Edit
War & Peace (TV Mini-Series 2016) Poster

(2016)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Tom Harper ... (6 episodes, 2016)

Series Writing Credits  

Andrew Davies ... (6 episodes, 2016)
Leo Tolstoy ... (6 episodes, 2016)

Series Cast  

Paul Dano ...  Pierre Bezukhov 6 episodes, 2016
James Norton ...  Andrei Bolkonsky 6 episodes, 2016
Lily James ...  Natasha Rostova 6 episodes, 2016
Adrian Edmondson ...  Count Ilya Rostov 6 episodes, 2016
Aisling Loftus ...  Sonya Rostova 6 episodes, 2016
Greta Scacchi ...  Countess Natalya Rostova 6 episodes, 2016
Jack Lowden ...  Nikolai Rostov 6 episodes, 2016
Tuppence Middleton ...  Helene Bezukhova / ... 6 episodes, 2016
Aneurin Barnard ...  Boris Drubetskoy 6 episodes, 2016
Jessie Buckley ...  Marya Bolkonskaya 6 episodes, 2016
Olivia Ross ...  Mademoiselle Bourienne 6 episodes, 2016
Tom Burke ...  Fedya Dolokhov 6 episodes, 2016
Jim Broadbent ...  Prince Nikolai Bolkonsky 6 episodes, 2016
Callum Turner ...  Anatole Kuragin 6 episodes, 2016
Rebecca Front ...  Anna Mikhailovna Drubetskaya 5 episodes, 2016
Stephen Rea ...  Prince Vassily Kuragin 5 episodes, 2016
Chloe Pirrie ...  Julie Karagina / ... 5 episodes, 2016
Mathieu Kassovitz ...  Napoleon Bonaparte 4 episodes, 2016
Matthew Stagg Matthew Stagg ...  Nikolushka 4 episodes, 2016
Emily Taaffe ...  Katya 4 episodes, 2016
Thomas Arnold Thomas Arnold ...  Vassily Denisov 4 episodes, 2016
Gillian Anderson ...  Anna Pavlovna Scherer 4 episodes, 2016
Rory Keenan ...  Bilibin 4 episodes, 2016
Brian Cox ...  General Mikhail Kutuzov 4 episodes, 2016
Jolyon Coy Jolyon Coy ...  Kaisorov 4 episodes, 2016
David Quilter David Quilter ...  Tikhon 4 episodes, 2016
Ben Lloyd-Hughes ...  Tsar Alexander 4 episodes, 2016
Otto Farrant Otto Farrant ...  Petya Rostov 3 episodes, 2016
Guillaume Faure ...  Napoleon's Adjutant 3 episodes, 2016
Kit Connor ...  Petya Rostov 3 episodes, 2016
Oscar Pearce Oscar Pearce ...  Lieutenant Colonel 3 episodes, 2016
Kate Phillips ...  Lise Bolkonskaya 3 episodes, 2016
Vesta Gabstaite Vesta Gabstaite ...  Rostov Maid 3 episodes, 2016
Fenella Woolgar ...  Catiche Kuragina 3 episodes, 2016
Ken Stott ...  Osip Alexeevich Bazdeev 2 episodes, 2016
Pip Torrens ...  Prince Bagration 2 episodes, 2016
Dainius Jankauskas Dainius Jankauskas ...  Andrei's Orderly 2 episodes, 2016
Terence Beesley ...  General Bennigsen 2 episodes, 2016
Nick Brimble ...  Dron 2 episodes, 2016
Harry Lister Smith ...  Lieutenant Ilyin 2 episodes, 2016
Philippe Maymat Philippe Maymat ...  Doctor Metivier 1 episode, 2016
Matthew Raymond ...  Nevitsky 1 episode, 2016
Michael Epp ...  Austrian Official 1 episode, 2016
William Brand ...  Austrian War Minister 1 episode, 2016
Dan Tetsell Dan Tetsell ...  Postmaster 1 episode, 2016
Kenneth Cranham ...  Uncle Mikhail 1 episode, 2016
Vsevolod Chubenko Vsevolod Chubenko ...  Moscow Man 1 episode, 2016
Laurent Maurel ...  French Viscount 1 episode, 2016
Thibaut Evrard Thibaut Evrard ...  Capitaine Ramballe 1 episode, 2016
Kate Fleetwood ...  Anisya 1 episode, 2016
Kamilja Tekle Cizaite Kamilja Tekle Cizaite ...  Peasant Girl 1 episode, 2016
Antanas Surgailis Antanas Surgailis ...  Rostov Coachman 1 episode, 2016
David Sibley David Sibley ...  Bakshin 1 episode, 2016
Katherine Manners Katherine Manners ...  Desperate Mother 1 episode, 2016
Renan Carteaux Renan Carteaux ...  French Firing Squad Soldier 1 episode, 2016
Benjamin Wainwright ...  Captain Berg 1 episode, 2016
Julija Savickyte Julija Savickyte ...  Aniska 1 episode, 2016
Giedre Giedraityte Giedre Giedraityte ...  Moscow Woman 1 episode, 2016
Nicolas Carpentier Nicolas Carpentier ...  Monsieur Dessales 1 episode, 2016
Jay Villiers Jay Villiers ...  Count Rastopchin 1 episode, 2016
Tim Bentinck ...  Shadowy Freemason 1 episode, 2016
Sakalas Uzdavinys Sakalas Uzdavinys ...  Smolensk Innkeeper 1 episode, 2016
Valerijus Jevsejevas Valerijus Jevsejevas ...  Bolkonsky Footman 1 episode, 2016
Ferdinandas Jaksys Ferdinandas Jaksys ...  Old Count Bezukhov 1 episode, 2016
Andrew Papkov Andrew Papkov ...  Elderly Serf 1 episode, 2016
Samuel Brafman-Moutier Samuel Brafman-Moutier ...  French Firing Squad Officer 1 episode, 2016
Paulius Markevicius Paulius Markevicius ...  Mounted Officer 1 episode, 2016
Julia Rayner ...  Sophie Bezukhova 1 episode, 2016
Mindaugas Cerniauskas Mindaugas Cerniauskas ...  Voronezh Servant 1 episode, 2016
Milo Twomey Milo Twomey ...  Grigori 1 episode, 2016
Edward Dogliani ...  Angry Peasant 1 episode, 2016
Nicholas McGaughey Nicholas McGaughey ...  Self Important Major 1 episode, 2016
Vidmantas Fijalkauskas Vidmantas Fijalkauskas ...  Pyotr 1 episode, 2016
Anastasia Semanskaya Anastasia Semanskaya ...  Opera Singer 1 episode, 2016
Janina Matekonyte Janina Matekonyte ...  Dressmaker 1 episode, 2016
Adrian Rawlins ...  Platon Karataev 1 episode, 2016
Samba Samba ...  Sashenka 1 episode, 2016
Edith Vernes Edith Vernes ...  Mademoiselle George 1 episode, 2016
Dovile Kundrotaite Dovile Kundrotaite ...  Natasha's Maid 1 episode, 2016
Ludger Pistor ...  General Mack 1 episode, 2016
Vilius Tumalavicius Vilius Tumalavicius ...  Retreating Soldier 1 1 episode, 2016
Tauras Junevicius Tauras Junevicius ...  Grishka 1 episode, 2016
Vygandas Vadeisa Vygandas Vadeisa ...  Retreating Soldier 2 1 episode, 2016
Alex Bhat Alex Bhat ...  Helene's Lover 1 episode, 2016
Manuel Severi ...  French Guard 1 episode, 2016
Vladimir Chernyshov Vladimir Chernyshov ...  Bezukhov Major-Domo 1 episode, 2016
Tim Dewberry Tim Dewberry ...  Prisoner 1 episode, 2016
Andrew Bicknell ...  Voronezh Governor 1 episode, 2016
Vincent Brimble Vincent Brimble ...  Bald Hills Doctor 1 episode, 2016
Daniel D'Alessandro Daniel D'Alessandro ...  Italian Doctor 1 episode, 2016
Michael Shelford ...  Russian Infantry Soldier 1 episode, 2016
Candida Gubbins Candida Gubbins ...  Voronezh Governor's Wife 1 episode, 2016
Mary Roscoe ...  Maria Bogdanovna 1 episode, 2016
Emily Lawrance Emily Lawrance ...  Voronezh Party Guest 1 episode, 2016
Edgaras Zemaitis Edgaras Zemaitis ...  Russian Officer, Borodino 1 episode, 2016
Guillaume Delorme Guillaume Delorme ...  French Sentry 1 episode, 2016
Lukas Malinauskas Lukas Malinauskas ...  Soldier, Russian Camp 1 episode, 2016
Gary Oliver ...  Cossack 1 episode, 2016
Edgar Bechter Edgar Bechter ...  French Officer 1 episode, 2016
Irmantas Bacelis Irmantas Bacelis ...  Pierre's Valet 1 episode, 2016
Will Attenborough ...  Artillery Officer 1 episode, 2016
Ashley Gyngell ...  Nikolushka, Older 1 episode, 2016
Tom Lorcan ...  Artillery Soldier 1 episode, 2016
Paul Bentall Paul Bentall ...  Colonel, Borodino 1 episode, 2016
Marc Arnaud ...  French Officer 1 episode, 2016
Jean-Baptiste Puech Jean-Baptiste Puech ...  French Officer 1 episode, 2016
Yitzchak Averbuch Yitzchak Averbuch ...  Borodino Doctor 1 episode, 2016
Justas Valinskas Justas Valinskas ...  Dressing Station Orderly 1 episode, 2016
Petras Kuneika Petras Kuneika ...  Pierre's friend 1 episode, 2016

Series Produced by 

Andrew Davies ... executive producer (6 episodes, 2016)
Martin Heriot ... associate producer (6 episodes, 2016)
Bethan Jones ... executive producer (6 episodes, 2016)
Laura Lankester ... script producer (6 episodes, 2016)
Darin McLeod ... line producer (6 episodes, 2016)
Lina Miseikyte ... line producer (6 episodes, 2016)
Faith Penhale ... executive producer (6 episodes, 2016)
Julia Stannard ... producer (6 episodes, 2016)
Simon Vaughan ... executive producer (6 episodes, 2016)
Robert Walak ... executive producer (6 episodes, 2016)
Harvey Weinstein ... executive producer (6 episodes, 2016)

Series Music by 

Martin Phipps ... (6 episodes, 2016)

Series Cinematography by 

George Steel ... (6 episodes, 2016)

Series Film Editing by 

Mark Eckersley ... (4 episodes, 2016)
Steven Worsley ... (2 episodes, 2016)

Series Casting By 

Susie Figgis ... (6 episodes, 2016)
Julie Harkin ... (6 episodes, 2016)

Series Production Design by 

Chris Roope ... (6 episodes, 2016)

Series Art Direction by 

Audrius Dumikas ... (6 episodes, 2016)
Henry Jaworski ... supervising art director (6 episodes, 2016)

Series Set Decoration by 

Christiane Krumwiede ... (6 episodes, 2016)

Series Costume Design by 

Edward K. Gibbon ... (6 episodes, 2016)

Series Makeup Department 

Jurgita Berziune ... make-up trainee (6 episodes, 2016)
Jacqueline Fowler ... make up and hair designer / hair designer / makeup designer (6 episodes, 2016)
Jurgita Globyte ... makeup artist (6 episodes, 2016)
Paul Hyett ... prosthetic effects designer (6 episodes, 2016)
Giedre Jarockaite ... makeup artist (6 episodes, 2016)
Zaneta Jasiuniene ... make-up artist/hair stylist / hair stylist / makeup artist (6 episodes, 2016)
Octaviano de Jesus Cesar Junior ... makeup artist (6 episodes, 2016)
Gerda Lauciute ... hair supervisor / makeup supervisor (6 episodes, 2016)
Ray Marston ... wig maker (6 episodes, 2016)
Egle Mikalauskaite ... crowd hair & make-up supervisor / crowd hair stylist / makeup supervisor (6 episodes, 2016)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (6 episodes, 2016)

Series Production Management 

Bejhan Kalantar ... post-production supervisor (6 episodes, 2016)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Jamie D. Allen ... second assistant director (6 episodes, 2016)
Steven Hall ... 2nd unit director/dop (6 episodes, 2016)
Adam Lock ... first assistant director (6 episodes, 2016)
Julija Mickenaite ... third assistant director (6 episodes, 2016)
Dagne Puodziunaite ... second second assistant director (6 episodes, 2016)
Rasa Rimkute ... local second assistant director (6 episodes, 2016)
Kira Sinelshikova ... first assistant director (6 episodes, 2016)
Kristina Vildziunaite ... cast assistant (6 episodes, 2016)
Agne Januskyte ... second assistant director (5 episodes, 2016)
Christian Otty ... crowd third assistant director (2 episodes, 2016)
Andrius Brazas ... first assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Ieva Buzinskaite ... art department coordinator (6 episodes, 2016)
Arturas Cerkauskas ... stand-by props (6 episodes, 2016)
Monika Kisieliute ... stand-by art director (6 episodes, 2016)
Renuaras Krivelis ... construction manager (6 episodes, 2016)
Ona Kvintaite ... set dresser (6 episodes, 2016)
Ramunas Rastauskas ... assistant property master (6 episodes, 2016)
Jenny Turner ... storyboard artist (6 episodes, 2016)
Julius Baratinskis ... painter: art department (2 episodes, 2016)

Series Sound Department 

Chris Ashworth ... production sound mixer (6 episodes, 2016)
Saoirse Christopherson ... sound effects editor (6 episodes, 2016)
Philip Clements ... foley mixer (6 episodes, 2016)
Rory de Carteret ... adr mixer (6 episodes, 2016)
Tom Deane ... dialogue editor (6 episodes, 2016)
Sarah Elias ... foley editor (6 episodes, 2016)
James Harris ... boom operator / 2nd unit sound recordist / sound recordist: second unit (6 episodes, 2016)
Stuart Hilliker ... re-recording mixer (6 episodes, 2016)
Andy Kennedy ... sound effects editor (6 episodes, 2016)
Vytautas Kizala ... boom operator (6 episodes, 2016)
Jeff Richardson ... dialogue editor (6 episodes, 2016)
Catherine Thomas ... foley artist / foley recordist (6 episodes, 2016)
Lee Walpole ... re-recording mixer / supervising sound editor (6 episodes, 2016)
Alex Ellerington ... sound effects editor (4 episodes, 2016)
Matthew Mewett ... adr editor (4 episodes, 2016)
Robert Searl ... adr recordist (4 episodes, 2016)
Jodie Campbell ... boom operator: russia crew (2 episodes, 2016)
Danton Tanimura ... sound editor / sound effects editor (2 episodes, 2016)
Andie Derrick ... foley artist (1 episode, 2016)

Series Special Effects by 

Darius Cicenas ... special effects coordinator (6 episodes, 2016)
Jens Döldissen ... special effects coordinator (6 episodes, 2016)
Vladimir Ponikarovsky ... special effects supervisor: Russia (6 episodes, 2016)

Series Visual Effects by 

Lucy Ainsworth-Taylor ... Executive Visual Effects Producer (6 episodes, 2016)
Henry Badgett ... visual effects supervisor: BlueBolt (6 episodes, 2016)
Angela Barson ... Executive Visual Effects Supervisor (6 episodes, 2016)
Yannick Cibin ... 3d generalist: BlueBolt / crowd td: BlueBolt (6 episodes, 2016)
Lucas Manuel Cuenca ... visual effects artist (6 episodes, 2016)
Daniel Gardiner ... compositor: BlueBolt (6 episodes, 2016)
Simone Grattarola ... colourist (6 episodes, 2016)
Jan Guilfoyle ... visual effects producer: BlueBolt (6 episodes, 2016)
Robin Hinch ... vfx editor: BlueBolt / vfx editor - blue-bolt (6 episodes, 2016)
Roger Serrabassa Vilar ... Digital Compositor: Blue-Bolt / digital compositor (6 episodes, 2016)
James Sutton ... 3d generalist: Bluebolt (6 episodes, 2016)
Panos Theodoropoulos ... visual effects production coordinator: BlueBolt (6 episodes, 2016)
Nick Timms ... digital compositor (6 episodes, 2016)
Maris Abolins ... digital compositor: BlueBolt (5 episodes, 2016)
Sarah Byers ... matchmove artist: BlueBolt (5 episodes, 2016)
Phillip Charles-Sweeting ... junior compositor: Bluebolt (5 episodes, 2016)
Tony Abejuro ... lead matchmover: BlueBolt (4 episodes, 2016)
Christiant D'Alberto ... compositor: Bluebolt (4 episodes, 2016)
Catriona Falla ... roto/paint artist: BlueBolt (4 episodes, 2016)
Sebastian Hesselsjö ... digital compositor: BlueBolt (4 episodes, 2016)
Allan Torp Jensen ... compositor: Bluebolt (4 episodes, 2016)
Martin Hobbs ... head of production: BlueBolt (3 episodes, 2016)
Alex Kennedy ... roto/prep artist: BlueBolt (3 episodes, 2016)
Emeric Saint-Germain ... matte painter: BlueBolt (3 episodes, 2016)
Richard Frazer ... digital compositor: BlueBolt (2 episodes, 2016)
Gediminas Max Jauga ... digital compositor: Bluebolt (2 episodes, 2016)
Roy Peker ... roto/prep artist: BlueBolt (2 episodes, 2016)
Finlay Duncan ... junior compositor: BlueBolt (1 episode, 2016)
Vincent Goodsell ... digital compositor (1 episode, 2016)
João Menezes ... visual effects (1 episode, 2016)
Simon Rowe ... digital compositor: Bluebolt (1 episode, 2016)
Sreyans Bardia ... visual effects head of production: BOTVFX for BlueBolt (uncredited) (2 episodes, 2016)
Prakash Pathak ... : BOTVFX for BlueBolt (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Stunts 

Marc Cass ... stunt coordinator (6 episodes, 2016)
Regimantas Ivickas ... stunt performer (6 episodes, 2016)
Jevgenij Kirilov ... stunt performer (6 episodes, 2016)
Leonid Kotik ... stunts (6 episodes, 2016)
Bogdan Kumshatsky ... stunt performer / stunts (6 episodes, 2016)
Stanislav Adamickij ... stunts (5 episodes, 2016)
Ángel Gómez Fernández ... stunts (3 episodes, 2016)
Julian Spencer ... stunt coordinator (1 episode, 2016)

Series Camera and Electrical Department 

Feliksas Abrukauskas ... additional camera operator:b camera (6 episodes, 2016)
Reima Anttila ... aerial coordinator (6 episodes, 2016)
Daniel Bartosevic ... qtake operator / video assist operator (6 episodes, 2016)
Giedrius Bukaitis ... best boy (6 episodes, 2016)
Marco Godles ... aerial cinematography (6 episodes, 2016)
Ville Hyvönen ... aerial coordinator (6 episodes, 2016)
Gediminas Jacikevicius ... second assistant camera (6 episodes, 2016)
Zdislav Jagelo ... electrician (6 episodes, 2016)
Rolandas Joneliukstis ... focus puller: second unit (6 episodes, 2016)
Wayne King ... gaffer (6 episodes, 2016)
Andrius Masevicius ... electrician (6 episodes, 2016)
Titas Obelenis ... digital imaging technician (6 episodes, 2016)
Valerii Petrov ... steadicam operator: second unit (6 episodes, 2016)
Aleksandr Petrovskij ... video assist operator: second unit (6 episodes, 2016)
Tuomas Pietinen ... aerial cinematography (6 episodes, 2016)
Lukas Salna ... camera trainee: second unit (6 episodes, 2016)
Dziugas Sema ... camera trainee: main unit (6 episodes, 2016)
Martynas Siauciunas ... second assistant camera (6 episodes, 2016)
Laurie Sparham ... still photographer (6 episodes, 2016)
Linas Zilys ... key grip: second unit (6 episodes, 2016)
Linas Dikcius ... first assistant camera (3 episodes, 2016)
Audrius Budrys ... camera operator (2 episodes, 2016)
Rytis Kurkulis ... camera operator (1 episode, 2016)
Robert Viglasky ... still photographer (1 episode, 2016)

Series Casting Department 

Inga Paskeviciute ... extras casting (6 episodes, 2016)
Dalia Survilaite ... casting (6 episodes, 2016)
Vita Survilaite ... casting assistant (6 episodes, 2016)
Brigita Libiete ... casting: latvia (1 episode, 2016)

Series Costume and Wardrobe Department 

Justina Petkeviciuté ... costume department coordinator (6 episodes, 2016)

Series Editorial Department 

Kelly Allum ... second assistant editor (6 episodes, 2016)
Jon Brayford ... post-production coordinator (6 episodes, 2016)
Lindsey Morrow ... first assistant editor (6 episodes, 2016)
Nick Timms ... on-line editor (6 episodes, 2016)
Steven Worsley ... first assistant editor (6 episodes, 2016)
Simone Grattarola ... colorist (5 episodes, 2016)

Series Location Management 

Tomas Koplunas ... assistant location manager (6 episodes, 2016)
Arnas Ringaitis ... key assistant location manager (6 episodes, 2016)
Jonas Spokas ... location manager (6 episodes, 2016)
Annija Tetere ... location manager (5 episodes, 2016)
Domantas Sablinskas ... location assistant (1 episode, 2016)

Series Music Department 

Maria Antal ... vocal arranger, lyricist, musician: square piano, piano (6 episodes, 2016)
Jack Arnold ... music consultant / composer: additional music (6 episodes, 2016)
Christopher Gutch ... composer agent (6 episodes, 2016)
Nathan W Klein ... orchestrator (6 episodes, 2016)
Andrew Skeet ... orchestrator (6 episodes, 2016)
Isobel Waller-Bridge ... composer: additional music (6 episodes, 2016)
Natalie Holt ... composer: additional music (uncredited) (6 episodes, 2016)

Series Other crew 

Matt Curtis ... title designer (6 episodes, 2016)
Humphrey Gibbs ... assistant to producer (6 episodes, 2016)
Nell Green ... post production coordinator (6 episodes, 2016)
Jelena Grisina ... script supervisor: second unit (6 episodes, 2016)
Jovita Jaksyte ... production coordinator (6 episodes, 2016)
Will Johnston ... script editor (6 episodes, 2016)
Karolis Kasikauskas ... set pa (6 episodes, 2016)
Clemmie Kirby ... publicist (6 episodes, 2016)
Tadas Mackelis ... assistant production accountant (6 episodes, 2016)
Birute Masaityte ... production coordinator's assistant (6 episodes, 2016)
Sarah Millar ... production accountant (6 episodes, 2016)
Marnie Paxton ... script supervisor (6 episodes, 2016)
Matthew Peacock ... UK assistant production coordinator / assistant production coordinator: UK (6 episodes, 2016)
Davina Pem ... assistant production accountant (6 episodes, 2016)
Dmitry Pervushin ... production translator (6 episodes, 2016)
Jack Peters ... assistant to Tom Harper / assistant: Tom Harper (6 episodes, 2016)
Justina Petkeviciuté ... pre-production office assistant (6 episodes, 2016)
Brittany-Renée Quinn ... creative executive (6 episodes, 2016)
Jenna Robbins ... script editor (6 episodes, 2016)
Norvyda Saukaityte ... production assistant: second unit (6 episodes, 2016)
Janice Schumm ... production coordinator (6 episodes, 2016)
Juozas Slavinskas ... production assistant (6 episodes, 2016)
Ieva Svitojute ... assistant production coordinator (6 episodes, 2016)
Paul Biddiss ... military advisor / Military Advisor (5 episodes, 2016)
Diana Scrivener ... choreographer (5 episodes, 2016)
Olly Rowland ... horse rider (4 episodes, 2016)
Chris Brown ... animal consultant / animal welfare supervisor (3 episodes, 2016)
Lubomir Misak ... Horse master (1 episode, 2016)
Neil Swain ... dialect coach to Paul Dano (unknown episodes)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed