Edit
"Stranger Things" Chapter Eight: The Upside Down (TV Episode 2016) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Matt Duffer ... (as The Duffer Brothers)
Ross Duffer ... (as The Duffer Brothers)

Writing Credits  

Matt Duffer ... (created by) (as The Duffer Brothers) &
Ross Duffer ... (created by) (as The Duffer Brothers)
 
Matt Duffer ... (teleplay by) (as The Duffer Brothers) &
Paul Dichter ... (story by) &
Ross Duffer ... (teleplay by) (as The Duffer Brothers)
 
Jessie Nickson-Lopez ... (staff writer) &
Paul Dichter ... (staff writer)

Cast (in credits order) verified as complete  

Winona Ryder ... Joyce Byers
David Harbour ... Jim Hopper
Finn Wolfhard ... Mike Wheeler
Millie Bobby Brown ... Eleven
Gaten Matarazzo ... Dustin Henderson
Caleb McLaughlin ... Lucas Sinclair
Natalia Dyer ... Nancy Wheeler
Charlie Heaton ... Jonathan Byers
Cara Buono ... Karen Wheeler
Matthew Modine ... Martin Brenner
Joe Chrest ... Ted Wheeler
Joe Keery ... Steve Harrington
Rob Morgan ... Officer Powell
John Reynolds ... Officer Callahan (as John Paul Reynolds)
Noah Schnapp ... Will Byers
Mark Steger ... The Monster
Lucius Baston ... Technician
Pete Burris ... Hawkins Head of Security
Catherine Dyer ... Agent Connie Frazier
Elle Graham ... Sara Hopper
Tobias Jelinek ... Lead Agent
Susan Shalhoub Larkin ... Florence
Jerri Tubbs ... Diane Hopper
Rest of cast listed alphabetically:
Stephen Dean ... Deputy (uncredited)
Rory Healy Rory Healy ... Agent (uncredited)
Jim Heard Jim Heard ... Townsperson (uncredited)
Daniel Jarvie Daniel Jarvie ... Special Agent (uncredited)
Stephen M. LaBar Jr. ... Agent (uncredited)
Lourenz Oviedo Lourenz Oviedo ... Officer (uncredited)
Shannon Purser ... Barbara Holland (uncredited)
Jaye Tyroff ... Military Police #4 (uncredited)
Andrew Ward Andrew Ward ... Military Truck Driver / soldier (uncredited)

Produced by 

Dan Cohen ... executive producer
Justin Doble ... co-producer
Matt Duffer ... executive producer (as The Duffer Brothers)
Ross Duffer ... executive producer (as The Duffer Brothers)
Karl Gajdusek ... executive producer
Rand Geiger ... associate producer
Cindy Holland ... executive producer
Shawn Levy ... executive producer
Jessica Mecklenburg ... co-executive producer
Emily Morris ... associate producer
Iain Paterson ... co-executive producer
Alison Tatlock ... co-producer
Matthew Thunell ... executive producer (as Matt Thunell)
Brian Wright ... executive producer

Music by 

Kyle Dixon
Michael Stein

Cinematography by 

Tim Ives ... director of photography

Film Editing by 

Dean Zimmerman

Casting By 

Carmen Cuba

Production Design by 

Chris Trujillo

Art Direction by 

William G. Davis ... (as William Davis)

Set Decoration by 

Jess Royal

Costume Design by 

Malgosia Turzanska

Makeup Department 

Amy L. Forsythe ... makeup department head
Sarah Hindsgaul ... hair department head
Evelyn Roach ... key hair stylist
Teresa Vest ... key makeup artist
Suzanna Boykin ... hair stylist (uncredited)
Julie Hill-Parker ... makeup artist (uncredited)
Cass McClure ... prosthetic makeup artist: creature effects (uncredited)
Ren Rohling ... makeup artist (uncredited)
Kim Simmons ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Joshua Kohl Hegmann ... post-production supervisor
Timothy J. Lonsdale ... unit production manager (as Timothy Lonsdale)

Second Unit Director or Assistant Director 

Philip Banks ... additional second assistant director
Richard Denault ... first assistant director
Matthew Goodwin ... second assistant director
Franchesca Winters ... second second assistant director
Bennett Gammon ... additional second assistant director: second unit (uncredited)
Spencer Jarvis ... first assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Steven Adams ... propmaker
Todd Bridges ... property production assistant
Adam Chambers ... set dresser
Stephen Collins ... propmaker
Kevin Darsey ... propmaker
Melissa Davis ... art department production assistant
Scott Einbinder ... gang boss
Jeff Gibbs ... construction foreman (as Jeffrey Gibbs)
Jason L. Hagood ... set dresser
Nelson Hagood ... leadman
Heath Hancock ... graphic designer
Meredith Hannah ... art department production assistant
Preston Jacob ... set dresser
Dale Jeantet ... shop foreman
William Craig Johnson ... on set dresser (as Craig Johnson)
Kostadin Karakashev ... propmaker
Ted Kirk ... propmaker
Lauren Lebow ... art department coordinator
Renée Leventis ... property production assistant
John Madge ... location foreman
Matt Mehring ... propmaker
David E. Moore ... propmaker
Dan Mott ... on set greens
Rob Nagy ... set designer
Trish Navarro ... set decoration coordinator (as Trisha Navarro)
Ronnie Oxford ... lead greens
Steffen Reichstadt ... concept artist (uncredited)
Lynda Reiss ... property master
John Snow ... assistant art director
Monika van Schellenbeck ... set decoration buyer
Amanda Ward ... assistant property master
Russell Webster ... construction buyer (as Russ Webster)
Michael J. Wheeler ... construction coordinator
Jonathan Williams ... set dresser
Jeff Williamson ... scenic foreman
Jeri Woodward ... scenic artist
Randal Woodward ... charge scenic artist
Ashley Zeltzer ... special artist
Nuttavut Baiphowongse ... concepts artist (uncredited)
Christopher Burkhart ... set dresser (uncredited)
Roman Drankin ... construction utility (uncredited) / greensman (uncredited)
Webb Huffstatler ... set painter (uncredited)
Brett McGinnis ... scenic artist (uncredited)
Joshua Min ... concept artist (uncredited)
Laura Petralia ... props (uncredited)
Raymond Prado ... storyboard artist (uncredited)
Aaron Sims ... concept artist (uncredited)
Meg Hyatt Snow ... stand-by painter (uncredited)
Justin Trudeau ... set designer (uncredited)
Archer Watkins ... scenic artist (uncredited)

Sound Department 

Joe Barnett ... re-recording mixer
Chris Durfy ... production sound mixer
Craig Henighan ... sound designer
Adam Jenkins ... re-recording mixer
Bob Lacivita ... adr mixer
Jacob McNaughton ... foley mixer
Joey Meyerhoff ... sound utility
Samuel Munoz ... foley editor (as Sam Munoz) / foley editor
Brad North ... supervising sound editor
Noel Vought ... foley artist (uncredited)
Tyler Blythe ... utility sound: second unit (uncredited)
Adam Bourne ... assistant adr mixer (uncredited)
Linda Brenon ... adr mixer (uncredited)
Jonathan Corona ... assistant sound editor (uncredited)
Judah Getz ... adr mixer (uncredited)
Jonathan Golodner ... sound effects editor (uncredited)
Tiffany S. Griffith ... dialogue editor (uncredited)
John Guentner ... foley mixer (uncredited)
Bill Higley ... adr mixer (uncredited)
Chris Isaac ... boom operator (uncredited)
Jacob McNaughton ... foley editor (uncredited)
Matt Sauro ... adr recordist (uncredited)
Jordan Wilby ... sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

Steven Adkins ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion (as Steven B. Adkins)
Wayne Anderson ... key creature sculptor: Spectral Motion
Robert Benavidez ... special effects technician (as Robert E. Benavidez)
Andy Bergholtz ... key creature sculptor: Spectral Motion
Darin Bouyssou ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion
Nathen Cavins ... special effects technician
Nicholas Coleman ... special effects shop foreman
Gary A. Darakjian ... animatronic technician: Spectral Motion
David Diaz ... creature technician staff: Spectral Motion
Melanie Eichner ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion
Mary Elizalde ... creature effects consultant: Spectral Motion
Mike Elizalde ... creature effects supervisor: Spectral Motion / puppeteer: Spectral Motion
Jon Fedele ... creature seamer: Spectral Motion
Bill Fesh ... creature foam technician: Spectral Motion
Jack Firman ... creature seamer: Spectral Motion
Claire Flewin ... creature fabrication department head: Spectral Motion / puppeteer: Spectral Motion
Brie Ford ... creature seamer: Spectral Motion
Corinne Fortunato ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion
Chris Garnaas ... concept artist: Spectral Motion
Jared Guenther ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion
Lars Jangaard ... animatronic technician: Spectral Motion
Junko Komori ... creature fabricator: Spectral Motion
Maria Kruse ... production administrator: Spectral Motion
Timothy Lamb ... animatronic technician: Spectral Motion
Amanda Lewis ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion
Caius Man ... special effects coordinator
Kevin McTurk ... production administrator: Spectral Motion
Scott Millenbaugh ... animatronic technician: Spectral Motion
Justyn David Miller ... special effects technician
Gary Pawlowski ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion
Bill Phillipps ... creature technician staff: Spectral Motion
Tim Phoenix ... creature foam technician: Spectral Motion
Brian Rae ... molding and lifecasting department head: Spectral Motion
Mark Setrakian ... lead animatronic designer: Spectral Motion / puppeteer: Spectral Motion
Andi Sowers ... special effects technician
Anthony Stewart ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion
Miles Teves ... key creature sculptor: Spectral Motion
Mitch Toles ... pyrotechnician (uncredited)
Mark Viniello ... production supervisor: Spectral Motion
Brian Wade ... key creature sculptor: Spectral Motion
Jake Whitney ... special effects foreman (as Gene 'Jake' Whitney)
Neil Winn ... creature painter: Spectral Motion
Lacy Cavins ... special effects technician (uncredited)
J.J. Madaris ... special effects technician (uncredited)
Justin Raleigh ... specialty body designer & supervisor (uncredited)

Visual Effects by 

Marc Kolbe ... visual effects supervisor
Abhishek More ... visual effects producer
William Morrison ... Senior Fx Artist: Gradient Fx
Patricia O'Donnell ... digital compositor
Joseph Adams Rivera ... tracking/matchmove artist
Russell Sadeghpour ... compositor
Robert Weaver ... visual effects co-supervisor (as Rob Weaver)
Azra Alkan ... digital compositor (uncredited)
Roger Beck ... system administrator (uncredited)
Adam Benson ... visual effects supervisor (uncredited)
Andre Bustanoby ... Visual Effects Supervisor: ASC (uncredited)
Anthony S. Castro ... compositor (uncredited)
Andrew M. Collins ... visual effects (uncredited)
Jeremy Vincent Coman ... visual effects coordinator (uncredited)
Neil Craig ... digital compositor: CoSA VFX (uncredited)
Sarina De Leon ... visual effects coordinator: CoSA VFX (uncredited)
Eric Demeusy ... digital artist: opening sequence (uncredited)
Daniel Dupre ... compositor (uncredited)
Daniel Edery ... visual effects artist (uncredited)
Tim Fescoe ... digital compositor (uncredited)
Dylan Harris ... visual effects artist (uncredited)
Jordan Hassay ... compositor: Gradient Effects (uncredited)
Jake Heggen ... visual effects coordinator (uncredited)
Bryan M. Higgins ... tracking artist (uncredited)
Mark Intravartolo ... visual effects artist (uncredited)
Beau Janzen ... computer graphics supervisor (uncredited)
Sean Kennedy ... digital compositor (uncredited)
Simon Littlejohn ... fx artist (uncredited)
Ashley Manning ... visual effects producer: Gradient Effects (uncredited)
Crisanta Melendez ... visual effects coordinator: CoSA VFX (uncredited)
Kama Moiha ... composting supervisor: CosA VFX (uncredited)
Eroc Moralls ... visual effects artist (uncredited)
Amol Parulekar ... visual effects producer: CoSA VFX (uncredited)
Michael Pecchia ... executive producer: Aaron Sims Creative (uncredited)
Caprice Ann Ridgeway ... visual effects producer (uncredited)
Sitha San ... visual effects editor: CoSA VFX (uncredited)
Eevee Saucedo ... animator (uncredited)
Adam Stern ... senior compositor (uncredited)
Steve HyunSuk Suh ... lookdev artist (uncredited)
Kondareddy Suresh ... visual effects (uncredited)
Ravindra Tamhankar ... visual effects producer (uncredited)
Olcun Tan ... visual effects supervisor (uncredited)
Chris W. Tucker ... visual effects coordinator (uncredited)
Chloe Valdecantos ... digital compositor (uncredited)
Stephen Wilson ... visual effects supervisor: WOW Industries (uncredited)
Roman Yavorsky ... digital compositor (uncredited)
Michael Yu ... visual effects production assistant: CoSA VFX (uncredited)

Stunts 

Anderson Martin ... stunt coordinator
Clayton Thompson ... stunt performer
Nick DeKay ... stunts (uncredited)
Philip Dido ... stunts (uncredited)
Michael Endoso ... stunt performer (uncredited)
Reece Fleetwood ... stunt coordinator (uncredited)
Jason Charles Hill ... stunt double: Charlie Heaton (uncredited)
Scott Hunter ... stunt performer (uncredited)
Duke Jackson ... stunt performer (uncredited)
Todd Lee ... stunts (uncredited)
Bayland Rippenkroeger ... stunt performer (uncredited)
Jaye Tyroff ... stunts: mp 4 (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Irie Bailey ... dolly grip: "b" camera
Curtis Bonds Baker ... still photographer
Jonathan 'J.B.' Brown ... best boy grip
Clyde E. Bryan ... first assistant camera: "a" camera
Alex Calderon ... key rigging grip
Chris D. Chapman ... a dolly grip
Mike Collins ... rigging electric
Jeff Crumbley ... b camera operator
Keith Cutler ... set lighting technician
James W. Dornemann ... dimmer board operator
Austin English ... day player
Mike Flores ... grip
Bob Gorelick ... a camera operator
Kevin Green ... grip
Jordan Herschaft ... rigging electric
Nick Hiltgen ... digital imaging technician
Jonathan Hilton ... rigging gaffer
Andrew Ian Rice ... rigging grip (as Andrew Rice)
Nick Jackson ... set lighting technician (as Nicholas Jackson)
Scott Jolliff ... best boy electric
Justin Keller ... Rigging Electric / rigging electric
R.J. Kirkland ... grip (as R.J. Kirkland III)
Jason Lancour ... b camera first assistant
Nelson Moncada ... second assistant camera: "b" camera
Keith Moore ... best boy rigging grip
Daniel Murphy ... gaffer
Jamie Pair ... a camera second assistant
Anthony Samuel ... rigging grip
Scott Sealock ... best boy rigging grip
Benny Smyth ... key grip
Mark Sunderland ... set lighting technician
Ty Tull ... rigging grip
Steven Walker ... best boy rigging electric
Court Wheeler ... grip
David Wilkins ... base camp electric
Kevin Wilson ... digital utility
James Young ... set lighting technician
Gerrell Boone ... grip (uncredited)
Terry Fitzpatrick ... video playback: 24 frame (uncredited)
Jeremy Fenix Johnson ... lighting technician (uncredited)
Timothy Jones ... lamp operator (uncredited)
Jon Ladd ... best boy electrician: second unit (uncredited)
Saul McSween ... additional second assistant camera (uncredited)
Chad Oliver ... digital imaging technician (uncredited)
Jonny Revolt ... digital imaging technician: day player (uncredited)
Joshua Spivey ... electrician (uncredited)

Animation Department 

Adam Nixon ... animator
Eevee Saucedo ... creature animator (uncredited)

Casting Department 

Tara Feldstein ... casting: Atlanta (as Tara Feldstein Bennett)
Wittney Horton ... casting associate
Chase Paris ... casting: Atlanta
Kalas Pendergraft ... extras casting associate
Janette St. Bernard ... casting assistant
Heather A Taylor ... extras casting (as Heather A. Taylor)
Bess Fifer ... casting associate: New York (uncredited)
David Trinh ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jessica Croy ... set costumer
Cameron Doyle ... costume supervisor
Ashley Favors ... key costumer (as Ashley Rose Favors)
Emily Kramer ... set costumer
Travis Scott Merrill ... additional ager dyer
Mary Monds ... tailor (as Mary Monds-Christian)
Bridget Shields ... assistant costume designer
Josie Works ... costume coordinator (as Josielyn Works)
Dennis Bates ... wardrobe assistant (uncredited)
Alanna Bryant ... wardrobe assistant (uncredited)
Abby Coyne ... costumer (uncredited)
Solomon Fobb ... set costumer (uncredited)
Kristin Garaventa ... costumer (uncredited)
Tomoko Goddard ... additional costumer (uncredited)
Mia Nunnally ... costumer (uncredited)
Sara C. Olson ... tailor (uncredited)
Rachel A. Walker ... ager dyer (uncredited)

Editorial Department 

Jeremy Vincent Coman ... post-production assistant
Nancy Fuller ... digital intermediate producer
Nat Fuller ... first assistant editor (as Nathaniel Fuller)
Chris Giuffrida ... colorist: dailies
Matthew Golad ... post-production coordinator
Skip Kimball ... digital intermediate colorist
Tashi Trieu ... digital intermediate editor
Denise Woodgerd ... dailies producer
Chris Van Duyn ... post-production: dailies operations-Technicolor (uncredited)
Kenny Vicent ... dailies engineer (uncredited)

Location Management 

Kyle Carey ... key assistant location manager (as Kyle A. Carey)
Tony Holley ... location manager
Chuck Porterfield ... location production assistant
Michael Slack ... location production assistant
Cryselle Stewart ... assistant location manager
Walt Thompson ... key assistant location manager (as Walter W. Thompson)
Luke Welden ... assistant location manager
Nicholas Stephen Henson ... location production assistant (uncredited)
Louis Rendemonti ... location assistant (uncredited)
Stephon Stewart ... location assistant (uncredited)
Dodd Vickers ... location scout (uncredited)

Music Department 

Can Bolat ... music publisher
Nora Felder ... music supervisor
David Klotz ... music editor
Lauren Fay Levy ... music coordinator (uncredited)
Megan Oddsen ... music clearance (uncredited)

Transportation Department 

Lord Ajmer ... driver
C. Nik Allen ... driver
Franklin Brown ... driver (as Franklin Brown Jr.)
Mark Bush ... picture car mechanic
Adam Chrisman ... driver (as Adam P. Chrisman)
Dale Combs ... transportation coordinator
Donna Combs ... DOT administrator
Joseph Crowe ... driver
Brian Dossett ... driver
Steve Edwards ... driver
Dustin Hornsby ... driver
David Hudson ... driver
Wayne Lee Jenkins ... driver
Brian Jones ... driver
Delton Maddox ... picture car driver
Elvin Moore Jr. ... picture car coordinator (as Elvin D. Moore Jr.)
John Ober ... driver (as Johnny E. Ober)
Cecil Ray ... driver
Diane Roberts ... driver
James 'J.R.' Robison ... driver
Kimberly Ruffin ... driver
John H. Russell III ... driver
Randy Southerland ... transportation captain
Taylor Suffield ... driver
Randall Taylor ... driver
Earl Wilson ... driver
David Latham ... production driver (uncredited)
Debbie Payne ... driver (uncredited)

Other crew 

Cindy Anderson ... first assistant accountant
Karin Beckman ... craft service assistant
David Michael Brown ... key craft service (as David M. Brown)
Scott Burns ... chef: Laurent's Catering
Won Chung ... production secretary
John M. Connor ... assistant: Mr. Iain Paterson (as John Connor)
Kat Delay ... office production assistant (as Kat DeLay)
Kelsey DuHack ... payroll clerk (as Kelsey R. DuHack)
S. Brett Gantt ... production accountant
Meaghan Gillenwater ... office production assistant
Ivan Gonzalez ... chef assistant: Laurent's Catering
Lori Grabowski ... script supervisor
Robert Griffith ... payroll accountant
Robert Higginbotham ... set production assistant
Dan Hindmarch ... script coordinator
Matt Hudgins ... craft service assistant
Christopher Hurst ... key second assistant accountant
Duncan Lamberson ... craft service assistant
Laurent Marchand ... caterer: Laurent's Catering
Diamond D. Morgan ... travel secretary (as Diamond Morgan)
Steven Moss ... medic
Chris Parr ... assistant: Mr. Dan Cohen
Andy Paschen ... assistant: Mr. Karl Gajdusek
Diana Patlan ... chef assistant: Laurent's Catering
Antonia Rodriguez ... chef assistant: Laurent's Catering
Elizabeth Russell ... studio teacher
Aric Sabin ... key set production assistant
Jake Scott-Hodes ... office production assistant
Kiel Servideo ... assistant: Mr. Shawn Levy
Kathleen Sewell ... second assistant accountant
Monique Shaw ... accounting clerk
Ali Simoneau ... assistant production coordinator
Gail Stephenson ... medic
David Stickler ... key set production assistant
Jim Templar ... assistant to series producer
Carol Ann Thomas ... production coordinator
Carol Tresan ... animal trainer
Greg Tresan ... animal coordinator
Graham Westerson ... writers' production assistant
Gary Wigglesworth ... chef: Laurent's Catering
Christopher O. Brooks ... power/temperature technician (uncredited)
Chris Butcher ... additional production assistant (uncredited)
Anna J. DeMildt ... additional set production assistant (uncredited)
Tom DiGiuseppe ... production assistant (uncredited)
Victoria Donchess ... stand-in: Gaten Matarazzo (uncredited)
Denise Godoy ... unit publicist (uncredited)
Matthew Golad ... assistant: The Duffer Brothers (uncredited)
Brayden Huffmaster ... photo double (uncredited)
Katie Jackson ... set production assistant (uncredited)
Geoffrey McCarthy ... production coordinator: Netflix (uncredited)
Robin Meyers ... script supervisor: second unit (uncredited)
Jayme Powell ... additional set production assistant (uncredited)
Heather Schell ... stand-in (uncredited)
Michael C. Smith ... police coordinator (uncredited)
Jill Somers ... additional production assistant (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed