Poster

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves ()


Reference View | Change View

A charming thief and a band of unlikely adventurers embark on an epic quest to retrieve a lost relic, but things go dangerously awry when they run afoul of the wrong people.

Reviews:

Photos and Videos

Production Notes from IMDbPro

Status: post production
Status Updated: 19 Jul 2022

Cast

Edit
...
The Bard
...
The Barbarian
...
The Paladin
...
The Sorcerer
...
The Druid
...
The Rogue
Other cast:
...
Tabaxi Mother
...
Chancellor Norixius
...
Wood Elf Prisoner
...
Ishira
...
Thayan Mom
...
Civilian
...
Jarnathan
...
Ramsay Windfall
Sophia Nell Huntley ...
Kira age 4
Lati Gbaja ...
(uncredited)

Directed by

Edit
John Francis Daley
Jonathan Goldstein

Written by

Edit
Michael Gilio ... (screenplay by)
 
John Francis Daley ... (screenplay by)
 
Chris McKay ... (story by)
 
Dave Arneson ... (game)
 
Jonathan Goldstein ... (screenplay)
 
E. Gary Gygax ... (game)

Produced by

Edit
John Francis Daley ... executive producer
Zev Foreman ... executive producer
Brian Goldner ... producer
Jonathan Goldstein ... executive producer
Jeremy Latcham ... producer
Nick Meyer ... producer
Greg Mooradian ... executive producer
Chris Pine ... executive producer
Denis L. Stewart ... executive producer

Music by

Edit
Lorne Balfe ... (music by)

Cinematography by

Edit
Barry Peterson

Film Editing by

Edit
Dan Lebental

Editorial Department

Edit
Scott Ferguson ... dailies colourist: Yellowmoon Post Production
Jun B. Kim ... assistant editor
Rob Kraut ... visual effects editor
Stefan Sonnenfeld ... executive producer/digital intermediate colourist: Company 3
Stephanie Rancier ... post production coordinator: Paramount Pictures (uncredited)

Casting By

Edit
Victoria Thomas

Production Design by

Edit
Ray Chan

Art Direction by

Edit
Jennifer Bash
Susannah Brough ... set decoration art director
Robert Cowper ... senior art director
Shira Hockman
Hauke Richter
Erin E. Riegel
Tom Still ... senior art director

Set Decoration by

Edit
Naomi Moore
Cosmo Sarson ... (scenic artist)

Costume Design by

Edit
Amanda Monk
Dayna Pink ... (Additional Photography)

Makeup Department

Edit
Alessandro Bertolazzi ... makeup and prosthetic designer
Shelley Blair ... hair and makeup artist
Liz Ann Bowden ... principal makeup and hair
Katie Bradshaw ... junior crowd hair and makeup artist
Charlotte Brock ... prosthethic artist
Kim Brown ... crowd daily hair and makeup artist
Lucy Calder ... concept artist
Alissa Cappelletti ... prosthetics trainee
Madeleine Drewell ... Crowd Hair and Makeup Artist
Dawn Victoria Dudley ... hair stylist/wigmaker additional photography
Andrea Eusebi ... prosthetics sculptor
Jacqueline Fernandez ... makeup artist: Michelle Rodriguez
Linda D. Flowers ... hairstylist: Michelle Rodriguez
Alana Fraser ... hair and makeup artist
Maurizio Grison ... hair stylist
Teressa Hill ... hair department head: Additional Photography
Gemma Hoff ... hair stylist
Samuel James ... wig maker
Olivia Jerrard ... prosthetic makeup artist
Aisling Kennedy ... makeup artist (as Aisling Megahey)
Danarose Lobue ... assistant wig maker
Sebastian Lochmann ... concept artist/sculptor
Chris Lyons ... special effects teeth
David Malinowski ... prosthetics department head
Christopher Mann ... junior crowd hair and makeup artist
Sophia Mascarenhas ... junior prosthetic makeup artist
David McAneaney ... prosthetic makeup
Polly McKay ... prosthetic makeup artist
Pepe Mora ... special makeup effects artist (as Jose Mora-Perez)
Jennifer Mullins ... wig maker
Ryo Murakawa ... hair department head
Leya Oakley ... makeup artist
Ruth Parry ... prosthetic makeup technician/special makeup effects artist
Katie Pattenden ... principal hair stylist
Sevlene Roddy ... key hair stylist
Marta Roggero ... key makeup artist
Hazel d Smith ... crowd hair and makeup artist
Jodie Marie Spencer ... crowd hair and makeup artist
Howard Swindell ... creature designer
Laurie Wallaker ... special makeup effects artist

Production Management

Edit
Ralph Bertelle ... executive in charge of production
Joan Kelley Bierman ... post-production supervisor
Justin Bursch ... Production Executive
Alexander H. Gayner ... unit production manager/first assistant director: Iceland Unit
Daren Hicks ... production supervisor: Additional Photography
Seán Logan ... unit manager
Paul McAnearney ... production supervisor
John Naclerio ... unit production manager
Lauren Sheerin ... production supervisor
Jialing Danni Zhang ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Sam Barry-Parker ... second second assistant director
Matthew Booth ... third assistant director
Scott Bunce ... first assistant director: Second Unit
Ciaran Colton ... second second assistant director: Second Unit
Joseph Desmond Conlan ... assistant director: Second Unit
Simon Downes ... second assistant director: Second Unit
Lauren Fox ... Set PA
Therese Friel ... second assistant director
Solene Guichard ... trainee assistant director
Theo Herron ... third assistant director: Second Unit
Callum Hunter ... crowd third assistant director
Sheena Kelly ... third assistant director
Graham Kinniburgh ... third assistant director
Brad Martin ... second unit director
Marie Mathews ... production assistant
Shanti Mawhinney ... trainee assistant director
Megan McArthur ... trainee assistant director
David McIntyre ... trainee assistant director
Morgan Middleton ... set pa
Paul Moran ... second second assistant director: Aerial Unit
Caleb J. Roberts ... production assistant
Michael Salven ... first assistant director
Sarahmmulholland ... trainee assistant director: Aerial Unit
Gregg Smrz ... second unit director
Tyler Stratton ... second second assistant director: Additional Photography
Jonathan Taylor ... director of photography: Second Unit
Daniella Timperley ... trainee assistant director
Zoe Tough ... third assistant director

Art Department

Edit
Michael Acheson ... HOD Greensman
Oliver Arndt ... hod set decoration painter
Rob Bean ... concept modeller
Liam Beck ... concept artist
Wesley Burt ... visual development artist
Paul Carter ... property master
Justin Clark ... painter: Additional Photography
Stephen Clements ... senior prop maker
Peter Cooper ... prop modeler/concept artist
Ben Crosby ... hod painter
Emma Denby ... construction modeller
Darrin Denlinger ... animatic/storyboard artist
Saoirse Doody ... set decoration trainee
Ioan Dumitrescu ... concept illustrator
Thea Dumitriu ... concept artist
Nancy Eadington ... supervising set decoration painter
Owen Fitzpatrick ... props chargehand
Darren Fitzsimons ... head sculptor
Lucy Galvin ... draftsperson
Niall George ... assistant propmaker supervisor
Paul Gerrard ... concept artist
Eliane Granito ... animatic artist
Monty Granito ... animatic/storyboard artist
Colm Grego ... Assistant Storeman
Stephen Gribbin ... prop modeller
Wayne John Haag ... concept artist
Karleen Harrington ... art department researcher
Brendan Heffernan ... concept artist
Conor Heneghan ... props
Tim Hill ... concept artist
Alex Hölzinger ... sculptor (as Alex Holzinger)
Jamie Jackson ... junior draughtsperson
Charlie Jaramillo ... head greensman: Additional Photography
Gavin Jones ... supervising prop modeller
Deane Kenny ... storeman
Laura Krause ... concept modeller
David Krentz ... storyboard artist
Jared Krichevsky ... concept artist: Legacy Effects
Chris Lees ... 3D designer
Helen Logan ... assistant set decorator
Gary Loughran ... prop painter
Darren Lyttle ... set dresser
Dale Mackie ... set designer
Tanith MacLynn-Hill ... art department assistant
Maria Mallon ... concept artist (as Maria Brady)
Brian Martin ... construction coordinator
Victor James Martinez ... concept designer
Carly Mason ... graphic designer
Kerry-Ellen Maxwell ... standby art director
Ryan Maxwell ... dressing props
Sian McAfee ... set decoration assistant
Julie McCausland ... assistant drapes
Megan McCrea ... draughtsperson
Kristi McLaren ... set decoration buyer
Luca Nemolato ... concept artist
Lizzie Osborne ... assistant art director
Geraldine Owens ... senior prop maker
Harry Pain ... set designer
Mary Pike ... set designer
Manuel Plank-Jorge ... concept artist
James Rea ... standby greensman
Stephanie Rea ... assistant set decorator
Harshita Reddy ... assistant art director: additional photography
Raj Rihal ... concept artist
Serban Rotariu ... assistant art director
James Rothwell ... animatic artist
Mauricio Ruiz ... concept artist
Danny Rumgay ... armoury moldmaker
Chris Samp ... standby painter: Additional Photography
Patrick Scott ... assistant drapes
Roisin Shannon ... art department assistant
Seamus Sharkey ... supervising rigger
Dean Sherriff ... concept designer
Christopher Smith ... standby props
Rich Smith ... props
Karen Sori ... lead graphic designer
Cat Spilman ... graphic artist
James Staples ... supervising scenic painter
Tully Summers ... concept artist
Connor Sweeney ... supervising props sculptor
Clodagh Treacy ... construction modeller
Stefan Tribe ... draughtsperson
Christian Urdapilleta ... concept artist
Kurt van der Basch ... storyboard artist
Haisu Wang ... concept artist
C.L. Ward ... vehicle designer
Ivan Weightman ... concept artist
Laura Whitehouse ... assistant graphic designer
Olly Williams ... assistant art director
Mateusz Wojtas ... concept artist/prop modeler
Ella Wolfnoth ... concept artist
Anna Wyatt ... action prop buyer
Rachel Ziegelmeier ... production buyer

Sound Department

Edit
Guillaume Beauron ... first assistant sound
David Corwin ... ADR Engineer
Chris Diebold ... sound designer/temp re-recording mixer: E2
Patrick Downey ... sound mixer: Second Unit
Judah Getz ... adr mixer: Formosa Group
Warren Hendriks ... supervising sound editor: Formosa Group
Ronan Hill ... production sound mixer
Chris Howland ... sound mixer: Additional Photography
Chapin Long ... boom operator: Additional Photography
Paul Massey ... re-recording mixer
Sean Massey ... dialogue editor: Formosa Group
Andrew McArthur ... first assistant sound: Second unit
Daniel McCabe ... key first assistant sound
Luke McGinley ... first assistant sound: Second Unit
Simon Murphy ... first assistant sound
Dan O'Connell ... foley artist: One Step Up
Oscar Pescott ... sound trainee
Jamison Rabbe ... adr mixer
Jonathan Riddell ... sound maintenance
Chris Roberts ... boom operator/sound mixer: Second Unit
Jeffrey Roy ... adr mixer: Todd AO Hollywood
David Tichauer ... re-recording mix technician: Formosa Group
Jake Valentine ... ADR Mixer

Special Effects by

Edit
Dylan Beverland ... assistant special effects technician
Brian Doherty ... special effects assistant
Matthew Ferry ... special effects
Eric Frazier ... special effects supervisor: Additional Photography
Sam R. Green ... special effects assistant
Colin Holmes ... special effects buyer
Stephen Holmes ... special effects trainee
Kevin Kiely Jnr ... assistant special effects technician
Vincent Kivlehan ... special effects prep supervisor
Francis Leathem ... special effects trainee
Jack Longmate ... special effects technician
Jared Manley ... senior special effects technician
Harley Martin ... special effects trainee
Jonathan Martin ... senior special effects technician
Mark McKendry ... lead senior effects technician
Tom Mcloughlin ... special effects technician
Sam Murdock ... special effects coordinator
Niall O'Doherty ... special effects technician
Tez Palmer ... special effects floor supervisor
Eden Ralph ... special effects technician
Dean Schneider ... lead 3d print engineer: Legacy Effects
Stephen Shelley ... special effects technician
Tom Stroud ... special effects technician
Beau Townshend ... special effects technician
Alastair Vardy ... lead senior special effects technician
Victoria Williams ... senior special effects technician

Visual Effects by

Edit
Khalid Almeerani ... visual effects supervisor: MPC India
Keith Anthony-Brown ... visual effects associate producer: ILM San Francisco
Jon Baldwin ... visualization artist: Day For Nite Los Angeles
Scott Benza ... visual effects supervisor: ILM San Francisco
Raphael Beyaert ... senior compositor: ILM Sydney
Adam Blank ... senior layout artist: ILM San Francisco
Jeremy Bloch ... cg supervisor: ILM San Francisco
Katherine Farrar Bluff ... senior visual effects producer: ILM San Francisco
Jordan Booth ... rotoscope and paint artist: ILM Sydney
Stephane Brisson ... compositor: ILM Sydney
Aaron Burton ... senior 3D animator: ILM Sydney
Lexie Busby ... production and technical support: ILM Sydney
Kev Cahill ... visual effects supervisor: Second Unit
Mark Chataway ... senior fx td: ILM Sydney
Diana Chu ... visual effects production coordinator: ILM San Francisco
Isaiah Cleveland ... lighting artist: MPC Los Angeles
Aaron Colman-Hayes ... visualization artist: Day For Nite Los Angeles
Tyler Cordova ... visual effects co-producer
Valerio Andrea Costa ... fx artist: MPC Los Angeles
Nathan Cox ... layout artist: ILM Sydney
Dave Dalley ... visual effects supervisor: ILM Sydney
Virginia Daniele ... texture and look development artist: MPC London
Alexander Dewar ... senior capture technician: Clear Angle Studios London
Josh Docherty ... modeller: ILM Sydney
Dave Duarte ... senior capture technician: Clear Angle Studios London
Rachael Dunk ... lead look development artist: ILM Sydney
Tamas Enyedi ... key layout artist: MPC Los Angeles
Amanda Fish ... visual effects production assistant: ILM San Francisco
Karim Fradin ... head of layout: MPC Los Angeles
Patrick Gagné ... model supervisor: ILM San Francisco
Diana Giorgiutti ... visual effects producer
Hariprakash ... fx artist: MPC India
Rick Harris ... lidar manager: Clear Angle Studios London
Trevor Hazel ... rotoscope and paint supervisor: ILM San Francisco
Colin Hennessy ... visual effects lead data wrangler
Jake Hetzel ... visualization artist: Day For Nite Los Angeles
Mike Hong ... lead modeller: ILM Sydney
Russell Hopwood ... 3D artist: Clear Angle Studios London
Jacek Irzykowski ... senior generalist td: ILM Sydney
Ebrahim Jahromi ... cg supervisor: ILM San Francisco
Ayush Jain ... compositor: ILM Singapore
Shruti Janu ... lead animator: MPC India
David Jimenez Ruiz ... animator: MPC London
Apurba Kalita ... fx td: ILM Singapore
John Kay ... visualization artist: Day For Nite Los Angeles
Shawn Kelly ... associate animation supervisor: ILM San Francisco
Sharice Keyes ... visual effects production assistant: ILM San Francisco
Nilanjan Khan ... animator: MPC India
Oscar Knott ... compositor: ILM Sydney
Chandranath Koley ... lighting artist: MPC India
Avinash Koul ... animator: MPC India
Jonathon Kouros ... lead creature td: ILM Sydney
Heath Kraynak ... senior compositor: ILM San Francisco
Mateusz Krzastek ... senior compositor: ILM Sydney
Michael Langford ... animation supervisor: MPC Adelaide
Chloe Langton ... visual effects production assistant
John M. Levin ... layout artist: ILM San Francisco
Hugo Leygnac ... senior creature td: ILM Sydney
William David Lindsay Jr. ... animator: MPC Los Angeles
Gustav Lonergan ... visualization supervisor: Day For Nite Los Angeles
Javier Lopez-Duprey ... visualization supervisor: Day For Nite Los Angeles
James Lucas ... texture artist: ILM Sydney
Cristiane Teles Maia ... assistant visual effects editor: ILM San Francisco
Jose L. Marin ... compositor: ILM San Francisco
Filipe Marques ... compositor: ILM Sydney
Kevin Martel ... animation supervisor: ILM San Francisco
Tom Martinek ... lighting supervisor: ILM San Francisco
Sinead McCormack ... visual effects assistant data wrangler
Grace McDonald ... visual effects production coordinator
Malinda McGuire ... visual effects production coordinator: ILM Sydney
Helen McIlwrick ... junior 3D artist: Clear Angle Studios London
Jarod McLaren ... rotoscope and paint artist: ILM Sydney
Paul McVeigh ... visual effects lead data wrangler: Second Unit
Brooke Meacham ... visual effects associate producer: ILM San Francisco
Ian Milham ... virtual production supervisor: ILM San Francisco
James A.J. Miller ... generalist supervisor: ILM San Francisco
Andréas Mircos ... layout artist: MPC Paris
Nathan Mitchell ... senior lighting td: ILM Sydney
Katie Morris ... lead rotoscope and paint artist: ILM Sydney
Norah Mulroney ... lead compositor: ILM Sydney
Naren Naidoo ... rotoscope and paint supervisor: ILM Sydney
Matt Nathan ... assistant capture technician: Clear Angle Studios London
Sheldon Neill ... visual effects associate production manager: ILM San Francisco
Jack Niederer ... lighting key artist: MPC London
Luke O'Byrne ... visual effects executive producer: ILM San Francisco
Kieran Ogden-Brunell ... senior fx td: ILM Sydney
John Olofinskiy ... modeller: ILM Sydney
Martin Orlowski ... senior creature td: ILM Sydney
Sahil Oswal ... lead fx artist: MPC India
Brandon J. Pak ... visualization artist: Day For Nite Los Angeles
Jithendra Pedhamalla ... compositor: MPC India
Pablo Pedraja Serrano ... layout artist: MPC Paris
Tash Perrett ... rotoscope and paint artist: ILM Sydney
Joseph Quinn ... visual effects lead data wrangler
Charlie Rock ... visual effects lead production coordinator
Matt Roe ... compositor: ILM Sydney
Harry Shaper ... assistant capture technician: Clear Angle Studios London
Natalie Smith ... senior rotoscope and paint artist: ILM San Francisco
Ben Snow ... senior visual effects supervisor: ILM San Francisco
Igor Staritsin ... senior concept artist: ILM San Francisco
Michael Stewart ... compositor: ILM Sydney
Daniela Tellez ... animator: MPC Adelaide
Corinne Teng ... visual effects producer: ILM Sydney
Joshua Toonen ... compositing supervisor: MPC London
Nick van Diem ... lead creature td: ILM Sydney
Todd Vaziri ... compositing supervisor: ILM San Francisco
Noah Vice ... cg supervisor: ILM Sydney
Sam Vila ... visualization artist: Day For Nite Los Angeles
Elena Vitanza Chiarani ... character supervisor: MPC Paris
Zhaoyang Wang ... layout artist: MPC Shanghai
Hazel Weatherall ... 3D manager: Clear Angle Studios London
Eric Wong ... creature supervisor: ILM San Francisco
Baek Yiseul ... senior fx td: ILM Sydney
Taylor Zimmerman ... visual effects production assistant

Stunts

Edit
Louis Albin ... stunts
Finn Allan ... stunts
Adam Behan ... stunts
Hannah Betts ... stunts: Additional Photography
Lemuel Black ... stunts
Tom Boney ... stunt rigger
Dave Boyle ... stunts
Lucas Breathnach ... stunts
Phil Campbell ... stunts
Tony Condren ... stunts
Andrew Emilio DeCesare ... stunts
Peter Dillon ... stunts
Elizabeth Donker Curtius ... stunt double
Tom Mason Duffy ... stunts
Jonathan East ... stunts
Mark Epstein ... stunts
Ben Essex ... stunt double: justice smith
Thomas Forbes-Johnson ... stunts
Ryan Gray ... stunt double
Gary Greenberg ... precision driver
Clayton Grover ... stunts
Mike Gunther ... stunt coordinator: Additional Photography
Joanne Hall ... stunt rigger
Richard Hall ... stunts
Dian Hristov ... stunt coordinator
Charles Jarman ... stunts
Brett A. Jones ... stunts
Bronwyn Lynch ... stunt department coordinator
Georgi Manchev ... fight choreographer
Brad Martin ... supervising stunt coordinator
Stiliyan Mavrov ... stunts
Roberto Dias McCarthy ... stunts
Katie McDonnell ... stunt double
Phillip McLean ... stunts
Trayan Milenov-Troy ... fight coordinator
Peter Miles ... stunt coordinator
Patrick Millin ... stunt performer
Avril Murphy ... stunts
Gavan O'Connor-Duffy ... stunts
Ciaran O'Grady ... stunts
Michelle O'Loughlin ... stunts
Donal O'Shea ... stunts
Dave Phillips ... stunts
Elitsa Razheva ... stunt double
Michael Redmond ... stunts
Marc Rodrigues-Bernet ... stunts
Alessandro Romeo ... stunts
Eddie Sarsfield ... stunts
Stefan Shopov ... stunts
Remi Shore ... stunt double
Vasil Simeonov ... stunts
Caroline Simonnet ... stunts
Anton Simpson-Tidy ... stunt double
Neil Stoddart ... stunts
Mallory Thompson ... stunts
Stoyanov Vencislav ... stunt rigger
Elmo Walker ... stunts
Rachel Walker ... stunts
Martin White ... stunts
Richie Wilson ... stunts
Lauterio Zamparelli ... stunts

Camera and Electrical Department

Edit
Ellie Alcorn ... lighting technician: Second Unit
Tyler Allison ... camera operator
Eric Androvich ... lighting programmer: Additional Photography
Peter Ayriss ... Drone Pilot
George Barnes ... second assistant camera: Second Unit
Dylan Bland ... dolly grip
Jonny Burnside ... digital imaging technician trainee
Peter Byrne ... first assistant photographer
Martin Cattigan ... electrician
Joseph V. Cicio ... camera operator
Tadhg Conway ... epk cameraman
Josselin Cornillon ... data manager
James M. Cox ... gaffer: Additional Photography
Jill Curran ... video assistant
Rebekah Davis ... camera trainee
Mardon de Carvalho ... digital imaging technician
Louie DeMarco ... A Cam 1st Assistant Camera 2nd Unit
Thomas DeRose ... best boy electrician: Additional Photography
Ryan Douglas ... first assistant "b" camera
Jake Duncan ... camera trainee
Jack Dunlop ... digital imaging technician trainee
Alexander Elfarsson ... first assistant camera: Aerial Unit
Damien Elliott ... camera operator: Second Unit
James Fagan ... video operator dailies
Mark J. Ferris ... second assistant photographer
Cel Bothwell Fitzpatrick ... digital imaging technician: Second Unit
Ben Foat ... second assistant photographer
Donavan Gallagher ... dolly grip
Kurt Grossi ... key grip: Additional Photography
Rob Hill ... first assistant camera
Hjálmar Þór Hjálmarsson ... second assistant camera: Aerial Unit
Arón Holden ... camera trainee: Second Unit
Darren Holland ... key grip
Sonny Holland ... dolly grip
August Jakobsson ... director of photography: Iceland Unit
William Kelly ... camera trainee
Andrew Khew ... camera trainee
Kris Krosskove ... "a" camera operator/additional photography
Kristófer Smári Leifsson ... video operator: Iceland Unit
Lee Lovett ... floor best boy
Seamus Lynch ... gaffer: Second Unit
Vinny Madden Jr. ... best boy
John Marzano ... director of photography: Aerial Unit
John Ingi Matta ... best boy grip: Iceland Unit
Niall McDonald ... video operator
Aidan Monaghan ... still photographer
Spencer Murray ... first assistant camera: Second Unit
James Murray-O'Brien ... second assistant camera: Second Unit
Emma Roberts ... central loader
Aaron Schulte ... rigging electrician: Additional Photography
Fabrizio Sciarra ... camera/steadicam operator
Shanemcnabb ... electrician
Keith Smith ... key grip: Second Unit
Jonathan Spencer ... gaffer
Jordan Spencer ... electrician
Malachy Sturgeon ... second assistant "b" camera main unit
Danny Tarr ... grip: second unit
Haraldur Hrafn Thorlacius ... grip
Bianka Vago ... camera trainee
Ray Valerio ... rigging grip: Additional Photography
Aaron Waddell ... electrical trainee (as Waddell Aaron)
Andy Waddington ... lighting console operator
Brógán Ward ... digital imaging technician trainee: Second Unit
Jacob Ward ... video playback operator: Second Unit
Peter Welch ... rf technician: Aerial Unit
Des Whelan ... A camera operator main unit
James Pat Whelan ... grip
Giovanni Zelko ... lighting technician: Additional Photography
Gosia Zur ... central loader/ronin technician: Second Unit
Steve Zvorsky ... rigging electrician

Casting Department

Edit
Maryellen Aviano ... background casting by: Additional Photography
Victoria Beattie ... casting associate: UK
Leo Davis ... casting by: UK
Andrew Hadzopoulos ... casting associate
Lissy Holm ... casting by: UK
Carla Lewis ... background casting by
Ysabel Pheifer ... casting assistant: UK
Kathleen Wallfisch ... musician casting by

Costume and Wardrobe Department

Edit
Katherine Aspinall ... Buyer
Cathryn Avison ... embroidery designer/maker
Helen Beasley ... costume cutter
Rhianna Bell ... principal standby stunts
Lorraine Burn ... costume maker
Christopher Cairns ... senior assistant costumes
Lucy Calder ... costume illustrator
Melanie Carmichael ... costumer
Laura Clee ... Junior Costume Design Assistant
Kerryn Clements ... costume coordinator
Jake Collier ... costume props master
Amy-Louise Costello ... assistant costume designer
Rosalyn Davidson ... costumer
Zoe-Marie Dobbs ... costume trainee
Geri Doherty ... assistant buyer
Oliver Doherty ... costume illustrator
Leanne Geddes ... costume prop maker
Juliana Georgiou-Lormand ... leather worker
Philip Goldsworthy ... supervising armourer
Helen Griffiths ... costume trainee
Laura Gunning ... senior dyer
Sophie Hart-Walsh ... costume design research and developement
Jamie Hawthorne ... Costume Trainee (creditOnly) / costume trainee (creditOnly)
Caroline Hill ... costume supervisor
Zoe Hirt ... specialty costume key
Teresa Mulligan ... assistant costume coordinator
Oksana Nedavniaya ... costume concept artist
Holly Nedeljkovic ... senior breakdown artist
Darren Norris ... costume prop maker
Charlotte Riddington ... costume props maker
Hannah Smith ... costume maker
Chloe Stanyon ... costume props modeller/senior prop maker
Claire Strickland ... milliner
Emma Taylor ... breakdown artist
Alison Toner ... costumer
Darrell Warner ... concept artist
Zachary Winnington ... costume coordinator

Location Management

Edit
Kieran Burns ... assistant location manager
Paul Burns ... location assistant
Emily Danby ... location assistant
Gavin Kelly ... unit manager
Thor Kjartansson ... supervising location manager: Iceland Unit
Naomi Liston ... supervising location manager
Shona McGuigan ... location coordinator
Marissa Nodar ... assistant location manager: Additional Photography
Adam Wilkinson ... location manager

Music Department

Edit
Kevin Blumenfeld ... additional arrangements by
Brandon Campbell ... additional music composed by
Joe Wilson Davies ... technical score advisor
Allegra De Souza ... supervising music editor
George Doering ... musician: Guitar
Adam Faruqi ... musician: Vocalist
Ian Fuentes ... senior orchestra conductor
Alex Gibson ... music editor
Amanda Goodpaster ... supervising music editor
Eric Huergo ... assistant mixer
Ashleigh Kelly ... music production coordinator
Steven Kofsky ... music production services
Jason La Rocca ... music mixed by
Queenie Li ... music production services
Aaron Meyer ... music preparation
Kevin Riepl ... additional arrangements by
Peter Rotter ... musician contractor
Scott Michael Smith ... music recorded by
Stuart Michael Thomas ... additional music composed by
Ruth Titmarsh ... music production coordinator
Caleb Vaughn-Jones ... musician: Cello
Booker White ... music preparation
Gerald White ... musician: Vocalist
Andrea Zomorodian ... musician: Vocalist

Script and Continuity Department

Edit
Jordan Campbell ... script supervisor
Zara Jackson ... assistant script supervisor
Monika Petrillo ... script supervisor: Additional Photography

Transportation Department

Edit
Joey Freitas ... transportation coordinator
Marie Clare Friar ... transportation assistant
Colin Hingston ... transportation captain
Ryan Marshall ... transportation captain
Nico McClean ... transportation coordinator
Rosemary McClenaghan ... driver
Jeff Walker ... facilities manager

Additional Crew

Edit
Zoreena Ahmed ... production assistant/secretary trainee
Michael Ark ... adr loop group
Sitara Attaie ... adr loop group
Caroline Ball ... assistant to the executive producer
Robynne Beers ... production coordinator
Daniel Benjamin ... studio teacher: Additional Photography
Joel Timothy Bible ... set educator
Ólöf Birna Bjarnadóttir ... production assistant: Iceland Unit
Jason Bogard ... production controller
Leah Brindley ... assistant production coordinator
Stacey Burns ... digital assets coordinator
Nancy G. Cohen ... health and safety supervisor
Bryony Coles ... production assistant
Steven Cooke ... accounts clerk
Tom Cox ... horsemaster
Ian Creed ... marine coordinator
Steve Cummings ... senior supervising armourer
Roma Cunningham ... production assistant
Lisa Curry ... production supervisor
Joshua Darby ... assistant production coordinator
Sharellis de Nigro ... health and safety supervisor: Additional Photography
Rebecca DiFillippo ... assistant production coordinator
Al Eales ... marine office coordinator
Katie Gibson ... first assistant accountant
Maia Goel ... office production assistant: additional photography
Holly Greig ... set production assistant
Brendan Gunn ... dialect coach
Trausti Hafliðason ... production coordinator
Zara Hamill ... production consultant
Dan Harder ... Production Safety / production safety
Arron Haro ... health and safety production assistant: Additional Photography
Stewart David Hawthorne ... assistant: Michelle Rodriguez
Arón Holden ... office production assistant
Sarah Hoppe ... holga stand-in/picture double
Jason Horwood ... stand-in
Ólafur Ásgeir Jónsson ... production coordinator: Iceland Unit
Kimani Kendall ... production assistant
Paul J. Kennedy ... production assistant
Colum Lavery ... assistant accountant
Magnus Lygdback ... cast trainer
Ross McCarey ... assistant accountant
Ian McKelvie ... health and safety advisor
Jack McMorran ... Assistant: Chris Pine
Morgan Middleton ... set production assistant
Rebecca Montgomery ... health and safety advisor
Oisin Mullan ... assistant accountant
Steven Murphy ... armourer
Camilla Naprous ... horsemaster consultant
Casey Nicholas Price ... set production assistant
Andrew Duggan Pace ... assistant to the producer
Paul-Scott Para ... paramedic
Edgar Pevsner ... adr loop group
Felicity Pickering ... health and safety production assistant
Shannon Quigley ... assistant production coordinator
Kendra Rasmussen ... production coordinator: Additional Photography
Rosalind Read ... senior vice-president of business and legal affairs: Entertainment One
Elise Risio ... production secretary: Additional Photography
Matt Rock ... recruiter
Dave Seaborn ... armourer
Hunter Seagroves ... cast trainer
Samantha Seivwright ... horse department
Bryan Shadrick ... payroll accountant
Carly Shadrick ... payroll accountant
Lauren Sheerin ... production supervisor
Aaron Shore ... crowd production assistant
Safka Sintmaartensdijk ... first assistant accountant
Aisling Thompson ... health and safety secretary
Laoise Toye ... production assistant
Andrew Unvericht ... office production assistant: Additional Photography
Rebecca Wallace ... doric stand-in/picture double / set production assistant
Brógán Ward ... set production assistant
Julie Anne Wight ... health and safety coordinator: Additional Photography

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Keywords
Taglines Who needs heroes when you have thieves? See more »
Genres
Parents Guide Add content advisory for parents »

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Chainmail (United States)
  • D&D: Honor Among Thieves (World-wide, English title)
  • Dungeons & Dragons (Canada, English title)
  • Dungeons & Dragons (United Kingdom)
  • Zindanlar ve Ejderhalar: Hırsızlar Arasındaki Onur (Turkey, Turkish title)
  • See more »
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Did You Know?

Edit
Trivia The movie is set in the Forgotten Realms. See more »
Movie Connections Referenced in Dungeons & Dragons: Wrath of the Dragon God (2016). See more »
Crazy Credits The Paramount and Entertainment One logos are surrounded by cold stormy weather. See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed