Edit
My Big Fat Greek Wedding 2 (2016) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Kirk Jones

Writing Credits  

Nia Vardalos ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Nia Vardalos ... Toula
John Corbett ... Ian
Michael Constantine ... Gus
Lainie Kazan ... Maria
Andrea Martin ... Aunt Voula
Gia Carides ... Nikki
Joey Fatone ... Angelo
Elena Kampouris ... Paris
Alex Wolff ... Bennett
Louis Mandylor ... Nick
Bess Meisler Bess Meisler ... Mana-Yiayia
Bruce Gray Bruce Gray ... Rodney Miller
Fiona Reid ... Harriet Miller
Ian Gomez ... Mike
Jayne Eastwood ... Mrs. White
Rob Riggle ... Northwestern Rep
Mark Margolis ... Panos
Rita Wilson ... Anna
John Stamos ... George
Jeanie Calleja ... Ilaria
Michael Sofos ... Costa
Stavroula Logothettis Stavroula Logothettis ... Athena
Leonidas Castrounis ... Aristotle
Peter Tharos ... Yanni
Harper Gunn ... Paris at 4
Hershel Blatt ... Tommy
Tannis Burnett ... Edie
Kathryn Greenwood ... Marge
Teresa Pavlinek ... Dominique
Aniela Kurylo Aniela Kurylo ... Physical Therapist
Sam Moses ... Kaveh
Roger Wong ... Pim
Alec Stockwell Alec Stockwell ... Baird
Gerry Mendicino Gerry Mendicino ... Uncle Taki
Kathryn Haggis Kathryn Haggis ... Marianthi
Kolton Stewart ... Clifford
Theodore Paraskevopoulos Theodore Paraskevopoulos ... Priest (as Fr. Theodore Paraskevopoulos)
Ethan Pugiotto ... Theadore
Ashleigh Rains ... Wedding Planner
Chrissy Paraskevopoulos Chrissy Paraskevopoulos ... Jennie
Maria Vacratsis ... Aunt Freida
Julia Gartha Julia Gartha ... Tiahn
Jeff White ... Patrick
Constantine Vardalos Constantine Vardalos ... Chanter
Lauren Saarimaki ... Elizabeth
Rest of cast listed alphabetically:
Leandro Amorim-Downie Leandro Amorim-Downie ... Jake (uncredited)
Robert Bellissimo Robert Bellissimo ... Toula's Nephew (uncredited)
Lindsay Christopher Lindsay Christopher ... Student (uncredited)
Ann Green ... Wedding Guest (uncredited)
Maxillian Grimm Maxillian Grimm ... Chef (uncredited)
Nicholas Moreau Nicholas Moreau ... School Mascot (uncredited)
Konstantina Pirkas ... Greek Dancer (uncredited)
Dave Reachill Dave Reachill ... Teacher (uncredited)

Produced by 

Paul Brooks ... executive producer
Nori Chia ... associate producer
David Coatsworth ... co-producer
Gary Goetzman ... producer
Tom Hanks ... producer
Sian McArthur ... associate producer
Scott Niemeyer ... executive producer
Steve Shareshian ... executive producer (as Steven Shareshian)
Jonathan Shore ... associate producer
Nia Vardalos ... executive producer
Rita Wilson ... producer

Music by 

Christopher Lennertz

Cinematography by 

Jim Denault

Film Editing by 

Mark Czyzewski

Casting By 

Nicole Abellera
Jeanne McCarthy

Production Design by 

Gregory P. Keen

Art Direction by 

Nigel Churcher

Set Decoration by 

Patricia Cuccia

Costume Design by 

Gersha Phillips

Makeup Department 

Paul R.J. Elliot ... hair department head (as Paul Elliot)
Rose-Mary Gubala ... assistant makeup (as Rose-Mary Holosko)
Paulina Harcus ... background hair: coordinator
Antoinette Julien ... hair stylist
Marie Nardella ... makeup department head
Vivian Orgill ... key makeup
Sondra Treilhard ... key hair
Albena Zlatanov ... assistant hair
Teresa Young ... daily makeup artist (uncredited)

Production Management 

D.J. Carson ... unit production manager
David Coatsworth ... unit production manager
Koah Kruse ... additional post production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Bryan C. Knight ... first assistant director
Missy Morris ... third assistant director (as Missy Dingman)
Jeff Muhsoldt ... third assistant director
Patrick Murphy ... second assistant director

Art Department 

James Banos ... buyer
Tory Bellingham ... property master
Carol Brown ... food stylist
Brandon Calvert ... set dresser
Frances Brooks Daprato ... property assistant
Miroslaw Dziwik ... head painter
Vladislav Fedorov ... first assistant art director
Kevin Forstner ... construction coordinator
Jamie Frith ... art department coordinator
Henry H. Gardner Jr. ... lead greens (as Henry Gardner)
Jonathan Gotfryd ... second assistant art director
Chris Gotzamanis ... props
Vincent Harper ... leadman (as Vincent Angus Harper)
Kevin Hughes ... head carpenter
Jane Janigan ... set dresser
Darren Kelly ... set dresser
Shawn Kilpatrick ... assistant head carpenter
Matthew Lammerich ... key scenic painter
Greg Langham ... leadman
Jim Peters ... key greensman
Leks Raamat ... trainee assistant art director
Eliot Revington ... assistant scenic painter
Sean Scoffield ... graphic designer
Jamie-Rose Spasov ... construction tracker (as Jamie Spasov)
Nikolaos Stamatiou ... props: chef
George Stouros ... set dresser
Peeter Tammemagi ... buyer
Andrea Toth ... buyer
Jeff Travaglini ... laborer foreman
James Anthony Usas ... art department runner/trainee
Jamie Lynn Vaughan ... on-set dresser
Ralph Walker ... property assistant
Bernadette Warren ... on-set greens

Sound Department 

Henry Auerbach ... dialogue editor
Eric Beam ... audio engineer
Tucker Bodine ... adr recordist
Noah Bruskin ... adr recordist
Charlie Campagna ... sound effects recordist
Scott Cannizzaro ... adr mixer
Mark DeSimone ... adr mixer
Mitch Dorf ... adr mixer
Devin Doucette ... a.d.r recordist
Julie Feiner ... adr editor / dialogue editor
Albert Gasser ... sound effects editor
Glen Gauthier ... production sound mixer
John 'Wheels' Hurlbut ... on set Pro Tools operator
Daniel S. Irwin ... dialogue editor
Nick Jimenez ... adr recordist
Ando Johnson ... sound effects editor
Melissa Kennelly ... foley artist
Shawn Kennelly ... foley mixer
Richard Kitting ... mixing recordist
Eleu Kruse ... adr coordinator
Donnie Little ... audio engineer
Anna MacKenzie ... dialogue editor
Jason McFarling ... sound utility
Michael Miller ... adr mixer
Christian P. Minkler ... re-recording mixer
Chris Navarro ... adr mixer
Josephine Nericcio ... 2nd assistant sound editor
Tyler Newhouse ... adr recordist
Vince Nicastro ... foley artist
Michele Perrone ... supervising dialogue/adr editor
John Ross ... re-recording mixer
Pernell L. Salinas ... first assistant sound editor
John Sanacore ... foley editor
Ann Scibelli ... sound effects editor
Steve Switzer ... boom operator
Yigit Tok ... adr recordist: turkish
James Wright ... dolby engineer (as Jim Wright)
Martyn Zub ... supervising sound editor

Special Effects by 

Stefano Beninati ... special effects technician
Brenda Klassen ... first assistant special effects
Rocco Larizza ... special effects coordinator
Philippe Maurais ... key special effects

Visual Effects by 

Casey Allen ... visual effects lead artist
Greg Behrens ... visual effects producer
Jeff Bruneel ... compositing supervisor
Dominic Cheung ... lighting
Rob Greb ... compositor
Bryant Terrell Griffin ... Digital Matte Painter
Mark Intravartolo ... visual effects artist
Eli Jarra ... visual effects artist
Brett Keyes ... visual effects supervisor: The VFX Cloud
Alex Knudsen ... visual effects producer: Technicolor VFX
Ken Lin ... compositor
Eroc Moralls ... visual effects lead artist
Anuj Patil ... compositing supervisor: Pixel Eye Pictures
Tricia Pifer ... visual effects executive producer
Vicki Silva ... compositor
Erika Sivertson ... compositor
Adam Smith ... compositor
Doug Spilatro ... vice president of visual effects
Frederic St-Arnaud ... matte painter: STARNO
Brendan Taylor ... visual effects supervisor
Dmitry Vinnik ... cg supervisor

Stunts 

Marco Bianco ... stunt performer
Branko Racki ... stunt coordinator
Gannon Racki ... stunt double
Joseph Racki ... stunt driver
Robert Racki ... stunt driver
Ashley Dawn Szabadi ... stunt performer (as Ashley Szabadi)

Camera and Electrical Department 

David Allan ... lighting technician
Jon Billings ... key rigging grip
Corey Black ... rigging electric best boy
Vincent Borg ... electrician
Jay Jay Callan ... second assistant camera
Andrew Caney ... grip
Angela Chao ... assistant camera: c camera
Blake Connell ... best boy electric
Cylvan Desrouleaux ... first assistant camera: "a" camera
Jason Dodds ... rigging gaffer
Mark Dufour ... best boy rigging grip
Ray Dumas ... director of photography: food unit
Michael Flax ... video assistant
Mark Giles ... first assistant b camera
Jay Gillespie ... camera utility
Wilton Higgins ... grip
Jim Holmes ... best boy grip (as James Holmes)
Robert Johnson ... key grip
Tim Kneeshaw ... assistant camera: c camera
George Kraychyk ... still photographer
Desiree Lidon ... board operator
J.P. Locherer ... b camera operator
Fabian MacDonald ... rigging grip
Ko Maddoch ... electrician (as Ko Maddock)
Rudolf Mammitzsch ... second assistant b camera (as Rudy Mammitzsch)
Shawn McCarthy ... grip
Andrew Meredith ... electrician
Rocky Milone ... rigging electric best boy
Mark Moher ... additional video assistant
Keith Murphy ... a camera / steadicam operator
Sean Osadzuk ... electrician
Ted Parkes ... behind the scenes videographer
Brendon Phillips ... grip
John Piva ... genny operator
Ron Renzetti ... a dolly grip
Robert Rice ... grip
Tom Starnes ... gaffer
Paul Sweeney ... rigging grip
William F. White ... grip and electric: equipment provider
Amanda Wojtaszek ... c camera first assistant: dailies
Mike Yabuta ... b dolly grip

Casting Department 

Nick Butler ... casting assistant
Hannah Caruso ... casting associate: USA
Robin D. Cook ... local casting
Catherine Gilchrist ... casting assistant
Ashley Gray ... casting assistant: Local
Barbara Harris ... adr voice casting
Zameret Kleiman ... extras casting
Jonathan Oliveira ... casting associate: Local
David Seymour ... extras casting assistant
Eve Streger ... casting associate: USA

Costume and Wardrobe Department 

Patricia Boulden ... costume supervisor
Madeline Brian ... breakdown artist / textile artist
Jenn Burton ... truck supervisor
Amanda Fox-Flinn ... costume production assistant (as Amanda Fox)
Niki Gerety ... daily wardrobe assistant
Wing Lee ... cutter/fitter
Megan Oppenheimer ... assistant costume designer
Cara Porter-Armstrong ... on-set costume supervisor
Marcia Scott ... background costume coordinator
Katy Siracusa ... buyer

Editorial Department 

Brad Besser ... first assistant editor
Laura Borowsky ... account executive
David Croom ... post-production assistant
Michael Hatzer ... supervising digital colorist
Chris Jensen ... second digital colorist
Deborah Kavanagh ... assistant editor
Charlie Lind ... post-production assistant
Bruce Lomet ... digital intermediate producer
Lindsey Mazur ... post-production assistant
Kurt Reid ... colorist: dailies
Thomas Sabinsky ... assistant editor
Mark Sahagun ... digital intermediate editor
Darin Wooldridge ... home video mastering colorist

Location Management 

Keith Large ... location manager
Lisa Latter ... location scout
Alex McNaughton ... assistant location manager (as Alexander McNaughton)
Mark Moore ... assistant location manager
Alberto Santo Patella ... assistant location manager (as Alberto Patella)
John Rakich ... location scout
Brandon Scherenzel ... location production assistant
Christopher Vargas ... location production assistant (as Chris Vargas)
Michael Woodruff ... location scout

Music Department 

Deva Anderson ... music supervisor
Alexander Bornstein ... score assistant
Todd Bozung ... music editor
Brittany DuBay ... score coordinator
Jack D. Elliot ... composer: theme music: soundtrack
Alekos Galas ... soloist: bouzouki
David Golias ... assistant scoring engineer
Rachel Lautzenheiser ... assistant to music supervisor
Josh Margolis ... pro tools: and assistant mix engineer
Thomas Milano ... music editor
James F. Regan ... music preparation
Martin Roller ... score recordist
Aldo Shllaku ... synthestration
Paul Talkington ... orchestra contractor
Dara Taylor ... score assistant
Keith Ukrisna ... pro tools: and assistant mix engineer
Jeff Vaughn ... score mixer
David Alan Wilson ... music librarian: and preparation (as Alan Wilson) / score orchestrated and conducted by (as Alan Wilson)
Melissa Axel ... score consultant (uncredited)
Neil Citron ... music arranger (uncredited) / music editor (uncredited) / music mixer (uncredited) / music preparation (uncredited) / musician: guitar (uncredited)
Mark Wolfson ... music producer (uncredited) / musician (uncredited)

Transportation Department 

Jeffery Bell ... transportation co-captain
John Bignell ... driver
John Cocks ... driver
Gord Drennan ... picture car captain
Scott Hutchings ... driver
Jared Trent Jones ... driver (as Jared Jones)
Jason Leeking ... transportation unit manager
Paul Marshall ... transportation captain
Jason McFarlane ... driver
Stuart Mitchell ... driver
J.P. O'Donnell ... driver
John Ozolins ... transportation coordinator
Steve Russell ... driver
Russell Smith ... driver
Brian Travers ... driver
Maurice Tremblay ... driver
Brad Winans ... driver

Other crew 

Tony Adler ... legal services
Tony Amendola ... legal services
James Atherton ... produced with the assistance of
Courtenay Bainbridge ... assistant: to Ms. Vardalos
Palmer Baranek ... cast assistant
Cassandra Barbour ... rights and clearances (as Cassandra Ganas Barbour)
Martina Beck ... key craft server
Adam Booth ... stand-in: Ian
Gina Boulougouris ... payroll accountant (as Gina Boulogouris)
Fiona Bower ... second assistant accountant
Kimberley Bradley ... production coordinator
Tony Castillo ... catering assistant
Nicole Chiang ... set medic
Ali Claire ... vp credits: Universal Pictures (as Alison Claire-Genis)
Marta Criado ... set pa
David DeFairia ... executive chef
Wilma Dyson ... stand-in: Maria
Tricia Echlin ... production secretary
Andrea Eisen ... tutor
Ken Ferguson ... studio space generously lent by
Linda Ferguson ... studio space generously lent by
Steve Fitzpatrick ... key craft server
Yasna Godoy ... stand-in: Toula
Gabriela Gold ... assistant: to Mr. Brooks
M.J. Gumina ... controller: Gold Circle
Samantha Hachey ... set production assistant (as Samantha Hachay)
Violetta Hessing ... animal wrangler
Matt Hunwicks ... set production assistant
Kim Jackson ... legal services
Laura Jeanes ... stand-in: Paris
Alex Jiga ... legal services
Brian Kaulback ... stand-in: Gus
Alexandre Koskie ... catering assistant
Jaymie Leslie ... assistant: to Mr. Niemeyer
Alex Lyons ... assistant: to Mr. Goetzman
Lou Madolev ... second assistant accountant
Erica Mahorney ... assistant: to Mr. Niemeyer
Kelly Mak ... animal wrangler
Casper Martinez ... post-production accounting
Susan Marucci ... script supervisor
Rob McEntegart ... business affairs
Kyla McFeat ... first assistant accountant
Adam R. Mehr ... legal services
David Mintz ... caterer
Kieffer Moxness ... set production assistant
Heidi Brook Myers ... additional voices
John Nelles ... dialect coach
Kim Nguyen ... legal services
Kristin Nomura ... post-production accounting
Coralie Nott ... craft server
Derrick O'Toole ... office production assistant
Jan Pace ... produced with the assistance of
Theodore Paraskevopoulos ... religious consultant
Len Pendergast ... tax credit consultant
Jessica Perez ... rights and clearances
Laura Polley ... tax credit consultant
Eric Quijano ... assistant: to Mr. Shareshian
Christen Reynolds ... set production assistant
Deborah Ricketts ... archive researcher
Matthew Rosenberg ... production financing: Entertainment Finance at Union Bank
Matthew Sartori ... office production assistant
Dee Schuka ... post-production accounting
Laura Sevier ... rights and clearances
Meagan Sevier ... rights and clearances
Andrea Sheppard ... set production assistant
Sat Sidhu ... set teacher
Bradley Smith ... main and end titles
Joel Stephens ... vice president of finance: Gold Circle
Karla Trujillo Villon ... assistant production coordinator
Debbie Van Dusen ... production accountant
Miranda Wanamaker ... assistant: to Mr. Jones
Caity Ware ... assistant: to Mr. Goetzman (as Caity Engler)

Thanks 

Norm Waitt ... the filmmakers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed