Edit
Fifty Shades Darker (2017) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

James Foley ... (directed by)

Writing Credits (WGA)  

Niall Leonard ... (screenplay by)
 
E.L. James ... (based on the novel by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

... Anastasia Steele
... Christian Grey
... Jack Hyde
... Kate Kavanagh
... Leila
... Mia Grey
... Elliot Grey
... José
... Taylor
... Jerry Roach
... Elena Lincoln
... Grace Trevelyan Grey
... Carrick Grey
... Ros Bailey
... Liz
... Mrs. Jones
Ryker Brown ... 4-Year-Old-Christian
Logan Brown ... 4-Year Old Christian
John Callander ... Pimp
Carmen Dollard ... Christian's Birth Mom
... Gallery Guest
Elizabeth McLaughlin ... Gallery Owner
... Waiter
... Hairdresser
... Auctioneer
... Auction Bidder
... Auction Bidder
... Auction Bidder
... News Anchor
... Willis
... Hannah
... News Reporter
Julia Dominczak ... Gretchen
Shiraine Haas ... Gwen (as Shirane Haas)
... Penthouse Restaurant Customer
... Penthouse Restaurant Customer
... Whispering Gallery Lady
... Salon Receptionist
... Whispering Guest at Masked Party
Isaiah Dobbs ... Flower Delivery Man
... Gala Crooner
Otis Brown ... Band Member
Aaron Parks ... Band Member
Josh Hari ... Band Member
Rob Compton ... Yacht Captain
Peter Boulanger ... Fire Choreographer
... Fire Breather (as Neezae Joseph Elferzeli)
Ryan Mellors ... Juggler
Chris Murdoch ... Juggler
Rest of cast listed alphabetically:
... Swimer (uncredited)
Jim Eliason ... Office Worker (uncredited)
Sean Gislingham ... Whispering Guest at Masked Party #2 (uncredited)
... Office Staff (uncredited)

Produced by 

Dana Brunetti ... producer (produced by)
Michael De Luca ... producer (produced by)
E.L. James ... producer (as E L James) (produced by)
Marcus Viscidi ... producer (produced by)

Music by 

Danny Elfman ... (music by)

Cinematography by 

John Schwartzman ... director of photography

Film Editing by 

Richard Francis-Bruce

Casting By 

Laray Mayfield
Julie Schubert

Production Design by 

Nelson Coates

Art Direction by 

Peter Bodnarus
Craig Humphries ... (second unit)
Jeremy Stanbridge ... supervising art director

Set Decoration by 

Carolyn 'Cal' Loucks

Costume Design by 

Shay Cunliffe
Karin Nosella ... associate costume designer

Makeup Department 

Dennis Brandt ... key hair stylist: Ms. Basinger
June Brickman ... key makeup artist: Ms. Basinger
Rosalina Da Silva ... makeup department head: CDN
Renee Dombrosky ... first assistant hair stylist
Jane English ... body makeup artist: Ms. Basinger
Megan Harkness ... first assistant makeup artist
Amber Kemper ... first assistant hair (as Amber Hassa)
Evelyne Noraz ... makeup department head: US
Danna Rutherford ... hair department head (as Dana Rutherford)
Mitchell Stone ... hair designer: Ms. Basinger
Debra Wiebe ... hair stylist: second unit (as Deb Wiebe)
Akemi Hart ... key hair stylist: 2nd unit Seattle (uncredited)
Karly Paranich ... assistant hair stylist (uncredited)
Jennifer Popochock ... key hair stylist: 2nd unit Seattle (uncredited)

Production Management 

Barbara Kelly ... unit production manager
Graham Stumpf ... post production supervisor
Marcus Viscidi ... unit production manager
Sean T. Stratton ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

David Arnold ... first assistant director: second unit
Scott J. Ateah ... second unit director
Paul Barry ... first assistant director
Karin Behrenz ... second assistant director
Kameron Bodaly ... third assistant director
Michael Collins ... additional third assistant director
Ime Etuk ... second second assistant director: second unit
James LaRocca ... first assistant director: second unit
Philip Nee Nee ... second assistant director (as Phil Nee Nee)
Amanda Petura ... third assistant director
Eddy Santos ... second assistant director: second unit
Paul Vallespi ... crowd assistant director
Beth Welch ... third assistant director: second unit
Amanda Zotek ... additional assistant director

Art Department 

Tara Arnett ... assistant art director
Perry Battista ... set dresser
Brent Boates ... storyboard artist
Katharina Brand ... set dresser
Jared Brown ... on-set dresser
Loree Cameron ... graphic designer
Matthew Campbell ... greensman
Mike Church ... set dresser
Dylan Dowd ... head greens person
David Dowling ... property master
Elena Dresser ... set dresser
Leah Duhamel ... set dresser
Doug Hardwick ... construction coordinator
Scott Holburn ... lead set dresser
Jan Holmsten ... construction buyer
Marianne Kaplan ... set decorator buyer
Aron Koel ... best boy greens
Lindsay Ledohowski ... art department assistant
Ed Lefebvre ... set wireman
Spencer Louttit ... assistant property master
Mark MacPhee ... set dresser
Ali Macrae ... props buyer
Jim Magdaleno ... storyboard artist
Kate Marshall ... set decorator buyer
Nick Mather ... set dresser
Annastacia McDonald ... set decorator buyer
Reuel Minard ... carpenter
Jay Mitchell ... set designer
Paula R. Montgomery ... set decorator coordinator (as Paula 'Monty' Montgomery)
Debra Mortensen ... set dresser
Shannon Murphy ... assistant set decorator
D. Martin Myatt ... assistant property master (as David 'Ringo' Myatt)
Melina Neufeld ... art department coordinator
Géraldine Nicolo ... props
Dave Nishihata ... art department assistant
Dan Petrescu ... paint coordinator
Christopher Pottruff ... on-set dresser
Jim Ramsay ... set designer
Kris Sandberg ... on-set dresser
Tonya Soules ... set buyer
Jan Stenc ... set decorator buyer
Jeremy Turley ... paint supervisor: additional photography
Adriaan Wagner ... lead greens
Kyle White ... set designer
Leah Wiebe ... set dresser

Sound Department 

Christopher Alba ... supervising foley editor
Matt Cavanaugh ... first assistant sound editor
Dane A. Davis ... supervising sound editor
Ian Ferguson ... sound assistant
Stephanie Flack ... supervising sound editor (as Stephanie L. Flack)
Jeff Gomillion ... a.d.r. mixer
Matthew W. Kielkopf ... first assistant sound editor
Oleg Kulchytskyi ... re-recording mixer
Tim Limer ... mix tech
Bill Meadows ... mixing technician
Frank A. Montaño ... re-recording mixer
Alyson Dee Moore ... foley artist
Christopher Moriana ... foley artist
Mark Noda ... production sound mixer
Eliza Pollack Zebert ... adr editor / dialogue editor
Jon Taylor ... re-recording mixer
Tony Wyman ... boom operator

Special Effects by 

Alex Burdett ... special effects supervisor
Dylan Broughton Cole ... fabricator
Charles Desrosiers ... fabricator
Eric Lemay ... special effects technician
Malcolm Mott ... special effects technician
Adam Tayler ... SPFX Best Boy
Andrew Verhoeven ... motion base operator

Visual Effects by 

Susavan Aditya ... digital artist
Wakeel Ahmad ... matchmove artist: MPC
Christopher Antoniou ... asset supervisor
Aymeric Ballester ... digital compositor: MPC
Isaac Barter ... digital compositor: MPC
Jo Ann Cordero Belen ... senior compositor: MPC
Daisy Bonar ... digital compositor: MPC
Greg Butler ... on-set visual effects supervisor
Paul Chavez ... layout artist: MPC
Christopher Cram ... visual effects executive: Universal
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Josephine Dinata ... visual effects production manager
Nancy Duff ... visual effects coordinator: Universal
Scott Eade ... head of layout: MPC Vancouver
Bill Eyler ... 2d supervisor: MPC
Rebecca Fair-Lien ... visual effects coordinator
Vikas Ganer ... roto/paint lead: MPC
Abhishek Ghorui ... digital artist
Kevin T. Hahn ... visual effects supervisor
Stu Hunter ... paint & roto lead
Ross Johnson ... head of production: MPC
Rajesh Kumar K.V. ... matchmove and rotoanim artist
Tyler Kehl ... visual effects producer: MPC
Sujay Kumar G. ... matchmove rotoanim supervisor: MPC
Fredrik Larsson ... digital compositor: MPC
Bryan Litson ... cg supervisor
Zack Mazerolle ... visual effects editor
Varshini Naveen Kumar ... digital artist: MPC
Andrew Osis ... digital compositor: MPC
Mario Pace ... digital artist
Jonak Roy ... software development and support
Braden Scheck ... visual effects production support
Sina Sultani ... visual effects coordinator
Kallan Treadwell ... visual effects coordinator
Saphir Vendroux ... lead matte painter
Raghav Verma ... digital artist: MPC
Chris A. Wilson ... lead lighting td: MPC
Tobias Graa Winblad ... visual effects production manager
Somyi Yang ... digital compositor: MPC
Andrew Bain ... dmp/environments artist: MPC (uncredited)

Stunts 

Ed Anders ... stunts
Scott J. Ateah ... stunt coordinator
Guy Bews ... stunt driver
Byron Brisco ... stunts
Janene Carleton ... stunt driver / stunts
Lisa Chandler ... stunts
Brent Connolly ... stunts
Fraser Corbett ... stunt double
Mike Crestejo ... stunts
Jason William Day ... stunt performer / stunts (as Jason Day)
Devy Dyson ... stunts
Ryan Ennis ... stunts
Ryan Handley ... stunt double
Leif Havdale ... stunts (as Leif Havedale)
Ahnika Hendrickson ... stunts
Dar Hicks ... stunts
Alex Jordyn Lee ... stunts (as Amber Lee)
Maya Macatumpag ... stunts
Crystal Mudry ... stunts
Alice Naigeon ... stunt double
Dan Redford ... stunts
Rich Rutherford ... stunt driver
Jeff Sanca ... stunt driver
Todd Scott ... stunts
Kimani Ray Smith ... stunt driver
Heath Stevenson ... stunts
John Ulmer ... stunts
Timothy Wallace ... stunts
Brennan Walstrom ... stunts
Kye Walstrom ... stunt driver
Owen Walstrom ... stunt coordinator / stunt driver
Paul Wu ... stunt driver

Camera and Electrical Department 

Mark Allan ... digital utility: digital imaging technician
Scott Andrew Armstrong ... rigging grip
Jeffery Bjorgum ... video assist
Jacob Bond ... rigging best boy electric: lighting technician
Michael Jean Bretones ... rigging french unit
Andy Brown ... digital loader
Joel Canard ... genny operator france
Fanny Coustenoble ... assistant camera
Charles Crivier ... key grip: Seattle Unit
Christopher Crivier ... best boy grip: Seattle Unit
Jean-Pascal Czap ... genny operator: french unit
Drew David ... key grip: second unit, Vancouver
Jesse Deacon ... lighting technician
J.F. Drigeard Desgarnier ... gaffer: france
Sean Devine ... dolly grip: Seattle Unit
Antonin Drigeard ... french unit
Thierry Durand ... rigging: french unit
Nathan Easterbrook ... rigging electric: day player
Joey Feffer ... second unit lighting technician
Franck Fiquet ... french unit
Lukas Fournier ... camera trainee
Ian Fox ... camera operator: "a" camera
Marcus Fung ... digital utilities
Vincent Garat ... genny operator: french unit / groupman
Mickael Georgeault ... genny operator: french unit
Dan Gorval ... best boy grip
Doane Gregory ... still photographer
Jeff Harvey ... rigging best boy electric
Steve Itano ... first assistant camera: "b" camera, second unit, Seattle
Randy A. Jablonka ... lighting technician
James M. Jackson ... assistant chief lighting technician
Simon Jori ... digital imaging technician
Michael Kelem ... aerial director of photography
Alar Kivilo ... additional director of photography
Todd Kristianson ... lighting technician
Doug Lavender ... first assistant camera: "a" camera
Laurent Malek ... rigging french unit
Taylor Matheson ... first assistant camera: "a" camera
Tom Mitaux ... best boy electrical
Bryce Munro ... key rigging grip
Curtis Nicholls ... camera trainee
Kim Olsen ... key grip
Rodrigo Carcamo Parga ... second assistant camera: "a" camera
Phil Pastuhov ... aerial director of photography
Kyle Petitjean ... digital utility: second unit
Sasha Proctor ... camera operator "b" camera/steadicam
Arthur Reynolds ... grip: Seattle Unit
Olivier Rodriguez ... rigging french unit
Kat Ruston ... rigging electric (as Kathrina Moehlman)
Olivier Sargatal ... rigging french unit
Jared Slater ... aerial camera technician
Keyon Slowly ... grip
Calum Smith ... rigging electric
Jeffrey P. Soderberg ... chief lighting technician: 2nd unit Seattle
Branden Sparkes ... lighting technician
Frédéric Thurot ... electrician
Jason Tidsbury ... light balloon technician
Todd Turner ... rigging gaffer
Olivier Valet ... genny operator: french unit
Roger Vernon ... director of photography: second unit
Spencer Village ... best boy rigging lighting
Lance White ... digital video assist coordinator
Spencer Whitney ... technocrane technician
Aaron Wik ... lead grip
James Williams ... libra head technician
Carrie Wilson ... b cam
Tyler Woeste ... first assistant camera: b camera
Adriene Wyse ... loader
Laurent Wémama ... rigging grip bestboy
Jeff Zwicker ... lighting technician
Ronald Hersey ... camera operator: second unit (uncredited) / edge director of photography (uncredited)
Bob Webeck ... first assistant camera: second unit (uncredited)

Casting Department 

Andrea Brown ... extra casting director
Errin Clutton ... casting coordinator
Shaelin Fritzsch ... extras casting assistant
Andrea Hughes ... extra coordinator
Paige Orr ... casting assistant
Paul Vallespi ... casting assistant
Brittani Ward ... casting associate (as Brittani Smith)
June E. Watson ... casting assistant
Natasha Wehn ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Isabel Bloor ... milliner/costumer
Ren Boggio ... costume coordinator
Jaclyn Charlton ... costumer
Phuong Chau ... ager/dyer
Jennifer Christenson ... costumer
Jennifer Dawson ... prep costumer (as Jen Dawson)
Grace Delahanty ... truck costumer
Kelli Dunsmore ... prep costumer
Tara R. Hinecker ... costume coordinator
Kathy Houghton ... prep costumer
Kimberlee Iblings ... set costumer: second unit
Lana S. Krause ... costume coordinator (as Lana Krause)
Janice MacIsaac ... costume supervisor
Michelle Mal ... prep costumer: US
Karin Nosella ... assistant costume designer
Katie Saunders ... prep costumer: US
Sarah Schuessler ... prep costumer: US
Shelly Shaw ... set supervisor
Danielle White ... set costumer
Brooke Wilcox ... prep costumer
Mariela Zapata ... costumer

Editorial Department 

Paul Carlin ... finishing editor
Alexis Corrigan ... post-production assistant
Alden Delos Santos ... dailies technician: ec3dailies
Chris Dewolde ... dailies producer: France shoot
Leeza Diott ... dailies manager
Ben Estrada ... colorist: dailies
Annie Johnson ... digital intermediate producer
Ken Lebre ... senior dailies producer
George Papuashvili ... post-production
Mary Prendergast ... post-production coordinator
Stephen Regnier ... location systems engineer: EC3 Dailies
Jonathan Smiles ... dailies specialist: European shoot
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist
Jennifer Spenelli ... first assistant editor
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
John Tripp ... color assist
Bill Ceresia ... post-production coordinator (uncredited)
Jordan Schulz ... assistant colorist: company 3 (uncredited)

Location Management 

Jason Durocher ... assistant location manager
Mark A. Freid ... location manager: Washington
Joel Hurley ... location scout
W. Robert Millar ... assistant location manager
Bruna Padilha ... production assistant: location
Theodora Ter-Akopowa ... location production assistant

Music Department 

Bill Abbott ... music editor
Pete Anthony ... conductor
Steve Bartek ... orchestrator
Steve Bauman ... midi & score preparation
Daniel A. Brown ... music preparation
David Buckley ... composer: additional music
Jina B. Choi ... music preparation
Nicolette Di Dia ... music department
George Doering ... musician: guitars
Candy Emberley ... music preparation
Steve Erdody ... musician: cello
Luke Flynn ... music preparation
Madeline Frick ... music department
Mark Graham ... head of music preparation
Hillary Holmes ... music coordinator
Mikel Hurwitz ... technical score assistant
Greg Loskorn ... scoring engineer
Melisa McGregor ... score coordinator
Denise Okimoto ... assistant music editor
Victor Pesavento ... music preparation
Annie Rosevear ... music preparation
Peter Rotter ... pre-production music contractor
Angie Rubin ... music editor
Dennis S. Sands ... music scoring mixer
Dana Sano ... music supervisor
Edgardo Simone ... orchestrator
Natalie Smulevich ... music preparation
Noah Scot Snyder ... music scoring mixer
Joe Zimmerman ... music preparation
Gina Zimmitti ... music contractor
Blitz//Berlin ... composer: Trailer Music (uncredited)
Nathanael Tronerud ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Stephen Carr ... personal driver
Victor Formosa ... additional driver
David Greenbaum ... driver: hair/makeup (as Dave Greenbaum)
Brian Gurney ... picture cars captain
Ronnie King ... transportation captain
Gwen MacQueen ... dispatcher
Dan Marrow ... transportation coordinator
Alexandre Petellat ... transportation captain
Rick Rasmussen ... picture car coordinator
Larry Tardif ... transportation captain
Rick Wiley ... driver: camera car (seattle unit)
Mike Witherington ... driver: set dressing
Shilo Lavallee ... driver (uncredited)

Other crew 

Mickael Abbate ... researcher
Troy Adamson ... stand-in: Eric Johnson
Guy Adan ... unit publicist
Mike Aichholz ... assistant accountant
Ashleigh Ayers ... production assistant
Alex Barnes ... assistant to Dana Brunetti
John Bilicki ... helicopter tech: Scroggins Aviation
Trevor Boughey ... security captain
Michael Buster ... dialect coach: Jamie Dornan, Rita Ora
Kohli Calhoun ... dialect coach: Bella Heathcote
Jazmine Campanale ... stand-in: Leila Williams
Kirstie Campbell ... production assistant
Niall Cassin ... production assistant
Samantha Chisari ... assistant to producers
Alison Claire-Genis ... vp credits: Universal Pictures
Ricky Cuevas ... production accountant: Seattle Unit
Peter Cummings ... clearance/product placement
Kristen Detwiler ... assistant: Michael De Luca
Suze Dunbar ... script supervisor (specific segments)
Nikki Elek ... assistant: James Foley
James Fantin ... assistant accountant
Justin Gallagher ... production assistant: second unit
Lisa Gladue ... production assistant
Donna Glasser-Hancock ... production controller
Richard Graham ... second assistant production coordinator
Matt Granger ... assistant: Marcus Viscidi
Brendan James Griffin ... field production assistant: 2nd Unit / production assistant: 2nd Unit
Rosmarie Heimbach ... accounting assistant
Jeff Hotte ... water safety
Kylan Huacuja ... main titles: production coordinator
Porus Irani ... film extra
Faria Khan ... asset representative
Jane Victoria King ... assistant to location manager
Janet Lane ... payroll accountant
Domonique Magee ... assistant accountant: second unit
Devin Marshall ... water safety
Julie McQueen ... assistant: E L James
Sandra Montgomery ... script supervisor: second unit
Tim Moshansky ... location scout
Tom Motz ... first aid
Frédéric North ... camera helo pilot: Canada
Stephen Ostir ... onset key production assistant
Kirsten Ovstaas ... assistant to Jamie Dornan
Monica Perez Gelbman ... post-production accountant
Korey Petrie ... production assistant
Andrea Rana ... Payroll Assistant
Anna Rane ... script supervisor
Roxanne Rejfek ... production assistant
Jarod Ridge ... assistant marine coordinator
Ryan Robertson ... main title executive producer
Bo Rouck ... production assistant
Stephane Savoie ... stand-in
Brendan Schell ... production assistant
Sam Schlenker ... main title: editor
Doug Scroggins III ... helicopter tech advisor
Colleen Sestan ... assistant: James Foley
Joecy Shepherd ... script supervisor second unit
Carmen Siegers ... first assistant production coordinator
Brett Stewart ... production assistant
Andrew Suttar ... production assistant
Jason Taylor ... office production assistant
Randy Thomas ... second assistant production ccordinator
Elisa Valenzisi ... production assistant
Emily Varnell ... assistant craft services: Seattle
Guy Villeneuve ... security co-captain
Chrisoula Vlassopoulos ... first assistant accountant: Seattle
Kylie Walchuk ... production secretary: Seattle
Roger Williams ... EPK/BTS: Inspired Image Picture Company
Garson Yu ... title design
Joseph Gabay ... assistant: James Foley (uncredited)
Maggie Martin ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed