Poster

Fantastic Beasts and Where to Find Them ()


Reference View | Change View


The adventures of writer Newt Scamander in New York's secret community of witches and wizards seventy years before Harry Potter reads his book in school.

Director:
Writer:
Awards:
  • Won 1 Oscar. Another 14 wins & 52 nominations.
  • See more »
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Newt
Sam Redford ...
Customs Official
...
Customs Official (voice)
...
Witness
Tristan Tait ...
Reporter
...
Graves
...
Photographer 2 (as Tom Clarke-Hill)
...
Photographer 1
...
Tina
...
Mary Lou
...
Jacob Kowalski
...
Credence Barebone
...
Modesty Barebone
...
Chastity Barebone
Cory Peterson ...
Bank Employee
...
Secretary
...
Mr. Bingley
...
Bank Guard
...
Young Man
...
Red
...
Guide - Inside Macusa
...
Seraphina Picquery
...
Auror 2
...
Auror 9
...
Auror 10
...
Auror 1
...
Mr. Abernathy
...
Boy with Birthmark
Miles Roughley ...
Poor Boy
...
Housewife
...
Policeman
Paul Birchard ...
Hobo
...
Langdon Shaw
Tom Hodgkins ...
Barker
...
Henry Shaw Sr.
...
Henry Shaw Jr. / Senator Shaw
Ellie Haddington ...
Mrs. Esposito
...
Queenie
...
Police Officer 1
...
Police Officer 2
...
Announcer
...
Heinrich Eberstadt
...
Madam Ya Zhou
Richard Clothier ...
British Envoy
...
Momolou Wotorson
...
Auror 3
Rich Hardesty ...
Auror 4 (as Richard Hardisty)
...
Executioner 1
Miquel Brown ...
Executioner 2
...
Beryl
...
Executioner 3
...
Sam the Obliviator
...
Watchman
...
Singer - The Blind Pig Speakeasy
Emmi ...
Singer - The Blind Pig Speakeasy
...
Gnarlack
Nicholas McGaughey ...
Australian Wizard
...
Nearby Criminal
...
Lestrange
...
Auror 6 (as Arinze Kene)
...
Female Customer in Bakery
...
Grindelwald
Rest of cast listed alphabetically:
Abi Adeyemi ...
International Royal Dignitary (uncredited)
Andrea Allan ...
Gala Dinner Guest (uncredited)
...
Auror (uncredited)
Gabriele Antonini ...
Newspaper Boy (uncredited)
Aileen Archer ...
Criminal (uncredited)
Robert-Anthony Artlett ...
Upperclass Wizard (uncredited)
Lee Asquith-Coe ...
Officer 247 (uncredited)
Lasco Atkins ...
Pedestrian (uncredited)
Martin Atkinson ...
Gala Dinner Guest (uncredited)
...
Boat Crew (uncredited)
Michael Barron ...
New Yorker (uncredited)
...
Senator Shaw's Speechwriter (uncredited)
Marc Benanti ...
Journalist (uncredited)
Nathan Benham ...
Bank Guard (uncredited)
Paul Bergquist ...
Gala Dinner Guest (uncredited)
Laura Bernardeschi ...
Italian Tenant in New York (uncredited)
...
Journalist (uncredited)
Lee Bolton ...
Photographer (uncredited)
...
New Yorker (uncredited)
Martin Bratanov ...
New Yorker (uncredited)
Elizabeth Briand ...
Gala Guest (uncredited)
...
Gala Dinner Guest (uncredited)
Greg Brummel ...
New York Tenement (uncredited)
...
Tenement Woman (uncredited)
Douglas Byrne ...
Gala Guest (uncredited)
...
Mrs. Goldstein (uncredited)
Adam Chamberlain ...
Store Worker (uncredited)
...
Gentleman (uncredited)
Stacey Clegg ...
Gala Dinner Guest (uncredited)
...
Tenement (uncredited)
...
Auror / Boat Passenger (uncredited)
Chloe Collingwood ...
Taxi Passenger (uncredited)
Claire Cooper-King ...
Gala Dinner Guest (uncredited)
Armin Coralic ...
New Yorker (uncredited)
Carmen Cowell ...
Tenement Woman (uncredited)
Silvia Crastan ...
New Yorker (uncredited)
...
Factory Worker (uncredited)
Craig Davies ...
New Yorker (uncredited)
Nick Davison ...
Factory Worker (uncredited)
Michael Deighton ...
Gala Dinner Guest (uncredited)
...
New York Journalist (uncredited)
...
Ranjit (uncredited)
...
Young Husband (uncredited)
Nick Donald ...
Bank Customer (uncredited)
Richard Douglas ...
Gentleman (uncredited)
...
Skender (uncredited)
Stephanie Eccles ...
Gala Dinner Guest (uncredited)
...
Banker (uncredited)
...
Factory Worker (uncredited)
...
Bank Client (uncredited)
Marketa Flynn ...
New Yorker (uncredited)
Lobna Futers ...
Witch (uncredited)
...
Gala Guest (uncredited)
David Goodson ...
Porter (uncredited)
Kirsty Grace ...
Jazz Girl (uncredited)
Rudy Valentino Grant ...
New York Street Sweeper (uncredited)
...
New Yorker (uncredited)
Guna Gultniece ...
Immigrant (uncredited)
...
Criminal (uncredited)
...
NYC Banker (uncredited)
...
New Yorker (uncredited)
Kornelia Horvath ...
South American Passenger on Newt's Boat (uncredited)
...
Poor Boy (uncredited)
Ashley Hudson ...
Young Gentleman (uncredited)
Alan Wyn Hughes ...
Gala Photographer (uncredited)
Alex Jaep ...
Pedestrian (uncredited)
Ian Jenkins ...
High Society Gentleman (uncredited)
...
Gala Dinner Guest (uncredited)
Solomon Taiwo Justified ...
Wizard (uncredited)
...
Male Passenger on Newt's Boat (uncredited)
Kath Kelly ...
Gala Dinner Guest (uncredited)
Attila G. Kerekes ...
New York Citizen (uncredited)
Simon Kerrison ...
High Society Gentleman / Gala Guest (uncredited)
Denis Khoroshko ...
Banker Smirnoff (uncredited)
Cristian Lazar ...
New York Citizen (uncredited)
...
Wizard (uncredited)
Cole Leman ...
Customs Officer (uncredited)
...
Spaniard Ship Passenger (uncredited)
Mickey Lewis ...
New Yorker (uncredited)
...
Gala Guest (uncredited)
...
Journalist (uncredited)
...
New York Socialite (uncredited)
Paul Low-Hang ...
Pentagram Nobleman (uncredited)
Jennie Luke ...
Macusa Receptionist (uncredited)
Khristopher MacLeod ...
Higher Class Gentleman (uncredited)
Joe Malone ...
Young Wizard (uncredited)
...
Mr. Goldstein (uncredited)
Simon Manley ...
Tenement Dweller (uncredited)
...
Exterminator (uncredited)
Pete Meads ...
Factory Worker (uncredited)
...
Bank Customer (uncredited)
Arnold Montey ...
Journalist (uncredited)
...
Newsroom Reporter (uncredited)
Paul A Munday ...
Journalist (uncredited)
...
Blind Pig Criminal (uncredited)
Dennis O'Donnell ...
Circus Escapologist (uncredited)
Yves O'Hara ...
Gala Dinner Guest (uncredited)
Andrew G. Ogleby ...
New York Factory Worker (uncredited)
...
Creature Performer (uncredited)
Nick Owenford ...
New York Gentleman (uncredited)
Sascha Panknin ...
Upperclass Wizard (uncredited)
...
Boy - Various street scenes (uncredited)
Alan Peett ...
Bank Begging Tramp (uncredited)
Gino Picciano ...
Gangster (uncredited)
Richard Price ...
Gala Guest (uncredited)
Olivia Quinn ...
Aunt of the Bride (uncredited)
Paul Redfern ...
Gala Guest (uncredited)
...
Higher Class Gentleman (uncredited)
...
Passerby (uncredited)
Alan Ridgwell ...
Extra (uncredited)
Alexsandria Rothschild ...
Gala Guest (uncredited)
...
Gala Guest (uncredited)
...
Smart New Yorker (uncredited)
...
New York Socialite (uncredited)
...
Gala Dinner Guest (uncredited)
Ryan Storey ...
Waiter (uncredited)
Connor Sullivan ...
Gala Guest (uncredited)
Camilla Talarowska ...
New York Citizen (uncredited)
...
Pentagram Nobleman (uncredited)
Mitchell Thornton ...
Gala Doorman and Waiter (uncredited)
Dan Trotter ...
Street Vendor (uncredited)
Vassiliki Tzanakou ...
Boat Passenger (uncredited)
Jack Uglow ...
New York Citizen (uncredited)
...
Auror (uncredited)
...
Tenement Woman (uncredited)
...
Watchman (uncredited)
Dean Weir ...
Bank Guard (uncredited)
Anick Wiget ...
Criminal on 'Wanted' Poster (uncredited)
Kevin Winkley ...
Gala Dinner Guest (uncredited)
Miroslav Zaruba ...
Bank Guard (uncredited)

Directed by

Edit
David Yates ... (directed by)

Written by

Edit
J.K. Rowling ... (written by)

Produced by

Edit
Neil Blair ... executive producer
David Heyman ... producer (produced by)
Steve Kloves ... producer (produced by) (p.g.a.)
Tim Lewis ... executive producer
J.K. Rowling ... producer (produced by) (p.g.a.)
Rick Senat ... executive producer
Michael Sharp ... co-producer
Lionel Wigram ... producer (produced by) (p.g.a.)

Music by

Edit
James Newton Howard ... (music by)

Cinematography by

Edit
Philippe Rousselot ... director of photography

Film Editing by

Edit
Mark Day ... (edited by)

Editorial Department

Edit
Milton Adamou ... stereoscopic post executive: Deluxe 3D Stereo D
Matt Adams ... digital intermediate consultant
Victoria Bate ... 3D assistant editor
Stuart Bryce ... senior dailies operator
Mark Burton ... first assistant editor
Hermione Byrt ... first assistant editor
Jose Carretas ... editorial trainee
Dhirendra Chhatpar ... stereoscopic editor
Samuel Clough ... second assistant editor
Martin Corbett ... 3d editor
Paula Crickard ... digital intermediate producer
Sinéad Doherty ... editorial trainee
Colin Foulkes ... hd mastering & deliverables
Meetal Gokul ... senior stereo editor
Chema Gomez ... dailies technical supervisor
Diarmuid Hughes ... post-production coordinator
Henry Kemplen ... second assistant editor
Karl Kuehn ... data management
Charlotte Llewelyn ... dailies producer
Lindah Luseno ... dailies operator
Priyal Mahadik ... stereoscopic editor
Vaibhav Marathe ... stereoscopic editor
Zach Marshall ... assistant editor: trailer and home video
Emily Mason ... stereoscopic editor: Stereo D
Katie McCulloch ... on-line editor
Jessica E. Newman ... post-production technical administrator
Shaun Richards ... dailies producer
Daniel Richardson ... 3d assistant editor
Myles Robey ... assistant vfx editor
Raul Sevilla ... dcp mastering
Lee Twohey ... hd mastering & deliverables
Smeet Vedant ... stereoscopic editor
Abhijeet Yerunkar ... stereoscopic editor
Miriam Alvarez ... assistant stereo editor (uncredited)
Afnahn Khan ... post-production executive (uncredited)
Sherri Potter ... president, worldwide post production: Technicolor (uncredited)

Casting By

Edit
Fiona Weir

Production Design by

Edit
Stuart Craig
James Hambidge ... associate production designer

Art Direction by

Edit
David Allday ... senior art director
Guy Bradley
Toby Britton
Peter Dorme
Gavin Fitch
Martin Foley
Kate Grimble
Christian Huband
Hayley Easton Street
Leslie Tomkins ... senior art director

Set Decoration by

Edit
Anna Pinnock

Costume Design by

Edit
Colleen Atwood

Makeup Department

Edit
Jo Barrass-Short ... makeup and hair crowd trainee
Emmy Beech ... junior hair stylist/ makeup artist
Anita Burger ... hair stylist
Holly Caddy ... crowd junior daily
Helena Card ... Junior Hair and Makeup Artist
Emily Rose Connor ... trainee make up artist: crowd
Mark Coulier ... prosthetic make-up
Tania Couper ... crowd hairdresser
Lauren Katie Cox ... makeup junior
Pollyanna Coxon-Smith ... assistant makeup artist: crowd
Andrea Cracknell ... crowd hairdresser
Sally Crawshaw ... hair and make up junior crowd
Sally Crouch ... hair stylist / makeup artist
Laura Viana da Silva ... makeup artist
Lizzie Davies ... crowd makeup junior
Ellie Garratt ... make-up trainee: crowd dailie
Jules Greenan ... hair & makeup daily
Sarah Grispo ... senior hair & makeup: Crowd
Catherine Grove ... main team hair and make up trainee
Fae Hammond ... makeup & hair designer
Jessie Harrison ... hair & makeup crowd trainee
Carmel Jackson ... hair stylist
Lydia Jeffcoat ... crowd makeup artist: dailies
Lucie Blundell Jones ... junior make-up artist
Leila Karalic ... hair stylist: cut and colour, Alison Sudol
Deb Kenton ... hair artist: Crowd
Sophia Knight ... hair & make up: Crowd
Nicky Knowles ... key makeup artist
Suzi Long ... crowd make-up and hair artist
David Malinowski ... prosthetic makeup artist
Colum Mangan ... prosthetic makeup artist
Helen Masters ... make-up trainee
Donald McInnes ... personal hairstylist/colourist for Johnny Depp
Polly Mossman ... makeup artist
Lesley Noble ... crowd hair and makeup
Molly Peters ... hair and makeup trainee: crowd
Adam James Phillips ... crowd hairdresser
Chloë Pyne ... hair and makeup trainee: crowd
Susie Redfern ... special makeup effects artist: additional photography (as Susie O'Sullivan)
Gemma Richards ... crowd hair & makeup artist
Adrian Rigby ... prosthetic makeup artist: Ezra Miller
Inga Ross ... special makeup effects artist: additional photography
Alex Rouse ... wigmaker
Loulia Sheppard ... crowd senior hairstylist
Catherine Elizabeth Smith ... hair stylist
Rachael Speke ... hair stylist / makeup artist
Khanh Trance ... special makeup effects hair: Mr Depp
Victoria Warrington ... contact lens technician
Sarah Weatherburn ... facial hair maker
Josh Weston ... makeup artist: dailies
Louise Young ... dailies makeup artist: crowd (uncredited)

Production Management

Edit
Tony Davis ... second unit: production manager
Tim Grover ... post-production supervisor
Kevin Jenkins ... studio unit location manager
Marianne Jenkins ... post production executive
Pamela Joyce ... production supervisor
Brandon Norris ... production manager
Michael Sharp ... co-producer / unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Tom Brewster ... second second assistant director
Rory Broadfoot ... third assistant director: 2nd unit
Tom Browne ... floor second assistant director: second unit
Glen Carroll ... third assistant director
Mark Cockren ... floor second assistant director- second unit
Toby Ford ... first assistant director: second unit, additional photography
Dominic Fysh ... first assistant director: second unit
Stephen Gallacher ... daily third assistant director: crowd
Harry Guest ... on-set pa
Freddie Hall ... third assistant director: additional photography, dailies
Robert Harrison ... crowd pa: dailies
Daniel Hillary ... third assistant director: second unit, dailies
Katharina Hingst ... co-third assistant director
Annie Hitchcock ... crowd second ad
Ben Howard ... key second assistant director
Ben Howarth ... first assistant director: additional photography
Alex Irvine ... third assistant director: crowd
Danni Lizaitis ... third assistant director
Terence Madden ... second assistant director: second unit
Guy Mannerings ... crowd pa: dailies
Candy Marlowe ... Crowd Casting Director
Charlotte Amelia Miles ... crowd production assistant
Georgina Miles ... crowd production assistant
Alex Oakley ... first asssiant director additional photography
Ben Quirk ... floor second assistant director: additional photography
Jason Rickwood ... third assistant director: Action Vehicles
Josh Robertson ... first assistant director
Barney Shakespeare ... third assistant director: crowd second unit
David Sowerby ... base pa: second unit
Siggy Stone ... crowd second assistant director: dailies / crowd third assistant director: dailies
Patrick Waggett ... third assistant director: additional second unit
Vanluke Watson ... key set production assistant: additional photography
Jacob Wood ... Set PA
Stephen Woolfenden ... second unit director

Art Department

Edit
Katie Adamson ... assistant buyer
Alex Aitken ... supervising plasterer
Mitchell Alderton ... carpenter
Oscar Allan ... art dept assistant: dailies
Richard Armstrong ... props
Ellyn Arthur ... junior prop modeller: production assistant
Huw Arthur ... standby art director
Giles Asbury ... storyboard artist
Suzanne Austin ... standby art director 2nd unit
David Barnett ... carpenter
Derek Bell ... senior prop modeler
Sydney Bell ... carpenter
Lucy Best ... trainee prop modeller
Emily Bick ... Prop Modeller
Peter Bigg ... dressing props
James Blishen ... carpenter
Rob Bliss ... concept artist
Conor Breen ... prop modeller
Steve Broadfoot ... carpenter
Matthew Broderick ... stand-by props
Paul Burgess ... dressing propman
Emily Cannon ... art department assistant
Ricky Carter ... carpenter
Paul Catling ... concept artist
Darren Compton Chalk ... carpenter
Gail Chamberlain ... production assistant
Robert Channon ... prop painter
Richard Cheal ... prop maker
Paul Cheesman ... prop storeman
David Chettleborough ... carpenter
Ryan Chinsky ... carpenter
Philip Clark ... visual researcher (as Phil Clark)
Fergus Clegg ... assistant set decorator
Stephanie Clerkin ... art department assistant
Louis Connoways ... carpenter
David Conway ... chargehand dresser
Matt Cooke ... assistant prop master
Jim Cornish ... storyboard artist
Stephen Cornwell ... carpenter
Grant Cort ... carpenter
Francesco Corvino ... concept artist
Bryn Court ... Concept/HOD Sculptor
Tom Coxon ... work experience
Matilda Craston ... graphics trainee
Scott Creane ... carpenter
John Crewe ... carpenter
Stephen Crewe ... carpenter
Jack Croucher ... carpenter
James Cullane ... carpenter
Sarah Elizabeth Daily ... dressing props
Peter Davis ... prop painter
Brooke Dibble ... sculptor
David Dobson ... carpenter
Jonathan Downing ... action prop buyer
Sally Dray ... portrait painter
Mark Dubeau ... concept artist
Sander Ellers ... supervising modeller
Scott Elms ... carpenter
Eric England ... prop modeller
David Engleman ... carpenter
Jack Ferguson ... props
Kevin Fisher ... action vehicles floor supervisor
Darren Flory ... carpenter
Kristian Flory ... carpenter
Natalie Forsythe ... dressing props
Chris Frewin ... carpenter
Laura Fuller ... props coordinator
Tom Gardner ... props
Lee Gawthrop ... carpenter
Pietro Gimmi ... carpenter
Jos Gonzalez ... matte painter
Emma Goodwin ... draughtsman (as Emma Clough)
Lucy Samantha Gorman ... graphic design trainee
Barnaby Gorton ... scenic artist
Simon Gosling ... prop modeller
Sean Greenham ... standby props
Michael Grimwood ... carpenter
Jake Hall ... assistant art director
Alí Halliday ... trainee modeller
Niall Hardiman ... carpenter
Patrick Harris ... set dec draughtsman
Sean Haskett ... picture vehicles senior technician
Garry Hayes ... carpenter
Paul J. Hayes ... construction manager
Mitchell Haylock ... carpenter
James Hendy ... assistant set decorator
Kevin Herbert ... dressing propman
Sophie Hervieu ... assistant set decorator
Andrew Hodgson ... sculptor (as Andrew Eric Hodgson)
Lucy Howe ... assistant set decorator
Darren Howton ... prop modeller
Sarah Iovino ... art department coordinator
Gary Ixer ... dressing propman
Harry James ... stand by props
Jonathan Johnson ... carpenter
Jama Jurabaev ... concept artist: Framestore
Josie Kealy ... graphic design assistant
Damien Keogh ... carpenter
Alex King ... Picture vehicle coordinator
John King ... chief draughtsman
Michael King ... production buyer
Ross Kirsop ... chargehand plasterer
Karl Koroscik ... dressing propman
Angela Kyriacou ... prop modeller
Eleanor Lamb ... graphic design assistant
Naomi Leigh ... petty cash buyer: additional photography
Eduardo Lima ... lead graphic designer
Gerald Linnane ... carpenter
Thomas Love ... graphic design intern
Joanna Maeva ... carpenter
Charlotte Malynn ... draughtsman
Lily Mathiszig-Lee ... propmaker (as Lily Currie)
Albert McCausland ... junior draughtsman
Christian McDonald ... storeman
Rory McLoughlin ... carpenter
Ossie Merchant ... dressing props
Mark Miller ... carpenter
Miraphora Mina ... lead graphic designer
Rachel Minchin ... junior mould maker
Stephen Molyneaux ... concept artist
Erin Moore ... prop maker
David Morison ... assistant set decorator
Ben Murray ... standby stagehand
Kate Murray ... props
Pippa Needs ... draughtsman (as Pippa Punch)
Scott Neish ... carpenter
Kirsty Newman ... graphic design intern
Sophie Newman ... assistant set decorator
Mitch Niclas ... supervising standby propman
Renate Nicolaisen ... set dec coordinator
Billy Noonan ... prop modeller
Brandon Norris ... production manager
Eva Onsrud ... set dec coordinator
Wolfgang Osterholzer ... carpenter
David Packard ... scenic artist
Claudia Parker ... assistant set decorator
Amanda Pettett ... construction coordinator
Heather Pollington ... graphic designer
Peter Popken ... concept artist
Dermot Power ... concept artist
George Pugh ... dressing props
Vicky Ralph ... designers assistant
Lewis Reynolds ... assistant prop modeller
Maisie Robinson ... work experience
Ellie Rowlands ... junior modeller
Gary Ryan ... assistant prop modeller
Jack Salkeld ... Dressing props
Katy Schurr ... junior draughtsman
Ross Sears ... standby stagehand: second unit
Mark Seath ... supervising carpenter
Pollyanna Seath ... construction coordinator
Adam Shepherdly ... standby carpenter
Robert Shillibeer ... carpenter
Christian Short ... props workshop supervisor
Corrine Silver ... junior draughtsperson
Andy Skipsey ... dressing props
Suzanna Smith ... assistant art director
Ben Snook ... carpenter
Molly Sole ... junior concept artist
James M. Spencer ... draughtsman
Bgi Supplies ... Set fabrication
Kouji Tajima ... concept aritst
Craig Tarry ... props
Charis Theobald ... assistant graphic designer
Jenny Tobin ... set florist
Rebecca Todd ... assistant buyer: additional photography
Jason Torbett ... action prop supervisor
Marc Trunk ... prop modeller
Arnaud Valette ... concept artist
Rowena Vickerman ... model maker
Cara Walker ... petty cash buyer
Julian Walker ... decor and lettering artist
Jake Wells ... chargehand dressing prop
Paul Wescott ... hod scenic painter
Darren Westover ... dressings props
Lizzy Wheeler ... work experience
Candice White ... junior draughtsman
Ben Wilkinson ... property master
Buddie Wilkinson ... Dressing props
Harley Wilkinson ... set dresser
Marcus Williams ... scenic artist
Sam Williams ... prop modeller
Thomas Wingrove ... concept artist
Steve Wotherspoon ... supervising modeller
Andy Young ... art department assistant
Dorrie Young ... senior draughtsman
Ian Zawadzki ... props painter
Mark Burgess ... trainee prop modeller (uncredited)
Lucy Hinsley ... junior modelmaker (uncredited)

Sound Department

Edit
Niv Adiri ... re-recording mixer / sound designer
Ben Barker ... sound designer
Lilly Blazewicz ... foley editor
Peter Burgis ... foley artist
Jack Cheetham ... sound mix assistant
Gillian Dodders ... ADR & dialogue editor
Arthur Fenn ... key first assistant sound
Zoe Freed ... assistant foley artist
Danny Freemantle ... sound design editor / sound effects editor
Glenn Freemantle ... sound designer / supervising sound editor
Nick Freemantle ... assistant sound editor
Glen Gathard ... foley mixer
David Giles ... second assistant sound: additional photography
Peter Hanson ... foley editor
Simon Hayes ... production sound mixer
Eilam Hoffman ... sound designer
Jim Hok ... 1st assistant sound: additional photography
Ben Jeffes ... second assistant sound
Robin Johnson ... first assistant sound
Alexa Kahn ... a.d.r recordist
Robert Malone ... sound design editor / sound effects editor
Gavin Marshall ... first assistant sound: second unit
Ronnie Mukwaya ... mix assistant
Andy Nelson ... re-recording mixer
Tyler Newhouse ... adr recordist
Jay Petach ... adr looping
Kobi Quist ... sound mix technician
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
Alyn Sclosa ... post audio engineer
Gwendolen Sena ... second assistant sound: second unit
James Shannon ... dolby sound consultant
Jason Swanscott ... foley artist
Ivor Talbot ... sound mixer: second unit
Ian Tapp ... re-recording mixer
Bart Vanderzee ... assistant adr recordist
Matt Vowles ... re-recording mixer: international versions
James Wichall ... dialogue editor
Evan J Haley ... sound designer: D-Box Technologies (uncredited)
Robert Karlsson ... dolby consultant (uncredited)
Patch Morrison ... additional sound effects editor (uncredited)
Randy Thom ... sound designer (uncredited)

Special Effects by

Edit
Louis Andrews ... special effects
Samuel Batchelor ... special effects assistant
Julie Bentley ... snow effects consultant
Hiram Bleetman ... Special Effects Office Assistant
Paul Brady ... special effects technician
Christopher Brennan ... special effects technician
George Buckleton ... special effects assistant
Julian Butterfield ... special effects technician
Victoria Cadiou ... Special Effects Buyer/Co-ordinator
Leon Callard ... special effects trainee
Nick Churchill ... special effects trainee
Aaron Crowe ... special effects assistant
Craig Daly ... snow effects technician
John Delaney ... special effects technician
Jake Dimmer ... special effects assistant
Harry Eves ... special effects trainee
William John Gant ... breakaway carpenter
Chris Giles ... special effects technician
Joe Halford ... senior special effects technician
Peter Haran ... floor supervisor: 2nd unit
Leon Harris ... special effects assistant
Dan Hogg ... stereo conversion production coordinator
Mark Hutchinson ... snow effects technician
Nick Joscylene ... senior special effects technician
Harry Kilian ... special effects trainee
Tamas Kiss ... special effects technician (special effects technician)
Kevin Lumley ... special effects technician
Jim Machin ... sfx workshop supervisor
Mike March ... special effects lead trainee
Jason Marsh ... senior special effects designer
Doug McCarthy ... special effects technician
Rupert Morency ... special effects assistant technician.
Ellie O'Rourke ... special effects trainee
Aaron Parrott ... special effects assistant
Kristan Paul ... special effects assistant
Cinzia Pegorin ... lighting technical director: Framestore
Sam Perez ... special effects assistant
Roderick Pulis ... special effects technician
Bob Reader ... special effects driver
Max Reader ... special effects trainee
Thomas Roberts ... special effects trainee
Andrew Ryan ... special effects technician
John Schofield ... snow effects technician
Leigh Stevens ... special effects trainee
William Sumpter ... senior modeller
Bgi Supplies ... Sfx vehicle fabrication
Phoebe Tait ... special effects technician
Tom Rasburn ... Special effects assistant technician
Rob Vickers ... special effects technician
David Watkins ... special effects supervisor
Alistair Williams ... special effects floor supervisor
Anna Ford ... production support: Cinesite (uncredited)
Sara Lynch ... production support: Cinesite (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Ian Abbott ... technology: Double Negative (as Ian Abbot)
Nadarajan Usha Abheesh ... senior prep artist: double negative
Christian Acuña ... digital production manager
Hayley Adams ... matchmove artist: Cinesite
Marc Adamson ... visual effects
Larry Adlon ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Anton Agerbo ... visual effects producer
Lydia Aguilar ... stereo compositor: Legend 3D
Martha Aguilar ... digital compositor
Africa Aguirre Martín ... studio data management: double negative
Wakeel Ahmad ... Matchmove And Rotoanimation Artist: MPC
Fazil Ahmed ... Lead Creature TD
Matt Akey ... stereoscopic executive producer
Tosin Akinwoye ... fx technical director
Anjel Alcaraz ... lead stereoscopic artist: Stereo D
Lee Alexander ... layout supervisor: Image Engine
Neil Alford ... compositor
Pier-Olivier Allard ... animator: Rodeo FX
Rene Allegretti ... matchmove artist: Rodeo FX
Antony Allen ... digital compositor: double negative
Corey Allen ... stereo compositor: stereo d
Patrick Allen ... visual effects production assistant
Ryan Allen ... stereo compositor
Juan Alonso ... digital compositor
Jhon Alvarado ... pre-visual artist
Sara Lucia Alvarez ... visual effects coordinator
Ricardo Alves ... digital artist
Mauricio Amezcua Arregui ... rotopaint artist: method studios
Reza Amidi ... visual effects editor: Secret Lab
Cody Amos ... fx artist: Rodeo FX
Michael Anders ... asset producer
Dane Anderson ... senior io technician: Legend 3D
Scott R. Anderson ... digital matte painter: MPC
Andreas Andersson ... digital compositor
Kanika Andrew ... digital compositor: Double Negative
Edward Andrews ... digital compositor: Double Negative
Tovonaina Andriamampionona ... stereo compositor
Adrien Annesley ... animator: Rodeo FX
Shawn Annets ... artist manager
Kelly Antaya ... roto/paint artist: Legend 3D
Nairye Apelian ... visual effects project manager: Rodeo FX
Alfredo Octavio Arango ... matchmove artist: Double Negative
Khan Arbaz ... matchmove artist
Fernando Arbelaez ... digital compositor
Normand Archambault ... texture artist: Rodeo FX
William E. Arias ... lookdev and lighting td
Jose Armengol ... mpc texture photographer
Luke Armstrong ... digital compositor: Double Negative
Avi Arora ... qc artist
Karen Arredondo Lopez ... visual effects artist
Félix Arsenault ... modeler: Framestore
Mira Arte ... creature effects technical director
Asregadoo Arundi ... visual effects supervisor
Ruth Asensio ... head of layout dept: MPC Montreal
Stewart Ash ... previs lead artist: the third floor inc
Paul Ashall ... matchmove artist: framestore
Sam Ashford-Rowe ... visual effects coordinator
Saqib Ashraf ... lead fx technical director
Mathieu Assemat ... lead techanim
Vincent Aupetit ... previs supervisor
Marie-Ève Authier ... visual effects project manager: Rodeo FX
Peter Aversten ... lookdev artist: Cinesite
Achraf Ayadi ... Visual Effects Technical Director: framestore
Ed Babb ... digital matte painter: mpc
Nibin Babu ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Paul A. Baccam ... stereo compositor
Jessica Bagby ... element qc / stereo compositor
Harpreet Bahia ... vfx assistant coordinator
Harveen Bahia ... vfx on set pa
Charles Bahous ... environment artist: MPC
Keziah Bailey ... sequence lead: Double Negative
Ayush Bajoria ... matchmoving artist
Bhavika Bajpai ... groom technical director
Kamilla Bak ... digital compositor: double negative
Lucas Baker ... stereoscopic compositor
Michael Baker ... digital compositor
Jamie Bakewell ... previsualization artist/animator
Priyanka Balasubramanian ... visual effects producer: BOT VFX
Michael Jeff Baldemoro ... bg prep supervisor: Image Engine
Margherita Balestri ... previs artist: The Third Floor
Denise Ballantyne ... visual effects executive producer: Secret Lab
Tom Balogh ... visual effects editor
Gretchen Bangs ... visual effects artist
Arlyn Bantog ... visual effects coordinator
Zheng Bao ... digital compositor
Guillaume Baratte ... rigging: Rodeo FX
Magali Barbé ... previs artist (as Magali Barbe)
Reuben Barkataki ... compositor: Rodeo FX
H.R. Barnett ... stereo editorial: Legend 3D
Dane K. Barney ... research and development: Double Negative
Marie-Pier Barrette ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Andrew Barry ... compositor / compositor: Framestore
Scott Bartels ... matchmove artist
Alan Bartholomew ... stereo artist
Keith Barton ... technical support: Milk Visual Effects
Jenny Basen ... Visual Effects Production Manager
Lee Baskerville ... texture artist
Mark Battle ... stereoscopic qc artist
Claire Baudean ... texture artist: Framestore
David Bauer ... graphic artist: nvizible
Robin Beard ... compositing supervisor: Double Negative
Mitchell Beaton ... stereoscopic compositor
Justin Beattie ... stereo artist
Mélanie Beaunoyer ... machmove artist: framestore
Pete Bebb ... visual effects supervisor: double negative
D.J. Becerral ... stereo compositor: Legend3D
Alexis Bechet ... compositor
Anders J.L. Beer ... visual effects
Loïc Beguel ... matchmove artist: Rodeo FX
Katie Bell ... production support: Double Negative
William Bell ... lead modeller: MPC
Martin Belleau ... lead lighting td: Framestore / lead lighting
Sydney Benedet ... stereo artist: Legend 3D
Jean Bennamias ... visual effects artist: framestore
Nathan Benner ... stereo compositor
Sara Bennett ... compositing supervisor
Brian N. Bentley ... technical director
Jordan Benwick ... compositing supervisor
Prabir Bera ... lead stereoscopic compositor
Ian Berg ... data i/o: Double Negative
Chris Berry ... paint & roto artist: Framestore
Louis-Charles Berthiaume ... animator: Rodeo FX
Mathieu Bertrand ... cg supervisor: Framestore
Teresa Berus ... visual effects coordinator
Dheeraj Bhadani ... r&d lead
Uttham Bhalaykar ... paint and roto
Sameer Bhoyar ... creative producer PFW: stereo conversion
Alain Bignet ... digital compositor
Michael Billette ... effects technical director: Image Engine
Steven Bills ... creature td: Double Negative
William Pete Bingham ... stereoscopic compositor
Jonathan Bird ... creature technical director
Yannick Bissonnette ... paint/roto
Aleksandra Bjelica ... vfx coordinator: Framestore
Michael Blain ... senior research and development engineer
Tim Blake ... modeler: Rodeo FX
Jamir Blanco ... environment artist: MPC
Brandon Blevins ... compositor: Rodeo FX
Ann-Marie Blommaert ... senior visual effects coordinator: Method Studios
Claire Blustin ... visual effects artist
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor
Martin Bohm ... visual effects artist: Image Engine
Nastasia Bois ... modeler and texturer: Milk-vfx
Anthony Bompensiero ... assistant vfx editor: Legend 3D
Jason Bomstein ... stereoscopic lead
Alex Bonacci ... stereo compositor
George Bootman ... visual effects production assistant
Harsh Borah ... senior creature modeler: Framestore
Michael Borhi ... lead texture artist: Framestore
Dawid Borkiewicz ... lighting artist: Rodeo FX
Micha Boström ... previs artist
Anne Bot ... depth artist
Robert Bourgeault ... lighting supervisor: Image Engine
Sara Bourque ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Romain Bouvard ... digital compositor
Michael Bovberg ... digital compositor: Double Negative
Matt Bowler ... cyber scanning capture coordinator: Clear Angle Studios
Peter Bowmar ... fx supervisor: DNeg
Paul Boyd ... visual effects artist
Matt Boyer ... matchmove supervisor: Cinesite
Dameon Boyle ... visual effects artist
Richard Boyle ... lead rigger: Cinesite
Romain Brachet ... digital compositor
Hope Wolf Brackin ... digital matte painter: MPC
Jon Bragado ... layout td: double negative
James Braid ... technology: Double Negative
Louise Brand ... 3D Lidar & Photogrammetry set, location & prop scanning and digital modelling
Bertrand Breuze ... compositor: Rodeo FX
Zaira Brilhante ... visual effects coordinator
Lucas Brinkman ... tech support: Method Studios Vancouver
Arnaud Brisebois ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Will Broadbent ... post visualisation artist
Andrew Brooks ... compositor: Method Studios
Margaret Brooks ... roto/paint artist: Legend3D (as Maggie Brooks)
Nick Brown ... stereographer
Rashida Brown ... stereo depth artist: Legend 3D
Rochelle Brown ... stereoscopic compositor
Jason M. Brown-Skovira ... Stereoscopic Artist
Pascal Bruguiere ... environment artist: MPC
Lee Brunet ... compositor: Rodeo FX
Bragi Brynjarsson ... compositor / compositor: Framestore
Marc Brzezicki ... stereo supervisor: Prime Focus World
Bruce Buckley ... modeler: Rodeo FX
Jared Buford ... lead stereo artist: Legend 3D
Delphine Buratti ... compositor
C.J. Burbage ... animator: Rodeo FX
Tim Burke ... visual effects supervisor
Pauline Burns ... visual effects production manager
James Burr ... previsualization artist
Amirah Busairi ... roto/paint artist
Henry Bush ... pipeline td
Lorie Bussières ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Darren Byford ... look development and lighting supervisor: milk-vfx
Melissa Byrom ... stereo compositor: Legend 3D
Michael Cable ... visual effects
Tiago Cabrita ... roto/prep
Andrew Cadey ... fx td
Gem Ronn Cadiz ... creature effects technical director: Framestore
Daniel Caffrey ... fx technical director: double negative
Kev Cahill ... visual effects
Daniel Cairnie ... digital compositor: Double Negative
Alvaro Cajal ... digital compositor: milk-vfx
Jon Caldwell ... visual effects: dailies
David Cam ... roto artist: Method
Korinne Cammarano ... digital compositor: Double Negative VFX
Paul Campion ... matte painter
Can Baris Candan ... Stereographic Depth Artist
Patrick Canning ... roto/paint: lola VFX
Jon Capleton ... sequence lead
Francesco Capone ... stereo supervisor: MPC
Annie Caps-Wightman ... senior compositor: MPC
Eric Cardenas ... visual effects: stereoscopic compositor
Jordan Cario ... FX TD: Double Negative
Anna Carlsson ... digital compositor: MPC
Helen Carr ... digital compositor: double negative (as Helen Bernard)
Antonio Carrasco Liadskikh ... stereo compositor: Legend 3D
Sebastien Carrillo ... lighting td
Brendan Carroll ... visual effects artist: fx td
Owen Cartagena ... compositor: Gener8
Giovanni Casadei ... Lead Envirnonment: MPC
Nicolás Casanova ... lead compositor: legend 3d
Erico Caselle ... lead fx
Tom Castellani ... pipeline technical director
Marie Castrie ... fx department manager: MPC
Adrián Castro Viejo ... tech support: double negative
Gerardo Castro ... roto/paint artist
Leopoldo Castro ... visual effects artist
Pierre Cataford ... technical animator
Myriam Catrin ... senior texture artist
Maxime Cazaly ... creature effects technical director: Framestore
Cameron Ceja ... stereo production coordinator
Craig Cesareo ... lead pipeline td: Legend3D
Martin Chabannes ... visual effects artist
Marie Soleil Chabot ... cg artist: Rodeo FX
Jacob Chacko ... creature effects technical director
Chris Chadwick ... matchmove artis: Framestore
Julien Chagnon-Zimmerly ... stereo compositor: Legend 3D
Gregory Chalenko ... senior compositor: Double Negative
Martin Chamney ... previs supervisor: nvizage
Gordon Champ ... digital artist: previz
Guillaume Champagne ... modeler: Rodeo FX
Thomas Champon ... motion capture technical director: MPC
Matthew Chan ... stereo compositor
Miguel Chan ... matchmove
Wayne Chan ... digital compositor: Double Negative
Vikas Chandel ... visual effects artist: Framestore
Pascal Chappuis ... visual effects head of technical production: Image Engine
Francis Charbonneau ... machmove artist: Framestore
Daniel Charchuk ... production coordinator: MPC
Eve Chauvet ... senior environment artist: MPC
Freddy Chavez Olmos ... lead sequence vfx compositor: double negative
Nicolas Chavigny ... digital matter painter: MPC
Rajat Chawla ... stereo compositor
Meagan Chechalk ... production assistant
Ching-Yi Chen ... creature effects technical director: Framestore
Marine Chene ... visual effects coordinator
Wai Sun Cheng ... visual effects
Andrew Hung Chiu ... compositor: Framestore
Sandra Chocholska ... compositor
Jinhwan Choi ... lead effects artist: Secret Lab
Julian Chong ... compositor: Framestore
Goby Hsiao Yun Chou ... fx td: Framestore
Ann Chow ... visual effects coordinator
Zaria Chowdhury ... depth artist: stereo d
David Christenson ... assistant vfx editor: Legend 3d
Jahanzaib Chughtai ... rigging: Rodeo FX
Simone Ciliani ... visual effects TD: framestore
Jimi Clark ... lead element artist
Kirsty Clark ... digital compositor
Karen Clarke ... production manager: Double Negative
Peter Clayton ... senior animator: Cinesite
Annie Cliche ... visual effects project manager: Rodeo FX
Chris Clough ... modeller: Cinesite
James Clowater ... lead stereo artist: Stereo D
Michelle Co ... paint & roto artist: Framestore / paint and roto artist: Framestore
Kia Coates ... digital compositor: double negative
Nicky Coats ... vfx line producer
Adam Coglan ... previs artist
Patrick Coiteux ... texture artist: Rodeo FX
Chris Coles ... Stagehand green screens
Chris Coles ... Stagehand green screens
Catherine Coley ... communications: Rodeo FX
Eli Collins-Dumoulin ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Jerome Collombier ... matchmove artist: Rodeo FX
Samantha Combaluzier ... matte painter: Rodeo FX
Michael Comly ... digital effects supervisor
Juliette Compignie ... rotoscope artist: Rodeo FX
Karen Therese Connolly ... stereo production coordinator: stereo d
Mollie Connor ... visual effects artist
Robert Connor ... lighting technical director: Double Negative
Tristan Connors ... senior modeller
Lucy Cooke ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Natalie Cooke ... visual effects coordinator: Double Negative
Ian Cooke-Grimes ... lookdev/lighting td: MPC
Stephen Timothy Cooney ... visual effects artist
Chris Cooper ... matchmove supervisor: Double Negative
Josh Cooper ... senior animator
Claire Copland ... facial performance capture tracking operator: DI4D
Paolo Copponi ... fx td
Louis Corr ... compositor
Romaine Coston ... tracking artist
William Cote ... compositor: Rodeo FX
Laura Coté ... texture artist: Rodeo FX
Marc-André Coulombe ... rigger: Framestore
Christopher Michael Coupe ... effects technical director: Double Negative
Olivia Coupe ... assistant visual effects editor: Double Negative
Jadrien Cousens ... senior matte painter/concept artist
Amber Couturier ... stereo Compositing production coordinator: Legend 3D
Patrick Couturier ... paint artist: Rodeo FX
Eric Cowan ... visual effects artist
Tom Cowlishaw ... environment artist: Cinesite
David Crabtree ... double negative: technical director
David Crane ... stereoscopic compositor
Jean-Michel Cristofaro ... rotoscope artist: Rodeo FX
Alastair Cross ... lighting and render artist
Oliver Cubbage ... concept artist
Bianca Cuffaro ... visual effects coordinator: MPC
Ben Cuffin-Munday ... set production assistant
Tucker Cullinan ... matte painter
Martyn 'Moose' Culpitt ... visual effects supervisor: Image Engine
Elliesse Cuniff ... production assistant
Graham Cunningham ... stereo artist
Grahame Curtis ... senior modeller: Cinesite
Sam Curtis ... rotoscope artist
Karen Czukerberg ... visual effects
Geoffrey Côté ... matchmove artist: Framestore
Marco D'Ambros ... character technical director
Nicolas Dabos ... animator: Framestore
Mikaël Damant-Sirois ... cg supervisor: Rodeo FX
Yuki Danura ... rigging: Rodeo FX
Anais Dappe ... visual effects artist
Alistair Darby ... cg artist: Double Negative
Varuna Darensbourg ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Brad Darrow ... stereoscopic supervisor
Markus Daum ... senior creature td: Double Negative
Shane Davidson ... compositing supervisor
Cara Tallulha Davies ... visual effects producer
Christopher Davies ... matchmover: framestore
Patrick Dawkes ... atd: Double Negative
Gayanath Dayasundara ... paint supervisor
Jose L. De Juan ... digital artist
Robin De Lillo ... visual effects
Maya De Rivia ... visual effects
Mathieu De Saint Jores ... assistant technical director: Framestore
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D
Elise Deglau ... visual effects artist
Camille Deguire ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Christophe Dehaene ... digital compositor
Agueda Del Castillo ... lead compositor: Nvizible
Leonardo Delaney ... stereo compositor: Legend 3D
Peter Dell ... green screen
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Quentin Delsart ... digital compositor: Framestore / paint and roto artist: Framestore
David Denley ... sequence lead: Double Negative
Aaron Dennis ... fx technical director: MPC
Gianluca Dentici ... digital compositor: double negative
Guillaume Depierre ... lookdev/lighting td: MPC
Nicolas Derory ... digital compositor: MPC
Kunal Desai ... modeller: Cinesite
Jonathan Desaulniers ... paint & roto artist: Framestore
Audrey Deschamps-Brower ... texture artist: Rodeo FX
Kunal Deshpande ... Crowd & Creature FX TD
Varadarajan Desikan ... element qc artist: Stereo D
Brad Desjardins ... roto/paint artist: Legend 3D
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical director: StereoD
Joshua Devenyi ... stereo compositor: stereo d
Santosh Kumar Dey ... matchmove lead: Double Negative
Fabrice Di Cicco ... lighting technical director: framestore
Valerio Di Napoli ... effects technical director: Double Negative
Ekaterina Diaz ... vfx coordinator: mpc
Natalia Diaz ... digital compositor
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Timothy Diem ... stereo artist: Legend 3D
Plamen Dimitrov ... lighting artist: Rodeo FX
Elisa-Ann Dion ... texture artist: Rodeo FX
Emmanuel Dirian ... rotoscope artist: Rodeo FX
Khizer Diwan ... environment td: MPC
Rico Dober ... fx supervisor: double negative
Paul Docherty ... vfx coordinator: Framestore
Andrew Dohan ... stereoscopic compositor
Oz Dolphin ... fx td
Ferran Domenech ... visual effects supervisor
Francesc Donaire ... compositor: Framestore
Steven Donnet ... environment td: MPC
Colin Dorssers ... stereo compositor: Legend 3D
Marc-André Dostie ... texture artist: Framestore
Thomas Dotheij ... assistant technical director: framestore
George Douglas ... senior roto/prep artist: Cinesite
James Douvinos ... senior stereo artist: Legend 3D
Peter Doyle ... supervising digital colourist
Rosie Draper ... on set lead/matchmove supervisor: Double Negative
Alex Drinkall ... cyber scanning capture artist: Clear Angle Studios
Dominic Drolet ... matte painting td: Rodeo FX
Luke Drummond ... compositor: Framestore
Zach du Toit ... pre-vis / generalist td
Julien Ducenne ... senior digital compositor
Peter Dudley ... compositor
Anthony Dunifer ... visual effects supervisor: Legend 3D
Kyle Dunlevy ... animator: Framestore MTL
Kalene Dunsmoor ... matte painter
Daniel Dupre ... compositor
Sandra Duque ... stereoscopic compositor
Jessika Duquette ... lead render wrangler: Rodeo FX
Katherine Durant ... digital compositor
Richard Durant ... modeller
John Durney ... compositor
Sylvain Duroyon ... visual effects artist
Gwendolyn Dyk ... roto/paint artist: Legend3D
Germán Díez ... compositor (as German Díez)
Colin Eade ... digital compositor
Dave Early ... head of digital matte painting: Frametore
Charlene Eberle Douglas ... Visual Effects Executive Producer: Image Engine
Jason Edwards ... senior modeller
Richard Edwards ... stereo producer: Prime Focus World
D. Edwardz ... Previz Artist
Chan Ee Jien ... visual effects line producer: Double Negative
Kelsey Elias ... stereo compositor: Legend3D
Janeen Elliott ... senior compositor: Image Engine
Karen Elliott ... roto/prep artist: cinesite
Jane Ellis ... vfx line producer: Cinesite
Jack Elworthy ... witness camera operator: Framestore
Victor Manuel Enríquez Díaz ... digital compositor
Stephen Enticott ... head of animation: Double Negative
Maxime Entringer ... shading artist: Rodeo FX
Lars Erik Eriksen ... head of paint and roto: Framestore
Denny Ertanto ... lead compositor: MPC
Ana Laura Esperón ... digital compositor
Melissa Espina ... assistant department manager: 3D conversion
Sarah Essam ... visual effects production manager: MPC
Pedram Etebarzadeh ... lead crowd technical director
Peter Evemy ... matchmove artist
Maeve Eydmann ... environment artist: Cinesite
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Rebecca Fair-Lien ... stereo production coordinator
Shizan Faisal ... stereoscopic compositor
Andrea Falcone ... lead creature effects technical director
Péter Farkas ... compositing sequence supervisor: Double Negative
Ryan Faulkner ... jr. editor: StereoD
Kathryn Fay ... lead stereo compositor: Legend 3D
Ryan Fear ... motion control producer
Paul Fedor ... matte painter
Imke Fehrmann ... visual effects producer: framestore
Amy Felce ... matchmove artist: milk-vfx (as Amy Lloyd)
Paola Felisatti ... digital artist: Method Studios
Ian Fellows ... digital compositor
Bruno Fernandes ... senior compositor: Cinesite
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative
Diogo Fernandes ... digital compositor
Jessica Fernandes ... art department producer
Charles Fernandez ... depth artist
Victor Manuel Fernandez ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Judith Ferrer ... digital compositor
George Ferris ... stereoscopic compositor: Stereo D
Alastair Ferris-Leak ... lighting/lookdev artist
Nicolas Fidala ... digital matte painter: Framestore / matte painter: framestore
Izzy Field ... visual effects coordinator
Maike Fiene ... previsualization artist
Matthieu Fiorilli ... lead rigging: Rodeo FX
Colas Fiszman ... pipeline td
Kira Fitzpatrick ... stereo coordinator
Adrien Flanquart ... visual effects artist
Andrew Flatt ... stereo compositor: Legend 3D
Alana Fleming ... stereo artist: Legend 3D
Carlos E. Flores ... visual effects
Sarah Foff ... stereo compositor: Legend 3D
Marco Foglia ... animaton supervisor: MPC
Cheri Fojtik ... lead texture artist
Tom Fonvillars ... lighting technical director: framestore
Les Foor ... lead element qc artist
Filippo Forno ... cg lead
Peter Forsyth ... environment td: Cinesite
Jean-Sébastien Fortin ... digital compositor
Lucien Fostier ... senior compositing technical director
James Fouche ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Jérôme Foucout ... compositor: Framestore / digital compositor: Framestore
David Fowler ... stereo producer
Richard Fox ... digital compositor
Camila Silveira Francisco ... roto animation artist
Alan Fregtman ... pipeline td: Rodeo FX
Vincent Frei ... production support: Rodeo FX
Michel Frenette ... compositor: Rodeo FX
Florian Friedmann ... rigger
Travis Fruci ... element qc artist: Stereo D
David Frylund Otzen ... modeller
Mei Fu ... match move artist: Framestore
Carlos Fueyo ... shading artist: Rodeo FX
Pawl Fulker ... previs artist
Sarah Fuller ... lookdev artist
Lisa Funkel ... compositor: Framestore
Reinaldo Furegato ... technical director visual effects: double negative
Amy Furey ... matchmove artist: milk-vfx
William Gabriele ... Rigging Technical Director: FRAMESTORE
Laetitia Gabrielli ... visual effects artist
Akash Gade ... match move artist
Jean-Francois Gagne ... digital compositor
Carl Gagnon ... modeler: Rodeo FX
Dave Gagnon ... texture artist: Framestore
Emilie Gagnon ... rotoscope artist: Rodeo FX
Marie-Josee Gagnon ... compositor: Framestore / digital compositor
Thibaud Galbois ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Maxime Gallois ... senior lighting td
Vikas Ganer ... prep artist: Double Negative
Mayur Gangasagar ... senior stereo compositor & element Compositing
Julio Tovar Garcia ... stereoscopic compositor: stereo d
Bryce Gardiner ... stereoscopic editor: prime focus
Nathan Gardner ... roto prep supervisor: double negative
Geneviève Gareau ... rotoscope artist: Rodeo FX
Abdel Halim Garess ... effects technical director
Shobhit Garg ... sr paint artist: GENER8 MEDIA
Caroline Garrett ... executive producer: Cinesite
Nikos Gatos ... senior lighter: Cinesite
Raphael Gaudin ... lighting td: image engine
Kumar Gaurav ... visual effects producer
Hugo Gauvreau ... compositor: Framestore (as Hugo Brunet Gauvreau) / digital compositor (as Hugo Brunet Gauvreau)
Alec Geldart ... matte painter
Francois Gendron ... lighting artist
Joshua Gengler ... lead element qc artist
Christoph Genzwürker ... software developer
Church George ... roto lead
Daniel Georgiou ... lighting technical director: Double Negative
Francois Julien Germain ... VFX Production Assistant: MPC (as Francois Germain)
Nikhil Ghoorbin ... system administrator
Deborah Giarratana ... visual effects executive
Roger Gibbon ... senior digital matte painter: Cinesite
Matt Gibson ... pre-visualisation artist
Gabriel Giguère ... matchmove artist: Rodeo FX
Chris Gill ... generalist/creature td
Matthew E. Gill ... roto department manager: Stereo D
Stefan Gilligan ... visual effects
Wouter Gilsing ... digital compositor: Method Studios
Ève Giordani ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Luc Girard ... groom td: Framestore
Sam Girdler ... visual effects coordinator: Double Negative
Henning Glabbart ... digital compositor: Milk Visual Effects
Etienne Glazer ... matchmove artist: Framestore
Jose Gloria ... technical animator: MPC
Mathieu Godin ... matchmove artist: Rodeo FX
Antoine Goethals ... compositor: Framestore / digital compositor
Emanuele Goffredo ... visual effects artist
Derik Gokstorp ... pipeline technical director: double negative
Alexander Golenishchev ... element qc artist
Ana Gomes ... compositor: Double Negative
Arturo Gomez ... compositor: mpc
Moises Gomez Gonzalez ... matchmove artist
Nancy Gonzalez ... rotoscope artist: Rodeo FX
Catarina Gonçalves ... roto artist: Double Negative
Katharine Gooday ... technology project manager
Brian Gordon ... stereoscopic artist
Philip Gordon ... stereo compositor: Legend 3D
Björn Gottwald ... compositor: framestore
David Goubitz ... environment lead: Double Negative
Sam Gough ... 3D Scan Technician
Olivier Goulet ... matte painting td: Rodeo FX
Julien Gourde-Bouchard ... technical animator: mpc
Trevor Graciano ... compositing supervisor: Legend 3D
Megan Graham ... stereoscopic compositor
Oded Granot ... digital compositor: Double Negative
Luke Gray ... technical director
Anthony Greco ... matchmove artist: Framestore
Emily Greeley ... compositor
Douglas Green ... facial performance capture supervisor: DI4D
Kyle Greenberg ... digital artist: MPC
Ryan Greenwood ... stereo compositor
Kyle Greenyer ... modeller
Anthony Gregory ... roto/paint artist: Legend 3D
Pablo Grillo ... Creature Animation Development / Senior Animation Supervisor: framestore
Jessica Grimshaw ... stereoscopic compositor
Todd Groves ... digital artist: IMAX version
Ivan Grozev ... post vis compositor
Jakub Grygier ... digital matte painter
Jonathan Grégoire ... animator: Rodeo FX
Glenn Guenette ... stereo compositor: Stereo D (as Glen Guenette)
Carlos Guillén ... compositor: Rodeo FX
Holly Gunn ... depth lead: Stereo D
Rahul Kumar Gupta ... paint artist: prime focus
Benjamin Guy ... matchmover
Charlie Habanananda ... digital grading artist
Venetia Hadley ... senior compositor: Cinesite
Jim Hagarty ... visual effects artist
James Daniel Haines ... visual effects artist: paint & roto
Ashley Hakker ... stereo compositor
Patrick Hall ... digital compositor: MPC
Tyler Halle ... lead stereo compositor
Karen Halliwell ... senior rigger: Cinesite
Katie Hamberger ... visual effects artist
Noah Hamdan ... environment td/digital matte painter/lighting td (uncredited)
Raphael Hamm ... 2d sequence supervisor: double negative
Daniel Hammonds ... lead paint & roto artist: Framestore
Pierre-Loic Hamon ... head of rigging: Framestore
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director
Angela Han ... digital compositor: MPC
Goldie Hanger ... vfx production assistant: MPC
Nick Hanks ... layout supervisor: Cinesite
Alex Hanneman ... digital compositor
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Dante Harbridge Robinson ... concept artist: Vine FX
Kyle Hardin ... lead stereoscopic artist
Mick Harper ... effects artist: Double Negative
Jake Harrell ... senior modeller: MPC
Rio Harrington ... stereoscopic compositor
Keagan Harris ... roto/prep: milk-vfx
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning
Philip Harris-Genois ... modeller: Framestore
Alyssa Harrison ... visual effects coordinator
Dan Harrod ... senior compositor: Cinesite
Aston Hart ... previsualization artist
Peter Hartless ... visual effects coordinator
Emile Harvey ... compositing supervisor: Rodeo FX
Ehsan Hassani Moghaddam ... rigging technical director
Jordan Hassay ... digital compositor: Secret Lab
Louise Hastings ... visual effects producer: milk-vfx
Nick Hatzichristos ... fx technical director: Double Negative (as Nick Chatzichristos)
Arnaud Havart ... matte painter: MPC
Stacie Hawdon ... generalist td, fx td: double negative
Bassem Hawili ... machmove artist: Framestore
Dustin Hayes ... element qc artist
Chrystian Hebert ... matchmove artist: double negative
Jason Hebert ... stereo compositor
Alex Heffner ... stereoscopic depth artist
Ewoud Heidanus ... digital compositor: Double Negative
Andrew Hellen ... visual effects supervisor: method studios
Ethan Helms ... stereoscopic compositor
Kimberly Henry ... lead stereoscopic compositor
Marco Hermida ... compositor: MPC
Alberto Hernandez Rodriguez ... post viz / pre-viz & layout / previs artist
Heidi Hernandez ... stereoscopic compositor
Nicolas Hernandez ... visual effects supervisor: Milk Visual Effects
Alberto Herrera ... visual effects coordinator
Julia Heseltine ... sr stereo artist: Legend 3D
Kimberley Hickey ... stereo compositor: Legend 3D
Christopher Hiess ... fx td: Double Negative
Bryan M. Higgins ... tracking artist
Yan Caspar Hirschbuehl ... visual effects artist
James Hoang ... stereo artist: Legend 3D
Andrew Hogden ... compositor
Chris Hogstead ... character td: Cinesite
Ed Holdsworth ... compositor
Jesse Parker Holmes ... fx td
Julia Hong ... texture artist: Rodeo FX
Sam Horgan ... lead paint and roto artist: Framestore
Dan Horne ... matchmove artist: Warner Brothers
Yuka Hosomi ... digital compositor
Nicolas Houle ... production support
Andrew Howarth ... visual effects editor: MPC
Heather Howell ... visual effects
Pete Howlett ... digital compositor
Ritchie Hoyle ... bodytracker/matchmove artist
Daffy Hristova ... matchmove td
U-Sun I Hu ... postvis compositor
Weihao Huang ... visual effects artist: fx td
Benjamin Huber ... cg supervisor: Framestore
Kenny Hui ... FX TD: Double Negative
Marc Hutchings ... post viz: Spill Studios
Andrew Hutton ... visual effects artist
Hiroki Iijima ... compositor: Framestore
Michael Illingworth ... postvis supervisor
Ivan Imanishi ... research & development: Image Engine
Pat Imrie ... visual effects artist
Paul Ingram ... environments technical director
Yosuke Inomata ... modeler: Image Engine
Ilaria Introzzi ... tech runner: double negative
Sonia Alexia Ioannou ... matchmove artist: Warner Bros / matchmove artist: milk-vfx
Dhuha Isa ... visual effects editor: Double Negative
Vanessa Isabelle ... digital artist (layout artist: MPC)
Vladimir Isailovic ... lighting artist: Rodeo FX
Jason Ivimey ... senior previs artist: Nvizable VFX
Sasha Leigh Izadpanah ... vfx editor: Framestore
Kaya Jabar ... previs artist
Taylor Jackson ... assistant visual effects editor: Double Negative
Zave Jackson ... senior compositor: Cinesite
Lionel Jacobs ... compositor: Framestore / compositor: framestore / digital compositor
Samuel Jacques ... lighting artist: Rodeo FX
Saurabh Sanjay Jadhav ... paint artist / stereo compositor
Siddarth Jambhulkar ... stereo compositor
Victoria James ... assistant vfx editor
Jess Jansen ... stereoscopic artist
Yvon Jardel ... animation supervisor: Rodeo FX
Daniel Jardin ... tech animator
Vikram kumar Javaji ... visual effects: MPC
Rennie Jayasekera ... stereo compositor: Legend 3D
Christian Jelen ... previs artist
Kundan Kumar Jha ... roto line producer: Double Negative Mumbai
Zayn Jinah ... stereoscopic production coordinator: Stereo D
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Abhinaw John ... digital artist
Erik Johnson ... stereoscopic artist
Phil Johnson ... vfx runner
Marc Jones ... matchmove supervisor: Image Engine
Rory Jones ... VFX Resource coordinator
Stanley Jones ... digital compositor: MPC
Andrew Joseph ... environment artist: MPC
Aleksandar Jovanovic ... environment td
Étienne Jubinville ... matchmove artist: Rodeo FX
Daniel A. Judah ... production coordinator
Vicki Juhasz ... roto/prep: milk-vfx
Romeo Julien ... previs artist: the third floor
YoonHa Jung ... visual effects artist
Niels Peter Kaagaard ... previs asset builder: Nvizage
Trilok Singh Kachhawa ... texturing artist: MPC
Sunil Kadam ... lead digital artist: MPC
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Lindsey Kaiser ... creative services manager
Gregory Kalaitzis ... senior roto/prep artist: Cinesite
Keith Kamholz ... fx technical director
George Kanaras ... environment td
Mel Kangleon ... lead colourist: Technicolor
Melina Kapota ... paint & roto artist: framestore / paint and roto artist: Framestore
Anastazja Karolewska ... roto/paint artist
Manickam Kathirvel ... senior matchmove artist: double negative
Santosh Katkar ... finaling supervisor
Andrew Kaufman ... research & development: Image Engine
John Kay ... previs animator
Simon Kay ... motion capture supervisor
John Keates ... postvis artist
Matthew Kee ... matchmove artist: Image Engine Inc
Lucinda Keeler ... Lighting Department manager: Framestore
Tomi Keeling ... motion control operator
Ciarán Keenan ... visual effects producer: Nvizible
Stéphane Keller ... matte painter: Rodeo FX
Ian Kelly ... digital artist
Matthew Kemper ... stereographer supervisor: Legend films
Andrew Kennedy ... stereoscopic technical assistant: Stereo D
N. Bantu Key ... digital colorist/finishing artist: marketing (as Ntana Key)
Kavita Khosla ... visual effects: senior cloth td
Jini Mijin Kim ... stereoscopic compositor: Legend 3D
So Myoung Kim ... roto: paint artist
Andy Kind ... visual effects supervisor
Nick King ... visual effects producer
Diane Kingston ... vfx line producer: Cinesite
Andrew Kinnear ... junior compositor: Cinesite
Vemulapalli Sasi Kiran ... lighting td: Framestore
Alexander Kirk ... digital matte painter
Dominik Kirouac ... fx artist: Rodeo FX
Paul Kirsch ... digital compositor: Double Negative
Lukas Tiberio Klopfenstein ... prep artist: double negative
Bastian Klucker ... lead creature fx td
Mike Knox ... technology manager
Florian Koebisch ... effects technical director: double negative
Anne Putnam Kolbe ... visual effects executive
Madhuri Reddy Kona ... visual effects coordinator
Jayzica Kong ... visual effects artist (as Jessica Kong)
Max Kostenko ... concept artist
Jonathon Kouros ... lead rigger: Framestore
Hemanth Reddy Kovvuri ... stereoscopic compositor: Stereo D
Dorota Kowalska ... visual effects production manager: MPC
Vladimir Kozhekin ... digital compositor: Double Negative
Philipp Kratzer ... generalist td: double negative
Gudjon Kristjansson ... digital compositor
Alexa Kroese ... animator: Rodeo FX
Angelina Kryvosheyina ... senior stereo artist: Legend 3D
Duncan Boon Kwang Kuah ... lighting artist: double negative
Bartek Kujbida ... senior animator: MPC
Sumukh Sharadchandra Kulkarni ... element qc artist
Abhishek Kumar ... visual effects producer
Ashwin Kumar ... roto
E. Suresh Kumar ... matchmove supervisor: Double Negative
Manish Magesh Kumar ... Element QC Artist: Stereo D
Praveen Kumar ... matchmove/rotomation artist
Saurav Kumar ... sr. texturing artist
Grigor Kuzmanov ... digital matte painter: Framestore
Melanie La Rue ... visual effects producer: Rodeo FX
Laurent Laban ... animation supervisor: framestore
Arnaud Laberge ... visual effects
Jonathan Laborde ... lead fx artist: Rodeo FX
Dave Ladner ... lead paint artist
Bruno-Olivier Laflamme ... senior LookDev artist: Framestore
Melissa Laframboise-Maille ... visual effects: Paint and roto
Erran Lake ... Data wrangler
Martin Lake ... visual effects coordinator: Warner Bros
Damien Lam ... cg modeler: method studios
Karl Alexandre Lamarre-Parent ... rotoscope artist: Rodeo FX (as Karl-Alexandre Lamarre-Parent)
Olivier Lambert-Rouillard ... lighting artist: Rodeo FX
Jeremy Lambolez ... animator: Rodeo FX
Andréanne Lamoureux ... rotoscope artist: Rodeo FX
Samy Lamouti ... visual effects artist
Debbie Langford ... crowd artist: Double Negative
Thomas Langley ... senior imaging engineer: MPC
Isabelle Langlois ... vp production: Rodeo FX
Laura Languillet ... visual effects: technical director
Nina Lankveld ... digital compositor: Double Negative
Mathieu Lapierre ... matte painting td: Rodeo FX
Louis-Charles Lapointe ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Dave Larivière ... fx artist: Rodeo FX
David Larochelle ... compositor: framestore / digital compositor
Sophie Larocque ... visual effects artist
Anneli Larsson ... texture artist
Nil Lasquety ... digital compositor
Mark Laszlo ... environment td: MPC
Miles Lauridsen ... sequence supervisor: double negative
Mathias Lautour ... lead look development artist
Virginie Lavallée ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Ian Lawson ... research and development: Double Negative
Isaac Layish ... compositing sequence supervisor: Double Negative
Brian Le Hong ... lead stereo artist: Legend 3D
Matthew Leach ... r&d
Ricky Leach ... compositor: framestore (as Rick Leach)
Christopher Learmonth ... visual effects editor: Cinesite
Patricia Leblanc ... visual effects coordinator: MPC
Kyla Lebon ... visual effects production assistant: MPC
Marc Lebuis ... lead layout: Rodeo FX
Claudia Lechen ... compositor: Framestore
Christine Leclerc ... texture artist: Rodeo FX
Gabriel Leclerc ... creature effects technical director: Framestore
Christie Lee ... lighting td: Framestore
Jeeho Lee ... modeler: Rodeo FX
Ken Lee ... 2d compositor: Legend 3D
Key Hyung Lee ... fx td: double negative
Melissa Lee ... digital compositor
Paul Lee ... lead animator: Cinesite
Youngwook Lee ... stereo compositor
Daniel Lee-Poy ... stereo compositor: Legend3D
Elisabeth Leeb ... lighting technical director
Andrew Leeuwenberg ... pipeline technical director
Erik Lehmann ... senior modeller: Image Engine
Jesse Lehrman ... pipeline manager: Rodeo FX
Andrew Leighton ... data operator: Cinesite
Marc-Antoine Lemerise ... shading artist: Rodeo FX
Alexis Lemonis ... visual effects artist (as Alexis)
Janek Lender ... previs lead
Francis Leong ... creature effects technical director: Framestore Montreal / creature effects technical director: Framestore
Maxx Wai In Leong ... visual effects
Raphael Letertre ... animator: Rodeo FX
Benoit Leveau ... head of software: Milk VFX
Danny Levesque ... lead fx td: Framestore
Veronique Levesque ... shading artist: Rodeo FX
Michael Levine ... senior creature fx td
Mari Levitan ... production manager: visual effects
Yulia Levitas ... roto/paint artist: Legend 3D
Didier Levy ... lookdev lead / texture artist: Rodeo FX
Hannah Lewis ... visual effects line producer
Hugo Leygnac ... groom td / groom td: MPC
Aulo Licinio ... senior animator
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
David Lieberman ... stereoscopic supervisor: MPC
Tord Liljedahl Tønnesen ... assistant colourist
Frederik Lillelund ... 3d sequence supervisor: Double Negative
Edy Susanto Lim ... rigging: Rodeo FX
Wayne Lim ... matchmove artist: Double Negative
Cedric Ling ... senior matchmove artist: image engine
Christian Linker ... stereo compositor: Legend 3D
Jules Lister ... digital compositor
Rachel Litz ... assistant visual effects editor: Method Studios
Shenyan Liu ... vfx editor: Prime Focus World
Andrew Livingstone ... roto/paint artist: Legend 3D
Brendan Llave ... lead stereo compositor
Wassila Lmouaci ... visual effects project manager: Rodeo FX
Eung Ho Lo ... modeller/groomer: Image Engine
Michelle Lo ... stereoscopic compositor
Caroline Lobato ... fx artist: Rodeo FX
Nick Lobban ... matchmove artist: Framestore
Benjamin Loch ... cg supervisor
Jeremie Lodomez ... compositing supervisor
James Long ... stereo production manager
Joe Long ... visual effects artist
Justin Long ... lighting and look development td: Framestore
Benjamin Lopatin ... creature effects td
François Lord ... cg supervisor: Framestore
Michael Lorenzo ... modeller: Cinesite
Alexandra LoRusso ... fx td: mpc
Mike Loucas ... roto/paint artist: Legend3D
Steven Lovell ... post vis artist
Valerie Loyer ... texture artist: Rodeo FX
Danny Lu ... stereo production: prime focus world
Sam Lucas ... modelling lead: Milk VFX
Julie Lundy ... stereo artist
Chris Lunney ... graphic artist: nvizible
Lucy Luong ... layout artist: Cinesite
Fabio Luongo ... digital compositor: Double Negative
Mickaël Léger ... digital compositor
Bruno Lévêque ... generalist td: Image Engine
Susan Ma ... integration department manager (Method Studios)
Sarah MacDonald ... cfx artist: Double Negative
Laura Macfadyen ... digital matte painter: Framestore
Arnaud Machtou ... lighting & lookdev technical director: framestore
Melanie Mack ... matchmove artist: Method Studios
Martin Macrae ... art director: vfx
Ajay Madala ... element qc artist: Stereo D
Garry Maddison ... colourist: Double Negative
Renaud Madeline ... compositor: Rodeo FX
Shri Bindhu Madhav ... finaling supervisor
Luciano Maggio ... digital compositor: Double Negative
Andrew Magri ... stereo artist
Gokul Mahajan ... Sr Finaling Supervisor
Ravi Mahapatro ... depth department manager: Stereo D
Ethan Maharaj ... vfx coordinator: Framestore
Noel Mahoney ... Matchmover & Body Tracker
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Stereo D
Thomas Maier ... visual effects artist
Isabelle Mainville ... texture artist: Framestore
Mahesh Maity ... stereo artist
Carson Majors ... stereoscopic qc artist
Yael Majors ... lead stereoscopic compositor
Vincent Febriyanto Mak ... stereo compositor: Stereo D
Suraj Makhija ... digital artist: MPC
David Maldonado ... senior depth artist
Arnaud Malherbe ... visual effects artist
Brad Malott ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Amir Manavi ... fx td
Dean Mangion ... matchmove artist: Image Engine
Srikanth Mangipudi ... digital artist: MPC
Ashley Manning ... visual effects producer: Secret Lab
Manolo Mantero ... lighting lead: MPC
Fernando Mantilla Garzon ... matchmove artist: Framestore / tracking/matchmove artist: framestore
Christian Manz ... visual effects supervisor
Chen Mao ... r & d software engineer
Jean-Philippe Marchand ... matte painting td: Rodeo FX
Marilyn Marcotte ... animator: MPC
Dida Marinova ... lead stereo artist-legend3d (as Dida Tosheva)
Julie-Ann Marks ... visual effects coordinator
Maxime Marline ... fx artist: framestore
Andrew George Marshall ... facial performance tracking operator: DI4D (as Andrew Marshall)
Gianfranco Marsicovetere ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Brandon Martin ... lighting td
Dominic Martin ... digital artist
Edward Martin ... post viz artist
Fran Martinez ... digital compositor: Image Engine
Kimberly Martinez ... lead stereo compositor: Legend 3D
Ashley Mason ... prep artist
Dan Mason ... Lead modeller
Rudy Massar ... senior creature modeller: MPC
Maxime Olivier Masse ... modeller: Framestore
Laura Massingham ... stereo artist
Mark Masson ... rigging lead: Image Engine
Rachel Matchett ... global head of production: MPC
Nathan Mateo ... stereo artist: Legend 3D
Tomoka Matsumura ... modeler
Matthew Crowe ... matchmove artist: method studios
Rhodri Matthews ... Environment TD: Double Negative
Amaury Matu ... render wrangler
Daniel Maund ... visual effects artist
Michael Hall Mauritzen ... animator: Double Negative
Eric Mc Guire ... modeler, texture artist, matte painting td
Colin McBain ... modeler: Rodeo FX
Graham McBride ... depth artist
Kindra McCall ... visual effects artist
Lauren McCallum ... head of production: MPC, Montreal
Mb X. McClain ... visual effects camera assistant
Jonathan McClintic ... visual effects artist
Mark McCormack-Douglas ... stereoscopic compositor
Russell McCoy ... stereo compositing supervisor
Peter McDonald ... visual effects supervisor
Riley McDougall ... technology projects manager: Method Studios
Niall McEvoy ... visual effects
Marlin McGlone ... data operative
Owen McGonigle ... visual effects artist
Brooke McGowan ... paint and roto artist
Declan McGuire ... pipeline technical director
Scott McInnes ... post visualisation artist
David McKay ... matchmove artist: Rodeo FX
Michelle McKeating ... roto artist
Chris McLaughlin ... cg supervisor: Double Negative
Steve McLeod ... visual effects editor: Method Studios
Brandon McMenamin ... stereo compositor: Legend 3d
Donal McMullan ... lead pipeline technical director
Liam Meakins ... stereoscopic compositor
Zoe Medcraft ... visual effects coordinator
Himanshu Meena ... senior matchmove artist: Double Negative
Wanamas Meevasana ... stereo compositor: Legend 3D
Gurel Mehmet ... concept artist
Philip Melancon ... lead crowd td: framestore
Hugo Melo ... paint & roto artist: Framestore
Alexander Melville ... body track artist
Mariano Mendiburu ... animator: Framestore
Carlos Mendoza Jr. ... lead stereoscopic artist: stereoD
Horacio Mendoza ... lead effects technical director: Framestore
Lewis Menga ... stereoscopic editor: prime focus
Catherine Menoudakis ... stereo depth artist
Szabolcs Menyhei ... digital matte painter: Double Negative London
Ian Menzies ... motion control operator
Massimo Meo ... visual effects line producer: Framestore
Simon Mercier ... matte painting td: Rodeo FX
Jeremy Mesana ... animation supervisor
Sheetal Meshram ... stereo compositor-Legend 3D
Josh Methven ... crowd technical director
Christophe Metz ... compositor: Framestore / digital compositor: Framestore
Margarita Meza ... layout artist
Jared Michael ... Environment TD
Jarl Midelfort ... lead rigger
Joanna Migodzinska ... previs artist / previsualisation artist
Alejandro Miranda Palombo ... compositor: Rodeo FX
Harsh Mistry ... effects technical director: Method Studios Vancouver
Scott Mitchell ... visual effects supervisor: fx td
Akmal Mlahaili ... rotoscoping artist
Emma Moffat ... visual effects line producer: Double Negative
Effandi Mohamed ... lighting artists
Farhad Mohasseb ... senior compositor
Benjamin Moktar ... depth artist
Kobi Moldavski ... digital matte painter/environment artist: mpc
Damiano Moltisanti ... effects technical director: Double Negative
Steve Moncur ... cg supervisor: Cinesite
Philippe Mongeau ... rigger: Framestore
Blanaid Montague ... previs artist
Hugo Montambault ... fx artist: Rodeo FX
John Montefusco ... visual effects
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Samuel Montminy-Brodeur ... rotoscope artist: Rodeo FX
Daniel Moody ... visual effects coordinator
Steven Moor ... td environment: Framestore
Daniel Moore ... tracking artist: method studios
Sébastien Moreau ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Maxime Moreira ... modeller: Framestore
Emmanuelle Morin ... layout artist: Rodeo FX
Jean-Francois Morissette ... matchmove artist: Rodeo FX
Andrew Morley ... visual effects supervisor: Cinesite
Claire Morris ... element qc artist: stereo d
Bastien Mortelecque ... lookdev/lighting td: milk-vfx
Sarah Moussaif ... visual effects coordinator
Sergio Mucino ... rigging: Rodeo FX
Andrew Mukama ... stereo artist
Bastien Muller ... td environment: Framestore
Andy Mulligan ... post-visualization artist
Chris Munns ... assistant colourist: Double Negative
Stuart Munro ... lead matchmove artist: Framestore
Tomas Munzar ... digital compositor
Adam Muratoff ... visual effects artist
Gautama Murcho ... digital compositor: Double Negative
Brian Murphy ... stereo compositor
Melanie Murray ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Gabriela Mursch ... technical animator
Muruganantham ... matchmove artist: double negative
Prakash Murughendra ... matchmove and rotoanim artist
Khan Musira ... digital artist: MPC
Scott Musselman ... stereoscopic compositor
Jayaraj Muthukumar ... matchmove and rotoanim artist
Monica Muzzolini ... lookdev td: MPC
Javier Muñoz ... digital compositor: double negative
Christopher Myerchin ... stereoscopic compositor QC Supervisor
Tristan Myles ... compositing supervisor: DoubleNegative
Natascha Nalewajek ... modeler: Rodeo FX
Prajakta Nandlaskar ... senior animator
Patrick Nanton ... lighting technical director
Nishant Narang ... compositor
Alessandro Nardini ... visual effects artist
Amit Narwani ... matchmove artist: Double Negative
Zeeshan Nasir ... stereo artist
Sudipto Nath ... visual effects: MPC
Varshini Naveen Kumar ... digital artist: MPC
Stephane Naze ... visual effects supervisor: Framestore
Stuart Nelhams ... previsualization editor
Kenneth Nelson ... visual effects supervisor
Paul Nelson ... asset supervisor
Maxwell Nemeth ... stereo production assistant
Alessandro Neri ... roto artist: milk-vfx
Avadhut Nerurkar ... render wrangler/render support: 3D Stereoscopic Conversion
Sebastian Ness ... senior matchmove artist
Shannon Nettleton ... vp production: legend 3d
Sarah Neveu ... environment artist
Pete C. Newbauer ... visual effects artist
Stephen Newbold ... digital compositor
Helen Newby ... compositing supervisor: Cinesite
Nicolette Newman ... texture artist: cinesite
Giang T. Nguyen ... senior visual effects artist: MPC
Nhi Wendy Nguyen ... lead stereo artist: LEGEND3D
Vincent Vu Nguyen ... stereo compositor: Legend 3D
James Nicholl ... creature effects technical director: Framestore
Jonathan Niquet ... pipeline td: Rodeo FX
Gary Nisbet ... effects technical director: Framestore
Reika Nixon ... tracking artist: method studios
James P. Noon ... tracking
Aaron Noordally ... roto/prep supervisor: double negative
Clare Norman ... head of production: Milk Visual Effects
Mark Norrie ... Lighting Supervisor: Double Negative
Emma Norton ... visual effects producer
Sylvain Nouveau ... fx artist: Rodeo FX
Adrian Nurse ... digital compositor
Barry O'Brien ... stereoscopic supervisor
John O'Lone ... digital compositor
Daniel O'Shaughnessy ... paint and roto artist: Framestore
Matthew O'Sullivan ... technology project manager
Piper Odegard ... render wrangler: Rodeo FX
Alok Ogale ... visual effects artist
Hideki Okano ... effects artist: Double Negative
Adele Olsauskaite ... junior generalist: Cinesite
Nguon Vissal Ong ... compositor: Rodeo FX
Jonathan Opgenhaffen ... concept artist
Michelangelo Neri Orliani ... digital compositor
Raphael Oseguera ... lead roto artist
Aaron Ouellette ... stereo artist
Eduardo Parra Ouilhet ... digital compositor
Ben Outerbridge ... digital compositor
Matthew Ozerski ... vfx editor
Christophe Pacaud ... digital compositor: double negative
Béatrice Palin ... rotoscope artist: Rodeo FX
Guo Kun Pan ... render support: Framestore
Konstantinos Panagiotopoulos ... digital compositor: double negative
Amey Panchal ... senior matchmove artist: Double Negative
Bhavesh Pandey ... senior effects td
Shailendra Kumar Pandey ... compositor: Framestore
Sum Pang ... lighting td
Bikas Panigrahi ... modeling and texturing TD: MPC
Peter Panton ... pre-vis artist: The Third Floor
Niomie Papatens-Rochon ... machmove artist: Framestore
Nikolett Papp ... compositor
Camille Paquet ... texture artist: Rodeo FX
Jonathan Paquin ... animator: Rodeo FX
Catherine Park ... stereoscopic compositor: Legend 3D
James Park ... render technician
Sehwi Park ... pipeline technical director
Chris Parks ... stereo supervisor
Aaron Parry ... stereo executive producer: Stereo D
Chaplais Pascal ... digital effects artist
Eric Pascarelli ... New York plate photographer / visual effects plate photographer: New York
Dana Passarella ... stereoscopic compsitor
Maïckel Pasta ... rigging artist: Framestore
Diego Pastor Bartoli ... environment td: Framestore
Sydney Patapoff ... production coordinator: Stereo D
Harshna Patel ... research and development
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios / lidar and cyber lead
Saurabh Patel ... machmove artist: double negative
Jeremy Patterson ... stereo artist: legend 3D
Uppu Pavanrajesh ... digital artist
Gareth Pearce ... stereo coordinator
Henry Pearce ... 3d scanning technical supervisor: propshop
Jessica Pearce ... production coordinator: Stereo D
Garrett Pedde ... roto/paint artist: Legend 3D
Geoff Pedder ... look development
Tom Pegg ... compositor: Double Negative
Roy Peker ... roto/prep artist: Milk
Daniel Pelc ... digital compositor
Laurie Pellard ... visual effects coordinator
Martin Pelletier ... texture artist: Rodeo FX
Marko Perendija ... digital compositor
Angelica Perez ... digital compositor
Cindy Perez ... stereoscopic artist
Juan Sebastian Perez ... visual effects
Gabrielle Perreault ... rotoscope artist: Rodeo FX
Matt Perrin ... previsualization supervisor
Richard Perry ... Senior Postviz Artist
Pete Ashford ... visual effects artist
Dennis Petkov ... lead groom td: Framestore
Leela Petrie ... creature td
Viktor Petrov ... assistant technical director
Yordan Petrov ... matchmove artist
Daniel Pettipher ... production manager: Cinesite
Carlos Pfister ... fx artist
Chi Pham ... visual effects systems administrator
Mathieu Phaneuf ... modeler: Rodeo FX
Maxime Philippon ... modeler: Rodeo FX
Kate Phillips ... visual effects producer: Double Negative
Phets Phonasa ... sr depth artist
Brittany Piacente ... compositor
Dominic Piché ... lead modeler: Rodeo FX
Danielle Pickup ... visual effects coordinator
Ezra Pike ... Mid Level Element Compositor: MPC
Praveena Pinnoju ... Matchmove Artist
Fred Place ... compositor: double negative / digital compositor
Britton Plewes ... lighting td: Framestore
Sabrina Poirier ... machmove artist: Framestore
Samuel Poirier ... modeller: Framestore
Patrice Poissant ... lighting artist: Rodeo FX
Yash Polke ... fx td: Image Engine
Pietro Ponti ... cg supervisor: double negative
Eric Ponton ... digital compositor: Double Negative
Barry Poon ... asset supervisor: image engine
Vladimir Popovic ... digital effects artist
Travis Porter ... digital compositor
Tim Potter ... Lead Modeller: Cinesite
Etienne Poulin St-Laurent ... lead matchmove: Rodeo FX
Guillaume Poulin ... visual effects editor: Rodeo FX
Marc-Andre Poulin ... modeler: Rodeo FX
Tim Pounds-Cornish ... visual effects production manager
Becky Pownall ... visual effects line producer
Akie Prapas ... Lead Layout TD: MPC
Kukal Prasanth ... Matchmove & Rotomation Supervisor: MPC
Davide Prato ... visual effects artist
Jeremy Preissner ... systems administrator: Legend 3D
Matthieu Presti ... effects technical director: Framestore
Laurence Priest ... cg sequence supervisor
Richard Pring ... head of editorial: prime focus
Ankit Priya ... paint/prep artist: mpc
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios
Ted Proctor ... visual effects editor: image engine
Aaron Providence ... stereo compositor: Legend 3D
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Jeanne-Élise Prévost ... visual effects line producer: Framestore
Christopher Puchta ... effects technical director: Framestore
Simon-Pierre Puech ... digital compositor: framestore
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Double Negative
James Pyper ... visual effects artist
Martin Pélissier ... visual effects artist
Adam Quattrociocchi ... lead stereo artist: Legend3D
Carlos Quijada ... visual effects artist
Michel Raad ... vfx editor: mpc
Christopher Rabacal ... stereo artist: Legend 3D
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: Double Negative
Nordin Rahhali ... visual effects
Velmurugan Rajamani ... prep artist
Sathya Rajarajan ... digital compositor
Bhattacharjee Rajat ... digital artist: MPC
Rakesh_Mukherjee ... matchmove artist: MPC
Keerthana Ramani ... technical director: Stereo D
Adrian Ramirez ... stereo artist: Legend 3D
Ramón Ramos ... digital compositor
Austin Ramsey ... stereoscopic compositor
Ryan Ramsey ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Subodhana Ranatunga ... stereo assistant editor
Karl Rapley ... previs lead
David Ratajczak ... environment artist
Sagar Rathod ... cloth td: Cinesite
Justin Ray ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Kisholay Ray ... production coordinator: stereo D
Aamir Raza ... stereoscopic compositor
Diego Rebello ... roto/prep artist: double negative
Murali Krishna Reddy ... matchmove artist: Double negative
Ryan Reeb ... shading artist: Rodeo FX
Jason Reese ... it help desk manager: Legend 3D
William Reges ... stereo compositor: Legend 3D
Kristian Rejek ... digital compositor: MPC
Simeon Remedios ... visual effects artist
Emeric Renard ... visual effects artist: Lighting Artist: MPC
Mike Rhone ... visual effects technical director: Double Negative
Tyler Rice ... stereo compositor
Maxime Richard ... animator: Framestore
Tania Richard ... vfx art director: double negative
Rob Richardson ... senior effects td
Tina Richardson ... visual effects editor
Dominique Richer ... rotoscope artist: Rodeo FX
Romain Rico ... lead compositor / lead compositor: Framestore
Dominic Ridley ... cyberscanning/photogrammetry services: Clear Angle Studios
Mnandi Ridley ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Pasquale Riefoli ... lead effects technical director: Double Negative
Benjy Riehl ... visual effects coordinator
Pascal Rigaud ... production support: Rodeo FX
Dante Rinaldi ... visual effects
Genesis Rivas ... stereo compositor
Marianne Roberge ... lead roto artist: Rodeo FX
Alexandra Robert ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Benoit Robert ... technical director: MPC
Paul Roberts ... assistant technical director
Matthew Robinson ... matchmove artist: framestore
Neil Roche ... lead rigger: Milk
Natalie Rocks ... post vis artist: Warner Bros.
Johnny Roek ... visual effects artist
Justi Romero ... modeller: Cinesite
Ryan D. Romero ... digital artist
Diego Romo ... texture artist: Rodeo FX
Andrea Rosa ... fx td: Dneg
Philip Rosado ... Sr. Machmove
Hunter Rosenberg ... modeler: Rodeo FX
Karlie Carpentier Rosin ... digital matte painter: MPC
Steven Roste ... stereo editor
Michael Rouayroux ... digital compositor: MPC
Matthew Rouleau ... head of cg: Rodeo FX
Julien Rousseau ... lead compositor: Framestore
Samuel Rousseau ... paint & roto artist
Andrew Rowan-Robinson ... visual effects
Jonak Roy ... software development and support
Marc-André Roy ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Sandeep Roy ... Roto Anim Artist: Double Negative
Richelle Rueda ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Jorge Oliva Ruiz ... compositor
Jean-Marc Rulier ... 3D scanning specialist
Croft Russell ... roto/paint artist: Legend 3D
Timothy Russell ... visual effects artist
Vishal Rustgi ... visual effects coordinator
Adam Ruzycki ... texture artist: Rodeo FX
Ash Ryan ... lead compositer: double negative (as Ashley Ryan)
Shayne Ryan ... visual effects
Desiree Ryden ... fx td: Cinesite
Fran Saa ... visual effects artist: opening sequence: Nvizible
Moika Sabourin ... matte painter: Rodeo FX
Matt Sadler ... effects technical director: Double Negative
Rahul Kumar Sahu ... stereo compositor
Stephanie Saillard ... vfx compositor
Anjum Sakharkar ... modeling and texturing: MPC
Salar Salahi ... stereo compositor
Thomas Salama ... digital compositor: Double Negative
Sam Salek ... compositor: Framestore
Mayur Samant ... Lead Creature Fx Technical Director
Jorge Sanchez Fresno ... compositor: Framestore / digital compositor: Framestore
Kevin Sanders ... stereoscopic compositor: Stereo D
Raj Sandhu ... stereo artist: Legend
Anthony Luigi Santoro ... compositing supervisor
Andre de Oliveira Santos ... rigger: Framestore (as Andre Santos)
Tiago Santos ... digital compositor
Nick Sargent ... technical animator
Sergane Sariani ... junior rigger: Cinesite
Tarkan Sarim ... senior grooming technical director: MPC
Daniel Sarnowska ... fx td
Branan Sarveswaran ... stereo depth artist: Legend 3D
Edwin Schaap ... pre-visual artist
Eduardo 'Lalo' Schmidek ... senior previs artist: The Third Floor
Cale Schmidt ... stereoscopic compositor
Jakob Schmidt ... fx technical director
Arvid Schneider ... lead lighting td: Cinesite
Maxine Schnepf ... stereo production coordinator
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Brian Schultz ... paint supervisor: Stereo D
Kate Schultz ... stereo compositor: Legend 3D
Hamish Schumacher ... DFX supervisor: Method Studios
Andrea Schweitzer Gil ... vfx production assistant: MPC
Angelika Schweitzer ... render wrangler
Abigail Scollay ... in-house senior compositor / post vis senior compositor
Jonathan Scott ... compositor: Legend 3D
Liscar Scott ... stereo artist
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative
Nicholas Seal ... lead compositor: proof inc
Nupur Sehgal ... creature fx td: Method Studios
Leila Sen ... production support: Cinesite
Igor Senkin ... stereoscopic compositor: Stereo D
Balasubramaniam Senthil Kumar ... body track artist: double negative
Bryan Servante ... pre-vis artist
Joseph Severn ... vfx data wrangler
Karl Sevilla ... stereo artist: Legend 3D
Khizar Shabir ... stereo compositor: Stereo D
Rasoul Shafeazadeh ... lead matte painter
Rushabh Shah ... stereo compositor: Legend 3D
Shabbir Shaik ... stereo artist
Fiaz Shaikh ... modeling and sculpting artist: MPC
Neetha Shankar ... depth artist
Balakumaran Shanmugam ... stereo compositor
Rahul Sharma ... prep supervisor
Ben Sharp ... lead motion capture technician: Framestore
Jessica Sharp ... depth department manager: Stereo D
David Sheldon ... digital compositor
Gary Shelley ... digital compositor
Drew Shields ... tracking lead: Method Studios
Sohail Shimi ... stereoscopic compositor: Stereo D
Swain Shiv ... visual effects artist
Michelle Shoukralla ... stereo compositor: Legend 3D
Naveen Shukla ... compositor: Framestore
Lynn Sibley ... roto/paint manager
Matthew Sidebottom ... senior stereo compositor
Resh Sidhu ... visual effects
Dominic Sidoli ... visual effects executive producer: double negative
Mark Simone ... Stereo producer: Stereo D
David Simpson ... lead compositor: Framestore
Jade Simpson ... senior stereo artist: Legend 3D
Kasey Simpson ... senior visual effects coordinator
Vivek Kumar Singh ... paint supervisor
Mevlan Siqani ... pipeline td
Ali Ashif Sk ... Stereoscopy Element Artist
Piotr Skiejka ... fx td: Method Studios
Igor Skliar ... shader writer
Klaus Skovbo ... Lead Asset Artist
Matthew Smart ... pre-visual artist
Corey Smith ... element qc / stereoscopic compositor
Jenesta Smith ... texture artist / texture artist: Framestore
Jordan Smith ... production coordinator
Joshua Smith ... stereo artist
Kath Smith ... visual effects coordinator: mpc
Katherine Smith ... assets producer: MPC
Laurence Smith ... texture artist: Framestore / texturing artist: framestore
Maxwell Smith ... environments technical director
Parker Smith ... stereoscopic compositor
Elise Smulova ... visual effects artist: Milk VFX
Jordan Soles ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Leon Li-Aun Sooi ... visual effects artist
Yoan Souligoux ... visual effects artist
Marianne Speight ... executive visual effects producer: MPC
Alicia Spilka ... stereo artist: Legend 3D
David Spotts ... element qc artist
Adam Michael Spring ... visual effects
Tatampudi SrinivasaRaju ... senior texturing/lookdev td: MPC
Saren Sritharathas ... stereo artist
Christophe St-Pierre Paradis ... lead animator: MPC
Pembrooke St. Cyr ... roto/paint artist: Legend 3D
Luke Stabile ... senior production coordinator: Stereo D
Keven Stapleton ... matte painter: mpc
Harrison Stark ... creature effects technical director / lead creature effects technical director: Framestore
David Steed ... Senior Data Operator: Cinesite
Federico Stefanini ... lighting td: double negative
Marc Steinberg ... cg modeler / modeler: Rodeo FX
Thomas R. Steiner ... digital compositor
Penn Stevens ... creaturefx td: Framestore
Murray Stevenson ... cg supervisor: Image Engine
Jordan Stolearcius ... depth artist
Yesod Stone ... i/o coordinator: Legend
Cody Stoof ... fx td
Perry Stoutt II ... stereo artist: Legend 3D
Euan Strachan ... facial performance capture engineer: DI4D
Steve Stransman ... stereo production supervisor: Stereo D
Alan Stucchi ... digital compositor
Damien Stumpf ... cg supervisor: MPC
Musumuru Sudhasrinivas ... digital artist: MPC
Sudhirvarma ... stereo compositor: StereoD
Larissa Sudom ... digital paint artist
Haruka Sugimura ... digital matte painter: Framestore
Akmal Sultanov ... visual effects artist
Iryna Sumanova ... roto/paint artist: Image Engine
Troy Summersett ... stereoscopic compositor: Stereo D
Suga Suppiah ... previsualization editor
Quentin Sur ... previs/postvis artist: the third floor
Behede Suraj ... modelling & textures
Elfar Sverrisson ... compositor: Framestore
Matthew Swanton ... stereo compositor: Legend 3D
Josh Sykes ... visual effects coordinator
Krisztian Szeibold ... lighting td: Image Engine
Brian Sziklasi ... stereo artist: Legend3D
Albert Szostkiewicz ... CG Sequence Supervisor: Double Negative
Alonso Sánchez ... digital artist
Sebastien Tafani ... fx artist: rodeo FX
Rob Taheij ... pipeline technical director: Framestore
Shirin Takallu ... element qc artist
Katie-Louise Talbot ... visual effects artist
Stedman Tam ... assistant vfx editor: Legend 3D
Adam Tamblyn ... visual effects
Amina Tan ... groom td: Framestore / modeller: Framestore
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Olcun Tan ... visual effects supervisor: Secret Lab
Priscilla Tan ... production support: Double Negative
Shu Jun Tan ... stereo compositor: Legend 3D
Donna Wing Yan Tang ... crowd td: Method Studios
Dipak Tarpara ... stereoscopic compositor
Valerio Tarricone ... effects technical director: Double Negative
Jenn Taylor ... lead animator: image engine
Noah Taylor ... senior fx td
Vincent Techer ... sequence lead lighter: Cinesite
Damien Thaller ... digital environment supervisor
Nithya Thangamani ... matchmove & rotoanimation: Matchmove
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Sunny Thipsidakhom ... stereo compositor: Legend 3D
Simon Thistlethwaite ... animator: Framestore
Chris Thomas ... roto artist: Milk VFX
Hayley Thomas ... paint & roto artist: Framestore
James Thompson ... post visualisation artist
Jithendran Thottupurath ... department manager:MPC
Caroline Thoumire ... lead look dev td: Framestore
Mark Tica ... digital compositor: Double Negative
Jamie Tilston ... digital compositor
Eric Timm ... stereoscopic compositor
Marc Tingle ... environments technical director
Rohan Tirkey ... stereoscopic supervisor
Tim Tobin ... roto artist: Double Negative
Maria Todorov-Topouzov ... stereoscopic compositor
Ruggero Tomasino ... digital compositor: Cinesite
Andre Tong ... animator: Framestore
Brian Tong ... assistant vfx editor: Legend 3D
Craig Tonks ... visual effects artist
Jessica Toucoula ... vfx production assistant: Rodeo FX
Jean-Philippe Toutant ... modeller: Framestore
Duy Tran ... lead modeller: Framestore
Kathleen Tran ... systems integration analyst: Legend 3D
Sanju Travis ... senior compositor: Cinesite
Kallan Treadwell ... visual effects coordinator
Chris Treichel ... stereo line producer: north america - stereo d
Marjolaine Tremblay ... visual effects producer: Rodeo FX
Gabriel Tremblay-Beauvais ... lead modeler: Framestore
Caspar Trenchard-Turner ... cfx technical director
Jorge Trevilla Esquivel ... lightning td
Christine Troianello ... senior prep artist: double negative
Adrian Tsang ... creature supervisor
Eric Tsui ... post-vis artist: the third floor
Abdul Ahad Tunio ... stereo compositor: Stereo D
Arron Turnbull ... senior matchmove artist: Cinesite
James Turner ... visual effects line producer: Framestore
Charlotte Tyson ... digital matte painter
Panida Umrapal ... assistant vfx editor: Legend 3D
Jon Uriarte ... digital compositor
Ryan Vaillancourt ... stereo compositor
Jonny Vale ... visual effects marketing: MPC
Stefano Valente ... digital compositor: FRAMESTORE
Felix Vallieres ... compositor: Rodeo FX
Henry van der Beek ... technical director
Leigh van der Byl ... texture painter: Cinesite
Neil Van Dijk ... visual effects coordinator
Liana van Rensburg ... td environment: Framestore
Jeremy Vanneman ... senior stereoscopic compositor
Simone Vassallo ... Lead Lighting TD: Double Negative
Kamyllia Vasseur ... lighting artist: MPC
Anandan Vasudevan ... visual effects artist
Matthieu Veillette ... matte painter: Rodeo FX
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative
Lies Veldeman ... digital compositor: double negative
Gergely Velki ... digital compositor: MPC
Rainy Venne ... stereo producer: Legend 3D
Pier-Luc Verville ... fx artist: rodeo FX
Valeri Vidakovic ... lead stereo compositor: Legend 3D
Vanesa Vidakovic ... stereo compositor: Legend 3D
Michael J. Viera ... lead compositor: MPC
Ezequiel Villanueva ... digital compositor: Double Negative
Cantatore Vittorio ... rigging lead td: mpc
Marion Voignier ... compositor
Nadia Volodina ... visual effects coordinator
Jean-Philippe Voyer ... matchmove artist: Rodeo FX
Michael Wachniak ... digital matte painter: MPC
Ghanshyam Sureshbhai Waghela ... international lead: Deluxe 3D/Stereo D
Nigel Wagner ... matte painting lead: double negative
Sagar Wakankar ... lead digital artist
Wes Walcott ... stereoscopic editor: prime focus
Chris Walker ... senior lighting technical director
Tara Walker ... digital compositor
Blaze Wallber ... visual effects coordinator
Nicky Walsh ... lead data wrangler
Nina Walsh ... operations manager (as Nina Egan)
Karen Wand ... compositor
Jiayin Wang ... fx td: DNEG
Jonny Wang ... FX TD: Double Negative
Nancy Wang ... head of post production: Legend 3D
Pablo Wang ... digital artist
Ruiting Wang ... matchmove artist
Ruochen Wang ... digital compositor: Framestore
Xiaoming Wang ... compositor
Yanbo Wang ... stereo compositor
Dan Warder ... fx td
Jon Warne ... production manager
Sanford Warwick ... stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Alex Watkins ... junior roto artist: Cinesite
Bret Watkins ... stereo compositor: Legend 3D
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D scanning
Alex Webb ... compositor: Cinesite
Marie-Hélène Weiss ... vfx production manager
Mark Wendell ... cg supervisor - image engine
Kelly Wescott ... depth lead: Stereo D
Conner Wessinger ... lighting artist
Christoph Westphal ... visual effects artist
Kyle Whaley ... element qc coordinator
Diamond Max Wheeler ... fx td: Framestore
Rachel Wheeler ... visual effects producer
Ben White ... visual effects supervisor: Nvizible
Stephanie Whitmarsh ... fx artist
Chelsea Whittet ... creature effects technical director: Framestore / creature fx technical director
Luke Wilde ... fx td: Cinesite
Michael Wilde ... Texture and Modelling: DNeg
Will Van Dao ... paint/prep artist: double negative
Bryce Williams ... roto/paint artist: Legend 3D
Duncan Williams ... visual effects editor: Framestore
Elise Williams ... vfx production assistant
Michael Williams ... stereo compositor: Legend 3D
Susannah Marie Williams ... crowd td
Sarah Williamson ... vfx production coordinator
Corrina Wilson ... visual effects
Craig Wilson ... stereo production assistant: Legend 3D
Richard Stuart Wilson ... visual effects production manager
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Kate Windibank ... senior compositor
Anna F. Winters ... assets production manager: Image Engine Design, Inc. / assets production manager: image engine
Eddy Wolfson ... lead stereo compositor
Sauyan Wong ... data i/o manger
Pornthep Wongkitigumjorn ... visual effects: Double Negative
Anthony Wonsoff ... digital matte painter: milk-vfx
Jamie Wood ... head of 2d: Nvizible
Adam Woodfield ... junior roto artist: Cinesite
Melody Woodford ... visual effects producer
John Wootton ... lead stereo compositor: Legend 3D
Simon Wottge ... senior animator: Cinesite
Hui-wen Wu ... compositor: Rodeo FX
Dane Wylie ... depth artist
Jin Xie ... animator: Rodeo FX
Nancy Xu ... visual effects coordinator
Xye ... tracking
Sunil Kumar Yadav ... bg prep artist: double negative
Casey Yahnke ... digital compositor
Edwin Yang ... roto/paint artist: Legend 3D
Jungjoo Yang ... stereo compositor: Legend 3D
Yi Yang ... branch stereo producer: Prime Focus World
Rinci Jin Yao ... stereo compositor: Legend 3D
Eamon Yates ... VFX Production Coordinator
Roman Yavorsky ... digital compositor
James Yeoman ... visual effects coordinator: Warner Bros Studios
Matt Yeoman ... lead compositor: Image Engine
Randal Yeoman ... Lighting Software Embedded Artist, MPC Montreal
Donmill Yip ... modeling and texturing: Image Engine
Farrah Yip ... assistant data wrangler
Aleksandar Yochkolovski ... senior lookdev td MPC
Jacob Yorke ... visual effect: Legend 3D
Sarah Seungah You ... effects technical director: Method Studios
Glen Young ... layout department manager: MPC
Olly Young ... visual effects producer
Phil Young ... senior texture artist: Double Negative
Charbel Youssef ... production supervisor: new york plate unit
Jenna Yu ... lead stereo compositor: Legend 3D
Ngnodjom Yvan ... fx technical director: MPC
Alessandro Zanforlin ... digital compositor: Double Negative
Michael Zannetou ... research and development: Double Negative
Adam Zanotto ... digital compositor
Hubert Zapalowicz ... lead matte painter
Anand Zaveri ... effects technical director
Dan Zelcs ... lead rigger: MPC
Eva Zemaitis ... assistant vfx editor: Legend 3D
Russel Zenarosa ... stereo compositor: Legend 3D
Tristan Zerafa ... Compositing Supervisor
Jason Zhao ... visual effects artist (as Zhao Xiao)
Billy Ziller ... motion control producer
Monica Østbø Østgård ... visual effects line producer: Double Negative
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Miriam Alvarez ... 3D Depth Artist (uncredited)
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Cédric Battude ... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Matthew Boston ... previs (uncredited)
Chris Bouchard ... calibration: color (uncredited)
Laura Brocato ... assistant to executive of visual effects (uncredited)
Je-Ren Chen ... pipeline technical director: method studios (uncredited)
Soomin Chon ... fx td: mpc (uncredited)
Michael Colburn ... stereo compositor (uncredited)
Bec Cranswick ... stereo editor (uncredited)
Michael Crusz ... stereoscopic conform editor (uncredited)
Nguyen DangVy ... fx artist: MPC (uncredited)
Navdeep Dhamu ... render support: Framestore (uncredited)
Giovanni Di Giulio ... VFX Production Runner: Double Negative (uncredited)
Daniel Duwe ... digital compositor: Image Engine (uncredited)
Guy-Edwards Gonsalves ... technical artist (uncredited)
Riley Gray ... digital paint and roto artist (uncredited)
Emmanuel Guevarra ... elements artist: Gener8 (uncredited)
Jamal Hajlaoui ... render/data support: MPC (uncredited)
Clark Harding ... roto/paint supervisor (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul ... tracking (uncredited)
Naoki Kato ... fx td (uncredited)
Deanna Louie ... asset producer (uncredited)
Zachary V. Lowe ... senior texture artist (uncredited)
Kevin Luttman ... stereo compositor: Stereo D (uncredited)
Riasat Manzoor ... pipeline td: Double Negative (uncredited)
Laura Martin ... matte painter/environment td (uncredited)
Nicole Nagata ... element qc artist (uncredited)
David O'Brien ... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Glenn Osgood ... roto/paint artist: Legend3D (uncredited)
Sullivan Richard ... matte painter: Double Negative (uncredited)
Alessandro Sabbioni ... visual effects artist (uncredited)
Jitendravijay Srinivasagan ... matchmove artist (uncredited)
Andrei Szasz ... modeler: mpc (uncredited)
Rhys Warren ... runner (uncredited)
Ashley Whitaker ... visual effects artist (uncredited)

Stunts

Edit
Lucy Allen ... stunt performer
David Anders ... stunt performer
Mark Archer ... stunt performer
Gary Arthurs ... stunt performer
Benjamin Ashley ... stunt performer
Carly Barnes ... stunt performer
Adam Basil ... stunt performer
Adam Bowman ... stunt performer
Nellie Burroughes ... stunt double: Katherine Waterston
Dacio Caballero ... stunt performer
Neil Chapelhow ... stunt performer
David Collom ... stunt performer
Christoph Cordell ... stunt performer
Talila Craig ... stunt performer
Danielle da Costa ... stunt performer
Matt Da Silva ... stunt performer
Nicholas Daines ... stunt performer
Andrius Davidenas ... stunt performer
Kelly Dent ... stunt performer
Josh Dyer ... stunt performer
Ben Essex ... stunt performer
Dave Fisher ... assistant stunt coordinator (as David Fisher)
Pete Ford ... stunt performer
David Forman ... stunt performer
Grace Franzl ... stunt performer
Sarah Franzl ... stunt performer
Aldonio Danny Frietas ... stunt performer
Richard Hansen ... stunt performer
Bobby Holland Hanton ... stunt performer
Paul Harford ... stunt rigger
James Harris ... stunt performer
Dee Harrup ... stunt performer (as Dee Harrop)
Dan Hartley ... stunt performer
Elliot Hawkes ... stunt performer
Paul Heasman ... stunt performer
Robert Hladik ... stunt performer
Jan Holicek ... stunts
Al Holland ... stunt performer
Rob Hunt ... stunt performer
Eunice Huthart ... stunt coordinator
Tiddler James ... stunt performer (as Tidd James)
Gary Kane ... stunt performer
Baz Karbouris ... stunts
Mathew Kaye ... stunt performer
Robbie Keane ... stunt performer
Tolga Kenan ... stunts
Troy Kenchington ... stunt performer
Joe Kennard ... stunt performer
Cristian Knight ... stunt performer
Nicholas Lewis ... stunt performer
Sonny Louis ... stunt performer
Paul Lowe ... stunts
Marc Mailley ... stunt performer
Freddie Mason ... stunt performer
Kim McGarrity ... stunt performer
Adrian McGaw ... stunts
Belinda McGinley ... stunt performer
Theo Morton ... stunt performer
Lee Moulton-Davies ... stunt performer
Brian Nickels ... stunt performer (as Brian Sonny Nickels)
James O'Daly ... stunt performer
Alan Ormrod ... stunt performer
Bonnie Parker ... stunt performer
Charlie Pawlett ... stunt performer
Ian Pead ... stunt double: Ezra Miller
Martin Pemberton ... stunt performer
Charles Ramsay ... stunt performer
William Ramsay ... stunt performer
Joshua Ravenscroft ... stunt performer
Peter Robinson ... stunt rigger
Douglas Robson ... stunt performer
Tom Rodgers ... stunt performer
Nick Roeten ... stunt performer
Fabio Santos ... stunt performer
Anthony Skrimshire ... stunt performer
Karen Smithson ... stunt performer
Mark Southworth ... stunt performer
Jonny Stockwell ... stunt performer
Leo Stransky ... assistant stunt coordinator (as Leos Stransky)
Christopher Tomkins ... stunt performer
Tony Van Silva ... stunt performer
Ami Verge ... stunt department coordinator
Martin Vose ... stunt performer
Richard Wheeldon ... stunt performer
Martin Wilde ... stunt performer
Annabel Elizabeth Wood ... stunt double: Katherine Waterston
Steen Young ... stunt double: dan fogler / stunt performer

Camera and Electrical Department

Edit
Ryan S. Adams ... camera trainee
Josh Andrews ... video trainee: 2nd unit
David Ashby ... grip: second unit
Darren Bailey ... grips libra technician: second unit
Simon Baker ... camera operator: camera/steadicam, main unit additional photography
Simon Baker ... lighting programmer: rigging
Lincoln Benjamin ... camera trainee: dailies
Jack Bentley ... second assistant: 'a' camera, second unit
Michael Berglund ... russian arm operator (as Michael Thunem Berglund)
Jason Berman ... phantom camera technician: second unit
Alexander Bridges ... video assist assistant
Stuart Bridges ... video assist operator
Jaap Buitendijk ... still photographer
Abigail Catto ... best boy loader
Andres Claridge ... second assistant camera "c" camera: second unit
Rachel Clark ... first assistant camera: 2nd Unit - dailies
Dave Clements ... electrician
Alan Coates ... rigging electrician
Ricky Collins ... rigging electrician
Adrian Connellan ... rigging electrician
Theo Cook ... phantom camera technician
Ashley Cooke ... video assistant: additional photography
David Cormack ... lighting technician
Josselin Cornillon ... dit assistant/data manager: additional photography
Nic Cupac ... best boy grip second unit
Larry Deacon ... rigging electrician
Tim Dean ... libra technician
Oscar Deeks ... epk cameraman
Jonathan Dennis ... russian arm operator
Robert Diebelius ... rigging electrician
Ryan Donnelly ... trainee video assist
John Donohue Jr. ... best boy grip: new york unit
Aaron Dunning ... lighting technician
Steve Ellingworth ... key grip
Harry Elvin ... crane technician dailies
Jason Ewart ... "b" camera / steadicam operator: second unit
Chuck Finch ... gaffer
Wick Finch ... gaffer: second unit
Will Finch ... best boy: second unit
Phoebe Fraser ... digital imaging technician: dailies
Neil Frazer ... wirecam programmer
Leigh Gardner ... video assistant
Max Glickman ... first assistant camera "b" camera
Jean-Philippe Gossart ... director of photography second unit / director of photography: second unit
Dan Hartley ... video assist operator: second unit
Rowan Haughey ... chargehand practical electrician / practical electrician
Samuel Hayes ... camera trainee
Peter Hayley-Barker ... trainee grip: second unit
Steve Hideg ... crane technician: dailies 2nd unit
Wayne Howlett ... russian arm precision driver
Charlie Hughes ... camera trainee
Stuart Hurley ... electrician
Paul Hymns ... key grip / key grip: second unit
Sam Jones ... electrician
Jody Knight ... b camera grip
Harry Langston ... hod practical electrician
Brad Larner ... first assistant: 'a' camera: second unit
Stephen Lloyd ... video assistant: additional photography
Lisa MacGregor ... camera trainee
Joe Marsden ... stabileye technician
Peter Marsden ... digital imaging technician
Stephen Mathie ... lighting programmer
Vince McGahon ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Ray Meere ... first assistant camera: second unit
Michael Mensah ... technodolly operator: dailies
Billy Merrell ... electrician chargehand
Richard Merrell ... best boy
Tim Morris ... second assistant camera: 2nd unit
Will Morris ... second assistant camera: "a" camera, main unit
Spencer Murray ... first assistant camera: moco unit
Steve Murray ... 2nd Unit B Camera Operator
Ken Musson ... b camera grip: second unit
Jason Noble ... electrician
Gary Nolan ... rigging electrician
Russell O'Connor ... stabilized scorpio head technician
Peter Olney ... grip: dailies
Scott Parker ... lighting technician
Piotr Perlinski ... c camera first assistant: second unit - dailies
Elliot Purvis ... second assistant camera: second unit
Georgia Quilliam ... camera trainee: second unit
Laura Redpath ... digital imaging technician: dailies
Jack Ridout ... lighting technician
Ben Casciello Rogers ... second assistant 'b' camera
Sean Rogers ... libra head tech: dailies
Sol Saihati ... Lighting Technician: Second Unit
Clare Seymour ... camera trainee: 2nd Unit dailies
Ross Slater ... electrical rigger
Vis Sopjani ... grip trainee
Kat Spencer ... second assistant camera: Moco unit
Stefan Stankowski ... a camera operator: second unit
Duncan Steven ... trainee grip
Tobias Sullivan ... second assistant camera
Giles Taylor ... camera trainee: dailies
Billy Thornhill Jr. ... electrician
Joe Tooke ... Practical Electrician
Ryan Turner ... crane technician 2nd unit dailies
Mustafa Tyebkhan ... digital imaging technician: second unit
Derek Walker ... camera operator / steadicam: Second Unit
Charlie Wall ... crane grip: main unit
Matthew Waving ... first assistant camera: dailies
Gavin Weatherall ... wire cam supervisor
Peter Welch ... digital imaging technician: additional photography
Dave Wells ... best boy grip
Des Whelan ... a camera operator
Pip White ... central loader: additional photography
Matt Windon ... first assistant camera "a" camera
Steve Wood ... lighting charge hand
Harry Young-Jamieson ... second assistant camera: 2nd unit - dailies
George Anthony Fox ... central loader: aditional photography dailies (uncredited)
Ryan March ... daily second unit video playback assistant (uncredited)
Michele Abramo Puricelli ... russian arm technician: second unit, dailies (uncredited)

Animation Department

Edit
Florine Abad ... animator: Image Engine
Mauro Affronti ... animator
Jhon Alvarado ... lead animator
Michael Augello ... animation: MPC
Adrien Barbier ... animator
Eric Bates ... lead animator: Double Negative
Krzysztof Boyoko ... animator
Nikki Braine ... animator
Christian Brown ... animator
Nicholas Cabana ... animator
Vincent Caudeville ... Senior Animator: Framestore
Benjamin Cheong ... animator
Russell Chou ... animator
Sean Conly ... animator
Jay N. Davis ... animator
Felipe de Lanteuil ... animator
Aaron Deerfield ... senior animator
Fatih Dogan ... animator: previs artist
Jim Donovan ... animator
Brian Eyre ... animator
Fernando Falero ... animator
Nathan Fitzgerald ... senior animator
Hayley Fromstein ... animator
Michael Galbraith ... animator
Lae Gutierrez ... bank guard
Robert Hemmings ... creature animation: Warner Brothers
Naomi Hibbert ... animator
Trystan James ... animator
Dennis Jepsen ... animator
Aziz Kocanaogullari ... animator
Kolby Krook ... animator
George Meppadath Kurian ... Senior Animator (as George M. Kurian)
André Lacroix ... animator
Andy Le Cocq ... animator: Preproduction
Chris Lentz ... animation supervisor
Sandra Lin ... animator
Sherin Mahboob ... animator: double negative
Derek Mancini ... animation: MPC
Christopher Marshall ... senior animator
Eduardo Castells Mateo ... animator: Double Negative
Charly Mauri ... animator
Colin McEvoy ... lead animator
Andrew Mills ... animator
Benoit Moranne ... animator
Rameshbabu Morkonda Sethuraman ... animator
Dhanamjaya Muddikuppam ... animator
Oriol Navarro Orduña ... animator: Double Negative
Juan Sebastian Niño Florez ... animator
Hennadii Prykhodko ... animator
Ed Roberts ... assistant animator
Samer Sallman ... animator: MPC
Kat Seale ... previs artist
Amy Sendon ... animator
Brad Share ... animator
Kevin Spruce ... animation supervisor
Joe Tarrant ... lead animator
Nathan Thomas ... animator
Milian Topsy ... animator
Oskar Urretabizkaia ... senior animator
Ryan Vicik ... senior animator: MPC
Lisa Wang ... lead animator: Method Studios
Darryl White ... animator
Xin Zhao ... animator

Casting Department

Edit
Ruth Earley ... extras casting
Abigail Millar ... extras casting assistant
Adam Penny ... extras casting
Alice Searby ... casting associate
Tannis Vallely ... casting: Los Angeles
Douglas Williams ... extras casting assistant
Hannah Marie Williams ... extras casting
Sarah Wilson ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department

Edit
Ben Allard ... costume props trainee
Jill Avery ... costumer
Kathryn Avery ... crowd standby
Laura Bailey ... principal standby
Frances E. Barer ... junior breakdown artist
Mollie Barr ... crowd assistant designer
Helen Beasley ... costume maker
Jodie Bell ... junior costume maker
Abigail Best ... outworker
Amber Brabant ... costume assistant
Barbara Brady ... costumer
Christine L. Cantella ... assistant costume designer
Daniela Cazmal ... set costumer: additional
Lottie Chamberlain ... costume propmaker
Junior Crowd Costumer ... junior crowd costumer
Alex Cox ... junior costume maker
Emma Crean ... costume maker
Maria D'Agostino ... breakdown artist: dailies
Hollie Danby ... costume daily
Tom Duthie ... costume assistant
Kristen Ernst-Brown ... junior crowd costumer
William Evans ... set costumer
Sara Fay ... outworker
Simone Feulner ... tailor
Charlotte Finlay ... costume supervisor
Katie Fitzsimons ... costume maker
Jessie Gelpke ... principal standby
Louise George ... crowd standby
Teddy George-Poku ... costumer
Lily Gibbs ... assistant costume coordinator
Charles Gillies ... costume assistant
Jessica Goodall ... costume illustrator
Perry Goyen ... set costumer
Alex Grace ... costume assistant
Myra Hanet ... junior costume maker
Claire Hardaker ... costume buyer
Sophie Hart-Walsh ... costumer
Monica Haynes ... costumer: los angeles crew
Emma Heath ... principal standby
Lora Heath ... assistant costume designer
Mariette Hendriks ... costume cutter
Beth Herd ... costume breakdown
Mike Hodge ... costumer
Carin Hoff ... costumer
Warren Holder ... costume illustrator
Gary Hyams ... crowd wardrobe master
Helen Ingham ... set costumer
Charlotte Ivans ... assistant breakdown artist
Sally James ... Junior Principal Costumer
Sam Keyte ... costume maker (as Samantha Keyte)
Emily Knight ... assistant costume designer
Sophie Lambe ... head milliner
Jane Law ... various costumes
Zoé Le Moullec ... Office PA
Esther Lee ... costumer
Diane Logel ... costume daily
Niall Macaulay ... Crowd costumer
Susan MacKenzie ... costumer (as Sue MacKenzie)
Kay Manasseh ... costume buyer
William McGovern ... costume assistant: crowd
Stephanie Miles ... costume propmaker
Jenna Miller ... trainee costume maker
Sanaz Missaghian ... costume coordinator
Kathryn Mysko Von Schultze ... assistant costume cutter
April Nash ... costume assistant
Shirley Nevin ... wardrobe supervisor
Alessio O'Driscoll ... costume maker
Samuel Ososki ... costume alterations daily
Yvonne Otzen ... costumer
Matt Payne ... key backround costumer
Jessica Phillips ... 2nd unit key costumer
Julia Piatkowska ... design pa
Francis Ponisi ... costume alteration
Jennifer Powell ... costume maker
Sharona Prior ... costume assistant: daily
Gemma Rasmussen ... costume maker
Matt Reitsma ... supervising textile artist
Laura Renouf ... senior textile artist
Chloe Reynolds ... costume standby: additional
Christof Roche-Gordon ... asst. costume supervisor
Eva Roelfs ... costume trainee
Rosy Rudkin ... costume alterations daily
Kimberley Scott ... junior costume maker
Katie Sheehy ... 2nd unit wardrobe mistress
Marcia Smith ... senior costume maker
Jane Spicer ... costume assistant
Robert James Sutherland ... costume maker
Sekou Traore ... costume assistant
John Usher ... costume assistant: driver
Wyn Vaughan-Humphreys ... costume assistant
Isobel Williams-Ellis ... trainee costume maker
Lex Wood ... key crowd standby
Dominic Young ... chief costume cutter

Location Management

Edit
Peter Bardsley ... assistant location manager / assitant location manager
Lewis Barron ... junior assistant location manager
Mike Battle ... location assistant: cardington
Tabitha Denny-Northover ... location marshal
Colin Giles ... Location assistant re-shoots
Mitchell Green-Muid ... location assistant
Dolly Jagdeo ... location security (as Dolly Ballea)
Gavin Kidner ... locations
Sarah Kate Lewis ... assistant location manager
Cazzie Loveday ... locations
Hannah McCarthy ... location marshal
Drew Payne ... unit manager
Sue Quinn ... supervising location manager
Georgette Turner ... location manager
Dan Whitty ... location manager

Music Department

Edit
Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Jon Aschalew ... synth programmer
Jeff Atmajian ... orchestrator
Michael Bahnmiller ... score proofreader
John Barrett ... digital score recordist
Cara Batema ... music preparation
Mark Berrow ... violin
Rachel Bolt ... viola
Thomas Bowes ... orchestra leader
Peter Boyer ... orchestrator
Daniel A. Brown ... music preparation
Victor Chaga ... Score Programmer
Jina B. Choi ... music preparation
Peter Cobbin ... additional recording / score mixed by
Chris Cozens ... auricle control systems
Alejandro de la Llosa ... music supervisor
Clay Duncan ... synth programmer
Chris Egan ... orchestrator
Karen Elliott ... music supervisor
Sarah Eyden ... singer
Sven Faulconer ... additional arrangements
Luke Flynn ... music preparation
Mark Graham ... head of music preparation
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Christopher Gutch ... composer agent (as Chris Gutch)
Jim Honeyman ... orchestrator
Mariko Horikawa ... music preperation
Allan Jenkins ... music editor
Matt Jones ... score assistant engineer
Skaila Kanga ... musician: harp
Alex Kharlamov ... music designer
Philip Klein ... orchestrator
Jon Kull ... orchestrator
Roger Linley ... musician: double bass
London Voices ... choir
Steve Mair ... musician: double bass
Adam Miller ... choir recordist
Shawn Murphy ... scoring mixer
David Olson ... music editor
George Oulton ... monitor engineer
Ben Parry ... choir director
Victor Pesavento ... music preparation
Tom Pigott Smith ... musician: violin
Annie Rosevear ... music preparation
Steven O. Scott ... music preparation
Pamela J. Sollie ... scoring coordinator
John Ashton Thomas ... orchestrator
Cecile Tournesac ... score editor
Jim Weidman ... supervising music editor
Kirsty Whalley ... score mixed by
Andrew Wood ... musician: trombone
Joe Zimmerman ... music preparation
Nathanael Tronerud ... music preparation (uncredited)

Transportation Department

Edit
Jim Adams ... unit driver
Darren Aitchison ... driver
Paul Andrews ... unit driver
Bryan Baverstock ... transportation coordinator (as Brian Baverstock)
Darren Beaven ... unit driver: driver to david yates
Dean Burtenshaw ... location transportation
Pani Constantinides ... unit driver
Mark Dilliway ... driver: allison sudol
Willie Fonfe ... unit driver
Barry Goodwin ... unit driver
Peter Herst ... driver: Dan Fogler
Carl Isherwood ... Driver: Johnny Depp
Tony Jayes ... unit driver
David Lewis ... transport supplier
Colin Morris ... Personal driver Colin farrell
David O'Connor ... transportation
Brendan O'Gorman ... unit driver
Andy Petry ... hod tech vehicles
Francisco Pinto ... unit driver
Terry Reece ... unit driver
Steve Rogers ... unit driver
Emma Savin ... 4x4 driver
Clive Shaw ... driver 4x4
Barry Snell ... driver: Tim Lewis
John Usher ... costume driver

Other crew

Edit
Maria Aguilar ... crowd pa
Josh Allan ... Set Decorating Props Accountant
Uchenna Aniedu ... film extra
Gabriele Antonini ... film extra
Derek Arnold ... puppeteer
Stephanie Aspin ... Assistant to David Yates
Tracy Asslanian ... pa: second unit dailies
Martin Atkinson ... film extra
Fiona Baldwin ... Assistant Coordinator
Sarah Ball ... Main unit nurse / unit nurse: main
Jordan Barbour ... production secretary: second unit
Paul Barratt ... Safety Adviser
Lewis Barron ... junior assistant location manager
Oliver Bentley-Jones ... health & safety: Media Safety Ltd
Michael Berendt ... executive assistant to David Yates
Scott Berridge ... security
Leah Blackaby ... production assistant
Pierre Bohanna ... HOD prop modeller
Bonnie Breen ... chaperone
Matthew Broderick ... standby props
James Broom ... key assistant accountant
Bridgett Buss ...</