Edit
Emerald Green (2016) Poster

(2016)

Full Cast & Crew

Directed by 

Felix Fuchssteiner
Katharina Schöde

Writing Credits  

Katharina Schöde ... (screenplay) &
Felix Fuchssteiner ... (screenplay)
 
Barry Thomson ... (co-author)
 
Kerstin Gier ... (novel)

Cast (in credits order) verified as complete  

Kostja Ullmann ... James A.P. Pimplebottom
Josefine Preuß ... Lucy Montrose
Maria Ehrich ... Gwendolyn Shepherd
Jannis Niewöhner ... Gideon de Villiers
Lion Wasczyk Lion Wasczyk ... Raphael de Villiers
Johannes von Matuschka Johannes von Matuschka ... Mr. Whitman
Matthias Winde Matthias Winde ... Mr. Mosely
Rolf Kanies ... William de Villiers
Jennifer Lotsi Jennifer Lotsi ... Leslie
Amelie Plaas-Link ... Serena
Laura Berlin ... Charlotte Montrose
Chris Tall ... Gordon Gelderman
Timur Isik Timur Isik ... Mr. Marley
Roman Kohnle Roman Kohnle ... Fahrer Loge
Karl Walter Sprungala Karl Walter Sprungala ... Shakespeare
Katharina Thalbach ... Großtante Maddy
Johannes Silberschneider ... Mr. Bernard
Friederike Rhein Friederike Rhein ... Sarah Bloomberg
Peter Simonischek ... Graf von St. Germain
Butz Ulrich Buse ... Miro Rakoczy (as Butz Buse)
Moritz Wedel Moritz Wedel ... TV-Moderator
Markus Daffinger Markus Daffinger ... Glatzköpfiger Wächter
Florian Bartholomäi ... Paul de Villiers
Justine del Corte Justine del Corte ... Madame Rossini
Felix Fuchssteiner Felix Fuchssteiner ... Adept
Berna Kilicli Berna Kilicli ... Frau mit Maske
Sascha Girndt Sascha Girndt ... Scherge
Hannes Pastor Hannes Pastor ... Scherge
Asuka Tovazzi Asuka Tovazzi ... Scherge
Frank Schneider Frank Schneider ... Pfarrer (as Frank A. Schneider)
Emilia Schüle ... Lady Amalia
Rufus Beck ... Xemerius (voice)
Veronica Ferres ... Grace Shepherd (archive footage)
Sibylle Canonica ... Glenda Montrose (archive footage)
Axel Milberg ... Lucas Montrose (archive footage)
Gerlinde Locker ... Lady Arista (archive footage)
Levin Henning Levin Henning ... Nick Shepherd (archive footage)
Bastian Trost Bastian Trost ... Lucas Montrose (jung) (archive footage)
Uwe Kockisch Uwe Kockisch ... Falk de Villiers (archive footage)
Rüdiger Vogler ... Mr. George (archive footage)
Gottfried John ... Dr. White (archive footage)
Chiara Schoras ... Margret Tilney (archive footage)
Maurizio Magno Maurizio Magno ... Robert (archive footage)
Martin Östreicher Martin Östreicher ... Lord Brompton (archive footage)

Produced by 

Tom Blieninger ... line producer (as Thomas Blieninger) / producer (as Thomas Blieninger)
Nathalie Bouteiller-Marin ... junior producer: Lieblingsfilm
Philipp Budweg ... producer
Felix Fuchssteiner ... producer
Hans W. Geissendörfer ... producer (as Hans W. Geißendörfer)
Andreas Habermaier ... line producer: GFF
Herbert G. Kloiber ... executive producer
Robert Marciniak ... associate producer
Katharina Schöde ... producer
David Taylor ... Local Producer Fixer
Markus Zimmer ... producer

Music by 

Philipp Fabian Kölmel

Cinematography by 

Florian Emmerich
Ralf Schlotter ... (as Ralf H. Schlotter)

Film Editing by 

Nicole Kortlüke

Casting By 

Katharina Schöde

Production Design by 

Ralf Schreck

Art Direction by 

Bettina Lessnig

Set Decoration by 

Birgit Esser

Costume Design by 

Alexander Beck

Makeup Department 

Niciy Axt ... makeup artist
Antje Huchel ... additional makeup artist
René Jordan ... makeup artist (as Renè Jordan)
Anette Keiser ... makeup artist
Georg Korpas ... special makeup effects artist
Marc Rieke ... wigmaker
Jörg Runk ... special makeup effects artist (as Jörg Runke)
Katja Savinen ... additional makeup artist (as Katja Savinen Rauben)
Vanessa Schneider ... additional makeup artist
Stuart Szymanski ... prosthetics sculptor

Production Management 

Laetitia Boschert ... unit manager
Moritz Deiseroth ... unit production manager
Manuel Faber ... set manager
Felix Fuchssteiner ... post-production supervisor
Cecile Lichtinger ... production manager
Nico Maresch ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Marie Ahrendt ... trainee assistant director
Stuart Cadenhead ... first assistant director: Scotland
Christine Haeussler ... trainee assistant director
Marco Huppertz ... trainee assistant director
Volker Petters ... second assistant director
Frank Schneider ... first assistant director (as Frank A. Schneider)
Anne Stoye ... second assistant director

Art Department 

Acki Allizar ... assistant property master: outdoor
Sabine Avenhaus ... sculptor
Markus Baum ... set construction
Ricci Becker ... set dresser (as Riccarda Becker)
Achim Brückmann ... set construction
Ivo Christenhuß ... set construction
Christina Degenhardt ... property master: indoor
Phillip Dreber ... set construction
Frank Ehlers ... construction coordinator
Jan Feil ... set dresser
Marlene Foltyn ... sculptor
Günther Freudlsperger ... set builder
Steffi Frost ... sculptor
Pierre Galic ... painter
Thomas Gelzinnes ... set dresser
Albrecht Hartmann ... property master: indoor (as Ali Hartmann)
Patrizia Heimken ... sculptor
Marei Hitzler ... assistant set decorator
Wolfgang Hoffman ... set construction (as Wolfgang Hoffmann)
Basti Karbowiak ... painter
André Knopp ... set construction (as Andre Knopp)
Oliver Koch ... property maker: Chronograph
Daniel Kolarov ... property master: outdoor
Mike Kramer ... set construction
Markus Kriesten ... set construction
Titus Kunze ... set construction
Alexander Kämpfe ... set construction
Daniel Lange ... construction coordinator
Patrick Lange ... set construction
Michael Lindhammer ... set construction
Felix Manchon ... painter (as Felix Maurice Manchon)
Inga Molsberger ... sculptor
Felix Montero ... set construction
Michaela Möller ... sculptor
Ulf A. Neelsen ... set builder
Simone Paintner ... painter
Lea Preuße ... trainee props
Nele-Tabea Reineke ... graphic artist
Eva Sauermann ... sculptor
Anne Schiek ... assistant set decorator
Max Schindler ... sculptor / set dresser
Jan Steden ... set dresser
Ulrike Veit ... graphic artist
Simon Weisse ... prop builder
Carsten Wesche-Böttcher ... set dresser
Thomas Wolf ... set dresser
Hans Wäckerlin ... additional painter
Michael Zass ... set construction

Sound Department 

Florian Beck ... dialogue editor / re-recording mixer
Gert Blumhagen ... assistant sound recordist
Ansgar Frerich ... re-recording mixer
Florian Holzner ... sound designer
Roman Höffgen ... assistant sound recordist
Magnus Pflüger ... sound recordist
Jonathan Ritzel ... adr editor
Sebastian Tesch ... foley editor
Moritz Unger ... adr mixer / foley recordist
Daniel Weis ... foley artist

Special Effects by 

Christian Bierling ... special effects senior technician (as Christian Bibi Bierling)
Jens Döldissen ... special effects supervisor
Dirk Finger ... special effects technician
Alois Knapps ... special effects technician
Oscar Knapps ... special effects technician
Rainer Metz ... armourer
Chalermchai Slim Nakpee ... special effects technician
Matthias Stutz ... special effects technician (as Matthias Matze Stutz)
Rolf Wasgint ... special effects technician

Visual Effects by 

Benjamin Aulinger ... digital compositor
Andrzej Bandurski ... senior FX artist
Mathilda Barchmann ... di engineer
Christine Boy ... digital compositor (as Tine Boy)
Philipp Danner ... senior compositing artist
Markus Hund ... 3d artist
Lola Knoblach ... digital intermediate supervisor
Michael Koch ... head of 3d
Lennart Kreienhop ... di engineer
Marcus Loeper ... title designer
Björn Lubitz ... senior shading/lighting artist
Katja Müller ... visual effects producer
Frieda Oberlin ... head of production
Philipp Orgassa ... di colorist
Paul Poetsch ... senior compositing artist
Jürgen Schopper ... visual effects creative director
Bastian Schreitling ... title designer
Min Tesch ... senior compositing artist
Elitza Todorova ... masks and retouching
Christian Tröger ... digital intermediate conform and finishing artist
Johannes Vogl ... digital artist
Linda Thai ... 3d artist (uncredited)

Stunts 

Sandor Czirjak ... horse master
Markus Daffinger ... stunt double: Graf
Tolga Degirmen ... stunts
Ariane Deichsel ... stunt double: Gwendolyn
Falko Friesecke ... stunt driver
Dori Horvath ... additional stunt coordinator
Holger Kriechel ... stunt coordinator
Alister Mazzotti ... assistant stunt coordinator / fencing master
Hannes Pastor ... stunts
Tim Vetter ... stunt double: Rakoczy

Camera and Electrical Department 

Alina Albrecht ... second assistant camera: reshoots
Michael Anlauff ... assistant camera: c camera (as Michael Anlauff-Rattenni)
Antonia Baker-Monteys ... additional lighting technician
Roman Breitwieser ... additional lighting technician
Sabrina Carli ... junior lighting technician
Kenneth Cornils ... key grip
Manuel Dietsche ... junior lighting technician
Sascha El Gendi ... assistant camera: a camera
Florian Emmerich ... camera operator: a camera / steadicam operator
Tord Erhard ... assistant camera: b camera
Janosch Feucht ... data wrangler
Dominik Fischerkoesen ... additional lighting technician
Felix Fuchssteiner ... lensbaby / time-lapse filming
Harald Geltl ... balloon operator
Christian Goerges ... best boy (as Chris Georges)
Armin Golisano ... camera operator: b camera reshoots / steadicam operator: reshoots
Eugen Gritschneder ... camera operator: c camera
Dirk Henkel ... additional lighting technician
Stefan Hiegemann ... lighting technician
Christopher Huck ... additional assistant grip
Nicholas Jackson ... assistant camera: reshoots
Mithat Kasapbasi ... assistant grip
Conrad Keuck ... lighting technician
Winnfried Kircher ... gaffer (as Winfried 'Winny' Kircher)
Hanife Koch ... video operator
Thomas Kost ... still photographer
Jochen Kratzheller ... gaffer
Dennis Krombach ... best boy
Celine Lardon ... second assistant camera: c camera
Steven Mahner ... still photographer
Kim Mikkelsen ... additional grip
Sascha Ossendorf ... additional assistant grip
Nadine Reichert ... second assistant camera: reshoots
Martin Rinderknecht ... pilot: multicopter
Robin Ritter ... assistant grip
Anna Schenk ... assistant camera: reshoots
Ralf Schlotter ... camera operator: b camera (as Ralf H. Schlotter)
Patrick Sieben ... second assistant camera: c camera
Ivan Smolcic ... lighting technician
Kaja Styczynska ... second assistant camera: a camera
Oliver Täubrich ... assistant grip
Marc Von Kuk ... additional lighting technician
Hanna Witte ... still photographer
Martin Wysmyk ... lighting technician
Thomas Zittlau ... video operator
Dirk Örter ... additional lighting technician

Animation Department 

Melanie Beisswenger ... lead animator
Alexandre Espigares ... senior character animator (as Alexandre Espigares Hemmering)
Onni Pohl ... senior character animator

Costume and Wardrobe Department 

Petra Beeking ... wardrobe
Nicole Hutmacher ... additional wardrobe
Mirjam Hübner ... additional wardrobe
Donato Iglesias ... wardrobe
Verena Kaiser ... wardrobe
Karin Kirschenbauer ... tailor
Michelle Kleinsorg ... additional wardrobe
Mirja Kube ... wardrobe
Franziska Lange ... additional wardrobe
Marina Polster ... assistant costume designer
Uschi Prokop ... tailor
Anja Richter ... wardrobe
Sarah Wüthrich ... assistant costume designer
Heike Ziegler ... additional wardrobe

Editorial Department 

Holger Buff ... assistant editor
Felix Fuchssteiner ... post-production supervisor
Marius Görgens ... colorist: dailies
Gesa Hille ... assistant editor
Yana Höhnerbach ... assistant editor

Location Management 

Barry Laird ... location manager
Udo Wüllenweber ... location scout

Music Department 

Holger Busse ... technical supervisor
Ferran Cruixent ... orchestrator
Christian Frank ... conductor (as Christian Klaus Frank)
Peter Fuchs ... score mixer
Nils Kretschmer ... orchestra director
Philipp Fabian Kölmel ... synthesizer
Daniel Johannes Meyer ... music editor
Tracks & Fields ... Music Clearance / music research

Script and Continuity Department 

Sandra Peuthert ... script supervisor (as Sandra Peuthert-Zimmermann)
Anne von Spee ... script supervisor (as Anne Lensing-Spee)

Transportation Department 

Toni Blieninger ... production driver
Marc Böttcher ... production driver
Akin Cusuz ... props driver
Stefan Hübert ... production driver
Christoph Jansen ... props driver
Andreas Klimek ... props driver
Lars Kubowitsch ... production driver
Irina Lohmann ... production driver
Bernd Oberueber ... production driver (as Bernd Oberüber)
Thomas Schlegel ... driver: set decoration
Christoph Siegert ... production driver

Other crew 

Marcel Ahrens ... production assistant
Andreas Bareiss ... legal counsel (as Dr. Andreas Bareiß)
Josef Brandmaier ... funding: bbf
Manfred Burger ... funding: bbf
Liska Bögeholz ... production assistant
Martin Diesbach ... legal counsel (as Dr. Martin Diesbach)
Frank Feuerreiter ... financial controller
Tom Gentle ... unit manager
Jochen Gottlöber ... assistant to line producer
Florian Haid ... financial controller
Doris Haller ... product placement
Hendrik Julian Hammerla ... caterer
Deborah Hantke ... assistant to line producer
Annette Harbeke ... legal counsel
Steffen Heller ... legal consultant
Aurelia Hornung ... animal trainer (as Aurelia Franke-Hornung)
Petra Lacoste Aleman ... production accountant
Dunja Limbrunner ... assistant: production accountant
Philip Löhr ... legal consultant
Kathleen MacLeod ... production coordinator: Scotland (as Kathleen Lambie)
Katharina Maludy ... caterer
Kristina Mueller-Stöfen ... legal counsel
Zahra Rahvar ... legal counsel (as Dr. Zahra Rahvar)
Christopher Rath ... caterer (as Christopher Daniel Rath)
Christine Rollar ... acting coach
Peter H. Rutkat ... funding: bbf
Astrid Schütz ... production assistant
Zeze Soares ... caterer
Rainer Spoenla ... safety coordinator (as Rainer G. Spoenla)

Thanks 

Christina Bentlage ... thanks
Maria Ehrich ... thanks
Hans W. Geissendörfer ... thanks (as Hans W. Geißendörfer)
Kerstin Gier ... thanks
Petra Müller ... thanks
Jannis Niewöhner ... thanks
Ulrike Putz ... thanks (as Uli Putz)
Marcus H. Rosenmüller ... thanks
Carola Studlar ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed