Edit
"Twin Peaks" Part 12 (TV Episode 2017) Poster

(TV Series)

(2017)

Full Cast & Crew

Directed by 

David Lynch

Writing Credits  

Mark Frost ... (written by) &
David Lynch ... (written by)
 
David Lynch ... (creator)
Mark Frost ... (creator)

Cast (in credits order)  

Kyle MacLachlan ... Dale Cooper
Elizabeth Anweis ... Abbie
Chrysta Bell ... FBI Agent Tammy Preston
Richard Beymer ... Benjamin Horne
Scott Coffey ... Trick
Ana de la Reguera ... Natalie
Laura Dern ... Diane Evans
Sherilyn Fenn ... Audrey Horne
Miguel Ferrer ... FBI Agent Albert Rosenfield
Robert Forster ... Sheriff Frank Truman
Pierce Gagnon ... Sonny Jim Jones
Michael Horse ... Deputy Chief Tommy 'Hawk' Hill
Ashley Judd ... Beverly Paige
Luke Judy ... Warden Murphy's Son
David Patrick Kelly ... Jerry Horne
Sheryl Lee ... Laura Palmer (credit only)
Jennifer Jason Leigh ... Chantal Hutchens
Sarah Jean Long ... Miriam Sullivan
David Lynch ... FBI Deputy Director Gordon Cole
Bérénice Marlohe ... French Woman
Zoe McLane ... Check-out Girl
Clark Middleton ... Charlie
James Morrison ... Warden Dwight Murphy
Johnny Ochsner Johnny Ochsner ... Bag-boy
Bill O'Dell Bill O'Dell ... Kriscol
Wendy Robie ... Nadine Hurley (as Wendie Robie)
Tim Roth ... Gary 'Hutch' Hutchens
Harry Dean Stanton ... Carl Rodd
Russ Tamblyn ... Dr. Lawrence Jacoby
Grace Zabriskie ... Sarah Palmer
Ruth Radelet Ruth Radelet ... Chromatics
Adam Miller Adam Miller ... Chromatics
Johnny Jewel ... Chromatics
Nat Walker Nat Walker ... Chromatics
Rest of cast listed alphabetically:
Richard Garcia Richard Garcia ... Town Person (uncredited)

Produced by 

Mark Frost ... executive producer
Christine Larson-Nitzsche ... line producer
David Lynch ... executive producer
Johanna Ray ... associate producer
Sabrina S. Sutherland ... executive producer

Music by 

Angelo Badalamenti ... (music composed by)

Cinematography by 

Peter Deming ... director of photography

Film Editing by 

Duwayne Dunham

Casting By 

Krista Husar ... (casting by)
Johanna Ray ... (casting by)

Production Design by 

Ruth De Jong

Art Direction by 

Cara Brower

Set Decoration by 

Florencia Martin

Costume Design by 

Nancy Steiner

Makeup Department 

Sheryl Blum ... additional hair stylist
Clare M. Corsick ... hair department head
Akemi Hart ... additional hair stylist: wa
Carey Jones ... make up effects
Bryn E. Leetch ... key hair stylist
Eva Lohse ... additional make-up: wa
Jennifer Popochock ... additional makeup artist: wa
Sapphire ... hair stylist
Debbie Zoller ... makeup department head/prosthetic designer
Richard Redlefsen ... key makeup artist (uncredited) / prosthetic makeup artist (uncredited)

Production Management 

Fon Chen ... assistant unit production manager: wa
Kate Kelly ... production supervisor
Christine Larson-Nitzsche ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Lori Ashfield ... second second assistant director
Scott Cameron ... first assistant director
Ime Etuk ... second assistant director (as Ime N. Etuk)
Cody Gallo ... dga trainee
Mindy McKoin Ma ... dga trainee (as Mindy McKoin)

Art Department 

Alan Alvarado ... propmaker
Jory Alvarado ... draper
Beau Anderson Sr. ... carpenter
Gary P. Barks ... propmaker: wa
Bret Barrett ... welder
Keara Birmingham ... art department pa
Hunter Brown ... prop assistant
Paula Burnett ... propmaker
David L. Bush ... set dresser
Jason Byers ... paint supervisor
Mark Caplan ... welder foreman
Jennifer Carruthers ... paint gangboss
William S. Cash ... propmaker
Jake Cavallo ... art department pa
Clete Cetrone ... propmaker foreman
Alex C.D. Chalk ... utility: wa
William Rob Chalk ... greens: wa
Chris Chichotka ... propmaker
Dan Clerg ... propmaker welder: wa
Dan Colegrove ... propmaker
Roy G. Decauwer ... labor-plaster hod
Nancy Deren ... set designer
Tony Didio Jr. ... armorer
Robert Espinoza ... propmaker
Alan Feffer ... propmaker foreman: wa
Aaron Fink ... set dresser: wa
Mick Flowers ... Property Master
Lilly Frank ... painter: wa
Ernesto Garcia ... labor gang boss
Jimmy Garcia ... painter
Michael Garcia ... draper
Neil Garland ... propmaker foreman
Brenner Hugh Harris ... set dresser
John Harris ... propmaker
Christopher Hayes ... set dresser
Scott Herbertson ... set designer
Karen Higgins ... construction coordinator (as Karen D. Higgins)
Mats Holmberg ... propmaker
Allison Isenberg ... buyer
John S. Karas ... labor foreman
Erin O. Kay ... set dresser: wa
Ted Kerr ... labor foreman
Carolyn King ... art department coordinator
Michael Kissick ... propmaker
Tania Kupczak ... set dresser: wa
Thierry Labbe ... leadman
John Lammon ... propmaker: wa
Steven LaRose ... scenic painter: wa (as Steven Larose)
Ellen Lepinski ... painter: wa
O.N. Lofgren ... assistant property master: wa
Ralph Lopez ... paint gangboss (as Rafael López)
Damian Lund ... set dresser: wa
Mike Malone ... on-set dresser
Brett Mangiarelli ... propmaker foreman
Becky Martinez ... set dresser
Barbara Mesney ... set designer
Jose Miranda ... propmaker
Thomas Moffitt ... painter
Dennis Murillo ... paint foreman
David Ott ... general foreman
Chris Parkinson ... propmaker foreman
Robert Perez ... paint gangboss
Jason Perrine ... graphic designer
Beth Peterson ... painter: wa
George Picero ... painter
Drew Pinniger ... assistant property master
Jeff Ringer ... painter: wa
Josh Ritcher ... props
Nathan Rivers ... propmaker: wa
Aaron Rodriguez ... standby-painter
Paul Ruiz ... labor
Matt Sage ... utility: wa
Ronald F. Savini Jr. ... plaster foreman
Laura Sherrier ... assistant property master (as Laura Shearer)
Daniel K. Smith ... armorer: wa
Sean Smith ... set dresser
Glenn Strauss ... set dresser
Richard Suarez ... painter
Michael Sweda ... painter
Gregg Szabo ... set dresser
Karen Teneyck ... graphic designer
Brian Tipton ... construction buyer
Kevin Valentine ... painter
Shane Valentine ... set dresser
Freddie Valenzuela ... labor
Steven Valenzuela ... toolman
Claudia Vergara ... prop assistant
Amy Wadworth ... painter
Evelyn Weston ... art department pa: wa
Bill Williams ... painter
James D. Workman ... paint foreman: wa
Nick Worsfold ... greens: wa
Jill Beecher ... art director assistant (uncredited)

Sound Department 

Douglas Axtell ... sound mixer
Steve Blazewick ... sound utility
David A. Cohen ... dialogue editor
Ronald Eng ... sound supervisor and re-recording mixer
Dana LeBlanc Frankley ... first assistant sound editor
Luke Gibleon ... sound editor
Dean Hurley ... re-recording mixer / supervising sound editor
David Lynch ... sound designer
Willard Overstreet ... sound effects editor / supervising foley editor
Gunnar Ted Walter ... boom operator
Anna D. Wilborn ... sound utility
Kerry Dean Williams ... dialogue editor
Kelsey Wood ... sound utility: wa
Xiao'ou Olivia Zhang ... apprentice sound editor
Nicole Zwiren ... sound
Richard Duarte ... foley mixer (uncredited)
Dan O'Connell ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Philip Bartko ... special effects coordinator
Jay Bartus ... special effects technician
Gary D'Amico ... special effects supervisor
Ryan Dodd ... special effects technician
Blair Foord ... special effects technician
Teizo May ... special effects technician
Chris Nelson ... special effects technician

Visual Effects by 

Pierre Buffin ... vfx
Olivier Cauwet ... digital artist: BUF
Florent Falipou ... research and development: BUF / technical director: BUF
Benoit Gadreau ... research and development: BUF / technical director: BUF
André Geoffroy ... visual effects coordinator: BUF
Renaud Louvet ... visual effects artist: BUF
Noriko Miyakawa ... vfx
Lionel Mullot ... technical director: BUF
India Osborne ... vfx
Kristina Prilukova ... visual effects producer
Robert Schajer ... vfx
Coline Six ... vfx
Romain Sunier ... research and development: BUF / technical director: BUF
Sébastien Tourneux ... technical director: BUF
Georgios Tzoumas ... technical director: BUF
Stephane Vogel ... vfx
Xavier Allard ... lead visual effects artist: BUF (uncredited)
Natalianne Boucher ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Marc-Antoine Bressand ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Angèle Buffin ... visual effects coordinator: BUF (uncredited)
Pierre Debras ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Raphaël Desmaison ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Guillaume Dureux ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Marion Eloy ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Olivier Gilbert ... design artist: BUF (uncredited)
Gregory Ginsburger ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Romane Landrieux ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Alexandre Lerouge ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Sandrine Lurde ... senior visual effects artist: BUF (uncredited)
David Lynch ... vfx (uncredited)
Benoit Léonard ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Nicolas Maillard ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Pierre-Yves Marin ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Arthur Marx ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Sébastien Nebout ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Geoffrey Niquet ... senior visual effects artist: BUF (uncredited)
Félix Pirritano ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Audrey Planchard ... visual effects coordinator: BUF (uncredited)
Jonathan Renaux ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Simon Richert ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Jeremy Robert ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Balthazar Sahel ... visual effects artist: BUF (uncredited)
David Uystpruyst ... lead visual effects artist: BUF (uncredited)
Mathieu Vavril ... design artist: BUF (uncredited)
David Verbeke ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Dominique Vidal ... senior visual effects artist (uncredited)
Victor Vilceanu ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Arnaud Watteau ... visual effects artist: BUF (uncredited)

Stunts 

Koby Azarly ... stunts
Helena Barrett ... stunts
Richard Bucher ... stunts
Darrell Davis ... stunts
Brian Duffy ... stunt coordinator
Courtney Farnsworth ... stunts
Tait Fletcher ... stunts
Kirsten Foe ... stunts
Tad Griffith ... stunt coordinator
Kiralee Hayashi ... stunts
Cassidy Hice ... stunts
Mark Norby ... stunt coordinator
Casey O'Neill ... stunts
Ryan Sturz ... stunts
Trampas Thompson ... stunts
Cody Thornbury ... stunts
Kyle Weishaar ... stunts

Camera and Electrical Department 

Wesley Alley ... gaffer: Second Unit / set lighting technician
Eric Amundsen ... a camera second assistant
Chris Andersen ... set lighting technician
Mike Astle ... grip: wa
Travis Becker ... set lighting technician: wa
Angela Bernardoni ... second assistant camera
George Billinger III ... "b" camera/steadicam operator (as George Billinger)
Robin Bursey ... b camera second assistant
Kevin Cadwallader ... rigging electrician
Adam Camacho ... grip
Bruce Carothers ... best boy grip
Chris 'Chalky' Chalk ... dimmer board operator / set lighting technician
William Clouter ... grip
Dessie Coale ... set lighting technician
Tim Collins ... dolly grip
Steven Cueva ... b camera first assistant
Brendan Devanie ... loader
David Diamond ... rigging electrician
Kevin Enright Jr. ... best boy rigging grip
David Eubank ... first assistant camera - "a" camera
Joey Feffer ... set lighting technician: wa
Lisa K. Ferguson ... b camera first assistant
David Gamble ... grip
Chris Goe ... grip
Joe Guzman ... best boy grip
Steve Itano ... b camera first assistant: wa
Niall James ... grip: wa
Nick Kelling ... digital utility tech: wa
Tommy Klines ... b camera first assistant
Steven D. Kucharski ... rigging gaffer
Jon LaFollette ... best boy rigging grip: wa
Keegan Larson ... best boy grip
Michael LaViolette ... gaffer
R. Scott Lawrence ... video assist
Bruce Letterman ... grip
Anthony Lockerman ... grip
Vince Manocchia ... rigging electrician
Norbert F. Quiban ... rigging electrician
Lee Ramsey ... set lighting technician
Scott Andrew Ressler ... "c" camera operator (as Scott Ressler)
Arthur Reynolds ... lighting technician
David Ray Robinson ... set lighting technician: wa
Manuel Rojas ... "b" camera/steadicam operator: WA (as Manolo Rojas)
Jayson Rury ... rigging key grip
Maninder K. Saini ... d.i.t.
Eric Sandlin ... assistant chief lighting technician / best boy electric
Shaun Sangkarat ... grip
Robyn Scaringi ... digital utility tech: wa
Jeremiah Skender ... best boy electician: wa
Gregory D. Smith ... rigging key grip: wa
Don Stier ... grip: wa
Ken Sylvester ... set lighting technician
Suzanne Tenner ... still photographer
Alisa Tyrrill ... loader: wa
Doug Wall ... grip
Bob Webeck ... c camera first assistant: wa
Paul Wilkowsky ... key grip
Steve Zvorsky ... rigging gaffer

Casting Department 

Denise Gibbs ... extras casting director: wa
Christopher Gonzalez ... extras casting assistant
Christopher Gray ... extras casting director (as Chris Gray)
Heidi Walker ... location casting: wa

Costume and Wardrobe Department 

Valeria Barrera ... costume pa
Kristen Bonnalie ... costume pa: wa
Anita Louise Brown ... set costumer
Sue Bub ... costume supervisor
Tasha Goldthwait ... key costumer
Adrienne Greshock ... buyer
Lori Harris ... set costumer
Mila Hermanovski ... key costumer
Kimberlee Iblings ... set costumer / set costumer: wa
Frances Kenny ... costumer: wa
LeDawn King ... seamstress: wa
Jenelle Kinney ... costume pa
Meredith Murphy ... costume pa
Hilary Parkin ... additional costumer
Gerard Parr ... costumer: wa
Linda Scott ... costumer: wa
Victoria Simons ... seamstress: wa
Jennifer Starzyk ... key costumer
Leslie Sungail ... costume supervisor
Aidan Vitti ... costume assistant
Laura Wong ... costumer

Editorial Department 

Brian Berdan ... additional editor
Angie Browne ... editorial pa
Bob Fredrickson ... digital intermediate conform artist
Michelle Gold ... assistant editor
Mathias Hilger ... assistant editor
George Koran ... digital intermediate colorist
Justin Krohn ... additional editor
Victoria Lang ... assistant editor
David Lynch ... additional editor
Noriko Miyakawa ... assistant editor
Wendy Nomiyama ... assistant editor
Angelique Perez ... digital intermediate producer
Ken Ramos ... assistant editor
Jonathan P. Shaw ... additional editor
Jason Tucker ... additional editor
Shilah Stanford ... post-production assistant (uncredited)

Location Management 

Andrew J. Areffi ... key assistant location manager
Philip Barnes ... key assistant location manager
Zach Bennett ... location assistant: wa (as Zachary Bennett)
Jimmy Canavan ... key assistant location manager: wa
Niles Compau ... location assistant: wa
Kevin DeMunn ... location assistant: wa
Dave Drummond ... location manager: wa
Christian A. Fechser ... assistant location manager
Eric Fierstein ... supervising location manager
Susanne Medina ... assistant location manager

Transportation Department 

David R. Anderson ... driver: wa
Joseph Auger ... driver
Phil Balani ... driver
Byron Carter ... camera car driver
Bryan C. Cawthon ... driver
James Charleston ... driver: wa
Lyle Christensen ... camera car driver
Leslie Church ... driver: wa
Samuel Danielsen ... driver
Steve De Leon ... transportation
Herman Esau ... driver: wa
Mary Fritts ... driver
Hector M. Gonzalez ... driver
Jimmy Hicks ... driver: wa
Justin Howard ... lunchbox driver
Grady Hughes ... driver: wa
John Jordan ... driver
Ronnie King ... transportation captain: wa
Bud Lacy ... driver
Reese Lane ... driver
Robert Mair ... driver: wa
Bill McCarthy ... driver: wa
Jeannie Mccarthy ... driver: wa
Chad Moore ... transportation captain
Devon Moore ... driver
Heriberto Osorio ... driver
Patrick Peña ... picture car captain (as Patrick Pena)
Mike Phillips ... driver
Mark Quinn ... driver
Steve Rawson ... transportation captain
Jose M. Sanchez ... driver
Michael Santana ... driver
Dusty Saunders ... transportation coordinator
Steven Saunders ... dot
Ian Savage ... driver: wa
Ricardo Sepulveda ... water truck driver
Jerry Shore Jr. ... driver
Chester Sohn ... driver: wa
Martin Tajra ... driver
Rick Vestal ... driver
Glen Walker ... driver
Gary Watts ... driver
Randy Werner ... driver
Rick Wiley ... driver: camera car / driver: honeywagon
Diana Yarborough ... driver: wa

Other crew 

Curt L. Ayers ... craft service foreman
Curtis Ayers ... additional craft service
Michael T. Barile ... assistant to d. lynch
Josephine Batorski ... studio teacher
Scot Beahan ... medic: wa
Tyler Beahan ... medic: wa
Kimberly Becerra ... medic: wa
Nathan Bell ... medic
Linda Bloom-Hedine ... studio teacher: wa
Mark Buccola ... stand-in
John Burns ... crafts service
Chris Carrington ... supervising medic
Adam Chamberlin ... medic: wa
Leah Chapple ... stand-in
Micaela Colman ... additional production assistant: wa
Stephanie Cornick ... first assistant accountant: payroll
Zachary Robert Craft ... production assistant
Samantha Dabkey ... second assistant accountant
Paul Dahlke ... additional production assistant: wa
Antonio Decossio ... production assistant: wa
Andrew Demarest ... assistant chef
Christopher Dideon ... medic: wa
Dana Farley ... production assistant
Daniel Fisch ... production secretary
Cori Glazer ... script supervisor
Edgar Gomez ... assistant chef
David R.D. Goodman ... production assistant: wa
Ed Gorre ... medic coordinator: wa
Brendan James Griffin ... production assistant: wa
Brian Gurnett ... craft service assistant: wa
Kris Hampton ... medic: wa
Dan Harder ... key set medic
Fred Jaróss ... medic: wa
Alison Kelly ... production coordinator: WA
Angelique Kenney ... stand-in
Erik Keyes ... medic: wa
Lisa Mason Lee ... stand-in
James Lilley ... assistant chef
Evan Liss ... medic
Damian Lund ... production assistant
Riley Lynch ... production assistant
Jean-Marc Madelon ... payroll accountant
Chrissy Maroon ... production assistant
Matthew McSharry ... medic: wa
Dana M. Michaelsen ... first assistant accountant
Melanie Mullen ... office production assistant
Ryan Murphy ... medic: wa
Tyler James Neuhengen ... stand-in
Alfonso Pano ... assistant chef
Marcos E. Ramirez Ponce ... assistant chef
John Pullano ... additional production assistant
Sean Quezada ... stand-in
Desiree Ramirez ... medic: wa
Leif Reinstein ... talent lawyer
Justina Renoud ... craft service: wa
Matthew Rockel ... production coordinator
Beverly Rose ... production accountant (as Beverly Rose Kubik)
Scott Ruijters ... medic: wa
Alex Schulz ... accounting clerk: wa
John Sclimenti ... production assistant
Lenore Sena ... first assistant accountant
Magdalene Serpa ... production assistant
Ashley Siloac ... stand-in
Maurice Sok ... chef
Lorene Sponsel ... accounting clerk
Lori Starke ... medic: wa
Kylie Walchuk ... production secretary: wa
Haley Watson ... additional production assistant: wa
Daniel Nickolaychuk ... additional production assistant: WA (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed