Edit
Shaun the Sheep Movie (2015) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Mark Burton ... (directed by)
Richard Starzak ... (directed by)

Writing Credits  

Mark Burton ... (written by) &
Richard Starzak ... (written by)
 
Nick Park ... (characters created by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Justin Fletcher ... Shaun / Timmy (voice)
John Sparkes John Sparkes ... The Farmer / Bitzer (voice)
Omid Djalili ... Trumper (voice)
Richard Webber Richard Webber ... Shirley (voice)
Kate Harbour ... Timmy's Mum / Meryl (voice)
Tim Hands Tim Hands ... Slip (voice)
Andy Nyman ... Nuts (voice)
Simon Greenall Simon Greenall ... Twins (voice)
Emma Tate Emma Tate ... Hazel (voice)
Jack Paulson Jack Paulson ... Celebrity with Hair Trouble (voice)
Sean Connolly ... Maitre D / Golfer / Stylists / Angry Panto Horse / Hospital Characters (voice)
Henry Burton Henry Burton ... Junior Doctor / Animal Containment Visitor (voice)
Dhimant Vyas Dhimant Vyas ... Hospital Consultant (voice)
Sophie Laughton Sophie Laughton ... Animal Containment Visitor (voice)
Nia Medi James Nia Medi James ... Operatic Sheep (voice)
Stanley Unwin Stanley Unwin ... Bus Station Announcer / Hospital Announcer (voice) (archive footage)
Rest of cast listed alphabetically:
Nick Park ... Nick Park (voice) (uncredited)

Produced by 

Sean Clarke ... co-executive producer
Olivier Courson ... executive producer
Alicia Gold ... co-executive producer
Ron Halpern ... executive producer (as Ronald Halpern)
Paul Kewley ... producer
Kerry Lock ... co-executive producer
Julie Lockhart ... producer
Peter Lord ... executive producer
Nick Park ... executive producer
Carla Shelley ... co-executive producer
David Sproxton ... executive producer

Music by 

Ilan Eshkeri ... composer

Cinematography by 

Charles Copping ... director of photography
Dave Alex Riddett ... director of photography

Film Editing by 

Sim Evan-Jones ... (edited by)

Production Design by 

Matt Perry

Production Management 

Tom Barnes ... post-production supervisor
Richard Beek ... production manager: show
Sophie Smith ... associate production manager
Zoe Starzak ... associate production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Ben Barrowman ... second assistant director
Richard Bowen ... first assistant director
Leigh Manning ... second assistant director
Georgina Reynolds ... third assistant director

Art Department 

Kate Anderson ... puppet design
Craig Atkinson ... senior animation rigger
Claire Baker ... additional props
Alan Barrett ... senior animation rigger
Kate Berry ... model maker
Andrew 'Bloxy' Bloxham ... supervising model maker
Ashley Boddy ... storyboard artist
Paul Bolger ... storyboard artist
Joe Bourbon ... senior set dresser
Steve Box ... story consultant
Andy Brown ... senior set dresser
Paul Bryant ... senior set dresser
Charlie Buck ... trainee model maker
Lorna Cashmore ... senior set dresser
Jay Clarke ... storyboard artist
Julian Clarke ... additional armatures
Claire Cohen ... additional model making
Rosa Dodd ... set dresser
Claire Drewett ... senior model maker
Richard Edmunds ... assistant art director
Gina Ellison ... junior model maker (as Gina Eversfield)
Simon Farrell ... set dresser
Diego Fernández Goberna ... digital matte painter
Oliver Geen ... junior set dresser
Hanna Habermann ... model maker
Natalaya Hamideh ... junior model maker
Will Harding ... model maker
Mathew Healey ... senior prop maker
James Held ... senior set dresser
Helen Javes ... assistant art director
Anne King ... senior model maker
David 'Del' Lawson ... head of rigging
Nigel Leach ... senior model maker
Gavin Lines ... senior graphic designer
Alfred Llupiá ... concept artist
Cormac McKee ... model maker
Damian Neary ... additional props
James Parkyn ... model maker
Kris Pearn ... storyboard consultant
Richard Phelan ... senior storyboard artist
Becky Redhead ... model maker
Rob Richards ... storyboard artist
Gary Roberts ... senior model maker
Michael Salter ... senior storyboard artist
Laura Savage ... prop maker
Jack Slade ... additional props
Rob Slagter ... set dresser
Jay Smart ... model maker
Andy Spradbery ... design sculptor
Joshua Stonehouse-Ashman ... props assistant
Gavin Strange ... Additional Graphic Design
Roger Tarry ... set construction
Harriet Thomas ... senior model maker
David Vinicombe ... storyboard artist
Cathryn Webber ... set construction
Ellie Weston ... senior model maker
Kevin Wright ... senior model maker
Manon Wright ... senior set dresser
James Young ... senior model maker
Luis Zamora Pueyo ... storyboard artist

Sound Department 

Mark Appleby ... adr recordist
Antony Bayman ... re-recording mixer / sound effects editor
Simon Diggins ... adr recordist
Chris Domaille ... dialogue recording engineer
Peter Gleaves ... adr mixer
Rob Hardcastle ... assistant sound editor
Fionn Higgins ... adr recordist
Simon Hill ... mix technician
Jo Jackson ... mix technician
Gemma McKeon ... post production producer
Sara Parker ... sound facility post producer
Carolynne Philpott ... sound facility post producer
Julien Pirrie ... foley artist
Adrian Rhodes ... sound designer
Johnathan Rush ... sound mix technician
Mathias Schuster ... foley mixer and editor
Robbie Scott ... Studio Assistant
David Turner ... sound facility post producer
Peter Warnock ... assistant sound editor

Visual Effects by 

Ella Askew ... visual effects coordinator
Hugh Brazier ... visual effects artist
Melanie Byrne ... visual effects producer: axis vfx
Charlotte Curran ... visual effects production assistant
Ivelina Dobreva ... compositing artist: AxisVFX
Cyrille Gohier ... digital compositor: at Axis VFX
Sam j Green ... systems administration: Axisvfx
Grant Hewlett ... cg supervisor
Max Horton ... colourist
Howard Jones ... visual effects supervisor
Djordje Milasinovic ... digital compositor: axisVFX
Ricardo Musch ... Digital Compositor: Axis VFX
Ciaran O'Connor ... motion graphics artist
Owen Revell ... digital compositor
Neil Scholes ... compositor
Val Wardlaw ... visual effects

Camera and Electrical Department 

Tom Barnes ... technical director
Stuart Bruce ... software developer
Toby Chilcott ... pipeline/systems administrator
James Fisher ... camera assistant
Lew Gardiner ... engineering trainer
Bob Gregory ... motion control engineer
Richard Hosken ... gaffer
Laura Howie ... cinematographer: lighting camera
Chris Johnson ... camera assistant
Beth MacDonald ... camera assistant
Jason Marshall ... motion control operator
Peter Marshall ... electrician
Joe Maxwell ... camera assistant
George Milburn ... motion control operator
John Morrissey ... software developer
Tim Petherick ... junior camera assistant
Nathaniel Poate ... mechanical engineer
John Quarrell ... camera assistant
Dave Roberts ... electronics engineer
Clive Scott ... electrician
Churton Season ... senior camera assistant
Ben Stradling ... senior camera assistant
Adam Vernon ... electrician
Ian Wootten ... software developer

Animation Department 

Will Becher ... lead character animator
Terry Brain ... animator
Carmen Bromfield-Mason ... assistant animator
John Chorlton ... animator
Jason Comley ... animator
Steve Cox ... animator
Emma Diaz ... assistant animator
Raul G. Eguia ... animator
Alison Evans ... animator
Jo Fenton ... animator
Frank Harper ... junior assistant animator
Gareth Love ... animator
Rhodri Lovett ... animator
Grant Maisey ... animator
Maria Moreira Castro ... assistant animator
Dave Osmand ... animator
Loyd Price ... animation supervisor
Becky Redhead ... model maker in puppet department
Claire Rolls ... animator
Rita Sampaio ... senior assistant animator
Laurie Sitzia ... lead character animator
Andy Symanowski ... animator
Richard Webber ... additional character design
Lee Wilton ... animator
Adam M. Watts ... assistant animator (uncredited)

Casting Department 

Vanessa Baker ... voice casting

Editorial Department 

Matt Adams ... digital intermediate consultant
Tom Barnes ... post production supervisor
Moira Brophy ... post-production project manager
Stuart Bruce ... sequence editor
Michael Crusz ... on-line editor
Tom Doggart ... first assistant editor
Nia Medi James ... second assistant editor
Justin Krish ... additional editor
Gavin Lines ... credit design
Begoña Lopez ... digital intermediate producer
Lindah Luseno ... data management
Chris Morrell ... third assistant editor
Adam Nazarenko ... digital colorist: Marketing
Sophie Nguyen-Thomas ... data management
Jack Paulson ... additional editor
Victoria Stevens ... sequence editor
Andrew Ward ... sequence editor
Dan Dolan ... film recording (uncredited)

Music Department 

Nick Angel ... music supervisor
Andrew Brown ... conductor / contractor
Nicholas Bucknall ... musician: clarinet
Daisy Chute ... singer / ukulele / vocal arranger
Josine Cohen ... music coordinator
Jessica Dannheisser ... orchestrator
Kenny Dickenson ... musician: piano
Sagat Guirey ... musician: banjo
Lillie Harris ... music production assistant
Sally Heath ... musician: restaurant piano
Lewis Jones ... protools recordist
Matt Jones ... score assistant engineer
Poppy Kavanagh ... sound engineer
Julian Kershaw ... orchestrator
Chris Lawrence ... musician: bass (as Chris Laurence)
The London Metropolitan Orchestra ... orchestra
Stephen McLaughlin ... music producer
Paul Saunderson ... music programming & arranging
Jamie Talbot ... alto saxophone
Jake Walker ... musician
John Warhurst ... music editor
Kirsty Whalley ... music editor
Marli Wren ... music production engineer / musician
Steve Wright ... music programming & arranging

Other crew 

Zena Allen ... executive assistant: for aardman
Howard Arnault-Ham ... head of it
Nikki Beckett ... promotions manager
Stuart Briggs ... catering manager: for aardman: studio infrastructure
Blair Brown ... runner
Joanna Cave ... finance manager: for aardman: finance & legal
Laura Chilcott ... senior digital producer: for aardman: digital
Natalie Collier ... hr manager
Glenn Collins ... facilities manager
Stuart Collis ... runner
Ali Cook ... executive assistant: for aardman
Colin Coulter ... senior support technician: for aardman: studio infrastructure
Richard Crocombe ... senior networks consultant: for aardman: studio infrastructure
Ben Curtis ... digital team: for aardman: digital
Nigel Davies ... director: additional marketing material
Rob Done ... epk producer
Eli Donovan ... executive assistant: for aardman
Dan Efergan ... creative director: for aardman: digital
Jamie England ... runner
James Fisher ... unit stills photographer
Rhian Fowles ... puppet coordinator
William Fuller ... it support technician
Alistair Gue ... senior chef
Emma Hanson ... floor assistant
Fran Hawley ... executive assistant: for aardman
Danny Heffer ... brand creative lead
James Higginson ... development executive: for aardman
Louise Holmes ... marketing production manager
Chris Johnson ... unit stills photographer
Jo Johnson ... communications assistant: for aardman: studio infrastructure
Kim Jones ... payroll administrator: for aardman: finance & legal
Mark Keightley ... it support technician
Keith Kilpin ... digital team: for aardman: digital
Ellie Knaggs ... assistant to ms lockhart, mr burton and mr starzak / marketing production coordinator
Kelly Lappin ... production coordinator (as Kelly Barker)
Angie Last ... executive assistant: for aardman
Sandrine Legrand Dealbera ... head of physical production: Studiocanal
Dan MacRae ... head of development: UK, Studiocanal
Gail Mallet ... puppet coordinator (as Gail Mencner)
Ricky Martin ... digital team: for aardman: digital
Sarah Matthews ... digital team: for aardman: digital
Katie McQuin-Roberts ... online community manager: for aardman: digital
Ben Meek ... digital team: for aardman: digital
Emily Metcalfe ... executive assistant: for aardman
Jo Miller ... legal clearance
Fay Morgan ... facilities assistant
Faith Musandu ... payroll administrator: for aardman: finance & legal
Ibrahima Ndiaye ... catering assistant
Paula Newport ... head of hr: for aardman: studio infrastructure
Luke Padfield ... it support technician
Rachael Peacock ... assistant brand manager
Yvonne Pfister ... senior finance assistant
Tony Prescott ... operations manager: for aardman: studio infrastructure
Jacky Priddle ... marketing production manager
Lorna Probert ... head of digital production: for aardman: digital
Paul Reeves ... technical support: for aardman: studio infrastructure
Michelle Rogers ... features coordinator: for aardman
Nathan Sale ... technical support: for aardman: studio infrastructure
Kathlin Sargent ... runner
Arthur Sheriff ... unit publicist
Layla Stapenhurst ... business affairs manager: for aardman: finance & legal
Albert Testani ... production assistant
Simon Tibbo ... runner
Molly Van Den Brink ... executive assistant: for aardman
Tom Vincent ... film archivist: for aardman: studio infrastructure
Karen Walter ... production accountant
David Waters ... senior systems administrator
Lucy Wendover ... marketing & brand manager
Alexandria Wotton ... puppet runner

Thanks 

Miles Bullough ... thanks
Rob Dudley ... thanks
Luke Griggs ... thanks
Nancy Jones ... thanks
Phill Jupitus ... thanks
John Maher ... thanks
Tom Morris ... thanks: bristol old vic
Louie Nicastro ... thanks
Gregory Perler ... thanks
Peter Serafinowicz ... thanks
Johnny Smith ... thanks (as John R. Smith)
Rob Sprackling ... thanks
Mark Thomas ... thanks
Sil Willcox ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed