby Costello ... Scarab base tech
Kelly A. Croke ... rigging electrician
Jeff Crumbley ... camera operator: second unit
Lauren Elizabeth Cummings ... loader: second unit / second unit loader
James 'Spud' Danicic ... edge head technician
Juvonn Daves ... grip
Evan Davies ... electrician: San Francisco / set lighting technician: SF
Nyssa Davison ... rigging electrician: San Francisco
Alessandro Di Meo ... first assistant c cam/splinter unit
Damon Doherty ... canvas grip
Fred Duffer ... video assist operator: second unit
Christopher Duskin ... camera operator
Duke Duvauchelle ... electrician
Eric Dvorsky ... drone technician
Noah Eagle ... electrician
Scott Eagle ... set lighting technician
Joshua Earles-Bennett ... fixtures technician
Blane Eguchi ... camera pa: Hawaii Unit
Jeremy Emerman ... epk
Geoff Ernst ... set lighting technician
Jonathan Escobar ... rigging lighting technician
Michael Craig Ferguson ... aerial drone pilot
Sean Fisher ... Techno crane tech
Raul Flores ... electrician
Chase Flowers ... loader
Henry Fordham ... grip: Hawaii
Donny Fowler ... rigging best boy electrician
Rodell Francis ... Digital utility additional
Steven Frohardt ... best boy rigging grip
Scott Graves ... rigging gaffer
James Green ... best boy electric: additional photography
Zsolt P. Haraszti ... second assistant camera second unit
Rudy Harbon ... a camera operator: MOCO Unit
Jordan Harriman ... digital imaging technician: additional photography
Kent Harvey ... b camera operator: Los Angeles unit
Joe Heath ... grip: San Francisco stunt unit
Frank Helbig ... electrician: San Francisco unit
Jimmy Hendrix ... grip
Erik F. Hill ... grip: additional photography
Adam Hinson ... rigging electric
Jacob Hinson ... rigging electrician
Robert Hoelen ... grip: splinter unit
Adam Horne ... rigging console programmer
Darryl Humber ... dolly grip: "b" camera
Nastasia Humphries ... camera production assistant
Richard A. Hunt ... grip: San Francisco
Ronald H. Hynson ... gang boss rigging electric
Jonathan Irizarry ... lighting technician
Matthew Kelly Jackson ... "b" camera second assistant, second unit
Milan Janicin ... "a" camera second assistant: additional photography
John Jernigan ... lighting technician
Brook Johnson ... key rigging grip: San Francisco
Michael Jordan ... russian arm operator
Dan Juenemann ... set lighting technician: San Francisco stunt unit
Nathan Kaestle ... rigging grip: Canvas Room
Hiro Kakuhari ... lead mount tech: second unit
Jeremiah Kent ... second assistant camera: additional photography
Aaron Kirby ... second assistant camera: San Francisco stunt unit
Nick Kirkwood ... rigging electrician
Kiva Knight ... gaffer: San Francisco stunt unit
Steve Koster ... edge camera operator
Kalli Kouf ... camera utility: additional photography
Ernie Kunze ... set lighting technician: San Francisco stunt unit
Dean Labossiere ... electrician
Thomas D. Lairson Jr. ... second assistant camera: "b" camera
Lane Leagans ... grip
Nicholas Leone ... second assistant camera: "c" camera
Sam Lino ... digital loader: San Francisco stunt unit
Kevin Lippincott ... fixtures foreman
Kyle Lippincott ... electrician
Ryan L. Lizardi ... grip: second unit
Mathew Marden ... grip: San Francisco stunt unit
Raul J. Marin ... grip: second unit
Nick Masters ... rf technician
Kevin Matz ... lighting console programmer: second unit
Robert 'Boomer' McCann ... grip: San Francisco
Thomas McCarty ... lighting technician: additional photography
Nicholas McFarland ... lighting technician
Jonathan McKeown ... electrician
Adam Meadows ... video assist operator
Igor Meglic ... director of photography: second unit
Cameron Mendel ... video and computer playback engineer
Luke Messick ... grip
Christopher D. Miller ... rigging grip: San Francisco
Dan Ming ... "a" camera first assistant: additional photography
Christopher William Moore ... canvas grip / rigging grip
Jean Vande Moortel ... rigging grip: San Francisco
Christofer Moscoso ... grip: San Francisco stunt unit
Allen Mozo ... lighting technician: Hawaii Unit (as Alan Mozo)
Spencer Mulcahy ... best boy electric: San Francisco stunt unit / electrician: San Francisco
Sergio Munoz Jr. ... lighting technician
Jeff Nealon ... grip: San Francisco stunt unit
Nino Neuboeck ... first assistant camera: second unit
Henry Nguyen ... "c" camera second assistant / second assistant camera: San Francisco unit
David B. Nowell ... aerial director of photography (as David Nowell)
Gary Oldknow ... grip
Nicolas 'Nico' Ortiz y Pino ... rigging grip: San Francisco
Kyle Padelford ... edge arm operator
Joseph Harold Page ... gaffer: second unit, Atlanta
Jamie Pair ... 2nd AC VFX Array Plate
Onofrio Nino Pansini ... camera operator (as Nino Pansini)
Joseph Parker ... grip
Phil Pastuhov ... drone director of photography
Haydn Pazanti ... b camera first assistant
Cory Pennington ... data manager
Brad Peterman ... first assistant camera: "a" camera
Morten Petersen ... best boy electric: additional photography
Morty Petersen ... best boy electric: additional photography
Mark Pickens ... camera dolly grip pickup shots
Brian A. Pitts ... plate car technician: second unit
Michelle Pizanis ... assistant camera
Mark Polischeck ... video assist operator: 2nd unit
Paul Postal ... rigging gaffer: additional photography
Mila Puccini ... rigging electrician: San Francisco
C. Alan Rawlins ... key grip
Brad Rea ... a camera dolly grip
Patrick Redmond ... edge head technician
Eddie A. Reid IV ... rigging electric: additional photography
Nathan Rigaud ... mount fabricator: 2nd unit, atlanta
Craig Steven Riley ... key grip: additional photography
Jeff W. Rios ... second assistant array camera
Josh Rivenbark ... grip
Kenny Rivenbark ... oculus head tech
Jason Robbins ... digital utility
John Robling ... video utility
Dennis Rogers ... "c" camera first assistant / first assistant camera: San Francisco stunt unit
Peter Rosenfeld ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Ben Rothstein ... still photographer
Nick Rowland ... Dimmer Technician
Robert Russell ... second unit lighting console programmer
Robert M. Sagaser ... first assistant camera: second unit
Todd SanSone ... additional digital imaging technician: San Fransico unit
Kevin Sawicki ... video assist: Hawaii
Marc Schatalow ... set lighting technician: San Francisco stunt unit
Riko Schatke ... best boy grip
Christopher A. Schenck ... b camera operator
Cory Schulthies ... data manager: Additional Photography
Taylor Schultz ... dimmer tech
Matt Shearer ... rigging grip gang boss
Chris Shellenberger ... assistant chief rigging technician: San Francisco / local rigging gaffer: San Francisco
William Shore ... rigging electrician: San Francisco stunt unit
Michael Shortt ... rigging electrician: San Francisco
Harold Skinner ... gaffer: additional photography
Jared Slater ... aerial camera technician
David Tregea Smith ... video assist utility: San Francisco stunt unit
Roger Spain ... "b" camera second assistant: additional photography
Scott Sprague ... best boy electric
Shaun Stallard ... lighting technician
Jeff Sterner ... grip: stunt unit
Todd Stoneman ... first grip technician: San Francisco stunt unit
Cody Strong ... lighting technician: additional photography
Scott Stuart ... rigging grip gang boss
George Sugar ... lighting technician: additional photography
Kevin Sun ... loader: additional photography
Steven Sutherland ... grip
Brandon Swain ... rigging electric
Rafael E. Sánchez ... gaffer
Ryan Thomas ... lighting technician
Erick Thundercloud ... video assist: second unit
Manning Tillman ... first assistant camera: second unit
Clark Todd ... electrician: San Francisco unit
Trey Twitty ... second assistant camera: "a" camera
Jordan Tyson ... lighting technician
Mike Tyson ... rigging gaffer
Grant Valentine ... dimmer technician
Alan Vance ... rigging electrician: San Francisco
Tej Virdi ... set lighting technician: San Francisco stunt unit
Greg Waddle ... grip: second unit
Andy Waldron ... dolly grip: San Francisco stunt unit
Benton Ward ... rf technician
Joel C. Warren ... Fixtures Gang Boss
Victoria K. Warren ... second assistant camera: second unit
Chris Weigand ... electrician
Aaron Welch ... electrician
James D. Wickman ... dolly grip: second unit
Brook Willard ... digital imaging technician: second unit
Bradley Everett Wilson ... camera supporter: vfx unit
Billy Witherington ... rigging grip foreman
Theresa Wong ... second assistant camera: san francisco stunt unit
Gill Wright ... best boy rigging grip: San Francisco
Daniel Wurschl ... second assistant camera: "c" camera
Satoshi Yamazaki ... bestboy grip: second unit
Wilson Zhang ... set lighting technician: San Francisco
Matthew C. Brookman ... electrician (uncredited)
Kevin LaRosa Jr. ... drone pilot (uncredited)

Animation Department

Edit
Florine Abad ... animator: Method Studios
Tyson Bradock ... animator
Gabriel Bégin ... animator
Stephen Clee ... animation supervisor
Evan Clover ... lead animator
Pier-Olivier Cote ... animator
Jeremy Dziewir ... animator
Surpur E.G. ... animator
Anouchka Farrenc ... animator
Richard J. Gillies ... animator
David Herfindahl ... senior animator
Karrina Hooper ... animator
Greg Klein ... animator
Matt Kowaliszyn ... animation supervisor: Method Studios
Aaron Lambert ... animator
Joanna Lee ... animator
Joel Meire ... senior character animator
Alexander Melville ... animator
Daniele Mieli ... animator
Shawn Miller ... lead animator
Andrew Mills ... animator
Jack Preston ... animator
Jaco Pretorius ... animator
Dan Santos ... animator
Eugen Sasu ... animator
Byron Slaybaugh ... animator: title sequence
Alejandro Solorzano ... animator: Luma Pictures
Frankie Stellato ... animation supervisor
Chi Chung Tse ... animator
Jeff Vacanti ... senior animator: ILM
Harrison Wang ... animator: Rodeo FX
Josh Wood ... animator
Brandon Yates ... motion capture retargeting

Casting Department

Edit
Toni Avalos ... extras casting
Celia Becerra ... extras casting director
Brad Bittner ... extras casting: additional photography
Adriana Del Valle ... casting assistant
Alexandra Di Giacomo ... extras casting assistant
Molly Doyle ... casting assistant
Tara Feldstein ... casting: Atlanta
Deanna Greif ... casting assistant: New York
Barbara Harris ... adr voice casting
Alyssa Jacobson ... extras casting
Nicholas A. Mudd ... associate casting director
Chase Paris ... casting: Atlanta
Caroline Pommert-Allegrante ... casting associate: New York
Jason B. Stamey ... casting associate
Brian Webb ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department

Edit
Jana Acevedo ... seamstress
Tony Acosta Jr. ... specialty costumer
Anthony Almaraz ... key costumer
Sara Anderson ... set costumer
Jeanie Baker ... key costumer
Charelle Bronson ... set costumer
Chris Byrne ... key specialty costumer
Kelly Cercone ... table person
Ian Churchill ... ager/dyer
Allison Cirbus ... costumer
Synithia Cochran ... tailor
Allison E. Cohen ... set costumer: San Francisco
Christian Cordella ... costume illustrator
Ivo Coveney ... head specialty costume creator
Wendy M. Craig ... marvel costume supervisor
Libby Culligan ... specialty costumer
Tom Cummins ... key costumer
Chris Donio ... key specialty costumer
Deb Downing ... costumer
Dawn Ehrich-Hopper ... specialty costume crew
Michelle Fallon ... set costumer: San Francisco
Sarah Falls ... specialty costume fabricator
Sharon Fauvel ... key textile artist
Jose Fernandez ... Specialty Costume
Betsy Glick ... key costumer
Sarah Elizabeth Grant ... costumer
Stephanie Herrera ... ager/dyer
Yuan Anne Hua ... stitcher
Parrish Kennington ... set costumer
Jo Kissack ... assistant costume designer
Ritta Koleva ... cutter
Annika Emma Lawrence ... costumer
Riki LeCotey ... Set Specialty Costumer: 2nd Unit - Wasp/Ghost
Rosalie Lee ... specialty costume cutter
Mike Lutz ... set costumer: additional photography
Doug Mallette ... costume production assistant
Clayton Martinez ... key specialty costumer
Kelly Errigo Mason ... set costumer
Marian McColm ... costume assistant
April McCoy ... costume maker
Alyssa N. Miles ... specialty costumer (as Alyssa Miles)
Danny Molaschi ... specialty costumer: first unit
Bob Moore Jr. ... key costumer
Carlane Passman ... costume supervisor
Lily Scott ... set costumer
Georgia Sedmak ... specialty costumer
Duncan Shirah ... speciality costumer
Tamara Silbert ... costumer
Addy Steigerwalt ... set costumer
Raina Storer ... costumer
Elizabeth Thompson ... key specialty costumer
Matthew X. Trinkle ... Specialty costumer: United States
Valerie White ... set costumer: San Francisco (as Val White)
Edmund Woodward ... key specialty costumer

Location Management

Edit
Jimmie Bullis ... key assistant location manager
Liza-Anne Cabral ... location production assistant
Kyle Carey ... key assistant location manager: 2nd Unit
Miranda Carnessale ... key assistant location manager: Los Angeles
RaShawn Cash ... assistant location manager
Darrick Chan ... assistant location manager: San Francisco
Anthony Cianciolo ... location assistant: san francisco
Dan Cooley ... location manager: San Francisco
Kirsten Cornay ... location coordinator
Peter Costelli ... key assistant location manager: San Francisco
Nick DaLonzo ... location production assistant
Rashod Edwards ... assistant location manager: San Francisco
Mike Fantasia ... location manager
Corey Gilbert ... key assistant location manager: 2nd Unit
Mariah Hall ... location production assistant
Trent Hanible ... location assistant: San Francisco stunts
Adam Hardy ... assistant location manager: 2nd Unit
Ryan Hoke ... assistant location manager: Hawaii
Saisie M. Jang ... key assistant location manager: San Francisco unit (as Saisie Jang)
Paul Katsenis ... assistant location manager: San Francisco
John Kiernan ... location production assistant
Heather MacLean ... key assistant location manager: San Francisco
Donny Martino Jr. ... key assistant location manager
Tim McClure ... key assistant location manager
Paige Milne ... locations assistant: San Francisco
Alex Pearcy ... key assistant location manager: San Francisco
Willard Pennington ... assistant location manager: 2nd Unit
Matthew Riutta ... location manager: San Francisco plate unit
Isis Saucedo ... locations assistant: San Francisco
Michael Slack ... location production assistant
Samantha Sotos ... location production assistant
Rick Surad ... key assistant location manager: San Francisco
Jonathan Wymer ... location assistant
Sara Anders ... location production assistant: 2nd Unit (uncredited)
Ismael Castillo ... location production assistant (uncredited)
Sebastian Cerezo ... location scout assistant: Argentina (uncredited)
Mariano Cukar ... location scout: Argentina (uncredited)
Aubrey DeVaney ... assistant location manager (uncredited)
Lowell Lambert ... location assistant (uncredited)
Jessica Lee Malloure ... location assistant: San Francisco (uncredited)
Michael Raziano ... location scout: San Francisco (uncredited)
David Tennyson Thompson ... location production assistant (uncredited)
Taylor Whitehouse ... location assistant: San Francisco (uncredited)

Music Department

Edit
David Arch ... piano
Roger Argente ... musician: trombone
John Barrett ... score recordist
Christine Bergren ... music clearance and legal
Mark Berrow ... violin
Rachel Bolt ... viola
Fernand Bos ... music editor / score producer
Daniel A. Brown ... music preparation
Tom Brown ... music preparation
Lorenzo Carrano ... orchestrator
Nick Cooper ... soloist: cello
Francesca Crowley ... assistant to Mr. Beck
Tim Davies ... conductor / orchestrator
Steve Durkee ... Score Supervisor/supervising music editor
Reginald Davis Dzmg ... music sourcing
Dan Ellis ... musician: percussion
Chris Fogel ... additional score mixing
Mark Graham ... head of music preparation
Dave Hage ... music librarian
Christine Hals ... featured soloist
James Harrell ... composer: additional music
Greg Hayes ... recording engineer: rhythm section
Tanya Noel Hill ... music editor
Riley Hughes ... music preparation
Ryan Humphrey ...