Edit
Ghostbusters: Afterlife (2020) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jason Reitman

Writing Credits  

Gil Kenan ... (written by) &
Jason Reitman ... (written by)
 
Dan Aykroyd ... (based on the 1984 film "Ghostbusters" an Ivan Reitman film written by) and
Harold Ramis ... (based on the 1984 film "Ghostbusters" an Ivan Reitman film written by)

Cast  

Mckenna Grace ... Phoebe
Finn Wolfhard ... Trevor
Annie Potts ... Janine Melnitz
Paul Rudd ... Mr. Grooberson
Carrie Coon ... Callie
Sigourney Weaver ... Dana Barrett
Bill Murray ... Dr. Peter Venkman
Ernie Hudson ... Dr. Winston Zeddmore
Dan Aykroyd ... Dr. Raymond Stantz
Bokeem Woodbine ... Sheriff Domingo
Oliver Cooper
Celeste O'Connor
Marlon Kazadi ... Thickneck
Sydney Mae Diaz ... Swayze
Logan Kim
CJ Collard ... Diner Patron (uncredited)
Bud Klasky ... Sheriff / Restaurant (uncredited)
Faith Louissaint ... Diner Counter Staff (uncredited)

Produced by 

Dan Aykroyd ... executive producer
Michael Beugg ... executive producer
Jason Blumenfeld ... executive producer
Jason Cloth ... executive producer
Aaron L. Gilbert ... executive producer
Eric Reich ... co-producer
Ivan Reitman ... producer
Bryan Yaconelli ... associate producer

Cinematography by 

Eric Steelberg

Film Editing by 

Dana E. Glauberman
Nathan Orloff

Casting By 

John Papsidera

Production Design by 

François Audouy

Art Direction by 

Bill Ives
Scott Meehan
Tom Reta

Set Decoration by 

Paul Healy
Peter Lando ... (Supervising Set Decorator)

Costume Design by 

Danny Glicker

Makeup Department 

Steven Adkins ... mold department: R-E-N
Jake C. Barber ... lab tech/runner: R-E-N
Patrick Baxter ... prosthetic makeup artist
Norman Cabrera ... key artist sculptor: R-E-N
Mitch Devane ... sculptor: R-E-N
Raymund Egango ... facilities/shipping: R-E-N
Melanie Eichner ... mold department: R-E-N
Mike Elizalde ... additional animatronics: Spectral Motion
Ivonne Escoto ... fabrication: R-E-N
Bill Fesh ... creature foam technician: R-E-N
Mike Fields ... prosthetic makeup artist
Pamela Goldammer ... prosthetic makeup artist
Chris Harrison-Glimsdale ... hair department head
Beth Hathaway ... fabricator: R-E-N
Joanne Jacobsen ... makeup department head
Regina Jiganti ... mold department: R-E-N
Carol Koch ... sculptor: R-E-N
Steve Koch ... sculptor: R-E-N
Tim Larsen ... painter: R-E-N
Carl Lyon ... mold department: R-E-N
Aimee Macabeo ... hair department: R-E-N
Bruce D. Mitchell ... fabrication: R-E-N
Jessica Nelson ... Contact Lens Designer and Painter
Michelle Nyree ... hair department: R-E-N
Brian Rae ... mold shop supervisor: R-E-N
Geoff Redknap ... prosthetic makeup artist
R. Toi Rodchompu ... wigs & hair department: R-E-N
Frank Rydberg ... mold department: R-E-N
Amanda Rye ... 2nd unit key
Bill Sturgeon ... animatronic designer
Linda Sturgeon ... studio coordinator r-e-n
Vasilios Tanis ... Personal Makeup for Paul Rudd
Arjen Tuiten ... Special make-up & Live action creature effects Designer
Danny Wagner ... sculptor: R-E-N
Tanner White ... special makeup effects artist: R-E-N

Production Management 

Robert Keyghobad ... unit production manager: 2nd Unit
Darin Wilson ... unit production manager
Bryan Yaconelli ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Jason Blumenfeld ... first assistant director
Lorie Gibson ... key second assistant director
Joel Kennedy ... third assistant director: daily
Tony LaHaye ... trainee assistant director: daily
Dan Mansfield ... second assistant director: second unit
Jayson Merrill ... first assistant director: second unit
Emily Miller ... third assistant director
Matthew D. Smith ... second assistant director: second unit: daily
Brian Smrz ... second unit director

Art Department 

Serge Archambault ... Head scenic painter
Martine Bilodeau ... On Set Scenic Artist / on set painter
Nathan Blackie ... assistant art director
Luke Burton ... model builder / set dresser
Matthew Campbell ... head greensman: BC Unit
Martin Caron ... Ecto-1 strobe specialist
James Carson ... concept artist
Matthew Carswell ... Scenic Carpenter
Barbara Chandler ... paint foreman
Chris Cortner ... set designer
Stephen Craig ... scenic painter
Jack Crowells ... lead set dresser
Guillaume DeLouche ... consulting property-master
James Doh ... animatic/storyboard artist
Thomas du Crest ... Concept Artist
Ben Eadie ... Prop Maker
Sean Fidler ... carpenter
Max Gloeckler ... Head Sculptor
Wayne John Haag ... concept artist
Candice Husum ... Construction Buyer
Crystal Husum ... Paint Coordinator
James Isaacson ... props
Steven Kajorinne ... set dresser
Aida Karabegovic ... art department coordinator
Kesar Lacroix ... Props Coordinator
David Leuw ... On Set Props
Loyola Lewis ... Lead Painter
Nathan Longest ... props
Landon Lott ... Illustrator
Lydia Lucente ... Art Department Coordinator
Peter Lui ... set dresser
Jeff MacIntyre ... construction coordinator
Ashley MacMillan ... props
John Mccourt ... props
Christine McDonald ... scenic painter
Brynn Metheney ... concept artist
Hitoshi Okamoto ... lead sculptor/cnc tech
Jonathan Opgenhaffen ... Concept artist / concept artists
Andrea Ruschin ... construction buyer assistant
Robert Sawchuk ... property master 2nd unit
Terry Shewchuk ... prop maker
Travis Shewchuk ... prop maker
Evan Spence ... set designer
Peter Stratford ... set designer
Ed Symon ... set designer
Joel Tobman ... assistant art director
Elizabeth Wedding ... digital assets manager
Haffner Wendy ... props buyer
Cory Wills ... assistant props master
Ken Wills ... property master
Sherrie Wills ... props buyer and coordinator
Bryan Wynia ... concept artist
Milena Zdravkovic ... concept artist

Sound Department 

Matthew Cameron ... sound mixer: additional unit
Craig Dollinger ... boom operator
Will Files ... re-recording mixer / supervising sound editor
Brad Martin ... Sound Mixer 2nd Unit
Steven Morrow ... sound mixer
Jeffrey Murias ... Sound utility
James Vernelli ... second unit

Special Effects by 

Brian Beaulieu ... special effects assistant
Ilya Churinov ... special effects foreman
Andrea Crookes ... special effects assistant
Michael Gibney ... special effects technician
Amber Mari ... special effects technician
Elia P. Popov ... special effects supervisor
Marc Tantin ... special effects technician

Visual Effects by 

Reetu Aggarwal ... visual effects artist
Paul Arion ... global head of layout: DNEG
Basak Bagirkan ... visual effects production assistant / visual effects witness camera operator
Aharon Bourland ... visual effects supervisor: DNEG
Dan Breckwoldt ... compositing supervisor: DNEG
Florence Ciuccoli ... modeller: DNEG
Katie Connon ... DNEG
Ian Doss ... Lead Data Wrangler
Sheena Duggal ... visual effects supervisor
Jamie Edwards ... visual effects production manager
Kate Elum ... visual effects coordinator
Sara Emack ... visual effects producer: DNEG - Vancouver
Aaron Fickling ... cg supervisor: DNEG
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning- Clear Angle Studios
Daniel Hazeltine ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Gustavo Bertran Jimenez ... Layout Artist
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Kerry Joseph ... visual effects producer
Pier Lefebvre ... visual effects supervisor: MPC
Wayne Lim ... layout td: DNEG
Roxana Loncea ... CG Artist: ClearAngle Studios
Alex MacPherson ... VFX PA
Eric Moliner ... creature td: DNEG
Jason G. Myers ... technical resource manager: DNEG
Alessandro Ongaro ... visual effects supervisor
Om Parab ... matchmove supervisor
Jordan Rice ... VFX Technical Resource Assistant
Chus Rodriguez ... software research & development
Kaveh Ruintan ... lead animator: MPC
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Janet Yale ... executive visual effects producer: DNEG
Shawna Zegarra ... technical support
Fred Chapman ... head of creature: DNEG Vancouver (uncredited)

Stunts 

Guy Bews ... stunt coordinator
Marshall Bingham ... Stunt Double: Ernie Hudson
Sally Bishop ... stunt double: Carrie Coon
Tommy Clarke ... stunt performer
Nilo Ghajar ... stunt double: Celeste O'Connor
Leif Havdale ... stunt driving dbl: finn wolfhard
Brett Smrz ... stunt driver

Camera and Electrical Department 

Colin Allen ... Best Boy Electric
Michael Ambrose ... gaffer
Craig Anderl ... B camera operator
Francois Archambault ... camera operator: second unit
John Bailie ... C Camera Operator
Pierre Beaulieu ... best boy electric: second unit
Riley Bell ... second assistant camera: second unit
Larry Blanford ... director of photography: second unit
Natalie Boterman ... second assistant array: second unit / second assistant c camera: second unit
Brian Broz ... digital imaging technician: second unit
Clayton Budd ... lamp operator
Nina Chadha ... digital imaging technician
Meghan Cosenzo ... digital imaging technician match
Connor Couzens ... lamp operator
Michael Dymock ... first assistant camera: array
Jason Ellson ... A camera/steadicam operator
Kimberly French ... special photography / still photographer
Ian Gledhill ... light console operator
Schane Godon ... first assistant camera: second unit
Jeremy Griffiths ... rigging grip gangboss: Canada
Ian Guns ... technocrane operator
Rick Harris ... key rigging grip
Joe Hirsch ... Best Boy Rigging Grip
Nic Jones ... media server technician
Dave Joshi ... video coordinator
Doug Lavender ... first assistant camera: 'B' camera
Nathan Maier ... grip / lx rigging / set wireman
Brett Manyluk ... C Camera
Peter Markowski ... lamp operator
Brad McGregor ... Camera Operator/Aerial
Tim Milligan ... B Cam Operator / camera operator: second unit
Tyler Jinx Moore ... b dolly grip: additional a dolly grip
Andrew Mueller ... lamp operator
Kim Olsen ... key grip
Francis Padilla ... grip
Rodrigo Carcamo Parga ... second assistant camera: 'A' camera
Morten Petersen ... best boy electric
Alex Reno ... lead on set rigging grip
Benoit Richard ... lighting programmer
Gordon Schmidt ... set wireman
John Charles Schneider ... systems tech
Arden Shibley ... rigging electric
Kathie Singh ... digital loader: second unit
Tony Skaper ... Generator operator
Patrick Sokley ... additional first assistant
Chris Speers ... taurus driver
Marc-Antoine Theriault-Daunais ... lighting board operator
Luke Towers ... c camera first assistant: Main unit/first assistant: 2nd unit / first assistant camera: second unit
Todd Turner ... Rigging Gaffer
Vincent Varga ... EPK Director of Photography
Sebastian Vega ... first assistant camera 'A' camera
James Vernelli ... generator operator
Simon Vincent ... Second Unit
Bo Webb ... additional "a" camera operator
David Whyte ... lamp operator
Gary Winter ... c camera dolly grip/leadman grip
Troy Woodbeck ... second assistant camera: second unit

Animation Department 

Carlos M. Rosas ... animation director

Casting Department 

Emily Bohbrink ... casting assistant
Corinne Clark ... Casting Canada
Suzy Gionette ... extras casting assistant
Tony LaHaye ... extras casting assistant
Alyson Lockwood ... extras casting
Jennifer Page ... Casting Canada
Mara Stevens ... extras casting assistant
Steve Tsang ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Dawn Climie ... Costume set Supervisor
Alexis Forte ... assistant costume designer
Jenna Giacomelli ... costume breakdown artist
Phaedra Godchild ... costume buyer
Carole Griffin ... Costume Supervisor
Kevin Harrison ... Costume Truck Supervisor
Kenya Hushagen ... 2nd unit set supervisor / background set supervisor
Kim Lennox ... key dyer breakdown artist
Jayna Mansbridge ... assistant costume designer
Crystal McKenzie ... Buyer
Caroline Patterson ... key costumer
Sarah G. Schmidt ... truck costumer
Cristina Sierra ... cutter
Jacqueline Wazir ... costume illustrator

Editorial Department 

Thomas J. Cabela ... vfx editor
Jason Dougherty ... dailies engineer
Jon Mendenhall ... colorist: dailies

Location Management 

Bruce L. Brownstein ... Supervising Location Manager
Alexander McGregor ... assistant location manager
Michael Noble ... location production assistant
Jason Nolan ... location scout
Chloe Smyth ... key assistant location manager

Music Department 

Curt Sobel ... music editor

Script and Continuity Department 

Sherra Bridgewater ... Second Unit Script Supervisor
Joecy Shepherd ... script supervisor

Transportation Department 

Timothy Bouslaugh ... picture car fabricator
Erik Coutts ... driver
C.J. Hannis ... cast driver
Rene A. Poissant ... minibus driver
Doug Slupski ... Driver: 48' Wardrobe Truck

Other crew 

Luke Antosz ... Assistant Location Manager
Daniel Benjamin ... studio teacher
Gavin Biedler ... production coordinator: 2nd Unit
Kristin Breitkreutz ... office production assistant
Stephanie Chabeniuk ... stand-in
Shawna Cox ... Trainee Production Coordinator
Kathleen Dellosa ... second assistant accountant
Michael Dumais ... asset management assistant
Joe Everett ... unit publicist
Dayne Ewen ... Office Production Assistant
John Flanagan ... Stand-in
Rob Fournier ... Armourer
Sam Gainer ... Assistant Production Coordinator
Kim Gawryluk ... Payroll Accountant
Abhinav Goyal ... production assistant
Rachel Graham ... studio teacher
Tyler Heiligsetzer ... Office Production Assistant
Ozzy Inguanzo ... Consultant
Brad Jenkins ... Office Production Assistant
Anisa Lalani ... Travel Coordinator
Jennifer Lamont ... first aid/craft service
Leslie Maynes ... Production Controller
Caitlyn Mytopher ... Assistant: Michael Beugg
Callahan New ... Trainee Production Coordinator
Stephanie Pomeroy ... Accounting Clerk
Joe Reid ... Locations Production Assistant
Tylre Synclair ... Assistant: Jason Reitman
Sandralynn Trent ... first assistant accountant
Courtney Voth ... Animal Trainer
Meghan Westelmajer ... production coordinator
Jonathan Kadin ... production executive (uncredited)
Faith Louissaint ... stand-in (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed