Poster

The Last Duel ()


Reference View | Change View


King Charles VI declares that Knight Jean de Carrouges settle his dispute with his squire by challenging him to a duel.

Director:
Awards:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Sir Jean de Carrouges
...
Jacques Le Gris
...
Marguerite de Carrouges
...
Nicole de Carrouges
...
Pierre d'Alençon
...
King Charles VI
...
Crespin
...
Herald at the Duel
...
Jean de Carrouges III
Aurélien Lorgnier ...
Carrouges' Priest
...
Sir Robert de Thibouville
...
Marie
...
Alice
Thomas Silberstein ...
Palace of Justice Clerk
Adam Goodwin ...
Rider
...
Henri
Daniel Horn ...
Argentan Herald
...
Bernard de Latour
...
Thomin Dubois
...
King's Uncle
...
King's Uncle
Sylvain Lablée ...
Palace of Justice Bailiff
...
Lady Marie Chamaillart
Chloé Lindau ...
Pierre's Mistress
...
Adam Louvel
Elise Caprice ...
Woman at Orgy
...
Woman at Orgy
Tassia Martin ...
Woman at Orgy
...
Woman at Orgy
...
Elizabeth
...
Le Gris' Priest
...
Le Coq
...
Agatha
...
Celia
Christian Erickson ...
Louis the Old Farmer
Alex Blanchard ...
Tailor
...
Noble Lady
...
Noble Lady (as Cécilia Steiner)
...
Queen Isabeau
Quentin Ogier ...
Clergy
...
Clergy
Martin Vaughan Lewis ...
Clergy
...
Magistrate
...
Magistrate
Alexander Pattie ...
Sergeant at Arms
...
Treasury Bureaucrat
...
Physician
...
Carrouges' Gate Keeper
...
Priest at Duel
Kyle Hixon ...
Pierre's Tailor
...
Dowry Lawyer
Sam Chemoul ...
Teenager Carrouges' Estate
Jim Roche ...
Orgy Spectator
Martin Gogarty ...
Orgy Spectator
Ronan Leonard ...
Orgy Spectator
...
Orgy Spectator
Peter Kirkby ...
Orgy Spectator
...
Clueless Vassal
Lorris Chevalier ...
Singing Soldier
Rest of cast listed alphabetically:
...
English Soldier (uncredited)
Kyle English ...
Crespin Nobleman (uncredited)
Janet Grene ...
Nobility (uncredited)
...
Peasant Woman 31 (uncredited)
...
Crespin Guard (uncredited)
Tyrone Kearns ...
Male Peasant (uncredited)
Brian Manning ...
Male Peasant (uncredited)
...
Phillippe (uncredited)
...
Scottley (uncredited)
Jérome Verney ...
The Gatekeeper (uncredited)
Gabriel Youngs ...
Deacon (uncredited)

Directed by

Edit
Ridley Scott ... (directed by)

Written by

Edit
Nicole Holofcener ... (screenplay by) &
Ben Affleck ... (screenplay by) &
Matt Damon ... (screenplay by)
 
Eric Jager ... (based upon the book by)

Produced by

Edit
Ben Affleck ... producer (produced by) (p.g.a.)
Madison Ainley ... executive producer
John Bernard ... line producer: France
Matt Damon ... producer (produced by) (p.g.a.)
Aidan Elliott ... co-producer
James Flynn ... producer: Metropolitan Films
Jennifer Fox ... producer (produced by) (p.g.a.)
Kevin Halloran ... executive producer
Nicole Holofcener ... producer (produced by) (p.g.a.)
Teresa Kelly ... co-producer
Morgan O'Sullivan ... producer: Metropolitan Films
Ridley Scott ... producer (produced by) (p.g.a.)
Sasha Veneziano ... associate producer
Drew Vinton ... executive producer
Kevin J. Walsh ... producer (produced by) (p.g.a.)

Music by

Edit
Harry Gregson-Williams ... (music by)

Cinematography by

Edit
Dariusz Wolski ... director of photography

Film Editing by

Edit
Claire Simpson ... (edited by)

Editorial Department

Edit
Nancy Bressolles ... post-production coordinator
Arnaud Caréo ... technical director: Le Labo Paris
Laura Geucherian ... finishing producer: Company 3
Julia Huteau-Mouglalis ... first assistant editor
Matthew W. Johnson ... finishing editor: Company 3 (as Matthew Johnson)
Philip Marvin ... digital intermediate associate producer: Company 3
Gerard McCullagh ... colorist: dailies, Screen Scene
Stephen Nakamura ... colorist: Company 3
Mark Pigott ... assistant editor
Sam Restivo ... additional editor
Ines Sanchez ... colorist: dailies
Ian Sullivan ... finishing accountant
John Tripp ... color assistant: Company 3
Kristin Fowler ... post-production coordinator (uncredited)

Casting By

Edit
Kate Rhodes James

Production Design by

Edit
Arthur Max

Art Direction by

Edit
Loïc Chavanon
Colman Corish
Stéphane Cressend ... supervising art director: french unit
Briana Hegarty
Gary McGinty
Riccardo Monti ... (as Ricardo Monti)
Irene O'Brien ... senior art director
Cristina Onori ... supervising art director

Set Decoration by

Edit
Judy Farr

Costume Design by

Edit
Janty Yates

Makeup Department

Edit
Dorith Albagli ... crowd hair assistant: French Unit
Lorri Ann-King ... crowd hairdresser
Peggy Anstett ... wigs hair assistant: French Unit
Phil Asher ... prosthetic workshop supervisor
Brian Best ... senior prosthetic moulder
Charlie Bluett ... senior prosthetic makeup effects technician
Hannah Callaghan ... prosthetic makeup effects technician
Katharyn Cherry ... prosthetic makeup effects technician
Viola Colditz ... prosthetic coordinator
Michèle Constantinides ... crowd assistant makeup artist: French Unit (as Michelle Constantinides)
Alexis Continente ... key hair stylist
Maria Cork ... senior prosthetic moulder
Zac Coyle ... prosthetic hair technician
Sophie Dauchez ... crowd makeup artist: French Unit
Vincent de Monfreid ... crowd makeup artist: French Unit
Sharon Doyle ... crowd makeup supervisor
Marthe Faucouit ... crowd makeup artist: French Unit
Chris Fitzpatrick ... senior prosthetic makeup effects technician
Frédérique Foglia ... crowd makeup supervisor: French Unit
Clémence Gaag ... additional crowd hair stylist: French Unit / hair stylist
Véronique Gely ... crowd hair assistant: French Unit
Marcelle Genovese ... crowd hair supervisor
Niamh Glynn ... hair stylist
Amandine Goullier ... assistant hair stylist: French Unit
Gabriele Gregorini ... hair stylist
Arnaud Guelle ... crowd hair assistant: French Unit
Ali Halliday ... prosthetic makeup effects technician
Kate Hill ... sculptor
Mathilde Humeau ... crowd makeup artist: French Unit
Nicola Iles ... hair stylist
Catherine Jabes ... crowd hair assistant: French Unit (as Cathy Jabes)
Mélissa Jacob ... additional crowd hair stylist: French Unit (as Melissa jacob)
Ambre Jadin ... makeup production assistant
Emmanuel Janvier ... crowd hair assistant: French Unit
Katy Jones ... crowd makeup artist: French Unit
Anne Juin ... hair trainee: French Unit
James Kernot ... senior prosthetic moulder
Carmen Kovacs ... hair production assistant
Glenda La Rocca ... makeup artist
Federico Laurenti ... makeup artist
Daniel Lawson Johnston ... key makeup artist
Horacio Martinez ... prosthetic makeup effects technician
Luca Mazzoccoli ... principal make up artist
Emmet McCauley ... crowd hair stylist
Lynsey McIlwaine ... hair trainee
Heather McMullen ... prosthetic makeup effects technician
Federico Meniconi ... makeup artist
Ferdinando Merolla ... hair stylist
Emma Moffat ... makeup dailies
Tiberio Nardi ... makeup artist
Daniele Nastasi ... hair stylist / makeup artist
Conor O'Sullivan ... prosthetic designer
Tina Phelan ... crowd makeup artist
Kay Philips ... crowd hair coordinator: French Unit
Emma Procter ... prosthetic makeup effects technician
Vanessa Ricolleau ... crowd makeup artist: French Unit
Luca Saccuman ... hair stylist
Olivier Seyfrid ... crowd hair assistant: French Unit
Shabnamrazii ... Wig maker
Colin Shulver ... 3d digital sculptor
Matteo Silvi ... makeup designer
Agnieszka Szumacher ... crowd makeup artist: French Unit
Robert Trenton ... prosthetic supervisor (as Rob Trenton)
Angelo Vannella ... wig master
Luca Vannella ... hair designer: HOD
Flavien Videau ... hair trainee: French Unit
Kristin Wahl ... hair designer: Ben Affleck (as Kristin Berge Wahl)
Joe Whelan ... hair supervisor: crowd
Tahra Zafar ... senior prosthetic moulder
Kessiah Arthur ... prosthetics painter (uncredited)
Emily Barker ... additional hair stylist (uncredited)
Jean-Marc Benois ... hair stylist (uncredited)
Aurélie Bouchet ... makeup artist (uncredited)
Amélie Bouilly ... makeup artist: additional (uncredited)
Dorothy Campbell ... crowd makeup artist (uncredited)
Valérie Chapelle ... makeup artist (uncredited)
Alexis Continente ... personal hair stylist: Adam Driver (uncredited)
Jodi Corpe ... special makeup effects artist (uncredited)
Faustina De Sousa ... makeup artist: additional (uncredited)
Cécile Gentilin ... assistant hair stylist (uncredited)
Rachel Gordon ... crowd makeup artist (uncredited)
Karine Hamelle ... makeup artist (uncredited)
Fiona Hogan ... makeup artist: daily (uncredited)
Elaine Hopkins ... prosthetic makeup artist (uncredited)
Aisling Kennedy ... makeup artist: daily (uncredited)
Lucy McLaughlin ... crowd hair & make up artist (uncredited)
Aisling Nairn ... prosthetic makeup artist (uncredited)
Sarah O'Brien ... prosthetic makeup artist (uncredited)
Susie Redmond ... hair stylist (uncredited)
Sevlene Roddy ... hair stylist (uncredited)
France Rossi ... hair stylist (uncredited)
Nick Tyrrell ... mould technician (uncredited)

Production Management

Edit
Fabrice Aurigny ... assistant unit manager
Jérôme Boussier ... unit manager: France
Shelagh Conley ... production manager
Maxime Couteret ... production manager
Niamh Gale ... production manager
Matthieu Le Caisne ... assistant unit manager: French Unit
Dara McClatchie ... production manager: Covid
Edouard Sueur ... assistant unit manager: French Unit
Steve Barnett ... post production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Felix Baudouin ... second second assistant director: French Unit
Eamonn Cawley ... trainee assistant director
Ali Cherkaoui ... first assistant director: French Unit
Aoife Clarke ... trainee assistant director
Frederic Dagmey ... crowd assistant director
Nicolas Dessommes ... key set lock off / third assistant director: French Unit
Laure Donnadieu ... additional assistant director: lock off team
Denis Fitzpatrick ... third assistant director: stunts & horses
Oisín Fleming ... trainee assistant director
Constance Frederix ... assistant director production assistant: French Unit (as Constance Frédérix)
Fiona Freyne ... trainee assistant director
Calum Gaffney ... trainee assistant director
Emmet Gallagher ... trainee assistant director
Patrick Gleeson ... trainee assistant director
Andrea Hachuel ... third assistant director: French Unit
Joanne Keene Hall ... trainee assistant director (as Joanne Hall)
Sarah Harte ... crowd second assistant director
Mike Hayes ... additional first assistant director: VFX Unit
Rob Inch ... second unit director
Hélène Irdor ... assistant director production assistant: French Unit
Nicola Jackson ... crowd third assistant director
Dan John ... second assistant director
Sheena Kelly ... trainee assistant director (creditOnly)
Sheena Kelly ... trainee assistant director
Kieran Kerwin ... crowd third assistant director
Raymond Kirk ... first assistant director
Stephen Kirk ... extras department supervisor: Pre-Covid Prep
Carmen Kovacs ... personal assistant
Auriane Lacince ... key second assistant director: French Unit
Hugo Le Gourrierec ... third assistant director: French Unit
Oisín McCovern ... trainee assistant director
Oisin McDermott ... trainee assistant director (as Oisín McDermott)
Noel McInerney ... trainee assistant director
Robert Myler ... trainee assistant director (as Rob Myler)
Cecilia Ngo ... assistant director production assistant: French Unit
Ashley Parsons ... trainee assistant director
Samuel Payen ... assistant director production assistant: French Unit
Eugénie Piolat ... crowd third assistant director
Arthur Tabuteau ... assistant director production assistant: French Unit
Engela Waliyar ... assistant director production assistant: French Unit
Ciara Walsh Clancy ... trainee assistant director
Kieron Walshe ... third assistant director
Alison Whearty ... covid second assistant director
Jessica Whelehan ... third assistant director
Tom Wood ... third assistant director: Mr. Scott's Tent
Natalie Wright-Cella ... key third assistant director

Art Department

Edit
Amalia Abeille ... greens: French Unit
Arnaud Ahier ... head carpenter: French Unit
Stanislas Akomatsri ... patine painter: French Unit
Sophie Anquez ... greens coordinator: French Unit
Joelle Aoun ... set designer: French Unit
Billy Armstrong ... lead drapesman
Stéphanie Arnaud ... chargehand dressing props: French Unit
Christine Baron ... painter: French Unit
Luke Bassett ... apprentice carpenter
Alice Baudot ... assistant greens coordinator: French Unit
Mick Bevis ... props storeman
Graeme Bird ... model maker
Naomi Black ... assistant model maker
Léa Blanchard ... graphic designer: French Unit
Paul Blandford ... supervising plasterer
François Blanquet ... dressing props: French Unit
Ciaran Bonner ... model maker
Lucile Bossuet-Jacquet ... standby property master runner: French Unit
Benamar Hichem Boukssessa ... construction grip: French Unit (as Hichem Boukssessa)
Martin Boutilié ... standby carpenter: French Unit (as Martin Boutilie)
Ludovic Boyer ... construction grip: French Unit
Adam Brady ... standby painter
David Brady ... painter
Olivier Breban ... head draper: French Unit
Carol Breen ... drapes trainee
John Breen ... carpenter
Marie Breger ... patina painter: French Unit
Elizabeth Brennan ... set decoration coordinator
Keith Brennan ... model making trainee
Karl Brophy ... carpenter
Dawn Browne ... model making technician
Karl Buckley ... plasterer
Dermot Butler ... carpenter
Megan Byrne ... standby props trainee
Adrien Camus ... greens: French Unit
Mathilde Caro ... construction grip: French Unit
Gerry Carroll ... stagehand
Benjamin Cassagne ... greens: French Unit
Ciaran Cawley ... carpenter
John Cawley ... carpenter
Christophe Chagnaud ... patine painter: French Unit
Laurent Chalmandrier ... senior carpenter: French Unit
Ciaran Clancy ... rigger
Robert Clarke ... model maker
Joseph Clifford ... stagehand (as Joseph Michael Clifford)
Derek Coade ... carpenter
Gay Coates ... carpenter
Louise Collignon ... assistant standby painter: French Unit
Benjamin Colombat ... greens: French Unit
Karl Colson ... greensman
Karl Connelly ... model maker
Lez Connolly ... supervising plasterer
Stephen Cooke ... stagehand
Ivan Coster ... carpenter
William Coster ... carpenter
Rory Coughlan ... carpenter / standby carpenter
Stephen Coughlan ... plasterer
Arnaud Courteix ... operational props: French Unit
David Cowley ... stagehand
Alan Coyne ... plasterer
Sebastian Crawshaw ... greensman
Stuart Crinnion ... carpenter
Jean-Philippe Da Benta ... construction grip: French Unit
Kevin Daly ... carpenter
Sam Davies ... dressing prop
Sean Day ... plasterer
Clodagh Deegan ... drapes assistant
Marina Delajudie ... set decoration assistant: French Unit
Antoine Delannoy ... plasterer: French Unit
Sabine Delouvrier ... senior set decorator assistant: French Unit
Carine Demongueres ... set designer: French Unit
Colas Devauchelle ... greens: French Unit
Angela Devine ... dressing prop trainee
Thomas Dodon ... greens: French Unit
Mark Dodwell ... head digital sculptor
Martin Donahoe ... carpenter
Shane Donnelly ... stagehand
Ian Doyle ... carpenter
Stephen Doyle ... plasterer
Norman Duff ... painter
Richard Duignan ... carpenter
Caoimhe Dunn ... model maker
John Dunne ... dressing props
David Dupont ... standby greens: French Unit
Sylvain Duprat ... greens: French Unit
James Carter Durbin ... carpenter
Nathan Duval ... dressing props assistant: French Unit
Xavier Duval ... standby greens: French Unit
Sirine Désiré-Le Bricon ... operational props: French Unit (as Sirine Désiré-Le Bricon)
Billy Edwards ... standby art director
Laura Elston ... petty cash buyer (as Laura Elson)
Tilly Erwan ... dressing props: French Unit (as Erwan Tilly)
Pauline Faisant ... sculptor: French Unit
Harry Fallover ... model maker
David Fanning ... rigger
Gerry Farrell ... rigger
Michael Farrell ... stagehand
Julien Fath ... standby props assistant: French Unit
Mélanie Fernandez ... greens: French Unit
Emilie Ferrenq ... set decoration buyer: French Unit (as Émilie Ferrenq)
Charly Finck ... construction grip: French Unit
Kris Finnerty ... model maker
Philip Flynn ... carpenter
Clive Foley ... stagehand
Scott Forsythe ... dressing prop
Pascal Foulonneau ... dressing props: French Unit
Til Frohlich ... draughtsperson
Pauric Gallagher ... dressing prop trainee
Antoine Garnier ... construction grip: French Unit
Frédéric Garrone ... construction buyer: French Unit
Jean-Marie Gatin ... dressing props assistant: French Unit
Lucile Gauvain ... graphic artist: French Unit
Joseph Gaynor ... hod painter
Neville Gaynor ... master painter
Jean Marc Gelin ... senior carpenter: French Unit (as Jean-Marc Gelin)
Peter Geoghean ... standby plasterer
Fabien Georges ... patine painter: French Unit
Nicolas Germain ... additional painter: French Unit
Bruno Germond ... welder: French Unit
Dennis Grant ... apprentice plasterer
Lee Guckian ... dressing prop (as Lee Guickian)
Sofiane Guerreau ... construction grip: French Unit
Steph Guerreau ... construction manager: French Unit (as Stéphane Guerreau)
Delphine Guichard ... painter: French Unit
Christelle Guillerm ... painter: French Unit
Anthony Gunning ... standby rigger
Rosie Haliwell ... dressing prop (as Rosie Halliwell)
Darren Hamilton ... stagehand
Keiji Hatano ... painter: French Unit
Carl Hautz ... carpenter
Rhonwen Hayes ... painter
Adam Henderson ... model making trainee
James Hennessy ... rigger
Mick Heslin ... dressing prop
Yannick Heuveline ... senior carpenter: French Unit
Andrea Hobbs ... drapes trainee
Jade Hogan ... model making trainee
Roger Holden ... head greensman
Will Holden ... hod greensman
Neil Hornshaw ... assistant property master
Muireann Howley ... art department assistant
Antonin Huet Calafat ... dressing props: French Unit (as Antonin Huet)
Lynne Huitson ... set decoration consultant
Martin Hunter ... carpenter
Linda Hyland ... construction admin
Clare Hynes ... assistant buyer
Alexis Imbert ... standby props assistant: French Unit
Christophe Inizan ... senior carpenter: French Unit
Ludovic Jardiné ... flag man: French Unit
Wyn Jenkins ... chargehand prop maker
John Johnston ... plasterer
Thibaut Josserand ... picture animal manager: French Unit
Juliette Kasmi ... painter: French Unit
David Keegan ... carpenter
Jason Kelly ... stagehand
Neil Kelly ... carpenter
Stephen Kelly ... chargehand greensman
Tony Kelly ... stagehand
Wendy Moore Kelly ... painter (as Wendy Moore)
Dareina Kennedy ... drapes trainee
Ronan Kennedy ... chargehand standby props
Shay Kennedy ... dressing prop trainee
Taine King ... art department coordinator (as Táine King)
Mark Kinsella ... plasterer
Julia Klein ... dressing prop maker
Fabrice L'Hereec ... senior carpenter: French Unit (as Fabrice L'Héréec)
Guy Lacroix ... head carpenter: French Unit
Alan Lambert ... scenic shield & banners painter
Sam Lambert ... assistant scenic painter
Jack Lamon ... stagehand
Benjamin Lamps ... dressing props: French Unit
Simon Lane ... dressing prop
Tom Lane ... dressing prop
Kiowa Le Clec'h ... art department assistant: French Unit
Laurent Le Corre ... operational props: French Unit
Quentin Le Mao ... construction grip: French Unit
Fabien Le Ruyet ... dressing props: French Unit
Célia Lecomte ... painter: French Unit
Jeanne Lecrivain ... set decorator assistant: French Unit
David Lee ... carpenter
Frankie Leeming ... dressing prop
Martin Leon ... greensman
Julie Lespinasse ... set decoration runner: French Unit
Vanessa Levet ... set decoration assistant: French Unit
Catherine Little ... standby painter: French Unit
Éna Lochrin ... model making technician
Ludovic Loisy ... greens: French Unit
Chloé Lombardo ... painter: French Unit
Daniel Lyons ... painter
Colleen MacLeod ... production buyer
Nicky MacManus ... construction coordinator
Paul Magee ... carpenter
Patrick Maher ... stagehand
Valerie Maldiney ... drapes trainee
Yann Malik ... construction grip: French Unit
Régis Marduel ... flag man: French Unit
Damien Marin ... greens: French Unit
Corinne Martin ... patine painter: French Unit
Navarro Matthias ... carpenter: French Unit (as Mathias Navarro)
Tom McCarron-Shipman ... prop maker
Keith McCarthy ... dressing prop trainee
Damon McConville ... dressing prop
Adam McCreight ... property master
John McDaid ... carpenter
James McDougall ... dressing prop trainee
Jonathan McGonnell ... concept artist
Martha McHale ... drapes assistant
Feargus McHugh ... construction supervisor
Ronan McHugh ... stagehand (as Rónán McHugh) / stagehand
Ciara McKenna ... petty cash buyer / set decoration coordinator
Nuala McKernan ... props coordinator
Eleonora McNamara ... model maker
Jean-Marc Mercier ... dressing props assistant: French Unit
Philippe Meynard ... head painter: French Unit
Michael Miley ... carpenter
Jean-Christophe Minfray ... chargehand dressing props: French Unit
MJ Moan ... art department trainee
Robert Molloy ... greensman
Fergus Monahan ... plasterer
Emmanuel Monier ... assistant construction buyer: French Unit
Phillip Mooney ... stagehand
Vincent Moreau ... assistant construction grip: French Unit
Guillaume Moretto ... assistant standby carpenter: French Unit
Joe Morrison ... standby stagehand
Christine Mouchard ... art department coordinator: French Unit
Sharon Murdoch ... drapes assistant
Dean Murphy ... apprentice plasterer
Ellie Murphy ... armoury buyer
Gavin Murphy ... assistant art director
Jimmy Murphy ... plasterer
Michael Murphy ... operational charge hand prop
Mike Murphy ... operational chargehand props
Andrew Murray ... stagehand
Gary Murray ... greens trainee
Hannah Murray ... model making technician
Joe Murray ... carpenter
Karl Murray ... carpenter
Richard Murray ... carpenter
Margaux Mémain ... greens: French Unit (as Margaux Memain)
Antoine Nguyen ... dressing props assistant: French Unit
Muriel Nicolle ... sculptor: French Unit
Alfie Nobes ... greensman
Robert Nolan ... model maker
Anthony Nugent ... chargehand dressing props
Dan Nugent ... dressing prop trainee
Francesca O'Brien ... assistant model maker
James O'Brien ... model maker
Andrew O'Donoghue ... assistant art director
Daniel O'Flaherty ... standby props
Anthony O'Keefe ... painter
Tim O'Keefe ... greensman
Ann Heffernan O'Mahony ... drapes trainee
Paul O'Neill ... stagehand
Michael O'Reilly ... carpenter
Fionnula O'Toole ... drapes trainee
Richard O'Toole ... greensman
David Oldham ... construction supervisor
Benjamin Ollivier ... dressing props assistant: French Unit
Aurore Patrone ... draper: French Unit
Jean-Yves Patte ... home economist: French Unit
Christophe Petrot ... patine painter: French Unit (as Christophe Pétrot)
Antoine Peyret Lacombe ... greens: French Unit (as Antoine Peyret-Lacombe)
Joe Phelan ... greens trainee
Simon Phil ... assistant construction grip: French Unit
Marion Picard ... props buyer
Ciaran Pidgeon ... greens trainee
Cédric Pieri ... greens: French Unit
Afke Pieterse ... greens trainee
Ronan Potts ... stagehand
Sophie Powell ... lead graphic designer
Finlay Power ... rigger
Sébastien Pressigout ... senior carpenter: French Unit
Nathanaël Proupain ... operational props: French Unit
Elodie Pujol ... patine painter: French Unit (as Élodie Pujol)
Tony Putt ... hod plasterer (as Anthony Putt)
Carly Quigley ... drapes assistant
John Quilty ... dressing prop
Aoife Quinn ... graphic designer
Anna Rackard ... draughtsperson
Théo Raimbaux ... construction grip: French Unit
Alma Remion ... assistant set designer: French Unit
Brigitte Renard ... sculptor: French Unit
Gerard Richardson ... painter
Olivier Richarth ... dressing props assistant: French Unit
Frédéric Rigaud ... patine painter: French Unit
Olivier Robert ... senior carpenter: French Unit
Jean-Baptiste Rodet ... leadman: French Unit
François Roux ... head sculptor: French Unit
Matthew Rowe ... prop making workshop manager
Shanagh Ryan ... trainee draughtsperson
Mary Saisselin ... set designer: French Unit
Jérémy Sanfourche ... dressing props assistant: French Unit
John Scully ... stagehand
Jack Shanahan ... flags coordinator
Maeve Shiels ... model making trainee
Victor Smyth ... carpenter
Ireneusz Spiewak ... senior carpenter: French Unit
Jim Stanes ... specialist props painter/sign writer
Serge Stephan ... sculptor: French Unit
Brendan Stephens ... painter
Thomas Stevens ... painter
Roland Stevenson ... head specialist model maker
Jack Strong ... operational props trainee
Lorcan Sweeney ... greens trainee
Ellen Taite ... greens trainee
Octavio Tapia ... chargehand dressing props: French Unit
Nina Taraud ... dressing props assistant: French Unit
Paul-Emmanuel Terriere ... chargehand dressing props: French Unit
Anne Marie Tobin ... food stylist
Zach Tobin ... dressing prop
Loiez Touzé ... dressing props: French Unit
John Paul Trophy ... plasterer
Roxanne Tubiana ... art department accounts assistant: French Unit
Jil Turner ... set decoration advisor
Herrade Ulrich ... dressing props assistant: French Unit
Stephen Usher ... carpenter
Myriam Valet ... sculptor: French Unit (as Myriam Eddy Valet)
Yoann Varin ... construction grip: French Unit
Louis Vercraene ... senior carpenter: French Unit
Benjamin Vermot ... head plasterer: French Unit
Joe Vettese ... modeller
Gérald Alexandre Viard ... Set Driver Assistant
Florence Vincent ... home economist: French Unit
Sophie Vincent ... painter: French Unit
Brian Wallace ... Dressing props
Ian Wallace ... operational props
Jack Wallace ... operational props trainee
Hugo Walsdorff ... construction grip: French Unit
Jim Walsh ... flag pennant chargehand
Jérôme Wargnier ... set decoration buyer: French Unit
Graham Waters ... construction supervisor
Brian Watson ... stagehand
Dom Weisz ... mould maker
Terence Wellings ... rigging supervisor
Jean-Luc Whisker ... patina painter: French Unit
Daniel J Wiggins ... assistant props storeman (as Daniel Wiggins)
Ailsa Williams ... assistant graphics designer
Arnaud Ahier ... chief carpenter (uncredited)
Damien Boissier ... storeman (uncredited)
Dawn Browne ... model maker (uncredited) / props model maker technician (uncredited)
Gonnot Greene Charlotte ... assistant art director (uncredited)
Pascal Chevé ... plasterer department head (uncredited)
Jon Colson ... greens chargehand (uncredited)
Patricia Douglas ... graphic designer (uncredited)
Garance Fligny ... painter (uncredited)
Rhiannon Fraser ... calligrapher (uncredited)
Armes Garcia ... additional sword maker (uncredited)
Erin Hermosa ... scenic artist (uncredited)
James Iovino ... moulder (uncredited)
Dave Kavanagh ... props (uncredited)
Ghizlane Maatof ... store man (uncredited)
Attilio Medda ... calligrapher (uncredited)
David Packard ... scenic artist (uncredited)
Emma Rosling ... junior assistant set decorator (uncredited)

Sound Department

Edit
Hugo Adams ... foley supervisor
Adam Armitage ... sound effects editor
Claire Bernengo ... boom operator: French Unit
Daniel Birch ... sound mixer
Stéphane Bucher ... sound mixer
Aran Clifford ... assistant sound editor
Michael Fentum ... sound designer
Oliver Ferris ... foley artist
David Giammarco ... re-recording mixer
Tim Gomillion ... sound recordist
Dawn Gough ... sound effects editor
David Grimaldi ... sound effects editor
Sue Harding ... foley artist
Sophia Hardman ... foley editor
James Harrison ... sound designer
Richard Hetherington ... boom operator
Joe Jackson ... assistant sound editor (as Jo Jackson)
Harry Jones ... sound mix technician: Twickenham Studios
Vic Kaspar ... ADR mixer
Andrea King ... foley artist
Skip Longfellow ... assistant sound editor
Paul Massey ... re-recording mixer
Naoise Meegan ... sound trainee
Adam Mendez ... foley mixer (as Adam Méndez)
Agathe Michaud ... utility sound
William Miller ... re-recording mixer
Sean O'Toole ... boom operator
Kevin Penney ... foley editor
Jérôme Rabu ... key boom operator: French Unit
Tom Sayers ... sound effects editor
Bill Stein ... re-recording engineer
Oliver Tarney ... sound designer / supervising sound editor
Rachael Tate ... supervising dialogue & adr editor
Mario De Socio ... adr recordist (uncredited)
Dan Turner ... mix technician: Twickenham Studios (uncredited)
Can Yesilyurt ... sound mixer (uncredited)

Special Effects by

Edit
Tony Barnes ... special effects workshop technician
Robbie Bevis ... special effects lead senior floor technician
Archie Bones ... assistant special effects technician
Jean-Louis Bonnet ... special effects foreman: French Unit (as Jean-Louis Bonnet)
Florin Daniel Catrinoiu ... special effects modeller: Horse Rigs (as Florin Catrinoiu)
Tom Coyne ... special effects senior floor technician
Laura Davidson ... special effects coordinator
Laura Davison ... special effects buyer
Thomas Demarez ... special effects technician: French Unit
Roberto DiCamillo ... special effects buyer: French Unit
Christophe Domenjoud ... special effects floor technician: French Unit
Mark Douglas ... special effects technician
Martin Dupont-Domenjoud ... special effects floor technician: French Unit
Karine Ebert ... special effects office assistant: French Unit
Jerome Ellis ... snow effects technician
Mike Evans ... snow effects technician
Martin Fitzpatrick ... special effects technician
Alex Freeman ... special effects senior floor technician
Atilla Fulop ... special effects technician: French Unit
François Gaubert ... special effects construction designer: French Unit
Szilard Gergely ... special effects lead senior prep technician: Horse Rigs
Raquel Guirro ... prosthetics technician: Creatures Inc
Killian Harper-Derôme ... special effects technician: French Unit
Greg Hawkins ... snow technician
Lola Hequily ... special effects plasterer: French Unit
Conor Hockley ... special effects workshop assistant
Clive Hopson ... snow effects technician
Mark Howard ... special effects senior floor technician
Loup Hubin ... special effects technician: French Unit
Philippe Hubin ... special effects technical advisor: French Unit
Stephen Hutchinson ... special effects senior technician
Charlie Jowers ... special effects workshop technician
Paul Kelly ... special effects lead senior workshop technician
Anne Lacheiner-Kuhn ... snow effects technician (as Anne Kuhn)
Valentin Lagadec ... special effects fireman: French Unit
Alex Landrum Jr. ... snow effects technician (as Alex Landrum)
Denis Le Doyen ... special effects foreman: French Unit
Jon Llewellyn ... snow effects technician
Tom Locke ... special effects technician
Jean-Christophe Magnaud ... special effects supervisor: French Unit
Vincent Magnaud ... special effects technician: French Unit
Mike March ... special effects floor technician
Kieran McCallum ... special effects rigger
Jason McCameron ... special effects workshop co-supervisor
David McGeary ... special effects senior prep technician (as Dave McGeary)
Steve McLaughlin ... snow effects technician
Tom Mcloughlin ... special effects prep technician
Humphrey Mellish ... snow effects technician
Olivier Nguyen ... special effects floor technician: French Unit
Christophe Niaux ... special effects technician: French Unit
Dafydd Meirion Owen ... special effects technician (as Dafydd Owen)
Simon Parker ... special effects senior design technician
Max Penn ... assistant special effects technician
Stefano Pepin ... special effects supervisor
Nick P. Phillips ... special effects lead senior prep technician (as Nick Phillips)
Frank Pitussi ... special effects floor technician: French Unit
Guy Powis ... snow effects technician
Philippe Quinet ... special effects fireman: French Unit
Amy Rundell ... snow effects technician
Cedric Sageot ... special effects fireman: French Unit
Stephen Shelley ... snow effects technician (as Steve Shelley)
Benoît Squizzato ... special effects foreman: French Unit (as Benoit Squizzato)
Richard Stanbury ... special effects floor supervisor
Jean-Yves Thoreau ... special effects blacksmith: French Unit
Mona Vettorel ... special effects technician: French Unit
Bennett Warden ... special effects technician
Jonathan Zenenski ... special effects technician: French Unit
Kevin Bitters ... lead senior technician (uncredited)
Joshua Gallagher ... special effects department covid representative (uncredited)
Ryan McNeill ... special effects senior technician (uncredited)
John Schofield ... snow effects technician (uncredited)
Juan Serrano ... special effects workshop technician: Creatures Inc. (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Aurelia Abate ... bidding producer: Mikros (as Aurélia Abate)
Anastasios Agiakatsikas ... digital artist: MPC
Ajesh.k.t ... prep supervisor
Erwan Andrieux ... digital artist: Mikros
Khan Arbaz ... digital artist: MPC (as Arbaz Khan)
Jose Armengol ... visual effects texture photographer
Balabaskarachandran Arun ... digital compositor
Sivakumar Arunachalam ... digital artist: MPC
Vivek Aurora ... visual effects production: MPC (as Vivek Arora)
Ed Babb ... digital matte painter
Jagdish Babu ... digital artist: MPC
Adrien Bardou ... digital artist: Mikros
Rutvij Barot ... digital artist: Mikros
Gunjan Baruah ... digital artist: Mikros
Adrien Bauve ... digital artist: Mikros
Béatrice Bauwens ... visual effects head: Mikros
Romain Bavent ... compositing supervisor: Mikros
Clément Beaubert ... digital artist: Mikros
Jeremy Beaulieu ... visual effects production: Mikros
Norman Bishop ... digital artist: Mikros
Anupam Biswas ... digital artist: MPC / digital compositor
Yann Blondel ... visual effects supervisor: Mikros
Benjamin Boisgard ... digital artist: Mikros
Gary Brozenich ... production visual effects supervisor
Thibault Bunoust ... digital artist: Mikros
Billy A. Campbell ... visual effects editor
Antoine Carlon ... head of cg: Mikros
Clint Carlton ... texture and look development artist
Tom Carter ... visual effects texture photographer
Prafull Chauhan ... Key Lighting Artist
Abhijeet Chavan ... digital artist: MPC
Valmik Chavan ... digital artist: Mikros
Daniel Chemtob ... visual effects production: MPC
Estelle Chesneau ... digital artist: Mikros
Akshay Singh Chouhan ... digital artist: MPC (as Akshay Chouhan)
Pascal Clement ... Digital Compositor: MPC
Nicolas Du That Co ... digital artist: Mikros
Robert Collier ... digital artist: MPC
Vincent Coni ... digital artist: Mikros
Christophe Courgeau ... environment supervisor: Mikros (as Christophe 'Tchook' Courgeau)
Aileen Creedon ... visual effects production assistant
Irène Cunat ... digital artist: Mikros
Guillaume Dadaglio ... digital artist: Mikros
Dhruvkumar Dadhaniya ... digital artist: Mikros (as Drunkumar Dadhaniva)
Lucas De La Torre ... tv campaign graphics
Guillaume Depierre ... digital artist: MPC
David Derail ... visual effects production: MPC
Cindy Deringer ... visual effects production manager: MPC
Simon Descamps ... head of production: Mikros
Philippe Desfretier ... digital artist: Mikros
Prakash Deshatti ... digital artist: Mikros
Sarang Deshpande ... digital artist: MPC
Jeffrey James Dewar ... digital artist: MPC (as Jeffrey Dewar)
Steve Ditchburn ... visual effects production: MPC
Aakanksha Dubey ... visual effects production: Mikros (as Aakanksha S. Dubey)
Vianney Durieux ... digital artist: Mikros
Charles-e Farkas ... digital artist: Mikros (as Charles Farkas)
Jessica Ferry ... digital artist: Mikros
Garry David Frost ... senior visual effects coordinator
Nelson Gabriel ... digital artist: Mikros
Shivakumar Gaddy ... digital artist: MPC
Amol Ajit Gaikwad ... digital artist: Mikros
Mathieu Gaspard ... digital artist: Mikros
Avirup Ghosh ... digital artist: MPC
Julien Giami ... digital artist: Mikros
Léa Gonzalez ... digital artist: Mikros
Christina Graham ... visual effects executive producer
Floriane Greneche ... digital artist: Mikros
Pierre Guilpain ... digital artist: MPC
Srikanth Guram ... digital artist: MPC (as Srikanth Gurram)
Chad Jonathan Hall ... digital artist: MPC (as Chad Hall)
Bastien Halter ... digital artist: Mikros
Rick Harris ... 3d digital scanning artist: Clear Angle Studios
Ian Hartman ... digital artist: MPC
Dana Hickey ... Layout Artist
Sharan Kumar Hosur ... digital artist: Mikros
Satish Jadhav ... digital artist: Mikros
Vishal Jadhav ... digital compositor: MPC
Ayush Jain ... Senior Compositor: MPC
Sovan Jana ... digital artist: Mikros
Hugo Jaulin ... digital artist: Mikros
Cédric Jeanne ... digital artist: Mikros
Helen Judd ... visual effects producer
Nikhil Kadam ... digital artist: MPC
Undela Kameswarareddy ... digital artist: MPC
Bhardwaj Karthik ... digital artist: Mikros (as Karthik Bhardwaj)
Rahul Kewlani ... digital artist / digital artist: Mikros
Zafar Khan ... digital artist: MPC
Alamgir Khandaker ... 2d supervisor: MPC
Ivan Khomenko ... digital artist: MPC
Areti Ashok Kumar ... digital artist: Mikros
Arun Kumar ... digital artist: MPC
Mukesh Kumar ... digital artist: MPC
Nikhil Kumar ... digital artist: Mikros
Vadivel Kumarasami ... digital artist: MPC
Ange Labbé-Dulude ... visual effects production: MPC (as Ange Labbedulude)
Yann Lagoutte ... digital artist: Mikros
Laurent Launes ... digital artist: Mikros
Brice Leclert ... visual effects production: Mikros
Oscar Lecointre ... visual effects production: Mikros
Alan Ledger ... digital artist: MPC
Eric Lemains ... digital artist: Mikros
Marie Levasseur ... visual effects artist
Kieran Lim ... digital artist: MPC
Jonathan Linchet ... visual effects production: MPC
Ting Liu ... digital artist: MPC
Miguel Angel Lizarraga Hijar ... digital artist: MPC (as Miguel Lizárraga Híjar)
Nathan Lucas ... digital artist: Mikros
Murali M. ... digital artist: MPC
Louis Maero ... digital artist: Mikros
Lancelot Maestrini ... digital artist: Mikros
Pavan Mallaiah ... digital artist: Mikros
Prasharay Mandra ... digital artist: Mikros
Srikanth Mangipudi ... digital artist: MPC
Sushovan Manna ... digital artist: MPC
Nandini Manohar ... Visual Eff ects Production
Julie Marceau ... visual effects production: Mikros
Saad Masalkar ... digital artist: MPC
Garth McIntosh ... digital artist: MPC
Niamh McKenna ... data wrangler
Alasdair McNeill ... compositor: Host VFX
Gurel Mehmet ... art director: MPC
Steven Messing ... visual effects art director
Olivia Miciuda ... digital artist: Mikros
Snehal Mohapatra ... digital artist: MPC
André Monteiro ... digital artist: Mikros
Reuben Montgomery ... digital compositor
Vikrant More ... digital artist: MPC
Louis Morisset ... digital artist: MPC
Vishal Mote ... digital artist: MPC
Rohan Mukherjee ... digital artist: MPC
Manojkumar Muthukrishnan ... digital artist: MPC
Rajeev Muthyalu ... visual effects production: MPC
Magesh N. ... digital artist: MPC
Devendra Naghate ... digital artist: MPC (as Devendra Nagathe)
Jenne Sreekanth Naidu ... Lead Compositor
Srikanth Naidu ... digital artist: MPC (as Sreekanth Naidu)
Rudresh Naik ... digital artist: Mikros (as Rudesh N Naik)
Pratik Mukherjee Nanai ... digital artist: MPC (as Pratik Mukherjee)
Rahul Nath ... visual effects production: MPC
Gangadhar Navale ... digital artist: MPC
Alice Neichols ... visual effects coordinator: Mikros
Jessica Norman ... visual effects supervisor
Barra O'Connor ... visual effects production assistant
Joanna O'Malley ... visual effects assistant coordinator
Matthew Ovens ... cg supervisor: MPC
Soumik Subhash Paddar ... digital artist: MPC (as Soumik Poddar)
Someshwar Pandey ... digital artist: prep artist
Sonal Pandit ... digital artist: MPC
Sivapranav Panicker ... visual effects production: MPC (as Sivaprayag Panicker)
Benjamin Patterson ... digital artist: MPC
Dan Pearson ... lead data wrangler
Julien Pierret ... digital artist: Mikros
Aishwarya Pillay ... digital artist: MPC
Nibinraj Pk ... digital artist: MPC
Keshavananda Polavarapu ... digital artist: Mikros
Kristina Prilukova ... visual effects producer: Mikros
Skye Radies ... visual effects producer: MPC
Sébastien Raets ... visual effects supervisor: MPC (as Sebastien Raets)
Mahendrakar Raghunath ... digital artist: MPC
Palle Ranjith Kumar ... digital artist: MPC
Manohara Rao ... digital artist: MPC
Vishvesh Rathod ... visual effects production: Mikros
Raghu P. Ravichandran ... digital artist: Mikros (as Raghu Prasad Ravichandran)
Thomas Revidon ... digital artist: Mikros
Coralie Risse ... digital artist: Mikros
Mark Robinson ... cg supervisor: Mikros
Preetam Saha ... digital artist: MPC
Rahul Saha ... Senior Compositor
Enzo Salinie ... visual effects production assistant
Jean-Baptiste Scraire-Gingras ... visual effects editor
Sajith Sethumadhavan ... digital artist: Mikros
Albin Siby ... digital artist: Mikros
Basannt Raj Singh ... digital artist: MPC
Purab Singh ... digital artist: Mikros
Shane Smith ... imaging engineer
Abhijith K. Soman ... digital artist: MPC
Rohit Suryawanshi ... key compositing artist: MPC
Eric Tetreault ... digital compositor
Prasanna Vantagodi ... digital artist: Mikros (as Prasanna S Vantagodi)
Saurav Varma ... visual effects coordinator
Sai Prudhvi Vempati ... digital compositor
Ayyappadas Vijayakumar ... visual effects production: MPC
Luis Villegas ... 2d supervisor: MPC
Haijing Wang ... digital artist: MPC
Alison Wightman ... visual effects production: Mikros
Krishna c Athul ... digital resource analyst (uncredited)
Carlos Aviles ... imaging engineer: MPC (uncredited)
Alannah Belanger ... visual effects central production manager: MPC (uncredited)
Debabrata Chatterjee ... texturing & lookdev artist (uncredited)
Devrishi Chatterjee ... compositing supervisor: MPC (uncredited)
Thomas Clary ... visual effects bidding producer: MPC (uncredited)
Joseph B. Conmy IV ... visual effects executive (uncredited)
Kendell Darian Copeland ... layout artist (uncredited)
Marcellino D'Avino ... digital compositor (uncredited)
Bhardwaj Divyanshu ... visual effects artist (uncredited)
Joss Flores ... postvis supervisor: Host VFX (uncredited)
Curtis Froud ... junior artist (uncredited)
Stuart Gardiner ... visual effects artist/lidar technician (uncredited)
Mohamed Ghouse ... senior compositor: MPC, Montreal (uncredited)
Prakash Goyal ... visual effects artist (uncredited)
Akshay Gs ... software analyst: MPC (uncredited)
Daniel Hazeltine ... visual effects artist: Clear Angle Studios (uncredited)
Arunan Kannan ... software analyst: MPC (uncredited)
Ryan Lalonde ... senior production operations engineer (uncredited)
Martina Lauria ... digital compositor (uncredited)
Marco Lee ... environment capture: Drone Pilot (uncredited)
Irshad Patel ... digital compositor: MPC (uncredited)
Nived Patil ... matchmove artist (uncredited)
Montserrat Ramirez ... Lighting Artist: MPC (uncredited)
Laura Sanchez Acosta ... digital compositor: Host VFX (uncredited)
Kranti Sarma ... head of studio: MPC (uncredited)
Smijith Sathian ... digital resource administrator: mpc films (uncredited)
Cathy Shaw ... visual effects artist (uncredited)
Doug Spilatro ... visual effects artist (uncredited)
Musumuru Sudhasrinivas ... visual effects artist (uncredited)
Wilson Tang ... digital restoration (uncredited)
Rohan Tirkey ... compositor: MPC India (uncredited)
Ramakanth Venukanti ... digital artist: MPC (uncredited)
Ayyappadas Vijayakumar ... visual effects editor: MPC (uncredited)
Hazel Weatherall ... 3d scanning digital artist (uncredited)

Stunts

Edit
Charles Allan ... stunts
Finn Allan ... stunts
John Allan ... stunts
Boyan Anev ... stunts (as Boian Anev)
Asen Asenov ... stunts
Mark Atkin ... stunts
Elsie Barry ... stunts
Jj Battell ... stunts
Sylvain Beaubiac ... stand-in: Marton Csokas, French Unit
Roman Beguns ... stunts
Lemuel Black ... stunts
Aaron Blackman ... assistant stunt rigger
Patrick Boles ... horse rider
Elvis Suhadolnik Bonesso ... stand-in: Matt Damon
Lucas Breathnach ... stunts
David Burns ... stunts
Aoife Byrne ... stunts
Patrick Capaloff-Fowler ... stunts
Graeme Carlyle ... stunts
Una Carroll ... stand-in: Harriet Walter
Georges Celestin ... stand-in: Adam Driver, French Unit (as Antoine Couderc)
Nicole Chapman ... horse department coordinator
Mike Collin ... horse rider
Emma Condren ... stunts
Fionn Condren ... stunts
Joe Condren ... stunts
Patrick Condren ... stunts
Torin Condren ... stunts
Philip Condron ... stunts
Jordan Coombes ... stunt performer
James Cosgrave ... stunts (as James 'Jay' Cosgrove)
Darron Costello ... stunts
Ben Cox ... horse rider
Christopher Cox ... stunts (as Chris Cox)
Tomas Datin ... horse rider
Jack Daynes ... stunts
Ivan de Wergifosse ... stunts
Charles Delaunay ... assistant horse master
Ivan Baena Delgado ... stunts (as Iván Baena Delgado)
Francis Devenney ... stunts
Peter Dillon ... stunts
Ángel Luis Dorado ... stunts (as Torta Angel Luis Dorado Buiza)
Chris Dowling ... stunts
Craig Dowson ... horse rider
Cody Duffy ... horse rider
James Edlin ... stunts
Jack English ... stunts
Dan Euston ... stunts
David Flynn ... stunts
Damien Foran ... stand-in: Ben Affleck
Adam Francis ... assistant horse master
Vladimir 'Furdo' Furdik ... stunts (as Vladimir Furdik)
Eduardo Gago Muñoz ... stunt double: Matt Damon
Genadiy Ganchev ... stunts
Michèle Garrigue ... stand-in: Harriet Walter, French Unit
Angel Gomez ... stunts
Dylan Burgess Grant ... stand-in: Adam Driver
Michael Hanna ... stunts
Lawrence Hansen ... stunts
James Harris ... stunts
Ian Haupt ... stunts
Conor Hegarty ... stunts
Mick Holland ... stunts
Callum Hook ... stunts
Viktor Hristov ... stunts
Samuel Icasto ... stunts (as Samuel Icasto Alvarez)
Radoslav Ignatov ... stunts
Ivan Iliev ... stunts
Tsvetolyub Iliev ... stunts
Ilian Imanoilov ... stunts (as Ilyan Emanoilov)
Rob Inch ... stunt coordinator
Genko Ivanov ... stunts
Ronan Kearns ... stunt rigger
Stephen Kellett ... stunts
Ivan Kostadinov ... stunts
James Lawlor ... stunts
Sarah Lawrence ... stunt department office coordinator
Nic Lee ... horse rider
Hervé Lessenne ... stand-in: Nathaniel Parker, French Unit
Phil Lonergan ... stunts
Catherine Lundon ... stunts
John Macdonald ... stunts
Clark Malone ... stand-in: Matt Damon, French Unit
Georgi Manchev ... stunts
Jacob Martin ... horse rider
Guillaume Marty ... stand-in: Matt Damon, French Unit
Stiliyan Mavrov ... stunts
Rory McAuley ... stunts
Jason McCabe ... master saddler
Graeme McEwan ... stunts
Lawrence McLachlan ... stunts
Trayan Milenov-Troy ... fight coordinator (as Troy Milenov)
Eddie Mohan ... stunts
Rachel Morgan ... stand-in: Jodie Comer
Yeray Morillas ... stunts
Duncan Morris-Metcalfe ... stunts
Richard Mulcahy ... stunts
John Mulvey ... stunts
Luka Nagys ... stunts
Nora Nagys ... stunts
Daniel Naprous ... horse master (as Dan Naprous)
Daren Nop ... stunts
Eoin O'Flaherty ... stunts
Ciaran O'Grady ... stunts
Michelle O'Loughlin ... stunts
Donal O'Shea ... stunts
Gary Parr ... horse rider
Miquel Parrilla ... horse rider
Calum Paul ... stunts
Lucile Perez ... stand-in: Jodie Comer, French Unit (as Lucile Briegel Pérez)
Ryan Pirie ... stunts
Chris Ramsay ... stunts
Victor Rangelov ... stunts (as Viktor Rangelov)
Marc Redmond ... stunts
Darragh Rice ... stunts
Zach Roberts ... stunts
Florian Robin ... assistant stunt coordinator
Douglas Robson ... stunts (as Doug Robson)
Jayson Roche ... stunts
Tony Sautier ... stand-in: Ben Affleck, French Unit
Dereck Shipway ... stunts
Stefan Shopov ... stunts
Vasil Simeonov ... stunts
Jordan Smith ... horse trainer
James Stewart ... stunts
Bryan Stobie ... stunts
Brendan Swan ... stunts
Dan Thomas ... stunt rigger
Liam Thompson ... stunts
Brodie Toriati ... stunts
Raicho Vasilev ... stunts (as Raycho Vasilev)
Stoyanov Vencislav ... stunts (as Vencislav Stoyanov)
Tihomir Vinchev ... stunts (as Tihomir Nokolaev Vinchev)
Rachel Walker ... stunts
Jules Wallace ... stunts (as Julian Wallace)
Alan Walsh ... stunts
Chris White ... horse trainer
Martin White ... stunts
William Willoughby ... stunts (as Will Willoughby)
Lenny Woodcock ... stunts
Lewis Young ... stunts
Ricardo Cruz Jr. ... stunt performer (uncredited)
Joanne Hall ... core stunts pa (uncredited)
Adrián Hidalgo ... stunts (uncredited)
Samuel Icasto ... stunt performer (uncredited)
Ramón Jiménez ... stunt rider (uncredited)
Danko Jordanov ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Jean-Bertrand Augendre ... helium balloon technician: French Unit
Alexia Barroso ... camera trainee
Ciarán Barry ... camera operator: "b" camera
Christophe Bassoulet ... electrician: French Unit
Louisa Bazin ... video playback trainee: French Unit
Berto ... camera operator: "d" camera, French Unit
Jean-Luc Bezeau ... key rigging grip: French Unit
Adrien Blachère ... digital imaging technician: French Unit
Stéphane Bourgoin ... gaffer: French Unit
David Boyle ... second assistant camera: "a" camera
Liam Byrne ... digital imaging technician assistant
Olivier Caroff ... generator operator: French Unit
Fionn Comerford ... camera operator
Laurent Coudoux ... helium balloon technician: French Unit
Jarvis Coxwell ... assistant video assist operator
James Culloty ... digital imaging technician assistant
Adam Dale ... drone camera operator: French Unit
Etienne Dang ... second assistant camera: "e" camera, French Unit (as Étienne Dang)
Thomas de Chenevarin ... drone technician: French Unit
Thibault de Saint André ... electrician: French Unit (as Thibault de Saint Andre)
Richard Deering ... camera trainee
Pascal Delaunay ... key grip: French Unit
Mathieu Dequirot ... best boy electrician: French Unit (as Matthieu Dequirot)
Luke Donaghy-Bell ... drone operator
Sam Donaghy-Bell ... drone pilot
Stephen Doyle ... rigging electrician
William Doyle ... gaffer: Ireland
Cyrille Dufaut ... scorpio arm operator: French Unit
Brian Dungan ... first assistant camera: "b" camera
Brendan Durand ... grip: French Unit
Benjamin Sean Edwards ... crane technician (as Benjamin Edwards)
Hugues Espinasse ... camera operator: "e" camera, French Unit
Perry Evans ... gaffer
James Fagan ... video assist trainee
Paul Fagan ... floor electrician
Charlie Fleetwood ... second assistant camera (dailies)
David Foquin ... drone focus puller: French Unit
Jessica Forde ... still photographer: French Unit
John Foster ... grip: "a" camera
Yannick Freess ... rigging grip: French Unit
Ben Freeth ... stabileye technician
Jan Gagnaire ... dolly grip: "a" camera, French Unit
Eric Gallet ... best boy grip: French Unit
Shaun Gannon ... genny operator
Lucas Garzoli ... epk camera assistant
Russell Gleeson ... camera operator: "b" camera, French Unit
James Goldman ... camera operator: "a"camera/steadicam operator
Alexandre Gotkovski ... rigging electrician: French Unit (as Alexandre Gotkovsky)
David Grennan ... additional camera operator (as Dave Grennan)
Cédric Guerby ... rigging best boy: French Unit
Dan Hartley ... video assist operator
Alex Hawtin ... camera technician: XM2
Arnaud Hermeline ... rigging electrician: French Unit
Caoimhe Hernon ... camera trainee
Jonathan Hession ... still photographer: French Unit
Martin Holland ... rigging genny operator
Antoine Husson ... grip: French Unit
Howard Jones ... second assistant camera
Colin John Kelly ... rigging electrician (as Colin Kelly)
Martin Kelly ... remote crane operator
Oisín Kelly ... grip: "b" camera
Malek Krimed ... focus puller: "e" camera: French Unit
Milosz Kubok ... electrician: French Unit
Richard Lacey ... second assistant camera (as Richie Lacey)
Nathalie Lao ... second assistant camera: "c" camera: French Unit
Eric Larsen ... dolly grip: "b" camera, French Unit
Jack Lawrence ... camera technician: XM2
David Le Mevel ... rigging electrician: French Unit (as David le Mevel)
Dorian Lebeau ... second assistant camera: "a" camera, French Unit
Olivier Leblanc ... supertechno 50 operator: French Unit
Johan Leclaire-Bottarelli ... first assistant camera
Lucas Leclerc ... camera trainee: French Unit
Cédric Lemonnier ... grip: French Unit
Matthew Livingston ... grip trainee
Louise MacEllin ... first assistant camera (as Louise McEllin)
Jeremy Mauroy ... focus puller: "e" camera: French Unit (as Jérémy Mauroy)
Andrew McGill-Coggin ... camera grip (as Andy McGill)
Kelly McLaughlin ... floor electrician
Victor Memain ... electrician: French Unit
Eric Meynard ... dolly grip: "c" camera, French Unit
Selim Bibi Moreau ... helium balloon technician: French Unit
Tim Morris ... first assistant camera, c camera, main unit
Philippe Mourier ... scorpio head operator: French Unit
Philip Murphy ... key grip
Jojo Mylotte ... best boy (as Joseph Mylotte)
Lara Mzayek ... camera trainee: French Unit
Olivier Neveu ... helium balloon technician: French Unit
Ryan Nguyen ... digital imaging technician
John Martin O'Flatharty ... rigging gaffer
Cormac O'Maille ... first assistant camera: "b" camera: French Unit
Erin O'Rawe ... central loader
Andrew O'Reilly ... camera operator
Fabienne Octobre ... focus puller: "c" camera, French Unit
Adam Ozmin ... second assistant camera: "b" camera
Ricky Pattenden ... floor electrician
Christophe Perraudin ... central loader
Raphaël Pfertzel ... second assistant camera: "b" camera, French Unit
Robin Philippon ... second assistant camera: "d" camera, French Unit
Kevin Pusceddu ... camera trainee: French Unit
Jako Raybaut ... camera operator: "c" camera, French Unit
Patrick Redmond ... still photographer (as Pat Redmond)
Mathieu Reymond ... drone operator
Pascal Rossignol ... rigging grip: French Unit
Jason Ruffley ... camera grip
Patrick Ryder ... floor electrician
Cuba Tornado Scott ... behind the scenes camera operator
Keith Shanks ... lighting console operator
Alex Sims ... video assist: French Unit
Oisin McFarland Smith ... camera trainee
Christophe Surbier ... dolly grip: "d" camera, French Unit
Alberto Torrecilla ... first assistant camera: "a" camera (as Alberto Niñio Torrecilla)
Hervé Traini ... genny operator: French Unit
Paul Tsan ... best boy grip
Nicolas Visconti ... electrician: French Unit
Simon Walsh ... additional camera operator
Peter Whitcombe ... stabileye technician
Seamus Wulff ... digital imaging technician trainee
Haruyo Yokota ... second assistant camera operator: Drone, French Unit
Joshua Bourke ... first assistant camera: "f" camera (uncredited)
Ryan Douglas ... first assistant camera: "h" camera (uncredited)
Eoghan Fleming ... first assistant camera: "e" camera (uncredited)
János Jack ... digital imaging technician assistant: French Unit (uncredited)
Cathal O'Friel ... second assistant camera (uncredited)
Rowan Sherrard ... second assistant camera: "e" camera (uncredited)

Animation Department

Edit
Pascal Blais ... head of animation
Kevin Cochet ... Animation Department Manager: MPC
Jeffrey James Dewar ... key animator
Li Yin ... key animator

Casting Department

Edit
Geneviève Acien ... extras casting assistant: French Unit
Aurélie Avram ... casting: French Unit
Claire Baradat ... extras casting assistant: French Unit
Diane Batifol ... additional crowd casting assistant: French Unit
Estelle Brision ... extras casting assistant: French Unit
Chelsea Cailliot ... extras casting assistant: French Unit
Céline Campard ... additional cast and extras (as Celine Campard)
Gordon Cowell ... casting associate
Juliana Crévassol ... additional crowd casting assistant: French Unit
Amy Damonte ... casting assistant
Catherine Deserbais ... extras casting: French Unit
Lucie Dupuy ... additional crowd casting assistant: French Unit
Perrine Geoffray ... extras casting assistant: French Unit
Ada Grudzinski ... casting assistant: French Unit
Aude Guillot ... additional crowd casting assistant: French Unit
Louise Kiely ... casting: Ireland
Vincenz Meresse ... additional crowd casting assistant: French Unit
Vianney Perez ... additional crowd casting assistant: French Unit
Jessica Roberts ... additional crowd casting assistant: French Unit
Gabriella Summer Wolf ... casting assistant (as Gabriella Wolf)
Victoria Weil ... additional crowd casting assistant: French Unit
Christophe Gomes ... extras casting assistant (uncredited)
Beibhinn Jones ... casting assistant (uncredited)
Karen Scully ... casting: Ireland (uncredited)
Morgane Segaert ... extras casting (uncredited)
Juliette Thibault ... crowd marshall: extras (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Nina Allimann ... truck costumer
Célia Bardoux ... crowd costumer: French Unit
Marion Basset ... extra crowd assistant: French Unit
Costanza Bastanti ... crowd costume assistant
Claire Beegan ... crowd costume assistant
Kitty Bennett ... assistant costume designer
Amy Brady ... military & chainmail costume maker
Marion Bugnon ... cast costume standby
Manon Caillat ... crowd costumer: French Unit
Ariane Castelli ... extra crowd assistant: French Unit
Camille Champenois ... extra crowd assistant: French Unit
Carole Chollet ... key costumer crowd: French Unit
Anna Contino ... senior costume maker
Jen Copeland ... crowd costume assistant
Annie Crawford ... costume supervisor
Emma Crean ... chainmail maker
Claudio D'Avanzo ... chief costume cutter
Selma Delabrière ... senior costume maker (as Selma Delabriere)
Olivia Delaney ... crowd seamstress
Julien Demonpion ... wardrobe mover: French Unit
Cédric Deprez ... facilities costume assistant: French Unit
Judith Devlin ... lead crowd costumer
Karen Dodson ... crowd alterations
Niamh Doyle ... costume assistant
Ciara Dredge ... crowd costume trainee
Blanche Emmanuelli ... crowd costumer: French Unit
Liz Essex ... wardrobe mistress (as Liz Essex-Nye)
Terry Facer ... key military costumer
Kevin Fracchiolla ... facilities costume assistant: French Unit (as Kévin Fracchiolla)
Holly Freeman ... core stunt costumer
Marie Frémont ... costume supervisor: French Unit
Angélique Harnois ... key costumer crowd: French Unit
Peter Hornbuckle ... core stunt costumer
Ciara James ... military costumer
Edwina James ... costume maker
Joseph Knapper ... armourer costumer
Rachel Knowles ... costume production assistant
Nikola Kosicka ... senior costume maker
Barbara Kuznar ... chief costume cutter (as Basia Kuznar)
Kate Laver ... cast costume standby
Marine Lefebvre ... alterations millinery: French Unit
Gráinne Lynch ... crowd costumer
Oisin Magee ... horse/stunt costumer
Claudio Manzi ... crowd main fitter
Céline Marin ... alterations: French Unit
Brigitte Massey-Sersour ... key costumer crowd: French Unit (as Brigitte Massey)
Ciara McArdle ... stunt costume standby: Matt Damon
Bobbie McDonnell ... crowd trainee
Oona McFarland ... dyer
Grainne McKee ... costume maker (as Gráinne McKee)
Julian Moeglin ... cast costume standby (as Julien Moeglin)
Laurence Moore ... armourer costumer
Melissa Moritz ... assistant costume designer
Patrick Mullan ... costume loader
Jeanne-Laure Mulonniere ... seamstress: French Unit
Kim Nguyen ... extra crowd assistant: French Unit
Caitriona Ní Threasaigh ... dyer
Gabriel O'Brien ... military costumer
Emma O'Loughlin ... assistant costume designer
Conal O'Meara ... costume loader
Ellie Oldfield ... textile breakdown artist
Jonathan Perdigues ... facilities costume assistant: French Unit
Mathilde Perrussel ... crowd costumer: French Unit
Isabelle Piquepaille ... crowd costumer: French Unit
Adrien Remiot ... truck costumer
Emma Richardson ... crowd costumer
Karen Rigg ... stunt costumer
Adam Roach ... personal costumer: Matt Damon
Emma-Louise Ryan ... costume assistant
Dorothy Sarafoglou ... costume buyer
Céline Sathal ... extra crowd assistant: French Unit
James Shuttleworth ... stunt costume standby: Adam Driver
Barnaby Smith ... personal costumer: Matt Damon
Jessica Smith ... senior costume maker
Carl Summersgill ... costume armourer
Emily Thomson ... cast costume standby
Maurizio Torti ... key crowd costumer
Frédéric Tournant ... costume coordinator: French Unit
Sekou Traore ... crowd costumer (as Sékou Traore)
Alison Traynor ... military costumer
Amanda Trewin ... personal costumer: Adam Driver
Tony Tuff ... military costumer
Katherine Vinicombe ... core stunt costumer
Yanika Waters ... cast costumer standby
Joanna Weaving ... key textile breakdown artist
Greer Whitewick ... senior textile breakdown artist
Winifred Wishart ... costume coordinator
Carmen Barclay ... costume maker (uncredited)
Simone Macdonald ... painter/art finisher (uncredited)
Jon Moss ... costume prop modeller (uncredited)
Cora Prazeres ... costume prop maker (uncredited)
Emma Teader ... senior mouldmaker/project manager: FBFX (uncredited)

Location Management

Edit
Lorcan Berney ... location manager
Ronak Bhavsar ... location trainee
Jérôme Boussier ... location manager: Dordogne
Lucas Brand ... location assistant: French Unit
Michael Byrne ... assistant location manager
Josselin Cadoudal ... location assistant: French Unit
Harry Fortune Chea ... location trainee
Peter Conway ... supervising location manager
Anthonie Costan Zanon ... location assistant: French Unit
Rodolphe Delacour ... location assistant: French Unit
Domhnall Doherty ... location trainee
Jack Doyle ... location trainee: French Unit
Pierre Durand ... assistant location manager: Fontfroide
Adrien Duvivier ... location assistant: French Unit
David Edouard ... location assistant: French Unit (as David Broutin)
Antoine Espagne ... location assistant: French Unit
Jack Farrelly ... location assistant
James Fortune ... location trainee
Rafaël Franciosi ... assistant location manager: Berzé (as Rafael Franciosi)
Dean Gilchrist ... location assistant
Thierry Grasset ... assistant location manager: Fénelon
Jessica Heery ... assistant location manager
Maria Hingerty ... location coordinator
Jack Horgan ... location trainee
John Hubbard ... location assistant
Rémy Jantin ... assistant location manager: Beynac
Rémi Jollant ... location assistant: French Unit
Bruno Jouan ... location assistant: French Unit
Arnaud Kaiser ... location manager: Fontfroide/Berzé
Callum Kelly ... location trainee
Naelle Lamothe ... location trainee: French Unit (as Naëlle Lamothe)
Mathias Lepage ... location assistant: French Unit
Emmanuel Lopez ... location assistant: French Unit
Ghizlane Maatof ... location trainee: French Unit
Ronan Michel ... assistant location manager: Dordogne
Niall Milton ... assistant location manager
Jack Murphy ... location assistant
Dach Murray ... location trainee
Stan Nangle ... assistant location manager
Barry Newman ... assistant location manager
Neil O'Brien ... location trainee
Philip O'Carroll ... assistant location manager (as Philippe O'Carroll)
Rory O'Flaherty ... location trainee (as Rory O'Flatherty)
Nicholas Parkhill ... location trainee
Aliénor Pauly ... location assistant: French Unit
Jean-Baptiste Pauly ... location assistant: French Unit
Marlene Popovic ... location assistant
Martin Pype ... location assistant: French Unit
Cian Quigley ... location trainee
Gaëlle Risch ... location assistant: French Unit
Pierre Salive ... location assistant: French Unit
Conor Scott ... location trainee
Franck Siringo ... location assistant: French Unit (as Frank Siringo)
Julia Steiger ... location assistant: French Unit
Jérôme Boussier ... location scout: French Unit (uncredited)
Rodolphe Leroy ... assistant location manager (uncredited)
Emilien Obert ... assistant location manager (uncredited)
Sebastien Ordonez ... assistant facilities manager: Nice (uncredited)
Edouard Sueur ... assistant facilities manager: Frence Unit (uncredited)

Music Department

Edit
Nico Abondolo ... musician: Bass
Eun-Mee Ahn ... musician: Violin
Christopher Anderson-Bazzoli ... music copyist (as Chris Anderson-Bazzoli)
Brandon Bailo ... music copyist
Stephen Barton ... score orchestrator
Steve Becknell ... musician: French Horn (as Steven Becknell)
Charlie Bisharat ... musician: Violin
Chris Bleth ... featured musicians: World Woodwinds
Jacob Braun ... musician: Cello
Claire Brazeau ... musician: Oboe
Laura Brenes ... musician: French Horn
Rob Brophy ... musician: Viola
Julie Burkert ... musician: Flute
Leslie Buttars ... music copyist
Sandra Camron ... musician: Violin (as Sandra Cameron)
Roberto Cani ... musician: Violin
Nicholas J. Cazares ... music copyist (as Nicholas Cazaras)
Minyoung Chang ... musician: Violin
Heather Clark ... musician: Flute
Stuart Clark ... musician: Clarinet
Giovana Clayton ... musician: Cello (as Giovanna Clayton)
Eleonore Cockerham ... soprano: Voces8
Blake Cooper ... musician: Tuba
Rose Corrigan ... musician: Bassoon
Grace Davidson ... vocalist: soprano
Iestyn Davies ... featured vocals: Counter Tenor
Victor De Almeida ... musician: Viola
Allegra De Souza ... music editor
Zach Dellinger ... musician: Viola
George Doering ... featured musicians: Lute & Dulcimer
Steve Dress ... musician: Bass (as Stephen Dress)
Andrew Duckles ... musician: Viola
Bruce Dukov ... musician: Violin
Steve Erdody ... musician: Cello
Alfredo Esparza ... music copyist
Pedro Eustache ... featured musicians: World Woodwinds
Katelyn Faraudo ... musician: French Horn
Alma L. Fernandez ... musician: Viola (as Alma Fernandez)
Vanessa Freebairn-Smith ... musician: Viola
Ross Gasworth ... musician: Viola
David Giuli ... music copyist
Kevin Globerman ... digital score recordist
Craig Gosnell ... musician: Trombone
Jessica Guideri ... musician: Violin
Brad Haehnel ... score recorded by
Andrea Haines ... soprano: Voces8
Jennifer Hammond ... music copyist
Dylan S. Hart ... musician: French Horn (as Dylan Hart)
Richard Harvey ... additional music and historic woodwind solos by
Tamara Hatwan ... musician: Violin
Dave Hinitt ... sound engineer: Voces8 Studio
Paula Hochhalter ... musician: Viola
Luanne Homzy ... musician: Violin
Alex Iles ... musician: Trombone
Benjamin Jacobson ... musician: Violin
Lisa Janacua ... music copyist
Katie Jeffries-Harris ... alto: Voces8
Alan Kaplan ... musician: Trombone
Dennis Karmazyn ... musician: Cello
Philip Keen ... musician: Trombone
Phillip Keen ... musician: Trombone
Brian Kilgore ... musician: Percussion
Alastair King ... score orchestrator
Valerie King ... music copyist (as Valarie King)
Armen Ksajikian ... musician: Cello
Tim Lauber ... stage recordist: Newman Scoring Stage
Songa Lee ... musician: Violin
Natalie Leggett ... musician: Violin
Phillip Levy ... musician: Violin
Timothy Loo ... musician: Viola
Maya Magub ... musician: Violin
Shawn Mann ... musician: Viola
Stephanie Matthews ... musician: Violin
William May ... musician: Bassoon
Martin McClellan ... music copyist
Ken McGrath ... musician: Percussion (as Kenneth McGrath)
Ryder McNair ... synth score recording
Aaron Meyer ... music copyist
Alan Meyerson ... score mixed by
Lucia Micarelli ... musician: Violin
James Miller ... musician: Trombone
Jonathan Moerschel ... musician: Viola
Damian Montano ... musician: Bassoon
Christopher Moore ... baritone: Voces8
Jacob Moreno ... score mix assistant
Blake Morgan ... tenor: Voces8
Tom Mungall ... music operator: Voces8 Studio
Helen Nightengale ... musician: Violin
Mike Nowak ... musician: Viola (as Michael Nowak)
Jenni Olson ... musician: Flute
Melissa Orquiza ... music copyist
Geoffrey S. Osika ... musician: Bass (as Geoffrey Osika)
Jonathan Pacey ... bass: Voces8
Alyssa Park ... musician: Violin
Adrian Peacock ... music producer: Voces8 Studio
Jessica Pearlman ... musician: Oboe
Joseph Pereira ... musician: percussion
Joshua Ranz ... musician: Clarinet
Teag Reaves ... musician: French Horn
Erin Michael Rettig ... scoring stage engineer: Newman Scoring Stage
Amy Rhine ... musician: French Horn
Peter Rotter ... orchestra contractor: Encompass Music Partners
Sasiwan Seiter ... music copyist
Jonah Sirota ... musician: Viola
William Skeen ... featured musicians: Treble, Tenor & Bass Viola da Gamba
Barnaby Smith ... countertenor: Voces8
Karen Smith ... music copyist
Paul Smith ... music executive producer: Voces8 Studio
Scott Michael Smith ... additional recording by
Tereza Stanislav ... musician: Violin
Chris Stoutenborough ... musician: Clarinet
Ho Ling Tang ... composer additional music
Akiko Tarumoto ... musician: Violin
Damon Tedesco ... stage manager: Newman Stage Managers
Evgeny Tonkha ... musician: Cello
Doug Tornquist ... musician: Tuba
Kaylet Torrez ... musician: French Horn
Robin Tyson ... music general manager: Voces8 Studio
Michael Valerio ... musician: Bass
Josefina Vergara ... musician: Violin
Shalini Vijayan ... musician: Violin
Voces8 ... featured vocals: Choir
David Walther ... musician: Viola
Booker White ... music preparation: BTW Productions
Lara Wickes ... musician: Oboe
Euan Williamson ... tenor: Voces8
Monica Zierhut ... music production services
Thomas Cavanaugh ... Music Business & Legal Affairs (uncredited)
Danielle Diego ... executive in charge of music (uncredited)
Ellen Ginsburg ... music clearance (uncredited)
Opie Gruves ... music re-mixing coordinator (uncredited)
Md. Tayeen Khan ... music editor (uncredited)
Tony Lewis ... supervising music editor (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Annie Penn ... script supervisor
Andrew Solomon ... script coordinator

Transportation Department

Edit
Nicolas Baudry ... transportation captain: French Unit
Vincent Demaison ... rush driver: Dordogne, French Unit
Alan Dixon ... transportation coordinator
Damien Gantly ... Driver for Matt Damon
Johanna Heuzé ... transportation secretary: French Unit
Benoît Hémard ... transportation captain: French Unit
Stephen Inwood ... facilities coordinator: Translux
Leon Keegan ... facilities captain: Translux
Todd Kelly ... Driver for Matt Damon
Sylvie Laflaquiere ... dispatcher: French Unit
Olivier Martin ... transportation coordinator: French Unit
Brendan McLaughlin ... office tranportation coordinator
Eamonn Murphy ... transportation captain
Marc Pubreuil ... rush driver: Paris, French Unit
Mamadou Sall ... on-set rush driver: French Unit (as Madou Sall)
Michael Sharkey ... driver for Matt Damon
Isabelle Thillien ... transportation captain: French Unit
Laurent Brunel ... unit driver (uncredited)
Emmanuel Fleury ... production driver (uncredited)
Damien Gantly ... driver (uncredited)
Paul Kelly ... transportation coordinator (uncredited)
Sylvain Mouveau ... driver (uncredited)
Olivier Suffert ... driver (uncredited)

Additional Crew

Edit
Orlane Afriat ... office production assistant: French Unit
Benjamin Aillaud ... horse trainer: French Unit
Felix Armand ... office production assistant: French Unit (as Félix Armand)
Pauline Armand ... chef: Adam Driver, French Unit
Simon Atherton ... armoury consultant
Valentine Aupetit ... assistant animal wrangler: French Unit
Matt Baiamonte ... personal trainer: Matt Damon
Emmanuelle Balestrieri ... production accountant: French Unit
Eve Banahan ... assistant: Aidan Elliott and Sasha Veneziano
Sara Barr ... covid cleaning & sanitizing production assistant
Léa Barrot ... assistant accommodation coordinator: French Unit
Tony Bayliss ... health & safety supervisor: Covid
Jacqueline Benloulou ... assistant accountant: French Unit
Quentin Benoit ... assistant production coordinator: French Unit
Kate Bowe ... unit publicist
Cian Boyne ... production coordinator
Nancy Bressolles ... production coordinator: French Unit
Sarah H. Browne ... cashier (as Sarah Browne)
Frédéric Bruguet ... Lock off PA/Set PA
Gabriel Brun ... assistant accommodation coordinator: French Unit
Karen Byrne ... accommodation coordinator
Niall Cassin ... assistant: Jodie Comer & Harriet Walter
Joséphine Chavanon ... production school trainee: French Unit
Christine Chesneau ... assistant animal wrangler: French Unit
Frédéric Chesneau ... animal wrangler: French Unit
Lorris Chevalier ... Historical advisor / historial advisor
Paula Chidgey ... payroll accountant: UK
Áine Ní Chíobháin ... production trainee
Gillian Coffey ... assistant to producer
Thibaut Coiraud ... accounting assistant
Lisa Curry ... covid supervisor
Matt Curtis ... titles by
Lucy Cushley ... saddler
Michael Mac Dannacha ... marine coordinator
Amalia de Larminat ... accounts production assistant: French Unit
Coupure Dejeuner ... craft service: French Unit
Corinne Devaux ... choreographer: French Unit
Caroline Dieusaert ... accommodation coordinator: French Unit
Éva Dikongue ... accounts trainee: French Unit
Wayne Docksey ... Animal Consultant
Kim Doran ... horse groomer
Michael Dorner ... payroll accountant: US
Eddie Drew ... animal wrangler
Rebecca Drew ... assistant animal wrangler
Ciara Duffy ... contracts coordinator
Donal Duffy ... production secretary
Caoimhe Durkan ... production trainee
Emer Egan ... production accountant
Meg Elwood ... covid contact tracing production assistant
Mira Envine ... chef: Adam Driver
Anne Farrell ... set medic
Amanda Ferriter ... covid testing coordinator
Emer Fitzpatrick ... production accountant
Gigi Fouquet ... assistant: Ben Affleck
Alan Gale ... covid requisitions & stock control
Jodie Giles ... horse groomer
Anne Gilles ... assistant payroll accountant: French Unit
Jo Halpin ... assistant: Ridley Scott, US
Gage Hanlon ... assistant: Kevin Halloran, US
Flora Haye ... accommodation secretary: French Unit
Doris Hellmann ... financial controller
Anna Rose Hennessy ... covid testing production assistant
Lorraine Hewson ... production coordinator
Sophie Hossard ... production assistant payroll accountant: French Unit
Emma Johns ... executive assistant: Ridley Scott
Catherine Jones ... armourer painter
Geraint Jones ... accountant: UK
Rabia Kassam ... assistant accountant: French Unit
Joe Kirwan ... set medic
Séverine Lajarrige ... publicist
Aurore Lance ... assistant: Kevin Halloran, Aidan Elliott & Sasha Veneziano: French Unit
Melissa Lawlor ... travel & accommodation coordinator
Julien Levasseur ... assistant: Kevin Walsh, Jennifer Fox, Nicole Helofcener & Drew Vinton: French Unit
Tim Lewis ... supervising armourer
Alice Lipowczyk ... production secretary: French Unit
Cara Loftus ... production coordinator
Anastasia Macagni ... accountant trainee
Jean Matton ... on-set medic: French Unit
Sarah McCabe ... extras testing production assistant
Hannah McDonnell ... production trainee
Miriam McLoughlin ... assistant payroll accountant
Vera Meyer ... assistant: Ridley Scott, US
Tarik Mokhtari ... on-set medic: French Unit
Tim Monich ... dialect coach
Shanna Morrow ... production accountant: US
Mary Moylan ... assistant extras coordinator
Belinda Murphy ... choreographer
Rory Murphy ... extras testing coordinator
Jenna Noël ... assistant: Jodie Comer & Harriet Walter
Ita O'Brien ... intimacy coordinator
Carmel O'Callaghan ... covid requisitions & stock control
Colin J. O'Hara ... assistant: Matt Damon (as Colin O'Hara)
Ayla O'Neill ... extras payroll assistant
Victoria Owens ... accountant trainee
Éric Ozanne ... health & safety advisor: French Unit
Clémence Paradis ... assistant accountant: French Unit
Aglaé Parisis ... travel coordinator: French Unit
Andy Park ... assistant: Kevin Walsh, US
Valentine Payen-Wicaksono ... assistant: Ridley Scott, French Unit
Oriol Piñeiro ... assistant: Mr Adam Driver
Cristina Pulber ... covid requisitions & stock control
Marine Pédeboscq ... additional accommodation assistant: French Unit (as Marine Pedeboscq)
Lucile Reichert ... animal coordinator: French Unit
Harry Rylott ... pre-travel testing coordinator
Aisling Seery ... Covid - 19 Trainee
Neville Shulman ... special advisor: Ridley Scott
Carmel Somers ... chef: Ridley Scott
Ryan Spalding ... second assistant accountant: US (as Ryan A. Spalding)
Roy Stratford ... armourer engineer
Liam Testasecca ... assistant to executive producers
Catherine Tiernan ... Production Executive: Metropolitan
Pauline Tingaud ... travel secretary: French Unit
Ryan Toal ... chef: Matt Damon & Ben Affleck
Shelley Musker Turner ... saddler
Adèle Tvrdy ... office production assistant: French Unit
Martien Tyndall ... second assistant payroll accountant (as Martien Pieterse Tyndall)
Marie Van Wambeke ... assistant payroll accountant: French Unit
Michael Vasquez ... first assistant accountant: US
Aaron Warham ... second assistant accountant: UK
John Wilson ... health & safety supervisor
Jessica Dahui Zhou ... Media Planner
Asad Ayaz ... president of marketing (uncredited)
Niamh Bryson ... covid (uncredited)
Miriam Cahill ... skills & development officer (uncredited)
Áine Ní Chíobháin ... on-boarding coordinator: Covid (uncredited)
Shelagh Conley ... consulting producer (uncredited)
Sam Harman Conlon ... site manager: covid testing (uncredited)
Oliver Giles ... horse department (uncredited)
Gina Gillespie ... armourer (uncredited)
Taissa Grisi ... covid locations coordinator (uncredited)
David Higgins ... personal trainer: Pilates Teacher & Therapist to Jodie Comer (uncredited)
Stewart Jones ... production staff (uncredited)
Sean Lyons ... armourer/buyer (uncredited)
Elizabeth Mathis ... coordinator to production executive (uncredited)
Keith McDonnell ... firefighter: on-set fire crew (uncredited)
Phillip McLean ... horse department (uncredited)
Megan Moroney ... covid (uncredited)
Ryan Mortell ... covid production assistant (uncredited)
Anne O'Donovan ... assistant accountant (uncredited)
Aoife O'Shea ... daily production assistant (uncredited)
Ronya A. Phoenix ... armoury trainee (uncredited)
Stephen Ralphs ... archry advisor (uncredited)
Matt Rock ... recruiter (uncredited)
Trish Ryan ... accommodation coordinator (uncredited)
Bryan Shadrick ... payroll accountant (uncredited)
Jérémie Stachow ... facilities assistant: French Unit (uncredited)
Michael J Tamburro ... aerial safety advisor (uncredited)
Bernadette Tanchauco ... estimating executive (uncredited)
Iseult Timmons Ward ... assistant accounts (uncredited)
Richard Wild ... chief meteorologist (uncredited)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Based on the true story of France's last trial by combat in the Middle Ages. Knight Jean de Carrouges challenges his former friend Jacques Le Gris to a duel after Jean's wife Marguerite accuses Le Gris of rape. Told in multiple "Rashomon-style" points of view.

Plot Keywords
Taglines The true story of a woman who defied a nation and made history. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Le dernier duel (France)
  • El último duelo (Spain)
  • Ha'Dou-Krav Ha'Akharon (Israel, Hebrew title)
  • 最後の決闘裁判 (Japan, Japanese title)
  • Последният дуел (Bulgaria, Bulgarian title)
  • See more »
Runtime
  • 152 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $100,000,000 (estimated)

Did You Know?

Edit
Trivia Matt Damon struggled to grow facial hair, so the makeup department had to try out 20 different beards to apply to his face. He reportedly got a skin rash underneath the stuck-on beard, which was so irritating that he had to be treated with ice packs after every scene while shooting the movie. See more »
Goofs When Marguerite's dowry is discussed, she's seen petting a Boston terrier. Boston terriers didn't exist until almost 500 years later and originated, as the name suggests, in Boston, Massachusetts, United States, in the late 1800s. See more »
Movie Connections Featured in NFL Kickoff Game: Dallas Cowboys vs. Tampa Bay Buccaneers (2021). See more »
Soundtracks La blanche biche See more »
Quotes [from trailer]
Marguerite de Carrouges: I say before all of you, I spoke the truth!
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed