Edit
Egon Schiele: Death and the Maiden (2016) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Dieter Berner

Writing Credits (in alphabetical order)  

Hilde Berger
Dieter Berner

Cast (in credits order)  

Noah Saavedra ... Egon Schiele / Brother
Maresi Riegner Maresi Riegner ... Gerti Schiele / Sister
Valerie Pachner ... Wally Neuzil / Model / Egon's life-long lover
Marie Jung Marie Jung ... Edith Harms / Egon's wife
Elisabeth Umlauft Elisabeth Umlauft ... Adele Harms / Saleswoman
Larissa Breidbach Larissa Breidbach ... Moa Mandu / Actress / Model
Thomas Schubert ... Anton Peschka / Artist / Gerti's husband
Daniel Sträßer Daniel Sträßer ... Dom Osen
Cornelius Obonya ... Gustav Klimt
André Jung André Jung ... Richter St. Pölten
Nina Proll Nina Proll ... Varieteédirektorin / Vaudeville director
Luc Feit Luc Feit ... Arthur Roessler
Fanny Berner Fanny Berner ... Tatjana von Mossig
Wolfram Berger Wolfram Berger ... Rechtsanwalt / Lawyer
Michael Kreihsl ... Dr. Haldenwang
Ulli Maier Ulli Maier ... Mutter Schiele / Mother Schiele
Germain Wagner Germain Wagner ... Vater Schiele / Father Schiele
Martin Muliar Martin Muliar ... Carl Reininghaus
Ilvy Grün Ilvy Grün ... Gertis Tochter / Gertis's daughter
Lilo Grün Lilo Grün ... Gertis Sohn / Gertis's son
Hilde Berger Hilde Berger ... Mutter / Mother Harms
Clemens Aap Lindenberg Clemens Aap Lindenberg ... Vater / Father Harms
Josiane Pfeiffer Josiane Pfeiffer ... Sekretärin Reininghaus / Secretary Reininghaus
Steve Karier Steve Karier ... Staatsanwalt / Prosecutor St. Pölten
Raoul Albonetti Raoul Albonetti ... Gerichtsdiener / Judge St. Pölten
Dieter Berner ... Kellner im Varieté / Waiter at Vaudeville
Franz Novotny Franz Novotny ... Freier / suitor
Max Berner Max Berner ... Gendarm / Gendarme
Christoph Staar Christoph Staar ... Kellner Ausflugslokal / Waiter excursion restaurant
Joseph Holzknecht Joseph Holzknecht ... Kutscher / coachman
Max Thommes ... Amtsdiener Gericht Neulengbach
Nickel Bösenberg Nickel Bösenberg ... Wachbeamter Bezirksgericht / District Court Guard
Al Ginter Al Ginter ... Militärarzt / Military doctor
Anne Pannrucker Anne Pannrucker ... Blumenmädchen / Florist girl
Nepp Hurch Nepp Hurch ... Kellner Café / Waiter at Café
Nicolas Neuhold ... Notar / Notary
Rest of cast listed alphabetically:
Éric Gigout Éric Gigout ... Richter / Judge

Produced by 

Alexander Dumreicher-Ivanceanu ... producer
André Fetzer ... line producer
Alexander Glehr ... producer
Bady Minck ... producer
Franz Novotny ... producer
Gottlieb Pallendorf ... line producer
Johanna Scherz ... executive producer
Ulrich Seidl ... co-producer

Music by 

André Dziezuk

Cinematography by 

Carsten Thiele

Film Editing by 

Robert Hentschel

Casting By 

Bady Minck ... (casting)
Eva Roth

Production Design by 

Götz Weidner

Art Direction by 

Peter Ackermann
Hucky Hornberger

Set Decoration by 

Hans Wagner

Costume Design by 

Uli Simon

Makeup Department 

Julie Asselborn ... additional make up artist
Isabella Gonzalez ... make-up and hair
Christian Alfred Kahrer ... make-up and hair (as Christian Kahrer)
Daniela Langauer ... make-up and hair
Silka Lisku ... make up artist
Severine Martin ... additional make up artist
Hannelore Mayer ... make-up and hair
Claudine Moureaud ... additional make up artist
Nina Sabary ... make-up and hair
Jasmine Schmit ... makeup daily
Magda Schneider ... make-up and hair
Lynn Schockmel ... body painter
Béatrice Stephany ... Hair and Make Up Designer
Eva Zavodsky ... make-up and hair

Production Management 

Philipp Benda ... location manager
Chris Dohr ... assistant unit manager (as Christian Dohr)
Jesus Gonzalez-Elvira ... pre-production manager: Luxembourg
Peter Muhr ... unit manager
Gottlieb Pallendorf ... production manager
Christian Pannrucker ... unit manager: Luxembourg
Ulli Wimmer-Lamquet ... unit manager: Austria (as Ulli Schiefer)

Second Unit Director or Assistant Director 

Alexandre Brown ... first assistant director
Ella Esque ... assistant director intern
Nicolas Neuhold ... third assistant director
Anne Pannrucker ... trainee assistant director
Laurent Prim ... second assistant director

Art Department 

Boris Bartholomäus ... construction manager
Max Berner ... title designer
Klaus Bienen ... construction foreman
Angelika Brendinger ... set dresser
Angela Castro ... painter
Rudolf Czettel ... film architect
Hughes de Maere ... construction
Reimund Eichler ... construction
Thomas Ferrandis ... carpenter
Christel Geisenmeyer ... painter
Rainer Geismann ... construction
Gogo Golinski ... upholsterer
Nuno Goncalves ... set dresser
Maria Grün ... drawings for the film
Christian Haitzinger ... prop buyer
Eva Hartmann ... set dresser
Mojana Hrusa ... assistant property master
Thomas Hörhan ... construction
Frédéric Jesson ... construction
Sebastian Krause ... scenic painter
Harald Lechner ... construction
Christoph Loeb ... construction
Frinn Lorenz ... standby construction
Lutz.Nathalie ... gouache painter
François Mast ... carpenter / construction
Peter Obermaier ... construction
Walter Oliveira Pereira ... assistant set dresser
Alessandro Palestro ... property master
Edouard Pallardy ... head painter
Ferdinand Prinz ... construction
Julia Prochnow ... assistant set dresser
Tiziana Raffaelli ... painter
Julie Ridremont ... painter
Luc Ridremont ... construction
Mareike Rückert ... miscellaneous crew
Benjamin Scholl ... construction manager: Austria
Verena Schröder ... assistant property master
Günther Schäfer ... scenic painter
Christian Seidel ... construction
Benjamin Speiswinkel ... property master: outdoor
Franz Spindler ... construction
Uwe Stanik ... concept design
Mark Stolte ... construction foreman
Raphael Thiry ... construction
Jami Vahdani ... set construction
Clio Van Aerde ... draughtperson / set dresser assistant / stand-by prop assistant
Christian Weber ... construction foreman
Christian Westermayer ... construction
Olivier Wojcik ... painter
Matthias Wommer ... construction
Michael Wommer ... set construction
Lena Zedtwitz ... set dresser
Gerhard Ölz ... stand by construction

Sound Department 

Capucine Courau ... assistant sound designer
Angelo Dos Santos ... dialogue editor
François Dumont ... supervising sound editor
Massimo Filippini ... foreign dialogue re-recording mixer
Alain Goniva ... boom operator
Raffael Gruber ... adr editor
Matthias Kassmannhuber ... foley editor
Nils Kirchhoff ... foley artist
Philippe Kohn ... sound mixer
Chimena Novohradsky ... sound post-production coordinator: Vienna
Grégory Noël ... additional boom operator
Rudolf Pototschnig ... assistant foley editor
Michel Schillings ... re-recording mixer
Axel Steichen ... assistant sound editor
Karim Weth ... adr editor / adr recordist / foley recordist
Marco Zinz ... sound post-production supervisor

Special Effects by 

Krzysztof Chlebinski ... special effects coordinator
Loutsch Conzalves ... special effects technician
Ken Fitzke ... special effects coordinator
Patrick Ungeheuer ... special effects technician
Nils Verstraete ... additional special effects technician

Visual Effects by 

David Horbach ... visual effects artist
Claude Kongs ... visual effects supervisor
Philippe Ludivig ... lead compositor
Raoul Nadalet ... visual effects producer
Gil Pinheiro ... vfx artist
Michaël Schaack ... digital compositor
Frank Schlegel ... visual effects supervisor
Dylan E. Thompson ... visual effects producer (as Dylan Thpmpson)

Stunts 

Ales Drozd ... quad bike operator
Vlada Lahoda ... stunt supervisor
Petr Macal ... quad bike operator
Jaroslav Peterka ... stunt coordinator
Martin Semerád ... stunt double
Marek Simbersky ... stunt double
Katerina Svecova ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Anna Baltl ... assistant camera
Max Berner ... director of photography: second unit / second unit
Vladimir Bilic ... additional electrician / electrician: Austria
Bernhard Blecha ... additional electrician
Jordan Bouchex ... additional electrician
Renaud Charlier ... extra grip
Gregor Dietz ... video operator
Tobias Dorffner ... additional electrician
Kevin Dresse ... best boy
Spaus Fabien ... videoassist (as Fabien Spaus)
Noah Fohl ... lighting trainee
Tommy Hardt ... first assistant camera: second unit
Urs Hoefer ... key grip
Roland Holzer ... assistant camera
Maximilian Höllmüller ... second assistant camera: Austria (as Max Höllmüller)
Tobias Jager ... electrician
Rupert Kasper ... second assistant camera
Lukas Kern ... additional electrician
Vitalijus Kiselius ... electrician
Hans-Peter Krenn ... video operator (as Hans Peter Krenn)
Anna Krieps ... set photographer
Matias Lackner ... additional electrician
Helder Loureiro Alves Da Silva ... gaffer
Philippe Lussagnet ... additional electrician
Philippe Manderscheid ... second assistant camera: Luxembourg
Robert Mladenovic ... best boy
Michael Müllner ... electrician
Markus Novotny ... electrician
Jako Raybaut ... additional electrician
Gerhard Riesenhuber ... digital imaging technician
Laurent Steiner ... electrician
Roland Streitwieser ... best boy / electrician
Ricardo Vaz Palma ... set photographer
Oliver Waldbillig ... video assistant
Laurent Weber ... set photographer
Wolfgang Wesemann ... first assistant camera
Uwe Ziegler ... additional electrician

Casting Department 

Pierre Bellet ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Eva Biribauer ... costume assistant
Christine Brunner ... additional wardrobe
Cinzia Cioffi ... additional wardrobe
Carmen Di Pinto ... additional wardrobe
Eva Fischer ... wardrobe assistant
Veronika Susanna Harb ... additional wardrobe
Theresa Kopf ... additional wardrobe
Bonnie Korfmann ... wardrobe
Michaela Kovacs ... additional wardrobe
Helga Lohninger ... wardrobe
Magda Marczynska ... wardrobe
Elisabeth Nagl ... assistant costume designer
Joy Phillips ... wardrobe assistant
Annie Schaffer ... tailor/seamstress
Nadine Schratzberger ... costume intern
Sabina Valiante ... additional wardrobe
Regina van Eijden ... additional wardrobe
Monika Wallner ... costume assistant
Sabine Waszmer ... assistant costume designer

Editorial Department 

Sabrina Joksimovic ... assistant editor
Marie Lesage ... post production coordinator
Paul Schön ... post-production assistant
Nicki Vukovic ... title design
Yvonne Wendelin ... post production coordinator
Willi Willinger ... colorist

Location Management 

Markus Altmaier ... location security
Denisa Bartonickova ... location manager
Julia Beck ... assistant location manager
Laurent Ernzer ... location scout
Bertrand Levy Gorgeot ... location assistnt
Ludek Herda ... location manager
Christiane Mayr ... location manager: Austria
Christian Pannrucker ... locations scout: Luxembourg
Noemie Ries ... location trainee
Mike Roberts ... location manager
Stefan Teuber ... location scout
Jerôme Tewes ... studio manager
Armin Watznauer ... location manager

Music Department 

Jean Marc Apap ... viola
Jean-Pascal Boffo ... guitar
Frédéric Briant ... recordist
Loic Collignon ... scoring mixer
Bistocchi Ferdinand ... music copyist
Sandro Friedrich ... musician: Ethnic wind instruments
Pierre Funck ... composer: additional music
Anthony Juret ... technical score assistant
Valeriia Pasternak ... fiddle
Sandoval Ricardo ... mandolin
Kim Sehee ... cello
Yoann Turpin ... piano

Transportation Department 

Alain Boucherie ... driver
Christian Comes ... driver
Aaron Crookes ... prop driver
Francois Fabert ... driver
Wolfgang Fraissl ... trailer driver
Yannik Habinger ... driver
Peter Hollergschwandtner ... trailer driver
Nina Holzbauer ... production driver
Lucas Kopcsa ... props driver
Jörg Kristina ... prop driver
Johann Leitner ... additional driver
Fabien Marion ... driver
Anna Sautner ... production driver
Leo Schwarz ... driver: cast
Martin Schöggl ... props driver
Gary Sharp ... driver
Cédric Tinancourt ... additional driver
Thomas Wadzula ... trailer driver

Other crew 

Markus Altmaier ... locaton assistant
Axel Batka ... assistant location manager
Peter Brown ... production coordinator / production coordinator: Luxembourg
Vanessa Ciszewski ... dialogue coach
Martin Czerniak ... production intern
Jean-Michel Delcroix ... security
Lionel Delcroix ... security
Oamar Derfalou ... security
John Durie ... marketing consultant
Michaela Englert ... press agent
Bettina Englisch ... controlling
Herbert Fischer ... technical support
Martine Gardeux ... dialogue coach
Matthias Gerstl ... extras supervisor
Alexander Gruber ... digital mastering
Nuno José Guedes Jorge ... security
Katja Hawliczek ... animal wrangler
Andrea Hügli ... additional assistant location manager
Kristine Keil ... choreograhper
Magdalena Kislinger ... production secretary
Mette Bang Kristensen ... completion bond assistant
Hans Lönnerheden ... production executive: EFB
Nadia Masri ... script continuity
Adolf Mbi ... security
Julie Metzdorff ... production assistant
Janine Michtner ... production coordinator: Austria
James Mitchell ... security
Christian Mueller ... production assistant (as Christian Müller)
Jitka Nemcova Stachova ... extras supervisor
Alfred Noll ... legal advice
Valérie Petitjean ... production accountant
Joan Ponchon ... dialogue coach
Sara Prosenik ... dance coach
Philipp Reimer ... project coordinator: Luxembourg
Leonhard Reis ... legal advisor
Leo Schwarz ... production assistant
Evelyne Schweitzer ... production accountant
Oliver Schütte ... dramatic advisor
Ayman Shehata ... security
Susi Stach ... dialogue coach
Claudia Stanetty ... controlling
Miguel Carlos Talhados ... security
Désirée Thilgen ... production accountant
Christian Trombini ... security
Alexander Weber ... production intern
Nick Welterlen ... set runner
Yvonne Wendelin ... assistant line producer
Mario Wessely ... digital mastering
Jacqueline Wild ... production assistant

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed