Poster

Legend ()


Reference View | Change View


Identical twin gangsters Ronald and Reginald Kray terrorize London during the 1960s.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Albert Donoghue
...
Reggie Kray / Ron Kray
...
Nipper Read
Joshua Hill ...
Constable Scott
...
Frances Shea
...
Frank Shea
...
Mrs Shea
...
Dr Humphries
...
Pat Connolly
...
Ian Barrie
Major Johnson Finley ...
The Double R Club Singer
...
Joan Collins
...
Ronnie Hart
...
Ronnie Bender
...
Jack McVitie
...
Mad Teddy Smith
Alex Ferns ...
McLean
...
Eddie Richardson
...
George Cornell
...
Mike Jobber
Huggy Leaver ...
Pig & Whistle Barman
...
Stefan De Faye
...
Leslie Payne
...
Jack Dickson
...
Philip Testa
...
Angelo Bruno
Alex Giannini ...
Tony Caponigro
...
Timi Yuro
Samantha Pearl ...
Shirley Bassey
Mark Theodore ...
Sonny Liston
...
Mrs Payne
...
Leslie Holt
...
Big Screw
...
Lord Boothby
...
Harold Wilson
...
Superintendent Cummings
...
Hew McCowan
Robert Ashby ...
Arnold Goodman
Geoffrey Beevers ...
Old Bailey Judge
Jane Wood ...
Violet Kray
Jon McKenna ...
Charles Kray Senior
John Sears ...
Father Foster
...
Fuller
...
Blind Beggar Barmaid
...
John
Rest of cast listed alphabetically:
Clive Aitkins ...
Security Guard (uncredited)
Fraser Andrews ...
Criminal (uncredited)
James Francis Andrews ...
Club Punter (uncredited)
Lasco Atkins ...
Club Punter (uncredited)
...
Lagos Soldier (uncredited)
...
David Bailey (uncredited)
...
Villain (uncredited)
Francesca Bennett ...
Wedding Guest (uncredited)
Jimmy 'The Bee' Bennett ...
Club Guest (uncredited)
...
Charlie Richardson (uncredited)
Paul Biddiss ...
Doorman (uncredited)
...
Earl (uncredited)
Steven Blake ...
Prosecutor (uncredited)
...
Broadmoor Psychiatrist (uncredited)
Andy Blithe ...
Sex Shop Client (uncredited)
Ancuta Breaban ...
Wedding Guest (uncredited)
Steve Brunton ...
Prisoner (uncredited)
...
Guest at Club (uncredited)
Alan Chimes ...
Prisoner (uncredited)
...
Club Punter (uncredited)
Trevor Comber ...
Screw (uncredited)
Carmen Cowell ...
Detective / Police Woman (uncredited)
Chris Cowlin ...
Orderly in Broadmoor Hospital (uncredited)
...
Charles Kray Snr (uncredited)
Leigh Dent ...
Party Guest (uncredited)
...
Bartender (uncredited)
Christian Di Sciullo ...
Associate in Double R Club (uncredited)
Gary Douglas ...
Club Punter (uncredited)
John Duggan ...
Juror (uncredited)
Shola Ebofin ...
Passport Officer (uncredited)
Begona F. Martin ...
Lagos passenger (uncredited)
...
Club Punter (uncredited)
Ellie Fox ...
Mara Toole (uncredited)
Rich Goble ...
Gang Member of Reggie Kray (uncredited)
Claire Greasley ...
Wedding Guest (uncredited)
Guna Gultniece ...
Club Punter (uncredited)
Abigail Halley ...
Young Violet Kray (uncredited)
...
Richardson Heavy (uncredited)
...
Journalist (uncredited)
...
Prison Doctor (uncredited)
Kornelia Horvath ...
Wedding Guest (uncredited)
...
Club (uncredited)
Adam Hypki ...
Russian Taxi Driver (uncredited)
...
Club Guest (uncredited)
Alex Jaep ...
Wedding Guest (uncredited)
Steven J. Jobes ...
Casino Gambler (uncredited)
...
Photographer (uncredited)
...
Passerby (uncredited)
Evia Laizane ...
Lady at the Bar (uncredited)
Wesley Lloyd ...
Bank Teller (uncredited)
Nick Longland ...
Police Officer (uncredited)
Darren Luckin ...
Kray firm (uncredited)
Christopher Marsh ...
Gambler (uncredited)
Sonia Mason ...
Club Guest - Wife (uncredited)
Martyn Mayger ...
Broadmoor Visitor (uncredited)
Matthew David McCarthy ...
Kray Associate (uncredited)
Jackson Milner ...
Tommy Brown (uncredited)
David Mott ...
Gangster (uncredited)
Campbell Muirhead ...
Reggie's Brother-in-Law (uncredited)
Benjayx Murphy ...
Reggie Gang (uncredited)
...
Guzeppi (uncredited)
Debbie J. Nash ...
Rita (uncredited)
Johnny Neal ...
MOD Guitarist (uncredited)
Celina Nessa ...
Exotic Stripper (uncredited)
Tyrone Nestor ...
Prisoner (uncredited)
...
Wedding Guest (uncredited)
Yves O'Hara ...
1940's Civilian (uncredited)
Tom Ogg ...
Ronnie's Boy (uncredited)
...
Club Guest (uncredited)
Tony Pankhurst ...
Casino Main Punter (uncredited)
Julia Papp ...
Casino Guest (uncredited)
...
D Trodden the Butcher (uncredited)
Christophe Philipps ...
Club Guest (uncredited)
Scott Plumridge ...
Punter / Criminal (uncredited)
Glenn Power ...
Mickey (uncredited)
...
Prison Officer (uncredited)
...
Policewoman (uncredited)
...
Blind Beggar Customer (uncredited)
...
Market Girl (uncredited)
...
Orderly R.White (uncredited)
...
Club Abused Lady (uncredited)
James Thomas Scott ...
Kray Relative (uncredited)
Timothy Scott ...
Regal Punter (uncredited)
Janette Sharpe ...
Passerby (uncredited)
Teresa Shaughnessy ...
Bar Girl (uncredited)
Ruth Shaw ...
Graveside Mourner (uncredited)
Vince Taylor ...
Gang Boss / Boxer (uncredited)
Tristan Teller ...
Lucian Freud (uncredited)
Tom Urie ...
Tommy Brown (uncredited)
Roy Vincent ...
Prison visitor (uncredited)
Daniel Westwood ...
Kray Firm (uncredited)

Directed by

Edit
Brian Helgeland

Written by

Edit
Brian Helgeland ... (written by)
 
John Pearson ... (book "The Profession of Violence")

Produced by

Edit
Michael Bassick ... executive producer
Tim Bevan ... producer
Liza Chasin ... executive producer
Chris Clark ... producer
Olivier Courson ... executive producer
Quentin Curtis ... producer
Eric Fellner ... producer
Amelia Granger ... executive producer
Ron Halpern ... executive producer
Tom Hardy ... executive producer
Peter Mallouk ... executive producer
Ray Mallouk ... executive producer
Brian Oliver ... producer
Jane Robertson ... co-producer
Kate Solomon ... executive producer
Christopher Woodrow ... executive producer

Music by

Edit
Carter Burwell

Cinematography by

Edit
Dick Pope ... director of photography

Film Editing by

Edit
Peter McNulty

Editorial Department

Edit
Rebecca Adams ... post-production coordinator
Ruth Antoine ... second assistant editor
Fiorenza Bagnariol ... digital film bureau
Lucie Barbier ... digital intermediate color assistant
Tania Clarke ... associate editor (as Tania Goding)
Adam Davies ... systems engineer
Greg Fisher ... colorist
Kira Fitzpatrick ... junior digital intermediate producer
Cheryl Goodbody ... digital intermediate producer
Emily Greenwood ... digital on-line editor
Alastair Grimshaw ... first assistant editor
Dan Helme ... data wrangler
Kim Honeyman ... digital intermediate producer
Adam Inglis ... colorist
Steven Mates ... associate editor
Gavin McCarron ... digital imaging technician
Claire McGrane ... operations manager: Company 3
Caite Ni'Ceileachair ... post production paperwork coordinator: Studiocanal
Stuart Nippard ... Conform Editor
Dan Perry ... data wrangler
John Quartel ... technical supervisor
Aurora Shannon ... digital intermediate color assistant
Stefan Sonnenfeld ... executive producer: Company 3
Justin Tillett ... digital on-line editor
Tania Clarke ... first assistant editor (uncredited)
Chris Francis ... colour assistant (uncredited)
Todd Kleparski ... head of production: Company 3 UK (uncredited)

Casting By

Edit
Lucinda Syson

Production Design by

Edit
Tom Conroy

Art Direction by

Edit
Gareth Cousins
Marco Anton Restivo
Patrick Rolfe ... supervising art director

Set Decoration by

Edit
Crispian Sallis

Costume Design by

Edit
Caroline Harris

Makeup Department

Edit
Christina Andrew ... hair junior / makeup junior
Christine Blundell ... hair designer / makeup designer
Sharon Colley ... crowd hair and makeup artist
Audrey Doyle ... makeup artist
Charmaine Fuller ... crowd hair supervisor / crowd makeup supervisor
Kristyan Mallett ... prosthetics supervisor
Scarlett McPherson ... junior hair stylist / junior makeup artist
Chloe Meddings ... hair stylist / makeup artist
Laura Morse ... crowd hair and makeup artist
Jo Nielsen ... hair stylist
Mariana Pitonakova ... crowd hair junior / crowd makeup junior
Emma Trachtenberg ... makeup trainee
Lesa Warrener ... senior hair stylist / senior makeup artist
Steven Byrne ... prosthetics: mould shop (uncredited)
Pollyanna Coxon-Smith ... assistant makeup artist: crowd (uncredited)
Nathaniel De'Lineadeus ... dental fx design and manufacture (uncredited)
Jenna Roseanne Drew ... dailies makeup artist: crowd (uncredited)
Lee Nicholas Harris ... tattoo cover-up model: Tom Hardy (uncredited)
Zoe Kettel ... crowd hair and makeup (uncredited)
Sophia Knight ... crowd make up artist (uncredited)
Roseanna Larner ... crowd makeup junior daillies (uncredited)
Ailsa Lawson ... prosthetic technician: mould shop (uncredited)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited)
Ray Marston ... wig maker (uncredited)
Nuria Mbomio ... makeup and hair artist: crowd (uncredited)
Kirsty Mcqueen ... makeup artist (uncredited)
Ryo Murakawa ... crowd hairdresser (uncredited)
Louise Young ... Daily (uncredited)

Production Management

Edit
Ian Lumsden ... unit manager
Ann Lynch ... post-production supervisor
Richard May ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Daniel Cox ... additional third assistant director
Gayle Dickie ... third assistant director
Tamara King ... second assistant director
Jack Ravenscroft ... first assistant director
Sam Barry-Parker ... crowd third assistant director (uncredited)
Jake Edwards ... assistant director: daily (uncredited)
Sarah Hood ... additional second assistant director (uncredited)
Sam Rook ... crowd third assistant director (uncredited)

Art Department

Edit
Stanley Apperley ... plasterer
George Ausburger ... carpenter (as George Augsburger)
Matt Bacon ... prop hand
Al Baker ... painter
Josh Bell-Chambers ... stagehand
Ray Bell-Chambers ... carpenter
Oliver Benson ... assistant art director
Dean Bryant ... carpenter
David Conway ... prop storeman (as Dave Conway)
Tim Cook ... carpenter
Dan Crandon ... construction manager
Kevin Day ... standby props
Mark Dowling ... standby painter
Adriaan Engelbrecht ... universal creations-weapons manufacturing supervisor
Andrew Forrest ... standy props (as Andy Forrest)
Scot Gill ... rigger
Rebecca Gillies ... action props buyer
Muffin Green ... property master
Gerry Higgins ... standby rigger
Jet Hills ... painter
Clare Holland ... chargehand scenic painter
Lee Hosken ... standby carpenter
Ben Johnson ... assistant property master
Teresa Kelly ... scenic painter
Nigel Kirk ... chargehand scenic painter
Rose Konstam ... assistant buyer
Max Lincoln ... petty cash buyer
Dan Marsden ... construction supervisor
Russell Martin ... carpenter
Richard Mason ... carpenter
Erin Moore ... mould maker
Keith Mowatt ... carpenter
Lara Murray ... scenic painter: head of department
Tom Newton-Chance ... carpenter
Camise Oldfield ... graphic designer
Ellie Pash ... assistant buyer
Adrian Platt ... chargehand props
Jamie Powell ... plasterer: head of department
Tim Powis ... construction supervisor
Ben Rai-Green ... carpenter
Joanne Ridler ... standby art director
Simon Riley ... prop storeman: location
Guy Rutter ... painter
Rob Sargent ... painter
Stuart Silver ... prop hand
Elo Soode ... concept artist
Chloe Taylor ... assistant graphic designer
Mickaela Trodden ... assistant set decorator
Joe Vassallo ... scenic painter
Mark Wallis ... chargehand carpenter
Joe Watts ... carpenter
Rebecca White ... assistant art director
Hannah Wiessler Leas ... art department assistant (as Hannah Weissler-Leas)
Charlotte Anthony ... graphics prop making assistant: dailies (uncredited)
Neil Hornshaw ... props (uncredited)
Frank Howe ... drapes master (uncredited)
Martin Kane ... daily standby props/dressing props (uncredited)
Beth Kendrick ... graphics/art department assistant: dailies (uncredited)
Kathryn Lees ... daily dressing/standby props (uncredited)
Sean Leishman ... dressing props (uncredited)
Gary Lock ... props (uncredited)
Seb Palmer ... carpenter (uncredited)
Dan Riches ... set dresser (uncredited)
Richard Rowntree ... additional greens (uncredited)
Matt Sargent ... draper (uncredited)
Mark Smith ... dressing props (uncredited)
Anna Thomas ... standby props- dailies (uncredited)
Conrad Tuffin ... greensmen (uncredited)

Sound Department

Edit
Mark Appleby ... adr mixer
Dafydd Archard ... sound mix technician
Andrew Botham ... sound maintenance engineer
Peter Burgis ... foley artist (as Pete Burgis)
Glen Gathard ... foley mixer
Luke Gentry ... additional sound effects editor
Dominic Gibbs ... supervising sound editor
Jeffrey J. Haboush ... re-recording mixer
Danny Hambrook ... production sound mixer
Peter Hanson ... foley editor
Adam Horley ... adr editor / dialogue editor
Nick Kray ... adr mixer
Adam Laschinger ... sound maintenance engineer
Helen McGovern ... sound assistant
Ben Meechan ... sound designer
Peter Mendonca ... sound consultant: Dolby
William Miller ... sound mix technician
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
Roy Samuelson ... audio description narrator
Timothy Siddall ... additional dialogue editor (as Tim Siddall)
Andy Stallabrass ... adr mixer
Jack Stew ... foley artist
Mark Taylor ... re-recording mixer
Tom Whetmore ... sound trainee
Jesse Dodd ... additional adr mixer (uncredited)
Jack Leary ... sound department runner (uncredited)
Alexis Marzin ... dolby atmos re-recording engineer (uncredited)
Paul Paragon ... sound mixer: second unit (uncredited)
Duncan Paterson ... sound assistant: dailies (uncredited)
Emma-Louise Payne ... sound department runner (uncredited)
Kevin Penney ... foley editor (uncredited)
Brent Planiden ... adr recordist (uncredited)
Nadine Richardson ... sound mixer: second unit (uncredited)
Jason Swanscott ... foley artist (uncredited)
Mike Tehrani ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by

Edit
Graham Aikman ... senior special effects technician
Trevor Butterfield ... special effects technician
Emma Champion ... special effects coordinator
Louis Champion ... special effects trainee
Neal Champion ... special effects supervisor
Ron Hone ... special effects technician
Roy Murfin ... special effects technician
Bernard Newton ... special effects technician
Charlie Paton ... special effects trainee
Steve Paton ... special effects technician
Bob Peters ... special effects technician
Scott Peters ... special effects floor supervisor
Victoria Williams ... special effects technician
Alistair Anderson ... special effects technician (uncredited)
Neil Damman ... special effects technician (uncredited)
Richard Van Den Bergh ... senior technician (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Katrin Arndt ... visual effects producer: Nvizible
Tom Balogh ... visual effects editor: Nvizible
Thomas Banner ... compositor: Nvizible
Moti Biran ... compositor: Nvizible
Paul Campion ... digital matte painter: Nvizible
Bahar Cetin ... compositor: Nvizible
Sam Churchill ... visual effects artist: 3D, Nvizible
Ivan Cipriani ... compositor: Nvizible
Paul Connaughton ... matchmove artist: Nvizible
David Connely ... cyber scanning technician
Lee Dexter ... matchmove artist: Nvizible
Zach du Toit ... visual effects artist: 3D, Nvizible
Jason Evans ... compositor: Nvizible
Neil Griffiths ... compositor: Nvizible
Rick Harris ... cyber scanning technician
Jeremy Hey ... compositor: Nvizible
Ben Hicks ... compositor: Nvizible
Christopher Hodge ... matchmove artist: Nvizible (as Chris Hodge)
Jack Hughes ... compositor: Nvizible
Vasilis Karatziva ... visual effects coordinator: Nvizible
Matt Kasmir ... compositor: Nvizible
Ciarán Keenan ... visual effects line producer: Nvizible
Simon Kenny ... visual effects producer: Nvizible
Steven Mates ... visual effects editor
Jim Parsons ... compositor: Nvizible
Stuart Partridge ... compositor: Nvizible
Chris Payne ... visual effects coordinator: Nvizible
Adam Rowland ... visual effects supervisor: Nvizible
Gustavo Schiapim ... digital compositor: Boundary Visual Effects
Oliver Sullivan ... visual effects artist: 3D, Nvizible
David Swift ... digital matte painter: Nvizible
Christopher Taylor ... digital compositor
Christoph Unger ... digital matte painter: Nvizible
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D scanning
Kris Wright ... visual effects executive producer: Nvizible
William G. Wright ... compositor: Nvizible (as Will Wright)
Wojciech Baginski ... digital compositor: Boundary Visual Effects (uncredited)
Lais Becker ... digital compositor: Boundary Visual Effects (uncredited)
Magno Borgo ... compositing supervisor: Boundary Visual Effects (uncredited)
Huseyin Caner ... cyber scanning supervisor (uncredited)
Ryan Fear ... motion control producer (uncredited)
Rob Geddes ... digital compositor: Boundary Visual Effects (uncredited)
Eduardo Gonçalves ... digital compositor: Boundary Visual Effects (uncredited)
David Hackenburg ... digital compositor: Boundary Visual Effects (uncredited)
Joseph Hart Green ... visual effects editor: BaseBlack (uncredited)
Steve Hughes ... visual effects producer: Baseblack (uncredited)
Matheus Lacava ... digital compositor: Boundary Visual Effects (uncredited)
Nicholas Lambert ... digital compositor: Boundary Visual Effects (uncredited)
Ian Menzies ... motion control supervisor (uncredited)
Reuben Montgomery ... roto & prep artist (uncredited)
Nikul Patel ... cyber scanning technician (uncredited)
James Pina ... digital compositor: Boundary Visual Effects (uncredited)
Elliot Staker ... visual effects artist (uncredited)
Dan Sturm ... digital compositor: Boundary Visual Effects (uncredited)
James Tavet ... matchmove artist: BaseBlack (uncredited)
Jamie Wood ... head of 2d: Nvizible (uncredited)
Billy Ziller ... motion control producer (uncredited)

Stunts

Edit
Sean Adames ... stunt performer
Tom Aitken ... stunt performer
Lee Bagley ... stunt performer
Scott Brady ... stunt performer
Chris Carey ... stunt performer
David Collom ... stunt performer
Matt Crook ... stunt performer
Zarene Dallas ... stunt performer
Andrius Davidenas ... stunt performer
Ben Dimmock ... stunt performer
Michaela Dvorska ... stunt performer
Pete Ford ... stunt performer
Tom Hallahan ... stunts
Tim Halloran ... stunt performer
Dan Hartley ... stunt performer
Claire Hayhurst ... stunt performer
Lyndon S. Hellewell ... stunt performer (as Lyndon Hellewell)
Matt Hermiston ... stunt performer
Al Holland ... stunt performer (as Alan Holland)
Paul Howell ... stunt performer
Stewart James ... stunt performer
Robbie Keane ... stunt performer
Paul Kennington ... stunt performer
Felix Leech ... stunt performer
Leigh Maddern ... stunt performer
Freddie Mason ... stunt performer
Erol Mehmet ... stunt performer
Andy Merchant ... stunt performer (as Andrew Merchant)
Theo Morton ... stunt performer
Rory Mulroe ... stunt performer
Daz Parker ... stunt performer
James Pavey ... stunt performer
Rob Pavey ... stunt performer (as Robert Pavey)
Justin Pearson ... stunt performer
Chris Pollard ... stunt performer
Tiger Rudge ... stunt performer
Louis Samms ... stunt performer (as Lou Wong)
Karen Smithson ... stunt performer
Julian Spencer ... fight coordinator / stunt coordinator
James Stewart ... stunt performer
Jacob Tomuri ... stunt double: Tom Hardy
Arran Topham ... stunt performer
Tony Van Silva ... stunt performer
Pablo Verdejo ... stunt performer
Matthew Webster ... stunt performer (as Matt Webster)
Donna Williams ... stunt performer
David Collom ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
John Antill ... rigging electrician
Chris Barker ... rigging electrician
Paul Brewster ... best boy
Lucy Bristow ... additional camera operator
Jamie Cantwell ... rigging electrician
Ashley Connell ... rigger
Elliot Dupuy ... second assistant camera: "a" camera
Tobias Eedy ... first assistant camera: "b" camera
Doiminic Evans ... assistant digital imaging technician
Phoebe Fraser ... assistant digital imaging technician
Jay Handscomb ... rigging electrician: standby
Paul Helm ... electrician
Caspar Jones ... rigging electrician
Jason Lobb ... rigger
Dan Lowe ... rigging gaffer (as Daniel Lowe)
Lisa MacGregor ... camera trainee
Nathan Mann ... first assistant camera: "a" camera
Peter Marsden ... digital imaging technician
Sean McCabe ... standby rigger (as Sean McAbe)
Kev McFadden ... rigging electrician
Vince McGahon ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Joe McGee ... practical electrician
Simon Mein ... still photographer
Mike Miller ... additional camera operator
Nick Mitchell ... electrician
Ian Ogden ... grip trainee
Dick Pope ... camera operator: "a" camera
Jack Powell ... rigging electrician
Jon Quillin ... standby rigger (as Jon Quillion)
Cullum Ross ... gaffer: green screen unit
Thomas Royal ... rigging electrician (as Tom Royal)
Paul Sallent ... rigging electrician
Richard B. Shean ... video playback operator (as Richard Shean)
Mike Sherno ... electrician
James Smith-Pryor ... best boy rigging electric
Ricky Stelling ... rigging electrician: head of department (as Ricky Wetherall-Stelling)
Colin Strachan ... grip: "a" camera
Tobias Sullivan ... second assistant camera
Simon Thorpe ... grip: "b" camera
Ricky Vallance ... rigger
Kieran Waites ... electrician
Sean Walker ... assistant video operator
Julian White ... gaffer
Daniel Wombwell ... second assistant camera: "b" camera (as Dan Wombell)
Darren Bailey ... grips libra technician (uncredited)
Sergio Bernuzzi ... additional grip: dailies (uncredited)
Matt Choules ... vfx unit (uncredited)
Andy Clarke ... lighting technician (uncredited)
Gabriel Hyman ... focus puller: dallies (uncredited)
Antti Janhunen ... electrician: dailies (uncredited)
Ray Meere ... first assistant camera: dailies (uncredited)
Sam Mitchell ... green screen cinematography (uncredited)
Laura Redpath ... digital imaging technician: vfx unit (uncredited) / digital lab technician: dailies (uncredited)
Tom Stansfield ... grip: dailies (uncredited)
Tomas Vaverka ... special photographer (uncredited)
Pip White ... camera trainee: dailies (uncredited)
Harry Young-Jamieson ... second assistant camera: dailies (uncredited)

Casting Department

Edit
Kate Ringsell ... casting associate
Natasha Vincent ... casting assistant
Solomon Artistes ... extras casting (uncredited)
Vanessa Baker ... adr voice casting (uncredited)
Liz Bichard ... casting assistant (uncredited)
Andrew Casey ... extras casting (uncredited)
Ruth Earley ... extras casting (uncredited)
Sally King ... child crowd casting (uncredited)
George Moss ... extras casting director (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Sheara Abrahams ... assistant costume designer
Alice Buckingham ... principal costume standby
Clementine Charity ... assistant costume designer
Marco de Magalhães ... wardrobe master
Carlos Fontanarrosa ... costume assistant
Emma Heath ... costume assistant
Mary Judge ... costume maker
Ekaterina Kreinin ... costume maker
Zimer Longhin ... costume tailor
Marco Scotti ... costume supervisor
Oliver Southall ... costume standby
Emily Thomson ... principal costume standby
Lucille Acevedo-Jones ... costume assistant (uncredited)
Laura Bailey ... costume assistant (uncredited)
Loulou Bontemps ... costume assistant (uncredited)
Joel Christopher ... wardrobe assistant (uncredited)
Geneva Corlett ... junior costume assistant (uncredited)
Janine Cunliffe ... costume assistant (uncredited)
Rebecca Gillies-Baker ... textile artist (uncredited)
Andrea Illiano ... costume assistant (uncredited)
Michael Jonson ... costume assistant (uncredited)
Ella Kennaway ... junior costume assistant (uncredited)
Tracy McGregor ... costume assistant (uncredited)
Tim Perkins ... costume maker (uncredited)
Kimberley Phillips ... set costumer: daily (uncredited)
Tessa Phillips ... costumer (uncredited)
Eva Roelfs ... costume assistant (uncredited)
Marie Ross ... costume assistant (uncredited)
Lisa Shanley ... costume assistant (uncredited)
Celia Yau ... costume buyer (uncredited)

Location Management

Edit
Adrian Hubbard ... location manager
Chris Johnston ... location manager
Pat Karam ... supervising location manager
Andrew Ryland ... location manager
Mark Walledge ... location manager
Ben White ... location scout

Music Department

Edit
Thomas Bowes ... orchestra leader
Carter Burwell ... conductor / orchestrator
Mitchell Dalton ... musician: guitars (as Mitch Dalton)
Kirsten Errington ... music supervisor (as Kirsten Lane)
Michael Farrow ... recording engineer
Liz Gallacher ... music consultant
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Dave Hartley ... musician: Rhodes piano (as David Hartley) / musician: piano (as David Hartley)
Lewis Jones ... score recordist
Dean Parker ... assistant to composer
John Parricelli ... musician: guitars
Andy Pask ... musician: bass guitar / musician: double bass
Tom Rees-Roberts ... musician: solo trumpet
Adam Milo Smalley ... music editor
Jill Streater ... music preparation
Ian Thomas ... musician: drum kit
Rachel Bolt ... viola (uncredited)
Matt Jones ... score assistant engineer (uncredited)
Grayson Sanders ... trailer music (uncredited)

Transportation Department

Edit
Bradley Barnard ... driver: facilities
Danny Brown ... facilities captain
Julian Chapman ... transportation coordinator
Russell Ferris ... vehicle technician
Lynford Flye ... vehicle technician
Del Foster ... driver: facilities
Ram Gounder ... unit driver
Erol Halil ... unit driver
John Hall ... unit driver
Andy Hassall ... driver: camera truck
Greg Howard ... driver: facilities
Pat McCay ... driver: grip truck
Paul Person ... unit driver
Thomas Prothero ... driver: props standby truck
Gary Weekes ... action vehicle coordinator
Ian Williams ... driver: generator truck
George Kapetanios ... unit driver (uncredited)
David Lewis ... transport supplier (uncredited)
Jason Stedmon ... unit driver (uncredited)

Other crew

Edit
Jenny Borgars ... head of production: Studiocanal, UK
Sandra Butterworth ... dialect coach
Lindy Chambers ... production secretary
Kerryn Clements ... production assistant
Daniel Cox ... floor runner
Rupert Cresswell ... title designer
Ray Cummings ... security
Mabel Currie ... second chef
Jon Duncan ... financial controller
Timothy Easthill ... financial controller: Working Title Films (as Tim Easthill)
Jayne Ellis ... unit publicist
Victoria Endacott ... assistant: Tim Bevan, Working Title Films
Olivia Fitzroy ... base runner
Hollie Foster ... production coordinator
Catherine Francis ... second assistant accountant
Beatrice Gibson ... legal advisor business and legal affairs: Working Title Films
Adam Goodall ... armourer
Vicky Grayson ... unit publicist
Thomas Harris ... production assistant
Martin Heberden ... additional clearances
Natalie Hicks ... assistant: Tom Hardy
Mick Hurrell ... health and safety advisor
Nick Jeffries ... armourer
Suraya Jina ... accounts trainee: production guild
Evelien Kortum ... trainee script supervisor
Clyde Lane ... head chef
John Lane ... caterer: manager
Kate Lee ... unit publicist
Sandrine Legrand Dealbera ... head of physical production: Studiocanal
Ben Maloney ... security: head of department
John Maloney ... security: head of department
Michael Mann ... assistant production coordinator
Abigail Manson ... production assistant
Gavin Cosmo Mehrtens ... assistant to producers (as Gavin Mehrtens)
Cassie Metcalf-Slovo ... production coordinator: Working Title Films
Sinitta Monero ... production assistant: dailies
Dave Morley ... unit medic
Angela Morrison ... chief operating officer: Working Title Films
Paul Murphy ... first assistant accountant
Bryony Neylan-Francis ... production assistant
Suzanne Noble ... head of publicity and corporate communications: Studiocanal, UK
Kevin O'Shea ... insurance
Dan Osborne ... supervising armourer
Malcolm Pearce ... health and safety officer
Danny Perkins ... chief executive officer: Studiocanal, UK
Georgia Pownall ... assistant: Eric Fellner, Working Title Films
Sarah-Jane Robinson ... production executive: Working Title Films
Elspeth Rodgers ... stand-in: Miss Browning
Vanessa Saundi ... head of business and legal affairs: Studiocanal
Jack Scarisbrick ... floor runner
Sheeraz Shah ... head of business and legal affairs: Working Title Films
Jack Sidey ... production supervisor: Working Title Films
Cassandra Sigsgaard ... clearances & product placement
Jessica Emily Smith ... assistant accountant (as Jessica Smith)
Robb Smith ... chief operating officer: Studiocanal, UK
Jose Sosa ... accounts clerk
Hugh Spearing ... head of marketing: Studiocanal
Harriet Spencer ... development executive: Working Title Films
Mandy Weekes ... logistics manager
James Weston ... armoury engineer
Marcus White ... stand-in: Mr. Hardy
Beverly Winston ... script supervisor
Michelle Wright ... executive in charge of production: Working Title Films
Greg Zalewski ... caterer: tea boy
Litza Bixler ... choreographer (uncredited)
Maria Ana D. Dias ... production assistant: dailies (uncredited)
Wayne Docksey ... animal consultant (uncredited)
Gail Gostick ... crowd production assistant: dailies (uncredited)
Harry Greaves ... floor runner: dailies (uncredited)
Chris Groundsell ... body double (uncredited)
Jonny Hodgetts ... runner: nvizible - dailies (uncredited)
Dolly Jagdeo ... security (uncredited)
Tom Ludlam ... floor runner: dailies (uncredited)
Chris Lynch ... lock-off pa (uncredited)
Garry Marriott ... second unit medic (uncredited)
Mandy Montanez ... assistant choreographer (uncredited)
Adam Reeser ... photo double: Tom Hardy (uncredited)
Shane Roberts ... safety diver (uncredited)
Elspeth Rodgers ... utility stand-in (uncredited)
Siggy Stone ... crowd production assistant: dailies (uncredited)
Tilly Wilding Coulson ... development assistant (uncredited)
Adrian Wilkinson ... construction medic (uncredited)
Becky Wright ... adr voice group (uncredited)

Thanks

Edit
Justin Bennett ... thanks
Andy Cooper ... thanks
Woody Curtis Brown ... thanks: on behalf of the estate of Winston S. Churchill
Daisy McGuigan ... thanks
Stacy O'Brien ... thanks
Tom O'Donoghue ... thanks
Buddy Patrick ... very special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

The true story of London's most notorious gangsters, twins Reggie and Ronnie Kray. As the brothers rise through the criminal underworld, Ronnie advances the family business with violence and intimidation while Reggie struggles to go legitimate for local girl Frances Shea. In and out of prison, Ronnie's unpredictable tendencies and the slow disintegration of Reggie's marriage threaten to bring the brothers' empire tumbling to the ground.

Plot Keywords
Taglines Love, fight, live, rule like a legend. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Lendas do Crime (Brazil)
  • Leyenda: La profesión de la violencia (Colombia)
  • Δίδυμοι θρύλοι (Greece)
  • Leyenda: La profesión de la violencia (Mexico)
  • Leyenda: La profesión de la violencia (Chile)
  • See more »
Runtime
  • 132 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $30,000,000 (estimated)

Did You Know?

Edit
Trivia The film became the highest-grossing 18-rated British film of all time in the U.K., surpassing Trainspotting (1996). See more »
Goofs The scene showing Ronnie and Reggie being acquitted in court ends with the judge banging his gavel. British judges have never used gavels. See more »
Movie Connections Featured in Who Framed Roger Rabbit? (2015). See more »
Soundtracks Tea for Two See more »
Crazy Credits "This motion picture used sustainability strategies to reduce its carbon emissions and environmental impact." See more »
Quotes Ronald Kray: [on his sexuality] I'm a giver... not a receiver... I am NOT a FAGGOT
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed