Edit
Paradise (2016) Poster

(2016)

Full Cast & Crew

Directed by 

Andrey Konchalovskiy

Writing Credits  

Andrey Konchalovskiy ... (screenplay) &
Elena Kiseleva ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

Yuliya Vysotskaya ... Olga
Christian Clauss Christian Clauss ... Khelmut (as Kristian Klaus)
Philippe Duquesne ... Zhyul (as Filipp Dyuken)
Vera Voronkova ... Roza
Jakob Diehl Jakob Diehl ... Fogel (as Yakov Dil)
Peter Kurth ... Obersturmbannführer Hans Krause (as Peter Kurt)
Viktor Sukhorukov ... Heinrich Himmler
Pyotr Mikhalkov Pyotr Mikhalkov ... Emile
Isabelle Habiague Isabelle Habiague ... Agnès
Valérie Zaccomer Valérie Zaccomer ... Thérèse
Pierre Nisse ... Théo
Hans-Heinrich Hardt Hans-Heinrich Hardt ... Majordomo
Jacob Manevich Jacob Manevich ... Janik
Daniel Tkachev Daniel Tkachev ... Danik
Philipp Basener Philipp Basener ... Knut
Rest of cast listed alphabetically:
Katharina Blaschke Katharina Blaschke ... Maid
Anna-Mariya Danilenko Anna-Mariya Danilenko ... Babish
Thomas Darchinger ... Heinrich Himmler (voice)
Irina Demidkina Irina Demidkina ... Okhrannitsa tyurmy
Yaroslav Khimchenko Yaroslav Khimchenko
Ramona Kunze-Libnow Ramona Kunze-Libnow ... Nachalnitsa kontslagerya (as Ramona Kuntse-Libnov)
Natalya Kurdyubova Natalya Kurdyubova
Larisa Kuznetsova ... Prisoner
Christa Lampert Christa Lampert ... Maid
George Lenz ... Realtor
Inga Lev Inga Lev
Caroline Piette ... Zhyustina (as Karolina Pett)
Jean Denis Römer Jean Denis Römer ... Shulman (as Zhan Denis Romer)
Yola Sanko ... Prisoner
Thea Schnering Thea Schnering ... Majordomo's niece
Anastasiya Serova Anastasiya Serova
Johann Friedrich von Eichborn Johann Friedrich von Eichborn ... Majordomo's

Produced by 

Aleksandr Brovarets ... associate producer
Florian Deyle ... producer
Olesya Gidrat ... executive producer
Andrey Konchalovskiy ... producer
Alisher Usmanov ... associate producer

Music by 

Sergey Shustitskiy

Cinematography by 

Aleksandr Simonov ... director of photography

Film Editing by 

Sergey Taraskin
Ekaterina Vesheva

Casting By 

Uwe Bünker ... (casting Germany)
Constance Demontoy ... (casting France)
Elina Ternyaeva ... (casting Russia)

Production Design by 

Irina Ochina

Art Direction by 

Johannes Sternagel

Costume Design by 

Dmitriy Andreev
Vladimir Nikiforov

Makeup Department 

Elena Dmitrienko ... makeup artist
Galina Ponomaryova ... makeup artist

Production Management 

Vera Behringer ... post-production manager
Thomas Lüdemann ... post-production supervisor
Tobias Pollok ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Stanislav Güntner ... second unit director
Nathalia Lyashenko ... first assistant director

Art Department 

Georg Bülling ... carpenter
Corazon Rial y Costas ... set dresser
Kai Dahl ... set builder
Claude Garnier ... property master: indoor
Stefan Isfort ... property master germany
Yekaterina Kharnas ... property master: outdoor
Irina Lastochkina ... assistant props
Miriam Müller ... set dresser
Masha Novikova ... trainee props
Sandra Pfeil ... set dresser
Anastasia Pisklyukova ... assistant set decorator: Germany
Vlad Radziontkovsky ... assistant props
Holger Reißig ... graphic artist
Oliver-Markus Waimann ... assistant property master: indoor / set builder
Cora Wimbauer ... set dresser

Sound Department 

Kirill Bodrov ... adr recordist: Russia
Christof Ebhardt ... supervising sound editor
Achim Hofmann ... dialogue editor
Michael Karl Huber ... sound post-production producer
Bernhard Maurer ... foley mixer / re-recording mixer: foley
Fred Mays ... adr supervisor France
Benjamin A. Rosenkind ... re-recording mixer
Michael Stancyk ... foley artist
Daniel Vogl ... head of ARRI Sound
Polina Volynkina ... supervising sound editor
Alexander Würtz ... supervising sound editor

Visual Effects by 

Sofia Gatina ... vfx coordinator / visual effects coordinator
David Laubsch ... visual effects supervisor
Katja Müller ... visual effects producer
Alexander Serkov ... visual effects supervisor
Alexander Starkov ... compositing artist

Camera and Electrical Department 

Alexander Chugreev ... camera operator
Adrian Dumitrescu ... second assistant camera - germany
Michael Grudsky ... video operator
Basti Huber ... best boy
Dmitry Ivanov ... first assistant camera
Adrian Klatte ... electrician
Oli Koch ... lighting technician
Oliver Koch ... electrician
Sergey Manenkov ... first assistant camera
Jürgen Olczyk ... still photographer
Mathias Schmidt ... electrician
Pavel Shevchenko ... gaffer
Andrey Valentsov ... camera operator / director of photography: second unit
Ralph von Zündt ... gaffer

Costume and Wardrobe Department 

Konstantin Mazur ... assistant costume designer
Lera Ryskina ... assistant costume designer
Valeska Zecher ... costume advisor

Editorial Department 

Florian Martin ... supervising colorist (as Florian 'Utsi' Martin)
Bianca Rudolph ... colorist

Location Management 

David Edouard ... location scout

Additional Crew 

Maksim Chernyaev ... technical director
Nina Poschinski ... production coordinator
Anna Trach ... production coordinatior

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed