Poster

Denial ()


Reference View | Change View


Acclaimed writer and historian Deborah E. Lipstadt must battle for historical truth to prove the Holocaust actually occurred when David Irving, a renowned denier, sues her for libel.

Director:
Awards:
  • Nominated for 1 BAFTA Film Award. Another 6 nominations.
  • See more »
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Deborah Lipstadt
...
Richard Rampton
...
David Irving
...
Anthony Julius
...
James Libson
...
Laura Tyler
...
Sir Charles Gray
...
Vera Reich
...
Prof. Robert Jan Van Pelt
...
Prof. Richard Evans
...
Libby Holbrook
...
Anthony Forbes-Watson
Jackie Clune ...
Heather Rogers
...
Thomas Skelton-Robinson
...
Nik Wachsman
Daniel Cerqueira ...
Sam Glass
...
Storm Glass
...
Roger Levy
...
Rachel Levy
...
Rabbi Brenner
Abigail Cruttenden ...
Janine Stone
Hilton McRae ...
Judge John Trench
...
Leonie
...
Gloria
Paul Hunter ...
Judge's Clerk
...
Court Usher
...
Omer Arbel
Edward Franklin ...
Simon
...
Gerald
...
Meg
...
Mitch
...
Sam Dixon (as Tom Clarke-Hill)
...
Jeremy Paxman
Julie McCarthy ...
Julie McCarthy
Bob Edwards ...
Bob Edwards
Amber Batty ...
Kate Kelland
...
Network Reporter 1
Chris Brandon ...
Network Reporter 2 (as Christopher Brandon)
...
Network Reporter 3
...
Network Reporter 4
...
Network Reporter 5
Adrian Tauss ...
Network Reporter 6
Nicholas Tennant ...
Angry Man
...
Press Conf. Reporter 1
...
Press Conf. Reporter 2
Louise Ford ...
Press Conf. Reporter 3
...
Press Conf. Reporter 4
Ian Bartholomew ...
TV Historian
...
Maureen
Sparky ...
The Mutt
Rest of cast listed alphabetically:
Limz Ali ...
American Student (uncredited)
Ahmed Amare ...
American Student (uncredited)
...
Nazi Dog (uncredited)
...
Bellboy (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
Paul Bailey ...
Paralegal #1 (uncredited)
...
Girl in Concentration Camp (uncredited)
Luigi Boccanfuso ...
Neo Nazi (uncredited)
...
Young Rachel Bloch (uncredited)
...
Nazi supporter (uncredited)
Gabriel Castilho ...
Dinner Guest (uncredited)
...
Lawyer (uncredited)
...
Neo Nazi (uncredited)
...
Press Photographer (uncredited)
Kirsty Curry ...
Helena Peacock (uncredited)
...
Hans Stark (uncredited)
Mia Farkasovska ...
Young Girl (uncredited)
Ellie Fox ...
Bethany (uncredited)
Jack Gover ...
American Student (uncredited)
Glyn Grimstead ...
George (uncredited)
Chris Groundsell ...
Legal Observer (uncredited)
John Hiorns ...
Real Cameraman (uncredited)
Benedikt Laumann ...
American Student (uncredited)
...
American Student (uncredited)
Anthony Milton ...
Nazi Extremist (uncredited)
...
American Student (uncredited)
Janette Sharpe ...
Gas Chamber Victim (uncredited)
Tamara Sharpe ...
American Student (uncredited)
...
Restaurant Patron (uncredited)
Grace Sinclair ...
Waitress (uncredited)
...
Shira Nachson (uncredited)
...
Lawyer (uncredited)

Directed by

Edit
Mick Jackson

Written by

Edit
Deborah Lipstadt ... (based on the book "History on Trial: My Day in Court with a Holocaust Denier" by) (as Deborah E. Lipstadt)
 
David Hare ... (screenplay by)

Produced by

Edit
Celia Duval ... co-producer
Gary Foster ... producer
Marta Habior ... producer: Poland
Guy Heeley ... executive producer
Andrew Karpen ... executive producer
Jonathan King ... executive producer
Russ Krasnoff ... producer
Christine Langan ... executive producer
Marta Lewandowska ... producer: Poland
Joe Oppenheimer ... executive producer
Jeff Skoll ... executive producer
Katarzyna Wodecka-Stubbs ... co-producer: krakow film commission

Music by

Edit
Howard Shore

Cinematography by

Edit
Haris Zambarloukos

Film Editing by

Edit
Justine Wright

Editorial Department

Edit
Evren Arkali ... avid technical support
William Blunden ... first assistant editor
Maria Chamberlain ... digital intermediate assistant colourist
Lee Clappison ... digital colourist
Tom Corbett ... digital film bureau
Georgina Cranmer ... digital intermediate assistant
Sinéad Cronin ... digital online editor: goldcrest post production
Rob Farris ... digital intermediate head of production
Gianluca Ferrari ... digital film bureau
Matt Gauci ... avid technical support
Neil Harrison ... senior digital intermediate administrator
Noel Harrison ... d.i.t. administrator
Kim Honeyman ... post-production coordinator
Lawrence Hook ... digital intermediate assistant
Andy Jadavji ... first assistant editor
Timothy P. Jones ... digital bureau
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Sam Margaritis ... dailies producer
Zach Marshall ... assistant editor: EPK and BTS
Gemma McKeon ... digital intermediate assistant producer
Rob Pizzey ... digital colourist
Martin Poultney ... head of department: digital bureau
Gordon Pratt ... digital bureau
Finlay Reid ... digital film bureau
Shaun Richards ... digital intermediate producer
Daniel Tomlinson ... digital on-line editor
Laurent Treherne ... technologist: d.i.t.
Diana Vasquez ... assistant colourist: digital intermediate
Russell White ... digital online editor: goldcrest post production

Casting By

Edit
Dixie Chassay

Production Design by

Edit
Andrew McAlpine

Art Direction by

Edit
Christina Moore ... supervising art director

Set Decoration by

Edit
Lisa Chugg

Costume Design by

Edit
Odile Dicks-Mireaux

Makeup Department

Edit
Renata Gilbert ... hair stylist (as C. Renata Gilbert) / makeup artist (as C. Renata Gilbert)
Klaudyna Góralska ... hair stylist: extras, Poland / makeup artist: extras, Poland
Rachael Hallum ... hair & makeup trainee: crowd
Graham Johnston ... hair stylist: Rachel Weisz / makeup artist: Rachel Weisz
Marese Langan ... hair designer / makeup designer
Franziska Roesslhuber ... junior hair stylist / junior makeup artist
Moira Thomson ... hair stylist / makeup artist
Joy Travis ... makeup artist
Lucy Willis ... hair stylist / makeup artist
Alice Hollingum ... daily trainee makeup artist crowd (uncredited)
Faith Johnston ... Hair and Makeup Junior Crowd daily (uncredited)
Stefanie Kemp ... crowd hair trainee: dailies (uncredited)
Charlotte Thame ... crowd makeup and hair junior (uncredited)
Martine Watkins ... daily crowd hair & makeup trainee (uncredited)

Production Management

Edit
Gisela Evert ... post-production supervisor
Shayne Fiske ... executive in charge of production / production management: participant media (as Shayne Fiske Goldner)
Magdalena Jakubowska ... unit production manager: poland
Katarzyna Kordecka ... production coordination: poland
Konrad Maszcinski ... unit manager: poland
Monique Mussell ... unit production manager
Konrad Nadrowski ... unit manager: poland

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Martin Curry ... first assistant director
Tussy Facchin ... third assistant director
Claire Frayn ... key set pa
Andrew Heard ... crowd pa
Sarah Hood ... second assistant director: crowd
David O'Neill ... key set pa
Tom Rye ... second assistant director
Gabriella Wheeler ... floor runner: dailies
Katarzyna Winecka ... second assistant director: poland

Art Department

Edit
David Ackrill ... standby prop
David Ahern ... graphics assistant
Eddie Baker ... props
Bartlomiej Bartlomiejczyk ... production buyer: poland
Marek Betlej ... painter/patina painter: poland
William Bolton III ... set decoration gang boss (as William Bolton)
Will Botton ... props
Roy Chapman ... property master
George Clark ... set dresser: dailies
Jamie Davies-Evans ... hod painter
Nick Dilworth ... construction manager
Anthony Fryer ... dressing props
Hannah Gawthorpe ... petty cash buyer
William Gordon ... carpenter
Abi Groves ... production buyer
Ryszard Idzik ... key constructor: poland
Kira Kemble ... assistant art director
Lukasz Kohut ... stagehand: poland
Lukasz Lachman ... stagehand: poland
Tomasz Odziemek ... props
Jakub Paczek ... construction coordinator: poland
Joanna Pratt ... graphic designer
Rafal Sienko ... stagehand: poland
Mark Smith ... dressing props
Gareth Sprey ... art department assistant
Piotr Symilla ... builder: poland
Leo Anna Thomas ... standby art director (as Anna Thomas)

Sound Department

Edit
Hugo Adams ... foley editor
Mark Appleby ... adr mixer
Dafydd Archard ... re-recording mixer
Ishbel Beeson ... adr coordinator
Tim Cavagin ... re-recording mixer
Jason Chiodo ... re-recording mixer: special features
Chris Devlin ... 2nd assistant sound
Simon Diggins ... adr mixer
Peter Gleaves ... adr mixer
Danny Hambrook ... sound mixer
Bill Higley ... adr mixer
Simon Hill ... temp re-recording mixer
Adam Mendez ... foley mixer (as Adam 'Fil' Méndez)
Kate Morath ... boom operator
Harry Platford ... assistant re-recording mixer
Andy Shelley ... dialogue and adr editor
Andy Silly ... adr editor
Jack Stew ... foley artist
Mike Tehrani ... assistant re-recording mixer
Max Walsh ... sound mix technician
Tom Whetmore ... sound assistant: dailies
Ian Wilson ... sound designer/dialogue editor / supervising sound editor
Thomas Dupart ... sound recordist: french dubbing (uncredited)

Special Effects by

Edit
Andy Adam ... senior special effects technician
Julie Bentley ... snow effects consultant
Colin Gorry ... special effects supervisor

Visual Effects by

Edit
Pranay Agarwal ... 2d supervisor: double negative
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor / roto prep lead (as Preetham Boddu)
Sohan Chaudhari ... digital compositor
Abhishek Chauhan ... visual effects editor / visual effects editor: double negative
Ishwar Chougule ... roto artist
Alan Church ... visual effects consultant
Kalpesh Churi ... roto artist
James Cooper ... onset data wrangler: Double Negative
Mayank Dabral ... lead roto artist
Sanjay Devaragudi ... matchmove: double negative
Prag Gargatte ... lead compositor: Double Negative
Chandrashekar Jenega ... prep artist
Kundan Kumar Jha ... visual effects line producer (as Kundan Jha)
Ninad Joshi ... visual effects production coordinator
Devendra Keni ... visual effects coordinator
Balendu Kurup ... visual effects coordinator: double negative
Iftekhar Mahmood ... prep artist
Varnica Mathur ... digital compositor (as as Varnica Mathur Nair)
Fay McConkey ... visual effects producer
Adam McInnes ... set manager: double negative
Souvik Mitra ... matchmove supervisor: double negative
Shamik Mukherjee ... digital compositor
Amey Panchal ... matchmove lead: Double Negative
Ekta Panchal ... roto artist
Prayag Panicker ... visual effects editor
Disha Pathak ... digital compositor
Sujeet Patil ... bg prep artist:double negative
Checko Philip ... roto prep supervisor
Vivek Pundir ... visual effects production manager
Ashwin Raju ... visual effects line producer: Double Negative
Richard R. Reed ... visual effects supervisor (as Richard Reed)
Varun Samant ... digital compositor (as Varun Santowski Samant)
Panneer Selvam ... digital compositor
Jithin Shiyam ... roto artist
Nitin Singh ... vfx line producer (as Nitin Ravindra Singh)
Sivaprayag ... visual effects editor: double negative
Radharkrishnan D. Sonar ... matte painting
Parikshat Tyagi ... compositor: double negative (as Parikshit Tyagi)
Kat Tysoe ... data i/o team: double negative
Simon Williams ... visual effects editor
Simon J. Williams ... visual effects editor: double negative
Yogita Narsian ... production coordinator: double negative
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)

Stunts

Edit
James O'Donnell ... stunt coordinator (as Jimmy O'Dee)
Julian Spencer ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department

Edit
Callum Begley ... camera trainee: dailies
Louise Ben-Nathan ... second assistant camera: "c" camera
Craig Broughton ... electrician
Peter Byrne ... first assistant camera: "b" camera
Dominique Cheung ... second assistant camera: "a" camera (as Dom Cheung)
Damian Cooper ... lighting technician
Hamish Doyne-Ditmas ... director of photography: second unit/assistant camera: "c" camera
Elliot Dupuy ... second assistant camera: "b" camera
James Edgcombe ... video operator: dailies
Arkadiusz Fudali ... first assistant camera: poland
Callum Graham ... epk camera operator
Michael Green ... first assistant camera
Krzysztof Grzywacz ... electrician: poland
Malcolm Huse ... key grip
Callum Just ... digital imaging technician
Lukasz Kaczmarczyk ... electrician: poland
Marek Kamak ... "a" camera grip: poland
Sally Low ... first assistant camera: "c" camera dailies
Dan Lowe ... gaffer
Robert Lukowski ... b camera grip: poland
Sam Madden ... electrician (as Samuel Madden)
John Morris ... grip trainee
Ron Nicholls ... grip
Tom North ... grip
Tomasz Nowak ... camera operator: "c" camera - poland
Roger Pearce ... camera operator "a" camera
Piotr Perlinski ... first assistant camera: "c" camera - dailies
Julian Perrin ... best boy
Sam Phillips ... grip
Piotr Plucinski ... video assistant: poland
Szymon Polak ... grip: poland
Marcin Przywara ... trainee assistant camera: poland
Luke Redgrave ... camera operator: "b" camera
Chai Rolfe ... camera trainee (as Charlene Rolfe)
Dave Sherman ... electrician
Dave Silverman ... electrician
James Smith-Pryor ... rigging gaffer
Marek Smoczynski ... grip: poland
Przemyslaw Sosnowski ... best boy electrics: poland
Laurie Sparham ... still photographer
Sam Spurgeon ... dailies colourist
Alex Tate ... grip
Dean Thompson ... "a" camera first assistant camera
Stamos Triantafyllos ... steadicam operator
Martin Ward ... video assist operator (as Martin 'Sharky" Ward)

Casting Department

Edit
Vanessa Baker ... adr voice casting
Jessica Fox-Thigpen ... local casting
Ava Jade Morgan ... casting assistant
Isabella Odoffin ... casting associate
Isa Szpilka ... extras casting: poland
Isa Szpilka ... extras casting: poland

Costume and Wardrobe Department

Edit
Charlotte Ashworth ... costume trainee
Daisy Babbington ... principal costumer
Joanna Beart-Albrecht ... costume assistant
Johanna Elf ... assistant costume designer
Rosie Grant ... wardrobe stylist
Mia Gray ... principal costumer: daily
Jolanta Lagowska ... assistant costume designer: poland
Alison Lewis ... stand-by: daily
Ruth Helen Munden ... principal costumer (as Ruth Munden)
Anna Reynolds ... costume trainee
Rosy Rudkin ... costume trainee
Holly Smart ... costume supervisor
Jo Stobbs ... costume assistant: daily
Sam Dightam ... principal costume cutter and maker (uncredited)

Location Management

Edit
Chris Brewer ... assistant location manager
Jethro Ensor ... location manager
Henry Jepson ... Location Assistant
Rafal Orlicki ... location manager: poland
Emma Woodcock ... location scout

Music Department

Edit
Emily Appleton Holley ... assistant music supervisor
Simon Chamberlain ... musician: piano
Bobbie Lee Crow III ... score preparation
Fiona Cruickshank ... assistant engineer
Denial ... music editor
Dikanda ... performer: additional music
Alan Frey ... music coordinator
Simon Gibson ... mastering
David Gill ... music preparation
Ian Hayter ... music preparation
Frederick Lloyd ... trailer music
John Prestage ... assistant engineer
Duncan Riddell ... orchestra leader
Duncan Riddell ... orchestra leader
Maggie Rodford ... music supervisor
Royal Philharmonic Orchestra ... orchestra
Howard Shore ... conductor / orchestrator
James Sizemore ... music editing
Jill Streater ... supervisor music copyist
Graham Sutton ... music editor
Nick Wollage ... score engineer and mixer

Script and Continuity Department

Edit
Kim Armitage ... script supervisor

Transportation Department

Edit
Tony Blyth ... unit driver
Nicholas David ... makeup driver
Michael Geary ... picture car coordinator
Jeff Hudson ... lead car
Mark Hudson ... driver / unit driver
Szczepan Kekus ... unit driver: poland
Szczepan Kekus ... unit driver: poland
Jarek Kowalik ... unit driver: poland
Jarek Kowalik ... unit driver: poland
Mariusz Kuciel ... unit driver: poland
Adrian Kutynski ... unit driver: poland
Adrian Kutynski ... unit driver: poland
Rich Maddock ... driver: Andrew Scott
Lukascz Misiuda ... unit driver: poland
Lukasz Misiuda ... unit driver: poland
Steve Mitchard ... driver: Rachel Weisz
Jason Morgan ... facilities captain
Kazimierz Pacula ... unit driver: poland
Kazimierz Pacula ... unit driver: poland
Milosz Pastuszak ... unit driver: poland
Klaudia Pelc ... transportation coordinator: poland
Piotr Pietruszka ... unit driver: poland
Steve Rivenell ... unit driver (as Stephen Rivenell)
Kuba Szumanski ... unit driver: poland
Kuba Szumanski ... unit driver: poland
Tomasz Tomczyk ... unit driver: poland
Tomasz Tomczyk ... unit driver: poland
Stageleft Transport ... transportation
Krzysztof Weglarz ... unit driver: poland
Krzysztof Weglarz ... unit driver: poland

Additional Crew

Edit
Maria Aguilar ... crowd pa
Erik Andreasen ... production executive
James Atkins ... catering assistant
Jacqui Barr ... marketing executive: bbc films
Gabriel Brakin ... executive vice president: business & legal affairs (as Gabe Brakin)
Zoe Brown ... head of business affairs: bbc films
Wayne Buck ... catering assistant
Chelsea Bulloch ... production assistant
Steve Clark ... chef
Ellie Coverdale ... production assistant
Krzysztof Czyzewski ... Polish Legal Advisor
Amadeusz Dobrzanski ... cook: poland
Augustin Dukes ... assistant production coordinator
Claire Frayn ... production assistant
Alan Gavin ... key production accountant
Mick Geraghty ... stand in: Tom Wilkinson/Tim Spall/Andrew Scott/Alex Jennings
Ruth Gibbs ... unit nurse
Wayne Green ... facility manager
Anwen Griffiths ... legal services: sheridans, bbc Films
Clara Hamer ... legal adviser
Susan Hegarty ... dialect coach: Rachel Weisz
Emily Hildner ... assistant: Jonathan King, Participant Media
Sarah J. Hupcey ... production assistant: Atlanta
Rick Jenkins ... facilities
Steve Joberns ... tax auditor: shipleys
Samual Jones ... set production assistant: dailies
Vishal Kava ... unit manager
James Kay ... legal services: sheridans, bbc Films
Kensie Kim ... business and legal affairs consultant: participant media
Wojciech Lasek ... physician
Alexander Lea ... production legal services: wiggin
Emma Mager ... completion bond guarantor
Adam Marcinkowski ... chef: poland
Peter A. Marshall ... insurance & risk management
Collie McCarthy ... junior production executive: Shoebox Films
Erin McCookin ... completion bond guarantor: film finances
Joanne Michael ... sales agent: for Cornerstone Films
Ashley Miller ... consultant: salaries
Kristina Mitusova ... body double for Rachel Weisz
Charles Moore ... production legal services: wiggin
Richard Moore ... insurer
Richard Morrison ... titles designed by
Serena Nutting ... production coordinator
David O'Neill ... production assistant
Maciej Orlicz ... project coordinator: krakow film commission
Martin Poultney ... commercial director: Goldcrest Post Production
Gill Raddings ... animal trainer
Alice Rhodes ... coordinator: production assistants
Emily Rhodes ... assistant: Mick Jackson
Drew Ringham ... production assistant
Michalina Rodzinska ... production assistant
Daniel Rogers ... health and safety advisor
Ruth Sanders ... legal and production assistant: bbc films
Livy Sandler ... legal and business affairs manager manager: bbc films
Lara Sargent ... postproduction accountant
Lisbeth Savill ... legal advisor: participant media
Lucy Scarfe ... stand in: Rachel Weisz / Caren Pistorius
Albert Sharpe ... epk director
Krzysztof Siola ... security: poland
Roman Struminski ... caterer: poland
Hana Tadafe-Swinscoe ... second assistant accountant (as Hanah Odoh-Tadafe)
Susie Talbot ... assistant: Rachel Weisz (as Susan Talbot)
Hannah Tatum ... unit publicist: dda pr
Alison Thompson ... international sales: for Cornerstone Films
Barbara Tissier ... supervisor: french dubbing
Alistair J. Vye ... legal advisor: participant media
Dean Wares ... titles designed by
Aaron Warham ... first assistant accountant
James White ... assistant postproduction accountant
Kirstie White ... assistant postproduction accountant
Dave Williamson ... playback by
Michael Wood ... senior business manager: bbc films
Danice Woodley ... business and legal affairs: participant media
Iwona Zywczyk ... legal administration: krakow film commission
Jannika Öberg ... production coordinator
Nelson Calderón ... french dialogue: french dubbing (uncredited)
Cassie George ... accounts assistant (uncredited)

Thanks

Edit
Nubar Alexanian ... special thanks
Cassandra Barbour ... special thanks
Ann Borden ... special thanks
Samantha Cohen ... special thanks
Piotr M.A. Cywinski ... special thanks: Auschwitz-birkenau State Museum
Lida Davidians ... special thanks: De Witt Stern
Mischon De Reya ... special thanks
Stephen Dixon ... thanks to: Metropolitan Police Film Unit
Craig Dominey ... special thanks: Georgia Film Office
Marc Downing ... special thanks
Antonio Fontoura Jr. ... special thanks
Stephen Fox ... special thanks: The Athena Hotel, London
Elizabeth Gilliam ... special thanks: State Library of Victoria
Laetitia Gonis ... snd creative manager: french dubbing
Natalie Grazin ... special thanks
Charles Grey ... special thanks (as Sir Charles Grey)
Martin Humm ... special thanks
Anthony Julius ... special thanks
Beate Klarsfeld ... special thanks
Serge Klarsfeld ... special thanks
James Libson ... special thanks
Lukasz Lipinski ... special thanks: Auschwitz-birkenau State Museum
Samara Minkin ... special thanks
Samantha Perahia ... special thanks: British Film Commission
Richard Rampton ... special thanks
Heather Rogers ... special thanks
Joseph Telushkin ... special thanks
Robert Jan Van Pelt ... special thanks
Andrew Warren ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Based on the acclaimed book "History on Trial: My Day in Court with a Holocaust Denier," DENIAL recounts Deborah E. Lipstadt's (Academy Award winner Rachel Weisz) legal battle for historical truth against David Irving (Cannes Award winner Timothy Spall), who accused her of libel when she declared him a Holocaust denier. In the English legal system in Defamation, the burden of proof is on the accused, therefore it was up to Lipstadt and her legal team to prove the essential truth that the Holocaust occurred. Also starring two-time Academy Award nominee Tom Wilkinson, the film is directed by Emmy Award winner Mick Jackson ("Temple Grandin") and adapted for the screen by BAFTA and Academy Award nominated writer David Hare (THE READER). Producers are Gary Foster and Russ Krasnoff. Written by Bleecker Street

Plot Keywords
Taglines The whole world knows the Holocaust happened. Now she needs to prove it. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Le procès du siècle (France)
  • Verleugnung (Germany)
  • Negación (Spain)
  • Negação (Brazil)
  • Tagadás (Hungary)
  • See more »
Runtime
  • 109 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Filming Locations

Box Office

Budget $10,000,000 (estimated)

Did You Know?

Edit
Trivia All the dialogue in the courtroom scenes is taken verbatim from the trial records. See more »
Goofs There are numerous references by the lawyer and by leading counsel to British and/or UK law, which does not exist. English law and Scottish law are different and therefore the reference should only have been to English law. There are also several references to 'discovery' which is an American legal term. The English equivalent would be disclosure, and the English legal team would certainly have known this and used the correct terminology. See more »
Movie Connections Featured in Episode #46.2 (2017). See more »
Soundtracks Morning Edition Theme See more »
Quotes Deborah Lipstadt: Now, some people are saying that the result of this trial will threaten free speech. I don't accept that. I'm not attacking free speech. On the contrary, I've been defending it against someone who wanted to abuse it. Freedom of speech means you can say whatever you want. What you can't do is lie and expect not to be held accountable for it. Not all opinions are equal. And some things happened, just like we say they do. Slavery happened, the Black Death happened. The Earth is round, the ice caps are melting, and Elvis is not alive.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed