Edit
"Game of Thrones" Two Swords (TV Episode 2014) Poster

(TV Series)

(2014)

Full Cast & Crew

Directed by 

D.B. Weiss
David Benioff ... (uncredited)

Writing Credits  

George R.R. Martin ... (based on "A Song of Ice and Fire" by)
 
David Benioff ... (created by) &
D.B. Weiss ... (created by)
 
David Benioff ... (written for television by) &
D.B. Weiss ... (written for television by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Peter Dinklage ... Tyrion Lannister
Nikolaj Coster-Waldau ... Jaime Lannister
Lena Headey ... Cersei Lannister
Emilia Clarke ... Daenerys Targaryen
Kit Harington ... Jon Snow
Charles Dance ... Tywin Lannister
Natalie Dormer ... Margaery Tyrell
Jack Gleeson ... Joffrey Baratheon
Sophie Turner ... Sansa Stark
Maisie Williams ... Arya Stark
John Bradley ... Samwell Tarly
Rose Leslie ... Ygritte
Kristofer Hivju ... Tormund Giantsbane
Rory McCann ... Sandor 'The Hound' Clegane
Gwendoline Christie ... Brienne of Tarth
Jerome Flynn ... Bronn
Sibel Kekilli ... Shae
Iain Glen ... Jorah Mormont
Diana Rigg ... Olenna Tyrell
Pedro Pascal ... Oberyn Martell
Indira Varma ... Ellaria Sand
Michiel Huisman ... Daario Naharis
Ian McElhinney ... Barristan Selmy
Peter Vaughan ... Maester Aemon
Owen Teale ... Alliser Thorne
Anton Lesser ... Qyburn
Yuri Kolokolnikov ... Styr
Jacob Anderson ... Grey Worm
Nathalie Emmanuel ... Missandei
Dominic Carter ... Janos Slynt
Daniel Portman ... Podrick Payne
Ian Beattie ... Meryn Trant
Tony Way ... Dontos Hollard
Will Tudor ... Olyvar
Andy Kellegher ... Polliver
Chris Reilly ... Morgan
Stuart Martin ... Morgan's Friend
Joseph Gatt ... Thenn Warg
Martin Walsh Martin Walsh ... Innkeeper
Daniel Rabin Daniel Rabin ... Lord Blackmont
Brian Fortune ... Othell Yarwyck
Dez McMahon ... Ser Endrew Tarth
Sara Dylan ... Bernadette
Josephine Gillan ... Marei
Kristen Gillespie Kristen Gillespie ... Whore #1
Tommy Dunne ... Tommy
Gabrielle Dempsey ... Innkeeper's Daughter
Maria Sikavica Maria Sikavica ... Whore #2

Produced by 

David Benioff ... executive producer
Oliver Butler ... associate producer
Guymon Casady ... co-executive producer
Bernadette Caulfield ... executive producer
Bryan Cogman ... co-producer
Frank Doelger ... executive producer
Alan Freir ... associate producer
Vince Gerardis ... co-executive producer
George R.R. Martin ... co-executive producer
Lisa McAtackney ... line producer
Erika Milutin ... line producer: Croatia
Christopher Newman ... producer (as Chris Newman)
Greg Spence ... producer
Carolyn Strauss ... executive producer
D.B. Weiss ... executive producer
Annick Wolkan ... associate producer
Snorri Þórisson ... line producer: Iceland

Music by 

Ramin Djawadi

Cinematography by 

Jonathan Freeman ... director of photography

Film Editing by 

Katie Weiland

Casting By 

Nina Gold
Robert Sterne

Production Design by 

Deborah Riley

Art Direction by 

Alex Baily
Philip Elton
Paul Ghirardani ... supervising art director
Hauke Richter

Set Decoration by 

Rob Cameron

Costume Design by 

Michele Clapton

Makeup Department 

Sally Alcott ... prosthetics
Kevin Alexander ... hair designer
Amie Aspden ... prosthetics (as Amie Aspdon)
Barry Best ... prosthetics
Brian Best ... prosthetics
Stuart Bray ... prosthetics
Janet Burns ... prosthetics (as Janey Burns)
Rebecca Cain ... prosthetics
Valter Casotto ... prosthetics
Mel Coleman ... prosthetics (as Melvyn Coleman)
Rosalia Culora ... hair stylist
Gemma De Vecchi ... prosthetics
Emma Faulkes ... prosthetics (as Emma Sheffield)
Karen Folly ... hair stylist
Renata Gilbert ... makeup artist
Pamela Goldammer ... prosthetics
Barrie Gower ... prosthetics supervisor
Sarah Gower ... prosthetics coordinator
Joel Hall ... prosthetics
Shaune Harrison ... prosthetics
Peter Hawkins ... prosthetics (as Pete Hawkins)
Dana Kalder ... hair stylist
Chris Kearey ... prosthetics
Julie Kendrick ... makeup artist
Lily Knott ... junior prosthetics coordinator
Chris Lyons ... prosthetics
Gary Machin ... hair stylist
Zoe Marsden ... prosthetics
Nicola Matthews ... makeup artist
Annie McEwan ... makeup artist (as Ann McEwan)
Jose Mora-Perez ... prosthetics
Nicola Mount ... crowd hair supervisor
Chloe Mutonphilips ... prosthetics
Polly Nicol ... prosthetics
Tom Packwood ... prosthetics
Gary Pollard ... prosthetics
Adrian Rigby ... prosthetics
Robin Schoonraad ... prosthetics
Leon Smikle ... prosthetics
Pamela Smyth ... crowd makeup supervisor (as Pam Smyth)
Jim Sparrow ... prosthetics
Howard Swindell ... prosthetics (as Harry Swindell)
Tristan Versluis ... prosthetics (as Tristin Versluis)
Jane Walker ... makeup designer
Josh Weston ... prosthetics
Candice Channing Williams ... hair supervisor
Faye Windridge ... prosthetics
Nisha Aulum ... junior hair stylist: crowd (uncredited)
Caroline Daye ... hair junior (uncredited)
Svjetlana Gutic ... hairdresser: Croatia (uncredited)
Áslaug Dröfn Sigurdardóttir ... makeup artist (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)

Production Management 

Lisa Byrne ... production supervisor
Melissa Demino ... post-production supervisor: US
Spike Allison Hooper ... post-production supervisor: US (as Allison Hooper)
Maja Miljkovic ... unit production manager: Croatia
Duncan Muggoch ... unit production manager: Croatia
Íde O'Rourke ... post-production supervisor: UK
Petur Sigurdsson ... unit production manager: Iceland

Second Unit Director or Assistant Director 

Daniella Adams ... trainee assistant director: Wolf
Ciaran Colton ... second second assistant director: Dragon
Garún Daníelsdóttir ... third assistant director: Iceland
Enda Doherty ... second assistant director
Tom Edmondson ... third assistant director: Dragon
Theo Herron ... trainee assistant director: Wolf
Chloe James ... trainee assistant director: Dragon
Graham Kinniburgh ... trainee assistant director: Dragon
Kelly Long ... trainee assistant director: Dragon
Joe McCallion ... trainee assistant director: Wolf
Patrick Mcdonagh ... trainee assistant director: Wolf (as Patrick McDonagh)
Ciara McIlraith ... trainee assistant director: Dragon
Breandan Mckeever ... trainee assistant director: Wolf (as Brendan McKeever)
Sarah Mooney ... co-second assistant director: Wolf
Sara Nassim ... second assistant director: Iceland
Steven Sheehy ... trainee assistant director: Dragon
Mark Taylor ... first assistant director
Nick Thomas ... third assistant director: Dragon
Mark Tucker ... second second assistant director: Wolf
Alison Whearty ... trainee assistant director: Dragon

Art Department 

David Abbott ... supervising carpenter
Nick Ainsworth ... concept artist
Emma Andrews ... drapes assistant
Craig Ashworth ... greensman: Croatia
Will Ayres ... dressing props: Croatia (as Will Ayers)
Jason Babcock ... chargehand plasterer (as Jason Badcock)
Jim Barr ... standby props: Dragon (as James Barr)
Josip Bauk ... head of department painter: Croatia
Max Berman ... concept artist
Sean Bird ... supervising plasterer
Peter Black ... supervising plasterer
Bob Booth ... prop hand (as Robert Booth)
Karyn Booth ... home economist
Conor Boyce ... store prop hand
Paul Brennan ... rigger
Philippa Broadhurst ... standby art director: Wolf
Peter Brown ... supervising carpenter
Martin Buchanon ... chargehand plasterer (as Martin Buchanan)
Ken Burnett ... props chargehand: Croatia (as Kenny Burnett)
Richard Butler ... art department trainee
Barry Caddell ... dressing props
Joe Campbell ... plasterer's labourer
Matthew Campbell ... greensman: Croatia (as Matt Campbell)
Michael Colwell ... draughtsman
Michael Corcoran ... greensman
Mark Cruise ... sculptor
Martin Cullen ... carpenter
Michael Cullen ... senior prop hand
Niall Devlin ... carpenter
Frane Didic ... set dresser
Adrian Doherty ... stagehand
Cole Doherty ... carpenter
Mark Doherty ... stagehand
Shea Doherty ... carpenter
Conor Doris ... stagehand
Michael Eaton ... graphics
Cathy Featherstone ... set decorator: Croatia
Jaeson Finn ... storyboard artist
Gordon Fitzgerald ... property master
Peter Fitzpatrick ... carpenter
Darren Fitzsimons ... head of department sculptor
Ben Fletcher ... props maker
Gary Foster ... rigger
Kevin Fraser ... scenic painter
Niall George ... props maker
Eamon Gervin ... carpenter
Ryan Gervin ... carpenter
Mike Gibson ... head greensman (as Michael Gibson)
Annie Gilhooly ... production buyer
Raymond Ginnane ... standby carpenter: Dragon (as Ray Ginnane)
John Glenholmes ... carpenter
Khi Gregory ... greensman: Croatia
Marijo Grepo ... swing gang
Joanne Hall ... art department coordinator
Sean Hamill ... carpenter
Rohan Harris ... scenic artist
Ray Herald ... rigger
Shawn Hicks ... carpenter
Garth Hill ... greensman
Donal Hughes ... apprentice plasterer
Ivo Husnjak ... art director: Croatia
Gavin Jones ... supervising props maker
Cáitlín Keenan ... assistant construction coordinator
Junior Kelly ... carpenter
Goran Kovacevic ... head of department carpenter: Croatia
Tim Lanning ... head greensman: Croatia
Kevin Lappin ... stagehand
Liam Lavery ... rigger
Anthony Leonardi III ... concept artist
Chris Lewry ... drapes master
Niall Loughry ... scenic painter
David Lowery ... supervising carpenter
Mark Lowry ... assistant art director / standby art director: Dragon
Ivan Lutter ... set dresser
Mick Lynch ... rigger
Darren Lyttle ... props supervisor
Peter Marley ... standby props: Wolf
Brian Martin ... construction coordinator
Gary Martin ... props storeman: Croatia
Tom Martin ... construction manager
Gareth Matthews ... standby rigger: Wolf
John McCartney ... standby greens
Gerard McConville ... carpenter
Dan McCoy ... standby painter: Wolf (as Daniel McCoy)
Brendan McGivern ... green screen rigger
Michael McGivern ... carpenter
Niall McGivern ... apprentice plasterer
Grace Margaret McGowan ... art department trainee
Brian McGraw ... standby chargehand props: Dragon
David McHenry ... draughtsman
JP McHugh ... carpenter (as John-Paul McHugh)
Andrew McIntyre ... dressing props
Sean McKeown ... standby rigger: Dragon
Eamonn McKinney ... green screen rigger
Peter McKinstry ... concept artist (as Peter McKinistry)
Fintan McNally ... standby stagehand: Dragon
Liam McNally ... carpenter
Michael McNally ... store prop hand
Neil McNally ... props storeman
Christina Moore ... supervising art director: Croatia
Christopher Moore ... senior prop hand
Paul Murphy ... foamshop supervisor
Stephen Murphy ... stagehand
Michael Murray ... standby painter: Dragon
Ivan Nesbitt ... dressing props
Vanessa O'Connor ... junior draughtsperson
Con O'Neill ... green screen rigger
Gerard O'Neill ... carpenter
Thomas O'Neill ... rigger
Danny O'Regan Jr. ... head of department carpenter (as Danny O'Regan)
Paul Oatway ... props chargehand: Croatia
Bob Orr ... assistant property master (as Robert Orr)
Geraldine Owens ... sculptor
David Packard ... scenic artist
Paddy Patterson ... green screen carpenter
Joe Paul ... standby carpenter: Wolf
Neill Paul ... standby carpenter: Wolf (as Neil Paul)
Nigel Pollock ... set decorator art director
Brendan Power ... supervising painter
Terry Rafferty ... rigger
Brendan Rankin ... assistant art director
Stephanie Rea ... assistant buyer: Northern Ireland (as Stephanie Lea)
Seamus Sharkey ... rigger
William Simpson ... storyboard artist
Chris James Smith ... props trainee (as Chris Smith)
Tommy Spence ... stagehand (as Thomas Spence)
Sasa Spoljaric ... head of department plasterer: Croatia
Adrian Start ... head of department painter
Glenn Start ... chargehand painter
Michael Stewart ... rigger
Chris Strain ... dressing props
Don Sturgeon ... props modeller
Darren Sutton ... sculptor
Ryan Tohill ... standby props: Wolf
Paul Toman ... rigger (as Paul Tomen)
Alexandra Toomey ... set decorator assistant (as Alex Toomey)
Steve Transfield ... head of department plasterer (as Steve Tranfield)
Anthony Turley ... rigger
Aoife Warren ... assistant art director
Tim Weir ... scenic painter
David Weller ... head of department rigger (as Dave Weller)
Iain White ... art director: Croatia
John Wilkinson ... rigger
Lynn Wilson ... props buyer: Northern Ireland
Lee Wiseman ... property master: Croatia
Steven Batty ... prop modeller (uncredited)
Elvis Lasovic ... set dresser (uncredited)
Bill Reid ... prop modeller (uncredited)
Connor Webber ... greensman (uncredited)

Sound Department 

Onnalee Blank ... re-recording mixer
Emma Butt ... a.d.r. mixer
Jed M. Dodge ... supervising dialogue editor
Richard Dyer ... production sound mixer: Wolf
Paula Fairfield ... sound designer
Tim Hands ... adr supervisor
Ronan Hill ... production sound mixer: Dragon
Bradley C. Katona ... sound effects editor
Bradley Kendrick ... sound maintenance: Wolf
Simon Kerr ... sound maintenance: Dragon
Tim Kimmel ... supervising sound editor
John Matter ... assistant sound editor
Daniel McCabe ... sound trainee: Dragon
Luke McGinley ... sound assistant: Wolf
Chris Navarro ... adr mixer
David Padilla ... assistant sound editor
Dylan Tuomy-Wilhoit ... foley artist (as Dylan T. Wilhoit)
Brett Voss ... foley editor
Jonny Waite ... sound assistant: Dragon
Mathew Waters ... re-recording mixer
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Guillaume Beauron ... boom operator (uncredited)
Tim Hoogenakker ... re-recording mixer: Dolby Atmos (uncredited)
Kian McClure ... boom operator (uncredited)

Special Effects by 

Dominic Allan ... special effects snow technician
Jonathan Barrass ... special effects floor supervisor
Stuart Brisdon ... special effects supervisor
Raymond Bruce ... special effects snow technician
Dorian Burnett ... special effects assistant technician
Lee Byrne ... special effects snow assistant technician
Sam Conway ... special effects floor supervisor
Ben Galvin ... special effects trainee
Mark Haddenham ... senior special effects technician
Martin Hall ... special effects snow technician
Leon Harris ... special effects assistant technician
Laurence Harvey ... senior special effects technician
Colin Holmes ... special effects assistant buyer
Vincent Kivlehan ... special effects technician
Christian Krebs ... special effects snow technician
Jack Longmate ... special effects assistant technician (as Jack Whinnett)
Doug McCarthy ... senior special effects technician
Mark McKendry ... senior special effects technician
Anna McKillop ... special effects trainee
Tez Palmer ... senior special effects technician (as Terry Palmer)
Mark Raymond ... special effects snow supervisor
Delroy Reid ... special effects snow technician
Graham Riddell ... senior special effects technician
Matthew Roberts ... special effects technician (as Matt Roberts)
Tom Stroud ... special effects snow technician
John Timlin ... special effects technician (as Jon Timlin)
Brandon Van Der Merwe ... special effects technician
Alastair Vardy ... senior special effects technician
Nigel Wilkinson ... special effects prop supervisor
James Willis ... special effects assistant technician
Wojciech ... special effects workshop assistant (as Wozciech Omozik)
Matt Wood ... special effects assistant technician
Frankie Waite ... special effects trainee (uncredited)

Visual Effects by 

Christopher S. Baird ... visual effects editor (as Chris Baird)
Joe Bauer ... visual effects supervisor
Joshua Boliver ... visual effects: LOOK! Effects
Rene Borst ... visual effects: Mackevision
Heiko Burkardsmaier ... visual effects: Mackevision
James Burr ... previs artist
Kev Cahill ... visual effects data wrangler
Jodie Camilleri ... visual effects: LOOK! Effects
Eric Carney ... additional visual effects supervisor
Adam Chazen ... visual effects coordinator
Sabrina Christoforidis ... visual effects: Pixomondo (as Sabrina Gerhardt)
Annie Cliche ... visual effects: Rodeo FX
Anita Clipston ... visual effects: LOOK! Effects
Francesco Corvino ... visual effects: Rodeo FX
Patrick David ... visual effects: Rodeo FX
Vincent Dudouet ... visual effects: Rodeo FX
Debora Dunphy ... visual effects: LOOK! Effects
Ryan Flick ... visual effects: LOOK! Effects
Roberto Flores ... visual effects: LOOK! Effects
Florian Friedmann ... visual effects: Pixomondo
Jean-Francois Gagne ... visual effects: Rodeo FX (as Jean-François Gagné)
Carl Gagnon ... visual effects: Rodeo FX
Christoph Gaudl ... visual effects: Mackevision
Jörn Großhans ... visual effects supervisor: Mackevision (as Joern Grosshans)
Arnaud Havart ... visual effects: Rodeo FX
Rens Heeren ... visual effects: Mackevision
Gunnar Heiss ... visual effects: Mackevision
Jean-Francois Houde ... visual effects: LOOK! Effects
Graham Houston ... visual effects: LOOK! Effects
Tabea Hraoui ... visual effects: Pixomondo
Dan Katcher ... designer: Dragon
Katharina Keßler ... visual effects: Mackevision
Jonas Kluger ... visual effects: Mackevision
Mathew Krentz ... visual effects supervisor: LOOK! Effects (as Mat Krentz)
Steve Kullback ... visual effects producer
Thomas Kutschera ... visual effects: Pixomondo
Isabelle Langlois ... visual effects: Rodeo FX
Wendy Lanning ... visual effects: LOOK! Effects
Christine Leclerc ... visual effects: Rodeo FX
Joseph Li ... visual effects: LOOK! Effects
Maria Ximena Lozano ... visual effects: MPC
Melaina Mace ... visual effects: MPC
Angela Magrath ... visual effects: MPC
Igor Majdandzic ... visual effects: Pixomondo
Tobias Mannewitz ... visual effects concept artist
Sven Martin ... visual effects supervisor: Pixomondo
Aron Merritt ... visual effects data wrangler
Christophe Metz ... visual effects: Pixomondo
Steffen Metzner ... visual effects: Mackevision
Philip Meyer ... visual effects: Pixomondo
Sara Mineo ... visual effects assistant editor
Jambunatha Mn ... visual effects: MPC
Thomas Montminy Brodeur ... visual effects: Rodeo FX (as Thomas Montminy-Brodeur)
Sébastien Moreau ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Sandra Murta ... visual effects: MPC
Giang T. Nguyen ... visual effects: Pixomondo (as Giang Nguyen)
Berter Orpak ... visual effects: Mackevision
Jordan Pachal ... visual effects: LOOK! Effects
Vanessa Paeplow ... visual effects: Mackevision
Hojin Park ... visual effects: LOOK! Effects
Armin Pohl ... visual effects: Mackevision
Marina Popova ... visual effects: Rodeo FX
Etienne Poulin St-Laurent ... visual effects: Rodeo FX
Joseph Quinn ... visual effects assistant data wrangler
Sebastian Reichhold ... visual effects: Pixomondo
Marianne Roberge ... visual effects: Rodeo FX
Calvin Romeyn ... visual effects: LOOK! Effects
Rebecca Rose ... previs artist
Matthew Rouleau ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Paul Russo ... visual effects assistant coordinator
Ingo Schachner ... visual effects: Pixomondo
Jeffrey Schaper ... visual effects plate producer
Sven Schwarz ... visual effects: Pixomondo (as Sven Skoczylas)
David Seager ... visual effects supervisor: MPC
Robert Simon ... visual effects concept artist
Magnus Skagerlund ... visual effects: LOOK! Effects
Katherine Smith ... visual effects: MPC
Jordan Soles ... visual effects: Rodeo FX
Mark Spindler ... visual effects: Pixomondo
Jean-Michel St-Pierre Lapierre ... visual effects: Rodeo FX
Chris Stenner ... visual effects: Pixomondo
Mark Stewart ... visual effects: LOOK! Effects
Ben Sumner ... visual effects: LOOK! Effects
Chris Van Dyck ... visual effects: LOOK! Effects
Matthieu Veillette ... visual effects: Rodeo FX
Fabrice Vienne ... visual effects: Rodeo FX
Dmitry Vinnik ... visual effects: LOOK! Effects
Tina Wallace ... visual effects: LOOK! Effects
Zhi Wan ... visual effects: Rodeo FX
Henry Weickert ... visual effects: Mackevision
Sascha Wolf ... visual effects: Pixomondo
Ren-Wei Yang ... visual effects: LOOK! Effects
Matt Yeoman ... visual effects: LOOK! Effects
Christian Boudman ... visual effects artist: Clearcut FX (uncredited)
Duncan Burbidge ... previsualisation producer (uncredited)
Nadja Ding ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Sarina Ehmann ... human resources: Pixomondo (uncredited)
Kevin George ... lead environment artist: MPC (uncredited)
Rick Harris ... digital artist: 3D Scanning (uncredited)
Julie Liu ... environment coordinator (uncredited)
Julia Marquordt ... human resources: Pixomondo (uncredited)
Marlin McGlone ... data operative (uncredited)
Rafi Pogosyan ... titles (uncredited)
David Santoyo ... data i/o (uncredited)
Connie Sung ... visual effects production assistant (uncredited)
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning (uncredited)
Patrick Wolf ... head of pipeline: Pixomondo (uncredited)

Stunts 

Rachelle Beinart ... stunt performer
Jason Curle ... stunt performer
David Forman ... assistant stunt coordinator (as Dave Forman)
David Garrick ... stunt performer
Paul Herbert ... stunt coordinator
George Kirby ... stunt performer
Ivo Kristof ... stunt coordinator: Croatia
Leona McCarron ... stunt administrator
Camilla Naprous ... horse master: Birds & Animals
Daniel Naprous ... stunt performer
C.C. Smiff ... swordmaster (as CC Smiff)
Mark Southworth ... stunt performer
Matthew Stirling ... stunt performer
Arna Magnea Danks ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Yassine Abounouom ... electrician
Rene Adefarasin ... b camera first assistant camera: Wolf
Marc Atherfold ... b camera first assistant camera: Dragon
Sam Barnes ... a camera first assistant camera: Wolf
Sebastian Barraclough ... a camera first assistant camera: Dragon
Barry Bellotti ... generator operator
Guy Bennett ... b camera grip: Dragon
George Bird ... electrician
Anthony Breen ... a camera trainee: Dragon
Paul Brown ... location rigging electrician
Tom Bull ... electrician
Stuart Bunting ... b camera grip: Wolf
Jon Caldwell ... b camera trainee: Dragon
Stephen Catney ... studio rigging electrician
Kendra Cheng ... b camera trainee: Wolf
Alex Cheung ... digital imaging technician trainee: Wolf
Dean Coffey ... electrician
Joe Coffey ... video assist assistant: Wolf
Emmet Colton ... video assist assistant: Dragon (as Emmett Colton)
Niall Crawford ... electrician
Niall Cullinane ... a camera trainee: Wolf
Arran Dinsmore ... grip trainee: Wolf
Sam Donaghy-Bell ... b camera second assistant camera: Dragon (as Sam Donaghy Bell)
Glenn Dunning ... best boy grip: Wolf (as Glen Dunning)
Dee Eliott ... stills assistant: Dragon
Mark 'Rocky' Evans ... gaffer: Wolf (as Mark Evans)
Stuart Flynn ... assistant rigging electrician
Pat Garrett ... key grip: Dragon
Tom Gates ... gaffer: Dragon
Mark Gay ... best boy: Wolf
Gareth Heatherington ... location rigging gaffer (as Gareth Hetherington)
Kevin Heatherington ... electrician
Nigel Holland ... assistant rigging electrician
Bob Horsefield ... generator operator
Scott Jamison ... digital imaging technician trainee: Dragon
Dwayne Jenkins ... location rigging electrician
Matthew Jensen ... additional photography
Dylan Jones ... video assist: Wolf
Josh Laidlaw ... electrician
Anne Marie Langan ... trainee dimmer operator
Sean Leonard ... digital imaging technician: Wolf
Oliver Loncraine ... b camera operator: Wolf
Dáire Mac An tSaoir ... b camera second assistant camera: Wolf (as Dáire Mac An Tsaoir)
David Mackie ... a camera second assistant camera: Dragon
Ian Marrs ... digital video technician: Dragon
Dean Marshall ... dimmer operator
Brett McCrum ... studio rigging gaffer
Ian McGurrell ... grip c cam dragon unit dailies
Robert McLachlan ... additional photography
Mark Mills ... electrician
Scott Mitchell ... camera trainee: Dragon
John Moag ... grip trainee: Dragon
Duncan More ... stabilized head technician
David Morgan ... b camera operator: Dragon
Dennis Mulholland ... location rigging electrician
John Noble ... studio rigging electrician
Ger O'Hagan ... electrician
Ryan O'Neill ... video assist trainee: Wolf
Eugene O'Sullivan ... electrician
Adam Ozmin ... digital imaging technician trainee: Wolf
Macall B. Polay ... still photographer: Croatia (as Macall Pollay)
Steve Pugh ... key grip: Wolf
Sean Savage ... a camera operator: Dragon / steadicam operator: Dragon
Keith Shanks ... lighting desk operator
Helen Sloan ... unit stills photographer: Dragon
Adrian Sworn ... electrician
Elliot Thomas ... electrician (as Elliott Thomas)
Mark Thomas ... electrician
Kirk Thornton ... best boy grip: Dragon
Lisa Trinder ... video assist: Dragon
Fabian Wagner ... additional photography
Gary White ... studio rigging electrician
George White ... best boy: Dragon
Hugo Wilkinson ... head of department electrical rigger
Ben Wilson ... a camera operator: Wolf / steadicam operator: Wolf
Jonathan Wright ... a camera second assistant camera: Wolf
Dean Brkic ... rigging gaffer: Croatia (uncredited)
Neil Davidson ... still photographer (uncredited)
Graeme McCormick ... digital imaging technician trainee: dragon unit (uncredited)

Casting Department 

Colin Azzopardi ... casting: Croatia
Laura Kelly ... assistant extras coordinator: Northern Ireland
Maria Mulhall ... extras coordinator: Northern Ireland
Sasa Pirolic ... crowd casting: Croatia
Elin Reynisdóttir ... extras casting: Iceland (as Elín Reynisdottir)
Tanya Rosen ... extras assistant: Northern Ireland
Carla Stronge ... casting: Northern Ireland

Costume and Wardrobe Department 

Chloe Aubry ... costume buyer
Nina Ayres ... assistant costume designer
Susan Barras ... key crowd costume (as Susan Rivi Barras)
Carla Barrow ... principal costume standby (as Carla E Barrow)
Michael Bevis ... crowd costume assistant
Rachael Blair ... crowd costume trainee
Suzanne Bolton ... crowd costume trainee
Will Boyd ... assistant fabricator (as William Boyd)
Christine Boyle ... costume seamstress
Kathryn Boyle ... costume breakdown assistant
Jessica Brandt ... crowd costume trainee
Jonathan Brown ... assistant fabricator
Lorraine Burn ... principal costume maker
Katherine Cahill ... costume breakdown assistant
Gillian Carew ... costume cutter / costume maker
Michele Carragher ... principal costume embroiderer
Carla Causo ... costume coordinator: Croatia
Ciaran Curry ... principal costume standby (as Cíaran Curry)
Oliver Doherty ... trainee costume assistant
Kathryn Donaldson ... wardrobe mistress: Dragon
Breege Fahy ... costume seamstress
Katie Finch ... costume runner
Alex Fordham ... assistant costume designer (as Alexander Fordham)
Caoimhe Friel ... trainee fabricator
Luca Giampaoli ... key metal worker
Mhairi Gibb ... costume coordinator
Gary Gibson ... assistant fabricator
Kerry Gooding ... costume breakdown stylist
Giampaolo Grassi ... costume armour master
Sylvia Dögg Halldórsdóttir ... costume breakdown trainee
Karen Hanna ... trainee fabricator
Barbara Harrington ... wardrobe mistress: Wolf
Nadine Henderson ... costume seamstress
Caroline Hill ... crowd wardrobe mistress (as Caroline Kiera Hill)
Donna Hughes ... wardrobe supervisor
Kirsty Hunt ... trainee seamstress
Lauren Lau ... costume breakdown trainee (as Lauren Lou)
Claire Leese ... assistant crowd supervisor
Angus Leith ... crowd costume assistant
Rachel Low ... principal costume standby (as Rachael Low)
Joe Madden ... costume runner (as Joseph Madden)
Orla Marley ... crowd costume assistant
Carolyn Marston ... crowd costume supervisor
Kyro Marston ... crowd costume assistant
Lesley Martin ... leather seamstress
Tara Marzuki ... trainee fabricator
Michelle Maxwell ... crowd costume trainee
Edel McCarron ... principal costume standby
Camille McComiskie ... principal costume standby
Ciana McDonald ... crowd costume trainee
Joanne McFeely ... crowd costume trainee
Jenna McGowan ... costume breakdown trainee
Crawford McKenzie ... costume cutter
Rebecca McManus ... principal costume standby
Michael Murray ... costume breakdown assistant
Darren Norris ... breakdown supervisor
Emma O'Loughlin ... costume assistant
Carole O'Neal ... chief cutter
Stephen O'Rawe ... second unit crowd costume supervisor
Michele Panattoni ... costume armour department coordinator
Margaret Pescott ... principal costume maker
Gemma Porter ... trainee seamstress
Olivia Rice ... crowd costume trainee
Michael Sheppard ... costume fabricator
Alexa Sleator ... junior breakdown artist
Jenny Snoddy ... crowd costume assistant (as Jennifer Snoddy)
Janet Spriggs ... senior breakdown assistant
Linea Stenfors ... costume fabricator
Rebekah Summers ... costume seamstress
Honnie Tang ... costume breakdown assistant
Katy Taylor ... principal costume standby
Stacy Teague ... crowd costume assistant (as Stacey Teague)
Kate Thomson ... costume dyer
Ruth Turnbull ... costume seamstress
Nicki Varney ... guest cutter (as Nicky Varney)
Sheena Wichary ... costume supervisor
Joanna Wright ... jewellery maker (as Jo Wright)
Aleanza Zanon ... key leather cutter

Editorial Department 

Chris Abdon ... editorial assistant
Aaron Adkins ... post-production assistant
Rory Caldwell ... post-production assistant
Eve Doherty ... assistant editor
Scott Ferguson ... dailies coordinator
Joe Finley ... final colorist
Tom Fitzgerald ... assistant editor
Barry Goch ... smoke artist
Oliver Griffin ... assistant editor
Zuzana Klimova ... trainee assistant editor
Stephanie McCutcheon ... trainee assistant editor
Jonathan Reid ... colorist: dailies
Amy Rowntree ... post-production coordinator: UK
Tiffany Renee Shreve ... post production client supervisor: supervising (as Tiffany Renee)
Heidi Tebo ... digital intermediate producer
Robert Wright ... codex lab manager (as Rob Wright)
Christopher Zampas ... post-production coordinator: US
Eric Uguet De Resayre ... post-production assistant (uncredited)

Location Management 

Robert Boake ... supervising location manager
Ivan Bura ... location scout: Croatia
Kresimir Glavinic ... assistant location manager
Damien Glenholmes ... unit location manager (as Damian Glenholmes)
Neil Grigson ... unit location manager: Croatia
Vincent Hutchinson ... location assistant
Fahad Falur Jabali ... location manager: Iceland (as Fahad Jabali)
Naomi Liston ... location manager
Tomas McAllister ... location assistant
David McKee ... location assistant
Pete Murphy ... assistant location manager
Megan Needles ... location coordinator
Charlie Somers ... supervising location manager: Croatia
Jon Ingi Sveinsson ... location facility manager: Iceland (as Jón Ingi Sveinsson)
Smiljan Tolj ... location manager: Croatia

Music Department 

Rick Camara ... stage recordist
Brandon Campbell ... technical score advisor
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J Klean)
David Klotz ... music editor
William Marriott ... technical score advisor

Transportation Department 

Bryan Baverstock ... transportation manager: Croatia
Vince Bradley ... driver
Tommy Briscoe ... driver
Geoff Brown ... transportation captain
Maurice Brown ... transportation captain
Anthony Carroll ... facilities manager
Stephen Collins ... driver
Samantha Corr ... transportation assistant
Philip Crawford ... driver
Alan Crozier ... transportation manager
Gary Davidson ... driver
Brian Fox ... driver
Raymond Garland ... driver
David Gray ... driver
Stephen Johnston ... driver
Pero Kojan ... transportation manager: Croatia
Tom McCrea ... driver
Lee McFadden ... facilities manager
Gail McIlvenny ... transportation assistant
Dermott McKee ... driver
David McMaster ... driver
Thomas Melia ... driver
John Morrison ... driver
Stephen Murphy ... driver
Thomas Sharp ... driver (as Thomas Sharpe)
Michael Smyth ... driver
Colin Spike ... driver
Mark Sterling ... driver
Thomas Suess ... head of department facilities: Croatia
George Tonner ... driver
Phillip Wiggans ... driver (as Phillip Wiggins)
Damir Novkovic ... transportation captain: croatia (uncredited)

Other crew 

Julie Austin ... children's acting coach
Daren Bailey ... marine coordinator
Sean Bailey ... health and safety
Stanka Bako ... production accountant: Croatia
Michelle Blumin ... assistant: Mr. D.B. Weiss
Alex Boyd ... assistant: Ms. Lisa McAtackney
Billy Budd ... military trainer: Croatia
Stephen Burke ... accounts assistant
Michelle Burns ... assistant production coordinator
Jordan Campbell ... script assistant: Dragon
Rebecca Carron ... cashier trainee
John Catherwood ... painthall rigging medic
Clare Cunningham ... production accountant: Croatia
Niamh Currie ... assistant: Mr. Chris Newman
Lucretia Devlin ... assistant: Mr. David Benioff & Mr. D.B. Weiss, UK
Joe Downs ... assistant accountant: Croatia
Joanne Duffy ... assistant accountant: Croatia
Tommy Dunne ... weapons master
Adam Francis ... horse wrangler: Birds & Animals
Jelena Gajer ... production secretary: Croatia
Jennifer Griffin ... accountant: UK
Sally Hague ... dialogue coach
Zara Hamill ... accommodation coordinator
Hildur Haraldsdóttir ... accountant: Pegasus, Iceland
Jonathan Harris ... armoury assistant: Wolf
Dalia Herceg ... shipping coordinator: Croatia
Lorraine Hewson ... shipping coordinator
Dave Hill ... assistant: Mr. David Benioff & Mr. D.B. Weiss, LA
Rebecca Horan ... horse wrangler: Birds & Animals
Robert Huffam ... junior assistant manager
Julie Hughes ... assistant: Mr. D.B. Weiss
Aleksandra Kaminska ... assistant payroll accountant (as Aleksandra Kaminska-Omozik)
Aisling Kelly ... production trainee
Owen Keys ... accounts trainee
Rachel Kinard ... horse wrangler: Birds & Animals
Eli Kirshner ... assistant: Mr. Vince Gerardis (as Eli Kirschner)
Nikolina Koceic ... production coordinator: Croatia
Joan Lambe ... accountant: Northern Ireland
Natalia Lee ... senior armourer: Wolf
Martin Mahon ... assistant: Mr. Frank Doelger
Claire Mallon ... unit medic
Antoinette Marshall ... continuity trainee: Wolf
Linda Marshall ... script supervisor: Dragon (as Lynda Marshall)
Barry Maxwell ... facilities manager location
Peter Maxwell ... facilities location assistant
Jacqui McBride ... payroll accountant
Pam McCaughran ... assistant production accountant (as Pamela McCaughran)
Philip McClean ... horse master: Croatia
Lucy McCutcheon ... production secretary
Damian McDonald ... junior assistant manager (as Damien McDonald)
Kate McLaughlin ... script trainee
Fergus McNulty ... armourer model maker / assistant armourer
Charlotte Melhuish ... horse wrangler: Birds & Animals
Steven Murphy ... armourer
Aislinn Ni Chuinneagain ... production coordinator (as Aislinn Ní Chuinneagájin)
Declan O'Brien ... production coordinator: Croatia
Kelvin O'Donnell ... production trainee
Ally O'Leary ... financial controller
Helene Oosthuizen ... script supervisor: Wolf
Lisa Orr ... assistant production accountant
Lance Palmer ... marine supervisor
Andy Paschen ... assistant: Mr. Guymon Casady
David J. Peterson ... language creator
Anthony Pucillo ... assistant: Ms. Carolyn Strauss
Ivona Pulic ... head crowd marshall: Croatia
Claire Quinn ... assistant production accountant
Vedran Radic ... assistant accountant: Croatia
Stephen Ralphs ... military trainer: Croatia
Boyd Rankin ... senior supervising armourer
Alanna Riddell ... script coordinator
Jan Haydn Rowles ... dialogue coach (as Jan Hadyn Rowles)
Sabrina Sloan ... human resources
Inga Björk Sólnes ... production accountant: Iceland (as Inga Sólnes)
Cat Taylor ... keeper of scrolls
Kathy Tynan ... travel coordinator
Pat Wilson ... studio manager
Paul Zieleniec ... accountant: UK, Iceland
Kidda Þórisdóttir ... production coordinator: Iceland (as Kristín Rokk)
Hameed Shaukat ... producer: main title sequence (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed