Edit
Annihilation (2018) Poster

(2018)

Full Cast & Crew

Directed by 

Alex Garland ... (directed by)

Writing Credits (WGA)  

Alex Garland ... (written for the screen by)
 
Jeff VanderMeer ... (based on the novel by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Natalie Portman ... Lena
Benedict Wong ... Lomax
Sonoya Mizuno ... Humanoid & Katie (Med Student)
David Gyasi ... Daniel
Oscar Isaac ... Kane
John Schwab ... Paramedic
Jennifer Jason Leigh ... Dr Ventress
Gina Rodriguez ... Anya Thorensen
Tuva Novotny ... Cass Sheppard
Tessa Thompson ... Josie Radek
Sammy Hayman ... Mayer
Josh Danford ... Shelley
Kristen McGarrity Kristen McGarrity ... Lena Double
Rest of cast listed alphabetically:
Kola Bokinni Kola Bokinni ... Peyton (uncredited)
Annarie Boor ... Scientist (uncredited)
Richard Clark Richard Clark ... Scientist (uncredited)
Bern Collaço ... Scientist (uncredited)
Helena Holmes ... Medical Student (uncredited)
Honey Holmes ... Scientist (uncredited)
Cosmo Jarvis ... Special Ops Soldier 1 (uncredited)
Bobby Mahmi Bobby Mahmi ... Scientist (uncredited)
Edward Mannering Edward Mannering ... Special Ops Soldier (uncredited)
Odette Michell Odette Michell ... Nurse (uncredited)
Kumud Pant ... Scientist (uncredited)
Hiten Patel ... Scientist (uncredited)
Daniel Prewitt Daniel Prewitt ... Special Ops Soldier (uncredited)
Matthew Simpson ... Special Ops Soldier (uncredited)
Lily Taylor Lily Taylor ... Sleeping Nurse (uncredited)
Miroslav Zaruba Miroslav Zaruba ... Lab Security (uncredited)

Produced by 

Jo Burn ... executive producer
Eli Bush ... producer (produced by) (p.g.a.)
David Ellison ... executive producer
Dana Goldberg ... executive producer
Don Granger ... executive producer
Andrew Macdonald ... producer (produced by) (p.g.a.)
Allon Reich ... producer (produced by) (p.g.a.)
Scott Rudin ... producer (produced by) (p.g.a.)
Joanne Smith ... associate producer

Music by 

Geoff Barrow ... (music by)
Ben Salisbury ... (music by)

Cinematography by 

Rob Hardy ... director of photography

Film Editing by 

Barney Pilling

Casting By 

Francine Maisler

Production Design by 

Mark Digby

Art Direction by 

Gareth Cousins
Lauren Doss ... (Assistant Set Decorator)
Simon Elsley
Elaine Kusmishko
Denis Schnegg ... supervising art director

Set Decoration by 

Michelle Day

Costume Design by 

Sammy Sheldon ... (as Sammy Sheldon Differ)

Makeup Department 

Amie Aspden ... prosthetics painter
Samantha Denyer ... hair stylist (as Sam Denyer) / makeup artist (as Sam Denyer)
Dave Felstead ... prosthetic effects technician
Chris Fitzpatrick ... prosthetics and creature technician
Sian Grigg ... hair designer / makeup designer
Sebastian Lochmann ... special makeup effects artist: lead creature sculptor
Grace McComisky ... prosthetic effects technician
Belinda Parish ... makeup artist: Ms. Leigh (as Bindy Parrish)
Sunita Parmar ... animatronic art finisher
Claire Pompili ... junior hair stylist / junior makeup artist
Alex Rapazzini ... prosthetics trainee
Charlotte Rogers ... hair stylist (as Charlie Rogers) / makeup artist (as Charlie Rogers)
Harvey Smith ... prosthetic effects technician
Paul Spateri ... prosthetic make up artist
Tristan Versluis ... Special makeup effects/animatronics supervisor
Michael White ... Sculptor
Patt Foad ... tattoos (uncredited)
Barrie Gower ... tattoos (uncredited)

Production Management 

Sara Desmond ... unit production manager
Clare St. John ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Mary Boulding ... key set pa
Dom Channing-Williams ... Second second assistant director
Sekani Doram ... additional third assistant director / third assistant director: dailies
Michael Middleton-Downer ... base pa
Matthew Penry-Davey ... first assistant director
Charlie Reed ... key 2nd assistant director

Art Department 

Alex Abelman ... carpenter
Gareth Bailey ... props
Jessica Barrell ... art department work experience
Toby Bellchambers ... carpenter
Jo Berglund ... Production Buyer
Matt Boyton ... senior prop modeler
Ryan Bradbury ... props
Lauren Briggs-Miller ... assistant art director
Christopher Chandler ... Chargehand Standby Props
Dan Crandon ... construction manager
Emma Denby ... prop modeller
Jed Evans ... props
Darren Flindall ... supervising rigger
Thomas R Goode ... Art Department Runner
Muffin Green ... property master
Aaron Harvey ... props modeller
Clare Holland ... supervising scenic painter
Andrew Hughes ... junor prop modeller
Tom Hughes ... prop modeller
Chloe James ... assistant buyer
Gary Jobber ... carpenter
Jock ... concept artist
Martin Kane ... dressing props dailies
Kira Kemble ... assistant art director
Keely Lanigan-Atkins ... fabrications draughtsperson
Sean Leishman ... props
Katie Lodge ... senior prop modeller
Leslie Lovelace ... prop modeller
Dan Marsden ... Construction supervisor
Lisa McDiarmid ... standby art director
Lorna Moon ... prop modeller
Sam Moulsdale ... graphic designer
Kan Muftic ... concept artist
Lara Murray ... head scenic painter
Craig Narramore ... HOD Prop Modeller / hod modeller
Russell Oxley ... scenic artist
Seb Palmer ... carpenter
Natalie Papageorgiadis ... props
Reg Patterson ... chargehand
Michael Pybus ... draughtsman
Victoria Rhodes ... prop making buyer
Dan Riches ... set dresser
Paul Rigby ... carpenter
Alex Rutherford ... senior prop modelier / senior prop modeller
Mary Pat Sheahan ... scenic painter
Stuart Silver ... props
Steve 'Moose' Smith ... set dresser
Elo Soode ... concept artist
Kouji Tajima ... concept artist
Chloe Taylor ... art department assistant
Caitlin Thompson ... production buyer
Stefanie Thurman-Knirsch ... assistant storeman
Peter Tindall ... prop modeller
Sam Towers ... carpenter / standby carpenter
Joe Vassallo ... chargehand scenic painter
Gena Vazquez ... props
Rowena Vickerman ... modelmaker
Mark Wallis ... carpenter
Barney Ward ... chargehand dressing props
Simon Webber ... concept artist
Clint Whelan ... prop modeller
Josh Wood ... carpenter
Mark Yeo ... junior prop modeller
Mal Zawadzki ... standby painter
Andre Gilbert ... sculptor: Digital (uncredited)

Sound Department 

Niv Adiri ... re-recording mixer / sound designer
Ben Barker ... sound designer
Lilly Blazewicz ... foley editor
Peter Burgis ... foley artist
Michael Clayton ... mix technician
Rob Davidsson ... adr mixer
Mark DeSimone ... adr mixer: New York
Gillian Dodders ... dialogue adr supervisor
Zoe Freed ... foley artist
Danny Freemantle ... sound effects editor
Glenn Freemantle ... sound: designer / supervising sound editor
Nick Freemantle ... assistant sound editor
Glen Gathard ... foley mixer
Judah Getz ... adr mixer
Dayo James ... assistant sound editor
Serin Kucuk ... 2nd assistant sound: additional photography
Bob Lacivita ... adr mixer
Mitch Low ... production sound mixer
Stephane Malenfant ... boom operator
Robert Malone ... sound effects editor
Dash Mason-Malik ... sound maintenance
Tyler Newhouse ... adr recordist
Emilie O'Connor ... dialogue editor
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
John Skehill ... mix technician
Ian Tapp ... re-recording mixer
Mhairi Wyles-Lang ... adr coordinator
Benjamin Gandy ... 2nd assistant sound: dailies (uncredited)
Evan J Haley ... sound designer: D-Box Technologies (uncredited)

Special Effects by 

James Bainger ... special effects technician
Marie Duboscq ... special effects trainee
Leon Harris ... special effects technician
Christopher Hubbard ... special effects technician
Doug McCarthy ... senior special effects technician
Ross McCluskey ... special effects assistant
Tom Mcloughlin ... special effects technician
Rupert Morency ... special effects assistant technician
Ellie O'Rourke ... special effects assistant technician
Ronnie Rackley ... special effects assistant
Hayden Sheridan ... special effects assistant
Alice Smart ... Assistant Fabricator
Jody Taylor ... special effects workshop supervisor
Dan Vico ... special effects assistant
Massimo Vico ... senior special effects technician
David j Watson ... on set sfx supervisor
Hayley J. Williams ... special effects supervisor
Tahra Zafar ... lead fabricator

Visual Effects by 

Neil Alford ... compositor: Milk VFX
Antony Allen ... digital compositor: double negative
Juan Alonso ... digital compositor
Rajat Amin ... visual effects line producer
Sneha Amin ... digital compositor
Anbarasu ... Matchmove artist
Christopher Anciaume ... senior visual effects artist: double negative
Kanika Andrew ... digital compositor: double negative
Austin Aplin ... visual effects line producer
Prasad Narahari Apte ... digital matte painter
Alfredo Octavio Arango ... matchmove artist: Double Negative
Javier Argente ... visual effects artist
Luke Armstrong ... digital compositor: Double Negative
Adam Arnot ... compositor: Double Negative
Jessica Atkinson ... visual effects editor: milk vfx
Vaishali Awaghade ... visual effects artist
Tom Balogh ... visual effects editor
Keith Barton ... technical support: Milk Visual Effects
Sebastian Becker ... visual effects artist: double negative
Sara Bennett ... visual effects supervisor: Milk Visual Effects
Damien Bent ... assistant colourist: visual effects
Olivia Beresford ... digital compositor
Ian Berg ... data i/o: Double Negative
Dheeraj Bhadani ... r&d lead
Uttham Bhalaykar ... roto/key artist
Thomas Biller ... cg sequence supervisor: double negative
Moti Biran ... lead compositor: Nvizible
Jonathan Bird ... creature technical director
Eduardo Bivar ... visual effects artist: double negative
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor
Nastasia Bois ... texturer: Milk-vfx
Michael Bovberg ... digital compositor: Double Negative
Peter Bowmar ... fx supervisor: DNeg
Scott Brindley ... matchmove artist: Double Negative
Nik Brownlee ... compositing sequence supervisor: double negative
Daniel Caffrey ... matchmove artist: Double Negative
Daniel Cairnie ... digital compositor: Double Negative
Moray Caldwell ... digital compositor: DNEG
Huseyin Caner ... Prop Scanning supervisor
Keanan Cantrell ... lighting lead
Freddy Chavez Olmos ... lead sequence vfx compositor: double negative
Ann Chow ... visual effects line producer
Dan Churchill ... digital compositor
Sam Churchill ... visual effects lead artist: Nvizible
Carlos Ciudad ... visual effects producer: Double Negative
Richard Clarke ... visual effects supervisor / visual effects supervisor: Nvizible
David Connely ... scanning technician
David Cordon ... visual effects line producer: double negative
Juan Francisco Correa Diaz ... creature td: Double Negative
Roel Coucke ... generalist technical director: Double Negative
Viviane Dall'Agnol ... visual effects artist
Radhakrishnan Damodaran ... environment artist: double negative
Robert John Davies ... pipeline lead
Amy Denny-Guerin ... visual effects artist
Rod Dimayuga ... animator
Lisa Theresa Downey-Dent ... vfx production assistant
Curro Doyagüez ... prep artist: double negative
John Durney ... compositor
Paul Edwards ... visual effects producer: double negative
Tosh Elliott ... modeller: double negative
Marco Aurélio Engelmann Santos ... digital compositor: Double Negative
Stephen Enticott ... head of animation: Double Negative
Rahul Narayan Erla ... Roto Anim & Matchmove artist: Double Negative India
Finella Fan ... visual effects artist
YiMin Fan ... pipeline td
Emanuele Farnesi ... 3d artist
Amy Felce ... matchmove artist: milk-vfx
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative
Marco Fiorani Parenzi ... digital compositor
Martin Fischer ... digital compositor: double negative
James Fisher ... assistant visual effects editor: Double Negative
David Frylund Otzen ... modeller
Borja Fuste ... digital artist
Akash Gade ... bodytrack artist
Nathan Gardner ... prep supervisor: double negative
Alec Geldart ... lead matte painter
Daniel Gilligan ... bodytrack artist
Daniel Giron ... matte painter: double negative
Melissa Goddard ... compositor
Moises Gomez Gonzalez ... matchmove artist
Chris Gooch ... digital compositor: Double Negative
Oded Granot ... digital compositor: Double Negative
Jacob Green ... visual effects artist
Alastair Grimshaw ... Visual Effects Editor
Jack Grundy ... digital compositor
Jonny Gu ... digital compositor: Double Negative
Xian Guan ... fx technical director: double negative
Sian Gunningham ... studio assistant: double negative
Connor Guyler ... digital compositor
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Keagan Harris ... compositor
Alyssa Harrison ... visual effects coordinator
Chrystian Hebert ... matchmove artist: double negative
Yasemin Hepguler ... compositor
Shani Hermoni ... visual effects artist: Union vfx
Nicolas Hernandez ... cg supervisor: Milk Visual Effects
Yan Caspar Hirschbuehl ... visual effects artist
Christopher Hodge ... lead tracker
Andrew Hogden ... compositor
Manuel Huertas Marchena ... senior cg generalist: double negative
Simon Hughes ... visual effects supervisor: Union vfx
Megan Hutchison ... prep artist: Double Negative
Dhuha Isa ... visual effects editor: Double Negative
Gediminas Max Jauga ... digital compositor: Double Negative
Digger Jensen ... layout artist: Double Negative
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Vicki Juhasz ... roto/prep: milk-vfx
Shamintha Kalamba Arachchi ... visual effects artist
Sean Kalra ... compositor
Michael Karp ... match move supervisor
Kaydhareswaran ... digital compositor
Thomas Kayser ... matte painter
Ciarán Keenan ... vfx producer: Nvizible
Taskin Kenan ... digital compositor
Lukas Tiberio Klopfenstein ... roto/prep supervisor: double negative
Florian Koebisch ... fx technical director: double negative
Makoto Koyama ... senior animator: DNeg
Benjamin Krebs ... digital compositor: Double Negative
E. Suresh Kumar ... matchmove supervisor
Jaymie Lam ... compositor: Double Negative
Erin Langford ... visual effects coordinator: Double Negative
Matthew Lawrence ... title production
Matthew Leach ... r&d
Raphael Legros ... digital compositor
Benoit Leveau ... head of software: Milk VFX
Tord Liljedahl Tønnesen ... assistant colourist
Sohee Lim ... paint artist: Double Negative
Joe Long ... visual effects artist
Sam Lucas ... modelling lead: MILK VFX
Natalie MacDonald ... digital compositor
Alex James Macieira ... bodytrack artist: double negative
Garry Maddison ... colourist: Double Negative
Amir Manavi ... effect technical director
Bhumika Mayer ... visual effects producer: Nvizible
Fay McConkey ... visual effects executive producer: Double Negative
Jessica McDonald ... Roto Paint Artist
Owen McGonigle ... visual effects artist
Alasdair McNeill ... compositor: union vfx
Callum Mcnulty ... visual effects
Himanshu Meena ... senior matchmove artist: Double Negative
Tobias Meier ... digital matte painter: double negative
Chad Meire ... digital compositor
Rosanna Mennear ... production manager: double negative
Daniel Mark Miller ... digital compositor
Gaëlle Minisini ... visual effects
Ankur Mishra ... visual effects artist: double negative
Alberto Montañés ... digital compositor: Double Negative Vancouver
Ricardo Montero de Espinosa ... paint/prep artist: double negative
Vinayak More ... visual effects: texturing
Victor Morejon ... digital artist
Allan Morel ... digital effects artist
Bastien Mortelecque ... lookdev/lighting td: milk-vfx
Sourabh Mukherjee ... Lighting td
Chris Munns ... assistant colourist: Double Negative
Sebastian Munoz Silva ... paint artist
Sandra Murta ... Layout artist: double negative
Muruganantham ... matchmove artist: double negative
Katia Muscariello ... visual effects coordinator: Nvizible
Jayaraj Muthukumar ... matchmove artist
Sven Müller ... generalist technical director: Double Negative
Alessandro Nardini ... visual effects artist
Garware Narendra ... lighting lead
Livi Naylor ... visual effects line producer: Double Negative
Salima Needham ... digital compositor
Yoon See Ng ... digital compositor: Double Negative Vancouver
Dillan Nicholls ... senior compositor
Lisa Nolan ... visual effects artist: Double Negative
Clare Norman ... executive producer: Milk Visual Effects
Roma O'Connor ... visual effects producer
Paul O'Hara ... visual effects coordinator
John O'Lone ... digital compositor
Artemis Oikonomopoulou ... cg supervisor
Jonathan Opgenhaffen ... concept artist
Mark Orme ... matte painter
Ben Outerbridge ... digital compositor
Oleksandr Panaskevych ... senior visual effects technical director: Double Negative
Amey Panchal ... senior matchmove artist: Double Negative
Deepak Panigrahi ... Prep Artist: double negative
Bintu Kharolia Parjapati ... Matchmove Artist: Double Negative
Irshad Patel ... visual effects artist: DNEG
Jateen Patel ... hdr colourist
Nikul Patel ... scanning technician
Uppu Pavanrajesh ... digital artist: Double negative / double negative
Roy Peker ... digital compositor
Thony Perity ... senior systems administrator
Frank Petit ... digital compositor
Quentin Pianta ... visual effects artist
Andrew Pinson ... digital compositor: Double Negative
Gabriel Pires ... compositor
Carlota Primo ... lighting technical director
Jakub Pruszkowski ... digital compositor: Double Negative
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Double Negative
Luke Rawcliffe ... visual effects artist
Max Rees ... line producer
Mike Rhone ... effects artist
Jordan Rice ... 2D VFX Runner
Tina Richardson ... visual effects editor
Nicolas Rigaud ... digital compositor
Charlotte Roberts ... creature td
Neil Roche ... rigging lead: Milk VFX
Sherri Rogers ... paint artist: double negative
Tom Rolfe ... 2d supervisor: Double Negative
Katya Ruslanova ... digital compositor
Ash Ryan ... compositing sequence supervisor: double negative (as Ashley Ryan)
Anna Samuel ... visual effects artist
Mag Sarnowska ... compositor
Carl Schröter ... digital compositor: double negative
Sean Schur ... sequence supervisor
Balasubramaniam Senthil Kumar ... bodytrack artist: double negative
Cristina Serreli ... roto/prep artist
Aurora Shannon ... colourist: visual effects
Kazumasa Shibata ... digital compositor
Asa Shoul ... digital colourist
Ricardo Silva ... animator: double negative
Korn Singprasong ... data i/o: Double Negative
Maciej Skoluba ... compositor
Eliot Speed ... visual effects artist
Noga Alon Stein ... Visual effects producer: union
Thomas R. Steiner ... digital compositor
Irena Steinnagel ... rigging td: Double Negative
Michael Steward ... visual effects artist
Jeremy Stewart ... animation supervisor
Mary Stroumpouli ... digital compositor: Double Negative
Akmal Sultanov ... visual effects artist
Daniele Tagliaferri ... senior lighting TD: Double Negative
Gauri Thakur ... lighting td
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Craig Tonks ... visual effects artist
Agnes Toomus ... visual effects coordinator: double negative
Peter Toufidis ... senior matte painter: Double Negative
Jorge Trevilla Esquivel ... environment td
Dominik Trottier ... prep artist: Double Negative
Michael Tuohy ... visual effects coordinator
Andrew Van Midde ... visual effects coordinator
Sumit Verma ... layout td: Double Negative
Vinayagam ... matchmover: double negative
Adam Walker ... visual effects artist
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D scanning
Neil West ... look development artist
Andrew Whitehurst ... visual effects supervisor
Sarah Williamson ... visual effects line producer
Ammann Christine Wong ... digital compositor
Eric Hp Wong ... lighting td
Jamie Wood ... head of 2d: nvizible vfx
William G. Wright ... digital compositor
Phil Young ... senior texture artist: Double Negative
Michael Zannetou ... research and development: Double Negative
Luca Zappala ... cg supervisor
Cleve Yilun Zhu ... 2D Sequence Supervisor: Double Negative
Robin Beard ... compositor (uncredited)
Alexander Ha ... matchmove artist (uncredited)
Rick Harris ... 3D Scanning Artist (uncredited)
Jose Alberto Pino ... render manager (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Shawna Zegarra ... technical support: Double Negative (uncredited)

Stunts 

Joanne Batten ... Stunt Double: Gina Rodriguez
Niki Faulkner ... stunt driver
Jan Holicek ... assistant stunt coordinator
Jack Jagodka ... stunt performer
Tim Marshall-Rowe ... stunt driver
Chelsea Mather ... natalie portman
Jo McLaren ... stunt coordinator
Casey Michaels ... stunt double: Jennifer Jason Leigh
Shane Roberts ... stunt performer
Anthony Skrimshire ... stunt performer
Leo Stransky ... assistant stunt coordinator
Karen Teoh ... stunt double: Tessa Thompson
Luke Tumber ... stunt driver
Pablo Verdejo ... Oscar Isaac
Leo Woodruff ... stunt driver

Camera and Electrical Department 

Daniel Addis ... electrician
John Antill ... rigging gaffer
Neil Ashton ... electrician
Kai Blamey ... electrician: dailies
Daniel Chaytor ... electrician
Charlotte Croft ... camera trainee
Seth Crosby ... electrician
Ruy De Carvalho ... camera trainee: main unit
Chris Dickinson ... rigging electrician
Steve Fitzpatrick ... h.o.d. rigger
George Anthony Fox ... second assistant camera: "b" camera
Paolo Frasson ... crane grip
Chris Georgas ... gaffer: camera & lighting tests
Benjamin Hodder ... video operator trainee
Ben Howlett ... dit trainee: dailies
Ryan King ... A Camera 2nd Assistant Camera
Andy Lowe ... gaffer
Craig Luck ... video assist
Filippo Maso ... camera trainee: dailies
Vince McGahon ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
John Morris ... grip trainee
Tim Morris ... additional first assistant camera
Peter Mountain ... still photographer
Alexandra Médeville ... camera trainee
Gary Owen ... electrician
Jennie Paddon ... first assistant camera: a camera
Jay Patel ... Digital Imaging Technician: main unit
Sam Phillips ... key grip
Pawel Polak ... electrician
Nathan Porter ... desk operator
Ed Riley ... desk operator
Sarah Rollason ... first assistant camera: "b" camera
Cenay Said ... second assistant camera: dailies
Richard B. Shean ... video playback operator
Chris Stones ... best boy
Daniel Stones ... electrician
Tom Storey ... a camera second assistant
Paul Surgison ... rigging electrician
Robert White ... rigging chargehand
Lee Wilson ... rigging best boy
Rick Woollard ... c camera operator / additional steadicam
Michele Abramo Puricelli ... libra technician: dailies (uncredited)

Animation Department 

James Berkley ... animator
Hyunju Cho ... animator
Chris Hutchison ... animator
Trystan James ... animator
Eduardo Castells Mateo ... animator: Double Negative
Benoit Moranne ... animator
Gwilym Morris ... animation supervisor
David Vandenbroecke ... animator

Casting Department 

Martin Ware ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Raffaella Buck ... breakdown artist
Raphael Dilhan ... key breakdown artist
Poli Kyriacou ... assistant costume designer
Nadia Merabti ... costume standby
Stephanie Paul ... costume standby
Josie Pledge ... costume cutter / costume cutter/maker
Camilla Thomson ... junior costume maker
Kate Walling ... costume standby
Nicole Young ... costume supervisor

Editorial Department 

Thom Berryman ... head of operations: Pinewood Digital
James Corless ... dailies producer
Theresa Crooks ... digital intermediate coordinator
Jake Davies ... data transfer
Michael Davis ... digital lab operator
Charlotte Dean ... post-production coordinator
Johnathan Wei Dickinson ... conform editor
Tim Drewett ... digital intermediate conform editor
J.D. Funari ... teaser trailer editor
Emanuele Giraldo ... first assistant editor
Gemma Lyons ... digital intermediate operator
Carlo Milillo ... vfx assistant editor
Erline O'Donovan-Clarke ... additional editor (as Erline O'Donovan)
Cesar Guto Piletti ... digital intermediate assistant
Otto Rodd ... digital intermediate operator
Andrew Scattergood ... digital intermediate operator
Paschalla Sharpe ... assistant editor
Ben-Roy Turner ... digital intermediate operator
Isabel Zippert ... digital intermediate conform editor
Justin Lanchbury ... digital intermediate film consultant (uncredited)

Location Management 

Tara Acton ... locations
Herries Anderton ... location marshall
Oliver Bentley-Jones ... location marshall
Julian Bivol ... location marshall: dailies
Edward Bottenheim ... location marshall
Josh Cole ... location marshall
Damon Crane ... location manager
Ben Croft ... locations marshall: dailies
Charles De La Mare ... location marshall
Rob Deacon ... location assistant
Lex Donovan ... assistant location manager
Alex Gladstone ... location manager
Matthew Graham ... location marshall: dailies
Calum Green ... location assistant
John David Gunkle ... unit manager
Sonia Hoogenstraaten ... location marshall
Simone Khoury ... locations
Saba Kia ... assistant location manager
Oliver Knox ... location marshall: dailies
Simon Lam ... location marshal
Jack Lewis ... lead location marshall
Tom Marshall ... location marshall
Matt Mirrington ... assistant location manager
Anne Mouli Castillo ... assistant location manager
Toni Nordli ... location marshall: dailies
Ruben Pereira ... key location marshall
Ashley Rees ... location marshal
Billy Rowlinson ... location marshall
Austin Salt-Cowell ... location marshall
Melissa Searle ... location marshall
Matt Steen ... location marshall: dailies
Jade Touron ... location marshall

Music Department 

Simon Ashdown ... musical sound design
Geoff Barrow ... musician: guitars, percussion, electronics
Rupert Coulson ... score mixer
Jerry Crozier-Cole ... musician: additional guitar
Alison Garner ... vocal soloist
Anthony Gillan ... assistant musical sound design
Christopher Gutch ... composer agent (as Chris Gutch)
Scott Hazell ... assistant musical sound design
Yann McCullough ... composer: additional music / music editor
Adam Miller ... mix assistant
Charlotte Newstead ... vocal soloist
Judith Ogden ... vocal soloist
Elizabeth Purnell ... orchestrator
Ben Salisbury ... musician: guitars, percussion, electronics

Transportation Department 

Paul Ashby ... mini bus driver
Darren Beaven ... driver: cast
Allan Bradshaw ... transportation co-captain
Jimmy Carruthers ... transportation captain
Paul Deluce ... driver to jennifer jason leigh
Christopher Free ... on set vehicles
Clive Shaw ... 4x4 driver

Other crew 

Samantha Arnold ... Production Coordinator UK Re Shoots
David Bae ... 4d motion editor
Alison Ball ... picture double: Natalie Portman
Jordan Barbour ... production secretary
Veronica Barnett ... assistant acccountant
James Baudouy ... e.p.k. videographer
Nicole Beaudoin ... assistant to executive in charge of production
Sarah Bishop ... accounts trainee
Maxwell Boulton ... daily location assistant
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet - 4G Wifi Engineer & IT Support
Lucine Canel ... floor runner: additional photography
Faye Carney ... construction nurse
Rob Cassie ... assistant: Mr. Rudin and Mr. Bush
Jay Catlett ... assistant: Mr. Isaac
Sarah Clark ... unit publicist
Ian Creed ... marine coordinator
Matt Curtis ... Title Designer/Graphics
David Danisovszky ... payroll accountant
Joshua Darby ... production assistant
San Davey ... script supervisor
Joshua Davy ... production assistant
Michael Dovey ... Film & Media travel services
Jon Duncan ... financial controller
Roseanna Fawke ... assistant: Ms. Portman
Alice Figes ... assistant: producer DNA
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Victoria Gegenbauer ... script supervisor: B cam, daily
Gerry Grennell ... dialogue coach: Mr. Isaac
Kyle Hamilton ... assistant: Mr. Rudin and Mr. Bush
Natalie Harrower ... Accounts Trainee
Nasrin Hoque ... set pa
Yasmin Hoque ... set pa: dailies
Tom Ishizuka ... assistant: Mr. Rudin and Mr. Bush
Gemma Jones ... production coordinator
Vivien Kenny ... production assistant
Sagar Khorasia ... roto paint
Rachel King ... construction nurse
Daniela Kriston ... research and development engineer
Jake Lancaster ... production assistant
Zarah Lee ... production assistant
Judd Lewin ... 1st assistant accountant
Edward Mannering ... film extra
Matt McNally ... epk producer
Brian Mear ... paramedic: construction
Agnes Meath Baker ... producer's assistant
Charlotte Miller ... production assistant
Mariya Mizuno ... assistant: Mr. Garland (as Miya Mizuno)
Luke Moorcock ... technical projects supervisor
Josie Morgan ... production assistant
Tracy Ofosuhene ... assistant: Mr. Rudin and Mr. Bush
Lauren Orlowski ... Coordinator to President of Post
Moreno Perdoni ... stand-in: Oscar Isaac
Ruben Pereira ... key location marshal
Daniel Prewitt ... film extra
Tom Ralphs ... armourer
Daniel Rogers ... health and safety adviser
Victoria Rosenbaum ... production secretary: additional photography
Adam Rutherford ... scientific advisor
Tamlyn Samuels ... Assistant Production Co-ordinator
Will Samuelson ... helicopter pilot
Faujja Singh ... key technical armourer
Bobbi Jene Smith ... choreographer
Andy Stephens ... aerial operations manager
Jonjo Stickland ... marine supervisor
George Sullivan ... production assistant
Lily Taylor ... production assistant
Kirsten Tobey ... production finance coordinator
Roman Tukh ... personal security: Ms. Portman
Daniel Villagomez ... director: credits administration for Paramount Pictures
Richard Wild ... weather consultant
Justin Latimer ... 4D Motion Editor (uncredited)
Michael Martinez ... 4D Effects Editor (uncredited)
John McBride ... assistant to Mr. Rudin & Mr. Bush (uncredited)

Thanks 

Michael Benton Adler ... special thanks
Paloma Baeza ... special thanks
Polly Cook ... thanks
Tom Cook ... thanks
Nick Day ... thanks: Crown Estates
Dimitri Doganis ... special thanks
Walter Donohue ... special thanks
Jock ... special thanks
Helen Lewis ... special thanks
Alana Mayo ... special thanks
Gia Milinovich ... special thanks
David Rogalski ... thanks
Tim Williams ... thanks: Bucks CC

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed