Tangled: The Series Poster

Awards

Annie Awards 2020

Nominee
Annie
Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Television/Broadcast Production
Juliane Martin
Various characters for episode: "Rapunzel's Tangled Adventure: Rapunzel and the Great Tree (2019)"
Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Television/Broadcast Production
Alan Bodner
Brian Woods
Stephen Nicodemus
Laura Price
Leonard Robledo

Annie Awards 2019

Winner
Annie
Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Television/Broadcast Production
Amanda Jolly
Rapunzel Bird, Cassandra Bird, Father Parrot, Special Birds in episode "Freebird"
Nominee
Annie
Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Television/Broadcast Production
Juliane Martin
Eugene, Rapunzel, Cassandra in the episode "King Pascal"
Outstanding Achievement for Music in an Animated Television/Broadcast Production
Alan Menken
Glenn Slater
Kevin Kliesch
Episode "Secret of the Sun Drop"

Annie Awards 2018

Nominee
Annie
Best Animated Television/Broadcast Production for Children

BMI Film & TV Awards 2017

Winner
BMI TV Music Award
BMI TV Music Award
Kevin Kliesch

Daytime Emmy Awards 2020

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Original Song in a Children's, Young Adult or Animated Program
Alan Menken (composer)
Glenn Slater (lyricist)
For song: "Waiting in the Wings". For episode: "Rapunzel and the Great Tree".
Outstanding Writing for an Animated Program
Jase Ricci (head writer / story editor)
Ricky Roxburgh (writer)
Outstanding Main Title for an Animated Program
Chris Sonnenburg (executive producer/title designer)
Bryan Deemer (animation director)
Jezreel Mann Carlos II (animation director)
Claire Keane (illustrator)
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Directing for an Animated Program
Tom Caulfield (director)
Shane Zalvin (director)
Mary Elizabeth McGlynn (dialogue director)
Disney Channel
Outstanding Music Direction and Composition
Kevin Kliesch
Outstanding Casting for an Animated Series or Special
Julia Pleasants (casting director)
David Wright (casting director)
Sara Jane Sherman (casting director)
Disney Channel
Outstanding Editing for an Animated Program
Tony Rocco (film editor)
Kevin Locarro (film editor)
John Royer (film editor)
Ted Supa (film editor)
Louis Russell (assistant film editor)
Disney Channel

Daytime Emmy Awards 2019

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Individual Achievement in Animation
Alan Bodner (production designer)
Disney Channel
Outstanding Individual Achievement in Animation
Brian Woods (background designer)
Disney Channel
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Casting for an Animated Series or Special
Julia Pleasants (casting director)
Sara Jane Sherman (casting director)
Disney Channel

Daytime Emmy Awards 2018

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Individual in Animation
Tom Caulfield (storyboard artist)
Disney Channel
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Casting for an Animated Series or Special
Julia Pleasants (casting director)
Sara Jane Sherman (casting director)
Disney Channel
Outstanding Music Direction and Composition
Kevin Kliesch (composer)
Disney Channel

Motion Picture Sound Editors, USA 2018

Nominee
Golden Reel Award
Outstanding Achievement in Sound Editing - Sound Effects, Foley, Music, Dialogue and ADR for Short Form Animation
Otis Van Osten (supervising sound editor)
Gerardo Gonzalez (sound effects editor)
Carlos Sanches (sound effects editor)
Jason Oliver (dialogue editor)
Goeun Lee Everett (foley editor)
Kevin Kliesch (music editor)

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards

Recently Viewed