Edit
Black Widow (2020) Poster

(2020)

Full Cast & Crew

Directed by 

Cate Shortland

Writing Credits  

Jac Schaeffer ... (story by) and
Ned Benson ... (story by)
 
Eric Pearson ... (screenplay by)
 
Stan Lee ... (based on the Marvel comics by) and
Don Heck ... (based on the Marvel comics by) and
Don Rico ... (based on the Marvel comics by)

Cast  

Florence Pugh ... Yelena Belova
Scarlett Johansson ... Natasha Romanoff / Black Widow
Robert Downey Jr. ... Tony Stark (rumored)
Rachel Weisz ... Melina Vostokoff
David Harbour ... Alexei Shostakov / Red Guardian
O-T Fagbenle ... Mason
William Hurt ... Thaddeus Ross
Ray Winstone
Michelle Lee
Olivier Richters ... Muscular Gulag Inmate
Nanna Blondell
Ahmed Bakare ... Prisoner
Yolanda Lynes
Shaina West
John Wolfe ... Guard
Joakim Skarli ... Russian Soldier
Jade Ma
Simona Zivkovska
Daniel Joseph Woolf ... Gulag Inmate #120
Andrew Byron ... Gulag Cookie Guard
Obie Matthew ... Gulag Riot Guard
Georgia Curtis
Rob Horrocks ... Polish Soldier 2
Ty Hurley Ty Hurley ... Prison Riot Guard
Paul O'Kelly ... Riot Guard
Stephen Samson ... KGB
Dale Liner ... SWAT Team leader
Liran Nathan
Edward L. Oliver ... SWAT Team Lead
David Turner ... SWAT Team
Wong Charlie Wong Charlie ... Prisoner
Roman Green ... Gulag Arm Wrestling Inmate #169
Martin Razpopov ... Tattoo Gulag Inmate
Marcel Dorian ... Hungarian Driver
Liani Samuel Liani Samuel ... Anya
Gavin Lee Lewis ... Prisoner
Tabby Bond
Adam Prickett ... Russian Prisoner
Shane Askam ... Gulag Riot Guard
Luigi Boccanfuso Luigi Boccanfuso ... Gulag prisoner
Yasmin Riley Yasmin Riley
Omar Alboukharey ... Flamboyant Prisoner (uncredited)
Tyrone Kearns Tyrone Kearns ... Prisoner (uncredited)
Tony McCarthy ... Prisoner (uncredited)
Oliver Simms ... Super Soldier (uncredited)

Produced by 

Zakaria Alaoui ... line producer: Morocco
Victoria Alonso ... executive producer
Mitchell Bell ... co-producer
Per Henry Borch ... line producer: Norway
Louis D'Esposito ... executive producer
Kevin Feige ... producer
Nigel Gostelow ... executive producer
Scarlett Johansson ... executive producer
Brad Winderbaum ... executive producer

Music by 

Alexandre Desplat

Cinematography by 

Gabriel Beristain

Casting By 

Badr Balafrej
Victoria Beattie
Fouad Chaairi
Leo Davis
Sarah Finn
Redouane Meftah

Production Design by 

Charles Wood

Art Direction by 

Jim Barr
Thomas Brown ... supervising art director
Oliver Carroll
Jann K. Engel ... (additional photography)
Chris 'Flimsy' Howes
John Snow
Mike Stallion

Set Decoration by 

John Bush
Jess Royal ... (Georgia)

Costume Design by 

Jany Temime

Makeup Department 

Kat Ali ... makeup artist
Liz Bradbear ... makeup artist
Nancy Cummings ... makeup artist
Hayat Ouled Dahhou ... makeup artist
Salima Oulad Dahhou ... makeup artist
Chloe Dixon ... crowd hair and makeup
Jenna Roseanne Drew ... Makeup artist
Natalie Fox ... junior crowd hair and makeup daily
Marzenna Fus-Mickiewicz ... makeup artist
Anna Haigh ... Lead Tattoo Illustrator
Chris Lyons ... special effects teeth
Daniele Nastasi ... hair stylist / makeup artist
Andrea Prieto ... junior hair & makeup artist: crowd daily
Adrian Rigby ... crowd make up artist
Don Rutherford ... makeup artist
Mary Samele ... work experience
Brooke Lee Smith ... makeup artist
Shelley Anne Stace ... hair and makeup trainee: daily
Robert Wilson ... hair stylist
Clare Eastham ... crowd hair and makeup: work experience (uncredited)
Alex Holmes ... daily crowd hair & makeup trainee (uncredited)
Rebecca Wheeler ... crowd room make up trainee (uncredited)

Production Management 

Daniel Dallos ... unit manager main & 2nd unit: hungary
Fady Hadid ... post-production supervisor
Mark Harris ... post-production supervisor
Pamela Joyce ... 2nd Unit Production Manager
Krisztian Kertai ... production manager
Khalil Lougmani ... production manager
Susan Parker ... production manager: Budapest & Morocco
Michelle Wraight ... production supervisor
David Zealey ... production supervisor
Tor Arne Øvrebø ... unit production manager: Norway

Second Unit Director or Assistant Director 

Mohamed Abaach ... third assistant director: Morocco
Gergely Apjok ... third assistant director: 2nd unit Hungary
Philip Banks ... Key 2nd Assistant Director: VFX Plate Unit
Kevin Breen ... second assistant director: second unit
Glen Carroll ... crowd third assistant director
Inam Choudhury ... production assistant
Jamie Christopher ... first assistant director
Mark Cockren ... second second assistant director
Simon Downes ... key 2nd assistant director: second unit
Oumaima Elachqar ... key set pa: Morocco
Intissar Es-Semlali ... cast pa: Morocco
James Excell ... crowd third assistant director: dailies
Yann Mari Faget ... second assistant director: Morocco
Brian Avery Galligan ... first assistant director: additional photography
Josh Goodman ... third assistant director budapest
Mate Gyorgy ... Set PA: 2nd Unit Hungary
Jeff Habberstad ... second unit director
Sallie Hard ... Key Second Assistant Director
Ahmed Hatimi ... first assistant director: Morocco
Gabor 'Hege' Hegedus ... Set PA: Hungary
András Hárskúti ... third assistant director: 2nd unit Hungary
Jason Inman ... first assistant director: VFX Plate Unit
Mark Johnstone ... Crowd 2nd Assistant Director
Gerda Kollet ... Set PA: 2nd Unit Hungary
Madeleine Kviljo ... Cast PA: Norway
Eban Lewis ... assistant director trainee: main unit
Emese Matuz ... floor second assistant director 2nd unit
Laura Moloney ... third assistant director: descent unit
Stephen W. Moore ... first assistant director: 2nd Unit Atlanta
Hamza Nesrate ... third assistant director: Morocco
Maddie Phillips ... set PA: 2nd unit
Isabel Phillips-Burton ... trainee assistant director
Darrin Prescott ... second unit director
Jason Rickwood ... Second Assistant Director: Action Vehicles
Azzedine Riyad ... third assistant director: Morocco
Kenza Salaheddine ... cast pa: Morocco
Callum Sampson ... Crowd 3rd Assistant Director
Brittany Smith ... third assistant director 2nd unit
Maria Stamatakos ... base pa 2nd unit
Ferenc Iván Szabó ... assistant director
Roxana Szarisz ... floor second assistant director: Hungary
Szody Szilard ... Set PA: 2nd Unit Hungary
Erzsébet Szloboda ... Set PA: 2nd Unit Hungary
Ferenc Tóth ... assistant director
Tom Westgate ... crowd third assistant director
Cody Williams ... Second Assistant Director: Atlanta
Marvin Williams ... first assistant director 2nd unit

Art Department 

Abdellah Achir ... assistant art director
Charlotte Anthony ... draughtsman
Denise Ball ... 3D Modeller
Clare Baybutt ... painter
Enci Bognar ... graphic artist: Budapest
Alex Boswell ... supervising props 2nd unit
Tracy Breyfogle ... set dec coordinator: Atlanta
Aleksi Briclot ... Concept Artist
Matthew Broderick ... supervising stand by prop
Martin Brown ... standby stagehand dailies
Jemma Buckley ... set dec assistant
Lizzie Bush ... Petty Cash Buyer
Ashley Bussell ... buyer
Heather Carby ... junior prop maker
Jason Chalmers ... senior prop modeller
Gary Chandler ... key on-set dresser
Bob Cheshire ... concept artist
Tammie Childress ... food stylist
Jeff Clarke ... Dressing Props
Matthew Czarnowsky ... assistant property master / property master atlanta: second unit
Lauren Debeuckelaere ... art department: work experience
Julia Dehoff ... assistant art director
Darrin Denlinger ... animatics artist / storyboard artist
Colin Ellis ... chargehand dressing prop
Sam Farr ... set dresser
Barry Gibbs ... property master
Fred Gibbs ... stand by prop
Hayley Gibbs ... prop coordinator
Sarah Ginn ... assistant art director / stand-by art director: second unit
Ethan Goodwin ... buyer: additional photography
Matt Hancock ... set dresser
Rupert Hancock ... set dresser
Todd Harris ... storyboard artist
Amy Herring ... art department assistant
Sam Herschell ... set dresser
Cheyenne Hughes ... art department assistant
Austin Huntley ... art department assistant
Tara Ilsley ... assistant art director
Clive Ingleton ... decor and lettering artist
Sarah Iovino ... art department coordinator
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist
Peter James ... on set art director
Charles Jellis ... set dresser
William Craig Johnson ... On Set Dresser: Craig Johnson, Georgia
Thomas Jones ... supervising props mouldmaker
Gyöngyvér Kabai ... graphic artist: Budapest
Oroszlány Kata ... assistant art director: Budapest
Gemma Kingsley ... graphic designer
Jamie Knight ... prop modeller
Helen Koutas ... graphic designer
Thomas Andrew Lawson ... graphic artist: Atlanta
Gary Martin ... prop store man
Blake Maslin ... head greensman
Catherine A. McCabe ... Art Department Coordinator: additional photography
Alasdair McKay ... lead modeller
Rob Mear ... supervising modeller
Christopher James Miller ... stand-by props: second unit
LeShae Ann Nash ... Assistant Property Master: Atlanta
Lizzie Osborne ... draughtsman
Damian Paesano ... set dresser
Andy Park ... visual development supervisor
Tom Pataki ... assistant art director: Budapest
Freddie Paterson ... props trainee
Nathan Payne ... set dresser
Steve Payne ... chargehand dressing prop
Jennie Poundall ... props
Andrew Proctor ... assistant art director
Amin Rharda ... assistant set decorator: Morocco
Daniel Rutter ... cad modeller
Gary Ryan ... props paint supervisor
Ole-André Rønneberg ... on set dresser
Jo Sansom ... draughtsman
Tonja Schurmann ... assistant set decorator
Jamie Seymour ... props
Patrick Sheridan ... trainee prop
Hunter Simms ... Lead Greens-Atlanta
Marisa Stelly ... art department assistant: additional photography
Mark Stevenson-Ellis ... assistant buyer
Silvia Stroppa ... junior draughtsperson
Sara Taddei ... draughtsperson
Pete Thompson ... concept artist
Julia Tonetti ... draughtsperson
Chris Tooth ... graphic designer
Barney Ward ... chargehand dressing prop
Ivan Weightman ... concept artist
Candice White ... draughtsperson
William Wright ... playback technician: Compuhire
Elliott Viles ... props (uncredited)

Sound Department 

Brahim Ait Belkas ... boom operator: second unit
Tyler Blythe ... sound utility: Atlanta
Ayesha Breithaupt ... Sound Trainee
Kevin Cerchiai ... boom operator: Atlanta
Blake Collins ... foley mixer
Sam Cousins ... sound assistant: Budapest
Matt Derber ... additional sound utility-Atlanta
Mark DeSimone ... adr mixer
Chris Diebold ... sound effects editor / temp re-recording mixer
Shaun Farley ... Foley Editor
Jordan Feemster ... 2nd assistant sound
Steve Finn ... 2nd unit sound mixer
Christopher Flick ... foley editor
Nia Hansen ... sound designer
Lora Hirschberg ... re-recording mixer
Luke Hollingworth ... boom operator: descent unit
Daniel Laurie ... supervising sound editor
Colt Logan ... additional boom operator
Shannon Mills ... supervising sound editor
Milos Momcilovic ... first assistant sound: second unit
Chris Munro ... sound mixer
Barry O'Sullivan ... production sound mixer: descent unit
Juan Peralta ... re-recording mixer
Márton Péntek ... second assistant sound: 2nd unit Hungary
Shannon Mills ... sound designer (uncredited)

Special Effects by 

György Albitz ... special effects senior workshop technician
Matthew G. Armstrong ... senior technician
Csaba Bagossy ... special effects workshop technician
Tom Bailey ... Senior Special Effects Technician
Adam Banks ... special effects technician
Will Bazeley ... special effects technician
Daniel Bentley ... special effects technician
Scott Bryan ... special effects rigger
Max Burslem ... special effects technician
Ben Claassen ... special effects assistant
Hollie Clancy ... special effects assistant
Sean Clarke ... special effects technician
Kyle Conder ... trainee
Chloe Corbould ... special effects buyer assistant
Chris Corbould ... special effects floor supervisor
Ian Corbould ... special effects floor supervisor
Paul Corbould ... special effects supervisor
Sophie Corbould ... special effects buyer
Luke Corbyn ... senior snow effects technician
James Crockett ... special effects engineer
Christopher A. Dalton ... special effects technician & safety advisor
Matthew Duggan ... special effects assistant
Tony Edwards ... workshop supervisor
Jody Eltham ... special effects senior
Callum Gordon ... trainee
James K. Green ... trainee
Louis Guyon ... special effects trainee
Jodie Jackman ... special effects coordinator
Jason Leinster ... senior design engineer
Jack Lennie ... senior design engineer
Billy Mackenzie ... Special Effects Engineer
Ian Richard Marshall ... senior special effects technician
Lui Matthews ... assistant technician
Noah Meddings ... sfx senior technician
Neil Murray ... special effects wire supervisor
Péter Máté ... special effects buyer
Martin Neill ... lead senior technician
Jonathan Oram ... special effects technician
Norbert Orosz ... senior pyrotechnician
Simon Paraskevas ... special effects engineer
Melvyn Pearson ... senior technician
Charlie Pedersen ... special effects technician
Chris Peters ... Special effects engineer
László Pintér ... senior pyrotechnician
Clyde Quarrie ... special effects technician: Electronics
Theodore Rowan ... trainee
Ross Rutherfoord-Jones ... Special effects engineer
Adam Stanton ... special effects technician
Gary Thom ... Special Effects Senior Rigger
Luke Turner ... special effects technician
Tony Turner ... special effects workshop supervisor
Oscar Williams ... breakaway mould maker
Dylan Williams-Maynard ... special effects assistant: United Kingdom
Brett Ellis ... special effects assistant technician (uncredited)
Joe Miles ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Reetu Aggarwal ... visual effects artist
Marta Baidek ... visual effects coordinator
Frances Baldasarro ... on set data manager
William Bartlett ... associate production manager: Industrial Light & Magic
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
Jarnail Bhachu ... digital compositor: Weta Digital
Adam Blank ... senior layout artist ILM
Arnaud Boulanger ... previs/postvis artist: the third floor inc
Alex Branton ... 2d pipeline supervisor
Dean Broadland ... pipeline supervisor
Nick Brown ... vfx assistant data wrangler
Ed Bruce ... visual effects supervisor: SSVFX
Alvaro Claver ... visual effects artist
David Connely ... senior lidar scanning technician
Tristan Connors ... lead modeler
Tim Crowson ... lighting lead
Gerard Diefenthal ... visual effects supervisor
Miran Dilberovic ... Previs artist
Megan Dolman ... digital artist: ILM
Hannes Doornaert ... senior compositor: Industrial Light and Magic
Paz Drimer ... lead digital production administrator: Digital domain
Dave Duarte ... capture technician: Clear Angle Studios
Daniel Duwe ... digital compositor: Digital Domain
Joan Fang ... visual effects coordinator
Larkin Flynn ... compositor: Industrial Light & Magic
Ludovic Fouche ... senior camera td
Dana Franklin ... Digital Matte Painter
Natalie Fritz ... executive assistant: Weta Digital
Antonio Funaro ... previs artist
Vikas Ganer ... Senior Roto and Paint Artist: scanline vfx
Christina Georgieva ... senior modeler
Mathew Giampa ... visual effects supervisor: Scanline VFX
Katie Godwin ... Senior VFX Recruiter: Digital Domain
Jamie Hallett ... visual effects supervisor: capital T
Lindsay Hallett ... visual effects executive producer: capital T
Michael S. Harbour ... visual effects supervisor: Mammal Studios
Karolina Hardinger ... visual effects artist
Travis Harkleroad ... visual effects artist
Rick Harris ... lidar technician: Clear Angle Studios
David Hartnett ... Rigger: Blue screen (as David Harnett)
Yasin Hasanian ... Lighting/Rendering Research & Development
Daniel Hazeltine ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Este Heyns ... assistant data wrangler/on-set data tech
Poppy Hunter ... scanning technician: Clear Angle Studios
John Iskandar ... senior lighting technical director: ILM
Daehwan Jang ... senior layout artist: Industrial Light & Magic
Dániel Keresztes ... camera technical director: Weta Digital
Anooj Kiran ... lead integration artist: Digital Domain
Eric A. Kohler ... visual effects executive producer: SSVFX
Amit George Kuruvilla ... effects supervisor: ILM
Evan Kwan ... compositor: Digital Domain
Erran Lake ... Lead Data Wrangler
Dan Lane ... Previs Lead
Dávid Lantos ... senior rigging td: digital domain
Julien Lasbleiz ... lighting artist: ILM
Manon Le Bas ... Digital Production Manager: ScanlineVFX
Marco Lee ... texture photographer
Lucil Lepeuple ... Previs artist: The Third Floor Inc
Reilly Lohr ... senior texture painter
Roxana Loncea ... CG Artist: ClearAngle Studios
Lukas Lundberg ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Mark Marcin ... digital artist: ILM
Ruben Mayor ... lead fx td: Weta Digital
Michael Melchiorre ... Compositing Supervisor
Kiran Menon ... digital compositor
Jackie K. Murphy ... digital artist: capital T
Kailene Murray ... production assistant
Kristine Nadal ... visual effects accountant
Sebastian Ness ... senior layout artist
David Nguyen ... digital production administrator: digital domain
Vinh Nguyen ... Lead Compositor
Mark Nijjar ... technical director: Stereo D
Ben O'Brien ... visual effects artist
Brian Peluso ... digital compositor
Katrissa 'Kat' Peterson ... visual effects coordinator
Noah Peterson ... Senior Creature FX: Scanline VFX
Daniel Post ... digital compositor
Stewart Probert ... Production Manager: Clear Angle Studios
Troy Provencal ... lidar technician
Charles G. Roberts ... compositor
Joshua Robertson ... Pipeline TD
Ismael Alabado Rodriguez ... facial modeller
Nicole Rowley ... visual effects production manager
Alessandro Saponi ... cg supervisor: Weta Digital
Tarkan Sarim ... lead grooming td: Scanline VFX
Roman Schmidt ... lead visual effects
Rene Sekula ... visual effects producer: Weta Digital
Lorenzo Serran ... lighting artist: Digital Domain
Manesh Shafiei ... media systems: Digital Domain / systems engineering: Digital Domain
Gary Shelley ... Roto/Paint Show Lead
Danny Singh ... visual effects editor
Craig Skerry ... vfx associate production manager
Eddie Soria ... digital paint lead: Weta Digital
Alan Stucchi ... Lead Compositor
Damien Thaller ... digital environment supervisor
Eduardo Villarreal ... digital compositor
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Stephen T.Y. Wong ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Can Yuksel ... visual effects artist

Stunts 

Keith Adams ... stunt driver
Nathan Aldous ... stunt performer
David Alessi ... Precision Driver
Asen Asenov ... stunts
Agel Aurélia ... stunt performer
Brian Avery ... assistant stunt coordinator: Atlanta Unit
Jennifer Badger ... stunts
Donny Bailey ... stunt driver
Paul Bailey ... stunt driver
Ian Batey ... stunt driver
Matthew Bell ... stunt performer
Ádám Bertalan ... stunt rigger
Dave Boyle ... stunt rigger
Aidan Brindle ... stunt driver/stunt performer
Dermot Brogan ... stunt rigger
Chelsea Bruland ... stunt coordinator: Vfx plate unit atlanta
Joe Bucaro III ... stunt driver
Andrew Burford ... stunt performer
Pablo Casillas ... stunt performer
Yusuf Chaudhri ... stunt performer
David Cheung ... stunt performer
Tony Christian ... stunt rigger
Kieran Clarke ... stunt driver
Billy Clements ... stunts
Adam Collins ... stunt performer
Joel Conlan ... stunt driver
Lucy Cork ... stunt double: Rachel Weisz
Tom Cotton ... stunt performer
James Cox ... stunt performer
Tom Cox ... stunt driver
Jason Curle ... stunt performer
Andrius Davidenas ... stunt performer
Josh Dyer ... stunt performer
Dan Euston ... stunt performer
Mickey Facchinello ... fight team / stunt double
Eniko Fulop ... stunt performer: widow
Eduardo Gago Muñoz ... stunt performer
Genadiy Ganchev ... stunt performer
Bobby Holland Hanton ... stunt performer
Tom Hatt ... stunt performer
Claudia Heinz ... stunt performer: Widow
Allan Hewitt ... skydiving coordinator
Al Holland ... stunt performer
Hollie Hurrell ... stunt department office PA
Max Häusle ... stunt performer
C.C. Ice ... stunt double: Scarlett Johansson
Radoslav Ignatov ... stunt performer
Ivan Iliev ... stunt performer
Othman Ilyassa ... stunt performer
Rob Inch ... stunt coordinator
Martin Ivanov ... stunt driving double
Jack Jagodka ... stunt performer
Charles Jarman ... stunt performer
Ronan Kearns ... stunt rigger
Eniko Korcsmaros ... stunt performer
József Kovalik Jr. ... stunt performer
Theo Kypri ... stunt coordinator: Atlanta unit
Sarah Lawrence ... stunt department office coordinator
Balazs Lengyel ... assistant stunt coordinator HU / stunt performer
Sonny Louis ... stunt performer
John Macdonald ... Stunt Double: David Harbour
István Draco Markolt ... stunt performer
Michaela McAllister ... main stunt double: Florence Pugh / stunt double: Scarlett Johansson
Trayan Milenov-Troy ... Fight Choreography Team / Fight Trainer
Lee Millham ... stunt driver
Chris Morrison ... stunt motorcycle double
Steven Mullins ... stunt performer
Lucy Jayne Murray ... stunt double: Florence Pugh / stunt double: Scarlett Johansson
Richard Nagy ... stunt performer
Cali Nelle ... Fight Choreography Team
Carl Anthony Nespoli ... stunt driver: array camera driver
Daren Nop ... Fight Choreography Team
Lauren Okadigbo ... stunt double: Nanna Blondell
Béla Orsányi ... stunt performer
Iván Orsányi ... stunt performer
Domonkos Pardanyi ... stunt coordinator: Hungary
Leesa Pate ... Precision Driver
Nicole Reddinger ... stunt double
Shane Roberts ... stunt performer
Florian Robin ... assistant stunt coordinator
Matt Sherren ... stunt performer
Vasil Simeonov ... stunt performer
Jon Slayer ... stunt performer
Dena Sodano ... motorcycle stunt double: Atlanta Unit
Georgi Stanislavov ... stunt performer
Laura Swift ... stunt performer
Dawid Szatarski ... Fight Choreography Team
Dorottya Talpassy ... stunt performer
Farkas Tamás ... stunt performer
Teodor Tsolov ... stunt performer
Luke Tumber ... stunt performer
Jérémie Vigot ... stunt performer
Tihomir Vinchev ... stunt performer
Chris Waite ... stunt performer
Justin Webb ... stunt driver
William Willoughby ... stunt performer
Jade Xu ... stunt actor
Vasil Yordanov ... stunts
James Young ... Fight Coordinator

Camera and Electrical Department 

Youssef Ahbid ... grip
Kevin Baker ... Still Photographer: second unit: U.K., Morocco
Simon Baker ... lighting programmer
Csaba Bankhardt ... key grip second unit
Alex Basham ... practical electrician
Alex Bender ... first assistant camera: main unit
Jason Berman ... phantom camera technician
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Caolán Caddell ... camera trainee: main unit
Ian Campbell ... first assistant camera
Jonathan Carbonaro ... digital imaging technician: aerial unit
Mischa Chaleyer-Kynaston ... video assistant: dailies
Richard Chapelle ... 2nd unit camera operator
David Churchyard ... First Assistant Camera: 'b' camera, 2nd Unit
Marcel Ciurea ... grip
Andres Claridge ... second assistant camera: dailies main unit
Barney Coates ... first assistant camera: main unit
Shaun Cobley ... 'a' camera: second unit/steadicam operator
Joe Coffey ... Data Manager: DIT
Adam Coles ... 'A' Camera 1st AC Main Unit/Additional Operator
Darren Coomber ... stand-by rigger
Jarvis Coxwell ... Video playback operator: Splinter unit
David Cozens ... additional first assistant camera: main unit
Bence Czeh ... technocrane technician
Carlos De Carvalho ... director of photography second unit
Mardon de Carvalho ... Digital imaging technician: second unit
Paul Deane ... digital imaging technician: descent unit
Saskia Dedman ... Camera Trainee: second unit
Kevin Descheemaeker ... Russian Arm Techician
Matt Dickinson ... lighting technician: Decent Unit Daillies
Joe Elrom ... digital imaging technician: VFX Plate Unit
Antony Robert Ephgrave ... lighting technician: second unit
Márton F. Tóth ... second assistant camera: 2nd Unit
Glen Fendley ... grip
Dean Foard ... lighting technician: Descent Unit
Wesley J. Ford ... Rigging Grip
Adam Forrest ... DIT assistant/Data Manager: second unit
Scott Forte ... First Assistant Camera: Atlanta
George Anthony Fox ... central loader: main unit
Alex Fraser ... Key Grip: Descent Unit / key grip: third unit
Isaac G. Perez ... video playback assistant: dailies
Krisztián Galanics ... first assistant camera: Budapest
Dan Gamble ... "b" camera operator: decent unit
Harry Gamble ... first assistant camera
Tom Gamble ... A camera 2nd ac: descent unit
Samantha Gardella ... digital utility
Jorge Luis German ... Video Assist Operator: VFX Plate Unit
Chris Getman ... lighting technician
Leigh Gold ... first assistant camera: main unit
Merritt Gold ... additional first assistant camera: main unit
Pippa Griffith-Jones ... camera trainee: main unit
Grayson Guldenschuh ... Camera Utility: Atlanta Unit
Dave Hamilton-Green ... camera operator: main unit
Colin Hazell ... Crane and remote head tech
Amanda Jane Holland ... video trainee: second unit
Hannah Jell ... central loader: descent unit
Alexander A. Joseph ... oculus head tech: atlanta unit
Russell Kennedy ... additional 1st a/c
Mike King ... electrician
Evan Krogh ... spydercam rigger
Becky Lee ... aerial camera technician
Oliver Lemmings ... Grip Trainee: Second Unit
Chris Lumpkin ... grip
Darren Mackay ... stand by rigger
Jay Maidment ... still photographer
Rick Malahy ... grip
Nick Masters ... RF technician
Adam McGrady ... video assist operator: second unit
Toby McKay ... second assistant camera: main unit
Negoita Mihai ... libra head technician
Robert Bryce Milburn ... grip (atlanta unit)
Nelson Moncada ... e camera second assistant: second unit Atlanta
Adam Moody ... electrician
James Moriarty ... Trainee Grip: main unit
Marshall Mowbray ... video assistant: descent unit
Simon Muir ... Key Grip: Second unit
Lucas Murray-Reynolds ... video trainee: main unit
Gábor Nagy ... rf technician second unit
Mike Nami Jr. ... grip
Yakoubi Nordine ... key grip
Louie Northern ... drone pilot
Jesse Olivares ... video Assist operator: United States
Elizabeth Owen ... camera trainee: main unit
Luca Parasiliti ... camera trainee: main unit dailies
Joseph Parker ... best boy grip
Phil Pastuhov ... aerial director of photography
Alan Perrin ... drone pilot
James Perry ... second assistant camera: main unit
Raul Peña ... electrician
Sam Phillips ... First Company Grip
Marcus Pohlus ... a camera operator: main unit / steadicam operator: main unit
Rob Portus ... Tyr Arm operator
Stephen Price ... phantom camera technician
Steve Pugh ... A camera grip: 2nd unit
Michele Abramo Puricelli ... libra head technician: dailies
Sturm Pál ... Rigger
Máté Pálla ... camera operator: dailies
Kristóf Párdányi ... first assistant camera: Budapest
Ismel Ramos ... electrician
Mackie Roberts ... key grip: additional photography
Sean Roberts ... Fixture Foreman: additional photography
Terje Røkke ... Russian arm operator
Barna Sandor ... RF technician
Kelt Saunders ... Grip Trainee: Dailies
Todd Semmes ... Spydercam coordinator
Kasia Serafin ... camera trainee main unit dailies prep
Richard B. Shean ... Video playback operator
Cray Smith ... Lighting Trainee
James Smith ... additional second assistant camera: main unit
Patrick Sokley ... first assistant camera: Atlanta
Oliver Squire ... b camera second unit
Stefan Stankowski ... a cam operator: descent unit
Brian Steele ... stand-by rigger
Ben Stinson ... c cam dolly grip: Atlanta Unit
Stephen Stumberg ... hd video assist operator
Mark Sunderland ... additional set lighting technician
Justin Suriano ... grip
Kraig Swisher ... drone first assistant camera: VFX Plate Unit
Adrienn Szabó ... still photographer: 2nd unit
Gábor Szûcs ... Budapest unit: Russian Arm Head Technician
Krisztián Tajti ... data wrangler
Giles Taylor ... 2nd Unit: C camera
Sam Taylor ... second assistant camera: 'c' camera, second unit
Alex Teale ... second assistant camera: 'a' camera, second unit
Sam Thurston ... aerial camera assistant
Stamos Triantafyllos ... camera operator, main unit, budapest
Max Turpin ... dit assistant: descent unit, dailies
Dániel Tóth ... gaffer: second unit
Bence Tölgyesi ... rf technician: dailies
Harry Walker ... electrical rigger
Lee Walters ... gaffer
Rhys Warren ... Camera Trainee: second unit
Victoria K. Warren ... second assistant camera: "d" camera - main unit (atlanta)/"a" camera - second unit (atlanta) (second assistant camera: "d" camera - main unit (atlanta)/"a" camera - second unit (atlanta))
Callum Watt ... B Camera Grip: 2nd Unit
Paul Wheeldon ... first assistant camera: 'a' camera, second unit
Sterling Wiggins ... second assistant "b" camera: U.S.A. Unit
Paul Wilcox ... Practical Electrician
Clive David Williams ... Tyr arm technician
George Zador ... on-set editor: second unit / video assist operator: second unit
Constandinos Dean Zimarakis ... additional camera grip: second unit
Rick Woollard ... c camera operator dailies & stunt previs operator dailies (uncredited)

Animation Department 

Kolby Krook ... animator
Zi Chao Tan ... Lead Animator

Casting Department 

Marton Dancz ... extras casting
Molly Doyle ... casting assistant
Madeleine Escarne ... background casting assistance
Zsolt Ferenc Maier ... extras casting
Sandra Marthon ... extras casting
Charlie Rotheram ... extras casting
Mounir Saguia ... casting manager
Peter Simko ... key crowd marshall
Jason B. Stamey ... casting associate
Veronika Varjasi ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Rachid Aadassi ... crowd costume supervisor
Othmane Ajana ... costume assistant
Abdelkrim Akallach ... costume department supervisor
Terry Archer ... Villain Costumer
David Ball ... costume assistant
Haraszti Blanka ... costumer
Pierre Bohanna ... Costume FX HOD Modeller
Panka Bojtor ... on set costumer: Budapest
Sue Bradbear ... senior costume maker
Erinn Cahill ... Costume Production Assistant
Michael Carey ... costume assistant
Kate Chadderton ... costume coordinator
Kate Collis ... Costume maker
Lorraine Cooksley ... senior costume maker
Richard Davies ... assistant costume designer
Jessica Davis ... Costume Maker
Brooke Dibble ... costume concept artist
Harriet Edmonds ... costumer: Ms. Johansson
Berel-Anne Evans ... Chief Textile Artist
Eva Farkas ... principals
Daniel Fortin ... costume assistant
Natasha Freeman ... Costume Maker
Máté Gajdics ... costumer
Dan Grace ... costume supervisor
Anna Haigh ... costume graphic artist
Pearl Haslam ... junior textile artist
Monique Holt ... costume assistant
Sarah Humphrey ... costume cutter
Vivienne Jones ... assistant costume designer
Eniko Karadi ... senior costume maker
Karson Kelley ... ager/dyer
Harriet Kendall ... assistant costume designer
Sara Khabir ... costume co-ordinator
Katerina Kojeva ... costume assistant
Tamzin Lillywhite ... costume prop modeller
Susan MacKenzie ... senior costume maker
Leon McGhie ... costume junior
David McLaughlin ... head leather craftsman
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Alicia Fay Moore ... Costume Prop Modeller
Gary Page ... principal costume cutter
Nora Pinter ... on set costumer: Budapest
Lisa D. Quercioli ... key costumer
James Randall ... costume prop modeller
Margarethe Schmoll ... senior costume maker
Ella Sehic ... Costume Production Assistant
Laura Sindall ... costume maker
Jackson Soar ... costume assistant
Amelia Stephensen ... junior textile artist
Audrey Strahan ... Background Costumer
Zoe Taylor ... Costume Maker
Barbara Urbanyi ... key costumer: Budapest
Rachel Wallbridge ... junior costume prop modeller
Darrell Warner ... costume concept artist
Sam Williams ... costume concept modeller

Editorial Department 

Jordan Altria ... dailies lab operator
Miles Anderson ... dailies colorist: additional
Chris Armstrong ... supervising dailies engineer
Charbel Bou-Antoun ... dailies operator
Dave Cory ... first assistant editor
Mandy Eyley ... previs editor
Cory Gath ... assistant editor
Tristan Hey ... technical operations manager: Technicolor
Jess Jansen ... assistant editor
Kayley Kemp ... post-production assistant
Alexei Krassovsky ... post-production coordinator
Thomas Lane ... second assistant editor
Dave Lee ... colorist: dailies
Jason T. Morrow ... senior producer: dailies
Wayan Blue Palmieri ... stereoscopic editor
Calum Peters ... second assistant editor
Ilana Rozin ... post-production assistant
Craig W. Smith ... first assistant editor
Anna Sweeney ... assistant editor
Craig Tanner ... marketing editor
George Zador ... on-set editor: second unit

Location Management 

Jamie Barnett ... location marshall
Khalid Bouslamy ... location manager
Jaafar Bouzid ... location manager
Inam Choudhury ... location marshall
Lois Constantinou ... location marshall
Sean Crane ... assistant location manager
Matt Craufurd ... assistant location manager
Jacob Crow ... location trainee
Nick DaLonzo ... assistant location manager
Alex Darby ... unit manager
Josh Dillard ... key assistant location manager
Omar Driouche ... key location manager
Ahmed el Bilk ... location assistant
Redouane Fihi ... location assistant
Danny Gibbons ... locations
Corey Gilbert ... key assistant location manager
Oliver Laurenson Gore ... location marshall: dailies
Faical Hajji ... key assistant location manager
Jonny Hinsley ... location marshal
Harriet Hodgskin ... location coordinator
Ismail Kajji ... set manager
Andrew C. Kirk ... key assistant locations manager: Second Unit
Ashley Lawrence ... Location Marshal
Jamie Lengyel ... supervising location manager
Mikey Lloyd ... Location Marshall
Mohamed Mahmoud ... location coordinator
Ahmed ait Mbarek ... basecamp manager
Benedek Akos Molnar ... location assistant
Zsolt Molnar ... location manager
Matt Risebrow ... location manager
Ola Rydjord ... unit manager: norway
Steve Michael Røyset ... location manager: Norway
George Simmonds ... location marshall
Molly Simmons ... Location Marshall
Yassine Soumani ... location assistant
Adam Spinks ... Location Marshall
Aurelia Thomas ... location manager
Sammy Thomson ... assistant location manager
Stuart Wharton ... Location Marshal
Charlotte Wright ... location scout
Joe Miles ... location marshal (uncredited)

Music Department 

Christine Bergren ... music clearance and legal
Robb Boyd ... music editor

Script and Continuity Department 

Madz Abbasi ... 2nd unit script supervisor: dailies
Charlotte Brownlee ... assistant script supervisor
San Davey ... script supervisor
Cathy Doubleday ... Script Supervisor 2nd Unit
Lucy Noble ... assistant script supervisor
Claire Stratton ... trainee script supervisor

Transportation Department 

Camilla Aakre ... transportation: Norway
Jalal Aziz ... transportation captain
Mounir Badia ... action vehicle coordinator
Nicholas Balibucci ... Picture Car Consultant
Hassane Boukhari ... action vehicle assistant
Mark Dennis ... driver to director: Cate Shortland
Radouane Ezzidani ... transportation captain
Dante Gallo ... truck driver
Peter Herst ... Driver to Rachel Weisz
Ken Holley ... driver
Nabil Jalil ... Transportation Manager
Demario Jones ... Grip Truck Driver
Kristof Kiraldi ... picture car coordinator
Mark Mustafa ... driver to director of photography
Carl Anthony Nespoli ... Array driver
Karoly Niklasz ... transportation captain: Budapest, Hungary
David O'Donoghue ... transportation captain
Jimmy Ray Pickens ... transportation coordinator
Jeffrey Warren ... unit driver

Other crew 

Abde Sallam Ait Abdellah ... accountant
Anis El Moubarik Alaoui ... assistant accountant
Garrett Bailey-Gifford ... Production Assistant
Gábor Bakos ... base pa: 2nd unit Budapest
Péter Behan ... armourer
Bouchra Bentayeb ... assistant production coordinator: Morocco
Tom Boardman ... assistant payroll accountant
Katia Bokor ... russian translator
Ági Bornemissza ... Accommodation Coordinator
Gareth Brock ... production accountant
Barney Brookes ... production assistant
Sean Browne ... assistant accountant
Zoltán Bus ... Armourer
Jack Byrne ... Trainee Armourer
Liam Byrne ... Armoury floor supervisor
Rachel Carvill ... production assistant: second unit
Aneta Chalas ... production coordinator
Jamie Chalkley ... Aerial Unit
Jeroen Cocquyt ... production assistant: dailies
Michael H. Cole ... On Set Acting Coach
Klaudia Csányi ... Assistant Production Coordinator: Hungary
Barry Curtis ... marvel security
Richard Curtis ... Stand-In: 2nd Unit
Sinéad Daly ... acting double
Joshua Darby ... key assistant production coordinator
Christian Davis ... set pa second unit: dailies
Maria De Ferry ... production assistant
Derron Delaney ... key set medic georgia
Shawn Delaney ... Medic
Sam Dormer ... armourer
Alexandra Doyle ... stand-in: 2nd Unit - Scarlett Johansson
Eddie Drake ... head of technology: Marvel Studios
Kateryna Dronova ... production assistant
Giles Dumper ... aerial helicopter pilot
Ian Edwards ... Key armourer 2nd unit
Mark Epstein ... Supporting artist
Robert Etall ... Paramedic
Dino Fazzani ... Armourer
Cory Fleming ... aerial ground coordinator
Joanne Fox ... assistant: Nigel Gostelow
Emma Friedl ... environmental production assistant
Mia Garfield ... crowd pa: dailies
Tamás Gargya ... production trainee
Michael Gillespie ... assistant production coordinator
Alyssa Grizzly Goldman ... production assistant
Jaada Lawrence Green ... Liani Samuel: Body Double
Quentin Guiavarc'h ... additional production assistant: crowd 2nd unit
Merlin Hanbury-Tenison ... military advisor
John Harpley ... environmental assistant
Martin Harris ... adr/voice talent
Johannes Helmling ... lock off pa
Sean Hind ... crowd production assistant: dailies
Noah Howard ... 2nd Unit Set Medic
Aisling Hughes ... script supervisor: descent unit
William Hughes ... production assistant
Laura Hydari ... Stand-In for Rachel Weisz
Zander Inglis ... Set PA: 2nd Unit Hungary
Caron Ireland ... second unit nurse
Mark Jackson ... Construction Accountant
Nina Jalava ... stand-in/photo double: Rachel Weisz
Sean James ... body double: David Harbour
Francesca Jaynes ... Choreographer
Owen Keys ... assistant accountant: Hungary
Cser Kinga ... production assistant
Brahim Kodsi ... assistant accountant
Dorthe Paulsen Kolkinn ... location assistant norway
Hege Kolkinn ... location assistant: Norway
George Kousaros ... technology project manager
Jaroslaw Kozak ... standby props
Gabi Leidal ... Assistant Production Coordinator: Hungary
Richard Anthony Lewin ... additional set production assistant
Birkás Lili ... set pa
Dale Liner ... SWAT technical advisor
Gabriel Lippe ... Lock off PA: dailies
Kalynn Littleton ... travel coordinator: US
Susana Lou ... digital asset coordinator
Anthony Lowery ... set production assistant: second unit dailies
JJ McAllister ... set pa: dailies
Liam McCartney ... Armourer
Bálint Megyeri ... Set production assistant
Dale Mercer ... Assistant Choreographer
Dave Miller ... Security manager
Elizabeth Miller ... Security coordinator
Garrett Mitchell ... second assistant accountant
Ranjana Mitra ... Chaperone double: Dailies
Kevin Moll ... studio teacher
Gábor Molnár ... medical team supervisor: Hungary
Kristine Nadal ... US accountant
Éles Nikolett ... Set PA Second Unit: Hungary
Sinatra Onyewuchi ... security supervisor
Helen Osborne ... Assistant Production Coordinator
Paul Pattison ... assistant to mr hurt
Benjamin Perkins ... Acting coach
Ryan Potter ... vice president: business and legal affairs
Kasey Price ... Cast Assistant: Mr. Harbour, Atlanta Unit
Richard Priseman ... assistant payroll accountant
Salah Rakouch ... production assistant
Camille Raoult ... environmental assistant
Aaron Reeves ... set production assistant: second unit
Anikó Rimóczi ... production assistant
Paris Rivers ... catering assistant / environmental
Kim Ronstadt ... first assistant accountant: Georgia
Charlie Rotheram ... military advisor/bootcamp coordinator
Eloise Rudd ... Assistant Production Coordinator
Marjorie Rudick ... production coordinator: Georgia
Ed Ryan ... Crowd PA: dailies
Romana Samaritani ... Localization & Mastering Executive
Emma Sawyer ... Assistant to Cate Shortland
Nanouch Schtroy ... aircraft supplier
Sarah Shepherd ... Dialect coach
Jessica Emily Smith ... key payroll accountant
Louise Marie Smith ... environmental co-ordinator
Tonnie Smith ... Second Assistant Accountant
Zsolt Soltész ... catering manager: Hungary
Roberto Suarez ... production assistant
Eric Sweeney ... Security
Widad Taha ... production coordinator: Morocco
Dora Takacs ... assistant: Florence Pugh - Hungary
Pål Tangen ... base manager: Norway shoot
Louis Taylor-Baggs ... Production Assistant: dailies
Felicity Thorpe ... Assistant Production Coordinator: Second Unit
Kristina Tiedt ... payroll clerk: Georgia
Haley Tiernan ... accounting clerk: Georgia
Luke Tolen ... base pa
Lee Tolley ... production coordinator : Morocco
Ahkeem Turner ... production assistant
Luca Unger ... additional set production assistant
A.J. Vargas ... Manager: Visual Development
Jim Velasco ... post production coordinator: technical operations
Ana Luísa Veloso ... set pa 2nd unit: dailies
Tina Vidmar ... lock-off pa: second unit
Lauren Von Huene ... Production Supervisor: Atlanta
Dániel Vízkeleti ... production assistant
Francesca Wallace ... Key Production Assistant
Rog Ward ... medic: stunts
John Weber ... production accountant: Georgia unit
Richard Wild ... chief meteorologist
Camilla Wimble ... Florence Pugh: Picture Double
Anthony Woodley ... aviation coordinator
Mike Woodley ... aerial coordinator
Daniel Woods ... assistant production coordinator: Georgia
Nathan Woods ... Production controller
Kari Yovetich ... physical asset and warehouse coordinator: Georgia unit

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed