Edit
Christopher Robin (2018) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Marc Forster

Writing Credits  

Alex Ross Perry ... (screenplay by) and
Tom McCarthy ... (screenplay by) and
Allison Schroeder ... (screenplay by)
 
Greg Brooker ... (story by) and
Mark Steven Johnson ... (story by)
 
A.A. Milne ... (based on characters created by) and
Ernest Shepard ... (based on characters created by) (as E.H. Shepard)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Ewan McGregor ... Christopher Robin
Hayley Atwell ... Evelyn Robin
Bronte Carmichael ... Madeline Robin
Mark Gatiss ... Giles Winslow
Oliver Ford Davies ... Old Man Winslow
Ronke Adekoluejo ... Katherine Dane
Adrian Scarborough ... Hal Gallsworthy
Roger Ashton-Griffiths ... Ralph Butterworth
Ken Nwosu ... Paul Hastings
John Dagleish ... Matthew Leadbetter
Amanda Lawrence ... Joan MacMillan
Orton O'Brien Orton O'Brien ... Young Christopher Robin
Katy Carmichael Katy Carmichael ... Christopher's Mother
Tristan Sturrock ... Christopher's Father
Jasmine-Simone Charles Jasmine-Simone Charles ... Little Girl
Paul Chahidi ... Cecil Hungerford
Matt Gavan Matt Gavan ... Snooty Businessman
Gareth Mason ... Balloon Vendor
Summer Brooks Summer Brooks ... Balloon Holder
Amrou Al-Kadhi ... Nemir Azizi (London Ticket Attendant)
Zain Falzon Zain Falzon ... Boy in Stroller
Rainy Milo ... Boy's Mother
Michael Jenn ... London Train Conductor
Souad Faress ... Wealthy Woman
Alan Clark Alan Clark ... Sussex Train Attendant
Chris Pratt Chris Pratt ... Sussex Train Porter
Harriet Leitch Harriet Leitch ... Tea Server
Vera Chok ... Margaret King (Train Passenger 1)
Claire Redcliffe Claire Redcliffe ... Boarding School Teacher
Elsa Minell-Solak Elsa Minell-Solak ... Madeline 3 Years Old
Matt Berry ... Policeman Bobby
Simon Farnaby ... Taxi Driver
Matthew Earley Matthew Earley ... Truck Driver
Mackenzie Crook ... Newspaper Seller
Vivien Bridson ... Old Man Winslow's Secretary
Narinder Samra ... Milkman
Oliver Payne Oliver Payne ... Milk Delivery Boy
David Hartley David Hartley ... Man on Bus
Clara McGregor ... Girl in Aircraft Design Office
Raj Ghatak ... Neel Chawla (Barrel Mover)
Jim Cummings ... Winnie the Pooh / Tigger (voice)
Brad Garrett ... Eeyore (voice)
Nick Mohammed ... Piglet (voice)
Peter Capaldi ... Rabbit (voice)
Sophie Okonedo ... Kanga (voice)
Sara Sheen Sara Sheen ... Roo (voice)
Toby Jones ... Owl (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Shola Adewusi ... Rosemary Hopwood (uncredited)
Lucy Appleton ... Girlfriend / Passerby (uncredited)
Lee Asquith-Coe Lee Asquith-Coe ... School Porter (uncredited)
Roy Beck ... Winslow Board Director (uncredited)
Gintare Beinoraviciute ... Passerby (uncredited)
Bern Collaço ... Train Passenger / Man in swimwear (uncredited)
Nick Davison Nick Davison ... Station Porter (uncredited)
Abbey Denne ... Girlfriend (uncredited)
Errol Francis Errol Francis ... Railway Passenger (uncredited)
David Gambier ... WWII Soldier (uncredited)
Caroline Garnell ... Winslow Efficiency Room Worker (uncredited)
Matt Harvey Matt Harvey ... Head Boy (uncredited)
Connor Haywood ... Lance Corporal (uncredited)
Tim Ingall Tim Ingall ... Jimmy Knowait (uncredited)
Jackson Kai Jackson Kai ... Cricketer (uncredited)
Jeremy Oliver ... Commuter (uncredited)
Thomas Padden ... Businessman (uncredited)
Kumud Pant ... Train Passenger (uncredited)
Gino Picciano Gino Picciano ... Man on the Bus (uncredited)
Richard Price Richard Price ... Winslow Office Worker / Lothbury Passerby (uncredited)
Anthony Richard Rowe ... Home Guard (uncredited)
Mark Sayer Mark Sayer ... Home Guard / Commuter (uncredited)
Richard M. Sherman ... Singer (uncredited)
Rahji Shrinarine Rahji Shrinarine ... Train Passenger (uncredited)
Peter Singh ... Ravi Patel (uncredited)
Sharron Spice ... Commuter (uncredited)
Karol Steele Karol Steele ... Well-Wisher / Passer-By / Train and Bus Passenger (uncredited)
A.k. Steppa A.k. Steppa ... Platform Shop Vendor (uncredited)
Chloé Swan Chloé Swan ... Winslow Junior Office Worker (uncredited)
Rupert Turnbull ... Red-Haired Boy (uncredited)
Rutvig Vaid ... Station Porter (uncredited)
Kai Williams Kai Williams ... Young Market Boy (uncredited)
Evie Wray Evie Wray ... Mother (uncredited)

Produced by 

Kristin Burr ... producer
Steve Gaub ... co-producer
Jeremy Johns ... executive producer
Brigham Taylor ... producer
Renée Wolfe ... executive producer

Music by 

Jon Brion
Geoff Zanelli

Cinematography by 

Matthias Koenigswieser

Film Editing by 

Matt Chesse ... (as Matt Chessé)

Casting By 

Lucy Bevan

Production Design by 

Jennifer Williams

Art Direction by 

Guy Bradley
Nick Dent ... senior art director
Stephen Dobric
Dominic Hyman
Stuart Kearns ... supervising art director
Paul Laugier

Set Decoration by 

Caroline Smith

Costume Design by 

Jenny Beavan
Sally Turner ... associate costume designer

Makeup Department 

Sylvia Atkins ... hair / makeup artist
Alessandro Bertolazzi ... hair / makeup designer
Andrea Finch ... crowd hair / makeup supervisor
Darcey Finch ... makeup trainee
Esme Finch ... makeup trainee
Ludo Gordon ... makeup trainee
Gabriele Gregorini ... principal hair stylist
Giorgio Gregorini ... hair co-designer
Heather Jones ... hair / makeup artist
Eva Marieges Moore ... crowd hair / makeup artist (as Eva Marieges)
Nuria Marieges Moore ... hair / makeup junior
Ryo Murakawa ... principal hairdresser (as Ryo Marukawa)
Victoria Nugent ... hair / makeup artist (as Vicky Nugent)
Marta Roggero ... key makeup artist
Rhiannon Santner ... hair / makeup junior
Zeph Tahir ... hair / makeup junior
Norma Webb ... crowd hair / makeup artist
Sara Austin ... hair and makeup daily: crowd (uncredited)
Liz Bradbear ... daily crowd trainee (uncredited)
Mary Cooke ... hair & makeup artist: dailies (uncredited)
Carmen Fraile ... hairstylist & makeup artist crowd (uncredited)
Alice Hollingum ... daily crowd trainee (uncredited)
Kylie Jonkman ... hair daily (uncredited)
Sara Kramer ... crowd hair: dailee (uncredited)
Laura Odette Phipps ... hair and makeup dailies (uncredited)
Alex Rouse ... wigmaker (uncredited)
Jill Sweeney ... hair and make up artist: Jill Walton (uncredited)
Mariona Trias ... makeup and hair: dailies (uncredited)
Helen Tucker ... hair stylist: daily (uncredited)

Production Management 

David Cain ... unit production manager
Paige Chaytor ... production supervisor
Kate Garbett ... production supervisor: 2nd unit
Jeremy Johns ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Chris Corbould ... second unit director
Daniel Cox ... crowd 2nd assistant director (as Dan Cox)
William Dodds ... first assistant director (as Will Dodds)
Julia Hargitay ... third assistant director
Ian Hughes ... second assistant director: second unit (as Ian 'Pebbles' Hughes)
Adam Morris ... first assistant director: second unit
Tom Mulberge ... key second assistant director
Richard Oxford ... third assistant director: second unit
Barnaby Riggs ... floor second assistant director
Sarah Ruemelin ... assistant director: additional
Michael Stevenson ... floor second assistant director: crowd
Siggy Stone ... crowd third assistant director: dailies
David Underwood ... crowd third assistant director: dailies (as David William Underwood)
Gianpiero Vannucci ... crowd third assistant director: dailies

Art Department 

Ben Ackland-Snow ... carpenter
Dominic Ackland-Snow ... construction manager
Nicky Ackland-Snow ... construction coordinator
David Alexander ... greensman: Level 2
Malikah Almaghrabi ... greensman: Level 3
Maudie Andrews ... assistant set decorator
Andrew Applin ... standby carpenter (as Andy Applin)
Alan Bailey ... property master
Amanda Bailey ... prop buyer: /coordinator
Harry Beilanski ... greensman
Tom Bernarius ... greensman: Level 3 (as Tom TJ Bernarius)
Alice Biddle ... draughtsperson
Kevin Biggs ... supervising painter
Gabor Biro ... greens supervisor
John Bolton ... dressing propman
Alex Boswell ... chargehand stand-by propman
Lisa Bowe ... construction: payroll
Steve Bowe ... supervising stagehand
Matt Brady ... greensman: Level 2
Sophie Bridgman ... senior draughtsperson
Sebastian Brooks ... greensman/arborist
Barry Brown ... hod rigger
Martin Brown ... standby stagehand
Leon Budd ... greensman: Level 2
Tamara Catlin-Birch ... greens department co-ordinator: additional photography
Pancho Chamorro ... assistant set decorator / set decorator assistant
Robert Channon ... scenic painter
Samantha Choat ... set dresser
Neil Clark ... HoD Plasterer
Dianah Jane Coleman ... assistant set decoration buyer (as Dianah Coleman)
Laura Collins ... set dresser
Roman Coltellaro ... greens stand-by
Laura Conway-Gordon ... stand-by art director
Gina Cook ... prop buyer: /coordinator
Jake Corney ... greensman: Level 2
Jim Cornish ... storyboard artist
Matilda Craston ... assistant graphic designer dailies
Perry Crosby ... chargehand painter
Nick Davis ... model maker
Callum Davison ... greensman: Level 2
Oliver Davison ... greensman: Level 1
Gina De Ferrer ... art department researcher
James Dean ... supervising sculptor
Stephen Delahunt ... charge hand rigger
C.J. Dempsey ... carpenter
Dominic Meyrick-Brook ... leather worker
Josh Dooley ... greensman: Level 1
Judy Ducker ... set decoration buyer
Patrick Dunton ... greensman: Level 1
Stephen Eels ... supervising carpenter
Luke Farnell ... greensman: Level 1
Jamie Ferguson ... dressing propman
Josh Fry ... work experience
Kenneth Gammon ... chargehand rigger
Jess Gaskell ... Greensman level 1
Jez Gavin ... lead greensman
Daniel Gibson ... greensman: Level 1
Clara Gomez del Moral ... assistant art director
Claire Grainger ... set decoration coordinator
Gavin Grant ... chargehand dressing propman
Georgia Grant ... art department assistant
Max Grant ... dressing propman
Emma A Graveling ... art department assistant
John Greaves ... storyboard artist
Chris Greenwood ... supervising plasterer
Angus Hale ... greensman: Level 1
Alan Hamlet ... hod stagehand
Mark Harris ... supervising painter
Steve Harris ... head of department carpenter
Jeffrey Henderson ... storyboard artist
Peter Hooper ... hod greensman: key
Jason Hopperton ... dressing propman
Mark Hutchinson ... snow supervisor
Samantha James ... greens coordinator
Anson Jew ... storyboard artist
Caitlin Murray Jones ... modeller: textile
Samantha Kelm ... props painter
Jody King ... hod sculptor (as Jody King-Brothers)
Michael Kutsche ... character concept artist
Joe Laidlaw ... chargehand carpenter
Eleanor Lamb ... graphic artist
Steven Law ... carpenter
Sean Leishman ... dressing propman
Dale Lerwill ... art department assistant
Jade Mahoney ... props painter
Pete Manger ... supervising chargehand
James Mannell ... dressing propman
Les Martin ... dressing propman
Lydia Matthews ... greensman: Level 1
Alasdair McKay ... lead modeller
James McKeown ... supervising model maker (as Jim McKeown)
Adam Meads ... greensman: Level 2
Christopher James Miller ... standby propman (as Chris Miller)
Stephen Molyneaux ... concept artist: MPC
Eddie Murphy ... supervising carpenter
Steven Murphy ... chargehand
Brian Murray ... storyboard artist
Heather Noble ... draughtsperson
Dean Norgate ... chargehand rigger
Stephen O'Connell ... supervising stagehand
Roberto Oliveri ... greens stand-by (as Roberto Oliveru)
Lizzie Osborne ... junior draughtsperson
Mark Overall ... chargehand carpenter
Russell Oxley ... scenic artist
Dominique Pace ... assistant art director
Vladimir Pavlu ... supervising chargehand
Mark Piercy ... props
Mitch Polley ... props carpenter
Jennie Poundall ... trainee stand-by propman
Mike Povey ... props supervisor
Mike Rawlings ... Prop Storeman
Beau Read ... assistant storeman
Justin Richards ... Greens Buyer
Sorrel Richardson ... greensman: labour
Dan Riches ... dressing propman
Jean-Louis Riols ... drapesman
Steve Rowley ... supervising carpenter
Josh Sales ... set dresser
Paul Scotson ... model maker
Jamie Shakespeare ... draughtsperson
Jamie Shelley ... hod painter
Stuart Sinclair ... chargehand painter
Ryan Sinnott ... standby carpenter (as Ryan Sinnot)
Myles Smart ... greensman: Level 1
Mark Smith ... props
Matt Smith ... model maker (as Matthew Smith)
Bethany Spence ... greensman: Level 2 / greenswoman
Robert Stannage ... art worker
Connor Stephens ... greensman: Level 1
Xerxes Szokolovics ... chargehand carpenter
John Taylor ... dressing propman
Messina Tez ... art department assistant
Charis Theobald ... lead graphic designer
Yasmin Thomas ... construction assistant
Dave Thompson ... supervising painter
Chantelle Valentine ... assistant art director
Dan Valentine ... greensman: Level 1
Norman Walshe ... concept artist
Rosanna Warcup ... petty cash buyer
Ryan Westington ... greensman
Darren Westover ... dressing propman
John Whitby ... construction buyer
Sam Williams ... greensman: labour
Anthony Winn ... storyboard artist
Karen Worley ... art department coordinator
Phoebe Worley ... work experience
Graham Wyn Jones ... storyboard artist
Yod Yutamanop ... trainee: dressing propman
Mal Zawadzki ... standby painter (as Mai Zawadski)

Sound Department 

Erik Aadahl ... supervising sound editor
Howard Bevan ... first assistant sound
Malte Bieler ... sound designer
Onnalee Blank ... additional mixer
Keith Burhans ... stage engineer
Jack Cucci ... foley mixer
John T. Cucci ... foley artist
Justin M. Davey ... sound effects editor
Joel Dougherty ... additional mixer
Richard Duarte ... foley mixer
Joel Erickson ... dialogue editor
Will Files ... re-recording mixer
Renzo Garcia ... sound trainee
Kurt Godwin ... mix technician
Eric Gotthelf ... adr mixer
Charlotte Gray ... 2nd assistant sound
Lora Hirschberg ... re-recording mixer
Robert Jackson ... dialogue editor
Jason W. Jennings ... sound effects editor (as Jay Jennings)
Brandon Jones ... sound effects editor
Russell Keefe ... first assistant sound (as Russel Keefe)
Dan Kenyon ... sound effects editor (as Dan Keynon)
Jonathan Klein ... foley supervisor
Vanessa Lapato ... adr & dialogue supervisor
Veronica Li ... first assistant sound editor
Mhairi MacRitchie ... sound effects field recordist
Victor Mercader ... sound recordist: theatrical trailer
Jon Michaels ... dialogue editor
John Midgley ... production sound mixer
Dan O'Connell ... foley artist
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Jason Oliver ... adr mixer
Ralph Osborn ... dialogue editor
Jeremy Peirson ... additional mixer
Jesse Rosenman ... sound effects field recordist
Martin Seeley ... production sound mixer: second unit
Seva Solntsev ... adr recordist
Brian Tarlecki ... mix technician
Ethan Van der Ryn ... supervising sound editor
Veronicali ... first assistant sound editor
Tim Walston ... sound effects editor
Bryon Williams ... stage engineer (as Bryon William)
Ryan Young ... adr mix technician (as Ryan D. Young)
George Atkins ... adr mixer (uncredited)
Adam Carl ... mix technician: temp dub (uncredited)
Noah Dunbar ... original dialogue recordist (uncredited)
Marti D. Humphrey ... Re-Recording Mixer: temp dub (uncredited)
Pedro Jimenez ... re-recording mixer: theatrical trailer (uncredited) / trailer post-production sound services (uncredited)
Jonathan Klein ... supervising foley editor (uncredited)
Nick Kray ... adr mixer (uncredited)
Victor Mercader ... sound editor: theatrical trailer (uncredited)
Michael Miller ... adr mixer (uncredited)
Chris Navarro ... adr mixer (uncredited)
Mike Tehrani ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Andy Aitken ... special effects senior technician (as Andrew Aitken)
John Arnitt ... special effects senior technician
Pete Britten ... special effects senior technician (as Peter Britten)
Mike Butterfield ... snow effects technician
Loren Clark ... fabricator
Elena Constantinou ... assistant: to Mr. Pooh
Chris Corbould ... special effects supervisor
Felicity Corbould ... special effects: administrative assistant
Ian Corbould ... special effects senior technician
Lynne Corbould ... special effects coordinator/buyer
Tom Coyne ... special effects assistant technician
Steve Crawley ... special effects wire supervisor
Craig Daly ... senior snow effects technician
Louise Day ... creature effects fabricator
Mark Day ... engineer
Allison Eynon ... creature effects fabricator
Tina Foster ... creature effects supervisor
Michael Fox ... special effects senior technician
Hugh Goodbody ... special effects senior technician
Mary Hanrahan ... creature effects coordinator
Charlie Harper ... SFX Health & Safety Advisor
Lindsay Harris ... special effects technician
Dan Homewood ... workshop supervisor (as Daniel Homewood)
Madeline Jenkins ... creature effects fabricator
Gareth Jolly ... special effects technician
Natalie Khoo ... creature effects fabricator
Sam Lewis ... special effects engineer
Steven Lewis ... special effects senior technician
Stuart Lovelock ... Assistant Technician
Ian Lowe ... special effects senior technician
Toby Marrow ... special effects technician
Huw Millar ... special effects senior technician
Thea Mulvey ... creature effects: mould maker
Elizabeth Murray ... creature effects fabricator
Max Payn ... creature effects: mould maker
Emma Reid ... creature effects fabricator
Simon Richards ... creature effects: runner
Samuel A. Sanders ... special effects assistant technician (as Sam Sanders)
Matthew Siggins ... special effects assistant technician
Christopher Smith ... special effects technician (as Chris Smith)
John Van Der Pool ... special effects floor supervisor
Barry White ... special effects technician
Nik Williams ... creature effects: head of

Visual Effects by 

Resham Aaron ... matchmove artist: Iloura
Samantha Abda ... VFX Production Coordinator: Iloura
Jaclyn Abrahante ... visual effects coordinator
Damien Acker ... previs editor: the third floor
Catalina Acosta ... Lighting artist: Iloura (as Catalina Acosta Lomas)
Grant Adam ... head of pipeline: Iloura
Eva Adams ... visual effects coordinator
Paul Adams ... modeler
Fahed Alhabib ... visual effects associate producer (as Fahed 'Freddie' Alhabib)
Alexandre Allman ... matchmove artist: Framestore
Victor Almela ... digital compositor: framestore
Juan Alonso ... digital compositor
Ana Maria Alvarado ... visualization artist
Purvez Amirali ... modeler
Benjamin Andersen ... lead fx pipeline td: Iloura (as Ben Anderson)
Mats Andersen ... visual effects producer: Rebel Unit
Michanol Arnaud ... compositor: Framestore
Yavor Asenov ... paint & roto artist
Paul Ashall ... lead matchmove artist: framestore
Jenny Jiyeon Bae ... VFX Production Coordinator: Iloura
Jesus Baeza ... development: the third floor
Jason Baker ... lighting & look development technical director
Scott Balkcom ... visual effects: by Lola VFX
Matthew Ball ... paint & roto artist
Ashwin Bangalore ... effects technical director (as Ashwin Prasad Bangalore)
Spriha Banik ... VFX Production Coordinator: Iloura
Giacomo Bargellesi ... lead compositor: framestore
Steve Barnes ... compositor: Iloura
Lorna Barnshaw ... visual effects artist: clear angle studios
Neill Barrack ... Compositor: Framestore
Manuel Barrero ... compositor: Iloura
Pharoah Barrett ... visualization artist: the third floor
Andrew Barry ... compositor
Scott Bartels ... matchmove artist
Jordan Bartlett ... rigger: Iloura
Lee Baskerville ... lead texture artist
Addison Bath ... head of pipeline: the third floor
Aaron Baudin ... effects technical director
Renaud Bergeron ... lighting & look development technical director
Olav Bergsvik ... digital compositor: Rebel Unit
Brad Besser ... additional visual effects editor
Lorene Bettker ... lighting & look development technical director
Dudley Birch ... dmp artist: Iloura
Magdalena Bisogni ... recruitment and artist manager: Iloura
Claudia Blackburne ... animation intern: Iloura
Michelle Blok ... visualization lead: the third floor
Claire Blustin ... modeler
Paul Bongiovanni ... lead data wrangler
Mikaella Bouzaglo ... visual effects line producer
Ron Bowman ... digital matte painter/environment td
Amelia Braekke-Dyer ... compositor
Andrew Brennan ... creature fx td
Danielle Brooks ... lead fx artist: Iloura
Dave Brown ... effects artist: Iloura
Jason Timothy Brown ... fx artist: Iloura
Kari Brown ... effects technical director
Nick Brown ... Witness Camera Operator Additional Photography
Simon Brown ... lighting & look development technical director
Alexander T.H. Browne ... matchmove artist (as Alex Browne)
Cody Brunty ... visual effects artist
Paul Buckley ... effects supervisor: Iloura
Alexander Bucknell ... matchmove artist
Duncan Burbidge ... vp global operations: the third floor
Sophie Burie ... character effects technical director: framestore
Isabel M. Bértolo Edreira ... creature fx artist
Giulia Cadeddu ... digital compositor: Framestore
Korinne Cammarano ... digital compositor: framestore
Stefania Cancemi ... look dev artist: Iloura
Claudia Candia ... look dev artist: Iloura
Alexandre Canniccioni ... look dev artist: Iloura
Axel Caparros ... creature fx td: Framestore
Yuri Carrara ... digital compositor
Owen Carroll ... digital compositor: Framestore
Sophie Carroll ... visual effects producer: Framestore
Lewie Carson ... clean up/roto artist: Iloura
Kiersten Casey ... Lead Model/Texture Artist: Iloura
John Castro ... development: the third floor
Yara Caubet ... visual effects coordinator
Le Poullennec Cedric ... cfx artist
Carlo Cersosimo ... clean up/roto artist: Iloura
Martin Chamney ... visualization supervisor: the third floor
Kien Geay Chan ... lighting artist: Iloura
Wayne Chan ... digital compositor: Framestore
Catherine Chase ... visual effects editor
Bas Chatmaleerat ... digital compositor: framestore
Anwei Chen ... visual effects producer
Nicolas Chiarot ... lighting & look development technical director
Charmaine Childs ... paint & roto artist
Jee-Sung Cho ... creature fx td: framestore
Che Yen Chuang ... digital matte painting artist
Sheree Chuang ... Lighting artist: Iloura
Janice Chun ... visual effects: Lola VFX
Suzanne Cipolletti ... visualization supervisor: the third floor
Stephen Clark ... model/texture artist: Iloura
Mitch Claspy ... visual effects coordinator
Amanda Collins ... artist manager: Iloura
Luke Colson ... opening titles
David Connely ... senior scanning technician: clear angle studios
Giulia Consonni ... lighting & look development technical director
Chris Cook ... lead modeler: Framestore
Stephanie Cooper ... digital compositor: Framestore
Irene Cordero ... visualization artist: the third floor
David Cordon ... visual effects department manager: Framestore
Karl Cottee ... production accountant: Iloura
Marc-André Coulombe ... rigger: Framestore
Evelyn Cover ... virtual production manager: the third floor
Craig Crane ... lidar supervisor
Bradley Crawford ... paint & roto artist (as Bradly Crawford)
Tucker Cullinan ... digital matte painter/environment td
Alex Cumming ... senior compositor
Brad Davenport ... VFX Production Coordinator: Iloura
Christopher Davies ... matchmover: Framestore
Olivia de Ferrer ... visual effects coordinator
Mathieu De Saint Jores ... assistant technical director: framestore
Rosa Debals-Gonthier ... matchmove artist
Michael DeBeer ... visualization artist: the third floor
Emily Deere ... visual effects line producer
Clementine Delcourt ... lighting & look development technical director
Michael Deliso ... visualization artist: the third floor
Damien Delrue ... digital compositor
Quentin Delsart ... digital compositor: Framestore
Valentin Dely ... visualization artist (as Valantin Dely)
Claire Denwood ... visual effects producer: Framestore
Nicolas Derory ... digital compositor: Framestore
Kevin Desa ... pipeline td: Iloura
Jonathan Desaulniers ... digital compositor: Framestore
Eric Deuel ... visualization artist: the third floor
Valeria di Gabriele ... visual effects line producer
Belen Diaz Ripa ... Assistant Technical Director
Julian Dimsey ... National Head of Production: Iloura
John Dolman ... paint & roto artist: framestore
Roberto Domeneghini ... effects artist: Iloura
Tracie Donais ... digital compositor: framestore
Steven Donnet ... environment td: Framestore
Sam Doolan ... look dev supervisor: Iloura
Graham Dorey ... compositor: Framestore
Christina Douk ... visualization artist: the third floor
Laurence Drouilly ... paint & roto artist: Framestore
Laura Dubsky ... compositor: Iloura
Sophie Duchesne ... digital compositor: Framestore
Peter Dudley ... compositor
Bryony Duncan ... visual effects coordinator
Andrew Dunkerley ... Lighting artist: Iloura
John Durney ... Compositor
Andrea Dutti ... digital compositor
Chris Dwyer ... data manager: Iloura
Andi Edirisinghe ... model/texture artist: Iloura
Christopher Edwards ... previs executive producer: the third floor
Richard Edwards-Earl ... witness camera
Rachel Elfassy-Bitoun ... visual effects coordinator
Dean Elliott ... matchmove artist: Iloura
Jack Elworthy ... Capture Lab TD: Framestore
Nicolas Emery ... creature fx td: Framestore
Daniel Erickson ... visualization artist: the third floor
Lars Erik Eriksen ... head of paint and roto: Framestore
Peter Evemy ... matchmove artist
Alan Fairlie ... compositing td: Iloura
Andreas Feix ... digital compositor: Framestore
Sian Fenner ... visual effects coordinator
Victor Maiorino Fernandes ... model/texture artist: Iloura
Rogiero Fernández ... Digital Compositor: Framestore
Edward Ferrysienanda ... effects technical director
Aaron Fickling ... character td: Iloura / rigger: Iloura
Therese Skundberg Fidje ... visual effects editorial: Framestore
Emelia Fiell ... technology production manager: Framestore
Jonathan Flanders ... visualization artist: the third floor
Jerome Fortin ... digital compositor
Zack Fox ... visual effects coordinator
Johannes Franz ... fx pipeline td: Iloura
Duncan Fraser ... Lead Model/Texture Artist: Iloura
Nicholas Freeston ... visualization artist (as Nicolas Freeston)
Borja Fuste ... digital compositor
William Gabriele ... Rigging Technical Director: FRAMESTORE
Raphaël Gadot ... effects artist: Iloura (as Ralphael Gadot)
Claire Galpin ... visual effects producer
Darcy George ... compositor: Iloura
Michael Gilbert ... vfx editorial: Iloura
Jason Gilholme ... senior pipeline td
Adrien Saint Girons ... cg supervisor
Frédéric Godbout ... matchmove artist
Cyrille Gohier ... digital compositor
Sean Golding ... visualization artist: the third floor
Dano Goldman ... visualization artist: the third floor
Marc Gollenia ... digital compositor: Iloura
Ziya Goncu ... modeler: Framestore
Samuel Gonon ... lighting artist
Avi Goodman ... CG Supervisor Iloura
Stella Goulart ... visual effects coordinator
Sam Grainger ... witness camera operator: additional photography
Callum Grant ... render support
Sandro Grassetti ... lead look dev artist: Iloura (as Sandro Citrangolo Grassetti)
Julian Gregory ... lead matchmove artist: Iloura
Johannes Gross ... Lighting artist: Iloura
Mikhail Gubkin ... effects technical director
Daniel C.M. Guerra ... creature fx td: Framestore
Benjamin Guy ... matchmove artist (as Ben Guy)
Charlie Habanananda ... digital grading artist
Patrick Hall ... digital compositor: Framestore
Katie Hallaron ... creature fx td
Michael Hamilton ... paint & roto artist
Scott Hankel ... visualization artist: the third floor
Ashlyn Hardie ... visual effects line producer
Luke Hardisty ... digital compositor
Cat Harris ... effects technical director
Dylan Harris ... visualization artist: the third floor
Claire Harrison ... effects artist: Iloura
Robert Hartigan ... digital compositor: Framestore
Patrick Haskew ... visualization lead: the third floor
Eric Hawksley ... clean up/roto artist: Iloura
Ben Hawkyard ... atd
Volker Heisterberg ... effects technical director / fx technical director: framestore
Dominic Hellier ... compositing supervisor: Iloura (as Dom Hellier)
Sebastian Hingston ... matchmove artist: Framestore
Nina Helene Hirten ... previs editor: the third floor
Blake Hollins ... asset td: Iloura
Ady Holt ... Creature FX TD
Wanghua Huang ... effects artist: Iloura
Matthew Hughes ... modeler
Shawn Hull ... visualization lead: the third floor
Brent Hutchin ... senior systems administrator: Iloura
Belinda Isaacs ... visual effects coordinator
Vladimir Isailovic ... lighting & look development technical director
Alexander Isaksson ... digital matte painter/environment td
Santiago E. Iturmendi ... digital compositor: framestore
Kaya Jabar ... visualisation lead
David Jackson ... data wrangler
Robert Jackson ... senior compositor: Framestore
David Jaffe ... culture and artist coordinator: Iloura
Dawid Januszek ... creature fx td
Justin Janzen ... visual effects line producer
Madeleine Jenkins ... creature fx
Nathan Jennings ... matchmove artist: Iloura
Samuel Jensen ... Asset Supervisor: Iloura
David Johnson ... rigger: Iloura
Ian Joli ... matchmove artist: Iloura
Adam Jones ... head of IT: Iloura
Morgan Jones ... compositor: Iloura
Paul Jones ... lead creature fx technical director
Theo Jones ... visual effects supervisor: Framestore
Tom Judd ... visualization artist: the third floor
Quentin Juhel ... matchmove artist
Fabien Kaci ... texture artist
Patrice Lee Min Kam ... paint & roto artist
Yousif Al Kamali ... creature fx td: framestore
Lukas Kampichler ... digital compositor: Framestore
Preet Katta ... paint and roto: framestore
Kristian Kebbe ... effects artist: Iloura
Morgan Kelly ... visualization artist: the third floor
Sarah Keturah ... visual effects: by Lola VFX
Navjin Khosravi ... creature fx td: Framestore
Jack Kilyan ... paint and roto artist
Ryan Kirtack ... visualization artist: the third floor
Jordan Koler ... Lighting artist: Iloura
Paul Koontz ... visualization artist: the third floor
Allie Koppel ... head of finance: the third floor
Robert Kreps ... visualization artist: the third floor
Barry Kriegshauser ... lighting artist
Harry Robert Krimm ... visualization artist: the third floor
Arun Krishnan ... matchmove artist: Iloura
Gudjon Kristjansson ... digital compositor
Eva Kristjáns ... dmp artist: Iloura
Mathieu Ardon Ktistakis ... production assistant: Framestore
Abdelrahman Kubisi ... modeller: Framestore
Tanya Kular ... digital compositor
Ying Ghit La ... clean up/roto artist: Iloura
Arnaud Laberge ... paint & roto artist
Maxime Lacroix ... visual effects coordinator: framestore
Grant Laker ... rigger: Iloura
Christophe Lalonde-Lavergne ... compositor
Cyril Lamine ... rigger
Stuart Lamont ... technical operations: Iloura
Morgan Lang ... digital matte painter: Framestore
Max Last ... compositor
Yani Lathouris ... pipeline td: Iloura
Victor Latour ... visualization artist: the third floor
Chris Lawrence ... visual effects supervisor (as Christopher Lawrence)
Claudia Lechen ... lead compositor: Framestore
Michael Lederhuber ... lighting td: Iloura
David Lee ... visual effects coordinator
Jarett Lee ... clean up/roto artist: Iloura
Julien Legay ... effects technical director
Tati Leite ... visual effects artist: Lola VFX
Zachary Lemire ... paint & roto artist
Max Leonard ... visual effects: by Lola VFX
Maxx Wai In Leong ... cg supervisor (as Maxx Leong)
Chun Ho Ray Leung ... model/texture artist: Iloura
Ariel Levental ... compositor: at Framestore
Lew Lewington-Pearce ... visual effects coordinator
Kim Linnemann ... production assistant: Iloura
Roger Liu ... visualization artist: the third floor
Toby Lloyd ... assistant visual effects editor (as Tobias Lloyd)
Daniel Long ... digital compositor
Jane Lovell ... operations manager: Iloura
Alicia Lowndes ... previs coordinator: the third floor
Trent Lundquist ... previs coordinator: the third floor
Morgan MacCuish ... visual effects producer: Framestore LA
Stephen MacKershan ... lighting & look development technical director
Ethan Maharaj ... visual effects coordinator
Thomas Maier ... matchmove artist
Krisztian Majdik ... previs editor: the third floor
Marcin Majewski ... effects artist: Iloura
Ineke Majoor ... VFX Executive Producer: Iloura
Michaela Malina ... visual effects coordinator
Fredrik Mannerfelt ... compositor: Iloura
Tony Marioni ... digital compositor: Framestore
Nicholas Markel ... support: the third floor
Félix Marquis-Poulin ... modeler
Marco Masotti ... digital compositor
Charles Masse ... tracking/matchmove artist: Framestore
Manuel Mastropirro ... digital compositor
Trevin Matcek ... previs editor: the third floor
Leath Mattner ... compositor: Iloura
Marta Matuszewska ... visualization coordinator
Natalia Matveenko ... visual effects artist: Lola VFX
Daniel May ... clean up/roto artist: Iloura
Michael McCrea ... visualization artist
Daniel McCue ... visualization lead: the third floor
Brooke McGowan ... compositor: framestore
Andrew McGregor ... matchmove artist: Iloura
Glenn Melenhorst ... VFX Supervisor: Iloura / visual effects supervisor: Iloura
Horacio Mendoza ... effects technical director (as Horacio Mendoza Revinski)
Tiago Mesquita ... rigger / rigger: Framestore
Keith Meure ... clean up/roto supervisor: Iloura
Johannes Mewes ... compositor: Iloura (as Hannes Mewes)
Jarl Midelfort ... rigger (as Jarl Michel-Midelfort)
Jay C. Miller ... look dev artist: Iloura
Sangita Mistry ... digital compositor: Iloura
Annie Mitchell ... visual effects artist
Nathan Mitchell ... lighting/surfacing artist
Sean A. Mockler ... matchmove artist: framestore
John Montefusco ... groom/creature fx td: Framestore
Santi Montero ... matchmove artist: Framestore
Carlos Monzon ... visual effects supervisor: Framestore
Steven Moor ... Lighting artist: Iloura
Marcus Moreira ... look dev artist: Iloura (as Marcus Vinicius Moreira)
Maxime Moreira ... modeler / modeller: framestore
Victor Morejon ... digital compositor
Shaun Moreland ... creature fx td
Bruce Morris ... head of story: the third floor
James Morrissey ... creature fx td
Alessandro Morsiani ... creature effects td
Adrian Moyes ... layout artist: Iloura
Aileen Mu ... visual effects: by Lola VFX
Tom Mulhall ... support: the third floor
Jason Mulyadi ... visual effects: by Lola VFX
Stuart Munro ... matchmove artist
Nathalia Ruiz Murray ... visualization coordinator: the third floor
Kelly Kehaulani Nakasone ... visualization artist: the third floor
Liam Nantes ... clean up/roto artist: Iloura
Shenouda Isaac Nazer ... paint & roto artist: framestore (as Shenouda Nazer)
Bruce Nelson ... lead compositor: Framestore
Charlotte Nelson ... head of production: the third floor
Paul Nelson ... model/texture artist
Filipe Neves ... paint & roto artist
Francesco Nevi ... creature effects td
Victoria Newbery ... rigger
Nicolette Newman ... texture artist: framestore
David Nielsen ... lead groom td: Framestore
Tahl Niran ... compositor: Iloura
Tyler Nishikawa ... visualization artist: the third floor
Thomas Nittmann ... visual effects: by Lola VFX
Eric Noel ... lighting & look development technical director
Thijs Noij ... lead compositor: Iloura
Abdelkader Nouar ... creature fx td: Framestore
Amanda Novak-Knight ... clean up/roto artist: Iloura
Marion Nove-Josserand ... lighting & look development technical director
Erline O'Donovan-Clarke ... previs editor: the third floor (as Erline O'Donovan)
Ciaran O'Neachtain ... paint and roto artist: framestore
Rodney O'Sullivan ... senior systems administrator: Iloura
Jeremy Oddo ... head of it: the third floor
Felipe Olid Guerrero ... digital compositor: framestore
Alban Orlhiac ... head of texture: framestore
Nathan Ortiz ... lead fx artist: Iloura
Jon Ossitt ... lead lighting artist: Iloura
Stephan Osterburg ... visual effects artist: senior creature fx
Sarah Ostrick ... Creature FX TD: Framestore
Pablo Otero ... matchmove/layout artist
Christophe Pacaud ... compositor: Iloura / digital compositor: Method Studios
Stanislas Paillereau ... rigger
Dipesh V. Palan ... effects artist: Iloura
Anne Palm ... dmp artist: Iloura
Niomie Papatens-Rochon ... matchmove artist: framestore
Chaplais Pascal ... digital effects artist
Janki Patel ... visual effects production assistant
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios
Alex Payman ... compositing supervisor
Matt Peadon ... model/texture artist: Iloura
Leo Pean de Ponfilly ... digital compositor: Framestore
Martin Pelissier ... texture artist
Cecile Peltier ... lead compositor: framestore
Jeff Penick ... visual effects: by Lola VFX
Miriam Pepper ... senior matchmove artist: Framestore
Lucía Peralta ... dmp artist: Iloura
Bridgette Perrers ... matchmove artist: Iloura
Camille Perrin ... lighting & look development technical director
Linda Petch ... visualization artist: the third floor
Addison Petrie ... paint & roto artist
Zaid Petros ... paint & roto artist
Andrea Pezzolato ... texture artist: framestore
Wendy N. Pham ... Lighting artist: Iloura
Margaret Phillips ... administration manager: Iloura
Stephen Archer Phillips ... visualization artist
Valerie Pic ... lighting & look development technical director
Danielle Pickup ... visual effects coordinator
Ryan Pilcher ... matchmove artist: Iloura
Marco Pileri ... digital compositor: Framestore
Andrew Pinson ... digital compositor: Framestore
Anastasia Pirchio ... creature effects td
Dominik Platen ... compositor: framestore
John Ployhar ... visualization artist: the third floor
Marine Poirson ... lighting & look development technical director
Adela Popescu ... production assistant
Alexandru Popescu ... environment supervisor: Iloura
Marina Popova ... visual effects line producer
Gv Prashanth ... Lighting artist: Iloura
Jeremy Pronk ... lighting td: Iloura
Laurence Provost ... machmove artist: framestore
Steph Pryor ... model/texture artist: Iloura
Lauren Puntillo ... head of marketing: the third floor
Risto Puukko ... senior effects technical director
Maik Pham Quang ... matchmove artist: Framestore
Dione Quek ... matchmove artist
Klee Quisido ... technical operations: Iloura
Michele Rader ... visualization artist: the third floor
Michael Ralla ... visual effects supervisor: Framestore LA
Davee Ramos-San Diego ... compositor: Iloura
Sasmit Ranadive ... fx artist: Iloura
Kurt Rathjen ... pipeline td: Iloura
Arka Ray ... compositor
David Rencsenyi ... previs asset builder
Daniel Rico ... visualization artist: the third floor
Mnandi Ridley ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Gregory Rizzi ... visualization supervisor: the third floor
Paul Roberts ... creature fx td
Scott Robertson ... Paint/Roto Lead
Matthew Robinson ... matchmove artist: framestore
James Robison ... senior pipeline td: Iloura
Jaz Rongokea ... visual effects line producer
Simon Rosenthal ... Head of VFX: Iloura
Amaury Rospars ... Lighting Technical Director
Sean Rourke ... previs editor: the third floor
Jan Paul Roux ... render wrangler: Iloura
Caitlin Rupert ... visualization artist: the third floor
Francesco Russo ... digital compositor: Framestore
Akshay Sachdeva ... compositor: Iloura
Dhumal Sagar ... lead visual effect artist: visual effects
Zoe Saker-Norrish ... VFX Production Coordinator: Iloura
Elena Salas ... digital compositor
Clement Saliba ... digital compositor: Framestore
Remus San Diego ... clean up/roto artist: Iloura
Martin Sandahl ... visual effects editorial: Framestore
Steven Sandles ... creature effects lead: Framestore
Felipe Sanges ... rigger
Andre de Oliveira Santos ... rigger: Framestore (as Andre Santos)
Nicolas Sauval ... effects technical director
Andrew Savinskiy ... digital compositor: Framestore
Jeff Schanz ... visualization artist: the third floor
Casey Schatz ... technical supervisor: the third floor
Brian Scherbinski ... lighting & look development technical director
Eduardo 'Lalo' Schmidek ... senior previs artist: The Third Floor
Shawn Schminke ... Data Services: Framestore
Andres Sempronii ... creature fx td: Framestore
Luca Serafini ... digital compositor
Ryan E. Seymour ... fx td: Iloura
Honey Sharma ... pipeline td: Iloura
Pippa Sheen ... VFX Production Manager: Iloura
David Sheldon ... compositor
Christian Sherriff-Smith ... Lighting artist: Iloura
Gianluca Siciliano ... Creature FX TD: Framestore
Luke Sikking ... digital compositor: Framestore
Gagandeep Singh ... paint & roto artist (as Gugandeep Singh)
Hervé Siorat ... junior creature fx
Alex Smith ... compositor: Iloura
Dane Allan Smith ... head of business development: the third floor
Edward Perry Smith ... visualization artist: the third floor
Jonty Smith ... visual effects artist: clear angle studios
Eric So ... lead compositor: framestore
Jean-Leny Sole ... visualization artist: the third floor
Michael Solon ... digital compositor: Framestore
Jon Stanley ... head of systems: Iloura
Ashley Stanton ... matchmove artist: framestore
Lasse Steinbeck ... rigger
Phillips Stephen ... visualization artist: the third floor
Mark Stern ... Visual Effects Executive Producer: Lola Visual Effects
Penn Stevens ... creature fx td: Framestore
Alastair Stevenson ... senior matchmove artist
Paul Venn Stirling ... digital compositor: Iloura
George Stone ... VFX Production Coordinator: Iloura
Tonya Strantzi ... pipeline technical director: Framestore
Rosalind Stratton ... VFX Assistant Production Manager: Iloura
Mika Strijdonk ... Creature FX TD
David Sudd ... visualization artist: the third floor
Jason Summersgill ... compositor: Framestore
Jonathon Sumner ... compositor: Iloura
Brendan Sutherland ... compositor: Iloura
Ryley Swan ... effects artist: Iloura
Jeremiah Sweeney ... visual effects supervisor: Lola VFX
Ben Swinbanks ... matchmove artist: Iloura
Attila Szapek ... digital compositor
Kevin Tan ... visualization artist: the third floor
Mehrnaz Tanbakoosaz ... paint & roto artist
Louis Tavenier ... development: the third floor
Lewis Taylor ... effects artist: Iloura
Oliver Taylor ... visual effects production assistant
Fanny Teisson ... texture artist
Geeta Thapar ... matchmove artist: Iloura
Kunal Thapar ... Lighting artist: Iloura
Christopher Thellas ... previs coordinator: the third floor
Caitlin Thomas ... visual effects producer: Framestore
Hayley Thomas ... paint & roto artist: Framestore
Johnson Thomasson ... virtual camera operator: the third floor / visualization artist: the third floor
Michael Adam Thompson ... lead creature td
Todd Thornley ... visualization artist: the third floor
Emma Thorpe ... creature fx td
Samantha Thrupp ... VFX Supervising Production Manager: Iloura
Peter Timberlake ... digital compositor
Paul Timpson ... effects technical director
Stuart Tozer ... Asset TD: Iloura
Duy Tran ... lead modeler: framestore
Sebastian Tran ... paint & roto artist
Nicholas Tripodi ... matchmove artist: Iloura
Niki Turkovic ... data wrangler: Iloura
Olivia Turner ... visual effects line producer
Emily Unruh ... associate production manager
Johan Vagstedt ... Lead Compositor
Tangi Vaillant ... effects technical director: framestore
Arnulfo Vargas ... visualization artist: the third floor
Rajesh Velayudhan ... matchmove artist: Iloura
Victor Manuel Vera ... modeler (as Victor Vera)
Alejandro Villabon ... digital compositor
Andreas Vrhovsek ... effects technical director
Victor Wagner ... effects artist: Iloura / technical director
David Walker ... matchmove artist
Shoshanah Wall ... VFX Production Coordinator: Iloura
Isabel Wallace ... VFX Production Coordinator: Iloura
Michael Walton ... digital compositor: Framestore
Jenny Wan ... compositor
Beth Warner ... production assistant: framestore
Bastian Wartenberg ... fx artist: Iloura / senior effects technical director: Method Studios
Joshua Wassung ... visualization creative supervisor: the third floor
Adrian Watkins ... matchmove supervisor: Iloura
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Neil Weatherley ... cg supervisor
James Whitlam ... visual effects executive producer: framestore
Chelsea Whittet ... creature fx technical director
Alexander Whyte ... effects artist: Iloura (as Alex Whyte)
Shonnan Wibrow ... clean up/roto artist: Iloura
Geoff Wigmore ... compositing supervisor
Rudy Wijaya ... visualization artist: the third floor
Luke Wilding ... modeller
Duncan Williams ... visual effects editorial: Framestore
Edson Williams ... visual effects: by Lola VFX
Michael J. Williams ... visualization artist: the third floor
Michel J. Williams ... previs artists: The Third Floor Inc
Alice Wilson ... clean up/roto artist: Iloura
Drew Wood-Davies ... Lighting Supervisor: Iloura / lighting supervisor: Iloura
Richard Worsley ... effects technical director: framestore
Tiffany Yee ... visualization artist: the third floor
Prince Yiadom ... paint & roto artist
Andrew M. Young ... color supervisor: main titles
Sophia Yu ... visualization artist: the third floor
Jia Zhang ... lighting & look development technical director
Juraj Zuban ... visualization artist
Rosio Alessio ... postvis artist the third floor (uncredited)
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Elliott Brennan ... lead compositor: Framestore LA (uncredited)
Bradley D. Jordan ... visual effects coordinator (uncredited)
Samuel Porter ... assistant technical director (uncredited)
Alessio Rosio ... postvis artist the third floor (uncredited)
Yak Hong Yung ... Senior Lighting TD: Framestore (uncredited)

Stunts 

Nina Armstrong ... stunt performer
Gary Arthurs ... stunt performer
Lloyd Bass ... stunt performer
Michael Byrch ... stunt performer
Nick Chopping ... stunt performer
Christoph Cordell ... stunt performer
Laura Davison ... stunt department coordinator
Kelly Dent ... stunt performer
Daniel Dow ... stunt performer (as Dan Dow)
Pete Ford ... stunt performer
Annabelle Fordham ... stunt double: Madalena
Gary Hoptrough ... stunt performer
Leo Keenan ... stunt double: milkboy
George Kirby ... stunt double: Ewan McGregor
Derek Lea ... stunt performer
Sonny Louis ... stunt performer
Theo Morton ... stunts
Mark Mottram ... stunt coordinator
Justin Pearson ... stunt performer
Bodfish Richard ... nd driver
Mark Southworth ... stunt performer
Vincent Wang ... stunt performer
Andy Wareham ... stunt performer
Leo Woodruff ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Neil Ashton ... electrician
Kevin Baker ... additional photographer
Sebastian Barraclough ... first assistant "a" camera
Dafydd Bates ... camera trainee: second unit
Anthony Benjamin ... best boy grip main unit (as Tony Benjamin)
Angus Benson-Blair ... drone pilot
Sam Bloor ... chargehand rigging electrician (as Neil 'Sam' Bloor)
Daniel Bocking ... desk operator: floor
Andrew Bradley ... aerial camera assistant
Sonny Burdis ... floor electrician
Tony Burns ... rigging electrician (as Tony Burnes)
Alastair Bury ... floor electrician (as Alistair Bury)
Joshua Callis-Smith ... digital imaging technician (as Josh Callis-Smith)
Max Christopher ... rigging electrician
Billy Clifford ... HOD practical electrician
Stanley Coakley ... rigging electrician
Carrie Cooksley ... dit assistant: second unit, dailies
Jarvis Coxwell ... Video Assistant / video assistant
Adam Dale ... aerial director of photography
Barry Davies ... lighting balloon technician
Richard Davies ... floor electrician
Mardon de Carvalho ... Digital imaging technician: second unit
Christian Durant ... standby electrical rigger
Ben Edwards ... head technician
Benjamin Evans ... rigging electrician
Mark Evans ... chargehand rigging electrician
Warren Evans ... rigging gaffer
Jason Ewart ... "a" camera operator / steadicam operator
Stephen Fell ... HOD Electrical Rigger
Michael Fennelly ... floor electrician
Max E. Fisher ... additional video trainee
Adam Forrest ... dit assistant: dailies
Joe Foster ... video trainee: dailies
Alex Fraser ... grip
Dennis Fraser ... crane technician
Kevin Fraser ... key grip
Mark Funnell ... rigging electrician
Billy Gamble ... floor best boy
Mark Gay ... rigging electrician
Alex Gibbons ... electrician: dailies
Billy Goddard ... b camera dolly grip
Will Handley ... eclipse technician
Ian Harding ... rigging electrician
Gareth Harfoot ... aerial camera operator
George Harrison ... video assistant: additional photography
Michael Hill ... rigging electrician
Des Hills ... russian arm precision driver
Bradley Hogan ... EPK cameraman
Sion Hopkins ... floor electrician
Ben Howlett ... camera trainee: additional photography
Tony Jackson ... camera operator: second unit
Chris King ... camera trainee
Josh Laidlaw ... floor electrician
Jack Lawlor ... chargehand practical electrician
Aaran Lewis Leach ... central loader: main unit (as Aaran Leach)
Jennifer Lewicki ... lighting coordinator
Oliver Loncraine ... camera operator: "b" camera, main unit
Chaz Lyon ... first assistant camera "b" camera
Adam Masters ... rigging desk operator
Andrew McGovern ... d.i.t assistant: dailies
Paul Middleton ... rigging electrician
Felix Milburn-Foster ... grip
Tim Morris ... first assistant camera: second unit
Will Morris ... first assistant camera
David Moss ... rigging electrician
Marshall Mowbray ... video trainee
Dennis O'Connell ... floor electrician
Patrick O'Flynn ... floor electrician
Richard Oxley ... floor electrician
Steve Petrie ... video operator
Jonathan Petts ... digital imaging technician assistant (as Jonny Petts)
Barney Piercy ... camera operator: second unit
Toby Plaskitt ... russian arm operator
William Porter ... softsun technician
Andrew Purdy ... floor electrician (as Andy Purdy)
Marek Radolf ... balloon light supervisor
David Rist ... crane grip (as Dave Rist)
Paul Rowe ... rigging electrician
Ewan Sadler ... camera trainee: main unit, dailies/tests
Jack Sands ... second assistant camera: B Camera
Adam Sculthorp ... aerial camera operator: drone
Paul Sheppard ... floor electrician
Joe Sheward ... practical electrician
Andrew Short ... rigging electrician
David Smith ... gaffer
Sam Smith ... rigging electrician
Paul Snell ... second assistant camera: additional photography
Laurie Sparham ... stills photographer
Tom Storey ... a camera second assistant: second unit
Karl Taggart ... video operator
Peter Talbot ... director of photography: second unit
Nick C. Teulon ... grip dailies
Carsten Thoms ... lighting balloon technician
Steven Toft ... video operator (as Steven Toft Sharp)
David L. Totaro ... lighting console operator: second unit, daily
Ricky Vallance ... standby rigger
Kieran Waites ... floor electrician
David Wall ... rigging electrician
Tim Warner ... video trainee: additional photography
Ben Wilson ... chargehand rigging electrician
Ali Youssef ... second assistant camera
Julian Zarzoso-Lowe ... central loader: additional photography

Animation Department 

Ludmila Alkhazova ... animator
Kristian Antonelli ... animator
Ivan Cadena Ayala ... animator
Chris Bacon ... animator: framestore
Corentin Barcelo ... animator
Leo Beall ... animator
Joseph Besagni ... animator
Daniel Bielawski ... animator (as Daniel Bielawaski)
Claire Blustin ... character animator
Lisa Bolan ... creative supervisor: main title & prologue
Oriol Borrell ... animator
Julien Boudou ... animator
Florian Brauch ... animator
Bryon Caldwell ... Senior Animator: Framestore
Emiliano Calero ... animator
Benjamin Cheong ... lead animator
Russell Chou ... animator
Cynthia Crimmins ... animation department manager: Framestore
Rhys Davey ... animator
Henry DeLeon ... title design and animation
Lyuben Dimitrov ... title design and animation
Chuck Duke ... animator
Gary Edwards ... Senior Animator
Dean Elliott ... lead animator
Arslan Elver ... animation supervisor: Framestore
Michelle Klitgård From ... animator
Kayn Garcia ... associate animation supervisor
Fernando García-Sotoca ... animator
Samkutty George ... animator
Alexander Goodwin ... animator
Lucia Guirado ... animator (as Lucía Guirado)
Andy Hall ... creative supervisor: main title & prologue
Syed Arif Hasan ... animator: Framestore
James Hollingworth ... animation td
Nader Husseini ... title design and animation
Laura Marion James ... animator
Timothy Jeffs ... animator
Daniel Jervis ... animator
Anson Jew ... storyboard artist
Jins M. Jose ... animator
Ej Kang ... title design and animation
James Kasapis ... animator
Cihan Kiliccioglu ... animator
Lucy Kim ... title design and animation
James King ... lead animator
Kubilay Kocaoglu ... animator
Michael Kutsche ... character designer
Laurent Laban ... animation supervisor: Framestore
Joseph Lewis ... animator
Wesley Mandell ... senior animator
Magin Marqués ... vfx animation
William Marsh ... animator
Christopher Marshall ... Senior Animator
Scalzotto Martin ... animator
Luis Martinez ... animator
Mariano Mendiburu ... Lead Animator
Luciano A. Munoz Sessarego ... animator
Peter Murphy ... title design and animation
Indranil Nandy ... character fx artist
Fabrice Nianzou ... animator
Juan Sebastian Niño Florez ... animator
Usman Olomu ... animator
Pete Ashford ... animator
Elissa Peterson ... animator
Melanie Plett ... animator
Juba Polati ... animator
Christopher Potter ... animator
Juan Ramón Pou ... animator
Charlotte Ramirez ... animator
Michael Reith ... title design and animation
Guillaume Roux ... animator
Bora Sahin ... animator
Nick Saradopoulos ... animator
Florian Sauzet ... animator
Sergey Shutko ... animator
Paulo Silvan ... animator
Sam Sparks ... title design and animation
Trix Taylor ... title design and animation
Matthew Travers ... animation td
Nicholas Tripodi ... animation supervisor
Antoine Trouillet ... animator
Nadia Tzuo ... creative supervisor: main title & prologue
David Vandenbroecke ... animator
Jesse Vickery ... animator
Andy Wakeley ... animator
Chalermphol Wattanawongtrakool ... animator
Matt Weaver ... animator (as Matt Weaver)
Seckin Yalin ... animator
Mary Yang ... animator
Mylène Charette ... animator (uncredited)

Casting Department 

Emily Brockmann ... casting associate: UK
Olivia Grant ... casting assistant: UK

Costume and Wardrobe Department 

Sheara Abrahams ... costume set supervisor
Cedric Andries ... costume coordinator
Tim Aslam ... crowd supervisor
Max Brennan ... costumer
Georgia Chantry ... seamstress
Dee Churchfield ... costume assistant
Gaia Cozzi ... costume assistant
Bethany Cross ... costume assistant
Janine Cunliffe ... costume assistant
Marco De Luca ... costume assistant
Eleanor Gibson ... crowd seamstress
Charles Gillies ... costume assistant
Sophie Howard ... crowd set supervisor
Harriet Hundertmark ... costume assistant
Alice Kornicki ... principal standby
Ekaterina Kreinin ... crowd seamstress: head
Callum Martin ... set costumer
Tracy McGregor ... assistant crowd supervisor
Lizzie Moul ... costume assistant
Emma Mulder ... costume assistant
Linda O'Reilly ... costume assistant
Matt Payne ... costume assistant
Leo Peart ... costume assistant
Gabriel Peluso ... costume assistant
Adam Redmore ... costume assistant
Patrick Reynolds ... costume assistant
Emma Robins ... costume assistant (as Emma Robbins)
Marie Ross ... costume assistant (as Marie Anne Ross)
Nicola Sandford ... costume buyer
Marco Scotti ... costume supervisor
Jessica Snyder ... costume assistant
Barbara Sweryda ... costume buyer
Camilla Thomson ... crowd seamstress
Emily Thomson ... principal standby
Sally Turner ... associate costume designer
Wyn Vaughan-Humphreys ... costume assistant
Sheila White ... textile breakdown artist
Greer Whitewick ... textile breakdown artist
India Witzand ... Costume Junior
Celia Yau ... costume assistant

Editorial Department 

Matt Allen ... second assistant editor
Cherri Arpino ... dailies: head of
Brad Besser ... Additional Editor: VFX
Niccolo H. Bodner ... assistant colorist: Company 3 (as Tyrell Lloyd)
Sofie Friis Borup ... digital intermediate colorist (as Sofia Borup)
Gemma Bourne ... second assistant editor
Paul Doogan ... head of imaging
Rob Doolittle ... finishing editor
D.R. Farquharson ... digital cinema producer: Deluxe Technicolor Digital Cinema
Barry Goch ... visual effects artist
Jon Gray ... sales: UK, head of
Kevin Fairfax Harwood ... technologist
Patrick Hernandez ... post-production coordinator
Kristina Hetherington ... additional editor
Annie Johnson ... finishing producer
Danny Keefe ... assistant colorist (as Daniel Keefe)
Todd Kleparski ... head of production: Company 3 UK
Thomas Lane ... second assistant editor
John A. Maltby ... dailies operator
Claire McGrane ... head of operations: UK
Brett Price ... digital intermediate colorist assistant
Gemma Saunders ... dailies producer
James Slattery ... colorist: dailies
Jonathan Smiles ... dailies technician
Stefan Sonnenfeld ... executive producer: CO3
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Matt Sweat ... first assistant editor
Alexis Nicole Williams ... editorial production assistant (as Alexis Williams)
Isabel Zippert ... editorial trainee: UK

Location Management 

Lorenzo Bertolazzi ... location assistant
Finlay Bradbury ... location manager
James 'Fingers' Buxton ... location manager (as James Buxton)
Rob Campbell-Bell ... location manager (as Robert Campbell-Bell)
Rebecca Dark ... locations coordinator
Alice Doughty ... location assistant
Eleanor Downey ... location manager
Jake Kilminster ... location marshal
James Kirby ... location assistant
Harry Le Page ... assistant location manager
Sam Millner ... location assistant: second unit
Isabella Panousis ... location assistant
Emma Pill ... supervising location manager
David Powell ... unit manager locations
Lindsey Powell ... location manager
Tuesday Riddell ... location marshal
Naser Sadeddin ... location marshal (as Naser Saddedin)
Samuel Turner ... assistant location manager (as Sam Turner)
Carrick Welsh ... assistant location manager
Stuart Wharton ... location marshal: daily, additional photography
Kimberley White ... assistant location manager (as Kim White)
Harry Wyeth ... location marshal
Jason Allen ... location manager: aerial unit (uncredited)
Marialucia Apicella ... location marshal (uncredited)
Jaz Blair-Edmund ... location marshal (uncredited)
Hannah Cole ... location marshal (uncredited)
Luke Harris-Perfect ... location marshal (uncredited)
Alex Jaep ... location assistant (uncredited)
Simon Lam ... location marshal (uncredited)
Ariel Murray-Simmons ... location marshal (uncredited)
Luca Nappa ... location marshal: dailies (uncredited)
Toni Nordli ... location marshal: dailies (uncredited)
Mike Papal ... location marshal (uncredited)
Kate Priestman ... location marshal (uncredited)
Matt Risebrow ... location unit manager (uncredited)
Elliot Sansom ... location marshal (uncredited)
Melissa Searle ... location marshal (uncredited)
Daniel Wellstead ... location marshal (uncredited)
Scott Whitston ... location marshal (uncredited)
Harrison Zemmel-Gallagher ... location marshal (uncredited)

Music Department 

Steve Bartek ... score orchestrator
Ramiro Belgardt ... music editor
Eric Cadieux ... music editor (as Eric Caudieux)
Lyndsie Chlowitz ... music coordinator: studio
Luke Flynn ... music preparation
Bruce Fowler ... score orchestrator
Rick Giovinazzo ... score orchestrator
Kevin Globerman ... digital score recordist
Mark Graham ... head of music preparation
Jennifer Hammond ... score orchestrator
Paul S. Henning ... musician: violin
Bryce Jacobs ... additional music / musician: guitars / musician: vocals
Kevin Kaska ... score orchestrator
Jonathan Keith ... music department
Philip Klein ... additional music / score orchestrator
Greg Koller ... score recorded and mixed by
Mitchell Leib ... executive in charge of music
Whitney Martin ... assistant music contractor
Darren McKenzie ... midi transcriptions
Zak McNeil ... additional music
Andrew McPherson ... consultant: and creator, the Magnetic Resonator Piano
Pietro Milanesi ... technical score engineer
Jon Mooney ... supervising music editor
Yvonne S. Moriarty ... score orchestrator
Paul Mounsey ... additional music
Adam Olmsted ... score recordist (as Adam Olmstead)
Victor Pesavento ... music preparation
Peter Rotter ... orchestra conducted by / orchestra contracted by
Nicolas Salinardi ... technical music assistant
Jorge Salmay ... orchestration assistant
Dennis S. Sands ... score recorded and mixed by
Richard M. Sherman ... songs
Edgardo Simone ... score orchestrator
David Slonaker ... score orchestrator
Noah Scot Snyder ... engineer: mixer
Edward Trybek ... score orchestrator (as Ed Trybek)
Keith Ukrisna ... score recordist
Emma Vivian ... assistant orchestra contractor
Don Welty ... music business and legal affairs
Booker White ... music preparation: Walt Disney Music Library
Tim Williams ... conductor
Joe Zimmerman ... music preparation: Joann Kane Music Service (as Josef Zimmerman)
Gina Zimmitti ... orchestra contracted by
Aisyah Zulkarnain ... technical music assistant

Transportation Department 

Nigel Ayers ... action vehicle driver
Nicholas Bartlett ... action vehicle driver
Darren Beaven ... Driver to Ewan McGregor
Anthony Blackman ... action vehicle driver
Richard Bodfish ... action vehicle driver
Dobrin Daniela ... facilities coordinator
Mark Dennis ... unit driver
Chloe DiCocco ... transport office coordinator
Stephen Dimmock ... action vehicle driver
Denis Gilmore ... Driver to Hayley Atwell
Lucian Gros ... facilities: head of
Chris Hammond ... additional minibus
Shane Harvey ... engineer
Wayne Harvey ... engineer
Darren Helman ... unit driver
Nathan Hirons ... engineer
Ashley Hollebone ... assistant vehicle supervisor
Lindsay King ... action vehicle driver
Roger Kirkham ... action vehicle driver
Neil Layton ... action vehicle coordinator
Ted Leaning ... mini bus driver
Cain Lee ... transport captain
Vince Levins ... head of department: tech trucks
David Lewis ... transport supplier
Pete Newman ... production driver: additional photography
Michael O'Malley ... action vehicle driver
Harry Rhys ... vehicle assistant: technician
Larry Somerville ... action vehicle driver
Aldo Spada ... action vehicle driver
Bill Walker ... Producers driver
Richard Wallace ... action vehicle driver
Chris Whiteley ... engineer

Other crew 

Stewart Allen ... set production assistant
Asad Ayaz ... President of Marketing
Christie Barber ... Payroll Accountant
Daniel Barber-Moore ... accounts cashier (as Dan Barber-Moore)
Roy Beck ... stand-in
Jo Beckett ... script supervisor
Reg Bekker ... IT and network support: coordinator (as Reginald Bekkar)
Lisa Birch ... asst. to diving coordinator
Karen Birtchnell ... supervising payroll accountant
Mark Birtchnell ... assistant accountant
James Bishop ... environmental assistant
Mick Blackburn ... Railway Film Liaison Officer
Sarah Bloomfield ... AHA representative
Jay Bond ... health & safety advisor
Dave Booys ... scuba diver
Mike Border ... set pa: dailies
Ali Bruce ... Railway Film Liaison Officer
Katy Carmichael ... tutor/chaperone
Ali Chambers ... catering manager
Maria Chambers ... crowd pa
Aisling Cheesman ... assistant: to Jeremy Johns
Cassian Cheesman ... office production assistant
Mary Collington ... tutor/chaperone
Alice Collins ... second assistant accountant
Steven Cong-Tran ... studio unit assistant: manager
Sandra Cooper ... tutor/chaperone
Ella Daines-Smith ... production coordinator
Sinéad Daly ... stand-in
Emily Danby ... environmental assistant: daily
Nick Davison ... stand-in: Thomas Padden
Derek De La Rosa ... assistant: to Kristin Burr
Tim Deegan ... fire safety
Charlie Dennis ... crowd p.a
Seamus Devine ... Financial Controller
Mathew Dorney ... security coordinator
Mark Dryden ... security: stage & location
Maxime Dubuc ... systems administrator: Framestore
Jake Edwards ... APOC/Travel Coordinator
James Farthing ... assistant accountant
Dino Fazzani ... armourer
Conor Feltham ... set pa: daily
Alex Ferrari ... sr. clearance specialist
Suzy Fink ... Accounts Clerk
Kayla Fishman ... assistant: to Brigham Taylor
Robert Fletcher ... Production Engineer
Lee Foley ... security: stage & location
Nichola Fox ... Payroll Assistant
Matt Gavan ... reader: Eeyore
Fiona Gilbert ... catering manager
Tom Goodall ... assistant: to Brigham Taylor
Melissa Green ... key location marshal
Joey Grima ... acting double
Joshua Grow ... production technology
Leena Gundapaneni ... 65mm scanning
Jessica Halladey ... accounts clerk
Sam Hare ... stand-in/double: for Ewan McGregor
David Hartley ... reader: Winnie the Pooh
Andrew Hebditch ... location internet engineer
Richard Henry ... production accountant
Lewis Holland ... accounts clerk
Judit Homolya ... craft
Mike Hopps ... Railway Film Liaison Officer
Francesca Hunt ... first assistant accountant
Barnaby Jay ... crowd pa
Lee Edward Jones ... child stand in
Luke Jones ... crowd pa
Jack Kelly ... location internet engineer
Paul Kelly ... chef
Rachel Kennedy ... unit publicist
Kelly Maracin Krieg ... assistant script supervisor
Justin Kyker ... assistant: to Marc Forster & Renée Wolfe
Annabelle Le Gresley ... production assistant: floor & crowd (as Annie Le Gresley)
Harriet Leitch ... reader: Rabbit & Roo
Clem Leneghan ... Safety Consultant for the Walt Disney Company
Alex Leung ... office production assistant
Oliver Llewellyn Jenkins ... reader: Tigger
Nathan Luff ... Accounts Assistant
Norina Mackey ... script supervisor: second unit
Mitchell Mcgee ... security: stage & location (as Mitchell McGee)
Georgia Meredith ... production assistant
Andrew Morris ... security: stage & location
Becky Newberry ... assistant accountant (as Rebecca Newberry)
Roger Nye ... Railway Film Liaison Officer
John Odwell ... tutor/chaperone
Lisa Otterburn ... tutor/chaperone
Martha Otterburn ... double: for Madeline
Mihael Papavasilou ... security: stage & location
Tim Parkin ... Railway film facilities manager
Matt Payne ... manager
Hannah Pritchard ... stand-in/double: for Evelyn
Ellie Rawlings ... production assistant
Claire Redcliffe ... reader: Piglet
Tony Rice ... Assistant Accountant
Hallie Rivera ... post production accountant
T.J. Rivera ... manager
Linda Jayne Roberts ... unit nurse (as Linda Roberts)
Sophie Roberts ... set pa
Duncan Robertson ... security: stage & location
Mark Robinson ... chef
Rachel Rosser ... Studio Unit Manager
Callum Sampson ... production assistant: floor & crowd
Will Samuelson ... specialist film pilot
Fatemeh Sarebani ... stand-in: for Madeline (as Fatemah Sarebani)
Dave Shaw ... diving coordinator
Alexander Sinani ... double: for Young Christopher Robin
Anna Sinani ... tutor/chaperone
Amo Singh ... security: stage & location
Keir Sloan ... Asset Coordinator
Louise Marie Smith ... environmental co-ordinator (as Louise Smith)
Taro Smith ... assistant: to Kristin Burr
Wayne Smith ... chef
Hugo Soares ... craft
Andrew Somers ... end titles
Sam Sorbie ... production secretary
Matt Spooner ... health & safety advisor: key
Matthew Steggles ... set production assistant (as Matt Steggles)
Andy Stephens ... aerial operations manager
Christopher Swindle ... key voice-over artist
David Tandy ... Locomotive Fireman
Alia Tarraf ... staff coordinator
David Taylor ... security: stage & location
Sparky Tehnsuko ... IT and network support: coordinator
Sirak Teklai ... security: stage & location
Luke Tolen ... set pa: daily
Rob Townsend ... production safety advisor
Georgia Vickery ... tutor/chaperone
Tom Waghorn ... Train Guard and Film Liaison Officer
Lewis Walsh ... set production assistant
David Ware ... production secretary (as Dave Ware)
Haydn Webb ... horsemaster (as Hayden Webb)
Bill White ... Locomotive Driver
Nicholas White ... production assistant: floor & crowd (as Nick White)
Richard Wild ... weather consultant
Alix Williams ... production assistant: floor & crowd
Natalie Wright-Cella ... production assistant: floor & crowd
Chris Yelloly ... security: stage & location
Matthew Jury ... production staff (uncredited)
Maddison Marieges Moore ... continuity coordinator (uncredited)
Catriona Scott ... production coordinator: additional photography (uncredited)
Ed Swain ... Fire Safety/Firefighter (uncredited)

Thanks 

Michael Horn ... the producers wish to thank
Jóhann Jóhannsson ... in memory of
Mike Povey ... in memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed