Poster

Survivor ()


Reference View | Change View


A Foreign Service Officer in London tries to prevent a terrorist attack set to hit New York City, but is forced to go on the run when she is framed for crimes she did not commit.

Director:
Writer:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Johnny Talbot
...
Ray
...
Militiaman #2
...
Range Finder
...
Sniper
...
Alvin Murdock
...
Robert Purvell (as Rege-Jean Page)
...
Joyce Su
...
Naomi Rosenbaum
...
Kate Abbott
...
Sam Parker
...
Sally
...
Bill Talbot
...
Nymphet (as Jerry Jane Pears)
...
Emil Balan
...
Pavlou (as Benno Furmann)
Alissa Atanassova ...
Simone (as Alisa Atanasova)
...
Nash
...
Lisa Carr
Andy Ajiz ...
Sri Lankan Scientist
...
New Zealand Scientist
...
Cambodian Scientist
...
Andre Delouvaine Belgian Scientist
...
Perry
Alex Beckett ...
Howie
...
Paul Anderson
...
Maureen Crane
Dimo Alexiev ...
Waiter (as Dimo Aleksiev)
...
Saleswoman
...
CTC Agent #1
...
Helen
...
Teen With Phone
...
Trevor
...
News Reporter In The Park
Peter Chong ...
Old Chinese Couple
Hazel Chong ...
Old Chinese Couple
...
Cantonese Businessman
Chloe Hesar ...
Theater Cashier
Terry Randall ...
Newsreader #1
Marna Rowe ...
Newsreader #2
...
Eric Loomis
...
Marine Commander
Christa Connor ...
Immigration Office
...
Ticket Agent #1
...
Ticket Agent #2
...
Flight Attendant
Kayko Andrieux ...
Flight Attendant #2
Lucy Newman-Williams ...
Supervisor (as Lucy Newman Williams)
Andrew De La Rocha ...
Immigration Office
Gregory Dix ...
Port Authority Cop
...
Gypsy Cabbie
...
US Commentator
...
Times Square Cop
...
Burly Worker #1
...
Traffic Cop
...
Concierge #2
Robin Byers ...
NYPD Cop #1
Rest of cast listed alphabetically:
...
Visa Applicant
...
Garbageman (uncredited)
Paul Blackwell ...
Police Officer (uncredited)
Alan Bond ...
Diplomatic Protection Officer (uncredited)
Dilyana Bouklieva ...
Visa-Immigrations Officer (uncredited)
...
Commuter (uncredited)
Yue Ting Cheng ...
Man in immigration line (uncredited)
Leigh Dent ...
First class passenger (uncredited)
Darren Dixon ...
Platform Staff (uncredited)
...
Guard (uncredited)
Andrew Dunkelberger ...
New Year's Eve Reveller (uncredited)
Annie Durbin ...
New Year's Eve Reveller (uncredited)
...
Police Officer (uncredited)
Guna Gultniece ...
Student (uncredited)
...
British Transport Police (uncredited)
Chris Martin Hill ...
British Transport Police (uncredited)
Cj Howells ...
US Marine (uncredited)
Bron James ...
Student (uncredited)
Bruce Lawrence ...
Marine 1 (uncredited)
...
Street cleaner (uncredited)
Celina Nessa ...
Hotel Receptionist (uncredited)
...
American embassy worker (uncredited)
Zac Rashid ...
Armed Police (uncredited)
Robert Roman Ratajczak ...
Agent (uncredited)
...
Train Guard (uncredited)
...
British Transport Police (uncredited)
...
Female Executive (uncredited)
...
NY Sniper (uncredited)
...
Nero Franks (uncredited)
...
Marine (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Matt Tyzack ...
Businessman (uncredited)
...
Police Officer (uncredited)
Anick Wiget ...
Lab Technician (uncredited)
Nathan Dean Williams ...
Homeless Guy (uncredited)
Brian Woodward ...
Police Officer (uncredited)

Directed by

Edit
James McTeigue

Written by

Edit
Philip Shelby ... (written by)

Produced by

Edit
Monika Bacardi ... co-producer
Jason Bloom ... executive producer
Boaz Davidson ... producer
Ged Dickersin ... line producer: New York
Mark Gill ... executive producer
Andrea Iervolino ... co-producer
Avi Lerner ... executive producer
Alexander O'Neal ... co-producer
Matthew O'Toole ... producer
Lonnie Ramati ... co-executive producer
Trevor Short ... executive producer
John Thompson ... executive producer
Les Weldon ... executive producer
Charles Winkler ... producer
Irwin Winkler ... producer

Music by

Edit
Ilan Eshkeri

Cinematography by

Edit
Danny Ruhlmann

Film Editing by

Edit
Kate Baird

Editorial Department

Edit
Maria Chamberlain ... digital intermediate assistant colourist
Peter Collins ... data and workflow manager
Georgina Cranmer ... digital film bureau
Sinéad Cronin ... digital on-line editor
Rob Farris ... digital intermediate head of production
Gianluca Ferrari ... digital film bureau (as Luca Ferrari)
Adam Glasman ... digital intermediate colourist
Neil Harrison ... senior digital intermediate administrator
Brian Hayashi ... post-production coordinator
Lawrence Hook ... digital film bureau
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Eugene Lok ... assistant editor
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Gemma McKeon ... digital intermediate assistant producer
Gordon Pratt ... digital film bureau
Myles Robey ... first assistant editor
Daniel Tomlinson ... digital on-line editor (as Dan Tomlinson)
Laurent Treherne ... digital film technical supervisor
Diana Vasquez ... digital intermediate assistant colourist
Michael Freedman ... additional assistant editor (uncredited)

Casting By

Edit
Elaine Grainger

Art Direction by

Edit
Kes Bonnet ... supervising art director
Will Coubrough
Hannah Moseley ... supervising art director

Set Decoration by

Edit
Becca Djan ... (set dec trainee)
Valentina Mladenova
Sophie Newman

Costume Design by

Edit
Stephanie Collie

Makeup Department

Edit
Natalie Abizadeh ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Lucy Browne ... hair artist: daily / makeup artist: daily
Martina Byrne ... additional hair stylist / additional makeup artist / crowd hair & makeup artist: second unit
Anna Cash ... crowd hair & makeup artist: second unit / hair: daily / makeup: daily
Chloe Edwards ... makeup trainee
Deborah Jarvis ... hair & makeup artist
Peter Swords King ... hair designer (as Peter King) / makeup designer (as Peter King)
Mariana Love ... makeup artist
Laura McIntosh ... crowd hair & makeup artist: second unit
Polly McKay ... crowd makeup artist
Flora Moody ... hair stylist / makeup artist
Gloria Peñaranda ... crowd hair & makeup artist: second unit / makeup artist
Louise Shooman ... crowd hair & makeup artist: second unit
Bunny Stanway-Mayers ... crowd hair & makeup artist: second unit (as Harriet 'Bunny' Stanway-Mayers)
Yana Stoyanova ... hair stylist: additional photography / makeup artist: additional photography

Production Management

Edit
Ferdinando Dell'Omo ... post-production supervisor: Canada
Valentin Dimitrov ... production manager: second unit
Ben Firminger ... unit manager
Todd Gilbert ... executive in charge of post-production
Veselin Karadjov ... production manager: Bulgarian unit
Suzie Shearer ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Margarita Aneva ... third assistant director (as Margarita Milanova)
Donald E G Bentley ... crowd pa: daily
Asya Chakarova ... second assistant director: second unit
Hristo Dimitrov ... first assistant director: second unit
Mark Goddard ... first assistant director: second unit
Richard Goodwin ... first assistant director
Galina Kyuchukova ... key second assistant director: Bulgarian unit (as Galya Kyuchukova)
Andrew Mannion ... second assistant director
Sarah Mooney ... floor second assistant director
Saloum N'Jie ... crowd third assistant director: second unit (as Saloum Nijie)
Shaun O'Dell ... second unit director
Edis Seliminski ... third assistant director: Bulgarian unit
Zornitsa Tsvetanova ... third assistant director (as Zornica Cvetanova)
Craig Walser ... second second assistant director

Art Department

Edit
Justin Ackroyd ... prop dresser
Mirel Ahmed ... on-set dresser
Daniel Ainslie ... set dresser
George Ambrose ... standby rigger
Huw Arthur ... stand-by art director: second unit
Terence Black ... assistant production buyer
Borislav Bogdanov ... set dresser: Bulgaria
Dirk Buchmann ... property master
Nigel Carey ... stage hand
Steve Carling ... stand-by carpenter
Julia Castle ... construction coordinator
Alan Chesters ... construction manager
Leigh Chesters ... chargehand carpenter
David Chettleborough ... constructor (as Dave Chettleborough)
Steve Crewe ... carpenter (as Stephen Crewe)
Jack Croucher ... carpenter
Kevin Day ... stand-by props
Jack Dehaan ... carpenter (as Jack Deehaan)
Gergana Deleva ... art department coordinator
Maria Doicheva ... art department
Ciaran Donnelly ... carpenter
Martin Duffy ... carpenter
Simon Duric ... storyboard artist
Arwel Evans ... standby art director
Gill Farr ... production buyer (as Gillian Farr)
Chris Felstead ... dressing propman
Stuart Frift ... dressing propman
Henry Gallagher ... scenic artist
Martin Genchev ... stand-by props
Tone Gibbs ... prop storeman
Craig Gleeson ... painter
David Glossop ... rigger
Terence Harrington ... dressing propman
Terry Heggarty ... stand-by painter (as Terence Heggarty)
Borislav Hristov ... carpenter
Ivan Kirov ... set dresser: Bulgaria
Peter Krumov ... carpenter
Robin Lawrence ... props
Yasen Mihaylov ... concept artist
Miko Mikov ... welder: Bulgaria
John Moxon ... carpenter
Nikolai Nikolov ... graphic designer
Vladimir Petkov ... carpenter / leading hand construction
Svetlozar Petrov ... art dresser: Bulgaria
Craig Price ... property master
Simon Robilliard ... carpenter
Mark Sindall ... standby props: second unit
Nick Smith ... standby carpenter
James Staples ... painter
Kalin Stefanov ... art dresser: Bulgaria
Rosen Stefanov ... leadman set dressing
Daniel Swingler ... draughtsman
Mike Syson ... dressing propman
Liberty Thompson ... graphic designer assistant
Peter Tsenov ... assistant painter
Lisa Turner ... art department coordinator
Mariana Videnova ... set dressing coordinator
Helen Vidler ... art department assistant
Stuart Walpole ... standby props
Jeff Woodbridge ... carpenter
Henry Woolway ... graphic designer (as Henry James Woolway)

Sound Department

Edit
Nick Adams ... dialogue editor: New York unit
Mark Appleby ... adr mixer: New York unit
Tim Cavagin ... re-recording mixer
Simon Chase ... dialogue editor: New York unit
Simon Diggins ... adr mixer
Lloyd Dudley ... boom operator: second unit
Steve Finn ... boom operator
Brad Flick ... additional sound editor
Samir Foco ... sound effects editor
Peter Gleaves ... adr mixer: New York unit
Luke Hollingworth ... 2nd assistant sound: daily
Craig Irving ... re-recording mixer
Vladimir Kaloyanov ... sound mixer: second unit
Nick Kray ... adr mixer
Jack Leary ... sound department runner
David Mackie ... additional assistant sound editor
William Miller ... sound assistant
Chris Munro ... production sound mixer
Paul Munro ... sound mixer: second unit
Luke O'Connell ... dialogue editor
Emma-Louise Payne ... sound department runner
Kasper Pedersen ... adr assistant: New York unit
Harry Platford ... adr assistant: New York unit
Jamie Roden ... re-recording mixer
John Simpson ... foley artist
Ryan Squires ... assistant foley editor / foley mixer
Nigel Stone ... sound designer / supervising sound editor
Joseph Stracey ... sound effects editor
Boris Tanchev ... boom operator: second unit
Mike Tehrani ... adr assistant: New York unit
Keith Tinman ... sound effects editor
William Towers ... sound maintenance (as Will Towers)
James Wichall ... assistant sound editor
Mike Wood ... dialogue editor
Peter Warnock ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by

Edit
Orlin Budinov ... pyrotechnician
Aaron Crowe ... special effects trainee
Yovko Dogandjiiski ... pyro supervisor
Terry Glass ... special effects supervisor
Peter Haran ... special effects floor supervisor
Ivo Jivkov ... special effects crew
Georgi Karadjov ... special effects technician
Dimitar Krustev ... special effects technician
Chris Motjuoadi ... special effects technician
Stefan Razlojki ... armourer
Stuart Wishart ... special effects senior technician
Elena Zhekova ... special effects crew

Visual Effects by

Edit
Kevin Ahern ... visual effects editor
Ivan Alaykov ... visual effects artist
Aleksander Aleksiev ... digital compositor
Miguel Algora ... visual effects artist
Kiril Altakov ... lighting td
Simeon Asenov ... visual effects art director
Tim Barter ... digital compositor
Ivailo Bonev ... concept art and matte paintings
Aneliya Borisova ... compositor
Chris Bristow ... visual effects artist
Alasdair Brotherston ... graphic artist
Gary J. Brown ... visual effects producer / visual effects supervisor
Andy Burrow ... visual effects producer
Luke Butler ... digital compositor
Naomi Butler ... digital compositor
Diana Chiflichka ... rotoscope artist
Stanislava Chiflichka ... digital artist
Naeem Chudawala ... visual effects artist
Scott Coulter ... visual effects producer
Michelle Cullen ... data operator: Lipsync
Kaushik Dasgupta ... compositor: Double Negative
Venancio David ... flame artist / visual effects artist
Harshal Deshpande ... team lead matchmove
Nikolay Dimchev ... modeling & texturing artist
Galina Djambova ... rotoscope artist (as Galina Rankova-Djambova) / rotoscope artist
Momchil Donkov ... visual effects project coordinator
Stanislav Draganov ... visual effects
Stanislav Dragiev ... sequence lead
David Ellis ... digital artist
James Elster ... digital compositor
Bahtiar Emin ... digital compositor
Mark Epstein ... flame artist / visual effects artist
Adam Fenwick ... visual effects artist
Domenico Ferraro ... lighting technical director
Nikolay Gachev ... vfx supervisor
Vasil Galabov ... visual effects coordinator
Svetoslav Ganchev ... lighting lead
Georgi Garnevski ... visual effects coordinator
Georgi.Ivanov ... rotoscope artist
Dobri Georgiev ... cg supervisor
Kiril Georgiev ... visual effects coordinator
Denitsa Georgieva ... compositor / rotoscoping artist
Veselina Georgieva ... vfx supervisor
Yana Georgieva ... main unit data wrangler
Georgy.Petrov ... rotoscope artist
Sofia Gesheva-Aleksieva ... digital compositor
Veselin Gyurov ... fx td
Danail Hadzhiyski ... visual effects supervisor
Andy Hague ... graphic artist
Emir Hasham ... visual effects artist
Ivo Hristov ... cg artist
Svetoslav Hristov ... lead matte painter
Tatyana Hristova ... rotoscope artist
Georgi Ivanov ... rotoscope artist
Ivelin Ivanov ... digital compositor
Mihail Ivanov ... matchmove artist
Kristina Kalapova ... digital compositor
Ana Kaneva ... visual effects artist
Filip Karajov ... matte painter
Georgi Karantilski ... compositing lead
Neli Kardjilova ... rotoscope artist
Peter Keranov ... compositing lead
Ivo Kirilov ... modeling & texturing artist
Ivo Konsulov ... head of layout department
Gordana Krsteva ... digital compositor
Kalin Krumov ... digital compositor
Stefan Lalov ... matchmove artist
Petar Lilkov ... lighting artist
Gillian Mackie ... visual effects line producer
Yuliya Manolova ... visual effects coordinator
Maria Manton ... visual effects producer
Artur Margiv ... digital compositor
Ivaylo Marinov ... digital compositor (as Ivailo Marinov)
Silviya Mariyanova ... visual effects project manager
Jordan Markov ... operations manager
Viktoriya Markova ... compositor
Irina Mazneva-Peycheva ... digital compositor
Simeon Merdzhanov ... visual effects editor
Anastas Merev ... digital compositor
Velislava Mihailova ... compositor
Petar Minov ... visual effects editor
Radoslav Misarokov ... lead visual effects project manager
Nikolay Mishonov ... fx td
Svetoslav Mitev ... visual effects coordinator
Lyubomira Mladenova ... visual effects editor
John Moffett ... digital compositor
Ivaylo Naydenov ... digital compositor
Aneliya Naydenova ... rotoscope artist
Encho Nedevski ... digital compositor / digital compositor: WWFX
Leo Neelands ... digital compositor
Nikola D. Nikolov ... visual effects coordinator
Jeff North ... 3d artist
Nikolay Pachov ... visual effects editor
Ryan Passmore ... visual effects artist
Nick Peshunoff ... visual effects coordinators supervisor
Petko Petkov ... digital compositor
Yanko Petrov ... animator
Gabriela Petrova ... digital compositor
Julia Petrova ... digital compositor
Andy Quinn ... digital compositor
Iavor Radev ... lead visual effects coordinator
Milena Radeva ... visual effects artist
Emil Radkov ... visual effects coordinator
Agnes Rama ... visual effects coordinator: Lipsync
Aleksandra Rangelova ... compositor
Elena Rapondzhieva ... visual effects coordinator
Saurabh Raut ... digital compositor
Anton Raynov ... modeler: texture artist
Laurent-Paul Robert ... visual effects
J. João Rodrigues ... cg artist
Ivan Roujev ... matte painter
Elena Sandulova ... rotoscope artist
Muddasar Sayyad ... fx artist
Simeon Arabadjiev ... compositor / senior digital compositor
Aleksandar Slavov ... digital compositor
Georgi Slavov ... visual effects
Boris Sokolov ... digital compositor
Ivo Sotirov ... rotoscope artist
Lyubov Spasova ... digital compositor
Nemanja Stavric ... texture artist
Velislav Stefanov ... digital compositor
Boyan Stoyanov ... vfx td
Naydenova Tamella ... rotoscoping
Stefan Tchakarov ... visual effects studio supervisor
Mihaela Todorova ... visual effects project coordinator
Denis Tomov ... layout artist (as Yasen Pisarov) / visual effects artist
Peter Tomov ... matchmove head of department
Tsvetan Tomov ... rotoscope lead
Kathy Toth ... digital compositor
Elina Traykova ... lighting artist
Svetlin Tsonev ... head of modeling and texturing department
Daniel Tzvetanov ... modeling & texturing artist
Shanaullah Umerji ... head of visual effects
Kumar Umesh ... digital compositor
Alexander Valev ... sequence supervisor
Valeria Valeva ... digital compositor
Daniel Vasev ... compositor
Vladimir Vatev ... compositor / rotoscoping artist
Petar Velitchkov ... digital artist
Asen Velkov ... layout artist
Billie Vine ... visual effects artist
Luciano Vittori Jr. ... title designer
Fabio Vona ... visual effects artist
Dimitar Vranchev ... roto/key artist
Keith Wallis ... visual effects artist
Richie White ... visual effects artist
Radoslav Yanudov ... digital compositor
Diana Yordanova ... rotoscoping artist/digital artist
Monika Zhelevska ... digital compositor
Milen Zhelyazkov ... compositor
George Zwier ... visual effects supervisor

Stunts

Edit
Scott Armstrong ... utility stunts
Lloyd Bass ... stunts: 2nd unit
Dani Biernat ... stunts: 2nd unit
David Collom ... stunt performer / stunts: 2nd unit
Georgi Dimitrov ... stunts: Bulgaria (as George Dimitrov-Bomba)
Ivailo Dimitrov ... stunts
Rick English ... stunt driver / stunts: 2nd unit
Bradley Farmer ... stunt performer (as Brad Farmer) / stunts: 2nd unit (as Brad Farmer)
David Garrick ... stunts: 2nd unit
Malina Georgieva ... stunts: Bulgaria
David R. Grant ... stunt double
Nick Hobbs ... stunts: 2nd unit
Rob Hunt ... stunts: 2nd unit
Radoslav Ignatov ... stunt double: Dylan McDermott / stunt performer
Borislav Iliev ... stunt coordinator
Tsvetolyub Iliev ... stunts / stunts: Bulgaria
Rowley Irlam ... stunt coordinator
Olivia Jackson ... stunt performer
Danko Jordanov ... stunt double
Milen Kaleichev ... stunts: Bulgaria
Vesselin Karadjov ... stunts: Bulgaria
Ivo Kehayov ... stunts: Bulgaria
Kalin Kerin ... stunts: Bulgaria
Georgi Manchev ... stunt performer / stunts: Bulgaria
Stilyan Mavrov ... stunt performer
Trayan Milenov-Troy ... stunt performer / stunts: Bulgaria
Velizar Peev ... stunts / stunts: Bulgaria
Radka Petkova ... stunt double: Milla Jovovich
Jan Petrina ... stunt double: Pierce Brosnan
Rumen Petrov ... stunts: Bulgaria
Matthew Sampson ... stunt department supervisor
Pavel Shalamanov ... stunts: Bulgaria
Vasil Simeonov ... stunts: Bulgaria
Reni Sirmina ... stunt double: Milla Jovovich / stunts
Georgi Stanislavov ... stunt performer / stunts: Bulgaria
Vencislav Stojanov ... stunt performer / stunt rigger: Bulgaria
Ryan Stuart ... stunt performer / stunts: 2nd unit
Laura Swift ... stunt performer
Kiril Todorov ... stunts: Bulgaria
Teodor Tsolov ... stunt performer / stunt rigger: Bulgaria
Raicho Vasilev ... stunt performer / stunts: Bulgaria
Snejina Vasileva ... stunt performer / stunts: Bulgaria
Kaloian Vodenicharov ... stunt performer / stunts: Bulgaria
Peter White ... stunts: 2nd unit
Annabel Elizabeth Wood ... stunt double: Milla Jovovich
Marina Yordanova ... stunt double: Milla Jovovich

Camera and Electrical Department

Edit
George Keightley Ambrose ... grip rigger
Vaughan Aubrey ... rigger: second unit
Anton Bakarski ... director of photography: second unit,Bulgaria
Lee Baker ... electrician: second unit
Yonko Balevski ... second assistant camera
Barry Bellotti ... electrician / genny operator
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Hilkiah P. Browne ... "a" camera first assistant: New York unit
Michael Buxton ... libra head technician: second unit
Jivko Chakarov ... digital imaging technician
Peter Childs ... towercam technician
Joe Coffey ... video assistant
Matt Cooney ... dit: New York unit / second assistant camera: New York unit
Derek Desmond ... aerial operations
Harry Dibden ... second assistant camera: "b" camera, second unit, dailies
Desislav Dimitrov ... dolly grip/crane operator / technocrane tech
Chris Dowling ... gaffer: second unit
Keir Garnet-Lawson ... digital image technician: second unit / loader: second unit
Jack Glascodine ... dolly grip: "b" camera
Max Glickman ... "c" camera focus puller: second unit
Graham Hall ... "d" camera operator: second unit
Pete Hodgeson ... video playback: second unit
Darren Holland ... grip: second unit (as Darren 'Dutch' Holland)
Stuart Hurst ... practicals gaffer (as Stuart Barry Hurst)
Gary Hutchings ... grip: second unit
Dylan Jones ... video operator
Veliko Karachiviev ... digital imaging technician assistant
Lee Kemble ... crane operator: second unit
Ben Knight ... electrician
Jamie Knight ... best boy electric
Joe Knight ... electrician
Lee Knight ... gaffer
Brad Larner ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Robert J. Lynn ... camera operator (as Rob Lynn)
Chaz Lyon ... "e" camera focus puller: second unit
Alicia MacDonald ... cctv footage
Clive Mackey ... "e" camera focus puller: second unit
Maizh Alvarez Maizh ... electrician: second unit
Ben Marias ... camera operator
Alan Martin ... gaffer: second unit
David Maund ... key grip
Jack Mealing ... camera trainee: dailies
Tim Morris ... second assistant camera: second unit
Simon Muir ... best boy grip
Russell O'Connor ... crane operator: second unit
Shaun O'Dell ... director of photography: second unit
Ian Ogden ... grip trainee: second unit
Georgi Petkov ... key grip
Radoslav Petkov ... video operator: Bulgaria
Michael Rich ... grip: a camera
Mick Rich ... dolly grip: "a" camera
Jonathan 'Chunky' Richmond ... "c" camera operator: second unit (as Chunky Richmond)
Ben Casciello Rogers ... second assistant camera: "c" camera, dailies (as Benjamin Casciello Rogers)
Lorenzo Senatore ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Nick Shaw ... digital imaging technician: second unit
Adam Shell ... digital image technician: second unit
Iva Slavova ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Venelin Stepanov ... best boy grip
Petar Stoianov ... grip
Tom Storey ... camera trainee: second unit (as Thomas Storey)
Simon Varsano ... still photographer: Bulgaria
Tom Wade ... second assistant camera (as Thomas Wade)
Nick Wall ... still photographer
Matt Windon ... first assistant camera: "a" camera
Tim Wooster ... "c" camera operator: second unit
Mihail Yanakiev ... second assistant camera
Adriana Yankulova ... epk camera
Yavor Zahariev ... gaffer

Animation Department

Edit
Peter Bakalov ... animation lead (as Petar Bakalov)
Simon Edwards ... animator
Peter Gachev ... animator
Konstantin Nikolov ... animator
Yanko Petrov ... animator
Gareth Tansey ... animator

Casting Department

Edit
Hrista Ilieva ... extras casting
Rumyana Popova ... casting assistant
Natasha Vincent ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department

Edit
Charlotte Aspin ... costume assistant
Sarah Brest ... costumer: second unit
Sally Coop ... costumer: second unit
Johanna Elf ... assistant costume designer
Leanne Geddes ... breakdown artist
Anna Gelinova ... costume supervisor
Sharon Robinson ... costumer: second unit
Vyarka Sirkova ... key costumer
Gabrielle Spanswick ... costume supervisor
Aaron Timperley ... costumer: second unit

Location Management

Edit
Emmalene Barlow ... location marshall: second unit
Ross Barnwell ... location marshall
Jo Beckett ... location scout
Joshua Benedetti ... location scout
David Campbell-Bell ... location manager: second unit
Chris Coyne ... assistant location manager: New York unit
Charlotte Daniel ... location assistant
Charlie Hayes ... assistant location manager
Cat Ho ... assistant location manager
Pedro Hombrados ... location marshall: second unit
Sam Hutchins ... location manager: New York unit
Steve Keane ... security and location assistant
Sarah Kate Lewis ... location assistant
Angus MacDonald ... locations marshall
Niall O'Shea ... location marshall: second unit
Ben Piltz ... supervising location manager
David Powell ... location assistant
Felix Pyne ... location marshal / location marshall
Dean Short ... location marshall: second unit
Jassal Vinod ... location marshall: second unit
Nasko Vulev ... location manager
Mark Walledge ... location marshall: second unit
Ruby Whitelocke ... location marshall: second unit
Lenart Cernilogar ... location marshall (uncredited)

Music Department

Edit
Selena Arizanovic ... music supervisor
Simon Ashdown ... music programming and arranging
Peter Clarke ... music editor
Josine Cohen ... music production coordinator
Joseph S. DeBeasi ... music editor: temp score
Dina Eaton ... music editor: temp score
Melanie Goncalves ... music coordinator
Poppy Kavanagh ... music recording engineer
Stephen McLaughlin ... music producer
Paul Saunderson ... music programming & arranging / musician (electric guitar)
Marli Wren ... music production engineer / musician

Script and Continuity Department

Edit
Julie Brown ... script supervisor
Aisling Hughes ... script supervisor: second unit
Holly Johnson ... continuity: second unit
Stefania Velichkova ... script supervisor: second unit

Transportation Department

Edit
John Ayres ... minibus driver
Dean Burtenshaw ... unit driver
Mark Crowley ... transportation: second unit
Ben Dillon ... picture car supervisor
Denis Gilmore ... unit driver
Danny Jarman ... unit driver
Simon Jones ... transportation captain
Yavor Mantarkov ... driver: cast
Mick Meehan ... driver: Mr. McTeigue
Colin Morris ... driver: Pierce Brosnan
Chris Popham ... transportation: second unit
Zahari Todorov ... transportation
Henno van Bergeijk ... picture car supplier

Other crew

Edit
Rhona Alsworth ... insurance
Margaret Alunowska ... assistant: Ms. Jovovich
Jon Baker ... armourer supervisor
Steven Baldwin ... assistant to producer
Sam Barry-Parker ... key set production assistant
Jasmine Becker-Williams ... assistant coordinator
Donald Bentley ... runner
Scott Berridge ... security
Laura Bisby ... stand-in: Milla Jovovich
Charles Bodycomb ... armourer
Delyan Borisov ... production accountant
Galina Chakarova ... set production assistant
Jami Chan ... production coordinator
Daniel Chavez ... distribution services
Vincent Cheng ... creative executive
Steve Cole ... security
Christian De-vos ... head of security
Robin Demetriou ... catering supervisor
Nino Dickersin ... production intern: New York unit
Annie Domingo ... accountant: Nu Image, Inc
Tony Duarte ... legal
Jonny Eagle ... runner
Arizona Eastwood ... set production assistant
Simon Edwards ... titles design
Ian Evans ... helicopter pilot
Rick Eyler ... business and legal affairs
Christine J. Forgo ... accountant: Nu Image, Inc
Ken Garside ... armorer: second unit
Nicola Gibbs ... on set nurse
Jeffrey Greenstein ... vice president: international sales
Neil Griffiths ... it technician
Tzvetelina Hadjieva ... medic on set
Julia Hall ... Senior Designer: Lipsync Design
Sara Harrak ... set production assistant
Sheila Harrington ... unit nurse
Iona Harris ... assistant: Pierce Brosnan
Joe Hennessy ... lead security
Harry Hewitt ... floor runner: daily
Paul Hillier ... insurance
Holly Johnson ... script supervisor: dailies
Charlotte Keep ... production secretary
Anne-Lise Kontz ... press attachée: Canada
Ashley Kravitz ... clearance coordinator: Cleared by Ashley Inc.
Rob Levy ... security
Alicia MacDonald ... assistant to the director
Miroslav Manov ... production assistant
Joe McCallion ... set production assistant
Tanya Mellotte ... payroll accountant
Mark Micucci ... accountant: US
Sarah Minchin ... assistant accountant
Tanner Mobley ... assistant: Mr. Lerner
Julian Murray ... production accountant
Beth Bruckner O'Brien ... development executive: Millennium Films (as Beth Bruckner)
Teresa Orlando ... floor runner: second unit
Petia Petrova ... assistant production office coordinator
Violeta Piperevska ... production coordinator
Jason Potter ... associate producer
Sally Powell ... unit nurse
Susan Pusateri ... assistant: Mr. Thompson / production executive
Kristina Radicheva ... production staff
Tom Ralphs ... armourer
Lonnie Ramati ... production business affairs
Russ Riggins ... production financing
Jeff Rotondi ... contract administration
Imelda Santiago ... accountant: Nu Image, Inc
Tom Simpson ... floor runner
Patricia Stanley ... accountant: Nu Image, Inc
Laura Swift ... stand in: Milla Jovovich
Ray Tamayo ... manager staff accountant
Lyudmil Tanev ... set coordinator BG
Dean Taylor ... stand-in: Pierce Brosnan
Jeannie Udall ... on set nurse (as Jeanie Udall)
Antonia Vickers ... production assistant
Howard Watkins ... head of title design
Julie Weisel ... accountant: Nu Image, Inc
Katherine McCormack Wherry ... unit publicist (as Katherine McCormack)
Erena Willis ... production assistant: New York unit
Becky Wright ... adr voice group (uncredited)

Thanks

Edit
James Alexander Waller ... the producers wish to thank

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

A State Department employee newly posted to the American embassy in London is charged with stopping terrorists from getting into the U.S. That puts her right in the line of fire and she is targeted for death and framed for crimes. Discredited, she is forced to go on the run while she tries to clear her name and stop a large-scale terrorist attack set for New Year's Eve in Times Square. Written by Ben Read

Plot Keywords
Taglines His next target is now hunting him See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Jagd durch London (Germany)
  • Ellujääja (Estonia)
  • Уцелевшая (Russia)
  • Meta (Croatia)
  • Καταδίωξη σε δύο ηπείρους (Greece)
  • See more »
Runtime
  • 96 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Filming Locations

Box Office

Budget $20,000,000 (estimated)

Did You Know?

Edit
Trivia British independent watchmaker Peter Speake-Marin was asked to be a consultant for the scenes where Pierce Brosnan is at a workbench. Upon meeting, Brosnan was so impressed by Peter, that he purchased one of his watches, and subsequently, Speake-Marin asked Brosnan to become a brand ambassador, to which he agreed. Pierce Brosnan is possibly the most high-profile celebrity to become an ambassador for any independent watchmaker. Prior to his official role as ambassador, Pierce can be seen wearing a Speake-Marin "Piccadilly" wristwatch during filming, in candid photographs, post-production, and a pink gold model during his 2015 Super Bowl commercial for Kia. In the movie, the store, located at 29 Bruton Street, is labelled "PSM Bespoke Watchmakers", "PSM" is an abbreviation commonly used by Peter Speake-Marin. In 2017, he left the company to focus on an educational enterprise. See more »
Goofs At the end of the staircase scene you can hear someone say, "Good shot". See more »
Movie Connections Featured in The Making of 'Survivor' (2015). See more »
Soundtracks Por Causa Do Amour (A) See more »
Crazy Credits In the three-dimensional animated end credits, images form by flurries of random letters in the background, e.g. of Milla Jovovich's face, the Capitol and the US Foreign Service logo. See more »
Quotes Nash: Fucking technology
[clutches his wound Kate gave him]
Nash: Bitch
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed