Edit
The Book of Henry (2017) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Colin Trevorrow ... (directed by)

Writing Credits  

Gregg Hurwitz ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Naomi Watts ... Susan Carpenter
Jaeden Lieberher ... Henry Carpenter
Jacob Tremblay ... Peter Carpenter
Sarah Silverman ... Sheila
Dean Norris ... Glenn Sickleman
Lee Pace ... Dr. David Daniels
Maddie Ziegler ... Christina
Tonya Pinkins ... Principal Wilder
Bobby Moynihan ... John
Geraldine Hughes ... Mrs. Evans
Maxwell Simkins ... Tommy (as Max Simkins)
Jackson Nicoll ... Morris
Donnetta Lavinia Grays ... Nurse Leah
Joel Marsh Garland ... Big Ed
Wass Stevens ... Gary
Arthur French Arthur French ... Gus
Mary Joy ... Dot
Zandi Holup ... Teenage Girl Customer
Mike Massimino ... Trucker
Donna Mitchell ... Bookstore Clerk
Marjan Neshat ... Nurse Kathy
Taylor Dior ... Talent Show Singer
Philip Smreck Philip Smreck ... George Sickleman
Deborah Rayne ... EMT
Peter Hourihan Peter Hourihan ... Cop
Gavin Barnes Gavin Barnes ... Kid with 'R'
Rest of cast listed alphabetically:
William P. Alena ... School Kid (uncredited)
Sergei Ashurov ... Parent (uncredited)
Katia Belas Katia Belas ... Parent (uncredited)
Cha'Chill Silas Biggar Cha'Chill Silas Biggar ... School Kid (uncredited)
Joshua Black ... Letter Kid (uncredited)
Roger Brenner Roger Brenner ... NY State EMT (uncredited)
Quinn Breslin ... Boy (uncredited)
Beau Burton Beau Burton ... Classmate (uncredited)
Bella Burton Bella Burton ... Classmate (uncredited)
Cade Burton Cade Burton ... Classmate (uncredited)
Vaun Burton Vaun Burton ... Classmate (uncredited)
Marmee Regine Cosico ... Parent (uncredited)
Stefanie Flores ... Girlfriend (uncredited)
Khalia R Gourdine ... School Kid (uncredited)
Hayden Lamanuzzi ... School Kid (uncredited)
Tanner Lamanuzzi ... School Kid (uncredited)
Faith Logan ... Sibling (uncredited)
Laura Mazziotti Laura Mazziotti ... Talent Show Parent (uncredited)
Amelie McKendry ... Parent (uncredited)
Victoria Nowak ... Classroom Child (uncredited)
Lily Peterson ... Stage Manager (uncredited)
Naomi Poremba ... Classmate (uncredited)
Logan Smith ... Boy (uncredited)

Produced by 

Sue Baden-Powell ... executive producer
Adam Callan ... co-producer
Jeff Gernert ... associate producer
Carla Hacken ... producer (produced by)
Gregg Hurwitz ... co-producer
Jenette Kahn ... producer (produced by)
Sidney Kimmel ... producer (produced by)
Nick Meyer ... executive producer
Mark Mikutowicz ... co-producer
John Penotti ... executive producer
Adam Richman ... producer (produced by)
Bruce Toll ... executive producer

Music by 

Michael Giacchino ... (music by)

Cinematography by 

John Schwartzman ... director of photography

Film Editing by 

Kevin Stitt ... (edited by)

Casting By 

Jessica Kelly
Suzanne Smith ... (as Suzanne Smith Crowley)

Production Design by 

Kalina Ivanov

Art Direction by 

Derek Wang

Set Decoration by 

Joanne Ling ... (as JoAnne Ling)

Costume Design by 

Melissa Toth

Makeup Department 

Kathleen Brown ... key makeup artist
Maya Hardinge ... makeup department head
Claire Mahony ... key hair stylist (as Claire Orr)
Sarah Stamp ... hair department head
Diane Calfee ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Sue Baden-Powell ... unit production manager
Samantha Dyer ... production supervisor
Louis Phillips ... executive in charge of production
Brad Rohrer ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Justin Bischoff ... second second assistant director
Deanna Leslie ... second assistant director (as Deanna Leslie Kelly)
Peter Thorell ... first assistant director

Art Department 

Jamie Archdeacon ... set dresser
Sam Arthurs ... armorer
Haleh Atabeigi ... camera scenic
Eric Lewis Beauzay ... model maker (as Eric Beauzay)
Christina Bebeau ... art department coordinator
Elaine Kristin Benavides ... assistant property master (as Elaine K. Benavides)
Pat Benvenuto ... carpenter foreman (as Patrick Benvenuto)
Peter Bundrick ... carpenter foreman
Patrick Campbell ... storyboard artist
Will Comacho ... leadman (as William Comacho)
Rhiannon Cooper ... assistant props
Patrice Andrew Davidson ... assistant art director (as Patrice Davidson)
Arthur Dworin ... scenics
Patricia Dwyer ... scenic foreman
Lee Everett ... set dresser
Vanessa Fenton ... scenics
Glen Fjotland ... key construction grip (as Glenn Fjotland)
Nick Hallbilsback ... scenic industrial (as Nikolas Hallbilsback)
Jimmy Hays ... set dresser
Richard Hebrank ... construction coordinator
Eldar Iskandarov ... key on set dresser
Rodriguez Juan ... key greensman (as Juan Rodriguez)
James Klotsas ... on-set dresser (as Jimmy Klotsas)
Erin Magill ... assistant art director
Matthew McNeill ... art production assistant
Ronit Pinto ... assistant property master
Anthony Polizzi ... charge scenic
Elizabeth Popiel ... assistant set decorator
Benny Rappa ... camera scenic
Max Rarrick ... set dresser
Michael Riolo ... shop production assistant
Josh Roth ... property master
Maki Takenouchi ... graphic designer
John Udell ... property master: new york

Sound Department 

Marco Alicea ... audio/video transfer
James Austin ... engineering services (as Jim Austin)
Christopher Barnett ... dialogue editor
Junior Cyrus Baron ... sound utility (as Jr Cyrus Baron)
Cooper Burkett ... loop group
Benjamin A. Burtt ... sound effects editor
Damian Canelos ... sound utility
Jason Chiodo ... re-recording mixer: special features
Jessica Engel ... Post-Production Sound Accountant
Dann Fink ... loop group
Katie Firth ... loop group
Michael Frederic ... loop group
Daphne Gaines ... loop group
Jason Griffith ... loop group
Pete Horner ... re-recording mixer / sound designer
Josh Lowden ... general manager: Skywalker Sound Executive Staff
Chris Manning ... foley editor / mixer (as Christopher Manning)
Stuart McCowan ... Dialogue / ADR Supervisor
Demi Mills ... loop group
Steve Morris ... head of engineering: Skywalker Sound Executive Staff
Jordan Myers ... assistant sound editor
Al Nelson ... supervising sound designer
Jonathan Null ... Head of Production: Skywalker Sound Executive Staff (as Jon Null)
Katie O'Sullivan ... loop group
David Pastecchi ... boom operator (as Dave Pastecchi)
David Peifer ... digital editorial support
Carrie Perry ... scheduling
Mike Peters ... post production finance manager (as Michael Peters)
Eva Porter ... client services
Roger J. Sacdalan ... re-recording mix technician: trailer
Daniel Sperry ... dolby sound consultant (as Dan Sperry)
Sebastian Thomas ... loop group
Stephen Urata ... Assistant Re-Recording Mixer
Jana Vance ... foley artist
Thomas Varga ... production sound mixer
Geoff Vaughan ... foley artist
Justin Scott Wilson ... adr mixer / adr recordist / sound editor
Edgar Meza ... engineering services (uncredited)
Al Nelson ... supervising sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Fred Buchholz ... special effects coordinator
Chris Jordan ... special effects foreman
Ben Wepman ... special effects foreman

Visual Effects by 

Will Arnold ... titles producer
Ron Barr ... digital opticals and visual effects: Outback Post
Deron Hoffmeyer ... digital compositor
Jess Ledoux ... titles: editor
Jesse Morrow ... visual effects artist
Alan Williams ... title designer

Stunts 

Chris Barnes ... stunts
Gavin Barnes ... stunt performer
Bobby Beckles ... stunts
Nikki Brower ... stunt driver
Blaise Corrigan ... stunt coordinator
Ned Corrigan ... stunts
Stefanie Flores ... stunts
Owen Holland ... ultimate arm driver
Drew Leary ... stunt coordinator
Dean Neistat ... stunts
Jodi Michelle Pynn ... stunts (as Jodi Pynn)
Luke Vexler ... stunts

Camera and Electrical Department 

Gregory Michael Baney ... best boy rigging electric (as Greg Baney)
Paul Jacob Bashour ... ultimate arm operator
John Blazzi ... rigging electrician
Richard Bokman ... electrician
James L. Brown ... best boy grip
Spencer Brown ... company grip
Zachary Cestero ... lamp operator (as Zach Cestero)
Ty Chennault ... lamp operator
James Demetriou ... lighting technician
Jack Donnelly ... director of photography: splinter unit
John W. Duvall ... key grip
Mark Egyud ... key rigging gaffer
Christopher Eng ... second assistant "a" camera
Kris Enos ... second assistant camera
Stanley Fernandez Jr. ... first assistant "a" camera (as Stanley Fernandez)
Raphael Frank ... generator operator (as Raphie Frank)
Steve Gallo ... best boy rigging grip
Andrew Greve ... best boy electric
George Harrington ... basecamp generator operator
Gary Haspel ... shop electric
Jonathon Henry ... second assistant "b" camera
Bucky Illingworth ... lamp operator
Dave Isern ... b-camera operator (as David Isern) / steadicam operator
Casey David Johnson ... loader
Nils Johnson ... production video assist
Ian Korer ... rigging electric
Bruce MacCallum ... A Camera Operator
Sean McCardell ... lamp operator / lighting console operator
John McElwain ... a dolly grip
John J. Moers ... documentary cameraman
Mike Montgomery ... key rigging grip (as Michael Montgomery)
Elias Morales ... electrician
Michael Nelson ... camera operator
Ben Noftzger ... additional second assistant camera
Jonathan Nussbaum ... rigging grip (as Jon Nussbaum)
Brent Poleski ... company grip
Alison Cohen Rosa ... still photographer
Dave Samuel ... key gaffer
David Satin ... dit: splinter unit (as Dave Satin)
Nick Schiavo ... rigging grip
Pierson Silver ... libra head operator
Anthony Vasquez ... rigging electric
Tomas Velasquez ... electrician

Casting Department 

Rebecca Dealy ... casting associate
Dann Fink ... adr voice casting
Brad Kenny ... extras casting
Brent Knobloch ... extras casting
Anne Reeves ... extras casting
Bruce Winant ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Taylor Addison ... costume production assistant
Wally DelVecchio ... set costumer
Ismyrne Geffrard ... additional set costumer
Munee Hayes ... wardrobe supervisor
Sarah Lapinski ... additional / tailor
Eden Miller ... wardrobe supervisor
Natalia Parsons ... assistant costume designer
Heather Patton ... addtl set costumer
Moira Shaughnessy ... set costumer
Carmela Simonetti ... additional set costumer

Editorial Department 

Jason M. Birnbaum ... feature finishing producer
Fred Brown II ... assistant editor: EPK and BTS
Peita Carnevale ... post-production accountant
Kris Cole ... first assistant editor
Giovanni DiGiorgio ... digital intermediate assistant
Jason Esquivel ... dailies producer
Ben Estrada ... colorist: dailies
David Feldman ... account executive
Nicholas Figueroa ... color assistant
Thomas Kuo ... dailies film scanner
Ken Lebre ... senior dailies producer
Kiera Lewis ... post-production coordinator
Matthew Lipke ... post-production assistant
Christopher McDonald ... dailies operator (as Chris McDonald)
Nick Monton ... head of production
Brett Price ... color assistant
Stephen M. Rickert Jr. ... additional editor
Chad Schermerhorn ... digital conform
Kelsey Schuyler ... post-production accountant
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist / digital intermediate executive producer: CO3
Dustin Wadsworth ... color assistant
Avalonne Hall ... digital intermediate coordinator (uncredited)

Location Management 

Benjamin Chacko ... location assistant (as Ben Chacko)
Tom Dunn ... assistant locations manager
Tobias Fried ... location coordinator
James Kenny ... location assistant
Christopher Menges ... locations manager
Greg Morrison ... assistant location manager
Teddy Schenck ... location scout
Robert Stachowicz ... unit production assistant (as Rob Stachowicz)

Music Department 

Paul Apelgren ... music editor
Christine Bergren ... music clearance and legal
Mark Berrow ... musician: violin
Rachel Bolt ... viola
Jo Changer ... assistant orchestra contractor (as Jo Charger)
David Coker ... assistant: to Michael Giacchino
Andrea Datzman ... booth reader
Stephen M. Davis ... music editor
Robert Elhai ... orchestrator
Mark Gasbarro ... orchestrator
Michael Giacchino ... score producer
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Joel Iwataki ... music scoring mixer
Lewis Jones ... assistant scoring engineer
Dave Jordan ... music supervisor
Jeff Kryka ... scoring assistant
Michael Werner Maas ... composer: trailer music
Steve Mair ... musician: double bass
Shannon Murphy ... music coordinator
Tim Simonec ... orchestrations
Jill Streater ... librarian
Jojo Villanueva ... music supervisor
Ludwig Wicki ... score conductor

Transportation Department 

Donald Bowers ... driver
Jim Canavan ... driver
Mark Dolce ... transportation captain
Joseph Gonzales ... driver (as Joe Gonzalez)
John Grimaldi ... driver
Steven R. Guglielmetti ... fuel truck (as Steve Guglielmetti)
John Hollingsworth ... driver
Tanya L. Howard ... driver
Zachary Kellerman ... driver
Carol Kuhn ... driver
Frank Lagaipa ... driver
Chris Lundry ... driver
Rob Manis ... driver
Chris Marrero ... driver
Frank Morreale ... driver
Ryan Palmer ... driver
Nick Pascalli ... driver
Richard Presutti ... transportation co-captain
Raymond Rudissill ... driver
Mike Sangiamo ... driver
Edwin Taylor ... driver
John Michael Vukson ... driver
Neal Williams ... driver

Other crew 

Kyle Abraham ... choreographer
William P. Alena ... film extra
John Alfred ... finance executive
Caylena Andres ... craft service first assistant
Susana Ballesteros ... voice dubbing
Anthony Beckwith ... key set production assistant
Dustin Bewley ... set production assistant
Christine Boehm ... construction set medic
Philip Brown ... sous chef
Beau Burton ... film extra
Vaun Burton ... film extra
Anthony Croese ... set medic
Somruthai D'Angelo ... production assistant (as Michelle D'Angelo)
Robert Darwell ... legal services
Andrew Davidson ... set production assistant
Olivia Del Campo ... production secretary
Marcos Vergara del Carril ... legal services
Leigh Dillon ... dialect coach: for Ms. Watts
Dierdre Dizon ... studio teacher
Brett Doar ... machine designer: Rube Goldberg machine
Rachel Farrar ... stand-in
Libby Feltch ... assistant production coordinator
Michael Fernandez ... catering owner/operator
Aaron Fine ... set production assistant
Rich Gilberto ... second assistant accountant
Jose Gutierrez ... parking coordinator
Bethany Hagen ... additional tutor
Vasia Ivanov ... assistant to producers
Megan Jahoda ... office production assistant
Anthony Keating ... set production assistant (as Anthony Joseph Keating)
Luca Kouimelis ... script supervisor
Ashley Kravitz ... clearance services
Amy Leigh Johnson ... unit publicist
Audie Liametz ... medical advisor (as Audie Liamtez MD JD)
Matthew Lipke ... set production assistant
Brett Ludy ... chef
David Marx ... assistant: to Ms. Hacken
McLean Mills ... assistant: to J. Penotti & Mr. Kimmel
Zoë Morrison ... creative executive
Adrien Moscovici ... assistant: to Ms. Watts
Morgan Newell ... production coordinator
Cameron Nord ... payroll accountant (as Cameron Thomas Nord)
Jessi Partridge ... production assistant: asset/green
O. Valerie Pratt ... first assistant accountant (as O. Valerie Nicolas)
Ovington Prophete ... accounting clerk
T.L. Quach ... set production assistant (as Tina Quach)
Albert G. Ruben ... insurance
Joe Russo ... epk producer
Paul Saltberg ... caterer for production crew (as Paul Saltzberg)
Emily Sherman ... production assistant
Lauren Silver ... production accountant (as Lauren Silver Ciccarella)
Ian Michael Stone ... photo double
Dylan Tarason ... Senior Vice President: Production - Sidney Kimmel Entertainment
Tiffany Tiesiera ... production executive
Dani Wilson ... key craft service

Thanks 

Kzar Torres ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed