Poster

Murder on the Orient Express ()


Reference View | Change View


When a murder occurs on the train on which he's travelling, celebrated detective Hercule Poirot is recruited to solve the case.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Young Policeman
Yassine Zeroual ...
Young Boy
...
Hotel Waiter
...
British Police Chief Inspector
...
Hercule Poirot
...
Rabbi
...
Priest
...
Imam
...
Armed Policeman
...
British Military Escort
...
Miss Mary Debenham
...
Dr. Arbuthnot
...
Arab Shipmate
...
Waiter
Luke Brady ...
Waiter
...
Old Turk Baker
...
Bouc
...
Prostitute
...
Aynesworth
...
Biniamino Marquez
...
Pilar Estravados
...
Maître d'
...
Hector MacQueen
...
Edward Ratchett
...
Edward Henry Masterman
...
Sleeping Car Attendant
...
Count Rudolph Andrenyi
...
Italian Fan
...
Countess Elena Andrenyi
...
Pierre Michel
...
Caroline Hubbard
...
Stockman
Darryl Clark ...
Salon Barman
Anoushka Lucas ...
Pianist
Matthew Hawksley ...
Waiter
...
Head Waiter
...
Dining Car Sous Chef
Kate Tydman ...
Chef
...
Princess Dragomiroff
...
Hildegarde Schmidt
...
Gerhard Hardman
Pip Jordan ...
Kitchen Car Sous Chef
Chris Porter ...
Station Master
...
Police Captain
Joshua Lacey ...
Track Foreman
...
Colonel John Armstrong
...
Sonia Armstrong
...
Police Captain (Newsreel)
...
Susanne
...
McQueen's Father
...
Judge
Irfan Shamji ...
Yugoslavian Police Officer
...
British Military Officer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Turkish Woman (uncredited)
Rodrig Andrisan ...
Istanbul Bazaar Merchant (uncredited)
...
Pauper Girl (uncredited)
...
Avalanche Worker (uncredited)
...
Sous Chef (uncredited)
...
Mourner 124 (uncredited)
...
High Society Traveller (uncredited)
Norman Bowman ...
Tough (uncredited)
Martin Bratanov ...
Turkish Merchant (uncredited)
Jill Buchanan ...
International Traveller (uncredited)
Alan Calton ...
Fireman (uncredited)
...
New Yorker (uncredited)
...
Tokathyan Hotel Guest (uncredited)
Tom Dab ...
Avalanche Worker (uncredited)
Adrian Danila ...
Porter (uncredited)
Russell Paul Franklin ...
Orthodox Jew (uncredited)
...
Station Porter (uncredited)
Javier Garcia ...
Turkish (uncredited)
Ben Gonzales ...
Pauper Boy (uncredited)
Mitch Gossett ...
New Yorker (uncredited)
Erkan Halil ...
Turkish Citizen (uncredited)
...
Mourner (uncredited)
...
Mourner (uncredited)
Alex Jaep ...
Porter (uncredited)
...
Local Person (uncredited)
Dardan Kolicaj ...
Porter (uncredited)
...
Turkish Merchant (uncredited)
...
Turkish Businessman at the Restaurant (uncredited)
...
Station Worker (uncredited)
Nevish Mandil ...
Train Engineer (uncredited)
...
New York Reporter / Journalist (uncredited)
...
New Jersey Police Officer (uncredited)
...
Turkish Passenger at Station (uncredited)
...
Local Person (uncredited)
Baltazar Oliva ...
Turkey Station Official (uncredited)
...
New Jersey Police Officer (uncredited)
...
Village Worker (uncredited)
James Pimenta ...
Turkish Merchant (uncredited)
...
Pauper Boy (uncredited)
Richard Price ...
New Yorker (uncredited)
...
Fire Stoker (uncredited)
...
Jewellery Merchant (uncredited)
...
Kitchen Hand Chef (uncredited)
Cassandre Sauré ...
Jewish Lady (uncredited)
Raven Shanelle ...
New Yorker (uncredited)
...
Turkish Businessman Traveller (uncredited)
...
Maitre'd (uncredited)
...
Bazaar Merchant (uncredited)
Fred Tony ...
Turkish Police Officer (uncredited)
Zoe Tounta ...
Local Person (uncredited)
...
International Traveller (uncredited)

Directed by

Edit
Kenneth Branagh ... (directed by)

Written by

Edit
Michael Green ... (screenplay by)
 
Agatha Christie ... (based upon the novel by)

Produced by

Edit
Winston Azzopardi ... line producer: Malta
Kenneth Branagh ... producer (produced by) (p.g.a.)
Jérémie Chevret ... line producer: France/Switzerland
Pip Gillings ... line producer: New Zealand
Mark Gordon ... producer (produced by) (p.g.a.)
Judy Hofflund ... producer (produced by) (p.g.a.)
Matthew Jenkins ... executive producer
Simon Kinberg ... producer (produced by) (p.g.a.)
Dillon Kivo ... executive producer
William Moseley ... associate producer (as Will Moseley)
James Prichard ... executive producer
Michael Schaefer ... producer (produced by) (p.g.a.)
Ridley Scott ... producer (produced by) (p.g.a.)
Aditya Sood ... executive producer
Hilary Strong ... executive producer

Music by

Edit
Patrick Doyle ... (music by)

Cinematography by

Edit
Haris Zambarloukos ... director of photography

Film Editing by

Edit
Mick Audsley ... film editor

Editorial Department

Edit
Charlotte Barnes ... assistant digital intermediate producer
Sarah Bowden ... assistant editor
Patrick Brennan ... 65mm scanning and recording
Fred Brown II ... trailer
Sara Buxton ... assistant colourist
Maria Chamberlain ... digital intermediate additional colourist
Tom Corbett ... digital film bureau
Georgina Cranmer ... digital intermediate assistant
Sinéad Cronin ... digital on-line editor
Karolina Dziwinska ... digital intermediate assistant producer
Rob Farris ... digital intermediate head of production
Gianluca Ferrari ... digital film bureau
Cheryl Goodbody ... post-production coordinator
Michael L. Griffin ... 65mm lineup technician
Michael Hall ... Dolby Vision engineer
Neil Harrison ... senior digital intermediate administrator
Julia Hewitt ... editorial assistant
Lawrence Hook ... digital intermediate assistant
Edward Johns ... digital film bureau
Willie J. Lawton ... colorist: dailies
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Sam Margaritis ... dailies producer
Zach Marshall ... assistant editor: trailer
Lucy Mitra ... first assistant editor
Dean Otusanya-Wood ... digital film bureau
John Palmer ... Kodak 65mm Scanning
George Papuashvili ... post-production
Alexander Phillips ... digital film bureau
Finlay Reid ... digital film bureau
David Rosenthal ... Supervisor Technical Operations
Pani Scott ... associate editor
Ben Simon ... additional editor: action unit editor: Stunts
Daniel Tomlinson ... digital on-line editor
Laurent Treherne ... digital film technical supervisor
Thora Woodward ... first assistant editor
Jonathan Collard ... digital intermediate producer (uncredited)

Casting By

Edit
Lucy Bevan

Production Design by

Edit
Jim Clay

Art Direction by

Edit
Andrew Ackland-Snow
Will Coubrough
Charlo Dalli
Jordana Finkel
Phil Harvey ... (as Philip Harvey)
Dominic Masters ... supervising art director

Set Decoration by

Edit
Rebecca Alleway
Caroline Smith

Costume Design by

Edit
Alexandra Byrne

Makeup Department

Edit
Lauren Baldwin ... hair trainee / makeup trainee
Maisie Caen-Reilly ... crowd daily makeup trainee
Gloria Pasqua Casny ... hair stylist: Mr. Depp (as Gloria Casny)
Alexis Continente ... hair stylist (as Alexis Continente Zapata)
Emily Dodge ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Naomi Donne ... makeup artist: Ms. Pfeiffer
Polly Earnshaw ... additional hair stylist / additional makeup artist
Juliana Ferreira ... junior hair stylist: crowd / junior makeup artist: crowd
Cheryl Garvey ... additional hair stylist / additional makeup artist
Marcelle Genovese ... hair stylist: crowd, Malta / makeup artist: crowd, Malta
Carol Hemming ... hair designer / makeup designer
Pablo Iglesias ... makeup artist: Ms. Cruz
Nicola Iles ... junior hair stylist / junior makeup artist
Dana Kalder ... hair supervisor: crowd / makeup supervisor: crowd
Marie Le Bihan ... makeup artist
Sian Mantini ... hair coordinator / makeup coordinator
Nuala McArdle ... additional makeup artist
Kyriakos Mouis ... barber
Amy Moulsdale ... hair trainee / makeup trainee
Ryo Murakawa ... additional hair stylist / additional makeup artist
Zoe Muscat ... trainee assistant make up artist
Ken Niederbaumer ... makeup artist: Mr. Depp
Lara Pace ... crowd makeup trainee: Malta & London
Julio Parodi ... hair stylist
Shreya Patel ... makeup artist: crowd, London & Malta
Luca Saccuman ... key hair stylist
Loulia Sheppard ... hair stylist: crowd, Malta (as Lou Sheppard) / makeup artist: crowd, Malta (as Lou Sheppard)
Chiara Ugolini ... key makeup artist
Oscar Williams ... prosthetic mould maker
Wakana Yoshihara ... hair department head / makeup department head
Louise Young ... makeup artist
Paulina Boneva ... makeup and hair stylist (uncredited)
Stuart Conran ... prosthetic supplier (uncredited)
Bethany Fletcher ... crowd hair & makeup trainee: dailies (uncredited)
Jess O'Shea ... crowd makeup and hair: dailies (uncredited)
Chloë Pyne ... hair junior (uncredited)
Jutta Russell ... additional makeup artist (uncredited)
Zeph Tahir ... junior hair stylist: crowd (uncredited)
Emma Tomlinson ... junior hair stylist: crowd (uncredited)
Khanh Trance ... makeup effects hair: Mr. Depp (uncredited) / special effects hair (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)
Louise Young ... dailies makeup artist: crowd (uncredited)

Production Management

Edit
Pip Gillings ... vfx unit new zealand
Jeanette Haley ... post-production supervisor
Thomas A. Imperato ... executive in charge of production
Russell Lodge ... production manager
Janine Modder ... unit production manager
Thomas Schembri ... unit manager
Steve Barnett ... post production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Joseph Azzopardi ... third assistant director
Anna Brabbins ... second assistant director
Lara Cornell ... additional set pa
Martin Curry ... first assistant director
Eolande Diaz ... crowd assistant director
Sinéad Doherty ... additional set pa
Tussy Facchin ... second second assistant director
Adam Foster ... crowd assistant director
Robert Grayson ... first assistant director: second unit
Andrew Heard ... crowd third assistant director
Alex Irvine ... third assistant director crowd
Bryn Lawrence ... crowd second assistant director
James O'Donnell ... Splinter Unit Director
David O'Neill ... third assistant director: second unit
Arthur Shepherd ... additional third assistant director
Michael Stevenson ... floor second assistant director: crowd
Siggy Stone ... key third assistant director
Charlie Vaughan ... base third assistant director

Art Department

Edit
Tim Adams ... art department work experience
Wayne Adams ... carpenter
John Allen ... carpenter
Christopher Arnold ... standby: second unit (as Chris Arnold)
Lucia Babinska ... assistant construction coordinator
Laura Barden ... junior draughtsman
Dave Blacker ... carpenter / props
Steve Bohan ... construction manager
Simon Bradbury Philip ... stand-by props
Philippa Bruges ... assistant set decorator
Jim Buchan ... prop modeller
Ian Bunting ... draughtsman
Scott Burgess ... props
Chloe Butler ... prop trainee
Richard Caron ... greens
Graham Caulfield ... drapes master
Robert Channon ... chargehand painter
Lino Chetcuti ... prop scenic painter: Malta
Mick Chubbock ... plasterer
Harriet Claridge ... art department assistant
Dan Clay ... draughtsman
Dean Coldham ... supervising plasterer
Deano Harry Coldham ... plasterer
Keith Connolly ... standby-painter
Abigail Dilbey ... props
Irene Dimarca ... set dec draughtsman
Dominic Meyrick-Brook ... leather worker: dailies
Paul Duff ... H.O.D. Carpenter
Colin Dye ... stagehand
Scott Elms ... carpenter: prop maker
Nadia Erasmus ... art department assistant
Jamie Ferguson ... props
Jeff Finch ... plasterer
Dean Fisher ... set dresser/assistant storeman
Brendan Gillespie ... construction supervisor
Emma Goodwin ... assistant art director (as Emma Clough)
Gavin Gordon ... supervising carpenter
Simon Gosling ... prop modeller
Gavin Grant ... chargehand propman
Andy Grogan ... principal buyer
Andrew Guyett ... scenic painter
Terence Harrington ... dressing propman/2nd unit standby props
Rohan Harris ... prop paintings
Rosa Harton ... set dec assistant
Justin Hayzelden ... dressing props
Nathan Holt ... dressing props
Prue Howard ... assistant set decorator
Nigel Hughes ... Scenic artist
Peter James ... on set art director
Basmah Jolley ... set dec assistant
Solrun Osk Jonsdottir ... art department assistant
Samantha Kelm ... modeller/painter
Beth Kendrick ... graphics assistant
Emily Lewis ... assistant buyer
Charlotte Malynn ... draughtsperson
James Mannell ... props
Luigi Marchione ... concept artist
Jonathan Maris ... storyboard artist
Alicia Grace Martin ... lead graphic designer
Callum Martin ... prop modeller trainee
Joel Mccarthy ... plasterer
Richard Mccarthy ... hod plasterer
James McKeown ... supervising prop maker
Ryan McPhail ... scenic painter
Debbie Morgan ... construction coordinator
Warren Parkinson ... props
Theofano Pitsillidou ... model maker
Sophie Powell ... assistant graphic designer
Kathryn Pyle ... assistant set decorator
Mike Rawlings ... prop storeman
Laura Richardson ... buyer
Andrew Robinson ... draughtsman
Quinn Robinson ... assistant art director
Terry Royce ... set dressing lead man
Paul Savulescu ... draughtsman
Tonja Schurmann ... assistant set decorator
Paul Scotson ... prop modeller
Ty Senior ... lead modeller
Adrian Spanna ... Storyboard Animatics
Richard Usher ... standby art director
Cassandra Virdee ... junior draughtswoman
Jason Virok ... on set art director: second unit
Stuart Walpole ... chargehand standby prop
Olivia Watkins ... junior draughtsperson
Randolph Watson ... concept artist
Michael Weaver ... painter
Carl Wilson ... senior propmaker: BGI Supplies
Andrew Wright ... carpenter
Dan Yellowhammer ... standby carpenter
Chris Edwards ... props (uncredited)

Sound Department

Edit
Joanna Andrews ... second assistant sound
Lilly Blazewicz ... foley supervisor
Steve Browell ... sound effects recordist
Alex Bryce ... 1st assistant sound: second unit
Peter Burgis ... foley artist
Derek Casari ... adr engineer
Simon Chase ... supervising adr editor
Jason Chiodo ... re-recording mixer: special features
Toño Cubillo ... adr recordist
Simon Diggins ... adr mixer
Samir Foco ... sound effects editor
Glen Gathard ... foley mixer
Colin Gregory ... first assistant sound
Jed Loughran ... sound effects editor
David Lucarelli ... adr recordist
David Mackie ... sound editor
James Mather ... supervising sound editor
Thayna McLaughlin ... second assistant sound
Ben Meechan ... sound effects editor
William Miller ... mix technician
Shaun Mills ... additional sound mixer: second unit
Paul Munro ... sound mixer: 2nd Unit
Ivaylo Natzev ... adr recording mixer
Colin Nicolson ... production sound mixer
Nina Norek ... assistant sound editor
Pepe Pleguezuelos ... adr supervisor
Mike Prestwood Smith ... re-recording mixer
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
Chris Robins ... a.d.r. recordist
Alejandro Rochette ... adr assistant
James Shannon ... dolby sound consultant
Hugh Sherlock ... first assistant sound: second unit
John Soukup ... sound transfer recordist
Jason Swanscott ... foley artist
Will Thomas ... adr assistant
Mhairi Wyles-Lang ... adr coordinator

Special Effects by

Edit
Lawrence Attard ... special effects technician
Samuel Batchelor ... special effects crew
Julie Bentley ... snow effects consultant
Hiram Bleetman ... special effects office assistant
Karl Brincat ... special effects technician
George Buckleton ... special effects technician
Victoria Cadiou ... special effects buyer
Mike Cahill ... special effects technician
Leon Callard ... special effects trainee
Kenneth Cassar ... special effects supervisor: Malta
Nick Churchill ... special effects assistant
Sean Clarke ... assistant technician
Aaron Crowe ... special effects assistant
John Delaney ... special effects technician
Jerome Ellis ... snow effects technician
David Eves ... special effects senior technician
Harry Eves ... special effects trainee
Alexander Fabre ... design engineer
William Gant ... special effects carpenter (as William John Gant)
Oliver Guy-Watkins ... snow supervisor
Mark Hutchinson ... senior snow effects technician
Nick Joscylene ... senior special effects technician
Harry Kilian ... special effects trainee
Jordan Kitching ... special effects design engineer
Steve Knowles ... senior special effects technician
Kevin Lumley ... special effects technician
Jim Machin ... Special Effects Workshop Supervisor
Mike March ... special effects assistant technician
Jason Marsh ... sfx lead senior technician / special effects workshop supervisor
Steve Middleton ... special effects technician
Aaron Nagle ... special effects trainee
Declan O'Donnell ... special effects technician
Simon Paraskevas ... special effects assistant
Aaron Parrott ... Special Effects Assistant Technician
James Payton ... snow technician
Sam Perez ... special effects assistant
Roderick Pulis ... special effects technician
Ronnie Rackley ... special effects technician
Bob Reader ... Special Effects Driver
Max Reader ... special effects trainee
Natasha Ridley ... Sculptor: Ice Blocks
Luke Rutter ... special effects technician
Shaun Rutter ... senior sfx technician
Andrew Ryan ... senior special effects technician
John Schofield ... snow effects technician
Stephen Shelley ... snow effects technician
Leigh Stevens ... special effects trainee
John Timlin ... special effects technician
George Waite ... sfx technician/designer
David Watkins ... special effects supervisor
Alistair Williams ... special effects floor supervisor
Andy Williams ... floor supervisor
Tamara Williams ... trainee
Drew Wills ... special effects trainee
Anne Lacheiner-Kuhn ... snow effects assistant (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Savio Adarsh ... digital artist
Susavan Aditya ... digital artist: MPC
Anastasios Agiakatsikas ... digital compositor
Bechet Alexis ... compositor: MPC
Kapil Dev Anand ... Modelling and Texturing Artist
Christopher Anthony ... senior previs technical director: Argon
Fernando Arbelaez ... digital compositor
Normand Archambault ... visual effects artist, cg artist: Raynault VFX
Haruniya Ariyarajah ... Systems Administrator
Irene Armit ... visual effects coordinator
Jaume Arteman ... vfx compositor: Fox UK Productions
Sivakumar Arunachalam ... digital compositor
Ruth Asensio ... head of layout department: MPC Montreal
Damián Babbaro ... digital compositor
Kareem Babeel ... visual effects coordinator: MPC
Harveen Bahia ... visual effects on-set production assistant: second unit, dailies
Charles Bahous ... environment artist: MPC
Rajneesh Bahukhandi ... digital compositor
Nicolas Barbier ... lighting artist
Isaac Barter ... digital artist: MPC
Katrina Barton ... vfx production manager
Eliott Beaudon ... visual effects artist, cg artist: Raynault VFX
Alexis Bechet ... digital compositor: MPC
Guillaume Benamout ... digital matte painter
Patrick Bergeron ... digital compositor: Raynault VFX
Maxime Besner ... digital compositor
Bhuvaneswaran ... digital compositor
Remi Bitawi ... lighting artist: MPC
Daisy Bonar ... digital artist: MPC
Marco Bordignon ... digital compositor: MPC
Gaëtan Borneuf ... senior matte painter
Matt Bowler ... capture lead: cyber/lidar/enviroment scanning, Clear Angle Studios
Hope Wolf Brackin ... digital matte painter: mpc
Stephanie Broussaud ... digital compositor: mpc
Ben Brown ... vfx data wrangler: MPC
Mike Brown ... visual effects
Pascal Bruguiere ... environment artist: MPC
Ghislain Bruneau ... visual effects artist, cg artist: Raynault VFX
Matthieu Bruneau ... fx artist: mpc
Mirella Brunold ... visual effects artist
Serena Cacciato ... previs animator
Varghese Chandy ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Ayushi Chaudhary ... matchmove and rotoanim artist
Dheeraj Chaudhary ... compositor
Brian Chinnery ... lighting artist: MPC
Ivan Cipriani ... visual effects artist
William Colaluca ... visual effects
David Connely ... senior scanning technician: clear angle studios
Aston Constantinides ... digital compositor
James Cooper ... visual effects photographer: MPC
Lara Cores ... lighting artist MPC
Jonathan Cubas ... visual effects editor
Ben Cuffin-Munday ... assistant coordinator
Gabriel Curpas ... digital compositor: Raynault VFX (as Gabriel Cupras)
Jacinthe Côté ... visual effects producer: Raynault VFX (as Jacynthe Côté)
Paul d'Herbemont ... visual effects artist: lighting technical director
Stanislas de Lesquen ... show production manager: MPC
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Nicolas Desmet ... digital compositor: MPC
Olivier Deveux ... dmp artist
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Mario Donio ... digital compositor: Raynault VFX
Martin-James Doyon ... fx artist: MPC
Maxime Ducharme ... matchmove artist
Tristan Dunse ... digital compositor: MPC
Frederic Dupere ... visual effects artist, cg artist: Raynault VFX
Mrinal Dutta ... paint/prep artist: mpc
Csaba László Eröss ... visual effects coordinator
Louis Falcon ... data wrangler
James Farrington ... previsualization artist: Argon
Laura Fitzpatrick ... visual effects executive producer: MPC
Joss Flores ... post-vis supervisor: Host VFX
Josiane Fradette ... visual effects producer: Raynault VFX
Fabio Frangione ... effects artist: MPC
Jammie Friday ... compositing supervisor at mpc
Amber Fullwood ... vfx data wrangler
Anthony Fung ... visual effects artist
Stuart Gardiner ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Nadim Ghaoui ... visual effects coordinator (uncredited)
Mike Gilbert ... Senior Environment TD: Argon
Andre Giordani ... layout artist
Matthew Glen ... visual effects editor
Arturo Gomez ... compositor: mpc
Héctor González ... digital compositor: MPC
Ankur Goyal ... production operation manager: MPC
Éric Hamel ... visual effects artist, cg artist: Raynault VFX
Mark Harmon ... compositor
Rick Harris ... lidar lead: Clear Angle Studios
Alberto Herrera ... visual effects coordinator: MPC
Amy Hollywood Wixson ... visual effects executive producer
Kim Hong Kyoung ... digital compositor
Matt Howsam ... visual effects coordinator
Liliane Hudecova ... vfx production assistant
Peter Hume ... visual effects supervisor
Todd Isroelit ... visual effects executive: Fox
Tankodra Jaykishan ... visual effects artist
Christian Jelen ... senior previs artist
Zahid Jiwa ... digital compositor: Raynault VFX
Balderas Cruz Joel ... compositor: MPC (as Balderas Joel)
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Susanna Josef ... compositor
Rijo Joseph ... matchmove and rotoanim artist
Helen Judd ... visual effects producer
Austin Judovsky ... lighting td
Anurag Kapil ... matchmove and rotoanim artist
Adithya Kashyap ... matchmove and rotoanim artist
Kendrick Khoo ... lead environment artist: MPC
Shrinidhi Kodanduru ... digital artist: MPC (as Shrinidhi)
Srinivasa Raghavendra Kondapuram ... matchmove & rotoanim artist
Uma Krishnamurthy ... head of production
Yadu Krishnan ... software analyst: MPC Film
Annurup Kumaar ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Sujay Kumar G. ... matchmove rotoanim supervisor: MPC
Deep Kumar ... digital artist
Naveen Kumar ... visual effects coordinator
Nirmal Kumar ... software analyst: MPC
Saurav Kumar ... sr. texturing artist
Thomas Langley ... senior imaging engineer: MPC
Etienne Laroche ... visual effects artist, cg artist: Raynault VFX
Martin Larrivée ... digital compositor
Kyla Lebon ... visual effects coordinator: MPC
Patrick Ledda ... visual effects supervisor
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Pier Lefebvre ... environment supervisor: MPC
Curtis Linstead ... system engineer: Raynault VFX
Steffan Lones ... fx artist: mpc
Pravin Mahtani ... digital compositor
Rijuta Majumdar ... matchmove artist: MPC
Jérôme Malevez ... technical director
Srikanth Mangipudi ... digital artist: MPC
Ficorence Manogarane ... senior software analyst, MPC
Jean-Philippe Marchand ... matte painter: MPC
Manon Marco ... layout artist
Catherine Martin ... visual effects coordinator
Edward Martin ... 3d generalist: Fox Uk Productions
Rachel Matchett ... global head of production: MPC
Florian Matet ... digital compositor
Manmath Matondkar ... modeling artist: MPC
Rose Holt Matthews ... visual effects coordinator
Lauren McCallum ... head of production: MPC, Montreal
Jason McDonald ... previsualization supervisor: Argon
Alasdair McNeill ... compositor: host vfx
Luis Jorge Medina ... lead compositor: mpc
Yvonne Mejia ... matte painter: MPC
Mary Meng ... visual effects production assistant
Sandrine Mercier ... digital compositor: MPC
Veronique Messier Lauzon ... visual effects producer: MPC
Jared Michael ... visual effects artist
Snehal Mohapatra ... digital compositor (as Snehal Mohpatra)
Bernadett Molnár ... digital compositor
Maxime Monette ... mpc
Shannon Moran ... vfx pre-production: MPC
Isabelle Morello ... senior digital matte painter
Stéphanie Morin ... visual effects artist, cg artist: Raynault VFX
Omar Morsy ... animation supervisor: MPC
Eddy Moussa ... digital compositor
Rakesh Mukherjee ... matchmove artist: MPC
Andreas Muller ... lighting artist: MPC
George Murphy ... visual effects supervisor
Prakash Murughendra ... machmove artist
Jayaraj Muthukumar ... matchmove artist
Stefan Müller ... lighting artist: MPC
Pat Nadeau ... visual effects coordinator (as Patric Nadeau)
Prashant Nair ... compositor
Yogesh Nalawade ... digital compositor: MPC
Varshini Naveen Kumar ... visual effects artist: digital artist - MPC
Antonio Neto ... look development: MPC
Sabari Nobishwaran ... digital compositor
Timothee Nolasco ... visual effects artist
Yashwanth Noogala ... matchmove & rotoanim artist: MPC
Alok Ogale ... digital artist
Simon Ouellet ... tools developer: Raynault VFX
Steve Ouellette ... digital compositor
Suman Paik ... digital compositor
Rohit Palankar ... matchmove artist
Guillaume Palegie ... lead compositor: MPC
Francis Pasquarelli ... digital compositor
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios
Dario Pedretti ... digital compositor
Rob Pizzey ... supervising digital colourist
Cyril Plusse ... visual effects artist, cg artist: Raynault VFX
Vincent Poitras ... visual effects supervisor, compositing supervisor: Raynault VFX
Tim Pounds-Cornish ... visual effects production manager
Ankit Priya ... compositor: mpc
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios
Francis Provencher ... head of systems: MPC
Dnyandeep Pundkar ... lead compositor
Pranoy R. ... visual effects coordinator (as Pranoy Roy Chowdhury)
Michel Raad ... visual effects editor
Gaurav Rai ... matchmove & rotoanim artist: MPC
Raushan Raj ... digital compositor
Velmurugan Rajamani ... paintprep artist: MPC
Vamshi Ramasagaram ... compositor
Nicolas Ramiro Cotallo ... fx artist: MPC
Nagaraj Raparthi ... digital artist
Sagar Rathod ... pre-viz artist
Pushkar Rawat ... digital artist: MPC
Mathieu Raynault ... visual effects supervisor: Raynault VFX
Amélie Rey ... digital compositor: Raynault VFX
Geoffrey Reynaud ... senior fx td
Cécile Roussel-Dupré ... visual effects artist, cg artist: Raynault VFX
Jonak Roy ... software development and support
James Rustad ... cg supervisor
Mathias Røyrvik ... lead rigging td: MPC
Matteo Sanna ... previs artist: Argon FX
B.S. Rajkumar Sapate ... matchmove/rotomation lead
Saranraj ... Matchmove & Roto-Anim Artist: MPC
Michele Scavardone ... digital compositor
Ryan Sefton ... cyber scanning capture artist
SenthilRaja ... visual effects artist
Juan Carlos Ausejo Sevilla ... CG Lighting lead
Sudharshana Shankar ... roto artist
Adithya Sharma ... visual effects artist
Albin Siby ... machmove artist
Samuel Simanjuntak ... environment technical director: MPC
Nikola Simeonov ... lighting td
Katherine Smith ... assets producer: MPC
Davi Soesilo ... visual effects data wrangler: New Zealand, visual effects plate unit
Swapnil Sonawane ... digital compositor: MPC
Pascale St-Pierre ... lead matte painter: MPC
William Stanton ... cyberscanning lead: Clear Angle Studios
Thomas Stölzle ... head of lighting: MPC
Aswin Subramani ... matchmove and rotoanim artist: MPC (as Aswin)
Sukhmeetanand ... digital compositor
Behede Suraj ... mpc
Hemanth Surana ... digital artist: MPC
Claudio Tassone ... Previz artist
Jake Tench ... lighting artist
Sebastien Terme ... Lead FX
Sylvain Theroux ... visual effects supervisor, cg supervisor: Raynault VFX
Amelie Thomas ... visual effects coordinator: Raynault VFX
Jithendran Thottupurath ... department manager: MPC
Cedric Tremblay ... digital compositor: Raynault VFX
Sarah Trudelle ... software production coordinator: mpc film
Daniela Urbina Mendoza ... mpc
Jonny Vale ... visual effects marketing: MPC
Brice Vallee ... digital artist MPC
Arnaud Vannesson ... fx artist: MPC
Bhanu Varma ... matchmove artist
Jan Vavrusa ... digital matte painter: MPC
Raghav Verma ... digital artist: MPC
Neethu Vijayakumar ... visual effects coordinator
Pablo Vázquez ... lighting artist
Nicky Walsh ... lead data wrangler
Gongjin Wang ... digital matte painter: MPC
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Michal Whitty ... senior visual effects coordinator
Andrew Winters ... visual effects artist
Rajashekar Yeligondla ... matchmove artist: MPC
Glen Young ... animation department manager: MPC
Luke Zammit ... VFX production assistant
Moosuddee Zoubhair ... roto paint
Stoimen Dimitrov ... digital matte painter: MPC (uncredited)
Vinay Gedan ... senior software analyst: MPC (uncredited)
Steve Griffith ... visual effects producer: MPC (uncredited)
Emanuela Valente ... pa animation department: mpc (uncredited)

Stunts

Edit
Nathan Aldous ... stunt performer / stunts
Sina Ali ... stunt performer / stunts
Guiomar Alonso ... Penelope Cruz / stunts
Lloyd Bass ... stunts
Ashley Beck ... stunts
Tom Boney ... stunt performer / stunts
Alan Calton ... stunts
Carlos Castillo ... stunts
Efrem Paul Cockett ... Pilot stunt double: Phil Dunster
Levan Doran ... stunt performer / stunts
James Embree ... fight supervisor / stunts
Rick English ... stunt performer / stunts
Neil Finnighan ... stunts
Josie Forman ... stunts
Adam Garcia ... stunt player
Krystof Hansbury ... stunt rigger
James Harris ... stunt performer / stunts
Tom Hatt ... stunts
Nora Henderson ... stunt department coordinator
Gary Hoptrough ... stunts
Rob Hunt ... stunts
Ian Kay ... stunts
Derek Lea ... stunts
Guy List ... stunts
Tina Maskell ... stunts
Ginger McCarthy ... wire stunt rigger
Chris Newton ... head stunt rigger
Ray Nicholas ... stunts
James O'Donnell ... stunt coordinator
Justin Pearson ... stunt performer / stunts
Peter Pedrero ... stunt policeman / stunts
Kierron Quest ... stunts
Tom Rodgers ... stunts
Ben Simon ... stunts
Sam Stefan ... stunt double: Tom Bateman / stunts
James Stewart ... stunts
Shane Steyn ... stunt double: josh gad / stunts
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer / stunts
Arran Topham ... stunt double: Kenneth Branagh / stunts
Edward Upcott ... stunt performer / stunts
Martin Wilde ... stunts
Leo Woodruff ... stunt performer / stunts
Lewis Young ... stunts
Ramon Álvarez ... stunt performer / stunts (as Ramon Alvarez)

Camera and Electrical Department

Edit
Robert Aguirre ... 65mm camera technician
David Ashby ... grip: second unit
Billy Askew ... camera trainee
Sam Bailey ... assistant camera
Marvin Baldacchino ... electrician
Phillip Barnes ... camera trainee: second unit
Nicola Beattie ... camera trainee
Stephan Bookas ... digital imaging technician
Danny Brennan ... grip trainee
Alexander Bridges ... video assist assistant
Stuart Bridges ... video assist operator
Craig Broughton ... rigging charge hand
Alex Brown ... best boy lighting
Peter Byrne ... b camera first assistant
Emmet Cahill ... key grip: second unit
Abigail Catto ... best boy loader
Dominique Cheung ... second assistant camera: a camera
James Coldicott ... electrician
Alex Collings ... central loader: splinter unit
Carrie Cooksley ... video assist trainee: dailies
Damian Cooper ... lighting technician
Damien Cooper ... lighting technician
Glenn Coulman ... second assistant camera: Plate Unit New Zealand
Jarvis Coxwell ... video assist trainee
Jack Cuckson ... video assist trainee: dailies
Adam Dale ... aerial director of photography
Joshua Dempsey ... electrician
Joe Dibble ... lab manager
Hayley Dickinson ... video assist trainee: second unit
Galo Dominguez ... lighting console operator: Splinter unit
Nicola Dove ... still photographer
Rob Dowling ... HOD Unit Electrician
Hamish Doyne-Ditmas ... director of photography: second unit
James Ducker ... EPK: Junket
Elliot Dupuy ... clapper loader b camera
Harry Elvin ... crane technician dailies
Martin Elvin ... crane technician: splinter unit
John Ellis Evans ... first assistant camera: splinter unit
Jon Fenech ... video assist: dailies (second unit)
Dan Garlick ... bestboy grip: second unit
Pete Gilmour ... lighting programmer
Patrick Gledhill ... electrician
Gordon J. Goodwin ... lighting technician / rigging electrian
Michael Green ... focus puller
Stacey Hancox ... crane technician: dailies
Jay Handscomb ... motors rigger
Sean Hill ... BTS Cinematographer
Sion Hopkins ... electrician
Ryan Huffer ... electrician
Ricky Hunter ... standby rigger
Malcolm Huse ... key grip
Sam Jones ... practical electrician
Callum Just ... lab supervisor
Ed Kirby ... electrician / practical electrician
Mitchel Lathrop ... Led System Engineer
Charlie Lia ... key grip: Malta (as Charles Lia)
Max Elliot Lovell ... lighting technician: additional photography
Sally Low ... first assistant camera: "c" camera dailies, splinter unit
Dan Lowe ... rigging gaffer
Lisa MacGregor ... camera trainee: dailies
Sam Madden ... lighting technician
Ryan March ... video trainee
Jason Martin ... best boy: second unit
Bruno Martins ... electrician
Gary Matthews ... second assistant camera
Joe McGee ... hod practical electrician
Lewis McInnes ... lab technician
Keith Mead ... bestboy grip
Nick Mitchell ... generator operator
Dean Morris ... b cam dolly grip
Dean Morrish ... second assistant camera
Andy Munday ... rigging desk op
Dominik Palgan ... electrician
Roger Pearce ... camera operator
Julian Perrin ... rigging best boy
Jack Powell ... electrician
John Preca Trapani ... camera crane technician
Paul Preca Trapani ... rigging electrician
Michele Abramo Puricelli ... libra head technician: dailies
Keith Rafferty ... practical electrician
Luke Redgrave ... camera operator: b camera
Sean Rogers ... libra head tech
Thomas Royal ... rigging charge hand
Ewan Sadler ... camera trainee: splinter unit, dailies
Dave Sherman ... chargehand rigging electrician
Joanne Smith ... second assistant camera: splinter unit
Vis Sopjani ... grip trainee: second unit
Mario Spanna ... libra head technician
Jonathan Spencer ... gaffer: second unit
Jordan Spencer ... electrician: 2nd unit
Sam Spurgeon ... dailies colourist
Ricky Stelling ... HOD Electrical Rigger
Aaron Szogi ... electrician
Dean Thompson ... a camera: first assistant camera
Iain Thomson ... digital lab technician: 65mm
Neil Tomlin ... libra technician
Stamos Triantafyllos ... steadicam operator
Mustafa Tyebkhan ... digital imaging technician / first assistant camera: aerial unit
Tomas Vaverka ... special photographer
Kieran Waites ... best boy floor
Thomas Watson ... libra head technician: VFX Unit New Zealand
Julian White ... chief lighting technican
Terry Williams ... a camera: grip
George Zador ... video assist operator: second unit
Steve Wells ... grip trainee: second unit (uncredited)

Animation Department

Edit
Qian Hao Chai ... animation td
Megan Hughes ... animator
Martin Lanzinger ... animator
Giuseppe Pagnozzi ... layout artist

Casting Department

Edit
Vanessa Baker ... adr voice casting
Emily Brockmann ... casting associate
Brenda Camilleri ... casting coordinator
Karl Alin Galea ... extras casting assistant
Olivia Grant ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department

Edit
Sophie Allen ... costume prop modeller
Terry Archer ... set costumer
David Ball ... costume trainee
Alice Bambridge ... Costume Production Assistant
Carmen Barclay ... costume maker
Kevin Bartolo ... crowd costumer
Fiona Barty ... costume prop modeller
Laura Baverstock ... costume embroiderer
Nicola Beales ... costume maker
Marcia Bethell ... senior costume maker (as Marcia Smith)
Caroline Bradley ... set costumer
Sam Brooke-Taylor ... set costumer
Andrew Cartwright ... creative pattern cutter: head pattern cutter
Jenni Carvell ... costumer: Ms. Dench
Kate Chadderton ... costume coordinator
Charlotte Child ... costumer: Mr. Depp
Helen Christie ... senior costume-prop modeller
Naomi Critcher ... head costume props
Julia Drummond-Haig ... set costumer
Simone Feulner ... tailor
Samuela Galea ... set costumer
Steve Gell ... key textile artist
Teddy George-Poku ... costumer
George Glasgow ... costumer
Sarah Godwin ... Textile Artist
Dan Grace ... costume supervisor
Raquel Gremler ... set costumer
Brendan Handscombe ... assistant costume supervisor
Myra Hanet ... junior costume maker
Emma Harding ... costume assistant
Alice Hassall ... assistant cutter
Beth Herd ... costume breakdown
Amy Lanser ... costumer
Anne Lavender-Jones ... set costumer
Tamzin Lillywhite ... costumer
Caroline Lindop ... costume graphic artist
Emma Lowe ... costume maker
Barbara Marko ... costumer
Harriet Mcgill ... costume embroiderer
David McLaughlin ... leather craftsman
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Alicia Fay Moore ... costumer
Kathryn Mysko Von Schultze ... assistant costume cutter
Emma O'Connor ... costume maker
Olivia Hulme ... textile artist
Oskars Pantelejevs ... costume prop modeller
Stephanie Paul ... principal dresser
Tessa Phillips ... set costumer
Nicole Pitchers ... costumer
Liria Pristine ... knitted and crochet textiles
Soizic Quentin de Coupigny ... costume cutter
Gemma Rasmussen ... costume maker
Katie Robinson ... costume maker
Nicholas Roche-Gordon ... key costumer
Charlotte Sadler ... costume assistant
Richard Sale ... assistant costume designer
Sian Samuel ... textile artist
Laura Smith ... assistant costume designer
Rosie Smith ... costume maker
Jane Spicer ... costume assistant
Izzy Stafford ... assistant costume buyer
Chloe Stanyon ... leather maker
Noel Stewart ... Milliner
Darrell Warner ... costume concept artist
Dominic Young ... chief costume cutter
Martina Zammit Maempel ... costume coordinator: Malta unit
Diego Percossi Papi ... costume jeweller (uncredited)

Location Management

Edit
Richard Berkeley ... location manager: France/Switzerland
Julian Bivol ... Studio PA: dailies
Toby Blyther ... studio unit assistant
Chris Bonello ... location manager: malta
Chris Clifford ... location marshal
James Dunstan ... studio marshall
Joseph Formosa Randon ... supervising location manager
Mavis Formosa ... location coordinator
Henry Isaksen ... studio unit assistant
Philip Lobban ... location scout
Melissa Searle ... location marshall
Kimberley White ... studio unit coordinator
Cameron Wood ... location scout
Thomas Woods ... location manager: Development
Jérémy Gueudin ... assistant location manager (uncredited)

Music Department

Edit
Ashley Andrew-Jones ... assistant engineer
Emily Appleton Holley ... assistant: music supervisor
David Arch ... soloist: piano (as Dave Arch)
Daniel Ciurlizza ... composer: trailer music
Fiona Cruickshank ... score recordist
Patrick Doyle ... soloist: piano
Alex Ferguson ... assistant engineer
Daniel Gadd ... track lay
Tammy Hall ... musician: rehearsal pianist (as Tammy L. Hall)
Richard Harwood ... soloist: cello
Martin Higgins ... midi preparation
Roger Linley ... musician: double bass
Steve Mair ... musician: double bass
Robin Morrison ... music editor
Maggie Rodford ... music supervisor
James Shearman ... conductor / orchestrator
Hilary Skewes ... musician contractor
Graham Sutton ... music editor
Jamie Talbot ... alto saxophone
Nick Taylor ... score recording engineer and mixer
Will Temlett ... programmer
Cecile Tournesac ... music editor
Laurence Ungless ... musician: double bass
Martin Williams ... musician
Danielle Diego ... executive in charge of music (uncredited)
Ellen Ginsburg ... music clearance (uncredited)
Rebecca Morellato ... music production executive (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Nicoletta Mani ... script supervisor: splinter unit
Sylvia Parker ... script supervisor
Viky Refalo ... assistant script supervisor
Jenny Wood ... assistant script supervisor

Transportation Department

Edit
Pete Briddon ... rail locomotive co-ordinator
Ben Brigden ... driver: Kenneth Branagh
Steven Brigden ... transportation captain
Pani Constantinides ... unit driver
Romain Cutajar ... transportation captain
Todean Daniel ... facility driver
Paul Deluce ... unit driver
John Gill ... driver: cast
Marc Grimsey ... pre production driver
Richard Holmes ... transport supplier
John Humphreys ... driver: cast
Stephen Inwood ... tech trucks h.o.d
Lee Isgar ... driver: Daisy Ridley
Christian Mallia ... transportation coordinator
David O'Donoghue ... driver: Michelle Pfeiffer
Mark Oliver ... picture car coordinator
Neil Phelps ... action vehicles: picture cars
Winston Seidu ... cast driver
Chris Nuttall ... tech trucks project manager: Translux International (uncredited)

Additional Crew

Edit
Sofia Abbasi ... stand in: Olivia Coleman
Munawar Ahmad ... assistant accountant
Ritienne Aquilina ... assistant production coordinator
Rob Ashford ... associate: Mr. Branagh
Helen Ashton ... dialect coach
Sarah Michelle Attard ... assistant to director's Team: Malta
Pip Ayers ... epk producer
Daniella R. Baggaley ... production assistant
Nikki Baida ... assistant: Mr. Sood
Jon Baker ... armourer supervisor
Hannah Banks ... double
Paul Biddiss ... military advisor
Terry Blyther ... studio unit manager
Veronique Bonnefoy ... catering and restaurant etiquette Advisor
Abigail Borg ... dive coordinator
Kriss TheDish Brown ... on-set internet technician
Jill Buchanan ... stand in for dame judi dench
Charlotte Carey ... crowd pa
Faye Carney ... unit nurse: Main Unit
Samantha Cassar Ellis ... production assistant
India Castle-Gibb ... additional set production assistant
Chelsi Cefai ... chaperone
Samantha Choat ... Production prep
Alex Cole-Baker ... production accountant: vfx unit new zealand
Phil Costello ... Construction Medic
Tom Cox ... horsemaster
Hephzibah Craen ... production coordinator
Matt Curtis ... title designer
Adrian Derrick-Palmer ... stand in: Dr Arbuthnot
Stephen Deuters ... cast assistant
Simone Dietrich ... translator: german
Richard Dobbs ... publicist: Agatha Christie Limited
John Doherty ... Health & Safety Consultant / safety consultant
Maria Domenici ... payroll: accountant
Sam Dormer ... armourer
Simone Dutreux ... assistant payroll accountant
Samantha Ellison ... assistant: Mr. Kinberg
Assis Eloy ... assistant to executive producer
Inga Fabian ... production assistant: dailies
Karl Farrer ... stand-in
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Charlie Galea ... marine coordinator: Malta
Kate Garbett ... production coordinator: Malta
Kya Garwood ... stand-in: acting double michelle pfeiffer
Micheal Gentry ... it support
Peter Glover ... studio production assistant
Georgette Gray ... assistant accountant
Jane Gray ... production coordinator: new zealand vfx unit
Jim Hajicosta ... financial controller
Nicholas Hajicosta ... first assistant accountant
Sam Hare ... stand-in: male utility #1
Caroline Hartig ... assistant: Mr. Gordon
Anneka Haskins ... account assistant
Rick Heckenlaible ... production assistant
Dan Hindes ... digital cinema executive: Deluxe Technicolor Digital Cinema
Jason Horwood ... stand in: utility
Arber Hoxha ... Assistant Accountant
Sam Peter Jackson ... adr loop group
Evan Kenneth Jones ... stand in/double: Josh Gad
Claudia Kalindjian ... unit publicist
Janet Kellock ... script supervisor: splinter unit dailies
Innes Knight ... gunsmith
Laura Martin Laderas ... video assist. second unit
Michael Lafuente ... director of technology: 20th Century Fox
Tom Lowes ... osteopath/physio
Tom Ludlam ... floor assistant: Mr. Branagh
Laura Lynch ... assistant accountant: Malta
Sussanah Madden ... assistant: Michelle Pfeiffer
Sebastian Magiera ... assistant: Mr. Jenkins
Stefan Maile ... Set PA
Lucy Marr ... assistant production accountant
Rachel McLean ... construction medic: dailies
Lesther Meek ... Sr. 65mm Scanning And Recording
Vera Meyer ... executive assistant: Ridley Scott
Phil Miler ... voice: audio description
Ranjana Mitra ... chaperone
Ethan Modder ... production assistant
Bárbara Morelos-Zaragoza ... translation and subtitling: Latin American Spanish
Steve Morphew ... stand-in: Johnny Depp
Ali Morris ... pre-shoot coordinator
Sarah Naudi ... production assistant
Simon Neville ... set armourer
Josh Northover ... crowd pa dailies
Simon O'Connell ... aerial co-ordinator
Daniel Pace Bonello ... key crowd marshal
Dan Palmer ... production accountant
Martin Poultney ... commercial director: Goldcrest Post Production
Brian Ransom ... LED Consultant: VER
Tom Ray ... accounts assistant
Sandy Reinhardt ... production secretary: interpreter
Daniel Rogers ... health and safety advisor: VFX element shoot
Penny Ryder ... assistant: Ms. Dench
Lucy Scarfe ... stand in: Daisy Ridley / Penélope Cruz / Olivia Colman
Francesca Schembri ... key set pa
Simab Shabir ... travel consultant
Nushina Shirazi ... assistant: Mr. Gordon
Eloise Singer ... food stylist (as Eloise Carrow)
Pawel Slomkowski ... accounts clerk
Zosia Sokolowicz ... production assistant
Martin Stauder ... armorer
Andy Stephens ... aerial operations manager
Phil Stoole ... EPK/BTS Documentarian
Robbie Tarrant ... assistant studio unit manager
Keith Albert Tedesco ... crowd pa
Tamar Thomas ... executive assistant: Mr. Branagh
Illias Thoms ... additional set pa/crowd pa: dailies
Katharine Tidy ... home economist
Marina Tyndall ... dialect coach
Javier Valdés ... head stage manager
Simon White ... set pa
Richard Wild ... weather consultant
Jo Winter ... set production assistant: splinter unit
Marc Wolff ... aerial coordinator
James Worlidge ... production secretary
Jimmy Yuill ... performance consultant

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Hercule Poirot, the best detective in the world, decides to travel on the Orient Express. The train accidentally gets stopped because of a small avalanche. Little did he know that a murder was planned and that a person on this train was capable of committing such crime. Written by DoomRanger

Plot Keywords
Taglines Everyone is a Suspect. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Le crime de l'Orient-Express (France)
  • Mord im Orient-Express (Germany)
  • Asesinato en el Orient Express (Spain)
  • Le Crime de l'Orient-Express (Canada, French title)
  • Вбивство у Східному експресі (Ukraine)
  • See more »
Runtime
  • 114 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $55,000,000 (estimated)
Cumulative Worldwide Gross $352,789,811

Did You Know?

Edit
Trivia Johnny Depp asked Sir Kenneth Branagh to apologize to Sir Derek Jacobi for him after filming their scene together "because I had to shout at him, I don't want to shout at Derek Jacobi." See more »
Goofs Between Vinkovci (last stop before the murder) and Brod (today Slavonski Brod, the final stop in the movie) there is roughly 70km of a totally flat railroad. Nowhere near the alpine/mountain/snowy setting that it is depicted in the movie. See more »
Movie Connections Featured in Top 10 Must See Trailers of June 2017 (2017). See more »
Soundtracks Anatolian Longa See more »
Quotes Hercule Poirot: [Thinking as he walks through the train towards the bar car] My Dear Colonel Armstrong. Finally, I can answer your letter, at least with the thoughts in my head and the feeling in my heart that somewhere you can hear me. I have now discovered the truth of the case and it is profoundly disturbing. I have seen the fracture of the human soul. So many broken lives, so much pain and anger giving way to the poison of deep grief until one crime became many. I have always wanted to believe that man is rational and civilised. My very existence depends upon this hope, upon order and methods and the little grey cells, but now perhaps I am asked to listen instead to my heart.
[pause]
Hercule Poirot: [Addressing the passengers in the bar car] Ladies and gentlemen. I have understood in this case that the scales of justice cannot always be evenly weighed and I must learn for once to live with the imbalance. There are no killers here, only people who deserve a chance to heal. The police have accepted my first solution to the crime, the lone assassin who made his escape. I will leave the train here to conclude formalities. You are all free to go. May you find your peace with this. May we all.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed