Edit
Logan (2017) Poster

(2017)

Full Cast & Crew

Directed by 

James Mangold

Writing Credits  

James Mangold ... (story by)
 
Scott Frank ... (screenplay by) &
James Mangold ... (screenplay by) and
Michael Green ... (screenplay by)
 
John Byrne ... (character: Donald Pierce) (uncredited)
Jack Kirby ... (character: Charles Xavier) (uncredited)
Stan Lee ... (character: Charles Xavier) (uncredited)
John Romita Sr. ... (based on the character created by) (uncredited)
Marc Silvestri ... (characters: Bonebreaker & Pretty Boy) (uncredited)
Roy Thomas ... (based on the character created by) (uncredited)
Len Wein ... (based on the character created by) (uncredited)
Chris Claremont ... (characters: Caliban, Donald Pierce, Bonebreaker & Pretty Boy) (uncredited)
Dave Cockrum ... (character: Caliban) (uncredited)
Herb Trimpe ... (based on the character created by) (uncredited)
Craig Kyle ... (characters: Laura Howlett/X-23 & Zander Rice) (uncredited)
Christopher L. Yost ... (character: Zander Rice) (uncredited)
Mark Millar ... (comic book: "Old Man Logan") (uncredited)
Steven McNiven ... (comic book: "Old Man Logan") (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

Hugh Jackman ... Logan / X-24
Patrick Stewart ... Charles
Dafne Keen ... Laura
Boyd Holbrook ... Pierce
Stephen Merchant ... Caliban
Elizabeth Rodriguez ... Gabriela
Richard E. Grant ... Dr. Rice
Eriq La Salle ... Will Munson
Elise Neal ... Kathryn Munson
Quincy Fouse ... Nate Munson
Al Coronel ... Federale Commander
Frank Gallegos ... Federale Lieutenant
Anthony Escobar Anthony Escobar ... Federale
Reynaldo Gallegos ... Rey (as Rey Gallegos)
Krzysztof Soszynski ... Mohawk
Stephen Dunlevy ... Macon
Daniel Bernhardt ... Bone Breaker
Ryan Sturz ... Pretty Boy
Brandon Melendy Brandon Melendy ... Reaver
Jeremy Fitzgerald ... Reaver
Luke Hawx ... Reaver
Chris Palermo ... Reaver (as Christopher Palermo)
Paul Andrew O'Connor Paul Andrew O'Connor ... Reaver (as Paul O'Connor)
Clinton Roberts Clinton Roberts ... Reaver
Rocky Abou-Sakher ... Reaver
Keith Jardine ... Reaver
Jean Claude Leuyer ... Reaver
Andrew Arrabito ... Reaver
Jef Groff ... Reaver
Sebastian James ... Reaver
Aaron Matthews ... Reaver
Garrett Hammond ... Reaver
Matthew McClain ... Reaver (as Matt McClain)
Maureen Brennan ... Motel Manager
Jason Genao ... Rictor
Hannah Westerfield ... Rebecca
Bryant Tardy ... Bobby
Ashlyn Casalegno ... Charlotte
Alison Fernandez ... Delilah
Parker Lovein ... Lizard Boy
Jimmy Gonzales ... Mexican Staff Member
Dave Davis ... Convenience Store Clerk
Lennie Loftin ... Jackson
Mark Ashworth ... Bartender
James Handy ... Old Doctor
Bryce Romero ... Prom Teen #1
Phi Vu ... Prom Teen #2
Chester Rushing ... Prom Teen #3
David Simpson David Simpson ... Prom Teen #4
Lauren Gros ... Bridesmaid
John Raymond ... Pastor
Vanessa Cloke ... Mourning Widow
Doris Morgado ... Maria
Katie Anne Mitchell ... Infirmary Nurse
Lara Grice ... Car Dealer
James Moses Black ... Major
Ned Yousef ... Banger (as Nedal Yousef)
Michael Lehr ... Bangers
Baxter Humby ... Bangers
Bryan Sloyer ... Bangers
Daniel Hernandez ... Bangers
John Bernecker John Bernecker ... Federale
Evan D. Taylor Evan D. Taylor ... Federale
Joe Nin Williams Joe Nin Williams ... Federale
Toby Holguin ... Federale (as Toby Holguin Jr.)
Robert Wu ... Federale
Panuvat Anthony Nanakornpanom ... Federale (as Anthony Nanakornpanom)
Victor Winters-Junco Victor Winters-Junco ... Federale
Eyad Elbitar ... Federale
Craig Henningsen ... Federale
Han Soto ... Valet
Rissa Kilar ... Pine Cone Girl (as Rissa Rose Kilar)
Salef Celiz ... Jonah
Aidan Kennedy ... Mutant Child
Nayah Murphy Nayah Murphy ... Mutant Child
Chase Cubia Chase Cubia ... Mutant Child
Emma Teo Emma Teo ... Mutant Child
Vincenzo Lucatorto Vincenzo Lucatorto ... Mutant Child
Noell Jellison Noell Jellison ... Mutant Child
Haley Glass ... Mutant Child
Ella Rowbotham Ella Rowbotham ... Mutant Child
Hudson Wright Hudson Wright ... Mutant Child
Sebeon Jackson Sebeon Jackson ... Mutant Child
Kelton DuMont ... Glowing Eyes Boy
Damon Carney ... Jackson's Henchman
Cynthia Woods Cynthia Woods ... Screaming Casino Woman
Mali O'Connor Mali O'Connor ... Bumpy Skinned Kid
David Kallaway ... Rhodes
Robert Vargas Robert Vargas ... Border Guard
David Paris David Paris ... Helicopter Pilot
Rest of cast listed alphabetically:
Paul Adkins ... Special Forces Solider (uncredited)
Richard Beal ... Driver (uncredited)
Brian Bolman Brian Bolman ... ICE Border Agent (uncredited)
Eddie Davenport ... Reaver #1 (uncredited)
Ted Ferguson ... Laura's Grandpa (uncredited)
Juan Gaspard ... Homeless Guy (uncredited)
Arden Hale Arden Hale ... Club Goer (uncredited)
Julia Holt ... Casino Patron (uncredited)
Donald M. Krause ... Clinic Visitor (uncredited)
Gentry Lee ... Military Contractor (uncredited)
Josh McLaglen ... Cowboy in Limo (uncredited)
Phil Meyer Phil Meyer ... Driver in Car (uncredited)
Zach Mooney ... Boy at Funeral (uncredited)
Allegra Novikov ... Mutant Kid (uncredited)
Jay Oliver ... Driver (uncredited)
Gonzalo Robles ... Special Forces (uncredited)
Sophia Rosales ... Mutant Child (uncredited)
Sean Stevens Sean Stevens ... Taxi Driver (uncredited)
Mary Peyton Stewart ... Bridesmaid (uncredited)
Richard Blake Suarez Richard Blake Suarez ... Drug Dealer (uncredited)
Michael Love Toliver ... FBI Agent (uncredited)

Produced by 

Joseph M. Caracciolo Jr. ... executive producer (as Joe Caracciolo Jr.)
Simon Kinberg ... producer (produced by) (p.g.a.)
Stan Lee ... executive producer
James Mangold ... executive producer
Josh McLaglen ... executive producer
Hutch Parker ... producer (produced by) (p.g.a.)
Dana Robin ... co-producer
Lauren Shuler Donner ... producer (produced by)
Kurt Williams ... co-producer

Music by 

Marco Beltrami

Cinematography by 

John Mathieson ... director of photography

Film Editing by 

Michael McCusker
Dirk Westervelt

Casting By 

Lisa Beach
Priscilla John
Sarah Katzman

Production Design by 

François Audouy

Art Direction by 

Chris Farmer ... supervising art director
Jordan Ferrer
Luke Freeborn
Scott Plauche

Set Decoration by 

Peter Lando

Costume Design by 

Daniel Orlandi

Makeup Department 

Richard Alonzo ... makeup artist
Ozzy Alvarez ... makeup artist (as Tony Alvarez) / special makeup effects artist
Jonny Bullard ... prosthetics tech
Steve Buscaino ... special makeup effects artist
Miki Caporusso ... assistant hair stylist / assistant wig maker
Daniel Casillas ... special makeup effects artist
Gloria Pasqua Casny ... hair department head
Susan Chaix Kleamenakis ... lens technician
Ken Diaz ... first assistant makeup artist
Christopher Evitt ... makeup effects lab technician
Rocky Faulkner ... special makeup effects artist: Los Angeles
Jerrad Gray ... makeup artist: New Mexico
Cindy Harlow ... assistant makeup artist
Joel Harlow ... head makeup artist / prosthetics designer
Chase Heard ... hair stylist: second unit
Jules Holdren ... first assistant hair stylist
Courtney Lether ... makeup artist: second unit
Richard Luong ... concept artist
Donita Miller ... hair stylist: second unit (as Donita Sather)
Ken Niederbaumer ... makeup artist: New Mexico
Bryan Perkal ... makeup artist: New Mexico
Natalie Shea Rose ... hair stylist
Sara Roybal ... makeup artist: New Mexico
Teresa Stone ... lens technician: New Mexico
Rick Stratton ... tattoos
Khanh Trance ... wig maker
Adam Walls ... makeup artist: second unit
Amy Wood ... assistant head hair stylist: second unit
Bailey Domke ... makeup artist (uncredited)
Karri Farris ... makeup artist (uncredited)
Rob Hinderstein ... makeup artist (uncredited)
Ashlynne Padilla ... makeup artist (uncredited)
Brian Penikas ... makeup artist (uncredited)
Karen Romero ... makeup artist (uncredited)
Remi Savva ... makeup artist (uncredited)
Robert Smithson ... contact lens technician (uncredited)

Production Management 

Joseph M. Caracciolo Jr. ... unit production manager
Jessica Derhammer ... production supervisor
Aaron Downing ... post-production supervisor
Gregory Earls ... post production manager
Dana Robin ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Jason Altieri ... second unit: second assistant director
Philip Banks ... second second assistant director: second unit
Rob Burgess ... first assistant director: second unit
Zack Earl Edwards ... additional second assistant director
Samuel Foster ... additional second assistant director
Dan Gutierrez ... additional second assistant director
Simeon Jones ... second second assistant director (as Simeon Keri Jones)
Kristina Massie ... second assistant director: second unit: New Mexico / second second assistant director: second unit: New Orleans
Josh McLaglen ... first assistant director
Michael Musteric ... second assistant director (as Michael J. Musteric)
David Stickler ... additional second assistant director
Spencer Taylor ... second second assistant director: additional photography
Garrett Warren ... second unit director

Art Department 

Luis F. Aguilar ... construction foreman
Cecile Aymami ... scenic foreman
Toni Barbosa ... scenic painter
Joe Barden ... construction foreman
Rick Belosic ... general foreman
Derek Bensonhaver ... props
Zachary Berger ... concept artist
Vlad Bermudez ... assistant props
Charles Bodenheimer ... scenic artist
Gail Briant ... on set scenic
Jill Broadfoot ... Set decoration buyer
Katie Bulla ... props co-ordinator
Stephanie Charbonneau ... lead graphic designer
Rick Chavez ... assistant property master
Keith Christensen ... concept artist
Todd Clevenger ... scenic foreman
John Coven ... storyboard artist
Tim DeLuca ... on-set greensman: reshoots - CA
Steven DeSantis ... construction coordinator
Ralph Diaz ... on-set greensmen
Russ Doyle ... key greens
Will Eastin ... graphic designer
Robert Elliott-Barry ... props
Matthew Gatlin ... assistant art director
Marian Gay ... art department assistant
Paul Giglione ... scenic painter
Justin Gonzales ... props
Severino Gonzales ... props
Edon Guraziu ... concept designer
Steven Hanks ... key greens: reshoots - CA
Gabriel Hardman ... storyboard artist
Claire Hassig ... scenic artist
Jeff Hinds ... props: Natchez crew
Jonathan Hubbarth ... Construction Buyer
Aimee Huber ... Set Decoration Coordinator
Cindy M. Ichikawa ... art department coordinator (as Cindy Ichikawa)
Skye Jenkins ... scenic artist
Benton Jew ... storyboard artist
Bradford Johnson ... Assistant Set Decorator
Jeremy Johnson ... construction foreman
Roger Johnson ... graphic designer
Billy 'Jilly Bones' Jones ... scenic foreman
John Paul 'J.P.' Jones ... property master
Nitin s Kale ... matte painting
Carl Kempf ... sculptor: Lead Plasterer
Steven Kerlagon ... scenic foreman
Christina Eunji Kim ... assistant art director
Lisa M. Kittredge-Rodriguez ... construction auditor
Maureen Kropf ... paint foreman
Vince LeBlanc ... set dresser
Nicole Reed LeFevre ... set designer
Ken Lewis Jr. ... labor
Andrew H. Lewis ... labor
Jonathan Lheureux ... set dresser
Adrian Lobato ... key greens
Kevin Loo ... set designer
Sam Lothridge ... on-set dresser
Landon Lott ... illustrator
Elizabeth Lynch ... greensman
Ryan MacLachlan ... labor/staff shop
Sergey Mazurov ... propmaker/gangboss
Christopher McCain ... construction foreman
Henry McGee ... digital asset manager
Robert J. Moore Jr. ... set dresser
Christopher Morente ... on-set greensman: reshoots - CA
Amy Morrison ... set decoration buyer
Gavin Moughan ... onset dresser
Erin Nielson ... props
Jason Oertling ... scenic foreman
Jesse Michael Owen ... storyboard artist
Paul Ozzimo ... illustrator
Dan Panosian ... comic book artist
Jared Pendergrass ... additional property
Nelly Pickar ... construction purchaser
Nick Pugh ... senior illustrator: vehicle designer
Joe Quesada ... comic book artist
Brad Quintana ... scenic artist
Steffen Reichstadt ... concept artist
Eileen Reynolds ... set painter
Rudi Rossiter ... paint gang boss / paint gangboss
Patrick Russo ... assistant property master
George Sanchez ... plaster gang boss
John Sanchez ... property assistant
Carlos Savant ... staff shop supervisor: Lead Mold Maker
Walter Schneider ... set designer
Jason A. Sedillo ... utility technician
Adrian Segura ... leadman
Untitled Wolverine Sequel ... scenic foreman
Shae Shatz ... illustrator
Aaron Sims ... concept artist
Kelly C. Smith ... scenic
Ember Soberman ... scenic artist
Robert St. Laurent ... assistant props
Jessica Stumpf ... set designer
Joshua Swanson ... art department assistant: New Mexico
Max Sweeney ... digital asset manager
Dionisio Tafoya ... on set scenic art
Adam Teschel ... on-set dresser
David Tory ... construction utility
Alejandra Tovar ... set dresser
John Trapp ... construction foreman
George Tuers III ... armorer
Alex Tuis ... concept artist
Mark Vena ... storyboard artist (as Marc A. Vena)
Eve Ventrue ... concept artist
Trinh Vu ... set designer
Daniel Wafford ... labor
Brian A. Waits ... set designer
Nicholas D. Ward ... set dresser
Barbra Hearn West ... draper
Ashley Wetwiski ... set dresser
David O. Whatley ... gangboss
Greg White ... scenic gang boss
Robert Wilson Jr. ... scenic
Ted Wolff ... paint foreman
Durel Yates ... set dresser
Matt Zaff ... additional on set dresser
Niko Zahlten ... prop assistant
Armin J. Zellers ... construction buyer
Patrick Beals ... prop designer (uncredited)
Tony Stockert ... prop designer (uncredited)
Joe Studzinski ... illustrator (uncredited)

Sound Department 

Roberto Dominguez Alegria ... foley mixer (as Roberto Domínguez)
Erik Altstadt ... sound utility: additional photography, Los Angeles
James Ashwill ... foley mixer
Brian Bair ... re-recording engineer
David Betancourt ... adr mixer
Jim Brookshire ... dialogue editor
Derek Casari ... adr engineer
Arif Chagla ... adr engineer
Jason Chiodo ... re-recording mixer: special features
John T. Cucci ... foley artist
Teri E. Dorman ... supervising dialogue editor
Aidan Dykes ... adr recordist
Tim Forrest ... sound mixer: second unit
Darryl L. Frank ... second unit
David Giammarco ... re-recording mixer
Tim Gomillion ... sound recordist
Laura Graham ... adr editor
Matthew Harrison ... foley editor
Tyler Heath ... adr recordist
Joe 'Primo' Heise ... cable
Craig Henighan ... additional re-recording mixer
Glenn Humphries ... re-recording mixer: thai version
David Husby ... Sound Mixer LA unit
Doug Jackson ... sound effects editor
Jesse Johnstone ... sound recordist
Mark LeBlanc ... sound: second unit, Louisiana
Paul Ledford ... production sound mixer
Wayne Lemmer ... sound designer
Skip Longfellow ... first assistant sound editor
Anna MacKenzie ... dialogue editor
Brian Maratea ... boom operator
Paul Massey ... re-recording mixer
John Morris ... supervising foley editor
Brett Murray ... utility sound (as Brett Luciana Murray)
Dan O'Connell ... foley artist
Alex Raguini ... sound mixer: Second Unit
Erin Michael Rettig ... sound engineering
Tristan Rose ... a.d.r. recordist
Christine Sirois ... adr recordist
John Soukup ... sound transfer recordist
Hamilton Sterling ... sound designer
Donald Sylvester ... supervising sound editor
Jon Vogl ... adr mixer
Steven Willer ... boom operator
Evan J Haley ... sound designer: D-Box Technologies (uncredited)

Special Effects by 

Erdwin J. Clausen Jr. ... special effects technician
Garry Cooper ... general foreman
Scott Dwyer ... special effects technician
Garry Elmendorf ... special effects supervisor
Molly Federline ... special effects technician
Jack Flynn ... buyer
Scott Garcia ... special effects foreman
Skylar Gorrell ... special effects technician
Matthew Brady Harris ... special effects
Brittany Hoban ... special effects administrator (as Brittany Dewees)
Michael W. Hoban ... special effects technician
Mik Kastner ... pyro foreman
Matthew James Kutcher ... special effects
Stephen Meagher ... special effects technician
J. Michael O'Brien ... mold maker
Joe Perez ... special effects foreman
Carlos Savant ... fabricator
Jerami Cruise ... fabricator (uncredited)

Visual Effects by 

Ella Adams ... digital artist
Kate Adams ... visual effects artist
Brian Adler ... visual effects
Joel Aguilar ... senior paint artist: RSP
Shane Aherne ... head of lighting: Rising Sun Pictures
Fazil Ahmed ... visual effects artist: CreatureFX Lead
Aaron Aikman ... previs artist
James Albiez ... digital artist
Lee Alexander ... layout supervisor: Image Engine
Conrad Allan ... digital artist: Image Engine
Casey Allen ... senior flame artist
Tor Andreassen ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Lankesh Annamalai ... lighter
Andrea Arghinenti ... visual effects artist: Lead Rigger
Saqib Ashraf ... lead fx technical director
Patrice Avery ... producer: HALON
Daniel Azevedo ... digital compositor
Michael Jeff Baldemoro ... bg prep supervisor: Image Engine
Jesse Balodis ... senior texture artist
Berj Bannayan ... visual effects supervisor
Arlyn Bantog ... visual effects coordinator (as Arlyn Bantong)
Alexandra Prescott Barlow ... previs artist
Stas Basko ... digital compositor
Joel Bautista ... compositor: Image Engine
Bryn Bayliss ... digital artist
Owens Bazile ... fx td: Image Engine
Sophie Beck ... layout: tracking & matchmove
John Berri ... visual effects editor
Alessio Bertotti ... compositor
Teresa Berus ... visual effects coordinator
Richard Betts ... visual effects supervisor
Michael Billette ... effects technical director: Image Engine
Matt Blouin ... assistant visual effects editor
Joao Bogossian ... compositor
Martin Bohm ... visual effects artist: Image Engine
Anto Bond ... head of modelling
Robert Bourgeault ... digital supervisor: Image Engine
Paul Boyd ... visual effects artist
Christopher Bozzetto ... lead texture artist
Lilian Bravo ... visual effects production manager
Pankaj Brijlani ... senior match move
Justin Bunt ... digital compositor
Jess Burnheim ... lead compositor: RSP
Amirah Busairi ... bg prep artist
Francesco Cadoni ... compositor: Rising Sun Pictures
David Cattermole ... digital artist: Rising Sun Pictures
Jeffrey Chan ... digital compositor: Soho VFX
Vikram Chandran ... digital compositor
Hakyung Chang ... visual effects coordinator: Soho VFX
Pascal Chappuis ... visual effects head of technical production: Image Engine
Marine Chene ... vfx production manager
Sujesh V. Chitty ... visual effects artist: digital matte painter
Naeem Chudawala ... visual effects artist
Petru Ciobanu ... pipeline technical director
Caleb Clark ... digital compositor
Natalie Conliffe ... texture artist
Curtis Corona ... post production assistant
Marlis Coto ... digital compositor
Martyn 'Moose' Culpitt ... visual effects supervisor: Image Engine
Cara Tallulha Davies ... Visual Effects Producer: Image Engine
Chris Dawson ... digital compositor
Kurt Debens ... visual effects artist
Rajbir Dhalla ... digital artist
Ben Dickson ... 2d technical director: Rising Sun Pictures
Taylor Dickson ... systems administrator: Soho VFX
Laura Dochtermann ... visual effects coordinator: Image Engine
Christina Drahos ... digital compositor: Image Engine
Nadav Ehrlich ... animation supervisor: Soho VFX
Josh Ellem ... VFX Artist: Rising Sun Pictures
Daniel Elophe ... compositing supervisor: image engine
Adam Eshleman ... visual effects assistant coordinator
Aaron Fickling ... character td: Rising Sun Pictures
Taylor Finan ... Postvis Production Coordinator: Halon
Julia Flanagan ... animator: Image Engine
Adrien Flanquart ... visual effects artist
Cheri Fojtik ... lead texture artist
Lucien Fostier ... senior digital compositor
Florian Friedmann ... rigger
Drew Fulcher ... matchmove
Sarah Fuller ... digital artist
Anthony Fung ... visual effects artist
Michael Furniss ... visual effects
Raphael Gaudin ... lighting td: image engine
Sheik Ghafoor ... rigging artist: image engine
Ahmad Ghourab ... Lead Effects Technical Director / lead fx technical director
Simon Vaughn Green ... data wrangler: additional photography
Justin Greenwood ... data wrangler: Rising Sun Pictures
Diego Grimaldi ... effects technical director: Image Engine
Todd Groves ... digital artist: IMAX version
Fernando Guerrero Rodriguez ... digital compositor: rising sun pictures
Emilia Gustafsson ... digital compositor
Kathleen Haase ... light stage producer
Robin Hackl ... associate vfx supervisor: image engine
Maverick Han ... compositor
Levent Haseki ... compositor
Makoto Hatanaka ... digital artist
Moritz Hausler ... fx td: Image-engine
Ben Holen ... visual effects artist
Amanda Hollingworth ... digital compositor
Jesse Parker Holmes ... fx td
Brendan Holt ... technical support
Philip Horn Jr. ... vfx data wrangler/set surveyor
Derrek Horn ... Data Wrangler (as Derrek Brajkovich-Horn)
Gill Howe ... executive producer
Levon Hudson ... layout & matchmove artist
Chris Hunsberger ... visual effects artist
Patrick D. Hurd ... visual effects production supervisor
Chrismac Hwang ... machmove artist: soho vfx
Ivan Imanishi ... technical support: Image Engine
Yosuke Inomata ... modeler: Image Engine
Lia Ioanniti ... compositor
Chris Janssen ... digital compositor
Chas Jarrett ... visual effects supervisor
Qazi Hamza Javed ... vfx artist: Rising Sun Pictures
Marc Jones ... matchmove supervisor: Image Engine
Jeffrey Kalmus ... vfx supervisor: In-House
Ranajoy Kar ... layout artist
Naoki Kato ... fx td
Andrew Kaufman ... research & development: Image Engine
Benjamin T. Kay ... visual effects
Claire Kearton ... lighter
Matthew Kee ... matchmove artist: Image Engine Inc
Ian Kelly ... digital artist
Spencer Kelsey ... previsualization artist
Adam Kelway ... digital compositor: Image Engine
Christopher Kerr ... digital compositor
N. Bantu Key ... digital colorist: marketing (as Ntana Key)
Rashid Khallouk ... compositor
Sith Khay ... matte painter
Anne Kim ... compositor
Jayzica Kong ... visual effects artist (as Jessica Kong)
Leanna Kruse ... visual effects coordinator: Soho VFX
Haris Kruskic ... visual effects coordinator
Mark Laszlo ... environment td: Rising Sun Pictures
Sun Lee ... matte painter: Lola VFX
Chloe LeGendre ... light stage developer: USC Institute for Creative Technologies
Erik Lehmann ... senior modeller / groomer: Image Engine
Michael Levine ... senior creature fx td: Image Engine
Cedric Ling ... senior matchmove artist: image engine
Adair Liu ... light stage processing: USC Institute for Creative Technologies
Eung Ho Lo ... modeler/groomer: Image Engine
Daniel Lu ... Lead Modeler and Rigger: Soho VFX
Clayton Lyons ... visual effects coordinator
Bruno Lévêque ... environment td: Image Engine
Allan Magled ... visual effects producer
Dean Mangion ... matchmove artist: Image Engine
Brandon Martin ... lighting lead
Guy Masonwells ... digital compositor
Hubert Maston ... cg supervisor
Tomoka Matsumura ... modeler
Colin Mayne ... matte painter
Shawn McCarten ... lighting artist: Rising Sun Pictures
Kelly McCarthy ... visual effects producer / visual effects producer: Soho VFX
Harry Medlin ... compositor: Rising Sun Pictures
Marco Menco ... character lead: Image Engine
Andre Mercier ... previsualization artist
Jeremy Mesana ... animation supervisor
Joel Michael ... visual effects artist
Francesca Milde ... digital compositor
Chelsea Mirus ... visual effects coordinator
Dhaval Mistry ... machmove artist: soho vfx
Divyansh Mittal ... digital compositor
Andrew Moffett ... postvis artist: Halon
Jaideep Mohan ... digital compositor
Marcin Nikiforuk ... matte painter
Kieran Ogden-Brunell ... visual effects artist: rising sun pictures
John Oldroyd ... digital compositor
Naoki Oyagi ... digital compositor
Andrew Palmer ... senior look development artist
Praveen Kumar Sharma Parasnath ... paint & prep artist: anibrain
Clark Parkhurst ... flame artist
Ben Paschke ... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Matt Pearson ... digital artist: Image Engine
Geoff Pedder ... digital artist
Kai Pedersen ... lighting td: Image Engine
John Perrigo ... effects artist
Josip Peterkovic ... junior matchmove/layout artist: Rising Sun Pictures
Leela Petrie ... creature td
Zebulon Pike ... digital compositor
Dominic Pileggi ... digital compositor
Ron Pogue ... visual effects consultant
Barry Poon ... vfx assets supervisor: image engine
Adam Potter ... vfx data manager: Rising Sun Pictures
Melissa Quintas ... postviz artist
Albert Radosevic ... modeller: rising sun pictures
Karthic Ramesh ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Guillermo Ramos ... digital compositor
Marcel Ramos ... light stage processing: USC Institute for Creative Technologies
Clint G. Reagan ... postvisualization supervisor / previsualization supervisor
Ron Rhee ... postvisualization: Halon Entertainment
Antonio Ribeiro ... digital compositor: Soho VFX
Matthew Riche ... digital artist
Jaime E. Riveros ... post-visualization artist (as Jaime Riveros)
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Maya Roza ... digital compositor
Caitlin Rupert ... previs artist
Mike Sabga ... video and computer supervisor
Jamshid Sadat ... lighting artist
Ruben Salazar ... digital compositor
Juan Ignacio Salgado ... senior compositor: Rising Sun Pictures
Andrew Savchenko ... compositor: Rising Sun Pictures
Steve Sayer ... visual effects artist
Keith Sellers ... visual effects supervisor: Soho VFX
Matthew Shaw ... digital compositor
Denys Shchukin ... fx supervisor: Image Engine
Yuri Shubenin ... visual effects artist
Raman Siddhartha ... digital compositor
Erik Skramstad ... Data Wrangler
Mykhailo Slavov ... senior compositor
Anthony Smith ... visual effects supervisor: Rising Sun Pictures
Doug Spilatro ... visual effects supervisor
Chris Spry ... visual effects supervisor
Daniel St-Amant ... matte painter
Jaclyn Stauber ... fx technical director: Image Engine
Sarah Stauffer ... visual effects production assistant
Alastair Stephen ... executive producer
Mark Stern ... Visual Effects Executive Producer: Lola Visual Effects
Ken Stewart ... digital compositor
Rob Strickland ... digital compositor
Iryna Sumanova ... roto/paint artist: Image Engine
Krisztian Szeibold ... lighting td: Image Engine
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Jenn Taylor ... lead animator: Image Engine
Masahiro Teraoka ... digital compositor
Mike Terrigno ... digital compositor
Damien Thaller ... digital environment supervisor
Cat Thelia ... visual effects manager: Gentle Giant Studios
Lachlan Tolley ... compositor
Alexander Toms ... digital compositor
John Toth ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Hao Truong ... production coordinator: Rising Sun Pictures
Kristin Turnipseed ... previz/post-viz artist
Parikshat Tyagi ... compositor: Rising Sun Pictures (as Parikshit Tyagi)
Ankit Vajpayee ... compositor
Merinda Janse van Rensburg ... roto/ prep artist: Rising Sun Pictures
Preethi Venkateswaran ... 3D Modeller: Soho Vfx
Noah Vice ... head of look development: Rising Sun Pictures
Marion Voignier ... compositor: image engine
Anne Vu ... compositor: Rising Sun Pictures
Shawn Walsh ... visual effects executive producer: Image Engine
Ben Warburton ... digital compositor
Bradley Webster ... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Greg Wieder ... pipeline td: Rising Sun Pictures
Andrew Winters ... visual effects artist
Paul Wojdylo ... lighting technical director
Alex Wolfe ... post viz artist: Halon
Sunny Wong ... Digital Artist: Soho VFX
Zachary Wong ... previs artist
Casey Yahnke ... digital compositor
Han Yang ... visual effects artist
Matt Yeoman ... lead compositor: Image Engine
Donmill Yip ... modeler: Image Engine
Jennie Zeiher ... bidding producer: Rising Sun Pictures
Paul Zeke ... Animator: Image Engine / digital artist
Nathan Zeppel ... digital artist: Rising Sun Pictures
Kai Zhang ... visual effects artist
Paolo Joel Ziemba ... pre-viz & layout: Halon
Jerry Zigounakis ... previs lead
Jason Evanko ... visual effects artist (uncredited)
Noah Hamdan ... environment td/digital matte painter (uncredited)
Sam Hodge ... lead pipeline td (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul ... tracking (uncredited)
Josh Kelly ... data and render wrangler: Rising Sun Pictures (uncredited)

Stunts 

Stanton Barrett ... stunt double: Hugh Jackman
Kenny Bartram ... stunts
Matt Berberi ... stunts
Nicolas Bosc ... stunts
Solomon Brende ... stunts (as Solomn Brende)
Scheryl W Brown ... stunts (as Scheryl Brown)
Steven John Brown ... assistant stunt coordinator
Chris Bryant ... stunts (as Christopher Bryant)
Kurt Bryant ... stunts
Mark Chavarria ... stunts
Alvin Chon ... stunts
Tim Connolly ... stunts
Clay Cullen ... stunts
Eddie Davenport ... stunt double: Hugh Jackman
Liam Day ... stunts
Chris Denison ... stunts
Loren Dennis ... stunts
Mark Dobson ... stunts
Joe Dryden ... stunts (as Joseph J. Dryden)
Dillon Eddo ... stunts
Nick Epper ... stunts
Chris J. Fanguy ... stunts (as Chris Fanguy)
Troy Faruk ... stunts
Clay Donahue Fontenot ... stunts
Jeff Galpin ... stunts
Paul Gunawan ... stunts (as Paula Gunawan)
Lydia Hand ... stunts
Daniel Hargrave ... stunts
Regis Harrington ... stunts
Gene Hartline ... stunts (as Eugene Hartline)
Jim Henry ... stunts
Christopher Heskey ... stunts
Jay Hieron ... stunts
Logan Holladay ... stunts
Ashley Nicole Hudson ... stunts (as Ashley Hudson)
Thekla Hutyrova ... stunts
Gary Hymes ... stunt coordinator: smelting plant
Andy Jones ... stunts
Antal Kalik ... stunts
Horace Knight ... stunts (as Horace Knight Jr.)
Angelica Kushi ... stunts
Efka Kvaraciejus ... stunts
Marissa Labog ... stunts
Josh Lakatos ... stunts
Kurt D. Lott ... stunt rigging coordinator (as Kurt Lott)
Jalil Jay Lynch ... stunts (as Jay Lynch)
Eric Mainade ... stunts
Emmanuel Manzanares ... stunts
Bryan Marsh II ... stunts (as Bryan Marsh)
Rich Minga ... stunts
Vanessa Motta ... stunts
Mike Mukatis ... stunts
Carl Anthony Nespoli ... stunts (as Carl Nespoli)
Daniel Norris ... stunts (as Dan Norris)
Randall Reitenbach ... stunts (as Randy Reitenbach)
Greg Rementer ... stunts
Tony Repinski ... stunts (as Anthony Repinski)
Brady Romberg ... stunts
Shahaub Roudbari ... stunts
Mike Ryan ... stunts (as Michael Ryan)
William Scharpf ... stunts (as Bill Scharpf)
Cale Schultz ... stunts
Kenny Sheard ... stunts (as Kenneth H. Sheard)
Brett Sheerin ... stunts
Gunter Simon ... stunts
Matthew R. Staley ... stunts
Aden Stay ... stunts
Daniel Stevens ... stunt double: Hugh Jackman
Spencer Stone ... stunt rigger
Cj Stuart ... stunts (as Curtis Stuart Jr.)
Nuo Sun ... stunts (as Sunny Sun)
Hamid-Reza Benjamin Thompson ... stunts (as Hamid-Reza Thompson)
Matt Thompson ... stunts
Ayhan Tongadur ... stunts
Steve Upton ... stunt rigger
Torrey Vogel ... stunts
Cord Walker ... stunt rigger
Garrett Warren ... stunt coordinator
Kevin Waterman ... stunts
Tim Werner ... stunts (as Timothy 'Storms' Werner)
Jim Wilkey ... stunts (as James Wilkey)
Jessica Williams ... stunts
Nico Woulard ... stunts
Marcus Young ... stunts
Andy Abele ... stunt performer (uncredited)
Rocky Abou-Sakher ... stunts (uncredited)
Ken Barefield ... stunts (uncredited)
Stanton Barrett ... stunt double driving: Hugh Jackman (uncredited)
Tim Bell ... stunts (uncredited)
Matt Berberi ... utility stunts: additional photography (uncredited)
John Bernecker ... stunt performer (uncredited)
Nicolas Bosc ... stunt double: Boyd Holbrook (uncredited)
Nathan Brimmer ... stunts (uncredited)
Scheryl W Brown ... stunt double: Elise Neal (uncredited)
Steven John Brown ... fight choreographer (uncredited)
Richard Burden ... car stunt coordinator (uncredited)
Salef Celiz ... stunts (uncredited)
Jason Chu ... stunts (uncredited)
Dan Downs ... stunt double: Stephen Merchant (uncredited)
Dillon Eddo ... utility stunts: re-shoots (uncredited)
Eyad Elbitar ... stunt driver (uncredited)
Matt Emig ... stunts (uncredited)
Jeremy Fitzgerald ... stunt Reaver (uncredited)
Jef Groff ... stunt performer (uncredited)
Garrett Hammond ... stunts (uncredited)
Luke Hawx ... stunt performer (uncredited)
Craig Henningsen ... stunts (uncredited)
Daniel Hernandez ... stunts (uncredited)
Toby Holguin ... stunts (uncredited)
Logan Holladay ... reaver (uncredited) / utility stunts (uncredited)
Alvin Hsing ... pre-viz stunts (uncredited)
Keith Jardine ... stunt performer (uncredited)
Antal Kalik ... stunt double: Hugh Jackman reshoots: los angeles (uncredited)
Aidan Kennedy ... stunts: stunt actor (uncredited)
Rissa Kilar ... stunt double: Dafne Keen (uncredited)
Efka Kvaraciejus ... stunts: additional Photography (uncredited)
Marissa Labog ... stunt double: Dafne Keen (uncredited)
Michael Lehr ... stunts (uncredited)
Jean Claude Leuyer ... stunt performer (uncredited)
Kurt D. Lott ... car stunt coordinator (uncredited)
Emmanuel Manzanares ... stunt pre-viz (uncredited) / utility stunts: fight team (uncredited)
Aaron Matthews ... stunts (uncredited)
Brandon Melendy ... stunt performer (uncredited)
Vanessa Motta ... Stunt Double: Elizabeth Rodriguez (uncredited)
Nayah Murphy ... stunt double: Dafne Keen (uncredited)
Panuvat Anthony Nanakornpanom ... stunts (uncredited)
Paul Andrew O'Connor ... stunts (uncredited)
Lin Oeding ... stunt pre-viz (uncredited)
Chris Palermo ... stunt driver (uncredited)
Freddie Poole ... stunts (uncredited)
Brady Romberg ... stunt double: Boyd Holbrook (uncredited)
Shahaub Roudbari ... stunt performer: reshoots (uncredited)
Mariko Saito ... stunts: previs (uncredited)
William Scharpf ... stunt driver (uncredited)
Brett Sheerin ... utility stunts (uncredited)
Gunter Simon ... stunt driver: 18 Wheeler (uncredited)
Bryan Sloyer ... stunts (uncredited)
D. Reride Smith ... wrangler: stunts (uncredited)
Daniel Stevens ... stunt coordinator: second unit (uncredited)
Spencer Stone ... stunts (uncredited)
Tim Storms ... stunt double: Patrick Stewart (uncredited)
Cj Stuart ... stunt dbl: Quincy Fouse (uncredited)
Ryan Sturz ... stunts (uncredited)
Yoshi Sudarso ... utility stunts (uncredited)
Nuo Sun ... stunt coordinator: reshoots (uncredited)
Evan Dane Taylor ... stunt performer (uncredited)
Don Thai Theerathada ... stunt pre-viz (uncredited)
Hamid-Reza Benjamin Thompson ... stunt double: Eriq La salle (uncredited)
Matt Thompson ... utility stunts (uncredited)
Ayhan Tongadur ... utility stunts (uncredited)
Steve Upton ... stunts (uncredited)
Torrey Vogel ... stunt performer: additional photography (uncredited)
Cord Walker ... stunts (uncredited)
Joe Nin Williams ... stunt performer (uncredited)
Michael Yahn ... stunts (uncredited)
Ned Yousef ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Austin Alward ... first assistant camera: additional
Michael Applebaum ... camera operator: "b" camera
Dana Arnold ... rigging gaffer: additional photography
Jason Augustin ... additional set lighting technician: second unit
Russell Beard ... rigging electric best boy
Jean-Paul Bernard ... rigging grip
Sean Brown ... 2nd Unit: Grip
Michael Burgess ... b cam operator: additional photography
Richard Candelaria ... electrician
Joe Cassano ... dolly grip: second unit
Luke Cauthern ... b camera dolly grip
Ryan Chamberlain ... grip
Joseph V. Cicio ... camera operator
Andrew P. Clapp ... electrician (as Andrew Clapp)
Daniele Colombera ... digital imaging technician
Arlen Cooke ... digital loader: New Mexico Unit
Ryan Creasy ... loader: additional photography
Morgan Davis ... crane technician
Ferdinand Duplantier Jr. ... rigging gaffer
Christopher Duskin ... camera operator: second unit
Michael Feduccia ... grip
Albert Ferreira ... electrician
Jose Figueroa-Baez ... Second assistant camera: Louisiana
Chris Fisher ... first assistant b-camera 2nd unit
Michael Fitzgerald ... epk cinematographer
Michael-Ryan Fletchall ... chief drone pilot
Nathan Fung ... grip
Dan Furst ... key video assist
Charley Gilleran ... rigging key grip: additional photography
Everett Grant ... set lighting
Simon Green ... additional photography witness camera
Ted Gregg ... grip
Jeff Griffith ... Alpha Head Tech: second unit
Mark Haas ... rigging tie down grip
Kent Harvey ... second unit "a" camera operator
Dallas Hollomon ... rigging grip
Jason Hooper ... rf technician second unit
Richard T. Hoover ... a camera dolly grip
Nathan Hughes ... grip
Dana Hunt ... lighting console programmer
Patrick Hutchison ... additional grip
Kyle Jenkins ... video assist
Lukasz Jogalla ... director of photography: second unit
McKay Johnson ... digital imaging technician: second unit
Michael D. Kennedy ... alpha head technician: camera motorcycle
Michael Koepke ... grip
Jeffrey Lamm ... second assistant camera
Richard Landry ... electrician
Brandon Langlois ... electrician
Bret Latter ... second assistant camera: 2nd unit. New Mexico
Ronnie LeBlanc ... rigging electrician
Kevin Lippincott ... fixtures foreman
Kyle Lippincott ... electrician
Trevor Loomis ... "a" camera first assistant
Eduardo Losan ... video playback operator
Andy Luce ... best boy grip: second unit
David Luckenbach ... Steadicam operator / a camera operator
Kevin Luster ... grip
Hannah Macklin ... camera assistant: New Mexico
Bryce Marshall ... assistant camera
Bryce Marshall ... second assistant camera: second unit
Bradley Martin ... best boy electric
Christopher Martin ... additional rigging grip
Ronald 'Ronnie' Martin ... condor op
Michael C. McCullough II ... additional video assist
Brady McElroy ... key grip
Trenton McRae ... lighting technician
John J. Moers ... additional documentary cinematography
Dan Moore ... video operator: Dan Moore
Nick Nicolay ... best boy grip
Larry Nielsen ... first assistant camera: "a" camera second unit
Christopher Norris ... first assistant "b" camera: second unit
Jaim O'Neil ... Gaffer: Second unit
Jared Olguin ... rigging electrician
Brad Oltmann ... electrician
Phedon Papamichael ... director of photography: additional photography
Max Patrucco ... key rigging grip
Taylor L. Perry ... digital utility
Nancy Piraquive ... second assistant camera: "b" camera
Cody Pollock ... electrician
Christopher Raymond ... camera operator: second unit
Daniel Remillard ... lighting technician
Ben Rothstein ... still photographer
Nolan Rudi ... second assistant "a" camera second unit
Andy Ryan ... gaffer
Jimi Ryan ... key grip
Bily Salazar ... digital loader: second unit
Derek A. Schwebel ... video playback operator
Walter 'Bud' Scott ... key grip: second unit
Jason A. Sedillo ... Second Unit Grip: New Mexico
Rob Skuse ... rigging grip
Basil Smith ... first assistant "b" camera
Alejandro Snodgrass ... grip
Patrick Sokley ... second assistant camera: "a" camera
Joe Sökmen ... grip
Jonathan Terpstra ... lighting technician
Stephen Vicari ... loader
Jim Wayer ... best boy rigging grip
Neil Werries ... rigging grip
Jordan Whaley ... lighting technician
Gael Whettnall ... grip
Barry Williamson ... rigging grip
Dan Wyssmann ... grip
Rio Noel Zumwalt ... loader: additional photography (uncredited)

Animation Department 

Anto Bond ... head of modelling
Russell Chou ... animator
Victor Glushchenko ... animator
Guenever Goik ... postvis artist
Duck Lee ... animator
Andrew McCartney ... animator
Andrew Park ... senior animator
Shaila Tobin ... animator
Nicolas Torres ... animator
Jessica Zanetti ... animator

Casting Department 

Barbie Block ... casting
Francesca Bradley ... casting associate: UK
Lynsey Brown ... extras casting director
Amelia Chen Miley ... casting associate
Elizabeth Coulon ... location casting director
Karlee Fomalont ... casting associate: new york
Elizabeth Gabel ... extras casting: new mexico
Johnny Gidcomb ... adr voice casting
Adam Hochfeld ... extras casting
Mary Huber ... extras casting
Alyssa Jacobson ... extras casting director
Priscilla John ... casting director: UK
Brittany A. Jones ... casting associate
Christian Kaplan ... executive in charge of casting
Beth Lipari ... casting associate
Rebecca Llorella ... casting assistant
Andreya Lynham ... casting assistant: UK
David O'Hara ... casting assistant: NY
Blossom Peters ... extras casting assistant
Pricilla Rodgers ... extras casting assistant (as Pricilla Marie Rodgers)
Adam Stephenson ... casting assistant
Sally Stiner ... casting
Seannon Stracener ... casting researcher / extras casting assistant
Mary Bowman ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Chris Allegro ... uniform costumer
Melissa Binder ... head ager/dyer
Samantha Burpee ... specialty costumer
Donna Chance ... costumer to Mr. Jackman
Keith Christensen ... concept artist
Christian Cordella ... costume concept artist
Annette Farnsworth ... set costumer
Benj Gibicsar ... ager/dyer
Patricia Gorman ... fitter
Hillary Higgins ... addit costumer: background
Mary Iannelli ... assistant costume designer
Seth M. Johnson ... costumer
Ashley Martin ... costumer
Mallorie McConnell ... set costumer
Grant McCord ... costume assistant
David Moyer ... fitter
Nora Phillips Pedersen ... key costumer
Elaine Ramires ... costume supervisor
Tiffany Rink ... set costumer
Katelyn Rodgers ... specialty costumer
Mark D. Spain ... ager/dyer: additional (as Mark Spain)
Giselle Spence ... cutter fitter/seamstress
Emily St. Martin ... production assistant
Nicki Stewart ... additional set costumer
Keawe Thurston ... set costumer
Olivia Vestina Torres ... costumer
Stuart Gordon Tribble ... key costumer
Rodney Williamson ... costumer
Dan Crawley ... specialty costumes (uncredited)

Editorial Department 

Dinara Aprymova ... assistant trailer editor
Robert M. Barr ... dailies technician
John Berri ... additional editor
Marisa Clayton ... digital intermediate producer
Daniele Colombera ... colorist: dailies
Justin DeLong ... colorist: dailies
Anthony Dixon ... post-production coordinator
Kaylee Karlik ... second assistant editor
Skip Kimball ... digital intermediate colorist
Daniel M. Nussbaum ... first assistant editor
Carrie Oliver ... digital intermediate editor
Tessa Rubin ... post-production assistant
Mark Sahagun ... Digital Intermediate Opticals
Blake Simon ... apprentice editor
Chris Van Duyn ... post-production: dailies operations-Technicolor
Kenny Vicent ... dailies engineer
Matt Landsman ... assistant editor: EPK and BTS (uncredited)
Emmanuel Manzanares ... action editor: Bangers Fight Scene (uncredited)
Zach Marshall ... assistant editor: trailer (uncredited)

Location Management 

Maria T. Bierniak ... supervising location manager
Patrick Brazile ... location scout: New Mexico
Charlie Brown ... assistant location manager
Erin Burns ... assistant location manager
Clark Deal ... location scout: Oklahoma City
Sean J. Donnelly ... assistant location manager
Jonathan Ford ... location medic
Matthew Ford ... location medic
Tyler Hohmann ... location assistant: additional
Cristal Jones ... location scout
Christopher Kusiak ... key assistant location manager: reshoots
Mickey Lambert ... key assistant location manager
Matt McLellan ... location scout
Patrick Mizell ... location assistant
Shani Orona ... location scout (as Marie-Jeanne Orona)
Aurora Ann Quinones ... key assistant location manager: reshoots
Ryan Schaetzle ... location scout: Georgia
Susan Smits ... location coordinator
Rebecca Puck Stair ... location scout
Rowan Stanland ... location scout
Jacob Swanson ... location production assistant
Ron Uribe ... location scout
Deborah Wakshull ... location scout

Music Department 

Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Oliver Bagnall ... composer: Trailer music
Daniel A. Brown ... music preparation
Ted Caplan ... music supervisor
Matt Chamberlain ... musician
Wade Culbreath ... musician: percussion
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Dave Elitch ... musician
Candy Emberley ... music preparation
Luke Flynn ... music preparation
Rossano Galante ... orchestrator
Jeff Gartenbaum ... assistant score engineer
M.B. Gordy ... musician
Mark Graham ... head of music preparation / orchestrator
Jim Honeyman ... orchestration assistant
Mariko Horikawa ... music preparation
Riley Hughes ... music preparation
John Kurlander ... music recording engineer / score mixer
Tyson Lozensky ... assistant score mixer / digital recordist
Dana Niu ... orchestrator
Victor Pesavento ... music preparation
Brandon Roberts ... composer: additional music
Annie Rosevear ... music preparation
Peter Rotter ... orchestra contractor
Andrew Rowan ... music preparation
Buck Sanders ... score producer
Jake Schlaerth ... soloist: glass armonica
Steven O. Scott ... music preparation
Steven L. Smith ... music preparation
Andrew Synowiec ... musician
Marcus Trumpp ... composer: additional music
Joseph Twist ... music preparation
Francine Zieger ... vocal coach
Joe Zimmerman ... music preparation
Johnny Choi ... music executive (uncredited)
Danielle Diego ... music executive (uncredited)
Adamo Di Giorgio ... scoring assistant (uncredited)
Anton Monsted ... music executive (uncredited)
Nathanael Tronerud ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Velvet Braswell ... dispatcher/dot
Jorge Casillas ... picture car coordinator
TyRee Dingle ... driver
Casey Duncan ... driver
Bart Figueiredo ... stakebed cast trailer
Gary L. Horton ... driver
Gregory 'Stepper' Jones ... generator operator
Andrew Kapuscinski ... construction driver: pre-production
K. Emily Levine ... dispatcher
Brad Lips ... driver: forklift
Lily Mace ... driver
Edward O'Donnell ... transportation coordinator
Beverly Reeves ... driver
Eric Simpkins ... picture car mechanic
Jon Smith ... transportation captain
Dave Woodcock ... picture vehicle tech/driver
Steven Shaffer ... picture car mechanic: additional photography (uncredited)

Other crew 

Ava Amundsen ... assistant: Josh McLaglen
Brian Aranda ... film extra
Mark Ashworth ... film extra
Erica Austin ... film extra
Hillary Baca ... key craft service: New Mexico
Saber Bankson ... film extra
Lori Berlanga ... production coordinator
Dorothy Blyskal ... production secretary
Holly Bonney ... film extra
Rusty Bourg ... Photo Double/Stand-in
Christina Bright ... clearance coordinator
Jennifer Brown ... set medic
Ray Brown ... production secretary
T.J. Bryson ... production assistant
Nikki Cartwright ... Additional Production Assistant
Sean Carville ... location accountant
Ariel Cassell ... photo double and stand in
Kimberly Choi ... second assistant accountant
Dana Clasby ... set teacher: Miss Keen
Chris Clinton ... cast assistant: Hugh Jackman
Timothy Coggins ... payroll accountant
Beverly Cole ... travel coordinator
Bonnie Cook ... production assistant
Trang Dang ... assistant production coordinator
Dustin DellaVecchia ... assistant production coordinator: New Mexico
Philip DeVay ... second assistant accountant
Taylor DiMarco ... production assistant: Big Easy Studios
Anthony Dixon ... assistant: James Mangold
Jackson Dobies ... assistant: Garrett Warren
Lucien Dodge ... adr voice artist
Kevin Duran ... construction greens
Samantha Ellison ... assistant: Simon Kinberg
Ashley T. Farrell ... assistant to sir patrick stewart
Rosemary Finney ... cast assistant
Bill Flaherty ... mechanic: picture car (as William R. Flaherty)
Nicole Flowers ... first assistant accountant
Alison J. Forest ... personal assistant
Tyler Fruge ... production assistant
Julianne Gabert ... adr voice artist
Jessica Taylor Galmor ... production assistant: set
Pablo Gambetta ... set production assistant: second unit
Nicole Garcea ... script supervisor: second unit, New Orleans
John Garcia ... stand-in
Suzanne Garnett ... production assistant (as Suzanne Mayger)
Tim Gendron ... production assistant
Alexander Glenn ... film extra
Robert Guerrero ... production office assistant: additional photography
Emmanuel Guiterrez ... production assistant
Arden Hale ... film extra
Justin M. Hamilton ... studio operations manager: Big Easy Studios
Gage Hanlon ... assistant: Hutch Parker
Samantha Jo Hart ... production assistant
Danielle Hartnett ... adr/voice talent
Brittni Hayes ... travel secretary
Matt Holguin ... office production assistant: New Mexico
Ozzy Inguanzo ... consultant
Gregory 'Stepper' Jones ... special equipment / generate operator
Ted Kantrow ... caterer
Ryan Kazmer ... production assistant
Sherry Kecskes ... payroll accountant
Heidi Kingsbury ... animal trainer
James Kunkel ... electric: day player
Kyle Landry ... chef
John Lavis ... medic
Kurt Leitner ... adr voice actor
Ava Mae Leslie ... Voice Actor
Cheramie Martin ... photo double/stand-in: Dafne Keen
Shaun M. McGovern ... financial controller
Julie McKinnon ... production assistant
David Midgen ... titles producer
Irving Milgrom ... assistant: Mr. Jackman
F. Ron Miller ... title designer: main titles
Nicholas Mondragon ... production liaison
Andrés Moret Urdampilleta ... translator
Serena Morin ... studio teacher
Cassidy Naber ... adr voice actor
Genesis Ochoa ... adr voice
Arthur Ortiz ... adr voice actor
Jess Platt ... dialect coach: Mr. Jackman
Marguerite Prineas ... second assistant accountant
Ben Pronsky ... adr voice actor
Cris Rankin ... animal trainer
Michael Rees ... production assistant
Tucker Robin ... assistant: Joe Caracciolo Jr.
Rachael M. Roth ... unit publicist
Dieter Roylance ... personal trainer: Mr. Jackman
Aric Sabin ... production assistant
Alexander Salazar ... base camp production assistant: second unit (as Alex Salazar)
Mark Sanchez ... animal supplier
Cherlyn Schaefer ... Key Medic
Bryan Schnitzer ... production coordinator: Caesars Entertainment
Matt Sigloch ... military technician on-set advisor
Katie Silverman ... ADR voice cast
Safka Sintmaartensdijk ... second assistant accountant
Kerri Smeltzer ... production coordinator: New Mexico
Delaney Rose Stein ... adr and loop group
Nicki Stewart ... day player
David Stickler ... key set production assistant
Christina Stoltenberg ... office production assistant: New Mexico
Alexis Tippin ... 2nd assistant accountant
Rosana Tomas ... Travel Coordinator: additional photography
Dominic Torres ... set medic
Jodi Tripi ... stock footage research
Sally Villasenor ... key crafts service: 2nd unit
Marvel Wakefield ... script supervisor: second unit, New Mexico
Sheila Waldron ... script supervisor
Grayson Ward ... 2nd assistant accountant
Jay Watt ... construction medic
Stephen Daniel Wayne ... set production assistant
Jonathan Wester ... production assistant
Aaron Wiener ... script coordinator
Caleb Wiley ... production assistant
Matthew R. Williams ... first aid
Sid Yost ... animal wrangler
Allison Chic ... production assistant: New Mexico (uncredited)
Cory Fleming ... aerial ground coordinator (uncredited)
Matthew Rhode ... voice (uncredited)
Liberty Salinger ... production assistant (uncredited)
Sid Yost ... animal coordinator (uncredited)

Thanks 

John Byrne ... the producers wish to thank
Chris Claremont ... the producers wish to thank
Dave Cockrum ... the producers wish to thank
Craig Kyle ... the producers wish to thank
Marjorie Liu ... the producers wish to thank
Alexander Mackendrick ... the producers wish to thank
Siddhartha Mukherjee ... the producers wish to thank
John Romita Sr. ... the producers wish to thank
Marc Silvestri ... the producers wish to thank
Roy Thomas ... the producers wish to thank
Len Wein ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed