Poster

Maze Runner: The Scorch Trials ()


Reference View | Change View


After having escaped the Maze, the Gladers now face a new set of challenges on the open roads of a desolate landscape filled with unimaginable obstacles.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Thomas
...
Minho
...
Teresa
...
Newt
...
Frypan
...
Winston
...
Aris
...
Brenda
...
Jorge
...
Ava Paige
...
Janson
...
Carl (Masked Man)
...
Dr. Crawford
...
Mary
...
Vince
...
Harriet
Matthew T. Metzler ...
Barkley
...
Blondie
...
Ponytail
David House ...
Soldier
...
Thomas' Mother (as Lora Cunningham)
Luke Gallegos ...
Young Thomas
...
David
...
Riley
...
Harold (Soldier) (as Matt Page)
...
Aide
...
Med Tech
...
Surveillance Room Attendant (as Brandon K. Hampton)
...
M3 Soldier
...
Joe
...
Sonya
...
Nurse
James Burnett ...
Rebel Sentry
...
Doctor
Rest of cast listed alphabetically:
Adrian Acosta ...
Glader (uncredited)
Brian Barela ...
Bunker Soldier (uncredited)
Derek Blakeney ...
Scavanger (uncredited)
Anouvat Bon Boulom ...
Glader (uncredited)
Laramie Cooley ...
Abigail (uncredited)
...
WCKD / Bunker Militia (uncredited)
Melissa-Lou Ellis ...
Rescued Glader (uncredited)
Kim Fitzpatrick ...
Red-haired girl (uncredited)
Steffen Garcia ...
Scavenger (uncredited)
...
Ash People (uncredited)
...
Ash Mob (uncredited)
...
Scavenger (uncredited)
...
Glader (uncredited)
...
Scavenger Guard (Jim) (uncredited)
Elizabeth M. Kallman ...
Civilian (uncredited)
...
WCKD Soldier (uncredited)
Josh LaCombe ...
Crank (uncredited)
James E. Lane ...
Crank-Scavenger (uncredited)
...
Glader / Rescued Glader (uncredited)
...
Crank (uncredited)
Jon McGarrah ...
Right Arm Militia (uncredited)
Crystal Miller ...
Crank (uncredited)
Victoria L. Moya ...
Rave Party Goer (uncredited)
Rodney Nagel ...
Ash Mob Crowd (uncredited)
...
Rave Party Guest (uncredited)
Julian Petersen ...
Franklin (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
...
Additional Voices (uncredited) (voice)
Ryan Baloy Rivera ...
Scavenger (uncredited)
James Tyler Robinson ...
Glader (uncredited)
...
Hazmat Soldier (uncredited)
...
Jack (uncredited)
Diego Romero ...
Scavenger Guard (uncredited)
...
Ash Mob Evacuee (uncredited)
Phil Sperandeo ...
WCKD Soldier (uncredited)
Shanea Strachan ...
Civillian (uncredited)
Kaelee Vigil ...
Civilian (uncredited)
...
Glader (uncredited)
Alexander Wagenman ...
Kid on Train (uncredited)
...
Right Arm Militia (uncredited)

Directed by

Edit
Wes Ball

Written by

Edit
T.S. Nowlin ... (screenplay by)
 
James Dashner ... (based upon the novel "The Scorch Trials" by)

Produced by

Edit
Wes Ball ... executive producer
Marty Bowen ... producer
Eddie Gamarra ... executive producer (as Edward Gamarra)
Wyck Godfrey ... producer
Ellen Goldsmith-Vein ... producer
Joe Hartwick Jr. ... producer
T.S. Nowlin ... executive producer
Lee Stollman ... producer
Lindsay Williams ... executive producer

Music by

Edit
John Paesano

Cinematography by

Edit
Gyula Pados

Film Editing by

Edit
Dan Zimmerman

Editorial Department

Edit
Milton Adamou ... stereoscopic post executive: Deluxe 3D Stereo D
P.J. Burch ... first assistant editor
Adrian DeLude ... colorist: dailies
Jennifer-Noel Dennis ... post-production supervisor: EPK and Behind The Scenes
Leeza Diott ... dailies manager: post production
Mara Gagnon ... post-production assistant
David Gallegos ... TV Promo Editor
Élodie Ichter ... 2nd digital colorist
Alex Ivany ... post-production assistant
Emily Mason ... stereoscopic editor: StereoD
Christopher McDonald ... dailies operator
Wendy Nomiyama ... assistant editor
Mitch Paulson ... supervising digital colorist
Christopher Price ... assistant editor: EPK and BTS
Joachim Zell ... supervising color technician
David Zimmerman ... first assistant editor
Tracy Jemison ... digital colorist assistant (uncredited)
Andre Rivas ... assistant digital colorist (uncredited)

Casting By

Edit
Denise Chamian

Production Design by

Edit
Daniel T. Dorrance

Art Direction by

Edit
Andrew Max Cahn ... supervising art director
Billy W. Ray

Set Decoration by

Edit
Kelly Berry
Kevin Duran ... (Utility Tech)
John Laing

Costume Design by

Edit
Sanja Milkovic Hays

Makeup Department

Edit
Janessa Bouldin ... hair stylist
Daniel Casillas ... day player / special makeup effects artist
Megan Daum ... key hair stylist
Mark Garbarino ... prosthetic makeup department head
Alec Gillis ... makeup designer
Jerrad Gray ... special makeup effects artist
Michael Heintzelman ... archivist: Amalgamated Dynamics / studio coordinator: Amalgamated Dynamics
Shelly Jensen ... assistant hair stylist
Elizabeth Lawson ... hair stylist (as Betty D. Lawson)
Gina Lovato ... contact lens technician
Leonard MacDonald ... special makeup effects artist
Bonnie Masoner ... makeup artist
Karen McDonald ... makeup department head
Betty Niecy Alexander-Lawson ... assistant hair stylist: background
Bryan Perkal ... key makeup artist
Reyna Robinson ... hair stylist
Mike Rotella ... sculptor
Sara Roybal ... makeup artist
Geordie Sheffer ... hair department head
Jon Shroyer ... makeup artist (as Jonathan Schroyer)
Dave Snyder ... special makeup effects artist
Thomas E. Surprenant ... special makeup effects artist
Teri Ann Uccan ... hair stylist (as Teriann Uccan)
Frieda Valenzuela ... makeup artist
Delana Veirs ... hair stylist
Corey Welk ... key prosthetic makeup
Tom Woodruff Jr. ... makeup designer

Production Management

Edit
David McKimmie ... post-production supervisor
Jim Powers ... production manager
Prashant Sharan ... production manager
Anne Taunga ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
John M. Morse ... second assistant director
Justin Muller ... first assistant director
Walter E. Myal ... second second assistant director
Ann Shimabukuro ... additional second ad

Art Department

Edit
Brett Andrews ... property master
Joshua R. Aragon ... prop assistant
Derrick Ballard ... set designer
Ken Barthelmey ... creature designer
Derek Bensonhaver ... props
Kurt Blondis ... propmaker
Jack Boubelik ... carpenter
Mark W. Brown ... assistant property master
Richard K. Buoen ... conceptual designer
Isaiah Carpenter ... labor foreman
Nivanh Chanthara ... concept artist
Lance Cheatham ... set dresser
Jeremy Chiordi ... set dressing gang boss
Andy Chung ... illustrator
Jessica Clark ... set decoration coordinator
Antonio F. Cordova ... propmaker
Andre Criniti ... set dresser
Rocky De la Vega ... scenic foreperson
Ralph Diaz ... laborer
Stephen P. Durante ... lead man
Adam Eisman ... propmaker
Lonam Fogleman ... set dresser
Severino Gonzales ... on set dresser
Ram Goradia ... set dressing gang boss
Dani Gustafson ... assistant set dec paint
Wayne John Haag ... concept artist
Kenneth Heimer ... propmaker foreman
Bill Holmquist ... construction coordinator
Virginia Hopkins ... lead scenic artist
Barry Keenan ... concept art atd: weta digital
Chris Keim ... key greens
Terry Kempf ... propmaker foreman
Eric Komala ... gangboss painter
Dale Lotreck ... set dresser
Amahl Lovato ... concept model maker
Christopher McCain ... construction foreman
Edward McLoughlin ... assistant set decorator
Vicki M. McWilliams ... art department coordinator
Nichole Miller ... on set painter
Richard Anthony Montoya ... set dresser
John Navarro ... set decoration crew
David Peck ... general foreman
Brooke Peters ... set designer
Zacheriah T. Rheam ... toolman
Dennis Riewerts ... draper
Raj Rihal ... concept illustrator
Tiffany Rink ... props
Siobhan Roome ... set designer
Leonard Sanchez ... greens on set foreman
Julian Scalia ... art department assistant
Patrick Scalise ... assistant art director
Loren Schoel ... construction buyer/accountant/payroll
Ethan Scroggins ... set dresser
Josh Sheppard ... storyboard artist
Rachel Srigley ... set dresser
Rachel Steele ... set dresser (as Rachel Veal)
Dionisio Tafoya ... set dec paint
Ely Vegh ... Set Dressing Gang Boss
Joel Venti ... storyboard artist
Joel Waldrep ... graphic designer
James Walton ... plasterer
Anthony Whitman ... set decoration buyer
Carl Zeller ... plaster foreman

Sound Department

Edit
James Ashwill ... foley mixer
Brian Bair ... re-recording engineer
Ron Bartlett ... re-recording mixer
David Betancourt ... adr mixer
Scott Cannizzaro ... adr mixer
Derek Casari ... adr stage engineer
Blake Collins ... foley mixer
Jason Patrick Collins ... boom operator
Carlos Corral ... boom operator: behind the scenes / sound mixer: behind the scenes
John T. Cucci ... foley artist
Scott Curtis ... foley editor
Susan Dawes ... dialogue supervisor
Mark DeSimone ... adr mixer
Kathleen Edwards ... adr recordist
Garret Farrell ... adr mixer
Joshua Fielstra ... sound design: trailer music
Sam François ... sound assistant: Auro 3D
Lee Gilmore ... sound effects editor
Tim Gomillion ... sound recordist
Galen Goodpaster ... first assistant sound editor
John Guentner ... foley mixer
Matthew Harrison ... foley editor
Joe 'Primo' Heise ... cable (as Joe Heise)
Jesse Johnstone ... sound recordist
Bob Kellough ... sound effects editor
Sebastien Lacheray ... dialogue editor
Vanessa Lapato ... adr supervisor
Paul Ledford ... production sound mixer
Ai-Ling Lee ... additional mixing / sound designer / supervising sound editor
David Lucarelli ... adr recordist
Kevin Maloney ... boom operator
Tor McAfee Kingdon ... adr mixer
Dan O'Connell ... foley artist
Erin Michael Rettig ... sound engineering
David Sickles ... utility sound
John Soukup ... sound transfer recordist
Andy Stallabrass ... adr mixer
David Wolowic ... assistant sound editor
Shayna Brown ... adr recordist (uncredited)
Evan J Haley ... sound designer: D-Box Technologies (uncredited)
Billy Theriot ... a.d.r. mixer (uncredited)

Special Effects by

Edit
Elliott Agnew ... special effects technician
William Boggs ... special effects technician
Alan Decktor ... special effects technician
David Greene ... special effects coordinator
Jeff Miller ... special effects
Jon K. Miller ... fabricator
Ayumi Miyashiro ... special effects: sculptor
Fagan O'Reilly ... special effects assistant
Doug Passarelli ... pyro gangboss
Claire Piao ... special effects assistant
Mike Rotella ... sculptor: Amalgamated Dynamics Inc.
Michael Roundy ... special effects foreman
Chad Van Baalbergen ... special effects (as Chad Baalbergen)
Sara Villarreal ... fabricator
Ray L. Wilkerson ... special effects foreman

Visual Effects by

Edit
Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' ... senior animation technical director
Glen Adlam ... camera technical director: Weta Digital - uncredited
Gerardo Aguilera ... visual effects technical director: Weta Digital
Carlos A. Alfaro Jr. ... stereo compositor
Corey Allen ... finaling artist: stereo d
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital
Terence Alvares ... digital compositor
Shudhdodhan Milind Ambhore ... finaling compositor-artist: Deluxe Stereo D
Ohkba Ameziane-Hassani ... fur groomer
Georgy Arevshatov ... senior texture artist: Weta Digital
Charlie Armstrong ... compositor
Dan Ashton ... digital imaging technician
Dan Ayling ... camera td
Jessica Bagby ... stereo compositor
Michael Bain ... environment td: Weta Digital
Shamus Baker ... modeller: Weta Digital
Jon Baldwin ... the third floor: Previs Artist
Robert Baldwin ... texture artist: Weta Digital
Anthony Barcelo ... senior compositor: The BOX Creative
Jessica Bascom ... senior paint artist: Weta Digital
Mark Battle ... stereoscopic compositor
Ines Baumgartner ... the third floor: Previs Artist
Scott E. Baxter ... senior paint artist
Bryn Bayliss ... visual effects artist
Kathleen Beeler ... senior texture artist
Lucy Beeler ... rotoscoping: Weta Digital
Brittany Bell ... shader td
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
Nathan Benner ... stereo compositor
Jesse B. Berger ... visual effects production assistant (as Jesse Berger)
Paul Berry ... the third floor: Previs Artist
Alex Berson ... digital compositor: Weta Digital
Jarnail Bhachu ... lead compositor: Weta Digital
William Pete Bingham ... element quality control
Jourdan Biziou ... postvis supervisor / previs supervisor / the third floor: Previs Supervisor
Pavani Rao Boddapati ... cg supervisor: Weta Digital
Florin Boieriu ... senior compositor: Weta Digital
Sebastian Bommersheim ... digital compositor: Weta Digital
Jason Bond ... senior rotoscope artist: Weta Digital
Nick Booth ... digital imaging supervisor: Weta Digital
Adam Bradley ... rotoscope supervisor: Weta Digital
Derek Brady ... senior layout technical director
Benjamin Brenneur ... senior motion editor: Weta Digital
Kristie Breslin ... senior production manager assets: Weta Digital
Laura Brewer ... sr stereo artist (as Laura Massingham)
Scott Brisbane ... environment artist: Weta Digital
Ryan Brooks ... digital paint artist
Joerg Bruemmer ... digital compositor: Weta Digital
Andy Burmeister ... senior camera technical director: Weta Digital
Kurt Butler ... modeler
Ria-Bella Buys ... digital artist: rotoscope artist: Weta Digital
Sam Buys ... digital asset manager: Weta Digital
Tom Buys ... motion capture producer: Weta Digital
Djordje Cakovan ... digital modeler: Weta Digital
Andy Campion ... production coordinator: Weta Digital
Robin Stuart Cape ... digital paint artist: Weta Digital
Miguel Carballal ... digital compositor
Caleb Carr ... senior paint artist
Johnny Chan ... Paint and Rotoscope artist: Weta Digital
Leslie Chan ... modeller
Matthew Chan ... stereo compositor
Raymond Chan ... motion capture
Jung Min Chang ... models: Weta Digital
Will Chang ... digital paint artist: Weta Digital
Star Chaplin ... stereoscopic compositer
Justin Chappell ... motion capture stage assistant: Weta Digital
Jason Chen ... The BOX Creative: Visual Effects Supervisor / visual effects producer: The BOX Creative, LLC.
Tim Cheng ... visual effects artist: digital painter
Michael Chochol ... data wrangler
Tina Thitinuch Chongko ... paint artist: Weta Digital
Andrea Christie ... lead environment artist
Douglas Chubb ... digital paint
Patrick Clancey ... digital opticals
Graham D. Clark ... head of stereography: Stereo D
Sam Cole ... lead compositor: Weta Digital
Tom Collier ... digital compositor: Weta Digital
Karen Therese Connolly ... stereo production coordinator: stereo d
Shane Cook ... digital compositor: Weta Digital
Shane Cooper ... senior r&d engineer / senior software engineer
Sarah Coppin ... stereoscopic coordinator
Michael Cozens ... animation supervisor
David Crane ... stereoscopic compositor
Jim Croasdale ... senior paint artist: Weta Digital
Steven Crowe ... stereo production supervisor
Aaron Cubis ... senior visual effects editor: Weta Digital Ltd
Matt Cunningham ... head of systems
Holly Dale ... software developer
Varuna Darensbourg ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Sashwata Das ... stereoscopic lead
Tomas Davidovic ... rendering researcher
Yoshi DeHerrera ... visual effects supervisor: Gentle Giant Studios
Rahul Deshprabhu ... effects technical director: Weta Digital
Jason Desjarlais ... layout technical director: Weta Digital
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical assistant: Stereo D
Jesus Diez Perez ... digital compositor
Hugo Dominguez ... digital paint artist: Weta Digital - uncredited
Alana Douglas ... visual effects artist
Samuel Doyle ... visual effects artist
Marc Droske ... rendering research and development: Weta Digital
Steve Dubin ... visual effects producer
Stéphanie Dubé ... senior texture artist: Weta Digital
Georgia Dumergue ... visual effects artist
Eamon Samuel Duncan ... camera technical director: Weta Digital
Shawn Dunn ... head of layout/animation technologies: Weta Digital
Areito Echevarria ... head of FX: Weta Digital
Jamie Edwards ... visual effects assistant coordinator
Harry Eisenstein ... compositor "Escape" format
Yasmine El-Ghamrawy ... digital compositor
Jack Elder ... research and development
Samantha Erickstad ... lighting technical director: Weta Digital
Melissa Espina ... production assistant: stereo animation
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Luca Fascione ... head of rendering
Chloe Feodoroff ... visual effects coordinator
Oliver Ferguson ... visual effects technical director: Weta Digital
Victor Manuel Fernandez ... stereoscopic compositor: Stereo D
Ryan Fisk ... production coordinator: Stereo D
Matt Fitzgerald ... modeller
Rolf Fleischmann ... visual effects editor
Heather Flynn ... the third floor: Previs Lead
Les Foor ... lead element qc artist
Ludovic Fouche ... senior camera td
Eduardo Franz ... the third floor: Previs Artist
Guillaume François ... senior shader writer
Anthony Fung ... visual effects artist
Mayur Gangasagar ... senior stereo compositor
Patrick Garcia ... the third floor: Previs Artist
Lindsay George ... motion capture: Weta Digital
Chris J. Gerrard ... paint artist
Storm Gezentsvey ... digital compositor
Matthew E. Gill ... roto department manager: Stereo D
Jen Gillespie ... r&d dept manager
Aaron Gilman ... animation supervisor: Weta Digital
Kenneth Gimpelson ... shots r&d technical director
Charles Gould ... assistant technical director
Charlotte Gray ... computer/video engineer
Tom Greene ... production manager: Weta Digital
Nicholas Grobler ... vfx lighting technical director
Tyler Halle ... lead stereo compositor
David Hampton ... fx department manager: Weta Digital
Aisling Harbert-Phillips ... depth supervisor
Bryant Hardwick ... environment artist
Andrew Harvey ... software developer
John Hasbrook ... previs artist: The Third Floor / the third floor: Previs Artist
Fathy Hassan ... intern: not credited
Dustin Hayes ... stereoscopic artist
Jasper Hayward ... assistant technical director
Alex Heffner ... stereoscopic depth artist
Quentin Hema ... digital paint supervisor: Weta Digital
Joshua Herrig ... senior lighting artist
Jon Hertzig ... senior technical writer
Laurent Herveic ... facial modeler: Weta Digital
Cale Hetariki ... digital asset manager: Weta Digital
Peter Hillman ... research and development: Weta Digital
La-Râ Hinckeldeyn ... visual effects sequence manager
Wilbert Ho ... pipeline developer: Weta Digital
Matt Holland ... compositor
Richard E. Hollander ... visual effects supervisor
Jeremy Hollis ... visual effects coordinator (weta digital)
Mark L. Holmes ... visual effects: camera technical director
Tom Holzinger ... lead motion editor: Weta Digital
Courtney Hooper ... compositing department coordinator: Weta Digital
Edward Hoyle ... production engineer: Weta Digital
Victor Huang ... senior animator: Weta Digital
Sherryn Hunt ... support service: Weta Digital (as Sherryn Matthews)
Ryan Hutchings ... Senior Paint Artist: Weta Digital
Corrado Ianiri ... motion capture editor: Weta Digital
Nicholas Illingworth ... effects technical director
Justin Israel ... production engineer: Weta Digital
Prerana Jaiswal ... visual effects artist: Weta Digital
Mel James ... senior texture artist: Weta Digital
Jess Jansen ... stereoscopic artist
Zayn Jinah ... stereoscopic production assistant: Stereo D
John Johansson ... software developer: Weta Digital
Tim Johnson ... department manager: StereoD
Gios Johnston ... head of creatures: Weta Digital
Danny Jones ... lead paint artist
Mark Julien ... digital compositor: Weta Digital
Simon Jung ... compositing supervisor
Jana Jungk ... visual effects coordinator: Weta Digital
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Stephen Karl ... camera/matchmove artist
Santosh Katkar ... finaling supervisor
Ian Kelly ... rotoscope lead
Kevin Kelm ... senior creature td: Weta Digital
Seth Kenlon ... visual effects
Simon D. Kern ... stereographer: Stereo D
Fern King ... rotoscope artist
John Kitching ... digital compositor: Weta Digital
Claver Knovick ... the third floor: Previs Associate Production Manager
Mike Knox ... technology manager
Zach Knue ... production coordinator
Archie Koning ... technical support: Weta Digital
Allie Koppel ... the third floor: Head of Finance
Peter Kostandelos ... visual effects rotoscope artist
Lon Krung ... texture artist: Weta Digital
Naveen Kumar ... stereo compositor
Andrew Kunzel ... modeler
Kosta Lagis ... visual effects artist
Nathan Lane ... camera technical director: Weta Digital
Michael Lanzensberger ... senior vfx compositor: weta digital
Mike Larrabee ... paint supervisor
Victor Latour ... the third floor: Previs Artist
Rachel Laurenson ... roto artist
Shaun Ryan Laws ... data coordinator
Herman Lee ... the third floor: Previs Artist
Sun Jin Lee ... senior environmenst modeller: Weta Digital
Niall Lenihan ... production engineer
Mark Leone ... rendering research and development
Phillip Leonhardt ... cg supervisor
Julien Leveugle ... digital compositor
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Wendy Lloyd ... visual effects
Thomas Sing Wai Lo ... modeler: Weta Digital
Jason Locke ... camera td
Simone Lombardo ... visual effects supervisor: The Box Creative LLC.
Andy Long ... previs artist: The Third Floor / the third floor: Previs Artist (as Andrew Long)
Steven Longay ... software developer
Owen Longstaff ... compositor: Weta Digital
Javier Lopez-Duprey ... the third floor: Previs Lead
Joaquin Ludewig ... visual effects artist
Matt Lumb ... lighting technical director
Rob MacBride ... rotoscope artist
Maximillian McNair MacEwan ... visual effects coordinator
Tiana Mackenzie ... lighting artist: Weta Digital
Shri Bindhu Madhav ... finaling lead
Matt Magnolia ... visual effects production supervisor: 20th Century Fox
Gokul Mahajan ... stereo compositing supervisor
Ravi Mahapatro ... depth department manager: Stereo D
Alastair Maher ... environments artist
Krisztian Majdik ... previsualization editor: The Third Floor
Liam Major ... paint artist
Carson Majors ... finaling artist
Yael Majors ... senior finaling artist
John Mamikon ... stereoscopic compositor
Jade Mansueto ... animation technical director: Weta Digital
Indah Maretha ... digital compositor
Giorgio Marino ... digital compositor: Weta Digital
Dida Marinova ... stereo artist: Legend 3D (as Dida Tosheva)
Jeffrey J. Marks ... vfx producer dream sequences
Jason Marlow ... senior matchmover
Shaun Marnewick ... camera td
Jonathan D. Martin ... assistant visual effects editor
Einar Martinsen ... environment artist: Weta Digital
Roger Mathews ... the third floor: Previs Artist
Richard Matthews ... compositing department coordinator: Weta Digital
Matt McClurg ... previsualization artist: The Third Floor / the third floor: Previs Artist
Chris McConnachie ... creature td: Weta Digital
Edward McDonough ... element qc compositor (Stereo D - uncredited)
Bradley McFlinn ... rotoscope artist: Weta Digital
Rick McMahon ... senior visual effects artist
Renton McNeill ... production engineer: Weta Digital
James McPherson ... digital compositor
Tom Meade ... animation technical director
Sven Mecklenbroich ... digital compositor: Weta Digital
Ronnie Menahem ... fx supervisor: Weta Digital
Miklós Mesterházy ... visual effects
Philip Meyer ... shader td: Weta Digital
David Miller III ... vfx element qc: digital compositor
Amy Miller ... senior art department coordinator
Ariana Miller ... stereoscopic compositor
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Yann Moalic ... visual effects technical director: Weta Digital
Mathew Monro ... junior lighting technical director: Weta Digital
Leah Montagnino ... visual effects photographer (as Leah Hardstark)
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Steven Morgan-Hastie ... digital paint artist: Weta Digital
Hiroshi Mori ... the third floor: Previs Artist
Simon Dean Morley ... environmental artist
Hugo R.A. Morris ... sequence manager
Zac Morris ... digital compositor
Harrison Muecke ... the third floor: Previs Production Coordinator
Matt Mueller ... senior on-set visual effects technical director
Nicky Muir ... animation production manager
Christopher Myerchin ... stereoscopic compositor QC Lead
Vanessa Mylchreest ... visual effects artist
Alfred Mürrle ... digital compositor: Weta Digital
Amber Marie Naveira ... data manager: Weta Digital (as Amber Marie Smith)
Drew Nielsen ... visual effects coordinator: weta digital
Rajesh Nimje ... roto qc supervisor
Motoki Nishii ... the third floor: Previs Artist
Josh Novak ... animation director
Candida Nunez ... the third floor: Previs Artist
Jane O'Callaghan ... senior ligting td
Pete O'Connell ... digital compositor
Sean O'Connor ... digital compositor: Weta Digital
Keith O'Hara ... visual effects coordinator
Mike Ocoboc ... digital compositor
Ray Ooi ... digital paint artist
Martin Orlowski ... lead motion capture pipeline developer
Daniel Luke Orr ... digital paint artist: Weta Digital
Raphael Oseguera ... lead roto artist
Emiliano Padovani ... senior shader writer: Weta Digital
Gabe Page ... facility coordinator
Francisco Palomares Pozas ... compositor: Weta Digital
Roberto Palomeque ... compositor
Brice Parker ... visual effects digital producer: Weta Digital
Dana Passarella ... stereoscopic compositor
Zachary Pater ... render wrangler
Eion-Ray Patterson ... digital compositor
Nikita Pavlov ... visual effects artist
Margaux Peach ... visual effects coordinator
Nicolas Petit ... FX artist: Weta Digital
Roland Pfisterer ... digital compositor: Weta Digital
David Jeffrey Phillips ... stereographer
Phets Phonasa ... sr depth artist
Brittany Piacente ... second lead
Carles Piles ... senior texture artist: Weta Digital
Tymon Pitts ... shader pipeline td: Weta Digital
Emrys Plaisted ... senior paint artist: Weta Digital
James Porter ... visual effects artist
Derek N. Prusak ... stereoscopic editorial manager
Robin Prybil ... visual effects executive: Visual Effects Executive
Scott Puckett ... visual effects producer
Nick Pugh ... concept illustrator: vehicle designer
Simon Quach ... digital paint artist: Weta Digital
Cesar Quijada ... senior digital paint artist: Weta Digital - uncredited
Cindy Rago ... stereo producer
Arun Ram-Mohan ... senior lighting technical director: Weta Digital
Keerthana Ramani ... technical director: Stereo D
Davee Ramos-San Diego ... compositor:weta digital
Kade Ramsey ... digital paint artist: Weta Digital
Troy Ramsey ... lead paint artist: Weta Digital
Mick Reid ... lead stereoscopic compositor
Markus Reithoffer ... digital compositor: Weta Digital
Simeon Remedios ... compositor
Jason Richardson ... compositor
Kim Rickard ... crew manager: Weta Digital
Genesis Rivas ... paint artist
Grant Roa ... visual effects production runner: Weta Digital
Raymond Rodriguez ... paint artist
Zachary J. Rose ... systems administrator
Andrew Ross ... systems engineer: Weta Digital
Rebecca Ruether ... the third floor: Previs Artist
Marco Röth ... motion editor
Salar Salahi ... depth artist / stereo compositor
Peter Salter ... camera technical director
David Saxon ... lighting pipeline td
Carlo Scaduto ... digital compositor
Adam Schardein ... stereo producer
Caterina Schiffers ... texture artist: Weta Digital
Markus Schmidt ... facial modeler: Weta Digital
Markus Schneider ... digital compositor
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Camille Schubert ... stereo compositor: Legend 3D
Brian Schultz ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Jorge Schwarzhaupt ... senior rendering researcher
Madeleine Scott-Spencer ... concept artist: crank concept iterations
Paolo Emilio Selva ... senior software developer
Igor Senkin ... stereoscopic compositor: Stereo D
Balakumaran Shanmugam ... stereo compositor
Jessica Sharp ... depth department manager: Stereo D
Sam Sharplin ... senior digital modeler: Weta Digital
James Shaw ... environment modeler: Weta Digital
Kerry Shea ... the third floor: Previs Producer
Gary Shelley ... digital compositor
Sohail Shimi ... stereoscopic compositor: Stereo D
David Short ... lead creature technical director: Weta Digital
Bjoern Siegert ... rendering
Martin Simcock ... compositor
Ajit Singh ... stereo compositor: Stereo D
Vivek Kumar Singh ... paint supervisor
Corey Smith ... stereoscopic compositor
Marc Smith ... camera td: Weta Digital
Parker Smith ... stereoscopic compositor
Chris Solon ... rotoscope artist
Michael Solon ... digital compositor: Weta Digital
Eddie Soria ... senior paint artist
Luke Stabile ... stereo production coordinator: Stereo D
Albrecht Steinmetz ... matchmove hod: Weta Digital
Jacob Stephens ... layout head of department: Weta Digital
Tim Stern ... digital compositor: Weta Digital
John Stevenson-Galvin ... lead digital modeler: Weta Digital
Duane Stinnett ... the third floor: Previs Artist
Jordan Stolearcius ... depth artist
Contrail Storey ... the third floor: Previs Artist / the third floor: Previs artist
Steve Stransman ... stereo production coordinator: Stereo D
Louis Strongin ... visual effects artist: The BOX Creative, LLC
Francois Sugny ... visual effects artist
Reynold Tagore ... texture artist
Hirofumi Takeda ... digital compositor: Weta Digital
Cornelia Tan ... rotoscope artist: Weta Digital
Dipak Tarpara ... stereo compositor: stereod
Jamie Telfer ... camera technical director: Weta Digital
Chris Templeman ... paint and rotoscope artist: Weta Digital
Nizar Thabet ... VP, 3D Technologies
Raphael Thiery ... camera technical director: Weta Digital
Michael Thingnes ... compositing pipeline td: Weta Digital
Gareth Thomas ... rotoscope artist
Prajeesh Thomas ... visual effects artist: Weta Digital
Jon Thorsen ... camera technical director: Weta Digital
Dan Tindell ... the third floor: Previs Artist
Rouhollah Toghyani ... visual effects artist: Weta Digital
Mariko Tosti ... senior production manager look development: Weta Digital
Chris Treichel ... stereo line producer: north america - stereo d
Denis Trutanic ... senior camera technical director: Weta Digital
James Van Der Reyden ... motion capture: Weta Digital
Phil Van Der Reyden ... cg modeler
Armando Velazquez ... digital compositor
Jean-Baptiste Verdier ... matte painter: Weta Digital
Eric Vidal ... digital compositor
Sören Volz ... digital compositor: Weta Digital
Tarquin Vosper ... rotoscope artist
Ghanshyam Sureshbhai Waghela ... stereoscopic paint lead: StereoD
Tim Walker ... lead compositor: Weta Digital
Faye Walkington ... senior motion editor
John Walters ... matte painter: Weta Digital
Ryan Walton ... previsualization artist: The Third Floor
Pablo Wang ... stereo compositor
Sanford Warwick ... stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Shawn Wayman ... visual effects data wrangler
Andrea Weidlich ... rendering
Glenn Wells ... camera technical director
R. Christopher White ... visual effects supervisor
Kevin Whitfield ... environments artist: Weta Digital
Katya Wilson ... visual effects
Nicholas Wilson ... lead fur groomer: Weta Digital
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Blake Winder ... digital compositor: Weta Digital
Martin Wiseman ... visual effects producer: Weta Digital
Joshua H. Wood ... rotoscope artist: Weta Digital
Cordelia g Woods ... rotoscope artist
Marvin Woodyatt ... previs artist: The Third Floor, Inc / the third floor: Previs Artist
Leon Woud ... animation technical director
Andy Wright ... wrangling department lead
Dane Wylie ... depth artist
Piotr Fox Wysocki ... digital effects artist
Choudhari Yogesh ... stereo compositor
Craig Young ... senior animator: Weta Digital
Jan L. Young ... paint artist
Mohand Zennadi ... lighting technical director
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Miriam Alvarez ... 3d depth artist: Stereo D (uncredited)
Darren Bailey ... operations assistant: Stereo D (uncredited)
Edward Catley ... motion capture tracker: Weta Digital (uncredited)
Scott Chambers ... senior compositor: Weta Digital (uncredited)
Wonmok Mark Choi ... rotoscoping artist (uncredited)
Alice Collins ... rotoscope artist: Weta Digital (uncredited)
Amy Dilworth ... layout assistant technical director: Weta Digital (uncredited)
Jose Felizardo ... layout artist: Weta Digital (uncredited)
Guy-Edwards Gonsalves ... stereoscopic artist - Stereo D (uncredited)
Josh Handley ... lead element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Kay Hoddy ... senior roto artist (uncredited)
Marc Landrain ... visual effects artist (uncredited)
James Ogle ... lead modeler: Weta Digital (uncredited)
Vincent Robert Rosas ... stereoscopic artist (uncredited)
Holly Inyoung Shin ... rotoscope and paint artist (uncredited)
Angelo White ... junior paint artist: Weta Digital (uncredited)

Stunts

Edit
Kevin Abercrombie ... stunts
Cody Banta ... stunts
Damien Bray ... stunt performer / stunts
Scott Bringe ... stunts
Dan Brown ... creature movement specialist / stunt double: Thomas Brodie Sangster / stunts
Victoria Cadwallader ... stunts
Kacy Esther Catanzaro ... stunt performer (as Kacy Catanzaro) / stunts (as Kacy Catanzaro)
Ilram Choi ... stunt double: Ki Hong Lee / stunt performer / stunts
Matthew Lee Christmas ... stunt performer / stunts
George Cottle ... Stunt Coordinator / stunt coordinator
Tom Crisp ... stunt performer / stunts
Shane Daniels ... stunt double: Dylan O Brian / stunt performer / stunts
Steve DeCastro ... stunt performer
Chris Donaldson ... stunt performer
Jayson Dumenigo ... stunts / utility stunts
Ed Duran ... stunts (as Edward A. Duran)
Timothy Eulich ... stunts
Mark Fichera ... stunt performer / stunts
Tait Fletcher ... stunts
Glenn Foster ... stunts
Anthony Genova ... stunts
Mark Ginther ... stunts
Tommy Goodwin ... stunt performer / stunts
Isaac Hamon ... stunt coordinator: motion capture: Weta Digital
Greg Harris ... stunts
Adam Hart ... stunt performer / stunts
Christie Hayes ... stunt performer / stunts (as Christie Abercrombie)
Elnora J. Keller ... background stunts
Jess King ... stunts
Alex Kingi ... stunt performer / stunts
Horace Knight ... stunts (as Horace Knight Jr.)
Kara Petersen ... stunt performer: Crank girl / stunts
Jan Predojevic ... stunt actor
Derick Pritchard ... stunts
Mark Rayner ... stunts
Alice Rietveld ... core stunt team / stunt double: Kaya Scodelario and Rosa Salazar
Ivor Shier ... stunts
James R.W. Smith ... motion capture stunt performer: Weta Digital
Emily Snell ... background stunts
William R. Spencer ... stunts
Ryan Staats ... stunts
Brent Steffensen ... stunt performer / stunts
Bryan Thompson ... stunts
Frank Torres ... stunts
Jay Torrez ... stunts
Torrey Vogel ... stunt performer / stunts
Mark Aaron Wagner ... stunt performer / stunts
Victoria Walker ... stunt player (as Victoria Cadwallader) / stunts (as Victoria Cadwallader)
Saleem Watley ... stunt dbl: Dexter Darden / stunt performer / stunts

Camera and Electrical Department

Edit
Jeff Andrus ... rigging grip
Joey Bacharka ... lighting technician
Nick Behrmann ... rigging electrician
Jeff Bettis ... grip
Daniel Bombell ... first assistant camera: "a" camera
Theodore Y. Bott ... aclt
Waylon Brady ... electrician
Myles Brink ... electrician
Kingslea Bueltel ... first assistant camera: c camera
Richard Candelaria ... electrician
Mark Carlile ... lighting technician
Oscar Cifuentes ... grip
Ricardo Cintron ... grip
Sharla Cipicchio ... first assistant camera
Oliver Clark ... video assist
Jacob Cottrell ... dimmer board programmer
Alexander Cruz ... grip
Lonny Danler ... digital imaging technician
Justin Dawson ... best boy grip
Travis Elkins ... Fixtures Foreman/Electrician
Scott M. Evans ... video assist
Mike D. Fernandez ... electrician
Richard Foreman Jr. ... still photographer
Tone Freshwater ... lighting technician
Raphael Freud ... rigging electrician
Lamarr Gray ... chief rigging technician
Christopher Griffin ... electrician
Ian Hanna ... dolly grip: "a" camera
Erik Hernandez ... rigging electrician
Michael Kelem ... aerial cinematographer
Dylan Kelling ... rig grip
Kurt Kornemann ... key grip
Robert Lofstrom ... electrician
Seth Longo ... grip
Trevor Loomis ... "b" camera focus puller
Brian Malone ... key grip rigger
Jason Marvel ... BTS/EPK
James McCray ... grip
Kyle McRee ... electrician
Lea E. Miller ... dolly grip
Evan Nelson ... technocrane operator
David Ochoa ... grip
Jazmin Parra ... grip
Gabriel Pfeiffer ... first assistant camera: additinal camera
Andre Roberson ... grip rigger
Richard Roles ... aerial photographer
Nolan Rudi ... second assistant camera
Jason Seigel ... second assistant: 'b' camera
Anthony M. Suarez ... assistant chief rigging technician
David J. Thompson ... "b" camera operator / steadicam operator
James R. Tynes ... gaffer
Scott Wetzel ... key video engineer
Bradley Everett Wilson ... camera supporter
Ashton Wood ... electrician
Sean Wright ... grip
Daniel Zollinger ... additional second assistant

Animation Department

Edit
Kristian Antonelli ... animator
Isaac Haiswee Tan ... animator: Weta Digital

Casting Department

Edit
Kiira Arai ... local casting director
Beth Day ... casting associate
Elizabeth Gabel ... extras casting director
Johnny Gidcomb ... adr voice casting
Christian Kaplan ... executive in charge of casting
Madeleine Lauve ... extras casting assistant
Liz Ludwitzke ... casting associate

Costume and Wardrobe Department

Edit
Pilar Agoyo ... cutter/fitter
Gina G. Aller ... costume supervisor
Maria Bentfield ... key costumer
Rachel Bris ... ager/dyer
Daniel Casillas ... set costumer
Wynema Chavez ... ager dyer
Clifton Davis Clarke ... stylist: FOR PROMOS
Christian Cordella ... costume concept artist
Lilia Diaz ... wardrobe coordinator
Rosanna Dill ... set costumer
Ashley Edwards ... set costumer
Sharon Fauvel ... head ager and dyer
Darryl Garcia Jr. ... additional set costumer
Breanne Hardwick ... costume assistant
Brittnee Holmquist ... costume assistant
Michelle Kelly ... additional costumer
Kari King ... set costumer
Lora McKenny ... key set costumer
Marcus Montoya ... ager/dyer
Katie L. Murphy ... costume shopper / set costumer
Liz Pecos ... costumer
Nava R. Sadan ... costume supervisor
James Lawrence Sicard ... ager/dyer
Irena Stepic ... assistant costume designer
Jesse Trevino ... ager/dyer

Location Management

Edit
Clay DeVelvis ... assistant location manager
Camelia Finley ... location coordinator
Erik Keeling-Torrez ... assistant location manager (as Erik Torrez)
John Lucas ... key assistant location manager
Jonathon Slator ... location manager
Jon Sturgess ... location assistant
Juan Torres Jr. ... location assistant
Jason Wetter ... assistant location manager/scout

Music Department

Edit
Christoph Allerstorfer ... composer: trailer music
Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Jonathan Bartz ... music preparation
Joan Beal ... singer
Jeff Carson ... music editor
Kevin Connolly ... musician
Wade Culbreath ... musician: percussion
George Doering ... musician
Candy Emberley ... music preparation (as Candy Bilyk)
Luke Flynn ... music preparation
Chris Fogel ... additional score recording
Ben Foskett ... orchestrator
Jessica Freedman ... singer
Kevin Globerman ... digital score recordist
Mark Graham ... head of music preparation
Paul S. Henning ... musician: violin
Jim Honeyman ... orchestrator
Riley Hughes ... music preparation
Charles Martin Inouye ... music editor
Gregory Jamrok ... music preparation
Braden Kimball ... composer: additional music
Jon Kull ... orchestrator
Erich Lee ... composer trailer music
Edie Lehmann Boddicker ... vocal contractor
Jason Livesay ... composer: additional music / orchestrator
Nolan Livesay ... composer: additional music / orchestrator
Anthony Loomis ... technical score assistant
Michael Werner Maas ... composers: Trailer Music
Josh Margolis ... mix assistant
Alan Meyerson ... music scoring engineer
Rebecca Morellato ... music production executive
Victor Pesavento ... music copyist
Diane Freiman Reynolds ... singer
Andrew Rowan ... music preparation
Fletcher Sheridan ... score vocalist
Steven L. Smith ... music preparation
Roger Suen ... music programmer
John Ashton Thomas ... orchestrator
Rayshaun Thompson ... trailer music
Keith Ukrisna ... mix assistant
Suzanne Waters ... singer: choir
Joe Zimmerman ... music copyist
Gina Zimmitti ... music contractor
Danielle Diego ... music executive (uncredited)
Aleksandar Dimitrijevic ... composer: trailer music (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Steve Gehrke ... script supervisor

Transportation Department

Edit
Vincent Cordova ... driver
Carl Goodwin ... dot dispatcher
Rita Lundin ... transportation
James William Ray ... transportation captain
Paul Ray ... driver
Patrick A. Reynolds Jr. ... transportation coordinator
Eric Rivera ... transportation captain
Sol Rivera ... driver
Mark Webb ... transportation

Other crew

Edit
Tamara Allen ... production coordinator
Jennifer Alley ... second assistant accountant (as Jennifer Fiske)
Toney Amberlee ... standin
Stephen Apostolina ... additional voices
Hillary Baca ... key craft service
James Belser ... misc crew
David Beron ... additional voices
Joshua Binder ... additional voices
Lance Blea ... stand-in
Natalie Bloomer ... publicity assistant
Daniel Booko ... additional voices
Autumn Brooks ... key second assistant accountant (as Autumn M. Brooks)
Jennifer Cain ... voice actor
Allison Calleri ... assistant: Wes Ball/Joe Hartwick
Andrea Claret ... second assistant accountant
David Clayton ... title designer
Elizabeth Cooke ... second assistant accountant
Vicki Davis ... additional voices
Dustin DellaVecchia ... travel coordinator
Jetto Dorsainville ... special action sequences
Brother Eden Douglas ... stand-in: Dexter Darden and Giancarlo Esposito
Nicholas R. Doyle ... production secretary
James Dean Drummond ... production assistant
Molly Ebner ... production assistant
Jeff Fischer ... additional voices (as Jeffrey Todd Fischer)
Vinay Gautam ... production coordinator
Tony Gil ... assistant: Ellen Goldsmith-Vein
Jeremy Glazer ... voice actor
Christopher Jacob Graham ... assistant payroll accountant
Justin Hadrych-Rosier ... medic
Brandon Harris ... assistant production coordinator
Samantha Jo Hart ... publicity assistant
Danielle Hartnett ... additional voices
Carma Harvey ... production assistant
Andrew Heyl ... additional voices
Alexander E. Hoffman ... office production assistant
Brandon Scott Jensen ... production assistant
Anna Kongs ... second assistant accountant
Lauren Kovarik ... base camp production assistant
Jamie Landau ... adr loop group
Lex Lang ... additional voices
Beth Li ... Title Designer
Katelyn Manley ... assistant to patricia clarkson
Jeffrey J. Marks ... main titles producer
David Michie ... additional voices
Jason Miller ... medic
Bárbara Morelos-Zaragoza ... translation and subtitling: Latin American Spanish
Andie Naar ... voice actor
Rick Negron ... additional voices
Erin Nielson ... production assistant
Patrick O'Connor ... key set production assistant
Arthur Ortiz ... voice actor
Paul Pape ... additional voices
Chelsea Lynn Peterson ... production assistant
Juan Pope ... additional voices
Kenneth Pratt ... production assistant
Liz Probst ... lead payroll accountant
Ben Pronsky ... adr voice actor
Michael Ralph ... additional voices
Jay Rama ... Systems Engineer
Joey Richter ... additional voices
Rachel Rovner ... assistant: Lee Stollman
Brittney Scavo ... dancer
Cherlyn Schaefer ... medic
Wolf Schneider ... unit publicist
Ivor Shier ... helicopter pilot
Leah Slator ... alm
Jason Grant Smith ... additional voices
Mitchell Smith ... assistant: Marty Bowen
Julieann Snow ... production accountant
Fred Tepper ... computer/video playback
Byron Thames ... additional voices
Patrick Toohey ... video wall technician
Dominic Torres ... set medic
Kate Venables ... motion capture
Joseph Vogelsang ... assistant: Wyck Godfrey (as Joe Vogelsang)
Lisa Wilhoit ... additional voices
David T. Woodruff ... sculptor
David Zyler ... additional voices
Cory J. Broussard ... background military coordinator (uncredited)
Ben Fransham ... motion capture actor: Weta Digital (uncredited)
Rachel Katherine Ross ... stand-in (uncredited)
Daniel Yi ... 4D Effects Editor (uncredited)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

The second chapter of the epic "Maze Runner" saga. Thomas (Dylan O'Brien) and his fellow Gladers face their greatest challenge yet: searching for clues about the mysterious and powerful organization known as WCKD. Their journey takes them to the Scorch, a desolate landscape filled with unimaginable obstacles. Teaming up with resistance fighters, the Gladers take on WCKD's vastly superior forces and uncover its shocking plans for them all. Written by 20th Century Fox

Plot Keywords
Taglines The maze was just the beginning See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Maze Runner 2: The Scorch Trials (United States)
  • Maze Runner 2 (United States)
  • Maze Runner II (United States)
  • Maze Runner II: The Scorch Trials (United States)
  • Le labyrinthe: La terre brûlée (France)
  • See more »
Runtime
  • 131 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $61,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $30,316,510, 20 Sep 2015
Cumulative Worldwide Gross $312,325,103

Did You Know?

Edit
Trivia Originally the studio had a "wait-and-see" policy for greenlighting this sequel depending on how the first movie did, however they decided two weeks before the premier of the first movie to go ahead and greenlight The Scorch Trials anyway as the publicity and reviews were overwhelmingly good. See more »
Goofs Eight Gladers escape the Wicked Complex. Thomas, Teresa, Minho, Newt, Frypan, Winston, Aris, and an unnamed Glader boy. The same eight are chased by Cranks in the abandoned mall; yet only seven survive. The unnamed Glader boy is never seen again for the rest of the movie. You never see him get killed and no one ever mentions his name throughout the movie or seems to be concerned about his disappearance. Although, a shot of him being pulled away by Cranks during the mall chase can be seen in one of the movie's trailers. See more »
Movie Connections Featured in Maze Runner: The Scorch Trials/Legend (2015). See more »
Soundtracks Walkin' After Midnight See more »
Quotes Brenda: [from trailer] I'm a Crank. I'm slowly going crazy. I keep wanting to chew off my own fingers and randomly kill people.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed