Edit
Ad Astra (2019) Poster

(2019)

Full Cast & Crew

Directed by 

James Gray

Writing Credits (WGA)  

James Gray ... (written by) &
Ethan Gross ... (written by)

Cast (in credits order)  

Brad Pitt ... Roy McBride
Tommy Lee Jones ... H. Clifford McBride
Ruth Negga ... Helen Lantos
Donald Sutherland ... Thomas Pruitt
Kimberly Elise ... Lorraine Deavers
Loren Dean ... Donald Stanford
Donnie Keshawarz ... Captain Lawrence Tanner
Sean Blakemore ... Willie Levant
Bobby Nish ... Franklin Yoshida
LisaGay Hamilton ... Adjutant General Vogel
John Finn ... Brigadier General Stroud
John Ortiz ... Lieutenant General Rivas
Freda Foh Shen ... Captain Lu
Kayla Adams ... Female Flight Attendant
Ravi Kapoor ... Arjun Dhariwal
Liv Tyler ... Eve
Elisa Perry ... Woman in White Pants / Shirt
Daniel Sauli ... Sal (as Daniel S. Sauli)
Kimmy Shields ... Sergeant Romano
Kunal Dudheker ... Technician One
Greg Bryk ... Chip Garnes
Alyson Reed ... Janice Collins
Sasha Compère ... Female Team Member (as Sasha Compere)
Justin Dray ... Male Team Member
Alex Luna ... Woman on Screen (as Alexandria Rousset)
Natasha Lyonne ... Tanya Pincus
Zoro Saro Manuel Daghlian ... Spacecom Employee (as Zoro Manuel Daghlian)
Jacob Sandler ... Young Roy
Elizabeth Willaman Elizabeth Willaman ... Cepheus (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Rodney Damon Collins ... Mechanic (uncredited)
Bayardo De Murguia ... Hector Bustamante (uncredited)
Lawrence Dex ... Robert (uncredited)
Lorell Bird Dorfman Lorell Bird Dorfman ... Earth Scientist (uncredited)
James Dunn ... Lunar Passenger (uncredited)
Vivian Fleming-Alvarez ... Mars Officer Daniels (uncredited)
Eliza Gerontakis ... The Singing Face (uncredited)
Luis Richard Gomez ... Jim (uncredited)
Eleanor Goodall Eleanor Goodall ... Ship Med Tech (uncredited)
Georgia James Gray Georgia James Gray ... Evelyn McBride (uncredited)
Danny Hamouie ... Rory Flynn (uncredited)
Bayani Ison ... Asian Male Host (uncredited)
Matthew Jones ... Paramedic (uncredited)
Halszka Kuza ... Dancer (uncredited)
Donna Lee ... Hip Japanese traveler (uncredited)
Sheila M. Lockhart Sheila M. Lockhart ... Drug Addict (uncredited)
Mallory Low ... Spacecom Employee (uncredited)
Kento Matsunami ... Hip Japanese Traveler (uncredited)
Anne McDaniels ... Shunga Hologram (uncredited)
Noelle Messier ... Capt. Devries (uncredited)
Jen Morillo ... Hologram Dancer (uncredited)
Jean-Pierre Mouzon Jean-Pierre Mouzon ... American Astronaut (uncredited)
Melvin Payne Jr. ... Russian Astronaut (uncredited)
Eloy Perez Eloy Perez ... Lt. Nash (uncredited)
Rochelle Rose ... BBC News Reporter (uncredited)
Valeri Ross ... Moon TV Guest #1 (uncredited)
Brynn Route Brynn Route ... Shunga Hologram (uncredited)
Lisa Shows ... Military Medic (uncredited)
Amanda Tudesco ... Grace (uncredited)
Nicholas Walker ... Lunar Medic / Military (uncredited)
Robert J. Yowell ... Lunar Base Technician (uncredited)

Produced by 

Marc Butan ... executive producer
Jeffrey Chan ... executive producer
Paul Conway ... executive producer
Dede Gardner ... producer (p.g.a.)
James Gray ... producer (p.g.a.)
Anthony Katagas ... producer (p.g.a.)
Jeremy Kleiner ... producer (p.g.a.)
Sophie Mas ... executive producer
Arnon Milchan ... producer
Yariv Milchan ... producer
Anthony Mosawi ... executive producer
Brad Pitt ... producer
Lourenço Sant' Anna ... executive producer (as Lourenco Sant'Anna)
Michael Schaefer ... executive producer
Rodrigo Teixeira ... producer (p.g.a.)
Doug Torres ... co-producer
Dong Yu ... executive producer

Music by 

Max Richter

Cinematography by 

Hoyte Van Hoytema

Film Editing by 

John Axelrad
Lee Haugen

Casting By 

Douglas Aibel

Production Design by 

Kevin Thompson

Art Direction by 

Kevin Constant
Christa Munro ... supervising art director
Alison Sadler
David Scott
Gary Warshaw

Set Decoration by 

Karen O'Hara

Costume Design by 

Albert Wolsky

Makeup Department 

Stephen Bettles ... prosthetic supplier
Stacy Bisel ... additional hairstylist
Christi Cagle ... additional hairstylist
Victor Del Castillo ... makeup artist
Lynnae Duley ... additional hair stylist
Gunn Espegard ... makeup artist
Nana Fischer ... dep.head makeup/designer
Matthew Holman ... additional hairstylist
Yukiko Kinkel ... additional makeup artist
Cassie Lyons ... makeup artist
Akiko Matsumoto ... makeup artist
Jaime Leigh McIntosh ... hair department head
Kc Mussman ... additional make up artist
Jessica Nelson ... Contact lens Designer/Painter
Julie Rea ... key hair stylist
Galaxy San Juan ... key makeup artist
Keiko Wedding ... makeup artist
Robert Smithson ... contact lens technician (uncredited)

Production Management 

Dean Cochran ... post-production supervisor
Michael B. Johnson ... production supervisor
Mylan Stepanovich ... Executive in charge of Production
Steven Wayne ... production supervisor: 2nd unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Robert Alonzo ... splinter unit director
Dan Bradley ... second assistant director / second unit director
Christina Fong ... second assistant director
Alina Gatti ... second second assistant director
Eric Richard Lasko ... first assistant director: second unit
Kristina Massie ... second second assistant director
James McGrady ... second assistant director: second unit
Jeff Overfield ... second assistant director: additional photography
Jordan Rader ... second second assistant director: additional photography
Bob Riley ... second second assistant director: second unit
Doug Torres ... first assistant director

Art Department 

Donnie Avants ... Set painter
Jonathan Bach ... illustrator
Jay K. Bedore ... carpenter
Jack Blanchard ... set decoration buyer/gang boss
Thomas E. Brown ... paint supervisor
Sandra Doyle Carmola ... assistant art director
Alexios Chrysikos ... concept artist (as Alex Chrysikos)
Jeremy Cisneros ... set dresser
Sarah Contant ... set designer
Jennifer Coronado ... ILM Art Department
Chuck Courrieu ... set dresser
Tim Croshaw ... set designer
Alex Cunningham ... prop illustrator
Chad R. Davis ... set dresser
Warren Drummond ... storyboard artist
Robbie Duncan ... property assistant
Heather Elwell ... art department coordinator
Sven Fodale ... propmaker gangboss
Andre Freimann ... set dresser
Lex Gernon ... Art Department Assistant
Ben Grangereau ... concept artist
Alexander Gustaveson ... ILM Art Dept Management
Thomas Hautaniemi ... greensman
Scott Herbertson ... set designer
Linda Herrera ... set dresser
Deb Jones ... drapery forman
Megan Jo Kilroy ... set decoration pa
Noelle King ... set designer
Paul 'Butch' Kitchen Jr. ... assistant property master
Nancy Ann Lai ... drapery gangboss
Edward Laroche ... illustrator
Grayce Lee ... accredited prop internship
Eliot Levin ... assistant property master: additional photography
Michael Luce ... props
Finnian Macmanus ... concept artist
Jay Martin ... illustrator
Sergey Mazurov ... propmaker/gangboss
Merdyce McClaran ... on-set dresser
Chelsey Morin ... set decoration coordinator
Carla S. Nemec ... art department coordinator
Kris Peck ... property master
Lauren E. Polizzi ... set designer (as Lauren Polizzi)
Anne Porter ... set designer
Ira Proctor ... fabricator
Nick Pugh ... illustrator
Alexandra Rebeck ... art production assistant (as Alex Rebeck)
Dennis Richardson ... mill foreman
Karen Riemenschneider ... set decoration buyer
John Risso ... paint gang boss
Chris Samp ... stand-by painter
Sean Samuels ... concept artist
Eric S. Saperstein ... paint foreman
Sergei Sarichev ... matte painter
Alex Sessing ... key greensman
Easton Smith ... set designer
Chris Snyder ... construction coordinator
Dale Snyder ... General Foreman
Russell Story ... concept artist: ILM
Karen Teneyck ... graphic designer
Michael Thurman ... gangboss
Lisa Tong ... additional set decoration buyer
Rachel Trombetta ... art department assistant: additional photography
Jeff Valdez ... propmaker
Emma Verdugo ... prop coordinator
Jesse D. Vogel ... set painter.
Trinh Vu ... set designer
Christopher Ward ... set painter
Wendy Weaver ... set decoration buyer
Cason Weiss ... art department assistant
Mark Weissenfluh ... leadperson
Mark Woodworth II ... paint foreman
Fante Zamora ... set dresser
Stephen Zavala ... concept artist: ILM
Tony Stockert ... prop modeler (uncredited)

Sound Department 

Gracie Alexander ... sound recordist
Josh Berger ... additional re-recording mixer
Steve Bissinger ... sound effect editor
Scott Brewer ... engineering services
Tony Crowe ... adr recordist
James Curwood ... sound recordist
Teresa Eckton ... sound effect editor
Grant Elder ... sound effect editor
Christopher Flick ... foley editor
Ian Gaffney-Rosenfeld ... dialogue editor (as Ian Gaffney)
Pascal Garneau ... sound effect editor
Chris Gridley ... dialogue editor
J.R. Grubbs ... sound effect editor
Nia Hansen ... sound effect editor
Robert Hein ... sound editor
Julian Howarth ... sound mixer: second unit
Chris Howland ... additional sound mixer
Tom Johnson ... re-recording mixer
Alexa Kahn ... adr recordist
Jeff King ... assistant re-recording mixer
Pietu Korhonen ... foley editor
Heikki Kossi ... foley artist
Lisa J. Levine ... supervising adr editor
Josh Lowden ... general manager
David Lucarelli ... adr recordist
Patrick Martens ... boom operator
Patrushkha Mierzwa ... utility sound technician
Lucas Miller ... sound effect editor
Steve Morris ... head of engineering
Douglas Murray ... additional sound designer
Jordan Myers ... assistant sound effects editor
Cheryl Nardi ... dialogue editor
Alyssa Nevarez ... assistant supervising sound editor
Jonathan Null ... head of production (as Jon Null)
Steve Orlando ... sound effect editor
Juan Peralta ... additional re-recording mixer
Ivan Piesh ... digital editorial support
Eva Porter ... client services
Gary Rydstrom ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Dee Selby ... foley editor
Brad Semenoff ... supervising sound editor
Kent Sparling ... sound editor
Mark Ulano ... production sound mixer
Tony Villaflor ... additional re-recording mixer
Kari Vähäkuopus ... foley mixer
Kyra Westman ... sound trainee
Patrick Christensen ... adr mixer (uncredited)
Noah Dunbar ... adr recordist (uncredited)
Lisa Gillespie ... additional sound utility (uncredited)
Robert Hein ... re-recording mixer (uncredited)
Bob Lacivita ... adr mixer (uncredited)
Derek McGinley ... assistant re-recording mixer (uncredited)
Michael Miller ... adr mixer (uncredited)
Chris Navarro ... adr mixer (uncredited)
Alyssa Nevarez ... supervising assistant sound editor (uncredited)
David Peifer ... digital editorial support (uncredited)
Carlos Sotolongo ... adr mixer (uncredited)
John Soukup ... recordist (uncredited)
Dave Wilson ... adr mixer: Atlanta (uncredited)

Special Effects by 

Joel P. Blanchard ... special effects technician
Roy K. Cancino ... special effects technician
Scott R. Fisher ... special effects supervisor
Frank Iudica ... special effects coordinator
Joshua von Badinski ... special effects technician

Visual Effects by 

Abin Abraham ... Senior Modeler: MPC
Brian Adler ... visual effects
David Agudelo ... digital compositor
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital
Eric Andrusyszyn ... 2d supervisor: MPC
Emilie Arcand ... visual effects editor: Method Studios
Sam Ashford-Rowe ... visual effects coordinator
Myles Asseter ... models head of department: Weta Digital
Lambert Assémat ... Animator (as Lambert Assemat)
Ric Atkinson ... digital paint & roto artist: Atomic Fiction
Joyce Au ... digital production manager: Vitality VFX
Adam Avery ... visual effects editor
Patrice Avery ... producer: Halon
AyushSaraogi ... digital matte painter
Anu Babu ... digital compositor: MPC
Cyril Balavoine ... visual effects artist
Samantha Banack ... visual effects producer: MrX
Anthony Baptiste ... effects artist
Chanel Belliveau ... Department Manager
Dennis Berardi ... Executive Visual Effects Supervisor: MR. X
Andres Berkstein ... lead td
Justin Boon ... visual effects artist
Guy Botham ... visual effects executive producer: Vitality VFX
Vincent Boucher-Cormier ... matte painter
Mathieu Boulanger ... head of i/o: MELS
Adam Bradley ... Rotoscope HOD: Weta Digital
Stephanie Brandolini ... visual effects production assistant: MPC
Douglas Braun ... lighting technical director: MPC
Zach Brinkerhoff ... digital compositor: Shade VFX
Ryan Brooks ... digital artist
Izet Buco ... 2d compositing supervisor: MPC London
Christopher Buzon ... compositor: mpc
Matt Cameron ... bidding producer: Mr. X
Keaton Cardoza ... digital compositor: Soho Vfx
Barbera Carlo ... digital compositor: Genialogic-FX s.u.
Andrew Carruthers ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Christiane Caya ... compositor: Method Studio
Angelique Cecere ... visual effects coordinator: Shade VFX
Max Centra ... Lighting TD: MPC
Marcelo Cermak ... houdini artist
Karla Vazquez Ch ... digital compositor
Christian Champagne ... technical support: Method Studios
Camille Charpigny ... compositor
Guillaume Charron ... tracking & matchmove: visual effects
Stephen Cheatum ... assistant visual effects editor: shade vfx
Harshavardhan Cherukuru ... visual effects artist: roto artist - MPC Films
Gabriel Chiang ... asset artist: Mr. X
Toni Marie Chiarella ... Digital Compositor: Mr. X, Inc.
Mina Choe ... digital compositor: Brainstorm Digital
Unggyu Choi ... digital compositor: Brainstorm-Digital
Jackson Chow ... visual effects editor: MPC
Darren Christie ... compositing supervisor: weta digital
Isabelle Clermont ... VFX editor: MELS
Seth Cobb ... asset supervisor
Sarah Coffyn ... digital compositor: Mr. X Inc.
William Colaluca ... Pipeline TD
Christopher Collis ... visual effects editor: Mr. X
Tony Como ... digital paint & roto department supervisor: Atomic Fiction
Alexander Cooper ... VFX Production Assistant
Paolo Copponi ... key visual effects artist
Sam Cox ... lead layout artist: MPC
Stephen Dagenais ... digital compositor
Dale Davies ... visual effects coordinator
Amber Davy ... visual effects production manager: MPC
Chris De Souza ... post-vis/animator
Heather DeJohn ... production coordinator: Branch VFX
Chris Del Conte ... visual effects executive producer: Shade VFX
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Chieh Deng ... digital compositor
Pascal Depocas ... lead compositor
Prasanna Kumar Dhanabalan ... rotoanimation lead
Ivano di Natale ... digital compositor
Daniel Diaz ... matchmove artist: branch vfx
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Jeremy Dineen ... FX Lead
Eran Dinur ... visual effects supervisor: Brainstorm Digital
Bhardwaj Divyanshu ... visual effects
Colin Dorssers ... digital compositor: Soho VFX
Christopher Downs ... visual effects supervisor: MPC
Matthew Dravitzki ... visual effects producer: Weta Digital
Rafael Drelich ... FX artist: Mr.X.inc
Fred Duarte ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Brian Ducharme ... senior vfx artist: Genialogic-FX su
Scott Eade ... head of layout: MPC Vancouver
Nadav Ehrlich ... tracking supervisor: Soho VFX
Adam J. Ely ... senior concept artist: Industrial Light & Magic
Eddie Englander ... lead compositor: MPC
Richard Enriquez ... Previs Producer: Halon
Adam Eshleman ... visual effects coordinator
Selena Farkas ... compositor
Allie Fernandez ... visual effects intern
Dominique Fernet ... visual effects coordinator: Atomic Fiction
Chris Ferriter ... executive producer: Halon Entertainment
Biagio Figliuzzi ... modeler: Atomic Fiction
Gabriele Filippelli ... lighting TD
Kylee Fittipaldi ... visual effects coordinator: MPC
Jaime Fok ... visual effects editor
Carl Forsell ... visual effects artist
Anne Fortin ... roto/paint
Karim Fradin ... Lead Layout Artist
Emily Francione ... senior rotoscope artist
Aidan Fraser ... visual effects supervisor: Method Studios
Michael Frattasio ... digital artist
Richard Friedlander ... vfx producer: Brainstorm Digital
Natalie Fritz ... executive assistant: Weta Digital
Jeremy Fung ... FX Artist: Mr X Inc
Jason Funk ... digital artist: method studios
Akash Gade ... visual effects artist
Bruno Gagné ... visual effects artist
Amol Ajit Gaikwad ... texture artist
Bradley Gaines ... digital compositor
James Gammans ... previs artist: Halon Entertainment
Mayur Gangasagar ... creative lead
Eddy Garcia ... vfx assistant editor
Nacho García ... FX TD
Brad Gayo ... visual effects
Shania Gharagozlou ... visual effects production assistant: Mr. X
Filippo Giansante ... senior vfx artist: GenFX s.u.
Herod Gilani ... visual effects artist
Jérémy Giraudeau ... digital compositor
Nicole Glen ... digital compositor
Xavier Goubin ... Lead matchmove artist
Ankur Goyal ... technology resource manager: MPC
Roberto Gracia ... visual effects artist
Corentin Gravend ... digital compositor
Aeryn Gray ... Digital Matte Painter
Alexander Greenberg ... compositor: MPC
Matthew Grey-Noble ... Render Wrangler: Method Studios
Akshay Gs ... Software Analyst, MPC
Maxime Guerry ... Lighting TD: MPC
Jeanlin Guillaume ... digital compositor: Mr. X
Benoit Guillou ... rigging artist
Sahil s Gupta ... Matchmove & RotoAnim Artist: visual effects:
Omer Gurkan ... visual effects artist
Matt Hallen ... vfx supervisor: Genialogic-FX s.u.
Jamie Hallett ... visual effects supervisor: capital T
Lindsay Hallett ... visual effects executive producer: capital T
Pascal Hang ... rigging supervisor: Atomic Fiction
Goldie Hanger ... visual effects production coordinator: MPC
Paul Harling ... Data Resource Management Lead: Weta Digital
Trey Harrell ... CG Supervisor: Mr. X
Quentin Hema ... digital paint hod: Weta Digital
Heather Hennessey ... visual effects production assistant
Namjin Heo ... digital compositor: Brainstorm Digital
Martin Hesselink ... Animator
Bao Er Ho ... Previs Artist: Halon Entertainment
Barbara Holmes ... visual effects editor: MPC
Edan Hopper ... visual effects coordinator
Philip Horn Jr. ... Data Wrangler
Amanda Howanice ... junior camera tracking artist: Branch VFX
Yun Peng Hsieh ... digital compositor
Chen Kuang Hsu ... matchmove artist
Kaki Hudgins ... FX Lead: MPC
Juan Carlos Huerta ... digital compositor: method studios
Joshua Kiyoshi Huestis ... digital compositor: Soho VFX
Stu Hunter ... paint & roto lead
Catherine Hébert ... CG Supervisor: mr.X
Lea Antonette Lorenzo Irlanda ... visual effects coordinator: Atomic Fiction
Dhamindra Jeevan ... matte painter
Tianlun Jiang ... digital compositor
Chay Johansson ... creature technical director
Alexandria Johnson ... previs coordinator: Halon Entertainment
Gios Johnston ... head of creatures: Weta Digital
Danny Jones ... lead paint artist
Marc Joubert-Nederveen ... senior modeler
Dalila Jovanovic ... visual effects production manager: MPC
YoonHa Jung ... visual effects artist
Brian Kang ... Digital Matte Painter
Arunan Kannan ... Software Analyst: MPC
Stephen Karl ... matchmove artist
Karthikeyan Karuppasamy ... compositor: MPC
Tadaomi Kawasaki ... senior digital matte painter: MPC
Lucas Kazakevicius ... effects technical director: MPC
Jake Kearney ... visual effects artist
John Kearns ... digital restoration
Matthew Kemper ... visual effects supervisor: Legend vfx/plate prep
Christopher Kerr ... digital compositor
Nishant Khanna ... visual effects artist: MPC
Ji Hye Kim ... digital compositor
Jin Yong Kim ... matchmove supervisor: Method Studios
Jiwoong Kim ... visual effects supervisor: Vitality visual effects
James Kirk ... visual effects artist
Shrinidhi Kodanduru ... digital artist: MPC (as Shrinidhi)
Christopher Kowal ... head of editorial: Method Studios
Lon Krung ... texture artist: weta digital
Leanna Kruse ... visual effects production manager: Soho VFX
Nirmal Kumar ... software analyst: MPC
Saran Kumar ... Production Manager: Mr. X Inc.
Megan Kuntz ... digital compositor
Sudhir Kurupudi ... digital compositor: MPCFilm
Jean-Francois Lafleur ... digital compositor
Robin Lamontagne ... asset lead: Atomic Ficion
Anders Langlands ... visual effects supervisor: Weta Digital
Marie-Eve Lapierre ... compositor: MELS
Loic Laurelut ... digital compositor
Emilien Lazaron ... visual effects supervisor: MELS
Sebastien Leclerc ... digital compositor: Atomic Fiction
Daniel Chunghwan Lee ... compositor: MPC
James Lee ... digital compositor
Sun Lee ... matte painter: Lola VFX
Kyra Lepp ... visual effects coordinator
Jiarui Liu ... lead technical animator: MPC
Steven Lloyd ... senior compositor
Daniela Lobo Dias ... Layout Artist: MPC
Nunzia Lombardo ... visual effects production assistant: MPC
Andrew Loschin ... Visual effects editor
Hugo Léveillé ... lead compositor: MELS
Rob MacBride ... visual effects artist
Kristina Maevskaya ... digital artist
Allan Magled ... visual effects supervisor: Soho VFX
Karanveer Mahendru ... Senior Matchmove & RotoAnim
Lisa Maher ... vice president of production: Shade VFX
Liam Major ... paint artist
Vimal Reddy Mallireddy ... FX artist: Mr.X.inc
Sam Margolius ... executive producer: Branch VFX
Allen Maris ... visual effects supervisor
Alexandre Marlier ... compositor: Method Studio
Ricardo Marmolejo ... digital compositor
Matheus Marques ... digital compositor
Jonathan D. Martin ... visual effects editor: Weta Digital
Laura Martin ... matte painter
Sean Lyndon Martin ... digital compositor
Ivel Hernandez Martinez ... visual effects artist
Boris Martínez ... digital compositor: Method Studios
Richard Mason ... digital artist: MPC
Tara Mason ... visual effects artist
Florian Matet ... digital compositor
Teresa Mathew ... visual effects coordinator
Amilia Matthews ... visual effects marketing
Natalia Matveenko ... compositor: Lola VFX
Andrew Maynard ... FX Artist
Kelly McCarthy ... visual effects producer: Soho VFX
Robert McDougall ... models department manager: weta digital
Sean Ryan McEwan ... effects artist
David McKay ... Matchmove artist
Chris McKenna ... head of technical animation: MPC
Sarah McLauchlan ... visual effects producer: MPC
Vincent Menard ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Alexandre Meneux ... matte painting
Andre Mercier ... previs/postvis supervisor
Jeremy Mesa ... lighting artist MPC
Chloé Mesnage ... Lighting Artist and Lighting Technical support
Steven Messing ... visual effects art director
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Benjamin Milling ... visual effects coordinator: MPC
Kovalenko Misha ... visual effects artist
John Montegut ... digital restauration: MELS
Ricardo Montero de Espinosa ... compositor
Jerome Moo ... senior matte painter: Weta Digital
Hugo R.A. Morris ... vfx production manager: Weta Digital
Vita Morrison ... production assistant: Weta Digital
Neil Roy Moss ... shotgun project manager: Weta Digital
Cynthia Mourou ... visual effects producer: MELS
Matt Mueller ... Senior Onset Technical Director: Weta Digital
Jackie K. Murphy ... digital artist: capital T
Niswal Nadh ... digital artist
Natascha Nalewajek ... Modeler
Rc Nandhu ... Lead Compositor
Alexander Naud ... visual effects coordinator: Atomic Fiction
Irene Navarro ... digital matte painter: MPC
Amber Marie Naveira ... wrangler manager: Weta Digital
Manesh Nepali ... compositor: MPC
Sujeen Nepali ... digital compositor
Donald Netzel ... previs artist: Halon
Ali Nezafat ... compositor
DanAnh Nguyen ... Production Assistant
Jordan Nieuwland ... concept artist: Mr. X
Thomas Nittmann ... VFX Executive Producer: Lola Visual Effects
Yunsik Noh ... lead compositor: Brainstorm Digital
Jack Nolan ... visual effects coordinator
Kelly Noordermeer ... lead visual effects editor: Method Studios
Rémy Normand ... cg supervisor
Annie Normandin ... visual effects producer: atomic fiction
Richard Noun ... digital compositor: Soho VFX
Chelsea Noyon ... lead digital artist (as Chelsea Noyan)
Tom O'Bready ... visual effects
Patrick O'Connor ... lighting sequence lead: MPC
Joseph O'Sullivan ... visual effects coordinator
Shuhei Ogawa ... compositor: Vitality Visual Effects
Eric Oliver ... pre-vis artist
Molly Pabian ... visual effects producer: Shade VFX
Sivakumar Padala ... Seq lead lighter
Jineui Park ... visual effects artist: weta digital
John Park ... visual effects art director
Kyoung Kay Park ... postvis artist
Bradley Parker ... Visual effects set supervisor
Annie Patenaude ... digital compositor: Atomic Fiction
Prakash Pathak ... visual effects associate production manager
Sagar Patil ... digital artist: Method Studios
Allison Paul ... visual effects producer: Lola Visual Effects
Jessica Pearce ... visual effects assistant editor: Mr. X
Gregory Peczinka ... senior cloth td/cg supervisor
Graham Peddie ... general manager
Jeff Penick ... compositor
Jason Pereira ... global visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Airam Peña ... Fx Td
Roberto Pompili ... 3d artist: Genialogic FX s.u.
Rohan Ponda ... lighting artist
Anna Posokhova ... digital compositor
Tim Pounds-Cornish ... visual effects production manager
Jeremy Preissner ... global director of systems engineering: legend 3d
Pranav Pujara ... Technical Director: MPC
Marc Purnell ... Matchmove Lead: Method Studios
Casey Pyke ... postvis supervisor: Halon Entertainment
Chenthil Rajagopal ... digital compositor: MPC
Velmurugan Rajamani ... digital compositor
Rakesh ... digital matte painting
Anand Ramesh ... VFX Associate Production Manager
Ehsan Ramezani ... digital compositor: Soho VFX
Esmeralda Ramirez ... production coordinator: Shade VFX
Austin Ramsey ... technical compositor: Shade VFX
Ryan Ramsey ... Compositor: Shade VFX
Troy Ramsey ... image plane lead
Ranjith ... Prep/Paint artist
Nagaraj Raparthi ... digital artist
Clint G. Reagan ... previsualization supervisor
Alexandra Rebeck ... visual effects assistant coordinator
Ralph Reinle ... compositor: Mr. X
Immalyn Reyes ... FX artist: Mr. X
Ron Rhee ... postvisualization: Halon Entertainment
Matthew Ribeiro ... digital matte painter
Robert Rioux ... senior modeler
Genesis Rivas ... vfx compositor
Jaime E. Riveros ... previs artist: Halon Entertainment
Evan Roberts ... lighting artist: Mr. X
Mariana Robles Gonzalez ... lighting td
Guillaume Rocheron ... visual effects supervisor: MPC
Sebastián Rocotovich ... digital artist
Manish Rohith ... compositor
Ryan D. Romero ... digital artist: IMAX Version
Kasey Maree Rose ... production assistant
Gabriel Roy ... compositor: MELS
Christy Runyon ... visual effects coordinator (as Christy Williams)
Harikrishnan S. ... digital compositor: MPC
Marc Sadeghi ... executive visual effects producer: Atomic Fiction
Ruben Salazar ... digital compositor
Ivan R. Salinas ... data io
Rosa Sanchez ... visual effects editor assistant: Mr. X
Fadi Sara ... tracking and layout artist: Mr. X
Aleksandr Saraev ... Lighting TD: MPC (as Alexander Saraev)
Sergei Sarichev ... concept artist / concept artist: MR X / matte painter / matte painter: MR X
Tobias Sautter ... fx td
Benjamin Scabell ... lead digital compositor: Mr. X
Eric Schoellnast ... cg supervisor
Catlin Scroggie ... Lighting Artist
Keith Sellers ... visual effects supervisor: Soho VFX
Dimitri Semenchenko ... character technical director: Atomic Fiction
Carly Senora ... lighting artist: MPC
Jeff Shapiro ... chief financial officer
Adithya Sharma ... digital artist
Gary Shelley ... Roto/Paint Show Lead
Boyd Shermis ... add'l set visual effects supervisor
Sanjith Shetty ... digital compositor: MPC
Nithin Shivaraju ... production co-ordinator
Sergey Shlyaev ... senior lookdev artist
Mike Sill ... previs artist: Halon Entertainment
Ankit Sinha ... Pipeline TD: MrX
Brian A. Smeets ... senior visual effects artist
Jedediah Smith ... visual effects supervisor: Method Studios
Shane Smith ... Imaging Engineer
Sheldon Smith ... visual effects production supervisor (as Sheldon Laverick Smith)
Patricia Sorbi ... roto artist: Branch VFX
Eddie Soria ... digital paint lead: Weta Digital
Tommy Souza ... postvis coordinator: Halon
Gregory Spies ... digital artist: capital T
Chris Stenner ... animation supervisor: MPC
Giulia Stermieri ... visual effects
Paul Stevens ... data wrangler
Rémi Stompe ... compositor: MrX
Eline Strijdonk ... FX TD: MPC
Troy Summersett ... Layout Artist: MPC
Behede Suraj ... Sr. Modeling Artist at MPC
Jonathan Swartz ... cg supervisor: Weta Digital
Jeremiah Sweeney ... visual effects supervisor: Lola VFX
Bárbara López Sáenz ... vfx production manager: Atomic Fiction
Marc Taganas ... digital compositor: Atomic Fiction
Faizal Taher ... key lighting artist/sequence lighter: MPC
Laurent Taillefer ... cg supervisor
Léane Taillon ... visual effects coordinator: MELS
Vinod Talwar ... Senior Compositor
Benjamin Tan ... tracking and layout artist / tracking/matchmove artist
Wilson Tang ... digital restoration
Dipak Tarpara ... Digital Compositor: SOHO VFX
Laszlo Termeg ... visual effects
Mike Terrigno ... compositor
Sylvain Thibodeau ... i/o operator: MELS
Syria Toliver ... lighting TD: Genialogic-FX
Benoit Touchette ... Head of Visual Effects (mels studios)
Matthew Traynar ... Technical Animation/Creature FX: MPC
Mathieu Tremblay ... compositor: MELS
Stephen Trepanier ... Visual Effects Editor
Thomas Trindade ... Lead Digital Compositor
Saurabh Tripathi ... digital compositor: MPC
Mani Trump ... compositing supervisor: Brainstorm Digital
Jass Tsai ... tracking/layout artist: Branch VFX
Ryan Tudhope ... visual effects supervisor: Method Studios
Antonin Messier Turcotte ... FX artist: MELS
Kristin Turnipseed ... previs/postvis artist: Halon Entertainment
Julie Tyler ... lighting technical director: MPC
Yuki Uehara ... visual effects artist
Olivia Unwin ... VFX Production Assistant: MPC
Audrius Urbonavicius ... digital matte painter: MPC
Samuel Vachon ... roto/paint artist: Atomic Fiction
Raphael Valle ... compositor: MELS
Vladimir Valovic ... lead compositor: MPC
Tracey Vaz ... compositor
Erika Velikoivanenko ... environment artist & digital matte painter
David Ventura ... digital compositor
Nitya Venugopal ... lead roto paint artist: Method Studios
Rahul Venugopal ... lead digital matte painter: Mr X
Vishnu Vimal ... compositor
Wilfried Vougny ... modeler
Kiara Walker ... technology coordinator: Method Studios
Shawn Wallbridge ... head of systems: atomic fiction
Mark Wei ... Lighting Artist
Mason Weigel ... Visual Effects Production Assistant
Marie-Hélène Weiss ... Head of Production: MPC
Melanie Weldon ... visual effects artist
Olaf Wendt ... visual effects supervisor: Mr X
Rebecca West ... visual effects producer: Vitality VFX
Antoine Wibaut ... digital compositor
Aiden Wilk ... environment artist: MPC
Lyndsey Will ... vfx coordinator: GenFX
Elizabeth Willaman ... visual effects production supervisor
Ryan Wing ... visual effects artist
Oliver Winwood ... cg supervisor: MPC
Martin Wiseman ... visual effects producer: Weta Digital
David Wong ... digital compositor: Genialogic support unit
Solomon Ching Yu Wong ... lighting artist
Sunny Wong ... digital compositor
Kin Yiu ... visual effects coordinator
Lily Yiu ... lighting artist: Mr. X Inc.
Mickaël Yon ... visual effects artist
Kenny Yong ... matchmove lead
Nadim Zaidi ... matte painter
Alexa Zakaib ... visual effects coordinator
Jahan Zeb ... assistant visual effects editor: method studios
Joachim Zell ... film scanning and recording supervisor
Robert Zhou ... layout TD: MPC
Xixi Zhuang ... digital compositor: Method Studios
Ben Zylberman ... matte painter
Félix Arsenault ... modeler: Folks VFX (uncredited)
Rajesh Babu ... associate producer: bot vfx (uncredited)
Lyniel Dao ... visual effects producer: Territory Studio (uncredited)
Roberto Lapuente Romo ... information systems developer: Weta Digital (uncredited)
Woei Lee ... compositing department supervisor: method studios (uncredited)
Whitman Lindstrom ... matte painter (uncredited)
Nicolas Lopardo ... designer: Territory Studio (uncredited)
Renée Paillés ... post production assistant (uncredited)
Martí Romances ... visual effects: Territory Studio (uncredited)
David Sheldon-Hicks ... visual effects: Territory Studio (uncredited)
Sepp Sonntag ... environment lead: MPC (uncredited)
Pei Yao ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Robert Alonzo ... supervising stunt coordinator
Daniel Arrias ... stunts / utility stunts
Dean Bailey ... stunt driver
Daniel W. Barringer ... utility stunts/2nd unit
Hannah Betts ... utility stunts
Joey Box ... stunts / utility stunts
Dan Bradley ... stunt coordinator/2nd unit
Richard Burden ... stunts
Bryan Cartago ... stunts / utility stunts
Mike Chat ... stunts
Brandon Cornell ... stunts / utility stunts
Clay Cullen ... stunt performer / utility stunts/2nd unit
Matt Davis ... stunts
Jared De Witt ... stunt rigger
Cory DeMeyers ... stunts / utility stunts
Jon Devore ... stunts
Jacob Dewitt ... stunt coordinator (as Jake De Witt) / stunt rigging coordinator / stunts / utility stunts (as Jake De Witt)
Rockey Dickey Jr. ... stunt rigger / stunts (as Rockey Dickey)
Arturo Dickey ... stunts (as Arturo Joe Dickey) / utility stunts
Seth Duhame ... stunt double / stunts
Zack Duhame ... stunt double / stunts
Travis Fienhage ... stunt double: Brad Pitt / stunts
Jeremy Fitzgerald ... utility stunts/2nd unit
Tanner Foust ... utility stunts/2nd unit
Ryan Hanna ... utility stunts/2nd unit
Jimmy Hart ... stunts
Randy Haynie ... stunt rigger / stunts
Efka Kvaraciejus ... stunts / utility stunts
Scott Lang ... stunts / utility stunts
Samuel Le ... assistant stunt coordinator / stunt coordinator / utility stunts
Mike Majesky ... utility stunts/2nd unit
Michael McGuire ... stunts (as Michael S. McGuire)
Rhys Millen ... stunts
James Mitchell-Clyde ... utility stunts
Matthew Moss ... utility stunts/2nd unit
Jade Quon ... stunts / utility stunts
Eric R Salas ... utility stunts
Josh Seifert ... stunts
William R. Spencer ... stunts (as William Ray Spencer)
Petra Sprecher ... stunt double: Kimberly Elise / stunts
Greg Tracy ... utility stunts/2nd unit
Jason Tubbs ... stunt driver / utility stunts/2nd unit
Pete Turner ... stunts
Aaron V. Williamson ... stunts (as Aaron Williamson) / utility stunts
Nico Woulard ... stunt double: Willy Levant / stunts

Camera and Electrical Department 

Alfred Ainsworth Jr. ... 24 frame playback
Dustin Ault ... Best Boy Rigging Grip
Herb Ault ... key grip
Benny Bailey ... additional film loader: second unit
Chad C. Barrow ... rigging key grip: additional photography
Sarah Brandes ... first assistant camera: b camera
Sean Burris ... grip: second grip
Mike Byrd ... grip
Gabe Camacho ... grip
Ricky Carrillo ... rigging gaffer
R. Adam Chambers ... gaffer
Blake Collins ... second assistant camera: second unit
Loren Corl ... key grip: second unit
Kristen Correll ... camera operator
Brett Crutcher ... tower cam operator
James 'Spud' Danicic ... edge technician
Keith B. Davis ... first assistant camera: "a" camera
J.P. de Lespinois ... aerial camera technician
Jerry C. Deats ... key grip: additional photography
Caleb Deschanel ... additional photographer
Dhamarata Dhiensuwana ... key grip rigger
François Duhamel ... still photographer
Justin Edgerly ... Watchout Operator
Derrick Esperanza ... fixtures technician: additional photography
Dustin Evans ... technodolly operator
Ant Fallon ... Technodolly Technician
Krystina Figg ... grip
Michael FitzMaurice ... Aerial Director of Photography
Chris Ford ... lighting technician: Additional Photography
Seth Gallagher ... camera technician
David Goldsmith ... key video assist
Oscar Gomez ... grip rigger
Melinda Sue Gordon ... still photographer: second unit
Peter Gulla ... director of photography: splinter unit, camera operator
Harry Heng ... film loader
Jason Hooper ... rf technician: second unit
Bogdan Iofciulescu ... technocrane operator
Kyler Jae ... second assistant "a" camera: additional photography
Yuka Kadono ... assistant camera: additional
Erica Kim ... lighting technician
Jeffrey Kincheloe ... underwater key grip
Kalli Kouf ... camera pa
Bob E. Krattiger ... gaffer: additional photography
Thomas Krattiger ... lighting technician: additional photography
Kris Krosskove ... camera operator: second unit
Anderson Lau ... electrician additional photography
George Lozano Jr. ... fixtures foreman
Michael Lyon ... fixtures best boy
Jason Marvel ... BTS/EPK
Elhanan Matos ... digital imaging technician: second unit
William R. Mayberry ... best boy elec
Hugh McCallum ... grip
Ray Milazzo ... first assistant camera
Kevin Miles ... second assistant camera: second unit
Josh Miller ... digital imaging technician: second unit
Chester Milton ... Camera PA
Ryan Monro ... dolly grip
Judd Overton ... director of photography: pick ups
Stephen Martin Paull ... Fixture Lighting Technician
Pete Romano ... underwater director of photography
James Selph ... Second unit grip
Jared Slater ... aerial camera technician
Monte Swann ... 24 frame consultant
Peter Tommasi ... Pursuit Systems Technician
Brian Udoff ... additional camera assistant
Ray Valerio ... rigging grip
Giovanni Vargas ... electrician
David Winner ... best boy grip: main unit
Justin Zaffiro ... "A camera" 2nd assistant.
John Ziello ... grip
Rio Noel Zumwalt ... second assistant camera: "b" camera
Shawn Anderson ... lighting technician (uncredited)

Animation Department 

Fernanda Cruz ... animator
Mike Dacko ... lead animator
Baoxiong Dai ... layout artist
Scott Hewitt ... animator
Weerapong Jangsombatsiri ... animator
Merlin Bela Wassiij Maertz ... Animation Supervisor
Khanh Q. Nguyen ... layout artist
Erwan Perrin ... animator
Nate Thomas ... animator: Mr. X Inc.
Ezra Waddell ... animator
Florian Becker ... animator (uncredited)

Casting Department 

Henry Russell Bergstein ... casting associate
Patty Connolly ... adr voice casting
Deborah Maxwell Dion ... casting associate: Los Angeles
Ryan Drake ... casting assistant
Johnny Gidcomb ... adr voice casting
Rich King ... extras casting
Mark Sussman ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

John Casey ... costume supervisor
Prerna Chawla ... Costume production assistant
Christian Cordella ... concept costume artist
Heath Daniels ... costumes: production assistant
Yen Do ... set costumer: additional photography
Emily Dominguez ... set costumer
Elizabeth Estervig ... tailor assistant
Christopher Gilman ... spacesuit maker
Kacie Guggia ... wardrobe assistant
Krista Guggia ... key costumer
Susan Hall ... assistant costume designer
Matthew Jerome ... costumer
Kevin Norris ... costumer: additional
Vicente Parada ... Personal Costumer / key costumer: Additional photography
Randy Pike ... specialty wardrobe: space suit technician
Sharmila Ray ... costume assistant
Amy Elise Roberts ... costumer
Jonathan Salman ... costume prop maker
Lauren Reeves Thomas ... SFX Reshoots
Allie Venrick ... costumer
Cesha Ventre ... set costumer
Sarah Wachel ... set costumer

Editorial Department 

Becky Bradshaw ... post-production assistant
Hank Corwin ... Consulting Editor
Leeza Diott ... dailies manager: post production
Traci Duran ... first assistant editor
Monica Escalante ... assistant colorist
Greg Fisher ... colorist
Thomas Kuo ... dailies film scanner
Kurt Leitner ... post-production coordinator
Nico Leunen ... consulting editor
Christopher McDonald ... dailies technician
Scott Morris ... additional editor
Andre Rivas ... assistant colorist
Ray Ruotolo ... Digital Intermediate Editor
Jared Simon ... assistant editor
Jonathan Thornhill ... assistant editor
Arthur Tremeau ... dailies producer
Jason F. Voss ... assistant editor
Matt Wallach ... colorist: dailies

Location Management 

Erin Arreola ... assistant location manager
Kevin Danchisko ... key assistant location manager
Tristan Daoussis ... key assistant location manager
Evan Gabriele ... key assistant location manager
Ted Kim ... location scout
Christopher Kusiak ... location manager & scout
Ben McCrea ... key assistant location manager
Stephen Rhodes ... assistant location manager
Kyle Sucher ... key assistant location manager
Aviv Surkin ... key assistant location manager
Shelly D. Wilson ... key assistant location manager
Wayne Thomas Yorke ... location scout (as Wayne T. York)
Armando Boquiren ... key assistant location manager (uncredited)
Scott Trimble ... location consultant (uncredited)

Music Department 

Max Aruj ... additional music
Tom Bailey ... pro tools recordist/additional score engineer
Lorne Balfe ... composer: additional music
Marton Barka ... Music Department
Christine Bergren ... music clearance and legal
Mark Berrow ... violin
Daniel Bhattacharya ... musician
Michael Bitton ... technical assistant
Rachel Bolt ... viola
Simon Burrell ... composer: tv spots music
Joe Cho ... Score Technical Assistant
Rupert Coulson ... score engineer & mixer
Steven Davis ... additional music
George Drakoulias ... music supervisor
Sven Faulconer ... additional music
Alex Ferguson ... assistant engineer
Ben Foster ... conductor
Dave Foster ... orchestrator
Nils Frahm ... additional music by
Lena Glikson ... music editor
Darrell Hall ... music editor
Georgina Hay ... assistant to composer
Chantal Janvier ... composer: tv spots music
Dylan C. Jones ... composer: trailer music
Sam Jones ... orchestrator
Will Kaplan ... music editor
Mike Ladouceur ... orchestrator
Tori Letzler ... featured vocals
Queenie Li ... music coordinator
Roger Linley ... musician: double bass
Steve Mair ... musician: double bass
Robert Charles Mann ... additional music by
Bernd Mazagg ... additional recording by
Katherine Gordon Miller ... music editor: temp score
Jack Mills ... assistant engineer
Perry Montague-Mason ... musician
James Murray ... trailer music
Everton Nelson ... orchestra leader
Jon Opstad ... composer: trailer
Synchron Stage Orchestra ... additional music score recorded by
Ben Parry ... choir director
Alex Patience ... composer: tv spots music
Tom Pigott Smith ... musician: violin
Daniel Pinder ... music editor: temp score
Randall Poster ... music supervisor
Will Rice ... virtual instrument designer
David James Rosen ... composer: trailer
Jason Ruder ... Executive Music Producer / supervising music editor
Katrina Schiller ... Co-Supervising Music Editor
Philip Tallman ... music editor
Steffen Thum ... composer: additional music
Laurence Ungless ... musician: double bass
Synchron Stage Vienna ... score recorded at: Vienna
Johannes Vogel ... conductor
Seth Waldmann ... score mixer
Jake Walker ... musician
Bruce White ... Viola
Terry Wilson ... music editor
Sam Zeines ... additional music editor
Richard Ziegler ... music editor
Robert Ziegler ... conductor

Script and Continuity Department 

Sharron Reynolds ... script supervisor
Mark Valenzuela ... continuity

Transportation Department 

Joe Bodle ... driver
Erik Coutts ... driver
Michael Dawes ... driver
Robert Garcia Jr. ... cast driver
Nathan Hardcastle ... transportation captain
Katie McGaughy ... transportation dispatcher
Richard Pederson ... driver
George A. Sack ... transportation coordinator
Daryl Scott ... transportation captain
John H. Stephens ... honeywagon driver
J.T. Thayer ... transportation
Paul Tumber ... transportation
Frank Valle ... driver
Lazaro Zamora ... driver

Other crew 

Richie Adams ... main and end titles
Robert Arak ... dive safety officer
Asad Ayaz ... President of Marketing
Marisa Balkus ... clearance coordinator
Sean Balogh ... key 2nd assistant accountant
Leslie Bellows ... production assistant
Jacob Berman ... office production assistant: second unit
Lark Bernini ... production coordinator
Daniel Booko ... Voice Actor
David Boyle ... head of business and legal affairs: RT Features
Jennifer Cain ... voice actor
Ricky Carrillo ... Rigging gaffer
Chun-Ning Chang ... Set Production Assistant: 2nd Unit
Michael Coscia ... assistant production coordinator
D.C. Douglas ... SpaceCom Voice
Megan Gilliam ... production secretary
Dustin Godwin ... production assistant
Robert Guerrero ... production assistant
Chris Hanson ... medical advisor
Samantha Hatch ... production assistant
Caleb Haydock ... set production assistant
Mark D. Houston ... Post Accountant
Jim Jaffe ... promotion consultant
Alexander Kaminer ... additional voices (as Gleb Kaminer)
Olivia Kavanaugh ... assistant: Mr. Katagas
Stephanie Kerbis ... adr voice artist
Nazia Khan ... assistant to mr. pitt
Greg Knapp ... key set medic
Matthew Kramer ... set production assistant
Dave Landaker ... Video and computer supervising engineer
Kevin LaRosa Jr. ... Helicopter pilot
Brandon Linville ... first assistant accountant
Sabra May ... Voice Actor
Sarah Medley ... Production Accountant: MPC
Abbey Middleton ... production assistant
Bárbara Morelos-Zaragoza ... translation and subtitling: Latin American Spanish
Rene Napoli ... stand- in
Michael Nassau ... production assistant
Rob O'Malley ... Photo Double: Brad Pitt / Stand-in: Brad Pitt
Anson Petrick ... production assistant
Callie Powers ... production assistant
Ben Pronsky ... voice actor
Charlotte Rapak ... production coordinator: second unit
Garrett Reisman ... Technical Consultant
Ross Risley ... production assistant
Anna Rybchenkov ... Accounting Clerk
Vicki L. Sawyer ... production accountant
Frank Sharp ... voice actor
Grant Shelpuk ... production assistant
Rachel Shimko ... production assistant
Elissa Simons ... production assistant
Jonathan Christopher Snyder ... production assistant: second unit
Sarah Snyder ... construction accountant
Hosam Solaiman ... assistant production coordinator
Spooky Stevens ... unit publicist
Adam M. Stone ... product placement coordinator
Cat Stone ... product placement coordinator
Shannon Elizabeth Stone ... 2nd Assistant Accountant
Monica Timmerman ... production assistant: additional photography
Jodi Tripi ... stock footage research
Shawn Weber ... Head Dog Trainer
Justin White ... projectionist
Aaron V. Williamson ... military tech advisor
David William Young ... production assistant
Tyler John Young ... production assistant
Robert J. Yowell ... Technical Consultant
Kathrine Fail ... travel manager (uncredited)

Thanks 

Tracy K. Smith ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed