Edit
"Game of Thrones" Oathbreaker (TV Episode 2016) Poster

(TV Series)

(2016)

Full Cast & Crew

Directed by 

Daniel Sackheim

Writing Credits  

George R.R. Martin ... (based on "A Song of Ice and Fire" by)
 
David Benioff ... (created by) &
D.B. Weiss ... (created by)
 
David Benioff ... (written for television by) &
D.B. Weiss ... (written for television by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Peter Dinklage ... Tyrion Lannister
Nikolaj Coster-Waldau ... Jaime Lannister
Lena Headey ... Cersei Lannister
Emilia Clarke ... Daenerys Targaryen
Kit Harington ... Jon Snow
Liam Cunningham ... Davos Seaworth
Carice van Houten ... Melisandre (as Carice Van Houten)
Nathalie Emmanuel ... Missandei
Maisie Williams ... Arya Stark
Conleth Hill ... Lord Varys
Kristofer Hivju ... Tormund Giantsbane
Isaac Hempstead Wright ... Bran Stark
John Bradley ... Samwell Tarly
Iwan Rheon ... Ramsay Bolton
Jonathan Pryce ... High Sparrow
Dean-Charles Chapman ... Tommen Baratheon
Hannah Murray ... Gilly
Tom Wlaschiha ... Jaqen H'ghar
Max von Sydow ... Three-Eyed Raven (as Max Von Sydow)
Diana Rigg ... Olenna Tyrell
Owen Teale ... Alliser Thorne
Anton Lesser ... Qyburn
Julian Glover ... Grand Maester Pycelle
Jacob Anderson ... Grey Worm
Natalia Tena ... Osha
Ben Crompton ... Eddison Tollett
Faye Marsay ... The Waif
Roger Ashton-Griffiths ... Mace Tyrell
Ian Gelder ... Kevan Lannister
Hafþór Júlíus Björnsson ... Gregor Clegane
Brenock O'Connor ... Olly
Kae Alexander ... Leaf
Dean S. Jagger ... Smalljon Umber (as Dean Jagger)
Paul Rattray ... Harald Karstark
Art Parkinson ... Rickon Stark
Meena Rayann ... Vala
Joseph Naufahu ... Khal Moro (as Joe Naufahu)
Souad Faress ... Dosh khaleen High Priestess
Staz Nair ... Qhono
Hannah John-Kamen ... Ornela
Angelique Fernandez ... Dothraki Widow #1
Robert Aramayo ... Young Ned
Luke Roberts ... Arthur Dayne
Eddie Eyre ... Gerold Hightower
Brian Fortune ... Othell Yarwyck
Michael Condron ... Bowen Marsh
Wuese Houston-Jibo ... Dothraki Widow #2
Diogo Sales ... Dothraki Bloodrider #1
Junade Khan Junade Khan ... Dothraki Bloodrider #2
Annette Hannah ... Frances
Nathanael Saleh ... Arthur
Michael Nevin Michael Nevin ... Little Bird #3
Jesse Magee Jesse Magee ... Little Bird #4
Iona Clarke Iona Clarke ... Little Bird #5
Lucy Gallagher Lucy Gallagher ... Little Bird #6
Fionn Kernan Fionn Kernan ... Little Bird #7
Rest of cast listed alphabetically:
Bobby Marno Bobby Marno ... Night's Watch (uncredited)
Simon Millar Simon Millar ... Tully Soldier (uncredited)
Chuku Modu ... Aggo (uncredited)
Michael Stuart Michael Stuart ... Night's Watch Officer (uncredited)
Leo Woodruff ... Howland Reed (uncredited)

Produced by 

David Benioff ... executive producer
Oliver Butler ... co-producer
Guymon Casady ... co-executive producer
Bernadette Caulfield ... executive producer
Bryan Cogman ... supervising producer
Melissa Demino ... associate producer
Frank Doelger ... executive producer
Alan Freir ... co-producer
Vince Gerardis ... co-executive producer
George R.R. Martin ... co-executive producer
Lisa McAtackney ... producer
Duncan Muggoch ... line producer: foreign unit
Christopher Newman ... producer (as Chris Newman)
Alanna Riddell ... associate producer (as Alanna Riddell Bond)
Greg Spence ... producer
Carolyn Strauss ... executive producer
D.B. Weiss ... executive producer
Peter Welter Soler ... line producer: Spain
Annick Wolkan ... co-producer

Music by 

Ramin Djawadi

Cinematography by 

Anette Haellmigk ... director of photography

Film Editing by 

Katie Weiland

Casting By 

Nina Gold
Robert Sterne

Production Design by 

Deborah Riley

Art Direction by 

Philip Elton
Paul Ghirardani ... supervising art director
Brendan Rankin
Hauke Richter
Jan Walker

Set Decoration by 

Rob Cameron

Costume Design by 

April Ferry

Makeup Department 

Kevin Alexander ... hair designer
Amie Aspden ... prosthetics
Candice Banks ... hair supervisor
Kay Bilk ... makeup artist
Mel Coleman ... prosthetics (as Melvyn Coleman)
Rosalia Culora ... hair stylist
Paula Eden ... prosthetics
John Eldred-Tooby ... prosthetics
Emma Faulkes ... prosthetics (as Emma Sheffield)
Dave Felstead ... prosthetics
Patt Foad ... prosthetics
Kamen Glover ... hair stylist
Barrie Gower ... prosthetics supervisor
Sarah Gower ... prosthetics senior coordinator
Joel Hall ... prosthetics
Stacey Louise Holman ... hair stylist: Spain
Andy Hunt ... prosthetics (as Andrew Hunt)
Marianna Kyriacou ... makeup artist
Gary Machin ... hair stylist
Nicola Matthews ... makeup artist
Emma Micallef ... prosthetics coordinator
Nicola Mount ... crowd hair supervisor
Chloe Muton-Phillips ... prosthetics (as Chloe Muton-Philips)
Laura Pollock ... hair stylist
Adrian Rigby ... prosthetics
Harvey Smith ... prosthetics
Pamela Smyth ... crowd makeup supervisor
Kate Thompson ... makeup artist
Tristan Versluis ... prosthetics
Jane Walker ... makeup designer
Alexandra Wathey ... prosthetics
Kerstin Weller ... hair stylist
Stephanie Doherty ... special effects contact lens optician (uncredited)
Cecilia Herlin ... crowd makeup artist (uncredited)
Lisa Hernandez ... makeup artist: crowd dailies, Wolf Unit Spain (uncredited)
Jorge Hernández Lobo ... makeup artist: crowd dailies, Wolf Unit Spain (uncredited)
Lucy McLaughlin ... crowd makeup trainee (uncredited)
Aisling Megahey ... trainee make up artist (uncredited)
Nina Pratley ... crowd hair stylist (uncredited)
Sinead Sweeney ... sfx contact lens optician (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)

Production Management 

Colin Azzopardi ... production manager: UK, Spain
Lisa Byrne ... unit production manager
Damien Glenholmes ... unit manager (as Dee Glenholmes)
José María González Sinde ... production manager: Spain
Spike Allison Hooper ... post-production supervisor: US (as Allison Hooper)
David McKee ... unit manager
Íde O'Rourke ... post-production supervisor: UK

Second Unit Director or Assistant Director 

Adam Byles ... second assistant director
Ciaran Colton ... second second assistant director: Wolf
Kate Dempsey ... trainee assistant director: Dragon
James Edlin ... trainee assistant director: Dragon
Toby Ford ... first assistant director
Theo Herron ... trainee assistant director: Dragon
Barney Hughes ... third assistant director: Wolf
Graham Kinniburgh ... trainee assistant director: Dragon
Drew Maitland ... trainee assistant director: Wolf
Denese McCready ... trainee assistant director: Wolf
Patrick Mcdonagh ... trainee assistant director: Wolf (as Patrick McDonagh)
Breandan Mckeever ... trainee assistant director: Wolf
Maria Mulhall ... second second assistant director: Dragon
Adele Smyth-Kennedy ... trainee assistant director: Dragon
Nick Thomas ... third assistant director: Dragon
Garry Watson-Boyd ... trainee assistant director: Dragon
Christopher Downs ... third assistant director: Spain (uncredited)
Antonio Díaz Huerta ... assistant director (uncredited)
Pedro Lazaga ... first assistant director (uncredited)
Ricardo Ron Perez ... ad pa (uncredited)
Markham Pickering ... crowd assistant director (uncredited)
Cynthia Ruiz ... base assistant director: Spain (uncredited)

Art Department 

David Abbott ... supervising carpenter
Nick Ainsworth ... film stylist
Ruben Allen ... chargehand: UK, Spain
Ana Alvargonzález ... art director: Spain (as Ana Alvargonzalez)
Gary Anderson ... plasterer
Emma Andrews ... drapes assistant
Craig Ashworth ... greensman: Spain
Rachel Aulton ... standby art director: Wolf
Lynne Baird ... painter
Jim Barr ... standby prop hand: Dragon (as James Barr)
Jon Bates ... dresser: Spain (as Jon-Claude Bates)
Kieran Belshaw ... concept artist
Lee Betts ... chargehand painter
Sean Bird ... supervising plasterer: UK, Spain
Owen Black ... junior draughtsperson
Peter Black ... supervising plasterer
Daniel Blackmore ... film stylist
Jose Manuel Blanco ... construction manager: Almería, Spain
Conor Boyce ... store prop man
Gerry Brady ... painter
Rik Brady ... prop hand: Wolf
Paul Brennan ... rigger
Ken Burnett ... chargehand: UK, Spain (as Kenny Burnett)
Gerald Burns ... carpenter
Chris Burrell ... trainee prop maker: Northern Ireland Screen
Barry Caddell ... junior prop chargehand: Dragon
George Campbell ... plasterer
Michael Canning ... rigger
David Cherry ... labourer
Kurtis Cherry ... apprentice plasterer
Sophia Chowdhury ... set decorator: Spain
Stephen Clements ... assistant model maker
Kevin Connolly ... carpenter
Fernando Contreras Díaz ... carpenter
Aaron Contreras ... dresser: Spain
Michael Corcoran ... greensman
Davy Crawford ... carpenter
Finn Cullen ... dressing props
Martin Cullen ... supervising carpenter
Michael Cullen ... senior prop hand: Dragon
Tom Dalzell ... carpenter
Mo Dembele ... rigger
Niall Devlin ... supervising carpenter
Adrian Doherty ... stagehand
Cole Doherty ... supervising carpenter
Mark Doherty ... stagehand
Shea Doherty ... carpenter
Damien Donnelly ... green screen rigger
Sean Downey ... chargehand: UK, Spain
Charlie Dunlop ... carpenter
David Ewing ... plasterer
Matthew Fegan ... plasterer
Gordon Fitzgerald ... property master
Peter Fitzpatrick ... carpenter
Darren Fitzsimons ... head of department sculptor
Caolan Foster ... apprentice carpenter (as Caolon Foster)
Jonathan Francis ... prop trainee: Northern Ireland Screen
Kevin Fraser ... supervising props painter
Rhiannon Fraser ... graphic designer
Cathal Gallen ... carpenter
Frank Gault ... carpenter (as Francis Gault)
Roy Geddis ... stagehand
Niall George ... prop maker
Eamon Gervin ... carpenter
Mike Gibson ... head greensman (as Michael Gibson)
Annie Gilhooly ... production buyer
John Glenholmes ... carpenter
Rowan Green ... painter (as Ronan Green)
Sean Hamill ... carpenter
George Hamilton ... stagehand
Paul Heatley ... painter
Ray Herald ... rigger
Emmet Hickey ... rigger
Shawn Hicks ... chargehand plasterer
Garth Hill ... greensman
Donal Hughes ... plasterer
Katie Hunter ... assistant props buyer
Daniel Johnston ... plasterer
Kevin Johnston ... plasterer
Gavin Jones ... supervising prop maker
Nicky Kaill ... supervising painter
Cáitlín Keenan ... assistant construction coordinator
James Kelly ... construction supervisor: UK & Almería, Spain
Junior Kelly ... supervising carpenter
Deane Kenny ... assistant props store person
Nicholas Keogh ... prop hand (as Nicky Keogh)
Stefan King ... carpenter
Magdalena Kusowska ... concept artist
Tim Lanning ... greensman: Spain
Kevin Lappin ... plasterer's labourer
Aidan Leneghan ... plasterer
Chris Lewry ... drapes master
Frank Logue ... carpenter
Robbie Logue ... carpenter
Niall Loughrey ... props painter
David Lowery ... supervising carpenter
Mark Lowry ... assistant art director / standby art director: Dragon
Emmanuel Lyttle ... painter
Roc Macias ... greensman: Spain
Peter Marley ... standby prop hand: Wolf
Brian Martin ... construction coordinator
Gary Martin ... storeman: Spain
Tom Martin ... construction manager
Gareth Matthews ... standby rigger: Wolf
Alana Mawhinney ... art department trainee: Northern Ireland Screen
Anton McCann ... carpenter
Damien McCartan ... rigger
John McCartney ... standby greens
Dan McCoy ... standby painter: Wolf
Megan McCrea ... art deparment runner
James McFadden ... painter
Brendan McGivern ... rigger
Michael McGivern ... apprentice carpenter
Niall McGivern ... apprentice plasterer
Brian McGraw ... chargehand standby props
JP McHugh ... standby carpenter: Dragon
Andrew McIntyre ... dressing props
Sean McKee ... painter
Gareth McKeever ... plasterer
Niall McKeever ... trainee sculptor
David McKenna ... carpenter
Sean McKeown ... standby rigger: Dragon
Eamonn McKinney ... green screen rigger
Michael McManus ... painter
Kevin McMenimen ... labourer (as Kevin McMenniman)
Fintan McNally ... stagehand
Ryan McNeil ... painter supervisor: UK, Spain / supervising painter
Brendan McShane ... plasterer
Martin McShane ... plasterer
Dilara Medin ... model maker
Gavin Molloy ... carpenter
Christina Moore ... supervising art director: Spain
Christopher Moore ... assistant property master: Northern Ireland
Jason Mundy ... supervising plasterer
Carol Murphy ... art department coordinator
Paul Murphy ... carpenter
Michael Murray ... standby painter: Dragon
Graham Nelson ... stagehand
Vanessa O'Connor ... draughtsperson
Tyrone Greg O'Donnell ... chargehand painter
Con O'Neill ... standby rigger: Dragon
Dessie O'Neill ... plasterer
Dominic O'Neill ... plasterer
Gerard O'Neill ... carpenter
Ryan O'Neill ... plasterer
Danny O'Regan Jr. ... head of department carpenter (as Danny O'Regan)
Bob Orr ... assistant property master
Geraldine Owens ... sculptor
Harry Pain ... set decorator art director
Joe Paul ... standby carpenter: Wolf
Neill Paul ... standby carpenter: Wolf (as Neil Paul)
Gabriel Picola ... stand-by props
Aaron Quinn ... plasterer
James Rea ... greensman
Stephanie Rea ... props buyer: Northern Ireland
Brice Ruggi ... greensman: Spain
Martin Saunders ... green screen rigger
Ivan Shannon ... prop maker
Seamus Sharkey ... rigger
Eli Shaw ... apprentice painter
Ben Simpson ... prop hand
John Simpson ... dressing props
William Simpson ... storyboard artist
Jessica Sinclair ... concept artist
Adrian Smith ... assistant art: Almería, Spain
Aine Smith ... assistant set decorator
Christopher Smith ... standby prop hand: Dragon (as Chris Smith)
Steve Smith ... plasterer (as Steven Smith)
Niall Speake ... labourer
Thomas Spence Jr. ... stagehand (as Thomas Spence)
Tommy Spence ... stagehand
Jim Stanes ... graphic designer
Adrian Start ... head of department painter
Matthew Start ... supervising painter
Chris Strain ... prop hand: Dragon
Curtis Sturgeon ... props petty cash buyer
Don Sturgeon ... prop maker
Nick Swain ... storeman: Spain (as Nicholas Swain)
Dean Tappin ... chargehand plasterer
Paul Tappin ... head of department plasterer
Ryan Tohill ... standby prop hand: Wolf
Dylan Toner ... carpenter
Helen Tubridy ... assistant graphic designer
Joe Vettese ... senior prop maker
Tim Weir ... props painter
David Weller ... head of department rigger (as Dave Weller)
Iain White ... art director: Spain
Robbie White ... carpenter
John Wilkinson ... chargehand rigger
Billy Wilson ... prop hand stores
Lee Wiseman ... property master: Spain
Stuart Woods ... plasterer
Guillem Atienza ... props (uncredited)
Dan Caplan ... storyboard artist (uncredited)
Laia Castellvi ... assistant art director (uncredited)
Jaume Duran ... armorer/props assistant (uncredited)
Paola González ... prop painter (uncredited)
Francis Haplin ... home economist (uncredited)
Phelan Hardy ... greensman (uncredited)
Ricardo Molina ... props: spain (uncredited)
José María Ortega ... painter (uncredited)
Connor Webber ... greensman (uncredited)
Greg Winter ... scenic artist (uncredited)

Sound Department 

Paul Bercovitch ... supervising dialogue editor
Onnalee Blank ... re-recording mixer
Mark Coffey ... assistant sound editor
Richard Dyer ... production sound mixer: Wolf
Samuel Ejnes ... mix technician (as Sam Ejnes)
Paula Fairfield ... sound designer
Tim Hands ... adr supervisor
Ronan Hill ... production sound mixer: Dragon
Bradley C. Katona ... sound designer
Bradley Kendrick ... sound maintenance: Wolf
Simon Kerr ... sound maintenance: Dragon
Tim Kimmel ... supervising sound editor
Daniel McCabe ... sound assistant: Wolf
Sean McGarrity ... sound trainee: Northern Ireland Screen, Wolf
Andrew McNeill ... sound trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
Jonathan Riddell ... sound assistant: Dragon
Pernell L. Salinas ... assistant sound editor
Dylan Tuomy-Wilhoit ... foley artist (as Dylan T. Wilhoit)
Brett Voss ... foley mixer
Michael Wabro ... adr editor
Mathew Waters ... re-recording mixer
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Michael Botha ... adr mixer (uncredited)
Devin Doucette ... adr recordist (uncredited)
Keith Grainger ... boom operator: dailies (uncredited)
Tim Hoogenakker ... re-recording mixer: Dolby Atmos (uncredited)
Stefan Meutstege ... adr boom operator (uncredited)
Chris Navarro ... adr mixer (uncredited)
Stephen Webster ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Dominic Allan ... special effects snow technician
Jonathan Barrass ... special effects floor supervisor (as Jonathon Barrass)
Matthew Beckwith ... special effects snow assistant
Stephen Bigmore ... special effects snow assistant
Stuart Browne ... special effects technician
Gavin Butterworth ... special effects assistant coordinator
Lee Byrne ... special effects snow technician
Sam Conway ... special effects supervisor
Ben Galvin ... special effects trainee
Alice Gridley ... special effects trainee
Jennifer Groves ... special effects technician (as Jenny Groves)
Martin Hall ... special effects snow senior
Laurence Harvey ... special effects workshop supervisor
Anthony Healy ... special effects snow trainee
Adrian Henderson ... special effects snow trainee
Colin Holmes ... special effects buyer
Glyn Jones ... special effects snow technician
Damian Kivlehan ... special effects snow trainee
Vincent Kivlehan ... senior special effects technician
Christian Krebs ... special effects snow senior
Ian Andrew Lee ... special effects snow assistant
Jack Longmate ... special effects technician
Jared Manley ... special effects prep supervisor
Darren May ... senior special effects technician
Mark McGuinness ... special effects trainee
Mark McKendry ... senior special effects technician
Anna McKillop ... special effects technician (as Ana McKillop)
Fergus McNulty ... special effects model maker
Niall O'Doherty ... special effects snow trainee
Wojciech Omozik ... special effects metal worker
Tez Palmer ... special effects coordinator (as Terry Palmer)
James Payton ... special effects snow technician
Delroy Reid ... special effects snow supervisor (as Del Reid)
Nick Smith ... special effects tech / special effects technician
Tom Stroud ... special effects snow senior
Sebastian Sue ... senior special effects technician
John Timlin ... special effects technician (as Jon Timlin)
Brandon Van Der Merwe ... senior special effects technician
Alastair Vardy ... senior special effects technician
Frankie Waite ... special effects trainee
Simon Walker ... special effects snow trainee
Donavin Waters ... senior special effects technician (as Donovan Waters)
Mark Weatherbe ... senior special effects technician
Mark White ... special effects floor supervisor
James Willis ... special effects technician
Christopher Green ... special effects trainee (uncredited)
Tom Mcloughlin ... special effects technician (uncredited)
Juan Ramón Molina ... special effects senior technician (uncredited)
Hayden Sheridan ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Ben Alepko ... visual effects: Image Engine
Yavor Asenov ... visual effects: Screen Scene VFX (as Yavor Aenov)
Matthew Badham ... visual effects data wrangler
Cheryl Bainum ... visual effects: Rodeo FX
Christopher S. Baird ... visual effects editor (as Chris Baird)
Alexandru Banuta ... visual effects: Rodeo FX
Guillaume Baratte ... visual effects: Rodeo FX
Reuben Barkataki ... visual effects: Rodeo FX
Marie-Pier Barrette ... visual effects: Rodeo FX
Joe Bauer ... visual effects supervisor
Loïc Beguel ... visual effects: Rodeo FX (as Loic Beguel)
Tim Blake ... visual effects: Rodeo FX (as Timothy Blake)
Michelle Blok ... previsualization: The Third Floor
Michael Boden ... visual effects: Screen Scene VFX (as Mike Boden)
Rene Borst ... visual effects: Mackevision
Erin Bosworth ... visual effects: Rodeo FX
Marie-Pierre Boucher ... visual effects: Rodeo FX
Sara Bourque ... visual effects: Rodeo FX
Ed Bruce ... visual effects supervisor: SSVFX
C.J. Burbage ... visual effects: Rodeo FX (as Charles CJ Burbage)
Leni-Rose Burda ... visual effects: Mackevision
Heiko Burkardsmaier ... visual effects: Mackevision
Eric Carney ... additional visual effects supervisor
Michail Charalampidis ... visual effects production assistant
Adam Chazen ... visual effects associate producer
Alan Collins ... visual effects: Screen Scene VFX
Tara Conley ... visual effects: Rodeo FX
Laura Coté ... visual effects: Rodeo FX (as Laura Cote)
Romain Côte ... visual effects: Rodeo FX (as Romain Cote)
Dominic Daigle ... visual effects: Rodeo FX
Floris Didden ... visual effects concept artist: Karakter
Laura Dochtermann ... visual effects: Image Engine
James Dong ... visual effects: Rodeo FX
Sarah Downey ... visual effects: Screen Scene VFX
Alex Drinkall ... senior capture technician: Clear Angle Studios
Samuel Durocher ... visual effects: Rodeo FX
Edmond Engelbrecht ... visual effects: Image Engine
Jeremy Ezekiel ... visual effects: Rodeo FX
Deak Ferrand ... visual effects: Rodeo FX
Tara Fidler ... visual effects assistant editor
Anthony Fong ... visual effects: Rodeo FX
Julien Fourvel ... previsualization: The Third Floor
Andreas Frickinger ... visual effects: Mackevision
Drew Fulcher ... visual effects: Image Engine
Ronan Gantly ... visual effects: Screen Scene VFX
Pätrick Gehlen ... previsualization: The Third Floor (as Patrick Gehlen)
Elias Gonzalez ... visual effects: Rodeo FX
Rachael Gordon ... visual effects production assistant
Erik Griott ... previsualization: The Third Floor
Jörn Großhans ... visual effects supervisor: Mackevision (as Joern Grosshans)
Paul Hatchman ... visual effects key grip
Leona Helly ... visual effects: Screen Scene VFX
Heike Hendl ... visual effects: Mackevision
Ed Holdsworth ... visual effects: Image Engine (as Edwin Holdsworth)
Robert Hubbard ... visual effects: Rodeo FX
Thomas Hullin ... visual effects: Rodeo FX
Yosuke Inomata ... visual effects: Image Engine
Vladimir Isailovic ... visual effects: Rodeo FX
Kaya Jabar ... previsualization: The Third Floor
Marc Jones ... visual effects: Image Engine
Aleksej Karasov ... visual effects: Mackevision
Ara Khanikian ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Jayzica Kong ... visual effects: Image Engine (as Jessica Kong)
Christian Korneck ... visual effects: Mackevision
Mathew Krentz ... visual effects supervisor: Image Engine (as Mat Krentz)
Alexa Kroese ... visual effects: Rodeo FX
Steve Kullback ... visual effects producer
Xavier Lafarge ... visual effects: Rodeo FX
Erik Lehmann ... visual effects: Image Engine
Daniel Lupien ... visual effects: Rodeo FX
Brett Magnuson ... previsualization: The Third Floor
Catherine Maillette ... visual effects: Rodeo FX
Dean Mangion ... visual effects: Image Engine
Tobias Mannewitz ... visual effects concept artist: Karakter
Jean-Philippe Marchand ... visual effects: Rodeo FX
Michael McCrea ... additional previs artist
David McKay ... visual effects: Rodeo FX
Tracey McLean ... visual effects: Image Engine
Simon Mercier ... visual effects: Rodeo FX
Thomas Montminy Brodeur ... visual effects: Rodeo FX (as Thomas Montminy-Brodeur)
Samuel Montminy-Brodeur ... visual effects: Rodeo FX
M. Russell Moore ... visual effects: Image Engine (as Russell Moore)
Sébastien Moreau ... visual effects: Rodeo FX (as Sebastien Moreau)
Allan Morel ... visual effects: Image Engine
Georgios Mouroussidis ... visual effects: Mackevision
Nicholas Murphy ... visual effects: Screen Scene VFX
Bernd Nalbach ... visual effects: Mackevision
Melvyn Nicholls ... visual effects data wrangler
Jason Martorell Parsekian ... visual effects assistant data wrangler
Martin Pelletier ... visual effects: Rodeo FX
Olle Petersson ... visual effects: Image Engine
Mathieu Phaneuf ... visual effects: Rodeo FX
Armin Pohl ... visual effects: Mackevision
Ted Proctor ... visual effects: Image Engine
Joseph Quinn ... visual effects data wrangler
Ted Rae ... additional visual effects supervisor
Niels Rinke ... visual effects: Mackevision
Erika E. Robbins ... visual effects assistant editor (as Erika Edgerley Robbins)
Arron Roebuck ... visual effects data wrangler
Matthew Rouleau ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Paul Russo ... visual effects coordinator
Jose Samson ... visual effects: Rodeo FX
Stephan Schaefholz ... visual effects: Mackevision
Robert Simon ... visual effects concept artist: Karakter
Elias Spinn ... visual effects: Screen Scene VFX
Jeremy St-Amant ... visual effects: Rodeo FX
Mason A. Taylor ... visual effects artist: Exceptional Minds
David Thomas ... visual effects: Screen Scene VFX
Desislava Valcheva ... visual effects: Screen Scene VFX (as Desislava Vacheva)
Matthieu Veillette ... visual effects: Rodeo FX
Fabrice Vienne ... visual effects: Rodeo FX
Jan Volckmann ... visual effects: Screen Scene VFX
Tyler Weiss ... visual effects: Image Engine
Marco Wilz ... visual effects: Mackevision
Alexander Wlk ... visual effects: Mackevision
Bruno Xiberras ... visual effects: Rodeo FX
Christian Zilliken ... visual effects: Mackevision
Michael Allen ... digital artist (uncredited)
Brandon Blevins ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)
Christian Boudman ... visual effects artist: Clearcut FX (uncredited)
Matt Bowler ... cyber scanning capture coordinator: Clear Angle Studios (uncredited)
Jillian Brooks ... visual effects coordinator (uncredited)
Denny Cahill ... digital compositor (uncredited)
Jahanzaib Chughtai ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D (uncredited)
James Fouche ... visual effects coordinator (uncredited)
Sebastien Francoeur ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)
Noah Hamdan ... visual effects: Image Engine (uncredited)
Jessica Hong ... visual effects production assistant: Rodeo FX (uncredited)
Julian Körrenz ... visual effects: Mackevision (uncredited)
Christine Leclerc ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)
Jesse Lehrman ... pipeline manager: Rodeo FX (uncredited)
Stephane Mailet ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)
Melanie Murray ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)
Jonathan Niquet ... pipeline technical director: Rodeo FX (uncredited)
Paul O'Byrne ... visual effects production assistant: Screen Scene (uncredited)
Maxime Philippon ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)
Mark Pinheiro ... visual effects artist (uncredited)
Kisholay Ray ... production coordinator: stereo D (uncredited)
Pascal Rigaud ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)

Stunts 

Kristina Baskett ... stunt performer
Richard Bradshaw ... assistant stunt coordinator
Nick Chopping ... stunt safety
Jonathan Cohen ... stunt performer
Levan Doran ... stunt performer
Bradley Farmer ... stunt performer
Vladimir 'Furdo' Furdik ... stunt performer (as Vladimir Furdik)
Bobby Holland Hanton ... stunt performer
Rowley Irlam ... stunt coordinator
Milen Kaleichev ... stunt performer (as Milen Kaleychev)
Ian Kay ... stunt performer
Sarah Lochlan ... stunt performer
Leigh Maddern ... stunt performer
Leona McCarron ... stunt department coordinator
Richard Mead ... stunt performer
Carly Michaels ... stunt performer
Casey Michaels ... stunt performer
Kevin Morgan ... stunt rigger
Camilla Naprous ... horse master
James Pavey ... stunt performer
Marc Redmond ... stunt performer
Paul Shapcott ... assistant stunt coordinator
Jonny Stockwell ... stunt performer
Ryan Stuart ... stunt performer
Leo Woodruff ... stunt performer
Gary Greenberg ... precision driver (uncredited)
Rob Hayns ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Richard Gordon Charles Anderson ... electrician (as Richard Anderson)
Marc Atherfold ... b camera first assistant camera: Dragon
Lee Baker ... electrician
Sam Barnes ... a camera first assistant camera: Wolf
Guy Bennett ... b camera grip: Dragon
Andrew Brown ... assistant rigging electrician
Stuart Bunting ... a camera grip: Wolf
Jayne Cassidy ... video operator trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
Alex Cheung ... digital imaging technician assistant: Wolf
Luke Chisholm ... b camera grip: Wolf
Chris Coates ... studio rigging electrician
Niall Crawford ... electrician
Paul Deane ... digital imaging technician: Wolf
Chris Dickinson ... electrician
Sam Donaghy-Bell ... b camera second assistant camera: Dragon
Nikki Dunne ... electrical department coordinator
Glenn Dunning ... best boy grip: Wolf (as Glen Dunning)
Nino Eduardo Cebreros ... lighting technician
John Evans ... a camera second assistant camera: Dragon
Mark 'Rocky' Evans ... gaffer: Wolf (as Mark Evans)
Jack Farrow ... electrician
Stuart Flynn ... electrician
Donavan Gallagher ... grip trainee: Northern Ireland Screen, Dragon (as Donovan Gallagher)
Pat Garrett ... key grip: Dragon
Tom Gates ... gaffer: Dragon
Sarah Gordon ... dimmer board operator trainee: Northern Ireland Screen
Robert Hamilton ... video operator: Wolf
Harlon Haveland ... electrician
Gareth Heatherington ... location rigging gaffer (as Gareth Hetherington)
Kevin Heatherington ... electrician
Michael Hill ... electrician
Nigel Holland ... electrician
Scott Jamison ... a camera trainee: Dragon
Dwayne Jenkins ... location rigging electrician
Josh Laidlaw ... electrician
Mike Lockhart ... b camera trainee: Wolf
Cormac Long ... grip trainee: Northern Ireland Screen, Wolf
Lee Lovett ... studio rigging electrician
Dáire Mac An tSaoir ... b camera second assistant camera: Wolf (as Dáire Mac An Tsaoir)
Ian Marrs ... digital imaging technician: Dragon
Simon Marsh ... generator operator
Dean Marshall ... dimmer board operator: Wolf
Ross Mayberry ... location rigging electrician
Neil McConville ... a camera trainee: Wolf
Graeme McCormick ... digital imaging technician assistant: Dragon
Brett McCrum ... studio rigging gaffer
Niall McDonald ... video operator assistant: Wolf
Gareth McKinney ... studio rigging electrician
Paul Middleton ... electrician
Scott James Mitchell ... b camera trainee: Dragon
Duncan More ... stabilized head technician
David Morgan ... b camera operator: Dragon
Dennis Mulholland ... location rigging electrician
John Noble ... studio rigging electrician
Ger O'Hagan ... best boy: Dragon
Joe O'Neill ... location rigging electrician
Ryan O'Neill ... video operator assistant: Dragon
Thomas O'Neill ... electrical rigger
Steve Pugh ... key grip: Wolf
Terry Rafferty ... electrical rigger
Emma Roberts ... camera trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
Sean Savage ... a camera operator: Dragon
Keith Shanks ... dimmer board operator: Dragon
Helen Sloan ... unit stills photographer: Dragon
Samuel Steele ... dit trainee
Michael Stewart ... electrical rigger
Tom Taylor ... a camera first assistant camera: Dragon
Elliot Thomas ... best boy: Wolf
Kirk Thornton ... best boy grip: Dragon
Lisa Trinder ... video assist: Dragon
Anthony Turley ... electrical rigger
Jon Webb ... b camera first assistant camera: Wolf
Hugo Wilkinson ... head of department electrical rigger
Ben Wilson ... a camera operator: Wolf
Andy Woodcock ... a camera grip: Dragon
David Worley ... b camera operator: Wolf
Jonathan Wright ... a camera second assistant camera: Wolf
Jennifer Atcheson ... camera trainee: 'a' and 3rd camera: dailies (uncredited)
Niall Cullinane ... second assistant camera (uncredited)
Jose Juan Gil Parro ... video assist: Spain (uncredited)
Peter Hodgson ... video assist: vfx unit (uncredited)
Inés Laporta ... rushes runner: wolf unit (uncredited)
Ryan Monteith ... electrician (uncredited)
Dani Pajares ... dimmer board operator: Spain, Wolf unit (uncredited)

Casting Department 

Kate Bone ... casting assistant
Lauren Evans ... casting assistant
Rafael Guadamuro ... crowd casting: Spain
Jack McMorran ... assistant extras coordinator
Tanya Rosen ... extras coordinator
Carla Stronge ... casting: Northern Ireland
Alex Bournat ... casting studio manager (uncredited)
Jc Molina Fisher ... casting coordinator: wolf unit Spain (uncredited)
Aaron Sampson ... casting camera operator (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Rachael Annett ... crowd costume assistant
Susan Barras ... on set costume supervisor (as Susan Barrass)
Carla Barrow ... key costume set
Donna Berwick ... assistant costume designer
Mattia Bionda ... costume cutter
Rachel Blair ... crowd costume assistant (as Rachael Blair)
Will Boyd ... leather worker (as William Boyd)
Kathryn Boyle ... breakdown assistant
Jessica Brandt ... crowd costume assistant
Marie-Therese Breen ... principal costume standby
Katherine Burchill ... assistant costume designer
Carla Causo ... costume coordinator: Spain
Peggy Chambers ... costume maker (as Peggy Jones)
Erin Charteris ... trainee maker
Michele Clapton ... series concept costume designer
Ciaran Curry ... principal costume standby (as Ciarán Curry)
Oliver Doherty ... costume illustrator
Stephen Doherty ... metal worker
Kathryn Donaldson ... wardrobe mistress: Wolf
Shannon Dooner ... crowd costume assistant
Chris Duffelen ... costume breakdown supervisor: Spain (as Christine Duffelen)
Breege Fahy ... principal maker
Luca Giampaoli ... head metal worker
Mhairi Gibb ... costume coordinator
Gary Gibson ... metal worker
Zjena Glamocanin ... crowd wardrobe mistress: Spain
Fiona Goggin ... breakdown assistant
Becky Graham ... costume cutter
Lauren Hanna ... principal costume standby
Alice Hebdon ... breakdown artist: Spain
Nadine Henderson ... costume maker
Caroline Hill ... wardrobe supervisor (as Caroline Kiera Hall)
Mia Hoffman ... crowd supervisor: Spain
Donna Hughes ... wardrobe mistress: Dragon
Kirsty Hunt ... costume maker
Miriam Jackson ... costume office assistant
Enda Kenny ... chief textile artist
Heather Long ... crowd seamstress
Margaret Lynagh ... costume maker
Carolyn Marston ... crowd costume assistant designer
Lesley Martin ... leather worker
Siri Mattsson ... dyer
Philip Mauger ... costume cutter
Shauna McAtteer ... breakdown assistant (as Shauna McAteer)
Edel McCarron ... costume design assistant
Karen McClorry ... leather worker
Matthew McColgan ... crowd costume assistant (as Matt McColgan)
Joanne McFeely ... crowd costume assistant
Roxana McIntyre ... dyer
Grainne McKee ... junior maker
Charlie McSorley ... metal worker: UK & Almería, Spain
Camille Moohan ... principal costume standby
Michael Murray ... breakdown assistant
Holly Nedeljkovic ... breakdown assistant
Ciana O'Kane ... crowd wardrobe mistress
Carole O'Neal ... workroom supervisor
Consalvo Pellecchia ... costume cutter
Nadia Rawy ... costume maker
Berta Ros ... crowd seamstress: Spain
Zureta Schulz ... crowd wardrobe mistress: Spain
Paul Sinnott ... crowd costume assistant
Alexa Sleator ... breakdown assistant
Aisling Smyth ... breakdown assistant (as Aisling Smith)
Jenny Snoddy ... breakdown assistant (as Jennifer Snoddy)
Paul Stanton ... crowd costume assistant
Melanie Taechathummarak ... crowd set: Spain (as Melanie F. Taechathummarak)
Katy Taylor ... principal costume standby
Stacy Teague ... crowd costume assistant
Sophie Wallace ... breakdown assistant
Sheena Wichary ... costume supervisor
Ciara Winnington ... principal costume standby
Zachary Winnington ... costume assistant (as Zach Winnington)
Aleanza Zanon ... head leather worker
Christopher Cairns ... costume daily (uncredited)
Jamie Rencen ... costume stand-by (uncredited)
Alice Spigno ... shopper: prep time (uncredited)

Editorial Department 

Jonathan Beres ... post-production assistant
Rory Caldwell ... dailies coordinator
Mark Candejas ... lead assist (as Mark Cendejas)
Jake Chusid ... post-production assistant
Ainsley Dietz ... in house producer
Eve Doherty ... assistant editor
Tim Drewett ... colorist: dailies
Jim Eberle ... on-line editor
Joe Finley ... final colorist
Jenny Houston ... trainee assistant editor
Basia Lalik ... post-production coordinator: UK
Meredith Leece ... assistant editor
Gino Lynch ... dailies assistant
Kate McAuley ... post-production assistant
Stephanie McCutcheon ... assistant editor
Sophia McKeever ... trainee assistant editor
Boyd Stepan ... flame artist
Robert Wright ... senior dailies coordinator (as Rob Wright)
Christopher Zampas ... post-production coordinator: US
Jason Modica ... lead quality assurance (uncredited)
Jeff Sengpiehl ... digital intermediate enginering (uncredited)

Location Management 

Pedro 'Tate' Aráez ... location manager: Spain (as Tate Aráez)
Robert Boake ... supervising locations manager
Duncan Broadfoot ... location manager: Spain
Tobin Hughes ... location manager: Spain
Matt Jones ... supervising location manager: Spain
Naomi Liston ... locations manager
Paul Maxwell ... locations facilities assistant
Emma McDermott ... location assistant
Damian McDonald ... assistant locations manager
Declan McMullan ... locations facilities assistant
Catherine McNally ... locations coordinator
Ana Montoya ... assistant location manager / assistant location manager: Spain
Matt Mulholland ... location assistant
Pete Murphy ... assistant locations manager (as Peter Murphy)
Lindsey Powell ... assistant location manager: Spain
Danny Triphook ... assistant location manager: Spain
Iraide Álvarez ... location coordinator: Spain
Marc Álvarez ... assistant location manager: Spain (as Marc Alvarez)
Nicolas Araez Guzman ... assistant location manager (uncredited)
Julian Araez ... assistant location manager (uncredited)
Ferran Company ... location assistant (uncredited)
Eliseu Ramió Güell ... assistant locations (uncredited)
Gavin Kelly ... location assistant (uncredited)
Javier Mateos ... location assistant (uncredited)
Laurence Romera ... location assistant (uncredited)

Music Department 

Omer Benyamin ... technical score advisor
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J Klean)
David Klotz ... music editor
William Marriott ... technical score advisor

Transportation Department 

Johnny Anderson ... driver (as Jonny Anderson)
Bill Brown ... driver
Maurice Brown ... transportation captain
John Burns ... driver
David Carson ... driver
Steve Cooke ... driver (as Stephen Cooke)
Samantha Corr ... transportation assistant
Joseph Couser ... driver (as Joe Couser)
Paul Cree ... driver
Alan Crozier ... transportation manager
Edward Dugan ... driver
Kieran Feeney ... driver (as Kieran Feeny)
Frances Feeny ... driver
Stephen Ferguson ... driver
Ryan Flynn ... driver
David Garvin ... driver (as Davy Garvin)
William Gowan ... driver (as Bill Gowan)
Tom Heany ... driver
Steven Herron ... driver
Stephen Johnston ... driver
Andy Kelly ... driver
John Kyle ... driver
Ryan Marshall ... transportation captain
Tommy McAllister ... driver
Tom McCormack ... driver (as Tommy McCormack)
Scotty McCullough ... driver (as Scott McCullogh)
Gail McIlvenny ... transportation coordinator
Roy McManus ... driver
David McMaster ... driver
Thomas Melia ... driver
Peter Morrow ... driver
Javier Navarrete Fernández-Nieto ... Special Effects Driver: Spain
Robbie Nelson ... driver
Robert Nelson ... driver
Michael Smyth ... driver
Stan Stanex ... driver
Michael Thompson ... driver
Andy Tinsley ... driver
Alejandro Torres García ... personal driver
Phillip Wiggans ... driver (as Phillip Wiggins)
Imma Gonzalez ... driver (uncredited)
Antonio Ramón ... transportation captain: Spain (uncredited)
Paul Wambach ... transportation manager: Spain (uncredited)

Other crew 

Louis Albin ... horse wrangler
Caroline Alderson ... assistant: Mr. Daniel Sackheim
Ethan J. Antonucci ... assistant: Mr. David Benioff & Mr. D.B. Weiss, LA
Cristina Armario ... fiscal accountant: Spain
Daren Bailey ... marine coordinator
Sean Bailey ... health and safety officer
Charlie Barrett ... horse wrangler
David Belenky ... assistant: Ms. Carolyn Strauss
Dani Bermúdez ... first production assistant: Spain
Catherine Brelet ... personal assistant: Max von Sydow (as Catherine von Sydow)
Michelle Burns ... assistant production coordinator
Marco Calabrese ... production coordinator: UK, Spain
Rebecca Carron ... assistant accountant: accounts payable
John Catherwood ... painthall rigging medic
Christopher Cox ... horse wrangler (as Chris Cox)
Steve Cummings ... senior armourer
Clare Cunningham ... production accountant: UK, Spain
Niamh Currie ... assistant: Mr. Chris Newman
Rose Devenny ... cleaner
Lucretia Devlin ... assistant: Mr. David Benioff & Mr. D.B. Weiss, UK
Joe Downs ... first assistant accountant: Spain
Tommy Dunne ... weapons master
Silvia Felce ... shipping coordinator: UK, Spain
Juanito Fernández ... production coordinator: Almería, Spain (as Juan Fernández)
Patricia González ... accommodation coordinator: Spain
Guillaume Grange ... animal wrangler: Birds & Animals
Sally Hague ... dialogue coach
Zara Hamill ... accommodation coordinator
Dave Hill ... story editor
Jack Hislop ... continuity trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
William Holman ... marine crew
Rebecca Horan ... horse wrangler
Angie Horne ... cashier: Spain
Flaminia Iacoviello ... assistant: Mr. Daniel Sackheim
Sanja Ilic ... assistant accountant: Spain
Peter Jarvis ... assistant: Mr. Guymon Casady
Aleksandra Kaminska ... accountant: Northern Ireland (as Ola Kaminska-Omozik)
Greg Keeley ... armoury model maker
Aisling Kelly ... production secretary
Owen Keys ... assistant accountant: payroll
Matthew Kilpatrick ... assistant accountant: payroll
Michael John Kilpatrick ... accounts trainee
Joan Lambe ... accountant: UK
Natalia Lee ... senior armourer
Irene Del Campo Lopez ... shipping coordinator: Spain (as Irene Del Campo)
Sophie MacClancy ... accommodation coordinator: UK, Spain
Linda Marshall ... script supervisor: Dragon (as Lynda Marshall)
Sara Martin ... head accountant: Spain
Enrique Martín Guadamuro ... crowd marshall: Spain (as Enrique Martín)
Niall McCann ... accounts assistant
Shane McCann ... cashier
Pam McCaughran ... lead second assistant accountant (as Pamela McCaughran)
Helen McCullough ... continuity trainee: Northern Ireland Screen, Wolf
Lucy McCutcheon ... travel coordinator
Kate McLaughlin ... script secretary
Nathan McMahon ... archivist
Terry Megarry ... health and safety
James Mullan ... building manager
Matthew Mulligan ... production trainee
Lee Murphy ... marine supervisor
Steven Murphy ... armourer
Craig Newton ... health and safety
Aislinn Ni Chuinneagain ... production coordinator (as Aislinn Ní Chuinneagájin)
Kelvin O'Donnell ... accommodation assistant
Ally O'Leary ... financial controller
Ronán O'Reilly ... health and safety
Lisa Orr ... second assistant accountant
Saray Perez ... assistant accountant: Spain
David J. Peterson ... languages creator
Irene Prats ... assistant coordinator: Spain
Angelica Pressello ... script supervisor: Wolf
Anna Quinn ... travel coordinator
Claire Quinn ... payroll accountant: Northern Ireland
Marta Ramírez ... production coordinator: Spain
Bill Rothwell ... health and safety
Jan Haydn Rowles ... dialogue coach
Gursimran Sandhu ... assistant: Mr. David Benioff & Mr. D.B. Weiss, UK & LA
Jacob Santana ... production secretary: Spain
Ana Schartner ... accommodation manager: Spain
Orla Sharpe ... crowd trainee
Dallan Shovlin ... crowd trainee
Andrew Simpson ... wolf coordinator
Sabrina Sloan ... human resources
Sally Jo Sousa ... wolf trainer
Roisin Stevenson ... assistant accountant: accounts payable
Emma Thorley ... horse wrangler
Rafferty Thwaites ... assistant: Mr. Frank Doelger
Julie Tottman ... animal wrangler: Birds & Animals
Jo Vaughan ... animal wrangler: Birds & Animals
Dougie Wighton ... horse wrangler
Pat Wilson ... studio manager
Robyn Wylie ... health and safety
Patricia Alcolea ... production assistant (uncredited)
Joanne Duffy ... assistant accountant: Spain (uncredited)
Dominik Fenster ... voice artist (uncredited)
Marc Fàbrega ... production assistant (uncredited)
Frances Halpin ... home economist (uncredited)
Julie Lillis ... assistant: Lisa McAtackney (uncredited)
Jesús Maestro ... production assistant (uncredited)
Juan Diego Mora ... office runner (uncredited)
Ashley Jade Parkes ... h.o.d. facilities (uncredited)
Laurence Romera ... assistant armourer (uncredited)
Gloria Rúa ... production staff (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed