Edit
"The Last Ship" Valkyrie (TV Episode 2015) Poster

(TV Series)

(2015)

Full Cast & Crew

Directed by 

Olatunde Osunsanmi

Writing Credits  

Hank Steinberg ... (created by) &
Steven Kane ... (created by)
 
William Brinkley ... (based on the novel by)
 
Steven Kane ... (written by)
 
Nic Van Zeebroeck ... (executive story editor)
 
Jessica Butler ... (story editor) &
Jill Blankenship ... (story editor) and
Onalee Hunter ... (story editor)

Cast (in credits order)  

Eric Dane ... CO CDR Tom Chandler
Rhona Mitra ... Dr. Rachel Scott
Adam Baldwin ... XO Mike Slattery
Charles Parnell ... CMC Jeter
Travis Van Winkle ... Lt. Danny Green
Marissa Neitling ... Lt. Kara Foster
Christina Elmore ... Lt. Alisha Granderson
Jocko Sims ... Lt. Carlton Burk
John Pyper-Ferguson ... Tex
Brían F. O'Byrne ... Sean Ramsey
Mark Moses ... Michener
Maximiliano Hernández ... Doc Rios (as Maximiliano Hernandez)
Ness Bautista ... Cruz
Nick Court Nick Court ... Ned
Michael Curran-Dorsano Michael Curran-Dorsano ... Gator
Bren Foster ... SCPO Wolf Taylor
Adam Irigoyen ... Ray
Paul James ... O'Connor
Inbar Lavi ... Lt. Ravit Bivas
Kevin Michael Martin ... Miller
Fay Masterson ... Andrea Garnett
Bruce Nozick ... Dr. Milowsky
Tania Raymonde ... Valerie Raymond
Chris Sheffield ... Comms Officer Will Mason
Mark Rhino Smith ... Ian
Stephen Monroe Taylor ... Flea
Andy T. Tran Andy T. Tran ... Lt. Andy Chung
Hope Olaide Wilson ... Bertrise
Sidney Lawrence Brown ... Sailor (as Sidney Brown)
Ben Cho ... Carl Nishioka
Amen Igbinosun ... Bernie 'Bacon' Cowley
A Leslie Kies ... Woman
Chris Marrs ... Engineer Lynn
Rest of cast listed alphabetically:
Mark Kubr ... Armed Human (uncredited)

Produced by 

Michael Bay ... executive producer
Jack Bender ... executive producer
Wayne Carmona ... producer
Christian Clarke ... co-producer
Anne Cofell Saunders ... consulting producer
Eric Dane ... producer
Andrew Form ... executive producer
Brad Fuller ... executive producer (as Bradley Fuller)
Steven Kane ... executive producer
Marc Kolbe ... co-producer
Mark Malone ... producer
Tony Mark ... producer
Ellen Stafford ... co-producer
Hank Steinberg ... executive producer

Music by 

Jim Dooley ... (music by)
James S. Levine ... (music by)

Cinematography by 

Cort Fey

Film Editing by 

John David Buxton
Andrew Cohen
Michael R. Fox

Casting By 

Kamala A. Thomas
Gary M. Zuckerbrod

Production Design by 

Marek Dobrowolski

Art Direction by 

Alicia Maccarone ... supervising art director

Set Decoration by 

Jeffrey Kushon ... (set decorater)

Costume Design by 

Linda M. Bass

Makeup Department 

Stephen Bettles ... prosthetic makup designer
Victor Del Castillo ... makeup artist
Heather Mages ... key makeup artist
Miko Nishida ... dept. head hair
James Sartain ... key hair stylist
Michelle Vittone ... makeup department head

Production Management 

Wayne Carmona ... unit production manager
Matt Emmons ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Keri Bruno ... second assistant director
Basti Van Der Woude ... first assistant director
Stephen Clarke ... second second assistant director (uncredited)
Jack Jenkins ... additional second assistant director (uncredited)

Art Department 

Giuseppe Amador ... set dresser
Scott Ambrose ... property master
Susan Donner ... art department assistant
Ian Kay ... property master
Adam Khalid ... graphic designer
Nathan Longest ... props
Michael Luce ... props
Lisa Baddeley Parker ... art department coordinator
Dave Preston ... assistant property master
Miko Revereza ... art department assistant
Craig Stoa ... set dresser
John Thellend ... foreman construction: art department

Sound Department 

Suzanne Angel ... adr supervisor
Yuval Bar-on ... adr recordist
Scott Cannizzaro ... adr mixer
Joel D. Catalan ... re-recording mixer
Tim Chilton ... foley artist
Neil Clark ... playback system engineer
Bob Costanza ... sound effects editor
G. Michael Graham ... supervising sound editor
Mark Hensley ... re-recording mixer
Matt Hovland ... adr mixer
Kevin Meltcher ... assistant sound editor
Steve Nelson ... production sound mixer
John Sheridan ... second unit: sound mixer / sound utility

Special Effects by 

Walter Polan ... special effects technician
Richard Stutsman ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Roger Beck ... systems administrator
Joseph Bell ... visual effects executive producer: CoSA VFX
Jinhwan Choi ... fx artist
Martin Dolezal ... compositing supervisor: UPP
Daniel Dupre ... compositor
Tomas Kalhous ... head of 2d department: UPP
Lalida Karnjanasirirat ... visual effects artist
Yale Kozinski ... visual effects editor
Lenka Likarova ... visual effects producer
Steven Lloyd ... senior compositor: TNT
Ashley Manning ... visual effects coordinator: Gradient Effects
Crisanta Melendez ... visual effects coordinator: CoSA VFX
Peter Palarik ... digital compositor / digital compositor: UPP
Allyson V. Robles ... digital compositor: CoSA VFX
Burak Sekban ... Compositor: Gradient FX
Ravindra Tamhankar ... visual effects producer
Michal Turkowski ... fx artist
Stephen Wilson ... VFX supe at WOW Industries
Neil Craig ... digital compositor: CoSA VFX (uncredited)
Miguel Lee ... Title Designer (uncredited)
Sitha San ... visual effects editor: CoSA VFX (uncredited)

Stunts 

Steven John Brown ... stunt performer (as Steve Brown)
Tom Crisp ... stunt double: travis van winkle
Khalid Ghajji ... stunt double: Mark Rhino Smith
Derek Graf ... stunt double: Adam Baldwin
Kevin Kent ... stunt performer
Alice Rietveld ... stunt double: Tania Raymonde

Camera and Electrical Department 

Michael D. Alvarez ... first assistant camera: "b" camera
Amanda Marie Campbell ... electrician
Scott Chase ... grip
Graeme Dickson ... key grip: second unit
Raymond Gonzales ... gaffer
Christopher Hood ... camera operator (as Chris Hood)
Tom Howard ... lighting console programmer
Bud Kremp ... steadicam operator: "a" camera
Jules Labarthe ... camera operator
Scott M. Leonard ... key grip: second unit
Andrew Oliver ... camera utility
Haydn Pazanti ... "a" camera 2nd a.c./"c" camera 1st a.c.
Stephen Pazanti ... first assistant camera
Jessica Plaxton ... dimmer board operator
Rick Rader ... key rigging grip
Eric Sagot ... best boy / second unit gaffer
David Sammons ... camera operator: "b" camera
Roger Spain ... second assistant camera
Andy Sydney ... additional first assistant "a" camera
Eric C. Castro ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Alexis Booth ... manager of casting
Denise Chamian ... original casting
Ajay Dass ... extras casting
Caitlin McKenna ... adr voice casting
Mike Page ... manager of casting

Costume and Wardrobe Department 

Matt Dargert ... set costumer: daily
Eddie Gomez ... set costumer
Edward Gould ... costumer
Rachel Hill ... key costumer
Maddy Meyburgh ... costumer
P. Kay Morris ... costume supervisor
Genevieve Tate ... costume assistant
Mark Walcott ... set costumer

Editorial Department 

Bob Festa ... colorist
Johnnie Martinez ... assistant editor
Stefan Sonnenfeld ... supervising colorist
David Zimmerman III ... assistant editor
Heydar Adel ... on-line editor (uncredited)

Location Management 

Jeffrey A. Hunter ... key asst location manager
Kent Matsuoka ... location scout

Music Department 

Steven Doar ... Composer Assistant
James S. Levine ... composer: theme music
Daniel Stockdale ... composer: additional music
Robin Whittaker ... music supervisor
Andrew Skrabutenas ... additional arrangements (uncredited)

Transportation Department 

Stephanie Leigh Coronado ... driver: honeywagon
Kimo Han ... driver
George A. Miki ... transportation captain
Antonio Molina ... transportation
Charles 'Aloha Boy' Reed ... driver
Matt Sprague ... transportation dispatcher
Greagrey Waldrop ... transportation coordinator

Other crew 

John Arbuckle ... marine foreman
Scott 'Ice Paq' Baron ... medic
Bobbin Bergstrom ... medical advisor
Faye Brenner ... script supervisor
David Clarke ... production assistant
Christine Coates ... second assistant accountant
Johanna Factor ... showrunner's assistant (as Johanna A. Factor)
Griffin Fils ... stage manager
Ryan Gilbert ... set production assistant
Whitney Hodack ... Assistant Production Office Coordinator
Nicole Jackson ... assistant to co-executive producer
Jim Jerome ... production coordinator
Kevin Kent ... Military Tech Advisor / military technical advisor
Susan Kong ... production accountant
Grant Christopher Maquet ... stand-in
Andrew Meyers ... production staff
Mike Moriarty ... Military tech advisor
Kenny Sheard ... technical advisor
Paul Straw ... assistant production coordinator
Michelle Stumpf ... production assistant
Katie Swain ... showrunner's assistant
Jordan Tyner ... production assistant
Troy Waters ... marine coordinator
Katharine Werner ... assistant to executive producer/director
Edward Albolote ... assistant: Michael Bay (uncredited)
Dave Coennen ... stand-in (uncredited)
Dan DaCunha ... script coordinator (uncredited)
Verner Maldonado ... key production assistant (uncredited)
Rachel Weeda ... writers' assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed