Edit
"Once Upon a Time" White Out (TV Episode 2014) Poster

(TV Series)

(2014)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ron Underwood

Writing Credits  

Edward Kitsis ... (created by) &
Adam Horowitz ... (created by)
 
Jane Espenson ... (written by)

Cast (in credits order)  

Ginnifer Goodwin ... Mary Margaret Blanchard
Jennifer Morrison ... Emma Swan
Lana Parrilla ... Regina Mills
Josh Dallas ... David / David Nolan
Emilie de Ravin ... Belle French
Colin O'Donoghue ... Captain Killian 'Hook' Jones
Jared Gilmore ... Henry Mills (as Jared S. Gilmore)
Michael Socha ... Will Scarlet (credit only)
Robert Carlyle ... Mr. Gold / Rumplestiltskin
Lee Arenberg ... Leroy
Beverley Elliott ... Granny Lucas
Georgina Haig ... Queen Elsa
Elizabeth Lail ... Joan
Elizabeth Mitchell ... Ingrid
Gabrielle Rose ... Ruth
Robin Weigert ... Bo Peep
Michael Coleman ... Happy
Rest of cast listed alphabetically:
Sean Owen Roberts ... Ruffian (uncredited)

Produced by 

Andrew Chambliss ... co-executive producer
Jane Espenson ... co-executive producer
Kathy Gilroy ... producer
David H. Goodman ... executive producer
Felix Hernandez ... co-producer
Adam Horowitz ... executive producer (showrunner) / executive producer
Stephen Judge ... associate producer
Steve Pearlman ... executive producer
Jerome Schwartz ... co-producer
Helga Ungurait ... co-producer
Kalinda Vazquez ... co-executive producer
Brian Wankum ... producer

Music by 

Mark Isham

Cinematography by 

Stephen Jackson ... director of photography

Film Editing by 

Geofrey Hildrew

Casting By 

Veronica Collins Rooney

Production Design by 

Michael Joy

Art Direction by 

Cheryl Marion

Set Decoration by 

Mark Lane

Costume Design by 

Eduardo Castro

Makeup Department 

Cayley Giene ... makeup effects lab technician
Elisabeth Jolliffe ... assistant makeup artist
Toby Lindala ... key prosthetic makeup effects artist
Andrea Manchur ... key makeup artist
Juliana Vit ... makeup department head
Debra Wiebe ... hair department head

Production Management 

Dennis Swartman ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Carol Korm ... key background coordinator
Tim Macarthur ... background coordinator
Carl Mason ... first assistant director
Cy Peck ... second assistant director
Liam Powell ... trainee assistant director

Art Department 

Bill Burd ... property master
Max Gloeckler ... head sculptor
Peter Grace ... construction coordinator
Matthew Hudolin ... lead carpenter
Keith Lau ... illustrator
Wendy McAllister ... storyboard artist
Martin Ostrom ... construction crew
Daniel Scarcello ... lead sculptor
Sabine Schoppel ... art department coordinator
Roger Trory ... set dresser
Macleod Sinclaire ... on-set dresser (uncredited)
Paolo G. Venturi ... illustrator (uncredited)

Sound Department 

Lindsay Bucknell ... production sound mixer
Kevin Patrick Burns ... re-recording mixer (as Kevin Burns)
John Chalfant ... re-recording mixer (as John M. Chalfant)
Stephen M. Davis ... adr editor
Thomas DeGorter ... supervising sound editor (as Thomas E. deGorter)
Daniel Douglass ... sound recordist
Catherine Flynn ... dialogue editor
Mark Stephan Kondracki ... adr mixer
Jacob McNaughton ... foley editor
Paul Menichini ... Sound Designer
Tyler Parkinson ... pre-record engineer
Gerry Saenz ... augmented mixer
Joseph Schultz ... supervising sound editor (as Joe Schultz)
Noel Vought ... foley artist
Christopher Cleator ... adr mixer (uncredited)
Arno Stephanian ... supervising foley editor (uncredited)
Ian Tarasoff ... 2nd unit sound mixer (uncredited)

Special Effects by 

Eric Bullock ... special effects

Visual Effects by 

Donald Altamirano ... effects artist / fx artist
Nadine Blackler ... digital compositor
Christopher Buzon ... tracking artist
Jayson Castro ... 2d look development TD
Chris Derochie ... animation supervisor
Matt Drake ... i/o supervisor
Dale Fay ... on-set visual effects supervisor
Nader Gholipour ... visual effects artist (visual effects)
Omar Gudjonsson ... compositor
Laura Hitchcock ... compositor: Zoic Studios (as Laura Fremmerlid)
Alex Hughes ... compositor
Felipe Infante ... paint and roto
Cale Jacox ... 2D Look Development TD
Seok Ryan Jang ... compositor: zoic studios
Young Jin Kim ... roto & prep artist
Kalvin Kingdon ... visual effects artist
Michael Kruk ... visual effects coordinator
Remi Lariviere ... compositor
Matthias Lowry ... digital compositor
Tom Malenica ... i/o coordinator
Andrew Orloff ... visual effects supervisor
Pradeep Kumar Padmanabha ... digital compositor
Rob Price ... visual effects supervisor
Juan Antonio Rodriguez ... digital compositor (as Juan Rodriguez)
Michelle Ross ... visual effects artist
George Samilski ... animation supervisor
Jonathan S. Smith ... roto/paint artist
Kelly St-Laurent ... visual effects coordinator
Ying Sun ... digital compositor
Drew Tobin ... compositor
Danica Tsang ... visual effects producer
David Windhorst ... lead tracking/layout artist
Yi Yang ... visual effect associate producer
ZongGuang Zhao ... digital compositor
Brandy Zumkley ... digital compositor
Alexandra Zyrina ... tracking & layout artist
Robert Cvengros ... tracking/matchmove/layout artist (uncredited)
Frans de Vries ... tracking/matchmove/layout artist (uncredited)
Gerald Feather ... visual effects artist (uncredited)
David Gattey ... i/o coordinator (uncredited) / on-set previz assistant (uncredited)
Zak Johannesen ... tracking/matchmove/layout artist (uncredited)
Matt Lucas ... roto artist (uncredited)
Tim Palgut ... look development artist (uncredited)
Daniele Scialdone ... visual effects artist (uncredited)
Alexandra Jane Vahlbruch ... visual effects coordinator: camera department, Zoic Studios (uncredited)
Brandon Woods ... visual effects artist (uncredited)

Stunts 

Maja Aro ... stunt double: Elizabeth Lail / stunt double: elizabeth lail
Dave Hospes ... stunt coordinator
Atlin Mitchell ... stunt double: Georgina Haig
Jamie Payton ... stunt performer
Chad Cosgrave ... stunts (uncredited)
Chris Link ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Chris Alexander ... key grip
Trevor Berry ... best boy electric
Lee J. Buckley ... technocrane (as Lee Buckley)
Marco Correia ... grip (best boy grip)
Paolo Di Persico ... camera: secon unit
Robin Forst ... camera operator
Zack Hamm ... second unit best boy grip
Glen Hawkins ... camera crane
Craig Powell ... camera operator
Mike Sanchez ... digital imaging technician
Allison Short ... second assistant b camera
Doug Stover ... key grip: second unit
Calen Zantolas ... chief lighting technician
Nathan McTague ... first assistant camera: "b" camera, second unit (uncredited)
Jeffery Seeger ... rigging gaffer (uncredited)

Animation Department 

Suresh Padmaraj ... animator

Casting Department 

Corinne Clark ... casting: Canada
Jennifer Page ... casting: Canada
Georgia Simon ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Dawn Climie ... costume set supervisor
Hollie McBeth ... key dyer breakdown artist
Heather Seshadri ... key dyer breakdown artist
Kai Siperko ... truck costumer
Melissa Woods ... assistant costume designer

Editorial Department 

Chad Band ... dailies supervisor
Sean Hancock ... post-production coordinator
Adam K. Tiller ... assistant editor (as Adam Tiller)
Kevin Fairfax Harwood ... project manager (uncredited)
George Manno ... colorist (uncredited)
Michael Sohcot ... on-line editor (uncredited)

Location Management 

Scott Walden ... location manager

Music Department 

Michael Baber ... music editor
Greg Ballinger ... orchestrator
Allison Cantor ... assistant to composer (as Allison Geatches)
Brad Dechter ... orchestrator
Louis Febre ... composer: additional music
Melyssa Hardwick ... executive in charge of music
Mark Isham ... composer: theme music
Frank Macchia ... music preparation
Cindy O'Connor ... composer: additional music
Tyler Parkinson ... music score engineer
Andrew Shulman ... musician (cello) (2011-2014)
Peter Rotter ... orchestra contractor (uncredited)

Script and Continuity Department 

Brian Ridings ... script coordinator
Ana Oparnica Sebal ... script supervisor (as Ana O. Sebal)

Transportation Department 

Wayne Power ... transportation coordinator
Paul Talbot ... driver: hair and makeup (uncredited)

Additional Crew 

Clark Candy ... production coordinator
Len Carter ... production assistant
Kent Fabian ... production staff
Rachel Graham ... studio teacher (as Rachel Diane Graham)
Andrea Gruber ... publicity associate: International Publicity
Dana Horgan ... story editor
Paul Jasper ... animal coordinator
Doug Leaf ... animal trainer
Melissa Lew ... production staff
Shaun McKinlay ... production staff
Wendy O'Neill ... production accountant
Josephine Ochej ... production staff
Jamie Payton ... head horse wrangler
Paul Plancich ... labourer/first aid
Arjun Rawat ... production assistant
Mathew Sabatino ... production assistant / production staff
Macleod Sinclaire ... on set dresser
Carla Svensson ... accounting clerk
Chris Buck ... original characters: Elsa, Anna, Kristoff, Sven (uncredited)
Tanja Dohse ... German voice dubbing: Jennifer Morrison (uncredited)
Yvonne Greitzke ... German voice dubbing: Elizabeth Lail (uncredited)
Kerry Hansen ... horse wrangler (uncredited)
Dina Kürten ... German voice dubbing: Georgina Haig (uncredited)
Jennifer Lee ... original characters: Elsa, Anna, Kristoff, Sven (uncredited)
Laura Maire ... German voice dubbing: Ginnifer Goodwin (uncredited)
Ole Pfennig ... German voice dubbing: Lee Arenberg (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed