Edit
Mission: Impossible - Fallout (2018) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Christopher McQuarrie

Writing Credits (WGA)  

Christopher McQuarrie ... (written by)
 
Bruce Geller ... (based on the television series created by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Tom Cruise ... Ethan Hunt
Henry Cavill ... August Walker
Ving Rhames ... Luther Stickell
Simon Pegg ... Benji Dunn
Rebecca Ferguson ... Ilsa Faust
Sean Harris ... Solomon Lane
Angela Bassett ... Erika Sloane
Vanessa Kirby ... The White Widow
Michelle Monaghan ... Julia
Wes Bentley ... Erik
Frederick Schmidt ... Zola
Alec Baldwin ... Alan Hunley
Liang Yang ... Lark Decoy
Kristoffer Joner ... Nils Debruuk
Wolf Blitzer ... Wolf Blitzer
Raphael Acloque ... Rowdy Frenchman
Andrew Cazanave Pin ... Rowdy Frenchman (as Andrew Cazanave-Pin)
Christophe de Choisy ... Rowdy Frenchman
Raphael Desprez ... Rowdy Frenchman
Jean Baptiste Fillon ... Rowdy Frenchman (as Jean-Baptiste Fillon)
Max Geller ... Rowdy Frenchman
Olivier Huband ... Rowdy Frenchman
Vincent Latorre ... Rowdy Frenchman (as Vincent La Torre)
Thierry Picaut Thierry Picaut ... Rowdy Frenchman
Alexandre Poole ... Rowdy Frenchman
Guy Remy Guy Remy ... Rowdy Frenchman
Alix Bénézech ... French Policewoman
Joey Ansah ... Henchman
Velibor Topic ... Henchman
Dean Ashton Dean Ashton ... French Policeman
Dj Harvey Dj Harvey ... DJ Harvey
Grahame Fox ... Grand Palais Bouncer
David Mumeni ... Marine Sergeant
Charlie Archer Charlie Archer ... Delivery Man
Caspar Phillipson ... The European
Lolly Adefope ... Woman at Desk
Ffion Jolly ... Woman at Desk
Russ Bain ... British Agent
Ross O'Hennessy ... British Agent
Nigel Allen ... CIA Agent
Tracey Saunders Tracey Saunders ... CIA Agent
Rest of cast listed alphabetically:
Chris Adams Chris Adams ... Agent (uncredited)
Gordon Alexander ... Spec Ops Soldier (uncredited)
David Olawale Ayinde ... Church Mourner (uncredited)
Alexis Barbosa Alexis Barbosa ... Night Club Guest (uncredited)
Julianne Binard Julianne Binard ... Paris Guest (uncredited)
Betty Blineau Betty Blineau ... Paris Guest (uncredited)
Tahir Burhan Tahir Burhan ... VIP (uncredited)
Abbey Marise Butler Abbey Marise Butler ... Rail Passenger (uncredited)
Ross Carter ... Paris Nightclub VIP (uncredited)
Pamela Cook ... Funeral Mourner (uncredited)
Stuart Davidson Stuart Davidson ... Nightclub VIP (uncredited)
Shawn Dixon Shawn Dixon ... Commuter #1 (uncredited)
Maxime Dorian Maxime Dorian ... The Russian Killer (uncredited)
Charlie Rhea Esquér ... CIA Agent (uncredited)
Marc Esse Marc Esse ... Commuter (uncredited)
Errol Francis Errol Francis ... Doctor (uncredited)
Cece Fumat Cece Fumat ... Mourner (uncredited)
Caroline Garnell ... St Paul's Funeral Guest (uncredited)
Samuel Gaspard ... Police Agent (uncredited)
Sophie Gibert ... Une Clubbeuse (uncredited)
Fabien Girardi Fabien Girardi ... Cabaret Guest / Rowdy (uncredited)
Steven Gätjen ... Apostle Member (uncredited)
Ruth Horrocks ... Commuter (uncredited)
Lampros Kalfuntzos ... VIP Guest (uncredited)
Gary Kiely Gary Kiely ... First Funeral Attendee (uncredited)
Jacinda Kumar Jacinda Kumar ... Extra (uncredited)
Konstantine Kurelias Konstantine Kurelias ... British Agent (uncredited)
Lex Lamprey Lex Lamprey ... Funeral Mourner (uncredited)
Dipali Limbachia ... Passer-by (uncredited)
Keith Lomas ... VIP Mourner (uncredited)
Diane Loren ... Aid Worker (uncredited)
Marian Lorencik ... VIP Guest (uncredited)
Godiva Marshall Godiva Marshall ... Passer-by (uncredited)
Zivile Matikiene Zivile Matikiene ... Female VIP with Tiara (uncredited)
Adrian McGaw Adrian McGaw ... Gunner (uncredited)
Alicia Mencía Castaño ... CIA Agent (uncredited)
Cosmo Millan ... French Pedestrian (uncredited)
Hiten Patel ... Train Commuter (uncredited)
Jag Patel ... Mourner (uncredited)
Richard Price Richard Price ... Funeral VIP (uncredited)
Imina Rambaud Imina Rambaud ... Paris Guest (uncredited)
Christopher Ramoné Christopher Ramoné ... Partygoer (uncredited)
Floran Royer Floran Royer ... Partygoer (uncredited)
Bernardo Santos ... S.W.A.T (uncredited)
Mark Sayer Mark Sayer ... Funeral Mourner (uncredited)
Conny Sharp ... Julie Bar Woman (uncredited)
Amanda Smith Amanda Smith ... Female Mourner (uncredited)
A.k. Steppa A.k. Steppa ... London Passerby (uncredited)
Wei-Chen Sun Wei-Chen Sun ... Bar Customer (uncredited)
Charlie Vincent ... Paris Guest (uncredited)
Jessie Vinning ... Navy (uncredited)
Dean Weir Dean Weir ... Commuter (uncredited)
Connor Wolf Connor Wolf ... Office Worker (uncredited)
Michael Yates Michael Yates ... Funeral Mourner (uncredited)

Produced by 

J.J. Abrams ... producer
Raphaël Benoliel ... co-producer: Paris
Per Henry Borch ... line producer: Norway
Tom Cruise ... producer
David Ellison ... executive producer
Dana Goldberg ... executive producer
Tommy Gormley ... co-producer
Don Granger ... executive producer
Christopher McQuarrie ... producer
Jake Myers ... producer

Music by 

Lorne Balfe

Cinematography by 

Rob Hardy

Film Editing by 

Eddie Hamilton

Casting By 

Mindy Marin
Toby Whale

Production Design by 

Peter Wenham

Art Direction by 

Jill Cormack
Matthew Gray ... senior art director (as Matt Gray)
Oliver Hodge
Gary Jopling
Steven Lawrence ... art director: UK (as Steve Lawrence)
Phil Sims ... supervising art director
Ken Turner
David Weare
Thierry Zemmour
Agata Maliauka ... (uncredited)

Set Decoration by 

Jille Azis
Arnaud Putman ... location set decorator
Lee Tolley ... (set dec buyer)

Costume Design by 

Jeffrey Kurland

Makeup Department 

Vinnie Ashton ... background makeup supervisor: New Zealand
Jo Baker ... background makeup artist: New Zealand
Véronique Boslé ... hair stylist: Paris (as Veronique Bosle)
Pascale Bouquière ... makeup department head: Paris (as Pascale Bouquiere)
Laurie Buckland ... background makeup artist: New Zealand
Rose Crocker ... hair stylist / makeup artist
Odile Fourquin ... makeup artist: Paris
Holly Judd ... junior hair stylist / junior makeup artist
Ailbhe Lemass ... key hair stylist (as Alibhe Lemass) / key makeup artist (as Alibhe Lemass)
Deborah Lindsell ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Sarah Monzani ... hair designer / makeup designer
Alice Moore ... hair stylist: Mr. Cruise / makeup artist: Mr. Cruise
Fulvio Pozzobon ... hair department head: Paris
Jacqueline Rathore ... key hair stylist
Rosie Sinfield ... makeup trainee: Ms. Moore
Christine Whitney ... makeup crowd supervisor (as Chrissie Whitney)
Marina Altomare ... prosthetics effects technician: silicone runner (uncredited)
Demi Amat ... prosthetic effects technician: Silicone Runner (uncredited)
Sylvia Atkins ... Crowd hair & makeup artist (uncredited)
Katie Beveridge ... crowd make-up and hair (uncredited)
Maria D'Agostino ... makeup junior daily (uncredited)
Francesco Fabiani ... prosthetics sculptor (uncredited)
Steven Harris ... prosthetic effects technician (uncredited)
Kristyan Mallett ... prosthetics designer (uncredited)
Niall McCaffrey-Cassidy ... trainee makeup artist (uncredited)
Lucy Oswald ... daily crowd makeup trainee (uncredited)
Angela Oxley Evans ... crowd hair & makeup (uncredited)
Alex Rouse ... wigmaker (uncredited)
Hannah Scott ... hair technician (uncredited)
Anastasia Storey ... crowd hair and makeup trainee (uncredited)
Naomi Tolan ... makeup trainee: crowd (uncredited)

Production Management 

Mariam Abdallah ... production manager: Abu Dhabi
Pierre Accolas ... assistant unit manager
Sarah Bonnet ... assistant unit manager
Emeline Brest ... assistant production manager
Chris Brock ... unit production manager
Tony Davis ... production manager: uk
Antonin Depardieu ... production manager
Federico Dominguez ... visual effects coordinator: DNEG
Brian Donovan ... upm: Paris
David Edouard ... A.Unit Manager PA
Brice Francois ... unit manager
Vinay Gautam ... production manager
Pip Gillings ... new zealand
Roger Harlow ... head of production: film dailies
Ashish Kukian ... production manager
Charlyne Liquito ... facilities production assistant: Paris
Alexandre Mazeas ... assistant unit manager
Ben Piltz ... UK production manager Norway
Delphine Robin ... facilities production assistant: Paris
Prashant Sharan ... production manager
Sainath Shinde ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Nicolas Baldino ... second assistant director: crowd
Anouk Barrere ... crowd assistant director
Antoine Boulay ... additional assistant director
Sophie Broadbery ... key set PA: crowd
Andrew Burfield ... NZ key third assistant director
Cynthia Cady ... additional assistant director: Paris Shoot
Chloe Chesterton ... key second assistant director
Clare Collingridge ... assistant director
Cheyenne Corre ... second assistant director: Paris shoot
Frederic Dagmey ... production assistant: france
Sekani Doram ... floor second assistant director
Mathilde Dory ... production assistant: Paris shoot
Wade Eastwood ... second unit director
Tom Edmondson ... 1st AD Splinter Unit
Tussy Facchin ... crowd second ad
Tommy Gormley ... first assistant director
Andrea Hachuel ... crowd assistant director: paris shoot
Bruce Isler ... production assistant: Paris shoot
Paul Jolliot ... third assistant director
Andy Madden ... second assistant director
Gabrielle Mankiewicz ... daily third assistant director: Paris
Mathilde Marillier ... crowd assistant
Katrina Mense-Chase ... assistant director
Sarah Mooney ... second assistant director on set
Elsa Payen ... third assistant director
Michael Pontvert ... production assistant: Paris shoot
William Pruss ... first assistant director: Paris
Ansh Rathore ... assistant director
Rachael Rowe ... NZ Key 2nd Assistant Director
Olivier Sagne ... production assistant: Paris shoot
Gianpiero Vannucci ... third assistant director
Charlie Vaughan ... base third assistant director
Eileen Yip ... crowd second assistant director: France/New Zealand
Matthieu Röhrer ... additional assistant director (uncredited)

Art Department 

Wayne Adams ... carpenter
John Adkins ... set dec draughtsperson
Lisa Ashbrook ... props buyer france
Christie Bowman ... Model Shop Coordinator
Mairi Claire Bowser ... Petty Cash Buyer
Nicolas Brechat ... set dresser
Mark Lambert Bristol ... storyboard artist
Matthew Broderick ... stand-by props
Alan Brooker ... draper
Mark Buck ... stand by plasterer
Sarah Cathie ... art department assistant
Paul Chandler ... concept artist
Sam Chapman ... Chargehand Dressing Props
Bernard Chedin ... production buyer
Hollie Cleaver ... art department assistant
Beverley Crockard ... art department coordinator
Jacqueline Crockett ... assistant construction coordinator: additional photography
Gary Dempsey ... painter
Neil Dengel ... rigger
Liam Doran ... stagehand
Scott Elms ... charge hand carpenter
Andy Evans ... contruction manager
Sarah Fauguet ... standby painter paris unit
Adam Alexander Hansford Faux ... assistant art director
Steve Furneaux ... carpenter
Annabel Gibb ... graphics assistant
Barry Gibbs ... property master
Fred Gibbs ... standby props
Hayley Gibbs ... props co-ordinator
Lily Gibbs ... props coordinator
Julyan Giraux ... assistant art director
Gary Gleeson ... hod painter
Paulo Gonçalves ... construction coordinator: Paris
Jannick Guillou ... graphic designer
Matt Hancock ... set dresser
Rohan Harris ... prop painting
Justin Hayzelden ... props daily
Terry Heggarty ... stand by painter
Oliver Herrick ... art department assistant
Yannick Heuveline ... carpenter
Felicity Hickman ... assistant buyer
Jason Hopperton ... supervising property storeman
Guillaume Husson ... location scout
Tara Ilsley ... assistant art director
Peter James ... on set art director
Michael Jones ... senior prop modeler (as Mike Jones)
Thomas Jones ... Supervising props mouldmaker
Michael Kelm ... concept modeller
Karen Krizanovich ... art department research / art department researcher
Sophie Lampkin ... key painter
Sian Lipscomb ... graphics assistant: dailies
Ghizlane Maatof ... set dec/props coordinator France
Anthony Magnoli ... props
Séverine Maire ... Art DPT administrator
Wayne Matthews ... carpenter
Tricia McInally ... set decorator/props coordinator: New Zealand
Sue Mercer ... graphic designer
Drew Merryweather ... props
Nathan Middleton ... supervising scenic painter
Gerard Moore ... mechanical engineer
Samir Moundy ... swing gang
David Packard ... scenic artist
Oskars Pantelejevs ... prop modeller
Alan Payne ... graphic art director
Steve Payne ... supervising property storeman
Carl Peters ... props
Lorenz Plassmann ... art department coordinator
Nancy Poirier ... Action Vehicle Coordinator
Sophie Powell ... graphic designer
Kathryn Pyle ... senior assistant set decorator
Adam Rashbrook ... hod stagehand
Polly Rawlings ... set dec co-ordinator
Richard Robinson ... standby props
Chris Rosewarne ... concept artist
Lisa Royle ... model maker
Daniel Rutter ... cad modeler
Gary Ryan ... prop painter
Stéphane Sartorius ... props
Toby Shears ... action props supervisor
Troy Stephens ... scenic artist
Justin Stogdale ... greensman
Alex Strachan ... action vehicles mechanic
Silvia Stroppa ... art department assistant
Benoît Tetelin ... set dec buyer: paris
Daniel Thompson ... carpenter
Julia Tonetti ... junior draughtsperson
Kim Turner ... art department coordinator
George Wadworth-Watts ... lead engineer: New Zealand
Dan Walker ... concept artist
Oliver Walpole ... assistant buyer
Dale Walters ... Dressing Props: Dailies
Candice White ... draughtsperson
Michael White ... New Zealand Head Greens
Lucy Williams ... art department assistant
Carl Wilson ... senior propmaker: for BGI Supplies
Uriel Zylberman ... stand-by props assistant
Ryan J. Close ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Grant Henderson ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Daniel Højlund ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Nick Lyons ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Lorenzo Miglietta ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Ryan Rafferty-Phelan ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Alex Reinach ... producer: Territory Studio (uncredited)
Martin Rookes ... props dailies (uncredited)
David Sheldon-Hicks ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)

Sound Department 

Lilly Blazewicz ... foley supervisor
Alex Bryce ... 1st assistant sound: dailies
Chris Burdon ... additional re-recording mixer
Peter Burgis ... foley artist
James Cassidy ... mix technician
Simon Chase ... supervising dialogue editor
Lloyd Dudley ... Key 1st Assistant Sound/Sound Mixer: Abu Dhabi
Samir Foco ... sound effects editor
Victoria Freund ... Assistant Sound Editor
Glen Gathard ... foley mixer
Ron Grimmer ... 1st Assistant Sound dailies
Steve Harris ... boom operator: New Zealand
Jim Hok ... 1st Assistant Sound
Gautier Isern ... sound assistant
Gilbert Lake ... re-recording mixer
Jed Loughran ... sound effects editor
David Mackie ... sound effects editor
James Mather ... supervising sound editor (as James H. Mather)
Ben Meechan ... sound effects editor
Keith Morrison ... sound trainee dailies
Chris Munro ... production sound mixer
Paul Munro ... sound mixer
Nick Murray ... trailer sound designer
Nina Norek ... assistant sound editor
Hosea Ntaborwa ... sound trainee
Tim Parris ... sound trainee/splinter unit boom op dailies
Mike Prestwood Smith ... re-recording mixer
Ashley Reynolds ... boom operator
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
Michalianna Theofanopoulou ... International Versions
Mark Timms ... sound mix assistant
Dale Anchor ... ADR Assistant (uncredited)
Fredrick Cuevas ... sound recordist (uncredited)
Devin Donaghy ... Assistant sound editor: trailer (uncredited)
John Jay Martyn ... adr recordist (uncredited)
Adrià Mateu ... spanish dubbing recordist (uncredited)
Chris Robins ... mix technician (uncredited)
James Shannon ... dolby sound consultant (uncredited)
Mike Tehrani ... a.d.r. mixer (uncredited)

Special Effects by 

Louis Andrews ... special effects assistant
Caimin Bourne ... main unit floor supervisor: Special effects
David Brighton ... special effects assistant supervisor
Raytheon Buna ... special effects senior technician
Guillaume Chevalier ... special effects trainee: France
Max Connolly ... special effects supplies
Luc Corbould ... special effects technician
Maria Corbould ... Special Effects Buyer
Neil Corbould ... special effects supervisor
Keith Dawson ... asst supervisor
Andrew Ellwood ... special effects assistant technician
Nicholas Ellwood ... special effects assistant technician
Terry Flowers ... special effects foreman
Omid Gharakhanian ... special effects buyer
Terry Glass ... special effects supervisor: paris unit
Faye Green ... special effects coordinator
Garth Gutteridge ... senior technician
Steve Knowles ... lead senior technician
Sophie Le Lievre ... modeller
Craig Leong ... special effects technician
Doug McKenna ... sfx safety advisor
Rob Mear ... senior modeller
Gary Merrington ... special effects technician
Declan O'Donnell ... special effects technician
Kieran Reed ... Special Effects Designer
Richard Schuler ... special effects supervisor
Lilla Schwarz ... special effects junior buyer
Ty Senior ... lead snr tech
Bgi Supplies ... Helicopter Fabrication
Mark Tanswell ... special effects storeman uk
Charles-Axel Vollard ... special effects coordinator
Kyle Jerichow ... Helicopter fabrication (uncredited)

Visual Effects by 

Ritesh Aggarwal ... senior stereo supervisor DNEG
Lydia Aguilar ... digital compositor: Double Negative
Alicia Aguilera ... compositor
Habeeb Ahmed ... build supervisor
Lucy Ainsworth-Taylor ... executive visual effects producer: BlueBolt
Balakrishnan Alagarsamy ... digital compositor: double negative
Mohite Alankar ... double negative
Dale Alexander ... visual effects artist
Wasim Ali ... lead compositor
Antony Allen ... Digital Compositor: one of us
Ryan Allen ... compositor: double negative
Carlos Alvarez ... compositor: DNEG
Rogerio Alves ... visual effects artist
Sneha Amin ... digital compositor
Thakur Amit ... digital compositor: double negative
Anbarasu ... Matchmove artist
Jarrod Anderson ... creature technical director
Kris Anderson ... compositor
Miles Anderson ... film scanning supervisor
Abdulhamid Ansari ... matchmove artist double negative
Prasad Narahari Apte ... lead digital matte painter
Paul Arion ... global head of layout: Double Negative
Nanaware Arun ... texture artist
Laraib Atta ... digital compositor
Swapnil Attarde ... lighting technical director: visual effects
David Aulds ... digital artist
Vaishali Awaghade ... digital effects artist
Stefano Bagnoli ... vfx show coordinator
Helen Baker ... computer graphics producer: BLIND LTD
Giedre Balseviciute ... visual effects coordinator: Build Dept
Peiman Bandari ... compositor: Dneg
Aviv Bar-Ami ... visual effects artist
Judy Barr ... digital compositor
Angela Barson ... executive visual effects supervisor: BlueBolt
Rohan Barve ... visual effects artist
Sanyam Basran ... Model TD: Modeller
Sophie Beck ... Match Move Artist: one of us
Alex Belgeonne ... visual effects coordinator
Charlie Bennett ... DMP Supervisor: one of us
Stephen Bennett ... compositor: DNeg
Gaia Bestagno ... Match Move Artist: one of us
Dheeraj Bhadani ... r&d lead
Uttham Bhalaykar ... paint and roto
Bargaje Bharat ... modeler
Jatin Bhavsar ... Department Production Manager: FX, CFX, Layout, Animation
Yogesh Bhavsar ... rigging td: double negative
Leonardo Bianchi ... lighting td: Double Negative
Richard Binnington ... double negative: department production assistant-FX
Kyran Bishop ... roto/prep artist: One Of Us
Kunal Biswas ... digital compositor: DNEG
Josh Bleeze ... department production assistant: DNEG
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor
Paul Bongiovanni ... lead data wrangler
Andrew Booth ... computer graphics supervisor: BLIND LTD
Ryan Borah ... creature td
Micha Boström ... previs artist
Jason Bowers ... Compositing supervisor
Benjamin Bratt ... roto prep supervisor
Jamie Briens ... pipeline supervisor: Double Negative
Matthew Bristowe ... Head of Production, One Of Us
Randy Brown ... digital compositor
Cody Brunty ... visual effects artist
Stuart Bruzek ... lead compositor
Izet Buco ... VFX Lead Compositor at Double Negative
Antonio Buffa ... prep/paint artist: Bluebolt
Jake Burstein ... build td
Steven Bussey ... screen graphics designer: BLIND LTD
Andrew Cadey ... cg fx supervisor
Abi Cadogan ... senior visual effects editor: Double Negative
Adriano Calafiore ... digital compositor
Moray Caldwell ... digital compositor: DNEG
Earle Stuart Callender ... Bidding Producer: One of Us
Angel Cano ... matchmove artist: One of Us
Alessandro Caruso ... Match Move Artist: one of us
Max Centra ... lighting technical director: Double Negative
Dmitrijs Cernagovs ... technical effects director
Pratheesh Chandran ... digital compositor: double negative
Shyamsundar Chandrasekaran ... lead roto and paint artist: double negative
Petar Chardakov ... matchmove artist: Double Negative
Abhisek Chatterjee ... creature td: double negative
Vishal Chauhan ... digital compositor
Anwei Chen ... Visual effects producer
Rosemary Chester ... compositor
Myong Choi ... main title compositor: Filmograph
Caleb Choo ... visual effects artist
Santosh Choudhary ... digital artist
Ishwar Chougule ... digital artist
Janice Chun ... roto artist: Lola VFX
Adriano Cirulli ... digital compositor
Erik Classen ... digital compositor
David Clifton ... visual effects artist
Esme Coleman ... digital compositor
David Connely ... senior scanning 3d artist: clear angle studios
Emily Cook ... visual effects line producer: Double Negative
Sean Coonce ... digital compositor: Double Negative
Francesco Cosatti ... digital compositor: DNEG
Christopher Michael Coupe ... effects technical director: Double Negative
Jack Cowley-Ellis ... 3D capture technician
Graham Cristie ... senior lighting technical director
Ruxandra Cristoiu ... compositor: one of us
Matthew D'Angibau ... Match Move Supervisor: one of us
Aimee Dadswell ... visual effects producer: double negative
Adrianna Nielle Davies ... visual effects coordinator
Alex Davis ... Roto/Prep Artist: one of us
Danish Davis ... lead compositor: Double Negative
Lalit Madhukar Dawale ... visual effects
Chema del Fresno ... fx td
Amit Desai ... pipeline technical director
Lalit b Desai ... digital compositor
Mahesh Desai ... matte painter: double negative
Vincent Desgrippes ... Digital Compositor: one of us
Joshua Devenyi ... digital compositor: DNEG
Giovanni Di Giulio ... VFX Data Wrangler: Double Negative / VFX Production Coordinator: Double Negative
Sachin Divkar ... texturing artist: double negative
Lucy Dodds ... Additional Production Support: one of us
Andrew Dohan ... digital compositor
Rosie Draper ... lighting td: Double Negative
Alex Drinkall ... senior capture technician: Clear Angle Studios
Matthieu Druaud ... FX Technical Director: double negative
Pratik Dubey ... digital compositor
Florian Dubois ... digital compositor: Double Negative
Arnaud Dumeyni ... Digital Compositor: one of us
Catherine Duncan ... visual effects producer: BlueBolt
Finlay Duncan ... digital compositor: BlueBolt
Eddy Durnan ... department production: DNEG
Richard Edwards ... senior stereo supervisor DNEG
Ole Geir Eidsheim ... visual effects artist
Elmar Bragi Einarsson ... Techrun
Guglielmo Emmolo ... Roto/Prep Artist: one of us
Danny Evans ... vfx production manager: DNEG
Huw J. Evans ... visual effects supervisor: Double Negative
Lawrence Fagan ... spydercam flight control
Susana Fernández Casco ... Prep/Roto Artist: One Of Us
George Ferris ... digital compositor: Double Negative
Siân Fever ... previs editor
Kelly Fischer ... compositor: Double Negative
Joakim Flaten ... matte painter
Jak Ford ... vfx editor: Double Negative
Hermione Francis ... visual effects
Simon Fraser ... visual effects coordinator
Dave Freeman ... concept artist: double negative
Kyoko Fukushima ... compositor: DNEG
Akash Gade ... visual effects
Jenny Gauci ... Lead Roto/Prep: one of us
Kieran Gee-Finch ... screen graphics designer: BLIND LTD
Federico Ghetta ... roto/paint artist: One Of Us
Nikhil Ghoorbin ... Technical Support: one of us / systems admistrator
Sreejita Ghosh ... modelling td
Marco Gifuni ... screen graphics designer: BLIND LTD
Daniel Gilligan ... On Set Visual Effects
Nitin Gite ... Asset Supervisor: Double Negative
Ana Gomes ... compositor: Double Negative
Igor González ... effects technical director: Double Negative
Catarina Gonçalves ... prep/roto artist: Double Negative
Kyle Goodsell ... compositing supervisor: double negative
Arushi Govil ... double negative
Leanne Goymer ... DMP Artist: one of us
Luke Gray ... pipeline technical director
Emily Greeley ... digital compositor
Rohit Prakash Gujar ... visual effects supervisor
Shreyas Gujrati ... digital compositor
Sian Gunningham ... studio assistant: double negative
Victor Gutarra ... digital compositor
Andrés Gómez Tollar ... FX Technical Director
Venetia Hadley ... Digital Compositor: one of us
Tiffany Hall ... cg generalist: one of us
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Krishnadev Hariprasad ... line producer
Jiten Harkhani ... compositor
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning- Clear Angle Studios
Mark Harrison ... lighting Supervisor
Nick Hatzichristos ... fx technical director: Double Negative
Jonathan Hearn ... Technical Support: one of us
Joachim Henriksen ... editorial io assistant
Sandro Henriques ... visual effects supervisor: BlueBolt
Mike Hill ... prep artist: double negative
Jani Hiren ... Lighting TD at DNEG
Tom Hocking ... digital effects artist: at DNEG
Liam Hoflay ... Technical Support: one of us
Milena Hristova ... Digital Compositor: one of us
Shih Ling Huang ... visual effects artist
Michael Hull ... pre-visulization supervisor: Double Negative
Nile Hylton ... lead crowd technical director: double negative
Pat Imrie ... visual effects artist
Ilaria Introzzi ... pipeline atd: double negative
Balakrishna Isunuri ... matchmove artist: Dneg
Kaya Jabar ... previs artist
Adam Jackson ... comp trainee: Double Negative
Saurabh Sanjay Jadhav ... stereo compositor / visual effects artist
Santosh Jakkam ... matchmove: Double negative visual effects
Gilbert James ... visual effects producer
Gediminas Max Jauga ... digital compositor: Double Negative
Jack Jenkins ... prep artist: Double Negative
Olivier Jezequel ... Digital Compositor: one of us
Kundan Kumar Jha ... Department Production Manager Roto & Prep
Mehul Jhaveri ... visual effects line producer
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Jody Johnson ... visual effects supervisor
Phil Johnson ... vfx runner
Soulla Josephides ... Visual Effects Production Assistant: one of us
Robert Junggeburt ... digital matte painter: Double Negative
Swapnil Kamle ... digital compositor: double negative
Anurag Kapil ... Matchmove and RotoAnim Artist
Vasilis Karatziva ... visual effects department production manager: Double Negative
Vinay Karunakar ... Line Producer
Vishal Kaushal ... digital compositor / digital compositor: double negative
Flavio Kawamoto ... digital artist
Stephanie C. Kelly ... compositor
Shanu Khalifa ... rotomation
Thomas Kidd ... roto/prep artist: DNEG
James Knowles ... visual effects line producer
Stewart Kojima ... visual effects coordinator
Robin Konieczny ... environments supervisor
Rahul Kothari ... digital compositor: double negative
Remko Kram ... digital compositor: Double Negative
Václav Kubant ... compositor: Dneg
Sujay Kumar G. ... matchmove supervisor: Double Negative
Ashwin Kumar ... roto vfx/alien
Avinash Kumar ... digital artist: double negative / prep artist
Vishal Kumar ... matchmove artist: DNEG
Nibha Kumari ... sr.prep artist
Christian Kuntz ... digital artist
Paul Ladd ... vfx production manager
Jamie Lamb ... Additional Production Support: one of us
Thomas Lambert ... data i/o: one of us
Carly Lamenta ... Visual Effects Coordinator: Paramount
Pascale Lamoureux-Miron ... compositor
Harry Landymore ... Visual Effects Production Assistant: one of us
Douglas Larmour ... Visual Effects Supervisor: one of us
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Tati Leite ... visual effects artist: Lola VFX
Dimitris Lekanis ... effects technical director: destruction simulation
Luke Letkey ... 2D Sequence Supervisor: double negative
Da Li ... FX TD: Double Negative
Shenyan Liu ... vfx editor
Joseph Lloyd Pack ... visual effects production manager: Double Negative
Nell Lloyd-Malcolm ... visual effects coordinator
Kumbu-Ki-Lutete Lord Ted Mabika ... digital compositor
Mabika-Ki-Lutete Lord Ted ... stereo compositor
Kate Lowe ... TechRun: DNEG
Josh Lynch ... Match Move Artist: one of us
Natalie MacDonald ... digital compositor
Peter Machuca ... compositor
Francesco Antonio Maggi ... digital compositor: Double Negative
Ioanna Mailli ... FX TD: double negative
Dipen Majmundar ... matchmove & bodytracking artist: DNEG
Sameer Malik ... compositing supervisor: Double negative
Hadrien Malinjod ... compositor: in-house
Marco Manzini ... digital artist: Double Negative
Renata Marinello ... roto prep Artist: Blue Bolt
Dominic Martin ... digital artist
Rafael Martins ... matchmove artist: One of Us
Clémentin Massin ... Technical Support: one of us
Luke Massingberd ... Digital Compositor: one of us
Yosuke Matsuno ... senior compositor: One of Us
Rhodri Matthews ... Environment TD: DNEG
Marta Matuszewska ... previs coordinator: TTFL
Natalia Matveenko ... visual effects artist: Lola VFX
Mare McIntosh ... Visual Effects Producer: Lola VFX
Darshan Mehta ... lead lookdev artist
Dharmik Sanjay Mehta ... double negative
Vishal Mehta ... texture paint lead
Katherine Melville ... Data/IO: one of us
Kiran Menon ... digital compositor
Javier Meroño ... visual effects technical director: double negative
Charlie Middleton ... screen graphics designer: BLIND LTD
Danielle Millington-Peck ... VFX Editorial: one of us
Giacomo Mineo ... 2D supervisor
Maria Mira ... double negative
Ankur Mishra ... visual effect artist: Double Negative
Amer Sohail Mohammed ... matchmove artist: double negative
Sandrine Moniez ... digital compositor
Vinayak More ... texture artist
Adriano Mulè ... compositor: BlueBolt
Suman Nayak ... digital compositor: double negative
Sophie Newton ... assistant colourist: Double Negative
Lillias Ng ... visual effects production manager: Double Negative
Charlie Noble ... visual effects: additional photography
Barry O'Brien ... stereo supervisor: DNEG
Paul O'Byrne ... VFX Editorial: one of us
Mark O'Shea ... assistant vfx editor: blue-bolt
Matthew O'Sullivan ... technology project manager
Ben Owen ... Additional Production Support: one of us
Matthew Ozerski ... previs editor
Amey Panchal ... senior matchmove artist: Double Negative
Deepak Panigrahi ... Prep Artist: DNEG
Clara Parati ... digital matte painter
Phanie Parent ... compositor
Bintu Kharolia Parjapati ... Matchmove Artist: Double Negative
Dominic Parker ... Visual Effects Executive Producer: one of us
Josh Parks ... digital compositor: Bluebolt
Rohan Parmar ... Matchmove Artist
Vishal Parmar ... compositor
Lucas Pascale-Pallotta ... compositor
Tamas Pataki ... Technical Support: one of us
Bhavik B. Patel ... digital compositor: BlueBolt vfx
Irshad Patel ... visual effects artist: DNEG
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios
Saurabh Patel ... matchmove lead: double negative
Joe Pavlo ... visual effects artist
Josh Payne ... visual effects
Tom Pegg ... compositor: Double Negative
Federico Pelat ... screen graphics designer: BLIND LTD
Rachael Penfold ... Visual Effects Executive Producer: one of us
Jeff Penick ... compositor
Guy Penwill ... digital compositor: Double Negative
Petko Petkov ... Digital Compositor: one of us
Kim Phelan ... visual effects producer: One Of Us
Ezra Pike ... Extraction Artist: Double Negative
Fred Place ... visual effects artist
Nilesh Pobatti ... modeling artist: double negative
Ariele Podreider Lenzi ... Cg Creature Supervisor
Ipyana Ponder ... compositor
Lucas Pozzey ... lighting td: double negative
Prabhakher ... digital compositor
Soumya Sucharita Pradhan ... matte painter
Mahajan Prashant ... Camera Tracking Artist
Francis Prince ... compositor
Richard Pring ... senior stereo editor: dneg
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios
Paul Purnell ... VFX Editorial: one of us
Eugene Rachevsky ... roto/prep artist: One Of Us
Radhakrishna ... Lead Lighting TD
Pramod Rohidas Rajguru ... lighting TD: Double Negative
Rob Rankin ... compositor
Julia Reinhard ... digital compositor
Jordan Rice ... 2D VFX Runner
Sullivan Richard ... matte painter: Double Negative
Charlotte Roberts ... creature td
Antonio Rodríguez Díaz ... digital compositor: double negative
Arron Roebuck ... vfx on-set data
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Emily Roper ... cyber scanning capture artist
Simon Rowe ... digital compositor: Bluebolt
Adam Rowland ... Digital Compositor: one of us
Jay Roxas ... previs
Peppe Russo ... pipeline developer: Bluebolt
Bryan Ryan ... visual effects coordinator: Double Negative
Barbora Salaseviciute ... DMP Artist: one of us
Anurag Salekar ... visual effects artist
Ghosh Sanjay ... texturing: DNEG
Raphael Santos ... digital compositor: DNEG
Hannes Sap ... compositor: Double Negative
Abhishek Sarkar ... lightning td (as Sarkar Abhishek)
Sanjay Satapathy ... lightning td
Robin Saxen ... visual effects producer
Eduardo 'Lalo' Schmidek ... senior previs artist: The Third Floor
Andrew E. Scrase ... on set vfx support: Double Negative
Pilar Seijo ... digital compositor: Double Negative
Balasubramaniam Senthil Kumar ... bodytrack lead: double negative
Amanraj Sharma ... digital compositor: double negative
Deepakkumar Sharma ... matchmove artist
Emad Sheikh ... digital compositor: double negative
Sufiyan Sheikh ... rigging td: double negative
Matthew Sherwood ... matchmove artist: one of us
Asa Shoul ... digital colourist
Nitin Singh ... VFX department production manager
Korn Singprasong ... data i/o: Double Negative
Stephen J. Smith ... Roto/Prep Supervisor: one of us / roto/prep supervisor
Gordon Spurs ... screen graphics
Mihai Stan ... digital compositor: double negative
Jim Steel ... 2d sequence lead: Double Negative
Mark Stern ... Visual Effects Executive Producer: Lola Visual Effects
Jack Stevens ... digital matte painter
Nishant Subrahmanian ... visual effects production manager
Lee F. Sullivan ... cg supervisor: Double Negative
Jane Sun ... visual effects artist
Quentin Sur ... previs lead: The Third Floor
Hemanth Surana ... digital artist
Stephen Sutcliffe ... Technical Support: one of us
Shailendra Swarnkar ... dfx supervisor
Michael J. Sweetser ... compositor: dneg
Maciej Sznabel ... animator
Balázs Sántha ... digital compositor: BlueBolt
Benoit Terminet Schuppon ... previs artist: Double Negative
Luke Tickner ... lighting td: Double Negative
Steve Tizzard ... digital compositor
Sam Paul Toms ... VFX Editorial: one of us
Connor Tong ... Roto/Prep Artist: DNEG
Agnes Toomus ... visual effects coordinator
Roger Tortosa ... senior technical director lighting/3d generalist: DNEG
Luke Townshend ... visual effects production assistant
Dennis Tsoi ... digital compositor
Corey Turner ... executive stereographer: paramount pictures
Joshi Umang ... modeller: DNEG
Tanzir Uzzaman ... digital compositor
Viral Vadalia ... technical support: Double Negative
Leigh van der Byl ... texture painter: Double Negative
Gert Van Dermeersch ... Digital Compositor: one of us
Devendra Verma ... digital compositor
Dvendra Verma ... digital compositor
Rahul Verma ... digital compositor: DNeg
Parikh Vishal ... lighting TD: Double Negative
Chetan Vishwakarma ... matchmove artist
Shiv Kumar Vishwakarma ... visual effects artist: double negative
Jonas Vonk ... visual effects artist
Georgia Eithne Walker ... visual effects production assistant
Tara Walker ... visual effects artist
Pablo Wang ... digital compositor
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Prasad Wharavadekar ... Matchmove Artist: DNEG
Dan Whippy ... Additional Production Support: one of us
Tom Whitehead ... look development artist
Matt Wilmshurst ... visual effects artist
Ammann Christine Wong ... digital compositor
Jack Wood ... visual effects coordinator / visual effects coordinator: Bluebolt
Casey Yahnke ... compositor: DNEG
Ami Yamauchi ... visual effects producer: Cheap Shot
Shaun Yue ... screen graphics designer: BLIND LTD
Simone Zuccarini ... Digital Compositor: one of us / digital compositor
Rehan Abdulovski ... visual effects artist (uncredited)
Najdovski Aleksandar ... paint artist (uncredited)
Sara Hansen ... fur groomer: Double Negative (uncredited)
Lazetutkovski ... visual effects (uncredited)
Bruno Lévêque ... environment generalist td: DNEG (uncredited)
Tom Minor ... software developer: DNEG (uncredited)
Balasubramani Parthasarathy ... camera tracking td (uncredited)

Stunts 

Kefi Abrikh ... stunts (as Samuel Kefi Abrikh)
Guiomar Alonso ... stunt performer
Ray Armstrong ... Skydiving Chief Instructor
Scott Armstrong ... assistant stunt coordinator
Steevy Artuso ... stunts
Tony Augé ... stunt performer
Luciano Bacheta ... stunt driver
Oliver Bailey ... stunts
Remi Bakkar ... utility stunts
Adam Basil ... stunt performer
Francis Bataille ... stunts
Florian Beaumont ... stunt performer
Ashley Beck ... stunt performer
Randy Beckman ... stunts
Sarah Belala ... stunts
Patrick Bernaud ... stunt driver
Adrien Bour ... stunt driver
Alain Bour ... stunt driver
Julien Briau ... stunt performer
Yann Brouet ... stunt performer
Julien Bruant ... stunt performer
Chloé Bruce ... stunt performer
Damien Buffard ... stunt performer
Andrew Burford ... stunt performer
Dacio Caballero ... stunt performer
Mauro Calo ... stunt driver
Marvin Campbell ... stunt performer
Gilles Ciamin ... stunts
Kieran Clarke ... stunt performer
Adam Collins ... stunt performer
Gilles Conseil ... stunts
Liam Coote ... stunt performer
Lucy Cork ... stunt double: Rebecca Ferguson
Gary Cothenet ... stunt performer
Jason Curle ... stunt performer
Marc David ... stunt performer
Tim Davies ... stunt performer
Matt Fraser Dawson ... stunt performer
Calvin Dean ... stunts
Kachina Dechert ... stunt performer
Clément Delporte ... stunt driver
Laurent Demianoff ... stunt performer
François Doge ... stunts
Frédéric Ducastel ... stunt driver
Cyrille Dufaut ... stunt driver
Christophe Dupuis ... stunts
Aron Eastwood ... stunt performer
Wade Eastwood ... stunt coordinator
Rick English ... stunt performer
Niki Faulkner ... stunt driver
Stephane Fiossanangaye ... stunt performer
Dominique Fouassier ... stunts
Sébastien Fouassier ... stunts
Suzie Frize-Williams ... stunt department coordinator
Christopher Gordon ... assistant stunt coordinator
Jean-Benoit Guillon ... stunts
Richard Hall ... stunt performer
Tom Hallahan ... stunts
Bobby Holland Hanton ... stunt double: Henry Cavill
James Harris ... stunt performer
Anthony Heilmann ... stunt performer
Allan Hewitt ... skydiving stunt coordinator
Jessica Hooker ... stunt performer
Vladimir Houbart ... stunt driver
Robert Houillion ... utility stunts
Clément Huet ... stunts
Erol Ismail ... stunt performer
Jonny James ... stunt performer
David Julienne ... stunt driver
Dominique Julienne ... stunt driver
Michel Julienne ... stunt driver
Ibrahima Keita ... stunts
Tomasz Krzemieniecki ... stunt performer
Jean-Claude Lagniez ... stunt driver
Xavier Lake ... stunt performer
Mathieu Lardot ... stunt driver
Renars Latkovskis ... stunt performer
Pascal Lavanchy ... stunt driver
Catherine Lebegue ... stunt driver
Marion Levavasseur ... stunt performer
Michael Li ... Key Stunt Rigger / utility stunts
Andy Lister ... stunt performer
Daniel Locicero ... stunt performer
Alexandre Lopoka ... stunt performer
Sonny Louis ... stunt performer
Florian Lutz ... stunt performer
Trevor Luzmoor ... action driver
Kevin Lyons ... utility stunts
Christophe Marsaud ... stunts
Joey Marsaud ... stunts
Adrian McGaw ... stunt double: Henry Cavill
Niall McShea ... stunt driver
John Medalin ... stunt driver
Ben Milord ... stunt performer
Alexandre Moreira ... stunts
Steven Mullins ... stunt performer (as Steve Mullins)
Alice Naigeon ... stunt performer
Cecilia Ngo ... assistant stunts: unit france
Louis-Marie Nyee ... stunts
Craig O'Brien ... stunts
Andy Pilgrim ... stunts
Antoine Piquet ... stunts
Jorian Ponomareff ... stunt driver
Tilly Powell ... stunt performer
Raimundo Querido ... stunt performer
Alexandre Rambure ... stunts
Shane Roberts ... stunt performer
Christophe Roblin ... stunts
Pierre-Yves Rosoux ... stunt driver
Jean-Charles Rousseau ... stunts
Olivier Sa ... stunt performer
Matt Sherren ... stunt performer
Curtis Rowland Small ... stunt performer
Phil Somerville ... utility stunts
Sam Stefan ... stunt performer
Wolfgang Stegemann ... Fight coordinator & Fight trainer / utility stunts
James Stewart ... stunt performer
Shane Steyn ... utility stunts
Jonny Stockwell ... stunt performer
Laura Swift ... stunt performer
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer
Yann Tremblay ... stunts
Teodor Tsolov ... stunts
Luke Tumber ... stunt performer
Dave Van Zeyl ... Key Stunt Rigger/Utility Stunts
Astou Vedel ... stunt performer
Jérémie Vigot ... stunt performer
Joe Watts ... stunt performer
Karanja Yorke ... stunt performer
Ramon Álvarez ... stunt performer
Richard Leggett ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Boris Abaza ... additional focus puller
Andy Achard ... rigging grip: France
Grant Adams ... camera operator: NZ Unit/NZ Aerial Unit
Stéphane Afchain ... rigging key grip: Paris
Josh Andrews ... video assistant: main unit
David Arms ... eclipse technician
Neil Ashton ... electrician
Jeremie Averty ... additional rigging grip: Paris
Andrew Banwell ... camera operator: dailies
Phillip Barnes ... camera trainee: dailies
Peter Batten ... camera operator: dailies
Edward Bellamy ... vr technical director
Richard Berby ... electrician: Norway
Simon Berthaud ... additional rigging grip: Paris
Jérôme Berthier ... assistant rigging gaffer
Berto ... Operator camera C: Paris
Todd Bilton ... camera operator
George Bird ... rigging electrician
Fabrice Bismuth ... VFX unit dailies first assistant camera
Franck Bonomi ... grip
Cyril Bossard ... additional electrician
Loïc Bouladjat ... Additional rigging electrician
Alexis Bouladoux ... additional rigging grip: Paris
Tommy Boulet ... Camera trainee: Paris
Charles Carpentier ... assistant rigging gaffer
Louis Cassells ... camera trainee / camera trainee: New Zealand
Francesca Catalano Kiddo ... additional camera trainee: dailies
Jonathan Cathala ... aerial camera technician: shotover
Stephen Catney ... electrician
Abigail Catto ... central loader
Martin Chanvillard ... additional rigging electrician
Simon Chanvillard ... electrician
Thibaud Charles ... electrician
Jean Chesneau ... car and helicopter rigging
Samantha Choat ... camera prep: work experience
Franck Chron ... rigging grip: Paris
Barney Coates ... additional second assistant camera
Joe Coffey ... Video assistant
Adam Coles ... first assistant camera: "a" camera, UK and NZ / first assistant camera: "b" camera/steadicam, Paris
Jamie Couper ... NZ Gaffer
Fanny Coustenoble ... assistant caméra: Paris
Andrew Crankshaw ... rf technician
Robert Cross ... Cherry picker operator
Brett Crutcher ... cablecam dolly operator
Franck Cudelou ... additional electrician
Adam Dale ... aerial director of photography
Marie-Sophie Daniel ... assistant caméra: Paris
Pierre Helie De Peretti ... additional rigging grip: Paris
Patrick de Ranter ... additional camera operator
Augustin De Vaumas ... additional electrician
Hugo Delahoutre ... additional rigging electrician
Jonathan Dennis ... russian arm op
Barrett Donner ... rf coordinator
Raphaël Dougé ... Additional assistant camera: Paris
Billy Dunn ... electrician
Glenn Dunning ... best boy: grip
Brendan Durand ... additional rigging grip: Paris
Per Christian Dyrø ... aerial supervisor: helicopter unit, Norway
Tobias Eedy ... additional camera
Lee Eldred ... best boy electricial
Hugues Espinasse ... director of photography: vfx unit
Lawrence Fagan ... spydercam programmer
Sian Farley McBride ... wirecam programmer
Mike Farr ... electrician
Karine Feuillard ... digital imaging technician: aerial unit
Adam Forrest ... dit assistant: dailies
George Anthony Fox ... second assistant camera: dailies
David Frak-Lauer ... additional focus puller: Paris
Samuel Fraser ... a camera second assistant camera aerial unit
Gregory Fromentin ... gaffer: Paris
John Gamble ... C Camera Operator
Leigh Gardner ... Video playback Operator Splinter Unit
Julien Gerard ... additional rigging grip: Paris
Christen Kenneth Gran ... electrician: Norway
Woody Gregson ... Best Boy Camera
Sebastien Guerrieri ... second assistant camera: "c" camera
Antoine Guichard ... rigging electric assistant
David Hammond ... first assistant camera: Aerial Unit NZ
Will Handley ... eclipse technician
George Harrison ... video assistant: Norway
Conrad Hawkins ... grip
Willy Heilmann ... rigging electrician (location segments)
Scott Hering ... helicopter mounts designer
Dermot Hickey ... 1st a/c "c" camera paris / first assistant camera: "a" camera, aerial unit, New Zealand
Des Hills ... russian arm precision driver
Tommy Holman ... first assistant camera
Wayne Howlett ... russian arm precision driver
Charlie Hughes ... camera trainee: dailies
Kim Husher ... camera trainee: Dailies
Chiabella James ... still photographer
David James ... still photographer
Rick James ... video playback assistant: additional photography
Mark Jefferies ... Rigging Gaffer New Zealand
Hannah Jell ... camera trainee
Dylan Jones ... video operator
Quentin Jorquera ... additional rigging electrician
Mathieu Jourdan ... additional rigging grip: Paris
Tony Keddy ... key grip
Mike King ... electrician: chargehand (as Michael-Daniel-King)
Ryan King ... 'A' Camera 2nd Assistant Camera
Evan Krogh ... Spydercam Rigger Technician
Nicolas Labrousse ... electrician
Charles Lagorce ... additional rigging grip: Paris
Harry Langston ... Practical Electrician
Nathalie Lao ... additional assistant caméra: Paris
Eric Larsen ... grip: Paris
Fredericka Lathbridge ... camera trainee: dailies UK
Antoine Laurens ... assistant camera
Olivier Leblanc ... flight head tech
Johan Leclaire-Bottarelli ... first asistant camera: Paris
Morgan Lesne ... additional rigging grip: Paris
Basile Longchamp ... aerial camera technician
Thor Erik Løkken ... local gaffer: Norway
Darren Mackay ... stand by rigger
Vince Madden ... Electrical Rigging Chargehand
Adrien Maillard ... additional electrician: Paris crew
Joe Marsden ... stabileye technician
Strasser Matteo ... grip: french team
Adam McGrady ... video operator: splinter unit - dailies
Dusty Millar ... clapper loader: C camera NZ Unit
Josh Milne ... libra technician: dailies
Guillaume Mondin ... additional rigging grip: Paris
John Morris ... grip trainee
Julian Morson ... camera operator: UK
Simon Muir ... a camera dolly grip
Dean Murray ... B cam/steadicam 2nd ac
Alexandra Médeville ... Best Boy Camera / Additional 2nd AC: Paris
Eric Nové ... rigging grip: Paris
Fabienne Octobre ... additional focus puller: Paris
Gary Owen ... chargehand electrician
Ben Parish ... underwater second assistant camera
Jay Patel ... Digital Imaging Technician/Colour Coordinator
Vanessa Payri ... production assistant
Quentin Pellissier ... additional electrician: Paris
David Penfold ... first assistant camera
Sam Phillips ... key grip
Toby Plaskitt ... russian arm operator
Marcus Pohlus ... b-cam/steadicam operator
Laurent Pouchard ... additional rigging grip: Paris
Jack Powell ... lighting technician
Viran Ranaweera ... camera operator: second unit
Mathieu Reymond ... drone: international coordinator
Luc Reyrolle ... electrician
Sam Rhys James ... camera trainee: dailies
Daniel Robinson ... trainee grip: dailies
Sean Rogers ... libra head tech: dailies
Pete Romano ... underwater director of photography
Dani Rose ... drone pilot
Pascal Rossignol ... grip
Brice Roustang ... additional rigging electrician
Ewan Sadler ... camera trainee: additional photography
Laurent Schepman ... best boy grip: French unit
Adam Sculthorp ... aerial camera operator: drone
Bruno Seguer ... assistant rigging gaffer
Johannes Selvaag ... electrician: Norway
Todd Semmes ... Spydercam coordinator
Richard B. Shean ... Video playback operator: dailies
Derek Slade ... best boy: off-set
Martin Smith ... gaffer
Lilla Smoluch ... assistant camera
Paul Snell ... second assistant camera: c camera
Roger Spain ... additional "a" camera second assistant
Byron Sparrow ... Best Boy NZ
Ryan Spearman ... 1st ac aerial unit / C Cam 1st AC NZ Unit
Josh Stafford ... video assist trainee: dailies
Joe Steel ... digital imaging technician
Pål André Sterud ... electrician: Norway
Paul Stewart ... Rigging gaffer
Tom Storey ... dailies second assistant camera: main unit
Michel Strasser ... key grip: french unit
Mateusz Szczesniak ... digital imaging technician: dailies
Fraser Taggart ... additional director of photography / director of photography: New Zealand helicopter sequence
Olly Tellett ... c camera
Andy Thomson ... russian arm technician
Eric Thurot ... groupman
Joe Tooke ... HOD practical lighting electrician
Calem Trevor ... additional second assistant camera
Vincent Tulasne ... QTAKE Video Assist Assistant, Paris Unit
Stig Tvenge ... electrician: Norway
Mustafa Tyebkhan ... aerial unit 1st ac/dit
Tomas Vaverka ... still photographer
Romain Vidalon ... rigging electrician: Paris
François Vigon ... first assistant camera: "a" camera, dragon unit
Peter van Vugt ... Crane operator
Benton Ward ... rf technician
Tim Warner ... video trainee: dailies
Thomas Watson ... Libra head technician: New Zealand unit
John Watters ... 1st ac 'b' cam and steadicam UK
Michael Webber ... best boy rigging electric: NZ
Dave Wells ... best boy grip
Michael White ... HOD Practical Lighting Electrician
Pip White ... second assistant camera: dailies
Tom Wilkinson ... camera operator: dailies
Rick Woollard ... camera operator: dailies
Laurent Wémama ... best boy rigging grip: Paris
Christian Abomnes ... camera operator (uncredited)
Sébastien Grasso ... crane operator grip: french unit (uncredited)

Animation Department 

Ihor Hurin ... Animation Department: Double Negative
Nilesh Pobatti ... modeler
Charlie Tetlow ... animator

Casting Department 

Mareva Assouline ... extras casting assistant: Paris unit
Samia Fadli ... casting
Kara Lipson ... casting associate
Rebecca Rowe ... extras casting
Lisa Testy ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Sekina Baker ... costume buyer
Pauline Bidegaray ... costume trainee
Allison Bloom ... costumer: Mr. Cruise
Ken Cattrall ... chief costume breakdown artist
Claire Chanat ... wardrobe supervisor: Paris
Eve Collins ... costume maker
Maria D'Agostino ... costume textile artist
Callum Dawson ... Costume PA: dailies
Anthony Drewett ... principal costume standby
Mirete Elsa ... costumer
Laurence Esnault ... ager/dyer: paris crew
Berel-Anne Evans ... chief textile artist
Sara Fay ... head costume cutter: men
Balbina Garcia ... seamtress
Jane Gooday ... costume buyer
Eve Herbert ... Costume Maker
Elsa Le Guichard ... wardrobe
Jason Marshall ... principal key stand-by
Jack Millar ... costume pa: dailies
Ruth Mongey ... costume maker daily
Lizzie Moul ... key costume daily
Sara O'Donnell ... assistant costume designer
Samuel Ososki ... costume maker daily
Emmanuelle Pastre ... wardrobe
Tim Perkins ... head male cutter
Antonin Petit ... additional set costumer
Michelle Philo ... head buyer
Amy Pollitt ... Key Crowd Costumer
Alison Reichert ... costume maker
Katie Rogers ... costume trainee
Holly Rosenthal ... key costume daily
Jenny Rushton ... nz key costumer
Anna Spencer ... principal key stand-by
Robert James Sutherland ... head male cutter / senior costume maker/tailor
Elena Taborra ... stunt standby
Jessica Tiller ... costume maker
Alexis Vérité ... costumer
Hannah Walter ... costume supervisor
Darrell Warner ... Costume Illustrator
Hannah Warren ... crowd costumier
Emma Kate Wood ... stunt wardrobe mistress
Fliss Wyatt ... costume coordinator
Lisa Bojarski ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Ryan Axe ... second assistant editor
Riccardo Bacigalupo ... first assistant editor
Debajit Barman ... Editorial supervisor DNEG / stereo editorial supervisor
Patrick Barry ... physical asset manager
Kim Bradfield ... dailies lab operator
Joanna Burt ... Assistant digital intermediate producer
Stacey Cain ... dailies lab operator
Jake Chapman ... dailies colourist: additional
Holly Charge ... dailies lab operator
Tom Coope ... first assistant editor
James Corless ... head of department: Pinewood Digital
Jake Davies ... data transfer
Michael Davis ... dailies colourist
Abigail Duncan ... dailies producer
Christopher Frith ... 3d/assistant editor
Robbie Gibbon ... vfx editor
Andy Hudson ... lab manager
Chris Hunter ... 3d editor
Sam Jones ... dailies lab operator
Justin Lanchbury ... digital intermediate film consultant un-credited
Hannah Leckey ... trainee assistant editor
Katie McCulloch ... Digital Intermediate Coordinator
Ben Mills ... vfx editor
Jateen Patel ... digital colourist
Yogi Patel ... dailies lab operator
Alan Pritt ... digital intermediate producer
Otto Rodd ... digital intermediate conform editor
Christopher Rudkin ... dailies lab technician: New Zealand
Maimunah Yahkup ... lab manager
Jitte Hoekstra ... editor: tv spot (uncredited)
Thony Perity ... senior systems administrator (uncredited)

Location Management 

Jerome Albertini ... location manager: paris
Dorothée Allain ... assistant location manager
Dag Erik Amdam ... assistant location manager: Norway
Toyin Ayinde ... location marshal: dailies
Julie Belthoise ... location manager
Joshua Benedetti ... location scout
Nicolas Biaugeaud ... location scout
Julian Bivol ... location marshall: dailies
Jaz Blair-Edmund ... location marshall
Federica Brizzi ... location marshall dailies
Andrew Michael Buckley ... location scout
David Campbell-Bell ... supervising location manager: UK
Rob Campbell-Bell ... location manager
Marina Carita ... assistant location manager
Jonas F. Christiansen ... location manager: norway
Nuwan de Zoysa ... assistant location manager
Gina Deakin ... location coordinator
Giles Edleston ... location manager: Paris
Ben Firminger ... unit location manager
Valentin Françoise ... location assistant
Ines Garcia ... location assistant
Lyall Gardiner ... Location Manager: Abu Dhabi
Charlie Hayes ... location manager: UK
Benjamin Hendriks ... assistant location manager: Paris
Harriet Hodgskin ... location marshal: dailies
Guillaume Husson ... locations scout
Rachel Hyde ... assistant location manager
Mark Andrew Jones ... location assistant / location marshall (as Mark Jones)
Saoirse Knight ... location department coordinator: UK
Leon Koop ... location scout
Simon Lam ... location marshal
Eric Lecuyer ... location scout
Sarah Kate Lewis ... assistant location manager
Nathan Luff ... location marshall
Karolina Majka ... location marshal
Mario Maquedano ... locations
Kerry L. Matthews ... location marshal: dailies
Jacob McIntyre ... location manager
Anil Mehra ... Location Marshal
Suellen Meidell ... assistant location manager: norway
Paul Mezier ... location crew
Ronan Michel ... assistant location manager
Sam Millner ... location assistant
Adeline Miroslaw ... location production assistant
Jean-Philippe Moreteau ... assistant location manager / location scout
Jason Nightingale ... unit location manager
Chanael Nkamleu ... assistant location manager: additional team
Niall O'Shea ... assistant location manager
Emilien Obert ... location assistant
Nick Oliver ... location scout
Mélanie Pienne ... assistant location manager
Ben Piltz ... supervising location manager
Ania Polewiak ... location marshal: dailies
Martin Pype ... location unit assistant: Paris crew
Arthur Ragons ... location assistant: Paris
Paris Rivers ... location production assistant
Delphine Robin ... location production assistant: Paris
Steve Michael Røyset ... assistant location manager: Norway
Charlotte Schaeffer ... location assistant
Melissa Searle ... location marshall
Sean Seymour ... location assistant: dailies
Asha Sharma ... location scout
Kevin Spring ... Location Scout: New Zealand / location manager: main unit & aerial unit, New Zealand
David Thooris ... location assistant: Paris
Marine Thurot ... location assistant
William Trillaud ... assistant location manager
Georgette Turner ... location manager
Jay Willoughby ... location marshall
Emma Woodcock ... location scout
Harrison Zemmel-Gallagher ... location marshall dailies
Omar Alboukharey ... location marshal (uncredited)
François Guerin ... key assistant location manager (uncredited)

Music Department 

Ashley Andrew-Jones ... assistant engineer
Max Aruj ... composer: additional music
Chris Barrett ... protools recordist
Will Bedford ... sample producer
Rupert Coulson ... additional mix engineer
Matt Dunkley ... conductor
Alex Ferguson ... assistant engineer
Geoff Foster ... score engineer and mixer
Peter Gregson ... musician: cello
Isobel Griffiths ... musicians contractors
Sam Jones ... assistant orchestrator
Mike Ladouceur ... assistant orchestrator / assistant to composer
Queenie Li ... music production coordinator
Roger Linley ... musician: double bass
Stephen Lipson ... score mixer
Steve Mair ... musician: double bass
Dorina Markoff-McNulty ... musician
Perry Montague-Mason ... orchestra leader
Jeremy Murphy ... source music engineer
Mark Portmann ... composer trailer music
Andy Richards ... musician: piano
David James Rosen ... composer: trailer
Shane Rutherfoord-Jones ... orchestrator
Lalo Schifrin ... composer: theme music
Jill Streater ... music preparation supervisor
Steffen Thum ... composer: additional music / score producer
Cecile Tournesac ... music editor
Laurence Ungless ... musician: double bass
Nick Wollage ... additional score engineer
Michael Elderkin ... orchestrator: music team (uncredited)

Transportation Department 

Camilla Aakre ... driver
Darren Aitchison ... driver
Jim Atkins ... assistant transportation manager
Jamie Barham ... Reshoot Driver For Christopher McQuarrie
Jamie Barham ... Driver Christopher McQuarrie Reshoots
Jim Beard ... NZ Transport Supervisor
Pierre de Bourgies ... driver
Gilles Camy ... Picture car coordinator assistant: France
Stuart Clayson ... 2nd hod tech
Mark Crowley ... driver: Tom Cruise
Amalia de Larminat ... special effects driver: Paris
Louise Dobson ... transportation coordinator
Neville Dsouza ... transportation captain
Walt Edson ... Cast 1 facilities hod
Emmanuel Fleury ... dop's driver: Paris unit
Dante Gallo ... transportation
Jane Gray ... transportation coordinator: new zealand
Charles Heidet ... picture car coordinator: France
Paul Howitt ... unit driver
Stephen Inwood ... hod tech vehicles
Ben Johnson ... swing co-ordinator
Rob Jones ... action vehicle technician
Fred Kello ... Lead bike technician
Eleanor Lefever ... driver
David Lewis ... transport supplier
Clyde R. Maliauka ... transportation coordinator
Kyle May ... picture vehicle technician
Mike Mcrae ... driver
Bjørn Erik Myran ... transport captain: Norway
Alexandre Petellat ... transportation co-captain
Remigijus Rugal ... transportation
Jacqueline Rumens ... transport office coordinator
Emma Savin ... 4x4 driver
Zoe Schulze ... transport assist coordinator
Clive Shaw ... 4x4 driver
Charlie Sparrow ... driver to director: Christopher McQuarrie
Olivier Suffert ... director's driver: Paris
Gerry Turner ... transport manager
Rob Van Der Veen ... tech truck driver
Laurentiu Zimcenco ... camera truck driver

Other crew 

Stéphanie Acbard ... production accountant
Amber Aitken ... Accounts PA
Troy Allen ... production executive
Simon Andrews ... Safety Diver
Ray Armstrong ... Skydiving Chief Instructor
Terry Ashby ... 3rd assistant accountant
Chris Atherton ... Armourer
Kate Atherton ... Armoury Coordinator
Simon Atherton ... Master Armourer
Casey Bader ... assistant: Mr. Baldwin
Sarah-Rebecca Bajavi ... additional set assistant
Guy Barker ... financial controller
Rudy Barrow ... stand-in: Ving Rhames
Yusuf Bassir ... craft service
Mark Beaumont ... location accountant: New Zealand and UAE
Aaron Becker ... Main Title Design
Taoufiq Belemqadem ... Security
Andréa Bernard ... production coordinator
Florent Berthier ... production assistant
Lisa Birch ... assistant to diving coordinator
Matthew Blain ... first assistant accountant: paris
Bonnie Blake ... production coordinator: New Zealand
Betty Blineau ... film extra
David Boden ... Production Coordinator NZ
Dave Booys ... scuba diver
Marc Bortz ... assistant: Ms. Goldberg
Stéphane Bourdon ... armourer / weapon armourer
Johanna Bourson ... production accountant
Amanda Brand ... unit publicist
Ludovic Brun ... travel and accommodation coordinator fr
Faz Buffery ... set pa: reshoots
Annie Bydlon ... assistant: Mr. Carlson
Cass Capazorio ... executive assistant: Mr. Cruise
Amaury Capel ... lock off
Charlotte Carey ... cast assistant
Jon Carlo ... research assistant
Sam Carmichael ... senior coordinator: Paramount Pictures
Georgie Carter ... stand-in: Rebecca Ferguson
Anthony Cazet ... additional set assistant
Philippinne Cholley ... production accountant
Joe Cox ... additional set pa
Matt Curtis ... end titles by
Richard Curtis ... Stand In: Caspar Phillipson
Victoria Dabbs ... assistant accountant
Ben Daves ... studio coordinator
Nick Degan ... assistant: Mr. Myers (as Nicholas Degan)
Jason Devil ... security
Allison Dillard ... production safety
Bryony Dilnot ... production secretary
Danielle Dudley ... assistant: Ms. Ferguson (as Danni Dudley)
Christina Dunlop ... assistant: Mr. Ellison
Jheimy Duran ... Script/Film adviser
Dan Edmonds ... On Set Computer Technician
Michael Etherington ... assistant: Christopher McQuarrie
Peter Etherington ... assistant: Mr. McQuarrie
Laura Fajnberg ... Facility assistant: Paris
Laurence Ferali ... payroll accountant
Adriana Fernandez ... assistant: Ms. Weber
Franck Filippelli ... additional set assistant
Claire Finbow ... assistant: Mr. Pegg
Adam Foster ... crowd production assistant: UK
Kya Garwood ... stand-in/double: (dailies)
Albion Gee ... production assistant: additional photography
Micheal Gentry ... it support
Sean Francis George ... stand-in: Tom Cruise
Fabien Girardi ... French dialogues scene coordinator/translator
Fraser Grant ... location accountant: Paris
Melissa Green ... location marshal
Aimee Hall ... set pa: dailies
Paul Harling ... chef extraordinaire
Joe Hennessy ... Security
Lou Henry ... 2nd assistant accountant
Lucy Heyworth ... Accounts PA
David Higgins ... Physical Trainer & Therapist to Rebecca Ferguson
Jesse Hiram ... stereography operator
Pam Hislop ... production coordinator
Jason Horwood ... stand in: utility
Laura Hydari ... stand in for rebecca ferguson
Amanda Lee Jacoby ... assistant: Mr. Granger (as Amanda Jacoby)
Nina Jalava ... stand-in/photo double: Rebecca Ferguson
Andrew James ... Driver: Alec Baldwin
Richard Jay ... main unit medic
Rory Johnston ... cast assistant: tom cruise
Daniel Cusa Bayuk Karmeniani ... accounts assistant/cashier
Graham Kelly ... Action Vehicle Supervisor
Gary Kett ... assistant production coordinator
Sheerin Khosrowshahi-Miandoab ... assistant production coordinator: Paris
Vicki Kisner ... clearance co-ordinator
Richard Klein ... international political advisor: McLarty Media
Nick Komornicki ... supervising armourer
Jackie Kroopf ... Coordinator, Physical Production
Jacinda Kumar ... film extra
Meg Kuntz ... Production Finance Coordinator: Paramount Pictures
Marie Lacey ... assistant script supervisor
Kirsty Lea ... assistant accountant
Kamil Lemieszewski ... craft service
Jamie Lieberman ... Senior Coordinator of Physical Production
Brian Mahony ... insurance broker
Nicoletta Mani ... script supervisor
Jon Mann ... Head of film scanning
Jonathan Mann ... head of film scanning
Ian Richard Marshall ... special effects: action vehicle workshop supervisor
Hugo Martin-Lassagne ... facilities
Jane McCurdy ... aerial coordinator
Chrissie McLean ... assistant: Mr. Granger
Doug McQuarrie ... tactical advisor
Catherine Mednick ... assistant production coordinator
Troy James Miller ... main title producer: Filmograph
Stewart Scott Mitchell ... production resources
Emma Moffat ... assistant to Christopher McQuarrie
Amir Mojarradi ... assistant: Mr. Abrams
Astrid Monarque ... first assistant accountant
Christine Mouchard ... assistant production accountant
Damien Noguer ... extras coordinator
Hanne Nuland ... payroll accountant: Norway unit
Cian O'Driscoll ... Work At Height Assistant Supervisor
Mike O'Shea ... Work At Height Supervisor
Lauren Orlowski ... Coordinator To President Of Post
Nathaniel Park ... main titles editor
Camille Patrice ... lock-off pa
Malcolm Pearce ... health & safety adviser: Paris Unit
Jesse Peckham ... Executive Assistant to Chris McQuarrie
Patti Pelton ... Product Placement
Belinda Pflaum ... accommodation coordinator
Lucie Phan ... production accountant: assistant: Paris
Philip Pickford ... aerial ground safety
Juliette Piechaud ... production accountant
Isaline Ponroy ... Lock off
Marine Pédeboscq ... additional set assistant
Aneta Radomska ... production assistant
Nancy Reid ... assistant: Mr. Ellison
Aronicimo Richotti ... security
Stéphane Riou ... marine coordinator
Delphine Robin ... facilities production assistant: Paris
Daniel Rogers ... health and safety advisor
Mario Romain ... security advisor
Vincent Rousseau ... assistant
Lucas Rue ... lock off
Motte dit Falisse Samuel ... Lock-Off PA
Will Samuelson ... specialist film pilot
Samuel Sharpe ... production coordinator
Dave Shaw ... diving coordinator
Mark Smallwood ... security: Mr. Cavill
Konstantin Smola ... overdrive technician
Rob Sorrenti ... Behind the Scenes Director
Kirsty Squibb ... shipping coordinator
Andy Stephens ... aerial operations manager
Vincent Stevenel ... production accountant: France
Adele Steward ... production coordinator: Paris
Roy Stratford ... senior armoury technician
Artur Surma ... Construction Accountant
Adam Survay ... additional set assistant
Alphonse Swinehart ... title animation: Filmograph
Rachel Ta ... Set Production Assistant: Dailies
Alexis Tanasoca ... US Accountant: London
Josh Tate ... assistant: Mr. Abrams
Jim Templar ... production assistant / stand-in
Craig Thompson ... medic: dailies
Jøran Løvskeid Thormodsrød ... production accountant: Norway unit
Winson Ting ... body-double / stand-in
Sara Tounsi ... Production Travel
Rob Townsend ... production safety advisor
Amandine Vallee ... production coordinator
Victoria Vanderlinden ... 1st assistant accountant
Charlie Vincent ... film extra
Zuzana von Schlippe ... 3rd assistant accounts
Andrew Ward ... health & safety adviser
Simon White ... set pa
Richard Wild ... weather consultant
David C Willing ... assistant: Mr. Cavill (as David Willing)
Chris Winter ... IT consultant: NZ
Jo Winter ... set production assistant: dailies
Marc Wolff ... aerial coordinator: pilot
Jenny Wood ... assistant script supervisor
Tauren Wrate ... us production accountant
Marie-Alix Royer ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Jim Schramm ... thanks (uncredited)
James Alexander Waller ... the producers wish to thank (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed