Edit
"Westworld" Trompe L'Oeil (TV Episode 2016) Poster

(TV Series)

(2016)

Full Cast & Crew

Directed by 

Frederick E.O. Toye

Writing Credits  

Jonathan Nolan ... (created by) &
Lisa Joy ... (created by)
 
Halley Wegryn Gross ... (written by) (as Halley Gross) &
Jonathan Nolan ... (written by)
 
Michael Crichton ... (based on the film written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Evan Rachel Wood ... Dolores Abernathy
Thandie Newton ... Maeve Millay
Jeffrey Wright ... Bernard Lowe
James Marsden ... Teddy Flood (credit only)
Clifton Collins Jr. ... Lawrence
Luke Hemsworth ... Ashley Stubbs
Sidse Babett Knudsen ... Theresa Cullen
Rodrigo Santoro ... Hector Escaton
Angela Sarafyan ... Clementine Pennyfeather
Jimmi Simpson ... William
Tessa Thompson ... Charlotte Hale
Ed Harris ... Man in Black (credit only)
Anthony Hopkins ... Dr. Robert Ford
Ptolemy Slocum ... Sylvester
Leonardo Nam ... Lutz
James Landry Hébert ... Slim Miller
Paul-Mikél Williams ... Charlie (as Paul-Mikel Williams)
Jamieson Price ... Confederado Sergeant
Craig Michaelson ... Behavior Tech
Karl L. Sanders ... Cleanup Tech (as Karl Sanders)
Alex Urbom ... Cleanup Tech
Rest of cast listed alphabetically:
Andre Anderson Andre Anderson ... Ghost Nation Warrior (uncredited)
Michael R. Barnard ... Nude Host (uncredited)
Ralph Michael Brekan ... Vendor (uncredited)
Carlos E. Campos ... Surveillance Tech (uncredited)
Andrew Constantini ... Cleanup Tech (uncredited)
Cynthia Dallas ... Female Bodyguard (uncredited)
Paul Edney ... Robot (uncredited)
Bradley Fisher ... Mariposa Bartender (uncredited)
Amber Juliana Amber Juliana ... Host Homesteader (uncredited)
Anna Ladner Anna Ladner ... Beautiful Host (uncredited)
Sancho Martin ... Ghost Nation Warrior (Skinny Braid) (uncredited)
Tom Proctor ... Fruit Vendor (uncredited)
Robby Rasmussen ... Dying Confederado (uncredited)
Eric Shackelford Eric Shackelford ... Gunslinger (uncredited)
Lane Smith Jr. ... Nude Host (uncredited)
Daniel TwoFeathers ... Native American Robot / Ghost Warrior Nation Native Warrior (uncredited)

Produced by 

J.J. Abrams ... executive producer
David Auge ... co-producer
Bryan Burk ... executive producer
Bruce Dunn ... co-producer
Susan Ekins ... co-producer
Lisa Joy ... executive producer
Richard J. Lewis ... co-executive producer
Kath Lingenfelter ... co-executive producer (as Katherine Lingenfelter)
Kathy Lingg ... co-executive producer
Cherylanne Martin ... producer
Jonathan Nolan ... executive producer
Noreen O'Toole ... associate producer
Roberto Patino ... co-executive producer
Alan Poul ... consulting producer
Stephen Semel ... co-producer
Daniel T. Thomsen ... supervising producer
Jerry Weintraub ... executive producer
Athena Wickham ... co-executive producer

Music by 

Ramin Djawadi

Cinematography by 

Brendan Galvin ... director of photography

Film Editing by 

Andrew Seklir

Casting By 

John Papsidera

Production Design by 

Zack Grobler

Art Direction by 

Dennis Bradford
Jonathan Carlos

Set Decoration by 

Julie Ochipinti

Costume Design by 

Ane Crabtree

Makeup Department 

Georgia Allen ... makeup artist
Donna J. Anderson ... additional hair stylist (as Donna Anderson)
Jennifer Aspinall ... additional makeup artist
Michael F. Blake ... additional makeup artist (as Michael Blake)
Ian Cromer ... additional makeup artist
John Damiani ... additional makeup artist
Yvonne Depatis-Kupka ... additional hair stylist (as Yvonne Depatis Kupka)
Cyndra Dunn ... additional hair stylist
Jason Hamer ... makeup effects artist (as Jason Haymer)
Rachel Hoke ... additional makeup artist
Rolf John Keppler ... makeup artist
Norma Lee ... additional hair stylist
Elisa Marsh ... key makeup artist
Nancy Martinez-Morrison ... additional hair stylist (as Nancy Morrison)
Josée Normand ... additional hair stylist (as Josee Norman)
Pavy Olivarez ... key hair stylist
Joe Podnar ... additional makeup artist
Margaret Prentice ... additional makeup artist
Elizabeth Rabe ... additional hair stylist
Bruce J. Samia ... additional hair stylist (as Bruce Samia)
Maria Sandoval ... additional hair stylist
Christien Tinsley ... department head makeup artist
Laurel Van Dyke ... additional hair stylist: Utah
Hiro Yada ... makeup effects artist
Melissa Yonkey ... additional hair stylist
Joy Zapata ... department head hair stylist
David Abbott ... makeup artist (uncredited)
Stephanie Bravo ... makeup artist (uncredited)
Laverne Caracuzzi ... makeup artist (uncredited)
Robin Myriah Hatcher ... special makeup effects production supervisor: Tinsley Studio (uncredited)
Cynthia Hernandez ... makeup artist (uncredited)
Amy Lederman ... makeup artist (uncredited)
Mark Nieman ... special makeup effects artist: Tinsley Studio (uncredited)
Jenn Rose ... prosthetic body technician: Tinsley Studios (uncredited)
Charlotte Scovill ... special makeup effects artist (uncredited)
Brian Van Dorn ... special makeup effects artist: Tinsley Studios (uncredited)
Ryan Ward ... special effects makeup lab technician (uncredited)

Production Management 

Julie M. Anderson ... production supervisor
Marc A. Hammer ... unit production manager: Utah
Ingrid Lageder ... post-production supervisor
Cherylanne Martin ... unit production manager
Timothy Stormer ... post-production supervisor
Ronald Cosmo Vecchiarelli ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Keri Bruno ... second assistant director
Deborah Chung ... second assistant director
Christian Clarke ... second assistant director: Utah
Lisa Demaine ... first assistant director (as Lisa Demaine-Campbell)
Eric Glasser ... second assistant director
Scott Koche ... second second assistant director: Utah
Nicholas Mastandrea ... first assistant director
Michael J. Moore ... first assistant director
Jeff Overfield ... additional second assistant director
Stacy Schrader ... second second assistant director
Kim H. Winther ... first assistant director: Utah
Heidi Hinzman ... second second assistant director: second unit (uncredited)
Gina Triola ... additional second assistant director (uncredited)
Lisa Zugschwerdt ... second assistant director: additional photography (uncredited) / second second assistant director (uncredited)

Art Department 

Salvador Anaya ... plaster foreman (as Sal Anaya)
John Brunot ... assistant props
Dan Caplan ... storyboard artist
Bridget Cardenas ... on set painter
Charles J. Clark ... head paint foreman
Curtis Corbitt ... assistant property master
Nathan Crowley ... series concept production designer
Le'ce Edwards ... buyer (as Lece Edwards)
David Fanderlik ... propmaker gangboss (as Dave Fanderlik)
Marc Fekkes ... location foreman
Shaun Gibson ... propmaker gangboss
Michael Gilbert ... propmaker gangboss (as Mike Gilbert)
Sonny Grand ... on set greens
Brenner Hugh Harris ... set dresser (as Brenner Harris)
Eric Hill ... set dresser
Tom Hrupcho ... painter
Cliff Jones ... propmaker foreman
Simon Jones ... graphic artist
Ritchie Kremer ... property master
Richard Lepore ... stand by greens
Greg Louizos ... labor gangboss
William J. Magill ... propmaker gangboss (as William Magill)
Darren McEvoy ... set dresser
Johnny P. McIntyre ... labor foreman (as Johnny McIntyre)
David M. Milstien ... leadman
Charlie Montoya ... on set dresser (as Charles Montoya)
Mitch Naber ... propmaker gangboss
Jacob Ogle ... painter
Joe Ondrejko ... construction coordinator
Andrea Onorato ... set designer
Erik Osusky ... assistant art director
Kimberly Pope ... art department coordinator
Gary Ramirez ... assistant props
Jessica Ripka ... set decoration coordinator
Carmen Roderique ... construction estimator (as Carmen Miller)
Kathleen Rosen ... buyer
John Selmo ... on set dresser: Utah
Steve Sola ... general foreman
Kirk Tarouilly ... propmaker gangboss (as Kirk L. Tarouilly)
Sally Thornton ... set designer
Michael Thurman ... set dresser (as Mike Thurman)
Philip Toolin ... set designer
Albert Valdez ... assistant props
Tony Walker ... assistant props: Utah (as Anthony Walker)
Kevan Weber ... set dresser
Avi Wolfe ... on set dresser
Robert Woodruff ... art director: Utah
Walter Zieska ... propmaker gangboss
Tiffany M. Carpenter ... graphic designer (uncredited)
Peter Dang ... set dresser (uncredited)
Linda Herrera ... set dresser (uncredited)
Dan Katona ... set dresser (uncredited)
Trevor Larkin ... on-set dreser (uncredited)
Lianir Lopez ... additional buyer (uncredited)
Brandon McEveety ... set dresser (uncredited)
Ian McMains ... props (uncredited)
Kira Peacock ... scenic painter (uncredited)
Pooja Sharma ... props (uncredited)
Tony Stockert ... prop modeler (uncredited)
Chris Withrow ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Mark Allen ... sound effects editor
Brian Armstrong ... dialogue editor
Lawrence L. Commans ... boom operator: Utah (as Larry Commans)
David De Coster ... foley artist (as David Decoster)
Rene Defrancesch ... utility sound
Thomas DeGorter ... supervising sound editor (as Thomas deGorter)
Brittany Ellis ... recordist
Mark Fay ... utility: Utah
Marc Glassman ... sound effects editor
Jeffrey A. Humphreys ... boom operator (as Jeffrey Humphreys)
Kyle O'Neal ... recordist
Lee Orloff ... sound mixer
Edmond Rogers ... assistant sound editor
Keith Rogers ... re-recording mixer
Matt Sawelson ... adr supervisor (as Matthew Sawelson)
Geordy Sincavage ... foley editor
Roger V. Stevenson ... sound mixer: Utah (as Roger Stevenson)
Gretchen Thoma ... foley artist
Ryan Wassil ... foley mixer
Scott Weber ... re-recording mixer
Tara Blume ... foley artist (uncredited)
Robert D. Caballero ... foley assistant (uncredited)
Jay Fisher ... adr mixer (uncredited)
Michael S. Head ... foley editor (uncredited) / foley mixer (uncredited)
Nis Nørgaard ... adr mixer (uncredited)
Rick Owens ... foley artist (uncredited)
Ryan Wassil ... sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Kirk Barton ... special effects technician
Randy Cabral ... special effects foreman
Chuck Johnson ... special effects supervisor: Utah (as Charles Johnson)
Jay King ... special effects technician (as Jay Bee King)
William Brian Kurk ... special effects foreman: Utah
Michael Lantieri ... special effects coordinator
Joe Love ... special effects technician
David Pahoa ... special effects technician (as Dave Pahoa)
Jay T. Rockwell ... special effects gang boss
Hannah Reed ... fabricator (uncredited)

Visual Effects by 

Elizabeth Castro ... visual effects coordinator
Kimberley Fitch ... visual effects production assistant
Craig Kuehne ... compositor
Eric Levin-Hatz ... visual effects editor
Joseph Adams Rivera ... tracker/matchmover
Jay Worth ... visual effects supervisor
Azra Alkan ... digital compositor (uncredited)
Ryan Andersen ... visual effects editor: Shade VFX (uncredited)
Ryan Bauer ... compositor: CoSA VFX (uncredited)
Joseph Bell ... visual effects executive producer: CoSA VFX (uncredited)
Karina Benesh ... visual effects coordinator (uncredited)
Måns Björklund ... visual effects executive producer: ILP (uncredited)
Arissa Blasingame ... visual effects producer (uncredited)
Christian Boudman ... visual effects artist: Chicken Bone VFX (uncredited)
Patrick Bramley ... digital compositor (uncredited)
Jason Lanier Brown ... visual effects artist (uncredited)
Michael Callahan ... digital compositor (uncredited)
Stephen Cheatum ... assistant visual effects editor: Shade VFX (uncredited)
Teague Chrystie ... visual effects artist (uncredited)
August Coleman ... digital compositor (uncredited)
Neil Craig ... digital compositor: CoSA VFX (uncredited)
Mitchell S. Drain ... visual effects supervisor: Shade VFX (uncredited)
Wenhui Du ... digital compositor: CoSA VFX (uncredited)
Omid Ensafi ... compositing supervisor: CoSA VFX (uncredited)
Bradley Gaines ... digital compositor (uncredited)
Bryan Godwin ... owner/executive visual effects supervisor (uncredited)
Disa Elvira Gran ... visual effects coordinator (uncredited)
Eduard Gudakov ... visual effects (uncredited)
Jinny Ko ... visual effects artist (uncredited)
Anthony Kramer ... digital compositor: MassExodus (uncredited)
Christopher Lance ... visual effects supervisor: CoSA VFX (uncredited)
Garry Maddison ... colourist: Double Negative (uncredited)
Lisa Maher ... vice president of production: Shade VFX (uncredited)
Crisanta Melendez ... visual effects coordinator: CoSA VFX (uncredited)
Kama Moiha ... composting supervisor: CosA VFX (uncredited)
Mark Anthony J. Nazal ... digital compositor: CoSA VFX (uncredited)
Molly Pabian ... visual effects producer: Shade VFX (uncredited)
Amol Parulekar ... visual effects producer: CoSA VFX (uncredited)
Benjamin T. Perkins ... digital compositor (uncredited)
Pete Polyakov ... visual effects artist (uncredited)
Travis Reinke ... digital scanning (uncredited)
John J. Renzulli ... visual effects supervisor (uncredited)
Sitha San ... visual effects editor: CoSA VFX (uncredited)
Aaron Schultz ... cg supervisor (uncredited)
April Singleton ... roto artist (uncredited)
Lania Sitepu ... visual effects coordinator: ILP (uncredited)
Bobo Skipper ... visual effects supervisor: ILP (uncredited)
Jonathan Smith ... visual effects coordinator (uncredited)
Jens Tenland ... lead digital compositor: ILP (uncredited)
David Van Dyke ... president: Shade VFX (uncredited)
Gabriel Vargas ... digital effects supervisor (uncredited)
Joe Wehmeyer ... visual effects on set supervisor (uncredited)
Adrian White ... digital compositor (uncredited)
Stephen Wilson ... digital compositor (uncredited)
Michael Yu ... visual effects production assistant: CoSA VFX (uncredited)
Christian Zeiler ... digital compositor: CoSA VFX (uncredited)

Stunts 

Sandy Berumen ... stunts
Brian Brown ... stunts
Ryan Brown ... stunts
Richard Bucher ... stunts
Trav Cadwell ... stunts
Angele Caron ... stunts
Whitney Coleman ... stunts
Chad Dashnaw ... stunts
Jake Dashnaw ... stunts
Nicholas Dashnaw ... stunts (as Nick Dashnaw)
Cody Gilbert ... stunts
Scout Schoenfeld Hendrickson ... stunts (as Scout Hendrickson)
Dylan Hice ... stunts
Freddie Hice ... assistant stunt coordinator
Derek Lacasa ... stunts
Devlin Lara ... stunts
Benny Manning ... stunts
Shaw Momberg ... stunts
Shawn Patrick Nash ... stunts (as Shawn Nash)
Dario Perez ... stunts
James Pratt ... stunts (as Jim Pratt)
Johnny Rawlings ... stunts (as John Rawlings)
Simon Rhee ... stunts
Mark Rodriguez ... stunts
Rod Rondeaux ... stunts
Cody Thornbury ... stunts
Jordan Warrack ... stunts
Art Watson ... stunts
Mike Watson ... stunt coordinator
Dalon Williams ... stunts (as Dallon Williams)
Kevin Arnold ... stunts (uncredited)
Ryan Happy ... stunts (uncredited)
Krisztian Kery ... stunt performer (uncredited)
Robert Allen Mukes ... stunt performer (uncredited)
Ardeshir Radpour ... stunts (uncredited)
Simon Rhee ... stunt performer (uncredited)
Con Schell ... stunt double: Jamieson K. Price (uncredited)
Davey Thompson ... stunt double: Man In Black (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Michael Anderson ... key grip (as Mike Anderson)
Audie Aragon ... a dolly grip operator
Kirk Bloom ... a camera second assistant camera
Michael Bonvillain ... director of photography: Utah
Matthew Brashear ... dimmer board operator
Mike Brown ... company grip
Hilkiah P. Browne ... b camera second assistant camera: Utah
Mike Campbell ... best boy grip: Utah (as Michael Campbell)
Ken Closson ... rigging technician
Dale Cole ... rigging grip: Utah
Rick Colosimo ... company grip
Damian Costa ... company grip
Brian Dennis ... rigging best boy
Malcolm Doran II ... rigging best boy
Frank Dorowsky ... rigging gaffer
Michael Dorowsky ... rigging technician
Brian Evans ... set lighting technician
Sheng Fielden ... rigging grip: Utah
Melissa Fisher ... a camera second assistant camera: Utah
David J. Frederick ... a camera operator: Utah (as Dave Fredrick)
Sarah Galley ... loader
Abisai Garcia ... rigging grip: Utah
Mike Gentile ... camera loader: Utah
Hugh Glass ... grip: Utah
Alexander Griffiths ... best boy grip: Utah
David Hagadorn ... set lighting technician
Bob Hall ... b camera first assistant camera
Brent Hansen ... lighting electrician: Utah (as Bret Hansen)
Dave Hart ... rigging technician: Utah
Greg HecQ ... lighting electrician: Utah (as Greg Hecq)
Chad Herr ... key rigging grip: Utah
Glen Hodson ... rigging best boy electric: Utah (as Glenn Hodson)
Kieran 'KC' Illes ... dimmer board operator (as Kieran Illes)
Carter Irwin ... rigging technician: Utah
John Johnson ... still photographer
Walter 'T.J.' Johnson ... key grip: Utah (as Tom Johnson)
Tim Kalisz ... company grip
Chris Kieffer ... video playback supervisor
Kaiser 'Kai' Kim ... lighting electrician: Utah (as Kim Kaiser)
Peter Lee ... d camera first assistant camera: Utah
Len Levine ... chief lighting technician
Todd Liggitt ... grip: Utah
John Loveall ... rigging grip
Michael Lowrance ... fixtures foreman
Lee Majors ... set lighting technician
Kevin Massey ... lighting electrician: Utah
J. Steven Matzinger ... b camera operator (as Steve Matzinger)
Robert McLachlan ... additional photography
Steve Moore ... rigging grip: Utah
Jerry Mundy ... rigging gaffer: Utah
Ian Myron ... rigging technician: Utah
John Parson ... c camera second assistant camera: Utah
Billy Pierson ... a dolly grip: Utah
Craig Price ... grip: Utah
Robbie Redner ... rigging technician
Mike Rivette ... grip: Utah
Joseph Rodmell ... crane technician (as Joe Rodmell)
Oscar Luis Rodriguez ... rigging technician (as Oscar Rodriguez)
Hunter Rogers ... rigging grip: Utah
Jose L. Ruiz ... assistant chief lighting technician
Jose Santiago ... rigging grip
Jake Sarfaty ... chief lighting technician: Utah (as Jacob Sarfaly)
Dan Schroer ... b camera second assistant camera
Don Selsor ... key rigging grip (as Donald L. Selsor)
Victor A. Shelehov ... b dolly grip operator (as Victor Shelehov)
Gregory W. Smith ... a camera operator (as Greg Smith)
Jake Smith ... grip: Utah
Christian Franz Staab ... company grip (as Christian Staab)
Donald T. Stanford ... rigging technician
Wolfgang Steinbeck ... rigging technician: Utah
Hannes Steixner ... b dolly grip: Utah
Al Stoddard ... best boy electric: Utah
Brent Studler ... set lighting technician
George Sugar ... set lighting technician
Jeffrey T. Sweet ... company grip (as Jeff Sweet)
Wally Sweeterman ... b camera operator: Utah
Jorge Sánchez ... a camera first assistant camera: Utah (as Jorge Sanchez)
Alex Tapia ... set lighting technician
Chad Thomas ... grip: Utah
Miso Tunks ... grip: Utah
Taylor Vohs ... grip: Utah
Michael J. Weldon ... a camera first assistant camera (as Mike Weldon)
Timothy White ... best boy grip (as Tim R. White)
Chris Wittenborn ... c camera first assistant camera: Utah (as Chris Witterborn)
Steve Wolfe ... b camera first assistant camera: Utah
Chris Bangma ... libra head technician (uncredited)
Peter Drinco ... second unit key grip (uncredited)
Christopher Robin Faulkner ... set lighting technician (uncredited)
Joey Haddad ... rigging electric (uncredited)
Harold Lacuesta ... lighting technician (uncredited)
Coplin LeBleu ... video playback (uncredited)
Adam Leene ... electrician (uncredited)
Damon Liebowitz ... fixture foreman (uncredited)
Tommy Lohmann ... camera operator (uncredited)
Victor Mathews ... jib operator (uncredited)
Dana Morris ... "a" camera operator/steadicam (uncredited)
Mark Pickens ... camera dolly grip (uncredited)
Mike Prior ... video assist (uncredited)
David D. Scott ... video engineer supervisor (uncredited)
Sophie Shellenberger ... lighting technician (uncredited)
Andrew Strahorn ... additional camera operator (uncredited)
Kevin Tiesiera ... fixtures tech (uncredited)
Céline Tricart ... second assistant camera (uncredited)
Daniel Vlahos ... lighting technician (uncredited)

Casting Department 

Kristan Berona ... extras casting
Deanna Brigidi ... casting associate
Kim Winther ... casting assistant (as Kim Andrea Winther)
Celia Becerra ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Carlos Brown ... set costumer
Jessica Dalager ... set costumer
Dante Fontana ... set costumer
Demetricus Holloway ... set costumer
Tracie Leaphart ... additional costumer (as Tracy Leaphart)
Juan Lopez ... costume supervisor (as Juan A. Lopez)
Jessie Mann ... costume buyer
Nick Manno ... key costumer
Esther Marquis ... ager / dyer
Delerna Moore ... set costumer
Amy Parris ... assistant designer
Catherine Rideaux ... key costumer
Gina Scarnati ... ager / dyer
Kanna Taniuchi ... additional costumer
Andrew Tebo ... set costumer
Robert Velasquez ... key costumer
Terrell Woodard ... additional costumer (as Terrell Woodard II)
Ada Akaji ... ager dyer (uncredited)
Heather Armstrong ... ager dyer (uncredited)
Yen Do ... insert unit: costume supervisor (uncredited)
Liz Oliver ... ager (uncredited)
Tracey White ... costume buyer (uncredited)

Editorial Department 

Jason Altman ... colorist: dailies
Charles Bunn ... assistant editor
Dominique Diaz ... post-production assistant
Genevieve Fontaine ... broadcast producer
Shane Harris ... final colorist
Ivy Hegelheimer ... on-line editor (as Ivy Sarreal)
Kristen Kuchenbecker ... post-production coordinator
David E. Schneider ... on-line editor
Travis Abels ... trailer editor (uncredited)
Jason Modica ... post-production coordinator (uncredited)
Damian Pelphrey ... additional colorist (uncredited)
Joshua Risk ... telecine assist (uncredited)

Location Management 

Mandi Dillin ... location manager
Justin Harrold ... key assistant location manager (as Justin Harold) / key assistant location manager: Utah (as Justin Harold)
Ben Thomas Holley ... key assistant location manager (as Ben Holley)
Diana V. Lara ... key assistant location manager (as Diana Lara)
David Park ... key assistant location manager
Eddie Santillan ... key assistant location manager
Richard Streeter ... key assistant location manager (as Rich Streeter)
Tommy Woodard ... key assistant location manager (as Tommy Woodward)

Music Department 

Christopher Kaller ... music editor
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J Klean)
Jennifer Reeve ... music supervisor
Felix Erskine ... trailer music (uncredited)
Jan Holzner ... orchestra recording engineer (uncredited)
Linden Joseph ... Music (uncredited)
Vitek Kral ... music recording engineer (uncredited)
William Marriott ... technical score advisor (uncredited)

Transportation Department 

Javier Aguilar ... driver: Utah
George Andrews ... driver (as George L. Andrews)
Ronald Arthur Baker ... driver (as Ronald A. Baker)
Cecil Barba ... driver
Chris Beanes ... driver
Rich Bennetti ... transportation coordinator
Andre Brandes ... driver
Jon Carpenter ... driver
Michael Chonos ... driver
Steve Cole ... driver
Ron Diem ... driver (as Ronald Diem)
Ronald P. Dyer ... driver (as Ronald Dyer)
Gary Ferraro ... driver
Payton J. Kirkpatrick ... driver (as Peyton J. Kirkpatrick)
Paul Kowalczyk ... driver
Kenny Lee ... driver: Utah
Denise Marciel ... driver
Nona Mason ... driver
Douglas Miller ... transportation captain (as Doug Miller)
Tony Mouradian ... driver
Tom Neal ... driver
Chris Neitzel ... driver
Jim Petti ... driver (as James Petti)
Ken Plumlee ... driver
Jim Pratt ... driver
Shaun Ryan ... transportation
Mark Scruton ... driver (as Mark Scuton)
John Spaccarelli ... driver
Tom Sweeney ... transportation dispatcher
Jorge Vasquez ... driver
Paul Veluzat ... driver
Bobby Williams ... driver (as Robert J. Williams)
Jeff Woodward ... transportation captain
Bonnie Yamahiro ... driver
Kelly Yon ... driver
Bruce Comtois ... driver (uncredited)

Other crew 

Rosaldo Abastillas ... stand-in
Jessica Abramowitz ... stand-in
Kimberly Aldinger ... production assistant
DeNah Angel ... stand-in (as Denah Angel)
Yumi Arai ... production assistant
Gina Atwater ... writers' assistant
Brian Bachman ... production assistant
Karla Baeza ... assistant production coordinator
Richard Balogh ... fire safety officer: Utah
Buzz Bates ... wrangler: Utah
Christian Beaulieu ... stand-in
Matt Belanger ... assistant: Richard J. Lewis
Natalie Borlaug ... assistant production office coordinator / travel coordinator
Nicholas Bow ... production assistant
Barb Bowen ... second second assistant accountant (as Barbara Bowen)
Tena Boyce ... stand-in
Maxine Brooks ... studio teacher
Lisa Brown ... wrangler: Utah
Tyler Bruno ... production assistant
Jose Cadenas ... accounting clerk
Reyna Calvillo ... production assistant
John Campbell ... animal wrangler
Nicole Campbell ... stand-in
James Chiariello ... stand-in
Orlando Chongo ... key craft service
Christopher Ciketic ... second assistant accountant (as Christopher J. Ciketic)
John Clarkson ... production assistant
Caroline Clements ... stand-in
Justin Dalzell ... production assistant
Morgan Dameron ... assistant: J.J. Abrams
Francisco J. Daniel ... catering assistant
Tyler DeTrude ... snake wrangler: Utah
Thealonious Dickerson ... set production assistant: Utah
Tony Didio Jr. ... armorer (as Tony Didio)
Dan Dietz ... executive story editor
Benjamin Draper ... stand-in
Devon Elora ... stand-in (as Devon Ligus)
Gabi Endicott ... script supervisor
Kimberley Fitch ... production assistant: Utah (as Kimberly Fitch)
John Funk ... stand-in
Marc Garcia ... key medic
Isabelle Gendron ... stand-in (as Isabelle Genron)
Melissa Goldstein ... script coordinator
Larsen Gottschalk ... stand-in
German Gutierrez ... safety
Mary Hastigan ... payroll accountant
John Haugh ... stand-in
Jacey Heldrich ... assistant: Jonathan Nolan
Gina Hendrick ... production accountant
Rusty Hendrickson ... head wrangler
Orlando Hurtado ... chef
Mark Isom ... assistant: Kathy Lingg
Stephen Jackson ... stand-in
Sergio Jimenez ... catering assistant
Froilan Joaquin ... stand-in
Gabrielle Johnson ... stand-in
Gisele Joves ... stand-in
Matt Joyce ... medic
Cheri Kechely ... payroll accountant
Esther Kelly ... animal trainer (as Esther Murphy)
Kylan Kochis ... stand-in
Brian Kruse ... stand-in
George Lambert ... set production assistant: Utah
Paul LeClair ... stand-in
Kristina Licare ... assistant: Cherylanne Martin
Adriana Limon ... production secretary
Alejandro Lopez ... catering assistant
Luis Lopez ... catering assistant
Melissa Lora ... assistant: Bryan Burk
Zach Madden ... production assistant
Benny Manning ... wrangler: Utah
Malia Marsh ... first assistant accountant
Cristen Martemucci ... set production assistant: Utah
Alexandra Mather ... production assistant
Rebecca McAllister ... production assistant: Utah
James Mcgilvray ... construction medic (as James McGilvray)
Henry Steve Melendez ... production assistant (as Henry Melendez)
Envy Mi ... stand-in (as Vidalia Cabagua)
Amir Mojarradi ... assistant: J.J. Abrams
Debra Moore Muñoz ... assistant: Lisa Joy (as Debra Moore)
Robert Mosca ... stand-in
Ali Naqvi ... writers' production assistant
Michael Richard Notman ... stand-in (as Michael Notman)
Juan Jose Orozco ... catering assistant
Scott A. Perez ... wrangler gangboss
Ryan Peterson ... wrangler: Utah
Halle Phillips ... assistant: Athena Wickham
Scott Pierce ... stand-in
Russ Poillan ... craft service: Utah
Justin Polisky ... stand-in
Diego Ramirez ... catering assistant
Melinda Redd ... production assistant: Utah
Amy Rogers ... stand-in
Bradley Rouzer ... production assistant: Utah
Karlynn Santos ... production assistant
Vince Serpico ... accounting clerk
Joshua Smith ... additional production coordinator (as Josh Smith)
Tina Sparks ... first assistant accountant
Monty Stuart ... ramrod (as Monte Stuart)
Bryan Sundstrom ... script supervisor: Utah
Kevin Thompson ... stand-in
Warren Upson ... production assistant
Michael VanDyke ... stand-in (as Michael Vandyke)
Lisa Vijitchanton ... supervising production coordinator
Ashley Wade ... stand-in
Halley Wegryn Gross ... story editor (as Halley Gross)
Cory Wilde ... armorer: Utah (as Chris Wilde)
Dalon Williams ... wrangler: Utah
Tyler Winther ... set production assistant: Utah
Sita Young ... stand-in
Charles Yu ... story editor
Forrest Alsobrook ... production assistant (uncredited)
Wendy Altman-Cohen ... principal eyewear (uncredited)
Sarah Balboa ... production assistant (uncredited)
Cameron Burrell ... additional set production assistant (uncredited)
Candy Carstensen ... payroll accountant (uncredited)
Jenn Derrenger ... payroll accountant (uncredited)
Joey Rocketshoes Dillon ... gun trainer (uncredited)
Dan Ellis ... projectionist (uncredited)
Paul Emmons ... additional medic (uncredited)
Stephen Engels ... set production assistant (uncredited)
Jennifer Anne Franklin ... production assistant (uncredited)
Jordan Scott Garrett ... production assistant (uncredited)
Hannah Grombol ... production assistant (uncredited)
Jonathan Hoover ... production assistant (uncredited)
Ira Hurvitz ... additional script supervisor (uncredited)
Antonius Kasbergen ... researcher (uncredited)
Amanda Marie Moore ... set production assistant (uncredited)
Heidi Noonan ... production assistant (uncredited)
Robert Nyerges ... set production assistant (uncredited)
Stephen Rhodes ... stage manager (uncredited)
Mark Anthony Rojas ... layout board (uncredited)
Emily Sciandra ... production assistant (uncredited)
Jon Sperry ... dialect coach Rodrigo Santoro (uncredited)
Jacob Standley ... first assistant accountant (uncredited)
Mindy Stevenson ... production finance (uncredited)
Madara Stinkuls ... special abilities extra (uncredited) / wrangler (uncredited)
Susan A. Sullivan ... script supervisor: additional script supervisor (uncredited)
Nina Tarrab ... set production assistant (uncredited)
Joan Waldman ... representative: American Humane Association (uncredited)
Cory Wilde ... armorer (uncredited)
Sue Young Kim ... production assistant (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed