Edit
Norman (2016) Poster

(2016)

Full Cast & Crew

Directed by 

Joseph Cedar

Writing Credits (in alphabetical order)  

Joseph Cedar

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Richard Gere ... Norman Oppenheimer
Lior Ashkenazi ... Micha Eshel
Michael Sheen ... Phillip Cohen
Steve Buscemi ... Rabbi Blumenthal
Yehuda Almagor Yehuda Almagor ... Duby
Neta Riskin ... Hanna
Josh Charles ... Arthur Taub
Dan Stevens ... Bill Kavish
Harris Yulin ... Jo Wilf
Doval'e Glickman ... Ron Maor (as Dov Glickman)
Tali Sharon ... Naomi Eshel
Charlotte Gainsbourg ... Alexandra (Alex) Green
Isaach De Bankolé ... Jacques (as Isaach De Bankole)
Miranda Bailey ... Taub's Assistant
D.C. Anderson ... Congressman Bob Easterly
Andrea Cirie ... BRBC Conference Moderator
Scott Shepherd ... Bruce Schwartz
Bern Cohen ... Male Board Member 1
Andrew Polk ... Male Board Member 2
John Thomas Cramer ... Male Board Member 3 (as John Cramer)
Susan Blackwell ... Female Board Member
Hank Azaria ... Srul Katz
Sagi Shachar Sagi Shachar ... Davidy Eshel (as Sagi Shahar)
Soraya Butler ... F. Ivy League Administrator
Jonathan Avigdori ... Lior
Nurit Monacelli Nurit Monacelli ... Rita
Ann Dowd ... Carol Raskin
Davide Borella ... Ariel De La Pelgula
Jorge Pupo ... Luis Pascual
Jay Patterson ... Amos Chertoff
Justin Hagan ... Abel Morton
Caitlin O'Connell Caitlin O'Connell ... Sister Agnes
Michael Kostroff ... Steve Goldfarb
Yuval Boim ... Gil
Maryann Urbano Maryann Urbano ... Barbra Klein
Mark Zimmerman Mark Zimmerman ... Peter Black
Thomas Lyons Thomas Lyons ... Owen Brooks
Keren Hadar Keren Hadar ... Opera Singer
Anna Stephan Anna Stephan ... Russian Interpreter
Nadav Shochovitzki Nadav Shochovitzki ... Eshel's Secret Service Man 1
Tomer Levin Tomer Levin ... Eshel's Secret Service Man 2
Ori Schoener Ori Schoener ... Eshel's Secret Service Man 3
Igal Nimni Igal Nimni ... Smoking Man (as Yigal Nimni)
Ronen Gavish Ronen Gavish ... Speaking Parliament Member 1
Yishai Dov Yishai Dov ... Speaking Parliament Member 2
Itzik Tobi Itzik Tobi ... Speaking Parliament Member 3 (as Itzik Tubi)
Yaron Goldman Yaron Goldman ... Speaking Parliament Member 4
Eyme Sabage Eyme Sabage ... Speaking Parliament Member 5
Menachem Misgav Menachem Misgav ... Speaking Parliament Member 6 (as Menahem Misgav)
Azi Schwartz ... Cantor (as Cantor Azi Schwartz)
Andrew Ross Sorkin ... Squawk Box Host
Jerusalem Folk Dance Jerusalem Folk Dance ... Hora Dancers
Toby Banks Toby Banks ... Choir
Raphael Biran Raphael Biran ... Choir
Paul Chamlin Paul Chamlin ... Choir
Brooke Lieberman Collins Brooke Lieberman Collins ... Choir
Eric Dudley Eric Dudley ... Choir
Colin Fowler Colin Fowler ... Choir
Yonah Gershator Yonah Gershator ... Choir
Jennifer Gliere Jennifer Gliere ... Choir
Alex Guerrero Alex Guerrero ... Choir
Janara Kellerman Janara Kellerman ... Choir
Tim Krol Tim Krol ... Choir
Thomas McCargar Thomas McCargar ... Choir
Emily Moore Emily Moore ... Choir
Joseph Rubinstein Joseph Rubinstein ... Choir
Dory Schultz Dory Schultz ... Choir
Ari Schwartz Ari Schwartz ... Choir
Julie Lauren Stevens Julie Lauren Stevens ... Choir (as Julie Stevens)
Rest of cast listed alphabetically:
Tommy Bayiokos ... Secret Service (uncredited)
Roger Brenner Roger Brenner ... Israeli Convention Attendee (uncredited)
Marko Caka ... Train Commuter (uncredited)
Phil Cappadora ... AIPAL Attendant (uncredited)
Jamie DeLine Jamie DeLine ... Congregant (uncredited)
Malili Dib ... Synagogue Attendee (uncredited)
Scott Eliasoph ... Temple Congregant (uncredited)
Takako Haywood ... Bride's Mom (uncredited)
Jeszenia Jimenez Jeszenia Jimenez ... Conference Attendee (uncredited)
Agron Karameti ... Conference Attendee (uncredited)
Brenda Kuciemba ... Temple Congregant (uncredited)
Alessandra Levy Alessandra Levy ... Temple Congregant (uncredited)
Ran Levy ... Temple Congregant (uncredited)
Jose Lopez Jose Lopez ... Temple Congregant (uncredited)
Elizabeth Lovece Elizabeth Lovece ... Congressman Easterly's Wife (uncredited)
Dillon Mathews Dillon Mathews ... Conference Attendee (uncredited)
Doris McCarthy ... Board Member (uncredited)
Lauren Michele ... Couple in Rabbi's Office (uncredited)
Thelma O'Leary ... Train Commuter (uncredited)
And Palladino And Palladino ... Temple Congregant (uncredited)
Sammy Peralta ... Mossad Agent (uncredited)
Mary Joy Raines Mary Joy Raines ... Conference Attendee (uncredited)
Robert Shulman Robert Shulman ... Temple Congregant (uncredited)
Chris Tera Chris Tera ... Train Commuter (uncredited)
Marc A. Thomas Marc A. Thomas ... Conference Attendee (uncredited)
Hannah Yun Hannah Yun ... Nicole (uncredited)

Produced by 

Miranda Bailey ... producer
Luca Borghese ... co-producer
Carrie Fix ... co-producer
Michal Graidy ... executive producer (as Michal Graidi)
Lawrence Inglee ... producer
Caroline Kaplan ... executive producer
Jim Kaufman ... executive producer
Shira Lee ... line producer (as Lee Shira) / line producer: Israel (as Lee Shira)
David Mandil ... producer
Amanda Marshall ... executive producer
Oren Moverman ... producer
Myles Nestel ... co-executive producer
Eyal Rimmon ... producer
Racheli Sternberg ... associate producer
Gideon Tadmor ... producer
Lisa Wilson ... co-executive producer

Music by 

Jun Miyake

Cinematography by 

Yaron Scharf

Film Editing by 

Brian A. Kates

Casting By 

Jodi Angstreich
Laura Rosenthal
Hila Yuval

Production Design by 

Kalina Ivanov
Arad Sawat

Art Direction by 

Barbra Matis

Set Decoration by 

Joanne Ling

Costume Design by 

Michelle Matland

Makeup Department 

Ronit Dugo-Arbiv ... key makeup artist: Israel
Odeya Eisenmann ... assistant makeup artist: Israel
Olga Mataisan ... hair stylist: Israel (as Olga Mateisen)
Duane Moody ... barber (as Duane 'Sharky' Moody)
Rachel Pagani ... key makeup artist
Johnny Roberson ... key hair stylist
Sarah Stamp ... hair department head
Amy Tagliamonti ... makeup department head
Natalie Young ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Luca Borghese ... post-production supervisor
Carrie Fix ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Becky Chin ... second assistant director
Heather Verbeke ... second second assistant director

Art Department 

Yael Ben Cnaan ... concept artist
Lucien Charles ... additional on set dresser (as Lou Charles)
Von Chorbajian ... assistant set decorator
Will Comacho ... leadman
Amy Dholakia ... lead graphic artist (as Amy Dholakia-Jorand)
Apache Gonzalez ... graphic designer
Jeni Harden ... set dresser
Diem Hoang ... assistant art director
Eldar Iskandarov ... key on set dresser
James Klotsas ... on-set property
Erica Meditz ... art department production assistant
Devin Recalde ... set dresser
Abigail Udden ... art department coordinator

Sound Department 

Niv Adiri ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Philippe Avril ... sound recordist
Ben Barker ... sound designer
Junior Cyrus Baron ... sound utility / utility
Dillon Bennett ... sound effects editor
Peter Burgis ... foley artist
Michael Clayton ... mix technician
Mark DeSimone ... adr mixer: New York
Fritz Francois ... sound utility
Danny Freemantle ... sound effects editor
Glenn Freemantle ... sound consultant
Glen Gathard ... foley mixer
Keith Hodne ... adr recordist
Ken Ishii ... production sound mixer
Bobby Johanson ... adr mixer
Robert Malone ... assistant sound editor
Brendan Nicholson ... re-recording mixer
Emilie O'Connor ... adr/dialogue editor
Jemma Riley-Tolch ... foley editor
Michael Rivera ... adr recordist
Alon Shapira ... boom operator
John Skehill ... sound mix technician
Julie Wilde ... boom operator

Visual Effects by 

John J. Budion ... flame artist
Ryan Cunningham ... visual effects producer
Lynzi Grant ... visual effects head of production / visual effects producer
Tony Rivas ... flame artist
Vico Sharabani ... visual effects supervisor
Deborah Sullivan ... visual effects executive producer
Aaron Wei ... compositor
Asaf Yeger ... flame artist / visual effects supervisor

Stunts 

Peter Bucossi ... stunt coordinator
Gene Harrison ... stunt double: Richard Gere

Camera and Electrical Department 

Abraham Altbuch ... best boy grip
Jacob Bittens ... electrician
Blaine Chou ... electrician
Jon Cooper ... second assistant b camera: NY unit
Sam Ellison ... first assistant camera
John P. Fitzpatrick ... second assistant camera: "b" camera
Michael Fradianni ... assistant chief lighting technician
Corey Gegner ... first assistant camera: "b" camera
Spencer Gillis ... camera operator: "b" camera / director of photography: second unit
Rob Harlow ... key grip
Blake Johnson ... loader
Andrew Juhl ... second assistant camera
Linda Kallerus ... additional stills photographer
Kevin Karpinski ... electrician
Kevin Koniewicz ... best boy rigging grip
Justin LaValley ... key rigging grip
Thomas O'Connor ... rigging gaffer
Seacia Pavao ... still photographer
Shuki Paz ... gaffer: Israel Unit
Jacky Revah ... third assistant camera: IL Unit
Maria Rusche ... electrician: additional
Paul Sarkis ... Additional Still Photographer
Christopher T. Saunders ... still photographer: additional
Yuval Shachar ... first assistant camera: IL Unit
Blake Steigerwald ... additional assistant camera
Michael Sterlacci ... grip: B dolly
David Whitley ... additional rigging grip
Mathias Zagoni ... second assistant camera: IL Unit

Casting Department 

Dann Fink ... adr voice casting
Kim Ostroy ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Cindy Bagby ... additional set costumer
Bryan Czerniawski ... set costumer
Simon Dasher ... additional set costumer
Laura Ellington ... set costumer
Olivia Janczyk ... wardrobe supervisor
Lisa Loen ... assistant costume designer
Jonathan Schwartz ... assistant costume designer

Editorial Department 

Matthew Booras ... assistant editor
Matt Breitenbach ... on-line editor
Max Cypress ... colorist: dailies
Leo de Wolff ... workflow producer
Tricia Holmes ... assistant editor
James Huffman ... General Manager: dailies
Sam Levy ... post-production assistant
Jeffrey Penman ... post-production coordinator
John Persichetti ... digital colorist
Christopher Rand ... first assistant editor
Justin Staley ... dailies supervisor
Jay Rabinowitz ... additional editor (uncredited)

Location Management 

Greg Morrison ... assistant location manager
Julie Solomon ... locations coordinator
Sascha Springer ... location manager
Zack Weisz ... key location assistant

Music Department 

Philippe Avril ... music mixer
Art Baron ... musician: trombone/baritone horn
Cecile Coutelier ... music editor
John M. Davis ... music editor
Rachel Fox ... music supervisor
Yaron Gottfried ... musician: piano
Bradley Jones ... musician: bass
Virginia Leishman ... musician: accordion
Jun Miyake ... musician: piano/flugelhorn
Olga Moitlis ... musician: harp
Nicolas Montazaud ... musician: percussion/bell tree sound
Yoichi Murata ... musician: trombone
Charles Pillow ... musician: woodwinds
Marcus Rojas ... musician: baritone horn
William Schimmel ... musician: accordion
Giancarlo Vulcano ... orchestrator
Douglas Wieselman ... musician: woodwinds/guitars
Hal Willner ... music producer
Kenny Wollesen ... musician: percussion
Tomer Yariv ... musician: percussion

Transportation Department 

Kevin Flynn ... transportation captain
Charles Hoffmann ... dot captain
Peter Kreinbihl ... transportation co-captain

Other crew 

Jordyn Acconcia ... assistant production office coordinator
Joshua Amir ... assistant: Mr. Cedar
Abby Bailey ... Post Production Accountant
Barak Barkan ... director's researcher
Christine Boehm ... set medic
Andrea F. Cannistraci ... Financing and production legal
Jeff Chena ... stand In: Mr Gere
Gina Crane ... product placement coordinator (as Gina M. Crane)
Joshua Deitell ... international sales
Philip G. Dunphy ... assistant: Mr. Gere (as Phil Dunphy)
Libby Feltch ... production secretary
Shellie Gillespie ... production accountant
Chad Green ... production assistant
Zorinah Juan ... script supervisor
Michael T. King ... set medic
Jeffrey M. Lawhorn ... production legal: Cowan DeBaets Abrahams & Sheppard LLP
Isabelle Link-Levy ... assistant to the producers
Tal Lurya ... production intern
Peter A. Marshall ... Insurance & Risk Management
Matthew Monaco ... first assistant accountant
Morgan Newell ... production coordinator
Jessi Partridge ... assistant to production
Ray Pitt ... unit pa
Tamara Reynolds ... food stylist
Sandy Rustin ... voice: Loopers Unlimited
Guy Sahaf ... stand-in: Mr. Gere
Alex Scricco ... staff production assistant
Rocky Kellon Smith ... stand in: Dan Stevens, Hank Azaria, Lior Ashkenazi, Steve Buscemi Et. al
Racheli Sternberg ... assistant to producers
Adam Taylor ... first assistant accountant
Kristina Usaite ... production assistant
Nadia Venesse ... dialect coach
Forrest Viola ... key production assistant
Yonatan Weinstein ... production assistant
Jess Weiss ... production assistant
Lauren Wells ... production assistant

Thanks 

Nir Barkat ... thanks (as Mayor Nir Barkat)
Ann Dowd ... special thanks
Andrew Ross Sorkin ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed