Edit
Kingsman: The Golden Circle (2017) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Matthew Vaughn

Writing Credits (WGA)  

Jane Goldman ... (written by) &
Matthew Vaughn ... (written by)
 
Mark Millar ... (based on the comic book "The Secret Service" by) and
Dave Gibbons ... (based on the comic book "The Secret Service" by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Taron Egerton ... Eggsy
Edward Holcroft ... Charlie
Gordon Alexander ... Kingsman Cab Driver
Mark Strong ... Merlin
Hanna Alström ... Princess Tilde
Calvin Demba ... Brandon
Thomas Turgoose ... Liam
Tobi Bakare Tobi Bakare ... Jamal
Julianne Moore ... Poppy
Keith Allen ... Charles
Tom Benedict Knight ... Angel (as Tom Benedict-Knight)
Colin Firth ... Harry Hart
Michael Gambon ... Arthur
Sophie Cookson ... Roxy
Björn Granath ... The King of Sweden
Lena Endre ... The Queen of Sweden
Samantha Coughlan ... Tour Guide
Channing Tatum ... Tequila
Halle Berry ... Ginger
Elton John ... Elton John
Jeff Bridges ... Champ
Pedro Pascal ... Whiskey
Martyn Ford ... Glastonbury Guard
Poppy Delevingne ... Clara
Grant Gillespie ... Hotel Receptionist
Tara Hugo ... Kentucky Barmaid
Nicholas Colicos Nicholas Colicos ... Very Drunk Redneck (as Nicolas Colicos)
Jordan Mifsud ... Patient One (as Jordan Misfúd)
Kaye Brown Kaye Brown ... Patient Two
Paul Giddings ... Patient Three
Iain McKee ... Poppy's Antidote Doctor
Bruce Greenwood ... President of the United States
Emily Watson ... Chief of Staff Fox
Mark Arnold ... General McCoy
Shannon Bream Shannon Bream ... FOX News Anchor
James Carroll Jordan James Carroll Jordan ... Harvard Professor
Bill Hemmer Bill Hemmer ... FOX News Anchor
Stacey Swift ... Hospital Doctor
Alessandro De Marco ... Cable Car Attendant
Antonio Magro ... Confused Guard
Stephen Schreiber ... Elderly Patient 1
Count Prince Miller Count Prince Miller ... Elderly Patient 2
Jeff Ricketts ... Poppy's Attorney
Joe Gallina ... Poppy's Security Gate Guard
Ammara Niwaz ... Agent Whiskey's Wife
Mingus Johnston ... First Burly Guard
Samantha Womack Samantha Womack ... Michelle
James Clayton James Clayton ... Kingsman Knight
Bimbo Hart Bimbo Hart ... Kingsman Knight
Chester King Chester King ... Kingsman Knight
Alastair Mackintosh Alastair Mackintosh ... Kingsman Knight (as Alastair Macintosh)
Max Macintosh Max Macintosh ... Kingsman Knight
Tom Parker Bowles Tom Parker Bowles ... Kingsman Knight
Carlos Peres Carlos Peres ... Kingsman Knight
Rest of cast listed alphabetically:
Alessandro Ananasso ... Nurse #1 (uncredited)
Terence Anderson ... Senior Representative #6 (uncredited)
Raj Awasti ... Infected Hospital Patient (uncredited)
Jamie-Lee Beacher ... Pedestrian (uncredited)
Paulina Boneva Paulina Boneva ... Scientist / Senior Nurse (uncredited)
Annarie Boor ... Hotel Guest (uncredited)
Keith Bunnett Keith Bunnett ... Redneck Bar Patron (uncredited)
Dan Burns Dan Burns ... Infected Dancer / Patient (uncredited)
Ross Carter ... Paramedic (uncredited)
Jonathan Cass Jonathan Cass ... Royal Butler (uncredited)
Andy Cheung Andy Cheung ... Senior Representative #8 (uncredited)
Daniel Cheung Daniel Cheung ... Protestor (uncredited)
Gianpiero Cognoli ... Protest Leader (uncredited)
Crystal Compton Crystal Compton ... Festival Goer (uncredited)
Tony Cook ... Chef (uncredited)
Richard Cooper Richard Cooper ... Red Neck Bar Patron (uncredited)
Armin Coralic Armin Coralic ... Security (uncredited)
Rene Costa ... Security (uncredited)
John Crawshaw ... Doctor (uncredited)
Nesba Crenshaw ... Religious Protester (uncredited)
Grant Crookes Grant Crookes ... Paramedic (uncredited)
Mark Cross Mark Cross ... Hot Dog Seller (uncredited)
Nick Davison Nick Davison ... Festival Regular (uncredited)
Jamie De Stains Jamie De Stains ... Paramedic (uncredited)
Leigh Dent Leigh Dent ... Press (uncredited)
Cristina Dohmen ... Newscaster #2 (uncredited)
Robert Eames Robert Eames ... Orderly (uncredited)
Sam Ettleman Sam Ettleman ... Infected Hospital Patient (uncredited)
Gary Fannin ... Suburban Dad (uncredited)
Al Fenderico ... Royal Swedish Grenadier (uncredited)
Alexandra Ford ... VIP Festival Goer (uncredited)
Rachel Fowler Rachel Fowler ... Suburban Mom (uncredited)
Lati Gbaja Lati Gbaja ... Anti-Protester (uncredited)
Claire Greasley Claire Greasley ... Wedding Guest (uncredited)
Shane Griffin Shane Griffin ... Poppy's Guard (uncredited)
Lee Nicholas Harris ... Doctor (uncredited)
Mark Holden ... Newscaster #1 (uncredited)
Pete Buzzsaw Holland Pete Buzzsaw Holland ... Distillery Worker (uncredited)
Helena Holmes ... Glastonbury Party Guest (uncredited)
Honey Holmes ... Senior Nurse (uncredited)
Ruth Horrocks ... Passer By (uncredited)
Derek Horsham ... Senior Representative #3 (uncredited)
Ty Hurley Ty Hurley ... Caged Man (uncredited)
Petros L. Ioannou ... Golden Circle Soldier (uncredited)
Tobias James-Samuels ... Police Officer (uncredited)
Lee Jones Lee Jones ... Red Neck Bar Patron (uncredited)
Solomon Taiwo Justified ... Press (uncredited)
Jackson Kai Jackson Kai ... Festival VIP (uncredited)
Attila G. Kerekes Attila G. Kerekes ... Festival Goer (uncredited)
Ayman Khechini ... Eggsy's Guest (uncredited)
Fred King ... Infected Patient (uncredited)
Stefan Kopiecki ... Royal Footman (uncredited)
Jorge Leon Martinez ... Secret Service Agent (uncredited)
Chiara Lucotti ... VIP Festival (uncredited)
Thorston Manderlay Thorston Manderlay ... Senior Representative #4 (uncredited)
Kenny-Lee Mbanefo ... Security / Bodyguard (uncredited)
Anthony Milton ... Golden Circle Soldier (uncredited)
Feizal Mowlabocus Feizal Mowlabocus ... Glastonbury Guard (uncredited)
Paul A Munday Paul A Munday ... Guest (uncredited)
Yuriri Naka ... Japanese News Reporter (uncredited)
Rex Osafo-Asare ... Journalist (uncredited)
Nick Owenford Nick Owenford ... Office Worker (uncredited)
Christopher Painter Christopher Painter ... National Guard (uncredited)
Jessica Jill Partridge ... Red Neck Bar Patron (uncredited)
Yuha Pihanen ... Archbishop (uncredited)
Laurence Possa Laurence Possa ... Grigor (uncredited)
Ivana Radjenovic Ivana Radjenovic ... Contemporary Dancer / Patient (uncredited)
Sami Rashed Sami Rashed ... Nurse (uncredited)
Mike Ray Mike Ray ... Passer-by (uncredited)
Michael Redmond ... Redneck (uncredited)
Douglas Robson Douglas Robson ... Second Burly Guard (uncredited)
Deborah Rock Deborah Rock ... Tourist (uncredited)
Tamara Sharpe Tamara Sharpe ... Festival VIP (uncredited)
Yaron Shavit ... Protester (uncredited)
Stuart Shepherd-Garner Stuart Shepherd-Garner ... Soldier (uncredited)
Rahji Shrinarine Rahji Shrinarine ... Indian Head of State (uncredited)
Neil Summerville ... Senior Representative #2 (uncredited)
Sinu Suresh Sinu Suresh ... Festival Goer (uncredited)
Michael Thyx Michael Thyx ... Secret Service (uncredited)
Tony Paul West ... Lieutenant Reed (uncredited)
Stuart Whelan ... Royal Guest (uncredited)
David John William Williams David John William Williams ... Wedding Guest (uncredited)
Richard Stephenson Winter ... Senior Representative #1 (uncredited)

Produced by 

Adam Bohling ... producer
Dave Gibbons ... executive producer
Darren Goldberg ... line producer: U.S.
Jane Goldman ... co-producer
Pierre Lagrange ... executive producer
Gianluca Leurini ... line producer: Italy
Stephen Marks ... executive producer
Mark Millar ... executive producer
David Reid ... producer
Claudia Schiffer ... executive producer (as Claudia Vaughn)
Matthew Vaughn ... producer

Music by 

Henry Jackman
Matthew Margeson

Cinematography by 

George Richmond

Film Editing by 

Eddie Hamilton

Casting By 

Reg Poerscout-Edgerton

Production Design by 

Darren Gilford

Art Direction by 

Grant Armstrong ... supervising art director
Jonathan Houlding ... (additional photography)
Joe Howard
Gary Jopling
James Morrall
Tarnia Nicol
David Scott

Set Decoration by 

Rosemary Brandenburg

Costume Design by 

Arianne Phillips

Makeup Department 

Daisy Almond ... hairdresser
Francesca Crowder ... key hairdresser
David Dorling ... crowd hair supervisor
Jess Glanville ... hair trainee: second unit / makeup trainee: second unit
Chloe Grice ... makeup artist
Jenny Harling ... hair colourist
Catherine Heys ... hair stylist: second unit / hairdresser / makeup artist: second unit
Colin Jackman ... sculptor
Holly Jordan ... hair trainee / makeup trainee
Amanda Knight ... makeup designer
Nadine Mann ... hairdresser
Nicola Matthews ... makeup artist
Jessica Needham ... makeup artist (as Jessican Needham)
Silvia Persica ... crowd makeup artist: Italy
Alex Rouse ... wig maker
Andrew Simonin ... key hairdresser
Valentina Spuntarelli ... crowd hairdresser: Italy
Deborah Taylor ... key makeup artist (as Deb Taylor)
Georgia Thompson ... junior hairdresser: crowd
Coral Todd ... crowd makeup artist work experience
Lisa Tomblin ... hair designer
Julia Wilson ... hair supervisor: second unit (as Jules Wilson) / makeup supervisor: second unit
Cat Corderoy ... hair junior: crowd (uncredited) / makeup junior (uncredited)
Rebecca Crang ... crowd makeup: work experience (uncredited)
Amy Elliot ... makeup daily (uncredited)
Annette Field ... hair stylist (uncredited)
Norma Hill-Patton ... personal makeup artist: Halle Berry (uncredited)
Mandy Lyons ... hair stylist: Julianne Moore (uncredited)
Sharon Nicholas ... makeup artist: re-shoots (uncredited)
Adam James Phillips ... crowd hairdresser (uncredited)
Susan Reilly LeHane ... makeup artist: Julianne Moore (uncredited)
Natasha Vincent ... makeup department (uncredited)

Production Management 

David Cain ... second unit production manager
Marco Greco ... production manager: Italy
Teodora Ilie ... assistant production manager
Michael Killoren ... production manager
Iain Mackenzie ... post-production supervisor / unit production manager
Rachel Rosser ... unit manager: second crew

Second Unit Director or Assistant Director 

Maria Aguilar ... cast pa
Amy Ajeto ... assistant to cast
Bradley James Allan ... second unit director
Joe Barlow ... crowd second assistant director
Scott Bunce ... second assistant director: second unit
Chris Burgess ... third assistant director: Splinter Unit
Paula C. Frías ... additional third assistant director: 2nd unit / third assistant director: additional photography
Yara Caubet ... assistant to cast
William Dodds ... first assistant director: additional photography / first assistant director: second unit (opening sequence)
Federica Durigon ... second second assistant director: Italy
Alessandra Fortuna ... second assistant director: Italy
Claire Frayn ... assistant director: key floor runner
Joe Geary ... first assistant director: second unit
Daniel Hillary ... third assistant director: splinter unit
James Manning ... key second assistant director
Phoebe Vale Markham ... crowd third assistant director: splinter unit
Harry Minter ... assistant director
Moumita Mondal ... second unit director
Neil Morgan ... assistant director
Tom Mulberge ... second assistant director: opening sequence
Christian Otty ... second assistant director: splinter unit
Christian Proctor ... splinter unit daily floor pa
Jack Ravenscroft ... first assistant director
Tom Reynolds ... third assistant director: second unit
Sam Rook ... third assistant director
Manpreet King Singh ... trainee assistant director
Luigi Spoletini ... first assistant director
Vanluke Watson ... additional set production assistant: second unit
Tom White ... first assistant director: action unit / first assistant director: splinter unit
Luke Kimble Williams ... third assistant director: crowd additional
Phoebe Young ... base pa: additional photography

Art Department 

Dominic Ackland-Snow ... construction manager
Nicky Ackland-Snow ... construction coordinator
David Ahern ... graphics assistant: dailies
Wasili Angelopoulos ... propmaker
Oliver Benson ... assistant art director
Steve Bowe ... stagehand
Ryan Bradbury ... daily dressing/standby props
Barry Brown ... hod rigger
Leo Burdock ... construction medic
Julia Castle ... art dept co-ordinator
Dan Chater ... model maker: dailies
Mick Chubbock ... stand by plasterer
Dan Clay ... junior draughtsman
Roman Coltellaro ... greensman
Jake Corney ... greensman
James Darnbrough ... stand-by props: dailies
Ruta Daubure ... graphics assistant: dailies
Colin Davidson ... carpenter
Fausto De Martini ... senior illustrator
Stephen Delahunt ... rigger
Irene Dimarca ... art department assistant
Lucy Eyre ... assistant set decorator
Justin Lee Farr ... prop maker
Anthony Fearn ... construction medic
Dave Fisher ... chargehand standby prop
Dean Fisher ... standby props
Padma Fixter ... assistant buyer
Lee Gawthrop ... carpenter
Clara Gomez del Moral ... draughtsperson
Andrew Guyett ... scenic painter
Michael Guyett ... supervisor scenic painter
Terence Harrington ... dressing propman: Terry Harrington
Kevin Harris ... assistant construction manager
Patrick Harris ... assistant art director
Steve Harris ... supervising carpenter
Jane Harwood ... assistant art director
Dean Hawley ... painter
Phil Hawley ... painter
Sam Hollobon ... scenic panter
Yigit Isik ... poster art concept
Charlie Jarvis ... medical props
Wyn Jenkins ... stand-by props
Megan Jones ... draughtsman: dailies
Beth Kendrick ... graphics assistant
Jody King ... h.o.d. sculptor
Martin Kingsley ... assistant property master
Robin Lawrence ... props
Kristen Maloney ... assistant art director/digital asset manager
Charlotte Malynn ... draughtsperson
Tony Marks ... carpenter
Jon Marson ... key greensman
Carly Mason ... graphic designer
Andrew McCarthy ... props
Garry Moore ... standby carpenter
David Moreau ... conceptual set design
Hannah Moseley ... draughtsman
Steven Murphy ... lead greensman
Neil Murrum ... chargehand dressing prop
Laurens Nockels ... props fabrication - Pinewood Creative
Tony O'Callaghan ... scenic panter
Roberto Oliveri ... greens stand-by
Russell Oxley ... prop paintings
Warren Parkinson ... key chargehand standby prop additional photography
Steve Partridge ... painter: labour
Carl Peters ... props
Max Phillips ... trainee art dept
Rebecca Pilkington ... assistant set decorator
Theofano Pitsillidou ... modelmaker
Joshua Polley ... chargehand prop dresser (as Josh Polley)
Daisy Popham ... buyer
Clare Porritt ... assistant set decorator
Esmeralda Power ... graphics assistant: dailies
Polly Rawlings ... greens co-ordinator/buyer
Daren Reynolds ... chargehand standby prop: 2nd unit
Joanne Ridler ... stand-by art director
Steven Ritchie ... 2nd unit standby art director
Paul Robinson ... stand-by props
Steve Salmon ... props
Phil Saunders ... concept artist
Nathan Schroeder ... illustrator
Katie Scopes ... assistant buyer (as Kate Scopes)
Chris Seddon ... drapes master
Nick Shaw ... props
Jamie Shelley ... hod painter
Craig Shoji ... concept illustrator
Dominic Sikking ... lead graphic designer
Nick Slater ... carpenter
Ross Slater ... hod elec rigger
Mark Smith ... props
Sarah Smith ... props
Bethany Spence ... greens
Gareth Sprey ... art department assistant
Bgi Supplies ... Special props
Sean Sweeney ... greensman
Simon Sweeney ... greens supervisor
Fred Taylor ... rigger
Ty Teiger ... property master
Gary Thom ... standby rigger splinter unit
George Thomson ... props
Andrew Tilhoo ... junior draughtsman
Jenny Tobin ... set florist
Lisa Turner ... prop coordinator, buyer
David Venezky ... outside buyer
Nayda Venizelos ... props designer
Stuart Walpole ... standby prop (second unit)
Oscar Watts ... props
Phil Wheeler ... scenic panter
John Whitby ... construction buyer
Candice White ... draughtsperson
Peter Wignall ... storyboard artist
Carl Wilson ... senior propmaker: for BGI Supplies
Thomas Wingrove ... concept artist
Jeff Woodbridge ... carpenter
Max Woodhead ... storyboard artist
Steven Brown ... props maker for stunt training (uncredited)
Paul M. Nolan ... prop maker (uncredited)

Sound Department 

Roberto Dominguez Alegria ... foley mixer
Mark Andrews ... first assistant sound: splinter unit
Mark Appleby ... ADR Mixer
James Ashwill ... foley mixer
Chloe Banham ... sound recordist
Tucker Bodine ... adr recordist
Simon Brown ... boom op-second unit
Noah Bruskin ... adr recordist
Jodie Campbell ... 1st Assistant Sound: Splinter Unit & Additional Photography
Martin Cantwell ... sound effects editor
Paul Carter ... sound effects editor
Andrea Checcacci ... dubbing mixer
Matthew Collinge ... supervising sound editor, Sound Designer, Sound Re-recording mixer
Jonathan Connaught ... sound recordist
Duncan Craig ... second assistant sound
Jack Cucci ... foley mixer
John T. Cucci ... foley artist
Matt Davies ... dialogue editor
Peter Davis ... 2nd sound assistant - daily
Richard Duarte ... foley mixer
Karolina Dziwinska ... sound post-production producer
Robin Gerrard ... boom operator: additional unit
David Giles ... second assistant sound: second unit
Matt Gill ... second assistant sound dailies second unit
John Hayes ... production sound mixer
Neil Hillman ... adr mixer
Jim Hok ... first assistant sound: dailies, additional unit
Ally Hustings ... second adr engineer
Kyle James ... voice over artist
Michael Maroussas ... dialogue editor
Dan O'Connell ... foley artist
Rachel Park ... sound mix technician
Kasper Pedersen ... sound mix technician
Mike Prestwood Smith ... re-recording mixer
Rob Prynne ... sound designer
Erik Karsen Puhm ... adr mixer
Andrew Rowe ... 1st assistant sound
James Sawyer ... second assistant sound: dailies
Robbie Scott ... sound mix technician
Danny Sheehan ... supervising sound editor
John Soukup ... sound transfer recordist
Rob Turner ... assistant sound editor
Ian Voigt ... 2nd unit sound mixer
Oskar von Unge ... assistant sound editor
Robert Weatherall ... sound mix technician
Tom Wilkin ... second assistant sound: Dailies
Mhairi Wyles-Lang ... adr coordinator
Adam Bourne ... assistant foley mixer (uncredited)
Evan J Haley ... sound designer: D-Box Technologies (uncredited)

Special Effects by 

James Bainger ... special effects technician
Casey Banwell ... modeller
Robin Beavis ... special effects floor supervisor
Steve Benelisha ... Special Effects Workshop Supervisor
Julie Bentley ... snow effects consultant
Christopher Brennan ... special effects technician
Mike Butterfield ... snow effects technician
Craig Daly ... senior snow effects technician
Jerome Ellis ... snow effects technician
Alexander Fabre ... design engineer
James Ferguson ... special effects senior technician
Chris Giles ... special effects technician
Tom Goodman ... explosives engineer
Mark Hutchinson ... senior snow effects technician
Halls John ... special effects assistant
Terry Jones ... Special Effects Lead Senior Technician
Craig Leong ... Special Effects Lead Technician
Roger Mann ... special effects senior technician
Doug McKenna ... sfx safety advisor
Martin 'Marty' McLaughlin ... senior special effects technician
Nigel Nixon ... special effects production buyer
Declan O'Donnell ... special effects technician
Karl Openshaw ... special effects technician: Vfx elements
James Payton ... snow technician
John Schofield ... snow effects technician
Ty Senior ... lead snr tech
Darren Shearwood ... special effects technician
Stephen Shelley ... snow effects technician
William Sumpter ... senior modeller
Bgi Supplies ... sfx props
David 'Pinkie' Thomas ... senior special effects technician
Tony Turner ... special effects senior technician
Steven Warner ... special effects supervisor
Nigel Wilkinson ... senior special effects technician
Jonathan Wilson ... special effects senior technician
Barry Woodman ... special effects technician

Visual Effects by 

Tony Abejuro ... lead matchmover: BlueBolt
Borja Hernandez Abellan ... digital compositor
Oliver Adranghi ... compositor: Framestore
Dominic Alderson ... cg supervisor
Neil Alford ... 2D Supervisor: Milk VFX
Xavier Allard ... digital artist: BUF
Corey Allen ... senior paint artist: stereo d
Ross Allen ... digital compositor: The Senate VFX
Chris Anderson ... visual effects producer: Sony Pictures Imageworks
Christopher Anthony ... senior sequence technical director
Berenice Antoine ... digital artist: BUF
Paul Arion ... lead layout artist: MPC
Avi Arora ... qc artist
Paul Ashall ... matchmove artist: framestore
Anelia Asparuhova ... visual effects artist
Achraf Ayadi ... visual effects technical director: framestore
Thai Bach ... lead lighting technical director
Helen Baker ... computer graphics producer: BLIND LTD
Michael Baker ... digital compositor
Michael Balthazart ... visual effects artist
Magali Barbé ... previs artist (as Magali Barbe)
Harry Bardak ... cg supervisor
Steven Barham ... vfx coordinator: The Senate VFX
Scott Bartels ... matchmove artist
Tim Barter ... Digital Artist: The Senate VFX
Keith Barton ... technical support: Milk Visual Effects
Lee Baskerville ... texture artist
Erwann Baudet ... lead effects technical director: Framestore CFC
David Bauer ... screen graphics artist: Blind Ltd
Joel Bautista ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Paula Bell ... roto and paint supervisor
Sara Bennett ... : milk-vfx
Brian N. Bentley ... technical director
Greg Berridge ... digital trainer
Gillian Best ... previs animator: Argon
Angus Bickerton ... visual effects supervisor
Nastasia Bois ... modeler and texturer: Milk-vfx
Caleb Bomysoad ... compositor
Paul Bongiovanni ... lead data wrangler
Nicolas Bonnell ... visual effects producer: BUF
Andrew Booth ... computer graphics supervisor: BLIND LTD
Micha Boström ... previs artist
Jonathan Bot ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Freddie Bowden ... visual effects production assistant
Matt Bowler ... capture lead: cyber scanning, Clear Angle Studios
Amelia Braekke-Dyer ... digital paint and roto lead / lead paint and roto artist
Louise Brand ... Additional Photogrammetry Character & Prop Scanning Services
Mark Breakspear ... visual effects supervisor: SPI
Zaira Brilhante ... visual effects coordinator
Mark Brown ... previs animator: Argon
Stuart Brown ... previs animator: Argon
Pierre Buffin ... visual effects supervisor: BUF
Steven Bussey ... screen graphics designer: BLIND LTD
Serena Cacciato ... previs animator / previs animator: Argon
John Cairns ... compositing supervisor: Sony Imageworks
Lauren Camilleri ... Visual effects: Editor
Zac Campbell ... digital compositor
Daniela Campos Little ... layout artist: SPI
Sarah Cant ... visual effects production assistant: the senate vfx
Ronan Carr Fanning ... cg modeller: Framestore
Owen Carroll ... lead compositor: Framestore
Jordan Catracchia ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Lesly Cazares ... visual effects coordinator: SPI
Vasco Cerqueira ... digital compositor: milk-vfx
Bahar Cetin ... Digital Artist: The Senate VFX
Martin Chamney ... previs supervisor
James Chan ... modeler
Kirk Chantraine ... pipeline architect
Anthony Chappina ... senior effects technical director
Meagan Chechalk ... stereo production coordinator
Yi-Hsuan Kent Chiu ... senior texture painter: Sony Pictures Imageworks
Kelly Roslyn Christophers ... lighting technical director
Simone Ciliani ... visual effects TD: framestore
Julien Cimino ... visual effects producer: pre-production
Allison Clarke ... roto paint lead
Chris Clough ... Digital Artist: The Senate VFX
Michael Collard ... visual effects assistant coordinator
Sean Cooper ... color scientist
Thomas Cosolito ... lead production services technician
Daniel James Cox ... visual effects art director: SPI
Ruxandra Cristoiu ... compositor
Alastair Cross ... lighting td
Noemie Cruciani ... digital compositor: The Senate VFX
Elliesse Cuniff ... production coordinator
Noelle Cyr ... Stereo Manager: Stereo D
Marc Czerwiec ... digital compositor: Framestore
Yassine Dady ... visual effects coordinator: BUF
Heidi Dahle ... digital compositor: Framestore
Christopher Davies ... matchmove: framestore
Mathieu De Saint Jores ... assistant technical director: Framestore
Pierre Debras ... modeling & texturing
Kevin Decatoire ... environment artist
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D
Christophe Dehaene ... digital compositor
Emily Delion ... Production Assistant: SPI
Alberto Della Regina ... effects technical director: Framestore
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Grégoire Delzongle ... visual effects sequence supervisor: BUF
Gianluca Dentici ... senior compositor: The Senate VFX
Kunal Desai ... modeller: Framestore
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical director: StereoD
Ivano di Natale ... digital compositor
Peter Divers ... virtual production lead
Nikola Djordjic ... effects technical director
Michael Dolan ... software engineer
Peter Dominik ... visual effects artist
Thomas Dotheij ... assistant technical director: Framestore
Alex Drinkall ... cyber scanning capture artist: Clear Angle Studios
Peter Dudley ... compositor
Ben Duncan ... visual effects coordinator
Daniel Duwe ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Dave Early ... head of digital matte painting: Frametore
Paddy Eason ... additional vfx set supervisor
D. Edwardz ... Previz Artist
David Elices ... digital compositor
Marion Eloy ... digital artist: BUF
Jack Elworthy ... Capture Lab TD: Framestore
Melissa Espina ... depth department manager: 3D conversion
Peter Evemy ... matchmove artist
Florent Falipou ... technical director: BUF
Marq Faulkner ... lighting td: SPI
Federico Favaro ... lead rigger: Framestore
Ryan Fear ... motion control producer
Ian Fellows ... compositor
Siân Fever ... previs editor
Maike Fiene ... previsualization artist
Will Fife ... lead creature fx td
Alexander Fisk ... production coordinator: Stereo D
Shaun Fontaine ... paint and roto: framestore
Tom Fonvillars ... lighting technical director: framestore
Les Foor ... lead element qc artist
Nikeah Forde ... visual effects production manager
Cody Fox ... senior production coordinator: SPI
Richard Frazer ... visual effects supervisor: BlueBolt
Layne Friedman ... compositor: SPI
Amber Fullwood ... visual effects assistant
Anthony Fung ... visual effects artist
Benoit Gadreau ... technical director: BUF
Megan Galbraith ... visual effects coordinator
Daniel Gardiner ... digital compositor: BlueBolt
Johan Gay ... Digital Artist: The Senate VFX
Kieran Gee-Finch ... screen graphics designer: BLIND LTD
Joshua Gengler ... lead element qc artist
Natalia Germi ... texture artist
Olivier Gilbert ... design support: BUF
Simone Giurelli ... paint and roto: framestore
Cyrille Gohier ... digital compositor: framestore
Filippo Golin ... digital compositor
Florian Gourdin ... digital artist: BUF
Pradeep Gownipuram ... digital compositor: MPC
Richard Graham ... capture supervisor: Framestore
Itay Greenberg ... Digital Compositor: Framestore
Aoife Greenham ... Digital Artist: The Senate VFX
Paul Greenwood ... camera td
Alexander Griffin ... roto/prep
Larry Gritz ... software development
Joshua Grow ... joust tech
Jandira Guasque ... 3D scanning specialist: Efficacy4D
Alex Guri ... vfx supervisor: The Senate VFX
Benjamin Guy ... matchmove artist
Charlie Habanananda ... digital grading artist
John Haley ... on set visual effects supervisor
Tyler Halle ... vfx artist
Meriam Hamila ... digital artist: BUF
Daniel Hammonds ... digital compositor: framstore / paint & roto artist: Framstore
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director
Lisa Hansen ... visual effects producer: BlueBolt
Luke Hardisty ... digital compositor
James Harmer ... lead environment artist
Bruce Harris ... Digital Artist: The Senate VFX
Joey Harris ... Digital Artist: The Senate VFX
Chris Hebert ... visual effects photographer
Alex Heffner ... visual effects lead
Ethan Helms ... assistant lead stereoscopic compositor
Barrie Hemsley ... visual effects producer
Sarah Hemsley ... visual effects executive producer: The Senate VFX
Sebastian Hesselsjö ... digital compositor: BlueBolt
Claire Louise Hill ... previsualization artist: The Third Floor
Sebastian Hingston ... matchmove artist: Framestore
Andre Hitsøy ... lighting td: Framestore
Maung Maung Hla Win ... look development lead: Sony Pictures Imageworks'
Claire Louise Hoey ... paint & roto artist
Justin Holt ... texture paint supervisor: SPI
Mike Hong ... modeler: Sony Pictures Imageworks
Will Hooper ... visual effects assistant
Adam Hopper ... digital compositor
Russell Hopwood ... compositor
Mungo Horey ... screen graphics designer: BLIND LTD
Rob House ... character effects artist
Ginger Hsu ... compositor
Danny Huerta ... dgital producer
Alex Hulse ... compositor
Neeraj Ingle ... digital compositor: Sony Imageworks
Paul Ingram ... environments technical director
Michitaka Inoue ... modeller
Shinya Ishii ... cg modeler
Velichko Ivanov ... digital compositor
Vili Ivanov ... Digital Artist: The Senate VFX
Albena Ivanova ... Digital Artist: The Senate VFX
Jason Ivimey ... lead previs animator: Argon
Kaya Jabar ... previs artist / virtual production lead
Owen Jackson ... compositor
Siddarth Jambhulkar ... stereo compositor
Zayn Jinah ... stereoscopic production coordinator: Stereo D
Rory Jones ... vfx coordinator
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Morten Frølich Jæger ... modeler: Framestore
Niels Peter Kaagaard ... previs asset builder: Argon
Lindsey Kaiser ... stereo executive producer
Anurag Kapil ... matchmove and rotoanim artist
Tomi Keeling ... motion control operator
Ian Kelly ... digital artist
Andrew Kennedy ... stereoscopic technical director: Stereo D
Damien Kessler ... visual effects artist: framestore
N. Bantu Key ... digital colorist: marketing (as Ntana Key)
Louis Kim ... digital compositor: industrial light & magic
Marvin Kim ... model supervisor
Paul Kirsch ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Kevin Kitchel ... effects technical director
Ashwin Kumar ... Roto Vfx/keying
Romane Landrieux ... digital artist: BUF
Heather Langford ... paint and rotoscope artist: Framestore
Mary Lapena ... compositor: The Senate VFX
Philip Larson ... resource specialist: SPI
Chris Lawrence ... visual effects supervisor: framestore
Tim Leask ... data wrangler
Justin Lee ... visual effects systems engineer: Sony Imageworks
Phoenix Woung-Bi Lee ... effects technical director: Framestore
Simon Leech ... digital artist
Duncan Lees ... 3D scanning specialist: Efficacy4D
Louisa Hoi-Tung Leung ... visual effects coordinator
Tom Lewis ... data wrangler
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Julie Liu ... senior production coordinator: SPI
Gabriel Lobb ... production assistant: The Senate VFX / vfx set pa
Mary Lobb ... visual effects coordinator
Nick Lobban ... matchmove artist: Framestore
Reilly Lohr ... senior texture painter
Sam Lucas ... modelling lead: MILK VFX
Shannon Y.F. Lum ... visual effects coordinator
Gokul Mahajan ... Sr. Supervisor Finaling
Ravi Mahapatro ... line producer: Stereo D
Lee Maher ... visual effects coordinator: Framestore
Buthaina Mahmoud ... Software Engineer
Carson Majors ... rotoscope lead
Vincent Febriyanto Mak ... stereo compositor: Stereo D
Pierre-Yves Marin ... digital artist: BUF
Ivaylo Marinov ... digital artist: The Senate VFX
Dominic Martin ... digital artist
Arthur Marx ... digital artist: BUF
Nathan McConnel ... animation supervisor: Framestore
Jason McDonald ... previs supervisor: Argon
Declan McGuire ... pipeline technical director
Jim 'Big Dog' McLean ... cg supervisor
Craig McPherson ... supervising animator: SPI
Liam Meakins ... stereoscopic compositor
Antonio Meazzini ... digital compositor
Horacio Mendoza ... lead effects technical director: Framestore CFC
Ian Menzies ... motion control operator
Károly Mesterházy ... environments technical director
Joanna Migodzinska ... previs artist
Annie Mitchell ... visual effects artist
Scott Mitchell ... visual effects producer
Lionel Mullot ... technical director: BUF
Atyeb Muneer ... digital artist: The Senate VFX
Tomas Munzar ... digital compositor
Carly Nadeau ... senior production coordinator: Stereo D
Lexi Narowski ... production assistant: Sony Pictures Imageworks
Sébastien Nebout ... lead digital artist: BUF
Bruce Nelson ... lead compositor: Framestore
Jarrod Nesbit ... senior digital production manager
Nicolette Newman ... texture artist: framestore
Lucas John Ng ... visual effects coordinator
Bryce Nielsen ... visual effects producer
Geoffrey Niquet ... visual effects supervisor: BUF
Clare Norman ... executive producer: Milk Visual Effects
Abdelkader Nouar ... creature td: Framestore
Marion Nove-Josserand ... lead lighting: Framestore
Steve Oakley ... visual effects artist
Cem Olcer ... digital artist: BUF
Gerome Oldfield ... modeller: framestore
Lalit Om Prakash ... assistant stereo supervisor
Alban Orlhiac ... lead texture artist: framestore
India Osborne ... project manager: BUF
Raphael Oseguera ... roto department manager
Pablo Otero ... matchmove artist
Amanda Pamela ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Guo Kun Pan ... render support: Framestore
Tom Partridge ... visual effects editor
Dana Passarella ... stereoscopic compsitor
Bhavik B. Patel ... digital compositor: BlueBolt / digital compositor: MPC London
Holly Pavlik ... visual effects editor: Sony Pictures Imageworks
Joe Pavlo ... compositor
Henry Pearce ... 3d scanning technical supervisor: propshop
Jessica Pearce ... production coordinator: Stereo D
Claire Pegorier ... digital effects artist
Cinzia Pegorin ... lighting technical director: Framestore
Gina Pentassuglia ... crowd technical director: MPC
Miriam Pepper ... senior matchmove artist: Framestore
Marshall Petersen ... visual effects artist
Addison Petrie ... paint and roto artist: framestore
Nandan Phansalkar ... visual effects artist
David Jeffrey Phillips ... stereographer
Danielle Pickup ... Visual effects production assistant
Jacek Pilarski ... digital matte painter: Framestore
Félix Pirritano ... sequence supervisor: BUF
Milen Piskuliyski ... lead texture artist
Rob Pizzey ... supervising digital colourist
Mike Pope ... Digital Artist: The Senate VFX
Paula Pope ... visual effects producer: The Senate VFX
Tim Preston ... digital compositor: Framestore
Holly Price ... Visual effects associate production manager
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Albert Valls Punsich ... cg modeler
Lauren Purdy ... visual effects coordinator
Maik Pham Quang ... lead matchmove artist: Framestore
Maickel Quinet ... digital compositor
Magdalena Radziuk ... line producer
Travis Ramsdale ... previs artist
Karl Rapley ... previs supervisor
Sagar Rathod ... pre-viz artist
Kisholay Ray ... production coordinator
Simon Richert ... digital artist: BUF
Dominic Ridley ... Photogrammetry cyberscanning services: clear angle studios
Mnandi Ridley ... visual effects artist: Clear Angle Studios
John Roberts-Cox ... Digital Artist: The Senate VFX
Matthew Robinson ... matchmove artist: framestore
Neil Roche ... rigging lead: Milk VFX
Xavier Roig ... environments generalist: SPI
Couturiaux Romain ... digital compositor: Framestore
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Marc-Olivier Rouleau ... pipeline technical director
Stuart Rowbottom ... digital artist
Jonak Roy ... software development and support
Maya Roza ... digital compositor
Angel Gil Ruiz ... senior matchmover
Yashaswi Salandri ... matchmove artist
Sam Salek ... lead compositor: Framestore
Priam Sampaio ... pipeline technical director: The Senate VFX (as Priam Sampino)
Kevin Sanders ... stereoscopic compositor
Matteo Sanna ... previs artist: Argon Fx
Ignacio Santamaria ... previs artist
Ryan Saper ... modeler
Arthur Sarthou ... technical director: BUF
Atsushi Sato ... character animator
Nicolas Sauval ... fx artist: Framestore
Craig Saxby ... vfx coordinator mpc
Robert Schajer ... visual effects executive producer: BUF
Anton Schefter ... visual effects coordinator
Jordan Schilling ... lead compositor: Sony Pictures Imageworks
Eduardo 'Lalo' Schmidek ... senior previs artist: The Third Floor
Conor Schock ... digital compositor: SPI
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Karl Schudeck ... previs animator: Argon
Guy Schuleman ... visual effects artist
Tom Schultz ... matchmove supervisor: SPI
John Sellings ... Digital Artist: The Senate VFX
Luca Serafini ... digital compositor
Joseph Severn ... data wrangler
Khizar Shabir ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Neetha Shankar ... depth artist
Jessica Sharp ... line producer: Stereo D
Rob Shears ... visual effects producer: Framestore
Steve Shearston ... senior effects technical director
Yi Shen ... associate production manager
Naveen Shukla ... compositor: Framestore
Shyamchand ... digital compositor
Luke Sikking ... digital compositor: Framestore
Vivek Kumar Singh ... paint supervisor
Chrystia Siolkowsky ... crowd td
Ed Siomacco Jr. ... character effects lead
Tomos Sion ... digital compositor
Jonty Smith ... visual effects artist: clear angle studios
Maxwell Smith ... environments technical director
Parker Smith ... stereo compositor
Ivan Sorgente ... digital compositor
Damien Stantina ... digital artist: BUF
Joseph Angelo Steel ... 3D scanning specialist: Efficacy4D
Orde Stevanoski ... pipeline architect
Jordan Stolearcius ... final qc
Nigel Stone ... director of photography: visual effects elements unit & additional photography
Barnaby Stoppard ... Digital Artist: The Senate VFX
Trevor Strand ... compositing supervisor
Nishant Subrahmanian ... visual effects production manager
Sudhirvarma ... stereo compositor: StereoD
Troy Summersett ... vfx artist: Stereo D
Romain Sunier ... technical director: BUF
Alesja Surubkina ... paint and roto: framestore
David Swift ... Digital Artist: The Senate VFX
Robert Szabo ... paint & prep artist
Hanoh Szpira ... digital artist: BUF
Kaz Tanaka ... imaging supervisor
Taisuke Tanimura ... senior software engineer
Dipak Tarpara ... stereoscopic compositor
Ahmet Levent Tasel ... character pipeline technical director
Sebastien Tessier ... lead lighting td: SPI
Ali Tezel ... layout td: SPI
Guillaume Thimus ... Senior Lighting TD: Sony Imageworks
James Thompson ... assistant technical director
Eligijus Titas ... fx technical director
Kim Tobin ... compositor
Sébastien Tourneux ... technical director: BUF
Sebastian Tran ... lead paint artist: Framestore
Gareth Tredrea ... compositor
Nick Tregenza ... Digital Artist: The Senate VFX
Chris Treichel ... director of production: Stereo D
Jean Tsai ... pipeline technical director
Eric Tsui ... post-vis artist: The Third Floor
Max Tyrie ... animation director
Georgios Tzoumas ... technical director: BUF
Shreya Uchil ... character fx td
Jonny Vale ... visual effects marketing: MPC
Isha van Moort ... visual effects coordinator: framestore
Olivier Van Zeveren ... digital artist
Mohit Varde ... digital compositor: The Senate
Vivaswan Venkat ... visual effects coordinator
Victor Vilceanu ... digital artist: BUF
Keven Viragh-Begert ... layout artist: Sony Pictures Imageworks
Andres Vitale ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Keith Wallis ... Digital Artist: The Senate VFX
Nicky Walsh ... lead data wrangler
Martin Waters ... visual effects supervisor: The Senate
Arnaud Watteau ... digital artist: BUF
Luke Webster ... Digital Artist: The Senate VFX
Chris West ... digital compositor
Harvey West ... systems administration
George Wharton ... compositor: Framestore
Alysia Wildman ... VFX Co-Ordinator - The Senate VFX
Sarah Williamson ... visual effects line producer
Timmy Wong ... Digital Artist: The Senate VFX
Richard Worsley ... matchmove artist: framestore
Joe Worthington ... lighting technical director: Framestore
Dane Wylie ... depth lead
Jose Yapor ... layout lead
Kelvin Yee ... lead compositor: Sony Pictures Imageworks
Sarah K. Young ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Shaun Yue ... screen graphics designer: BLIND LTD
Rebecca Hung Han Yun ... visual effects artist
Fabio Zangla ... cg supervisor
Christian Zeh ... compositing supervisor
Dan Ziegler ... lead pipeline technical director
Billy Ziller ... motion control producer
Nicholas Zissimos ... compositor
Annabelle Zoellin ... visual effects coordinator: BUF
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul ... tracking (uncredited)
Vicki Juhasz ... roto/prep: milk-vfx (uncredited)
Chris Kessler ... production services technician (uncredited)
Se-kwon Kim ... ScreenX producer (uncredited)
Andrea Lackey Pace ... executive director of editorial: production services and resources (uncredited)
Addison Pauli ... editorial coordinator: Sony Pictures Imageworks (uncredited)
Stuart Penn ... additional visual effects supervisor: Framestore (uncredited)
Pete Phillips ... roto/prep: milk-vfx (uncredited)
Sahil.Wadhwani ... visual effects coordinator (uncredited)
Tonya Strantzi ... pipeline technical director: Framestore (uncredited)
Andy Walker ... additional cg supervisor: framestore (uncredited)

Stunts 

Kevin Abercrombie ... 2nd unit stunt rigging coordinator
Bradley James Allan ... stunt coordinator
Les Allen ... stunt performer
Guiomar Alonso ... stunt performer
Lee Bagley ... stunt bus driver
Adam Basil ... stunt performer
Lloyd Bass ... stunt performer
Thomas Billings ... stunt performer
Darryl Canham ... stunts
Stephanie Carey ... stunt performer
Vonzell Carter ... stunt performer
Loyd Catlett ... stunts
Jimmy Chhiu ... stunt performer
Nick Chopping ... 2nd unit
Adam Collins ... stunt performer
Joel Conlan ... stunt performer
Gary Connery ... stunt performer
Matt Crook ... stunt performer
Nicholas Daines ... stunt performer
Andrius Davidenas ... stunt performer
Ben Dimmock ... stunt driver
Robin Earle ... stunt rigger
James Embree ... stunt performer
Rick English ... stunt double: Colin Firth
Ashley Fairfield ... stunt drone operator
Niki Faulkner ... stunt driver
Aldonio Danny Frietas ... stunt performer
Aaron Gassor ... stunt double: Elton John
Mark Ginther ... stunt coordinator: L.A. previz unit
Luke Gomes ... stunt performer
Oliver Gough ... stunt performer
Sarah Greensmith ... department coordinator
Steve Griffin ... stunts
Guillermo Grispo ... fight coordinator
Tom Hallahan ... stunts
Krystof Hansbury ... stunt rigger
James Harris ... stunt performer
Tom Hatt ... stunt performer
Paul Heasman ... stunt performer
Robert Hladik ... stunt performer
Lou Horvath ... stunt rigger
Brendon Huor ... stunt performer
Dave Judge ... assistant stunt coordinator
Adam Kirley ... stunt coordinator
Cristian Knight ... stunt driver
Yung Lee ... stunt viz editor
Michael Lehr ... stunt performer
Andy Lister ... Charlie/JD Stunt Double
Nathaniel Lonsdale ... stunt actor: fight sequence
John Macdonald ... stunt performer
Ben Mahoney ... stunt rigger
Boris Martinez ... stunts
Nick McKinless ... stunt coordinator: additional photography
Casey Michaels ... stunt double: Julianne Moore
Theo Morton ... stunt performer
Neil Murray ... stunt rigger
Daniel Naprous ... horse master
David Newton ... stunt performer
Daren Nop ... stunt performer
David Nop ... stunt performer
James Pavey ... stunt performer
Justin Pearson ... stunt double: Tom Benedict Knight / stunt performer
Rashid Phoenix ... stunt performer
Andy Pilgrim ... stunt performer
Chris Pollard ... stunt driver
Tilly Powell ... stunt double: poppy delevingne / stunts
Michael Brian Rawlins ... Stunt Double: Pedro Pascal / Western Stunt Specialist
Michael Redmond ... stunt performer
Shane Roberts ... stunt performer
Douglas Robson ... stunt double: Channing Tatum
Tom Rodgers ... stunt performer
Hasit Savani ... stunt performer
Nicholas Schodel ... stunt rigger
Luke Scott ... stunt double: Taron Egerton
Martin Shenton ... stunts: Keith Allen
Matt Sherren ... stunt performer
Matthew Stirling ... stunt performer
Dawid Szatarski ... assistant fight co-ordinator
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer
Gary Thom ... stunt rigger
Arran Topham ... stunt double: Taron Egerton
Frank Torres ... stunt rigging coordinator
Greg Townley ... stunt performer
Luke Tumber ... stunt performer
William Wahbah ... stunts
Joe Watts ... stunt double: Mark Strong
Nathan Whatton ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Ryan S. Adams ... camera trainee
Antony Allen ... lighting technician (as Anthony Allen)
Rich Allen ... splinter unit: lighting console programmer - dailies
Josh Andrews ... video assistant: additional photography
David Appleby ... key grip
David Arms ... aerial stabilised head tech / 1st ac
Phil Arntz ... phantom camera technician
Billy Askew ... camera trainee
Giampaolo Bagala ... Key grip Italia
Alex Bailey ... still photographer
Chris Bain ... additional camera operator
Simon Baker ... lighting programmer: rigging
Jon Ball ... electrician: daily
Sebastian Barraclough ... first assistant camer: "a" camera
Dafydd Bates ... DIT/Video Assist dailies
Liam Beard ... assistant digital imaging technician
Leonardo Beltrame ... best boy
Angus Benson-Blair ... drone pilot
Jason Berman ... phantom technician
Jack Bridges ... rigger
Steve Brooke Smith ... vfx camera operator
Bobby Brown ... electrician
Quentin Brown ... digital imaging technician: splinter unit dailies
Jamie Bruce ... electrician
Leo Bund ... Drone Camera Op
Emmet Cahill ... key grip: additional photography
Joshua Callis-Smith ... dailies colourist / digital imaging technician
Steven Casali ... video operator:splinter unit
Michael Chambers ... gaffer second unit
Chris Chanda ... aerial operator: New York
Joe Chapman ... lighting technician
Simon Chubbock ... digital lab supervisor
Andres Claridge ... second assistant camera/loader: additional photography
Nicholas Clarke ... additional electrician
Alex Collings ... second assistant camera
Sean Connor ... A-camera 1st AC: 2nd unit
Dick Conway ... electrician
Josselin Cornillon ... dit assistant: additional photography
Oli Couch ... underwater electrician
Christopher Clark Cowan ... handheld camera operator 2nd unit
Jim Crowther ... best boy: grip
Simon Cullen ... sparks rigger
Adam Dale ... aerial director of photography
Ash Daniyan ... dallies Colorist / digital imaging technician: additional photography
Carlos De Carvalho ... cinematographer: splinter unit
Mardon de Carvalho ... digital imaging technician: splinter unit
Ruy De Carvalho ... camera trainee: splinter unit
Tim Dean ... libra technician
Galo Dominguez ... Lighting console programmer: Dailies
Joe Douglas ... central loader: dailies
Graham Driscoll ... electrician
Mitch Dubin ... camera operator: "a" camera
James Edgcombe ... video assistant dailies splinter unit / video assistant dailies
Laurence Edwards ... head technician
Tom Elgar ... video operator: second unit
Harry Elvin ... crane technician dailies
Sian Farley McBride ... wirecam programmer (as Sian McBride)
Jonathan Farr ... loader VFX/drone unit
Wezley Joao Ferreira ... video assistant: splinter unit
Ben Foat ... second assistant camera: 'c' camera, second unit
James Foreman ... electrician
Steve Fox ... electrician
Dan Gamble ... second assistant camera: "b" camera, main unit
Harry Gamble ... second assistant camera
John Gamble ... A camera operator 2nd Unit
Tom Gamble ... camera trainee: main unit
Karina Genis ... second assistant camera: 2nd unit dailies
Mark Gerasimenko ... aerial director of photography: San Diego
Max Glickman ... additional first assistant camera
Eugene Grobler ... electrician: second unit
Luke Andrew Haddock ... video assistant
Tony Hair ... lighting technician
Craig Hall ... assistant camera
Gareth Harfoot ... aerial camera operator
Mikey Ray Harkins ... Lighting Console operator: Rigging
Dan Hartley ... video assist operator: additional photography
Rob Hayns ... wire cam rigger
Steve Hideg ... russian arm technician
John Higgins ... chief lighting technican
Tony Higgins ... lighting technician
Des Hills ... russian arm precision driver
Rory Hinds ... splinter unit dp
Paul Holley ... rigging electrician
Larry Hurt ... crane technician: second unit
Lee Johnson ... electrician: second unit
Sam Jones ... practical electrician
Russell Kennedy ... first assistant camera
Giles Keyte ... still photographer
Mike King ... lighting technician (as Michael-Daniel-King)
Ed Kirby ... practical electrician
Sam Kite ... rigging gaffer: second unit
Aaran Lewis Leach ... second assistant: Splinter Unit
Wayne Leach ... rigging gaffer
Adam Lee ... rigging: set electrician
Paolo Leurini ... electrician
Oliver Loncraine ... additional camera operator: second unit
Stefano Marino ... gaffer: Italy
Dave Marriott ... electrician
Filippo Maso ... camera trainee: additional photography
Stephen Mathie ... lighting programmer
Charlie Maton-Presley ... camera trainee
Guy McCormack ... video playback operator
Guy McDonald ... wire cam rigger
Danny McGee ... practical electrician
Joe McGee ... hod practical electrician
Ossie McLean ... b camera / steadicam operator
Flavio Meloni ... electrician
James Metcalfe ... digital imaging technician: second unit
Darren Miller ... uav aerial camera operator
Daniel Moriarty ... grip: dallies
Tim Morris ... first assistant camera: splinter unit
Will Morris ... first assistant camera: "c" camera, main unit
Dean Morrish ... second assistant a camera: second unit
Spencer Murray ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Gary Owen ... rigging electrician
Robert Palmer ... first assistant camera: "b" camera, steadicam
Ben Parish ... second assistant camera: underwater sequence
Elvis Pasqual ... electrician: rigger
Steve Petrie ... video assistant
Darren Piercy ... crane technician
Toby Plaskitt ... russian arm operator
Luke Pochetty ... lighting technician
Nick Poole ... camera trainee: additional photography
Yurandi Poots ... lighting technician: splinter unit
Rob Portus ... libra technician
Stephen Price ... phantom camera technician
Michele Abramo Puricelli ... libra head technician: dailies
Michael Race ... electrical rigger
Mick Race ... electrical rigger
Keith Rafferty ... practical electrician
Terry Robb ... gaffer: third unit
Ben Casciello Rogers ... additional second assistant camera
Sean Rogers ... libra head tech: dailies
Dani Rose ... drone pilot (as Daniel Rose)
James Sams ... best boy grip: 2nd unit
Ian Scafe ... additional video assistant
Adam Sculthorp ... aerial camera operator: drone
Stuart Sheppard ... electrician rigging crew
Craig Shiels ... b camera grip
Kat Spencer ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Sam Spurgeon ... digital imaging technician: splinter unit dailies
Adrian Stephens ... 2nd assistant camera: additional
Peter Talbot ... director of photography: splinter unit
Carole Taylor ... script supervisor
Sam Taylor ... camera trainee: dailies
Andy Thomson ... russian arm technician
Iain Thomson ... dit assist (splinter unit)
Benjamin Treplin ... camera/steadicam operator: a camera (additional photography)
Stamos Triantafyllos ... steadicam operator: mk-v ar operator: second unit
Mustafa Tyebkhan ... digital imaging technician: Additional Photography
Pete Wade ... camera trainee dalies
Nick Wall ... still photographer
Mitch Whiskers ... rigging electrician (as Mitch Whisker)
Shawn White ... gaffer: additional photography
Marc Wolff ... pilot: camera helicopter
Tim Wooster ... director of photography 2nd unit
Ross Lusted ... electrician: dailies (uncredited)

Animation Department 

Viola Baier ... animator
Philip Barnard ... animator
James Berkley ... animator
Krzysztof Boyoko ... senior animator
Felipe de Lanteuil ... animator
Heng Gao ... animator
Juan Alejandro Gomez ... animator
Chris Hutchison ... animator
James Kasapis ... animator
Martin Lanzinger ... animator
Ryan O'Reilly ... animator
Nicholas St. Clair ... senior animator: Sony Pictures Imageworks
Adam Ward ... animator

Casting Department 

Katy Covell ... casting assistant
Lillie Jeffrey ... casting associate
Tamsyn Manson ... casting assistant
Benedict Minghella ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Fiona Barty ... jewellery modeller
Abigail Best ... senior tailor
Tommy Blunkell ... additional set costumer
Phillip Boutte Jr. ... costume concept artist
Claudia Bradbury ... costume assistant: re-shoots
Max Brennan ... set costumer
Sam Brooke-Taylor ... principal costumer: daily
Joel Christopher ... costume assistant
Jake Collier ... set costumer
Geneva Corlett ... stunts costumer
Corey Deist ... assistant costume designer
Geri Doherty ... set costumer (re-shoots)
Lucy Donowho ... principal costumer
Julia Drummond-Haig ... set costumer
Kristen Ernst-Brown ... costume buyer
Liz Essex ... costume assistant: daily
William Evans ... costume assistant
Sara Fay ... head cutter
Lily Gibbs ... costume coordinator
Jessica Goodall ... costume concept artist
Alex Grace ... principal costume standby
Jenny Hawkins ... costumier: Ms. Moore
Greg Hopwood ... costume concept artist
Max Hunt ... costumer
Gary Hyams ... wardrobe master
Nigel Hyams ... daily costumer
Klaire Jamin ... costume buyer
Anne Lavender-Jones ... Principal costumer
Jane Law ... costumes for Julianne Moore
Maia Herzog Lee ... costume assistant
Ella McEwan ... daily senior costume maker
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Jackie Moody ... chief textile artist
Michelle Moon ... costumer
Michael Mooney ... assistant costume designer
Laura Morgan ... associate costume designer
Gabriella Morpeth ... principal costumer: daily
Shirley Nevin ... wardrobe supervisor
Sophie O'Neill ... principal head buyer
Matt Payne ... costume assistant
Julia Piatkowska ... junior costume assistant
Eva Roelfs ... Principal Junior Assistant
Emma-Louise Ryan ... costumer: daily
Lorraine Sibanda ... principal buyer
Claire Suckall ... assistant textile artist: daily
Sekou Traore ... costume assistant
Wyn Vaughan-Humphreys ... costume assistant
Lex Wood ... principal truck supervisor
George Sayer ... second assistant costume designer (uncredited)

Editorial Department 

Milton Adamou ... stereoscopic post executive: Deluxe 3D Stereo D
Dinara Aprymova ... assistant trailer editor
Ryan Axe ... trainee assistant editor
Riccardo Bacigalupo ... first assistant editor
Fred Brown II ... assistant editor: EPK and BTS
Sara Buxton ... assistant colourist
Maria Chamberlain ... digital intermediate assistant colourist
Tom Coope ... first assistant editor
Tom Corbett ... digital film bureau
Georgina Cranmer ... digital intermediate assistant
Andy Dickinson ... digital lab operator (as Andrew Dickinson)
Rob Farris ... digital intermediate head of production
Gianluca Ferrari ... digital film bureau
Christopher Frith ... assistant editor
Robbie Gibbon ... assistant vfx editor
Shay Greenfield ... assistant editor: EPK, TV Spots, Trailers
Russell Harnden III ... editor: HBO First Look
Lawrence Hook ... digital intermediate assistant
Edward Johns ... digital film bureau
Kenny Li ... digital lab operator: additional photography
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Ben Mills ... vfx editor
Jonathan Petts ... digital lab operator
Alexander Phillips ... digital film bureau
Alexander Phillips ... digital film bureau
Finlay Reid ... digital film bureau
Shaun Richards ... digital intermediate producer
Daniel Tomlinson ... digital on-line editor
Laurent Treherne ... digital film technical supervisor
Miriam Alvarez ... assistant stereo editor: Stereo D (uncredited)

Location Management 

Julian Bivol ... location assistant: Birmingham
Andrew Michael Buckley ... Supervising Location Manager / supervising location manager
Bruno Cassoni ... unit location manager: Longcross
Chris Clifford ... locations marshal: additional photography
Alice Doughty ... Additional Photography: Assistant Unit Manager / Longcross Studio Assistant
James Fletcher ... location assistant
Emma Harrison ... location marshal
Jonny Hodgetts ... location marshall
Annabelle Hood ... location marshal
Alex Jaep ... location assistant
Vinnie Jassal ... location manager
Karin Kavanagh ... location coordinator
Dan Laborde ... location scout
Simon Lam ... location marshal
Hannah Lamb ... assistant location manager
Lucy Lee ... location assistant
Jenni Lewis ... assistant location manager
Jj McAllister ... location assistant: additional photography
Matt Mirrington ... location assistant: additional photography
Ross Monaghan ... Assistant Location Manager: Second Unit
Faye Newton ... assistant location manger: second unit
Jade Scopes ... location assistant
Denis Sewell ... location assistant
Paul Mark Synnott ... location marshall
Tom Timbers ... location assistant
Anastasia Tolmacova ... location marshall
Thomas Woods ... location manager: second unit

Music Department 

John Barrett ... Score Recordist
Sean Barrett ... assistant orchestrator
Jonathan Beard ... additional orchestrations
Alex Belcher ... composer: additional music
Mark Berrow ... violin
Rachel Bolt ... viola
Al Clay ... music score mixer
Stephen Coleman ... lead orchestrator
Brooke deRosa ... score vocalist
Jack Dolman ... supervising music editor
Maverick Dugger ... score technical engineer
Matt Dunkley ... conductor
Alex Ferguson ... assistant engineer
M.V. Gerhard ... soundtrack producer
Dan Goldwasser ... soundtrack producer
Gavin Greenaway ... conductor
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Heavy Young Heathens ... trailer music
Matt Jones ... score assistant engineer
Matthew K. Justmann ... music production services
Andrew Kinney ... orchestrator
Roger Linley ... musician: double bass
Steve Mair ... musician: double bass
Fabio Marks ... score technical engineer
Gianluca Massimo ... assistant engineer
Gerard McCann ... music editor
Perry Montague-Mason ... orchestra co-leader (as Perry Montague Mason)
Ian Neil ... music supervisor
Felipe Pacheco ... score technical engineer
Tom Pigott Smith ... musician: violin
Toby Pitman ... guitar
Richard Pryce ... double bass
Thomas Rudd ... musician
Jason Soudah ... composer: additional music
Jill Streater ... head of music preparation
Ryan Taubert ... composer: additional music
Jamie Thierman ... assistant orchestrator
Edward Trybek ... additional orchestrations
Alvin Wee ... score mix assistant
Henri Wilkinson ... additional orchestrations
Elyse Willis ... singer
Catherine Wilson ... music editor
Nick Wollage ... score engineer
Monica Zierhut ... vocal contractor
Jordan Rees ... composer: trailer music (uncredited)

Transportation Department 

Marius Badoiu ... grip driver
Michael Barrow ... 4x4 transportation coordinator/supplier
Justin Brooks ... facilities captain: second unit
Murray Burnett ... unit driver
Dean Burtenshaw ... transportation dispatcher
Richard Cain ... unit driver
Stuart Clayson ... standby camera tech
Dobrin Daniela ... facilities coordinator
John Doran ... unit driver
Barry Dye ... unit driver
Mark Edwards ... driver: Producer
Michael Geary ... action vehicle supplier: Motorhouse
Marc Grimsey ... unit driver
Kit Harvey ... action vehicles (as Kit Harvy)
Stephen Inwood ... tech truck driver: second unit (splinter unit)
Declan Lambert ... hod tech vehicles
Matteo Leurini ... transportation manager Italy
Rob Lloyd ... mini bus driver
Rachel Lydiate ... 2nd unit tech hod
Davis Nicky ... unit driver
Eugenia Ricceri ... transportation coordinator
Mark Richards ... unit driver
Katerina Ruskova ... facilities coordinator (as Ruskova Katerina)
Charlie Sparrow ... driver: Claudia Schiffer / unit driver
Dean Thomas ... transportation coordinator
Rob Van Der Veen ... facility driver
Piotr Walczak ... transport facilities manager: additional photography
Laurentiu Zimcenco ... camera truck driver

Other crew 

Alishia Adams ... artist management coordinator
Amy Ajeto ... assistant: Mr. Firth
Stewart Allen ... additional set pa
Simon Andrews ... Safety Diver
Bobby Antova ... set pa: second unit dailies
Samantha Arnold ... Production Coordinator VFX Unit
Pip Ayers ... epk producer
Arin Babaian ... personal trainer: Mr. Tatum
Harriet Baker ... trainee script supervisor: dailies
Lydia Barnden ... set pa: additional photography
Armando Barrios ... IMAX Digital Technician
James Baudouy ... e.p.k. videographer
Emma Bendell ... financial controller
Karen Bicknell ... Assistant Accountant-Additional Photography
Paul Biddiss ... armourer
Lisa Birch ... assistant to diving coordinator
Michael Bond ... medic: construction
Dave Booys ... scuba diver
Sórcha Bradford ... set pa: AP Second Unit
Louise Briedis ... assistant: Mr. Tatum
Kriss TheDish Brown ... satellite Internet, Wifi Engineer & IT Support
Lizzie Bull ... assistant production coordinator: additional photography
Keith Bunnett ... film extra
Dan Burns ... film extra
Liam Byrne ... floor supervising armourer
Sindy Campbell ... film liaison: Birmingham
Donna Casey ... assistant accountant
Loyd Catlett ... assistant: Mr. Bridges
Yara Caubet ... assistant: Ms. Moore
Lucia Ceresa ... Production Coordinator Italy
Ella Chaitow ... production coordinator
Paige Chaytor ... production coordinator
Malcolm Cheatle ... security
Daniel Cheung ... film extra
Ed Chow ... personal trainer: Mr. Firth
Christopher Clark Cowan ... action consultant
Matt Curtis ... Titles Designer and Graphics
Jamie De Stains ... film extra
Matt de Villiers ... assistant accountant
Kay Di Rezze ... assistant accountant
Samantha Dixon ... assistant home economist
Michael Dovey ... Film & Media travel services
Olga Drobik ... double for julianne moore
Charles Edwards ... clearances
Jake Edwards ... assistant production coordinator: 2nd Unit
Sara Exall ... double for poppy delevingne
Giacomo Farci ... personal trainer to Mark Strong
Liam Farnes ... production assistant
Karl Farrer ... double for Colin Firth
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Rosie Galvin ... senior recruiter (as Rosie Server)
Kya Garwood ... stand-in: Julianne Moore
James Gentles ... security: Mr. Tatum
Rebecca Gibson ... asset coordinator
Sonia Gilmore ... recruiting coordinator
Adam Goodall ... assistant armoury coordinator
Dominic P. Grant ... assistant production coordinator (as Dominic Grant) / post production coordinator (as Dominic Grant)
Aaron Green ... cherry picker operator
Carolina Grisorio ... assistant production coordinator: additional photography
Robin Jiro Hall ... assistant production coordinator
Luke Hampton ... Taron Egerton stand in second unit
Lee Nicholas Harris ... action vehicle driver
Anastasia Harrold ... stand-in: Hanna Alström
Boyd Harvey ... Insurance: Media Insurance Brokers
David Higgins ... Cast Trainer & Physical Therapist
Chris Martin Hill ... action vehicle driver
Nasrin Hoque ... set pa: Second Unit (dailies)
Georgie Horth ... crowd pa
Jason Horwood ... stand-in: 2nd unit utility
Aisling Hughes ... assistant script supervisor
Megan Huitema ... assistant production coordinator
Uxue Iñurritegi ... production assistant (as Uxue Inurritegi)
Richard Jay ... main unit medic
Nick Jeffries ... supervising armourer
Gemma Jones ... production coordinator: additional photography
Lee Jones ... film extra
Samual Jones ... set production assistant: dailies
Marissa Joseph ... body double: Halle Berry
Hilary Joyce ... assistant accountant
Luke Keeley ... security
Vanessa King ... assistant to Ms. Moore
Dean Kingdon ... action vehiicle driver
Suzanne Labrie ... post production manager
Simon Lam ... production assistant
Matthew Lawrence ... main title: previs
Ryan Locke ... head of security
Norina Mackey ... assistant script supervisor: second unit / script supervisor: splinter unit
Murdo Macritchie ... cast chef
Joe Madden ... runner: Mr. Vaughn
Emma Mallett ... production coordinator: additional photography
Nicoletta Mani ... script supervisor: 2nd Unit
Sabrina Manna ... production coordinator: Italy VFX unit
Charlie Manton ... Director's Assistant
Luke Paul Martin ... production secretary: additional photography
Max Mason ... production assistant: additional photography
Luke James Matthews ... Security
Nigel Mattison ... assistant to producers
Alden McLellan ... U.S. Production Supervisor
Kristina Mitusova ... stand in for Poppy Delevingne
Steve Morphew ... stand-in: Taron Egerton
Leila Mousavi ... production coordinator: magic camera company unit
Sally Mulligan ... unit nurse: vfx elements
David Murrell ... dive coordinator
Camilla Naprous ... horse dept
Dan Osborne ... 2nd unit supervising armourer
Jessica Jill Partridge ... film extra
Nick Patterson ... medic: construction
Paul Pattison ... production assistant
Michelle Pauly ... assistant accountant
Simon Petley-Jones ... tv playback
Neil Pierson ... payroll accountant
David Pilgrim ... utility stand in
Andrea Piria ... production accountant Italy
Tina Pisano ... assistant accountant
Martin Poultney ... Commercial Manager Goldcrest Post Production
Sami Rashed ... film extra
Norman Campbell Rees ... stand-in: Colin Firth
Lovell Richards ... stand-in
Ruth Richards ... stand-in: Halle Berry
Hayleigh Roberts ... production secretary
Linda Jayne Roberts ... unit medic: 2nd unit
Daniel Rogers ... health and safety adviser
Will Samuelson ... specialist film pilot
Umberto Schramm ... site manager: Langleybury
Kate Seymour ... Assistant Unit Manager
Dave Shaw ... diving coordinator
Sarah Shepherd ... dialect coach
Rahji Shrinarine ... film extra
Chrystal Siersma ... assistant: Mr. Vaughn
Manpreet King Singh ... production coordinator
Andy Stephens ... aerial operations manager
Antonia Tammaro ... 1st Assistant Accountant
Carole Taylor ... other crew
Oliver Taylor ... production assistant
Katharine Tidy ... home economist
Zoe Tough ... set pa: Second Unit
Adam Trzcinski ... stand-in
Dominique Tucker ... assistant accountant
Abby Vickers ... production assistant: additional photography
Martin Walker ... unit manager
Graham Walters ... caterer: craft service
Hua Wang ... double for Andy Cheung
Lucy Ward ... script supervisor
Derek Warman ... fire officer
Jacinta Wellwood ... training coordinator: SPI
James Weston ... armoury engineer
Rebecca Whiting ... executive assistant: stereo D
Richard Wild ... weather consultant
Marc Wolff ... aerial coordinator
Helen Wooldridge ... assistant: Mrs. Vaughn
Jon Zarych ... unit assistant
Georgina Higgins ... additional photography: dailies (uncredited)
James M.L. Muller ... stand-in: Pedro Pascal (uncredited)
Matthew Rhode ... voice (uncredited)
Scott Scrimager ... additional financing (uncredited)

Thanks 

Russell Allen ... the filmmakers wish to thank the following
Solange Azagury-Partridge ... the filmmakers wish to thank the following
Sindy Campbell ... the filmmakers wish to thank the following
Dan Dark ... the filmmakers wish to thank the following
Sean Doran ... the filmmakers wish to thank the following: Gilbert Ash Ltd
Ben Fisher ... the filmmakers wish to thank the following
Dennis Fraser ... the filmmakers wish to thank the following
Anya Hindmarch ... the filmmakers wish to thank the following
Samuel L. Jackson ... dope thanks to
Matt Johnson ... the filmmakers wish to thank the following
Karl Jordan ... the filmmakers wish to thank the following
Paul Karbiner ... the filmmakers wish to thank the following
Lucie McCullin ... the filmmakers wish to thank the following
Erin O'Donnell ... the filmmakers wish to thank the following
Henry Pearman ... the filmmakers wish to thank the following: Eagle E-types
Marica Rosengård ... the filmmakers wish to thank the following (as Marica Rosengard)
Alexander Schwarz ... the filmmakers wish to thank the following
Scott Sims ... the filmmakers wish to thank the following
Emily Stillman ... the filmmakers wish to thank the following
Bob Terry ... the filmmakers wish to thank the following
Noel Tovey ... the filmmakers wish to thank the following
Jay Wallace ... the filmmakers wish to thank the following
James Alexander Waller ... the producers wish to thank (as James Waller)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed