Edit
Avengers: Endgame (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Anthony Russo
Joe Russo

Writing Credits  

Christopher Markus ... (screenplay by) &
Stephen McFeely ... (screenplay by)
 
Stan Lee ... (based on the Marvel comics by) and
Jack Kirby ... (based on the Marvel comics by)
 
Jim Starlin ... (comic book)

Cast (in credits order)  

Robert Downey Jr. ... Tony Stark / Iron Man
Chris Evans ... Steve Rogers / Captain America
Mark Ruffalo ... Bruce Banner / Hulk
Chris Hemsworth ... Thor
Scarlett Johansson ... Natasha Romanoff / Black Widow
Jeremy Renner ... Clint Barton / Hawkeye
Don Cheadle ... James Rhodes / War Machine
Paul Rudd ... Scott Lang / Ant-Man
Benedict Cumberbatch ... Doctor Strange
Chadwick Boseman ... T'Challa / Black Panther
Brie Larson ... Carol Danvers / Captain Marvel
Tom Holland ... Peter Parker / Spider-Man
Karen Gillan ... Nebula
Zoe Saldana ... Gamora
Evangeline Lilly ... Hope Van Dyne / The Wasp
Tessa Thompson ... Valkyrie
Rene Russo ... Frigga
Elizabeth Olsen ... Wanda Maximoff / Scarlet Witch
Anthony Mackie ... Sam Wilson / Falcon
Sebastian Stan ... Bucky Barnes / Winter Soldier
Tom Hiddleston ... Loki
Danai Gurira ... Okoye
Benedict Wong ... Wong
Pom Klementieff ... Mantis
Dave Bautista ... Drax
Letitia Wright ... Shuri
John Slattery ... Howard Stark
Tilda Swinton ... The Ancient One
Jon Favreau ... Happy Hogan
Hayley Atwell ... Peggy Carter
Natalie Portman ... Jane Foster
Marisa Tomei ... Aunt May
Taika Waititi ... Korg (voice)
Angela Bassett ... Ramonda
Michael Douglas ... Hank Pym
Michelle Pfeiffer ... Janet Van Dyne
William Hurt ... Secretary of State Thaddeus Ross
Cobie Smulders ... Maria Hill
Sean Gunn ... On-Set Rocket / Kraglin
Winston Duke ... M'Baku
Linda Cardellini ... Laura Barton
Maximiliano Hernández ... Agent Sitwell
Frank Grillo ... Brock Rumlow
Hiroyuki Sanada ... Akihiko
Tom Vaughan-Lawlor ... Ebony Maw
James D'Arcy ... Jarvis
Jacob Batalon ... Ned
Vin Diesel ... Groot (voice)
Bradley Cooper ... Rocket (voice)
Gwyneth Paltrow ... Pepper Potts
Robert Redford ... Alexander Pierce
Josh Brolin ... Thanos
Chris Pratt ... Peter Quill / Star-Lord
Samuel L. Jackson ... Nick Fury
Lexi Rabe ... Morgan Stark
Ross Marquand ... Red Skull (Stonekeeper)
Joe Russo ... Grieving Man (as Gozie Agbo)
Emma Fuhrmann ... Cassie Lang (as Emma Furman)
Michael James Shaw ... Corvus Glaive (as Michael Shaw)
Terry Notary ... On-Set Groot / Cull Obsidian
Kerry Condon ... Friday (voice)
Ben Sakamoto ... Cooper Barton
Ava Russo Ava Russo ... Lila Barton
Cade Woodward ... Nathaniel Barton
Stan Lee ... Driver
Yvette Nicole Brown ... S.H.I.E.L.D. Agent
Callan Mulvey ... Jack Rollins
Lia Mariella Russo Lia Mariella Russo ... Lia (as Lia Russo)
Julian Russo Julian Russo ... Julian
Taylor Patterson ... Taylor
Agostino Rosalina Agostino Rosalina ... Augie
Ken Jeong ... Security Guard
Ty Simpkins ... Harley Keener
Jackson A. Dunn ... Scott Lang (12 Y.O.) (as Jackson Dunn)
Lee Moore Lee Moore ... Scott Lang (93 Y.O.)
Bazlo LeClair Bazlo LeClair ... Scott Lang (Baby)
Loen LeClair Loen LeClair ... Scott Lang (Baby)
Matthew Berry Matthew Berry ... S.H.I.E.L.D. Agent
Joy McAvoy ... Asgardian Maiden
John Michael Morris ... Young Hank Pym
Michael A. Cook ... Male S.H.I.E.L.D. Agent (as Michael Cook)
Brent McGee ... Camp Lehigh Guard
Brian Schaeffer ... Military Police
James Wedel James Wedel ... Drill Sergeant
Anthony G Breed Anthony G Breed ... Young Stan Lee Double (as Anthony Breed)
Erica Ribley Erica Ribley ... Car Girl
Monique Ganderton ... On-Set Proxima Midnight
Jim Starlin ... Support Group Man #1
Jimmy Ray Pickens ... Support Group Man #2
Hye Jin Jang ... Japanese Girl
Russell Bobbitt ... Diner Owner
Jack Champion ... Kid on Bike
Sam Hargrave ... New Asgard Truck Driver
Patrick Gorman ... Old Steve Rogers Double
Aaron Lazar ... Doctor Strange Double
Robert Pralgo ... Thanos Reader
Tom Wisdom ... Loki Reader (as Thomas Wisdom)
John Posey ... Alexander Pierce Reader
James Lin James Lin ... Diner Cook
Ameenah Kaplan ... Gamora Reader
Olaniyan Thurmon ... Teenage Groot Reader
Jennifer Elmore Jennifer Elmore ... On Set Reader #1
Mike Lutz ... On Set Reader #2
Rest of cast listed alphabetically:
Jennifer 'Ms Fer' Russell ... Pedestrian (uncredited)
Raul Alcantar Raul Alcantar ... College Student (uncredited)
Vincent Angel Vincent Angel ... Midtown High Student (uncredited)
Tevin Beech Tevin Beech ... Military Police (uncredited)
Cameron Brumbelow ... S.H.I.E.L.D. Agent (uncredited)
Jamaal Burcher ... EMS Worker (uncredited)
Daniel Callister Daniel Callister ... Scientist (uncredited)
Eric Patrick Cameron ... Midtown High Student (uncredited)
Timothy Carr ... Soldier in Fatigues (uncredited)
Jamel Chambers ... Merchant (uncredited)
Carrie Coon ... Proxima Midnight (voice) (uncredited)
Jaylen Davis Jaylen Davis ... College Student (uncredited)
Kiersten Dolbec ... Reporter (uncredited)
Roe Dunkley Roe Dunkley ... King's Guard (uncredited)
Nolan Ekberg Nolan Ekberg ... New York Pedestrian (uncredited)
Steven Essani Steven Essani ... Soldier (uncredited)
Jacob Evans Jacob Evans ... S.H.I.E.L.D. Agent (uncredited)
José Alfredo Fernandez ... S.H.I.E.L.D. Agent (uncredited)
Ami Fujimoto Ami Fujimoto ... Japanese Woman (uncredited)
Renah Gallagher Renah Gallagher ... Military Secretary (uncredited)
Daniela Gaskie Daniela Gaskie ... National Guard Sgt. (uncredited)
Brent Moorer Gaskins Brent Moorer Gaskins ... Drill Sergeant (uncredited)
Khalid Ghajji ... Border Tribe (uncredited)
Penelope Kathryn Golden ... Midtown High School Student (uncredited)
Emelita T. Gonzalez Emelita T. Gonzalez ... High Level Sorceress (uncredited)
Colin Goodwin Colin Goodwin ... Student (uncredited)
Anthony B. Harris Anthony B. Harris ... S.H.I.E.L.D. SWAT Member (uncredited)
Maxwell Highsmith Maxwell Highsmith ... Military Officer (uncredited)
Bobby Hoskins ... Asgardian (uncredited)
Floyd Anthony Johns Jr. ... Jabari Warrior (uncredited)
Jay D. Kacho Jay D. Kacho ... Grandfather at Memorial Park (uncredited)
Mari Kasuya ... Support Group Griever (uncredited)
Maurice P. Kerry ... King's Guard (uncredited)
Camille Kinloch ... Midtown High School Student (uncredited)
Faith Logan ... Student (uncredited)
Monica Mathis ... 70's Car Girl #1 (uncredited)
Shaun McMillan ... Army Non-Commissioned Officer (uncredited)
Michael Pierino Miller ... Wounded Business Man (uncredited)
Samantha Mishinski ... Student (uncredited)
Marie Mouroum ... Dora Milaje (uncredited)
Daniel L. Murphy Daniel L. Murphy ... Military Officer #2 (uncredited)
Keith Nussbaum ... S.H.I.E.L.D. Agent (uncredited)
Robert Payen Robert Payen ... Security Guard (uncredited)
Caillou Pettis ... Midtown High Student (uncredited)
Paul Pillsbury Paul Pillsbury ... Military Cadet (uncredited)
Dustin Pitan Dustin Pitan ... Diner Patron (uncredited)
Ryan L. Price ... NYPD Officer Daniels (uncredited)
Serkan Safak Serkan Safak ... Influencer (uncredited)
Jan Strasek Jan Strasek ... Military Cadet (uncredited)
James Robert Taylor ... Military Officer (uncredited)
Kris Taylor Kris Taylor ... Royal Guard (uncredited)
Travis Thompson ... Military Mechanic (uncredited)
Greg Tiffan ... Cadet (uncredited)
Robert Tinsley ... Military Officer (uncredited)
Eric Wallace ... Warrior (uncredited)
Benjamin Weaver Benjamin Weaver ... Cadet (uncredited)
Miles Webb ... 1970's Scientist / Lab Worker (uncredited)
Alexa Whitaker Alexa Whitaker ... Jabari Warrior (uncredited)
Maria Z. Wilson ... NY Jogger (uncredited)
Eric Word ... Warrior (uncredited)

Produced by 

Victoria Alonso ... executive producer
Mitchell Bell ... co-producer
Ari Costa ... associate producer
Louis D'Esposito ... executive producer
Jon Favreau ... executive producer
Kevin Feige ... producer
Michael Grillo ... executive producer
James Gunn ... executive producer
Stan Lee ... executive producer
Christopher Markus ... co-producer
Stephen McFeely ... co-producer
Nicholas Simon ... line producer (Philippines)
Trinh Tran ... executive producer

Music by 

Alan Silvestri

Cinematography by 

Trent Opaloch

Film Editing by 

Jeffrey Ford ... (edited by)
Matthew Schmidt ... (edited by)

Casting By 

Sarah Finn ... (as Sarah Halley Finn)

Production Design by 

Charles Wood

Art Direction by 

Julian Ashby
Jim Barr
Thomas Brown
Ray Chan ... supervising art director
Jordan Crockett
Jann K. Engel
Beat Frutiger
Matthew Gatlin
Kevin Gilbert
Kevin Houlihan
Chris 'Flimsy' Howes
Sean Ryan Jennings
Agata Maliauka
John Plas
Mike Stallion
Brian Stultz
Mark Swain

Set Decoration by 

Leslie Pope

Costume Design by 

Judianna Makovsky

Makeup Department 

Amber Actaboski ... Additional Makeup Artist
Erica Akin ... special effects makeup technician: Legacy Effects
Jennifer Bell ... hair stylist: Robert Downey Jr.
John Blake ... makeup department head
Mary Castor ... makeup artist
Carlton Coleman ... special makeup effects artist: Legacy Effects
Hil Cook ... personal makeup artist: Evangeline Lilly
Trent Cotner ... special makeup effects artist
Nancy Cummings ... special makeup effects artist
Deborah La Mia Denaver ... makeup artist Ms Johansson
Michelle Diamantides ... key hair stylist
Justin Faith ... contact lens technician
Andy Fowler ... lead moldmaker: Blue Whale Studios Inc
Jake Garber ... make up artist for Samuel L. Jackson
Derek Garcia ... makeup artist
Nicki Harris ... contact lens technician
Tim J. Hays ... special makeup effects artist
Ann-Maree Hurley ... makeup artist
Jonah Levy ... special makeup effects artist
Morgon Lindskog ... Special Makeup Effects Artist: Legacy Effects / additional makeup artist
Robert Lugo ... hair department head new york 2nd unit
Taschi Lynell ... hairstylist: additional photography
Gaby Macias ... special makeup effects artist
Anna Majewski ... hair stylist
Mary L. Mastro ... Personal hair stylist for Mr Pratt
Donald McInnes ... hair and make up for Benedict Cumberbatch
Bart Mixon ... special makeup effects artist
Caroline Monge ... makeup artist
Jon Moore ... special makeup effects artist
Bill Myer ... personal makeup artist: Sebastian Stan
Christopher Allen Nelson ... special makeup effects artist
Douglas Noe ... Makeup artist: Mr. Hiddleston
Valerie Patterson ... makeup artist
Ashley Pleger ... makeup artist
Robin Pritchard ... special make up effects artist to Dave bautista
Anna Quinn ... key hair stylist: second unit
Janine Rath ... hair department head
Björn Rehbein ... personal makeup artist: Michael Douglas
Sian Richards ... Personal Makeup Artist for Chadwick Boseman
Deborah Rutherford ... key makeup artist/2nd unit makeup department head
Kristen Saia ... 2nd unit department head hairstylist / Second unit
Taylor Schulte ... special makeup effects artist
Aida Scuffle ... makeup artist
Mollie Siegel ... additional makeup artist
Matt Sprunger ... Special makeup effects artist: Legacy Effects, Dave Bautista
Briky Stone ... makeup artist
Vasilios Tanis ... key makeup artist
Peter Tothpal ... hair stylist: Gamora, Captain Marvel
Clinton Wayne ... special makeup effects artist: Legacy Effects
Jay Wejebe ... Chris Evans Make-Up - Additional Photography
LuAndra Whitehurst ... special makeup effects artist
Sabrina Wilson ... special makeup effects artist
Lauren Winegar ... makeup artist
Kela Wong ... Personal Makeup Artist to Mrs Rene Russo
Kelly Zak ... legacy effects on-set coordinator
Victoria Arias ... Legacy Effects Crew (uncredited)

Production Management 

Jane Aguirre ... production supervisor: Philippines
Adam Cole ... post-production supervisor
Frank Covino ... New York Unit
Zack Duncan ... assistant production manager
Vinay Gautam ... production manager
Joe Guest ... unit production manager: new york
Daniel Hodson ... Senior Production Manager
Jamie Lengyel ... unit production manager: UK
Lulu Morgan ... Production Supervisor UK
Page Rosenberg-Marvin ... Production Supervisor: 2nd Unit
Steven S. Shapiro ... production technology executive
Prashant Sharan ... production manager
Jason Tamez ... production supervisor
Anne Taunga ... Department Manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Chris Castaldi ... first assistant director
Dan DeLeeuw ... second unit director: additional photography
Simon Downes ... second assistant director: UK
Brandon Folsom ... second second Assistant Director: Second Unit
Ryan Gentilucci ... Staff Additional 2nd Assistant Director
Matt Haggerty ... Key 2nd Assistant Director (as Matthew Haggerty)
Sam Hargrave ... second unit director
Rachel Jaros ... Second Assistant Director: New York
Dan John ... key second assistant director: uk
Mark Johnstone ... crowd third assistant director: uk
Jeremy Moffett ... additional second assistant director
Jeff Okabayashi ... second assistant director
R. Ben Parker ... second second assistant director
Joseph P. Reidy ... first assistant director: New York unit (as Joe Reidy)
Mark Rossi ... third assistant director: uk
David Sardi ... first assistant director: second unit
Paul Schneider ... second assistant director: second unit
James Edward Tilden ... staff additional second assistant director
Steve Windle ... second assistant director: additional photography
Bhanu Pratap Singh ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Lauren Abiouness ... assistant art director
Nathan Alexander ... Props Assistant
Russell R. Anderson ... Leadman
Chris Arnold ... set designer
Autumn Atkinson ... set dresser
Philip Babbage ... plasterer foreman
Nicola Barnes ... art department researcher
Jennifer Bash ... assistant art director
John Bayles ... gang boss
Mark Bialuski ... construction foreman
Sarah Bicknell ... draughtsman
Cameron Blake ... additional photography
Russell Bobbitt ... property master
Tony Bohorquez ... concept model maker
Claudia Bonfe ... assistant set decorator
Aleksi Briclot ... concept artist
Maxwell Britton ... set dresser
Robert Broadfoot ... set designer
Shawn D. Bronson ... assistant art director
Steven Brown ... sculptor
Jonathan Burdeshaw ... sculptor
Susan A. Burig ... lead graphic designer
Jamie Burrows ... jr. draftsperson
Wesley Burt ... concept artist
Kurtis Campbell ... set dresser
Davison Carvalho ... concept artist
Caleb Cascio ... graphic designer
Robert Castillo ... storyboard artist: promo team
Jason Chalmers ... senior prop modeller: UK Crew
Ray Chan ... Production Designer: additional photography
Paul Chandler ... concept artist
Bob Cheshire ... Concept Artist
Larry Clark ... paint supervisor
Alison Clements ... set designer: UK Crew
Courtney Cocherell ... set decoration buyer
Katelyn Cocherell ... set decoration assistant
David Cohen ... Mold Shop Supervisor
P.J. Correa ... art department production assistant: additional photography (as Paul J. Correa)
Michael Corrigan ... set dresser
Hank Curtis ... set dresser
Matthew Czarnowsky ... props assistant second unit AP
Robert Davis ... set dresser
Diego de Lajonquiere ... draughtsman
Darrin Denlinger ... storyboard/animatics artist
Paul Detlefson ... gang boss
Shay Drop ... production assistant
Thomas du Crest ... Concept Artist
John David Duncan ... set decoration assistant
Timothy M. Earls ... lead set designer
James L. Eddy ... property master: second unit
Sarah Falls ... sculptor: reshoots
Robert Fechtman ... set designer
Roberto Fernández Castro ... concept artist
Tim Flattery ... conceptual designer
Jordan Foster ... set dresser
Seth Gardner ... propmaker foreman
Liz Georgoff ... Legacy Dept Coordinator
Barry Gibbs ... property master: uk crew
Hayley Gibbs ... buyer-coordinator: UK crew
Daniel J. Gillooly ... greens coordinator
Sarah Ginn ... assistant art director
Adi Granov ... visual development concept artist
Theresa Greene ... art department coordinator
Josh Hadley ... gangboss
Philip Hall ... additional props assistant
Kaitlyn Hamby ... utility gangboss
Erik Haraldsted ... set designer
Sean Hargreaves ... Senior Concept Designer
Gabe Harrington ... scenic foreman
Rohan Harris ... scenic artist
Todd Harris ... storyboard artist
Erika Marie Heaton ... set dresser
MaryEllen Hendrick ... Art Department Assistant
Alexandra Hesketh-Wells ... assistant buyer: UK
Zak Howell ... set dresser
Cindy M. Ichikawa ... Art Department Coordinator: additional photography unit
Kory Ison ... utility gangboss
Fliss Jaine ... uk art department coordinator
Tommy Janulis ... property master: New York Unit
Robert Andrew Johnson ... vehicle set designer
Thomas Jones ... Supervising props Mouldmaker UK
Tyrone Anthony Jones ... gangboss
Rob Jose ... lead modeller: UK/scotland Unit
Ian Joyner ... concept artist
Maxine Kao ... set dresser
Nancy A. King ... set decorator coordinator
David Krentz ... storyboard artist
Arnand Kularajah ... digital asset coordinator
Charlotte Lee ... set decoration buyer
George A. Lee ... 2nd unit assistant prop master
Silvia Mahapatra ... set designer
Karl J. Martin ... set designer
Adrienne A Martinez ... draper
Ron Mason ... set designer
Masako Masuda ... set designer
Iain McCaig ... Concept Artist
Alasdair McKay ... lead modeller: UK
Ryan Meinerding ... head of visual development
Jim Meyer ... mill foreman
James Miller ... Lead Sculptor
Clarissa Mobley ... set dresser
Jenn Moye ... graphic designer
Michael Navarro ... Art Department Assistant
Matthew Nelson ... graphic designer
Tony Ochoa ... art department production assistant
Andy Park ... concept illustrator
Darryl Paterson ... assistant property master: uk crew
Alan Payne ... graphic art director
Whitney Pickens ... property administrator
Kyle S. Plowden ... set dresser
Erik Polczwartek ... set dressing gang boss
Michelle Radzisauskas ... set dresser
Andrew Reeder ... concept artist
Isona Rigau ... set designer
Lisa 'Pike' Rincon ... set dresser
Adam Wesley Ross ... concept sculptor
Danny Rowe ... on set dresser: additional photography
Mike Ruffalo ... prop maker
Robert Saccenti ... on-set dresser
John H. Samson ... construction coordinator
Joshua Sankar ... digital asset coordinator
Ralph Sarabia ... paint foreman
Phil Saunders ... concept artist
Stephen Schirle ... concept artist
Tonja Schurmann ... set decorator uk
Eric Sherlin ... set dresser
Edward Skade ... sculptor gang boss
Meagan Skerchock ... set dresser
Michelle Spreuer ... plaster
Jim Stubblefield ... assistant property master
Tully Summers ... concept artist
Andy Thompson ... gang boss
Pete Thompson ... concept art: concept artist
Justin Trudeau ... set designer
Shawn Upthegrove ... set dresser
Gena Vazquez ... props
Ana Wackermann ... scenic foreman
Brian A. Waits ... set designer
Frankie Walker ... gangboss/set dec
Lisa Walsh ... property admin
Cleo Wang ... Set Decoration Shop Foreman
Haisu Wang ... specialist set designer
C.L. Ward ... digital set designer
Aoife Warren ... draughtsman
Ivan Weightman ... concept artist
Luke Whitelock ... assistant art director
Stephen Wong ... 3D set designer
Jep Wyatt ... asst. art department coordinator
Shaun Young ... set decorating coordinator: additional photography
Robert Zavala ... propmaker foreman
Lyniel Dao ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Seth Henderson ... concept artist (uncredited) / prop maker (uncredited)
Nicolas Lopardo ... designer/animator: Territory Studio (uncredited)
Martí Romances ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
David Sheldon-Hicks ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Kenneth Spivey ... Prop Maker (uncredited)
Tony Stockert ... prop modeler (uncredited)

Sound Department 

Matt Aston ... boom operator: Motion Capture
Chad Audino ... sound utility: second unit
Cameron Barker ... assistant supervising sound editor
Dawn Biro ... sound services manager: Walt Disney Studios
Tyler Blythe ... sound utility
Julian Cabrera ... Boom operator: day player
Kristin Catuogno ... adr recordist
Jack Cucci ... foley mixer
John T. Cucci ... foley artist
Scott Curtis ... foley mixer
Mario De Socio ... adr mixer
Matt Derber ... boom operator: second unit / boom operator: splinter unit
Mark DeSimone ... adr mixer
Richard Duarte ... foley mixer
David Farmer ... sound designer
Christopher Flick ... foley supervisor
Charles German ... sound mixer: second unit
Jeff Gersh ... additional adr mixer
Josh Gold ... sound effects editor
Nia Hansen ... sound designer
Scott Hinkley ... additional re-recording mixer: The Walt Disney Studios
Don Hoffman ... Re-Recording Mixer
Tom Johnson ... Re-Recording Mixer
Christian Joyce ... sound mixer: 2nd unit UK
Noah Katz ... digital editorial support
Devon Kelley ... sound effects recordist
Michael Kersting ... sound utility: second unit
Jeff King ... Assistant Re-Recording Mixer
Johnny Kubelka ... epk sound mixer
Daniel Laurie ... Supervising Sound Editor
James Likowski ... foley editor (as Jim Likowski)
Will Loftin ... boom operator: second unit
Mark Lombard ... IT Engineer
Brian Long ... Engineering Services
Josh Lowden ... general manager
Liz Marston ... Assistant Re-Recording Mixer
Shannon Mills ... supervising sound editor
Hunter Moore ... boom operator: second unit
Kate Morath ... boom operator: 2nd unit UK
Steve Morris ... Head of Engineering
Samson Neslund ... sound effects editor
Jonathan Null ... Head of Production (as Jon Null)
Dan O'Connell ... foley artist
Steve Orlando ... sound effects editor
Lee Orloff ... sound mixer: Additional Photography
Douglas Parker ... re-recording mix technician: The Walt Disney Studios
Jesse Parker ... sound utility: second unit / sound utility: splinter unit
Juan Peralta ... Re-Recording Mixer
Carrie Perry ... scheduling
Mike Peters ... Post-Production Finance Manager
Daniela Pontoriero ... Post-Production Sound Accountant
Eva Porter ... client services
John Pritchett ... sound mixer
Jacob Riehle ... Dialogue/ADR Editor
David M. Roberts ... boom operator
Shelley Roden ... foley artist
John Roesch ... foley artist
Carl Rohrs ... epk sound mixer
Brian Saunders ... vp sound post production: Walt Disney Studios
Brad Semenoff ... Dialogue/ADR Editor
Mac Smith ... sound effects recordist
Tony Villaflor ... Additional Re-Recording Mixer
Beau Williams ... sound mixer: second unit / sound mixer: splinter unit
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta (uncredited)
Devin Donaghy ... assistant sound editor: trailer (uncredited)
Shannon Mills ... sound designer (uncredited)
David Peifer ... digital editorial support (uncredited)

Special Effects by 

Jasper Anderson ... artist: Legacy Effects
David J. Barker ... pyro foreman
Michael Berzsenyi ... special effects technician
David Boucher ... special effects technician
Marshall T. Broyles ... special effects technician
Jim Charmatz ... digital design/sculpting department: Legacy Effects
Charles Cooley ... special effects technician
Matt Dengel ... special effects technician
Scott Dwyer ... pyrotechnician
Bailey Eller ... Design Technician
Jonathan Faber ... model maker: Legacy Effects
Naamã Felipe ... special effects supervisor
Steven Carlton Ficke ... special effects foreman
Damian Fisher ... mold shop supervisor
Allison Gainza ... special effects technician
Nyssa Grazda ... Legacy Effects Asset Coordinator
Joel Mitchell ... special effects foreman
Darin O'Neill ... special effects technician
Christopher Pearce ... special effects crew
Roman Remer ... special effects office coordinator: UK
Pio Paulo Santana ... digital design/sculpting department: Legacy Effects
James Sled ... Pyrotechnics Supervisor: Elements, Canada
Won-il Song ... digital design/sculpting department: Legacy Effects
Kenneth Spivey ... special effects technician
Joel Studer ... special effects technician
Daniel Sudick ... special effects supervisor
Michael A. Tice ... special effects technician
Mario Torres Jr. ... sculptor
Shawn Windisch ... special effects technician
Gareth Wingrove ... special effects foreman: 2nd Unit
TaMara Carlson Woodard ... Special Make Up Effects Fabricator Legacy Effects (as Tamara Carlson)
Ben Woodworth ... special effects paint supervisor

Visual Effects by 

Sandeep Reddy Abbadi ... digital artist
Beverly Abbott ... visual effects production manager
James Abunawass ... Visual Effects Production Assistant
Breanna Adams ... motion capture technician
Charlotte Adams ... motion capture tracker
Hayley Adams ... layout artist: Industrial Light and Magic
Matthew Adams ... lead compositor: weta digital
Jayaraman Adhikesavan ... paint/prep artist: visual effects
Brian Adler ... visual effects
Rohit Agarwal ... Matchmove Artist: DNEG
Alexis Agrotis ... technology: Industrial Light & Magic
Gerardo Aguilera ... effects supervisor: Weta Digital
Atyeb Ahmed ... compositor: cinesite
Matt Aitken ... visual effects supervisor: Weta Digital
Lewis Akinsete ... matchmove artist: cinesite
Rameshkkumar Akshya ... designer/animator: Cantina Creative
Alper Aksit ... animator: Industrial Light & Magic
Silvio Alberti ... compositor: Industrial Light & Magic
Anjel Alcaraz ... paint & compositing artist: Stereo D
Johan Alfort ... digital compositor: Double Negative
Daniil Alikov ... senior texture artist: Digital Domain
Corey Allen ... stereo compositing lead: stereo d
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital
Ryan Allen ... compositor
Victor Almela ... digital compositor: framestore
Juan Alonso ... digital compositor
Terence Alvares ... compositor: cinesite
Brian J. Alvarez ... visual effects artist: Weta Digital
Chrisser Alvarez ... visualization artist: the third floor inc
Rajat Amin ... Visual Effects Line Producer
Anuj Anand ... compositor: cinesite
Robert D. Anaya ... visualization artist: the third floor inc
Jarrod Anderson ... creature technical director
Pedro Andrade ... lead compositor: cinesite
Rob Andrews ... cg supervisor: cinesite
Doug Appleton ... VFX Supervisor: Perception
Christine Arboit ... senior lighting technical director: Weta Digital
Isabel Arboleya ... visual effects coordinator: DNEG
Paul Arion ... global head of layout: DNEG
Cole Armstrong ... element qc artist: stereo d
Luke Armstrong ... compositor: cinesite
Katrin Arndt ... visual effects producer: RISE Visual Effects Studios
Nicole Arnell ... roto/paint artist: Digital Domain
Anthony Arnoux ... visual effects artist
Gilberto Arpioni ... senior compositor: cinesite
Myles Asseter ... models head of department: weta digital
Aleksandar Atanasov ... effects technical director: ILM
Kenneth Au ... lead visual effects supervisor: for exceptional minds [us]
Louise Aubertin ... visual effects artist
Alessandra Aucello ... vfx line producer: cinesite
Mary Austin ... visual effects production coordinator: ILM
Luke Avery ... visualization artist: the third floor inc
Dan Ayling ... camera td
Abhijith Azhikkara ... matchmove and rotoanim: Dneg
Thomas Bacanu ... Compositor: Double Negative
Lance Baetkey ... digital paint/roto supervisor
Carlo Alberto Bagliolid ... Lighting td
Muhammad Junaid Baig ... rendering supervisor
Alexandre Bain ... digital compositor
Adam Baines ... concept artist: ILM
Julie Baines ... camera
Heath Baker ... digital compositor: weta digital
Sam Baker ... animator: Weta Digital
Scott Balkcom ... visual effects artist: Lola Visual Effects
Philip Ballinger ... fx td: RISE Visual Effects Studios
Jesse Balodis ... Senior Texture Artist
Sam Balzer ... concept artist / matte painter
Marco Barbati ... lead facial technical director: Weta Digital
Magali Barbé ... senior animator: cinesite
Josh Barham ... paint and roto: framestore / roto/prep artist: cinesite
Kris Barone ... head of operations: Perception
Pharoah Barrett ... post vis: the third floor / visualization artist: the third floor inc
Tom Barrett ... visual effects editor
Andrew Barrie ... digital compositor: Digital Domain
Tommy Barry ... visual effects artist
Scott Bartels ... lead matchmove artist
Dan Bartolucci ... Flame artist: Lola visual effects
Jenny Basen ... visual effects producer: Framestore
Monika Batchelor ... Roto Paint Artist: Lola Visual Effects
Addison Bath ... head of pipeline: the third floor inc
Cédric Battude ... compositor: cinesite
Bryn Bayliss ... digital compositor
Shyal Beardsley ... senior developer: cinesite
Christopher Beatty ... visualization lead: the third floor inc
Nicolas Beaufays ... digital compositor: Weta Digital
Eric M. Beaver ... digital compositor
Monica Bechu ... Depth Artist: Stereo D
Sophie Beck ... senior matchmove artist: cinesite
Sebastian Becker ... build lead td: Dneg
Thabo Beeler ... Research Scientist: Disney Research
Manoranjan Behera ... Line Producer: DNEG
James Bell ... visual effects artist: Weta Digital
Natasha Belle ... layout TD at Weta
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
John Benn ... digital resources manager: cinesite
Nathan Benner ... roto/paint artist
Brian N. Bentley ... technical director
Chris Berry ... digital compositor: Framestore
Paul Berry ... postvis supervisor: the third floor inc
Alex Berson ... digital compositor: Weta Digital
Mikael G. Betru ... Motion Capture Technician and Surveyor
Jarnail Bhachu ... digital compositor: Weta Digital
Dheeraj Bhadani ... lead software developer
Manthan Bhayani ... stereo compositor: Stereo D
Shidhyesh Bhogle ... Lighting TD
Leonardo Bianchi ... lighting td: ILM
Kris Bieringa ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Ben Bigiel ... Modeler
Sabina Bihlmaier ... compositor
Richard Binnington ... department vfx coordinator: DNEG
Nunzio Bitetti ... CG Generalist
Eduardo Bivar ... Visual Effects Artist: Digital Domain
Oliver Blackaby ... Data I/O
Adam Blank ... senior layout artist: ILM
Stefanie Blatt ... senior visual effects technical director: Weta Digital
Jeremy Bloch ... Cg Supervisor: ILM
Stephen A. Bloch ... visualization artist: the third floor inc
Jamie Blyth ... lead facial rigger
Steve Bobertz ... visual effects editor
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor
Nagender Raju Boga ... effects artist: Digital Domain
Draghici Bogdan ... Senior Generalist
Ella Boliver ... digital compositor: Weta Digital
Sebastian Bommersheim ... digital compositor: Weta Digital
Jason Bomstein ... Stereographer
Fabrizia Bonaventura ... lighting td: cinesite
Jacquelyn Booth ... visual effects artist
Nick Booth ... Digital Imaging Supervisor: weta digital
Sudeepto Bose ... senior compositor: cinesite
Anne Bot ... depth artist
Brett Botula ... vfx data wrangler
Florian Boury ... visual effects artist
Matt Boyer ... matchmove supervisor: cinesite
Richard Boyle ... rigging supervisor: cinesite
Adam Bradley ... Rotoscope HOD: Weta Digital
Derek Bradley ... Research Scientist: Disney Research
Amelia Braekke-Dyer ... compositor
Steve Braggs ... digital artist: ILM
Ottaviano Brando ... senior lighting td
Benjamin Brenneur ... senior motion editor: Weta Digital
John Brennick ... Senior Compositor: Digital Domain
Christine Breuninger ... roto/paint artist: Digital Domain
Laura Brewer ... final qc artist
Jamie Briens ... pipeline supervisor: DNEG
Scott Brisbane ... Lead Matte Painter: Weta Digital
Jason Lanier Brown ... digital effects artist
Mark Brown ... previs animator: cinesite
Joerg Bruemmer ... Lead Compositor: Weta Digital
Erik Bruhwiler ... digital compositor
Simone Bruni ... lighting & lookdev technical director: Framestore
Cody Brunty ... visual effects artist
Felix Bucella ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Alexander Bucknell ... Matchmove
Antonio Buffa ... prep/paint artist: Cinesite
Charles Bunnag ... senior finishing artist
Duncan Burbidge ... vp of global operations: the third floor inc
Jennifer Burke ... digital compositor
Kaitlen Burns ... production coordinator
Victoria Burns ... stereoscopic compositor
Benjamin Burr ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jake Burstein ... Build TD
Jake Bush ... visual effects artist
Dorian Bustamante ... previs supervisor: the third floor inc
Eamonn Butler ... animation supervisor: cinesite
Naomi Butler ... compositor: cinesite
Sam Butler ... facility runner: cinesite
Simon Butler ... fx artist: Digital Domain
Howard Cabalfin ... roto paint supervisor: digital domain
Daniel Caffrey ... layout artist: Industrial Light & Magic
Adriano Calafiore ... compositor: cinesite
Louise Calloni ... Pipeline Production Manager: Cinesite
Pau Calsina ... fx technical director: ILM
Marc Calvelo ... senior animator: Weta Digital
Rafael Rey Camacho ... senior fx td: Framestore
Francesc Camos ... lead texturing artist
Nicole Campbell ... senior depth artist
Andy Campion ... camera department manager: weta digital
Alex Cannon ... visualization artist: the third floor inc
Luca Cantani ... animator: cinesite / sr.animator
Miguel Carballal ... digital compositor: Weta Digital
Brian Carney ... visualization artist: the third floor inc
Dan Carney ... technology: ILM
Amy Carpenter ... roto/prep artist: cinesite
Helen Carr ... digital compositor: double negative
Lee Cashmore ... animator: cinesite
Silvio Castagna Muscella ... layout/matchmove artist: Industrial Light & Magic
Sean Castle ... Layout Department Trainer: Weta Digital
Edward Catley ... layout artist
Jordan Catracchia ... digital compositor: Digital Domain
Cameron Ceja ... senior production coordinator
Stephane Ceretti ... visual effects supervisor: 2nd Unit
Dmitrijs Cernagovs ... visual effects artist
Ieva Cerps ... stereo compositor
Cristiano Cesolari ... cg artist: RISE Visual Effects Studios / visual effects artist
Julien Chagnon-Zimmerly ... element qc: Legend 3D
Cori Chan ... lookdev artist
Po Yan Chan ... compositor
Raymond Chan ... visual effects artist
Wayne Chan ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Solene Chan-lam ... Texture artist
Phillip Kai Chang ... lighting technical director: weta digital
Paul Chapman ... lead compositor: Digital Domain
Avdhesh Chaudhary ... compositor: Dneg
Vishal Chauhan ... digital compositor: Dneg
Anwei Chen ... Visual Effects Producer
Michael Chen ... Animator
Peter Chen ... senior animator
Eugene Matthew Cheong ... roto/paint artist: ILM
Aleksei Chernogorod ... Compositing supervisor
Peter Chesloff ... digital artist
Rosemary Chester ... compositor: Framestore
Keith Cheuk ... lighting technical director
Tagui Chilyan ... 3D Stereoscopic Production Coordinator: Marvel
Gak Gyu Choi ... senior modeller: Weta Digital
Wonmok Mark Choi ... paint artist: weta digital
Chao Chun Chou ... visualization artist: the third floor inc
Tim Christensen ... visual effects artist
Carlos Ciudad ... visual effects producer: DNEG
Daniel Clark ... visualization artist: the third floor inc
Erik Classen ... compositor: dneg
Trent Claus ... visual effects supervisor: Lola VFX
Alexis Claux ... effects technical director: Weta Digital
Alvaro Claver ... visual effects artist
Roberto Clochiatti ... lighting supervisor: cinesite
Alice Collins ... optical: Weta Digital
Andrew M. Collins ... digital artist
Rafael Colon ... digital compositor: Digital Domain
Silvia Colonna Romano ... Modeler: Weta Digital
David Connely ... senior scanning technician: clear angle studios
Tristan Connors ... senior modeler
Vernessa Cook ... motion editor
Jay Cooper ... associate visual effects supervisor
Stephanie Cooper ... digital compositor: Framestore
Maria Virginia Sotelo Corbacho ... motion editor
Matt Cordero ... digital compositor
Laurent Cordier ... modeller/texture artist: cinesite
Sam Cordingley ... software developer: DNEG
David Cordon ... visual effects production manager: DNeg
Tommaso Corona ... digital compositor: Weta Digital
Juan Francisco Correa Diaz ... assets: Weta Digital
Francesco Cosatti ... compositor: Dneg
Tony Cosgrove ... visual effects artist: DNEG
Danielle Costa ... visual effects executive
Mirela Costache ... hr manager: RISE Visual Effects Studios
Christopher Michael Coupe ... effects technical director: DNEG
Ben Cowell-Thomas ... visual effects artist: Dneg
Sarah Cowhey ... virtual art department manager: Weta Digital
Chad Cox ... visualization artist: the third floor inc
Jan Philip Cramer ... animation director: Digital Domain
David Crane ... senior paint artist: Stereo D
Ruxandra Cristoiu ... compositor: cinesite
Ryan Cronin ... senior animator: Weta Digital
Steve Cronin ... senior paint artist: Weta Digital
Aaron Cubis ... Senior visual effects editor: Weta Digital Ltd
Alexia Cui ... lead lighting technical director
Jing Cui ... senior creature technical director: ILM
Alice Cumbaa ... vfx crewing manager: cinesite
Elliesse Cuniff ... senior production coordinator
Casey Currey-Wilson ... technical assistant: ILM
Grahame Curtis ... senior modeller: cinesite
Andy Cuthbert ... Pipeline TD: DNEG
Coral D'Alessandro ... animatics editor/previz consultant
Marco D'Ambros ... Lead Creature TD: Dneg
Thiago Da Costa ... producer: Brazil Unit
Marcello Da Silva ... senior rotoanim artist: cinesite
Andreas Dahn ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Ken Dailey ... visual effects producer: Framestore
Eric Daly ... senior producer: Perception
Varuna Darensbourg ... Finaling Supervisor: stereo D
Lorelei David ... visual effects editor: ILM
Alex Davidson ... artist: Perception
Martin Davies ... technical director
Jayson Davis ... Digital artist: Lola VFX
Daphne De Jesus ... digital compositor
Tom de Landsheere ... lighting td: cinesite
Emmanuel De Lange ... integration artist: digital domain
Michael DeBeer ... visualization artist: the third floor inc
Jake Dee-McKoy ... manager ingest/delivery & final qc: Stereo D
Agueda Del Castillo ... senior compositor: cinesite
Marianne Del Rosario ... vfx & augmentation artist
Jake Delaney ... visual effects line producer
Kevin Delaurent ... rigging td: cinesite
Dan DeLeeuw ... visual effects supervisor
Caroline Delgado ... digital compositor
Emily Denker ... lead visual effects editor
Aaron Dennis ... effects technical director: Digital Domain
Andrew Densham ... junior systems administrator: cinesite
Nicolas Derory ... digital compositor: DNEG
Kunal Desai ... modeller: Framestore
Lalit b Desai ... Lead digital compositor
Saurabh Deshpande ... roto paint artist
Jeroen Desmet ... generalist td: Industrial Light & Magic
Thomas Devereaux ... compositor: Weta Digital
Santosh Kumar Dey ... Layout TD: DNEG
Pranay Dharmapuri ... model td
Giovanni Di Giulio ... visual effects line producer: Double Negative
Damien di Toro ... visual effects editor: RISE Visual Effects Studios
Vittorio Di Toro ... modeler: Framestore
Spencer Dinney ... compositor
Chris DiPaola ... modeler: Digital Domain
Marian Dobrunz ... hr manager: RISE Visual Effects Studios
Matteo Dogliotti ... Lead Creature TD: ILM
Andrew Dohan ... digital compositor
John Dolman ... paint & roto: framestore
Megan Dolman ... digital artist: ILM
Bea Domenge ... optical: Weta Digital
Federico Dominguez ... visual effects coordinator: Dneg
Graham Dorey ... compositor: Cinesite
Hunt Dougherty ... visualization lead: the third floor inc / visualization lead: the third floor
George Douglas ... compositor: cinesite
Lisa Theresa Downey-Dent ... visual effects coordinator
Rosie Draper ... lighting TD: DNEG
Paz Drimer ... digital production administrator: Digital domain
Florence Dubin ... digital matte painter
Florian Dubois ... digital compositor
Geer DuBois ... visualization artist: the third floor inc
Julien Ducenne ... lead compositor: ILM
Peter Dudley ... compositor
Eamon Samuel Duncan ... camera technical director: Weta Digital
John Durney ... compositor
Jonathan Dysart ... creatures technical director: Weta Digital
Vincent Désilets ... senior animator: Weta Digital
Thomas Døhlen ... visual effects artist
Russell Earl ... visual effects supervisor: ILM
Kade Eckstein ... digital compositor
Scott Edelstein ... associate vfx supervisor: Digital Domain (as Scott KCAA Edelstein)
Gottfried Eder ... visual effects artist: Digital Domain
Christopher Edwards ... previs executive producer: the third floor inc
Richard Edwards ... Stereo Producer: DNEG
Elmar Bragi Einarsson ... FX Technical Director
Kadir Can Eksi ... visual effects artist
Jack Elder ... technical documentation
Kane Elferink ... lead lighting technical director: Weta Digital
Christopher Elke ... digital producer: Digital Domain
David Ellis ... digital compositor: Framestore
Jane Ellis ... vfx coordinator: cinesite
Marc Ellis ... visualization artist: the third floor inc
Chris Endicott ... character animator: Digital Domain
Dan Enstrom ... digital compositor: ILM
Jenn Epstein ... senior compositor: cinesite
Todd Erickson ... visualization artist: the third floor inc
Joakim Eriksson ... senior lookdev artist: Digital Domain
Denny Ertanto ... digital compositor: Weta Digital
Vincent Escueta ... technical assistant: ILM
Melissa Espina ... assistant line producer
David Espinoza ... visual effects
Arkin Esref ... dmp/environment artist: cinesite
Jason Evanko ... compositor
Adam Evans ... visual effects artist
Kelly Louise Evans ... visual effects coordinator: Weta Digital
Michael Ewert ... software developer
Gianpietro Fabre ... senior texture artist: Framestore
Carl Fairweather ... lead fx td: cinesite
Katherine Farrar ... visual effects producer
Kristin Farrensteiner ... groom td: DNEG
James Farrington ... animator: cinesite
Charlotte Fearn ... facility runner: cinesite
Ari Feblowitz ... visualization artist: the third floor inc
Tom Fejes ... digital artist
Jose Felizardo ... lighting technical director: Weta Digital
Eric Feng ... senior software engineer
Andrew Fensom ... senior compositor: Cinesite
Bruno Fernandes ... senior compositor: cinesite
Savio Joaquim Fernandes ... production engineer: ILM
Victor Manuel Fernandez ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Daniel Antón Fernández ... environments artist: Digital Domain
George Ferris ... digital compositor: Double Negative
Jake Ferris ... layout artist: ILM
Emelia Fiell ... technology production manager: Framestore
Christopher Finley ... visual effects coordinator
Patrick Finn ... lead lighting td: DNEG
Igor Fiorentini ... senior compositor: cinesite
Jack Fisher ... compositor / compositor: cinesite
Ryan Fisk ... Stereo Producer: Stereo D
Rob Fitzsimmons ... environment artist: Digital Domain
Joakim Flaten ... digital matte painter
Jane Fletcher ... digital asset manager: weta digital
Juan Flores ... technical project manager
Emily Fong ... visual effects production assistant
Nicola Fontana ... Senior Lighting TD: ILM
Les Foor ... lead element qc artist
Anna Ford ... sales and bidding manager: cinesite
Mark O. Forker ... additional visual effects supervisor: second unit
David Forsbrey ... environment technical director
Peter Forsyth ... modeller: cinesite
Morgan Fowler ... effects department production coordinator
Richard Fox ... digital compositor
Julien Fradin ... lighting td: cinesite
Sven Fraeys ... show pipeline td: cinesite
Dana Franklin ... Digital Matte Painter
Joe Frataccia ... visual effects editor: Digital Domain
Ludovic Fregé ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Vincent Frei ... production consultant: RISE Visual Effects Studios
Zachary Freiberg ... visual effects artist
Tonio Freitag ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Lindsey Fry ... visual effects artist: Lola vfx
Kyoko Fukushima ... compositor: DNEG
Borja Fuste ... digital compositor
Daniel Stefan Gagiu ... surfacing/environment artist: ILM
Aman Gahlot ... visual effects artist
Aron Galabuzi ... digital compositor: Framestore
Saurabh Gandhi ... Lighting TD
Madhura Gangan ... Lighting TD
Julio Tovar Garcia ... element qc artist: stereo d
Richard Garnish ... senior systems engineer: cinesite
Caroline Garrett ... head of vfx: cinesite
Rafael Garrido ... Senior Production Manager: Weta Digital
Sebastian Gaspar ... fx td: RISE Visual Effects Studios
Nikos Gatos ... lighting supervisor: cinesite
James Gaughran ... facility runner: cinesite
Russ Gautier ... design supervisor: Perception
Florian Gellinger ... Executive VFX Producer: RISE Visual Effects Studios
Hongfei Geng ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Dino Georgio ... matchmove artist: cinesite
Ben Georgoff ... set technician: Legacy Effects
Natalia Germi ... senior texture artist: Framestore
Ahmed Ghazy ... Senior Groom TD: Framestore
Abhishek Ghorui ... Lead Paint Artist
Jennifer Giandalone ... studio coordinator: for exceptional minds [us]
Geoffroy Givry ... Senior Compositor: ILM
Allison Glennon ... visual effects producer: Lola vfx
Tim Glover ... Witness Camera Operator
Darwin Go ... visual effects supervisor: Park Road VFX
Akin Goecmenli ... lead fx td: RISE Visual Effects Studios
Joni Golley ... digital artist
Danny Gonzalez ... principal/founder: Perception
Francisco E. Gonzalez ... visualization artist: the third floor
Mitch Gonzalez ... visualization artist: the third floor
Catarina Gonçalves ... roto/prep artist: Double Negative
Mark Gordon ... senior compositor
Steven Pierre Gordon ... visualization artist: the third floor inc
Bonnie Gosnell ... visual effects coordinator
David Gottlieb ... digital artist
Megan Graham ... Senior Paint Artist: Stereo D
Dianne Gramling ... software engineer (as Diane Gramling)
Lee Gramling ... software engineer
Callum Grant ... technical support
Kari-Lyn Gravel ... stereo manager: Stereo D
Luke Gray ... Pipeline Technical Director
Calvin Greer ... Witness Camera Operator
Kritteka Gregory ... assistant depth department manager
Chris Grifasi ... digital compositor
Greg Grusby ... Executive Staff: ILM
Xian Guan ... fx technical director: digital domain
Rebs Guarina ... Software Engineer
Mikhail Gubkin ... effects technical director
Melanie Guerreiro ... fx technical director: ILM
Laury Guintrand ... concept artist: cinesite
Holly Gunn ... depth lead: Stereo D
Kathrin Günther ... Weta Digital
Charlie Habanananda ... digital grading artist: framestore
Venetia Hadley ... senior compositor: cinesite
Tyler Halarewich ... digital artist
Jennifer Hale ... financial controller: cinesite
Thomas Haley-Hermiz ... Technical Director: Stereo D
David Hall ... animator: RISE Visual Effects Studios
Jamie Hallett ... visual effects supervisor: capital T
Lindsay Hallett ... visual effects executive producer: capital T
Karen Halliwell ... senior rigger: cinesite
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director
Alex Hanneman ... digital compositor
Patrick Harboun ... cg build supervisor
Emile Hardy ... senior dmp/environment artist: cinesite
Jiten Harkhani ... compositor: Dneg
Travis Harkleroad ... visual effects artist
Daniel Harkness ... senior compositor: Digital Domain
Paul Harling ... data resource management lead: Weta Digital
Thomas Harmonson ... end title artist: for Exceptional Minds [us] / visual effects artist: for Exceptional Minds [us]
Dylan Harris ... visualization artist: the third floor inc / visualization artist: the third floor
Rick Harris ... lidar technician: Clear Angle Studios
T.C. Harrison ... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Tom Harrison ... matchmove artist: cinesite
Dan Harrod ... senior compositor: cinesite
Daniel Hartlehnert ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jefri Haryono ... creature effects technical director
John Hasbrook ... visualization artist: the third floor inc
Patrick Haskew ... visualization artist: the third floor inc
Michael Haupt ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios
Yasmine Hausler ... visual effects coordinator
Clive Haward ... systems engineer: cinesite
Joseph Hayden ... Lighting Artist
Jasper Hayward ... lighting technical director: Weta Digital
Daniel Heder ... visualization lead: the third floor inc
Rens Heeren ... lead environments artist: Framestore
Alex Heffner ... visual effects and augmentation lead
Ethan Helms ... stereoscopic compositing lead
Quentin Hema ... digital paint hod: Weta Digital
Robert Hemmings ... animation supervisor
Joachim Henriksen ... editorial io assistant
Marla Neto Henshaw ... visual effects bid producer
Peter Herlein ... senior compositor: Lola VFX
Greg Herman ... title design: Perception
Cody Hernandez ... visualization artist
Neil Herzinger ... digital artist: ILM
Tiffany Herzog ... visual effects production assistant
Tundi Heveli ... fx td: cinesite
David Hickey ... visualization artist: the third floor inc
Jeffrey Charles Higgins ... effects supervisor: Digital Domain
Jesse Hildreth ... lead lighting technical director: ILM
Jo Hiles ... production - Weta Digital
Mike Hill ... compositor: framestore
Craig Hing ... Witness Camera Operator
Barbra See Wai Ho ... rotoscope artist: Weta Digital
Kay Hoddy ... Senior Roto Artist
Alan Hodges ... motion editor
Roy Hoes ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Koen Hofmeester ... senior effects technical director: Industrial Light & Magic - as Koenraad Hofmeester
Chris Hogstead ... lead creature/character td: cinesite
Bruce Holcomb ... digital modeling supervisor
Rebecca Holdstock ... matchmove artist: cinesite
Julie Holmes ... senior/lead layout td: Weta Digital
Mark L. Holmes ... camera td
Ady Holt ... creature effects
Jason Holt ... pipeline technical director
Courtney Hooper ... compositing department coordinator: Weta Digital
Katie Hooten ... previs producer: the third floor inc
Bran Hopkins ... rotoscope artist: weta digital
Paul Hopkins ... visualization artist: the third floor inc
Derrek Horn ... sr. data wrangler
Julian Howard ... layout artist: cinesite
Joe Howes ... visual effects
Pete Howlett ... digital compositor
Jiaxuan Hu ... visualization artist: the third floor inc
Shih Ling Huang ... layout artist: Dneg
Kolja Huebschmann ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Jonas Huerta ... data wrangler: AP unit
Chris Huland ... lighting td: cinesite
Kailas Huljute ... visual effects artist
Emmanuel Humbert ... matte painter: double negative
Ahman Hung ... matte painting production manager: weta digital
Antony Hunt ... managing director: cinesite
Sophie Hunt ... marketing executive: cinesite
Jessica Amber Hurst ... character effects artist: Digital Domain
Kobir Hussain ... management accountant: cinesite
Zaki Hussain ... VFX Production Assistant: ILM
Seona Hwang ... fx artist: Weta Digital
Praveen Ilangovan ... senior pipeline technical director: ILM
Djordje Ilic ... environment technical director: Framestore
Sophie Impey ... data operator/render wrangler: cinesite
Brett Ineson ... Producer: Animatrik Film Design
Paul Ingram ... lead environments technical director
Ciprian Iorga ... digital compositor
Justin Israel ... production engineer: Weta Digital
Balakrishna Isunuri ... Matchmove
Jonathan Jack ... management accountant: cinesite
Fergus Jack-Hinton ... visual effects artist
Eleanor Jackson ... crowd technical director: ILM
Zave Jackson ... compositing supervisor: cinesite
Evan Jacobs ... creative finishing supervisor
Ebrahim Jahromi ... creature supervisor: ILM
Prerana Jaiswal ... visual effects artist: Weta Digital
Santosh Jakkam ... matchmove: Double Nagitive Visual Effects
Espen Netland Jakobsen ... visual effects artist
Sabine Janetzka ... compositor: cinesite
Woonha Jang ... visualization artist / visualization artist: the third floor inc
Mareike Janik ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Sashka Jankovska ... head of hr and operations: cinesite
Ng Cheuk-Yung Jayde ... fx td: cinesite
Kirsten Jelliffe ... visualization artist: the third floor inc
Jack Jenkins ... prep artist: DNEG
Frank Jentner ... digital matte painter: RISE Visual Effects Studios
Seung Ryong Jeon ... digital compositor
Hanjoo Jeong ... senior effects technical director: Digital Domain
Jan Jinda ... visual effects artist: DNEG
Khiew Jit Chun ... modeler
Chay Johansson ... creature technical director
Martin Johansson ... cg supervisor: Digital Domain
Abhinaw John ... visual effects artist
Helen Johnson ... compositor
Hugh Johnson ... fx td: cinesite
Phil Johnson ... vfx runner
Gios Johnston ... head of creatures: Weta Digital
Ian Joli ... layout artist
Danny Jones ... lead paint artist
Lewis Jones ... fx td: cinesite
Guillaume Julien ... environment TD: Dneg
Kimberly Julien ... Weta Digital: Pre Production Manager / visual effects
Mark Julien ... Digital Compositor: Weta Digital
Arvind Keru Kachare ... environment generalist (Double Negative: Mumbai)
Sushant Kadam ... Creature TD: Double Negative
Dziga Kaiser ... digital matte painter: RISE Visual Effects Studios
Lindsey Kaiser ... stereo executive producer
Gregory Kalaitzis ... senior prep/paint artist: cinesite
Koustubha Kaloti ... digital compositor
Lukas Kampichler ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Vasilis Karatziva ... visual effects department production manager: Double Negative
Stephen Karl ... Camera TD
Eric Kasanowski ... compositing supervisor: Digital Domain
Preet Katta ... paint and roto: framestore
Prateek Kaushal ... stereo supervisor
Rosie Keane ... facial capture/layout: ilm
Karen Kelly ... associate producer
Shawn Kelly ... lead animator
Abbie Kennedy ... lead facecap artist
Andrew Kennedy ... senior technical director: Stereo D
Connie Kennedy ... virtual production producer
Connie Kennedy ... motion capture producer
Dániel Keresztes ... motion editor: Weta Digital
Jeannine Kernisan ... visualization artist: the third floor inc
Cheryl Kerr ... Production Manager: ILM
Nichakamon Khajorn ... VFX PA
Sebastian Khayat ... visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios
Andrea Khoo ... matte painter: Weta Digital
Patrick Kilgallon ... Layout Artist
Jack Kilyan ... paint and roto artist
Anne Kim ... digital compositor: Weta Digital
Ashleigh-Jean King ... rotoscope artist: Weta Digital
Stephen King ... animator
Andrew Kinnear ... compositor: cinesite
Doron Kipper ... facial performance tracking lead: Digital Domain
Oliver Kirchhoff ... layout artist: industrial light & magic
David Kirchner ... effects td: Industrial Light & Magic
Aleksandar Kitanovski ... hr and operations assistant: cinesite
Cathleen Klein ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Matthias Klein ... senior digital compositor: WETA Digital
Alana Kochno ... compositor
Kenneth Koh ... visual effects artist
Joshua Koilpillai ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Sidney Kombo ... animation supervisor
Allie Koppel ... head of finance: the third floor inc
Peter Kostandelos ... rotoscope artist
Jessica Koubi ... pipeline td
Zan Kozlevcar ... matchmove artist: cinesite
Ondrej Kubicek ... plate layout artist: ILM
Antoni Kujawa ... senior texture artist: cinesite
Nachiket Kulkarni ... Senior Depth Artist: Stereo D
Annurup Kumaar ... matchmove and rotoanimation td: DNEG
Sujay Kumar G. ... matchmove supervisor: DNEG
Ashwin Kumar ... rotoalien/supervisor/HOD
Oliver Kurrle ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Dominique Kwiek ... Pipeline TD
Daniel Kwon ... motion capture specialist
Mounika Kyatam ... rotoscope artist: Weta Digital
Khaled Labidi ... digital compositor: Weta Digital
Giorgio Lafratta ... senior hair/fur groomer: Digital Domain
Estelle Lagarde ... dmp/environment artist: cinesite
Mala Lal ... visual effects artist
Pascale Lamoureux-Miron ... compositor: Double Negative
Nathan Lane ... camera technical director: Weta Digital
Michael Lankes ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jeremy Lasky ... principal/founder: Perception
Peter Lasrado ... build supervisor
Sinead Lau ... motion capture: Weta Digital
Rachel Laurenson ... digital paint artist
Mélanie Le Bloa ... digital compositor: framestore
Christopher Learmonth ... visual effects editor: cinesite
April Leckie ... rotoscope artist: Weta Digital
Danny Lee ... digital compositor: Digital Domain
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Sam Lee ... compositor: Digital Domain
Skeel Lee ... senior effects technical director: Digital Domain
Sun Lee ... matte painter: Lola VFX
Win Leerasanthanah ... visualization artist: the third floor inc
Thomas Lefebvre ... FX lookdev lead: framestore
Julien Legay ... visual effects artist
Danielle Legovich ... visual effects producer: industrial light and magic
Charlie Lehmer ... Data wrangler
Eric Leidenroth ... senior virtual production artist
Andrew Leighton ... modeller: cinesite
Phillip Leonhardt ... visual effects supervisor
John LePore ... chief creative: Perception
Erwan Leroy ... compositor: Weta Digital
Nicolas Leu ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jenny Leupold ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Ariel Levental ... compositor: Framestore
Joe Leveson ... show pipleline td: cinesite
Gabrielle Levesque ... visual effects pa
Hamilton Lewis ... visualization lead: the third floor
Angela Li ... pipeline technical director: ILM
Wei Li ... visualization artist: the third floor inc
Vitor Libardi ... visual effects artist
Seth Lickiss ... finaling lead
Sungmin Lim ... integration artist: Digital Domain
Florent Limouzin ... senior animator
Pierson Lippard ... Lighting TD
Victoria Liu ... visual effects coordinator
Brendan Llave ... digital compositor
Matthew Lloyd ... visual effects shoot production manager
Lara Lom ... visual effects producer: Cinesite
Armando Lombardo ... digital compositor: Framestore
Daniel Long ... digital compositor
Hannah Long ... Visual Effects Editor
Michael Lorenzo ... modeller: cinesite
Geoff Lou ... visualization artist: the third floor inc
Sean Loughran ... digital compositor
Jordan Lucchino ... Stereoscopic compositor
Falk Lude ... compositor: Digital Domain
Michael Lum ... Animation Supervisor
Matt Lumb ... lighting technical director
Alison Luong ... associate production manager: digital domain
Lucy Luong ... lead layout artist: cinesite
Vlad Lysenco ... artist: Perception
Laura López García De Blas ... VFX Production Coordinator
Hans Lösche ... fx td: RISE Visual Effects Studios
Miguel Macaya ... senior compositor: Industrial Light and Magic
Rob MacBride ... digital paint artist
Peter Machuca ... Compositor
Tobias Mack ... software engineer: Weta Digital
Damien Macé ... lead environments artist: Framestore
Akshay Madansure ... 3D modeler: Framestore
Matt Madden ... senior virtual production supervisor
Amy Madigan ... senior production coordinator: Stereo D
Carol Madrigal ... senior virtual production artist
Joseph Madurski ... compositor
Gokul Mahajan ... Creative Supervisor
Ravi Mahapatro ... line producer: Stereo D
Lee Maher ... visual effects coordinator: Framestore
Thomas Maier ... visual effects artist
Ioanna Mailli ... FX TD: Dneg
Krisztian Majdik ... visualization editor: the third floor inc
Liam Major ... paint artist
Yael Majors ... assistant finaling supervisor
Arnaud Malherbe ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Sandeep Malkari ... digital artist
Brad Malott ... paint artist: Stereo D
Chris Manabe ... visualization artist: the third floor inc
Himaram Mandali ... digital artist
Matteo Marchetti ... lighting td: cinesite
Sarah Marikar ... compositor: Lola VFX
Giorgio Marino ... digital compositor: Weta Digital
Julie-Ann Marks ... fx department production manager: weta digital
Tess Marshall ... visual effects assistant coordinator
Kevin Martel ... animation supervisor: ILM
Xavier Martin ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Einar Martinsen ... matte painter: Weta Digital
Riccardo Mascia ... digital compositor: Framestore
Manuel Mastropirro ... digital compositor
David Masure-Bosco ... visual effects production manager
Vibhas Mathkar ... digital matte painter: DNEG
Richard Matthews ... compositing department coordinator: Weta Digital
Karin Mattsson ... animator: cinesite
Natalia Matveenko ... compositor: Lola VFX
Arnaud Mavoka-Isana ... Mocap TD/Motion Editor
Ruben Mayor ... lead fx td: Weta Digital
Kindra McCall ... Stereoscopic Depth Artist
Jamie McCarter ... software engineer
Tristan Kharvari McClain ... witness camera operator
Samantha McConnell ... digital compositor: Digital Domain
Mark McCormack-Douglas ... stereoscopic compositor
Leon Mccormick ... visual effects artist
Owen McGonigle ... visual effects artist
Mare McIntosh ... Visual Effects Associate Producer: Lola VFX
David McPhail ... visual effects production manager
Jennifer McSpadden ... realtime system operator
Sven Mecklenbroich ... digital compositor: Weta Digital
Christopher Medley-Pole ... fx artist: ILM San Francisco
Himanshu Meena ... lead layout artist: Double Negative
Gurel Mehmet ... art director: cinesite
Michael Melchiorre ... Compositing supervisor
Ben Mendoza ... layout artist: cinesite
Felix Menguy ... creature td: cinesite
Szabolcs Menyhei ... digital matte painter (as Saby Menyhei)
Tory Mercer ... lead compositor
Javier Meroño ... creature effects technical director: DNEG
Steven Messing ... digital matte painter
Josh Methven ... effects technical director
Djordje Milasinovic ... digital compositor: Weta Digital
Andrew Miller ... visualization artist: the third floor inc
Lori C. Miller ... digital compositor: Weta Digital
Maurice Miller ... digital compositor: Framestore
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Borko Milohanovic ... vfx artist/build trainer: DNEG
Phillip Minter ... visualization artist: the third floor inc
Harsh Mistry ... effects technical director
Pinkesh Mistry ... motion capture tracker
Sangita Mistry ... digital compositor: Weta Digital
Eric A. Mitchell ... digital compositor: DNEG
Shrijeet Modi ... visual effects coordinator
John Moffett ... compositor: cinesite
Shauna Mohan ... stereo coordinator: Stereo D
Justin Molush ... lead animator: perception
Santi Montero ... matchmove artist: Framestore
Elizabeth Montes ... senior previs production manager: the third floor inc
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Jerome Moo ... senior matte painter: Weta Digital
Helen Moody ... marketing manager: cinesite
Rebecca Moores ... financial controller: cinesite
Jim Moorhead ... digital artist
Eroc Moralls ... lead senior compositor
Skye Morandin ... Production Coordinator: Stereo D
David Moraton ... senior effects technical director: weta digital
Vinayak More ... visual effects: Texture TD
Luiz Philippe Moreira ... senior creature pipeline technical director: Weta Digital
Eleanor Morris ... animation production manager: weta digital
Immanuel Morris ... lead visual effects supervisor: for exceptional minds [us]
Katie Morris ... digital artist: ILM
Zac Morris ... Weta Digital
Zak Morris ... visual effects coordinator
Lucio Moser ... software developer
Neil Roy Moss ... shotgun project manager: weta digital
Antonio Mossucca ... texture artist: cinesite
Ourania Mourta ... creature fx artist / creature fx artist: Digital Domain
Ivan Moutinho ... plate lab wrangler
Aileen Mu ... VFX Associate Producer (Lola VFX)
Dominik Mueller ... crowd technical director: Industrial Light & Magic
Matt Mueller ... senior onset technical director: Weta Digital
Susan Mueller ... 3d stereoscopic production manager
Eva Mularonek ... visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios
Shane Mulholland ... Layout Department Manager: Weta Digital
Mary Mullan ... roto/prep artist: cinesite
Andy Mulligan ... Layout artist: ILM
Jason Mulyadi ... digital compositor
Atyeb Muneer ... digital compositor
Jeremy Munro ... visualization artist: the third floor inc
Muruganantham ... paint/prep artist: Dneg
Ricardo Musch ... compositor: cinesite
Jayaraj Muthukumar ... matchmove and rotoanim artist
Ajith Kumar N. ... prep artist: Double Negative (as Ajithkumar)
Kristine Nadal ... visual effects accountant
Marnus Nagel ... fx artist: weta digital
Robert Nagle ... facial capture technician
Duncan Nairn ... Paint artist
Kelly Kehaulani Nakasone ... visualization artist: the third floor inc
Rishikesh Nandlaskar ... Senior Modeller: Framestore
Evan Nanou ... stereo compositor
Prasad Kamalakar Narse ... visualization artist: the third floor inc
Buchi Ramulu Narsingoju ... texturing artist
Amber Marie Naveira ... wrangler manager
Adam Nazarenko ... Lead Finishing Artist
Donald Netzel ... visualization artist: the third floor inc
Pete C. Newbauer ... visual effects artist
Stephen Newbold ... DFX Supervisor
Thomas Newbury ... generalist/environment td: cinesite
Helen Newby ... lead compositor: cinesite
William Newirth ... Production Assistant: ILM
Daniel Paul Newman ... visual effects coordinator
Nicolette Newman ... senior texture artist: framestore
Sophie Newton ... R&D, Studio, Tech and Department Support: DNEG
Trent Newton ... ingest/delivery department: Stereo D
Sheau Horng Ng ... lead roto/prep artist: ILM
Vinh Nguyen ... compositor
Chris Nichols ... lead texture painter: digital domain
Harry Nichols ... assistant technical director: DNEG
Bruno Nicko ... technical director
Jeremy Nicolaides ... Executive Producer: Legend 3D
Ruthie Nielsen ... junior motion r&d technical director: Weta Digital
Emily Nietzel ... visual effect production assistant
Tahl Niran ... digital compositor: weta digital
Kenichi Nishida ... senior modeler: Weta Digital
Thomas Nittmann ... vfx executive producer: Lola Visual Effects
Sam Nixon ... integration supervisor
Tom Nixon ... effects lead: Digital Domain
Aaron Noordally ... paint and roto lead: ILM
Teni Noravian ... digital compositor: Weta Digital
Jonathan Nordlöf ... compositor: cinesite
Abdelkader Nouar ... creature fx td: Framestore
Sabrina Nunes ... lighting/lookdev artist: Digital Domain
Storm Nylen ... visual effects production assistant
Barry O'Brien ... stereo supervisor: DNEG
Skylar O'Flaherty ... jr data wrangler
Danielle O'Hare ... Production Support
Ciaran O'Neachtain ... paint and roto artist: framestore
Santiago O'Shea ... digital artist: Framestore
Pavel Ocovaj ... Senior motion editor: Weta digital
Simon Ohler ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Sophie Olive-Calver ... visual effects coordinator
Matteo Olivieri-Dancey ... digital compositor
Peter Olliff ... vfx coordinator: cinesite
Kym Olsen ... Compositing Look Development lead
Robert Olsson ... matte painter
Michelangelo Neri Orliani ... compositing supervisor: cinesite
Raphael Oseguera ... roto department manager
Lauralea Otis ... software developer: Marvel
Emiliano Padovani ... head of shaders department: Weta Digital
Filippo Paganoni ... Lighting technical director: WETA Digital
Anupam Pal ... digital compositor
David Palanchon ... pipeline technical director: Framestore
Sara Palumbo ... administrative assistant: cinesite
Sumita Pandey ... Ingest/Delivery Department: Stereo D
Alexandros Papasozomenos ... roto/prep artist: Cinesite
Nikhil Parab ... layout td: Double Negative
Michael Parker ... senior fx td: cinesite
Chris Parks ... visualization artist: the third floor inc
Hunter Parks ... look development td
Aaron Parry ... Executive Producer: Stereo D
Steve Parsons ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Lucas Pascale-Pallotta ... compositor
Massimo Pasquetti ... lead digital compositor: weta digital
Daniel Pastore ... dfx supervisor
Matthew Patience ... compositor: Framestore
Kaustubh Patil ... lighting td
Neeraj Pattani ... senior lighting technical director: ILM
Allison Paul ... visual effects coordinator
Cara Payne ... art dept production manager: weta digital
Vasilis Pazionis ... lead fx technical director: weta digital
Margaux Peach ... visual effects coordinator: Weta Digital
Jessica Pearce ... Production Coordinator: Stereo D
Peter Pearson ... software developer: rendering: Weta Digital
Jared Pejkovic ... Digital Artist: Weta Digital
Roy Peker ... digital compositor
Jeff Penick ... compositor
Stuart Penn ... visual effects supervisor: Framestore
Miriam Pepper-Parsons ... senior matchmove artist: Framestore
Cindy Perez ... compositor
Crystal-Lee Perry ... motion capture tracker: Weta Digital
Christian Perschky ... head of systems technology: cinesite
Emanuele Pescatori ... creature td: Weta Digital
Dennis Petkov ... digital assets supervisor
Chris Petts ... cg supervisor: cinesite
Niovi Phinopoulou ... cg generalist: cinesite
Phets Phonasa ... stereoscopic lead
Jason Phua ... senior compositor
Alessandro Pieri ... digital compositor: Double Negative
Ezra Pike ... Compositor: Double Negative
Andrew Pinson ... digital compositor: Framestore
Laura Pinson ... Paint and Roto Artist
Navin Pinto ... character effects artist: Digital Domain
Matthew W.B. Plummer ... compositor
Ostap Pochtarenko ... pipeline technical director: Weta Digital
James Pollard ... rotoscope artist: Weta Digital
Jason Pomerantz ... Post Production Supervisor: Stereo D
Danny Popovic ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Kelly Port ... visual effects supervisor
Dominik Pott ... fx td: RISE Visual Effects Studios
Tim Potter ... Head of Assets: Cinesite
Christian Poullay ... camera technical director: Weta Digital
Ben Powdrell ... assistant visual effects editor: Weta Digital Ltd
Gabrielle Powell ... 3d stereoscopic production coordinator
Dave Preciado ... senior motion editor: Weta Digital
Jeremy Preissner ... director of systems engineering: legend 3d
Gareth Prosser ... motion capture tracker
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Jun Wei Puah ... ILM: 3d generalist
Lauren Puntillo ... head of marketing: the third floor inc
Eddy Purnomo ... lead fx technical director: Weta Digital
Simon Quach ... digital compositor
Maik Pham Quang ... Lighting TD: Framestore / Matchmove artist: Framestore
Ben Radcliffe ... lead digital artist
Chris Radcliffe ... modeling supervisor
Indreep Raha ... visual effects artist
Roberto Raio ... animator
Francisco Ramirez ... visual effects editor
Gerardo Ramirez ... visualization supervisor: the third floor
Milton Ramirez ... look development: Weta Digital
Kade Ramsey ... digital paint artist: Weta Digital
Ryan Ramsey ... senior stereoscopic compositor: Deluxe
RaviKota ... FX TD: Double Negative
Kisholay Ray ... production coordinator: Deluxe StereoD
Vijay Bharath Reddy ... Lead Compositor
Adam Redhead ... fx td: cinesite
Werner Reifberger ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Ti Ren ... visualization artist: the third floor inc / visualization artist: the third floor
Leslie Renaud ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Simon Renaud ... Lighting TD: ILM
Amaro Ribeiro ... roto/prep artist: cinesite
Jordan Rice ... VFX Technical Resource Assistant
Tyler Rice ... element qc
Sullivan Richard ... matte painter: DNEG
Robert J. Riddell ... effects technical director: weta digital
Geoffroi Ridel ... digital matte painter
Diego Riestra ... senior compositor: ILM
Simone Riginelli ... compositing and fx domain director
Grant Roa ... Visual Effects Production Runner: Weta Digital
Wesley Roberts ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Matthew Robinson ... matchmove lead: framestore
Paul Robinson ... jnr layout artist: ILM
Dane Rockingham ... technical specialist
Duncan Rodger ... finance director: cinesite
Nathaniel Rodriguez ... senior roto paint artist
Timothy Rodriguez ... concept artist: ILM
Ryan D. Romero ... digital artist: IMAX Version
Jason Ronzani ... visualization artist: the third floor inc
Aaron M. Ross ... senior lighting technical director: Weta Digital
Jan Roth ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Viktoria Rucker ... visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios
Caitlin Rupert ... visualization artist: the third floor inc
Francesco Russo ... digital compositor: Framestore
Naveen Sabesan ... Lighting Artist: Digital Domain
Mahshid Sadoughi ... Previs Artist
Percy Sagun ... motion capture specialist: Digital Domain
Emeric Saint-Germain ... matte painter/environment td: Framestore
David Salamon ... lidar scanning supervisor: RISE Visual Effects Studios
Miguel A. Salek ... effects technical director
Thomas Sali ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Azhar Salim ... visual effects artist
Peter Salter ... lead camera technical director: weta digital
Haley Samms ... motion editor
Priam Sampaio ... pipeline technical director: ILM
Herbert Samson ... visualization artist: the third floor inc
Anna Samuel ... visual effects artist
Gonzalo Sanchez ... senior compositor: cinesite
Steven Sandles ... creature effects lead: Framestore
Matteo Sanna ... senior animator: cinesite
Miguel Santana da Silva ... digital compositor: ILM
Hannes Sap ... compositor: Double Negative
Ashwin Sareen ... fx artist: Digital Domain
Abhishek Sarkar ... Lighting TD
Branan Sarveswaran ... element qc artist: Stereo D
Steve Sauers ... cg supervisor: ILM Singapore
Quinlan Saule ... visualization coordinator: the third floor inc
Alexander Savenko ... head of software: cinesite
Andrew Savinskiy ... digital compositor: Framestore
Rahul Saxena ... Matchmove artist: Rotoanim and Tracking artist.
Jason Adam Schaefer ... compositor
Matthias Schiemann ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios
Markus Schmidt ... Head of Creatures: Framestore
Lisa Schmölzer ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Erik Schneider ... compositing supervisor: RISE Visual Effects Studios
Markus Schneider ... digital compositor
Stefan Schneider ... digital modeler
Tanissa Potrovitza Schoen ... Director of Visual Effects: Marvel Studios
David Schott ... digital compositor
Rayk Schroeder ... lead compositor: RISE Visual Effects Studios
David Schuster ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Sven Schwarz ... look development: Weta Digital
Andrea Scibetta ... senior effects technical director: weta digital
Michele Sciolette ... group cto: cinesite
Eric Scott ... Digital Domain
Shaun Scott ... lead cg artist: double negative
Steven J. Scott ... supervising finishing artist
Jason Selfe ... digital compositor
Miguel Perez Senent ... effects supervisor: Industrial Light & Magic
Elham Sepehrjou ... visualization artist: the third floor inc
Anastasia Sevrugina ... visualization artist: the third floor inc
Manesh Shafiei ... media systems: Digital Domain / systems engineering: Digital Domain
Harshkumar Shah ... Assistant Technical Director at Weta
Rushabh Shah ... stereoscopic compositor: Stereo D
Viren Shah ... Lead Lighting TD: DNEG
Tamar Shaham ... visual effects coordinator
Fiaz Shaikh ... Modeling Lead: Double negative
Rommel Shamoun ... compositor: Digital Domain 3.0
Jordan Shand ... virtual art dept artist: Weta Digital
Glen Sharah ... CG supervisor
Leona Sharkey ... visual effects artist
Sam Sharplin ... lead digital modeler: Weta Digital
Carolyn Shea ... motion capture production assistant
Lizzie Shiers ... tech runner: Dneg
Tomoko Shin ... digital compositor
Vishal Shinde ... compositor
Erik Shveima ... visualization artist: the third floor inc
Fabio Siino ... creature td: ILM
Brian Silva ... senior effects technical director: ILM
Joseph Silva ... compositor: Digital Domain
Jason Simmons ... effects artist: Digital Domain 3.0
Jayson Simpson ... Digital Matte Painter
Kasey Simpson ... Visual Effects Line Producer
Abhay Singh ... Lighting TD DNEG
Ankur Singh ... Modeller: Double Negative
Gugandeep Singh ... paint & roto artist: framestore
Maciej Skoluba ... digital compositor
Matina Skouteri ... vfx coordinator: cinesite
Abbie Sledmar ... roto/prep artist: cinesite
Sam Sloan ... digital compositor: Weta Digital
Edmond Smith III ... visual effects artist
Billy Smith ... senior paint artist
Dane Allan Smith ... Vice President: The Third Floor
Danny Smith ... senior systems engineer: cinesite
Donna Smith ... visual effects production manager: ILM
Edward Perry Smith ... visualization artist: the third floor inc
Marc Smith ... Senior Camera T.D.
R. Matt Smith ... compositing department supervisor: Digital Domain
Romero Smith ... visualization artist: the third floor inc
Eva Snyder ... Senior Compositor: Weta Digital
Eric So ... lead compositor: Framestore
Chloe Soares ... production coordinator: Perception
Benjamin Soh ... creature technical director: ILM
Romain Sontag ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios
Robyn Sorenson ... rotoscope artist
Eddie Soria ... digital paint lead: Weta Digital
Nelson Sousa ... model department supervisor: Digital Domain
Sébastien Speierer ... rendering researcher: Weta Digital
Sonia Spes ... vfx production assistant: cinesite
Doug Spilatro ... visual effects artist
Marco Spitoni ... animator
Anshul Kumar Srivastava ... Texture artist: DNEG
Luke Stabile ... production supervisor
Simon Stanley-Clamp ... visual effects supervisor: cinesite
Ashley Stanton ... matchmove artist: Framestore
David Steed ... junior pipeline developer: cinesite
Petter Steen ... ILM: senior generalist
Federico Stefanini ... lighting td: cinesite
Jacob Stephens ... layout head of department: Weta Digital
Mark Stern ... Visual Effects Executive Producer: Lola Visual Effects
Tim Stern ... digital compositor: Weta Digital
Andy Stevens ... visual effects editor: Cinesite
Jack Stevens ... digital matte painter
Georgina Street ... visual effects producer
Mika Strijdonk ... CFX TD
Jason Summersgill ... Compositor: Framestore
Yanti Suryati ... digital artist
Jeremiah Sweeney ... Compositor: Lola VFX
Michael J. Sweetser ... Compositor: dneg
Elliot Sylvester ... cg generalist: cinesite
Sokratis Synitos ... compositor: cinesite / digital compositor
Robert Szabo ... digital compositor
András Szõcs ... digital compositor: Double Negative Visual Effects
Balázs Sántha ... digital compositor: Framestore
Samuel Tack ... lead virtual art dept artist: weta digital
Takashi Takeoka ... digital compositor
Justin Talley ... simulcam technician
Lori Talley ... senior postvis production manager: the third floor inc
Eric Tang ... rigging supervisor: Digital Domain
Hantong Tang ... pipeline td
Dipak Tarpara ... vfx artist: Stereo D
Mason A. Taylor ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Vincent Techer ... lighting td: cinesite
Sompong Teekasathien ... visual effects artist
Chris Templeman ... lead rotoscope artist
Werner Ten Hoeve ... digital compositor
Christopher Thellas ... visualization coordinator: the third floor inc
Raphael Thiery ... camera technical director: weta digital
Anne-Sofie Tholander ... compositor: cinesite
Amy Thomas ... senior creature technical director
Ben Thomas ... senior lighting td/generalist: cinesite
Ben Thomas ... roto/prep artist: cinesite
Hayley Thomas ... lead paint and roto artist: framestore
Prajeesh Thomas ... digital artist: Weta Digital
Brian Thomason ... visual effects: Digital Domain
Adrian Thompson ... effects animation supervisor
Ben Thompson ... senior lighting technical director: Weta Digital
Nick Thompson ... visual effects production manager
Daniel Thomson ... rotoscope artist: Weta Digital
Rupert Thorpe ... Senior Lighting TD: Cinesite
Raghavi Arya Thota ... stereo compositor
Zelda Tinska ... visual effects production manager: DNEG
Imre Toke ... fx td: Weta Digital
Steven Tom ... visualization artist: the third floor inc
Ruggero Tomasino ... compositor: cinesite
Connor Tong ... Prep Artist: DNEG
Roger Tortosa ... senior technical director lighting/environment lead: DNEG
Fannar Traustason ... assistant technical director: DNEG (as Fannar Pétursbródir Traustason)
Chris Treichel ... director of production: Stereo D
Merten Tremer ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Adam Trowse ... lead compositor
Joseph Tsang ... compositor: cinesite
Jessica Tue ... Roto/Paint Lead: Digital Domain
Abdul Ahad Tunio ... stereo compositor: Stereo D
Robert Turnbridge ... Visual Effects Coordinator: Dneg
Arron Turnbull ... senior matchmove artist: cinesite
Kat Turner ... visual effects coordinator
Alex P. Twigg ... fx td: cinesite
Yuki Uehara ... visual effects artist
Daniel Ulrich ... Facial modeler: Weta Digital
Jen Underdahl ... visual effects producer
Ron Underdahl ... senior data wrangler
Aleksandr Uusmees ... creature effects technical director
Reuben Uy ... pipeline td
Nicolas Valente ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Justin van der Lek ... Senior Compositor: Weta Digital
James Van Der Reyden ... motion capture operator: weta digital
Phil Van Der Reyden ... cg modeler
Jason Van Haverbeke ... senior data wrangler
John van Leeuwen ... head of pipeline: Framestore
Chris Van Noy-March ... roto/paint artist: Digital Domain
David Van Tassell ... Motion Capture Tech
Olivier Van Zeveren ... digital artist
Maurizio Vanolo ... visual effects artist
Luis Vega ... visualization artist: the third floor inc
Armando Velazquez ... senior vfx compositor
Marjolein Verheij ... compositor: cinesite
Devendra Verma ... digital compositor
Duarte Victorino ... lead effects technical director: WETA Digital
Charles-Henri Vidaud ... dmp/environment artist: cinesite
VikramSampath ... Line producer: Dneg
Pau Viladot ... digital compositor
Lars Vinther ... Visual Effects Editor
James William Visconti III ... lead computer playback engineer
Aude Vitrant ... Department Manager
David Vivaldini ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Dhawal Vora ... motion editor: Weta Digital
Kynan Voyeaud ... vfx compositor: ilm
Andreja Vuckovic ... facial modeller: Weta Digital
Samuel Waghorn ... data operator/render wrangler: cinesite
Ryan Wakeford ... technical services runner: cinesite
Scott Wakeford ... texture/lookdev artist: cinesite
Johan Walfridson ... pipeline td: cinesite
Adam Walker ... visual effects artist
Tara Walker ... visual effects artist
Tim Walker ... Compositing Supervisor: Weta Digital
Robin Walsh ... compositor: cinesite
Jannik Walzer ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Waikit Wan ... senior creature technical director: ILM
Houhan Wang ... artist: Perception
Huan Wang ... lead motion r&d technical director: Weta Digital (as Jack Wang)
Sirui Wang ... Associate Production Manager
Yukun Wang ... fx td: cinesite
Angus Ward ... digital stereographer: weta digital
Thomas Ward ... Animation Supervisor: Dneg
Alex Wareham ... Render Wrangler
Beth Warner ... visual effects coordinator
Adam Waters ... previsualization & postvisualization: The Third Floor Inc / visualization artist: the third floor inc
Chris Waters ... digital compositor
Chris Watkins ... senior environment artist: Digital Domain
Craig Watson ... interim group accountant: cinesite
LaNeisha Watson ... visual effects production assistant
Kimberley Watts ... Animator
Aidan Waugh ... Ingest/Delivery Department: Stereo D
Jonathan Weber ... visual effects supervisor: RISE Visual Effects Studios
Joe Weidenbach ... creature puppet technical director: Weta Digital
David Weinstein ... Lead Visualization Designer
Hunter Welker ... visualization artist: the third floor inc
Florian Werzinski ... shading td: weta digital
Rory Wheble ... data operator/render wrangler: cinesite
Tom Whitehead ... look development artist
Chelsea Whittet ... creature fx technical director
Matt E. Whyte ... rotoscope artist: Weta Digital
Mona Wiemer ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Robert Wiese ... visualization artist: the third floor inc
Ben Wiggs ... animation supervisor: DNEG
Michael Wilbourn ... lead layout: ILM
Luke Wilde ... fx td: cinesite
Fraser Wilkinson ... senior layout technical director
William Marshall Wilkinson ... vfx editor/pipeline developer: cinesite
Mark Williams ... software developer
Sarah-Jane Williams ... receptionist: cinesite
Thomas B. Williams ... mocap stage coordinataor: digital domain
Jordan Wilson ... paint & rotoscope artist
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Blake Winder ... compositing supervisor: Weta Digital
Matthias Winkler ... cg supervisor: RISE Visual Effects Studios
Florian Witzel ... fx supervisor: ILM
Eddy Wolfson ... senior paint artist
Mike Wood ... digital matte artist
Vanessa Wood ... facility runner: cinesite
Glenn Woodburn ... lidar/cyber/prop scanning manager: Direct Dimensions
Sierra Woodburn ... lidar/cyber/prop scanning: Direct Dimensions
Connor Woodey ... texture artist: cinesite
Adam Woodfield ... roto/prep artist: cinesite
Pete Woodley-Page ... senior motion editor: Weta Digital
Cordelia g Woods ... Paint Artist
Marvin Woodyatt ... visualization artist: the third floor inc
Mallika Worboys ... visual effects coordinator
Simon Wottge ... lead animator: cinesite
Mark S. Wright ... visual effects editor: ILM
Will Wright ... compositor: cinesite
William G. Wright ... compositor: cinesite
Shendy Wu ... visualization artist: the third floor inc
Christian Wunsch ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Dane Wylie ... assistant depth supervisor
Saxson Xavier ... matchmove artist: Dneg
Keiji Yamaguchi ... technical animator
Marvin Yanez ... Roto Artist
Kate Yang ... Production Support
Viki Yeo ... senior texture artist: Weta Digita
Mark Yfantidis ... digital artist
Prince Yiadom ... Prep Artist
Seda Yilmaz ... VFX Dept Line Producer
Alexander Yip ... visualization artist: the third floor inc
Vladimir Yordanov ... digital compositor: Weta Digital
Mark Young ... lead texture artitst
Marvyn Young ... vfx producer weta digital
Anton Yri ... digital compositor: ILM
Ashleigh Yu ... visual effects line producer
Sophia Yu ... visualization artist: the third floor inc
Rebecca Hung Han Yun ... visual effects artist
Melissa Yung-Hok ... digital matte painter: DNEG
Alessandro Zanforlin ... Industrial Light & Magic
Michael Zannetou ... software release manager
David Zbriger ... technical manager of global production: ILM
Alexandra Zedalis ... visualization artist: the third floor inc
Joffrey Zeitouni ... animator: cinesite
Matthias Zeller ... lead creature technical director: weta digital
Laura Zentil ... sr. talent manager: the third floor inc
Kevin x.l Zhao ... digital compositor/stereo compositor: stereoD (as Xiao Zhao)
Susan Zwerman ... vfx executive producer: for exceptional minds [us]
Niki Carras Alexander ... creative resource manager: the third floor (uncredited)
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Khari Anthony ... digital compositor (uncredited)
Jose Astacio ... real-time Operator; lab supervisor (uncredited)
Jason Astley ... Visual Effects Artist: Park Road Post Production (uncredited)
Derrick Auyoung ... department head/technical direction: Weta Digital (uncredited)
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Brendan Byrd ... digital artist (uncredited) / motion capture performer (uncredited)
Soutrik Dey ... stereo compositor (uncredited)
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D (uncredited)
Ryan Huestis ... pre-vis coordinator: The Third Floor Inc (uncredited)
Adithya Kashyap ... matchmove artist (uncredited)
Matthew Lausch ... research & development: ILM (uncredited)
Andy Long ... visual effects artist (uncredited)
Riasat Manzoor ... Pipeline TD: DNEG (uncredited)
Tiago Mesquita ... creature technical director: ILM (uncredited)
Tom Minor ... software developer: DNEG (uncredited)
Sébastien Nebout ... environment td: Framestore (uncredited)
James Pyper ... visual effects artist (uncredited)
Douglas Renn ... systems engineer: cantina creative (uncredited)
Tonya Strantzi ... pipeline technical director: Framestore (uncredited)
Andrew Tennant ... production support: Digital Domain (uncredited)
Meow Nutjaree Wannasri ... visual effects artist (uncredited)

Stunts 

Janeshia Adams-Ginyard ... stunt double: Danai Gurira/Okoye
Gee Alexander ... stunt performer
Nate Andrade ... stunt double
Christopher 'Critter' Antonucci ... stunt performer
Randall Archer ... stunt performer
Branden Arnold ... stunt performer
Ben Aycrigg ... stunts
Jennifer Badger ... stunt double / stunt performer
Chris Balualua ... stunt double: Hiroyuki Sanada / utility stunts
Chris Barnes ... stunt coordinator: NY Unit
Riley Barnes ... stunt performer
Danya Bateman ... utility stunts
Kelly Bellini ... stunt double
Joanna Bennett ... additional stunt double: Karen Gillan / stunt double: Brie Larson - additional photography
Carrie Bernans ... Stunt Performer: Dora Milaje
Felix Betancourt ... stunt previs camera/editor / stunts
Mustafa Beyter ... stunts
Gianni Biasetti Jr. ... utility stunts
Rebecca Bujko ... additional stunt double: Scarlett Johansson
Jwaundace Candece ... stunts
Elisabeth P. Carpenter ... stunt performer
Donny Carrington ... stunts
Hymnson Chan ... stunt performer
Alvin Chon ... stunts
Sean Christopher ... stunt rigger / utility stunts
Tye Claybrook Jr. ... stunt performer
Harry Corrigan ... stunts
Tom Culler ... stunt performer (as Thomas Joseph Culler)
Keith Splinter Davis ... stunt performer
Martin De Boer ... stunt double: Benedict Cumberbatch
Rob de Groot ... stunt double: Dave Bautista
Shai Debroux ... stunt performer
Holland Diaz ... stunt double: spiderman / stunts
Josh Diogo ... stunts
Jackson Dobies ... Assistant to Stunt Department
Justin Dobies ... stunts
Zack Duncan ... stunt assistant
Jess Durham ... additional stunt double: Karen Gillan/stunts
Jazzy Ellis ... stunts: Female Jabari Warrior
Guy Fernandez ... Stunt Double: Winston Duke/M'Baku
Stephane Feruch ... stunts
Mark Fisher ... utility stunts
Colin Follenweider ... stunt double: Paul Rudd
Glenn Foster ... stunt double: Tony Stark/Iron Man
Sebastian Foxx ... stunts
Gary Fry ... stunts
Shauna Galligan ... stunt double: Brie Larson / stunt double: Gwyneth Paltrow / stunt double: Karen Gillan
Tim Gallin ... stunt driver
Monique Ganderton ... stunt coordinator
Johnny Gao ... utility stunts
Khalid Ghajji ... utility stunts: reshoot
Denisha Gillespie ... stunt performer: Dora Milaje
Ryan Green ... stunts
Carlos Guity ... stunt performer
Akihiro Haga ... stunt double Hiroyuki Sanada
Lydia Hand ... stunts
Bobby Holland Hanton ... stunt double: Chris Hemsworth / thor stunt double
Daniel Hargrave ... stunt double: Captain America/Steve Rogers
Sam Hargrave ... stunt coordinator
Jimmy Hart ... utility stunts
Daniel Hernandez ... fight coordinator
Jason Charles Hill ... motorcycle stunt double: Chris Evans / water safety
Maria Hippolyte ... stunt performer
Niahlah Hope ... Dora Milaje
Damita Jane Howard ... stunt performer: Jabari Warrior
Jacob Hugghins ... stunts
Michael Hugghins ... second unit stunt coordinator / stunt rigging coordinator
Scott Hunter ... stunt performer
James Hutchison III ... stunts
C.C. Ice ... stunt double/stunt performer
Sarah Irwin ... stunt performer
Tim James ... utility stunts
Michael Jamorski ... stunt performer
Kirk A. Jenkins ... utility stunts
Floyd Anthony Johns Jr. ... stunt performer
Ralf Koch ... stunt rigging coordinator
Will Leong ... stunt performer
Bethany Levy ... stunt double: Zoe Saldana
Jefferson Lewis ... stunts
Eric Linden ... stunts
Scott Loeser ... stunt performer
Adam Lytle ... utility stunts
Tara Macken ... Stunt double: Tessa Thompson
Dave Macomber ... stunt performer
Julia Maggio ... stunts
Tim McAdams ... stunts
Kyle Mclean ... Stunt Double: Jeremy Renner
Crystal Michelle ... mo-cap / stunt double: Letitia Wright
Mark R. Miscione ... Stunt double: Jeremy Renner
Heidi Moneymaker ... Stunt Double: Scarlett Johansson
Marie Mouroum ... dora milaje
Spencer Mulligan ... Stunt Double: Sebastian Stan / stunts
Jachin JJ Myers ... stunt performer
John Nania ... stunts
Niko Nedyalkov ... utility stunts
Paul Andrew O'Connor ... stunts
Carmelo Oquendo ... hulk stunt performer: stunt double / thanos stunt performer: stunt double
Jane Oshita ... stunt performer
Woon Young Park ... stunts
Leesa Pate ... stunt performer
Gary Peebles ... utility stunts: Secondary double for Drax
Nathaniel Perry ... stunts
Khalil' La'Marr Pickett ... utility stunts/additional black panther double
Lloyd Pitts ... Additional Benedict Cumberbatch Stunt Double / stunts
Greg Rementer ... assistant stunt coordinator / stunt double: thanos
Meredith Richardson ... stunt performer
Chris Romrell ... stunt double: Chris Hemsworth / stunt double: Chris Pratt
Michelle Rose ... stunt performer
Corrina Roshea ... stunt double: Pom Klementieff
Maya Santandrea ... stunts
R. Matthew Scheib ... stunts
Erik Schultz ... additional stunt double: Chris Hemsworth / stunt performer
Brandon M. Shaw ... utility stunts
Bruce Anthony Shepperson ... stunts
Joseph Singletary ... utility stunts
Robert Daniel Souris ... stunt performer
Jackson Spidell ... utility stunts
Mami Spéede ... stunt performer
Jénel Stevens ... stunt double: Danai Gurira / stunt performer: Dora MIlaje
Diandra Stoddard ... stunt performer: Jabari Warrior
Jan Strasek ... stunts
Granger Summerset II ... stunt performer
Phedra Syndelle ... stunt performer: Dora Milaje
Mark Tearle ... stunt rigger / utility stunts
Hamid-Reza Benjamin Thompson ... stunt performer
Tyler J Tiffany ... stunt performer
Robert Tinsley ... stunt performer
Aaron Toney ... Stunt Double: Sam Wilson/Falcon / Stunt Double: Tchalla/Black Panther / utility stunts
Jason Tubbs ... stunt driver
Anthony Vincent ... stunts
Tony Vo ... stunt performer
Todd Warren ... stunts
Thom Williams ... stunt performer
Michael Yahn ... stunts
James Young ... fight coordinator / stunt double
Keil Oakley Zepernick ... stunt performer
Carmelo Oquendo ... agent cox (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Chris Adkins ... grip: 2nd unit
Amanda L. Akins ... dimmer tech
Nolan Aldridge ... lighting technician
Kyle Z. Anderson ... Set Lighting Technician: day player
Reid Andrews ... base camp electrician
Charles Arnold ... grip
Peter Ayriss ... drone pilot
Scott Barnes ... lighting console programmer
Stacy Barnhill ... splinter unit key grip
Jose F. Barrios ... rigging grip foreman
Dacoda Bartels ... drone pilot
Beau Bellanich ... dolly grip: second unit
Cory Blake ... digital utility: second unit
Joseph Blankinship ... libra head technician: second unit, additional photography
Kenneth Bolton ... dolly grip: second unit
Zavier Bolton ... grip
Jeremy Braben ... aerial director of photography: UK/Scotland/Philppines
Jeffrey Steven Brink ... aerial drone camera operator
Ryan Busscher ... second unit: dolly grip
Gerard Carmichael III ... Rigging Electric
Josh Cassida ... rigging electrician
Adam Castro ... 1st assistant camera: 'C' camera
Nichole Castro ... B Camera 2nd Assistant 2nd Unit Additional Photography
Tristan Chavez ... 2nd Unit "A" Camera second assistant
Cory Brandon Clay ... camera operator: vfx unit
Martin Conway ... best boy
Michael J. Coo ... key grip
Craig Cooper ... spydercam
Jesse Cooper ... rigging gang boss
Darren Council ... video assist utility
Charles Crivier ... Key Grip: 2nd Unit
Christopher Crivier ... grip: LA additional photography
Alexander Cruz ... grip
Mark Cueto ... gang boss
Sara Daily ... camera production assistant
Thomas M. Dangcil ... lighting technician
Louie DeMarco ... first assistant camera: second unit
Sagar Desai ... camera loader: Main Unit
Sean Devine ... dolly grip: second unit
Darin Devonshire ... rigging grip foreman
Alessandro Di Meo ... first assistant B cam second unit
Peter Drinco ... techno crane operator: additional photography
Christopher Duskin ... camera operator
Eric Dvorsky ... aerial camera technician
Jordan Lee Eley ... Rig Electric / Video Assist
Jeffrey Engelson ... grip
Austin English ... second assistant camera: day player
Tim Fabrizio ... 2nd unit c camera/steadicam operator
Bradley C. Ferm ... Rigging Electrician
Enrique Fernandez-Bravo ... digital utility: additional
Storm Flejter ... computer/video playback
Michael-Ryan Fletchall ... aerial camera operator
Chase Flowers ... digital utility: second unit
Shawn Fossen ... oculus head tech
Steve Freebairn ... digital imaging technician: world plate unit
James Biggame Gallimore ... video engineer mo-cap unit
John Garrett ... camera operator: 2nd unit
Kerry Goodrum ... camera production assistant
Dylan Goss ... aerial director of photography: VFX plate unit
Ross Grimshaw ... lighting technician: UK
John Grubb ... company grip
Daniel Guadalupe ... First Assistant Camera
Jordan Hager ... grip: second unit
Geoffrey Haley ... "a" camera operator: steadicam operator
Kent Harvey ... B Camera Operator/Splinter Unit DP
Matthew Haskins ... second assistant camera: "a" camera
James Hatridge ... assistant chief lighting technician second unit
Sam Haynes ... rigging grip
Daniel A Hernandez ... Digital Imaging Technician: additional photography
Zach Hilton ... data management supervisor
Jason Hindman ... fixtures best boy/additional photography
Jacob Hinson ... rigging electrician
Mitchell' Bird' Hobby ... rigging grip
Walrus J.U.I.C.E. Howard ... first assistant camera: second unit
Robert Howie ... digital imaging technician: second unit
Paul Hughen ... director of photography: second unit
Brad Irvin ... lighting technician
Patrick Istorico ... company grip
Elton Hartney James ... lighting console programmer: additional photography
John Jernigan ... Rigging
Timothy Jipping ... grip
Michael Jordan ... russian arm operator
Alexander A. Joseph ... oculus head tech
Jason Kay ... drone technician
Jake Kee ... fixtures electrician
Michael Kennedy ... fixtures technician
Abbie Knights ... electrician
Craig Kohtala ... bb grip
Jeff LaBaume ... lighting technician: second unit
Dean Labossiere ... rigging electrician
Skye Lane ... Rigging Grip
Nicholas Leone ... second assistant camera: second unit
Sarah Levy ... additional c camera operator
Dan Lewis ... electrician
Mitchell Andrew Lillian ... key grip
Ryan L. Lizardi ... grip
Lorne MacDougall ... lighting technician
Brian Malone ... Best Boy Grip Second Unit
Zachary Markley ... rigging lighting technician
Richard Masino ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Joseph Mason ... set lighting technician: 2nd unit
Nick Masters ... rf technician
Matt Matches ... loader: additional photography
Alexandra Matheson ... second assistant camera: "c" camera
Taylor Matheson ... first assistant camera: "a" camera
Kevin Matz ... lighting console programmer: second unit
Maurice K. McGuire ... camera operator: A second unit
James McMillan ... NY cinematographer
Quinn McMillan ... steadicam operator
Saul McSween ... second assistant camera: second unit
Scott Medcalf ... lighting technician
Justin Memovich ... dmx tech
Chris Milani ... Best Boy Electric
Sean Hunter Moe ... first assistant "b" camera
Duncan More ... edge head technician
Hassen Muralles ... Rigging electrician / rigging electrician
Tony Murima ... rigging grip
Jeff Murrell ... gaffer
Annabelle Nutt ... gaffer
Jesse Olivares ... key video assist engineer
David Oliveros ... lighting technician
Derek Page ... rigging console programmer
Nikhil Paniz ... camera operator
Louis Pascal Walsh ... Additional Photography: Camera PA
Alan Perrin ... drone pilot
Beaux Petit ... electrician
Matthew A. Petrosky ... camera operator/steadicam: "c" camera - additional photography
Steve Pittman ... rigging grip
Melissa Porter ... digital utility
Lawrence Razo ... Video assist operator: additional photography / video assist engineer: additional photography
Patrick Redmond ... edge head technician
Louis Rendemonti ... lighting technician: 2nd Unit
Sean Ricigliano ... epk camera operator
K.C. Roballo ... grip
Sean Roberts ... Fixtures foreman-add. photography / fixtures bestboy
Allen Robinson ... grip: day player
John Robling ... video assist: splinter unit
Brian Rosso ... dolly grip
Jamey Russell ... Camera PA
Robert Russell ... additional lighting console programmer
R. Michael Sasser ... Rigging grip / Splinter Unit Best Boy Grip
Cory Schulthies ... data manager: second unit
Scott Sealock ... chief mocap reference camera operator
George Selden ... gaffer: New York
Matthew Selkirk ... Digital imaging technician: NY Unit
James C. Sharpe ... rigging grip
Cricket Sloat ... aclt rigging
Kyle Spicer ... digital imaging technician
Zach Steele ... gaffer
Devon Stinson ... technocrane technician
Steven Sutherland ... grip
Pat Sweeney ... gaffer uk
Alexander Talley ... camera pa
Jonathan Terpstra ... lighting technician: second unit
Zach Tharp ... Dimmer Technician
Nick Thompson ... video assist second unit
Iain Thomson ... digital lab technician: UK
Dempsey Tillman ... digital video engineer: Additional Photography and Mocap
Michael T. Travers ... Additional Photography
Trey Twitty ... second assistant camera: "b" camera - 2nd unit
Mitchell Ursetta ... set lighting technician
Mike Visencio ... fixtures design supervisor
Jacob Ward ... video assist assistant uk
Peter Westervelt ... Second Assistant Camera: New York
Jerry Wheat ... lighting technician
Daniel Wurschl ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Justin Yard ... grip
Gerard Carmichael III ... Set Lighting Technician (uncredited)

Animation Department 

Terence Bannon ... Lead animator
Daniel Broverman ... animator: digital domain
Stephen A. Buckley ... Senior Animator
Francesco Canonico ... Senior Animator
Manjoe Chan ... animator
Tommy Cheng ... animator
Javier Cimentada ... animator
Alessandro Ciucci ... animator
Steven Clibborn-Dyer ... animator
Cecile Dubois-Herry ... animator
Jazmin Evans ... animator
Tony Flemming ... animator
Camilo Duarte Franco ... Senior Animator Weta Digital
Ronny Gani ... animator
Isaac Marcos Gonzalez ... animator
Rodrigo Guerrero ... animator
Louise Hannam ... animation production assistant
Ellen Hoffmann ... lead animator: digital domain
Sushant Kadam ... Creature TD: animation
John Kennedy ... animator
Alexis Kerjosse ... animator: Weta Digital
Cihan Kiliccioglu ... animator
Anukalp Kulshreshtha ... animator
Marco La Torre ... lead animator: digital domain
Matthew Lee ... motion r&d technical director: Weta Digital
Brad Lincoln ... senior animator: Digital Domain
Dave Logan ... animator
Yuhon Ng ... animator
Lukas Niklaus ... Animator: Weta Digital
Juan Sebastian Niño Florez ... Lead Animator / lead animator
Ben Ozeri ... animator
Jee Young Park ... lead animator
Lin Ren ... animator
Martin Rossi ... animator: Double Negative
Jay Roxas ... animator
Brad Share ... animator
Emanuel Strixner ... animator
Edwina Ting ... Senior animator
Heriyanto Tio ... animator
Jeff Vacanti ... senior animator: ILM
Jason Walmsley ... animator: Weta Digital
Seckin Yalin ... animator

Casting Department 

Brad Bittner ... additional photography: Los Angeles
Alex Cody ... extras casting associate: New York
Molly Doyle ... casting assistant
Tara Feldstein ... casting: Atlanta
Johnny Gidcomb ... adr voice casting
Nicholas A. Mudd ... associate casting director
Chase Paris ... casting: Atlanta
Jason B. Stamey ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Anthony Almaraz ... set costumer
Craig Anthony ... personal costumer: Chadwick Boseman
Jeanette Apel ... cutter fitter
Heather Armstrong ... specialty costume manufacturer
Javier Arrieta ... key costumer
Valentina Aulisi ... Costumer: S. Stan
Laura Baker ... Key Specialty Costumer
Justin Bertges ... Mold maker/casting tech: Quantum Creation Fx
Dan Blacklock ... Costumer to Mr Hemsworth
Jason Blackman ... set costumer
Kevin Boyett ... set costumer: stunts + mocap
Charelle Bronson ... set costumer
Dorothy Bulac ... specialty costume keyperson
Samantha Burpee ... assistant cutter/fitter
Tiffany Busche ... set costumer
David Butler ... set costumer
Kelly Cercone ... table person
MacKenzie Cleveland ... costumer
Jamie Coley ... set costumer
Joseph Richard Collins ... Specialty Costumer
Christian Cordella ... costume concept artist
Wendy M. Craig ... marvel costume supervisor
Michael Crow ... assistant costume designer
Dominick De Rasmo ... specialty costume manufacturer
Kassia Dombroski ... costume assistant
Chris Donio ... set specialty costumer: Legacy Effects
Myra N. Foy ... stitcher
Mhairi Gibb ... costume coordinator uk
Javier G. Gonzalez ... costumer
Ana González-Dorta ... costumer
Jeff Himmel ... specialty costume manufacturer
Sebastien Jutras ... Ager/Dyer
Nisa Kellner ... set costumer
Katerina Kojeva ... costume assistant
Brittany Lathan ... additional set costumer: re-shoots
Riki LeCotey ... set specialty costumer: Legacy Effects
Christie Levy ... additional costumer: new york unit
Michelle Liu ... key costumer
Mike Lutz ... set costumer
Marilyn Madsen ... costume manufacturing foreperson
Jacqueline Martinez ... fabric buyer
Melanie Mascioli ... set costumer
Keith Muessigmann ... manufacturing foreperson
Chris Newlander ... Buyer
Paige Precour ... set specialty costumer: Legacy Effects
Philip Quinn ... costumer
Jenny Reyes ... Costume Coordinator
Katelyn Rodgers ... key specialty costumer
Valerie L. Rudolph ... set costumer
Salvatore Salamone ... Specialty Costumer
Leticia Sandoval ... key specialty costumer
Nick Scarano ... costume supervisor
Gina Scarnati ... specialty costume manufacturer
Georgia Sedmak ... Specialty Costumer
Christopher Sempe ... production assistant
Hayley Stuppel ... key costumer
Christopher Swift ... Legacy On Set Supervisor
Haik Tateossian ... fabric dyer & printer / graphic textile designer
Lisa Tomczeszyn ... assistant costume designer
Heather Vandergriff ... assistant cutter
Gillian Waterman ... costume buyer
Pete White ... costumer: Robert Downey Jr (as Peter White)
Jennifer Ashley Connell ... costumer (uncredited)
Stephanie Herrera ... additional set costumer: Legacy Effects (uncredited)
Joanie Ming ... additional set costumer: Legacy Effects (uncredited)
Judi Stewart ... costumer: stunts - reshoots (uncredited) / costumer: stunts, reshoots (uncredited)

Editorial Department 

Chris Armstrong ... supervising dailies engineer: additional photography
Thom Berryman ... head of department: Pinewood Digital
Alex Brownley ... dailies producer
Robin Buday ... first assistant editor
Nicholas Bussey ... dailies operator
James Corless ... head of department: Pinewood Digital
Dave Cory ... first assistant editor
Peter Cromwell ... Stereo Editor
Cassie Dixon ... first assistant editor
Rob Doolittle ... finishing artist: marketing
Paul Ensby ... finishing artist
Storm Evans ... dailies operator
D.R. Farquharson
Scott Fox ... colorist: dailies
Cory Gath ... assistant editor
Meetal Gokul ... Director of Post Production
Rick Ives ... senior dailies operator
Annie Johnson ... senior digital intermediate producer
Matthew W. Johnson ... senior finishing editor: Company 3
Gareth Mabey ... Digital lab operator UK
Gray Marshall ... finishing artist
Tien Nguyen ... post-production coordinator
Tia Nolan ... additional editor
Hector Padilla ... assistant editor
Wayan Blue Palmieri ... stereoscopic editor
Stephen W. Potter ... avid engineer
Chad Schermerhorn ... Senior Finishing Editor
Christian Sharaf ... first assistant editor
Anastasia Shepherd ... color assistant
Jessica T. Stone ... associate finishing producer
Dylan Suchesk ... dailies operator
Craig Tanner ... additional editor
Heidi Tebo ... digital intermediate account manager: Company 3
Miriam Alvarez ... assistant stereo editor: Stereo D (uncredited)
Shakti Hasija ... promotional video editor (uncredited)

Location Management 

Ted Alvarez ... key assistant location manager (as Teddy Alvarez)
Alec Bates ... location coordinator: New York
Pat Bonnavanno ... location manager: Philippines
Duncan Broadfoot ... location manager: UK/Scotland
Mike Buonanno ... supervising location manager: New York
Chris Cameron ... assistant location manager: UK/Scotland
Cristian Campos ... locations production assistant: New York (as Cris Campos)
Chris Cloud ... assistant location manager: New York
Gabe Cook ... location assistant: New York
Josh Dillard ... key assistant location manager
Leo Driver ... parking coordinator: New York
Matt Jones ... supervising location manager: UK/Scotland
James Lin ... supervising location manager
Christian Lopez ... assistant location manager
Alison Maloof ... location coordinator
Leila Nurse ... assistant location manager: New York
Dustin Pitan ... key assistant location manager
Lindsey Powell ... location manager: UK/Scotland
Matt Risebrow ... assistant location manager: UK/Scotland
Aurelia Thomas ... location manager: UK/Scotland
Jason Wolf ... assistant location manager
Nancy Wong ... key assistant location manager
Priya Bhakta ... location coordinator: UK/Scotland (uncredited)
Matt Craufurd ... assistant location manager: UK/Scotland (uncredited)
David Crigler ... location assistant (uncredited)
Naomi Liston ... location manager: UK/Scotland (uncredited)
Brandon Heath Marsh ... location assistant (uncredited)
Trey Neely ... key assistant location manager (uncredited)
Willard Pennington ... assistant location manager (uncredited)
Dustin Pitan ... key assistant location manager: additional photography (uncredited)
Justin Christopher Ray ... location assistant (uncredited)
Jorge Saumell ... location assistant (uncredited)
Antony Scott ... location assistant: UK/Scotland (uncredited)
Jordan M. Sloane ... location assistant (uncredited)
Walter Smith ... location assistant (uncredited)
Jonathan Wymer ... location assistant (uncredited)

Music Department 

John Barrett ... score recordist
Christine Bergren ... music clearance and legal
Rachel Bolt ... viola
Thomas Bowes ... concertmaster
Philippe Briand ... composer: trailer music
Stefano Civetta ... scoring assistant engineer
Peter Cobbin ... score recorded by
Alexa Collazo ... music clearance
Jonathan Connaught ... musician
Steve Durkee ... Score supervisor/supervising music editor
Dave Foster ... big band arranger
Mark Graham ... conductor / orchestrator
Clifton Harrison ... musician
Dave Jordan ... music supervisor
Tom Kramer ... music editor
Roger Linley ... musician: double bass
London Voices ... choir
Mike Lovett ... musician: trumpet
Steve Mair ... musician: double bass
Dorina Markoff-McNulty ... musician
Shannon Murphy ... music coordinator
The Newton Brothers ... v. cello
Anele Onyekwere ... music editor
Ben Parry ... choir director
Victor Pesavento ... music preparation
Mark Petrie ... composer: trailer music
Rob Roots ... musician
Robert B Roots ... musician
Gabriel Saban ... composer: trailer music
Dennis S. Sands ... music scoring mixer
Jamie Talbot ... tenor saxophone
Nashia Wachsman ... music editor
Kirsty Whalley ... score editing
Joe Zimmerman ... music preparation

Transportation Department 

Chris Basso ... production van driver/operator
Peter Beveridge ... driver
Sheri B. Burton ... driver: Gwyneth Paltrow, Don Cheadle & Danai Gurira
Mario Carrillo ... picture car mechanic
Richard Colarossi ... picture car foreman
Matthew Cordner ... driver
Russell D. Equi ... transportation
Mary Anne Evans ... driver: cast
Andy Finnie ... unit driver
Stuart W. Fraser ... driver: cast
Curt Michael Grooms ... transportation coordinator: Additional Photography
Kevin Mitchell Kelley ... driver (as Kevin M. Kelley) / picture cars (as Kevin M. Kelley)
Dan J. Latham II ... driver
Clyde R. Maliauka ... transportation coordinator
Joel Marrow ... transportation coordinator
Charlene Mathews ... driver
Dennis McCarthy ... picture car coordinator
Jimmy Ray Pickens ... transportation captain
Graham Ready ... dot coordinator
Claudia Rojas ... picture car dispatcher
Richard C. Ryan ... driver: generator operator
Tim Sisson ... picture cars
Vernon Stacey ... driver
Sherry L. Stanley ... transportation
Paul Stewart ... driver
Lukas Svoboda ... unit driver
Danny Triphook ... transport captain: UK
Paul Tumber ... Transportation: Additional Photography
Tyson Weatherford ... transportation captain

Other crew 

LaNease Adams ... Stand In: Zoe Saldana
Stephanie Adams ... production assistant
Sabbir Ahmed ... production accountant: uk
Suman Allakki ... production assistant
Demetrios Anastasiow ... additional set production assistant
Matteo C. Angeles ... production staff
Tom Antonellis ... adr voice artist
Cua-Cua Apey ... Marine Coordinator
Alexis Auditore ... manager: physical production
Bettina Avila ... intern
Robert Avila ... technical service engineer
Asad Ayaz ... President of Marketing
Tommy Bahr ... camera boat driver
Garrett Bailey-Gifford ... Additional Production Assistant
Julie Baldonado-Smallwood ... accounting clerk
Samara Bay ... Dialect Coach
Patrick Blood ... Legal counsel
Cory L. Bol ... Travel Coordinator / Travel Coordinator: Addtl Photo & Reshoots / travel coordinator
Ericka Bonilla ... cast assistant
Ron Bottitta ... Adr Voice Artist
Alex Boyum ... Picture Car Shop Manager
Stephen Charles Bradford ... Office Production Assistant
Zack Bradford ... Accounting Clerk
Qualen Bradley ... stand in: Utility
Michael Briscoe ... assistant: reshoots
Christopher O. Brooks ... power/temperature technician
Patrick Brown ... technical advisor
Christa Brunks ... office production assistant: new york
Jennifer Cain ... voice actor
Charity Faith Calderon ... Payroll Clerk
Yahaida Camacho ... chef
Dea Cantu ... script supervisor: second unit for additional photography
Richard Castro ... production accountant
Clay Chamberlin ... stand in: Chris Pratt
Hunter Chaney ... specialty costume fabricator: Legacy FX
Brock T. Charde ... set consultant: Marvel Studios
April Chen ... production assistant
Cara Marie Chooljian ... security supervisor (as Cara Chooljian)
Jody Cieutat ... stand-in
Michael R. Ciminna ... additional set production assistant
Met Clark ... medic/construction & set / water safety
Brooke Clausen ... security assistant
Dawn Clounch ... Director: Physical Production for Marvel Studios
Angie Lee Cobbs ... assistant production coordinator: New York unit
Cindy Howe Cockburn ... accounting clerk
Rachel Coscia ... set production assistant
Chris Cossey ... information technology analyst
Barry Curtis ... marvel security
Ryan D'Silva ... production assistant
Elle Davida ... 2nd assistant accountant
Adam Davis ... franchise manager
Derron Delaney ... key set medic
Shawn Delaney ... Medic
Matt Delmanowski ... Photography Manager
Bijan Delshad ... Set PA
Thomas Deming-Henes ... assistant to mr. rudd
Andrew Deneau ... additional set production assistant
Trevor Dennis ... production assistant
Erika Denton ... clearance executive
Joseph Dizon ... Marvel Creative Assistant
Kevin Donovan Jr. ... production assistant
Marilyn Dozer-Chaney ... specialty costume fabrication supervisor: Legacy FX
Eddie Drake ... head of technology: Marvel Studios
Chase Dunnette ... additional production assistant
Brian Eliassen ... senior systems engineer
Lindsey Ellis ... 2nd assistant accountant
Jim Ely ... senior linux engineer
Sierra Embres ... production assistant
Michael Ewert ... software developer
Karen Faust-Crossley ... Assistant Accountant
Naomi Fenton ... production assistant: UK
Riley Flanagan ... set production assistant
Cliff Fleming ... aerial coordinator/helicopter pilot
Cory Fleming ... aerial ground coordinator
Jamie Fleming ... 2nd assistant accountant
Amanda Fordham ... additional body double/stand in: Scarlett Johansson
Anna Fraga McLucas ... production assistant
Emma Galasso ... production assistant
Rachael Lin Gallaghan ... production coordinator
Robert 'Rock' Galotti ... armorer: additional photography / armorer: reshoots
Martin Garner ... playback graphics coordinator
Tracie Garrison ... stand in/double: Tilda Swinton / stand-in: Karen Gillan
Brian Gay ... executive coordinator: Mr. Feige
Tyler P. Gibson ... re-shoot and pick-ups
Matthew Gilbert ... Payroll Assistant
Jared Leland Gore ... stand-in
Ethan R. Graham ... production assistant
Bill Graver ... storage engineer
Dylan Gravley ... Production Secretary: 2nd unit
Juerg Grieder ... media systems engineer
Candice Guevara ... production assistant
Jasmine Gunderson ... Production Secretary: Additional Photography, Los Angeles
Jeff Harper ... optical/network/security/wireless engineer
Lindsay Hatcher ... assistant: Ms. Lilly
Elizabeth Heebe-Russo ... assistant: the Russo Brothers
Lea Heimann ... Video playback media assistant
Kyle Higman ... physical asset coordinator: additional photography
Jesse Hiram ... stereography operator
Matthew Hirst ... director of education: Genius
Michael W. Hoban ... water safety/diver
Benjamin Holden ... production assistant
Brittany Horn ... hair department: production assistant
Noah Howard ... set medic
George J. Hrico ... assistant production office coordinator
Jeremy Hubert ... production insurance: Philippines
Lacy Hudson ... payroll clerk: additional photography / production assistant
Andrew Jack ... Dialect Coach: Mr Hemsworth
Alyssa Johnson ... production assistant: Day Player
Eric Johnson ... personal trainer: Ms. Johansson
Jessica Judge ... production secretary
Joy Y. Kim ... Digital Asset Coordinator
Kristi King ... assistant payroll accountant
Jenny Kissoon ... production secretary
Mark Klimko ... modeler/robotics and cnc programmer
Trevor Kolman ... production assistant: additional
George Kousaros ... technology project manager
Ben Kozel ... assistant production co-ordinator: UK
Tim Krau ... production assistant
Vita Kvasnikova ... Additional Set Production Assistant
Daniella LaGraff ... second assistant accountant
Briana LaChelle Lantz ... stand-in: Gwyneth Paltrow
Cody Lassiter ... security supervisor
Terrence Lee ... medic: NY unit
Cassandra Marie Leone ... environmental steward
Talia Leone ... Payroll Accountant
Ian Lewis ... additional set production assistant
Yanuar 'Ian' Lie ... Network Engineer: The Walt Disney Studios
John Lindseth ... Systems Engineer
Kerrie Lloyd ... production co-ordinator: UK
Eli Logue ... stand-in for zoe saldana
Susana Lou ... digital asset coordinator
Derek Lumpkin ... production assistant
Jill Rytie Lutz ... housing coordinator
Yehuda MacDougall ... travel coordinator
Hajar Mainl ... script supervisor: additional unit
Evan Andrew Marsh ... staff production assistant: additional photography
Van Marten ... picture double
Marialyse Martiney ... client services: The Walt Disney Studios
W.A. Mayfield ... re-shoot consultant
Jordan McBride ... I.T. Analyst
Dan McDonough ... additional set production assistant
Brent McGee ... Stand-In for Chris Evans
Daniel McGraw ... production staff
David McMahon ... production assistant
Margaret McNamara ... production assistant
Shelby Melrose ... 2nd assistant construction accountant
Robin Meyers ... script supervisor: Second Unit
David Miller ... security manager: UK unit
Elizabeth Miller ... security coordinator UK
Dexter W. Mills ... first assistant accountant: additional photography / key second assistant accountant
Matthew Miskell ... accounting clerk: additional photography
Erin Morris ... Accountant
Matthew Moss ... production assistant
Nick Moyer ... additional production assistant
Caleb Murphy ... production assistant: additional
Jeffrey Neumeier ... first assistant accountant
Monica Ng ... second assistant accountant
Michele Nguyen ... production assistant
Terry Notary ... Motion Capture Choreographer / movement choreographer
Clara O' Keeffe ... production assistant
Rachel Obering ... production assistant: additional photography
Grant Ogden ... environmental production assistant
Liana Oja ... operations
Arthur Ortiz ... voice actor
David A. Oster ... assistant: Mr. Cumberbatch
Harrison Osterfield ... assistant: Mr. Holland
Kyndra Palinkas ... production assistant
Richie Palmer ... manager: production & development
Daniel A. Parker ... production coordinator: additional photography, Los Angeles
Nick Pepin ... production assistant
Will Peppercorn ... production assistant
Isaac Phillips ... production assistant (as Isaac Taylor)
Courtney Pickens ... assistant: Lyn McKissick
Neil Pierson ... payroll accountant: uk
John M. Pisani ... unit publicist
Rob Porter ... police coordinator
Ryan Potter ... vice president: business and legal affairs
Steven Preston ... production assistant: additional photography
Kasey Price ... Executive Producer Assistant: Mr. Grillo
Ben Pronsky ... voice actor
Lance Resch-Anger ... set production assistant / staff set production assistant
Jimmy Rich ... driver/assistant to Robert Downey jr
Sean Roberts ... Shipping consultant
David Romano ... payroll: accountant
Kim Ronstadt ... second assistant accountant
Dara Rose ... Brie Larson Stand-In
Arthur Roses ... Assistant to Mark Ruffalo
Italia Ruffalo ... production assistant
Tyler M. Sadler ... production assistant (as Tyler Manning Sadler)
Romana Samaritani ... Localization & Mastering Executive
Anthony Santos ... additional set production assistant
Eli Sasich ... production assistant
Sean Satterwhite ... office production assistant/publicity
Christopher Sempe ... production assistant
Christopher Simmons ... production assistant
Christian Simpson ... audio description
Matthew Slatoff ... security executive
Jason Smallwood ... information technology analyst
Jason McRae Smith ... set production assistant
Michael C. Smith ... police coordinator
Nev Smith ... don cheadle/stand-in
Sarah Spearing ... Production Coordinator: 2nd Unit
Charline St. Charles ... Travel Coordinator: Addtl Photo & Reshoots
Robert Stachowicz ... production assistant: new york
Andrew Stamm ... Assistant to the Russo Brothers
Andrew Starbin ... technical operations
Peter M. Starkman ... chef: catering
Ethan Stewart ... location assitant
Nicholas Storm ... production assistant / production assistant: day player
Marek Stout ... production assistant
Lieren Stuivenvolt Allen ... assistant production coordinator
Sheilah Sullivan ... Production Controller
Steve Swisher ... additional set production assistant
Jim Templar ... stand-in
Daisy Tenorio ... production secretary
Bobby Thompson ... production assistant: 2nd Unit
Rikki Toth ... trainer to elizabeth olsen
Alexander Xavier Trotter ... environmental production assistant
Elizabeth Tyson ... production coordinator: equipment
Daniel Ulrich ... Facial modeler: Weta Digital
Jan S. Utstein ... production finance
Lukas Valderrama ... production assistant
Lauren VanOrsdale ... production coordinator: marketing services
A.J. Vargas ... manager: visual development
Jim Velasco ... post production coordinator: digital operations
Rachel Vigneaux ... senior production attorney
Bojan Vucicevic ... Manager: Production & Creative Development
Alex R. Wagner ... office production assistant: new york
Jessica Walker ... Stand-In
George Tyrell Watson ... production assistant
Rebecca Whiting ... Executive Assistant: Stereo D
Grace Marie Williams ... utility stand-in
Jeff Willis ... credits executive
Kathy Wisniewski ... location assistant
Michele Wright ... key second assistant accountant: reshoots
Nick Yasi ... production assistant: additional
Courtney Young ... dialect coach
Kari Yovetich ... physical asset coordinator
Justin Yukon ... Network Engineer
Shane Birdsill ... Coordinator (uncredited)
April Klimko ... Production Safety (uncredited)
Phil Mallon ... stand-in (uncredited)
Kara B. Mullins ... photo double (uncredited)
Gabrielle Rogers ... Assistant to Andrew Jack (uncredited)

Thanks 

Dan Abnett ... special thanks
Brian Michael Bendis ... special thanks
Robert Bernstein ... special thanks
Ed Brubaker ... special thanks
John Buscema ... special thanks
Sal Buscema ... special thanks
John Byrne ... special thanks
Jim Cheung ... special thanks
Ta-Nehisi Coates ... special thanks
Gene Colan ... special thanks
Carla Conway ... special thanks
Gerry Conway ... special thanks
Peter David ... special thanks
Kelly Sue DeConnick ... special thanks
Tom DeFalco ... special thanks
Steve Ditko ... special thanks
Zack Duncan ... the producers wish to thank
Kieron Dwyer ... special thanks
Nolan Ekberg ... very special thanks
Steve Englehart ... special thanks
Steve Epting ... special thanks
David Finch ... special thanks
Matt Fraction ... special thanks
Ron Frenz ... special thanks
Mike Friedrich ... special thanks
Archie Goodwin ... special thanks
Mark Gruenwald ... special thanks
Bob Harras ... special thanks
Ernest Hart ... special thanks (as Ernie Hart)
Don Heck ... special thanks
Jonathan Hickman ... special thanks
Bryan Hitch ... special thanks
Kev Hopgood ... special thanks
Reginald Hudlin ... special thanks
Ali Joumaa ... special thanks
Len Kaminski ... special thanks
Dale Keown ... special thanks
Andy Lanning ... special thanks
Salvador Larroca ... special thanks
Bob Layton ... special thanks
Stan Lee ... in memory of
Larry Lieber ... special thanks
Ron Lim ... special thanks
Don McGregor ... special thanks
Jamie McKelvie ... special thanks
David Michelinie ... special thanks
Mark Millar ... special thanks
Ryota Nakanishi ... additional thanks: Review
Paul Neary ... special thanks
Jerome Opeña ... special thanks
Carlos Pacheco ... special thanks
Carlo Pagulayan ... special thanks
Greg Pak ... special thanks
Paul Pelletier ... special thanks
Sara Pichelli ... special thanks
Christopher Priest ... special thanks
George Pérez ... special thanks (as George Perez)
Joe Quesada ... special thanks
Rick Remender ... special thanks
Don Rico ... special thanks
James Robinson ... special thanks
John Romita Jr. ... special thanks
Brian Schulman ... special thanks (as Brian Patrick Schulman)
Walter Simonson ... special thanks (as Walt Simonson)
Jim Starlin ... the producers would like to thank: for his significant contribution to the film
Brian Stelfreeze ... special thanks
Roger Stern ... special thanks
Mark Texeira ... special thanks
Roy Thomas ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed