Poster

ABCs of Death 2 ()


Reference View | Change View


Another 26-chapter anthology that showcases death in all its vicious wonder and brutal beauty.

Award:
Reviews:

Photos and Videos

Cast

Edit
...
Assassin (segment "A")
...
Coke Dealer (segment "A")
...
Assassin's Employer (segment "A")
Teela LaRoux ...
Escort #1 (segment "A") (as Teela Cull)
Kelsey Hudson ...
Escort #2 (segment "A")
Stefanie Wood ...
Escort #3 (segment "A") (as Stephanie Wood)
...
Maintenance Worker (segment "A")
...
Arnold the Muscle (segment "A")
...
Big Guy the Muscle (segment "A")
...
Jack the Muscle (segment "A")
David Gutierrez ...
Dominator the Muscle (segment "A")
Giovannie Dixon ...
Security Guard (segment "A")
...
Peter Toland (segment "B")
...
Director (segment "B")
...
Sound Man (segment "B")
Candy Alderson ...
Make-Up (segment "B")
Stanley White-Starke ...
Badger (segment "B") (as Stanley White)
...
Fletcher (segment "C")
...
Tobias (segment "C")
...
Father Chester (segment "C")
Dominic Mowbray ...
Barclay (segment "C")
Felix Hartley-Russell ...
Jasper (segment "C")
Matthew Woodruffe ...
Village Authority (segment "C")
Will Gilbey ...
Gilroy (segment "C") (as William Gilbey)
Michael Gilbey ...
Dudley (segment "C")
Lauren Dallison ...
Lucy Wilson (segment "C")
Oliver Nice ...
Lucy's Boyfriend (segment "C")
Jill Reynolds ...
Police Officer (segment "C")
...
Police Officer 2 (segment "C")
Sophia Mackie Ellis ...
News Reporter (segment "C") (voice) (as Sophia Ellis)
Georgina Oliver ...
Mother (segment "C")
Freddie Mowbray ...
The Kid (segment "C")
Wolfie Mowbray ...
2nd Kid (segment "C")
Sophie Mowbray ...
The Kangaroo Court (segment "C")
Sarah Henry ...
The Kangaroo Court (segment "C")
Pip Turner ...
The Kangaroo Court (segment "C")
Stephanie Jones ...
The Kangaroo Court (segment "C")
Malcolm Jones ...
The Kangaroo Court (segment "C")
Alison Dallison ...
The Kangaroo Court (segment "C")
Adrian Dallison ...
The Kangaroo Court (segment "C")
Steve Blair ...
The Kangaroo Court (segment "C")
Drew Cullingham ...
The Kangaroo Court (segment "C")
Christopher Jelf ...
The Kangaroo Court (segment "C")
Bev Bagnall ...
The Kangaroo Court (segment "C")
Elle Darby ...
The Kangaroo Court (segment "C")
Debs Wheeler ...
The Kangaroo Court (segment "C")
Andy Wyborn ...
The Kangaroo Court (segment "C")
...
Man (segment "E")
...
Woman (segment "E")
Fernando Costa ...
Man (segment "E")
...
Soldier (segment "F")
...
Arab Boy (segment "F")
Basaam Bader ...
Bit Actor (segment "F")
Ibraheem Ganem ...
Bit Actor (segment "F")
Adam Jabber ...
Extra Bit Actor (segment "F")
...
Granddad (segment "G")
Rich Hardesty ...
Grandson (segment "G") (as Richard Hardisty)
Ingrida Pleiryte ...
Woman (segment "H") (voice)
Michael Nanna ...
Man (segment "H") (voice)
...
Mama (segment "I")
...
Caloy (segment "I")
...
Quinito (segment "I")
...
Conchita (segment "I")
...
Carmela (segment "I")
...
(segment "J")
Roberto Alencar ...
(segment "J")
...
(segment "J")
Jiddu Pinheiro ...
(segment "J") (as Jiddhu Pinheiro)
Carlos Meceni ...
(segment "J")
...
The Girl (segment "K")
Michael Isokpan ...
Prince (segment "L")
Ehigiator Joy Nosa ...
Esaogho (segment "L")
Godwin E. Uwaifo ...
Ogiso Owodo (segment "L")
Philip O. Philip ...
Monster (segment "L") (as Philip O Philip)
Orhokhan John ...
Village Kid 1 (segment "L")
Osariemen Omorogie ...
Village Kid 2 (segment "L")
Osahenaga Omorogie ...
Village Kid 3 (segment "L")
Lucky Omogiede ...
Village Man 1 (segment "L")
Omosigho Edward ...
Village Man 2 (segment "L")
Favour Idahosa ...
Village Girl 1 (segment "L")
Chiturume Okoromkwo ...
Village Girl 2 (segment "L")
Ikponmwenosa Esosa ...
Village Girl 3 (segment "L")
Ehator Gift ...
Village Girl 4 (segment "L")
Imade Julia Gift ...
Village Girl 5 (segment "L")
Therease Idehen ...
Village Woman 1 (segment "L")
Justina Esedabe ...
Village Woman 2 (segment "L")
Iden Davina Diamond ...
Village Woman 3 (segment "L")
Rita Ihimekpen ...
Pregnant Woman (segment "L")
Joseph Uhunmwiagho ...
Chief Priest (segment "L") (as Joseph Uhunmawiagho)
...
Himself (segment "M") (as Pat Daniel)
...
Jogger (segment "M")
...
Terrorized Woman (segment "M") (as Kestrin Pantera-Grubb)
Rob LaMorgese ...
Victim (segment "M") (as Rob Lamorgese)
Britton Noel ...
Screaming Woman (segment "M") (as Brittany Noel)
Rob D'Alosio ...
Scared Man (segment "M")
...
Cop (segment "M")
...
The Pusher (segment "M")
...
Bride (segment "N")
Michael Vincent ...
Monster (segment "N") (as Michael Dragon Vincent)
...
Passenger (segment "N")
Aaron Beall ...
Driver (segment "N")
...
Skeleton (segment "N") (as Lexington Sloane Kennedy)
...
Pirate (segment "N")
Chris Skotchdopole ...
Luche (segment "N")
Sarah Langan ...
Witch (segment "N")
J.T. Petty ...
Norman (segment "N") (as JT Petty)
Clementine Jane Petty ...
Firestar (segment "N") (as Clementine Petty)
Frances Petty ...
Batman (segment "N")
Reuben Foster ...
Devil (segment "N")
Jude Foster ...
Werewolf (segment "N")
Mannix MacCumhail ...
Blue Monster (segment "N")
...
Home Invader (segment "N")
Dalton Salisbury ...
Home Invader (segment "N")
Gus Moody ...
Home Invader (segment "N")
Aki Morita ...
Kana Miyazaki (segment "O")
...
Public Prosecutor (segment "O")
Kazuhiro Nakahara ...
Judge (segment "O")
Takashi Nishina ...
Attorney (segment "O")
Yui Sato ...
Mai Miyazaki (segment "O")
Kensuke Ashihara ...
Zombie Head (segment "O")
Kenta Kiguchi ...
Judge A (segment "O")
Mami Kawamura ...
Judge B (segment "O")
Ryûki Kitaoka ...
Police Officer A (segment "O") (as Ryuki Kitaoka)
Kunihiko Watanabe ...
Police Officer B (segment "O")
Sawa Masaki ...
Court Clerk (segment "O")
Kiichi Sonobe ...
Defendant (segment "O")
Hiroaki Suda ...
Spectator (segment "O")
Tatsuya Matsubara ...
Zombie (segment "O")
Hirone Arai ...
Extra (segment "O")
Chika Arikawa ...
Extra (segment "O")
Yukino Arimoto ...
Extra (segment "O")
Masami Hayashi ...
Extra (segment "O")
Natsuki Hirai ...
Extra (segment "O")
Hitomi Hirashita ...
Extra (segment "O")
Tomoyuki Hirota ...
Extra (segment "O")
Hiroaki Honda ...
Extra (segment "O")
Kazue Horimasu ...
Extra (segment "O")
Yukiko Ichinose ...
Extra (segment "O")
Takayuki Ikeda ...
Extra (segment "O")
Samon Imamura ...
Extra (segment "O")
Masayuki Inoue ...
Extra (segment "O")
Yasukyuki Ishijima ...
Extra (segment "O")
Yuka Kajiwara ...
Extra (segment "O")
Naoko Kashiwa ...
Extra (segment "O")
Maya Kato ...
Extra (segment "O")
Yoshimi Kobayashi ...
Extra (segment "O")
Ryo Kotake ...
Extra (segment "O")
Mike Kumazawa ...
Extra (segment "O")
Makoto Kurasawa ...
Extra (segment "O")
Katsuhiro Maeda ...
Extra (segment "O")
Ryota Miyajima ...
Extra (segment "O")
Chiemi Miyajima ...
Extra (segment "O")
Kei Mizubuchi ...
Extra (segment "O")
Kana Muraoka ...
Extra (segment "O")
Ichiro Ogino ...
Extra (segment "O")
Jun Ohki ...
Extra (segment "O")
Nao Ohki ...
Extra (segment "O")
Yuji Okada ...
Extra (segment "O")
Ryo Okahara ...
Extra (segment "O")
Sachiko Okumura ...
Extra (segment "O")
Hisayoshi Suzuki ...
Extra (segment "O")
...
Extra (segment "O")
Hiroaki Takahashi ...
Extra (segment "O")
Naohito Tanobe ...
Extra (segment "O")
Yurina Tsubaki ...
Extra (segment "O")
Keiichi Ubukata ...
Extra (segment "O")
Rieko Watanabe ...
Extra (segment "O")
Rintaro Watanabe ...
Extra (segment "O")
Saki Yamakawa ...
Extra (segment "O")
Hiroko Yoneyama ...
Extra (segment "O")
...
Kirby (segment "P")
David Roland Strong ...
Puppy (segment "P") (as David Strong)
...
Bart (segment "P") (as Vincent Prendergast)
Ivan Dimitrov ...
Himself (segment "P")
...
Testee (segment "Q") (as Jordan D. Morris)
Jess Lane ...
Tester (segment "Q")
Jim Earl ...
Surgeon (segment "Q")
John Terrey ...
Bananas Gorilla (segment "Q")
...
Orderly (segment "Q")
...
Klaus (segment "R")
Alma Leiberg ...
Nina (segment "R")
...
Michael (segment "R")
...
Miriam (segment "S")
...
Bob (segment "S")
Mathew Kaye ...
Intruder Masked (segment "S")
Kiera Gould ...
Intruder Unmasked (segment "S") (as Kiera Thomas)
...
Husband (segment "S")
Joanna Shayer ...
Receptionist (segment "S")
Esme Fantauzzo ...
Baby (segment "S")
...
Yumi (segment "T")
Conor Sweeney ...
Gonzo (segment "T")
...
Porn Guy #1 (segment "T")
Sean Hewlett ...
Porn Guy #2 (segment "T")
Paul Biason ...
Sole Survivor (segment "T")
...
Office Temp (segment "T")
...
Wanker (segment "T") (as Laurence Harvey)
...
Subnorm (segment "U")
Julia Adele ...
Utopian (segment "U")
Julia Alderdice ...
Utopian (segment "U")
Taylor Alderdice ...
Utopian (segment "U")
...
Utopian - Segment "U" (as Angelica Alejandro)
...
Utopian (segment "U")
Samira Amin ...
Utopian (segment "U")
...
Utopian (segment "U")
...
Utopian (segment "U")
Olivia Bremner ...
Utopian (segment "U")
...
Utopian (segment "U")
Emma Louise Carter ...
Utopian (segment "U")
Sheryl Chopra ...
Utopian (segment "U") (as Sheryl Chepra)
Chico ...
Utopian (segment "U")
Diana Chu ...
Utopian (segment "U")
Caroline Concordia ...
Utopian (segment "U")
Kevin Conway ...
Utopian (segment "U")
...
Utopian (segment "U")
Laura DaSilva ...
Utopian (segment "U") (as Laura Dasilva)
Jamie Duguid ...
Utopian (segment "U")
...
Utopian (segment "U")
Jesse Daniel Glass ...
Utopian (segment "U")
Iman Haji ...
Utopian (segment "U")
Tim Hay ...
Utopian (segment "U")
Luke Humphrey ...
Utopian (segment "U")
Nina Iordanova ...
Utopian (segment "U")
Iouli Jadov ...
Utopian (segment "U")
Milo Jones ...
Utopian (segment "U")
...
Utopian (segment "U")
Natasha Kulis ...
Utopian (segment "U") (as Natasha Z. Kulis)
Nicole Lawr ...
Utopian (segment "U")
Mario Mabrucco ...
Utopian (segment "U")
Valentin Mirosh ...
Utopian (segment "U")
Travis Orchard ...
Utopian (segment "U")
Mia Provenzano ...
Utopian (segment "U")
Stephen Sloan ...
Utopian (segment "U")
...
Utopian (segment "U")
...
Utopian (segment "U")
Weston Warkentin ...
Utopian (segment "U")
...
Curt (segment "V")
Jerod Meagher ...
Dylan (segment "V")
...
Rose (segment "V") (as Petra Lo)
Ranelle Estrellado ...
Kim (segment "V")
Melody Sample ...
Amber (segment "V") (voice)
Willem Halfyard ...
Kid #1 (segment "W")
...
Kid #2 (segment "W")
Jano Badovinac ...
Casio (segment "W")
Jason Edmiston ...
Andromecles (segment "W")
Dave Wheeler ...
Commercial Narrator (segment "W")
Jason Detheridge ...
Fungor (segment "W")
Peter Hodgins ...
Fantasy Man (segment "W")
Andrew Cook ...
Zorb (segment "W")
Michael Walsh ...
Phantom Trooper (segment "W")
Peter Kuplowsky ...
Phantom Trooper / Harmonian (segment "W")
Nate Wilson ...
Phantom Trooper (segment "W")
Alex Chung ...
Phantom Trooper (segment "W")
...
Harmonian (segment "W") (as DL MacDonald)
...
Witch Queen (segment "W")
...
Witch Queen (segment "W")
...
Captured Harmonian (segment "W")
Stephen Polito ...
Manosaurus Flex (segment "W")
...
The Grandmother (segment "X")
Tess Maury ...
The Young Girl (segment "X")
Chloé Coulloud ...
The Mother (segment "X")
...
The Father (segment "X") (as Ivan Gonzales)
Sakurako Mizuki ...
Miyuki (segment "Y")
Shigeru Oxe ...
Father (segment "Y")
Asuka Kurosawa ...
Mother (segment "Y")
Suzuka Hirano ...
Young Miyuki (segment "Y")
Jersey Maki Itosu ...
Taro (segment "Y")
...
Woman (segment "Z")
...
Ti (segment "Z")
Lea Lawrynowicz ...
Child (segment "Z")
Charlie ...
Cat (segment "Z") (as Charlie the Cat)

Directed by

Edit
Rodney Ascher ... (segment "Q is for Questionnaire")
Julian Barratt ... (segment "B is for Badger")
Robert Boocheck ... (segment "M is for Masticate")
Alejandro Brugués ... (segment "E is for Equilibrium")
Kristina Buozyte ... (segment "K is for Knell")
Alexandre Bustillo ... (segment "X is for Xylophone")
Larry Fessenden ... (segment "N is for Nexus")
Julian Gilbey ... (segment "C is for Capital Punishment")
Jim Hosking ... (segment "G is for Grandad")
Lancelot Oduwa Imasuen ... (segment "L is for Legacy")
E.L. Katz ... (segment "A is for Amateur")
Aharon Keshales ... (segment "F is for Falling")
Steven Kostanski ... (segment "W is for Wish")
Marvin Kren ... (segment "R is for Roulette")
Juan Martínez Moreno ... (segment "S is for Split")
Erik Matti ... (segment "I is for Invincible")
Wolfgang Matzl ... (title sequence)
Julien Maury ... (segment "X is for Xylophone")
Robert Morgan ... (segment "D is for Deloused")
Chris Nash ... (segment "Z is for Zygote")
Vincenzo Natali ... (segment "U is for Utopia")
Hajime Ohata ... (segment "O is for Ochlocracy [Mob Rule]")
Navot Papushado ... (segment "F is for Falling")
Bill Plympton ... (segment "H is for Head Games")
Dennison Ramalho ... (segment "J is for Jesus")
Todd Rohal ... (segment "P is for Scary")
Jerome Sable ... (segment "V is for Vacation")
Bruno Samper ... (segment "K is for Knell")
Jen Soska ... (segment "T is for Torture Porn")
Sylvia Soska ... (segment "T is for Torture Porn")
Sôichi Umezawa ... (segment "Y is for Youth") (as Soichi Umezawa)

Written by

Edit
Ant Timpson ... (creator)
 
Ant Timpson ... (based on a franchise dream by)
 
David Chirchirillo ... (segment "A is for Amateur") (written by)
 
Julian Barratt ... (segment "B is for Badger") (written by)
 
Julian Gilbey ... (segment "C is for Capital Punishment") (written by)
 
Robert Morgan ... (segment "D is for Deloused") (written by)
 
Alejandro Brugués ... (segment "E is for Equilibrium") (written by)
 
Marc Walkow ... (segment "E is for Equilibrium") (based on an idea by) &
Alejandro Brugués ... (segment "E is for Equilibrium") (based on an idea by)
 
Jim Hosking ... (segment "G is for Grandad") (written by) &
Toby Harvard ... (segment "G is for Grandad") (written by)
 
Erik Matti ... (segment "I is for Invincible") (written by)
 
Jeff Buhler ... (segment "J is for Jesus") (based on a story by)
 
Dennison Ramalho ... (segment "J is for Jesus") (screenplay)
 
Kristina Buozyte ... (segment "K is for Knell") (written by) &
Bruno Samper ... (segment "K is for Knell") (written by)
 
Lancelot Oduwa Imasuen ... (segment "L is for Legacy") (story concept)
 
Ossa Earlice ... (segment "L is for Legacy") (screenplay)
 
Robert Boocheck ... (segment "M is for Masticate") (written by)
 
Larry Fessenden ... (segment "N is for Nexus") (written by)
 
Hajime Ohata ... (segment "O is for Ochlocracy [Mob Rule]") (written by)
 
Todd Rohal ... (segment "P is for Scary") (written by)
 
Rodney Ascher ... (segment "Q is for Questionnaire") (written by)
 
Benjamin Hessler ... (segment "R is for Roulette") (screenplay)
 
Juan Martínez Moreno ... (segment "S is for Split") (written by)
 
Jen Soska ... (segment "T is for Torture Porn") (written by) &
Sylvia Soska ... (segment "T is for Torture Porn") (written by)
 
Vincenzo Natali ... (segment "U is for Utopia") (written by)
 
Jerome Sable ... (segment "V is for Vacation") (written by) &
Nicholas Musurca ... (segment "V is for Vacation") (written by)
 
Jeremy Gillespie ... (segment "W is for Wish") (written by)
 
Julien Maury ... (segment "X is for Xylophone") (written by) &
Alexandre Bustillo ... (segment "X is for Xylophone") (written by)
 
Sôichi Umezawa ... (segment "Y is for Youth") (written by)
 
Chris Nash ... (segment "Z is for Zygote") (written by)

Produced by

Edit
Pia Abazovic ... (segment "R") producer (as Pia Sophie Abazovic)
Robert Boocheck ... (segment "M") producer
Todd Brown ... associate producer
Alejandro Brugués ... (segment "E") executive producer
Kristina Buozyte ... (segment "K") producer
Claudia Calviño ... (segment "E") executive producer
Zack Carlson ... (segment "P") producer
Rodrigo Castellar ... (segment "J") producer
Christopher Cho ... (segment "M") executive producer (as Chris Cho)
Mitch Davis ... (segment "C") associate producer
Patrick Fischer ... (segment "C") associate producer
Ted Geoghegan ... associate producer
Nadav Shlomo Giladi ... (segment "F") producer
Julian Gilbey ... (segment "C") producer
Alexei Golob ... (segment "Z") associate producer (as Alexei Globel)
Shannon Hanmer ... (segment "Z") producer (as Shannon Rae Hanmer)
Wade Harpootlian ... (segment "M") producer
James Harris ... (segment "S") executive producer
Dat Hoang ... (segment "A") executive producer
Matthew Hobbs ... (segment "C") producer
Lancelot Oduwa Imasuen ... (segment "L") producer
Ben Jacques ... (segment "S") producer
Amy Jump ... (segments "B", "G") executive producer
Jurga Jutaite ... (segment "K") producer
Peter Katz ... (segment "A") producer
Tim Kirk ... (segment "Q") producer
Zane Knisely ... (segment "W") associate producer
Peter Kuplowsky ... (segment "W") associate producer / (segment "Z") producer
Fabrice Lambot ... (segment "X") executive producer
Mark Lane ... (segment "S") executive producer
Don Le ... (segment "A") producer
Tim League ... producer
Clay Liford ... (segment "P") producer
Jared Lundy ... (segment "A") executive producer (as Jared Chung Lundy)
Bobbi Sue Luther ... (segment "A") producer
Peter Mabrucco ... (segment "U") producer
Farah Merani ... (segment "U") associate producer
Ronald Stephen Monteverde ... (segment "I") executive producer (as Dondon Monteverde)
Nicholas Musurca ... (segment "V") producer
Mai Nakanishi ... (segments "O", "Y") producer
Georgina Oliver ... (segment "C") associate producer
Caroline Piras ... (segment "X") executive producer
Bill Plympton ... (segment "H") producer
Jean-Pierre Putters ... (segment "X") executive producer
Tim Riley ... associate producer
Ed Rivero ... (segment "E") executive producer
Jerome Sable ... (segment "V") producer
Bruno Samper ... (segment "K") producer
Henry Sansom ... (segment "W") associate producer
Roger Singh ... (segments "W", "Z") associate producer
Gabija Siurbyte ... (segment "K") producer
Anabella Sosa ... (segment "E") executive producer
Jen Soska ... (segment "T") producer
Sylvia Soska ... (segment "T") producer
Asori Soto ... (segment "E") producer
Andrew Starke ... (segments "B", "G") producer (as Andy Starke)
Kristina Syfu ... (segment "I") associate producer (as Krizzie Syfu)
Gensho Tasaka ... (segment "V") associate producer
Ant Timpson ... producer
Pablo Torrecillas ... (segment "J") producer
Alejandro Tovar ... (segment "E") executive producer
Sôichi Umezawa ... (segment "Y") producer (as Soichi Umezawa)
Ioana Vasile ... (segment "Z") associate producer
Marc Walkow ... associate producer
Jenn Wexler ... (segment "N") producer
Ben Wheatley ... (segments "B", "G") executive producer
Eastern Yoo ... (segment "Z") associate producer
Wendy Cong Zhao ... (segment "H") co-producer
Vitalijus Zukas ... (segment "K") producer

Music by

Edit
Mark Ashworth ... (segment "D") (as ZnO)
Paulo Beto ... (segment "J")
Nikolay Doktorov ... (segment "P") (music composed by)
Marco Dreckkötter ... (segment "R")
White Fence ... (segment "M")
Raphaël Gesqua ... (segment "X") (original music by)
Jeremy Gillespie ... (segment "W") composer
Jeff Grace ... (segment "N")
Isabel Greiwe ... (title sequence)
Mads Heldtberg ... (segment "A")
Chad Hobson ... (segment "C")
Haim Frank Ilfman ... (segment "F") (music composition) (as Frank Ilfman)
Alex Khaskin ... (segment "U") (original score by)
Kevin James Maher ... (segment "T") (original score by) (as Kevvy Mental)
Sergio Moure ... (segment "S")
Hiroyuki Nagashima ... (segment "O")
Chris Nash ... (segment "Z") (original score by)
William M. Nash ... (segment "Z") (original score by)
Kyle Newmaster ... (segment "E") music composer
Vytis Puronas ... (segment "K") composer
Graham Reznick ... (segment "N")
Andre Roessler ... (title sequence) (as André Roessler)
Erwin Romulo ... (segment "I")
Jonathan Snipes ... (segment "Q")
Stefan Will ... (segment "R")

Cinematography by

Edit
Giora Bejach ... (segment "F") (dop)
Jon Britt ... (segment "S") director of photography
Pierce Derks ... (segment "W") director of photography
José Roberto Eliezer ... (segment "J")
Nick Gillespie ... (segment "B") director of photography
Alex Gomez ... (segment "U") director of photography
Adam Hall ... (segment "C") director of photography
Fortune Ejim Kazi ... (segment "L") director of photography
Benjamin Kitchens ... (segment "A") director of photography
Shintarô Kuriyama ... (segment ": "Y is for Youth") director of photography
Rolandas Leonavicius ... (segment "K") director of photography
Clay Liford ... (segment "P") director of photography
Pedro Luque ... (segment "E") director of photography
Robert Morgan ... (segment "D") (photographed by)
Bridger Nielson ... (segment "Q") director of photography
Kenji Noguchi ... (segment "O") director of photography
Laurie Rose ... (segment "G") director of photography
John W. Rutland ... (segment "V") director of photography (as John Rutland)
Antoine Sanier ... (segment "X")
Moritz Schultheiß ... (segment "R") director of photography (as Moritz Schultheiss)
J.A. Tadena ... (segment "I") director of photography (as J.A. Tadeña)
Simon Thirlaway ... (segment "M") director of photography (as Simon Thirlway)
Ioana Vasile ... (segment "Z") director of photography
Andrew Wheeler ... (segment "A") director of photography
Mahlon Todd Williams ... (segment "T") director of photography

Film Editing by

Edit
Lindsay Allikas ... (segment "U")
Rodney Ascher ... (segment "Q")
Julian Barratt ... (segment "B")
Carlos Rafael Betancourt ... (segment "E")
Richard Blackburn ... (segment "S")
Mark Burnett ... (segment "G")
Sébastien de Sainte Croix ... (segment "X") (as Sébastien de Sainte-Croix)
Larry Fessenden ... (segment "N")
Julian Gilbey ... (segment "C")
Will Gilbey ... (segment "C") (as William Gilbey)
Jay Halili ... (segment "I")
Jan Hille ... (segment "R")
Amen Imasuen ... (segment "L")
Michael Lane ... (segment "Z")
Russell Lichter ... (segment "M")
Bruce MacKinnon ... (segment "T")
Robert Morgan ... (segment "D")
Chris Nash ... (segment "Z")
Hajime Ohata ... (segment "O")
Paulo Sacramento ... (segment "J")
Nicholas Wenger ... (segment "V") (as Nick Wenger)
John Wesley Whitton ... (segment "A")

Editorial Department

Edit
Lee Clappison ... (segment "G") grade
Matthew Wispy Clarke ... (segment "B") on-line (as Matt Clarke)
Marco Cordero ... (segment "V'") colorist
Robert Crosby ... (segment "Z") colorist
Michael Derrossett ... (segment "K") colorist
Filipe Fernandes ... (segment "C") on-line conform
Craig Jackson ... post-production supervisor
Ido Karilla ... (segment "F") color correction
Clay Liford ... (segment "P") color timer
Nam Luong ... (segment "A") data transfer technician
Tucker Marolf ... (segment "A") first assistant editor
Andrew McLintock ... (segment "B") post producer
Edwin Metternich ... (segment "B") grade
Clark Muller ... (segment "M") colorist
John Dinh Ngo ... (segment "A") data transfer technician (as John Ngo)
Juan Felipe Orozco ... (segment "E") assistant editor
Robbie Renfrow ... (segment "A") color imaging technician
Rudel Reyes ... (segment "E") coloring / (segment "E") final conform
Eric Schrecongost ... colorist
Jason Wallis ... (segment "S") colorist
Zach Wiegmann ... (segment "V'") assistant editor
Pat Wintersgill ... (segment "C") colourist

Casting By

Edit
Nikki Dalmau ... (segment "E")
Colin Jones ... (segment "S")
Tiffany Mak ... (segment "T")
Bo Rosenmüller ... (segment "R")
Limor Shmila ... (segment "F")

Production Design by

Edit
Matthew Button ... (segment "C")
Felix Coles ... (segment "S")
Scott Colquitt ... (segment "P")
Chris Farmer ... (segment "A")
Fábio Goldfarb ... (segment "J")
Nazgol Goshtasbpour ... (segment "U") (as Naz Goshtasbpour)
Monika Kisieliute ... (segment "K")
Arne Knudsen ... (segment "M")
Jamie Lapsley ... (segments "B", "G")
Adelina Leung ... (segment "I")
Sara Millán ... (segment "E")
Arad Sawat ... (segment "F") (as Arad Shawat)
Hock Wong ... (segment "V") (as Hock Hian Wong)

Art Direction by

Edit
Matthew Clark ... (segments "B", "G") (as Matt Clark)
Ulrich Frommhold ... (segment "R")
Jeremy Gillespie ... (segment "W")
Shannon Hanmer ... (segment "Z") (as Shannon Rae Hanmer)
Donato Karingal ... (segment "Q")
Peter Kuplowsky ... (segment "Z")
Jessica Nicol ... (segment "E")
Ruth Parker ... (segment "G")
Alex Smith ... (segment "S")
Marc Thiébault ... (segment "X")
Erika Ann Walters ... (segment "A") (as Erika Walters)

Costume Design by

Edit
Larissa Azevedo ... (segment "J")
Devon Ellis ... (segment "W")
Tamara Faniot ... (segment "X")
Emma Fryer ... (segment "G")
Chen Gilad ... (segment "F") (as Chen Giladi)
Morta Griskeviciute ... (segment "K")
Flavia Lhacer ... (segment "J")
Heidi McQueen-Prentice ... (segment "S")
Hayley Nebauer ... (segment "C")
Chelsea Oliver ... (segment "U")
Lizette Peña ... (segment "A") (as Lizette Pena)
Jing Santos ... (segment "I")

Makeup Department

Edit
Charles Albert Alabado ... (segment "I") prosthetics artist
Candy Alderson ... (segment "B") make-up
Stella Alvarez ... (segment "I") hairdresser
Patrick Baxter ... (segment "W") makeup effects artist
Nicola Bendrey ... (segment "W") makeup effects artist
Brandi Boulet ... (segment "U") key makeup
Russell Brady ... (segment "T") hair
Dawn Brocco ... (segment "M") make-up artist
Rey Coligado ... (segment "I") prosthetics artist
Eva Cortez ... (segment "A") hair / (segment "A") makeup
James Del Rosario ... (segment "I") prosthetics artist
Kate Dunbar ... (segment "C") hair / (segment "C") make-up
Devon Ellis ... (segment "W") makeup effects artist
James Fairley ... (segment "T") mfx artist
Sabine Fevre ... (segment "X") makeup effect artist
Fae Hammond ... (segment "G") make-up artist
Mai Hara ... (segment "O") special effects makeup
Frances Hounsom ... (segment "S") hair (as Fran Hounsom) / (segment "S") makeup (as Fran Hounsom)
Aiko Imagawa ... (segment "Y") special effects makeup
Brittany Isaacs ... (segment "T") key makeup
Natsumi Kameyama ... (segment "Y") special effects makeup
Ron Karkoska ... (segment "M") make-up effects
Masato Katô ... (segment "Y") special effects makeup (as Masato Kato)
Lauren Killip ... (segment "N") hair: bride / (segment "N") make-up
Zane Knisely ... (segment "W") makeup effects artist
Monique Knisley ... (segment "W") makeup effects artist
Steven Kostanski ... (segment "W") makeup effects supervisor
Sergio Lopez ... (segment "E") make-up
Osh Medina ... (segment "I") make-up artist
Keiko Nakanishi ... (segment "Y") special effects makeup
Yoshihiro Nishimura ... (segment "O") special makeup effects supervisor
Gabriel Okorie ... (segment "L") make-up artist (as Gabrial Okorie)
Benjamin D. Ploughman ... (segment "P") makeup fx (as Benjamin Ploughman)
Stephen Polito ... (segment "W") makeup effects artist
Orly Ronen ... (segment "F") make-up artist
Martha G. Sanchez ... (segment "A") hair / (segment "A") makeup
Dikla Sharabi ... (segment "F") make-up artist
Alison Sharp ... (segment "U") makeup
Kazuhide Shimohata ... (segment "O") special effects makeup
Julius Somes ... (segment "I") prosthetics artist (as Julius Erving Somes)
April Swartz ... (segment "P") makeup fx
Toma Takano ... (segment "Y") special effects makeup
Matthew Therrien ... (segment "W") makeup effects artist
Amanda Travers ... (segment "A") special makeup effects assistant
Atsuko Tsuji ... (segment "O") special effects makeup
Mark Villalobos ... (segment "M") make-up effects
Hugo Villasenor ... (segment "A") special effects makeup
Michael J. Walsh ... (segment "W") makeup effects artist (as Michael Walsh)
Jason Ward ... (segment "T") special makeup effects coordinator
Carolyn Williams ... (segment "T") mfx artist

Production Management

Edit
Marian Briozzo ... (segment "C") post production supervisor
Bianca Clemente ... (segment "I") production head
Rob D'Alosio ... (segment "M") production supervisor
Pierce Derks ... (segment "W") assistant production manager
Danny Iacovou ... (segment "S") production manager
Bobbi Sue Luther ... unit production manager
Lauren MacKinlay ... production manager
Arly Montes ... (segment "E") production manager
Osaigbovo Valioh Osagie ... (segment "L") production manager
Mutoscope Pictures ... post-production supervisor
Dean Rouse ... production manager (as Dean 'Cookie' Rouse)
Barak Shavit ... (segment "F") production manager
Relyn A. Tan ... (segment "I") production manager (as Relyn Tan)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Matthew Andrade ... (segment "E") assistant director (as Matt Andrade)
Stephen Bodner ... (segment "W") first assistant director
Jake Bowditch ... (segment "S") first assistant director
Nikki Del Carmen ... (segment "I") second assistant director
Pierce Derks ... (segment "W") second unit director
Shinsuke Fujioka ... (segment "O") assistant director
Jill Gevargizian ... (segment "T") second unit director (as Jill Sixx Gevargizian)
Y.J. Gold ... (segment "A") second assistant director
Kiera Gould ... (segment "S") third assistant director
Amen Imasuen ... (segment "L") assistant director
Ben Livne ... (segment "F") assistant director
Greg Mcleod ... (segment "B") first assistant director (as Greg McLeod)
Nicholas Musurca ... (segment "V") first assistant director
Dominic Pacitti ... (segment "M") assistant director
Adam Roberts ... (segment "T") assistant director: second unit
Jurate Samulionyte ... (segment "K") first assistant director
James Sharpe ... (segment "G") first assistant director
Paul Anthony Speziale ... first assistant director
Kristina Syfu ... (segment "I") assistant director (as Krizzie Syfu)
Kyouhei Urasaki ... (segment "O") assistant director
Thiago Villas Boas ... (segment "J") first assistant director
Ashland Viscosi ... (segment "P") assistant director
James J. Yi ... (segment "A") first assistant director

Art Department

Edit
Erdvilas Petras Abukevicius ... (segment "K") set dresser
Keisuke Aiso ... (segment "O") art department
Eduardo Alejandre ... (segment "A") art department assistant
Jamie Lynn Arsenault ... (segment "A") art department coodinator (as Jamie Arsenault)
Joffer Baccay ... (segment "I") head setman (as Jofer Baccay)
Jonathan Baccay ... (segment "I") setman
Eddie Bay ... (segment "I") setman (as Edie Bag)
Rafi Ben Aharon ... (segment "F") props master
Jesse Bergeron ... (segment "A") art department assistant (as Jess Bergeron)
Daniel Bermoy ... (segment "I") setman
Dana Birkan ... (segment "F") art
John Bonner ... (segment "A") art department assistant
Froi Castillo ... (segment "I") production design assistant
Jessie Chun ... (segment "A") on set decorator
Christian Clemente ... (segment "I") props and rig master
Lolani Cortez ... (segment "E") set dresser (as Sandra Eloani)
Edwin Davis ... (segment "M") assistant to art department
George de Guzman ... (segment "I") setman (as George De Guzman)
Jen Giron ... (segment "I") set dresser
Jonas Juskaitis ... (segment "K") set dresser
Eric Peter Kaiser ... (segment "E") set dresser
Stephanie Korb ... (segment "A") art department assistant
Jessie Martillana ... (segment "I") setman (as Jessie Mantillana)
Giuliano Martin ... (segment "J") property master
Alex Nauta ... (segment "A") art department assistant
David Nicholson ... (segment "A") prop master
Paolo Ongkeko ... (segment "A") art department assistant
Avery Ota ... (segment "A") art department assistant
Alex Paddicion ... (segment "I") setman
Alfie Padpanan ... (segment "I") setman
Bryan Shin ... (segment "A") art department assistant
Gilbert Silvio ... (segment "I") props and rig assistant
Claudia Smith ... (segment "G") art department assistant
Walker Tate ... (segment "A") art department assistant
Carlo Torres ... (segment "I") assistant set dresser
Sôichi Umezawa ... (segment ": "Y is for Youth") set designer
Melissa Wynne ... (segment "A") art department assistant

Sound Department

Edit
Scott Aitken ... (segment "T") production sound mixer
Mark Ashworth ... (segment "D") sound designer (as ZnO)
Joe Barrucco ... sound designer
Luke Bechthold ... (segment "M") additional sound design / (segment "M") re-recording mixer
David Bekkevold ... (segment "C") location sound
Paul Biason ... (segment "T") boom operator
Cressida Bruce-Smith ... (segment "C") adr artist
Michael R. Cooper ... (segment "Q") sound (as Michael Cooper)
Dan Creech ... (segment "M") post sound supervisor
Doug Darnell ... (segment "M") sound designer
Corinne De San Jose ... (segment "I") sound
Pierce Derks ... (segment "W") dialogue editor
Max Devere ... (segment "S") sound recordist
Claire Dobson ... sound editor
Bryan Dumaguina ... (segment "I") sound recordist
Jedd Dumaguina ... (segment "I") sound recordist
Rob Entwistle ... (segments "B", "G") sound recordist
Larry Fessenden ... (segment "N") sound
Dennis Gagarin ... (segment "I") boom operator (as Dennis Dencio Gagarin)
Geofery Gania ... (segment "L") sound designer
Julian Gilbey ... (segment "C") adr artist
Jeremy Gillespie ... (segment "W") sound designer
Andy Hay ... (segment "A") supervising sound editor
James Hayday ... (segment "S") re-recording mixer
Chad Hobson ... (segment "C") adr artist
Alex Joseph ... (segment "C") adr artist / (segment "C") sound designer
Christopher Koch ... (segment "P") sound mixer
Richard Kondal ... (segment "C") adr artist / (segment "C") chief sound mixer
Paul Losada ... sound recordist
Paola Magrans ... (segment "E") pre mix / (segment "E") production sound mixer
José A. Manovel ... (segment "E") sound mixer (as José Antonio Manovel)
James Molina ... (segment "A") production sound mixer (as James A. Molina)
Ronen Nagel ... (segment "F") re-recording mixer / (segment "F") sound designer
Michael Nanna ... (segment "H") sound designer
John Ejike Network ... (segment "L") boom operator
Taiye Oviahon ... (segment "L") sound
Tom Pallant ... (segment "S") boom operator / (segment "S") sound editor
Yves Patron ... (segment "I") boom operator
Martin Pavey ... (segments "B", "G") sound designer
Jeffrey A. Pitts ... (segment "A") sound designer
Vytis Puronas ... (segment "K") post-production sound
Jarret Read ... (segment "T") sound designer
Abigail Savage ... (segment "N") additional sound design
Jeff Seelye ... (segment "N") mix
Sergey Semov ... (segment "F") boom man
Robert Shiloni ... (segment "F") sound man
Daniel Shitrit ... (segment "F") sound man
Ben Sinclair ... re-recording mixer
Chris Skotchdopole ... (segment "N") sound
Nati Taub ... sound editor
Louise Brown ... (segment "C") sound editor (uncredited)

Special Effects by

Edit
Rafi Ben Aharon ... (segment "F") practical effects / (segment "F") special effects supervisor
Liam Doyle ... (segment "B") prosthetics / (segment "B") special effects
Omer Erlich ... (segment "F") second special effects supervisor
Kapel Furman ... special effects artist
Geofery Gania ... (segment "L") special effects director
Dan Gomer ... (segment "C") special effects technician
Michael W. Hamilton ... special effects technician
Dan Martin ... (segments "B", "G", "S") prosthetics / (segment "C") special effects designer / (segments "B", "G", "S") special effects
David Nicholson ... (segment "A") special effects coordinator

Visual Effects by

Edit
David Adametz ... (segment "A") visual effects artist
Emil Balek ... (segment "V") additional visual effects
Christopher Buzon ... (segment "U") matchmover
Filbert Jude Carranza ... matchmove artist
Marc Nino Chan ... (segment "I") digital compositor
Ross Ching ... (segment "A") visual effects artist
Anthony De Chellis ... (segment "V") 3D artist
Eric Doiron ... (segment "V") visual effects supervisor
C. Wylie Earnhart ... (segment "P") post effects (as Wylie Earnhart)
Jaypee L. Estigoy ... (segment "I") visual effects editor
Mat Fuller ... (segment "M") vfx supervisor: Mind Over Eye
Michal Gabrieli ... (segment "F") vfx compositor
Andrew Gilson ... (segment "M") producer: Mind Over Eye
Ben Hurand ... (segment "M") additional digital fx: Mind Over Eye (as Ben Hurnad)
Damian Isherwood ... (segment "V") 3D artist
Nathaniel Larouche ... (segment "V") 3D artist (as Nathan Larouche)
Adam Lima ... (segment "M") additional digital fx: Mind Over Eye
Dimitri Loginowski ... (segment "A") visual effects supervisor
Liz McLelland ... (segment "A") visual effects artist
Lon Molnar ... (segment "V") visual effects production executive
Marco Oliveira ... colorist
Jeff Ranasinghe ... (segment "T") additional cg vfx
William Reges ... (segment "A") visual effects artist
Craig Reid ... (segment "V") 3D artist
Rudel Reyes ... (segment "E") vfx
Colin J. Smith ... (segment "C") visual effects
Bill Wadsworth ... (segment "M") executive creative director: Mind Over Eye / (segment "M") svp: Mind Over Eye
Dave Wein ... (segment "M") executive producer: Mind Over Eye / (segment "M") vp: Mind Over Eye
Sarah Wormsbecher ... (segment "V") visual effects producer
Vitalijus Zukas ... (segment "K") vfx producer
Jeremy Gillespie ... (segment "W") digital effects artist (uncredited)

Stunts

Edit
Malou Abonge ... (segment "I") stuntwoman
Jacob Bahian ... (segment "I") stuntman (as Jacob Jake Bahian)
Clayton J. Barber ... (segment "A") stunt coordinator (as Clayton Barber)
Alex Chung ... (segment "W") stunt coordinator
Carolyn Day ... (segment "V") stunt coordinator
Dan MacDonald ... (segment "W") stunt coordinator (as DL MacDonald)
Kiera Thomas ... (segment "S") stunt performer

Camera and Electrical Department

Edit
Arnel Aco ... (segment "I") electrician
Daynier Alfonso ... (segment "E") grip
Homer Alvarez ... (segment "I") camera caretaker
Rodolfo Amandy Jr. ... (segment "I") camera caretaker
Adrian Atkinson ... (segment "S") best boy
Nir Bar ... (segment "F") steadycam operator
Bill Baxter ... (segment "T") gaffer (as Billy Baxter)
Allan Bernados ... (segment "I") key grip
Sherwin Borgonia ... (segment "I") trex caretaker (as Sherwin Borgonio)
Ed Brando ... (segment "T") lighting
Leo Bund ... (segment "C") chief grip / (segment "C") special cameras
Cavan Campbell ... (segment "U") gaffer
Toti Cardoso ... (segment "J") gaffer (as Antônio Marcos Cardoso [Toti])
Alberto Casotto ... (segment "G") second assistant camera
Ross Ching ... (segment "A") second assistant camera
Matan Cohen ... (segment "F") second camera assistant
Joseph Confesor ... (segment "I") dit
Colten Currey ... (segment "A") key grip
Randy Custodio ... (segment "I") lighting crew
Ruel Vergel De Dios ... (segment "I") lighting crew (as Vergel De Dios)
Joel De Guzman ... (segment "I") assistant camerman
Marcos de Noronha ... (segment "J") gaffer (as Marcos Noronha)
Richie de Padua ... (segment "I") assistant camerman (as Ritchie De Padua)
Brian DeCroce ... (segment "A") first assistant camera (as Brian Decroce)
Luke Dejoras ... (segment "A") second assistant camera
Pierce Derks ... (segment "W") camera operator
Jonathan Michael Dew ... (segment "S") spark (as Jonathan Dew)
Stephan DuVal ... (segment "T") digital imaging technician (as Stephan Duval) / (segment "T") second camera assistant (as Stephan Duval)
Larry Fessenden ... (segment "N") camera
Monte Fisher ... (segment "M") first assistant camera
Christopher Gosch ... (segment "A") steadicam operator
Martin Gradek ... (segment "A") first assistant camera
Slavik Greensh ... (segment "F") first camera assistant
Greg Gustafson ... (segment "E") first assistant camera
Ron Haimov ... (segment "F") first camera assistant
Samuel Hayes ... (segment "S") second camera assistant
Brian Hicks ... (segment "T") cinematography: second unit
Matthew J. Hicks ... (segment "C") dit (as Matthew Hicks)
Cliff Hokanson ... (segment "T") camera operator / (segment "T") steadicam operator
Mark Holownia ... (segment "C") gaffer
Jarrett Horton ... (segment "A") bts videographer
Tony Hubbard ... (segment "P") gaffer
Dror Idan ... (segment "F") gaffer (as Dror Edan)
Joselito Jalina ... (segment "I") vtr operator
Marlon Jimera ... (segment "I") vtr operator
Colas Jourdain ... (segment "X") gaffer
Nachshon Ari Kaplan ... (segment "F") lighting technician
Arie Kishon ... (segment "F") second camera assistant
Rommel Lacunsay ... (segment "I") lighting crew (as Romel Lacunsay)
Steven Lam ... (segment "A") bts photographer
Samdua Leonidas ... (segment "I") lighting crew
Justin Lourenco ... (segment "W") camera assistant
Luis Luna ... (segment "E") bb electric
Nam Luong ... (segment "A") second assistant camera
Edber Mamisao ... (segment "I") behind-the-scenes photographer
Roi Mano ... (segment "F") grip (as Roy Mano)
Giovanni Maralag ... (segment "I") lighting crew (as Giovanni Marallag)
David McCabe Jr. ... (segment "A") chief lighting technician (as Dave McCabe) / (segment "A") gaffer (as Dave McCabe)
Richard Metzker ... (segment "T") camera supplier: Inspired Cinema
John Mijares ... (segment "A") electric swing / (segment "A") grip
Svetlana Miko ... (segment "S") focus puller
Alix Milan ... (segments "B", "G") digital imaging technician / (segment "B") first assistant camera
Eric Raphael Mizrahi ... (segment "F") best boy
Wayan Morales ... (segment "A") electric swing / (segment "A") grip
Dominic Mowbray ... (segment "C") unit stills
Ryan Najarla ... (segment "I") dolly operator
Julie Ng ... (segment "U") stills photographer
John Dinh Ngo ... (segment "A") second assistant camera (as John Ngo)
Oliver Nice ... (segment "C") focus / (segment "C") second camera
Simon Olney ... (segment "S") gaffer
Juan Felipe Orozco ... (segment "E") aerial photography
Taiye Oviahon ... (segment "L") gaffer
Omar Pena ... (segment "E") key grip (as Omar Peña)
Louie Pondare ... (segment "I") lighting crew (as Louie Pondar)
Cameron Riddles ... (segment "V") camera assistant
Rusty Roy ... (segment "I") lighting crew
Kao Saephanh ... (segment "A") bts photographer
Tristan Salas ... (segment "I") second camera operator
Doug Sampson ... (segment "A") best boy grip
Maui Sardba ... (segment "I") lighting crew
Carrie Schreck ... (segment "M") dit
Felipe Selles ... (segment "J") electrician
Tiago Selles ... (segment "J") electrician
Roger Singh ... (segment "W") camera operator
Chris Skotchdopole ... (segment "N") assistant camera / (segment "N") b camera / (segment "N") gaffer / (segment "N") grip
Benjamin Solovey ... videographer: dvd/epk
Lars Strand ... (segment "U") second assistant camera
Christophe Streule ... (segment "S") spark (as Chris Streule)
Martin Taylor ... (segment "G") gaffer
Deane Thrussell ... (segment "C") camera equipment
Joel Tiongson ... (segment "I") gaffer
Alex Tobin ... (segment "A") electric swing / (segment "A") grip
David Ton ... (segment "A") electric swing / (segment "A") grip
Alberto Vega ... (segment "E") gaffer
Stephen Winders ... (segment "M") gaffer
Kit Wood ... (segment "G") lighting assistant
Rob Wood ... (segment "T") first camera assistant
C. Wylie Earnhart ... (segment "P") camera operator (uncredited)
C. Ernst Harth ... (segment "T") additional camera operator (uncredited)

Animation Department

Edit
Wolfgang Matzl ... animator: title sequence
Robert Morgan ... animator: segment "D"
Michael Nanna ... (segment "H") coloring
Ingrida Pleiryte ... (segment "H") coloring
Bill Plympton ... animator: segment "H"
Sandrine Plympton ... (segment "H") color design / (segment "H") coloring / (segment "H") compositing
Masha Yukhananov ... (segment "H") coloring
Wendy Cong Zhao ... (segment "H") coloring / (segment "H") compositing

Casting Department

Edit
Shaheen Baig ... (segment "G") casting

Costume and Wardrobe Department

Edit
Katie Byrne ... (segment "T") on-set costumer
Laura Diep ... (segment "E") stylist
Cindy Flores ... (segment "E") wardrobe assistant
Virginia Fontaine ... (segment "A") costume supervisor
Lauren Killip ... (segment "N") wardrobe: bride
Cecille Lagat ... (segment "I") wardrobe assistant
Eunice Omorogie ... (segment "L") costumier
Erik Ziemba ... (segment "A") costume assistant
April Swartz ... (segment "P") costumer (uncredited)

Location Management

Edit
Toby Haak ... (segment "G") locations manager
Jalal Masrwa ... (segment "F") location manager (as Jala Masarwa)

Music Department

Edit
Gordy Haab ... (segment "E") additional composer: "Paradise Theme"

Transportation Department

Edit
Francisco Javier Gomez ... (segment "E") motorhome (as Francisco Gómez)
Paolo Ongkeko ... (segment "A") driver

Other crew

Edit
Lorena Alvarado ... (segment "E") office production assistant
Amro Attia ... drone designer
Enabulele Austine ... (segment "L") production assistant
Ayelet ... (segment "F") production assistant
Omer Ben David ... (segment "F") production assistant
Jessie Burce ... (segment "I") utility
Char C. ... (segment "A") production assistant
Gian Caluag ... (segment "I") production junior pa
Julia Chow ... (segment "A") production assistant
Bryan Cobbs ... (segment "P") production assistant
Celine Dahan ... (segment "F") production assistant
Pierce Derks ... (segment "Z") production assistant
Fran Everett ... (segment "S") production runner
Jack Fessenden ... (segment "N") pa
Micky Fronchenko ... (segment "F") production assistant
Shivam Ganesan ... (segment "A") production assistant
Candice Gregoris ... script supervisor
Matt Halsall ... (segment "G") production assistant
Simon Halsall ... (segment "G") production assistant
Emily Hicks ... (segment "P") production assistant
Paul Hillier ... insurance
Steven Hilton ... (segment "M") pa
Rachel Lamb ... (segment "A") script supervisor
Christina Lim ... (segment "I") caterer
Eliver Ling ... (segment "A") stand-in: Assassin
Lorenzo Marfil ... (segment "I") production junior pa
Christopher Matson ... legal & business affairs (as Chris Matson)
Michael Matzur ... (segment "M") pa
Ryan McGlade ... (segment "N") pa
Aurore Jane Merlin ... (segment "S") script supervisor
Dan Messer ... (segment "F") production assistant
Chris Mitchell ... (segment "S") production runner
Walter Montiel ... (segment "N") pa
Sophie Mowbray ... (segment "C") location catering
Mai Nakanishi ... (segment "O") b-roll
Marika Naoi ... (segment "Y") body double: Mother
Britton Noel ... (segment "M") pa (as Brittany Noel)
Bbc Nwanchineke ... (segment "L") script supervisor
Hajime Ohata ... (segment "O") b-roll
Eazyquest Okunbor ... (segment "L") production accountant
Violeta Ole ... (segment "I") utility
Georgina Oliver ... (segment "C") location catering
John Oravec ... (segment "M") pa (as Johnny Oravec)
Juan Felipe Orozco ... (segment "E") making of
Catherine Pavitt ... (segment "B") production assistant
Hop Phan ... (segment "A") caterer
Mariana Ramos ... (segment "E") production coordinator
Tim Riley ... legal & business affairs
Karen Shatzkin ... additional legal services
Devin Shepherd ... (segment "N") pa
Limor Shmila ... (segment "F") script manager
Dustin Silverio ... (segment "I") production assistant
Nikkema Taylor ... production coordinator
Bethel Teshome ... (segment "E") production assistant
Tash Tung ... (segments "B", "G") production assistant
Justin Vancho ... (segment "A") key production assistant
Dylan Watkins ... (segment "A") caterer
Youssouf ... (segment "F") animals

Thanks

Edit
Marco Almirall ... (segment "E") the director would like to specially thank
Gen Anderson ... (segment "A") thanks
Maria Esther Seleme Antelo ... (segment "E") thanks
Jennifer Martín Bermúdez ... (segment "E") the director would like to specially thank
Juany Brugués ... (segment "E") thanks
Marxy Brugués ... (segment "E") thanks
Jessica Calder ... (segment "A") thanks (as Jessica Wu)
Keith Calder ... (segment "A") thanks
Marina Campbell ... (segment "G") special thanks
Sean Carroll ... (segment "A") thanks
Dennis Chang ... (segment "A") thanks
Sandra Condito ... (segment "E") thanks
Andrew Davis ... (segment "A") thanks
Braxton Davis ... (segment "A") thanks
Mitch Davis ... (segment "C") special thanks
Alejandro Demetrius ... (segment "E") the director would like to specially thank
Reina DeMoss ... (segment "A") thanks
Melissa Dietrich Dewey ... special thanks (as Melissa)
Greg Durbin ... (segment "A") thanks (as Gregory Durbin)
Nick Errington ... (segment "G") special thanks
Rob Farris ... (segment "G") special thanks
Michael Fenster ... (segment "A") thanks
Patrick Fischer ... (segment "C") special thanks
Dave Foster ... (segment "N") thanks
Nate Fu ... (segment "A") thanks (as Nathaniel Fu)
Dennis Garvey ... (segment "A") thanks
Lin Gilbey ... (segment "C") special thanks
Michael Gilbey ... (segment "C") special thanks
Jacques Groenewald ... (segment "G") special thanks
Joann Grossman ... (segment "A") thanks
Rod Haak ... (segment "G") special thanks
Kedra Hart ... (segment "M") special thanks
Ian Jackson ... (segment "G") special thanks
Jacob Jaffke ... (segment "N") thanks
William Kamp III ... (segment "E") thanks (as Will Kamp III)
Carol Kendzierski ... (segment "N") thanks
Bruce Kennedy ... (segment "N") thanks
Katrina Kitsis ... (segment "N") thanks
Mette-Marie Kongsved ... (segment "A") thanks (as Mette-Marie Katz)
Erik Kraus ... (segment "N") thanks (as Eric Kraus)
Brent Kunkle ... (segment "N") thanks
Ward Larsen ... (segment "A") thanks
Tim League ... (segment "C") special thanks
Ernesto Lomeli ... (segment "E") thanks
Eloisa López-Gómez ... (segment "E") the director would like to specially thank
Daniela Manunza ... (segment "C") special thanks
Daniel S. McCoy ... (segment "E") thanks (as Daniel McCoy)
Glenn McQuaid ... (segment "N") thanks
Layla Merrick-Wolf ... (segment "G") special thanks
Glen Mitchel ... (segment "E") thanks
James Moore ... (segment "A") thanks
Sinead Moran ... (segment "G") special thanks
Richard Morley ... (segment "B") special thanks
Sophie Mowbray ... (segment "C") special thanks
Guillermo Navarro ... (segment "E") thanks
Andrew Naylor ... (segment "C") special thanks
Claire Nightingale ... (segment "G") special thanks
Yoshihiro Nishimura ... (segment "Y") special thanks
Georgina Oliver ... (segment "C") special thanks
Riqui Oliver ... (segment "C") special thanks
Simon Oliver ... (segment "C") special thanks
Trisha Olsen ... (segment "A") thanks
Paolo Ongkeko ... (segment "A") thanks
Greg Pedicin ... (segment "A") thanks
Peter Phok ... (segment "N") thanks
Jeremy Platt ... (segment "A") thanks
Beau Pollock ... (segment "A") thanks
Jason Poon ... (segment "A") thanks
Tiger Powers ... (segment "M") special thanks
Caroline Quartley ... (segment "C") special thanks
Scott Rexing ... (segment "A") thanks
Brian Robbins ... (segment "A") thanks
Tony Roman ... (segment "E") thanks
Billy Shooter ... (segment "A") thanks (as Billy 'Irons' Shooter)
Lindsay Solomon ... (segment "T") special thanks
Agnes Soska ... (segment "T") special thanks
Marius Soska ... (segment "T") special thanks
Pat Stahl ... (segment "A") thanks
Ant Timpson ... (segment "C") special thanks
Jason Topel ... (segment "A") thanks
Jeff Trainor ... (segment "A") thanks
Todd Tucker ... (segment "A") thanks
Beck Underwood ... (segment "N") thanks
Blanca Valdés ... (segment "E") thanks
Ian Virgo ... (segment "C") special thanks
Nick Walden ... (segment "C") special thanks
Rod Weiner ... (segment "E") thanks
Simon Whalley ... (segment "B") special thanks
Michael White ... (segment "B") special thanks
William F. White ... (segment "T") special thanks
Emily Williams ... (segment "G") special thanks
Ryan Winsley ... (segment "C") special thanks
Lisa Wisely ... (segment "N") thanks
Mars Wong ... (segment "N") thanks
Mitch Yaptko ... (segment "E") thanks
Adrian Zaw ... (segment "A") thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary
Plot Keywords
Taglines Some people never learn See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • 23 Ways to Die (Germany)
  • The ABCs of Death 2 (Germany)
  • O ABC da Morte 2 (Brazil)
  • Ölümün ABC'si (Turkey, Turkish title)
  • Азбука смерти 2 (Russia)
  • See more »
Runtime
  • 125 min
Official Sites
Country
Language
Color
Filming Locations

Box Office

Opening Weekend United States $4,022, 31 Oct 2014

Did You Know?

Edit
Goofs During the 'Y is for Youth' segment, the language spoken is Japanese meaning the audience is given subtitles for the foreign speech. However, there is a misspelling of the word 'somewhere' within the subtitles. The line reads: "Didn't you say you were going somehwere?" See more »
Movie Connections Follows The ABCs of Death (2012). See more »
Soundtracks Starlighter See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed