Edit
"The Man in the High Castle" The New World (TV Episode 2015) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David Semel

Writing Credits  

Philip K. Dick ... (based on the book by)
 
Frank Spotnitz ... (developed by)
 
Frank Spotnitz ... (teleplay by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Alexa Davalos ... Juliana Crain
Rupert Evans ... Frank Frink
Luke Kleintank ... Joe Blake
DJ Qualls ... Ed McCarthy
Joel de la Fuente ... Inspector Kido
Cary-Hiroyuki Tagawa ... Nobusuke Tagomi
Rufus Sewell ... Obergruppenführer John Smith
Michael Rispoli ... Don Warren
Geoffrey Blake ... Doc
Bernhard Forcher ... Ambassador Hugo Reiss
Carsten Norgaard ... Rudolph Wegener
Conor Leslie ... Trudy
Arnold Chun ... Kotomichi
Rick Worthy ... Lem
Jack Kehler ... Madsen
Allan Havey ... Man with Lined Face
Hank Harris ... Randall
Ron Roggé ... Nazi Police Officer (as Ron Rogge)
Aubrey Deeker Hernandez ... SS Officer Kurt Scausch (as Aubrey Deeker)
Aaron Blakely ... Aide Erich Raeder
Jeff McKracken ... Hook Nose Gestapo
Shannon Day ... Katie Owens
Michael Eber Michael Eber ... Doni
Macall Gordon ... Anne Crain
Daniel Roebuck ... Arnold Walker
Yuki Matsuzaki ... Nakamura
Akiko Hull Akiko Hull ... Herbalist
David Drummond David Drummond ... Rikers Island Guard
Paul Pape ... Film Narrator (voice)
John Dewar John Dewar ... Game Show Host
Louis Hobson ... Nazi Contestant (as Louis Dobson)
Taku Okamoto Taku Okamoto ... Japanese Police Officer
Ralph Smith Ralph Smith ... Nazi Officer #1
Danny Swanson Danny Swanson ... Bus Driver
Ryuhei Tanaka Ryuhei Tanaka ... Japanese Soldier on Street
Rest of cast listed alphabetically:
Alan Lee Baker Alan Lee Baker ... San Francisco Citizen (uncredited)
Richard Cranor Richard Cranor ... Nazi Officer (uncredited)
Jason Lee Daniel Jason Lee Daniel ... Bus Station Traveler (uncredited)
Abie Ekenezar Abie Ekenezar ... Bus Passenger / Refugee (uncredited)
Emily Feliciano Emily Feliciano ... Newsie (uncredited)
Robert Francis ... Businessman (uncredited)
Bradley Fujimoto Bradley Fujimoto ... Aikido student (uncredited)
Will Gilmore Will Gilmore ... Nazi Gestapo Raider (uncredited)
Sean Goodearl Sean Goodearl ... Nazi Gestapo (uncredited)
Ben Leiataua ... Steel Mill Worker (uncredited)
Erica Leong Erica Leong ... Bus Station Traveler (uncredited)
Phil McCoy Phil McCoy ... Man in Bar (uncredited)
Elizabeth Rhoades ... Bus Station Employee (uncredited)
Deborah Tahara Deborah Tahara ... Bus Station Traveler (uncredited)

Produced by 

Christian Baute ... executive producer
Michael Cedar ... supervising producer
Isa Dick Hackett ... executive producer
Kalen Egan ... co-executive producer
Jean Higgins ... producer
Stewart Mackinnon ... executive producer
Mark L. Mitchell ... co-producer
Ridley Scott ... executive producer
David Semel ... executive producer
Jordan Sheehan ... co-executive producer
Frank Spotnitz ... executive producer
Christopher Tricarico ... executive producer
David W. Zucker ... executive producer

Music by 

Henry Jackman ... (music by)
Dominic Lewis

Cinematography by 

James Hawkinson ... director of photography

Film Editing by 

Kathryn Himoff

Casting By 

Denise Chamian

Production Design by 

Drew Boughton

Art Direction by 

Linda A. King ... (as Linda King)

Set Decoration by 

Brenda Meyers-Ballard
Jon Salt ... (as Dr. Jon Salt)

Costume Design by 

Audrey Fisher

Makeup Department 

Nancy J. Hvasta Leonardi ... department head makeup
Autumn Sanders ... key hair stylist
Mary Ann Valdes ... department head hair
Luce Cousineau ... key makeup artist (uncredited)
John Gardner ... additional hair stylist (uncredited)
Dusti Leon ... hair stylist (uncredited)
Jennifer Popochock ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Shawn Boyachek ... location manager
Mary Courtney ... unit production manager
Lesley Dyer ... post-production supervisor
Aaron Lovell ... executive in charge of post production

Second Unit Director or Assistant Director 

Faye Brenner ... script supervisor
Beau Ferris ... first assistant director
Larry Lerner ... first assistant director
John Medlen ... second unit director
Gretchen Oyster ... second second assistant director
Matt Paull ... second assistant director

Art Department 

Chris Barnes ... paint supervisor
Otto Broberg ... assistant property master
Steve Burnes ... construction foreman
Michael Crowe ... construction coordinator
Tom Day ... property master (as Tommy Day)
Aaron Fink ... set dresser: Seattle
Jon Helgren ... prop assistant (as Jonny Burr Helgren)
Alan Kobayashi ... graphic designer
Janet Kusnick ... graphic designer
Johnny Molina ... tool/labor foreman
Parker Morris ... set dresser: pilot
Christopher Mumaw ... set designer
Hitoshi Okamoto ... sculpting foreman
Bob Santaella ... leadman
Sharon Thompson ... art dept coordinator
Darren Brandenburg ... construction utility (uncredited)
Antonio Decossio ... set dresser (uncredited)
Vinson Jae ... stand-by painter (uncredited)
Andy Mininger ... set decoration coordinator (uncredited)
Ken Palkow ... prop fabricator (uncredited)
Michelle Westford ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Benjamin Beardwood ... dialogue editor
Keith Bilderbeck ... sound effects
Jessica Goodwin ... dialogue editor
Dennis Kirk ... re-recording mixer
Peter D. Lago ... sound effects
Michael E. Lawshe ... supervising sound editor
Robert Marts ... sound mixer (as Bob Marts)
Marc Meyer ... sound effects editor
Jason Oliver ... adr editor
Todd Orr ... re-recording mixer
Myron Partman ... boom operator
Robert Ramirez ... sound effects
Clayton Weber ... sound effects editor (as Clay Weber)
Joe Cappelletti ... voice director: adr (uncredited)
Darryl Marko ... boom operator (uncredited)
Daniel Nakamura ... mix stage technician (uncredited)

Special Effects by 

Ray Brown ... special effects coordinator
Chris Flemington ... special effects foreman

Visual Effects by 

Elizabeth Alvarez ... visual effects coordinator
Jeffrey Edward Baksinski ... visual effects supervisor: Zoic Studios (as Jeff Baksinski)
Barbara Genicoff ... head of production: Zoic Studios
Luis Guggenberger ... head of art department: Trixter Film
Mark Herman ... vfx editor
Brae Norwiss ... digital compositor
Nathan Overstrom ... compositing supervisor
Stephen W. Pugh ... visual effects producer: Synaptic VFX (as Stephen Pugh)
Daniele Scialdone ... visual effects artist
Miyuki Shimamoto ... digital compositor
Sean Tompkins ... visual effects producer: Zoic Studios
Kristen Branan ... head of production: Zoic Studios (uncredited)
Michael L. Clarke ... digital compositor (uncredited)
Jim Hawkins ... digital matte painter (uncredited)
Adam Kelway ... lead compositor (uncredited)
Cory Lee ... digital compositor (uncredited)
Jacob Long ... visual effects artist (uncredited)
Christina M. Murguia ... senior artist (uncredited)
Scott Rosekrans ... crowd simulation technical artist (uncredited)
Frank C. Wells ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Michael Hilow ... stunt coordinator
Bret Kiene ... stunts
Ian Quinn ... stunt coordinator
Philip Chang ... stunt performer (uncredited)
Caitlin Dechelle ... stunt double: Alexa Davalos (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Andreas Carmona ... rigging grip
Roberto De Angelis ... "a" camera operator / steadicam operator
Peter N. Green ... A Camera First Asst. Camera
John Grillo ... "b" camera operator / second unit director of photography
Neil Holcomb ... chief electrical lighting technician
Niall James ... grip
Gary Kangrga ... key grip
Thatcher Kelley ... imaging technician
Marc Nolet ... lead grip / lead man grip / lead man grip/2nd unit key grip
David Olschan-Wilson ... rigging electrical best boy
Robyn Scaringi ... digital loader
Mike Astle ... grip (uncredited)
George Bianchini ... camera operator: "a" camera /steadicam (uncredited)
Kevin Cook ... rigging electrician (uncredited)
Patrick Levad ... rigging electric: Seattle (uncredited)
Dave Roman ... digital imaging technician (uncredited)
Christopher Walsh ... grip (uncredited)

Casting Department 

Patti Carns Kalles ... casting: Seattle
Denise Gibbs ... background casting
Priscilla John ... casting: UK
Liz Ludwitzke ... casting associate
Zoë Shatwell ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Hollie McBeth ... key dyer breakdown artist
Heather Seshadri ... key dyer breakdown artist
Leslie Sungail ... costume supervisor
David Matwijkow ... cutter fitter (uncredited)
Phoenix Mellow ... assistant costume designer (uncredited)

Editorial Department 

Christopher S. Capp ... additional editor
Nicholas Emme ... post-production coordinator
Ross Eskandani ... c.i.o.
Annalise Kurinsky ... d.i. producer
Jon Pehlke ... on-line editor
Vanessa Ruane ... assistant editor
David T.A. Warren ... video playback editor
Kevin Fairfax Harwood ... data io manager (uncredited)

Location Management 

Larry Geyer ... assistant location manager
Lee David Lee ... assistant location manager
Manny Padilla ... assistant location manager
Jaime Roberts ... location assistant (uncredited)

Music Department 

Bob Bowen ... executive in charge of music
Christine Day ... music contractor
Sharyn Gersh ... music editor
Matthew K. Justmann ... music production coordinator (as Matt Justmann)
Daniel Kresco ... album mastering
Wendy Levy ... music supervisor
Jeanette Olsson ... main title vocalist
Daniel Pinder ... music editor / main title guitarist (uncredited)

Transportation Department 

Benjamin Barton ... driver
Ronnie King ... transportation captain: Seattle (as Ron King)
Ron Kunecke ... transportation captain
Red Murphy ... transportation co-captain
Dave Robling ... transportation coordinator
Victoria Mischa Austreng ... driver (uncredited)
Sam McMahan ... driver (uncredited)
Marc R. Poitras ... transportation (uncredited)
Rick Scheil ... dot administrator (uncredited)
Jovan Vujatovic ... picture car coordinator (uncredited)

Other crew 

Debbie Betson ... animal handler
Peter Binazeski ... publicity head
Jennifer Chapman ... production coordinator
Felice Contreras-Still ... production accountant (as Felice Contreras)
Lindsey Crowe ... production assistant
Tiffany Crowe ... assistant to the producers
Donna Cushing ... chef
Austin Dill ... assistant to the producers
Wendy Goldfisher ... payroll accountant
Ed Gorre ... medic coordinator
Jill H. Greenlief ... assistant production coordinator (as Jill Greenlief)
Morgan Hendrickson ... production assistant
Jessamine Hugill ... development executive: Headline Pictures
Nazha Kajja ... production coordinator
Valerie Needham ... production assistant
Garrett Oakley ... assistant to the producers
Chad Pauley ... production legal
Mai Phan-Redwine ... craft service
Jeremy Marc Poitras ... production assistant
Hadrian Rajotte ... business affairs
Lucy Rawlinson ... assistant to the producers
Benjamin R. Reder ... production legal (as Benjamin Reder)
Melanie Sims ... first assistant accountant
Lauren Stope ... assistant production coordinator
Jodi Tripi ... stock footage researcher
K.L. Connie Wang ... clearances manager
Alec Wells ... assistant to the producers
Lars Berg Andersen ... extras wrangler assistant (uncredited)
Patrick Clair ... title designer (uncredited)
Rob Fournier ... military tech advisor (uncredited)
Keaton Slansky ... craft services assistant (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed