Poster

Max ()


Reference View | Change View


A military dog that helped American Marines in Afghanistan returns to the United States and is adopted by his handler's family after suffering a traumatic experience.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Ray Wincott
...
Justin Wincott
...
Tyler Harne
...
Pamela Wincott
...
Kyle Wincott
...
Carmen
...
Chuy
...
Sergeant Reyes
...
Deputy Stack
...
Emilio
Raymond W. Beal ...
Animal Control Handler #1 / Marine (as Raymond Beal)
...
Cartel Leader
...
Police Officer (as Jason Alexander Davis)
...
S-2 Major
...
Captain
...
Blue-haired Lady
...
Receptionist
...
Latino Kid
Thomas La Marche ...
Bike Teen #1
...
Bike Teen #2 (as Alex Schuler)
Zarina Aurah ...
Afghan Village Woman
Varkas Everest ...
Afghan Village Man #1
Nazareth Dairian ...
Afghan Village Man #2
...
Afghan Village Man #3 (as Naim D. Alherimi)
Issa Alherimi ...
Afghan Village Man #4
...
Afghan Policeman
Eduardo Gonzalez ...
Cartel Guy
...
Bike Kid #1 (as David Flores)
Ethan Alexander McGee ...
Bike Kid #2 (as Ethan McGee)
...
Bike Kid #3
Hayley Joplin ...
Bike Park Teen (as Hayley Alexis Joplin)
Nik Allen ...
Moving Truck Driver
Jack Solomon ...
Marine Dog Handler
...
Highway Patrol Officer
...
Alpha Team Leader / Marine
...
Max
Atlas ...
Draco
Odin ...
Loki
Ruscoe ...
Chihuahua #1
Angel ...
Chihuahua #2
Daisy ...
Chihuahua #3
Dane ...
Chihuahua #4
Mo-Mo ...
Chihuahua #5
Blaster ...
Chihuahua #6
Rest of cast listed alphabetically:
James Alcorn ...
Bike Teen (uncredited)
Jeffrey Barkey ...
Senior Airman (uncredited)
...
'1776'er (uncredited)
Kristi Booher ...
Dog Walker (uncredited)
Kelly Borgnis ...
Mourner (uncredited)
Alex Brockway ...
CACO Marine (uncredited)
J. William Brown ...
Funeral Mourner (uncredited)
Stephen Mackenzie Brown ...
Mourner (uncredited)
...
Neighbor (uncredited)
...
Parade Grand Marshall / Mayor (uncredited)
John M. Carpenter ...
SSgt Powell, USAF (uncredited)
...
Deacon (uncredited)
Bonnie Cole ...
Mourner (uncredited)
...
Mourner (uncredited)
William Conklin ...
Village Elder (uncredited)
Carson Dahl ...
Bike Teen #2 (uncredited)
Aaron Dozzi ...
Bike Teen (uncredited)
Joey Duckworth ...
Airman / Mourner (uncredited)
...
Neighbor (uncredited)
Albert Guzman ...
Afghan Village Elder (uncredited)
Walid N. Hakim ...
Taliban Fighter (uncredited)
Teagan Heesch ...
Bike Teen (uncredited)
Zena Marie Hennen ...
Chuy's Neighbor (uncredited)
LaTonja Lawson ...
Mourner (uncredited)
Chris Matheny ...
Parade Colonel (uncredited)
...
Funeral Mourner (uncredited)
...
Chuy's Neighbor / Grill Man (uncredited)
...
Mourner (uncredited)
...
Funeral Mourner (uncredited)
...
Neighbor (uncredited)
...
Mourner (uncredited)
Mark Guy Thompson ...
Texas State Police Officer (uncredited)

Directed by

Edit
Boaz Yakin

Written by

Edit
Boaz Yakin ... (written by) &
Sheldon Lettich ... (written by)

Produced by

Edit
Ken Blancato ... producer
Ben Ormand ... executive producer
Karen Rosenfelt ... producer
Boaz Yakin ... executive producer

Music by

Edit
Trevor Rabin

Cinematography by

Edit
Stefan Czapsky

Film Editing by

Edit
Bill Pankow

Editorial Department

Edit
John Diesso ... digital intermediate conform editor
Giovanni DiGiorgio ... digital intermediate assistant
Colin Garland ... post-production assistant
Tom Gehring ... digital intermediate assistant
Ann Gray ... post-production coordinator
McKay Johnson ... dailies producer
Lucian Johnston ... apprentice editor
Philippe Majdalani ... digital intermediate producer
Nick Monton ... head of production: Company 3
Anthony Michael Morone ... post-production assistant (as Anthony Morone)
Misako Shimizu ... first assistant editor
Jared Stanton ... dailies coordinator
Chris Talson ... visual effects editor

Casting By

Edit
Tara Feldstein ... casting director: North Carolina (as Tara Feldstein Bennett)
Ronna Kress

Production Design by

Edit
Kalina Ivanov

Art Direction by

Edit
Sharon Davis

Set Decoration by

Edit
Summer Eubanks

Costume Design by

Edit
Ellen Lutter

Makeup Department

Edit
Deborah Ball ... hair department head
John R. Bayless ... makeup department head
Wendy Bell ... key makeup artist
Iraina Crenshaw ... hair stylist
Sara Egri ... hair stylist: second unit
Tony Elwood ... key makeup artist: second unit
Renee Goodwin ... makeup artist: second unit
Sylvia Hendrix ... hair stylist
Gail Hensley ... key makeup artist (as P. Gail Hensley)
Jennifer McCollom ... additional makeup artist
Rhonda McGregor ... makeup artist: second unit
David Plunkett ... additional crew: makeup artist
Heather Richardson ... additional makeup artist
Portia Simpson ... hair stylist: second unit
Betty Lou Skinner ... key hair stylist: second unit
Michelle Spieler ... makeup artist: second unit
Renè Warnes ... hair stylist: second unit (as Susan Rene Warnes)
Debra-Lee Davidson ... makeup artist (uncredited)
David Plunkett ... additional makeup (uncredited)

Production Management

Edit
Romy Barber ... post production manager: MGM
Korey Budd ... production supervisor
Kacie Kane ... post production manager: MGM
Paul A. Levin ... post-production supervisor
Ben Ormand ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Clint Buckner ... Key 2nd AD: 2nd Unit
Doug Coleman ... second unit director
Alisa Fredericks ... second assistant director
Neal Gray ... second second assistant director
Kim Kennedy ... second assistant director
Mark Anthony Little ... first assistant director: second unit
Alice M. Peschl ... second second assistant director: 2nd Unit
Rebecca Strickland ... first assistant director
Peter Thorell ... first assistant director: second unit

Art Department

Edit
Gillian Albinski ... property master (as Gillian V. Albinski)
Amber Axelton ... additional props
Chris Bogart ... scenic foreman
Kenneth Bryant ... set dresser: gang boss
Anthony Cam ... props
Robert Lee Church ... set dresser
Richard M. Cole ... general foreman
Randy Crabb ... mill foreman
Steven 'Trainset' Curtis ... greensman / on-set greensman: second unit
Paulo DeFreitas Jr. ... storyboard artist
Jordan Foster ... set dresser
Jeremy A. Gibbs ... gang boss: construction
Carson Gloster ... lead man
Michelle C. Harmon ... set designer
Frank J. Hart ... location foreman: construction
Jeremy Holroyd ... propmaker
Mollie Howey ... painter
Richard Krish ... set dresser
Andrew Leitch ... assistant art director
Jenny Kaye Mahorney ... props
Thomas A. Morris Jr. ... construction coordinator
William Scot Noonan ... toolman
Bozydar Orszula ... key greensman
Gregg Perez ... set dresser
Mike J. Regan ... prop dog creation
Andrew Rogers ... graphic designer
Jon Russell ... prop maker/carpenter
David Ryder ... art department coordinator
Gregory Schmitz ... key scenic
Jessica Tyler Segal ... Set Decoration Coordinator
Nicole Strojny ... paint foreman
Deanna Tilley ... props assistant
Gary J. Tunnicliffe ... prop dog creation
John Wilcox ... props assistant
Melissa Wooten ... assistant property master

Sound Department

Edit
Samara Amat ... adr: voice
Bobbi Banks ... adr: LA stage editor
Josh Berger ... assistant re-recording mixer
Brian Bowles ... dialogue & adr supervisor
Nick Bozzone ... adr mixer
Timothy Cargioli ... boom operator
Patrick Cicero ... sound effects editor
Mark DeSimone ... adr mixer
Grant Elder ... assistant sound editor
Ian Gaffney-Rosenfeld ... mix re-recordist
Jonathan Gaynor ... sound mixer
Mariusz Glabinski ... sound effects editor
Paul Gleeson ... assistant sound editor
Gary A. Hecker ... foley artist
Robert Hein ... supervising sound editor
Bobby Johanson ... adr mixer
Michael Miller ... adr mixer
Dror Mohar ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Mark Paterson ... re-recording mixer
Elanor Rimassa ... sound utility
Lyndsey Schenk ... post-production sound: movie trailer
John Skoglund ... sound mixer: second unit
Daniel Timmons ... assistant re-recording mixer

Special Effects by

Edit
Ray Bivins ... special effects coordinator
Steven 'Trainset' Curtis ... special effects technician

Visual Effects by

Edit
Scott R. Anderson ... assistant colourist: Double Negative
Gerald Ang ... matchmove artist: Double Negative
Oliver Atherton ... compositing supervisor: Double Negative Singapore
Nithin Babu ... visual effects artist: digital compositor: Double Negative
Alexandre Bain ... digital compositor
Michael Jeff Baldemoro ... roto/prep supervisor: Double Negative
Sebastian Becker ... visual effects artist: double negative
Giorgio Bertolone ... senior rigger
Romain Besnard ... FX TD: Double Negative
Sabina Bihlmaier ... digital compositor
Paul Boyd ... visual effects artist
Benjamin Carlson ... vfx production coordinator: Double Negative
Nick Chiang ... paint & roto artist
Francesco Cosatti ... digital compositor: Double Negative
Christopher Michael Coupe ... matchmove supervisor: Double Negative
Nick Dacey ... visual effects editor: Double Negative
Chan Ee Jien ... visual effects coordinator: Double Negative
Neil Eskuri ... visual effects supervisor
Sotiris Georghiou ... lighting technical director
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Vikas Gusain ... senior prep artist
Jeremy Hardin ... cg supervisor
Mick Harper ... effects artist: Double Negative
Shaina Holmes ... visual effects producer: company 3 new york
Dan Horne ... bodytracker/matchmove artist: Double Negative
Chris Huland ... generalist td: double negative
Neh Jaiswal ... vfx line producer
Devika Kawle ... visual effects coordinator
Matthew Kee ... matchmove lead: Double Negative
Jonathan Knight ... comp supervisor
Deepak Kumar ... vfx line producer
Kew Lin ... roto artist: Double Negative
Lorenzo Lovera ... digital compositor (double negative)
Bret Lu ... environmental artist
Garry Maddison ... colourist: Double Negative
Nick Marshall ... digital matte painter: Double Negative
Matthew Crowe ... matchmove artist: double negative
Fay McConkey ... visual effects producer: double negative
Sarah McCulley ... visual effects coordinator
Luca Mignardi ... digital compositor: Double Negative
Djordje Milasinovic ... digital compositor: Double Negative
Nicolas Millot ... roto artist: Double Negative
Emma Moffat ... visual effects line producer
Amit Narwani ... matchmove artist: Double Negative
Guy Penwill ... roto/prep supervisor: Double Negative
Alessandro Pieri ... prep/paint artist: Double Negative
Vivek Pundir ... rpm producer
Ashwin Raju ... visual effects coordinator: Prime Focus
Richard R. Reed ... digital compositor
Travis Reinke ... digital scanning
Jeff Reynolds ... visual effects assistant
Wesley Roberts ... digital compositor: Double Negative
Tara Roseblade ... digital compositor
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative
Siddharth Shah ... digital compositor: Double Negative
Upasana Shanker ... compositing artist: Double Negative
Leona Sharkey ... visual effects artist
Mohak Sharma ... visual effects coordinator
Jia Yi Siew ... roto/prep artist: double negative
Arista Jemie Soh ... texture artist: prime focus
Mary Stroumpouli ... digital compositor: Double Negative
Gaëlle Séguillon ... digital matte painter: Double Negative
Gabriel Tan ... machmove artist: double negative
Seng Kiat Tan ... matchmove lead: Double Negative (as Tan Seng Kiat)
Sing Hui Tan ... assistant visual effects editor: Double Negative
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
James Tichenor ... vfx bidding producer: prime focus
Adam Trowse ... digital compositor
Jan van de Laar ... 2D sequence supervisor
Eva von Overheidt ... digital compositor: Double Negative
Guy Williams ... digital matte painter
Kai Wing Wong ... digital compositor
Anthony Wonsoff ... digital matte painter: Double Negative
Cheng Yang ... machmove artist: double negative
Jun Xian Yue ... junior compositor: double negative / paint & rotoscope artist: doube negative
Lye Zechari ... matchmove artist: double negative
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative (uncredited)
Will Kosman ... concept artist (uncredited)

Stunts

Edit
Shea Adams ... stunt performer
Dale Cannon ... stunt double: luke klientank
Miller Carbon ... photo double: Thomas Hayden Church
Doug Coleman ... stunt coordinator
Eliza Coleman ... stunts
Stephen Conroy ... stunts
Max Daniels ... stunt performer
Neimah Djourabchi ... stunts
Nick Epper ... stunt double: Owen Harn
Jason Gupton ... stunt double: Chuy
Victoria Haney ... Carmen / stunt double: Mia Xitlali
Terry Jackson ... stunt double: Thomas Haden Church
Cal Johnson ... additional stunt coordinator / stunt coordinator / stunt double: luke klientank
Thomas La Marche ... stunt bike teen #1
Brian Machleit ... co-stunt coordinator
Anderson Martin ... stunt performer
Anthony Martins ... stunts
Josh Perry ... stunt performer
Allen Robinson ... utility stunts
Keith Schmidt Jr. ... stunt double: Josh wiggins / stunt double: Justin
Keith Schmidt Jr. ... Stunt Double: Justin
Alexander Schuler ... stunt performer

Camera and Electrical Department

Edit
Rocky Amon ... grip
Tiffany Armour-Tejada ... digital imaging technician
Benjamin Baggott ... additional set lighting technician
Monica Barrios-Smith ... assistant camera
Sarah Bowman ... second assistant camera: second unit
Adrienne Brown ... rigging grip
Stephen Cabinum ... lighting technician
Jacob Clegg ... electrician
Stephen Andrew Cook ... first assistant camera "b" camera: second unit
Ben Davidson ... best boy rigging electric
Thomas H. Dean ... 2nd Unit Best Boy Electric
Joe Doran ... drone camera operator
Eric Christian Doucette ... electrician
Gregg Easterbrook ... camera operator: second unit
Jerome Fauci ... a camera steadicam
Jeremiah Fry ... scorpio head tech
Dan Furst ... hd video assist
Jim Gourley ... second assistant camera: "a" camera
Michael Guthrie ... digital utility
Zsolt P. Haraszti ... second assistant camera (second unit)
Albert Hedgepeth ... video assist
Chris A. Herbert ... rigging grip
Adam Hinson ... second unit gaffer
Jason Johnson ... digital imaging technician: second unit
McKay Johnson ... digital imaging technician: second unit
Brian Knox ... second unit dolly grip
Jamie A. Marlowe ... first assistant camera: second unit: a camera
Max ... assistant camera
John F. McCarthy ... loader
Jack McCollum ... best boy electrician
John S. Moyer ... b camera/steadicam operator
Craig Nix ... technocrane operator
Keith Pickett ... rigging gaffer
Keith Pokorski ... "a" camera first assistant: second unit
William Lide Powell ... camera utility: second unit
Patrick Quinn ... first assistant camera: a camera
Daniel Rice ... second unit grip
Bayland Rippenkroeger ... drone pilot
Dave J. Ross ... second assistant camera: second unit - day
Colin Sheehy ... digital loader second unit
Christian Shonts ... assistant camera
John Slade ... remote head technician
Kent Smith ... still photographer
Bryan Staerkel ... video assist assistant
Steve A. Stephenson ... best boy rigging grip
Peter Taylor ... still photographer
Eric Tramp ... camera operator: "a" camera
Brad Walker ... MOVI Operator/Technician
Court Wheeler ... grip
Harley White ... lighting technician: second unit
Bob Williams ... dolly grip
Harrison Wright ... rigging electrician
Ryan Galvan ... electrician (uncredited)
David Waldman ... additional cinematography (uncredited)

Animation Department

Edit
Colin McEvoy ... animation supervisor
Matthieu Poirey ... senior animator
Richard Smith ... animation development
Ben Wiggs ... animator
Ryan Wasson ... animator (uncredited)

Casting Department

Edit
Hannah d'Angerio ... casting associate (as Hannah D'Angerio)
Tona B. Dahlquist ... extras casting
Tara Feldstein ... casting: North Carolina (as Tara Feldstein Bennett)
Dann Fink ... adr voice casting
T. Ryan Hill ... extras casting assistant
Chase Paris ... casting: North Carolina

Costume and Wardrobe Department

Edit
Lynn Bennett ... costumer
Jason Blackman ... additional costumer
Jennifer Fadel ... additional seamstress
Melissa Houle ... costume supervisor (as Melissa Towle)
Jess L. Johnson ... set costumer
Jordan Johnson ... set costumer
Ginger Knussmann ... assistant costume designer
Genna Poletti ... additional costumer

Location Management

Edit
Scott Clackum ... location manager
Daniel Cutler ... location assistant
Ian Easterbrook ... location assistant
Amy Elizabeth Harmon ... location coordinator
Charley Hoover ... location assistant
Joseph R. Packheiser ... location assistant
Ellen Pfirrmann ... key asst location manager
Matt Storm ... key assistant location manager

Music Department

Edit
Robb Boyd ... music editor
Sarah Bromberg ... music coordinator
Stephanie Diaz-Matos ... music supervisor
Jennifer Hammond ... conductor / orchestrator
Steve Kempster ... orchestra scoring mixer
Paul Linford ... music scoring mixer
Frank Macchia ... music preparation
Larry Mah ... digital score recordist
Aaron Meyer ... music preparation
Peter Rotter ... music contractor
E. Gedney Webb ... music editor
Booker White ... head of music preparation

Transportation Department

Edit
Nik Allen ... genny truck
Darcie Clark ... production driver
Laura Trouble Hayes ... driver
Paula Pierce ... stakebed cast trailer
Ernest Rydberg ... camera car driver
John H. Stephens ... production van driver

Other crew

Edit
Suz Andrews ... production assistant
Suzy Andrews ... production assistant
Diana Ascher ... post production accountant: trevanna post
Randall Balsmeyer ... title designer
Chandler Barbee ... production assistant
Paul Barrett ... craft service asst
Raymond W. Beal ... animal trainer
Sean Beck ... key production assistant
Rob Benjamin ... production assistant
Kim Berner ... script supervisor
Jarrad Blackwell ... production assistant
Ashton J. Blessing ... second assistant accountant
Rich Bourgeois ... military advisor
J. William Brown ... production assistant
Bridgett Buss ... post production coordinator: electronic press kit
Miller Carbon ... photo double: Thomas Hayden Church
Jennifer Carriere ... script supervisor: 2nd unit
Jerry Cashman ... stand-in
Jeremy Cheek ... armorer
Ali Claire ... vice president business affairs (as Ali Claire-Genis)
Charley Coleman ... armorer: 2nd unit
Claire Cullipher ... stand in: Lauren Graham
Huntington Daly ... production assistant
Matthew Daly ... assistant: Ms. Graham and Mr. Church
Sadie Paige DeRosa ... additional set production assistant (as Sadie Paige Barton)
Aaron Dozzi ... photo double: Josh Wiggins / stand in: Josh Wiggins
Jesse Dunn ... production assistant
Alicia Elliott ... assistant production coordinator
Dale Fagan ... manager: Physical Production - MGM
Adam Ferguson ... photographs: military dog - National Geographic Creative
Sarah Gray ... first assistant accountant
Randy Grazio ... stand-in: Thomas Hayden Church
John Grissom ... medic
Mustafa Haidari ... voice actor: Pashto
Malissa Hallenbeck ... assistant accountant: post production
Keya Hamilton ... stand-in
Grant Hedrick ... stand in: Josh Wiggins
Diane Howard ... journalist: publicist
Ethan Aarav James ... actor (creditOnly)
JoAnn Fregalette Jansen ... acting coach
Christopher Keefe ... video utility 2nd unit
Cassie Kelson ... production assistant
Dean Khandjian ... stand-in: Zeeko Zaki (as Thomas Dean)
Candice Kimbrough ... stand-in: blue haired lady
Mehmet Korhan ... stand-in: Dejon LaQuake
Adam Lee ... key set production assistant
Brandon Lewis ... accounting clerk
Cory Lewis ... accounting clerk
Kathy Lewis ... payroll accountant
Caroline MacVicar ... production executive
Gail Marks ... production accountant
Colten McCranie ... production assistant
Genevieve McDevitt ... production secretary (as Genevieve Darr) / travel coordinator
Patrick McElroy ... production assistant
Kimberly Auron McKeown ... set production assistant (as Kimberly H. Auron)
S. Ross McKinnon ... production assistant
Laura Milosch ... assistant: Ms. Rosenfelt & Mr. Blancato
Moniere ... dialect coach: Pashto
Ernie John Montoya ... craft service
Alex Nemetz ... production assistant
Shawn O'Boyle ... production assistant
Mike Park ... production legal counsel
Max Reisbaum ... production assistant
David N. Russell ... stand-in: Luke Kleintank
Sandy Rustin ... voice: Loopers Unlimited
Jason Salzman ... production coordinator
Darrin Sanderson ... office production assistant
Alan Searcy ... production secretary
Mark Shockley ... behind the scenes producer / featurette producer
Peter J. Silbermann ... unit publicist
Jack Solomon ... assistant: Mr. Yakin
Adam M. Stone ... product placement coordinator
Cat Stone ... product placement coordinator
Thorin Thompson ... production assistant
Eddie Vanhoy ... medic

Thanks

Edit
Alma Har'el ... special thanks
Joann Jansen ... special thanks
Chris Leggett ... special thanks (as Christopher Leggett)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

When Kyle Wincott is killed in the war, his war dog, Max, suffers from stress. Max is to be put down because he has trouble listening to anyone else, until he meets Justin, Kyle's brother. Justin adopts and saves Max. Then both of their lives will never be the same again. Written by anonymous

Plot Keywords
Taglines Best Friend. Hero. Marine. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Max: Bester Freund. Held. Retter. (Germany)
  • Max: O Cão Herói (Brazil)
  • Макс (Russia)
  • Μαξ (Greece)
  • See more »
Runtime
  • 111 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $20,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $12,155,254, 28 Jun 2015

Did You Know?

Edit
Trivia The film is dedicated to the memory of the 26 dogs and 25 handlers that have been killed in the service of their country since 2003. See more »
Goofs Lufkin, Texas in July has a temperature that ranges from 90° to 99° Fahrenheit with intense humidity. Wearing light jackets and fuzzy hats while riding bikes through the woods would be very uncomfortable there, but suitable in North Carolina where the movie was filmed. See more »
Movie Connections Featured in Lauren Graham/Colin Quinn/Ray Wylie Hubbard (2015). See more »
Soundtracks Higher Than My Station See more »
Quotes Kyle Wincott: Nose of a dog, the heart of a marine, sounds like a hero to me!
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed