Edit
Maleficent: Mistress of Evil (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Joachim Rønning

Writing Credits (in alphabetical order)  

Micah Fitzerman-Blue ... (screenplay by)
Noah Harpster ... (screenplay by)
Linda Woolverton ... (screenplay by)
Linda Woolverton ... (story by)

Cast (in credits order)  

Angelina Jolie ... Maleficent
Elle Fanning ... Aurora
Harris Dickinson ... Prince Philip
Michelle Pfeiffer ... Queen Ingrith
Sam Riley ... Diaval
Chiwetel Ejiofor ... Conall
Ed Skrein ... Borra
Robert Lindsay ... King John
David Gyasi ... Percival
Jenn Murray ... Gerda
Juno Temple ... Thistlewit
Lesley Manville ... Flittle
Imelda Staunton ... Knotgrass
Judith Shekoni ... Shrike (Jungle)
Miyavi ... Udo (Tundra)
Kae Alexander ... Ini (Desert)
Warwick Davis ... Lickspittle
Emma Maclennan Emma Maclennan ... Pinto / Button
Aline Mowat Aline Mowat ... Narrator (voice)
Freddie Wise ... Young Peasant
Barry Aird ... Bald Peasant
Jermaine Cope ... Tall Peasant
Juliane Snekkestad Juliane Snekkestad ... Tundra Warrior Fey
Jess Liaudin ... Tundra Warrior Fey
Noor Dillan-Night Noor Dillan-Night ... Tundra Warrior Fey
Sarah Morghad ... Forest Warrior Fey #3
Oliver Frank Newman Oliver Frank Newman ... Tundra Warrior Fey Child (as Oliver Newman)
Harry Paul Newman Harry Paul Newman ... Tundra Warrior Fey Child (as Harry Newman)
April Alexander April Alexander ... Desert Warrior Fey
Derek Horsham ... Desert Warrior Fey
Ia Östergren ... Desert Warrior Fey
Anthony Kaye ... Desert Warrior Fey
Lex Milczarek ... Desert Warrior Fey
Xander Pipe Xander Pipe ... Jungle Warrior Fey
Fernanda Diniz ... Jungle Warrior Fey
John Carew ... Jungle Warrior Fey
Rebecca Kunikowski ... Jungle Warrior Fey
Ivy-Mae Hewitt Ivy-Mae Hewitt ... Jungle Warrior Fey Child
Oliviyah Hewitt Oliviyah Hewitt ... Jungle Warrior Fey Child
John Lebar ... Forest Warrior Fey #1
Richard Keep ... Forest Warrior Fey #2
Bruce Lester-Johnson ... Forest Warrior Fey Grandfather
Elizabeth Brace ... Forest Warrior Fey Granddaughter
Pik Sen Lim ... Tundra Spiritual Fey
Topo Wresniwiro ... Tundra Spiritual Fey
Chester Durrant Chester Durrant ... Desert Spiritual Fey
Elizabeth Marcano-Mortlock Elizabeth Marcano-Mortlock ... Jungle Spiritual Fey
Julia Bender ... Forest Spiritual Fey #1
Mikey Brett Mikey Brett ... Puppeteer
Brian Fisher Brian Fisher ... Puppeteer
Josh Jefferies ... Puppeteer
Jack Parker Jack Parker ... Puppeteer
Russell Balogh ... Queen's Royal Guard
Michael Akinsulire ... Queen's Royal Guard
Camille Mallet De Chauny Camille Mallet De Chauny ... Parapet Soldier
Lonyo Engele ... Town Gate Soldier
Mark Knightley ... Town Gate Soldier
Darcy Vanhinsbergh Darcy Vanhinsbergh ... Main Lawn Soldier
Tekle Baroti ... Castle Servant
Gielliane Althea Gielliane Althea ... Aurora's Handmaiden
Martin Bishop ... Doctor
Adam Colborne ... Queen's Handmaiden
Ahaan Gupta Ahaan Gupta ... Desert Spiritual Fey Child
David Midthunder ... Forest Spiritual Fey #2
Briana Akinluyi Briana Akinluyi ... Forest Warrior Fey Child
Tom Bonington ... Priest
Rayna Campbell ... Noblewoman
Tina Gray ... Noblewoman
Darrell Davy Darrell Davy ... Parapet Soldier
Robert Curtis ... Parapet Soldier
Tom Colley Tom Colley ... Parapet Soldier
David Isiguzo ... Parapet Soldier
Sarah Sayuri Hare ... Tundra Warrior Fey Mother
Chloe Fung Chloe Fung ... Tundra Warrior Fey Baby
Arjen Tuiten ... Forest Warrior Fey #4
Andre Bullock Andre Bullock ... Horse Soldier
Lewis Kirk ... Horse Soldier
Victor Perez Victor Perez ... Peasant
Piers Horseman Piers Horseman ... Jungle Warrior Fey Baby
Jimmy Hibbert Jimmy Hibbert ... Dandelion Faerie
Jo Hannah Emblem Rønning Jo Hannah Emblem Rønning ... Dew Faerie
Holly Emblem Rønning Holly Emblem Rønning ... Dew Faerie
Rest of cast listed alphabetically:
Charles Berthoud ... Queen Ingrith's Royal Guard (uncredited)
Tahir Burhan ... Wedding Guest (uncredited)
Alexander Capper ... Crossbowman (uncredited)
Cao Cooc Cao Cooc ... Foot Soldier (uncredited)
Guinevere Edwards Guinevere Edwards ... Peasant (uncredited)
Amor Evans ... Noble Lady (uncredited)
Joellee Evans Joellee Evans ... Noble Woman (uncredited)
Jesús Gallo Jesús Gallo ... Queen's Guard (uncredited)
Scarlett Grant Scarlett Grant ... Townsfolk Girl (uncredited)
Luisa Guerreiro ... Child Fey: Performance Capture (uncredited)
Michael Hennessy ... Cobbler (uncredited)
Rebecca Hodgkiss ... Townsfolk Woman (uncredited)
Zak Holland ... Townsfolk Butcher's Boy (uncredited)
Jenia Kim ... Peasant (uncredited)
Patrick Loh ... Nobleman (uncredited)
Teresa Mahoney ... Dinner Servant (uncredited)
Alex Martin ... Tundra Warrior Fey (uncredited)
Marco Mastrocola Marco Mastrocola ... Soldier (uncredited)
Kas Meghani ... Townsfolk (uncredited)
Sri Moorthy Sri Moorthy ... Crossbow Soldier (uncredited)
Karishma Navekar ... Royal Servant (uncredited)
Axel Nu Axel Nu ... Royal Guard (uncredited)
Andrew Okello ... Townsfolk Man (uncredited)
Rubens Saboia ... Town Gate Guard (uncredited)
Bernardo Santos ... Crossbow Soldier (uncredited)
Steve Saunders ... Wedding Guest (uncredited)
Oliver Simms ... King's Servant (uncredited)
Joakim Skarli ... Queen's Royal Guard (uncredited)
Roderick Swift Roderick Swift ... Nobleman (uncredited)
Frederick Szkoda ... Pixie (uncredited)
Mens-Sana Tamakloe ... Desert Fey (uncredited)
Albert Tang ... Noble (uncredited)
Alisha Tarran ... Noble (uncredited)
Ivy Wong ... Fey Child (uncredited)

Produced by 

Bryan H. Carroll ... associate producer
Chris Castaldi ... associate producer
Duncan Henderson ... producer (p.g.a.)
Angelina Jolie ... producer
Jeff Kirschenbaum ... executive producer
Nikki Penny ... co-producer
Joe Roth ... producer (p.g.a.)
Matt Smith ... executive producer
Michael Vieira ... executive producer
Linda Woolverton ... executive producer

Music by 

Geoff Zanelli

Cinematography by 

Henry Braham ... director of photography

Film Editing by 

Laura Jennings
Craig Wood

Casting By 

Reg Poerscout-Edgerton

Production Design by 

Patrick Tatopoulos

Art Direction by 

Guy Bradley
Toby Britton ... senior art director
Will Coubrough
Gregory Fangeaux ... vfx art director
Helen Jarvis ... supervising art director
Samuel Leake
Daniel Nussbaumer
Andrew Palmer
Elicia Scales
Paul Wescott
Luke Whitelock
Helen Xenopoulos
Loic Zimmermann ... (mpc)

Set Decoration by 

Dominic Capon

Costume Design by 

Ellen Mirojnick

Makeup Department 

Emily Aherne ... crowd daily trainee
Jodie Al-Saiegh ... crowd hair junior
Sarita Allison ... Hair stylist crowd/makeup artist crowd
Kessiah Arthur ... junior special make up effects artist
Erin Ayanian ... Makeup Artist for Elle Fanning
Jacob Ball ... hair and makeup trainee daily crowd
Alice Batten-Jacobs ... prosthetics trainee
Lance Breakwell ... hair and makeup trainee daily crowd
Katie Bridgeman ... SMUFX trainee
Jessica Brooks ... special makeup effects artist
Lucy Browne ... special makeup effects daily
Nicola Buck ... special make up effects on set supervisor
Rebecca Calver ... crowd hair and makeup daily trainee
Amelia Calvert ... creative skillset hair and makeup trainee
Sacha Carter ... special makeup effects production manager
Punam Chhatralia ... contact lens optician
Diana Choi ... wig maker: Angelina Jolie
Charlotte Clark ... Principal Hair & Makeup Junior
Sharon Colley ... hair stylist
Michele Davidson Bell ... crowd special effects hair artist
Amy de Rees ... crowd hair and makeup artist
Chloe Dixon ... Crowd hair and makeup artist daily
Sarah Downes ... special make up effects daily
Sharon Doyle ... prosthetic make up artist
Hannah Eccleston ... special makeup effects artist
Raymund Egango ... facilities
Ann Fenton ... special makeup effects artist
Natalie Fox ... crowd hair and makeup junior
Robert Freitas ... life casting/molds
Audrey Futterman-Stern ... personal hair stylist for Angelina Jolie
Richard Glass ... contact lens optician
Lorraine Glynn ... personal hair stylist: to Ms. Fanning
Paul Gooch ... hair and make up designer
Chloe Grice ... special makeup effects artist
Jo Grover ... special makeup effects artist
Laura Hartney ... hair stylist junior crowd / hair stylist
Natalie Henderson ... special makeup effects artist
Victoria Holt ... special makeup effects artist
Beth Hyland ... standby contact lens technician (as Beth John)
Soleil Jackson ... crowd makeup/hair daily
Olivia Jerrard ... junior special makeup effects artist
James Kernot ... prosthetic workshop manager
Angela Kiely ... special makeup effects artist
Ria Knoll ... junior hairdresser contract / junior makeup artist contract
Steve Koch ... key sculptor/artist
Uxue Laguardia ... makeup artist
Rachel Lennon ... hair stylist: daily
May Liddell-Grainger ... crowd hair junior and makeup junior
Chris Lyons ... special effects teeth
Nuria Mbomio ... Special make up effects: daily / special effects make-up
Sophie Alexandra Medhurst ... smufx: hair and feathers
Stephanie Miles ... special makeup effects fabricator
Sally Miura ... hair and makeup junior crowd
Jon Moore ... special makeup effects artist
Laura Morse ... core crowd hair and makeup artist
Daniele Nastasi ... hair stylist / makeup artist
Valli O'Reilly ... personal makeup artist: Michelle Pfeiffer
Angela Oxley Evans ... hairstylist crowd/make up artist crowd
Heenal Patel ... standby contact lens optician
Cristina Patterson ... contact lens designer/painter
Annie Pugh ... prosthetics trainee
Karen Purvis ... special makeup effects modeller SMUFX: Lifecaster
Alex Rapazzini ... crowd hair trainee: daily / crowd makeup trainee: daily
Susie Redfern ... special makeup effects artist
Alex Rouse ... wigmaker
Jacqueline Russon ... crowd hairdresser
Yoichi Art Sakamoto ... special makeup effects artist
Sarah Sanderson ... assistant coordinator
Hannah Scott ... wig maker
Reenal Shah ... standby contact lens optician
Colin Shulver ... key sculptor
Rosie Sinfield ... crowd daily junior hair and makeup artist
Kate Alexandra Smith ... special makeup effects artist
Anastasia Storey ... Contract: Crowd hair and makeup trainee
Linda Sturgeon ... studio coordinator
Peter Tindall ... special make up effects modeller: SMUFX
Alison Tisson ... feathering
Mariona Trias ... mfx artist
Arjen Tuiten ... special makeup effects design Ms. Jolie
Kate Wakefield ... SMUFX Modeller
Joanne Walton ... hair junior daily
Jessie Walwin ... crowd hair and makeup trainee: creative skillset
Alice Webster ... special makeup effects coordinator
David White ... special makeup effects designer
Claire Anne Williams ... smufx trainee daily
Nicholas Winstead ... molds/technical lab dept
Jade Winterton ... junior hair stylist to Ms. Pfeiffer
Gary Yee ... mold maker
Louise Young ... makeup artist
Marie Deehan ... prosthetic makeup artist (uncredited)

Production Management 

Alison Banks ... Unit Production Manager: Re-shoots / production supervisor
Bryan H. Carroll ... post-production supervisor
Todd London ... post production executive
R.J. Mino ... unit production manager
Drew Payne ... unit manager
Samar Pollitt ... production supervisor: 2nd unit
Joan Schneider ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

James Budd ... crowd third assistant director: dailies - second unit
Faz Buffery ... additional third assistant director
Paula C. Frías ... additional third assistant director
Glen Carroll ... crowd third assistant director
Chris Castaldi ... first assistant director
Mark Cockren ... floor second assistant director
Joe Cox ... crowd third assistant director
Oscar Crane ... Crowd PA
Simon Crane ... second unit director
Ubbe Haavind ... second unit director
Laura Jackson ... Floor 2nd Assistant Director
Nick Laurence ... First Assistant Director: Mocap Unit
Annabelle Le Gresley ... 2nd unit stunt 3rd ad: dailies
Jess Link ... additional third assistant director
Anthony Lowery ... crowd production assistant: dailies
Sussanah Madden ... base third assistant director: second unit
Terence Madden ... Second Assistant Director: Second Unit
Sophie Massey Broadbery ... floor third assistant director: additional photography
Christian Proctor ... third assistant director: mocap unit
Emyr Glyn Rees ... third assistant director
Matthew Sharp ... key second assistant director
Oliver Tummel ... third assistant director: second unit
Richard Whelan ... first assistant director: second unit
Jody Wiltshire ... floor second assistant director: second unit
Eileen Yip ... crowd second assistant director
Gareth Webb ... crowd 3rd ad daily (uncredited)

Art Department 

Katie Adamson ... assistant production buyer
Nathan Bacon ... greensman
David Balfour ... property master
George Benedetti ... Greens
Byron Bernardo ... rigger
Lee Biggs ... supervisor carpenter
James Blishen ... carpenter
Joe Block ... dressing props / props
George Bootman ... Art Department Coordinator
Valentina Borfecchia ... construction coordinator
Joe Bovington ... props
Zak Brogan ... carpenter
Jamie Burrows ... set designer
Beverley Butcher ... production buyer
Andy Challis ... supervising rigger
Samantha Choat ... greensman/standby
Jane Clark ... storyboard artist
Stephanie Clerkin ... draughstperson
Deano Harry Coldham ... plasterer
Laura Collins ... set dresser
Stephen Cornwell ... carpenter
Tom Coxon ... art department assistant / junior draughtsman: additional photography
Dan Crawshaw ... stand-by props
Charlotte Crosbie ... Assistant Set Decorator
James Darnbrough ... Dressing Props
Bevan de Kock ... greensman
Julia Dehoff ... assistant art director
John Dickenson ... concept artist
Charlotte Emerson ... Junior Prop Maker
Teri Fairhurst ... draughtsman
Kate Fernandez ... Assistant Prop Buyer
Pip Fox ... Standby props: additional photography
Josh Fry ... greens runner
Lee Gawthrop ... carpenter
Mark Geeson ... chargehand dressing props
Lara Genovese ... set designer
Kerry Gissing ... action prop buyer
Elena-Sasha Green ... art department assistant (as Elena-Sasha Marinou)
Angus Hale ... greensman horticultralist
Rohan Harris ... prop paintings
Rosa Harton ... Junior Assistant Set Decorator
Kathy Heaser ... lead graphic designer
Scott Hillier ... supervising rigger: greens Dept
David Hodges ... h.o.d. sculptor
Prue Howard ... senior assistant set decorator
Austin Huntley ... greensperson
Clive Ingleton ... Decor & Lettering artist
Vincent Jenkins ... concept artist
Natasha Jones ... graphic designer: dailies
Rob Jose ... lead modeler / lead modeller
Nicole Keating ... construction coordinator
Alexandra Kemp ... stand by props: second unit
Allison Klein ... visual producer and researcher
Maxim Kozhevnikov ... Concept artist
Jade Lacey ... draughtperson
Leandre Lagrange ... concept artist
Veronique Langdon ... drapes assistant
Dominic Lavery ... concept artist
Jasmine Lean ... draughtsman
Abigail Levers ... art department assistant
Sian Lipscomb ... graphics assistant: dailies
Will Loughlin ... greens supervisor
Thomas Love ... assistant graphic designer: dailies
David Lovelock ... props
Alejandro Mackay ... stand-by props: 2nd unit
Billy Mackenzie ... welder/fabricator
Isobel Mackenzie ... graphics assistant
Jonathan Maris ... animatics
Jon Marson ... key greensman
Robert McKinnon ... concept artist
Martin L. Mercer ... storyboard artist
Mark Miller ... carpenter
Jim Mitchell ... storyboard artist
Dean Moran ... carpenter
Marius Mosley ... Chargehand Carpenter
Olivia Muggleton ... draughtsman
Antony Nguyen ... digital sculptor
Roberto Oliveri ... greensman
Graham Patmore ... carpenter
Chris Peters ... Supervisor metalworker
Freddie Pickering ... carpenter
Heather Pollington ... lead graphic designer
Anshuman Prasad ... set designer
Kathryn Pyle ... senior assistant set decorator
Tabitha Quitman ... art dept coordinator
Heather Rackstraw ... junior draughtsman
Jelle Rebry ... junior draughtsman
Douglas Reynolds ... assistant standby props / standby props
Tor Richards ... props: dailies
Jessica Ripka ... art department coordinator u.s.
Daniel Rycroft ... drapesman
Farid Sandoval ... Concept Artist
Dominique Sanglier ... assistant graphic designer
Yohann Schepacz ... concept artist
Christian Scheurer ... concept artist
Katy Schurr ... props draughtsman
Ross Sears ... standby stagehand
Mark Seath ... supervising carpenter
Emmanuel Shiu ... senior illustrator
Thomas Smith ... sculptor
Aaron Sowd ... storyboard artist
Emine Soydanyavas ... greens buyer / greens coordinator
Adrian Spanna ... Storyboard Animatics
Andy Stead ... Prop Modeller
Gert Stevens ... concept artist
Howard Swindell ... Creature Concept Artist
Emily Tilson ... Environment Artist: MPC
Bradley Torbett ... chargehand standby propman
Hannah Treharne ... props
Eddie Tycer ... Prop Modeller
Michael Uwandi ... costume concept artist
Rowena Vickerman ... greens modeller
Ryan Westington ... greensman
Tracey Wilson ... storyboard artist
Lucy Yates ... Set Decorator: Additional Photography
Ulrich Zeidler ... concept artist
Jon Ziman-Bright ... junior draughtsman
Abigail Álvarez ... Set Decoration Runner

Sound Department 

Niv Adiri ... re-recording mixer
James Bowman ... adr mixer
John Casali ... production sound mixer
Ben Chick ... foley editor
Freya Clarke ... boom operator: additional photography
Morris Concas ... Sound Trainee: Second Unit
Alexander Crone ... ADR Recordist
Gary Dodkin ... sound mixer: additional photography
Lloyd Dudley ... sound mixer: second unit
Jordan Feemster ... 2nd assistant sound: additional photography
Oliver Ferris ... foley artist
Cei Frampton ... 1st assistant sound: second unit
Sue Harding ... foley artist
Sophia Hardman ... foley editor
Baard H. Ingebretsen ... Sound designer
Conor Kelly ... sound mix technician
Maria Kelly ... ADR Assistant
Michael Ling ... Sound Trainee
Jed Loughran ... supervising sound editor
Alan MacFeely ... splinter unit sound mixer
David Mackie ... sound effects editor
Robert J Mann ... assistant adr mixer
Dash Mason-Malik ... First Assistant Sound: additional photography
Paul Massey ... re-recording mixer
James Mather ... supervising sound editor
Ben Meechan ... sound effects editor
Tom Melling ... Mix Technician
Adam Mendez ... Foley mixer
William Miller ... Additional re-recording mixer
Chris Murphy ... boom operator
Nick Murray ... trailer sound designer
Joe Nattrass ... 2nd assistant sound
Nina Norek ... first assistant sound editor
Hosea Ntaborwa ... Sound trainee
Candela Palencia ... sound mix technician
John Richards ... adr mixer
Tormod Ringnes ... sound designer
Nick Roberts ... ADR Mixer
Robbie Scott ... sound mix technician
Jacob Stripp ... second assistant sound editor
Ivor Talbot ... sound mixer: motion capture unit
Chris Whiteside ... adr mixer
Craig Evans ... sound trainee: dailies (uncredited)
Stuart McCowan ... sound effects editor (uncredited)
Rebecca Peace ... sound mix technician (uncredited)
Jordan Tewkesbury ... splinter unit sound mixer: dailies (uncredited)

Special Effects by 

Tim Ambridge ... Crane Supervisor
James Munro Boles ... special effects technician
Mark Bullimore ... special effects senior technician
Anita Burger ... special effects crew
Gary Cohen ... senior special effects technician
Polly Joy Crafter ... special effects trainee: breakaway
Jerami Cruise ... specialty costumes
Marie Duboscq ... special effects trainee
David Eves ... special effects workshop supervisor
Russell Farns ... special effects senior technician
Alex Freeman ... special effects technician
Arran Glasser ... special effects technician
Alexander Gunn ... senior pyrotechnician
Leon Harris ... special effects technician
Christopher Hubbard ... special effects senior technician
Gareth Jolly ... special effects technician
Derek Jones ... special effects technician
Jess Lewington ... Special Effects H&S Advisor
Daniel Massett ... special effects technician
Ross McCluskey ... special effects assistant
David McGeary ... special effects lead senior technician
Tom Mcloughlin ... special effects technician
Steve Middleton ... special effects senior technician
Rupert Morency ... special effects technician
Karl Openshaw ... special effects senior technician: workshop
Dafydd Meirion Owen ... special effects technician
Alistair Poulter ... special effects assistant
Thomas Roberts ... special effects trainee
Dave Roddham ... special effects senior technician
Hannah Scott ... feather technician
Bailey Sheridan ... special effects trainee
Hayden Sheridan ... special effects assistant
Jody Taylor ... special effects prep supervisor
Kelly Taylor-Dias ... office co-ordinator
Tom Rasburn ... special effects assistant
Alexandra Vlcek ... workshop technician: dailies
David j Watson ... on-set sfx supervisor
Hayley J. Williams ... special effects supervisor
Ashley Yallop ... special effects senior technician

Visual Effects by 

Mario Aarna ... Digital Matte Painter
Bahget Abdalmalek ... Postvis Artist: The Third Floor Inc
Karim Abdelhamid ... Lighting TD at MPC
Jérémie Abrial ... facial shapes modeller: Industrial Light and Magic
Emanuela Achilli ... environment artist
Juan Pablo Acosta Duarte ... visual effects artist
Ajith MV ... Modeling TD: MPC
Arif Akca ... lead fx artist: MPC
Matina Akes ... environment artist: Mill Film
Fahed Alhabib ... Visual Effects Associate Producer
Sirajul Ali ... visual effects artist
Nigel Allan ... pipeline td
Fran J. Alonso ... asset builder: The Third Floor
Andreas Andersson ... lead compositor
Vasilis Antipas ... senior visual effects technical director: MPC
Javier Argente ... visual effects artist
Sivakumar Arunachalam ... Senior Compositor
Anelia Asparuhova ... asset supervisor
Moahammed Basheer Majitha Azarudeen ... Digital Compositor: MPC films
Anu Babu ... digital compositor: MPC
Yunus Balcioglu ... senior fx technical director: MPC
Thomas Banuls ... lead creature FX
Sam Barnett ... lead data wrangler
Cristina Bartolome Pernas ... layout artist
Fellipe Beckman ... lead visual effects artist
Alex Belgeonne ... visual effects production manager
Arnaud Bellour ... Lighting artist
Jev Belyaev ... visual effects artist
Chris Bending ... HOD crowd simulation: MPC
Jaume Berch ... visual effects artist: MPC
Dom Biddulph ... visual effects
Marta Bielecka ... visual effects assistant coordinator
Anupam Biswas ... digital compositor: MPC
Brad Blackbourn ... previs artist
Marco Bordignon ... digital compositor
Gaëtan Borneuf ... Lead Matte painter: Millfilm
Micha Boström ... key artist layout
Kirean Boughan ... visual effects coordinator: MPC
Gary Brozenich ... visual effects supervisor
Luca Buonopane ... Technical Animator
Brian Burks ... Previsualization supervisor
Melanie Callaghan ... visual effects producer: MPC
Moisés Cambra ... Digital Compositor: MPC
Cemre Camuz ... visual effects production assistant: MPC
Luca Candela ... Lighting Key Artist: MPC
Luca Cantani ... sr animator Mpc
Brendan Carroll ... Previsualization Artist
Marcello P. Carvalho ... key lighting and lookdev artist
Edward Catley ... facial capture artist
Karla Vazquez Ch ... digital compositor
Satyendra Chaturvedi ... Lead Compositor
Marlene Chazot ... CFX Artist: MPC
Das Chinmay ... lead compositor: MPC
Yongjoon Choi ... technical animator: MPC
Amelie-Anne Chuche ... visual effects senior coordinator: MPC
Josie Churchill ... VFX Assets Coordinator
Oli Clarke ... lead layout td: MPC
Pascal Clement ... digital compositor: MPC
Tyler Cordova ... visual effects pre-production manager
Sebastien Corne ... lead environment & dmp: MPC
Beauman Coty ... digital compositor
Sam Cox ... lead layout artist: MPC
Dominic Coyle ... Crowd Technical Director: MPC
Stephanie Croall ... technical animator: MPC
Tim Crowson ... lighting lead: MPC
Marc Czerwiec ... Lead digital compositor: MPC
Dhruvkumar Dadhaniya ... Matchmove Artist
Matt Dahms ... environment artist: MPC
Rahilkumar Darji ... Matchmove Artist
Lou Datchens ... Visual Effects Production Assistant: MPC
Andie Davies ... visual effects editor: MPC
Beatriz de la Osa ... visual effects coordinator
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Jordan Delquié ... CFX Artist: MPC
Paul Dib ... VFX Production Manager
Miran Dilberovic ... previs artist
Dan Dindarov ... Lighting TD: MPC
Ferran Domenech ... visual effects supervisor: MPC
Martin-James Doyon ... FX Artist: MPC
Dave Duarte ... capture technician: Clear Angle Studios
Hesham Eissa ... lead fx artist
Rahul Narayan Erla ... Rotoanim Artist MPC unit
Pedram Etebarzadeh ... lead crowd technical director
Jesus FC ... groom technical director MPC
Vanessa Fernandez Calle ... Layout TD
Edward Ferrysienanda ... effects technical director
Nicolas Fidala ... senior matte painter: Mill Film
Jason Fittipaldi ... animation supervisor: MPC
Christopher Forrai ... Technical Animator
Karim Fradin ... lead layout artist
Gianluca Fratellini ... 3d Lead Animator
Kevin Friel ... Visual Effects Coordinator: MPC
Abhijeet Gaikwad ... Matchmove lead
Dennis Anthony Gamarra Lyon ... visual effects artist
Andrea Geremia ... digital compositor: MPC
Hoss Ghaith ... Senior Lighting Artist
Mohamed Ghouse ... senior compositor: MPC, Montreal
Laurent Gillet ... visual effects supervisor: Mill Film
Héctor González ... digital compositor: MPC
Chelsea Goodchild ... digital compositor
Sam Gough ... 3D Scan Technician / photogrammetry 3d scan artist
Pradeep Gownipuram ... senior compositor: MPC
Dennis Gronau ... lighting artist: MPC
James Grummitt ... visual effects production manager
Akshay Gs ... Software Analyst, MPC
Pierre Guilpain ... 3D environment artist: MPC
Damien Guimoneau ... concept/modeling artist
Nicolas Guyon ... digital compositor
Alina Hadfield ... FX Artist: MPC
Mahadev Hajong ... digital artist
Chad Hall ... Technical Animator: MPC
Woo Seok Han ... digital compositor
Giles Harding ... visual effects set supervisor
Ben Harrison ... visual effects producer: MPC
Bethany Harvey ... visual effects editor: ilm
Daniel Hazeltine ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Hana Hirosaka ... Digital Matte Painter
Karlijn Hoogenboom ... Groom TD: MPC
Manon Huez ... Previs artist
Liz Hume ... digital matte painter: MPC
Stu Hunter ... paint & roto lead
Nora Hänsenberger ... FX Artist: MPC
Joël Itshindo ... scanning technician
Abhishek Iyer ... Technical Animator
Francesc Izquierdo ... lead crowd technical director
Ayush Jain ... Visual effects artist: MPC
Indranil Jana ... MPC
Yu Wei Kao ... FX Artist
Yu-Sui Kao ... environment lookdev td: MPC
Brandon Lee Karcher ... Technical Animator: MPC
Lucas Kazakevicius ... effects technical director: MPC
Ian Kelly ... Production Manager
Hasan Khan ... digital compositor
Mason Khoo ... pre-visualization artist
Nyoung Kim ... fx artist: MPC
Colton Kirkegaard ... pre-visualization artist: Day For Nite
Jennifer Kitching ... visualisation lead
Sergey Kononenko ... CG Supervisor: Mill Film
Alina Korotkova ... visual effects coordinator
Rahul Kothari ... senior compositor: mpc
Alisah Kress ... compositor
Harry Robert Krimm ... visual effects artist
Madhav Kumar ... modelling and facial artist
Atem Kuol ... visual effects assistant data wrangler: dallies
Alyssa Kyzer ... pre-visualization artist
Julian Körrenz ... senior compositor: MPC
Andrea Lacedelli ... crowd artist: MPC
Loïcia Lagillier ... 3d environment artist
Carly Lamenta ... Visual Effects Senior Coordinator: Disney
Kim Lavery ... executive producer: gentle giant studios
Alejandro Lavrador ... environment generalist td: MPC
Simon Lecavalier ... Lead Lighting: Mill Film
Aaron Fang-Jen Lee ... Technical Animator: visual effects
Junghoon Lee ... ScreenX Producer
Igor Lementy ... senior fx artist: MPC
Lilia Qiang Liao ... Lighting Artist
Bobby Liauw ... animator: MPC
David Lieberman ... stereographer
Joseph Matthew Linares ... Lighting Artist
Bryan Litson ... visual effects supervisor: MPC
Roger Liu ... previs artist
Wei Liu ... Lighting Key Artist: MPC
Welson Liu ... fx artist: MPC
Daniela Lobo Dias ... visual effects artist: MPC
Beaumont Loewenthal ... visual effects assistant editor
Nunzia Lombardo ... visual effects production assistant: MPC
Krutika Lonandkar ... Matchmove/Rotomation artist
Kumbu-Ki-Lutete Lord Ted Mabika ... digital compositor
Chris Lynch ... lead data wrangler: second unit
Andreas Maaninka ... cg environment supervisor: MPC
Filipe Magalhães ... asset artist: the third floor inc
Antam Malakar ... digital compositor: MPC
Jérôme Malevez ... environment technical director
Hadrien Malinjod ... compositor: Walt Disney in-house
Gurumurthy Mande ... Lead Texture and Lookdev artist: MPC
James Mann ... visual effects editor: MPC
Matheus Marques ... digital compositor
Lilly Heart Marriott ... FX Lead (as Terry Marriott)
Dominic Martin ... digital artist
Ivel Hernandez Martinez ... visual effects artist
Samuel Felix Eugene Martono ... Lighting Artist: MPC
Teresa Mathew ... visual effects coordinator
Helen McAvoy-James ... visual effects production manager: MPC
Lauren McCallum ... executive producer: Mill Film
Andrew McCully ... previsualization artist: the third floor inc
Shaun McLellan ... visual effects artist
Michael Meador ... Lighting TD
Luis Jorge Medina ... Compositing supervisor: MPC
Anna Mejuto ... digital compositor
Iskander Mellakh ... key artist layout
Myke Mendes ... key fx artist: MPC
Jeremy Mesa ... lighting artist: MPC
Veronique Messier Lauzon ... head of production: MPC
Foggea Michael ... digital artist
Baptiste Miquel ... technical animator: MPC
Paresh Mistry ... key technical animator: MPC
Sunna Mogensen ... crowd td
Rhiannon Moller-Trotter ... vfx production coordinator
Diana Morawski ... previs artist / previs artist: The Third Floor
Victor Morejon ... digital compositor
Alexia Moreno Obando ... Technical Animator: MPC
Richard Morgan ... assistant data wrangler
Fernando Morillo ... FX TD: MPC
Dario Morittu ... lighting artist: MPC
Alessandro Morsiani ... tech animator
Henry Mountain ... Photogrammetry 3D Scan Artist: Gentle Giant Studios
Eddy Moussa ... digital compositor
Achal Muchhala ... Lead Compositor: MPC
Sourabh Mukherjee ... Key Lighting Artist
Mattia Munafò ... texturing-surfacing
Priyank Murarka ... digital compositor
Monish Nair ... visual effects coordinator
Jessica Norman ... visual effects supervisor: MPC
Tabitha O'Connell ... 2D Sketchvis artist
Kofi Opoku-Ansah ... Matchmove Artist
Hernan Orozco ... Lighting Artist
Matthew Ozerski ... previs editor
Kelvin J. Padfield ... stereoscopic producer
Sarah Padoan ... Animator: MPC
Carlos Parmentier ... effects technical director: MPC
Marcos Parmentier ... Visual Effects Artist: MPC
Andres Patarroyo ... Previs Artist / Senior layout artist
Henry Pearce ... lead 3d scanning technician: gentle giant studios
Ganesh Peddinti ... visual effects artist
Nicky Penn ... VFX Assistant Wrangler
Marko Perendija ... digital compositor
Valentin Petrov ... concept artist
Airam Peña ... visual effects artist
Ignacio B. Peña ... senior animator: MPC
Stephen Pietrusiak ... Environment Artist
Bertrand Piot ... visual effects artist
Ioana Alexandra Pirvu ... visual effects artist
Sheila Placiego ... Lighting Artist: MPC
Francesco Polito ... digital compositor: MPC
Alex Potts ... Layout Artist
Francis Prince ... visual effects
Jana Psenkova ... visual effects coordinator: MPC
Sebastián Raffaele ... Layout Artist: MPC
Rakesh_Mukherjee ... Matchmove & RotoAnim Artist: Trace VFX
Esmeralda Ramirez ... central production coordinator: The Third Floor
Marcos Ramone ... environment look dev td
Amardeep Rattan ... Senior Layout Artist: Moving Picture Company
Aatur Ravani ... key lighting artist: MPC
Kristian Rejek ... lead compositor: MPC
Loic Resplandy ... cfx: MPC
Maude Rivard ... lead environment
Frascella Roberto ... techanim artist: MPC
Jon Rogala ... digital compositor
Marco Rolandi ... lead artist
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Noelia Ruiz Rubio ... Lighting artist: MPC
Harikrishnan S. ... digital compositor: MPC
Sajeer Abdul Salam ... lead compositor: mpc
Yashaswi Salandri ... Matchmove Artist
Christian Salazar ... Lighting Artist: Mill Film
Alicia Saleh ... layout TD
Jonathan Sanderson ... lighting artist MPC
Jared Sandrew ... Stereoscopic Supervisor
Arnab Sanyal ... Compositing supervisor
Andre Savage ... lighting artist: Moving Picture Company
Rahul Saxena ... Rotoanim Artist: Rotomation
Sasha Sazanovich ... digital compositor: MPC
Jeffrey Scott ... environment artist: MPC
Marco Semeraro ... fx artist: MPC
Joshua Senouf ... software engineer
Alican Serbest ... postvis artist
Nathaniel Seymour ... postvis artist
Dixit Shah ... Matchmove Artist
Jasper Shah ... visual effects assistant coordinator
Aditya Sharma ... visual effects artist: MPC
Sergey Shlyaev ... look development: MIll Film
Guy Shoshan ... CFX Artist
Orianne Siccardi ... fx artist
Anthony Sieben ... modelling td
Andrew Simmonds ... Compositing Supervisor: 2d Supervisor
Mrityunjay Singh ... Lead Compositor: MPC
April Singleton ... compositor
Chrystia Siolkowsky ... senior crowd td
Matthew Smart ... pre-visualization artist
Dane Allan Smith ... Vice President: THE THIRD FLOOR
Edward Perry Smith ... visualization artist: MPC
Shane Smith ... Imaging Engineer
Ben Soan ... 2nd unit lead data wrangler
Chris Stenner ... head of animation: MPC
Eline Strijdonk ... FX TD: MPC
Damien Stumpf ... visual effects supervisor: MPC
Sumit Panchasara ... fx artist: MPC
He Sun ... lead environment technical director
Quentin Sur ... previs artist: The Third Floor
Rpin Suwannath ... previs supervisor
Anna Swope ... digital compositor
Faizal Taher ... key lighting artist/sequence lighter: MPC
James Tam ... Stereo Production Coordinator
David Taritero ... visual effects executive
Joe Tarrant ... animator: MPC
Stanislav Tatarenkov ... TechAnim Artist: MPC
Vincent Thomas ... lead env/3d dmp
Jennifer Thompson ... Head of Production: MPC
Leanne Tole ... vfx pa
Saul Toresan ... visualization artist: The Third Floor
Megan Trezise ... visual effects coordinator
Howard Truong ... Animation Coordinator MPC
Jean Tsai ... visual effects software developer
Eric Tsui ... postvis artist: the third floor inc
Alex Underwood ... lead look development: MPC
Audrius Urbonavicius ... digital matte painter: MPC
Christine Uyemura ... fx td: MPC
Ankit Vajpayee ... compositor
Isha van Moort ... Visual Effects Production Manager
Sukhpal Singh Vasdev ... animation technical director: MPC
Ana Luisa Vassoler ... Environment Artist at MPC
Pablo Velasco ... environment artist 3d
Chris Vermeulen ... visual effects production assistant: MPC
Kevin Vernet ... CFX artist: MPC
Elliott Viles ... visual effects
Jaime Visedo ... previs artist
Alex Walklate ... 3D Scan Technician
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Daniel West ... pre-visualization artist
Nicole Whitmore ... Visual Effects Production Manager: MPC
Stu Whitten ... motion capture lead: MPC
Michael Wiles ... visual effects coordinator
James Willingham III ... pre-visualization artist
Keta Wilson ... visual effects coordinator
Wineeth Wilson ... visual effects
Altug Yilmazer ... digital artist
Heather Yoon ... lighting artist
Wing Kit Yu ... crowd td: MPC
Alvaro Zendejas ... digital compositor
Chen Zhao ... visual effects artist
Lin Zhao ... CFX artist: MPC
Peter Zhaoyu Zhou ... Previs Artist: MPC
Daria Zubkova ... technical animator: MPC
Alexis Agrotis ... technology: Industrial Light & Magic (uncredited)
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Laia Blanco Oller ... CFX artist: MPC (uncredited)

Stunts 

Chey Anich ... stunt performer
Adrian Ankerman ... mob-spact
Christopher Anthony ... stunt rigger
James Apps ... stunt performer
Nina Armstrong ... stunt performer
Benjamin Ashley ... stunt performer
Chloe Badham ... Horse Department Supervisor
Adam Basil ... stunt performer
Ian Batey ... stunt rigger
Joanne Batten ... stunt performer: Tundra Warrior
Jason Beeston ... stunt performer
Matthew Bell ... stunt performer (as Matthew Wiggins-Bell)
Tom Boney ... stunt performer
Rob Bowen ... stunt performer
Adam Bowman ... stunt performer
Alexander Bracq ... stunt performer
Aidan Brindle ... stunt performer
Andrew Burford ... stunt performer
Paul Burke ... stunts
Liam Carey ... stunt double: Sam Riley
Carlos Castillo ... stunts
Neil Chapelhow ... stunt performer
Yusuf Chaudhri ... stunt performer
Adam Collins ... stunt performer
Liam Coote ... stunt performer
Francesca Cozier ... stunt double: Judith Shekoni
Jason Curle ... stunt performer
Nicholas Daines ... stunt performer
Andrius Davidenas ... stunt performer
Tim Davies ... stunt performer
Adrian Derrick-Palmer ... stunt performer
Josh Dyer ... stunt performer
Andrew Eadie ... stunt performer
Ben Essex ... stunt performer
Pamela Forster ... pixie
Grace Franzl ... stunt performer
David Garrick ... stunt performer
Paul Ginns ... stunt performer
Luke Gomes ... stunt performer
Oliver Gough ... utility stunts
Dominic P. Grant ... office coordinator
Clayton Grover ... stunt performer
Peter Guiney ... stunts
Richard Hall ... stunts
Tom Hatt ... stunt performer / stunt rigger
Elliot Hawkes ... utility stunts
Jan Holicek ... stunt rigger
Al Holland ... stunt performer
Paul Howell ... stunt performer
Jonny James ... stunt performer
Steve Jehu ... stunt performer
Ellie Keighley ... stunt performer
Joe Kennard ... stunt performer
Jindrich Klaus ... stunt rigger
Bogdan Kumshatsky ... stunt double: Ed Skrein
Xavier Lake ... stunt performer
Renars Latkovskis ... stunt performer
Claire Lawrence ... stunt double: Michelle Pfeiffer
Felix Leech ... stunt performer
Richard Leggett ... stunt performer
Sonny Louis ... stunt performer
Paul Lowe ... stunts
Kevin Lyons ... stunt rigger
Will Mackay ... stunt performer
Alex Martin ... stunt actor
Kye Mckee ... stunts
Jo McLaren ... stunt coordinator
Nikita Mitchell ... stunt performer
Chris Morrison ... stunt performer
Theo Morton ... stunt performer
Marie Mouroum ... stunt double: judith shekoni
Steven Mullins ... stunt performer
Benos Noble ... stunt performer
James Pavey ... stunt performer
Rob Pavey ... stunt performer
Ian Pead ... fight coordinator
Rashid Phoenix ... stunt performer
Laurent Plancel ... stunt performer
Oleg Podobin ... stunt performer
Andrej Riabokon ... Stunt performer
Shane Roberts ... stunt performer
Louis Samms ... stunt performer
Nicholas Schodel ... utility stunts
Diz Sharpe ... stunts
Matt Sherren ... stunt performer
Anton Simpson-Tidy ... stunt performer
Jon Slayer ... stunt performer
Blake Sporne ... stunts
Jamie Stanley ... stunt performer
Sam Stefan ... utility stunts
Shane Steyn ... stunt performer
Matthew Stirling ... stunts
John Street ... stunt performer
Laura Swift ... stunt double: Elle Fanning
Peter Syckelmoore ... stuntman
Mens-Sana Tamakloe ... stunt double: David gyasi
Roy Taylor ... stunt performer
Arran Topham ... stunt performer
Anthony Traher ... stunt performer
Luke Tumber ... stunt performer
Edward Upcott ... stunt performer
Chris Waite ... stunt performer
Elmo Walker ... stunt performer
Nicolas Wang ... stunt performer
William Willoughby ... stunt performer
Leo Woodruff ... stunt performer
Karanja Yorke ... stunt double: Chiwetel Ejiofor

Camera and Electrical Department 

Tim Ambridge ... crane supervisor
Phil Arntz ... aerial camera operator
Adrian Barry ... splinter unit key grip
Liam Beard ... assistant video assist
Ashley Bond ... first assistant cameraman: dailies - additional photography
Jaap Buitendijk ... still photographer
Stephen Delahunt ... electrical rigger
Billy Dunn ... electrician
Sian Farley McBride ... wirecam programmer
Peter Field ... second unit camera operator
Eamonn Fitzgerald ... electrician
Joe Foster ... Video Trainee
Mike Foyle ... aerial unit drone pilot
Dan Gamble ... 'b' camera: second unit
Daniel Glazebrook ... central loader
Max Glickman ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Luke Andrew Haddock ... video operator: additional photography
Nichola Pan Hao ... camera trainee: main unit: dailies
George Harrison ... video assistant: second unit dailies
Sam Hazell ... head tech
Dermot Hickey ... a camera 1st a/c main unit
Ben Howlett ... camera trainee: main unit and second, unit dailies
Daniel Huddy ... Crane Tech
Gabriel Hyman ... first assistant camera dailies: vfx unit
Richard Jakes ... first assistant camera dailies: vfx unit
Mahalia John ... camera trainee: dailies
Samuel Johnson ... Camera Trainee: Splinter Unit
George Kalimerakis ... electrician
Nick Kenealy ... Video Assist Operator: splinter unit
Chris King ... central loader: second unit
Mike King ... electrician
Ed Kirby ... lighting board operator
Tino Liverton ... Best Boy Grip: additional photography
Oliver Loncraine ... Camera operator: "a" camera second unit
Leigh Marcelino Gardner ... video playback operator: Splinter Unit
Sebastian Marczewski ... second assistant camera: splinter unit dailies
Joe Marsden ... stabileye technician
John Marzano ... aerial director of photography/drone camera operator
Martina Massimei ... camera trainee dailies
Matt McCarthy ... libra head technician
Guy McCormack ... Video Playback Operator
Christine McKillion ... electrical coordinator: Additional Photography
Josh Milne ... libra technician: dailies
Nick Mitchell ... Electrician 2nd unit
Julian Morson ... b camera operator
Gary Nolan ... Rigging electrician
Ryan Parkins ... first assistant camera: Rigging Focus Puller 2nd Unit
Derrick Peters ... first assistant camera: second unit, dailies
Alfred Plaskitt ... camera trainee: second unit
Nick Poole ... additional second assistant camera: main unit
Rob Portus ... libra head technician
Jack Powell ... electrician
Elliot Purvis ... second assistant a camera: main unit
Dominic Rau ... video assist: second unit
Sam Reeves ... Crane grip: main unit
Sean Rogers ... libra head tech: second unit
Gary Romaine ... grip: 2nd unit
Dani Rose ... drone pilot: second unit
Natasha Saxby ... camera trainee: splinter unit: additional photography
Fabrizio Sciarra ... camera operator: Main unit, dailies
Adam Sculthorp ... aerial camera operator: drone
Damon Sewell ... additional camera trainee: main unit
Ross Slater ... Supervisor Electrical rigger
Paul Snell ... second assistant camera: b camera
Vis Sopjani ... additional grip
Oliver Squire ... second assistant camera: c camera second unit
Fraser Taggart ... cinematographer: second unit
Peter Taylor ... director of photography: splinter unit
Nick Thursby ... Second Assistant Camera: Additional Photography
Stamos Triantafyllos ... camera operator, second unit, dailies
Max Turpin ... camera trainee: second unit, dailies
Alex Van Heerden ... additional photography: B cam 2nd AC
Kieran Waites ... electrician
Derek Walker ... camera operator: second unit
Matthew Waving ... first assistant camera: "c" camera
Martyn Welland ... lighting technician
Paul Wheeldon ... first assistant camera
Des Whelan ... A camera operator
Michael White ... HOD Practical Lighting Electrician
Shawn White ... gaffer
Jake Williams ... Video Assistant: 2nd Unit
Ben Wilson ... rigging gaffer
James Woodmass ... 2nd unit: rigging 2nd assistant camera
Matt Wright ... Second Assistant Camera 'Dailies'
Jessica Saunders ... assistant camera: C camera Main Unit (uncredited)

Animation Department 

Carlos Garcia Barragan ... animator
Mark Barrett ... animator
Joseph Besagni ... animator
Melissa Coarezza ... animation artist / animation artist: MPC
Oliver Dale ... lead animator
Lucas Degani ... animator
Henrik Eia ... animator
Natalia Falowska ... animator
Anouchka Farrenc ... Animation Lead: MPC
Garnet Fellhauer ... animator
Maree Fletcher ... animator: MPC
Gianluca Fratellini ... Lead Animator
Lola Gille ... animator: MPC
Szilárd Hadobás ... animator
Weerapong Jangsombatsiri ... animator
Stephen Jolley ... animator
Selman Kantarci ... animator
Louisa Kerrache ... animator
Olga Kowalczyk ... production coordinator: MPC
Michael Kutsche ... character designer
Aram Lakhotia ... senior animator
Arthur Gil Larsen ... animator
Justin Lee ... animator: MPC
Bobby Liauw ... animator: MPC
M.Gokulakrishnan ... Lead Animator
Xavier Marot ... animator
Zeina Masri ... animator
Trevor Mazzaglia ... animator
Rodrigo Mendes ... animator
Felice Minieri ... animator
Benoit Moranne ... Senior Animator
Rameshbabu Morkonda Sethuraman ... animator
Devika Vinayak Nagarkar ... animator
Joshua Thomas Ogle ... animator: MPC
Erwan Perrin ... animator
Harinarayan Rajeev ... Animation Supervisor: Mill Film
Claudia Ramcke ... animator
Ignacio Santamaria ... animator
Ida Marie Søndergaard ... animator
Quentin Vogel ... Lead Animator: MPC
Aleksandra Vukovic ... animator
Chalermphol Wattanawongtrakool ... animator
Konstantinos Zacharakis ... animator
Florian Becker ... animator (uncredited)

Casting Department 

Lillie Jeffrey ... casting associate
Tamsyn Manson ... casting assistant
Benedict Minghella ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Carly Andrews ... junior costume maker
Amelia Ashley ... Costume PA
Cathryn Avison ... embroidery designer/maker
Tomas Barcelo ... armour sculptor
Frances E. Barer ... textile artist
Fiona Barty ... Senior Jewellery Modeller
Helen Beasley ... costume cutter
Fay Bescoby ... set costumer daily
Barbara Bibiloni ... armour fabricator
Pauline Bidegaray ... costume trainee
Phillip Boutte Jr. ... costume concept artist
Hetty Boyd-Wallis ... costume pa
Simon Brindle ... costume fx supervisor
Lucy Brookes ... set costumer dailies
Sabrina Calley ... Costumer Angelina Jolie
Valeria Cantelli ... Costume Maker
Giulia Chini ... Costume maker
Joel Christopher ... costume assistant
Eve Collins ... costume maker: daily
Cressida Connolly ... costume buyer
Lorraine Cooksley ... senior costume maker
Christian Cordella ... costume concept artist
Benjamin Crean ... costumer
Hayley Crompton ... Costume maker
Olivia de Laune ... Costume PA
Brooke Dibble ... costume concept illustrator
Oliver Doherty ... textile artist
Dominic Meyrick-Brook ... leather worker
Kristen Ernst-Brown ... crowd/stunts wardrobe mistress
Berel-Anne Evans ... chief textile artist
William Evans ... costume assistant
Caroline Fallon ... costume coordinator
Adelaide Filippe ... costume concept artist
Mathew Finnigan ... Costume Maker
John Frade ... costume armour: dailies
Leanne Geddes ... Textile artist/dyer
Lucy Gibson ... armour fabricator
Philip Goldsworthy ... crowd/stunt wardrobe master
Perry Goyen ... set costumer
Rachel Hague ... junior textile/breakdown artist: additional photography
Warren Haigh ... costume props
Pascha Hanaway ... assistant costume coordinator
Emma Harding ... key crowd costumer
Emilia Harris ... trainee costume maker
Pearl Haslam ... trainee textile artist
Eve Herbert ... Costume Maker
Michelle Ho ... Costume Breakdown Daily
Jack Oliver Hopkins ... costume maker
Nicola Huckstepp ... costume armour co-ordinator
Max Hunt ... costume dailies
Gary Hyams ... crowd
Benjamin Ip ... costume concept illustrator
Sally James ... key costumer
Kate Jeanne ... Costume Maker
Eileen Suzanne Zita Kelly ... leather worker
Lee Kenny ... costumer
Sophie Lambe ... Milliner
Caroline Lindop ... costume graphic artist
Kay Manasseh ... costume buyer
Gillian Martin ... costumer
Talulah Mason ... Costume daily
Courtney McClain ... assistant costume designer
Roxana McIntyre ... textile artist
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Hildegunn Meyer ... trainee costume maker
Jenna Miller ... costume maker
Mark Miller ... senior costume armourer
Bob Morgan ... costume supervisor
Emily Morris ... textile artist
Simeon Morris ... Costume Cutter
Jessica Murray ... Costume Trainee
Joanna Nicholls ... costume maker
Sophie Norinder ... costume daily
John Norster ... assistant costume designer
Alessio O'Driscoll ... Costume Maker
Stephanie Paul ... costumer
Tamsin Pearson ... set costumer
Stephanie Potter ... costume trainee
Kevin Pratten ... Principal Costume Stand-by
Mia Hope Radford ... junior costume standby
Alison Reichert ... Costume Maker
Ema Richards ... textile artist
Sarah Robinson ... costume supervisor
Emma-Louise Ryan ... costumer
Sean Schofield ... armour fabricator
Charlotte Sewell ... costume supervisor: additional photography
Abby Shaw ... Costume Maker
Hannah Smith ... costume maker
Justin Smith ... milliner
Lauren Nicole Smith ... Costume PA
Cristina Sopeña ... costume consultant
Amelia Stephensen ... costume pa
Barbara Sweryda ... Costume Buyer
Stephanie Szumlakowski ... Textile artist
Victoria Taylor ... principal costumer
Amy Thomson ... costume: day player
Camilla Thomson ... costume maker daily
Petra Turonova ... daily
Patrick Wiley ... assistant costume designer
India Witzand ... daily crowd costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Ruth Antoine ... second assistant editor
Joseph Atkinson ... post-production coordinator
Ariana Bonavia ... dailies colourist
Paolo Buzzetti ... first assistant editor
Shing Hong Chan ... colour assistant
Samuel Clough ... second assistant editor
Paul Ensby ... additional colorist
Mandy Eyley ... previs editor
Chris Francis ... colour assistant
Laura Geucherian ... finishing producer US
Sam Hodge ... vfx assistant editor
Jonas Jangvad ... colour assistant
Joe Ken ... senior finishing editor: Company 3
Todd Kleparski ... head of production: Company 3 UK
Anna Koronkiewicz ... editorial trainee
Francine Leach ... Third Assistant Editor / second second assistant editor
Molly MacCormack ... colour assistant
Ed Macdonald ... Dailies Operator
Adam Nazarenko ... additional colorist
Gary Palmer ... dailies engineer
George Papuashvili ... post-production
Antonio Pavlov ... editorial trainee
Jared Pecht ... additional 3d colorist
Brett Rayner ... color assistant
Stefan Sonnenfeld ... executive producer for company 3/digital intermediate colorist
Jennifer Spenelli ... first assistant editor
Ian Sullivan ... finishing accountant
Matt Watson ... supervising dailies colourist
Michael Ritter ... senior producer digital cinema (uncredited)

Location Management 

Joanna Beckett ... location scout
Guy Bishop ... location assistant
Matthew Clarke ... location manager
Emily Danby ... location trainee
Eleanor Downey ... location manager
Richard George ... location scout
John Harpley ... location assistant
Lottie Mason ... location manager
Hannah McCarthy ... assistant location manager
Ariel Murray-Simmons ... location marshal
Ben Sanderson ... assistant location manager: dailies
Amanda Stevens ... supervising location manager
Carrick Welsh ... assistant location manager
Stuart Wharton ... location marshal: Dailies

Music Department 

Nik Ammar ... Composer: Trailer music
Ashley Andrew-Jones ... assistant engineer
Chris Barrett ... score editor: protools recordist
Mark Berrow ... violin
Rachel Bolt ... viola
Phill Boucher ... Composer: Additional Music
Natasha Canter ... assistant engineer
Peter Cobbin ... additional score mixing / score recorded by
Michael Dore ... singer
Nick Glennie-Smith ... conductor
Mark Graham ... orchestrator
Clifton Harrison ... musician: viola
Lisa Jaime ... music editor
Jon Kull ... orchestrator
Tommy Laurence ... orchestrator
Geoff Lawson ... orchestrator
Roger Linley ... musician: double bass
London Voices ... choir
Steve Mair ... musician: double bass
Gianluca Massimo ... assistant engineer
Zak McNeil ... Composer: additional music
Perry Montague-Mason ... musician
Jon Mooney ... music editor: temp score
Jenny Nendick ... orchestra contractor: Isobel Griffiths Ltd.
Ben Parry ... choir director
John Prestage ... assistant engineer
Michelle Rogel ... Music Coordinator
Zachariah Rose ... technical score engineer
Nicolas Salinardi ... technical score engineer
Dennis S. Sands ... music scoring mixer
Nevin Seus ... music editor
John Ashton Thomas ... orchestrator
Laurence Ungless ... musician: double bass
Kirsty Whalley ... additional score mixing / score recorded by
Joe Zimmerman ... music preparation
Raphaelle Thibaut ... trailer music (uncredited)

Transportation Department 

Paul Ashby ... minibus captain
Darren Beaven ... unit driver
Nigel Birtchnell ... driver: producers
Hassan Blal ... Elle Fanning
Lizzy Carr ... transport coordinator
Jimmy Carruthers ... transportation captain
Warren Deluce ... Driver to Cast
John Doran ... unit driver
Bob Hole ... driver: cast
Dew John ... unit driver
Hughie Mann ... unit driver
Peter Mercer ... unit driver
Pete Newman ... unit driver: additional photography
David O'Donoghue ... driver: Michelle Pfeiffer
David Rosenbaum Jr. ... driver: cast
Jeffrey St. Louis ... unit driver: Chiwetel Ejiofor
Bill Walker ... driver: producers
Keith Wignall ... driver: cast

Other crew 

Caridad Angus ... Stand-in/Double: Angelina Jolie
Susan Chika Anisiobi ... financial controller: additional photography
Joseba Arruabarrena ... 2nd Unit Payroll Accountant
Chris Atherton ... Assistant Armourer
Kate Atherton ... Armoury Coordinator
Simon Atherton ... Master Armourer
Asad Ayaz ... President of Marketing
Rudy Barrow ... stand-in: David Gyasi
Anna Bennett Squire ... crowd ad: dailies
Byron Bernardo ... Rigger
Lisa Birch ... asst to marine coordinator
Dave Booys ... Marine crew
Emma Boswell ... aerial operations manager
Samantha Brayson ... Assistant Payroll Accountant
Jayme Carr ... asst to mr. roth
Catherine Charlton ... Dialect coach: Miss Jolie
Sarah Clark ... Unit Publicist
Samuel James Clarke ... environmental assistant
Elliott Cobley ... production assistant
Rosie Coker ... Assistant to Producer
Keith L. Craig ... production staff: Distribution
Alex Critchley ... environmental assistant
James Cross ... additional floor runner / set production assistant
Roxanne Cuenca ... script supervisor: second unit
Richard Curtis ... Stand In: Sam Riley
Iwona Czardybon ... assistant asset manager / environment production assistant
Lee Davis ... dailies payroll assistant
Jim DeMarco ... production accountant
Zoé Denis ... assistant to Simon Crane
Sam Dent ... horse master
Cathy Doubleday ... script supervisor splinter unit
Matthew Ellis ... production secretary
Robert Etall ... Paramedic
Craig Etherton ... production security coordinator
James Farthing ... Key 2nd Assistant Accountant
Henry Faulkner ... Production Safety Advisor
Morgaine FitzSymons ... Key Payroll Accountant
Hannah Flynn ... Stand-in
Samuel French ... set pa: additional photography
Sandra Frieze ... Dialogue Coach: Elle Fanning
Michael A. Galasso ... additional production coordinator
Kya Garwood ... stand-in: michelle pfeiffer
Veronica Gouveia ... franchise co-ordinator
Alicia Graf ... crowd pa dailies
Luke Greenaway ... environmental assistant
Alice Groves ... set pa/crowd pa: dailies
Luisa Guerreiro ... Motion Capture Performer
Sofia Guiotto ... production coordinator: second unit
Daniel Hamill ... assistant accountant
Annys Hamilton ... Assistant to Producer
Anette Kasa Hansen ... Accounts Clerk
John Harpley ... environmental assistant
Alexandra Hayes ... set pa: dailies
Michael Healy ... Assistant to the Director
Liam Henry- ... Stand-in: Chiwetel Ejiofor
David Higgins ... Cast Personal Trainer
Harry Hood ... 2nd Assistant Accountant
Paul Hover ... Payroll Clerk
Aisling Hughes ... script supervisor: splinter unit: additional photography
William Hughes ... Production Office Trainee
James Hunter ... production assistant
Belinda Isaacs ... production coordinator
Lauren James ... travel & accommodation coordinator
Abi Jarvis ... crowd production assistant
Zak Jarvis ... additional set pa
Oliver Keane ... set production assistant: second unit - dailies
Janet Kellock ... assistant script supervisor
Peter Kyle ... environmental assistant
Simon Lam ... crowd pa
Kamil Lemieszewski ... craft service: Coffee Man
Clem Leneghan ... Safety Consultant for the Walt Disney Company
Tim Lewis ... supervising armourer
Karolina Majka ... production assistant: additional photography
Miranda Marks ... production coordinator
Nick Massey ... armourer/workshop manager
JJ McAllister ... set production assistant: dailies
Beth McConnell ... accounts payable
Ross McGowan ... crowd pa
Kirsty McKirdy ... production assistant
Georgia Meredith ... cashier
Jamie Middleton ... production assistant
Lauren Mills ... set production assistant
Aoise O'hUiginn ... set pa splinter unit: dailies
Huong On ... assistant accountant
Ann Ormesher ... construction accountant
Giulia Patanè ... Script Supervisor: Splinter Unit
Shauna Anne Pugh ... cashier (as Shauna Pugh)
Camille Raoult ... environmental assistant
Elle Russell ... crowd pa: dailies
Josh Sales ... crowd pa: dailies
Emma Sawyer ... assistant production coordinator
Lucy Scarfe ... stand in: Elle Fanning
Stella Rae Scott ... asset manager
Melissa Searle ... lock off pa
Denis Sewell ... crane supervisor: dailies
Dave Shaw ... marine coordinator
Rebecca Sheridan ... script supervisor
Jessica Emily Smith ... assistant accountant
Louise Marie Smith ... environmental co-ordinator
Matt Smith ... assistant accountant
Oliver Smith ... production assistant: second unit
Patricia Sommer ... crowd pa: dailies
Rachel Ta ... set production assistant: dailies
Raine Telles ... assistant assets co-ordinator / key environmental assistant
Rachel Jane Thomas ... production assistant / production secretary: additional photography
Logi Thorvaldsson ... production secretary
Rachel Thresher ... accounts clerk
Katharine Tidy ... home economist
James Tointon ... assistant construction accountant
Helen Uren ... production assistant: dailies
Tina Vidmar ... lock-off production assistant: additional photography
Chris Waite ... military trainer
Francesca Wallace ... production assistant: dailies
Rog Ward ... medic: construction
Vanluke Watson ... Set assistant to Ms. Pfeiffer
James Wesolowski ... Payroll Assistant
Richard Wild ... chief meteorologist
Charlotte Worwood ... double
Parker Neff ... script coordinator (uncredited)
Linda Woolverton ... developer: characters (uncredited)

Thanks 

Isa Swarez ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed