Edit
Spirit of the Game (2016) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Darran Scott ... (as J.D. Scott)

Writing Credits  

Darran Scott ... (written by) (as J.D. Scott)

Cast  

Heidi Arena ... Mary Condie
Rudi Baker ... Stan Page
... Young Delyle
... Syd
Corey Bear ... Elder Christensen
Sam Bissett ... Dirty Teenager
Luca Bizzarri ... Lindsay Gaze
... Jean-Paul Beugnot
Harry Borland ... Inga
... Elder Morton
... Don Hull
... Australian Olympic Player
... Utah Player
Cameron Caulfield ... Brett Davies
Travers Cleeman ... Extra - basketball crowd
... Norma Condie
... Emily
... Elder Garn
Brenton Cosier ... Elder Kimball
Luke D'Emanuele ... Referee #1
... Elder Groberg
Matt Dompietro ... Australian Player
Tom Douce ... Utah Player
Mackenzie Ellem ... Australian Player
Helen Ellis ... Red Hair Mother
... Frank
Kian Fonua ... U.S Olympic Basketball Player
Greg Fordham ... Prisoner
Kath Gordon ... 5 Minute woman
Matthew Hamilton ... Coach Tucker
Matthew Hamilton ... Coach Tucker
... James Condie
Clive Haydon ... Bishop
... Elder Frodsham
Jean-Philippe Heon ... Coach Busnel
Luke Hickey ... Mormon Missionary Elders
John Higginson ... ABC TV Reporter
... Delyle Condie
Howard Kloester ... John Whitaker
Dan Kusnyer ... Elder Grant
Gregory Le Du ... Antoine
Shane Leckenby ... Prisoner
Luigi Lucente ... French Official
Sam Ludeman ... Jim Davies
Cameron MacDonald ... Elder Burt
... Grant Condie
Patrick Manifold ... French player
Riley Marsh ... Australian Player
Angus McColl ... Elder Johnson
... Elspeth
Fife McKenny ... Elder Reeb
Alistair McNee ... Rey - French Player
... David O. McKay
Mark Mitchell ... President Bingham
Jem Nicholas ... Elizabeth
... Elder Bjork
Grant Piro ... Ken Watson
... Coach Gardner
Marina Prior ... Betty Watson
James Raydan ... Monclar - French Player
... Sister Bingham
... Parley Condie
Pam Spinner ... Mrs. Brooks
Graham Stickland ... Referee
Dillon Stith ... Bill Russell
Michael Torres ... KC Jones
Jeremy Trott ... Mormon Missionary Elders
Genevieve Urpani ... Young Norma Condie
Jaysen Valdes ... Vacheueresse
Xavier West ... Newsboy
Max Whitbread-Phee ... Elder West
Daniel Castle ... Young Boy #1 (uncredited)
Valentina Falcone ... Mormon Autograph Girl #3 (uncredited)
Genevieve Frew ... Unfriendly Couple (uncredited)
Hannah Morton ... Mormon Autograph Girl #1 (uncredited)
Kristian Mynott ... Snowy (uncredited)
Denzil Paranihi ... Young Boy #2 (uncredited)
Russell Spinner ... Hose Man (uncredited)
Esmee Van Hoof ... Scared Daughter (uncredited)
... Father (uncredited)

Produced by 

Harry Borland ... associate producer
Craig Deeker ... executive producer
Devin Durrant ... executive producer
Phil Hunt ... executive producer
Steve Jaggi ... producer
Spencer McLaren ... producer
Janine Pearce ... executive producer
Compton Ross ... executive producer
Darran Scott ... executive producer (as J.D. Scott)
Kate Whitbread ... producer

Music by 

Ned McPhie
Matt Rudduck

Cinematography by 

Brian J. Breheny

Film Editing by 

Adrian Powers

Casting By 

Ann Fay
Louise Mitchell

Production Design by 

Adele Flere

Set Decoration by 

Robert Molnar

Costume Design by 

Andrew Infanti

Makeup Department 

Natalie Burley ... hair stylist / makeup artist
Andrea Cadzow ... hair stylist / makeup artist
Carol Cameron ... hair stylist: vfx unit - sydney / makeup artist: vfx unit - sydney
Charly Doyle ... makeup trainee
Beatrice Grimoldi ... makeup trainee
Kelsey Lester ... makeup trainee
Helen Magelaki ... makeup department head / makeup designer
Lee Norris ... hair stylist / makeup artist
Carolyn Nott ... hair stylist / makeup artist
Selena Pertzel ... hair stylist / makeup artist
Krystle Pistrin ... makeup trainee
Jutta Schmitz ... second unit makeup standby
Justin Teague ... hair stylist / makeup artist

Production Management 

Kate Breen ... production manager
Joe Loh ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Samantha De Los Angeles ... assistant director
Stephanie Davis ... assistant director
Aedie Dickinson ... third assistant director
Jaryd Dickson ... additional assistant director
Kristan Dowsing ... second assistant director
Jason Faulkner ... first assistant director
Christine Luby ... first assistant director: second unit
Andrew Mills ... third assistant director
Neil Sharma ... additional assistant director
Ian 'Scooter' Welbourn ... second assistant director

Art Department 

Raffaella Caluzzi ... standby props assistant
Nick Hepburn ... set dresser
Daniel Higgins ... art department assistant
Peter Keeble ... stand-by props
Mel Koomen ... second unit props / set dresser
Marni Kornhauser ... buyer/head dresser
Kate Staples ... standby attachment

Sound Department 

Ewen Cameron ... archival train & tram sound effects
Scott Findlay ... sound effects editor
Rob Hornbuckle ... sound mixer
Yarron Jowsey ... sound conform
Gerard Long ... foley artist
Tristan Meredith ... foley editor/mixer
David Muir ... dialogue editor
Nathalie Resciniti ... boom operator
Luke Richardson ... additional boom operator
Michael Slater ... sound designer
Orm Slater ... archival train & tram sound effects

Visual Effects by 

Daniel Beleski ... visual effects artist
Dana Cox ... vfx coordinator: vfx unit - sydney
Craig Deeker ... visual effects supervisor
Daniel Durao ... visual effects producer
Jamie Heideger ... colourist
Mike James ... matte painter
Michael Koorey ... compositor
Al Moore ... graphics and effects
Lucas Newton ... compositor
Walter Ratcliffe ... visual effects editor
Kelly Son Hing ... vfx producer: vfx unit - sydney
Calum Stewart ... vfx cinematographer: vfx unit - sydney
Vaughan Walsh ... rotoscope artist

Stunts 

Brett Anderson ... stunt coordinator
Graham Jahne ... stunt coordinator
Reg Roordink ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Rhiannon Bannenberg ... second unit stills photographer
Brian J. Breheny ... camera operator
Dion Caramalis ... best boy grip
Guang-Hui Chuan ... additional electrics (as Guang Hui Chang)
Thomas Marshall David ... second camera operator
Craig Dusting ... grip
Dean Garro ... second unit key grip
Josef Gatti ... second assistant camera
Hwa Goh ... still photographer
Simon Green ... second unit cinematographer
Tom Hacker ... second unit 3rd lx
Tony Heinrich ... second unit best boy
Jake Hill ... additional grip
Michael Hughes ... second unit gaffer
Adam Hunter ... gaffer
Josh Jenkins ... additional electrics
Yarron Jowsey ... data wrangler
James Lee ... still photographer
Ben Luck ... second unit first assistant camera
Brecan Mitchell ... additional electrics
Chris Mitchell ... additional electrics
Lachlan Moore ... still photographer
Emma Morley ... second assistant camera
Victor Nyman ... data wrangler
Mark Parish ... best boy grip
Julian Pertout ... third electrics
Ray Pritchett ... best boy
Quinten Robertson ... third electrics
Stephen Robinson ... additional grip
Rudi Siira ... first assistant camera
Skyler Sorenson ... overseas unit cinematographer
Jake Tostevin ... best boy grip
Shylo Tui ... additional electrics
Julien Wallis ... third assistant camera / video split

Casting Department 

Ash Cottrell ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Helen Croatto ... costume supervisor
Gabrielle Dunnmoore ... costume standby
Victoria Gridley ... costume assistant / costume secondment
Julie Konda ... costume buyer

Editorial Department 

Lauren Hansom ... post-production assistant
Jamie Hediger ... colorist
Re Lim ... assistant to the post production supervisor
Tanya Meessmann ... post production supervisior

Location Management 

Remmi Aloni ... location manager
Spencer McLaren ... second unit locations

Music Department 

Joanna Bara ... live performer: cello
Lidia Bara ... live performer: violin
Geir Brillian ... score mixer
Meg Cohen ... live performer: violin
Justin Julian ... live performer: violin
Dan Shaw ... recording engineer

Transportation Department 

Don Batten ... unit assistant / driver
Kim Filmer ... driver
Nino Bol Negrin ... driver (as Nino Negrin)
Rob Prusa ... picture car coordinator

Other crew 

Kristie Baker ... head of marketing for The Steve Jaggi Company
Ash Cottrell ... production assistant
Dana Cox ... social media manager: the steve jaggi company
Zoe Dahlenburg ... assistant to the producer: McLaren house / production secretary
Karl Demmler ... second unit: unit manager
Emidio Diclemente ... caterer
Teresa Diclemente ... caterer
Margaux Gingueme ... french translator: the steve jaggi company
Madeline Hughes ... production assistant: the steve jaggi company
Luke Hura ... dog wrangler
Tess Hutson ... production assistant
Adam Jacobs ... second unit: unit assistant
Jenny Kent ... dialect coach
Dan Kusnyer ... basketball advisor
Adam Lowder ... behind the scenes editor / special content editor: the steve jaggi company
Patrick Manifold ... basketball advisor
Meg Martin ... sales & markets coordinator: the steve jaggi company
Sarah Mayberry ... script editor
Tim Miller ... production assistant: the steve jaggi company
Siros Niaros ... safety supervisor
Samantha Page ... script supervisor
Juanita Parker ... production accountant
Grace Phee ... assistant to the producer: kwfilms
Rob Prusa ... period cars
Ruby Railey ... production assistant
Hylton Shaw ... production coordinator
Rachel S. Smith ... assistant to the producer: the steve jaggi company
Kelly Son Hing ... behind the scenes producer / production coordinator / talent liason: the steve jaggi company
Rita Toth ... production bookkeeper: the steve jaggi company
Alex Troup ... production assistant
Chris Wright ... on-set medic
Chris Wright ... accounts assistant: McLaren house

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed