Edit
Red Dog: True Blue (2016) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Kriv Stenders

Writing Credits  

Daniel Taplitz ... (screenplay by)

Cast (in credits order)  

Jason Isaacs ... Michael Carter
Levi Miller ... Mick
Bryan Brown ... Grandpa
Hanna Mangan Lawrence ... Betty Marble
Thomas Cocquerel ... Bill Stemple
John Jarratt ... Lang Hancock
Justine Clarke ... Diane Carter
Zen McGrath ... Theo Carter
Winta McGrath ... Nicholas Carter
Steve Le Marquand ... Little John
Syd Brisbane ... Big John
Kee Chan ... Jimmy Umbrella
Kelton Pell Kelton Pell ... Durack
Calen Tassone ... Taylor Pete
Phoenix Phoenix ... Blue Dog
Josie Alec Josie Alec ... Abby
Igor Sas Igor Sas ... Dr. Samuel
Jon Doust Jon Doust ... McLeod
Caitlin Berestford-Ord Caitlin Berestford-Ord ... Catherine
Adam McDowell ... Cinema Goer (uncredited)
Rest of cast listed alphabetically:
Mia Challis ... Psychiatric Nurse
Kirsten Corunna ... Cinema Goer
Koko Koko ... Red dog (archive footage)
Josh Philpott Josh Philpott ... The Blue Dog Band
Angus Smith Angus Smith ... The Blue Dog Band
Kendall Smith Kendall Smith ... The Blue Dog Band
Jaeden True Jaeden True ... The Blue Dog Band
Kelsie Anderson Kelsie Anderson ... Cinema Patron (uncredited)
Chloe Brown ... Mourner (uncredited)
Troy Coward Troy Coward ... Office Employee (uncredited)
Korum Ellis ... Cinema goer (uncredited)
James Ford James Ford ... (uncredited)
Benjamin Hall ... Office Employee (uncredited)
Alla Hand ... Gilliam Shaw (uncredited)
Brendan Johansen Brendan Johansen ... Office Employee (uncredited)
Neil MacKinnon Neil MacKinnon ... Mourner (uncredited)
Jesse McGinn ... Office Employee (uncredited)
Maggie Meyer ... Mourner (uncredited)
Adam T Perkins ... Pallbearer (uncredited)
Anna Philp ... Cinema Patron (uncredited)
Dan Rooney Dan Rooney ... Cinema Parton (uncredited)
Amy Wells Amy Wells ... Hippy (uncredited)

Produced by 

Di Bain ... executive producer
Jill Bilcock ... co-producer
Graham Burke ... executive producer
Carol Hughes ... line producer
Mark Kraus ... co-producer
Bryce Menzies ... producer
Greg Parker ... executive producer
Joel Pearlman ... executive producer
John Poynton ... executive producer
Daniel Taplitz ... executive producer
Colin Vaines ... executive producer
Marc van Buuren ... executive producer
Chris Veerhuis ... co-producer
Nelson Woss ... producer

Music by 

Cezary Skubiszewski

Cinematography by 

Geoffrey Hall

Film Editing by 

Rodrigo Balart
Jill Bilcock

Casting By 

Christine King

Production Design by 

Sam Hobbs

Art Direction by 

Emma Fletcher

Set Decoration by 

Christine Lynch

Costume Design by 

Anna Borghesi

Makeup Department 

Kate Anderson ... makeup and hair assistant
Hayley Atherton ... makeup artist
Melissa Chew ... additional makeup
Paula Jane Hamilton ... makeup and hair supervisor
Sue Morrice ... additional hairdresser

Production Management 

Kim Bostock ... assistant unit manager
Mike Montague ... unit manager
Anna Steel ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Claire Blake ... second assistant director
Ernie Clark ... second unit director
Jay Corry ... third assistant director
Stuart Morrice ... second unit assistant director
Charles Rotherham ... first assistant director

Art Department 

Darrell Beck ... buyer/dresser
Steve Browne ... storyboard artist
Steven Carroll ... sculptor (as Steve Carroll)
Sarah Davies ... art department coordinator
Mark Dixon ... head scenic
Sophie Durham ... props master
Paul Fimister ... scenic
Jake Inglis ... assistant standby props
Lea Klein ... buyer/dresser
Rainer Kosok ... carpenter / stand-by props
Timothy Leaning ... scenic (as Tim Leaning)
Steve Leslie ... construction foreman (as Steven Leslie)
Alexander Locke ... graphic artist (as Alex Locke)
Ross Murdoch ... construction manager
David Norton-Woad ... carpenter (as Dave Norton Woad)
Dennon Pike ... carpenter
Kim Potter ... carpenter (as Kimmy Potter)
Rose Potter ... construction runner
Matthew Rainey ... construction coordinator: OH&S
Ruby Smedley ... scenic
Kit Sparrow ... art department assistant
Ashley Spratt ... art department intern
Ashley Spratt ... art department intern
Jess Tran ... draftsperson
Jai Turnor ... art assistant

Sound Department 

Martin Bayley ... technical support
Marco Augusto Comba ... re-recording mixer
Adam Connelly ... foley artist
Greg Crawford ... adr mixer
Helen Field ... sound post producer
Alex Francis ... foley
Chris Goodes ... re-recording mixer
Justin Harris ... technical support
James Harvey ... sound effects editor
Claire Healy ... boom operator
Trevor Hope ... sound recordist
Liesl Pieterse ... adr recordist / dialogue editor
Robbie Stevenson ... sound assistant
Mario Vaccaro ... foley
Andy Wright ... adr recordist

Special Effects by 

Garry Martin ... special effects senior technician: OH&S
Tim O'Brien ... special effects senior technician
Peter Stubbs ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Grant Adam ... head of pipeline: Iloura
Lindsay Adams ... compositing supervisor: Iloura
Steve Barnes ... clean up/rotoscope artist: Iloura
Jason Billington ... lead compositor: Iloura
Magdalena Bisogni ... resource manager: Iloura
Simon Bronson ... senior designer: titles
Paul Buckley ... effects supervisor: Iloura
Brad Davenport ... data wrangler: Iloura
Julian Dimsey ... visual effects supervisor: Iloura
Laura Dubsky ... compositor: Iloura
Brad Dunn ... clean up/rotoscope artist: Iloura
Chris Dwyer ... data manager: Iloura
Julia Egerton ... compositor: Iloura
Alan Fairlie ... compositor td: Iloura
Caithlin Ferrier ... compositor: Iloura
Dom Francis ... matchmover: Iloura
Himanshu Gandhi ... effects artist: Iloura
Jason Gilholme ... senior pipeline technical director: Iloura
Julian Gregory ... matchmover: Iloura
David Jaffe ... production assistant: Iloura
Nathan Jennings ... matchmover: Iloura
Samuel Jensen ... modeling supervisor: Iloura
Adam Jones ... head of it: Iloura
Morgan Jones ... lead compositing supervisor: Iloura
Alan S.L. Lam ... matte painter: Iloura
Jarett Lee ... clean up/rotoscope artist: Iloura
Rui Li ... visual effects compositor
Jane Lovell ... operations manager: Iloura
Jeannette Maher-Manifold ... general manager: Iloura (as Jeannette Manifold)
Ineke Majoor ... visual effects executive producer: Iloura
Timothy Eustace Major ... matchmover: Iloura
Finley McNeilage ... clean up/rotoscope artist: Iloura
Adrian Moyes ... matchmover: Iloura
Payankulath Nandakumar ... compositor: Iloura
Rodney O'Sullivan ... systems engineer: Iloura
David Orman ... i/o operator: Iloura
Noah Pascuzzi ... compositor: Iloura
Margaret Phillips ... administration mananger: Iloura
Sasmit Ranadive ... effects artist: Iloura
James Robison ... senior pipeline technical director: Iloura
Brad Roddy ... compositor: Iloura
Simon Rosenthal ... head of visual effects: Iloura
Simon Ross ... effects artist: Iloura
Remus San Diego ... clean up/rotoscope artist: Iloura
Jon Stanley ... senior systems administrator: Iloura
Caleb Thompson ... compositor: Iloura
Ryan Trippensee ... compositor: Iloura (as Ryan 'Trip' Trippensee)
Savva Tsekmes ... designer: titles
Rebecca Vujanovic ... visual effects coordinator: Iloura
Adrian Watkins ... matchmove supervisor: Iloura
Alexander Whyte ... effects artist: Iloura
Tom Wild ... head of production: Iloura
Pip Wright ... production manager: Iloura

Stunts 

Sam Armstrong ... bicycle double: Mick
Zev Eleftheriou ... stunt coordinator
Guy Paris ... hand double: Grandpa banjo
Martin Randall ... hand double: Hancock banjo
Brock Wilkinson ... bicycle double: Mick

Camera and Electrical Department 

Luke Annells ... drone pilot: XM2 (as Luke Annelis)
Craig Beatson ... additional electrics
Arthur Bienkowski ... second assistant a camera
Dion Borrett ... additional electrics
Chris Braga ... second unit data wrangler
Colin Chapman ... grip assistant
Ernie Clark ... second unit director of photography
Rebecca Crowe ... second unit first assistant camera
David Darcy ... photographer: animal stills
Karina Davies ... second unit second assistant camera
Olivia Dhimitri ... video split operator
Paolo Feliciano ... grip assistant
Pete Gleeson ... additional electrics (as Peter Gleeson)
Taufan Hasney ... electrician
Joe Henderson ... additional electrics
Ben Hunt ... data wrangler
Greg Knight ... additional camera operator
Clint Lawrence ... best boy grip
Keith Martin ... electrics assistant
Michael McDermott ... additional camera operator (as Mick McDermott)
Stephen Oh ... aerial camera operator: XM2
Melissa Ozich ... additional first assisstant camera
David Dare Parker ... stills photographer
Quentin Peel ... drone technician: XM2
Perry Sandow ... gaffer
Daniel Spriggs ... best boy (as Dan Spriggs)
Gregory Stirling ... key grip (as Greg Stirling)
Nigel Tomkinson ... first assistant a camera
Justin Van Zyl ... second unit grip

Casting Department 

Teagan Brown ... extras casting karratha
Laura Harris ... extras casting indigenous karratha
Amanda Mitchell ... casting associate
Megan Riley ... extras casting coordinator perth

Costume and Wardrobe Department 

Lien See Leong ... additional costume
Alissa Luxford ... standby costume
Susi Rigg ... milliner
Colleen Sutherland ... art finisher assistant
Lauren Widdicombe ... costume co-ordinator / costume standby assistant
Jill Yates ... costume assistant

Editorial Department 

Catherine Armstrong ... digital intermediate producer
Hayley Miro Browne ... assistant editor (as Hayley Miro)
Jonathan Burton ... HD mastering
Mandy Jacobs ... assistant editor
Dee McClelland ... colourist
Ross Mitchell ... conform / digital intermediate producer
Tim Morton ... data management
Carly Turner ... assistant editor

Location Management 

Tim Barretto ... location assistant
Tim Burns ... assistant location manager perth
Gabrielle Cole ... assistant location coordinator
Ben Davis ... karratha station management (as Ben 'Skippy' Davis)
Brett Dowson ... location coordinator
Rebecca Dray ... karratha station management
Donalee Heseltine ... karratha station management
Ion Heseltine ... karratha station management
Chris Veerhuis ... location manager

Music Department 

Allan Eaton ... orchestral music recordist
John Gray ... banjo
Robin Gray ... recording engineer
Kim Green ... music supervisor
Steven Hadley ... bass
Brett Kelly ... orchestra director
Peter Marin ... drums & percussion
Daryl McKenzie ... conductor / orchestration
Shane O'Mara ... guitar
The Impossible Orchestra ... music performed by
Christian Scallan ... mixing engineer
Cezary Skubiszewski ... music: composed, arranged and produced by / piano: and harmonica
Jan Skubiszewski ... guitar / recording engineer
Nelson Woss ... music supervisor

Transportation Department 

Paul Balinski ... driver: bump
Dan Wood ... action vehicles coordinator

Other crew 

Maggie Ashley ... assistant animal trainer
Paul Balinski ... security
Jennifer Beale ... on-set nurse
Tansie Bennetts ... production runner
Snowy Bostock ... security: Karratha unit
Nick Britton ... additional unit assistant
Allan Brown ... unit assistant
Anni Browning ... completion bond: Film Finances
Craig Bullen ... additional dog trainer / horse trainer: Animals All Around
Zelie Bullen ... head dog trainer / horse trainer: Animals All Around
Natalie Burley ... dog colourist
Lee Burns ... additional unit assistant
Dijana Cahill ... payroll accountant
Cody Cameron-Brown ... security
Doug Carmody ... pilot: Bell 47
Patrick Churnside ... indigenous liaison: cultural (as Patrick Churnisde)
Eamon Clifford ... caterer: Diablo's Oven/Perth
Mick Corrigan ... bike trainer
Georgeia De Araugo ... e&o insurance: HW Wood Australia Pty Ltd [au]
Kelsey Douglas ... assistant: to Nelson Woss
Clement Dunn ... legals: Marshalls & Dent
John Fairhead ... safety supervisor
Rebecca Faulkner ... pre production: dog training
Hayden Fortescue ... production secretary
Joshua Gilbert ... first assistant accountant
Veda Gujadhur ... tutor: Perth
Timothy Hadwen ... production company intern
Melissa Hayward ... script supervisor
Clinton Hector ... snake wrangler
James Henry ... safety: Rio Tinto
Horse Hudson ... additional dog trainer / production associate
Jason Hura ... pre production: dog training
Luke Hura ... pre production: dog training
Kylie Joiner ... legals: Marshalls & Dent (as Kylie Giam)
Jonny Kennerley ... production coordinator
Mark Kraus ... production accountant
Maziar Lahooti ... directors attachment
Fern Laurie ... animal department assistant
Joe LoSurdo ... insurance: Sura Pty Ltd
Bryce Menzies ... legals: Marshalls & Dent
Ben Muller ... production runner
Gail Neylan ... pilot: Cessna
Fiona Nix ... unit publicist
Anna Ogilby ... production company intern
Alice Oppedisano ... payroll assistant
Jess Parker ... additional unit assistant
Jordon Prince-Wright ... production assistant
Henry Richards ... additional unit assistant
Mark Rodgers ... epk
Cat Samarco ... tutor: Karratha
Kate Separovich ... travel coordinator
Kelly Shawcross ... unit assistant
Steve Teune ... production runner
John Tout ... catering assistant: Karratha (as John 'JT' Tout)
Tarlee Turpin ... additional: dog assistant
Catherine Vann ... production company intern
Clinton Walker ... indigenous liaison: cultural
Kiran Wilson ... additional unit assistant
Ben Wright ... assistant: to Nelson Woss

Thanks 

Ian Booth ... the producers would like to thank: ScreenWest
Jason Brennan ... sincere thanks: Rio Tinto
Inge Burke ... the producers would like to thank: Roadshow Distribution
Sally Caplan ... the producers would like to thank: Screen Australia
Sean Clarke ... the producers would like to thank: Raw Hire
Peter Coleman ... sincere thanks: Woodside
Sue Edwards ... the producers would like to thank: Film Victoria
Jo Ferrie ... sincere thanks: Woodside
Neta Gill ... the producers would like to thank: ScreenWest
Andrew Harding ... sincere thanks: Rio Tinto
Richard Harris ... the producers would like to thank: Screen Australia
Ryan Hodgson ... the producers would like to thank: ScreenWest
Philip Kennedy ... the producers would like to thank: Roadshow Distribution
Paul Mackenzie ... the producers would like to thank: Roadshow Distribution
Roger Martin ... sincere thanks: Woodside
Graeme Mason ... the producers would like to thank: Screen Australia
Seph McKenna ... the producers would like to thank: Roadshow Distribution
Andy Munro ... sincere thanks: Rio Tinto
Phil Oneile ... the producers would like to thank: Roadshow Distribution
Tim Phillips ... the producers would like to thank: Screen Australia
Brett Rosengarten ... the producers would like to thank: Roadshow Distribution
John Sintras ... the producers would like to thank: Starcom
Adam Smith ... the producers would like to thank: ScreenWest
Jenni Tosi ... the producers would like to thank: Film Victoria
Sam Walsh ... sincere thanks: Rio Tinto

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed