Edit
Early Man (2018) Poster

(2018)

Full Cast & Crew

Directed by 

Nick Park ... (directed by)

Writing Credits  

Mark Burton ... (screenplay by) and
James Higginson ... (screenplay by)
 
Mark Burton ... (story by) and
Nick Park ... (story by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Eddie Redmayne ... Dug (voice)
Tom Hiddleston ... Lord Nooth (voice)
Maisie Williams ... Goona (voice)
Timothy Spall ... Chief Bobnar (voice)
Miriam Margolyes ... Queen Oofeefa (voice)
Rob Brydon ... Message Bird / Brian / Bryan / Gonad the Gaul (voice)
Kayvan Novak ... Dino / Jurgend (voice)
Richard Ayoade ... Treebor (voice)
Selina Griffiths Selina Griffiths ... Magma / Additional Voices (voice)
Johnny Vegas ... Asbo (voice)
Mark Williams ... Barry (voice)
Gina Yashere ... Gravelle (voice)
Richard Webber Richard Webber ... Grubup (voice)
Simon Greenall Simon Greenall ... Eemak / Thongo / Additional Voices (voice)
Nick Park ... Hognob (voice)
Luke Walton ... Hügelgraber / Additional Voices (voice)
Antony Bayman Antony Bayman ... Additional Voices (voice)
Richard Beek Richard Beek ... Additional Voices (voice)
Tom Doggart Tom Doggart ... Additional Voices (voice)
Tim Hands Tim Hands ... Additional Voices (voice)
Adrian Rhodes Adrian Rhodes ... Additional Voices (voice)
Victoria Stevens Victoria Stevens ... Additional Voices (voice)
Ben Whitehead ... Additional Voices (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Jaime Aymerich ... Trevor Spanish (uncredited)
David Cromarty David Cromarty ... Football Spectator (voice) (uncredited)
Kevin Matadeen Kevin Matadeen ... Crowd (voice) (uncredited)

Produced by 

Richard Beek ... producer
Sean Clarke ... co-executive producer
Alicia Gold ... executive producer
Ron Halpern ... executive producer
Paul Kewley ... co-executive producer
Kerry Lock ... co-executive producer
Peter Lord ... producer
Didier Lupfer ... executive producer
Nick Park ... producer
Danny Perkins ... executive producer
Ben Roberts ... executive producer
Carla Shelley ... producer
David Sproxton ... producer
Natascha Wharton ... executive producer
Tora Young ... 3d visual effects producer

Music by 

Harry Gregson-Williams ... (music by)
Tom Howe ... (music by)

Cinematography by 

Charles Copping
Dave Alex Riddett ... director of photography
Paul Smith
Peter Sorg

Film Editing by 

Sim Evan-Jones ... (edited by)

Casting By 

Gail Stevens

Production Design by 

Matt Perry ... (production design)

Art Direction by 

Richard Edmunds

Production Management 

Richard Bowen ... production manager. marketing and licensing assets
Imogen Dentith ... cg production manager
Kelly Lappin ... post-production manager
Sophie Smith ... pre and post production manager
Zoe Starzak ... art and model making production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Ben Barrowman ... first assistant director
Emma Hanson ... second assistant director
Sarah Hullah ... third assistant director
Georgina Reynolds ... second assistant director

Art Department 

Marika Aakala ... trainee model maker
Kate Anderson ... puppet designer
Mike Applebee ... construction team
Craig Atkinson ... senior rigger
Alan Barrett ... senior rigger
Kate Berry ... model maker
Andrew 'Bloxy' Bloxham ... model making team leader
Ashley Boddy ... senior storyboard artist
Joe Bourbon ... senior set dresser
Andy Brown ... supervising set dresser
Sophie Brown ... senior set dresser
Paul Bryant ... senior set dresser
Lorna Cashmore ... supervising set dresser
Kitty Clay ... senior set dresser
Claire Cohen ... senior modelmaker
Kayvon Darabi-Fard ... story trainee
Phil Davies ... set dresser
Rosanna Dodd ... senior set dresser
Gina Ellison ... model maker (as Gina Eversfield)
Georgie Everard ... model maker
Nicola Everill ... trainee set dresser
Simon Farrell ... senior set dresser
Verity Filipow ... additional sculpting / junior model maker
Sam Foster ... trainee model maker
Jon Frier ... senior modelmaker
Oliver Geen ... set dresser
Hanna Habermann ... senior modelmaker
Natalaya Hamideh ... model maker
Frank Harper ... junior model maker (as Francis Harper)
Sarah Hauldren ... Costume and prop research
James Held ... workshop manager: construction and dresser
Diane Holness ... model maker
Elinor Hugill ... senior modelmaker
Lynne Hunter ... junior set dresser
Andy Janes ... senior storyboard artist
Anne King ... deputy head of model making and sculpting
Jane Kite ... senior modelmaker
David 'Del' Lawson ... supervising rigger
Jonathan Lendrum ... model maker
Gavin Lines ... graphic designer
Roos Mattaar ... model maker
Orla McElroy ... junior set dresser
Richard Modlen ... senior rigger
Ellie Palmer ... trainee model maker
Jeremy Parr ... carpenter
Kris Pearn ... storyboard artist
Richard Phelan ... senior storyboard artist
Aurélien Predal ... concept artist
Gary Roberts ... senior modelmaker
Michael Salter ... senior storyboard artist
Katy Sargent ... trainee set dresser
Adrian Sims ... senior modelmaker
Jack Slade ... senior modelmaker
Rob Slagter ... senior set dresser
Jay Smart ... senior modelmaker
Andy Spradbery ... senior sculptor
Harriet Thomas ... senior modelmaker
George Watson ... model maker
Cathryn Webber ... construction team
Katie Williams ... model making intern
Kevin Wright ... senior modelmaker
Manon Wright ... senior set dresser
James Young ... workshop manager model making/senior modelmake
Luis Zamora Pueyo ... senior storyboard artist
Jay Clarke ... storyboard artist (uncredited)
Padraig Collins ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Antony Bayman ... sound effects editor
Dominic Boucher ... dialogue recording engineer
Chris Burdon ... re-recording mixer
James Cassidy ... mix technician
Danny Hambrook ... sound recordist
Tim Hands ... dialogue and adr editor
Gilbert Lake ... re-recording mixer
Gareth Malone ... Stadium Crowd conducted by
Ronnie Mukwaya ... mix technician
Luke Nagy ... dialogue recording engineer
Alyn Sclosa ... engineering
Dan Stirling ... dialogue recording engineer
Mark Timms ... sound mix assistant
Evan J Haley ... sound designer: D-Box Technologies (uncredited)

Special Effects by 

Pablo Iglesias ... cgi animator
Mark Lewis ... pyrotechnician
Matthew Tosh ... pyrotechnician

Visual Effects by 

Pat Andrew ... visual effects
Luis Arizaga Rico ... senior modeler
Ella Askew ... visual effects producer
Johan Barrios ... cgi artist
Marco Bordignon ... digital compositor
Tiago Cabrita ... digital compositor
Amy Cattell ... vfx production coordinator
Edward Chaplin ... cgi modeller
Andrew Clunes ... render lead
Marc Czerwiec ... digital compositor: Technicolor
Jake Delaney ... visual effects line producer
Helen Duckworth ... senior modeler
Tav Flett ... digital compositor
Ross Gilbert ... visual effects artist
Mikhail Gubkin ... visual effects artist
Nathan Guttridge ... cg rigging supervisor
Grant Hewlett ... cg supervisor
Max Horton ... colourist
Isabel Howlett ... digital compositor
Howard Jones ... visual effects supervisor
David Klein ... cg supervisor
Ellie Knaggs ... vfx production coordinator
Jay Murray ... compositor
Charlie Nevett ... vfx editor
Alex Parkin ... cgi modeller
Dipika Patel ... digital compositor
Amy Reid ... digital compositor
Owen Revell ... lead compositor
Yashaswi Salandri ... visual effects artist
Michael Scialpi ... digital compositor
Ivan Sorgente ... machmove artist
Elena Vitanza Chiarani ... visual effects artist
Alasdair Wynn ... digital compositor

Camera and Electrical Department 

Jak Bennett ... trainee camera assistant
Naomi Bowey ... junior camera assistant
Hollie Brennan ... junior camera assistant
Toby Chilcott ... pipeline project manager
Joseph Clevely ... electrician
Lew Gardiner ... mechanical electrical engineer
Linda Hamblyn ... motion control operator
Richard Hosken ... gaffer
Chris Johnson ... stills photographer
Willy Marshall ... motion control operator
Joe Martin ... assistant camera: additional
Joe Maxwell ... camera assistant
Scott Norris ... junior camera assistant
Nathaniel Poate ... mechanical: motion control and robotics engineer
John Quarrell ... camera assistant
Dave Roberts ... electronics and motion control engineer
Clive Scott ... electrician
Churton Season ... supervising camera assistant
Ben Stradling ... supervising camera assistant

Animation Department 

Marta Arisa ... cg animator
Will Becher ... animation director
Jill Beecher ... animator
Eva Bennett ... cg animator
Carmen Bromfield-Mason ... junior animator
Dug Calder ... animation: cgi / animator
James Carlisle ... junior animator
Gareth Cavanagh ... cgi animation
Steve Cox ... animator
Merlin Crossingham ... animation director
Alex Crowley ... assistant animator
Olly Davis ... cg animation supervisor
Emma Diaz ... senior assistant animator
Raul G. Eguia ... animator
Alison Evans ... animator
Joanna Fenton ... animator
Andy Fossey ... cg animator
Sean Gregory ... junior animator
Lauire Sitzia- Hammond ... animator
Bartosz Kotarski ... animator
Marie Lechevallier ... animator / assistant animator
Antoine Jll Lefevre ... cg additional animator
Gareth Love ... animator
Rhodri Lovett ... animator
Marnik Loysen ... supervising assistant animator
Grant Maisey ... animator
Lian Mattsson ... cg animator
Jody Meredith ... animator
Maria Moreira Castro ... senior assistant animator
Emanuel Nevado ... animator
Henry Nicholson ... animator
Susannah Parr ... animator
Loyd Price ... animation supervisor
Suraya Raja ... trainee assistant animator
Daniel Ramsay ... animator
Pablo Iglesias Rodriguez ... cg animator
Marina Roger ... cg animator
Claire Rolls ... animator
Evelyn Jane Ross ... Trainee Assistant Animator
Robert Symanowski ... animator
Laura Tofarides ... junior animator
Maria Ribas Vicens ... assistant animator
Ben Whitehouse ... assistant animator
Thiago Calçado ... additional animator (uncredited)
Sarah de Gaudemar ... additional animator (uncredited)
Marjolaine Parot ... additional animator (uncredited)
Adam M. Watts ... additional animator (uncredited)

Casting Department 

Louis Elman ... adr voice casting
Rebecca Farhall ... casting associate
Clare Gordon ... casting assistant

Editorial Department 

Matt Adams ... Digital Intermediate Consultant
Tom Barnes ... Post Production Supervisor
Tom Doggart ... first assistant editor
Jamie England ... junior assistant editor
Sam Hodge ... second assistant editor / vfx editor
Nia Medi James ... assistant editor
Gavin Lines ... credit design
Begoña Lopez ... digital intermediate producer
Harri McAinsh ... 3rd assistant editor
Chris Morrell ... assistant editor
Victoria Stevens ... associate editor
Chris Stock ... track breakdown editor

Music Department 

Charlie Adelphia ... soloist: woodwinds (as Charles Adelphi)
Rachel Bolt ... viola
David Butterworth ... orchestrator
Stefano Civetta ... scoring assistant engineer
Juan Cortés ... score technical support
Caroline Dale ... soloist: cello
Jack Dolman ... supervising music editor
Stephanie Economou ... score technical supervisor
Andrew Findon ... musician: ethnic flute (as Andy Findon)
Tim Gill ... soloist: cello
Gavin Greenaway ... music conducted by
Harry Gregson-Williams ... music conducted by
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Connor Hughes ... scoring assistant engineer
Toby Hulbert ... score recordist
David J. Krystal ... orchestrator
Tony Lewis ... music editor
Steve Mair ... musician: double bass
Dorina Markoff-McNulty ... musician
Perry Montague-Mason ... orchestra leader
Paul Mounsey ... composer: additional music
Jose Parody ... score technical support
Tom Pigott Smith ... musician: violin
Richard Pryce ... double bass
Simon Rhodes ... scoring mixer
Chris Ryan ... assistant orchestrator
Jill Streater ... head of music preparation
Graham Sutton ... music editor
Laurence Ungless ... musician: double bass
Vivian Vilichkoff ... musician: guitar
Allen Walley ... musician: bass
Monica Zierhut ... music production supervisor
Jordan Rees ... composer: trailer music (uncredited)

Other crew 

Howard Arnault-Ham ... head of it
David Bae ... 4d effects editor
Tom Barnes ... Technical Director
Claire Brindley ... HR Advisor
Blair Brown ... marketing and licensing coordinator
Sian Campbell ... art and modelmaking production co-ordinator
Howie Clarke ... digital content creative
Stuart Collis ... photoshop artist
Colin Coulter ... senior support technician
Anna Hintzen ... production assistant: Studiocanal
Megan Hobba ... puppet co-ordinator
Kevin Howarth ... voice actor
Nicky Instan ... communications assistant
Jo Johnson ... communications assistant
Karey Kirkpatrick ... story consultant
Angie Last ... assistant: Mr Park
Sandrine Legrand Dealbera ... head of physical production: Studiocanal
Daniel Lewis ... runner
Begoña Lopez ... d.i producer
Dan MacRae ... head of development: UK, Studiocanal
Harri McAinsh ... runner
Fawn Mead ... production coordinator
Laura Mobbs ... production assistant
Becca Moss ... HR Department Coordinator
Claire O'Halloran ... production assistant / runner
Shane Ogden ... floor assistant
Alex Pothecary ... it support technician
Timothy Scott Ralston ... screening operations executive
Amy Rooney ... runner
Tom Savage ... epk producer
Richard Stradling ... production staff / unit runner
Albert Testani ... production coordinator
Neil Warwick ... digital content producer
David Waters ... senior systems administrator
Justin Latimer ... 4D Motion Editor (uncredited)
Michael Martinez ... 4D Motion Editor (uncredited)
Nathan Rayner ... runner (uncredited)

Thanks 

Steve Box ... with thanks to
Mark Everson ... special thanks
Claire Jennings ... with thanks to
Steve Pegram ... with thanks to
Richard Starzak ... with thanks to
Ian Wootten ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed