Edit
The Best of Enemies (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Robin Bissell

Writing Credits  

Robin Bissell ... (written by)
 
Osha Gray Davidson ... (inspired by true events chronicled in 'The Best of Enemies: Race and Redemption in the New South' by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Taraji P. Henson ... Ann Atwater
Sam Rockwell ... C.P. Ellis
Babou Ceesay ... Bill Riddick
Anne Heche ... Mary Ellis
Wes Bentley ... Floyd Kelly
Nick Searcy ... Garland Keith
Bruce McGill ... Carvie Oldham
John Gallagher Jr. ... Lee Tromblay
Nicholas Logan ... Wiley Yates
Gilbert Glenn Brown ... Howard Clement
Caitlin Mehner ... Maddy Mays
Dolan Wilson ... Councilman Bill Atkins
Morgan Mackey ... Young Mother
Kendall Ryan Sanders ... Ben Butler
Chris Cavalier ... Leonard
Malerie Grady ... Singing White Woman
Ryan Dinning ... Jeb
Najah Jackson ... Operation Breakthrough Staffer
Bethany DeZelle ... Court Clerk
David Plunkett ... Mr. Paulsen
Al Hamacher Al Hamacher ... Charles Steele
McKenzie Applegate ... Vickie Ellis
Brody Rose ... Timmy Ellis
Carson Holmes ... Kenneth Ellis
Nadej K. Bailey ... Marilynn Atwater (as Nadej Bailey)
Kevin Iannucci ... Larry Ellis
Susan Williams ... Nurse Caitlin
Lucius Baston ... Teacher
Jeanette Branch ... Principal
Jessica Miesel ... Doreen (Waitress)
Rachel Bagley ... Local Reporter
Charles Orr ... NAACP Lawyer
Tim Ware ... Judge Leslie Hallford
Jill Jane Clements ... Secretary
Ned Vaughn ... Wilbur Hobby
Dawntavia Bullard Dawntavia Bullard ... Delores Riddick
Sope Aluko ... Henrietta Kaye
Coley Campany ... Charrette Volunteer #1
Elizabeth Omilami ... Marion Wilson (as Elisabeth Omilami)
Arin Logan ... Peggy
Kameron Kierce ... Miles (as Kameron Neal Kierce)
Charles Black Charles Black ... Reverend Joseph (as Charles A. Black)
Aaron K Smalls ... Archie Cox (as Aaron Smalls)
Hope Leigh ... Charrette Volunteer #2
Bart Hansard ... Horace Bray
Jeremy Daniel Madden ... Boone Ewell
Morgan Brown ... Sam Watford (as Morgan E. Brown)
Robert Harvey ... Earl Weeks (as Bob Harvey)
Cranston Johnson ... Emmett
Afemo Omilami ... Franklin Mose
Jack Montague Jack Montague ... Alvin
Chanté Bowser ... Nurse Bernadette (as Chante Bowser)
Rhoda Griffis ... Nurse Whitney
Wilbur Fitzgerald ... Fire Safety Inspector (as Wilbur T. Fitzgerald)
Shane Jackson ... Robert Jones
Chanel Young ... Charrette Secretary
Michael Hyland Cole Michael Hyland Cole ... Gas Company Man
Shane Biseell Shane Biseell ... Youth Corps Member (as Shane Bissell)
Annie Cook ... Mrs. Keith
Rae Olivier ... Caroline Kelly
Lindsey Moser ... Cashier (as Lindsey Nichole Moser)
Rest of cast listed alphabetically:
Lexston Bearss Lexston Bearss ... Youth Corps (uncredited)
Fred Bobbitt Fred Bobbitt ... Courthouse Visitor / Charette Participant (uncredited)
Jasmine Bolton ... Student (uncredited)
Aria Brooks ... Student (uncredited)
James Burns James Burns ... Councilman (uncredited)
Andrea Antonio Canal ... Charretee Attendee (uncredited)
Timothy Carr ... Police Officer (uncredited)
Lucie Carroll ... Charette (uncredited)
Michael H. Cole ... Gas Company Man (uncredited)
Joy Johnson Coleman ... Anne's Army / Charette (uncredited)
John Collier John Collier ... Klansman / Charrette Attendee (uncredited)
Marcy Conway ... Parent (uncredited)
Kyle Crawford ... Charles (uncredited)
Aidan Daly Aidan Daly ... Baseball Player (uncredited)
Steven Dutton Steven Dutton ... Klansman (uncredited)
Jacob Evans Jacob Evans ... Youth Corps (uncredited)
Martin Feigen Martin Feigen ... Courthouse Cop (uncredited)
Adam Forrester ... Construction Worker (uncredited)
Curtis Gammage ... Parent (uncredited)
Michele Garren Michele Garren ... Parent (uncredited)
Clifford Gay Clifford Gay ... Student (uncredited)
Cecil M. Henry ... Activist / Volunteer (uncredited)
Thomas Mark Higgins Thomas Mark Higgins ... Klansman (uncredited)
Maxwell Highsmith Maxwell Highsmith ... Ann's Army / Charrette Member (uncredited)
Jon Horstman Jon Horstman ... Kligraph Roy (uncredited)
Lauren Jenkins Lauren Jenkins ... Student (uncredited)
Sierra D Jones Sierra D Jones ... Student / Protester (uncredited)
Rae Jordan ... Charette / Student (uncredited)
Jeffrey Kimble Jeffrey Kimble ... Bailiff (uncredited)
Tweed Michael Manning ... Reporter (uncredited)
Wes McGee ... Cyrus (Uniformed Patrolman) (uncredited)
Perla Middleton ... Parent (uncredited)
Timothy D. Montjoy Timothy D. Montjoy ... Bailiff (uncredited)
Brittany Nicole Brittany Nicole ... Newsroom Employee (uncredited)
Donald K. Overstreet ... Klansman (uncredited)
Devito Parker Jr. ... School Kid (uncredited)
Mason Pike Mason Pike ... Klan Member (uncredited)
Michael G. Plumides Jr. Michael G. Plumides Jr. ... Klansman (uncredited)
Letecia Reeder Letecia Reeder ... Worker (uncredited)
Milton Saul ... Parent / Ann's Army (uncredited)
Jared Sawyer Jr. Jared Sawyer Jr. ... Actor (uncredited)
Jennifer Sears ... Protest Staffer (uncredited)
Ashley Shanea Ashley Shanea ... Protester (uncredited)
Kimberly Shires ... Parent / Charette (uncredited)
Alyssa Marie Stilwell ... Waitress (uncredited)
Elizabeth Thorp ... Angry Klan Wife (uncredited)
Joey Thurmond ... Klansman (uncredited)
Isaac Tillman ... Kid (uncredited)
Lina Zalewski Lina Zalewski ... Dive Bar Patron (uncredited)

Produced by 

Matt Berenson ... producer
Fred Bernstein ... producer
Robin Bissell ... producer
Ian Calip ... co-producer
Rick Jackson ... executive producer
Tobey Maguire ... producer
Matthew Plouffe ... producer
Harrison Powell ... co-producer
Jeremiah Samuels ... executive producer
Robert Simonds ... executive producer
Danny Strong ... producer
Dominique Telson ... producer

Music by 

Marcelo Zarvos

Cinematography by 

David Lanzenberg

Film Editing by 

Harry Yoon

Casting By 

Shayna Markowitz
Debra Zane

Production Design by 

Jeannine Oppewall

Art Direction by 

Mark Garner

Set Decoration by 

Jennifer M. Gentile

Costume Design by 

J.R. Hawbaker

Makeup Department 

Steve Battaglia ... hair stylist
Tanya Bodison ... hair stylist
Andrea C. Brotherton ... hair department head
Tonya Cryer ... additional hair stylist
Selena Evans-Miller ... makeup artist (as Selena Miller)
Curtis Foreman ... hair stylist
Teresa Foshee ... makeup artist
Talya Melvey ... key hair stylist
Timothy Morrison ... hair stylist: Ms. Henson (as Tym Wallace)
Douglas Noe ... makeup department head
Scott H. Reeder ... hair stylist (as Scott Reeder)
Ren Rohling ... additional makeup artist
Yolanda Sheridan ... key makeup artist
Ashunta Sheriff ... makeup artist: Ms. Henson
Tanya Walker ... hair stylist
Aida Scuffle ... makeup trainee (uncredited)
Michealle Vanderpool ... period hair stylist (uncredited)

Production Management 

Paul O. Davis ... unit production manager
Renee Minasian ... post-production supervisor
John Portnoy ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Ian Calip ... first assistant director
Yor-El Francis ... first assistant director
Jason Inman ... first assistant director: second unit

Art Department 

Shannon Black ... scenic lead
Heather Bowers ... on-set dresser
Kurtis Campbell ... set dresser
Kate Cerri ... art department office assistant
Vincent D'Aquino ... greens coordinator
Connie Dominey ... graphic designer
Forest Fagan ... props
Semret Fesseha ... art department coordinator
Pam Foco ... set designer
Nik Forman ... set dresser
Michael Green ... set dresser
Charlie Guanci III ... assistant property master
Trent Hevener ... greensman
Nikki Hillhouse ... set dresser
Sam Jones ... set dresser
Tye Kerber ... set dresser
Zach Kilpatrick ... set dec gangboss
Jen Knight ... Leadman (as Jen Hicks)
Julie Kobsa ... set decoration buyer: Additional
Johnny Land ... scenic artist
Joel Martin ... set dresser
Parker Morris ... set dresser
John Pundt ... Graphic Artist
Todd Sarginson ... set dresser
Mike Scherschel ... property master
Brandon D. Smith ... assistant property master
Bryan Staerkel ... props assistant
Brian C.A. Thomas ... scenic artist
Thibault Tosseram ... scenic foreman
Tyler D. Walters ... set dresser
Kevin Welborn ... scenic artist
Caitlin Wells ... props
Lauren Wilhite ... set dresser
Jaime Wilcox ... prop assistant: day player (uncredited)

Sound Department 

Steve C. Aaron ... production sound mixer
Lon Bender ... Sound Design and Supervision / re-recording mixer
Patrick Cyccone Jr. ... re-recording mixer
Glynna Grimala ... Supervising DIA and ADR Editor
Shane Hayes ... dialogue editor
Michael S. Head ... foley editor / foley mixer
John Maskew ... playback operator
Jordan McClain ... foley cuer
Chris Navarro ... adr mixer
Alex Nomick ... additional sound editor
Rick Owens ... foley artist
Matt Salib ... foley artist
Pernell L. Salinas ... first assistant sound editor
Geordy Sincavage ... foley mixer / foley supervisor
Russell Topal ... sound effects editor (as Russell Gorsky)
Ryan Wassil ... foley mixer
Dave Wilson ... adr mixer: Atlanta
Matthew Wilson ... sound editor
Rob Young ... re-recording mix technician
Victor Mercader ... sound editor/recordist: theatrical trailer (uncredited)

Special Effects by 

Rick Cramblett ... special effects technician
Michael Aj Dzenowagis ... special effects foreman (as Michael Dzenowagis)
David Fletcher ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Alla Chernova ... cg artist
Brian Houlihan ... senior digital compositor
Denis Kozyrev ... digital compositor
David Lebensfeld ... Visual Effects Supervisor: Ingenuity Studios
Grant Miller ... Visual Effects Supervisor: Ingenuity Studios
Wen Qian ... digital compositor
Katherine Soares ... visual effects producer
Clifton Stokes ... visual effects artist
Mike Uguccioni ... visual effects: Secret Weapon VFX
Sara Woomer ... visual effects coordinator

Stunts 

Nick DeKay ... stunt coordinator
Cal Johnson ... stunt coordinator / stunt driver double: Sam Rockwell

Camera and Electrical Department 

Ryan Abrams ... a camera 2nd ac
Russell Ayer ... gaffer
Warren Brace ... first assistant camera: "b" camera, dayplayer
Bill Chapman ... dolly grip
Darren Council ... video assist: additional photography
Joseph B. Dare ... digital imaging technician
Kyler Dennis ... "b" camera second assistant
Justin Dombrowski ... phantom tech
Curtis Dubose ... lighting technician
Colin Duran ... first assistant camera: "a" camera
Gregg Easterbrook ... camera operator: second unit
Matt Evans ... loader
Chris Fountain ... grip
Paul Hamacher ... dolly grip
Samuel R. Harrison III ... Video Assist
Michael Kim ... digital imaging technician: second unit
Christophe Lanzenberg ... second unit director of photography
Richard Mall ... key grip
Austin McCullers ... best boy rigging grip
Roman Peoples ... grip
Jonny Revolt ... d.i.t.: digital imaging technician
Nathan Rigaud ... additional grip
Tim Risch ... first assistant camera
Lauren Salehi ... lighting technician
Amishjim Schulze ... balloon tech
John Slade ... technocrane operator
Riley Wood ... b dolly grip

Casting Department 

Ressie Burtley ... extras casting assistant
Jamie Lynn Catrett ... background casting
Patty Connolly ... adr voice casting (as Patty Majorczak-Connolly)
Bailey Koch ... casting assistant
Joseph C. Nelson ... extras casting assistant
Robb Pendleton ... extras casting
Patrick Rokn ... extras casting assistant
Mark Sussman ... adr voice casting
Justin Tucker ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Caitlin 'Cat' Booth ... costumer
Anna Bourne ... key costumer
German Lee Castillo ... ager dyer
Midian Crosby ... additional costumer
Chloe Faith Harper ... tailor
Tom Macdonald ... costume supervisor
Maegan Robinson ... set costumer
Fatima Stripling ... set costumer
Monique Younger ... key costumer

Editorial Department 

Niccolo H. Bodner ... assistant colorist: Company 3 (as Tyrell Lloyd)
Emily Chiu ... assistant editor
Sophie Dick ... assistant editor
Elizabeth Fine ... post-production assistant
Hunter Furnish ... dailies operator
Joe Guzman ... digital intermediate producer
Jun B. Kim ... assistant editor
Thomas Kuo ... additional dailies film scanner
Renee Minasian ... post-production coordinator
Scott Salamon ... dailies producer
Karli Windischmann ... dailies operator
Nicholas Winkelmann ... colorist: dailies

Location Management 

Norman Bielowicz ... location manager
Kalena Boller ... assistant location manager
Mark Cottrell ... location manager reshoots
Corey Gilbert ... key assistant location manager
Andrew C. Kirk ... key assistant location manager
Rico Price ... location assistant
Jason R. Williams ... location assistant

Music Department 

Edward Lyle Barton ... score technical engineer
Alexa Collazo ... music clearance
Lauren Danielak ... music coordinator
Jason Deran ... composer's assistant
Adam Klemens ... conductor
Phil Levine ... assistant engineer
Al Manerson ... music supervisor
Randy Miller ... orchestrator
Justin Moshkevich ... score mixer
Gregory Polzak ... score technical engineer
Luis David Reyes Reyes ... recording assistant
Philip Rothman ... orchestrator
Derek Somaru ... music editor

Transportation Department 

Sheri B. Burton ... driver: cast
Jorge Casillas ... picture car coordinator
Bradley Lozano ... dispatcher/dot
Ernest Rydberg ... titian crane driver
Jon Smith ... transportation coordinator
Stephanie Watts ... driver

Other crew 

Robert Abramoff ... production legal
Jill Andrade ... assistant: Mr. Bissell
Olivia Barber-Garnett ... production accountant
Darrion Benard ... production secretary
Simeon Bingham ... production assistant
Nick Cardone ... production assistant
Taji Coleman ... adr voice actor
Vinny Costa ... stand-in (as Nick Searcy)
Gino De Stefano ... additional set production assistant (as Gino Destefano Valdivia)
Dan Delage ... key set medic
Reeva Forrester ... welfare worker
Vincent 'Chenzy' Graziano ... assistant: Mr. Samuels
Elizabeth Himelstein ... dialect coach: Sam Rockwell
Renee Hines ... assistant post accountant
Erinn Jones ... Stand-In
Felix Jordan ... production assistant
Colette S. Knight ... production coordinator
Keaton Lange ... production assistant
Jenny Lee ... main title design
Julio Liverpool ... stand-in
Toni Messervey ... 2nd assistant accountant
David A. Oster ... assistant: Mr. Rockwell (as David Oster)
Jon Privett ... craft service assisstant
Emily Rice ... post-production accountant
TanNeshia Sanders ... assistant production coordinator
Ayanna Sloan ... production assistant
Gareth Smith ... main title design
Katherine Steets ... script supervisor
Jeanette Stout ... stand-in: Annie Cook
Justina Tai ... set medic
Bobby Thompson ... production assistant
Winnie Wong ... insurance
Bruce Wrigley ... post-production payroll accountant
Deonna Young ... assistant: Ms. Henson (as Deonna Young-Stephens)
Kristin McNinch ... assistant craft service (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed