Edit
"Game of Thrones" Blood of My Blood (TV Episode 2016) Poster

(TV Series)

(2016)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jack Bender

Writing Credits  

George R.R. Martin ... (based on "A Song of Ice and Fire" by)
 
David Benioff ... (created by) &
D.B. Weiss ... (created by)
 
Bryan Cogman ... (written for television by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Nikolaj Coster-Waldau ... Jaime Lannister
Lena Headey ... Cersei Lannister
Emilia Clarke ... Daenerys Targaryen
Natalie Dormer ... Margaery Tyrell
Maisie Williams ... Arya Stark
Jonathan Pryce ... High Sparrow
John Bradley ... Samwell Tarly
Isaac Hempstead Wright ... Bran Stark
Michiel Huisman ... Daario Naharis
Tom Wlaschiha ... Jaqen H'ghar
Dean-Charles Chapman ... Tommen Baratheon
Hannah Murray ... Gilly
Diana Rigg ... Olenna Tyrell
Richard E. Grant ... Izembaro
David Bradley ... Walder Frey
Essie Davis ... Lady Crane
Joseph Mawle ... Benjen Stark
Tobias Menzies ... Edmure Tully
Ellie Kendrick ... Meera Reed
Faye Marsay ... The Waif
Roger Ashton-Griffiths ... Mace Tyrell
Ian Gelder ... Kevan Lannister
Hannah Waddingham ... Septa Unella
James Faulkner ... Randyll Tarly
Samantha Spiro ... Melessa Tarly
Eugene Simon ... Lancel Lannister
Tim Plester ... Black Walder Rivers
Daniel Tuite ... Lothar Frey
Kevin Eldon ... Camello
Leigh Gill ... Bobono
Eline Powell ... Bianca
Rob Callender ... Clarenzo
Eva Butterly ... Margaery Tyrell Mummer
David Rintoul ... Aerys Targaryen
Freddie Stroma ... Dickon Tarly
Rebecca Benson ... Talla Tarly
Robert Aramayo ... Young Ned
Raül Tortosa Raül Tortosa ... Tyrell Bannerman
Lucy Hayes ... Lady Kitty Frey
Glen Barry ... Mummer #2
Brendan O'Rourke Brendan O'Rourke ... Mummer #3
Ross Anderson-Doherty Ross Anderson-Doherty ... Mummer #4
William Nevan Wilson William Nevan Wilson ... Baby Sam (as William Wilson)
James Robert Wilson James Robert Wilson ... Baby Sam (as James Wilson)
Nanna Bryndís Hilmarsdóttir Nanna Bryndís Hilmarsdóttir ... Musician #1
Ragnar Þórhallsson Ragnar Þórhallsson ... Musician #2
Arnar Rosenkranz Hilmarsson Arnar Rosenkranz Hilmarsson ... Musician #3 (as Arnar Rósenkranz Hilmarsson)
Brynjar Leifsson Brynjar Leifsson ... Musician #4
Kristján Kristjánsson Kristján Kristjánsson ... Musician #5 (as Kristján Páll Kristjánsson)
Rest of cast listed alphabetically:
Kae Alexander ... Leaf (archive footage) (uncredited)
Richard Brake ... The Night King (archive footage) (uncredited)
Milly Burke Cunningham ... Frey Daughter (uncredited)
Michelle Fairley ... Catelyn Stark (archive footage) (uncredited)
Tamsin Greene Barker Tamsin Greene Barker ... Braavosi Theatre Server (uncredited)
Richard Madden ... Robb Stark (archive footage) (uncredited)
Michael McElhatton ... Roose Bolton (archive footage) (uncredited)
Jose Mellinas Jose Mellinas ... 'That's Right' Man (uncredited)
Kiran Shah ... Braavosi Theatre Sound Artist (uncredited)

Produced by 

David Benioff ... executive producer
Oliver Butler ... co-producer
Guymon Casady ... co-executive producer
Bernadette Caulfield ... executive producer
Bryan Cogman ... supervising producer
Melissa Demino ... associate producer
Frank Doelger ... executive producer
Alan Freir ... co-producer
Vince Gerardis ... co-executive producer
George R.R. Martin ... co-executive producer
Lisa McAtackney ... producer
Duncan Muggoch ... line producer: foreign unit
Christopher Newman ... producer (as Chris Newman)
Alanna Riddell ... associate producer (as Alanna Riddell Bond)
Greg Spence ... producer
Carolyn Strauss ... executive producer
D.B. Weiss ... executive producer
Peter Welter Soler ... line producer: Spain
Annick Wolkan ... co-producer
Snorri Þórisson ... line producer: Iceland

Music by 

Ramin Djawadi

Cinematography by 

Jonathan Freeman ... director of photography

Film Editing by 

Yan Miles

Casting By 

Nina Gold
Robert Sterne

Production Design by 

Deborah Riley

Art Direction by 

Philip Elton
Paul Ghirardani ... supervising art director
Brendan Rankin
Hauke Richter
Jan Walker

Set Decoration by 

Rob Cameron

Costume Design by 

April Ferry

Makeup Department 

Kevin Alexander ... hair designer
Márta Antal ... prosthetics (as Marta Antal)
Amie Aspden ... prosthetics
Victoria Bancroft ... prosthetics
Candice Banks ... hair supervisor
Patrick Barbet ... prosthetics (as Patrick Carracedo-Barbet)
Kay Bilk ... makeup artist
Jennifer Buck ... prosthetics
Kelly Campbell ... trainee crowd makeup artist: dailies
Rachel Coenen ... prosthetics
Mel Coleman ... prosthetics (as Melvyn Coleman)
Rosalia Culora ... hair stylist
Gemma De Vecchi ... prosthetics
Selmo del Campo ... crowd hair and makeup artist Spain
Paula Eden ... prosthetics
John Eldred-Tooby ... prosthetics
Emma Faulkes ... prosthetics (as Emma Sheffield)
Dave Felstead ... prosthetics
Patt Foad ... prosthetics
Carmen Fraile ... hair stylist / hair stylist/makeup artist: Crowd Spain
Frankie Francis ... prosthetics
Andy Garner ... prosthetics (as Andrew Garner)
Kamen Glover ... hair stylist
Barrie Gower ... prosthetics supervisor
Sarah Gower ... prosthetics senior coordinator
Nelly Guimaras ... prosthetics
Joel Hall ... prosthetics
Lisa Hernandez ... makeup artist: crowd
Stacey Louise Holman ... hair stylist: Spain
Andy Hunt ... prosthetics (as Andrew Hunt)
Nóra Kapás ... prosthetics (as Nora Kapas)
Marianna Kelleher ... makeup artist (as Marianna Kyriacou)
Ailsa Lawson ... prosthetics
Rebecca Lofvenmark ... prosthetics
Gary Machin ... hair stylist
Nicola Matthews ... makeup artist
Emma Micallef ... prosthetics coordinator
Jon Moore ... prosthetics
Nicola Mount ... crowd hair supervisor
Chloe Muton-Phillips ... prosthetics (as Chloe Muton-Philips)
Becca Olen ... prosthetics
Sunita Parmar ... prosthetics
Ruth Parry ... prosthetics
Pierre Olivier Persin ... prosthetics
Luke Playfair ... prosthetics
Laura Pollock ... hair stylist
Adrian Rigby ... prosthetics
Harvey Smith ... prosthetics
Pamela Smyth ... crowd makeup supervisor
Kristie Southcott ... prosthetics (as Kristie Southcott-Mills)
Stacy Teague ... prosthetics
Kate Thompson ... makeup artist
Myriam Tillson ... prosthetics
Tristan Versluis ... prosthetics
Jane Walker ... makeup designer
Alexandra Wathey ... prosthetics
Kerstin Weller ... hair stylist
Belinda Connor Young ... crowd hair
Rachel Gordon ... crowd makeup trainee: crowd makeup junior (uncredited)
Cecilia Herlin ... crowd makeup artist (uncredited)
Jorge Hernández Lobo ... makeup artist: crowd dailies, Wolf Unit Spain (uncredited)
Lucy McLaughlin ... crowd makeup trainee (uncredited)
Aisling Megahey ... trainee make up artist (uncredited)
Nina Pratley ... crowd hair stylist (uncredited)
Sinead Sweeney ... sfx contact lens optician (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)

Production Management 

Colin Azzopardi ... production manager: UK, Spain
Lisa Byrne ... unit production manager
Damien Glenholmes ... unit manager (as Dee Glenholmes)
José María González Sinde ... production manager: Spain
Spike Allison Hooper ... post-production supervisor: US (as Allison Hooper)
David McKee ... unit manager
Íde O'Rourke ... post-production supervisor: UK

Second Unit Director or Assistant Director 

Ciaran Colton ... second second assistant director: Wolf
Kate Dempsey ... trainee assistant director: Dragon
James Edlin ... trainee assistant director: Dragon
Theo Herron ... trainee assistant director: Dragon
Barney Hughes ... third assistant director: Wolf
Mark Inglis ... second assistant director
Graham Kinniburgh ... trainee assistant director: Dragon
Drew Maitland ... trainee assistant director: Wolf
Denese McCready ... trainee assistant director: Wolf
Patrick Mcdonagh ... trainee assistant director: Wolf (as Patrick McDonagh)
Breandan Mckeever ... trainee assistant director: Wolf
Maria Mulhall ... second second assistant director: Dragon
Adele Smyth-Kennedy ... trainee assistant director: Dragon
Mark Taylor ... first assistant director
Nick Thomas ... third assistant director: Dragon
Garry Watson-Boyd ... trainee assistant director: Dragon
Scott Cormack ... trainee assistant director (uncredited)
Christopher Downs ... third assistant director: Spain (uncredited)
Antonio Díaz Huerta ... assistant director (uncredited)
Pedro Lazaga ... first assistant director (uncredited)
Pep Parés Font ... floor runner AD: Spain (uncredited)
Ricardo Ron Perez ... ad pa (uncredited)
Markham Pickering ... crowd assistant director (uncredited)
Cynthia Ruiz ... base assistant director: Spain (uncredited)
Clara Used ... floor runner AD: Spain (uncredited)

Art Department 

David Abbott ... supervising carpenter
Nick Ainsworth ... film stylist
Ruben Allen ... chargehand: UK, Spain
Ana Alvargonzález ... art director: Spain (as Ana Alvargonzalez)
Gary Anderson ... plasterer
Emma Andrews ... drapes assistant
Craig Ashworth ... greensman: Spain
Rachel Aulton ... standby art director: Wolf
Lynne Baird ... painter
Jim Barr ... standby prop hand: Dragon (as James Barr)
Jon-Claude Bates ... dresser: Spain
Kieran Belshaw ... concept artist
Lee Betts ... chargehand painter
Sean Bird ... supervising plasterer: UK, Spain
Owen Black ... junior draughtsperson
Peter Black ... supervising plasterer
Daniel Blackmore ... film stylist
Conor Boyce ... store prop man
Gerry Brady ... painter
Rik Brady ... prop hand: Wolf
Paul Brennan ... rigger
Ken Burnett ... chargehand: UK, Spain (as Kenny Burnett)
Gerard Burns ... carpenter (as Gerald Burns)
Chris Burrell ... trainee prop maker: Northern Ireland Screen
Barry Caddell ... junior prop chargehand: Dragon
George Campbell ... plasterer
Michael Canning ... rigger
David Cherry ... labourer
Kurtis Cherry ... apprentice plasterer
Sophia Chowdhury ... set decorator: Spain
Stephen Clements ... assistant model maker
Kevin Connolly ... carpenter
Fernando Contreras Díaz ... carpenter
Aaron Contreras ... dresser: Spain / props: spain
Michael Corcoran ... greensman
Davy Crawford ... carpenter
Finn Cullen ... dressing props
Martin Cullen ... supervising carpenter
Michael Cullen ... senior prop hand: Dragon
Tom Dalzell ... carpenter
Mo Dembele ... rigger
Niall Devlin ... supervising carpenter
Adrian Doherty ... stagehand
Cole Doherty ... supervising carpenter
Mark Doherty ... stagehand
Shea Doherty ... carpenter
Damien Donnelly ... green screen rigger
Sean Downey ... chargehand: UK, Spain
Charlie Dunlop ... carpenter
David Ewing ... plasterer
Matthew Fegan ... plasterer
Gordon Fitzgerald ... property master
Peter Fitzpatrick ... carpenter
Darren Fitzsimons ... head of department sculptor
Caolan Foster ... apprentice carpenter (as Caolon Foster)
Jonathan Francis ... prop trainee: Northern Ireland Screen
Kevin Fraser ... supervising props painter
Rhiannon Fraser ... graphic designer
Cathal Gallen ... carpenter
Francis Gault ... carpenter
Roy Geddis ... stagehand
Niall George ... prop maker
Eamon Gervin ... carpenter
Mike Gibson ... head greensman (as Michael Gibson)
Annie Gilhooly ... production buyer
John Glenholmes ... carpenter
Ronan Green ... painter
Sean Hamill ... carpenter
George Hamilton ... stagehand
Paul Heatley ... painter
Ray Herald ... rigger
Emmet Hickey ... rigger
Shawn Hicks ... chargehand plasterer
Garth Hill ... greensman
Donal Hughes ... plasterer
Katie Hunter ... assistant props buyer
Daniel Johnston ... plasterer
Kevin Johnston ... plasterer
Gavin Jones ... supervising prop maker
Nicky Kaill ... supervising painter
Cáitlín Keenan ... assistant construction coordinator
Junior Kelly ... supervising carpenter
Deane Kenny ... assistant props store person
Nicholas Keogh ... prop hand (as Nicky Keogh)
Stefan King ... carpenter
Magdalena Kusowska ... concept artist
Tim Lanning ... greensman: Spain
Kevin Lappin ... plasterer's labourer
Aidan Leneghan ... plasterer
Chris Lewry ... drapes master
Frank Logue ... carpenter
Robbie Logue ... carpenter
Niall Loughrey ... props painter
David Lowery ... supervising carpenter
Mark Lowry ... assistant art director / standby art director: Dragon
Emmanuel Lyttle ... painter
Roc Macias ... greensman: Spain
Peter Marley ... standby prop hand: Wolf
Brian Martin ... construction coordinator
Gary Martin ... storeman: Spain
Tom Martin ... construction manager
Gareth Matthews ... standby rigger: Wolf
Alana Mawhinney ... art department trainee: Northern Ireland Screen
Anton McCann ... carpenter
Damien McCartan ... rigger
John McCartney ... standby greens
Dan McCoy ... standby painter: Wolf
Megan McCrea ... art deparment runner
James McFadden ... painter
Brendan McGivern ... rigger
Michael McGivern ... apprentice carpenter
Niall McGivern ... apprentice plasterer
Brian McGraw ... chargehand standby props
JP McHugh ... standby carpenter: Dragon
Andrew McIntyre ... dressing props
Sean McKee ... painter
Gareth McKeever ... plasterer
Niall McKeever ... trainee sculptor
David McKenna ... carpenter
Sean McKeown ... standby rigger: Dragon
Eamonn McKinney ... green screen rigger
Michael McManus ... painter
Kevin McMenimen ... labourer (as Kevin McMenniman)
Fintan McNally ... stagehand
Ryan McNeil ... painter supervisor: UK, Spain / supervising painter
Brendan McShane ... plasterer
Martin McShane ... plasterer
Dilara Medin ... model maker
Gavin Molloy ... carpenter
Christina Moore ... supervising art director: Spain
Christopher Moore ... assistant property master: Northern Ireland
Jason Mundy ... supervising plasterer
Carol Murphy ... art department coordinator
Paul Murphy ... carpenter
Michael Murray ... standby painter: Dragon
Graham Nelson ... stagehand
Vanessa O'Connor ... draughtsperson
Tyrone Greg O'Donnell ... chargehand painter
Con O'Neill ... standby rigger: Dragon
Dessie O'Neill ... plasterer
Dominic O'Neill ... plasterer
Gerard O'Neill ... carpenter
Ryan O'Neill ... plasterer
Danny O'Regan Jr. ... head of department carpenter (as Danny O'Regan)
Bob Orr ... assistant property master
Geraldine Owens ... sculptor
Harry Pain ... set decorator art director
Joe Paul ... standby carpenter: Wolf
Neill Paul ... standby carpenter: Wolf (as Neil Paul)
Gabriel Picola ... stand-by props
Aaron Quinn ... plasterer
James Rea ... greensman
Stephanie Rea ... props buyer: Northern Ireland
Brice Ruggi ... greensman: Spain
Martin Saunders ... green screen rigger
Ivan Shannon ... prop maker
Seamus Sharkey ... rigger
Eli Shaw ... apprentice painter
Ben Simpson ... prop hand
John Simpson ... dressing props
William Simpson ... storyboard artist
Jessica Sinclair ... concept artist
Aine Smith ... assistant set decorator
Christopher Smith ... standby prop hand: Dragon (as Chris Smith)
Steve Smith ... plasterer (as Steven Smith)
Niall Speake ... labourer
Thomas Spence Jr. ... stagehand (as Thomas Spence)
Tommy Spence ... stagehand
Jim Stanes ... graphic designer
Adrian Start ... head of department painter
Matthew Start ... supervising painter
Chris Strain ... prop hand: Dragon
Curtis Sturgeon ... props petty cash buyer
Don Sturgeon ... prop maker
Darren Sutton ... sculptor
Nick Swain ... storeman: Spain (as Nicholas Swain)
Dean Tappin ... chargehand plasterer
Paul Tappin ... head of department plasterer
Ryan Tohill ... standby prop hand: Wolf
Dylan Toner ... carpenter
Helen Tubridy ... assistant graphic designer
Joe Vettese ... senior prop maker
Tim Weir ... props painter
David Weller ... head of department rigger (as Dave Weller)
Iain White ... art director: Spain
Robbie White ... carpenter
John Wilkinson ... chargehand rigger
Billy Wilson ... prop hand stores
Lee Wiseman ... property master: Spain
Stuart Woods ... plasterer
Guillem Atienza ... props (uncredited)
Clàudia Ballester ... buyer assistant (uncredited)
Rebecca Rose Carey ... assistant graphic artist (uncredited)
Laia Castellvi ... assistant art director (uncredited)
Jaume Duran ... armorer/props assistant (uncredited)
Javier Escandell ... prop hand/set dresser (uncredited)
Frances Halpin ... home economist (uncredited)
Phelan Hardy ... greensman (uncredited)
Martin Kane ... dressing props: Spain (uncredited)
Elena Machado Hernández ... prop buyer (uncredited)
Ricardo Molina ... props: spain (uncredited)
José María Ortega ... painter (uncredited)
Connor Webber ... greensman (uncredited)
Greg Winter ... scenic artist (uncredited)

Sound Department 

Paul Bercovitch ... supervising dialogue editor
Onnalee Blank ... re-recording mixer
Mark Coffey ... assistant sound editor
Richard Dyer ... production sound mixer: Wolf
Samuel Ejnes ... mix technician (as Sam Ejnes)
Paula Fairfield ... sound designer
Tim Hands ... adr supervisor
Ronan Hill ... production sound mixer: Dragon
Bradley C. Katona ... sound designer
Bradley Kendrick ... sound maintenance: Wolf
Simon Kerr ... sound maintenance: Dragon
Tim Kimmel ... supervising sound editor
Daniel McCabe ... sound assistant: Wolf
Sean McGarrity ... sound trainee: Northern Ireland Screen, Wolf
Andrew McNeill ... sound trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
Stefan Meutstege ... sound effects editor
Jonathan Riddell ... sound assistant: Dragon
Pernell L. Salinas ... assistant sound editor
Dylan Tuomy-Wilhoit ... foley artist (as Dylan T. Wilhoit)
Brett Voss ... foley mixer
Michael Wabro ... adr editor
Mathew Waters ... re-recording mixer
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Devin Doucette ... adr recordist (uncredited)
Keith Grainger ... boom operator: dailies (uncredited)
Shane Hayes ... dialogue editor (uncredited)
Tim Hoogenakker ... re-recording mixer: Dolby Atmos (uncredited)
Kian McClure ... boom operator: dailies (uncredited)
Stefan Meutstege ... adr boom operator (uncredited)
Chris Navarro ... adr mixer (uncredited)
Josephine Nericcio ... assistant sound editor (uncredited)
Billy Theriot ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Dominic Allan ... special effects snow technician
Jonathan Barrass ... special effects floor supervisor (as Jonathon Barrass)
Matthew Beckwith ... special effects snow assistant
Stephen Bigmore ... special effects snow assistant
Stuart Browne ... special effects technician
Gavin Butterworth ... special effects assistant coordinator
Lee Byrne ... special effects snow technician
Sam Conway ... special effects supervisor
Ben Galvin ... special effects trainee
Alice Gridley ... special effects trainee
Jennifer Groves ... special effects technician (as Jenny Groves)
Martin Hall ... special effects snow senior
Laurence Harvey ... special effects workshop supervisor
Anthony Healy ... special effects snow trainee
Adrian Henderson ... special effects snow trainee
Colin Holmes ... special effects buyer
Glyn Jones ... special effects snow technician
Damian Kivlehan ... special effects snow trainee
Vincent Kivlehan ... senior special effects technician
Christian Krebs ... special effects snow senior
Ian Andrew Lee ... special effects snow assistant
Jack Longmate ... special effects technician
Jared Manley ... special effects prep supervisor
Darren May ... senior special effects technician
Mark McGuinness ... special effects trainee
Mark McKendry ... senior special effects technician
Anna McKillop ... special effects technician (as Ana McKillop)
Fergus McNulty ... special effects model maker
Niall O'Doherty ... special effects snow trainee
Wojciech Omozik ... special effects metal worker
Tez Palmer ... special effects coordinator (as Terry Palmer)
James Payton ... special effects snow technician
Delroy Reid ... special effects snow supervisor (as Del Reid)
Nick Smith ... special effects tech / special effects technician
Tom Stroud ... special effects snow senior
Sebastian Sue ... senior special effects technician
John Timlin ... special effects technician (as Jon Timlin)
Brandon Van Der Merwe ... senior special effects technician
Alastair Vardy ... senior special effects technician
Frankie Waite ... special effects trainee
Simon Walker ... special effects snow trainee
Donavin Waters ... senior special effects technician (as Donovan Waters)
Mark Weatherbe ... senior special effects technician
Mark White ... special effects floor supervisor
James Willis ... special effects technician
Christopher Green ... special effects trainee (uncredited)
Hayden Sheridan ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Shane Aherne ... visual effects: Rising Sun Pictures
Tomás Arando ... visual effects: El Ranchito
Javier Argente ... visual effects: El Ranchito
Matthew Badham ... visual effects data wrangler
Christopher S. Baird ... visual effects editor (as Chris Baird)
Joe Bauer ... visual effects supervisor
Sophie Beck ... visual effects: Rising Sun Pictures
Félix Bergés ... visual effects supervisor: El Ranchito
Dylan Binns ... visual effects: Rising Sun Pictures
Cas Bitton ... visual effects: Rising Sun Pictures
Michelle Blok ... previsualization: The Third Floor
Rene Borst ... visual effects: Mackevision
Ed Bruce ... visual effects supervisor: SSVFX
Jan Burda ... visual effects: Mackevision
Heiko Burkardsmaier ... visual effects: Mackevision
Damián Caballero ... visual effects: El Ranchito
Francesco Cadoni ... visual effects: Pixomondo
Eric Carney ... additional visual effects supervisor
Irfan Celik ... visual effects: Pixomondo
Michail Charalampidis ... visual effects production assistant
Adam Chazen ... visual effects associate producer
Aleida Collado ... visual effects: El Ranchito
Alberto Costa ... visual effects: El Ranchito
Héctor Paulino Crespo ... visual effects: El Ranchito
Floris Didden ... visual effects concept artist: Karakter
Nadja Ding ... visual effects: Pixomondo
Alex Drinkall ... senior capture technician: Clear Angle Studios
Eduardo Díaz ... visual effects supervisor: El Ranchito
Yusef El Khadir ... visual effects: El Ranchito
Gastón Emery ... visual effects: El Ranchito
Esther Engel ... visual effects: Pixomondo
Andreas Engelhardt ... visual effects: Pixomondo
Gonzalo Escudero ... visual effects: El Ranchito
David Esteve ... visual effects: El Ranchito
Jorge Femenía ... visual effects: El Ranchito
Jaime Fernandez Muro ... CG generalist lighter Td
Tara Fidler ... visual effects assistant editor
Craig Field ... visual effects: Rising Sun Pictures
Julien Fourvel ... previsualization: The Third Floor
Florian Friedmann ... visual effects: Pixomondo
Michael Furniss ... visual effects: Rising Sun Pictures
Blas Galera ... visual effects: El Ranchito
Pätrick Gehlen ... previsualization: The Third Floor (as Patrick Gehlen)
Rachael Gordon ... visual effects production assistant
Lukas Gotkowski ... visual effects: Pixomondo
Erik Griott ... previsualization: The Third Floor
Jörn Großhans ... visual effects supervisor: Mackevision (as Joern Grosshans)
Fernando Guerrero Rodriguez ... visual effects: El Ranchito (as Fernando Guerrero)
Jesper Gyllstad ... visual effects: Pixomondo
Beatriz Gómez ... visual effects: El Ranchito (as Beatriz G. Montero)
Timo Hanczuk ... visual effects: Mackevision
Makoto Hatanaka ... visual effects: Rising Sun Pictures
Paul Hatchman ... visual effects key grip
Aaron Hegarty ... visual effects artist
Wendy Hethercott ... visual effects: Rising Sun Pictures
Emma Hildestrand ... visual effects: Rising Sun Pictures
Sam Hodge ... visual effects: Rising Sun Pictures
Benjamin Hoellrigl ... visual effects: Mackevision
Alwyn Hunt ... visual effects: Rising Sun Pictures
Ertan Irkdas ... visual effects: Pixomondo
Kaya Jabar ... previsualization: The Third Floor
Florian Jackl ... visual effects: Pixomondo
Andrea Jamiel ... visual effects: Pixomondo
Aleksej Karasov ... visual effects: Mackevision
Dan Katcher ... designer: Dragon
Paul Kirwan ... visual effects: Rising Sun Pictures
Ranjith Kizakkey ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Ranjith Kizhakkey)
Steve Kullback ... visual effects producer
Thomas Kutschera ... visual effects: Pixomondo
Julian Körrenz ... visual effects: Mackevision (as Julian Koerrenz)
Antonio Lado ... visual effects: El Ranchito
Sebastian Lauer ... visual effects: Pixomondo
Daniel Llussà ... visual effects: El Ranchito (as Daniel Llusá Ribes)
Brett Magnuson ... previsualization: The Third Floor
Tobias Mannewitz ... visual effects concept artist: Karakter
Lorenzo Marin ... visual effects: El Ranchito (as Lorenzo Marín)
Sven Martin ... visual effects supervisor: Pixomondo
Hubert Maston ... visual effects supervisor: Rising Sun Pictures
Michael McCrea ... additional previs artist
Mona Mohr ... visual effects: Pixomondo
Allan Morel ... visual effects: Image Engine
Alberto Moreno ... visual effects: El Ranchito
Yasmin Mushtaha ... visual effects: Pixomondo
Emiliano Nanfaro ... visual effects: El Ranchito
Carlos H. Navarro ... visual effects: El Ranchito
Alana Newell ... visual effects: Rising Sun Pictures
Hieu Nguyen ... visual effects: Pixomondo
Melvyn Nicholls ... visual effects data wrangler
Ismael Nieto ... visual effects: El Ranchito
Travis Nobles ... visual effects: Pixomondo
Mathias Nørgaard ... visual effects: Pixomondo
Viktorija Ogureckaja ... visual effects: Pixomondo
Andrew Palmer ... visual effects: Rising Sun Pictures
Jason Martorell Parsekian ... visual effects assistant data wrangler
Ferdinand Paul ... visual effects: Pixomondo
Johannes Pink ... visual effects: Pixomondo
Francisco Porras ... visual effects: El Ranchito (as Fran Porras)
Joseph Quinn ... visual effects data wrangler
Albert Radosevic ... visual effects: Rising Sun Pictures
Ted Rae ... additional visual effects supervisor
David Ramos ... visual effects supervisor: El Ranchito
Guillermo Ramos ... visual effects: El Ranchito
Manuel Ramírez ... visual effects: El Ranchito
Max Riess ... visual effects: Pixomondo
Niels Rinke ... visual effects: Mackevision
Erika Edgerley Robbins ... visual effects assistant editor
Arron Roebuck ... visual effects data wrangler
Frank Rosenkränzer ... visual effects: Mackevision (as Frank Rosenkraenzer)
Paul Russo ... visual effects coordinator
Javier Salvador ... visual effects: El Ranchito
Rubén Sanz ... visual effects: El Ranchito
Sinan Saridas ... visual effects: Pixomondo
Stephan Schaefholz ... visual effects: Mackevision
Sven Schwarz ... visual effects: Pixomondo (as Sven Skoczylas)
Anissa Senoussi ... visual effects: Rising Sun Pictures
Anthony Sieben ... visual effects: Pixomondo
Robert Simon ... visual effects concept artist: Karakter
Mark Spindler ... visual effects: Pixomondo
Andreas Steinlein ... visual effects: Pixomondo
Mark Story ... visual effects: Rising Sun Pictures
Jonathan Symmonds ... visual effects: Pixomondo
Paul Taylor ... visual effects: Rising Sun Pictures
Daniel Thompson ... visual effects: Rising Sun Pictures
Greg Tully ... head of engineering: SSVFX
Víctor Valderrama ... visual effects: El Ranchito
Guillermo Valero ... visual effects: El Ranchito
Daniel Velikov ... visual effects: Rising Sun Pictures
Marga Villalonga ... visual effects: El Ranchito
Maximilian Wallrabenstein ... visual effects: Pixomondo
Johannes Weiss ... visual effects: Mackevision
Philipp Winterstein ... visual effects: Pixomondo
Alexander Wlk ... visual effects: Mackevision
Christian Boudman ... visual effects artist: Clearcut FX (uncredited)
Matt Bowler ... cyber scanning capture coordinator: Clear Angle Studios (uncredited)
Jillian Brooks ... visual effects coordinator (uncredited)
Denny Cahill ... digital compositor (uncredited)
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D (uncredited)
Laura Dochtermann ... visual effects: Image Engine (uncredited)
Aaron Fickling ... rigger: Rising Sun Pictures (uncredited)
Ryan Grobins ... senior lighter (uncredited)
Simon Herden ... digital compositor: rising sun pictures (uncredited)
Eduardo Iglesias ... visual effects (uncredited)
Josh Kelly ... data and render wrangler: Rising Sun Pictures (uncredited)
Liam Lavery ... visual effects artist (uncredited)
Jesse Lehrman ... pipeline manager: Rodeo FX (uncredited)
Chelsea Mirus ... visual effects coordinator (uncredited)
Juan Moreno ... pipeline technical director: El Ranchito (uncredited)
Mark Pinheiro ... visual effects artist (uncredited)
Kisholay Ray ... production coordinator: stereo D (uncredited)
Anthony Smith ... visual effects: Rising Sun Pictures (uncredited)
John Toth ... visual effects: Rising sun pictures (uncredited)
Anne Vu ... visual effects: Rising Sun Pictures (uncredited)
Yoshi Vu ... visual effects artist (uncredited)
Nathan Zeppel ... visual effects: Rising Sun Pictures (uncredited)

Stunts 

Boyan Anev ... stunt performer (as Boian Anev)
Charlie Barrett ... stunt performer
Richard Bradshaw ... assistant stunt coordinator
Michael Byrch ... stunt performer
Nick Chopping ... stunt performer
Christopher Cox ... stunt performer (as Chris Cox)
Jake Cox ... stunt performer
Bradley Farmer ... stunt performer
Richard Hansen ... stunt performer
Rowley Irlam ... stunt coordinator
Erol Ismail ... stunt performer
Milen Kaleichev ... stunt performer (as Milen Kaleychev)
Leigh Maddern ... stunt performer
Jonny McBride ... stunt performer
Leona McCarron ... stunt department coordinator
Kim McGarrity ... stunt performer
Richard Mead ... stunt rigger
Sian Milne ... stunt performer
Camilla Naprous ... horse master
David Newton ... stunt performer
Jason Oettle ... stunt rigger
Ian Pead ... stunt performer
Rashid Phoenix ... stunt performer
Andy Pilgrim ... stunt performer
Paul Shapcott ... assistant stunt coordinator/stunt performer / stunt performer
Jonny Stockwell ... stunt performer
Ryan Stuart ... stunt performer
Edward Upcott ... stunt performer
Gary Greenberg ... precision driver (uncredited)
Miguel Ángel Luque ... horse rider (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Richard Gordon Charles Anderson ... electrician (as Richard Anderson)
Marc Atherfold ... b camera first assistant camera: Dragon
Lee Baker ... electrician
Sam Barnes ... a camera first assistant camera: Wolf
Guy Bennett ... b camera grip: Dragon
Andrew Brown ... assistant rigging electrician
Stuart Bunting ... a camera grip: Wolf
Jayne Cassidy ... video operator trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
Alex Cheung ... digital imaging technician assistant: Wolf
Luke Chisholm ... b camera grip: Wolf
Chris Coates ... studio rigging electrician
Damian Cooper ... lighting technician: dailies
Niall Crawford ... electrician
Paul Deane ... digital imaging technician: Wolf
Chris Dickinson ... electrician
P.J. Dillon ... additional photography (as PJ Dillon)
Sam Donaghy-Bell ... b camera second assistant camera: Dragon
Nikki Dunne ... electrical department coordinator
Glenn Dunning ... best boy grip: Wolf (as Glen Dunning)
John Evans ... a camera second assistant camera: Dragon
Mark 'Rocky' Evans ... gaffer: Wolf (as Mark Evans)
Jack Farrow ... electrician
Stuart Flynn ... electrician
Donavan Gallagher ... grip trainee: Northern Ireland Screen, Dragon (as Donovan Gallagher)
Emilio Garfath ... Camera Trainee: Wolf Unit: Spain
Pat Garrett ... key grip: Dragon
Tom Gates ... gaffer: Dragon
Sarah Gordon ... dimmer board operator trainee: Northern Ireland Screen
Robert Hamilton ... video operator: Wolf
Harlon Haveland ... best boy: Wolf
Gareth Heatherington ... location rigging gaffer (as Gareth Hetherington)
Kevin Heatherington ... electrician
Michael Hill ... electrician
Nigel Holland ... electrician
Scott Jamison ... a camera trainee: Dragon
Dwayne Jenkins ... location rigging electrician
Josh Laidlaw ... electrician
Anne Marie Langan ... dimmer board operator: Wolf
Mike Lockhart ... b camera trainee: Wolf
Cormac Long ... grip trainee: Northern Ireland Screen, Wolf
Lee Lovett ... studio rigging electrician
Dáire Mac An tSaoir ... b camera second assistant camera: Wolf (as Dáire Mac An Tsaoir)
Ian Marrs ... digital imaging technician: Dragon
Simon Marsh ... generator operator
Ross Mayberry ... location rigging electrician
Neil McConville ... a camera trainee: Wolf
Graeme McCormick ... digital imaging technician assistant: Dragon
Brett McCrum ... studio rigging gaffer
Niall McDonald ... video operator assistant: Wolf
Gareth McKinney ... studio rigging electrician
Paul Middleton ... electrician
Scott James Mitchell ... b camera trainee: Dragon
Duncan More ... stabilized head technician
David Morgan ... b camera operator: Dragon
Dennis Mulholland ... location rigging electrician
John Noble ... studio rigging electrician
Cathal O'Friel ... camera trainee: Wolf Unit
Ger O'Hagan ... best boy: Dragon
Joe O'Neill ... location rigging electrician
Ryan O'Neill ... video operator assistant: Dragon
Thomas O'Neill ... electrical rigger
Macall B. Polay ... still photographer: Spain (as Macall Polay)
Steve Pugh ... key grip
Terry Rafferty ... electrical rigger
Emma Roberts ... camera trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
Sean Savage ... a camera operator: Dragon
Keith Shanks ... dimmer board operator: Dragon
Helen Sloan ... unit stills photographer: Dragon
Michael Stewart ... electrical rigger
Tom Taylor ... a camera first assistant camera: Dragon
Kirk Thornton ... best boy grip: Dragon
Lisa Trinder ... video assist: Dragon
Anthony Turley ... electrical rigger
Jon Webb ... b camera first assistant camera: Wolf
Hugo Wilkinson ... head of department electrical rigger
Ben Wilson ... a camera operator: Wolf
Andy Woodcock ... a camera grip: Dragon
David Worley ... b camera operator: Wolf
Jonathan Wright ... a camera second assistant camera: Wolf
Jennifer Atcheson ... camera trainee: dailies (uncredited)
Jon Caldwell ... additional video assistant (uncredited)
Peter Hodgson ... video assist: vfx unit (uncredited)
Inés Laporta ... rushes runner: wolf unit (uncredited)
Ross McKinney ... camera trainee: dailies (uncredited)
Grant McPhee ... dit: splinter unit (uncredited)
Ryan Monteith ... electrician (uncredited)
Jota Parro ... video assist: Spain (uncredited)

Casting Department 

Kate Bone ... casting assistant
Lauren Evans ... casting assistant
Jane Foersen ... extras casting
Ana Guadamuro ... crowd casting coordinator: Spain
Rafael Guadamuro ... crowd casting: Spain
Enrique Martín Guadamuro ... crowd marshal
Jack McMorran ... assistant extras coordinator
Tanya Rosen ... extras coordinator
Carla Stronge ... casting: NI
Alex Bournat ... casting studio manager (uncredited)
Jc Molina Fisher ... casting coordinator: wolf unit Spain (uncredited)
Aaron Sampson ... casting camera operator (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Rachael Annett ... crowd costume assistant
Susan Barras ... on set costume supervisor (as Susan Barrass)
Carla Barrow ... key costume set
Donna Berwick ... assistant costume designer
Mattia Bionda ... costume cutter
Rachael Blair ... crowd costume assistant
Will Boyd ... leather worker (as William Boyd)
Kathryn Boyle ... breakdown assistant
Jessica Brandt ... crowd costume assistant
Marie-Therese Breen ... principal costume standby
Katherine Burchill ... assistant costume designer
Michele Carragher ... principal costume embroiderer
Carla Causo ... costume coordinator: Spain
Peggy Chambers ... costume maker (as Peggy Jones)
Erin Charteris ... trainee maker
Michele Clapton ... series concept costume designer
Ciaran Curry ... principal costume standby (as Ciarán Curry)
Oliver Doherty ... costume illustrator
Stephen Doherty ... metal worker
Kathryn Donaldson ... wardrobe mistress: Wolf
Shannon Dooner ... crowd costume assistant
Chris Duffelen ... costume breakdown supervisor: Spain (as Christine Duffelen)
Breege Fahy ... principal maker
Luca Giampaoli ... head metal worker
Mhairi Gibb ... costume coordinator
Gary Gibson ... metal worker
Zjena Glamocanin ... crowd wardrobe mistress: Spain
Fiona Goggin ... breakdown assistant / costume assistant
Becky Graham ... costume cutter
Lauren Hanna ... principal costume standby
Alice Hebdon ... breakdown artist: Spain
Nadine Henderson ... costume maker
Caroline Hill ... wardrobe supervisor (as Caroline Kiera Hall)
Mia Hoffman ... crowd supervisor: Spain
Donna Hughes ... wardrobe mistress: Dragon
Kirsty Hunt ... costume maker
Miriam Jackson ... costume office assistant
Enda Kenny ... chief textile artist
Heather Long ... crowd seamstress
Margaret Lynagh ... costume maker
Carolyn Marston ... crowd costume assistant designer
Kyro Marston ... key crowd costumer set: Spain
Lesley Martin ... leather worker
Siri Mattsson ... dyer
Philip Mauger ... costume cutter
Shauna McAtteer ... breakdown assistant (as Shauna McAteer)
Edel McCarron ... costume design assistant
Karen McClorry ... leather worker
Matthew McColgan ... crowd costume assistant (as Matt McColgan)
Ciana McDonald ... crowd wardrobe mistress
Joanne McFeely ... crowd costume assistant
Roxana McIntyre ... dyer
Grainne McKee ... junior maker
Camille Moohan ... principal costume standby
Michael Murray ... breakdown assistant
Holly Nedeljkovic ... breakdown assistant
Ciana O'Kane ... crowd wardrobe mistress
Consalvo Pellecchia ... costume cutter
Nadia Rawy ... costume maker
Berta Ros ... crowd seamstress: Spain
Zureta Schulz ... crowd wardrobe mistress: Spain
Paul Sinnott ... crowd costume assistant
Alexa Sleator ... breakdown assistant
Aisling Smyth ... breakdown assistant (as Aisling Smith)
Jenny Snoddy ... breakdown assistant (as Jennifer Snoddy)
Paul Stanton ... crowd costume assistant
Melanie Taechathummarak ... crowd set: Spain (as Melanie F. Taechathummarak)
Katy Taylor ... principal costume standby
Sophie Wallace ... breakdown assistant
Sheena Wichary ... costume supervisor
Ciara Winnington ... principal costume standby
Zachary Winnington ... costume assistant (as Zach Winnington)
Aleanza Zanon ... head leather worker
Christopher Cairns ... costume daily (uncredited)
Elena Núñez ... costumer (uncredited)
Jamie Rencen ... costume stand-by (uncredited)
Alice Spigno ... shopper: prep time (uncredited)

Editorial Department 

Jonathan Beres ... post-production assistant
Rory Caldwell ... dailies coordinator
Mark Candejas ... lead assist (as Mark Cendejas)
Jake Chusid ... post-production assistant
Ainsley Dietz ... in house producer
Eve Doherty ... assistant editor
Tim Drewett ... colorist: dailies
Jim Eberle ... on-line editor
Joe Finley ... final colorist
Jenny Houston ... trainee assistant editor
Basia Lalik ... post-production coordinator: UK
Meredith Leece ... assistant editor
Gino Lynch ... dailies assistant
Kate McAuley ... post-production assistant
Stephanie McCutcheon ... assistant editor
Sophia McKeever ... trainee assistant editor
Boyd Stepan ... flame artist
Robert Wright ... senior dailies coordinator (as Rob Wright)
Christopher Zampas ... post-production coordinator: US
Jason Modica ... lead quality assurance (uncredited)
Jeff Sengpiehl ... digital intermediate enginering (uncredited)

Location Management 

Pedro 'Tate' Aráez ... location manager: Spain (as Tate Aráez)
Robert Boake ... supervising locations manager
Duncan Broadfoot ... location manager: Spain
Tobin Hughes ... location manager: Spain
Matt Jones ... supervising location manager: Spain
Naomi Liston ... locations manager
Paul Maxwell ... locations facilities assistant
Emma McDermott ... location assistant
Damian McDonald ... assistant locations manager
Declan McMullan ... locations facilities assistant
Catherine McNally ... locations coordinator
Ana Montoya ... assistant location manager / assistant location manager: Spain
Matt Mulholland ... location assistant
Pete Murphy ... assistant locations manager (as Peter Murphy)
Lindsey Powell ... assistant location manager: Spain
Danny Triphook ... assistant location manager: Spain
Iraide Álvarez ... location coordinator: Spain
Marc Álvarez ... assistant location manager: Spain (as Marc Alvarez)
Nicolas Araez Guzman ... assistant location manager (uncredited)
Julian Araez ... assistant location manager (uncredited)
Ferran Company ... location assistant (uncredited)
Eliseu Ramió Güell ... assistant locations (uncredited)
Gavin Kelly ... location assistant (uncredited)
Javier Mateos ... location assistant (uncredited)
Laurence Romera ... location assistant (uncredited)
Miriam Ruiz Mateos ... assistant location manager (uncredited)

Music Department 

Reza Azadipour ... music consultant: musician
Omer Benyamin ... technical score advisor
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J Klean)
David Klotz ... music editor
William Marriott ... technical score advisor

Script and Continuity Department 

Kate McLaughlin ... script secretary

Transportation Department 

Geoff Aitken ... driver (as Geoff Aitkin)
Johnny Anderson ... driver (as Jonny Anderson)
Maurice Brown ... transportation captain
Tony Bunting ... driver
John Burns ... driver
Parker Burns ... driver
Stephen Collins ... driver
Steve Cooke ... driver (as Stephen Cooke)
Samantha Corr ... transportation assistant
Johnny Crawford ... driver
Alan Crozier ... transportation manager
Eric Dowds ... driver
Billy Dunn ... driver
Liam Fullerton ... driver
Colin Gill ... driver
Martin Girvan ... driver
Tom Heany ... driver
Steven Herron ... driver
Stephen Johnston ... driver
David Kinghan ... driver
John Kyle ... driver
Tim Lee ... driver
Ryan Marshall ... transportation captain
Tommy McAllister ... driver (as Tom McAllister)
Gerry McCabe ... driver
Tom McCormack ... driver
Glen McGlenigan ... driver
Stephen McGlenigan ... driver
Gail McIlvenny ... transportation coordinator
David McMaster ... driver
Amanda R. Melguizo ... driver: Spain Unit
Peter Morrison ... driver
Peter Morrow ... driver
Ciaran Mullen ... driver
Robert Murphy ... driver
Javier Navarrete Fernández-Nieto ... stunt truck driver: Spain
Paddy O'Reilly ... driver (as Patrick O'Reilly)
Thomas Sharp ... driver (as Tom Sharp)
Sam Taggart ... driver
Alejandro Torres García ... personal driver
Phillip Wiggans ... driver (as Phillip Wiggins)
Imma Gonzalez ... driver (uncredited)
Antonio Ramón ... transportation captain: Spain (uncredited)
Paul Wambach ... transportation manager: Spain (uncredited)

Other crew 

Louis Albin ... horse wrangler
Caroline Alderson ... assistant: Mr. Jack Bender
Ethan J. Antonucci ... assistant: Mr. David Benioff & Mr. D.B. Weiss, LA
Cristina Armario ... fiscal accountant: Spain
Daren Bailey ... marine coordinator
Sean Bailey ... health and safety officer
Charlie Barrett ... horse wrangler
David Belenky ... assistant: Ms. Carolyn Strauss
Dani Bermúdez ... first production assistant: Spain
John Besmehn ... conceptual consultant
Michelle Burns ... assistant production coordinator
Marco Calabrese ... production coordinator: UK, Spain
Rebecca Carron ... assistant accountant: accounts payable
John Catherwood ... painthall rigging medic
Christopher Cox ... horse wrangler (as Chris Cox)
Steve Cummings ... senior armourer
Clare Cunningham ... production accountant: UK, Spain
Niamh Currie ... assistant: Mr. Chris Newman
Rose Devenny ... cleaner
Lucretia Devlin ... assistant: Mr. David Benioff & Mr. D.B. Weiss, UK
Joe Downs ... first assistant accountant: Spain
Tommy Dunne ... weapons master
Silvia Felce ... shipping coordinator: UK, Spain
Patricia González ... accommodation coordinator: Spain
Guillaume Grange ... animal wrangler: Birds & Animals
Sally Hague ... dialogue coach
Zara Hamill ... accommodation coordinator
Dave Hill ... story editor
Jack Hislop ... continuity trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
William Holman ... marine crew
Rebecca Horan ... horse wrangler
Angie Horne ... cashier: Spain
Flaminia Iacoviello ... assistant: Mr. Jack Bender
Sanja Ilic ... assistant accountant: Spain
Peter Jarvis ... assistant: Mr. Guymon Casady
Aleksandra Kaminska ... accountant: Northern Ireland (as Ola Kaminska-Omozik)
Greg Keeley ... armoury model maker
Aisling Kelly ... production secretary
Owen Keys ... assistant accountant: payroll
Matthew Kilpatrick ... assistant accountant: payroll
Michael John Kilpatrick ... accounts trainee
Joan Lambe ... accountant: UK
Natalia Lee ... senior armourer
Irene Del Campo Lopez ... shipping coordinator: Spain (as Irene Del Campo)
Sophie MacClancy ... accommodation coordinator: UK, Spain
Linda Marshall ... script supervisor: Dragon (as Lynda Marshall)
Sara Martin ... head accountant: Spain
Enrique Martín Guadamuro ... crowd marshall: Spain (as Enrique Martín)
Niall McCann ... accounts assistant
Shane McCann ... cashier
Pamela McCaughran ... lead second assistant accountant
Helen McCullough ... continuity trainee: Northern Ireland Screen, Wolf
Lucy McCutcheon ... travel coordinator
Nathan McMahon ... archivist
James Mullan ... building manager
Matthew Mulligan ... production trainee
Lee Murphy ... marine supervisor
Steven Murphy ... armourer
Craig Newton ... health and safety
Aislinn Ni Chuinneagain ... production coordinator (as Aislinn Ní Chuinneagájin)
Kelvin O'Donnell ... accommodation assistant
Ally O'Leary ... financial controller
Ronán O'Reilly ... health and safety
Lisa Orr ... second assistant accountant
Saray Perez ... assistant accountant: Spain
David J. Peterson ... languages creator
Irene Prats ... assistant coordinator: Spain
Angelica Pressello ... script supervisor: Wolf
Anna Quinn ... travel coordinator
Claire Quinn ... payroll accountant: Northern Ireland
Marta Ramírez ... production coordinator: Spain
Bill Rothwell ... health and safety
Jan Haydn Rowles ... dialogue coach
Gursimran Sandhu ... assistant: Mr. David Benioff & Mr. D.B. Weiss, UK & LA
Jacob Santana ... production secretary: Spain
Ana Schartner ... accommodation manager: Spain
John Schulte ... conceptual consultant
Orla Sharpe ... crowd trainee
Dallan Shovlin ... crowd trainee
Sabrina Sloan ... human resources
Roisin Stevenson ... assistant accountant: accounts payable
Emma Thorley ... horse wrangler
Rafferty Thwaites ... assistant: Mr. Frank Doelger
Julie Tottman ... animal wrangler: Birds & Animals
Jo Vaughan ... animal wrangler: Birds & Animals
Dougie Wighton ... horse wrangler
Pat Wilson ... studio manager
Robyn Wylie ... health and safety
Patrick Cullen ... military trainer (uncredited)
Joanne Duffy ... assistant accountant: Spain (uncredited)
Juanito Fernández ... production coordinator (uncredited)
Marc Fàbrega ... production assistant (uncredited)
Julie Anne Lillis ... assistant: Lisa McAtackney (uncredited)
Juan Diego Mora ... office runner (uncredited)
Dave Moran ... script supervisor: VFX Unit (uncredited)
Ashley Jade Parkes ... h.o.d. facilities (uncredited)
Laurence Romera ... assistant armourer (uncredited)
Gloria Rúa ... production staff (uncredited)
Álvaro Sánchez Bustos ... production secretary: Spain (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed