Edit
Peterloo (2018) Poster

(2018)

Full Cast & Crew

Directed by 

Mike Leigh

Writing Credits  

Mike Leigh ... (written by)

Cast (in credits order)  

Rory Kinnear ... Henry Hunt
Maxine Peake ... Nellie
Pearce Quigley ... Joshua
David Moorst ... Joseph
Rachel Finnegan ... Mary
Tom Meredith Tom Meredith ... Robert
Simona Bitmate ... Esther
Robert Wilfort ... Lord Liverpool, the Prime Minister
Karl Johnson ... Lord Sidmouth, the Home Secretary
Sam Troughton ... Mr. Hobhouse
Roger Sloman ... Mr. Grout
Kenneth Hadley ... Mr. Golightly
Tom Edward-Kane Tom Edward-Kane ... Mr. Cobb
Lizzy McInnerny ... Mrs. Moss
Alastair Mackenzie ... General Sir John Byng
Neil Bell ... Samuel Bamford
Lisa Millett ... Jemima Bamford
Philip Jackson ... John Knight
John-Paul Hurley ... John Thacker Saxton
Tom Gill ... Joseph Johnson
Lizzie Frain Lizzie Frain ... Mrs. Johnson
Harry Hepple ... James Wroe
Ian Mercer ... Dr. Joseph Healey
Adam Long ... Wroe's Printer
Nico Mirallegro ... John Bagguley
Danny Kirrane ... Samuel Drummond
Johnny Byrom Johnny Byrom ... John Johnston
Victor McGuire ... Deputy Chief Constable Nadin
Stephen Wight ... Oliver The Spy
Ryan Pope Ryan Pope ... Chippendale The Spy
Dorothy Atkinson ... Singing Weaver
Tim McInnerny ... Prince Regent
Marion Bailey ... Lady Conyngham
Vincent Franklin ... Magistrate Rev Ethelston
Jeff Rawle ... Magistrate Rev Hay
Eileen Davies ... Mrs. Hay
Philip Whitchurch ... Magistrate Col Fletcher
Martin Savage Martin Savage ... Magistrate Norris
Al Weaver ... Magistrate Hulton
David Bamber ... Magistrate Rev Mallory
David Fielder ... Magistrate Rev Gutteridge
Fine Time Fontayne Fine Time Fontayne ... Magistrate Clowes
Robert Gillespie ... Magistrate Warmley
Jonathan Jaynes ... Magistrate Tatton
Nicholas Lumley Nicholas Lumley ... Magistrate Rev Perryn
Shaun Prendergast ... Magistrate Bolt
Alan Williams ... Magistrate Marriott
Dorothy Duffy ... Mary Fildes
Victoria Moseley Victoria Moseley ... Susannah Saxton
Christine Bottomley ... Female Reformer
Samantha Edwards Samantha Edwards ... Female Reformer
Julie Hesmondhalgh ... Female Reformer
Kate Rutter ... Female Reformer
Katie West Katie West ... Female Reformer
Joseph Kloska ... Richard Carlile
Leo Bill ... John Tyas
Brian Fletcher Brian Fletcher ... Edward Baines
Gary Cargill ... John Smith
Patrick Kennedy ... Colonel L'Estrange
Guy Williams Guy Williams ... Lieutenant Colonel Dalrymple
Ben Crompton ... Tuke, The Painter
Bryony Miller ... Bessie, Johnson's Servant
Lee Boardman ... Nadin's Constable
Steve Garti ... Nadin's Constable
Alicia Turner Alicia Turner ... Young Sarah
Leo Ashton Leo Ashton ... Young George
Elsie Elsie ... Baby Sarah
Florence Kirk Florence Kirk ... Baby Sarah
Darren Scott Darren Scott ... Man Giving Directions
Michael Culkin ... A Lord
Laura Elphinstone ... Mill Worker
Rachel Davies Rachel Davies ... Pie Buyer
Julie Riley Julie Riley ... Egg Seller
Kieran O'Brien ... Farrier
Noreen Kershaw Noreen Kershaw ... Drunken Servant
Jim English ... Watch Thief
Adam Shaw ... Coat Thief
Bob Goody Bob Goody ... Outraged Reformer
Sam Graham Sam Graham ... Potato Thrower
Tilly Vosburgh Tilly Vosburgh ... Potato Thrower's Wife
David Hounslow ... Man Drilling Reformers
Steve Huison ... Stable Man
Jeremy Todd Jeremy Todd ... Stone Clearing Boss
Paul Bown Paul Bown ... Mill Owner
Paul Popplewell ... Mill Overseer
Moya Brady Moya Brady ... Abusive Bystander
Jane Hazlegrove ... Abusive Bystander
Hayley Jayne Standing Hayley Jayne Standing ... Servant at Magistrates' Breakfast
Kate O'Flynn ... Chadderton Woman
Gerard Kearns ... Her Husband
John Branwell John Branwell ... Her Father
Isla Neild Isla Neild ... Her Daughter
James Benson James Benson ... Angry Citizen
Philip Martin Brown ... Angry Citizen
Sidney Livingstone Sidney Livingstone ... Mr. Buxton
David Walmsley ... Magistrates' Messenger
James Dryden James Dryden ... Wigan Man
Bronwyn James ... His Sister
Polly Hemingway ... Woman Recognising Yeoman
Steve Cain Steve Cain ... Passer-by
Sarah Crowden ... Lady at Races
Miles Richardson ... Gentlemen at Races
Graham Seed ... Gentlemen at Races
Tim Barker Tim Barker ... Vicar
Michael Cahill ... Manchester & Salford Yeomanry
Jimmy Fairhurst Jimmy Fairhurst ... Manchester & Salford Yeomanry
Paul Greenwood Paul Greenwood ... Manchester & Salford Yeomanry
Paul Kynman ... Manchester & Salford Yeomanry
Alex McNally Alex McNally ... Manchester & Salford Yeomanry
Nick Moss Nick Moss ... Manchester & Salford Yeomanry
Jonathan Oliver ... Manchester & Salford Yeomanry
Malcolm Ridley Malcolm Ridley ... Manchester & Salford Yeomanry
Mark Ryan ... Manchester & Salford Yeomanry
Mark Sheals ... Manchester & Salford Yeomanry
Michael Chadwick Michael Chadwick ... 15th Hussar
Tristram Davies Tristram Davies ... 15th Hussar
Oliver Devoti ... 15th Hussar
Dan Poole ... 15th Hussar
Charlie Tighe Charlie Tighe ... 15th Hussar
Lee Bainbridge Lee Bainbridge ... 31st Foot Regiment
Ian Davies ... 31st Foot Regiment
Dan Bottomley ... Musician
Ian Conningham ... Musician
James Dangerfield James Dangerfield ... Musician
Thomas Dyer-Blake Thomas Dyer-Blake ... Musician
William Fox William Fox ... Musician
Liam Gerrard Liam Gerrard ... Musician
Richard Glaves ... Musician
Scott Haining ... Musician
David Heywood David Heywood ... Musician
Andrew Jarvis Andrew Jarvis ... Musician
Gary Mitchinson Gary Mitchinson ... Musician
Simon Nock Simon Nock ... Musician
Jack Quarton Jack Quarton ... Musician
Andrew Roberts-Palmer Andrew Roberts-Palmer ... Musician
Steve Rollins Steve Rollins ... Musician
Hamish Rush Hamish Rush ... Musician
Gareth Williams Gareth Williams ... Musician
Dan Willis ... Musician
Rest of cast listed alphabetically:
Oliver Ashworth ... Samuel Cleator (Musician) (uncredited)
Antony Barlow Antony Barlow ... Magistrates' Clerk / Reformer (uncredited)
Mark Braithwaite Mark Braithwaite ... Working Class Man (uncredited)
Michael Cobb Michael Cobb ... Race goer (uncredited)
Robert Cox ... Working Class Man (uncredited)
Nick Davison Nick Davison ... House of Lord's Baron (uncredited)
Paul Day ... Georgian Gent (uncredited)
Shawn Dixon Shawn Dixon ... Working Class Man #1 (uncredited)
Marc Esse Marc Esse ... Working Class Man (uncredited)
Karl Farrer ... Lord (uncredited)
Mike Firth Mike Firth ... Angry Citizen (uncredited)
Mark Fisher Mark Fisher ... Middle Class Reformer (uncredited)
Callum Forman ... Working Class Man (uncredited)
Connor Haywood ... Stone Labourer (uncredited)
Paul Hedley Paul Hedley ... Arresting Constable #1 (uncredited)
Eloise Henwood ... Mill Child (uncredited)
James Heron ... Townsman (uncredited)
Moke Hilding Moke Hilding ... Middle Class Male (uncredited)
Stuart D. Latham ... Working Class Man (uncredited)
Jason Lines ... Constable (uncredited)
Keith Lomas ... Proletarian (uncredited)
David Macey ... Farmer (uncredited)
Teresa Mahoney ... Reformer (uncredited)
Gerald Maliqi Gerald Maliqi ... Constable (uncredited)
Martyn Mayger Martyn Mayger ... Lord (uncredited)
Christopher McMullen Christopher McMullen ... Footman of the Duke Of Wellington (uncredited)
Catherine Monfils Catherine Monfils ... Stall Holder (uncredited)
Melanie Nute Melanie Nute ... Reformer (uncredited)
Richard Price Richard Price ... Working Class Male (uncredited)
Blanard Prior-Byrne ... Reformer (uncredited)
Guillaume Rivaud ... Reformer (uncredited)
Jaime Seal Jaime Seal ... Young Radical (uncredited)
Janette Sharpe Janette Sharpe ... Reformer (uncredited)
Tamara Sharpe Tamara Sharpe ... Reformer (uncredited)
Mick Slaney Mick Slaney ... Judge (uncredited)
Tudor Smith ... Member of the House of Lords (uncredited)
Michael Southgate Michael Southgate ... Working Class Man (uncredited)
Karol Steele Karol Steele ... Working Class Woman (uncredited)
Kevin Stemp Kevin Stemp ... Foreman (uncredited)
Grace Stottor ... Reformer (uncredited)
Ellen Claire Sutherland Ellen Claire Sutherland ... Protester (uncredited)
Roy Martin Thorn Roy Martin Thorn ... Constable (uncredited)
Jessie Vinning ... Reformer (uncredited)
Stuart Whelan ... Police (uncredited)
Jaymz Wild ... Working Class Reformer (uncredited)
Patricia Winker Patricia Winker ... Upper Class Lady / Reformer (uncredited)

Produced by 

Gail Egan ... executive producer
Lizzie Francke ... executive producer
Helen Grearson ... associate producer
Peter Hampden ... executive producer
Chris Lahr ... line producer
Georgina Lowe ... producer
Norman Merry ... executive producer

Music by 

Gary Yershon

Cinematography by 

Dick Pope

Film Editing by 

Jon Gregory

Production Design by 

Suzie Davies

Art Direction by 

Jane Brodie
Dan Taylor ... supervising art director

Set Decoration by 

Charlotte Dirickx ... (as Charlotte Watts)

Costume Design by 

Jacqueline Durran

Makeup Department 

Jodie Al-Saiegh ... crowd makeup & hair junior
Christine Blundell ... hair designer / makeup designer
Emily Bobczenok ... makeup and hair trainee: crowd
Becky Burlton ... trainee
Katie Cresser ... trainee makeup artist: Crowd
Emma Dunderdale ... crowd makeup and hair trainee
Kathleen Garbutt ... trainee: crowd & main makeup
Monique Giamattei ... crowd hair and makeup junior daily
Tanya Kennedy ... make up and hair trainee: crowd
Hannah Kueck ... makeup and hair trainee: main team and crowd / trainee: main and crowd makeup
Gemma Low ... Crowd Makeup and hair artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Claire Matthews ... makeup supervisor
Daisy Oldershaw ... makeup and hair trainee: crowd
Adrian Rigby ... makeup artist: daily
Anita Stevens ... makeup artist: dailies
Kelly Stewart ... crowd hair & make up
Lesa Warrener ... hair/makeup supervisor
Lucy Willis ... crowd hair and make-up

Production Management 

Kate Churchill ... production executive: Amazon Studios
Lindsey Cohen ... Post Production Executive
Polly Duval ... post-production supervisor
Henry Jepson ... unit manager
Mary Ann Marino ... executive in charge of physical production
Dan Turner ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Zoe Alker ... third assistant director
Thomas Bassett ... crowd third assistant director
Dan Channing Williams ... first assistant director
Sophie Freeman ... third assistant director
Annabelle Hood ... crowd pa: dailies
Jess Link ... third assistant director
Frank Macpherson ... assistant director
Caroline Meer ... second assistant director: script
Tom Reynolds ... second second assistant director

Art Department 

Marc Ashmore ... carpenter
Celina Bassili ... art department intern
Frances Bennett ... graphic designer
Neil Benterman ... props
Philippa Brocklehurst ... prop maker/graphics
Jamie Brown ... carpenter
Alex Candlin ... props
Paul Carter ... property master
Kevin Day ... chargehand stand by props
Nick Dilworth ... construction manager
Fred Duran-Jorda ... props
Sam Farr ... props
Caroline Harper ... location art director
Jonathan Holbrook ... painter
Pia St John ... props
Polina Kalentsits ... assistant set decorator
Celestria Kimmins ... draftperson
Debbie Lowndes ... props
Neneh Lucia ... art department assistant: dailies
Bea L. Manzanara ... painter
Lucy Moles ... construction coordinator
Antonio Niculae ... Art Department Assistant
Mick Pirie ... buyer
Natalie Preston ... prop maker/graphics
Susan Ross ... scenic painter
Betty Sims-Hilditch ... art department assistant

Sound Department 

Paula Boram ... foley artist
Sandy Buchanan ... foley recordist
Ben Collinson ... boom operator
Robert Farr ... re-recording mixer
Tim Fraser ... production sound mixer
Loveday Harding ... boom operator
Lee Herrick ... supervising sound editor
Robert Ireland ... sound designer
Serin Kucuk ... sound trainee
Ruth Sullivan ... foley artist
Timothy Vine ... additional dialogue editor
Yanti Windrich ... fx re-recording mixer

Special Effects by 

John Jones ... special effects crew
Richard Magrin ... special effects technician
Yo-Naa Olofsson ... special effects trainee
Tom Paine ... special effects coordinator / special effects technician
Nick Rideout ... special effects supervisor
Dan Vico ... special effects assistant
Massimo Vico ... special effects senior technician / special effects supervisor

Visual Effects by 

Yogesh Badhe ... senior compositor
Luke Butler ... 2D supervisor
Reno Cicero ... digital compositor
Emma Cummins ... VFX Bidding Producer
Binod Kumar Das ... Lead modeler
Andie Davies ... visual effects editor
Paul Driver ... visual effects producer
Erik Ellefsen ... cg supervisor
Krystal Galley ... compositor
Ian Garland ... supervising visual effects editor: Lipsync
Raj Gedam ... visual effects artist
Shreyas Gujrati ... digital compositor
Michael Harrison ... lead compositor
Ted Harrison ... lighting technical director: Lipsync
Velichko Ivanov ... digital compositor
Anantdip Kaur ... lead texture artist
Akshay Madansure ... modeler: Anibrain
Peter Marsden ... digital imaging: colour & VFX
Jitendra Maurya ... compositor
Joe Pavlo ... visual effects artist
Heriberto Penche ... digital compositor: Lypsync Post
Roni Rodrigues ... digital compositor: Lipsync
Jasdip Sagar ... compositor
Tj Singh ... digital compositor
Karen Wand ... compositor
George Zwier ... visual effects supervisor

Stunts 

Jessica Barfoot ... stunt performer
Andrius Davidenas ... stunt performer
Sam Dent ... horse master
Steve Dent ... stunt coordinator
Levan Doran ... stunt performer
Mark Epstein ... stunt performer
James Harris ... stunt performer
Maurice Lee ... assistant stunt coordinator
Tilly Powell ... stunt performer
Adam Smith ... stunt performer
Shane Steyn ... stunt performer
Chris Waite ... stunts

Camera and Electrical Department 

Ryan S. Adams ... second assistant camera: "a" camera
Phillip Barnes ... camera trainee: "b" camera
Angus Benson-Blair ... drone pilot
Sergio Bernuzzi ... second camera grip
Paul Brewster ... best boy
Lucy Bristow ... camera operator: b camera
Wailoon Chung ... electrician
Sandra Coulson ... first assistant camera: aerial footage
Charlotte Croft ... camera trainee
Alex Finlayson ... second assistant camera: dailies
Phoebe Fraser ... assistant digital imaging technician
Will Gething ... camera trainee: dailies
Gabriel Hyman ... first assistant camera: "c" camera, dailies
Alison Lai ... first assistant camera: "b" camera
Andy Long ... gaffer
Peter Marsden ... digital imaging technician: colour & VFX
Simon Mein ... still photographer
Darren Miller ... uav aerial camera operator
Mike Parsons ... electrician
Paul Sallent ... electrician
Gordon Segrove ... first assistant camera: "a" camera
Colin Strachan ... key grip
Adam Kavanagh ... camera trainee: dailies (uncredited)

Casting Department 

Charlie Rotheram ... extras casting
Martin Ware ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Laura Bailey ... principal standby
Gemma Bates ... crowd costume assistant/standby
Helena Bennett ... costume maker
Emily Bowen ... junior assistant designer
Dean Burke ... milliner
Joel Christopher ... set costumer
Benjamin Crean ... costume assistant
Andrea Cripps ... assistant costume designer
Emma Heath ... key costumer
Jack Oliver Hopkins ... costume maker
Catherine Lovett ... costume supervisor
Susan MacKenzie ... principal cutter and maker
Sinéad O'Sullivan ... assistant costume designer
Lucy Porter ... costume trainee
Stacey Clare Richards ... costume assistant
Hayley Clair Stewart ... costume assistant
Hannah Warren ... crowd costumier
Joanna Weaving ... chief breakdown: textile artist
Rebecca Rom ... costume daily (uncredited)

Editorial Department 

Katie Croft ... digital intermediate Assistant / digital intermediate assistant
Alexander Crone ... technical operator
Paul Dray ... senior post producer
Emily Eddey ... Post Production Executive
Michael Hopkins ... Digital Intermediate Operator
Adam Inglis ... colorist
Lisa Jordan ... facility director: LipSync Post
Nicola Matiwone ... creative skillset assistant
Cesar Guto Piletti ... digital intermediate assistant
Gabrielle Smith ... first assistant editor
Robert Wareing ... technical operator
Clarissa Jean-Jacques ... technical operator (uncredited)

Location Management 

Christopher Chambers ... assistant location manager (as Chris Chambers)
Alex Jaep ... location assistant
Duncan Laing ... location manager
Daniel Leebody ... location assistant
Henry Woolley ... supervising location manager

Music Department 

Christopher Gutch ... composer agent
Nick Taylor ... recording and mix engineer

Transportation Department 

Steve Clarke ... minibus driver
Dew John ... unit driver
Ted Leaning ... unit driver
Jason Levy ... driver
James May ... transportation co-captain
Emma Savin ... 4x4 driver
Clive Shaw ... 4x4 driver

Other crew 

Chris Allies ... title designer
Geraldine Atlee ... head of legal and business affairs
Jon Baker ... armourer
Juliet Baptiste-Kelly ... home economist
Paul Biddiss ... Military Technical Advisor
Charles Bodycomb ... armourer
John Bracewell ... unit medic
Sean Browne ... cashier (as Seán Browne)
Sarah Carswell ... production coordinator
Victoria Colwill ... set-runner: dailies
Michael Fussell ... first assistant accountant
Paul Hillier ... insurance
Alex John MacLean ... crowd production assistant
Dan Marsden ... crowd pa: dailies
Jenny Martin ... accounts department work experience
Jj McAllister ... runner: dailies
Christos Michaels ... legal services for Lip Sync Productions
Emma Parsons ... production secretary
Rachel Proudlove ... production accountant
Jacqueline Riding ... historian
Ben Rothwell ... armoury coordinator
Michael Searle ... crowd pa
Orla Sharpe ... production assistant
Peter Stainthorpe ... assistant accountant
Heather Storr ... script supervisor
Harvey Thornton ... daily floor runner

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed