Poster

Ghostbusters: Afterlife ()


Reference View | Change View

When a single mom and her two kids arrive in a small town, they begin to discover their connection to the original Ghostbusters and the secret legacy their grandfather left behind.

Director:
Review:

Photos and Videos

Production Notes from IMDbPro

Status: completed
Status Updated: 06 Jul 2020

Cast

Edit
...
Trevor
...
Phoebe
...
Callie
...
Dana Barrett
...
Dr. Peter Venkman
...
Dr. Raymond Stantz
...
Dr. Winston Zeddmore
...
Podcast
...
Lucky
...
Janine Melnitz
...
Elton
...
Swayze
...
Thickneck
...
Sheriff Domingo
Other cast:
...
Mr. Grooberson
...
Mini Stay-Puft Marshmallow Men (voice)
...
Mini Stay-Puft Marshmallow Men (voice)
...
(uncredited)
...
Diner Patron (uncredited)
...
Sheriff / Restaurant (uncredited)
...
Diner Counter Staff (uncredited)
...
(uncredited)
...
Walmart Customer (uncredited)

Directed by

Edit
Jason Reitman

Written by

Edit
Gil Kenan ... (written by) &
Jason Reitman ... (written by)
 
Dan Aykroyd ... (based on the 1984 film "Ghostbusters" an Ivan Reitman film written by) and
Harold Ramis ... (based on the 1984 film "Ghostbusters" an Ivan Reitman film written by)

Produced by

Edit
Dan Aykroyd ... executive producer
Michael Beugg ... executive producer
Jason Blumenfeld ... executive producer
Jason Cloth ... executive producer
Aaron L. Gilbert ... executive producer
Gil Kenan ... executive producer
Suraj Maraboyina ... co-executive producer
Erica Mills ... co-producer
Eric Reich ... co-producer
Ivan Reitman ... producer (p.g.a.)
Adam Somer ... co-executive producer
Bryan Yaconelli ... associate producer

Music by

Edit
Rob Simonsen

Cinematography by

Edit
Eric Steelberg

Film Editing by

Edit
Dana E. Glauberman
Nathan Orloff

Editorial Department

Edit
Thomas J. Cabela ... vfx editor
Leeza Diott ... dailies manager: post production
Jason Dougherty ... dailies engineer
Nick Ellsberg ... assistant editor
Mike Fay ... first assistant editor
Laura Geucherian ... senior finishing producer
Parker Jarvie ... Additional Colorist
Alyssa Laskos ... post-production assistant
Philip Marvin ... digital intermediate producer
Jon Mendenhall ... colorist: dailies
Stephen Regnier ... location systems engineer: EC3 Dailies
Stefan Sonnenfeld ... Senior Colorist

Casting By

Edit
John Papsidera

Production Design by

Edit
François Audouy

Art Direction by

Edit
Ravi Bansal ... (DNEG)
A. Todd Holland ... (art direction)
Bill Ives
Scott Meehan
Tom Reta

Set Decoration by

Edit
Kelsey Fowler ... (additional photography)
Paul Healy
Peter Lando ... (Supervising Set Decorator)

Costume Design by

Edit
Danny Glicker

Makeup Department

Edit
Steven Adkins ... mold department: R-E-N
Jake C. Barber ... lab tech/runner: R-E-N
Karen Bartek ... hair stylist: Mr. Rudd
Patrick Baxter ... prosthetic makeup artist
Norman Cabrera ... key artist sculptor: R-E-N
Danielle Dawson ... assistant makeup artist
Mitch Devane ... sculptor: R-E-N
Raymund Egango ... facilities/shipping: R-E-N
Melanie Eichner ... mold department: R-E-N
Mike Elizalde ... additional animatronics: Spectral Motion
Lou Elsey ... fabricator: R-E-N
Ivonne Escoto ... fabrication: R-E-N
Bill Fesh ... creature foam technician: R-E-N
Mike Fields ... prosthetic makeup artist
Brie Ford ... seaming department: R-E-N
Pamela Goldammer ... prosthetic makeup artist
Chris Harrison-Glimsdale ... hair department head
Beth Hathaway ... fabricator: R-E-N
Jurgen Heimann ... animatronic designer: Spectral Motion
Amber Hickman ... mold department: R-E-N
Joanne Jacobsen ... makeup department head
Regina Jiganti ... mold department: R-E-N
Carol Koch ... sculptor: R-E-N
Steve Koch ... sculptor: R-E-N
Tim Larsen ... painter: R-E-N
Carl Lyon ... mold department: R-E-N
Aimee Macabeo ... hair department: R-E-N
Bruce D. Mitchell ... fabrication: R-E-N
Jessica Nelson ... Contact Lens Designer and Painter
Michelle Nyree ... hair department: R-E-N
Brian Rae ... mold shop supervisor: R-E-N
Geoff Redknap ... prosthetic makeup artist
Brigitte Reiss-Andersen ... personal makeup artist: Sigourney Weaver
R. Toi Rodchompu ... wigs & hair department: R-E-N
Frank Rydberg ... mold department: R-E-N
Amanda Rye ... 2nd unit key
Yoichi Art Sakamoto ... character dental prosthetic designer: R-E-N
Gunther Schetterer ... key makeup artist
Alynne Schripsema ... mold department: R-E-N
Bill Sturgeon ... animatronic designer
Linda Sturgeon ... studio coordinator r-e-n
Annie Tagge ... mold department: R-E-N
Vasilios Tanis ... personal makeup artist: Paul Rudd
Arjen Tuiten ... Special make-up & Live action creature effects Designer
Mary Ann Valdes ... personal hairstylist: Sigourney Weaver
Danny Wagner ... sculptor: R-E-N
Tanner White ... special makeup effects artist: R-E-N

Production Management

Edit
Robert Keyghobad ... unit production manager: 2nd Unit
Christopher Miller ... production supervisor: additional photography
Shrijeet Modi ... post-production manager
Darin Wilson ... unit production manager
Bryan Yaconelli ... production supervisor
Lew Silver ... department manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Jason Blumenfeld ... first assistant director
Lorie Gibson ... key second assistant director
Joel Kennedy ... third assistant director: daily
Stephen Kievit ... third assistant director
Tony LaHaye ... trainee assistant director: daily
Dan Mansfield ... second assistant director: second unit
Jayson Merrill ... first assistant director: second unit
Emily Miller ... third assistant director
Matthew D. Smith ... second assistant director: second unit: daily
Brian Smrz ... second unit director

Art Department

Edit
Serge Archambault ... Head scenic painter
Jason Bartling ... Location Foreman
Ehsan Bigloo ... creature designer
Martine Bilodeau ... On Set Painter / on set painter / on set scenic artist / scenic artist
Nathan Blackie ... assistant art director
Brendan James Boyd ... props assistant
Luke Burton ... model builder / set dresser
Matthew Campbell ... head greensman: BC Unit
Martin Caron ... Ecto-1 strobe specialist
James Carson ... concept artist
Matthew Carswell ... Scenic Carpenter
Barbara Chandler ... paint foreman
Chris Cortner ... set designer
Stephen Craig ... scenic painter
Jack Crowells ... lead set dresser
Guillaume DeLouche ... consulting property-master
Justin DeSantis ... construction coordinator: additional photography
James Doh ... animatic/storyboard artist
Thomas du Crest ... concept artist
Ben Eadie ... Prop Maker
Sean Fidler ... carpenter
Max Gloeckler ... Head Sculptor
Wayne John Haag ... concept artist
Joel Hansen ... Lead Carpenter
Fern Hodgson ... art department production manager: Framestore
Candice Husum ... construction buyer
Crystal Husum ... paint coordinator
James Isaacson ... props
Steven Kajorinne ... set dresser
Aida Karabegovic ... art department coordinator
Didier Konings ... Concept Artist
Kevin Kuzyk ... props assistant
Kesar Lacroix ... Props Coordinator
Phil Langone ... storyboard artist
David Leuw ... On Set Props
Loyola Lewis ... lead painter
Nathan Longest ... props
Landon Lott ... illustrator
Lydia Lucente ... Art Department Coordinator
Peter Lui ... set dresser
Jeff MacIntyre ... construction coordinator
Ashley MacMillan ... props
Jess Madia ... art department coordinator: additional photography
Marie Massolin ... Supervising Graphic Designer
John Mccourt ... props
Christine McDonald ... scenic painter
Brynn Metheney ... concept artist
Kim Morrison ... Painter
Hitoshi Okamoto ... CNC operator / lead sculptor/cnc tech / sculptor/fabricator
Jonathan Opgenhaffen ... Concept artist / concept artist / concept artists
Steffen Reichstadt ... concept artist
Andrea Ruschin ... construction buyer assistant
Robert Sawchuk ... property master 2nd unit
Terry Shewchuk ... prop maker
Travis Shewchuk ... prop maker
Aaron Sims ... concept artist
Evan Spence ... set designer
Janine St. Jean ... carpenter
Peter Stratford ... set designer
Ed Symon ... set designer
Joel Tobman ... assistant art director
Elizabeth Wedding ... digital assets manager
Haffner Wendy ... props buyer
Cory Wills ... assistant props master
Ken Wills ... property master
Sherrie Wills ... props buyer and coordinator
Bryan Wynia ... concept artist
Milena Zdravkovic ... concept artist
Peter Zeman ... Leadman: additional photography

Sound Department

Edit
Matthew Cameron ... sound mixer: additional unit
Craig Dollinger ... boom operator
Will Files ... re-recording mixer / supervising sound editor
Carson X. MacDonald ... additional boom operator
Brad Martin ... Sound Mixer 2nd Unit
Steven Morrow ... sound mixer
Jeffrey Murias ... Sound utility
Mark Paterson ... re-recording mixer
Diego Perez ... sound effects editor
Perry Robertson ... Supervising Sound Editor
Scott Sanders ... sound designer/sound fx editor
Chris Terhune ... Sound Designer / sound effects editor
James Vernelli ... second unit
Kevin Zimmerman ... sound editor

Special Effects by

Edit
Michael 'Tiny' Alcorn ... special effects technician
Brian Beaulieu ... special effects assistant / special effects technician
Ilya Churinov ... special effects foreman
Andrea Crookes ... special effects assistant
Michael Gibney ... special effects technician
Franco Goss ... special effects
Lars Jangaard ... Animatronics Designer
Michael Kay ... special effects engineer
Richard J. Landon ... mechanical department: R-E-N
Caius Man ... special effects coordinator: Second Unit
Amber Mari ... special effects technician
Carson O'Dell ... special effects technician
Elia P. Popov ... special effects supervisor
M Quinn ... special effects foreman
Marc Tantin ... special effects technician
Daniel Yeager ... special effects foreman

Visual Effects by

Edit
Mike Accettura ... digital compositor: Crafty Apes
Camil Adell ... digital compositor: Crafty Apes
Reetu Aggarwal ... visual effects artist
Amer Alameddine ... creature td: Double Negative
Jose Alcivar ... lighting td: DNEG
Michael 'Tiny' Alcorn ... visual effects artist: visual effects supervisor
Stuart Allan ... Postvisualization Supervisor, Proof, Inc.
Kanika Andrew ... digital compositor: visual effects
Chris Antonini ... vfx lead data wrangler
Kevin Antony ... fx td
Patricia Martinez Arastey ... Production Manager
Paul Arion ... global head of layout: DNEG
Ruth Asensio ... head of layout: DNEG Montreal
Lauren Aspden ... visual effects production manager: Crafty Apes
Alexy Auffeves ... digital compositor
Tarina Averill ... digital compositor: Crafty Apes
Peter Aversten ... lead texture artist
Carlos Aviles ... imaging engineer: MPC
Daniel Axelsson ... lead modeler: DNEG
Basak Bagirkan ... visual effects production assistant / visual effects witness camera operator
Reshmi Balachandran ... Department Production Manager
Lorna Barnshaw ... visual effects artist: clear angle studios
Kali Bateman ... colourist: visual effects
Romain Bayle ... digital matte painter: Crafty Apes
Eric Benedict ... previs supervisor: Proof, Inc
Leon Berlis ... Lighting Key Artist: MPC
Lara Berners ... resource manager
Mikael Betru ... visual effects production manager: Crafty Apes (as Mikael G. Betru)
Steven Bills ... creature technical director: DNEG
Aharon Bourland ... visual effects supervisor: DNEG
Paul Boyd ... visual effects artist
Arun Kumar Boyidapu ... lighting technical director: DNEG
Beril Bozdere ... visual effects coordinator
Tatiana Bozzo ... visual effects coordinator
Dan Breckwoldt ... digital effects supervisor: DNEG
Brijeshpandey ... texture artist
Jason Lanier Brown ... digital compositor
Jonathan Brown ... animator: Crafty Apes
Carlos Caballero Valdés ... digital effects supervisor: Dneg
Neil Calibud ... systems administrator: Crafty Apes
Jordan Cario ... effects technical director: DNEG
Charley Carlat ... visual effects artist
Ben Case ... digital compositor: Crafty Apes
Arjun Chadha ... visual effects artist
Hunter Chase ... digital compositor
Priyank Chaurasia ... Lead Compositor: MPC India
John Abraham Chempil ... digital compositor
Deepak Choudhary ... Lighting Lead TD DNEG
Daniel Chung ... compositor
Carlos Cidrais ... lighting senior artist: double negative
Florence Ciuccoli ... modeller: DNEG
Pascal Clement ... Digital compositor: DNEG
Tara Conley ... visual effects executive producer: Crafty Apes
Katie Connon ... DNEG
Kevin Couture ... lighting technical director: DNEG
Dominic Coyle ... crowd technical director: DNEG
James Cressaty ... visual effects roto/prep production coordinator: DNEG
Melissa Cully ... corporate controller: Crafty Apes
Andy Cuthbert ... Pipeline Supervisor: DNEG
Michal Daniel Bental ... Digital Compositor: DNEG
Natalia Diaz ... Lead Compositor
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Menno Dijkstra ... FX TD
Ian Doss ... visual effects lead data wrangler
Sheena Duggal ... visual effects supervisor
Dominic Edwards ... Lead Lighting TD
Jamie Edwards ... visual effects production manager
Karim el Qattan ... Environment Generalist TD: DNEG
Kate Elum ... visual effects coordinator
Sara Emack ... visual effects producer: DNEG - Vancouver
Victor Manuel Enríquez Díaz ... digital compositor
Severine Erickson ... head of systems: Crafty Apes
Rahul Narayan Erla ... Bodytrack & Camera track Artist DNEG
Selena Farkas ... compositor
Fathima Feminò ... Digital Compositor: DNEG Vancouver
Aaron Fickling ... cg supervisor: DNEG
Fabrizio Fioretti ... environment generalist: DNEG
Jared Foulds ... pipeline technical director: Crafty Apes
Stephen A. Gall ... Post-Viz Compositor
Javier Garcia del rio Beneyto ... digital compositor
Alvaro Garcia ... visual effects artist
Ankush Gawande ... digital compositor: DNEG
Chady Ghorayeb ... layout TD
Gourav Ghosh ... CFX Creature TD: double negative / character fx lead: double negative
Aaron Gilman ... animation supervisor: DNEG
Erik Gonzalez ... CG Supervisor: MPC
Holly Gosnell ... inhouse compositor
Ummi Gudjonsson ... CG supervisor
Maxime Guillemin ... environment lead
Shreyas Gujrati ... digital compositor
Athena Han ... visual effects editor: Crafty Apes
Patrick Harboun ... cg build supervisor
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning- Clear Angle Studios
Daniel Hazeltine ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Alberto Herrera ... Visual Effects Department Production Manager: DNEG
Drew Higgs ... digital compositor: Crafty Apes
Andrew Hogden ... compositor
Edan Hopper ... visual effects coordinator
Martin Humphrey ... digital compositor: Crafty Apes
Chrismac Hwang ... matchmove supervisor
Giorgio Iovino ... digital matte painter: DNEG
Sid Jayakar ... visual effects supervisor: Labyrinth Cinematic Solutions
Erik T. Jensen ... digital compositor: Crafty Apes / head of technology: Crafty Apes
Mehul Jhaveri ... visual effects production manager
Gustavo Bertran Jimenez ... Layout Artist
Jan Jinda ... visual effects artist: DNEG
Zahid Jiwa ... digital compositor: DNEG
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Mabel John ... 3d Modeller: double negative
Reuben T.C. Jones ... facilities manager: Crafty Apes
Kerry Joseph ... visual effects producer
Fady Kadry ... CG Build Supervisor: Dneg
Praveen Kanshi ... visual effects coordinator
Vasilis Karatziva ... visual effects department production manager: DNEG
Vikas Kaushal ... digital compositor: visual effects
Shadab Kazi ... FX TD
Michelle Kee ... visual effects producer: Crafty Apes
Aren Kittilsen ... digital compositor: Crafty Apes
Daryl Klein ... post-vis compositor: Proof-Inc
Maksim Koen ... digital compositor
Bartek Kujbida ... Animation Supervisor: DNEG
Naveen Kumar ... Lighting TD
Dan Kunz ... motion capture supervisor: DNEG
Ange Labbé-Dulude ... visual effects production assistant
Daniel Labossiere ... effects technical director: DNEG
Alberto Landeros ... digital compositor: DNEG
Kamaira LeBlanc ... visual effects coordinator
Chris LeDoux ... visual effects: Crafty Apes
Jooyong Lee ... senior compositor: Double Negative
Pier Lefebvre ... visual effects supervisor: MPC
Michael Lemon ... visual effects artist
Chiara Licandro ... creature td: DNEG
Frederik Lillelund ... CG Supervisor: DNEG
Wayne Lim ... layout td: DNEG
Leon Lin ... digital compositor
Roxana Loncea ... CG Artist: ClearAngle Studios
Steffan Lones ... lead fx td
Joe Long ... FX Supervisor
Alexandra LoRusso ... Fx Td: DNEG
Leo Luxford ... compositor
Mickaël Léger ... Compositing Supervisor
Francois Madere ... cg supervisor dneg
Doris Mars ... head of finance: Crafty Apes
Teri Matthews ... visual effects coordinator
Malinda McGuire ... visual effects coordinator
Jai Mehta ... compositor: DNEG
Shubham Mehta ... Lighting TD
Joel Meire ... senior character animator: DNEG
Veronique Messier Lauzon ... Head of production: MPC
Shrijeet Modi ... visual effects coordinator
Kobi Moldavski ... digital matte painter/environment artist: DNEG
Eric Moliner ... creature td: DNEG
Carlo Monaghan ... digital effects supervisor: Crafty Apes
Jesse Morrow ... visual effects producer
Paschalis Mourikas ... rigging technical director: MPC
Sarah Moussaif ... visual effects producer
Elizabeth Mrad ... visual effects coordinator
Milton Muller ... digital compositor: Crafty Apes / digital compositor: compositor: CVD VFX (Crafty Apes)
Thierry Muller ... digital compositor: Crafty Apes
Katy Mummery ... additional visual effects producer: DNEG
Sandra Murta ... Layout lead: DNEG
Jason G. Myers ... technical resource manager: DNEG
Yoon See Ng ... digital compositor: DNEG Vancouver
Eoin O'Sullivan ... compositing supervisor: dneg
Michael Ochoa ... finishing assist/color assist
Bartlomiej Olejniczak ... FX Supervisor: DNEG Montreal
Alessandro Ongaro ... visual effects supervisor
Jaime Ormston ... visual effects coordinator
Akash Pakhidde ... compositor: DNEG
Om Parab ... : DNEG
Praveen Kumar Sharma Parasnath ... digital compositor: double negative
Chantal Partamian ... visual effects editor
Melvin Pereira ... compositor: DNEG
Pablo Perugorria ... imaging engineer: MPC
Rahul Pokharkar ... Matchmove Supervisor
Luca Poletto ... visual effects production coordinator: DNEG
Mohan Ponraj ... Fx Lead at dneg
Jakub Pruszkowski ... lead compositor: Double Negative
Vitalii Prykhodko ... lead visual effects
Robin Purdy ... Animator
Deshpandey Pushkar ... FX TD
Ricardo Quintero ... digital compositor: Crafty Apes
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: double negative
Sébastien Raets ... DFX supervisor
Samuel Rainville-Bell ... digital compositor
Akshay Rana ... digital compositor: DNEG
Nikolay Razuev ... concept artist: DNEG
Christian Ganea Reitmeier ... colourist
Jordan Rice ... visual effects technical resource assistant
Burke Roane ... animation supervisor: Crafty Apes
Fenner Rockliffe ... digital compositor: Crafty Apes
Chus Rodriguez ... software research & development
Rogelio Rodriguez ... head of layout: DNEG Vancouver
Valentina Rosselli ... texturing/lookdev technical director
Anik Roy ... Layout TD: DNEG
Kaveh Ruintan ... lead animator: MPC
Jake Russell ... visual effects coordinator: DNEG
Vishal Rustgi ... VFX Production Manager
Shoolin Saini ... systems administrator: Crafty Apes
Kenneth Sales ... digital compositor: Crafty Apes
Aleksandr Saraev ... lead lighting td: DNEG
Lolly Sawant ... digital compositor
Jean-Baptiste Scraire-Gingras ... visual effects editor
Sammy Shikaze ... visual effects coordinator
Aleksandra Sienkiewicz ... compositing supervisor: Crafty Apes
Virginie Caroline Simard ... CFX Artist
Shane Simpson ... FX TD
Sara Skirda ... digital matte painter: Crafty Apes
Jonathan S. Smith ... rotoscope supervisor: Crafty Apes
Michael Smith-Kennard ... CG Build Supervisor: double negative
Christophe St-Pierre Paradis ... animation supervisor: MPC
William Stanton ... cyberscanning lead: Clear Angle Studios
Jaclyn Stauber ... FX Artist: DNEG
Irena Steinnagel ... creature td: DNEG
Mark Stewart ... pipeline technical director: Crafty Apes
Raechel Sturm ... visual effects production coordinator
Apurv Swami ... matchmove TD: DNEG
Avadhoot Tambe ... matchmove lead: DNEG
Heather Taylor ... visual effects editor: Crafty Apes
Benoit Terminet Schuppon ... layout supervisor: DNEG
Sourav Thakkar ... Roto Supervisor
Alan Torres ... digital compositor: Crafty Apes
Donald Tse ... compositing lead: Crafty Apes
Jesse Turnbull ... ATD
Tanzir Uzzaman ... digital compositor
Jelle Van de Weghe ... texture artist
Chris Van Dyck ... visual effects supervisor: Crafty Apes
Andrew Van Midde ... Shoot TD
Marcel Vanderwekken ... digital compositor: Crafty Apes
Seppe Vangrunderbeek ... Creature TD: DNEG Montreal
Devendra Verma ... digital compositor
Rahul Verma ... Digital Compositor: DNeg
Duarte Victorino ... senior effects technical director: DNEG
Angel Villaseñor ... Lighting TD
Dmitry Vinnik ... cg supervisor: Crafty Apes
Sumit Narendra Vispute ... Lighting TD: DNEG
Mike Wearing ... digital compositor: Crafty Apes
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Samantha White ... visual effects coordinator
Shaina Wiarda ... visual effects production coordinator: DNEG
Alex Winterwood ... visual effects assistant coordinator (as Alex MacPherson)
Philipp Wolf ... visual effects executive producer: DNEG Montreal
Jeong Won Jang ... digital compositor: DNEG
Eric Hp Wong ... lighting TD
Janet Yale ... executive visual effects producer: DNEG
Melanie Yip ... assistant office manager: Crafty Apes
Aleksandar Yochkolovski ... Cross-Show Lead Lighting/Lookdev MPC
Lexi Young ... FX TD
Shawna Zegarra ... technical support
Fred Chapman ... head of creature: DNEG Vancouver (uncredited)
Alonso Benavente Fortes ... production operations engineer: MPC (uncredited)
Matthew Gray ... software developer (uncredited)
Maya Weston ... tech coordinator: DNEG (uncredited)

Stunts

Edit
Guy Bews ... stunt coordinator
Peter Bews ... Stunt double Dan aykroyd / stunt performer
Marshall Bingham ... Stunt Double: Ernie Hudson
Sally Bishop ... stunt double: Carrie Coon
Tommy Clarke ... stunt performer
David Edgar ... stunt rigger
Marny Eng ... stunt coordinator: second unit
Nilo Ghajar ... stunt double: Celeste O'Connor
Leif Havdale ... stunt driving dbl: finn wolfhard
Jeff Sanca ... stunt driver
Brett Smrz ... stunt driver

Camera and Electrical Department

Edit
Colin Allen ... Best Boy Electric
Michael Ambrose ... gaffer
Craig Anderl ... B camera operator
Francois Archambault ... camera operator: second unit
John Bailie ... C Camera Operator
Pierre Beaulieu ... best boy electric: second unit
Riley Bell ... second assistant camera: second unit
Sylvain Bernier ... chief lighting technician: 2nd unit
Larry Blanford ... director of photography: second unit
Matt Bonin ... rigging grip lead
Natalie Boterman ... second assistant array: second unit / second assistant c camera: second unit
Jonnie Broi ... Camera Car Technician
Brian Broz ... digital imaging technician: second unit
Clayton Budd ... lamp operator
Nina Chadha ... digital imaging technician
Meghan Cosenzo ... digital imaging technician match
Connor Couzens ... lamp operator
Michael Dymock ... first assistant camera: array
Shawn Elgby ... rigging grip
Jason Ellson ... A camera/steadicam operator
Liam Erickson ... Rigging electric
Jordan Ewan ... remote head tech
Alex Free ... rigging electric
Kimberly French ... special photography / still photographer
Travis Geib ... second unit grip
Ian Gledhill ... light console operator
Schane Godon ... first assistant camera: second unit
Jerardo Gomez ... rigging electric
Jeremy Griffiths ... rigging grip gangboss: Canada
Ian Guns ... technocrane operator
Steve Harnell ... digital imaging technician: additional photography
Rick Harris ... key rigging grip
James Hauser ... Camera
Joe Hirsch ... Best Boy Rigging Grip
Willow Jenkins ... video assist: additional photography
Nic Jones ... media server technician
David Joshi ... video coordinator (as Dave Joshi)
Cherise Keown ... second assistant camera
Doug Lavender ... first assistant camera: 'B' camera
Frederick Lawrence ... rigging grip
Nathan Maier ... grip / lx rigging / set wireman
Brett Manyluk ... C Camera
Peter Markowski ... lamp operator
Brad McGregor ... camera operator: aerial
Tim Milligan ... B Cam Operator / camera operator: second unit
Tyler Jinx Moore ... b dolly grip: additional a dolly grip
Andrew Mueller ... lamp operator
Erin Nelligan ... Console Programmer
Kim Olsen ... key grip
Michael E. Pacheco ... Best Boy Rigging Grip
Francis Padilla ... grip
Rodrigo Carcamo Parga ... second assistant camera: "a" camera
Morten Petersen ... best boy electric
Matt Prim ... electrician
Alex Reno ... lead on set rigging grip
Benoit Richard ... lighting programmer
David Richardson ... Best Boy Rigging Grip (as Dave Richardson)
Mighty Dan Robinson ... second assistant camera
Nathan Rogers ... rigging electric
Gordon Schmidt ... set wireman
John Charles Schneider ... systems tech
Arden Shibley ... rigging electric
Kathie Singh ... digital loader: second unit
Tony Skaper ... Generator operator
Patrick Sokley ... additional first assistant
Andrew Sparke ... Video Assist Operator: second unit
Chris Speers ... taurus driver
Marc-Antoine Theriault-Daunais ... lighting board operator
Luke Towers ... c camera first assistant: Main unit/first assistant: 2nd unit / first assistant camera: second unit
Amanda Trimble ... Video assist
Todd Turner ... rigging gaffer
Vincent Varga ... EPK Director of Photography
Sebastian Vega ... first assistant camera "a" camera
James Vernelli ... generator operator
Simon Vincent ... Second Unit
Bo Webb ... additional "a" camera operator
David Whyte ... lamp operator
Carrie Wilson ... second assistant camera
Gary Winter ... c camera dolly grip/leadman grip
Troy Woodbeck ... second assistant camera: second unit
Adriene Wyse ... second assistant camera
Travis Geib ... second unit (uncredited)

Animation Department

Edit
Haffiz Anwar ... lead animator
Rahul Bhadri ... animator: Double Negative
Pascal Blais ... head of animation: MPC
Guerrina Camilla ... animator
Rafael Cardenas ... Senior Animator: DNEG
Evan Clover ... animator
Karrina Hooper ... animator
Joel Meire ... senior character animator
Sianoosh Nasiriziba ... senior animator
Jack Preston ... animator
Nazanin Yaghoobi Rafi ... animator
Carlos M. Rosas ... animation director
Colin Tunnicliffe ... animator

Casting Department

Edit
Emily Bohbrink ... casting assistant
Corinne Clark ... Casting Canada
Suzy Gionette ... extras casting assistant
Tony LaHaye ... extras casting assistant
Alyson Lockwood ... extras casting
Jennifer Page ... Casting Canada
Mara Stevens ... extras casting assistant
Steve Tsang ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department

Edit
Dawn Climie ... costume set supervisor
Alexis Forte ... assistant costume designer
Jenna Giacomelli ... costume breakdown artist
Phaedra Godchild ... costume buyer
Tracey Graham ... set costumer
Carole Griffin ... Costume Supervisor
Kevin Harrison ... Costume Truck Supervisor
Kenya Hushagen ... 2nd unit set supervisor / background set supervisor
Karen Klassen ... Breakdown Artist
Rosalie Lee ... head cutter
Kim Lennox ... key dyer breakdown artist
Jayna Mansbridge ... assistant costume designer
Crystal McKenzie ... Buyer
Yvonne Mullock ... Costume breakdown artist
Caroline Patterson ... key costumer
Sarah G. Schmidt ... truck costumer
Cristina Sierra ... cutter
Jacqueline Wazir ... costume illustrator

Location Management

Edit
Bruce L. Brownstein ... Supervising Location Manager
Chad Stanley Martin ... location production assistant
Alexander McGregor ... assistant location manager
Michael Noble ... location production assistant
Jason Nolan ... location manager / location scout
Shawn Savard ... location production assistant / second unit location production assistant
Adrienne Sharma ... location production assistant
Chloe Smyth ... key assistant location manager

Music Department

Edit
Spring Aspers ... Executive in Charge of Music
Bethany Brinton ... Music Preparation
Luke Flynn ... music preparation
Mark Graham ... head of music preparation / orchestrator
Greg Hayes ... music scoring mixer
Jarrett Johnson ... additional vocal contractor
Edie Lehmann Boddicker ... vocal contractor
Shawn Murphy ... scoring mixer
Jenni Olson ... flute
George Oulton ... digital recordist
Victor Pesavento ... music librarian / music preparation
William Ross ... conductor / orchestrator
Noah Scot Snyder ... additional score mixing
Curt Sobel ... music editor
Joe Zimmerman ... music preparation
Gina Zimmitti ... music contractor

Script and Continuity Department

Edit
Sherra Bridgewater ... Second Unit Script Supervisor
Joecy Shepherd ... script supervisor
Suzanne C. Swindle ... script supervisor: additional photography

Transportation Department

Edit
Timothy Bouslaugh ... picture car fabricator
Erik Coutts ... driver
Sanchez Daniel ... Remote Tech Mechanic
C.J. Hannis ... cast driver
Wendy Longeway ... picture car coordinator's assistant
Rene A. Poissant ... minibus driver
Doug Slupski ... Driver: 48' Wardrobe Truck

Additional Crew

Edit
Luke Antosz ... Assistant Location Manager
Aaron Becker ... Main Title Design
Eric Behnke ... payroll clerk reshoots
Daniel Benjamin ... studio teacher
Gavin Biedler ... production coordinator 2nd Unit / production coordinator: 2nd Unit
Ronald Binion ... Puppeteer: R-E-N
Kristin Breitkreutz ... production assistant
Stephanie Chabeniuk ... stand-in
Jacqueline Clements ... Stand-In
Shawna Cox ... Trainee Production Coordinator
Kathleen Dellosa ... second assistant accountant
Michael Dumais ... asset management assistant
Joe Everett ... unit publicist
Dayne Ewen ... Office Production Assistant
S.J. 'JoJo' Fieger ... Production Coordinator: Los Angeles AP
Sloan Fischer ... production assistant: reshoots
Nadisha Foster ... business affairs
Rob Fournier ... Armourer
Janice Fung ... first assistant accountant: additional photography
Sam Gainer ... Assistant Production Coordinator
Kim Gawryluk ... Payroll Accountant
Abhinav Goyal ... production assistant
Rachel Graham ... studio teacher
Monika Hagele ... Accounting Clerk
Tyler Heiligsetzer ... Office Production Assistant
Ozzy Inguanzo ... consultant
Brad Jenkins ... Office Production Assistant
Anisa Lalani ... Travel Coordinator
Jennifer Lamont ... first aid/craft service
Sofia Martinez ... production staff: additional photography
Leslie Maynes ... Production Controller
Troy James Miller ... titles producer: Filmograph
Caitlyn Mytopher ... assistant: Michael Beugg
Philip Nelson ... Locations PA
Callahan New ... Trainee Production Coordinator
Thomas James Phillips ... Trainee Production Coordinator
Stephanie Pomeroy ... Accounting Clerk
Rachel E. Prentiss ... production accountant: reshoots
Joe Reid ... Locations Production Assistant
Megan Reneau ... Photo Double / Stand-in
Ed Rochfort ... production assistant
Matt Rock ... recruiter
Christopher Rosenblum ... Key Production Assistant: additional photography
Tylre Synclair ... Assistant to Mr. Jason Reitman
Sandralynn Trent ... first assistant accountant
Courtney Voth ... Animal Trainer
Meghan Westelmajer ... production coordinator
Trevor Woroby ... construction/set dec
Jonathan Kadin ... production executive (uncredited)
Faith Louissaint ... stand-in (uncredited)

Thanks

Edit
Charles C.K. Johnson Jr. ... digital producer

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Keywords
Taglines If there's something strange in your neighborhood, Then you know who to call. See more »
Genres
Parents Guide Add content advisory for parents »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Bust City (Canada, English title)
  • Rust City (United States)
  • S.O.S. fantômes: L'héritage (France)
  • S.O.S. fantômes 3 (France)
  • Ghostbusters: Legacy (Germany)
  • See more »
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Did You Know?

Edit
Trivia Finn Wolfhard did not know he was auditioning for Ghostbusters as the audition sides were purposefully kept to be generic and vague as the movie was being developed under secrecy. See more »
Movie Connections Featured in The Bells of Disney Reboots (2019). See more »
Quotes Trevor's classmate: What are you doing here in Summerville?
Trevor: Honestly, my mom won't say it, but we're completely broke. And the only thing that's left in our name is this creepy old farmhouse my grandfather left us in the middle of nowhere.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed