Edit
The Crown (TV Series 2016– ) Poster

(2016– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Benjamin Caron ... (9 episodes, 2016-2019)
Philip Martin ... (7 episodes, 2016-2017)
Stephen Daldry ... (4 episodes, 2016-2017)
Julian Jarrold ... (2 episodes, 2016)
Philippa Lowthorpe ... (2 episodes, 2017)

Series Writing Credits  

Peter Morgan ... (creator) (32 episodes, 2016-2019)
Edward Hemming ... (20 episodes, 2016-2017)
Tom Edge ... (5 episodes, 2016-2017)
Nick Payne ... (3 episodes, 2016)
Duncan Macmillan ... (1 episode, 2016)
Amy Jenkins ... (1 episode, 2017)

Series Cast  

Claire Foy ...  Queen Elizabeth II / ... 20 episodes, 2016-2017
Matt Smith ...  Philip, Duke of Edinburgh / ... 20 episodes, 2016-2017
Victoria Hamilton ...  Queen Elizabeth the Queen Mother / ... 17 episodes, 2016-2017
Vanessa Kirby ...  Princess Margaret 17 episodes, 2016-2017
Pip Torrens ...  Tommy Lascelles 16 episodes, 2016-2017
Will Keen ...  Michael Adeane 15 episodes, 2016-2017
Lizzy McInnerny ...  Bobo Macdonald / ... 13 episodes, 2016-2017
Chris Gordon ...  Duke of Edinburgh's Valet 13 episodes, 2016-2017
James Hillier ...  Equerry / ... 12 episodes, 2016-2017
Olivia Colman ...  Queen Elizabeth II 12 episodes, 2019
Jeremy Northam ...  Anthony Eden 11 episodes, 2016-2017
Harry Hadden-Paton ...  Martin Charteris 11 episodes, 2016-2017
Emerald Fennell ...  Camilla Parker Bowles / ... 11 episodes, 2019
John Lithgow ...  Winston Churchill 10 episodes, 2016-2017
Clive Francis ...  Lord Salisbury 10 episodes, 2016-2017
Teddy Lewis Teddy Lewis ...  Groundskeeper 10 episodes, 2016
Billy Jenkins ...  Prince Charles 9 episodes, 2016-2017
Nicholas Rowe ...  Jock Colville 9 episodes, 2016
Daniel Ings ...  Mike Parker 9 episodes, 2016-2017
Ben Miles ...  Peter Townsend 9 episodes, 2016-2017
Greg Wise ...  Lord Mountbatten 9 episodes, 2016-2017
Anton Lesser ...  Harold MacMillan 8 episodes, 2017
Erin Doherty ...  Princess Anne 8 episodes, 2019
Harriet Walter ...  Clemmie Churchill / ... 7 episodes, 2016
Jonathan Newth ...  Page (Buckingham Palace) / ... 7 episodes, 2016-2017
Jared Harris ...  King George VI 6 episodes, 2016-2017
Alex Jennings ...  David, Duke of Windsor 6 episodes, 2016-2017
Lia Williams ...  Wallis Simpson / ... 6 episodes, 2016-2017
Mark Tandy ...  Cecil Beaton 6 episodes, 2016-2017
George Asprey ...  Walter Monckton 6 episodes, 2016-2017
Michael Culkin ...  Rab Butler 6 episodes, 2016-2017
Andy Sanderson Andy Sanderson ...  Prince Henry Duke of Gloucester / ... 6 episodes, 2016
Eileen Atkins ...  Queen Mary 5 episodes, 2016
Simon Chandler ...  Clement Attlee 5 episodes, 2016
James Laurenson ...  Doctor Weir 5 episodes, 2016-2017
Patrick Drury Patrick Drury ...  Lord Chamberlain 5 episodes, 2016
Stefan Kopiecki ...  Reporter / ... 5 episodes, 2016-2017
Verity Russell Verity Russell ...  Young Princess Elizabeth 4 episodes, 2016
Julian Baring Julian Baring ...  Prince Charles 4 episodes, 2017
Sylvestra Le Touzel ...  Dorothy MacMillan 4 episodes, 2017
Nigel Cooke Nigel Cooke ...  Harry Crookshank 4 episodes, 2016
Ronald Pickup ...  Archbishop of Canterbury 4 episodes, 2016
Steven Blake Steven Blake ...  Buckingham Palace Press Secretary / ... 4 episodes, 2016-2017
Thomas Padden ...  Page (Clarence House) 4 episodes, 2016
Richard Elfyn ...  Selwyn Lloyd 4 episodes, 2017
Patrick Ryecart ...  Duke of Norfolk 4 episodes, 2016-2017
Lyla Barrett-Rye Lyla Barrett-Rye ...  Princess Anne 4 episodes, 2017
John Sackville ...  S.I.S. Controller / ... 4 episodes, 2016-2017
John Woodvine ...  Archbishop of York 4 episodes, 2016
Anna Madeley ...  Clarissa Eden 4 episodes, 2016-2017
Jonathan Wayre ...  Projectionist / ... 4 episodes, 2016-2017
Tobias Menzies ...  Philip, Duke of Edinburgh 3 episodes, 2019
Matthew Goode ...  Tony Armstrong-Jones 3 episodes, 2017
Chloe Pirrie ...  Eileen Parker 3 episodes, 2017
Beau Gadsdon Beau Gadsdon ...  Young Princess Margaret 3 episodes, 2016
Michael Bertenshaw Michael Bertenshaw ...  Master of the Household 3 episodes, 2016-2017
Joseph Kloska ...  Porchey 3 episodes, 2016-2017
Kate Phillips ...  Venetia Scott 3 episodes, 2016
Lucy Russell ...  Lady Mountbatten 3 episodes, 2017
Josh Taylor ...  Johnny Dalkeith 3 episodes, 2016-2017
Paul Sheridan Paul Sheridan ...  Eden's Aide 3 episodes, 2016
Peter Ellis Peter Ellis ...  Sandringham Gamekeeper / ... 3 episodes, 2016-2017
Martin Bishop ...  King's Valet 3 episodes, 2016
Thea Balich ...  Clarence House Maid 3 episodes, 2017
Gary Kiely Gary Kiely ...  First Reporter / ... 3 episodes, 2017
Catherine Monfils Catherine Monfils ...  Nurse / ... 3 episodes, 2017
Alisha Tarran Alisha Tarran ...  Margaret's Friend / ... 3 episodes, 2017
Helena Bonham Carter ...  Princess Margaret 3 episodes, 2019
Finn Elliot ...  Young Philip / ... 2 episodes, 2017
Patrick Warner Patrick Warner ...  Peter Cook 2 episodes, 2017
Nicholas Burns ...  Anthony Nutting 2 episodes, 2017
Catherine Bailey ...  Elizabeth Cavendish 2 episodes, 2017
Jo Stone-Fewings ...  Collins 2 episodes, 2016
Leonie Benesch ...  Princess Cecile 2 episodes, 2017
Sophie Leigh Stone Sophie Leigh Stone ...  Princess Alice 2 episodes, 2017
Guy Williams Guy Williams ...  Prince Andrea 2 episodes, 2017
Yolanda Kettle ...  Camilla Fry 2 episodes, 2017
Richard Clifford ...  Norman Hartnell 2 episodes, 2016-2017
Paul Thornley ...  Bill Matheson / ... 2 episodes, 2016
Ed Cooper Clarke Ed Cooper Clarke ...  Jeremy Fry 2 episodes, 2017
Oliver Maltman ...  Jim Orr 2 episodes, 2017
Paul Clayton Paul Clayton ...  Bob Boothby 2 episodes, 2017
Adrian Lukis Adrian Lukis ...  Vice-Admiral Conolly Abel Smith 2 episodes, 2017
Robert Irons ...  Freddie Bishop 2 episodes, 2017
Ryan Sampson ...  Dudley Moore 2 episodes, 2017
Tim Steed Tim Steed ...  John Profumo 2 episodes, 2017
John Rowe ...  Chief Telephonist (Buckingham Palace) 2 episodes, 2016
David Annen ...  Alec Douglas-Home 2 episodes, 2017
Anthony Edridge Anthony Edridge ...  Equerry (Clarence House) 2 episodes, 2016
Amir Boutrous ...  Nasser / ... 2 episodes, 2016-2017
Nick Hendrix ...  Billy Wallace 2 episodes, 2016
Jo Herbert Jo Herbert ...  Mary Charteris 2 episodes, 2016-2017
Julius D'Silva Julius D'Silva ...  Baron Nahum 2 episodes, 2016-2017
Peter Wight ...  Newspaper Editor 2 episodes, 2016-2017
David Shields ...  Colin Tennant 2 episodes, 2016
Simon Paisley Day ...  Meryn Lewis 2 episodes, 2017
Angela Sims ...  Princess Margaret's Dresser 2 episodes, 2016
Abigail Parmenter ...  Judy Montagu / ... 2 episodes, 2016-2017
Ryan Early Ryan Early ...  Radio Producer / ... 2 episodes, 2016
James Woolley James Woolley ...  Page (Marlborough House) 2 episodes, 2016
Tony Guilfoyle Tony Guilfoyle ...  Bishop of Durham 2 episodes, 2016
Christopher Ravenscroft ...  Page (Sandringham) 2 episodes, 2016
Michael Shelford ...  Duke of Windsor's Valet 2 episodes, 2016
Josie Kidd Josie Kidd ...  Secretary 2 episodes, 2016
Rosalind Knight Rosalind Knight ...  Princess Andrew of Greece and Denmark 2 episodes, 2016
Cory Peterson Cory Peterson ...  American Guest / ... 2 episodes, 2016
Daniel Betts ...  Ernst von Hannover / ... 2 episodes, 2016
Martyn Mayger Martyn Mayger ...  Downing Street Official / ... 2 episodes, 2016-2017
Robert Nairne ...  F.O. Telephonist 2 episodes, 2016
Joey Grima Joey Grima ...  Archiving Assistant / ... 2 episodes, 2017
Lampros Kalfuntzos ...  Algerian President / ... 2 episodes, 2017
Burghart Klaußner ...  Kurt Hahn 1 episode, 2017
Jodi Balfour ...  Jackie Kennedy 1 episode, 2017
John Heffernan ...  Lord Altrincham 1 episode, 2017
Michael C. Hall ...  President Kennedy 1 episode, 2017
Stephen Dillane ...  Graham Sutherland 1 episode, 2016
Richard Lintern ...  Stephen Ward 1 episode, 2017
Danny Sapani ...  President Nkrumah 1 episode, 2017
Gemma Whelan ...  Patricia Campbell 1 episode, 2017
August Wittgenstein ...  Grand Duke Georg Donatus 1 episode, 2017
Bertie Carvel ...  Robin Day 1 episode, 2017
Anna Chancellor ...  Lady Rosse 1 episode, 2017
Sam Crane ...  Patrick Plunket 1 episode, 2017
Alice Hewkin ...  Jacqui Chan 1 episode, 2017
Eliza Sodró Eliza Sodró ...  Princess Sophie 1 episode, 2017
Paul Sparks ...  Reverend Billy Graham 1 episode, 2017
Miles Jupp ...  Humphrey 1 episode, 2017
Lewis Macleod ...  Iain Tennant 1 episode, 2017
Michael Fenton Stevens Michael Fenton Stevens ...  Peter Beck 1 episode, 2017
Anne Lambton ...  Gloria 1 episode, 2017
Dominic Applewhite ...  Dermot 1 episode, 2017
Bodo Friesecke ...  Carl von Loesch 1 episode, 2017
Joshua Lacey Joshua Lacey ...  Jonathan Miller 1 episode, 2017
Ollie Pitman Ollie Pitman ...  Simon Harper 1 episode, 2017
David Roper David Roper ...  Bishop of Norwich 1 episode, 2017
Seb Carrington ...  Alan Bennett 1 episode, 2017
Edmund Digby-Jones Edmund Digby-Jones ...  Junior Press Secretary 1 episode, 2017
Tom Durant Pritchard ...  Billy Wallace 1 episode, 2017
Ivanhoe Norona Ivanhoe Norona ...  Polynesian Islander 1 episode, 2017
Julian Ovenden ...  Bobby Kennedy 1 episode, 2017
Kit Redding Kit Redding ...  Young Jim Orr 1 episode, 2017
Samantha Baines ...  Mary 1 episode, 2016
Pip Carter Pip Carter ...  Colin Tennant 1 episode, 2017
Des McAleer Des McAleer ...  Philip Kinghorn Burbidge 1 episode, 2017
Oscar Swire Oscar Swire ...  Masterson 1 episode, 2017
Martin Marquez Martin Marquez ...  Royal Detective 1 episode, 2017
Arthur Nightingale Arthur Nightingale ...  Tailor 1 episode, 2016
Hanako Footman ...  Lily 1 episode, 2017
Nigel Lister Nigel Lister ...  Anaesthetist 1 episode, 2017
Miles Richardson ...  George Allen 1 episode, 2017
James Vaughan James Vaughan ...  Hairdresser 1 episode, 2017
Ian Porter ...  U.S. Department Aide 1 episode, 2016
Michael Eaves ...  Dean of Windsor 1 episode, 2017
Mirrah Foulkes ...  Helen King 1 episode, 2017
Gareth Marks Gareth Marks ...  Fruity Metcalfe 1 episode, 2017
Garrick Hagon ...  John F. Dulles 1 episode, 2016
Clive Flint Clive Flint ...  Arthur Cunningham 1 episode, 2017
David Clatworthy David Clatworthy ...  Eric Sherbrook Walker 1 episode, 2016
David Gillies David Gillies ...  Telephonist (Clarence House) 1 episode, 2016
Alan Williams ...  Professor Hogg 1 episode, 2016
Péter Fancsikai Péter Fancsikai ...  German Passport Officer 1 episode, 2017
James Greene ...  Royal Horological Conservator 1 episode, 2017
Janet Henfrey Janet Henfrey ...  Vita Sackville-West 1 episode, 2017
Andrew Bone Andrew Bone ...  F.O. Aide 1 episode, 2016
Amelia Bullmore ...  Kathleen Sutherland 1 episode, 2016
Wayne Harrison Wayne Harrison ...  Governor General of Kenya 1 episode, 2016
Maximilian Dirr ...  Junkers Pilot 1 episode, 2017
Euan Macnaughton ...  Lord Caithness 1 episode, 2017
Sidwell Ralitsoele Sidwell Ralitsoele ...  Nkrumah's Aide 1 episode, 2017
Tristan Sturrock ...  John Wheeler-Bennett 1 episode, 2017
Aliya Tanikpaeva Aliya Tanikpaeva ...  Galina Ulanova 1 episode, 2017
Andrea Deck ...  Jean Wallop 1 episode, 2016
Simon Poland ...  Chief Scientist (Met Office) 1 episode, 2016
Héléna Soubeyrand ...  Marie-Antoinette de Bellaigue 1 episode, 2016
David Yelland ...  Commander Vyner 1 episode, 2016
Stella Gonet Stella Gonet ...  Margaret Lambert 1 episode, 2017
Clare Holman ...  Princess Marina 1 episode, 2017
Douggie McMeekin Douggie McMeekin ...  Sunny Blandford 1 episode, 2017
Adam Stevenson Adam Stevenson ...  Ghillie 1 episode, 2017
Edward Tidy Edward Tidy ...  Junkers Crew Member 1 episode, 2017
Anthony Flanagan ...  Thurman 1 episode, 2016
Caroline Goodall ...  Lady Doris 1 episode, 2016
Sara Vickers ...  Marion Crawford 1 episode, 2016
Péter Barbinek Péter Barbinek ...  German Valet 1 episode, 2017
Matt Blair Matt Blair ...  American Historian 1 episode, 2017
Denis Khoroshko Denis Khoroshko ...  Russian Naval Captain 1 episode, 2017
Jonathan Rhodes ...  Impact Producer 1 episode, 2017
Michael Cochrane ...  Vice Provost Sir Henry Marten 1 episode, 2016
Jamie de Courcey ...  Doctor 1 episode, 2016
John Standing ...  Imbert-Terry 1 episode, 2016
Yves Aubert Yves Aubert ...  French Historian 1 episode, 2017
James Borthwick James Borthwick ...  Leonid Brezhnev 1 episode, 2017
Peter Sandys-Clarke ...  BBC Producer 1 episode, 2017
Sam Wilkinson ...  Royal Australian Navy Officer 1 episode, 2017
Rebecca Benson ...  Nurse 1 episode, 2016
Amy Doyle ...  Colville's Secretary 1 episode, 2016
Ben Fox Ben Fox ...  Princess Margaret's Private Secretary 1 episode, 2016
Grant Gillespie ...  Messenger 1 episode, 2016
Jack Chissick Jack Chissick ...  Vendor 1 episode, 2017
Matt Harris Matt Harris ...  Mountbatten's Page 1 episode, 2017
Eddy Jones Eddy Jones ...  Gordonstoun Pupil 1 episode, 2017
Michael Sheldon ...  Alec Cadogan 1 episode, 2017
Barnabás Tóth Barnabás Tóth ...  French Diplomat 1 episode, 2017
Stephen Chance Stephen Chance ...  Director (Met Office) 1 episode, 2016
Thom Tuck Thom Tuck ...  Journalist #1 1 episode, 2016
Matthew Bates Matthew Bates ...  Deputy Under-Secretary 1 episode, 2017
Martin Chamberlain Martin Chamberlain ...  Aneurin Bevan 1 episode, 2017
Richard Griffiths Richard Griffiths ...  Gordonstoun Pupil 1 episode, 2017
Skye Hallam ...  Lee Radziwill 1 episode, 2017
Tom Lawrence ...  Reporter 1 episode, 2017
Matthew Marsh ...  President Eisenhower 1 episode, 2017
David Shaw Parker David Shaw Parker ...  Hawker 1 episode, 2017
Todd Boyce ...  U.S.A.F. General 1 episode, 2016
Garry Lake Garry Lake ...  Journalist #2 1 episode, 2016
Dan Sitoe Dan Sitoe ...  Chief Sironka 1 episode, 2016
Attila Bardóczy Attila Bardóczy ...  French Orderly 1 episode, 2017
Felix Cann Felix Cann ...  Gordonstoun Pupil 1 episode, 2017
Ed Eales White ...  Foreign Office Translator 1 episode, 2017
Peter Forbes Peter Forbes ...  Barrister 1 episode, 2017
James Garnon James Garnon ...  Stanislaw Radziwill 1 episode, 2017
Gala Gordon ...  Christine Keeler 1 episode, 2017
Sam Spiegel Sam Spiegel ...  Christian Pineau 1 episode, 2017
Paul Baker Paul Baker ...  Journalist #3 1 episode, 2016
Clare Foster ...  Nancy Lewis 1 episode, 2016
Jeannie Kinkaid Jeannie Kinkaid ...  Telephonist (Sandringham Stables) 1 episode, 2016
Catherine Lamb Catherine Lamb ...  Mrs. Wills 1 episode, 2016
Yule Masiteng Yule Masiteng ...  Chief Kungu Waruhiu 1 episode, 2016
Ashley Alymann Ashley Alymann ...  Sultan of Perak 1 episode, 2017
Clifford Barry Clifford Barry ...  Detective 1 episode, 2017
Hugh Futcher ...  David Ben-Gurion 1 episode, 2017
Daniel Geddes Daniel Geddes ...  Gordonstoun Pupil 1 episode, 2017
Terrence Hardiman ...  Doctor Evans 1 episode, 2017
William Tapley ...  Base Commander 1 episode, 2017
Jeremy Wheeler ...  Doctor Jacobson 1 episode, 2017
Josh Cook Josh Cook ...  Footman (Buckingham Palace) 1 episode, 2016
Matt Newman Matt Newman ...  Morris 1 episode, 2016
Mike Sengelow Mike Sengelow ...  Australian Doctor 1 episode, 2016
Ed Stoppard ...  Tony Longdon 1 episode, 2016
John Surman John Surman ...  Cecil Mann, Crown Jeweller 1 episode, 2016
Keenan Arrison ...  Egyptian Interpreter 1 episode, 2017
Jacques Boudet Jacques Boudet ...  President de Gaulle 1 episode, 2017
Harrison Burnside Harrison Burnside ...  Jameson 1 episode, 2017
Jeffrey Ho ...  Sultan of Perak's Interpreter 1 episode, 2017
Rebecca Saire ...  Baba Metcalfe 1 episode, 2017
Robin Bowerman Robin Bowerman ...  Page (Rhodesia) 1 episode, 2016
Nicholas Jones ...  Lord Moran 1 episode, 2016
Freddie Meredith ...  Secretary (Lambeth Palace) 1 episode, 2016
Treasure Tshabalala Treasure Tshabalala ...  Chief Pelipel 1 episode, 2016
Adel Tuzani Adel Tuzani ...  Nasser's Aide 1 episode, 2016
Roderick Gilkison ...  Simon Harper's Friend 1 episode, 2017
Ian Hallard ...  Analyst 1 episode, 2017
Alec Nicholls Alec Nicholls ...  Downing Street Aide 1 episode, 2017
David Shackleton David Shackleton ...  Provost 1 episode, 2017
Grace Stone Grace Stone ...  Anne Tennant 1 episode, 2017
Paul Longley Paul Longley ...  Footman (Abbey) 1 episode, 2016
Edmund Wiseman Edmund Wiseman ...  Radio Announcer 1 episode, 2016
Lamar Bonhomme Lamar Bonhomme ...  Egyptian Colonel 1 episode, 2017
Matt Rippy ...  US Intelligence Officer 1 episode, 2017
Reilly Shanahan Reilly Shanahan ...  Hoare 1 episode, 2017
Linda Small Linda Small ...  Elderly Ghanaian Servant 1 episode, 2017
Fenias Timbe Fenias Timbe ...  Kenyan Boy 1 episode, 2016
Luke Vernon Luke Vernon ...  US Soldier 1 episode, 2017
Clive Arrindell Clive Arrindell ...  Newspaper Proprietor 1 episode, 2016
Greg Lockett ...  US Military Courier 1 episode, 2017
David Troke David Troke ...  Jazz Band 1 episode, 2017
Daniel Philpott Daniel Philpott ...  Adolf Hitler 1 episode, 2017
Jacob Shaw Jacob Shaw ...  Jazz Band 1 episode, 2017
Leon Hutchings Leon Hutchings ...  Page Boy 1 episode, 2016
Mark Pusey Mark Pusey ...  Jazz Band 1 episode, 2017
Tom Fairfoot ...  Royal Detective 1 episode, 2016
Oliver McKinnon-Wardell Oliver McKinnon-Wardell ...  Page Boy #2 1 episode, 2016
Robert Yeo Robert Yeo ...  Jazz Band 1 episode, 2017
Salton Maepa Salton Maepa ...  Sagana Lodge Hotel Manager 1 episode, 2016
Bongolethu Mbutuma Bongolethu Mbutuma ...  Outspan Hotel Manager 1 episode, 2016
Christopher Gxalaba Christopher Gxalaba ...  Kenyan Policeman 1 episode, 2016
Philip Philmar ...  Embalmer 1 episode, 2016
Ivy Nkutha Ivy Nkutha ...  Treetops Housekeeper 1 episode, 2016
Sarah Muhoho Sarah Muhoho ...  Sagana Lodge Housekeeper 1 episode, 2016
James Francis Andrews James Francis Andrews ...  Journalist 1 episode, 2016
Gintare Beinoraviciute ...  Debutante 1 episode, 2016
Martin Bratanov Martin Bratanov ...  Photographer Assistant 1 episode, 2016
Steve Carroll ...  Press 1 episode, 2016
Francis Chouler ...  Australian Cameraman 1 episode, 2016
Mikaél Frimpong Mikaél Frimpong ...  Messenger 1 episode, 2016
Matt Jones ...  Press Journalist 1 episode, 2016
Jemma Lewis ...  Main Switchboard Operator 1 episode, 2016
Rowena Meddeman ...  Air Stewardess 1 episode, 2016
Edward Olhausen Edward Olhausen ...  Choirboy 1 episode, 2016
Vash Singh ...  Crowd 1 episode, 2016
Dean Weir Dean Weir ...  Junior Doctor 1 episode, 2016
Emilia Rose Arnò Emilia Rose Arnò ...  Model (Blue Kennedy Dress) 1 episode, 2017
Lasco Atkins Lasco Atkins ...  Thursday Club Member 1 episode, 2017
Fares Boulos ...  Ken Russell 1 episode, 2017
Rahima Delvero ...  Mrs. Patel 1 episode, 2017
Paul Dewdney ...  Charles W Wilmot / ... 1 episode, 2017
Kristian Drew Kristian Drew ...  Dinner Guest 1 episode, 2017
David Anthony Green David Anthony Green ...  Michael (Waiter) 1 episode, 2017
Zak Holland ...  Australian Sailor 1 episode, 2017
Ty Hurley Ty Hurley ...  Protester 1 episode, 2017
Solomon Taiwo Justified Solomon Taiwo Justified ...  Ghanan Soldier 1 episode, 2017
Dardan Kolicaj Dardan Kolicaj ...  Junior Archivist 1 episode, 2017
Andy Mihalache ...  SS Captain Karl Schulz 1 episode, 2017
Bradley Wj Miller Bradley Wj Miller ...  Gerald 1 episode, 2017
Yassine Mkhichen ...  French Costumier 1 episode, 2017
Dennis O'Donnell Dennis O'Donnell ...  Irish Butler 1 episode, 2017
Bernardo Santos ...  Protester 1 episode, 2017
Mark Sayer Mark Sayer ...  Detective 1 episode, 2017
Angus Scott Angus Scott ...  Resident Factor of Balmoral 1 episode, 2017
Andrew Steel Andrew Steel ...  Photographer 1 episode, 2017
Laura Vivio ...  Londoner 1 episode, 2017
Emma Louise Webb Emma Louise Webb ...  Geraldine 1 episode, 2017
Marion Bailey ...  Queen Elizabeth the Queen Mother 1 episode, 2019
Ben Daniels ...  Antony Armstrong-Jones 1 episode, 2019
Mark Field ...  Cavalry Officer 1 episode, 2019
Michael Gor 1 episode, 2019
Pino Maiello Pino Maiello ...  Priest 1 episode, 2019
Josh O'Connor ...  Prince Charles 1 episode, 2019
Andrew Reed Andrew Reed ...  General Lee 1 episode, 2019
Paul Riddell ...  Burma reunion club member 1 episode, 2019
Stephen Samson ...  Lieutenant Colonel 1 episode, 2019
Lucy Scott-Smith ...  Lady in Waiting 1 episode, 2019
Davina Sitaram ...  Passerby 1 episode, 2019
Clayton T. Smith ...  General Cooper 1 episode, 2019
Milly Thomas ...  Secretary 1 episode, 2019
Jason Watkins ...  Harold Wilson 1 episode, 2019
Nick Owenford Nick Owenford ...  Press / ... (uncredited) 9 episodes, 2016-2017
Janette Sharpe Janette Sharpe ...  Demonstrator / ... (uncredited) 6 episodes, 2016-2017
Rita McDonald Damper ...  Princess Marina of Denmark and Greece, the Duchess of Kent (uncredited) 4 episodes, 2016
James M.L. Muller ...  Boyscout / ... (uncredited) 3 episodes, 2016
Baltazar Oliva Baltazar Oliva ...  Press / ... (uncredited) 3 episodes, 2017
Paul Leon Bridger Paul Leon Bridger ...  Clarence House Footman (uncredited) 2 episodes, 2016
Karl Farrer ...  Commadore / ... (uncredited) 2 episodes, 2016
Caroline Garnell ...  The Duchess of Devonshire & Aristocrat (uncredited) 2 episodes, 2016
Jorge Leon Martinez ...  RAF Royal Family (uncredited) 2 episodes, 2016
Hugh O'Brien ...  Government Telephonist (uncredited) 2 episodes, 2016
Cadyn Page Cadyn Page ...  Choir Boy / ... (uncredited) 2 episodes, 2016
Roseline Yale ...  Lady at train station / ... (uncredited) 2 episodes, 2017
Lindy Barrett ...  Child on Riverbank (uncredited) 1 episode, 2016
Roy Beck ...  'Temple Bar' Race horse owner (uncredited) 1 episode, 2016
Rhys Bond Rhys Bond ...  Buckingham Palace Head Butler (uncredited) 1 episode, 2016
Avenda Burnell Walsh Avenda Burnell Walsh ...  Nursery maid to the young princesses (uncredited) 1 episode, 2016
Emma Clandon ...  Royal Bridesmaid (uncredited) 1 episode, 2016
Bern Collaço ...  World Leader (uncredited) 1 episode, 2016
Nick Davison Nick Davison ...  Airport Spectator (uncredited) 1 episode, 2016
Alisdair Gilbert ...  Press (uncredited) 1 episode, 2016
Michael Haydon ...  Hugh Dalton MP (uncredited) 1 episode, 2016
Ruth Horrocks ...  Peeress (uncredited) 1 episode, 2016
Elliot James Elliot James ...  Club member (uncredited) 1 episode, 2016
Attila G. Kerekes Attila G. Kerekes ...  Grenadier Guard 1 (uncredited) 1 episode, 2016
Robert Lindsell Robert Lindsell ...  Lord Wakehurst (uncredited) 1 episode, 2016
Katie Monk Katie Monk ...  Aristocrat / ... (uncredited) 1 episode, 2016
Peter Jonathan Moore Peter Jonathan Moore ...  Coal Miner (uncredited) 1 episode, 2016
John Neville John Neville ...  BBC Technician (uncredited) 1 episode, 2016
Shaun Newnham Shaun Newnham ...  Northern Ireland Dignitary (uncredited) 1 episode, 2016
Jenny Ogilvie ...  Scottish Housekeeper (uncredited) 1 episode, 2016
Richard Price Richard Price ...  Scots Guard (uncredited) 1 episode, 2016
Pierre Scot Pierre Scot ...  French Journalist (uncredited) 1 episode, 2016
Atul Sharma ...  Indian Radio Broadcaster (uncredited) 1 episode, 2016
Ruth Shaw Ruth Shaw ...  Dress Maker to the Queen (uncredited) 1 episode, 2016
Tina Simmons ...  Lady Cynthia Brookeborough- Wife of the Prime Minister of Northern Ireland (uncredited) 1 episode, 2016
Max Sinclair Max Sinclair ...  3rd Telephonist Rhodesia (uncredited) 1 episode, 2016
Phil Tillott ...  Workman (uncredited) 1 episode, 2016
Matt Townsend ...  Theatre Goer (uncredited) 1 episode, 2016
Nadia Townsend Nadia Townsend ...  Florist (uncredited) 1 episode, 2016
James Tufnell James Tufnell ...  Journalist (uncredited) 1 episode, 2016
Jay Vaisey Jay Vaisey ...  Princess Margaret's Friend (uncredited) 1 episode, 2016
Helen Vine Helen Vine ...  Lady in theatre box (uncredited) 1 episode, 2016
Chris Carrico Chris Carrico ...  The Marshal at the Reception (uncredited) 1 episode, 2017
Errol Francis Errol Francis ...  Household Help in Ghana (uncredited) 1 episode, 2017
Jesús Gallo Jesús Gallo ...  Party Guest (uncredited) 1 episode, 2017
David Gambier ...  Horological Assistant (uncredited) 1 episode, 2017
Shane Griffin Shane Griffin ...  Salior (uncredited) 1 episode, 2017
Eloise Henwood ...  Royal Party Guest (uncredited) 1 episode, 2017
Tim Ingall Tim Ingall ...  Herbert Ross (uncredited) 1 episode, 2017
Davey Jones ...  Hotel Commissioner (uncredited) 1 episode, 2017
Dávid Kiss Dávid Kiss ...  Mourning Gentleman (uncredited) 1 episode, 2017
Elise Lamb Elise Lamb ...  White House Guest (uncredited) 1 episode, 2017
Diane Loren ...  Party Guest (uncredited) 1 episode, 2017
Marian Lorencik ...  French Security Protocol of Sèvres (uncredited) 1 episode, 2017
Charles Maddox ...  Gordonstoun Schoolboy (uncredited) 1 episode, 2017
Gerald Maliqi Gerald Maliqi ...  US Marine (uncredited) 1 episode, 2017
Paul A Munday Paul A Munday ...  Rudolf Hess (uncredited) 1 episode, 2017
Lewis Reynolds Lewis Reynolds ...  Radio Operator (uncredited) 1 episode, 2017
Jesse James Sims Jesse James Sims ...  Naval Officer (uncredited) 1 episode, 2017
Luke Steele ...  Radio Reporter (uncredited) 1 episode, 2017
Nick Donald Nick Donald ...  Workman (uncredited) 1 episode, 2019

Series Produced by 

Stephen Daldry ... executive producer (21 episodes, 2016-2019)
Robert Fox ... executive producer (21 episodes, 2016-2019)
Andy Harries ... executive producer (21 episodes, 2016-2019)
Suzanne Mackie ... executive producer (21 episodes, 2016-2019)
Philip Martin ... executive producer (21 episodes, 2016-2019)
Peter Morgan ... executive producer (21 episodes, 2016-2019)
Tanya Seghatchian ... executive producer (21 episodes, 2016-2019)
Matthew Byam Shaw ... executive producer (21 episodes, 2016-2019)
Andy Stebbing ... producer / co-producer (21 episodes, 2016-2019)
Andrew Eaton ... producer (19 episodes, 2016-2019)
Michael Casey ... series producer / producer (13 episodes, 2016-2019)
Allie Goss ... executive producer (13 episodes, 2016-2019)
Nicki Mousley ... post production producer (10 episodes, 2016)
Nina Wolarsky ... executive producer (10 episodes, 2016)
Eve Swannell ... line producer (10 episodes, 2017)
Faye Ward ... producer (2 episodes, 2016)
Martin Harrison ... producer (2 episodes, 2017-2019)

Series Music by 

Rupert Gregson-Williams ... (20 episodes, 2016-2017)
Lorne Balfe ... (10 episodes, 2017)

Series Cinematography by 

Adriano Goldman ... (7 episodes, 2016-2017)
Stuart Howell ... (5 episodes, 2017)
Ole Bratt Birkeland ... (4 episodes, 2016)

Series Film Editing by 

Pia Di Ciaula ... (3 episodes, 2016-2017)
Yan Miles ... (3 episodes, 2016-2017)
Úna Ní Dhonghaíle ... (3 episodes, 2016-2017)
Stuart Gazzard ... (2 episodes, 2016)
Kristina Hetherington ... (2 episodes, 2016)
Luke Dunkley ... (1 episode, 2016)
Mark Eckersley ... (1 episode, 2016)
Chris Barwell ... (1 episode, 2017)
Celia Haining ... (1 episode, 2017)
Ben Lester ... (1 episode, 2017)
Alex Mackie ... (1 episode, 2017)
Tim Porter ... (1 episode, 2017)
Simon Brasse ... (1 episode, 2019)

Series Casting By 

Nina Gold ... (20 episodes, 2016-2017)
Robert Sterne ... (20 episodes, 2016-2017)

Series Production Design by 

Martin Childs ... (15 episodes, 2016-2017)

Series Art Direction by 

Mark Raggett ... art director / supervising art director (10 episodes, 2016)
Joan Sabaté ... (6 episodes, 2019)
Louise Lannen ... standby art director (3 episodes, 2016)
Eddy Andres ... (3 episodes, 2017)
Renátó Cseh ... (3 episodes, 2017)
Kirk Doman ... (3 episodes, 2017)
Hedvig Kiraly ... (3 episodes, 2017)
Catherine Palmer ... (2 episodes, 2016)
Hannah Moseley ... (1 episode, 2016)
James Wakefield ... (1 episode, 2016)

Series Set Decoration by 

Celia Bobak ... (10 episodes, 2016)
Alison Harvey ... (10 episodes, 2017)
Andrew McCarthy ... (4 episodes, 2016)
Nóra Talmaier ... (3 episodes, 2017)

Series Costume Design by 

Michele Clapton ... (10 episodes, 2016)
Jane Petrie ... (10 episodes, 2017)
Amy Roberts ... (10 episodes, 2019)

Series Makeup Department 

Sara Austin ... Hair and Makeup Daily / hair & makeup daily: crowd (20 episodes, 2016-2017)
Lacey Corbould ... crowd makeup / daily makeup (20 episodes, 2016-2017)
Michele Davidson Bell ... key makeup artist / makeup supervisor (20 episodes, 2016-2017)
Gemma Hoff ... makeup artist (20 episodes, 2016-2017)
Natasha Klipp ... makeup artist (20 episodes, 2016-2017)
Ivana Primorac ... makeup designer (20 episodes, 2016-2017)
Amy Riley ... key hair stylist / key makeup artist (20 episodes, 2016-2017)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (20 episodes, 2016-2017)
Cassie O'Brien Pollard ... crowd hair & make-up artist / makeup artist and hairstylist crowd (11 episodes, 2016-2017)
Olivia Barningham ... crowd hair and make-up trainee (10 episodes, 2016)
Laura Blount ... hair and make up daily / hair stylist / make-up/hairstylist / makeup artist (10 episodes, 2016)
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture (10 episodes, 2016)
Jenny Hammond ... crowd make-up artist (10 episodes, 2016)
Frances Hitchcock-Wynne ... hair & makeup daily (10 episodes, 2016)
Heather Manson ... hair & makeup artist: dailies (10 episodes, 2016)
Adam James Phillips ... crowd hairdresser (10 episodes, 2016)
Alexa Seabourne ... makeup & hair artist: crowd (10 episodes, 2016)
Sam Smart ... makeup artist (10 episodes, 2017)
Zalaveczki Viktória ... makeup artist daily (10 episodes, 2017)
Sally Watterston ... makeup and hair daily: crowd (9 episodes, 2016)
Helen Chesworth ... makeup and hair trainee: dailies / crowd hair junior and makeup junior (7 episodes, 2016-2017)
Sarita Allison ... crowd hairstylist/crowd makeup artist (7 episodes, 2017)
Mara Elaan ... hair artist (7 episodes, 2017)
Christine Allsopp ... hair and make-up artist (6 episodes, 2016)
Doone Forsyth ... makeup & hair artist: crowd (6 episodes, 2016)
Lucy Willis ... daily hair and make-up / crowd hair and make-up (6 episodes, 2016)
Laura Schalker ... crowd hair and makeup (5 episodes, 2016)
Sjaan Gillings ... hair stylist: Hungarian unit (5 episodes, 2017)
Anna Törjék ... daily hairdresser (5 episodes, 2017)
Amanda Finlay ... daily hair & makeup artist: crowd (3 episodes, 2016)
Amy Stewart ... hair daily (3 episodes, 2016)
Chris Lyons ... special effects teeth (3 episodes, 2017)
Attila Végh ... crowd hair coordinator (3 episodes, 2017)
Rachel Buxton ... daily makeup artist (2 episodes, 2017)
Rebecca Robinson ... makeup and hair trainee daily: crowd (2 episodes, 2017)
Vera Alimanova ... hair stylist (1 episode, 2016)
Raine Rafter ... make-up & hair supervisor (1 episode, 2016)
Ria Biggerstaff ... Crowd hair and makeup artist (1 episode, 2017)
Alice Hollingum ... daily crowd trainee (1 episode, 2017)
Naomi Tolan ... hair and makeup junior (1 episode, 2017)
Sylvia Atkins ... hair and makeup crowd (uncredited) (20 episodes, 2016-2017)
Laura Allen ... crowd hair & makeup artist (uncredited) / hair and make up daily (uncredited) (15 episodes, 2016-2017)
Giada Venturini ... hair & makeup artist: crowd (uncredited) (9 episodes, 2016-2017)
Katie Du'Mont ... crowd hair & makeup artist (uncredited) / crowd hair and make up (uncredited) (7 episodes, 2016-2017)
Jess O'Shea ... make up/hair dailies (uncredited) (5 episodes, 2016)
Nora Robertson ... make up & hair artist: crowd (uncredited) (1 episode, 2016)
Louise Young ... dailies makeup artist: crowd (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Production Management 

Eve Swannell ... production manager (10 episodes, 2016)
Elena Falcones de Celis ... production manager: Spain (10 episodes, 2019)
Becky Page ... post-production supervisor (8 episodes, 2017)
Natalie Rademeyer ... production manager (5 episodes, 2017)
Lathiem Groenmeyer ... production manager: south africa (1 episode, 2016)
Cass Marks ... production manager: south africa (1 episode, 2016)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Matt Bensley ... third assistant director / first assistant director (18 episodes, 2016-2017)
Katrina Mense-Chase ... crowd assistant / crowd second assistant director (16 episodes, 2016-2017)
Justin Martin ... second unit director (10 episodes, 2016)
Jodie Cowman ... Co crowd second assistant director (10 episodes, 2017)
Dee Koppang O'Leary ... second unit director (9 episodes, 2017-2019)
Finn McGrath ... first assistant director (8 episodes, 2016-2017)
Stephen Gallacher ... crowd third assistant director / daily third assistant director (7 episodes, 2016-2017)
Simon Lam ... additional set pa (6 episodes, 2016)
Giles Barron ... third assistant director (6 episodes, 2017)
Andrew Mackie ... crowd second assistant director (6 episodes, 2017)
Andrew Mannion ... second assistant director (5 episodes, 2016-2017)
Charlie Elson ... crowd third assistant director (5 episodes, 2016)
Michael Llewellyn Williams ... crowd runner: dailies / crowd third assistant director (5 episodes, 2016)
Jamie Hamer ... crowd second assistant director (4 episodes, 2016)
Martin Harrison ... first assistant director (4 episodes, 2016)
Zsuzsanna Lakos ... crowd second assistant director (4 episodes, 2017)
Tom Treasure ... crowd third assistant director (4 episodes, 2017)
Simon Duric ... second unit director (3 episodes, 2016)
Tom Heaven ... third assistant director (3 episodes, 2016)
Mac Montero ... crowd pa: dailies (3 episodes, 2016)
Barrie McCulloch ... first assistant director (3 episodes, 2017)
Tony McLeod ... second second assistant director (3 episodes, 2017)
Roxana Szarisz ... second assistant director (3 episodes, 2017)
Marcy Trout ... second second assistant director (3 episodes, 2017)
Douglas Van Rooy ... third assistant director (3 episodes, 2017)
Attila Veres ... third assistant director (3 episodes, 2017)
Tara Zulu ... third assistant director (3 episodes, 2017)
Andrew Heard ... crowd third assistant director (2 episodes, 2016)
Richard Styles ... first assistant director (2 episodes, 2016)
Jan Zalar ... second assistant director (2 episodes, 2016)
Thomas Alibone ... additional second assistant director (2 episodes, 2017)
Sean Boyle ... third assistant director (2 episodes, 2017)
Glen Carroll ... third assistant director (2 episodes, 2017)
Kate Hicks ... floor pa (2 episodes, 2017)
Calvin Starr ... crowd assistant director (2 episodes, 2019)
Oliver Tummel ... third assistant director (2 episodes, 2019)
Christian Labarta ... additional third assistant director (1 episode, 2016)
Gabor 'Hege' Hegedus ... daily assistant director (1 episode, 2017)
Stefan Maile ... additional set pa: daily (1 episode, 2017)
Guy Mannerings ... crowd pa: dailies (1 episode, 2017)
Candice Smith ... second assistant director (1 episode, 2017)
Luke Tolen ... set pa: daily (1 episode, 2019)
Gary Richens ... key crowd second assistant director (uncredited) / second assistant director (uncredited) (20 episodes, 2016-2017)

Series Art Department 

Sophie Coombes ... assistant set decorator (20 episodes, 2016-2017)
Joe Gallagher ... set dresser / dressing props (20 episodes, 2016-2017)
Damian Léon Watts ... assistant art director (20 episodes, 2016-2017)
C.J. Dempsey ... carpenter (15 episodes, 2016-2017)
Sam Creed ... props / stand-by props (13 episodes, 2016-2017)
Carole Louise Machin ... standby props / stand-by props (13 episodes, 2016-2017)
Nahía Fito ... carpentry foreman (12 episodes, 2019)
Bruce Barnes ... carpenter (10 episodes, 2016)
Craig Cheeseman ... prop master / property master (10 episodes, 2016)
Steve Clark ... carpenter (10 episodes, 2016)
Neil Floyd ... graphic designer (10 episodes, 2016)
Victoria Reynolds ... graphics assistant (10 episodes, 2016)
Abbie Alvarez ... props trainee (10 episodes, 2017)
Dave Blacker ... dressing props (10 episodes, 2017)
Violet Elliot ... Set Dec Assistant (10 episodes, 2017)
Seonaid Fowler ... Graphics Runner (10 episodes, 2017)
Amy Grewcock ... graphic designer (10 episodes, 2017)
Joanna Guillemot ... dressing props trainee (10 episodes, 2017)
Marlow Hope ... assistant buyer (10 episodes, 2017)
Neal Kirke ... props storeman (10 episodes, 2017)
Kent McLaren ... standby props (10 episodes, 2017)
Anna Page ... petty cash buyer (10 episodes, 2017)
Lotty Sanna ... assistant set decorator (10 episodes, 2017)
Drew Wills ... artwork/graphic designer (10 episodes, 2017)
Fred Taylor ... rigger / supervising rigger (9 episodes, 2016)
Harriet Baker ... set dec runner (8 episodes, 2016)
Amy-Ciara Turner ... set decorator runner (8 episodes, 2016)
Ruta Daubure ... Graphics Assistant / Graphics assistant (8 episodes, 2017)
Timayne Jones ... props (8 episodes, 2019)
Keith Weir ... storyboard artist (7 episodes, 2017)
Shay Leonard ... dressing props (6 episodes, 2017)
Richard Rowntree ... additional greens (6 episodes, 2017)
J.D. van Brakel ... property master (6 episodes, 2017)
David Carr ... head greensman: Spain (6 episodes, 2019)
Oriol Colomer Collell ... set dresser (6 episodes, 2019)
Hodei Del Barrio ... assistant art director: Spain (6 episodes, 2019)
Carmina Pardo ... art department assistant: Spain (6 episodes, 2019)
Víctor Santacana ... assistant standby art director: Spain (6 episodes, 2019)
Melissa Strong ... Standby Props (6 episodes, 2019)
Alison Harvey ... additional set decorator / assistant set decorator (5 episodes, 2016)
Moray McGregor ... assistant art director (5 episodes, 2016)
Isobel Dunhill ... stand-by art director (5 episodes, 2017)
Natalie Papageorgiadis ... assistant petty cash buyer (5 episodes, 2017)
Ashleigh Tobias ... leadman (5 episodes, 2017)
Jake Phythian ... set dresser (4 episodes, 2016)
Cindy Sasman ... art department coordinator (4 episodes, 2016)
Tiago Lisboa ... props (4 episodes, 2017)
Lauren Sevior ... set dresser (4 episodes, 2017)
Mickaela Trodden ... assistant set decorator (4 episodes, 2017)
David Ackrill ... set dresser (3 episodes, 2016)
Jeff Woodbridge ... carpenter (3 episodes, 2016)
András Ajtai ... art department assistant (3 episodes, 2017)
Balázs Bálint ... art department coordinator (3 episodes, 2017)
Abigail Dilbey ... props (3 episodes, 2017)
Dean Gendall ... set dresser (3 episodes, 2017)
József Kiss ... construction manager (3 episodes, 2017)
Michele Barfoot ... leadman (2 episodes, 2016)
Gaby Beyers ... assistant art director (2 episodes, 2016)
Jeanine Borland ... set dresser (2 episodes, 2016)
Neneh Lucia ... art department assistant (2 episodes, 2016)
Craig Narramore ... Supervising Prop-Maker (2 episodes, 2016)
Terence Harrington ... set dresser dailies (2 episodes, 2017)
Hayley Kasperczyk ... Production Buyers Assistant (2 episodes, 2017)
Anna Thomas ... assistant art director banners (2 episodes, 2017)
David Tinto ... work experience (2 episodes, 2017)
Maryam Alamin ... graphic design trainee (2 episodes, 2019)
David Bayliss ... props: dailies (1 episode, 2016)
Marc Beros ... hod painter (1 episode, 2016)
Sean Board ... dressing props (1 episode, 2016)
Nick Bowen ... stand-by painter (1 episode, 2016)
Mark Brooks ... stand-by props (1 episode, 2016)
Steve Carling ... stand-by carpenter (1 episode, 2016)
Georgie Carson ... art department assistant (1 episode, 2016)
Rachel Corbould ... assistant buyer (1 episode, 2016)
Gene D'Cruze ... construction manager (1 episode, 2016)
Cavin Dempsey ... chargehand carpenter (1 episode, 2016)
Chris Evans-Wilson ... assistant art director (1 episode, 2016)
Stuart Frift ... dressing props (1 episode, 2016)
Richard Grant ... supervising painter (1 episode, 2016)
Owen Harrison ... dressing props (1 episode, 2016)
Stuart Headley-Read ... stand-by props (1 episode, 2016)
Paul Jones ... supervising carpenter (1 episode, 2016)
Andries Joubert ... carpenter (1 episode, 2016)
Lizzie Kilham ... stand-by art director (1 episode, 2016)
Jason Line ... scenic artist (1 episode, 2016)
Danny Margetts ... hod carpenter (1 episode, 2016)
Rebecca Slade ... set decorator assistant (1 episode, 2016)
Lucinda Sturgis ... production buyer (1 episode, 2016)
Steve Sullivan ... stand-by rigger (1 episode, 2016)
Anthony Szuch ... drapes master (1 episode, 2016)
Tom Turner ... draughtsman (1 episode, 2016)
Peter Wood ... dressing props (1 episode, 2016)
Dominic Meyrick-Brook ... props: dailies (1 episode, 2017)
Elena-Sasha Green ... art department assistant work experience (1 episode, 2017)
Mair Jones ... props (1 episode, 2017)
Douglas Reynolds ... dailies (1 episode, 2017)
Alessandro Ballacci ... silicone props/painter (1 episode, 2019)
Ian Crooks ... propmaker: DB (1 episode, 2019)
Simon Duric ... storyboard artist (uncredited) (6 episodes, 2016)
Martin Rookes ... dressing props dailies (uncredited) / trainee props dailies (uncredited) (4 episodes, 2017-2019)

Series Sound Department 

Saoirse Christopherson ... sound effects editor (20 episodes, 2016-2017)
Philip Clements ... foley mixer (20 episodes, 2016-2017)
Duran Darkins ... boom operator / 2nd boom operator / second boom operator (20 episodes, 2016-2017)
Rory de Carteret ... assistant re-recording mixer (20 episodes, 2016-2017)
Iain Eyre ... dialogue editor / ADR editor / adr editor (20 episodes, 2016-2017)
Andy Kennedy ... sound designer (20 episodes, 2016-2017)
Kallis Shamaris ... supervising adr editor / Adr supervisor and supervising adr editor / adr supervisor (20 episodes, 2016-2017)
Catherine Thomas ... foley artist / foley editor / foley recordist (20 episodes, 2016-2017)
Lee Walpole ... re-recording mixer / supervising sound editor (20 episodes, 2016-2017)
Chris Ashworth ... production sound mixer / sound mixer (19 episodes, 2016-2017)
Juraj Mravec ... sound effects editor (15 episodes, 2016-2017)
Martin Jensen ... re-recording mixer (12 episodes, 2016-2017)
Matteo Maranzana ... sound editor (10 episodes, 2016)
James Ridgway ... adr recordist (10 episodes, 2016)
Gibran Farrah ... adr recordist (10 episodes, 2017)
James Sawyer ... Second Assistant Sound: Dailies (10 episodes, 2017)
Mhairi Wyles-Lang ... adr bookings coordinator (10 episodes, 2017)
Jorge Adrados ... Production Sound Mixer: Spain (10 episodes, 2019)
Jaime Llanos ... boom operator: spain (10 episodes, 2019)
Paul Schwartz ... second unit (9 episodes, 2016)
Anna Wright ... foley recordist / foley artist / foley editor (9 episodes, 2017)
Tom Whetmore ... second assistant sound: second unit: dailies (8 episodes, 2016)
Stuart Hilliker ... re-recording mixer (7 episodes, 2016-2017)
Jason Bennett ... boom operator: second unit (7 episodes, 2016)
Robert Searl ... adr recordist (7 episodes, 2016)
Andie Derrick ... foley artist (7 episodes, 2017)
Patrick Christensen ... adr mixer (6 episodes, 2017)
Jeff Richardson ... adr editor / dialogue editor (5 episodes, 2016)
Timor Oren ... foley editor (5 episodes, 2017)
Jay Fisher ... adr mixer (4 episodes, 2016)
Richard Benny Bentham ... boom operator: second unit / second assistant sound: second unit: dailies (4 episodes, 2017)
Balazs Varga ... second assistant sound: Hungary (4 episodes, 2017)
Joe Beal ... sound effects editor (3 episodes, 2016)
Sarah Elias ... foley editor (3 episodes, 2016)
Alex Ellerington ... sound effects editor (3 episodes, 2016)
Harry Barnes ... dialogue editor (3 episodes, 2017)
Jon Boothroyde ... boom operator (2 episodes, 2016-2017)
Hugh Sherlock ... first assistant sound: second unit (2 episodes, 2016)
Jeremy Underwood ... adr recordist (2 episodes, 2016)
Louw Verwoerd ... sound mixer: second unit (2 episodes, 2016)
Joe Carey ... boom operator (2 episodes, 2017)
Simon Diggins ... adr mixer (2 episodes, 2017)
James Harris ... sound recordist (2 episodes, 2017)
Thomas Markwick ... sound assistant (2 episodes, 2017)
Tim Parris ... second assistant: dailies (2 episodes, 2017)
Philip Walker ... sound assistant dailies (2 episodes, 2017)
Michael Botha ... a.d.r. mixer (1 episode, 2016)
Simon Brown ... boom operator: second unit / sound unit (1 episode, 2016)
Kyle Koekemoer ... a.d.r. assistant (1 episode, 2016)
Jenna Lange ... post audio producer (1 episode, 2016)
Michael Miller ... adr mixer (1 episode, 2016)
Stephen Webster ... a.d.r. mixer (1 episode, 2016)
George Atkins ... adr mixer (1 episode, 2017)
János Csáki Jr. ... sound mixer: additional (1 episode, 2017)
Bálint Csáki ... boom operator: additional (1 episode, 2017)
Ferenc Lukács ... adr recordist (1 episode, 2017)
Matthew Mewett ... adr editor (1 episode, 2017)
Jon Vogl ... adr mixer (1 episode, 2017)
Seth Waldmann ... score mixer (1 episode, 2017)
Mitch Dorf ... adr mixer (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Special Effects by 

Graham Hills ... special effects technician (10 episodes, 2016)
Peter Kersey ... Special effects floor supervisor / special effects technician (10 episodes, 2016)
Sithembiso Sontshaka ... special effects technician (10 episodes, 2016)
Emily Fisher ... special effects technician (10 episodes, 2017)
Chris Reynolds ... special effects supervisor (10 episodes, 2017)
John Smith ... special effects supervisor (10 episodes, 2017)
Ronnie Rackley ... special effects technician (3 episodes, 2016)
Leon Harris ... special effects technician (2 episodes, 2016)
Tom Mcloughlin ... special effects technician (2 episodes, 2016)
Massimo Vico ... special effects senior technician (2 episodes, 2016)
Balázs Hoffmann ... special effects floor supervisor (2 episodes, 2017)
Gabor Kiszelly ... special effects supervisor: Hungary (2 episodes, 2017)
Brendon Groenewald ... special effects technician (1 episode, 2016)
Mickey Kirsten ... special effects supervisor (1 episode, 2016)
Mark Weatherbe ... special effects technician (1 episode, 2017)
Dave Kneath ... special effects technician (1 episode, 2019)

Series Visual Effects by 

Carmine Agnone ... lead matchmove artist: One of Us (20 episodes, 2016-2017)
Charlie Bennett ... digital matte painting supervisor / lead dmp artist (20 episodes, 2016-2017)
Davide Bigotto ... cg artist: One of Us / matchmove artist: One of Us (20 episodes, 2016-2017)
Matthew Bristowe ... head of production: One Of Us (20 episodes, 2016-2017)
Oliver Cubbage ... cg supervisor (20 episodes, 2016-2017)
Alison Griffiths ... visual effects line producer (20 episodes, 2016-2017)
Connor Guyler ... digital compositor / visual effects artist (20 episodes, 2016-2017)
Standish Millennas ... visual effects producer (20 episodes, 2016-2017)
Danielle Millington-Peck ... vfx editor (20 episodes, 2016-2017)
Thony Perity ... senior systems administrator (20 episodes, 2016-2017)
Asa Shoul ... digital colourist (20 episodes, 2016-2017)
Ben Turner ... visual effects supervisor / visual effects supervisor: 2016 (20 episodes, 2016-2017)
Simone Zuccarini ... digital compositor (20 episodes, 2016-2017)
Stephen J. Smith ... roto supervisor / roto / prep supervisor / roto/prep artist: One Of Us / roto /prep supervisor (19 episodes, 2016-2017)
Barbora Salaseviciute ... digital matte painter / junior matte painter (16 episodes, 2016-2017)
Chiara Finello ... visual effects coordinator / visual effects production assistant (15 episodes, 2016-2017)
Jenny Gauci ... roto/prep lead: one of us / roto/prep artist (15 episodes, 2016-2017)
Ross Gilbert ... matchmove artist / cg artist (14 episodes, 2016-2017)
Victor Tomi ... digital compositor / digital compositor: One of Us (13 episodes, 2016-2017)
Sam Williams ... digital compositor (12 episodes, 2016-2017)
Carl Edlund ... senior matte painter (10 episodes, 2016-2017)
Joseph Batten ... digital compositor (10 episodes, 2016)
James Cattell ... lead compositor (10 episodes, 2016)
David Emeny ... lead compositor (10 episodes, 2016)
Lionel Heath ... compositing supervisor (10 episodes, 2016)
Hannah Johnson ... visual effects coordinator (10 episodes, 2016)
Kim Phelan ... visual effects producer: One Of Us (10 episodes, 2016)
Jon Pugh ... digital compositor (10 episodes, 2016)
Sam Paul Toms ... assistant visual effects editor: One of Us (10 episodes, 2016)
Luigi Baggio ... roto/prep artist / roto/prep artist: One of Us (10 episodes, 2017)
Leonardo Bianchi ... lighting td: One of Us / cg artist (10 episodes, 2017)
Adrien Delecroix ... matchmove artist (10 episodes, 2017)
Iacopo Di Luigi ... cg supervisor (10 episodes, 2017)
Eve Heaslip ... visual effects production assistant (10 episodes, 2017)
Garrett Honn ... compositing supervisor (10 episodes, 2017)
Soulla Josephides ... visual effects production assistant (10 episodes, 2017)
Rafael Martins ... matchmove artist: One of Us / matchmove artist (10 episodes, 2017)
Dolores McGinley ... visual effects (10 episodes, 2017)
Carine Ong ... visual effects coordinator (10 episodes, 2017)
Gareth Parry ... visual effects supervisor (10 episodes, 2017)
Paul Purnell ... visual effects assistant editor (10 episodes, 2017)
Jenny Wan ... compositor / digital compositor (10 episodes, 2017)
Chris Wilson ... digital matte painter: One of Us / digital matte painting artist (10 episodes, 2017)
Chiara Masini ... roto/prep artist (9 episodes, 2016)
Joseph Stenning ... Roto and prep artist (9 episodes, 2016)
Petko Zhivkov ... digital compositor (9 episodes, 2016)
Angel Cano ... matchmove artist (9 episodes, 2017)
Alessandro Caruso ... matchmove artist (9 episodes, 2017)
Susana Fernández Casco ... Prep/Roto Artist: One Of Us / roto/prep artist (9 episodes, 2017)
Leanne Goymer ... digital matte painting artist (9 episodes, 2017)
Alex Kennedy ... roto/paint artist / roto/prep artist (9 episodes, 2017)
Duncan Eland ... cg artist (8 episodes, 2016)
Tim Preston ... digital compositor (8 episodes, 2016)
Juan Alonso ... digital compositor (8 episodes, 2017)
Gianluigi Bevilacqua ... digital compositor (8 episodes, 2017)
Ewelina Bogacka ... digital compositor / digital compositor: One of Us (8 episodes, 2017)
Tom Coster ... digital compositor (8 episodes, 2017)
Johan Gay ... digital matte painting artist (8 episodes, 2017)
Federico Ghetta ... roto/prep artist / roto/paint artist: One of Us (8 episodes, 2017)
Milena Hristova ... digital compositor (8 episodes, 2017)
Monica Rodriguez Huertas ... roto/prep artist / roto/prep: One of us / roto prep: One of us (8 episodes, 2017)
Olivier Jezequel ... digital compositor (8 episodes, 2017)
Mary Mullan ... roto/prep artist (8 episodes, 2017)
Vincent Desgrippes ... digital compositor (7 episodes, 2016-2017)
Maurizio Di Vitto ... roto/prep artist (7 episodes, 2017)
John Durney ... digital compositor (7 episodes, 2017)
David Fisher ... digital compositor (7 episodes, 2017)
Frederic Heymans ... digital compositor (7 episodes, 2017)
Daniel Stenhouse ... matchmove artist (7 episodes, 2017)
Ben Thomas ... roto/prep artist (7 episodes, 2017)
Marta Padilla ... 3D Modeler: CG Artist / 3D Modeler (6 episodes, 2016-2017)
Jennifer Burke ... roto/prep artist (6 episodes, 2016)
Kajsa Christiansson ... roto/prep artist: One Of Us (6 episodes, 2016)
Andrea Umberto Origlia ... visual effects artist (6 episodes, 2016)
Adam Azmy ... digital compositor (6 episodes, 2017)
Dennis Ho ... digital compositor (6 episodes, 2017)
Petko Petkov ... digital compositor (6 episodes, 2017)
Lubos Gerardo Surzin ... digital matte painting artist / matte painter (6 episodes, 2017)
Daniel Mark Miller ... digital compositor (5 episodes, 2016-2017)
Earle Stuart Callender ... Bidding Producer: One of Us (5 episodes, 2016)
Will Heath ... roto/prep artist (5 episodes, 2016)
Roy Peker ... roto/prep artist: One Of Us (5 episodes, 2016)
Guglielmo Emmolo ... roto/prep artist: One of us (5 episodes, 2017)
Katherine Melville ... roto/prep: One of us (5 episodes, 2017)
Alicia Saleh ... matchmove artist (5 episodes, 2017)
Tiffany Hall ... matchmove: one of us / cg modeler: one of us (4 episodes, 2016-2017)
Gustaf Nilsson ... digital compositor (4 episodes, 2016)
William Phillips ... matchmove artist (4 episodes, 2016)
Cédric de la Forest Divonne ... cg artist (4 episodes, 2017)
Theo Demiris ... on set vfx supervision (4 episodes, 2017)
Tom Whittington ... digital compositor (4 episodes, 2017)
Jorge Canada Escorihuela ... additional vfx supervisor: on-set (3 episodes, 2016)
Jacopo Landi ... digital compositor (3 episodes, 2016)
João Menezes ... visual effects (3 episodes, 2016)
Dominik Platen ... roto/prep artist / compositor: One of Us (3 episodes, 2016)
James Brennan-Craddock ... fx artist (3 episodes, 2017)
Tomer Epshtein ... digital compositor (3 episodes, 2017)
Jessie Hereng ... fx artist (3 episodes, 2017)
Eloi G. Martorell ... digital compositor (3 episodes, 2017)
Yosuke Matsuno ... senior compositor: One of Us (3 episodes, 2017)
Guillaume Ménard ... digital compositor / digital compositor: One Of Us (3 episodes, 2017)
Nathan Rémy ... digital compositor: One of Us (3 episodes, 2017)
Roger Serrabassa Vilar ... digital compositor (3 episodes, 2017)
Jean-David Solon ... senior concept artist (3 episodes, 2017)
Gabriel Lopez ... digital compositor: One of Us (2 episodes, 2016)
Scott McInnes ... matte painter (2 episodes, 2016)
Rob Rankin ... roto/cleanup artist (2 episodes, 2016)
Kyran Bishop ... roto/prep artist: One Of Us (2 episodes, 2017)
Steven Bray ... digital compositor (2 episodes, 2017)
Andrés Gómez Tollar ... fx artist / fx td (2 episodes, 2017)
Christina Lum ... cg artist (2 episodes, 2017)
Matt Noris ... fx artist (2 episodes, 2017)
Ryan Tatum ... rotoscope artist (2 episodes, 2017)
Philip Borg ... cg artist (1 episode, 2016)
John Hardwick ... digital compositor (1 episode, 2016)
Danny Hirsch ... associate producer: Elastic - main titles (1 episode, 2016)
Mark William Russell ... visual effects assistant (1 episode, 2016)
Andre Steyn ... additional vfx supervisor: on-set (1 episode, 2016)
Valentina Bartiromo ... digital compositor (1 episode, 2017)
Kyle Greenyer ... cg artist (1 episode, 2017)
Sergio Garcia Poderoso ... visual effects artist (1 episode, 2019)
Elliott Brennan ... compositor: Elastic (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Stunts 

Christoph Cordell ... stunt performer (4 episodes, 2017-2019)
Anthony Skrimshire ... stunt performer (3 episodes, 2017-2019)
Mick 'Stuntie' Milligan ... stunt coordinator: South Africa (2 episodes, 2016)
Justin Pearson ... stunt coordinator / stunts (2 episodes, 2017)
Laura Swift ... stunt double: Vanessa Kirby (2 episodes, 2017)
Shawn Van Zyl ... stunt driver / stunt performer (2 episodes, 2017)
Shaun Verth ... stunt performer (2 episodes, 2017)
Gary Arthurs ... stunt driver (1 episode, 2016)
Lee Bagley ... stunt rider (1 episode, 2016)
Armando De Leca ... stunt performer (1 episode, 2016)
Matt Hermiston ... stunt performer (1 episode, 2016)
James O'Daly ... stunt performer (1 episode, 2016)
Matthew Van Leeve ... stunts (1 episode, 2016)
Oliver Bailey ... stunt coordinator (1 episode, 2017)
Andrew Burford ... stunt performer (1 episode, 2017)
Tim Davies ... stunt performer (1 episode, 2017)
Sam Durrani ... stunt performer (1 episode, 2017)
Luke Gomes ... stunt performer (1 episode, 2017)
Dan Hirst ... stunts (1 episode, 2017)
Kye Mckee ... stunts (1 episode, 2017)
Chris Morrison ... stunt performer (1 episode, 2017)
Theo Morton ... stunts (1 episode, 2017)
Edward Upcott ... young prince philip (1 episode, 2017)
Paul Bailey ... stunt driver (1 episode, 2019)

Series Camera and Electrical Department 

Luke Andrew Haddock ... video playback operator / video operator (22 episodes, 2016-2019)
Alex Bailey ... still photographer (20 episodes, 2016-2017)
Steve Fitzpatrick ... hod rigger (20 episodes, 2016-2017)
John Paxton ... digital imaging technician (20 episodes, 2016-2017)
Gordon Segrove ... first assistant camera: b camera / first assistant camera: dailies (20 episodes, 2016-2017)
Andrew Nowley ... camera trainee / second assistant camera: "a" camera (20 episodes, 2017-2019)
Simon Chubbock ... digital imaging technician / digital imaging technician: second unit (19 episodes, 2016-2017)
Mike Parsons ... electrician (17 episodes, 2016-2019)
Daniel Chaytor ... electrician (13 episodes, 2016-2017)
Andy Lowe ... gaffer (12 episodes, 2016-2017)
Nathan Porter ... lighting programmer (12 episodes, 2016-2017)
Chris Stones ... best boy (12 episodes, 2016-2017)
Daniel Stones ... electrician (12 episodes, 2016-2017)
Stephen Delahunt ... electrical rigger / grip rigger / rigger (12 episodes, 2017-2019)
Russell Diamond ... key grip / grip dailies (11 episodes, 2016-2017)
James Edgcombe ... video assistant / video assistant: dailies (11 episodes, 2016-2017)
Iain Struthers ... director of photography: second unit / director of photography: second unit Scotland (10 episodes, 2016-2017)
Phoebe Arnstein ... second assistant camera (10 episodes, 2016)
Ruy De Carvalho ... camera trainee (10 episodes, 2016)
Richard Harrowing ... electrician (10 episodes, 2016)
Mel Hayward ... best boy: additional photography / electrical charge hand: rigging / lighting technician: rigging (10 episodes, 2016)
Stuart Howell ... 'a' camera/steadicam / cinematographer: additional photography / "a" camera operator / steadicam operator (10 episodes, 2016)
Toby McKay ... camera trainee: dailies (10 episodes, 2016)
Stefan Mitchell ... electrician (10 episodes, 2016)
Ronan Murphy ... key grip (10 episodes, 2016)
Pawel Polak ... gaffer: second unit (10 episodes, 2016)
Steve Pugh ... dolly grip: additional photography (10 episodes, 2016)
Michael James Robinson ... electrician (10 episodes, 2016)
Ian Scafe ... video assistant: second unit (10 episodes, 2016)
Paul Surgison ... electrician (10 episodes, 2016)
Michael Wacker ... best boy: grip (10 episodes, 2016)
Ryan S. Adams ... second assistant camera: "b" camera, main unit (10 episodes, 2017)
Paul Brewster ... best boy (10 episodes, 2017)
Wailoon Chung ... electrician (10 episodes, 2017)
Ian Franklin ... rigging gaffer (10 episodes, 2017)
Paul Helm ... electrician (10 episodes, 2017)
Andy Levett ... best boy grip (10 episodes, 2017)
James Smith-Pryor ... rigging electrics best boy (10 episodes, 2017)
Duncan Steven ... b camera grip: dailies (10 episodes, 2017)
Jonathan Wright ... second assistant "a" camera (10 episodes, 2017)
Ronan O'Loughlin ... Camera trainee (10 episodes, 2019)
Tim Battersby ... first assistant "a" camera / additional camera operator (9 episodes, 2016)
Liam Beard ... assistant digital imaging technician / assistant digital imaging technician (9 episodes, 2016)
Joshua Callis-Smith ... digital imaging technician: second unit (9 episodes, 2016)
Cenay Said ... second assistant camera: dailies (9 episodes, 2016)
Andy Long ... gaffer (8 episodes, 2017)
Ben Wilson ... a camera operator/steadicam operator (8 episodes, 2017)
Jeremy Braben ... aerial director of photography (7 episodes, 2016-2017)
Alexander Bridges ... video assist operator: splinter unit (7 episodes, 2017)
Ashley Connell ... electrical rigger (6 episodes, 2016)
Gordon J. Goodwin ... Gaffer: stills unit / Gaffer: stills unit. (6 episodes, 2017-2019)
Paul Sallent ... Floor Electrician, 2nd unit gaffer / floor electrician: 2nd unit gaffer (6 episodes, 2017)
Anna Höwing ... video assist trainee (6 episodes, 2019)
Marshall Mowbray ... video assistant / 2nd video assistant (6 episodes, 2019)
Kai Blamey ... electrician: dailies (5 episodes, 2016)
Galo Dominguez ... Lighting console operator (5 episodes, 2017)
Alex Van Heerden ... second assistant camera (5 episodes, 2017)
Damien Walsh ... a camera focus puller (5 episodes, 2017)
Reg Nance-Kivell ... digital imaging technician / digital imaging technician: South Africa (4 episodes, 2016-2017)
Ben Brown ... first assistant camera: additional photography (4 episodes, 2016)
Lars Cox ... camera operator (4 episodes, 2016)
Alex Finlayson ... second assistant camera: additional photography (4 episodes, 2016)
Keir Garnet-Lawson ... digital imaging technician: additional photography (4 episodes, 2016)
Zaan Wienand ... key grip: South Africa (4 episodes, 2016)
Charlie Wyldek-Flowers ... grip (4 episodes, 2016)
Tim Shotter ... lighting console operator (4 episodes, 2017)
M. Bulman Arshehit ... Camera Trainee: 'b' camera (4 episodes, 2019)
Sophie Mutevelian ... still photographer (4 episodes, 2019)
Joshua Dempsey ... electrician (3 episodes, 2016)
George Harrison ... video assistant: dailies (3 episodes, 2016)
Shaheen Isaacs ... camera operator (3 episodes, 2016)
Zak Katz ... key video assist (3 episodes, 2016)
Luke Wheldon ... digital imaging technician: second unit (3 episodes, 2016)
Robert White ... rigging chargehand (3 episodes, 2016)
Freddie Beldam ... electrical standby rigger (3 episodes, 2017)
Marcel Klopper ... libra head technician (3 episodes, 2017)
Selemani Mahango ... electrician (3 episodes, 2017)
Romeo Ndirini ... key rigger (3 episodes, 2017)
Marcel Shimba ... best boy lighting (3 episodes, 2017)
Lisa Wiik ... camera trainee (3 episodes, 2017)
Peter Ayriss ... drone pilot (2 episodes, 2016)
Dion M. Casey ... steadicam operator: dailies (2 episodes, 2016)
Matthew Hickin ... rigging electrician (2 episodes, 2016)
James Osborn-Brown ... electrician: Rigging Crew / electrician: rigging crew (2 episodes, 2016)
Domenico Palomba ... camera trainee: dailies (2 episodes, 2016)
Keith Saayman ... libra head technician (2 episodes, 2016)
Andy D. Stewart ... lighting technician: dailies (2 episodes, 2016)
Jim Agnew ... electrician: dailies (2 episodes, 2017)
Barry Brown ... rigger (2 episodes, 2017)
Francesca Catalano Kiddo ... additional camera trainee: dailies (2 episodes, 2017)
Robbie Chapman ... second assistant camera "b" camera (2 episodes, 2017)
Barney Coates ... second assistant camera (2 episodes, 2017)
Kriss Dallimore ... first assistant camera: dailies (2 episodes, 2017)
Andy Dickinson ... digital imaging technician: dailies (2 episodes, 2017)
Richard Jakes ... first assistant camera: "b" camera (2 episodes, 2017)
Coco Van Oppens ... still photographer (2 episodes, 2017)
Mikey Ray Harkins ... rigging electrician (2 episodes, 2019)
Jens Bacher ... key grip (1 episode, 2016)
Telfer Barnes ... first assistant camera (1 episode, 2016)
Adam Dale ... aerial director of photography (1 episode, 2016)
Connor Dunlop ... d.i.t assistant (1 episode, 2016)
Simon Francis ... gaffer (1 episode, 2016)
Alex Fraser ... trainee grip: re shoots (1 episode, 2016)
James Frater ... camera operator / steadicam operator (1 episode, 2016)
Leon Harris ... spark (1 episode, 2016)
Rafeeq Jaffer ... dolly grip (1 episode, 2016)
Jack Knott ... rigging electrician (1 episode, 2016)
Andrew Luscombe ... first assistant camera: second unit (1 episode, 2016)
Peter Olney ... additional photography (1 episode, 2016)
Jonathan Petts ... digital imaging technician: second unit (1 episode, 2016)
Willie Porter ... electrician: softsun technician (1 episode, 2016)
Jakob Powell ... camera trainee dailies (1 episode, 2016)
Sol Saihati ... Gaffer: VFX Unit (1 episode, 2016)
Robert Viglasky ... still photographer (1 episode, 2016)
Sven Vosloo ... aerial cinematographer second unit South Africa / aerial cinematographer: South Africa (1 episode, 2016)
Amy Yeats ... second assistant camera: "a" camera (1 episode, 2016)
Wynand Basson ... first assistant camera: "b" camera (1 episode, 2017)
Brendon Bennett ... underwater assistant camera (1 episode, 2017)
Adrian Boerlage ... first assistant camera: dailies (1 episode, 2017)
Marc Campbell ... digital imaging technician: second unit (1 episode, 2017)
Hayley Dickinson ... video assist assistant: dailies (1 episode, 2017)
Adam Forrest ... video assistant: dailies (1 episode, 2017)
Oliver Hadlow-Martin ... Dailies DIT (1 episode, 2017)
Tamas Hevizi ... drone camera operator (1 episode, 2017)
Róbert Jász ... dolly grip (1 episode, 2017)
Jason Martin ... underwater camera operator (1 episode, 2017)
Pete Maughan ... drone: pilot (1 episode, 2017)
Josh Milne ... Libra technician: dailies (1 episode, 2017)
George More Gordon ... video trainee: dailies (1 episode, 2017)
Jono O'Connell ... drone unit (1 episode, 2017)
Máté Oláh ... DIT assistant: Hungary unit (1 episode, 2017)
Vis Sopjani ... grip trainee: dailies: second unit (1 episode, 2017)
Attila Tumbász ... digital imaging technician (1 episode, 2017)
Adam Varadi ... drone pilot (1 episode, 2017)
Peter Berglund ... UAV camera operator (1 episode, 2019)
Roberto Campos ... Electrician (1 episode, 2019)
Raz Khamehseifi ... lighting technician (1 episode, 2019)
Luis Lattanzi ... first assistant camera: aerial unit (1 episode, 2019)
Lydia Lewis ... second assistant camera: c camera daily (1 episode, 2019)
Javier Gonzalez Megias ... aerial director of photographer/operator (1 episode, 2019)
Darren Miller ... uav aerial camera operator (1 episode, 2019)
Adam Sculthorp ... camera operator: drone (1 episode, 2019)
Maite Urrutxua ... aerial camera technician (1 episode, 2019)
Steve Wells ... trainee grip (uncredited) / assistant grip (uncredited) (10 episodes, 2016)
Steve Petrie ... Aditional video assistant (uncredited) / additional video assistant (uncredited) (9 episodes, 2016)
Seán McDermott ... second assistant camera dailies (uncredited) (2 episodes, 2016)
Mihalis Margaritis ... steadicam operator (uncredited) (1 episode, 2016)
Anastasia Romanchuka ... camera trainee: dailies (uncredited) (1 episode, 2016)
Matt Markham ... electrician: dailies (uncredited) (1 episode, 2017)
Alan Perrin ... drone pilot (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Casting Department 

Kate Bone ... casting associate (20 episodes, 2016-2017)
Alex Bournat ... casting studio manager (10 episodes, 2016)
Jo Farrugia ... casting researcher (10 episodes, 2016)
Sally King ... child crowd casting (10 episodes, 2016)
Aaron Sampson ... casting camera operator (10 episodes, 2016)
Arron Cuthbertson ... extras casting (4 episodes, 2016)
Chris Spinas ... Extras Casting Coordinator: South Africa (4 episodes, 2016)
Katalin Baranyi ... casting director: Hungary (3 episodes, 2017)
Tamás Kertész ... extras casting (3 episodes, 2017)
Charlotte Chapman ... casting assistant (3 episodes, 2019)
Pilar Moya ... crowd casting director.Spain (3 episodes, 2019)
Sally McCleery ... child casting associate (1 episode, 2017)
Helen Pritchard ... extras casting (1 episode, 2019)

Series Costume and Wardrobe Department 

Fay Bescoby ... costume trainee / principle costume trainee (20 episodes, 2016-2017)
Emma Brassfield ... costumer: Body padding (20 episodes, 2016-2017)
Kieron Stone ... crowd costumer / principal costume standby (20 episodes, 2016-2017)
Sean Barrett ... milliner (10 episodes, 2016)
Kaniez Braganza ... costume embroiderer (10 episodes, 2016)
Alex Fordham ... assistant costume designer (10 episodes, 2016)
Rose Goodhart ... crowd costume (10 episodes, 2016)
Gordon Harmer ... crowd costume supervisor / Crowd Costume Supervisor (10 episodes, 2016)
Lottie Jepson ... costume workroom trainee (10 episodes, 2016)
Ashleigh Lennox ... crowd wardrobe mistress / Crowd Standby / crowd stand-by (10 episodes, 2016)
Mark Lord ... crowd costumer (10 episodes, 2016)
Kate O'Farrell ... costume supervisor (10 episodes, 2016)
Emma O'Loughlin ... assistant costume designer (10 episodes, 2016)
Laura Panayiotou ... costume cutter/ tailor (10 episodes, 2016)
Clare Ramsell ... principle costume maker (10 episodes, 2016)
Elle Rosé ... wardrobe (10 episodes, 2016)
Rosy Rudkin ... costume placement (10 episodes, 2016)
Abby Shaw ... costume placement (10 episodes, 2016)
Rebecca Tredget ... costume coordinator (10 episodes, 2016)
Charlotte Louise Ward ... crowd costumer (10 episodes, 2016)
Jess Willcock-Stow ... costume assistant (10 episodes, 2016)
Karen Beale ... principal wardrobe supervisor (10 episodes, 2017)
Joanna Beart-Albrecht ... Junior costume assistant (10 episodes, 2017)
Jo Bradley ... costume coordinator (10 episodes, 2017)
Lucy Calder ... costume trainee (10 episodes, 2017)
Kasia Chojnowska ... costume cutter/costumer (10 episodes, 2017)
Alex Cox ... principal costume maker (10 episodes, 2017)
Genevieve Cox ... principal costume standby (10 episodes, 2017)
Sally Crees ... costume assistant (10 episodes, 2017)
Sarah Dutton ... costume assistant: daily (10 episodes, 2017)
Elizabeth Everall ... costume buyer (10 episodes, 2017)
Mike Hodge ... costume fitter (10 episodes, 2017)
Harriet Kendall ... costumer (10 episodes, 2017)
Alison Lewis ... Costume Daily (10 episodes, 2017)
Kelly-Ann McLaughlin ... principal costume standby (10 episodes, 2017)
Charlie Mclelland ... costume trainee (10 episodes, 2017)
Ruth Helen Munden ... Crowd costume assistant (10 episodes, 2017)
Emily Newby ... assistant costume designer (10 episodes, 2017)
Holly Smart ... crowd costume supervisor (10 episodes, 2017)
Jec Smith ... costume maker (10 episodes, 2017)
Gabrielle Spanswick ... costume supervisor (10 episodes, 2017)
Sophie Spurgin ... textile artist trainee (10 episodes, 2017)
Jo Stobbs ... junior costume assistant (10 episodes, 2017)
Rosie Stoward ... daily costume assistant (10 episodes, 2017)
Marta Torres Peña ... costume trainee (10 episodes, 2017)
Holly Eve Wilkinson ... junior costume buyer (10 episodes, 2017)
Gretchen Luttmer ... principal costume maker (10 episodes, 2019)
Sidonie Roberts ... assistant costume designer (10 episodes, 2019)
Elsa Anderson ... costume placement: 2016 / costume placement (9 episodes, 2016)
Ursula Crocker ... additional set costumer (9 episodes, 2016)
Lucy Porter ... costume placement (9 episodes, 2016)
Cristy Watson ... additional set costumer (9 episodes, 2016)
Steve O'Sullivan ... costumer (6 episodes, 2016)
Hortense Franc ... costume trainee (6 episodes, 2017)
Anna Cavaliere ... costume assistant (5 episodes, 2017)
Kate Jeanne ... costume maker (5 episodes, 2017)
Tamsin Pearson ... set costumer: daily (4 episodes, 2016)
Emma-Louise Ryan ... set costumer (4 episodes, 2016)
Felicity Goldsworthy ... Principal Stand-by (4 episodes, 2017)
Alex-Ann Keppie ... set costumer (4 episodes, 2017)
Zsuzsa Stenger ... costume supervisor Hungary (4 episodes, 2017)
Claudia Bradbury ... costume daily (3 episodes, 2016)
Hayley Carreira ... wardrobe supervisor (3 episodes, 2017)
Tania Chant ... principal truck supervisor (3 episodes, 2017)
Mandy Smit ... costume supervisor (3 episodes, 2017)
Dominique Arthur ... crowd costumer (2 episodes, 2016)
Florence Chow ... standby daily (2 episodes, 2016)
Jake Collier ... set costumer (2 episodes, 2016)
Geri Doherty ... daily costume assistant / daily crowd costume assistant (2 episodes, 2016)
Jenny Hawkins ... costume daily / costume: daily (2 episodes, 2016)
Susan Kulkarni ... costumer (2 episodes, 2016)
Abigail Metcalfe ... costume supervisor / costume supervisor: South Africa (2 episodes, 2016)
Cathryn Avison ... embroidery designer/maker (2 episodes, 2017)
Lucy Brookes ... set costumer: daily (2 episodes, 2017)
Rosie Lack ... principal costume standby (2 episodes, 2017)
Annette Allen ... costume buyer (1 episode, 2016)
Jade Armstrong ... principal stand-by (1 episode, 2016)
Chrissie Atkinson ... workshop supervisor (1 episode, 2016)
Nina Ayres ... assistant costume designer: south africa (1 episode, 2016)
Michele Carragher ... embroiderer (1 episode, 2016)
John Cowell ... textile artist (1 episode, 2016)
Ilze Geustyn ... costume stand-by (1 episode, 2016)
Barbara Harrington ... wardrobe mistress (1 episode, 2016)
Gabriella Morpeth ... principal stand-by (1 episode, 2016)
Oliver Southall ... principal stand-by (1 episode, 2016)
Sarah Whittal ... costume buyer (1 episode, 2016)
Grace Lennon ... costume trainee (1 episode, 2017)
Olivia Hulme ... costume assistant (1 episode, 2017)
Róisín Straver ... costume placement (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Editorial Department 

Leonie Bleasdale ... post-production coordinator (20 episodes, 2016-2017)
Theresa Crooks ... digital intermediate coordinator (20 episodes, 2016-2017)
Senait Ghezzehey ... Post Production Secretary / post-production secretary (20 episodes, 2016-2017)
Natasha Lauder ... post-production coordinator (20 episodes, 2016-2017)
Annie Sulzberger ... specialist researcher (20 episodes, 2016-2017)
Ruth Antoine ... second assistant editor (10 episodes, 2016)
Drew Armstrong ... i/o coordinator (10 episodes, 2016)
Ryan Axe ... trainee assistant editor (10 episodes, 2016)
Tom Cairns ... digital intermediate conform editor (10 episodes, 2016)
Michelle Cort ... digital intermediate conform editors (10 episodes, 2016)
Izabella Curry ... second assistant editor (10 episodes, 2016)
Dan Gage ... first assistant editor (10 episodes, 2016)
Alice Jowitt ... data transfer (10 episodes, 2016)
Dave Kent ... data io manager (10 episodes, 2016)
Zach Marshall ... assistant editor: EPK (10 episodes, 2016)
Jonny Monks ... data transfer (10 episodes, 2016)
Erika Moutinho ... assistant editor (10 episodes, 2016)
Becky Page ... post-production coordinator (10 episodes, 2016)
Gareth Parry ... on-line editor (10 episodes, 2016)
Ben Whitehead ... third assistant editor (10 episodes, 2016)
Richard Denbigh ... third assistant editor (10 episodes, 2017)
Paul Elman ... vfx editor (10 episodes, 2017)
Basia Lalik ... post-production coordinator (10 episodes, 2017)
Gemma Lyons ... digital intermediate operator (10 episodes, 2017)
Nicki Mousley ... post-production producer (10 episodes, 2017)
Gyles Oakley ... third assistant editor (10 episodes, 2017)
Otto Rodd ... digital intermediate operator (10 episodes, 2017)
Ben Wilson ... series assistant editor (10 episodes, 2017)
Tahnee Wright ... dailies producer / dailies producer: South Africa (4 episodes, 2016-2017)
Donovan Bush ... dailies: colorist (3 episodes, 2017)
Miguel E. Rebagliato ... first assistant editor (3 episodes, 2017)
Daphne Tychogiorgou ... first assistant editor (3 episodes, 2017)
Mike Clark-Hall ... assembly editor (2 episodes, 2017)
Aggela Despotidou ... first assistant editor (2 episodes, 2017)
Charlotte Gage ... assistant editor (2 episodes, 2017)
Ben-Roy Turner ... digital intermediate operator (2 episodes, 2017)
Nick J. Evan-Cook ... Production assistant (dailies) (1 episode, 2016)
Reg Nance-Kivell ... dailies colorist: South Africa (1 episode, 2016)

Series Location Management 

Chris Johnston ... location manager (20 episodes, 2016-2017)
Pat Karam ... supervising location manager (20 episodes, 2016-2017)
Andrew Ryland ... location manager (10 episodes, 2016)
Mark Grimwade ... location manager (10 episodes, 2017)
Karl King ... unit manager (10 episodes, 2017)
Karen Smith ... location manager (10 episodes, 2017)
Pedro 'Tate' Aráez ... location manager: SPAIN (10 episodes, 2019)
Marc Fàbrega ... Unit Manager: SPAIN (10 episodes, 2019)
Irene Manrique Matin ... location coordinator: SPAIN UNIT (10 episodes, 2019)
Robert Bentley ... location manager / location manager: South Africa (7 episodes, 2016-2017)
Jojo Warne ... assistant location manager (7 episodes, 2017)
Luke Harris-Perfect ... location marshall (6 episodes, 2017)
Mailath Aron ... assistant location manager (4 episodes, 2017)
Mikey Lloyd ... location marshall (4 episodes, 2017)
Imre Légmán ... location manager (4 episodes, 2017)
Juliana Naples ... location marshall (4 episodes, 2017)
Laszlo Rorariusz ... location manager (4 episodes, 2017)
Béla Szabó ... location manager: Hungary (4 episodes, 2017)
Lynne Mattingley ... location pick-up driver (3 episodes, 2017)
Ian Hutchinson ... location manager (1 episode, 2016)
Eduard Klarenbeek ... assistant location manager (1 episode, 2016)
Miklós Fekete ... assistant location manager: Hungary (1 episode, 2017)
Jj McAllister ... location marshal (1 episode, 2017)
Adrian Hubbard ... assistant location manager (uncredited) (20 episodes, 2016-2017)

Series Music Department 

Max Aruj ... composer: additional music (20 episodes, 2016-2017)
Sue Crawshaw ... music supervisor (20 episodes, 2016-2017)
Evan Jolly ... composer: additional music / orchestrator (20 episodes, 2016-2017)
Shalini S. Singh ... studio manager: remote control productions (20 episodes, 2016-2017)
Steffen Thum ... composer: additional music (13 episodes, 2016-2017)
Forest Christenson ... score mix assistant / music scoring mixer (11 episodes, 2016-2017)
Simon Changer ... supervising music editor (10 episodes, 2016)
Steve Davis ... recording engineer (10 episodes, 2016)
Christopher Gutch ... composer agent (10 episodes, 2016)
Taurees Habib ... sampling team (10 episodes, 2016)
Drew Jordan ... sampling team (10 episodes, 2016)
Steven Kofsky ... music production services (10 episodes, 2016)
Tori Letzler ... featured vocalist (10 episodes, 2016)
Laurence Love Greed ... music editor (10 episodes, 2016)
Weismayr Martin ... pro tools operator (10 episodes, 2016)
Joan Martorell ... orchestrator (10 episodes, 2016)
Bernd Mazagg ... score recorded by (10 episodes, 2016)
Andy Patterson ... assistant music editor (10 episodes, 2016)
James Allen Roberson ... technical score engineer (10 episodes, 2016)
Òscar Senén ... orchestrator (10 episodes, 2016)
Raul Vega ... sampling team (10 episodes, 2016)
Synchron Stage Vienna ... music recorded at (10 episodes, 2016)
Johannes Vogel ... conductor (10 episodes, 2016)
Rodney Berling ... music editor (10 episodes, 2017)
Queenie Li ... Music Production Coordinator (10 episodes, 2017)
Jon Monroe ... composer: additional music (10 episodes, 2017)
Plamen Penchev ... music scoring engineer (10 episodes, 2017)
Sarah Bridge ... music supervisor (10 episodes, 2019)
Hans Zimmer ... opening titles theme (9 episodes, 2016)
Georgi Elenkov ... session producer (8 episodes, 2017)
George Strezov ... conductor / orchestrator (8 episodes, 2017)
Tony Clarke ... composer: additional music (7 episodes, 2016)
Alexander Kostov ... session librarian (7 episodes, 2017)
Shane Rutherfoord-Jones ... orchestrator (7 episodes, 2017)
Guy Farley ... composer: additional music (3 episodes, 2016)
Lyubomir Denev Jr. ... conductor (3 episodes, 2017)
Jennifer Dirkes ... orchestrator (3 episodes, 2017)
Thomas Farnon ... composer: additional music (2 episodes, 2016)
Seth Waldmann ... score mixer (2 episodes, 2017)
David McAllister ... musician (1 episode, 2016)
Paul Robert Mounsey ... composer: additional music (1 episode, 2016)
Chris Traves ... jazz arrangements (1 episode, 2017)
Laurence Ungless ... musician: double bass (1 episode, 2017)

Series Transportation Department 

Kamil Cieslak ... facilities account manager (30 episodes, 2016-2019)
Mark Crowley ... transportation captain (30 episodes, 2016-2019)
Jerry Hamshar ... unit driver (20 episodes, 2016-2017)
Jason Stedmon ... driver: Matt Smith (20 episodes, 2016-2017)
Ben Dillon ... picture vehicle supervisor (10 episodes, 2016)
Jamie L Smith ... action vehicle driver: picture cars (10 episodes, 2016)
David Lewis ... transport supplier (10 episodes, 2017)
Pepe Prado ... transport manager (10 episodes, 2019)
Charlie Sparrow ... driver: Claire Foy (9 episodes, 2016)
Lee Edwards ... Benjamin Caron driver (5 episodes, 2016)
Javier Navarrete Fernández-Nieto ... driver: Spain (4 episodes, 2019)
Ted Leaning ... driver (3 episodes, 2016)
Soma Benke ... transportation coordinator (3 episodes, 2017)
Richárd Kucsera ... production driver (3 episodes, 2017)
Loránd Molnár ... transportation captain: Hungary (3 episodes, 2017)
Bánó Péter ... action vehicle coordinator (3 episodes, 2017)
Alberto Navas ... director driver (3 episodes, 2019)
Simon Browse ... vehicle provided by (2 episodes, 2016)
Iain McGreer ... action vehicle coordinator: picture cars (1 episode, 2016)
Darren Helman ... unit driver (1 episode, 2017)

Series Other crew 

Alistair Thompson ... financial controller / Financial Controller (30 episodes, 2016-2019)
Carrie-Ann Banner ... production coordinator (20 episodes, 2016-2017)
Brendon Bennett ... marine crew (20 episodes, 2016-2017)
Charlotte Brownlee ... assistant script supervisor (20 episodes, 2016-2017)
Henry Buswell ... business affairs (20 episodes, 2016-2017)
Sarah Childs ... Production Secretary / key production assistant (20 episodes, 2016-2017)
William Conacher ... dialogue supervisor (20 episodes, 2016-2017)
Laurence Cooper ... production assistant / runner (20 episodes, 2016-2017)
Allie Elwell ... senior publicist / unit publicist (20 episodes, 2016-2017)
Charlie Goldberg ... business affairs (20 episodes, 2016-2017)
David Hancock ... script executive (20 episodes, 2016-2017)
Jenny Hawes ... action prop coordinator (20 episodes, 2016-2017)
Oona O'Beirn ... script executive (20 episodes, 2016-2017)
Toby Robinson ... rushes runner (20 episodes, 2016-2017)
Dominique Summers ... assistant to the producers / producer's assistant (20 episodes, 2016-2017)
Linda Tootill ... payroll accountant (20 episodes, 2016-2017)
Marta Henriquez ... assistant accountant / cashier (20 episodes, 2017-2019)
Charlotte Michel ... key assistant production coordinator / assistant production coordinator / production coordinator: south africa / 2nd unit production coordinator (19 episodes, 2016-2017)
Nick Trumble ... dialect coach (13 episodes, 2017-2019)
Karen Jones ... script supervisor (12 episodes, 2016-2019)
Simon Lam ... production assistant / crowd pa (12 episodes, 2016-2017)
Jake M. Peters ... floor runner (11 episodes, 2016-2017)
Jonathan Wayre ... film projection / newsreel camera technician / cine film projection / radio & broadcast equipment / vintage BBC radio equipment supplied by (10 episodes, 2016-2017)
Dylan Davies ... unit medic (10 episodes, 2016)
Michelle Franklin ... assistant production coordinator (10 episodes, 2016)
Nikhil Ghoorbin ... technical support (10 episodes, 2016)
Rajneet Jabbal ... Accounts Trainee/Runner (10 episodes, 2016)
Ben Maloney ... security: leadman (10 episodes, 2016)
Garry Marriott ... construction medic (10 episodes, 2016)
Zelda Perkins ... Associate Producer to Robert Fox (10 episodes, 2016)
Annie Prichard-Gordon ... Assistant to Matthew Byam Shaw / assistant: Matthew Byam Shaw (10 episodes, 2016)
Sarah Richardson ... assistant: Robert Fox (10 episodes, 2016)
Amy Shearlaw-Braithwaite ... key floor runner / floor runner (10 episodes, 2016)
Tanya von Moser ... Associate Producer to Peter Morgan (10 episodes, 2016)
Christian Zuidema ... environmental consultant (10 episodes, 2016)
Shyam Bansropun ... production assistant (10 episodes, 2017)
Agi Blasko ... accommodation coordinator (10 episodes, 2017)
Eloise Carrow ... production assistant (10 episodes, 2017)
Maria Ana D. Dias ... travel and accommodation coordinator (10 episodes, 2017)
Nick J. Evan-Cook ... Rushes Runner 2nd Unit (10 episodes, 2017)
James Mann ... Assistant Accountant (10 episodes, 2017)
Sarah Myhill ... production assistant (10 episodes, 2017)
Lydia Otulakowski ... production green runner (10 episodes, 2017)
Nigel Pilkington ... adr loop group (10 episodes, 2017)
Orsolya Toth ... payroll accountant (10 episodes, 2017)
Yesika Mena ... Travel & Accommodation Coordinator. Spain Unit (10 episodes, 2019)
Jessica Moran ... Clearance Coordinator (10 episodes, 2019)
Camilla Naprous ... horse dept (9 episodes, 2016)
Lily O'Hara ... production assistant (9 episodes, 2016)
Renata Pavelka ... accounts assistant (8 episodes, 2016)
Katharine Tidy ... home economist (6 episodes, 2016-2017)
Lauren Beacham ... double: Claire Foy (5 episodes, 2016)
Jonathan Harwood ... construction medic / construction medic / 2nd unit medic (5 episodes, 2016)
Michael Chapman ... floor runner (4 episodes, 2016)
Joe Madden ... director's assistant (4 episodes, 2016)
Gábor Molnár ... universal medic supervisor (4 episodes, 2016)
Amy Szabados ... production coordinator: Budapest, Hungary (4 episodes, 2017)
Simon Neville ... supervising armourer / armourer (3 episodes, 2016)
Eric Sain ... set dresser (3 episodes, 2016)
Jo Westcott ... double: Claire Foy (3 episodes, 2016)
CoCo Boggon ... Assistant Production Coordinator (3 episodes, 2017)
Attila Gyurkó ... set pa (3 episodes, 2017)
Llinos Wyn Jones ... script supervisor (3 episodes, 2017)
Nezile Ntutha ... production assistant (3 episodes, 2017)
Lucy Ward ... script supervisor (3 episodes, 2017)
Stephanie Bradshaw ... base runner (3 episodes, 2019)
Emma Fuller ... first assistant accountant (3 episodes, 2019)
Will Samuelson ... specialist film pilot (2 episodes, 2016-2017)
Andy Stephens ... aerial operations manager (2 episodes, 2016-2017)
Chris Deighton ... floor runner (2 episodes, 2016)
Charlie Dennis ... crowd pa / set production assistant (2 episodes, 2016)
Lucine Canel ... additional floor runner: second unit (2 episodes, 2017)
Alicia Graf ... additional floor runner: second unit (2 episodes, 2017)
Benjamin Hayward ... floor runner: dailies (2 episodes, 2017)
Péter Karácsony ... set production assistant (2 episodes, 2017)
Carole Salisbury ... script supervisor (2 episodes, 2017)
Jesse Algranti ... production assistant (1 episode, 2016)
Emily-Jane Boyle ... choreographer (1 episode, 2016)
Patrick Clair ... title designer (1 episode, 2016)
James Ducker ... runner (1 episode, 2016)
Georgia Dufton ... base runner (1 episode, 2016)
David Lee Dunn ... key assistant production coordinator (1 episode, 2016)
Kelsey Egan ... horseback riding double: Queen Elizabeth II (1 episode, 2016)
Rebecca Gausnell ... french dialogue consultant (1 episode, 2016)
Florence Haddon-Cave ... assistant: Andy Harries (1 episode, 2016)
Antti Hakala ... body double: Matt Smith (1 episode, 2016)
Zak Klein ... production assistant (1 episode, 2016)
Rachel Linehan ... junior assistant coordinator (1 episode, 2016)
Jason Martin ... marine co-coordinator (1 episode, 2016)
Tom McCormack ... assistant: Stephen Daldry (1 episode, 2016)
Katrina Mense-Chase ... crowd runner (1 episode, 2016)
Andy Piers Morris ... skipper (1 episode, 2016)
Laura Parkinson-Tuthill ... floor runner (1 episode, 2016)
Yusoof Patel ... production secretary (1 episode, 2016)
Ruben Pereira ... crowd runner (1 episode, 2016)
Sam Rumble ... set production assistant (1 episode, 2016)
Mark William Russell ... production assistant (1 episode, 2016)
Melissa Searle ... runner: dailies (1 episode, 2016)
Samantha Seivwright ... horse dept (1 episode, 2016)
Jandre Terblanche ... marine crew (1 episode, 2016)
Rebecca Warren ... production secretary (1 episode, 2016)
Lloyd Zeeman ... production assistant (1 episode, 2016)
Hans Zimmer ... opening titles theme (1 episode, 2016)
Martin Angerbauer ... german dialogue coach (1 episode, 2017)
Paul Biddiss ... military tech advisor (1 episode, 2017)
Dan Hirst ... military/plot advisor (1 episode, 2017)
Mikey Lloyd ... locations marshal (1 episode, 2017)
Kenny-Lee Mbanefo ... supporting artist (1 episode, 2017)
Josh Northover ... crowd pa (1 episode, 2017)
Luke Sullivan ... medic (1 episode, 2017)
Tobias James-Samuels ... stand-in (uncredited) (20 episodes, 2016-2017)
Naomi Hughes ... floor runner (uncredited) / runner/stand-in (uncredited) (18 episodes, 2016-2017)
James Luccarda ... Location Scout (uncredited) (10 episodes, 2016)
Rebecca Holmes ... crowd pa: dailies (uncredited) (10 episodes, 2019)
Stewart Allen ... floor runner (uncredited) (7 episodes, 2017)
Sam Dormer ... armourer (uncredited) (6 episodes, 2017)
Simon O'Connell ... aerial co-ordinator (uncredited) / aerial coordinator (uncredited) (3 episodes, 2016-2017)
Lisa Marie Engels ... Stand In for Princess Margaret (uncredited) (1 episode, 2016)
John Whitby ... adviser (uncredited) (1 episode, 2016)
Harriet Sams ... floor runner (uncredited) (1 episode, 2017)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed